دانلود تحقیق درباره ولايت امام علي
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  تحقیق درباره ولايت امام علي

دانلود تحقیق درباره ولايت امام علي

دانلود تحقیق درباره ولايت امام علي

مقدمه
تمام انسانها در زندگي خويش از فراز و نشيب برخوردارند و با مشکلات مختلفي مواجهند .افراد معمولا در برخورد با مشکل دچار ضعف و ناتواني مي گردند و سعي مي کنند با کمک و راهنمايي درد آشنايان خود را از مهلکه نجات دهند و با يافتن ” الگوها ” در هر زمينه اي ، و سپس تبعيت از آن ، وظايف خويشتن را بخوبي انجام دهند و مشکلات و دردهاي خويش را تسکين بخشند . يکي از اين اسوه ها پيامبراکرم ( ص ) است که قرآن مجيد هم اين حضرت را به همين نام معرفي مي فرمايد . بجز رسول خدا ( ص ) اگر به دنبال ” الگوي ” ديگر و جانشين براي آن حضرت باشيم ، به پيشواي بزرگي همچون مولاي متقيان حضرت علي ( ع ) خواهيم رسيد ، و چه زيباست که براي پذيرش اخلاق و رفتار حسنه ايشان ، زندگي پر فراز و نشيب و سراسر شگفتي آن حضرت را مرور کنيم .
کيفيت ولادت
حضرت علي ( ع ) نخستين فرزند خانواده هاشمي است که پدر و مادر او هر دوفرزند هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان هاشمي از لحاخ فضائل اخلاقي و صفات عاليه انساني در قبيله قريش و اين طايفه در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است . فتوت ، مروت ، شجاعت وبسياري از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يک از اين فضيلتها در مرتبه عالي در وجود مبارک حضرت علي ( ع ) موجود بوده است . فاطمه دختر اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار کعبه نزديک ساخت و چنين گفت : ” خداوندا ! به تو و پيامبران و کتابهايي که از طرف تو نازل شده اند و نيز به سخن جدم ابراهيم سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام کسي که اين خانه را ساخت ، و به حق کودکي که در رحم من است ، تولد اين کودک را بر من آسان فرما ! لحظه اي نگذشت که ديوار جنوب شرقي کعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شکافته شد . فاطمه وارد کعبه شد ، و ديوار به هم پيوست . فاطمه تا سه روز در شريفترين مکان گيتي مهمان خدا بود . و نوزاد خويش سه روز پس از سيزدهم رجب سي ام عام الفيل فاطمه را به دنيا آورد . دختر اسد از همان شکاف ديوار که دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت : ” پيامي از غيب شنيدم که نامش را ” علي ” بگذار . ”
دوران کودکي
حضرت علي ( ع ) تا سه سالگي نزد پدر و مادرش بسر برد و از آنجا که خداوند مي خواست ايشان به کمالات بيشتري نائل آيد ، پيامبر اکرم ( ص ) وي را از بدو تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنکه ، خشکسالي عجيبي در مکه واقع شد . ابوطالب عموي پيامبر ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگي روبرو شد . رسول اکرم ( ص ) با مشورت عموي خود عباس توافق کردند که هر يک از آنان فرزندي از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشي در کار ابوطالب باشد . عباس ، جعفر را و پيامبر ( ص ( ، علي ( ع ) را به خانه خود بردند .
به اين طريق حضرت علي ( ع ) به طور کامل در کنار پيامبر قرار گرفت . علي ( ع ) آنچنان با پيامبر ( ص ) همراه بود ، حتي هرگاه پيامبر از شهر خارج مي شد و به کوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه خود مي برد .
بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علي ( ع)
شکي نيست که سبقت در کارهاي خير نوعي امتياز و فضيلت است . و خداونددر آيات بسياري بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يکديگر دعوت فرموده است . از فضايل حضرت علي ( ع ) است که او نخستين فرد ايمان آورنده به پيامبر ( ص ) باشند . ابن ابي الحديد در اين باره مي گويد : بدان که در ميان اکابر و بزرگان و متکلمين گروه ” معتزله ” اختلافي نيست که علي بن ابيطالب نخستين فردي است که به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا را تاييد کرده است .
حضرت علي ( ع ) نخستين ياور پيامبر ( ص )
پس از وحي خدا و برگزيده شدن حضرت محمد ( ص ) به پيامبري و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيک وحي فرا رسيد و فرمان دعوت همگاني داده شد . در اين ميان تنها حضرتعلي ( ع ) مجري طرحهاي پيامبر ( ص ) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در ضيافتي بود که وي براي آشناکردن خويشاوندانش با اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر ( ص ) از حاضران سؤوال کرد : چه کسي از شما مرا در اين راه کمک مي کند تا برادر و وصي و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط علي ( ع ) پاسخ داد : اي پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياري مي کنم پيامبر ( ص ) بعد از سه بار تکرار سؤوال و شنيدن همان جواب فرمود : اي خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد که علي ( ع ) برادر و وصي و خليفه پس از من در ميان شماست . از افتخارات ديگر حضرت علي ( ع ) اين است که با شجاعت کامل براي خنثي
کردن توطئه مشرکان مبني بر قتل رسول خدا ( ص ) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر ( ص ) را آماده ساخت .
حضرت علي ( ع ) بعد از هجرت
بعد از هجرت حضرت علي ( ع ) و پيامبر ( ص ) به مدينه دو نمونه ازفضايل علي ( ع ) را بيان مي نمائيم :
1- جانبازي و فداکاري در ميدان جهاد : حضور وي در 26 غزوه از 27غزوه پيامبر ( ص ) و شرکت در سريه هاي مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است .
2- ضبط و کتابت وحي ( قرآن ) کتابت وحي و تنظيم بسياري از اسناد تاريخي و سياسي و نوشتن نامه هاي تبليغي و دعوتي از کارهاي حساس و پرارج امام ( ع ) بود . ايشان آيات قرآن چه مکي و چه مدني ، را ضبط مي کرد . به همين علت است که وي را از کاتبان وحي و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود که پيامبر ( ص ) فرمان اخوت و برادري مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علي ( ع ) پيمان برادري و اخوت بست و به حضرت علي ( ع ) فرمود:
” تو برادر من در اين جهان و سراي ديگر هستي . به خدايي که مرا به حق برانگيخته است … تو را به برادري خود انتخاب مي کنم ، اخوتي که دامنه آن هر دو جهان را فرا گيرد” .

تحقیق درباره ولايت امام علي

قیمت : 2000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]