دانلود پاورپوینت بیماری دیابت 98 اسلاید
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  دانلود پاورپوینت بیماری دیابت 98 اسلاید

دانلود پاورپوینت بیماری دیابت 98 اسلاید

دانلود پاورپوینت بیماری دیابت 98 اسلاید

کلمات کلیدی : دیابت , بیماری , پزشکی , انسولین , قند , بیماری قند خون , قند خون

تاریخچه دیابت در جهان :
دیابت در قرن بیست مورد توجه قرار گرفت .
در پاپیروسی از 1552 سال پیش از میلاد مسیح پزشک مصری از بیماری راز آلودی نوشت که با ادرار فراوان همراه است.
اریتبوس پزشک یونانی در سالهای 30 تا 90 قبل از میلاد مسیح می زیسته است پر ادراری و تشنگی را برای این بیماری عنوان کرده بود و نام دیابت را همین پزشک یونانی برای بیماری انتخاب کرد که در زبان یونانی دیابت به معنای گذر کردن یا جریان پیدا کردن است.
جالینوس پزشک سرشناس یونانی بر این باور بود که این بیماری بر اثر اختلال کارکرد کلیه ها پدید می آید.
در آخر قرن 20 این بیماری بدرستی شناخته شد و در سال 1991 توسط فدراسیون بین المللی دیابت و سازمان جهانی بهداشت 14 نوامبر برابر با 23 آبان را به عنوان روز جهانی دیابت به جهانیان معرفی کردند.

مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 قطعنامه بر جسته و منحصر به فرد مبنی بر مزمن و ناتوان کننده دیابت تصویب کرد.
در این روز و تمام روزهای سال اطلاع رسانی و آموزش به آحاد جامعه در جهت شناخت و پیشگیری بیماری ، آموزش اصلاح شیوه زندگی و تغذیه آموزش چگونگی کنار آمدن با بیماری و درمان بیماری و کنترل و پیشگیری عوارض ناتوان کننده بیماری از اهمیت بسزائی برخوردار می باشد.
در مجموع امروزه توجه زیادی به مسئله شناخت و پیشگیری دیابت شده است بطوریکه در سراسر کشور واحدهای دیابت در سطح استانها و شهرستانها برای درمان مشاوره تغذیه ، مشاوره پرستاری و مراقبت و پیشگیری از عوارض مستقر می باشند .

آمار و اپیدمیولوژی دیابت در جهان – ایران 
– دیابت چهارمین بیماری پیش رو در جهان است که منجر به مرگ می شود.
-50% از بیماران دیابتی از بیماری خود بی اطلاع هستند و در برخی از کشورها به 80% می رسد .
– هر 10 ثانیه یک نفر به علت عوارض دیابت در جهان می میرد یعنی هر دقیقه 6 نفر و هر ساعت 360 نفر و هر 24 ساعت 8640 نفر هر ماه 259200 نفر و هر سال 3110400 نفر می میرند .
– هر 10 ثانیه 2 نفر به این بیماری مبتلا می شوند یعنی در سال 6220800 نفر
– هم اکنون 266 میلیون در جهان مبتلا هستند.
– تا سال 2025 ، 380 میلیون نفر مبتلا خواهند شد .
– در ایران در سال 85 جمعاً 7/7% جمعیت مبتلا به بیماری بودند.
– در سال 88 این رقم به 7/8% رسید . ضمناً 5/5 میلیون نفر یعنی به ازای هر 5 نفر یک نفر ایرانی مبتلا به افزایش قند و دیابت می یباشد.
– حدود سه میلیون نفر از دیابتی های ایران در گروه سنی 15 تا 65 هستند .
– سه میلیون نفر به اختلال گلوکز مبتلا میباشند.
– در غربالگری اول سال 84 در جمعیت بالای 30 سال روستائی ایران بیش از 200 هزار نفر شناسائی شوند که از بیماری خود اطلاع نداشتند در سال 87 این رقم به 250 هزار رسید و در غربالگری سال 90 ممکن است به 300 هزارنفر برسد .

دیابت در فرهنگ و جامعه
میزان ابتلا به بیماری دیابت در جهان با سرعت درحال افزایش است و این میزان در کشورهای درحال توسعه بیش از سایر کشورها است چراکه ساکنان این کشورها به رژیم غذایی مملو از قند و نشاسته روی آورده اند که سال ها است کشورهای غنی را دچار مشکل کرده است. طبق گزارش انجمن پزشکی آمریکا، فناوری اندازه گیری چربی در بدن نشان می دهد که آسیایی ها با شاخص توده بدنی (BMI) مساوی در مقایسه با اروپایی ها، چربی انباشته بیشتری در شکم خود دارند و این مساله، احتمال ابتلا به دیابت را در آنها افزایش می دهد.[۴۷]

چه نوع غده هایی در بدن وجود دارد؟
تعدادی از غدد بدن، ترشحات خود را به وسیله مجاری غده ای به خارج تخلیه می کنند. از این رو غدد برون‌ریز یا خارجی نام دارند، مانند غدد بزاقی و کبد که مجاری آنها به دستگاه گوارش می پیوندند و غدد پستانی و عرق که در سطح پوست باز می شوند.

یک سری غدد دیگر نیز وجود دارند که مجاری ترشحی ندارند و ترشحات خود را مستقیما به داخل جریان خون می ریزند که به نام غدد آندوکرین یا درون ریز یا داخلی معروفند. ترشحات این غده ها را هورمون می گویند.
مقادیر بسیار کم این هورمون ها روی بسیاری از اعمال بدن مانند تحریک یا جلوگیری از رشدونمو و فعالیت های گوناگون بافت ها اثر عمیق و نقش کنترل کننده دارد. همچنین رفتار و کردار و صفات شخص را تحت تاثیر قرار می دهند.

دانلود پاورپوینت بیماری دیابت 98 اسلاید

قیمت : 5000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات