كتاب و كتابخواني در زندگي امروز ما
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  کتاب و کتابخوانی در زندگی امروز ما

کتاب و کتابخوانی در زندگی امروز ما


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان کتاب و کتابخوانی در زندگی امروز ما

کتاب و کتابخوانی در زندگی امروز ما-۲
بی میلی ملی به کتابخوانی

اکثر مردم دل و دماغ و حوصله کتاب خواندن ندارند، مردم، امروز آنقدر گرفتار امور اولیه زندگی و معیشت هستند که دیگر فرصتی برای مطالعه و خواندن کتاب ندارند. اکثر مردان ایرانی برای کسب درآمد و تامین نیازهای مادی خود تا دیرموقع سرکار هستند و وقتی که شب به خانه برمی گردند، نه تنها حوصله کتابخوانی ندارند، که از پهن بودن دفتر و کتاب فرزندان خود که به اجبار مدرسه مشغول درس خواندن هستند هم ناراحت می شوند. مادران هم به دلایل دیگر با خواندن کتاب بیگانه اند. طبیعی است که حاصل این وضع، موجب عدم گرایش و میل فرزندان به کتابخوانی نیز خواهد شد.
این بخشی از صحبت رضا احمدی کارمند بانک ملی درباره جایگاه کتابخوانی در جامعه ماست. وی می افزاید: «فرهنگ کتابخوانی در یک شرایط مناسب و خاصی رشد می کند و شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ما برای رشد فرهنگ کتابخوانی مهیا نیست.»
کتابخوانی و مطالعه کتاب یعنی چه؟ آیا منظور از کتابخوانی مطالعه درسی دانش آموزان، دانشجویان، هنرجویان و… است یا منظور از کتابخوانی مطالعه آزاد و غیراجباری کتابهای گوناگون غیردرسی توسط اکثر مردم می باشد؟ به گفته کارشناسان و متخصصان رشته کتابداری و اطلاع رسانی وقتی صحبت از مطالعه کتاب و کتاب خوانی در جامعه می شود، منظور میزان علاقه و گرایشی است که مردم به طور آزاد و با رغبت به مطالعه کتاب دارند و منظور از کتابخوانی و مطالعه کتابهای درسی و آموزشی نیست و نمی توان با میزان کتابهای علمی و آموزشی چاپ شده آن را سنجید.
آنها می گویند: در جامعه ما، همه شواهد بیانگر این نکته است که اکثر مردم به دلایل گوناگون علاقه ای به مطالعه آزاد کتاب های غیردرسی ندارند و تعداد افرادی که در جامعه ما حتی در سال یک کتاب غیردرسی مطالعه می کنند، بسیار پایین است و خیلی از افراد جامعه حتی در طول عمر خویش شاید به تعداد انگشتان دست خود هم کتاب نمی خوانند.
گفت وگو با مردم
نظر مردم درباره سطح مطالعه و کتابخوانی در جامعه چیست؟ به منظور آگاهی از نظرات مردم در این زمینه، سری به خیابان انقلاب، حدفاصل دانشگاه تهران که محل تجمع اکثر کتاب فروشی ها است می زنیم. این محل معمولا محل تردد افرادی است که به نحوی با کتاب، نشر و مطالعه سروکار دارند. در پیاده رو مقابل دانشگاه، به طرف جوانی می رویم که در پشت ویترین یکی از کتابفروشی ها غرق تماشای کتابهایی است که در ویترین چیده شده است، به همراه عکاس به سمت او می رویم و درباره وضعیت کتابخوانی در جامعه ایران از او سؤال می کنیم. وی خود را امین محمدی دانشجوی سال سوم رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران معرفی می کند و می گوید: «در حال حاضر در کشور ما میزان کتابخوانی در بین مردم به شدت افت کرده است، زیرا آن قدر مردم گرفتار زندگی و معیشت خود هستند که اساساً نه فرصت کتابخوانی دارند و نه حال و حوصله آن را.»
امین محمدی می افزاید:«اکنون فقط دانشجویان یا دانش آموزان و معلمان و اساتید دانشگاه هستند که به دلیل موقعیت کاری خود مجبور هستند کتاب بخوانند و اگر موقعیت اجباری نبود آن ها هم کتاب نمی خواندند، چون شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه برای کتابخوانی فراهم نیست. شما می توانید در خیابان، اتوبوس، تاکسی، مترو و خانواده های نزدیکان خود دقت کنید ببینید چند نفر از مردم دغدغه کتابخوانی و مطالعه دارند، اکثر روزها که من از خانه تا دانشگاه با اتوبوس واحد رفت وآمد می کنم، می بینم که مسافران در اتوبوس خسته و خواب آلود هستند و شاید یک مورد هم نتوان کسی را در اتوبوس دید که مشغول خواندن یک کتاب باشد.»
این دانشجو در ادامه می گوید:«در جوامعی که کتابخوانی نهادینه شده است اکثر مردم در مسیرهای رفت وآمد خود کتاب در دست دارند و با فراهم شدن کوتاه ترین فرصت، کتاب خود را باز می کنند و مشغول مطالعه می شوند، در صورتی که مردم ما در اولین فرصت ترجیح می دهند که یک چرت بزنند چون زندگی و معیشت در جامعه ما خیلی سخت شده است. چند کاره بودن، داشتن دغدغه های مختلف اقتصادی و اجتماعی، ملموس نبودن نتیجه و اثرات مطالعه و کتابخوانی در زندگی مردم و… همه باعث می شود که مردم به کتابخوانی علاقه ای نشان ندهند.
این دانشجو را رها می کنیم و به سراغ شخص دیگری می رویم تا از او درباره موقعیت کتابخوانی در جامعه سؤال کنیم. خانم مهناز رفیعی شخص دیگری است که با او صحبت می کنیم. وی خود را دبیر یکی از دبیرستانهای تهران معرفی می کند و می گوید برای خرید چند کتاب کمک درسی به کتابفروشی های جلو دانشگاه تهران مراجعه کرده است.
خانم رفیعی درباره جایگاه فعلی کتابخوانی در بین مردم می گوید: «من به دلیل موقعیت کاری خودم با تعداد زیادی از خانواده ها آشنا هستم و می توانم به جرات بگویم که در اکثر خانواده ها بحث کتاب و کتابخوانی منتفی است و حتی دانش آموزان هم نسبت به خواندن کتابهای درسی خود رغبت نشان نمی دهند، چون فضای خانه و جامعه، فضای مناسبی برای مطالعه و کتابخوانی نیست. در اکثر خانه ها، پدرخسته از سرکار برمی گردد و اگر وقتی داشته باشد، به دلیل خستگی ترجیح می دهد که خود را با تلویزیون سرگرم کند و حوصله خواندن کتاب وحتی روزنامه را هم ندارد و مادر هم وضع بهتری از پدر ندارد، طبیعی است فرزندان این نوع خانواده ها هم علاقه و گرایشی به خواندن و مطالعه کتاب پیدا نمی کنند.»
خانم مهناز رفیعی در ادامه می افزاید: «اگر ما بخواهیم فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در جامعه گسترش دهیم، باید دغدغه های معیشتی جامعه را کم کنیم و شرایطی در جامعه حاکم کنیم که مردم احساس کنند که اگر با کتاب و کتابخوانی فاصله بگیرند، ضرر می کنند، در صورتی که در جامعه ما عکس این موضوع صادق است، یعنی ما شرایطی را فراهم کرده ایم که مردم احساس می کنند کسانی که اهل مطالعه، کتابخوانی و علم و دانش هستند، در زندگی ضرر کرده اند، چون عملاً می بینند که فرهنگیان، دانشگاهیان و تحصیل کرده های جامعه در زندگی خود با مشکلات زیادی روبرو هستند.
یک متخصص کتابداری: مردم به کتابخوانی رغبت و گرایشی ندارند
دکتر عباس حری استاد رشته کتابداری و اطلاع رسانی و معاون پژوهشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران است. او دارای ۱۷ سال سابقه آموزشی در وزارت آموزش و پرورش و چندین سال سابقه فعالیت های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه تهران است. وی فعالیت آموزشی خود را از دورترین روستاهای ایران شروع کرده تا به دانشگاه تهران رسیده است. او در هر مدرسه ای که تدریس می کرده و معلم بوده، حتی در حد فضای یک زیرپله، کتابخانه ایجاد می کرده است. چون به گفته او نقش کتابخانه در رشد علمی آموزشی و فرهنگی جامعه بسیار تعیین کننده و موثر است.
دکتر حری درباره جایگاه مطالعه کتاب و کتابخوانی در زندگی امروز مردم ایران می گوید: «در یک بیان ساده، جامعه ما چندان گرایشی به مطالعه ندارد و نبود میل به مطالعه در تیراژ کتابها و در میزان و نوع مراجعه به کتابخانه ها منعکس است و وضع موجود اساساً با پیشینه و گذشته فرهنگی ما سازگار نیست.»
وی می افزاید: «آمارهای پراکنده و تحقیقاتی که در دوره راهنمایی، متوسطه و تعداد اندکی از کتابخانه های عمومی انجام شده بیانگر این نکته است.»
عوامل کاهش گرایش عمومی
به کتابخوانی
دکتر عباس حری در ادامه در پاسخ به این سؤال که چه عواملی موجب عدم گرایش و علاقه مردم به کتابخوانی است می گوید: «هنوز یک مطالعه جامع و کامل در این زمینه در کشور انجام نشده است، اما می شود براساس مشاهدات عینی، عوامل و موانع آنها را شناسایی کرد و نسبت به رفع عوامل و موانع بازدارنده کوشید.»
وی می افزاید: «از آنجایی که کتابخوانی محصول یک حرکت اجتماعی است و در این حرکت اجتماعی نهادهایی دخیل هستند، می شود گفت: نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیرنده زیادی هستند که در این زمینه سهم دارند و نقش ایفا می کنند. این نهادها شامل نهاد خانواده، نظام آموزشی، نظام تولید و ترویج و استفاده از منابع و متون کتاب می شود که هر کدام از اینها مسئولیت و وظیفه متفاوت و خاصی دارند.»
نقش خانواده در کتابخوانی
دکتر حری درباره عوامل عدم گرایش به کتابخوانی در جامعه، ابتدا به نقش خانواده اشاره می کند و می گوید: خانواده متشکل از پدر و مادر و فرزندان و عوامل درونی است. عواملی در درون خانواده وجود دارد که می توانند در این زمینه موثر و کارساز باشند از جمله تمایل پدر و مادر به مطالعه و رسانه هایی که شدیداً در خانواده نفوذ دارند، نوع شغل و میزان حضور والدین، امکانات رفاهی و اقتصادی در خانواده، چند شغلی بودن والدین و نظام آموزشی که فرزند خانواده را مکلف به برخی از وظایف آموزشی می کند در این زمینه که خانواده به مطالعه گرایش داشته باشند یا نه، بسیار مؤثر است.
دکتر حری می افزاید: «آنچه در خانواده رخ می دهد محصول اتفاقاتی است که در بیرون رخ می دهد. از جمله تا چه حد زندگی اقتصادی مردم مشخص و مناسب است برای اینکه بتوانند اوقاتی را به عنوان اوقات فراغت برای خود داشته باشند. زمانی که بحث کتابخوانی می کنیم طبیعی است که باید فرصت استفاده کتاب موجود باشد، پدر و یا مادر و یا والدینی که اساساً تمام تلاششان برای این است که حداقل امور زندگی را فراهم کنند قطعاً ناگزیر هستند کمبود درآمد خود را با کار اضافی جبران کنند و آن هم در زمانی ورای زمان اداری که در آن شاغل هستند. بنابراین در خانواده ای از این نوع، صحبت از اوقات فراغت کردن کمی غیرمنصفانه است. وقتی افراد با خستگی عصبی و ذهنی در محیط خانواده بعد از کارهای فراوان دور هم جمع می شوند، بیشتر دنبال رسانه ها و برنامه هایی می روند که چندان نیازی به تفکر نداشته باشد. تا وقت آنها با نوعی سرگرمی پر شود و از این طریق بتوانند خستگی کار روزانه را رفع کنند. این را می شود در گرایش افراد به برنامه های رسانه هایی مانند تلویزیون ردیابی کرد. بنابراین اگرچه خانواده نقش بسیار اساسی در ایجا رغبت به مطالعه و کتابخوانی دارد ولی چون شرایط مساعدی ندارد، نمی تواند به طور جدی در کتابخوانی بچه ها نقش ایفا کند.»
معاون پژوهشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در ادامه به نقش محیط فیزیکی خانه و نقش آن در ایجاد علاقه به کتابخوانی اشاره می کند و می گوید: «در خانواده ای که محیط خانه بسیار محدود و تعداد اعضای خانواده زیاد است طبیعی است که تراکم جمعیت در خانواده سبب می شود آرامش خاطری که لازمه مراجعه به کتاب است فراهم نشود. تعداد زیاد اعضای خانواده، مساوی با تعداد سلیقه های گوناگونی است که وجود دارد، در خانواده های پرجمعیت گاه برای اینکه کدام کانال تلویزیون را بگیرند اختلاف نظر پیدا می شود. چون سلیقه هایشان متفاوت است، ممکن است پسر خانه برنامه فوتبال را بخواهد و دختر یک برنامه عاطفی تلویزیون را بخواهد. بنابراین در این شرایط مشکل برای کتابخوانی در این نوع خانواده ها دوچندان می شود.
کتابخانه یا قرائت خانه
به گفته دکتر حری، بررسی که به طور تجربی در کتابخانه های عمومی و در شهرستانها و مراکز پرجمعیت شده است، نشان می دهد بیشتر مراجعان کتابخانه های عمومی جوانان و نوجوانانی هستند که از محیط کتابخانه به عنوان قرائت خانه و برای انجام تکالیف مدرسه استفاده می کنند و درنتیجه نقش کتابخانه عمومی در اینجا نادیده گرفته می شود و حضور جوانان و نوجوانان در این کتابخانه ها نه به دلیل گرایش مطالعه و مراجعه به کتابخانه عمومی برای مطالعه است بلکه برای استفاده از فضایی است که آرام است و می توانند تکالیف مدرسه خود را انجام دهند که این فضا در خانواده میسر نیست. همین واکنش جوانان و نوجوانان نشان می دهد که محیط برخی از خانواده ها حتی برای انجام تکالیف آموزشی به دلیل کوچک بودن محیط خانه یا زیاد بودن تعداد اعضای خانواده و یا جمع اینها مساعد نیست و طبیعی است که در چنین خانواده هایی گرایش به کتاب و کتابخوانی رشد پیدا نمی کند.

کتاب و کتابخوانی در زندگی امروز ما- بخش پایانی
توسعه فرهنگ کتابخوانی با سخنرانی و نصیحت

گزارشگر: نصرالله دادار
کتاب و کتابخوانی سنگ بنای توسعه و رشد تمدنهاست. این نکته ای است که مسئولان کشور بخصوص مسئولان فرهنگی و اجتماعی جامعه بارها به آن اشاره کرده اند. در کنار این واقعیت، یک واقعیت دیگر وجود دارد که با وجود آنکه از این نوع حرفها در کشور ما زیاد زده می شود، اما عملاً کتابخوانی جایگاه رفیع و بلند خود را در جامعه پیدا نکرده است. این واقعیت بیانگر یک نکته اساسی است و آن اینکه با سخنرانی و حرف زدن و شعار دادن هیچ کاری به نتیجه نمی رسد، مگر اینکه شرایط لازم در جامعه برای تحقق آن کار فراهم شود. بنابراین باید در کنار حرفهای قشنگ و زیبای فرهنگی تلاش کرد که زمینه ها و شرایط لازم برای رشد و شکوفایی کتاب و کتابخوانی و نهادینه کردن آن در جامعه فراهم شود.
چگونه می توان کتاب و کتابخوانی را در جامعه توسعه و گسترش داد؟ چرا با وجود تلاش های گوناگون و اختصاص بودجه های مختلف برای توسعه کتابخوانی در کشور، هنوز آن طور که باید و شاید، کتابخوانی در جامعه نهادینه نشده است.
نظر مردم و کارشناسان فرهنگی
در این زمینه چیست؟
به گفته متخصصان کتابداری، اگر مسئولان فرهنگی کشور واقعاً بخواهند که فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه گسترش دهند، دو کار اساسی باید انجام دهند: اول این که یک مطالعه و تحقیق جامع درباره وضعیت کتابخوانی در ایران انجام دهند و عوامل عدم توسعه کتابخوانی در جامعه را بررسی و تعیین کنند. دوم اینکه پس از انجام این مطالعه جامع یک طرح ملی با همکاری و متخصصان کتابداری برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در جامعه طراحی و شرایط لازم و کافی را برای اجرای آن فراهم سازند.
متخصصان فرهنگی می گویند: بدون مطالعه، تحقیق وبرنامه ریزی اصولی، فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامع رونق پیدا نمی کند، زیرا کتابخوانی در جامعه ما با موانع و مشکلات متعددی روبرو است، در گزارش های قبلی به بخشی از این موانع اشاره شد.
کتابخانه های مدارس
یکی دیگر از موانع توسعه فرهنگ کتابخوانی، وضعیت کتابخانه های مدارس است. به گفته مسعود بهرامی دبیر یکی از دبیرستانهای تهران، اکثر کتابخانه های مدارس در فضایی کوچک، تنگ و تاریک قرار دارد و کتابهای موجود در آن ها بسیار قدیمی و کهنه و غیرجذاب برای دانش آموزان است. وی می گوید: «نداشتن کتابدار یکی دیگر از مشکلات کتابخانه های مدارس است. این امر موجب می شود که گاه روزها سپری می شود و در کتابخانه برخی از مدارس باز نمی شود.» به گفته دکتر عباس حری استاد دانشگاه تهران، در حال حاضر بود و نبود کتابخانه های مدارس برای معلمان و دانش آموزان فرقی ندارد، زیرا دانش آموزان و معلمان به وجود این کتابخانه ها احساس نیاز نمی کنند. در صورتی که دانش آموزان به یک توپ ورزشی در مدرسه خیلی بیشتر ازکتابخانه احساس نیاز می کنند و این نشان می دهد که کتابخانه در مدارس کشور نهادینه نشده است، به عبارت دیگر، ورزش در مدارس جایگاه مشخصی دارد و نهادینه شده، در صورتی که کتابخانه چنین جایگاهی در مدارس ندارد.
۵ هزار مدرسه کتابخانه ندارند
به گفته مرتضی حاجی وزیر آموزش و پرورش اکنون حدود ۵ تا ۶ هزار مدرسه در کشور بدون کتابخانه هستند که برای رفع این اشکال، ساخت سالن های چند منظوره، تعمیر نمازخانه ها و تجهیز آنها به میزهای مطالعه تاشو درنظر گرفته شده است.
اظهارات وزیر آموزش و پرورش نشان می دهد که کتاب و کتابخوانی نقش کلیدی مانند کتابهای درسی در آموزش و پرورش ندارد و به همین دلیل است که اگر ۵ تا ۶ هزار مدرسه کشور هم فاقد کتابخانه باشند، هیچ نگرانی برای مدیران ارشد آموزش و پرورش ایجاد نمی کند.
علی فریدونی دانش آموز سال دوم یکی از دبیرستانهای منطقه ۱۹ تهران می گوید: «کتابخانه مدرسه ما یک فضای بسیار کوچکی دارد که هیچ کس نمی تواند در آنجا به مطالعه مشغول شود و اکثر روزها بسته است.»
وی می افزاید: «بیشتر کتابهای کتابخانه مدرسه ما قدیمی و کهنه است که بچه ها هیچ رغبتی به خواندن آن ندارند و بچه ها را به کتابخوانی تشویق نمی کند.»
علی فریدونی در ادامه با بیان این نکته که بالابودن حجم کتابهای درسی در مدرسه یکی از موانع مطالعه کتابهای درسی بین دانش آموزان است، می گوید: دانش آموزان مدارس کشور دو گروه هستند، یک گروه اساساً به مطالعه و درس خواندن هیچ علاقه ای ندارند و از همه کتاب ها فراری هستند. گروه دوم کسانی هستند که از کتاب خوششان می آید و اهل مطالعه می باشند که اینها هم به دلیل زیاد بودن مطالب کتابهای درسی و تکالیف مدرسه فرصت پیدا نمی کنند کتابهای غیردرسی مطالعه کنند. بنابراین یکی از موانع اصلی کتابخوانی در مدارس، حجم زیاد مطالب درسی است.»
کنکور سراسری دانشگاه ها
کنکور سراسری دانشگاه ها یکی دیگر از عواملی است که کارشناسان فرهنگی به عنوان مانع مطالعه کتابهای غیردرسی در بین دانش آموزان مطرح می سازند. این کارشناسان می گویند: «درحال حاضر هدف اصلی دانش آموزان و خانواده ها موفقیت در کنکور سراسری است و همین امر موجب می شود که دانش آموزان به فکر هیچ کتابی جز کتاب درسی نباشند.» کارشناسان معتقدند آموزش و پرورش نوین در دنیا به سمت آموزش مهارت های اجتماعی و زندگی به دانش آموز پیش می رود و آزمون سراسری دانشگاه های کشور ما در این راستا حرکت نمی کند.
محمد صادق عزیزی مدیرعامل انتشارات مدرسه در این رابطه می گوید: آزمون های سراسری دانشگاه ها نرخ مطالعه کتابهای غیردرسی دانش آموزان را کاهش داده است.
وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از سرانه مطالعه کتابهای غیردرسی در بین دانش آموزان ایران وجود ندارد، می افزاید: «برای بالا بردن سرانه مطالعه در کشور باید زمینه های آن فراهم شود و برای مثال می تواند مطالعه کتابهای غیردرسی را به عنوان یکی از شرایط پذیرش آزمون سراسری اعلام کرد.»
عزیزی در ادامه می گوید: «برای افزایش نرخ مطالعه در جامعه باید همه نهادهای آموزشی کشور از جمله آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رسانه های ملی مانند صدا و سیما تلاش کنند.»
مدیرعامل انتشارات مدرسه، یکی دیگر از عوامل نرخ پایین مطالعه در میان دانش آموزان ایرانی را ناشی از نهادینه نشدن فرهنگ مطالعه در کشور ذکر می کند و می گوید: «برای بالا بردن نرخ مطالعه دانش آموزان باید از کودکی بین کودک و کتاب ارتباط و انس برقرار شود و از سوی دیگر خانواده ها نیز باید با کتاب آشتی کنند.»
وی می افزاید: «مطالعه کتاب در جامعه ما به یک امر گسترده و عمومی مبدل نشده و کمبود وقت و فرصت و مسائل اقتصادی در مطالعه کتاب تأثیر زیادی ندارد.»
رواج کتاب های زرد در بین جوانان و نوجوانان
نکته جالب توجه ای که امروز علیرغم توسعه نیافتگی فرهنگ کتابخوانی در جامعه به چشم می خورد، توزیع کتابهای به اصطلاح زرد غیراخلاقی است که در دست گروهی از دختران و پسران جوان و نوجوان کشور دادوستد می شود.
به گفته مدیر یکی از دبیرستان های تهران، در شرایطی که عده ای از دانش آموزان از کتابهای غیردرسی و حتی درس فراری هستند، توزیع برخی از کتابهای غیراخلاقی، مبتذل و تحریک کننده جنسی در میان جوانان عجیب به نظر می رسد.
این مدیر می گوید: «بعضی اوقات ما می بینیم برخی از دانش آموزان به طور مخفیانه کتابهایی را با همدیگر رد و بدل می کنند که حاوی مطالب بسیار زشت و غیراخلاقی و تحریک کننده جنسی است و جالبتر اینکه این کتابها در داخل کشور هم چاپ می شود و واقعاً انسان را به تعجب وامی دارد که این کتاب ها از کجا و چگونه به دست این دانش آموزان می رسد و آنها را تشویق به خواندن و مطالعه آنها می کنند.»
رسالت صدا و سیما
یکی از نکاتی که برخی از متخصصان امور کتاب و کتابخوانی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در جامعه به آن اشاره می کند، تبلیغ کتابخوانی از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.
متخصصان می گویند: صدا و سیما نقش بسیار مهمی در افکار عمومی دارد و می تواند با برنامه ریزی، زمینه های فرهنگ کتابخوانی را در جامعه فراهم سازد.
به گفته حسن امیدی کارشناس ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران، صدا و سیما می تواند با تهیه فیلم، مصاحبه، گزارش میزگردهای دائمی و معرفی کتاب های جدید نقش مؤثری در توسعه فرهنگ کتابخوانی در جامعه ایفا کند. وی می افزاید: «برای نمونه صدا و سیما می تواند هرشب و یا حداقل هفته ای یک بار قبل از یکی از برنامه های پربیننده خود، کتاب های جدیدی که درآن روز یا هفته منتشر شده را بدون اخذ وجه از ناشران و مؤلفان، معرفی کند و این گام بزرگی درجهت تشویق مردم به کتابخوانی است.»
طرح ملی کتابخوانی در آموزش و پرورش
اخیراً از سوی یکی از کارشناسان سازمان آموزش و پرورش شهر تهران به منظور آشنایی و ایجاد انس وعلاقه دانش آموزان با کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی، طرحی با عنوان «طرح ملی کتابخوانی در آموزش و آموزش» و با نام آشتی و آشنایی با کتاب تهیه شده است که اجرای صحیح آن در مدارس کشور می تواند تا حدود زیادی فرهنگ کتابخوانی را در دانش آموزان تقویت کند. البته این طرح به دبیر شورای عالی آموزش و پروش نیز ارائه شده است.
تهیه کننده این طرح مجید خرقانیان معاون پژوهشی، برنامه ریزی و منابع انسانی سازمان آموزش و پرورش شهر تهران و کارشناس ارشد مدیریت آموزشی است که درباره این طرح باوی به گفت وگو می نشینیم.
مجید خرقانیان می گوید: «هدف این طرح، توسعه فرهنگ کتابخوانی در بین دانش آموزان، حل مشکل کتابدار و کتابخانه د رمدارس ابتدایی و راهنمایی، استفاده مناسب از مشارکت والدین و دانش آموزان در امر کتابخوانی، مسئولیت پذیر کردن معلمان و مدیران در امر توسعه کتابخوانی، ایجاد روحیه عادت به مطالعه مستمر، نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه، فراهم آوردن زمینه مناسب برای توسعه بازار چاپ و نشر کتاب های مفید، ایجاد فضای مناسب برای حضور علاقه مندان و دست اندرکاران د رعرصه عالم نویسندگی و ایجاد بازار رقابت برای بخش خصوصی در عرضه کتاب های مناسب و با کیفیت می باشد.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی سازمان آموزش وپرورش شهر تهران در ادامه ضمن توضیح کامل این طرح می گوید: این طرح به این صورت است که کمیته ای از ناشران، مؤلفین و صاحبنظران کتاب کودک و نوجوان تشکیل می گردد و برای هر پایه تحصیلی حدود ۵۰عنوان کتاب مفید انتخاب، معرفی و توسط ناشرین تهیه و قبل از موعد ثبت نام به طور امانی به آموزش و پرورش استانها تحویل می شود.
هر دانش آموز در هنگام ثبت نام، یک عنوان کتاب از مدرسه خود خریداری و در طول سال تحصیلی با هدایت معلم یا مربی، کتاب خود را براساس جدول ماتریسی، هر هفته بین خود و دیگر همکلاسان تعویض می کند. در نتیجه هر دانش آموز درحالی که در سال تنها یک جلد کتاب خریداری نموده است، این امکان را می یابد تا به تعداد دانش آموزان کلاس خود کتاب مفید مطالعه کند، این طرح بجز پایه اول ابتدایی در کلیه پایه های ابتدایی و راهنمایی قابل اجرا است.»
خرقانیان می افزاید: «باتوجه به آمار سال۸۱-۸۰ که آمار دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی بجز پایه اول ۱۱ میلیون نفر برآورد شده است، به نظر می رسد که این طرح قادر است در همان سال اول ۱۱میلیون دانش آموز را زیر چتر مطالعه کتاب برده و اگر تعداد دانش آموزان یک کلاس را ۳۵نفر محاسبه کنیم در سال ۳۸۵میلیون جلد کتاب مطالعه و اگر هر جلد کتاب به مبلغ هزار تومان به فروش رفته و از این مبلغ ۸۰۰تومان متعلق به ناشر باشد، سرمایه ای معادل ۸میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان به صنعت چاپ و نشر و تألیف تزریق و اگر برای هر جلد ۲۰۰تومان تخفیف درنظر بگیریم، مبلغی معادل دو میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان به آموزش وپرورش هدیه تا به عنوان جوایز، حق الزحمه، تقویت و توسعه کتابخانه های مدارس متوسطه مصرف گردد.
حال اگر دانش آموزی یک دوره هفت ساله با این طرح همراه باشد حدود ۲۴۵عنوان کتاب مطالعه نموده و سرمایه ای بسیار قابل توجه یعنی حدود (۶۱میلیارد تومان) به مصرف صنعت چاپ و نشر و تألیف رسیده و با دریافت تخفیفهای موردنظر کتابخانه های مدارس متوسطه نیز توسعه پیدا خواهد کرد که ضمن نهادینه شدن فرهنگ و عادت مطالعه در بین دانش آموزان، خانواده ها نیز با مطالعه کتاب به طور جدی درگیری عملی و فکری پیدا خواهند نمود.
در این طرح امکان این که هر دانش آموز در سال دو جلد کتاب تهیه کرده و به اندازه دو برابر تعداد دانش آموزان کلاس خود کتاب مطالعه کند وجود دارد.
کتابهای انتخاب شده می تواند تا دو سال مورد مطالعه دانش آموزان قرار گرفته تا ضمن صرفه جویی فرصتی نیز برای ناشرین به وجود آید تا به تألیف و انتشار کتابهای مفید و متناسب با شاخص ها و معیارهای آموزش وپرورش بپردازند.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در پایان از همه مسئولان بلندپایه آموزش وپرورش، دبیران، معلمان، کارشناسان، اتحادیه چاپ و نشر، انجمن تهیه و توزیع کتابهای کودک و نوجوان کشور خواست که ضمن مطالعه و بررسی این طرح، زمینه اجرایی آن را فراهم سازند.
به گفته مجید خرقانیان، اجرای این طرح یک تحول اساسی در زیرساخت های آموزش وپرورش و گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه ایجاد خواهدکرد.