دانلود تحقیق معماری سرویس گرا Service Oriented Architecture
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی » کامپیوتر و IT  »  دانلود تحقیق معماری سرویس گرا Service Oriented Architecture

دانلود تحقیق معماری سرویس گرا Service Oriented Architecture

دانلود تحقیق معماری سرویس گرا Service Oriented Architecture

در اين مقاله به بررسي “معماري سرويس گرا” در توليد نرم افزار، به عنوان يکي از آخرين دستاوردهاي صنعت مهندسي نرم افزار، پرداخته مي شود.

کلمات کليدي:
سرويس هاي وب، Web Services، معماري سرويس گرا، Service Oriented Architecture، SOA

مقدمه:
“معماري سرويس گرا” به عنوان يکي از آخرين دستآوردها در توليد نرم افزار، به نظر مي رسد، در سالهاي آتي معماري غالب صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات باشد. علت بوجود آمدن اين معماري، ايده اي بود که در ذهن تعدادي از معماران آن وجود داشت و آن ” نرم افزار به عنوان سرويس” بود.
در مدل “نرم افزار به عنوان سرويس” شما نرم افزار خود را بگونه اي طراحي مي کنيد که قابل استفاده توسط سيستم هاي ديگر باشد يعني ديگران مي توانند براي استفاده از سرويس شما ثبت نام کنند و هر موقع که لازم داشتند از خدمات آن بهره ببرند، همانند حالتي که در مورد شبکه هاي تلويزيون کابلي وجود دارد. تا زماني که شما به سرويس متصل هستيد، شما مي توانيد هر لحظه که خواستيد از سرويس استفاده کنيد.
براي مدتهاي طولاني برنامه نويسان سعي مي کردند تا، کدهاي خود را بصورت modular بنويسند، تا بتوان از آن در توليد نرم افزارهاي ديگر استفاده کرد. تفاوت نوشتن کد بصورت modular و بر اساس معماري سرويس گرا در حجم مخاطبان آن است.
دوباره به همان مثال اول برمي گريم، وقتي شما کد خود را به منظور قابل استفاده بودن توسط نرم افزارهاي ديگر، به شکل modular مي نويسيد مانند اين است که، يک شبکه تلويزيون کابلي درون يک ساختمان خاص داريد و بنابراين فقط ساکنين آن ساختمان مي توانند از آن بهره برداري کنند.
در جهان امروز طيف مخاطبانی که بالقوه مي توانند از سرويس شما استفاده کنند، کل کاربران روي شبکه اينترنت است. بنابراين بايد مکانيزمي بوجود مي آمد، که مي توانست پاسخگوي اين محيط جديد (اينترنت) و کاربران آن باشد و بنابراين معماري سرويس گرا بوجود آمد.
اين معماري توسط دو شرکت IBM, Microsoft بوجود آمد، که هر دو شرکت طي سالهاي اخير از حاميان اصلي سرويسهاي وب و عامل بسياري از ابداعات جديد در حيطه سرويس هاي وب، مانند UDDI ,WSE بوده اند.
قابل ذکر است، که در آخرين معماري در حال توسعه، در توليد نرم افزار که هنوز هم در مرحله تحقيقاتي است ( MDA) ، تدابيري جهت هماهنگي با معماري سرويس گرا در نظر گرفته شده است.
از نمونه هاي استفاده از اين معماري در کشور خودمان، سازمان ثبت احوال کشور است که موظف شده تا پايگاه هاي اطلاعاتي خود را بصورت سرويس وب و مبتني بر اين معماري به ساير نهادها مانند نيروي انتظامي و ساير دستگاه ها ارائه دهد.

معماري سرويس گرا چيست؟
همان طور که در عنوان آن مشخص است، به مفهومي در سطح معماري، اشاره مي کند و بنابراين در مورد چيزي پايه اي و اساسي در سطوح بالا است، که پايه و اساس آن تجربيات بدست آمده در توليد سيستم هاي نرم افزاري مبتني بر CBD و دو اصل اساسي در صنعت مهندسي نرم افزار يعني توليد نرم افزار بصورت
“با همبستگي زياد و در عين حال با چسبندگي کم” است. بنابراين ايده هاي برنامه نويسي سرويس گرا ايده اي جديد نيست و شما شايد قبلا از آن استفاده کرده باشيد. اما جمع آوري بهترين تجربيات از توليد چنين سيستمهايي بصورت مجتمع و ناظر به وضعيت تکنولوژيکي امروز بشر، که همان مفاهيم مطرح شده در معماري سرويس گرا است چيز جديدي است. در زير بصورت دقيق تر اين بحث را ادامه مي دهيم

آيا توليد سيستم هاي سرويس گرا مفهوم جديدي است؟
مهندسان نرم افزار، هميشه مي گفتند و گفته اند که نرم افزار بايد به شکلي نوشته شود که همبستگي زياد ولي در عين حال اتصال کمي داشته باشد. شرکتهاي بزرگ نرم افزاري هم در جهت گام برداشتن براي رسيدن به اين دو اصل، تکنولوژي هايي را بوجود آوردند که به برنامه نويسان اجازه دهد تا به اين دو هدف در توليد نرم افزارهاي خود تا حد زيادي دست يابند. براي مثال مي توان به تکنولوژي هايي مانند COM+ , CORBA و RMI و موارد ديگر، اشاره کرد. خوب پس مشاده کرديد که موضوع برنامه نويسي سرويس گرا، مفهموم جديدي نيست و اين معماري تلاشي ديگر در جهت توليد نرم افزارهاي با همبستگي زياد و در عين حال با چسبندگي و اتصال کم است.
ممکن است بپرسيد، پس چرا با وجود تکنولوژي هاي قدرتمندي چون CORBA,COM+,RMI چيز جديدي بوجود آمد؟ مگر تکنولوژي هاي قبلي موفق نبودند؟
بله مهمترين اشکال در معماري هاي قدرتمندي چون موارد مذکور اين بود که توليد کنندگان آنها سعي داشتند، که تکنولوژي خود را بر بازار غالب نمايند. رويايي که هرگز به حقيقت نمي پيوست. بنابراين با توجه به اين موضوع که اين تکنولوژيها قادر به تعامل مناسب با يکديگر نبودند عملا اصل همبستگي زياد بصورت خود بخود رد مي شد.

دانلود تحقیق معماری سرویس گرا Service Oriented Architecture

قیمت : 2000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات