تحقیق درباره شبکه محلی انرنت
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره شبکه محلی انرنت

تحقیق درباره شبکه محلی انرنت


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره شبکه محلی انرنت

عناوین پایه Foundation Topics
انرنت یک سلطان بی چون و چرا در بین شبکه های محلی استاندارد امروزی است. پانزده سال قبل، مردم از اینکه انرنت یا Token Ring در نبرد بین شبکه های محلی پیروز شوند حیرت زده می شدند. هشت سال قبل، انها دیدند که انرنت توانست در این نبرد پیروز شود، اما ممکن بود از یک روش انتقال سریع داده (ATM) در شبکه که تازه به دوران رسیده شکست بخورد. امروزه وقتی شما در مورد شبکه های محلی فکر می کنید، هیچ کس حتی در مورد نوع انرنت سئوال نمی کند.

انرنت توانسته است در بین شبکه های محلی دوام بیاورد و د سالهای زیادی یک گزینه انتخابی بوده است زیرا آن با تغییر دادن نیازها از بازار تا زمانی که بعضی از ویژگی های کلیدی اولین پروتکل نگه داشته می شود تطبیق داده شده است. از خصوصیات اولین تجارت این است مه داده ۱۰ مگابیت در ثانیه به میزان ۱۰ گیگابیت در ثانیه انتقال داده شد. انرنت این دریچه را گشود و در همه پروتکل های شبکه های محلی پرکارتر شد.

انرنت وظیفه هر دو لایه ۱ و لایه ۲ را تعریف می کند، بنابراین این بخش با بعضی از مفاهیم پایه ای در رابطه با لایه های ۱ و ۲ OSI شروع می شود. بعد از ان سه مورد از سریع ترین انرنت های استاندارد توضیح داده شده اند، بعد توضیحاتی در مورد لایه فیزیکی داده شده است. این بخش همچنین پوشش می دهد نقش لایه پیوند داده ها را که معمولاً از جمله سریع ترین انرنت های استاندارد و بهتر از استانداردهای کنونی است. و بالاخره دو مورد از استانداردهای اخیر، انرنت سریع و انرنت گیگابیت، معرفی می شوند.

پرسپکتیو شبکه های محلی
لایه های فیزیکی و پیوند داده برای تحویل داده از یک طرف به طرف دیگر با یک تنوع گسترده از انواع شبکه های فیزیکی با یکدیگر کار می کنند. بعضی از توضیحات فیزیکی آشکار باید قبل از ارتباطی که می تواند اتفاق بیفتد، پذیرفته شده باشد، از قبیل کابل بندی، انواع ارتباط دهنده هایی که در انتهای کابل ها استفاده می شوند، و ولتاژها و سطوح جریانی که برای کدگذاری باینری صفر و یک استفاده می شوند.

لایه پیوند داده ها معمولاً وظایفی که در نگاه اول کمتر آشکار هستند را انجام می دهد. برای مثال، آن قوانین (پروتکل ها) برای تصمیم گیری زمانی که به یک کامپیوتر اجازه داده می شود تا از شبکه فیزیکی استفاده کند را تعریف می کند، زمانی که کامپیوتر نباید از شبکه فیزیکی استفاده کند، و چگونه تشخیص دادن خطاهایی که در زمان انتقال داده ها اتفاق می افتند: قسمت ۲، «Oprating Cisco Devices»، و قسمت ۳، «Lan Switching» شامل شده است از توضیحات بیشتری در مورد لایه های ۱ و ۲ انرنت .

ویژگی های عمومی لایه ۱ شبکه های محلی

لایه فیزیکی یا لایه ۱، توضیحاتی از چگونگی حرکت داده ها از یک ابزار به دیگری را تعریف می کند. در حقیقت بیشتر مردم فکر می کنند که این لایه به کار ارسال بیت ها می پردازد. لایه بالاتر داده ها را در محفظه ای قرار می دهد و زمان و چگونگی ارسال ان را تصمیم گیری می کند. اما بالاخره فرستنده داده در انتقال بیت ها به ابزارهای دیگری نیاز دارد. لایه فیزیکی استانداردهایی را تعریف می کند که در ارسال و دریافت بیت ها از این طرف به طرف دیگر شبکه فیزیکی استفاده می شوند.

در ادامه بعضی از ابعاد هدف نهایی با مثالی از درخواست یک صفحه وب از وب سرور توسط مرورگر وب بررسی می شود. شکل ۱ـ۳ به شما یادآور می شود که IP,TCP, HTTP, Bob و هدرهای انرنت را ساخته است و برای ارسال داده ها به R2 آماده است.

Figure 3-1 Data Link Frames Sent Using Physical Layer

در شکل، کارت انرنت باب از خصوصیات فیزیکی انرنت برای ارسال بیت های نشان داده شده در فریم انرنت از این طرف به طرف دیگر انرنت فیزیکی استفاده می کند. لایه فیزیکی مشابه پروتکل هایی در TCP/IP است که همه جزئیاتی را که اجازه ارسال بیت ها از یک ابزار به بعدی می دهد را بیان می کند. برای مثال لایه فیزیکی حداکثر طول مجاز برای کابل بندی برای هر نوع از کابل ها را مشخص می کند، شماره سیم های درون کابل ها را مشخص می کند، شکل اتصال دهنده در انتهای یک کابل را مشخص می کند و توضیحاتی به همین منوال. بیشتر کابل ها شامل تعدادی از هادی ها در داخل آنها هستند. نقطه پایانی این سیم ها که در داخل اتصال دهنده قرار دارند، پین نامیده می شوند. لایه فیزیکی، همینطور اهداف هر پین یا سیم را بیان می کند.

برای مثال در یک کابل انرنت استاندارد ۵ (Cat 5) بدون روکش زوج به تابیده (UTP)، پین های ۱ و ۲ برای ارسال بوسیله ارسال یک سیگنال الکتریکی روی سیم استفاده می شود . پین های ۳ و ۶ برای دریافت داده ها استفاده می شوند. شکل ۲ـ۳ نمونه ای از کابل انرنت ، با یک جفت نمای متفاوت از اتصال دهنده Rj-45 را نشان می دهد.

Figure 3-2 CAT5 UTP Cable with RJ-45 Connector

تصویر سمت چپ در شکل یک اتصال دهنده Rj-45 را نشان می دهد که یک اتصال دهنده معمولی است و امورزه در کابل بندی انرنت استفاده می شود. سمت راست پین های استفاده شده روی کابل را نشان می دهد. یک جفت از سیم ها برای ارسال داده ها استفاده شده اند، با استفاده از پین های ۱و ۲٫ و جفت دیگر برای دریافت داده ها اشتفاده شده اند، پین های ۳ و ۶٫ شکل ۱ـ۳ نشان می دهد که انرنت باب و RZ می توانند با استفاده از کابل ها و اتصال دهنده های Rj-45 و فقط با هاب ها و سویچ ها ساخته شوند. (هاب و سویچ بعداً در این بخش توضیح داده خواهد شد).

کابل نشان داده شده در شکل ۲ـ۳ یک کابل مستقیم ـ سرتاسر نامیده می شود. یک کابل مستقیم ـ سرتاسر پین ۱ یک سر کابل به پین ۱ طرف دیگر و پین ۲ یک سر کابل به پین ۲ طرف دیگر وصل می شوند. اگر شما کابل را طوری نگه دارید که هر دو سمت اتصال دهنده های ان را با هم مقایسه کنید، با همین جهت برای هر اتصال دهنده، شما باید همین رنگ سیم ها را برای هر پین با یک سیم مستقیم ـ سرتاسر ببینید.

یکی از چیزهایی که مردم را شگفت زده می کند این است که هیچ کس هیچ وقت در مورد اینکه چرا کابل های شبکه بندی اکثراً دو سیمه هستند و برای ارسال داده ها این سیم ها بصورت لوله شده به دور هم قرار گرفته اند، فکر نکرد. زمانی که دو سیم درون یک کابل لوله شده هستند، آنها را زوج به هم تابیده شده می نامند. این پیچ و خم سیم ها باعث می شود تا الکترومغناطیس با جریان الکتریکی که موجب کاهش فوق العاده آن می شود تداخل پیدا کند. بنابراین در بیشتر کابل بندی های شبکه های محلی از دو جفت سیم زوج به هم تابیده استفاده می شود ـ یک زوج برای ارسال و دیگری برای دریافت.

لایه فیزیکی مشابه پروتکل ها در TCP/IP همه جزئیاتی را که اجازه انتقال بیت ها از یک ابزار به بعدی می دهد را بیان می کند. در قسمت بعدی در این بخش، شما در مورد ویژگی های استانداردهای لایه فیزیکی برای انرنت بیشتر خواهید آموخت.

خصوصیات لایه دوم شبکه های محلی

لایه دوم، لایه پیوند داده، استانداردها و پروتکل هایی که برای کنترل انتقال داده ها از یک طرف به طرف دیگر شبکه فیزیکی استفاده شده اند را بیان می کند. اگر شما لایه اول را به عنوان «ارسال کننده بیت ها» می پندارید شما می توانید بپندارید در مورد لایه دوم به عنوان «زانی که بیت ها ارسال می شوند را می فهمد، در موقع ارسال بیت ها زمانی که خطاهایی رخ دهد متمرکز می شود، و به کامپیوتر می فهماند که به گرفتن بیت ها نیاز دارد.»

با بخشی از مورد لایه فیزیکی آشنا شدید. این بخش خیلی کوتاه وظیفه اصلی و اساسی لایه پیوند داده ها را توضیح می دهد. بعد شما در مورد ویژگی های استانداردها و پوتکل هایی برای انرنت خواهید خواند.

پروتکل های پیوند داده ها بیشتر این وظایف را با یک تنوعی از پیاده سازی جزئیات اجرا می کنند. زیرا هر پروتکل پیوند داده «کنترل ها» یک نوع ویژه و به خصوص از لایه فیزیکی شبکه ایت که چگونگی کارکرد یک پروتکل داده را که شامل بعضی ملاحظات از شبکه فیزیکی است را توضیح می دهد.

به طورکلی، صرفنظر از نوع شبکه فیزیکی، بیشتر پروتکل های پیوند داده وظایف زیر را انجام می دهند:

۱ـ تصمیم گیری: زمانی را برای اختصاص دادن به استفاده از رسانه فیزیکی تعیین می کند.

۲ـ آدرس دهی: اطمینان یافتن از اینکه گیرنده ها دریافت صحیحی داشته باشند و پردازش داده هایی که فرستاده شده اند.

۳ـ شناختن خطاها: تعیین داده های ساخته شده و سفر رسانه های فیزیکی به طرف مقابل با موفقیت.

۴ـ شناسایی داده های در محفظه قرار داده شده: تعیین نوع هدرهایی که در زیر هدرهای پیوندهاست.

وظیفه اول پیوند داده: تصمیم گیری

تصور کنید برای رفتن به میان یک تقاطع با ماشین خودتان تلاش می کنید زمانی که همه سیگنال ها در ترافیک هستند. علاوه بر شما همه می خواهند تا ارتفاع استفاده کنند، اما شما باید در یک زمان بهتر استفاده کنید. سرانجام شما به میان تقاطع مرسید. بر این اساس متغیرهای زیادی در چگونگی آزمایش شما نقش داشته اند، چگونگی اندازه و بزرگی ماشین های دیگر، چگونگی کهنه یا نو بودن ماشین، و مقدار سن شما!

علیرغم این، شما نمی توانید اجازه دهید به ماشین ها از هر مسیر برای وارد شدن به تقاطع دون داشتن بعضی از پتانسیل های مهم برخورد.

اگر ابزارها بتوانند هر وقت که می خواهند داده ها را ارسال کنند، در بعضی از انواع شبکه هیا فیزیکی فریم ها به هم برخورد می کنند. زمانی که در شبکه های محلی فریم ها به هم برخورد می کنند، برای یک لحظه کوتاه داده های درون فریم خراب شده و شبکه محلی غیرقابل استفاده می شود ـ این دقیقاً شبیه ماشینی است که در بین تقاطع خاموش شده باشد. مشخصات پروتکل های پیوند داده مشخص می کند که در زمان وقوع این اتفاقات دوری کردن از برخوردها با کمتر برگشت خوردن فریم ها از رسانه های فیزیکی برای تصمیم گیری چگونه استفاده می شود.

انرنت از حس محرک دسترسی های مختلف و الگوریتم اکتشافات برخوردی برای تصمیم گیری استفاده می کند. الگوریتم CSMA/CO توسط قسمت بعدی (انرنت ) پوشش داده شده است.

وظیفه دوم پیوند داده ها: آدرس دهی

زمانی که من می نشینم و با دوستم گری در حال صرف نهار هستم، فقط گری می داند که من در حال صحبت کردن با او هستم. من نیازی به شروع کردن همه جملاتم یا جمله «هی گری» (جلب توجه) ندارم. تصور کنید که چند نفر دیگر برای نهار به ما ملحق شوند ـ من احتمالاً به گفتن چیزی شبیه «هی گری» قبل از گفتن جملاتم نیاز خواهم داشت تا گری بداند که من با او صحبت می کنم.

پروتکل های پیوند داده آدرس هایی به همین دلیل تعریف می کنند. بسیاری از شبکه های فیزیکی بیش از ۲ دستگاه را به یک شبکه فیزیکی الحاق می کنند. بنابراین پروتکل های پیوند داده آدرس هایی را تعریف می کنند تا مطمئن شوند که دستگاه صحیح در حال پاسخگویی و دریافت داده های ارسالی می باشد. با قرار دادن آدرس های صحیح در هدر پیوند داده، فرستنده فریم می تواند نسبتاً مطمئن باشد که دریافت کننده صحیح داده را خواهد گرفت. این دقیقاً شبیه نشستن سر میز نهار و اجبار برای گفتن «هی کری» قبل از صحبت کردن با گری است. تا او متوجه شود که ما با او صحبت می کنیم نه کس دیگر.

هر پروتکل پیوند داده ساختار مشخص آدرس دهی مربوط به خودش را تعریف می کند. به طور مثال: انرنت از سیستم آدرس کنترل دستیابی رسانه (MAC) استفاده می کند، که شش بایت طول دارند و به عنوان یک عدد هگزا دسیمال دوازده حرفی نشان داده می شوند. تقویت کننده فریم معمولاً از آدرس هایی با طول ده بیت به نام یک معرف ارتباطات پیوند داده (DLCI) استفاده می کند ـ توجه کنید که این نام حتی شامل عبارت پیوند داده نیز می باشد. این بخش شامل توضیحاتی در مورد ادرس دهی انرنت می باشد. شما در مورد فریم های تقویت کننده آدرس دهی در راهنمای گواهی امتحان (CCNA ICND) خواهید آموخت.

وظیفه سوم پیوند داده: تشخیص خطاها

تشخیص دهنده خطاها، خطاهایی که در هنگام انتقال یک بیت از یک فریم رخ داده اند را کشف می کند. برای این کار بیشتر پروتکل های پیوندداده شامل بررسی به ترتیب یک فریم (FCS) یا بررسی افزودگی ادواری (CRC) بوده و دنباله و میدان پیوند داده هستند. این میدان شامل مقداری است که نتیجه ای از یک فرمول کاربردی ریاضی برای داده ها در فریم است.

یک خطا زمانی آشکار می شود که دو شاخه گیرنده متن را از داخل یک فرمول ریاضی بگیرد. هردوی فرستنده و گیرنده فریم از همین محاسبات با قرار دادن نتایج فرستنده از فرمول به میدان FCS قبل از اینکه فریم ارسال شود استفاده می کنند. اگر چیزی که فرستنده با FCS می فرستد با چیزی که دریافت کننده محاسبه می کند تطبیق داشته باشد. فریم در هنگام انتقال هیچ خطایی نخواهد داشت.

تشخیص خطا موجب بازسازی آن نمی شود. اغلب پیوند داده ها از جمله IEEE 802.5 Token Ring و انرنت ۸۰۲٫۳ خطاها را بازسازی نمی کنند. FCS اجازه می دهد تا ابزارهای گیرنده رخ دادن خطاها را اعلان کنند و دست از داده های فریم بکشند. بازسازی خطا، که شامل دوباره فرستادن داده است، یکی دیگر از مسئولیت های پروتکل است. برای مثال، TCP بازسازی خطا را اجرا می کند. که در بخش ۶ توضیح داده شده است. «مبدأ UDP , TCP».

وظیفه چهارم پیوند داده: شناسایی داده هایی که در محفظه قرار دارند.

بالاخره، چهارمین بخش از پیوند داده ها محتوای داده های درون فریم را مشخص می کند.

شکل ۳ـ۳ به کار آمد ساختن این ویژگی ظاهری کمک می کند. شکل یک PC را که با هر دوی TCP/IP برای صحبت کردن مرورگر وب و Novell IPX برای صحبت کردن با یک سرور Novell Net Ware.

Figure 3-3 Multiplexing Using Data-Link Type and Protocol Fields

زمانی که PC 1 داده را دریافت می کند، باید آن را به نرم افزار TCP/IP بدهد یا نرم افزار Net Ware Client؟ البته، ان وابسته به چیزی است که درون فیلد داده قرار دارد. اگر داده از سرور Novell آمده باشد، PC 1 داده را برای کدگذاری Net Ware Client خاموش می کند.

اگر داده از سرور وب بیادی PC1 داده را برای کدگذاری TCP/IP خاموش می کند. اما PC 1 چگونه این کار را انجام می دهد و تصمیم گیری می کند؟ انرنت IEEE 802,2 کنترل منطقی پیوند (LLC) از یک فیلد در هدر آن برای مشخص کردن نوع داده در فیلد داده استفاده می کند. PC 1 امتحان می کند که فیلد در فریم دریافت شده یک بسته IP است یا یک بسته IPX. بعد برای هر بسته تصمیم گیری می کند.

هر یک از هدرهای پیوند داده یک فیلد دارند، به طورکلی با یک نام که کلمه Type را در آن دارد، برای تشخیص نوع پروتکلی که درون فیلد داده فریم ها می نشیند. در هر جعبه، یک کد دارد که به معنی IPX, IP یا بعضی طراحی های دیگر است. که دنباله رو نوع هدر پروتکل آن است.

اولین استانداردهای انرنت

حالا که شما تا حدی بهتر متوجه بعضی از وظایف استانداردهای فیزیکی و پیوند داده شدید. بخش بعدی شما را متوجه انرنت به صورت های خاص می کند. این بخش شامل بعضی از مفاهیم پایه ای است. در حالی که بخش ۹ در بخش ۱۱ پوشانده شده و بیشتر توضیح داده شده است.

در این قسمت از این بخش شما در مورد سه تا از اولین انواع شبکه های انرنت خواهید آموخت. در این مدت به خانواده ای از پروتکل ها و استانداردهایی همراه با بیان لایه های فیزیکی و پیوند داده در اغلب انواع شبکه های محلی مشهور جهان توجه می شد. اختلاف زیادی در انرنت وجود دارد. این بخش وظایف و ویژگی های پروتکل را برای بیشتر انواع انرنت های معروف پوشش می دهد، که شامل Base-T10 ، انرنت سریع، و انرنت گیگابیت است. همچنین این بخش به شما کمک می کند تا چگونگی بعضی از کارکردهای انرنت را درک کنید، این بخش همچنین شامل تاریخچه دو نوع انرنت قدیمی تر، انرنت ۱۰Base 2 و ۱۰Base 5 می شود.

Standards Overview

شبیه اغلب پروتکل های دیگر، انرنت نیز حیات خود را از داخل یک شرکت که در حال توجه کردن به رفع یک مشکل ویژه بود شروع کرد. شرکت Xerox به یک راه مؤثر برای اجازه دادن به یک ابتکار جدید نیاز داشت که کامپیوتر شخصی نامیده می شود و برای اتصال در اداره ها به کار می روند.

از اینجا بود که انرنت متولد شد. (برای دیدن یک داستان جالب از تاریخچه انرنت به سایت inventors.about.com/ Library/Weekly/aa111598.htm مراجعه کنید). سران جام شرکت Xerox با inter و گروه تجهیزات دیجیتال (DEG) برای توسعه بیشتر انرنت متحد شد، بنابراین انرنت اصلی به عنوان انرنت DIX مشهور شد، به معنی Xerox, intel, DEG.

IEEE در فوریه ۱۹۸۰ شروع به ایجاد یک نسخه یک جور شده از انرنت کرد، که اساس اجرای کار آن بوسیله Xerox, intel و DEG است. خصوصیات انرنت IEEE که ب لایه ۲ تطبیق داده می شد به دو قسمت تقسیم شده بودند: کنترل دستیابی رسانه (MAC) و کنترل پیوند منطقی (LLC).

IEEE به عنوان یک هیدت برای کار در هر قسمت شکل گرفت ـ هیئت ۸۰۲٫۳ برای کار در زیر لایه MAC و هیئت ۸۰۲٫۲ برای کار در زیر لایه LLC.

Table 3-3 lists the various protocol specifications for the original three IEEE LAN standards,

plus the original prestandard version of Ethernet.

Table 3-3 MAC and LLC Standards for Three Types of LANs

استانداردهای انرنت اصلی: ۱۰ Base 5, 10 Base 2

انرنت با نظر به ویژگی های اولین انرنت DIX فهمیده شد که ۱۰ Base 2, 10Base 5 نامیده می شود. ویژگی های این دو انرنت توضیحاتی از لایه فیزیکی اولین شبکه های انرنت بیان می کند. (۱۰ Base 5 , 10 Base 2 در جرئیات کابل بندی متفاوت هستند. اما برای بحث در این بخش گنجانده شده است و شما می توانید به آنها به عنوان یک عمل یکسان رسیدگی کنید). با این دو خصوصیت، مهندس شبکه یک سری از کابل های کواکسیال را نصب می کند، وصل هر وسیله در شبکه انرنت ، هاب، سویچ یا تابلوی سیم کشی مهندسی وجود ندارد. انرنت فقط شامل کارت های انرنت به هم پیوسته د رکامپیوتر و کابل بندی است. سری کابل ها یک گذرگاه الکتریکی ایجاد می کنند که در میان همه ابزارهای انرنت به اشتراک گذاشته می شود. زمانی که بک کامپیوتر می خواهد چند بیت به گذرگاه کامپیوتر دیگر بفرستد، آن یک سیگنال الکتریکی را ارسال می کند و جریان الکتریسیته را به همه ابزارهای انرنت منتشر می کند.

زیرا آن گذرگاه یک سیگنال است، اگر دو یا چند سیگنال در یک زمان فرستاده شوند، سیگنال روی هم می افتند و با هم برخورد می کنند و هر دوی سیگنال ها غیر مفهوم می شوند. بنابراین شگفت انگیز نیست که انرنت یک خصوصیت برای اینکه چگونه اطمینان پیدا کنیم که فقط یک ابزار در یک زمان چیزی فرستاده است بیان کند ـ وگرنه انرنت غیرقابل استفاده خواهد بود.

الگوریتم معروف (CSMA/CD) Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection بیان می کند که گذرگاه چگونه دستیابی ششده است. در ضوابط انسانی CSMA/CD مانند چیزی است که در اتاق جلسه اتفاق می افتد. بعضی بیشتر از زمان خودشان صحبت می کنند. بعضی صحبت نمی کنند، اما گوش می دهند. بعضی دیگر فقط گاهی اوقات صحبت می کنند. برای آدمیزاد فهمیدن چیزی که دو نفر با هم صحبت می کنند در یک زمان سخت است، بنابراین به طورکلی، یک شخص در حال صحبت کردن ست و شنوندگان استراحت می کنند. تصور کنید باب و لری می خواهند به کسی که در حال صحبت کردن است پاسخ دهند. به محض اینکه گوینده بخواهد نفس بگیرد، باب و لری ممکن است هر دو شروع کنند به صحبت کردن. اگر لری قبل از یانکه صدایی بوجود آورد صدای باب را بشنود، ممکن است لری توقف کند و اجازه دهد تا باب صحبت کند، با شاید آنها تقریباً در یک زمان شروع کنند به حرف زدن، بنابراین آنها با هم صحبت می کنند و دیگران در اتاق نمی توانند چیزی را که گفته شد بشنوند. ضرب المثل معروفی وجود دارد «ببخشید، شما بعد از من صحبت کنید» و بالاخره لری یا باب صحبت می کنند. یا در بیشتر اوقات اشخاص دیگر در صحبت دیگری می پرند. در حالی که لری و باب همدیگر را پوشش می دهند. این قواعد پایه ای در فرهنگ شما هستند. CSMA/CD یک ویژگی پایه ای و اساسی در پروتکل انرنت برای دست یافتن به همین اهداف است.

شکل ۴ـ۳ ااس منطق یک انرنت قدیمی ۱۰ Base 2 را نشان می دهد. یک گذرگاه سیگنال الکتریکی بصورت لفظ به لفظ ایت و با کابل کواکسیال و کارت های انرنت ایجاد می شود.

Figure 3-4 Small Ethernet 10BASE2 Network

خط های پررنگ در شکل کابل بندی شبکه فیزیکی را نشان می دهند. خط های نقطه چشن مسیر ارسال فریم گری را نشان می دهند. لری یک سیگنال به طرف دیگر بیرون کارت انرنت ش بر روی کابل فرستاد، و هر دوی باب و آرچی سیگنال را دریافت کردند. کابل بندی یک گذرگاه الکتریکی فیزیکی یایجاد می کند، به این معنی که انتقال سیگنال بوسیله تمام ایستگاهها در شبکه محلی دریافت شده است. درست شبیه یک اتوبوس مدرسه، سیگنال الکتریکی در یک شبکه ۱۰ Base 2 یا ۱۰Base 5 به همه ایستگاههای شبکه محلی منتشر شده است.

صفحه ۵۵

زیرا وقتی که دو ایستگاه زمانی را برای هم م یفرستند، سیگنال های الکتریکی انتقال داده شده، تمام طول شبکه خطی را سیر می کنند، یک تصادم یا برخورد روی می دهد. تصادم یا برخورد ابتدا بر روی سیم رخ می دهد و سپس بعضی اوقات قبل از فرستادن سپری می شود و بنابراین ایستگاهها، تصادم را می شنوند. ان ایستگاه کاری قبل از ملاحظه کردن تصادم یا برخورد، مقدار بیشتری بیت را می فرستد. منطق CSMA/CD از بروز برخورد یا تصادم جلوگیری می کند و معمولاً نحوه انجام دادن عمل را هنگامیکه تصادم یا برخورد رخ نمی دهد، مشخص می کند.

الگوریتم CSMA/CD همانند زیر کار می کند.

۱) یک وسیله به همراه یک فریم برای فرستادن گوش دادنی ها، هنگامی که انرنت شلوغ نیست.

۲) وقتی که انرنت شلوغ نیست، فرستنده شروع به فرستادن فریم می کند.

۳) فرستنده برای مطمئن شدن از عدم بروز تصادم، گوش می دهد.

۴) یکی از فرستنده ها برخورد یا تصادم را می شنود و آن ها هر کدام یک سیگنال گیر کننده را برای اینکه ایستگاههای دیگر، تصادم یا برخورد را متوجه بشوند، می فرستند.

۵) بعد از این که گیرکننده کامل شد، هر فرستنده به صورت تصادفی یک زمان را انتخاب می کند و منتظر می شود که آن زمان سپری شود.

۶) وقتی که هر کدام از زمان های سپری شد، پردازشگر شروع به پردازش از مرحلها اول می کند.

بنابراین تمام دستگاههای موجود بر روی انرنت ، برای جلوگیری از برخوردها و تصادم ها و رای باز گردانی زمانی که نمی دانند برخورد رخ داده است، نیاز به استفاده از CSMA/CD دارند.

تکرارکننده ها

همانند دیگر انواع شبکه، ۱۰ Base 5 و ۱۰Base 2، بر روی طول کلی کابل دارای محدودیت هایی بودند. با ۱۰ Base 5، حداکثر طول کابل ۵۰۰ متر می تواند باشد و با ۱۰ Base 2، حداکثر طول کابل ۱۸۵ متر می تواند باشد. به طور قابل توجه این دو انرنت ، نامشان را از بیشترین طول کابل اصلی، حاصل می شود؛ اگر شما به کابلی به درازی ۱۸۵ متر تا ۲۰۰ متر فکر می کنید، سپس چندتایی بودن آن ها را از ۱۰۰ متر که بیشترین طول کابل الی است را از آخرین عدد از نام اصلی آن ها می توان حاصل کرد. بنابراین، دستگاهی برنامه ریزی و تولید شد که تکرار کننده نامیده می شود.

یکی از مشکلات در استفاده از کابل های اصلی با طول بیشتر این بود که سیگنال فرستاده شده توسط یک دستگاه. باید بسیار رقیق می شد و اگر طول کابل درازتر از ۱۰۰ متر و یا ۱۸۵ متر بود، به صورت مرتب تضعیف می شد، که این بدان معنا است که سیگنال های الکتریکی از کابل عبور می کنند، قدرت سیگنال در طول سفرهای کابل کمتر می شد. این همان مفهوم دو محدوده این است که چرا شما می توانید صحبت کردن دیگران را گوش کنید و نیز آن ها، اما اگر آن شخص در همان مقدار صدا صحبت کند و شما در مقابل اتاق باشید، شما نمی توانید آن را بشنوید زیرا امواج صدا تضعیف شده اند.

تکرار کننده ها را کابل های اصلی چندکاره استفاده می کنند تا با گرفتن یک جریان سیگنال، متصل شوند، تغییر بیت ها مثل ۰۱, و تولید کردن یک علامت رقم جدید، سیگنال را پاک می کند. یک تکرار کننده حقیقتاً توان سیگنال ها را افزایش نمی دهد زیرا افزایش دادن توان سیگنال ممکن است معمولاً توان سیگنال را افزایش دهد، هر نویز برداشته شده در طول راه راه.

بنابراین چرا تمام این ها بر روی استانداردهای انرنت متمرکز شده اند تا شما هرگز نخواهید با آن ها کار کنید، خوب، این استانداردهای قدیمی یک نطقه ای از مقایسات را آماده کرده اند برای نحوه کار کردن اشیای امروزی، به همراه چندین ویژگی از این دو استانداردهای جدید شروع به نگه داشتن در امروزه را می کنند.
انرنت ۱۰ Base –T

چندین مشکل موجود همراه با خصوصیات انرنت امروزی را حل کرده است. ۱۰ Base –T اجازه داده است تا از کابل بندی تلفن که به صورت کامل و آماده نصب شده باشد، یا به طور ساده، استفاده از چپ کننده ها را اجازه می دهد، نصب آن راحت تر از نصب کردن کابل بندی است. زمانیکه کابل بندی ملزوم است.

شبکه های ۱۰ Base –T، از کاربردهای دستگاههایی که هاب نامیده می شوند، استفاده می کنند که در شکل ۵ـ۳ نشان داده شده اند.

انرنت های فیزیکی ۱۰ Base –T از کارت های انرنت موجود در کامپیوترها و کابل بندی و یک هاب استفاده می کنند.

هاب های استفاده شده برای ایجاد انرنت ۱۰ Base –T، اصولاً تکرار کننده های چندپورتی هستند. این بدان معنی است که هاب واقعاً سیگنال های الکتریکی را تکرار می کند که از یک درگاه وارد می شوند و به صورت سیگنال از هر درگاهی خارج می شوند.

بنابراین تصادم یا برخورد هنوز می تواند رخ بدهد، پس قوائد دسترسی CSMA/CD برای استفاده شدن، ادامه دارد. مفهوم کابل بندی هر دستگاه به هاب مرکزی به همراه آن هاب موجب ایجاد همان شبکه خطی الکترونیکی به صورت یک نوع از شبکه انرنت سفارش داده شده، هسته واقعی انرنت ۱۰ Base –T

می باشند. زیرا هاب ها دارای مفهوم پیوسته و حقیقت فیزیکی از یک تک الکترونیکی که به وسیله تمام دستگاهها به اشتراک گذاشته شده، امروزه، ما می توانیم این انرنت اشتراک گذاشته شده را بنامیم. تمام دستگاههایی که یک تک ۱۰ Mbps bus رابه اشتراک گذاشته بودند.

یک تنوع در شرایطی می تواند در توضیح توپولوژیاز شبکه ها استفاده شود. طول شبکه ستاره ای متوجه یک شبکه است به همراه یک مرکز دارای شاخه های چندتایی ظاهری ـ که بیشتر شبیه نقاشی یک بچه در مورد ستاره می شود.

۱۰BASE-T Ethernet

کابل بندی شبکه ۱۰ Base –T از یک توپولوژی ستاره ای استفاده می کند که در شکل ۵ـ۳ دیده می شود.

هرچند که هاب های تکرارکننده های سیگنال در بیرون هر پورت مؤثر است، اعمال شبکه شبیه یک توپولوژی گذرگاه است. بنابراین شبکه های ۱۰ Base –T، یک شبکه فیزیکی طراحی شده و نیز یک شبکه گذرگاه منطقی طراحی شده هستند. (بخش ۱۱ شامل انواع توپولوژی ها و معانی آن ها به صورت عمیق می باشد).

Ethernet 10BASE-T Cabling

کابل بندی انرنت ۱۰ Base –T کامپیوترهای شخصی موجود در شکل ۵ـ۳٫ از کابل های بدون حفاظ رده ۵ و اتصل دهنده های Rj-45 (که در شکل ۲ـ۳ آمده است)، استفاده می کنند. کارت های انرنت موجود در هر کامپیوتر شخصی دارای اتصال دهنده های Rj-45 می باشند. این اتصال دهنده ها بزرگتر از نسخه های دیگر از همین نوع اتصال دهنده ها هستند که در تلفن و زیرسری های موجود در اتحادیه سیاستمداران استفاده می شوند. بنابراین، استفاده از اتصال دهنده های کابل های انرنت در خانه شما، رحت تر است از استفاده از تلفن با اتصال دهنده دو شاخه ای.

توضیحات پشت ویژگی کابل های استفاده شده برای اتثال هاب در زندگی واقعی همانند INTRO خیلی مهم هستند. ویژگی های گفته شده، در بخش ۱۱ توضیح داده شده اند و در اینجا بیشتر، انواع استانداردها توضیح داه شده است. ممکن است که شما ویژگی های انرنت را بیاد بیاورید که بک جفت از سیم ها در پین ۱و۲ برای انتقال داده استفاده شده است و پین های ۳و۶ برای دریافت داده استفاده شده است.

کارت های انرنت موجود در کامپروترهای شخصی از این پین ها به درستی استفاده می کنند.

برای اتصال کامپیوتر شخصی به ها از یک کابل استفاده می شود که به آن کابل مستقیم ـ سرتاسر می گویند که در شکل ۲ـ۳ نشان داده شده است. در یک کابل مستقیم سرتاسر، سیم متصل سده به پین ۱ در یک انتهای کابل به پی ۱ طرف دیگر کابل متصل است، و پین ۲ نیز به پین ۲ در طرف دیگر قابل متصل است.

بنابراین، زمانیکه لری داده را در بین ۱ و ۲ فرستاد، هاب سیگنال الکتریکی را روی کابل مستقیم سرتاسر در پین ۱ و ۲ دریافت می کند. بنابراین داده در هاب، به طور صحیح دریافت می شود. هاب باید به صورت مخالف گمان کند به طوری که یک کامپیوتر شخصی را با دیگر کلمه ها مقایسه کند. هاب داده را در پین ۱ و ۲ دریافت می کند و در پین ۳ و ۶ انتقالش می دهد.

برای مثال لری ممکن است در حالی که هاب در حال دریافت سیگنال از پین ۱ و ۲ است، داده ار را در پین ۱ و ۲ بفرستید. سپس هاب سیگنال الکتریکی بیرون پورت دیگر را تکرار می کند و برای آرچی می فرستد و باب نیز منتظر دریافت داده ها در پین ۳ و ۶ می باشد.

صفحه ۵۸

در بعضی از جنبه ها. شما باید به همراه انرنت ، دو دستگاه را به صورت مستقیم به همدیگر کابل بندی کنید ولی هر دو دستگاه از همان جفت برای انتقال داده استفاده می کنند. به عنوان مثال شما ممکن است که نیاز به متصل کردن دو هاب به هم داشته باشید، و هر هاب داده ها را بر روی پین های ۳ و ۶ به عنوان مثال، انتقال دهد. به همین نحو ممکن است شما، به ساختن یک انرنت کوچک بین دو کامپیوتر شخصی به وسیله بستن دو کامپروتر شخصی به یکدیگر، نیاز داشته باشید،

اما هر دو کامپیوتراز پین ۱ و ۲ برای انتقال داده استفاده می کنند. در عوض پین یک موجود در یک انتهای سیم به عنوان پین یک موجود در انتهای کابل دیگر موجب تبدیل پین یک موجود در یک انتهای سیم به پین سه در انتهای دیگر کابل، می شود. به همین نحو پین ۲ به پین ۶ و پین ۳ به پین ۱ و پین ۶ به پین ۲ متصل شده اند.

هم باب و هم لاری می توانند بر روی پین یک و پین دو، انتقال دهند ـ زیرا این تنها چیزی است که کارت انرنت می تواند برای اخرین کاربر کامپروتر انجام دهد. زیرا پین ۱ و پین ۲در لاری به پین ۳ و پین ۶ باب متصل است و زیرا باب فریم های موجود بر روی پین های ۳ و ۶ را دریافت می کند.

بیشتر اوقات، شما می توانید دو کامپیوتر را به صورت مستقیم با انرنت به همدیگر متصل کنید. اگرچه شما به صورت نمونه از کابل های تبدیل شده به کراس برای اتصال بین سویچ ها و هاب ها استفاده می کنید یک کابل انرنت بین دو هاب یا بین دو سوئیچ، معمولاً شاه سیم نامیده می شود.

۱۰BASE-T Hubs

هاب ۱۰ Base –T با مقایسه ۱۰ Base 2 و ۱۰ Base 5 هاب ها بعضی از مشکلات کابل بندی را رفع کردند. اگرچه از هاب ها در شبکه ها برای کنترل چیزیهایی مثل کاهش بهره برداری، استفاده می شود، این درست شبیه زمانی است که ۱۰ Base 2 و ۱۰ Base 5 استفاده شده بودند. زیرا ۱۰ Base – T یک گذرگاه سیگنال الکتریکی به اشتراک گذاشته دشه در میان همه ابزارهای شبکه محلی ایجاد کرده بود. انرنت هایی که یک گذرگاه را به اشتراک می گذارند نمی توانند به صددرصد بهره برداری برسند یرا به هم برخورد می کنند و الگوریتم CSMA/CD تصمیم گیری می کند. برای حل مشکل کارایی گام بعدی ساختن هابی بود که به اندازه کافی هوشمند باشد تا بتوان اطمینان پیدا کرد که حقیقتاً برخوردهایی رخ ندهد.

اول شما به دانش عمیقی از هاب ۱۰ Base-T نیاز دارید قبل از اینکه پاسخ یک مشکل از بین انبوهی از مشکلات معلوم شود. شکل ۹ـ۳ شکل اجمالی عملیات ۱۰ Base Thalf-duplex با هاب ها را نمایش می دهد.

شکل اجمالی چگونگی ایجاد یک گذرگاه الکتریکی توسط یک هاب ۱۰ Base T .

گام های برجسته در شکل ۹ـ۳ به ترتیب وقوع بصورت زیر هستند:

۱ـ کارت رابط شبکه (NIC) یک فریم می فرستد.

۲ـ حلقه های NIS فریم هایی را برای دریافت یک جفت کارت داخلی می فرستند.

۳ـ هاب فریم ها را دریافت می کند.

۴ـ سیم کشی هاب های داخلی سیگنال ها را به همه پورت های دیگر انتشار می دهند، اما آن را به پورتی که سیگنال به روی آن دریافت شده بود بر نمی گرداند.

۵ـ هاب سیگنال ها را برای هر جفت از همه ابزارهای دیگر تکرار می کند. شکل، کار هاب را با یک ابزار در حال فرستادن و برخورد نکردن توضیح می دهد. اگر PC 1 و PC 2 یک فریم را در یک زمان بفرستند، یک برخورد رخ می دهد. در گام های ۴ و ۵ هاب هر دو سیگنال الکتریکی را جلو می برد که در ارسال به همه Nic ها این موجب روی هم افتادن سیگنال ها می شود. بنابراین برای اینکه برخوردها هنوز می توانند اتفاق بیفتند، منطق CSMA/CD به داشتن PC 1 و انتظار PC 2 و تلاش دوباره نیاز دارد.

نتیجه کارآمدی: برخوردها و تنظیمات دوتایی

انرنت های ۱۰ Base 2 و ۱۰ Base 5 و ۱۰ Base – T بدون CSMA/CD کار نمی کنند. هر چند، برای اینکه الگوریتم CSMA/CD بیشتر در بارگذاری های بالا غیر کارا می شود. به راستی، در طی سال ها قبل از شبکه های محلی سویچ ها ساخته شده بودند. توسط قاعده انگشت شست بود که انرنت زمانی که بارگذاری به متجاوز از ۳۰ درصد بهره برداری رسید شروع به کنترل کردن کرد.

در بخش بعد در مورد دو چیز که کارایی شبکه را بهبود دادند خواهید خواند، که هر دو در مورد کاهش یا حذف کامل برخوردهاست: سویچ بندی شبکه های محلی و انرنت full-Duplex.

کاهنده برخوردها در میان سویچ بندی شبکه های محلی

همه ابزارها در یک ۱۰ Base 2 یا ۱۰ Base 5 یا شبکه ۱۰ Base – T از یک هاب برای دیسک برخوردها بین فریم هایی که فرستاده است استفاده می کند.

بنابراین ما تمام دستگاههای موجود بر روی شبکه انرنت ، در قلمرو خود، از فریم هایی که فرستاده می شوند برخوردار هستند. به عنوان مثال می توان تمام دستگاههای موجود در یک تصادم یا برخورد را در شکل ۹ـ۳ نشان داد.

سوئیچ های شبکه های محلی، به وسیله از بین بردن احتمال بروز یک برخورد یا تصادم بر مشکلات ناشی از برخورد یا تصادم و الگوریتم ها در CSMA/CD، غلبه کرده است. سوئیچ ها یک خط اصلی را به صورت اشتراک گذاشته شده ایجاد نمی کنند بلکه همانند هاب ها، آن ها با پورت های فیزیکی یک فرد به صورت جداگانه ای رفتار می کنند. سوئیچ ها از حافظه های با فری، برای وارد شدن فریم ها، به صورت عالی استفاده می کنند، بنابراین وقتی که دو دستگاه پیوسته یک فریم را می فرستند، در همان لحظه سوئیچ می تواند یک فریم را پیش ببرد و زمانیکه فریم های دیگر را در حافظه با فری نگه داری می کند، به این معنی است که برای پیش بردن فریم های بعدی صبر می کند تا کار با این فریم تمام شود. بنابراین شکل ۱۰ـ۳ نشان می دهد که می توان از بروز تصادم یا برخورد جلوگیری کرد.

در شکل ۱۰ـ۳ هم کامپیوتر شخصی اول و هم کامپیوتر شخصی دوم، در یک لحظه، در حال فرستادن می باشند. سوئیچ به آدرس انرنت مقصد نگاه می کند و فریم را در همان جهت از کامپیوتر شخصی اول به کامپیوتر شخصی دوم می فرستد.

تفاوت بزرگ بین هاب و سوئیچ در این ایست که. سوئیچ سیگنال های الکتریکی را به صورت قاب انرنت تفسیر می کند و برای گرفتن تصمیم، آن ها را پردازش می کند. (توضیحات ادرس دهی انرنت و فریم کردن در دو قسمت بعدی آمده است. به طور ساده، یک هاب سیگنال های الکتریکی را تکرار می کند و برای تفسیر کردن سیگنال های الکتریکی (لایه ۱) به صورت فریم شبکه های محلی (لایه ۲) هیچ تلاشی انجام نمی دهد. بنابراین یک هاب به طور واقعی OSI تابع لایه ۱ را انجام می دهد، یک سیگنال الکتریکی را تکرار می کند، همانند سوئیچ های OSI تابع های لایه ۲ را انجام می دهد، به طور واقعی اطلاعات هدر انرنت را تفسیر می کند و در آدرس ها سخت گیری می کند.

استفاده از بافر کردن در جلوگیری از عدم تصادم یا درهم خوری به ما کمک می کند. فرض کنید که کامپیوتر یک و کامپیوتر ۲ هر دو در یک لحظه، یک فریم به کامپیوتر چهارم بفرستند. آن سوئیچ می داند که پیش بردن هر دو فریم به کامپیوتر چهارم، سبب تولید یک تصادم یا در هم خوری می شود، بنابراین یکی از فریم ها را تا زمانی در بافر نگه می دارد که فریم دیگری به کامپیوتر چهارم برسد.

دو جنبه سوئیچ کردن موجب افزایش کارایی بخش بزرگی از انرنت که به هابها شباهت دارد می شود:

ـ اگر فقط یک دستگاه، به هر درگاهی از سوئیچ، کابل بندی شده باشد هچ کدام از برخوردها رخ نمی دهد و اگر هیچ برخورد و تصادمی صورت نگیرد، CSMA/CD می تواند غیرفعال شود، در این صورت شکل کارایی انرنت حل می شود.

ـ درگاههای موجود بر روی سوئیچ پهنای باند را به اشتراک نمی گذارند ولی سوئیچ دارای پهنای باند خودش است، این به این معنی است که یک سوئیچ شامل درگاه ۱۰-Mbps، دارای ۱۰-Mbps از پهنای باند در هر درگاه می باشد.

بنابراین سوئیچ کردن در شبکه های محلی یکی از کارایی های با اهمیت در شبکه های محلی را به همراه دارد. قسمت بعدی شامل موضوع جدید، دو برابر کردن کارایی انرنت می شود.
حذف کردن برخوردها و تصادم برای در نظر گرفتن

انرنت Full-duplex

خصوصیات و ویژگی های اصلی انرنت برای اشتراک گذاشتن خطی استفاده می شود. یعنی فقط باید تمام آن یک فریم در هر لحظه از زمان فرستاده شود. بنابراین، یک دستگاه نمی تواند در یک لحظه از زمان یک فریم را بفرستد و یک فریم را در همان لحظه دریافت کند، زیرا این عمل موجب تولید تصادم یا برخورد می شود. بنابراین به طور ساده دستگاهها نمی توانند در یک لحظه از زمان یک فریم را دریافت و در همان لحظه یک فریم را بفرستند. که این را منطق half-duplex می گویند.

سوئیچ های انرنت این اجازه را می دهند که فریم ها بتوانند در یک لحظه، چندتایی به تمام درگاه ها فرستاده شوند. علاوه بر آن اگر فقط یک دستگاه به درگاه سوئیچ متصل باشد، در آنجا هیچ وقت امکان بروز برخورد یا تصادم وجود ندارد. بنابراین فقط سوئیچ هایش بکه های محلی همراه یک دستگاه که به هر درگاهی از سوئیچ متصل هستند، اجازه دارند که از عملگرها به صورت Full-duplex استفاده کنند. Full-duplex به این معنی است که یک کارت انرنت می تواند در یک زمان هم بفرستد و هم دریافت کند. بررسی شکل ۱۱ـ۳٫ می تواند مدارات Full-duples استفاده شده همراه یک سیگنال کامپیوتر شخصی را که به

سوئیچ شبکه محلی کابل بندی شده را، به ما نشان بدهد.

صفحه ۶۳

در این مثال Full-duplex، اجازه استفاده از تمام سرعت ـ در این ۱۰ Mbps ـ را در هر دو جهت وانمود شده، را می دهد. برای این کار باید مدار Loopbaek کارت شبکه، غیرفعال باشد.

تا اینجا در این فصل، شما پایه از ۱۲ سال دوره تکامل انرنت را می خواندید. جدول ۴ـ۳ خلاصه ای است از نکات کلیدی گفته شده که شامل این هم فصل است.

پروتکل های Data-Link در انرنت

یک یاز مهم ترین توانایی های مجموعه پروتکل های انرنت ، پروتکل Data-Link است. برای مثال، آدرس دهی انرنت که بر روی تمامی متغیرهای انرنت کار می کند، در کمتر از ۱۰ Base 5. انجام می شود.

این بخش شامل توضیحاتی از پروتکل های data-Link در انرنت می شود.
Ethernet Addressing

آدرس دهی انرنت شبکه محلی برابر است با یک دستگاه جدا یا گروهی از دستگاههای موجود بر روی شبکه محلی. آدرس های انرنت unicast، با یک سیگنال از کارت شبکه محلی برابر است. هر آدری که در ۶ بایت قرار می گیرد، به طور معمول در مبنای هگزا دسیمال نوشته شده است و در دستگاه های CISCO معمولاً در دوره های جدا شده که هر رقم ۴ هگزا دارد، نوشته می شود. به عنوان مثال، آدرس ۰۰۰۰٫۰C12.3456، یک آدرس دوست و معتبر در انرنت است. آدرس های Wincast و آدرس های مجزا هر کدام از یک کارت شبکه محلی مجزا استفاده می کنند. (طول wincast، اساساً از مقایسه با طول Multicast , broadcast و آدرس های گروهی، انتخاب شده است).

کامپیوترها از این آدرس ها برای شناختن فرستنده و دریافت کننده های فریم های انرنت استفاده می کنند. برای مثال، تصور کنید که فرِد و بارنی در یک انرنت هستند و فرد یک فریم را برای بارنی می فرستد. فرد آدرس MAC اتزنت خودش را در داخل هدر انرنت به عنوان آدرس مبداً قرار می دهد و از آدرس MAS انرنت بارتی در مقصد استفاده می کند. زمانی که بارنی فریم را دریافت می کند او متوجه می شود که مقصد آدرس، آدرس خودش است، بنابراین بارنی آن فریم را پردازش می کند. اگر بارنی یک فریم را که دارای آدرس مقصد یک دستگاه دیگر را دریافت می کرد، به طور ساده، بارنی آن فریم را پردازش نمی کند.

IEEE، نوع و کار مربوط به آدرس های شبکه محلی را مشخص می کند. هثثث، به تمام آدرس های MACunicast یکتا موجود بر روی کارت های رابطه شبکه محلی، نیاز دارد. (IEEE، ان ها را آدرس های MAC می نامد، زیرا پروتکل های MAC همانند هثثث ۸۰۲٫۳، توضیحات آدرس دهی را مشخص می کند).

برای حصول اطمینان از یک آدرس دهی MAC یکتا، فن آوری کارت موجب باز شدن کد آدرس های MAC بر روی کارت می شود، که معمولاً این کار در چیپ ROM انجام می شود. نیمه اول آدرس، از روی فن آوری کارت شناخته می شود. این کد، یعنی همان که به وسیله IEEE با هد فن آوری ارتباط برقرار می کند را organizationally unique identifier نامیده می شود (OUI). هر فن آوری، با کمک OUI خودش به عنوان نیمه اول آدرس، به همراه قسمت دوم آدرس، با یک آدرس MAC ارتباط برقرار می کند (با یک عدد ارتباط را برقرار می کند)، در ضمن این فن آوری هیچ زمانی بر روی کارت دیگر استفاده نمی شود.

این ها بیشتر می توانند در شرح دادن و توضیح دادن آدرس unicast شبکه هاب محلی استفاده بشوند. هر کارت شبکه محلی توسط یک ایجاد کننده آدرس (BIA) که در چیپ ROM موجود روی کارت است، ساخته می شود.

گاهی اوقات BIAها، ادرس های مدیریت شده کلی نامیده می شوند (UAAS). زیرا IEEE به طورکلی تکلیف آدرس ها را مدیریت می کند.

آدرس های گروهی با بیش از یک کارت رابط شبکه محلی، برابر است. IEEE در رده از آدرس های گروهی را برای انرنت مشخص می کند:

ـ آدرس های Broad cast: آدرسی که بیشتر اوقات در گروههای آدرس MACهای IEEE استفاده می شد، آدرس broadcast بود که دارای یک ارزش از FFFF.FFFF.FFFF است (نماد هگزا سیمال). ادرس های broadcast بر این امر که تمام دستگاههای موجود بر روی شبکه محلی باید فریم ها را پردازش کنند، دلالت دارند.

صفحه ۶۵

ـ آدرس های Multicast: آدرس های Multicast برای مجوز دادن به زیر شبکه دستگاههای موجود بر روی شبکه محلی و نیز برای برقراری رابطه، استفاده می شوند. بعضیاز برنامه های کاربردی به برقرار کردن ارتباط با چند تا از دستگاههای دیگر نیاز دارند. با فرستادن یک فریم، تمامی دستگاهها شروع به دریافت کردن داده فرستاده شده می کنند و توسط ان برنامه کاربردی تشخیص می دهند که ایا می توانند بر روی فریم ارسالی پردازش انجام دهند یا خیر، و در پایان ان را تایید می کنند.

پروتکل IP از انجام Multicast، پشتیبانی می کند. وقتی IP یک انرنت را Multicast می کند، ان آدرس Multicast Mac به وسیله الگوی IP روبرو استفاده می شود:

۰۱–.۵exx.xxxx

جدول ۵ـ۳ خلاصه ای است از توضیحات مربوط به آدرس های MAC.

فریم کردن انرنت

فریم کردن نحوه تفسیر یک رشته از اعداد باینری را مشخص می کند. به معنای دیگر فریم کردن معنای پشت یک بیت انتقالی در طول شبکه را مشخص می کند. لایه فیزیکی برای گرفتن یک رشته از بیت ها از یک دستگاه به دیگری، با شما کمک می کند. وقتی که دستگاه گیرنده، بیت ها را دریافت کرد، چگونه باید آن ها را تفسیر کند؟ برای این کار، به مشخصات فیلدهای فرضی که در داده دریفات شده قرار دارد، رجوع می کند. به بیان دیگر فریم کردن به تفسیر کردن و دریافت کرن بیت ها در شبکه معنا می بخشد.

صفحه ۶۶

وجود یک فیلد کوچک در این فیرم ها نباید تعجب آور باشد، ولی شما باید دست کم یک اطلاعاتی در مورد محتویات هدرها و تریلرها به یاد داشته باشید. به خصوص آدرس ها و مکان آن ها در حافظه که خیلی مهم هستند. معمولاً نام فیلدهایی که با نوع داده موجود در داخل فریم ها ـ به عبارت دیگر، SNAP, DSAP, Type ـ برابر هستند بسیار مهم است. در نتیجه واقعیت این است که یک بزس که در یک تریلر وجود دارد، مهم است.

IEEE 802.3 ویژگی محدود کردن قسمت داده را از فریم ۸۰۲٫۳ به بیشتر از ۱۵۰۰، دارا می باشد. فیلد داده برای حمل کردن بسته ها در لایه ۳ طراحی شده است. واحد طول انتقال (MTU) فرستاده شدن بسته لایه ۳ را مشخص می کند.

شناسایی داده موجود در داخل فریم انرنت

هر هدر data-link دارای یک فیلد در داخل هدر همراه با یک کد است که این کد نوع پروتکلی را که هدر از ان پیروی می کند را مشخص می کند. برای مال، در فریم در شکل ۱۳ـ۳ فیلد اشاره گر دسترسی سرویس مقصد (DSAP) دارای یک ارزش از EO است که آن به این معنی است که هدر بعدی یک هدر Novell Ipx است. چرا آن است؟ خوب، زمانیکه IEEE، ۸۰۲٫۲ را ایجاد می کند، آن به یک فیلد نوع پروتکل که با آن چیزی که در داخل فیلد Data در فریم انرنت IEEE قرار دارد، نیاز دارد.

صفحه ۶۷

IEEE، فیلد نوعش را، اشاره گر دسترسی مقصد (DSAP) می نامد. وقتی که IEEE برای اولین بار ۸۰۲٫۲ استاندارد را ایجاد می کند، همه افراد به همراه یک کَشْ کوچک می توانند پروتکل های محبوبشان را به وسیله IEEE به صبت برسانند و ارزش های دریافت شده را همراه با هر یک از آن پروتکل های محبوب در فیلد DSAP دریافت کنند.

IEEE برای فراهم کردن پروتکل های بیشتر این اجازه را داده است که بتوان از یک هدر بیرونی استفاده کرد، که هدر پروتکل دسترسی زیر شبکه (SNAP) نامیده می شود. در فرین دوم از شکل ۱۳ـ۳، فیلد DSAP، AA است، که به این معنی است که یک هدر SMAP از هدر ۸۰۲٫۲ پیروی می کند و هدر SNAP شامل یک فیلد نوع پروتکل ۲ بایتی است. فیلد نوع پروتکل SNAP، همانند فیلد DSAP، استفاده شده است، اما به خاطر اینکه دو بایت طول دارد، می تواند برابر تمام پروتکل های ممکن باشند. برای نمونه در شکل ۱۳ـ۳، فیلد SNAP دارای یک ارزش از ۰۰۸۰ است، و این به این معنی است که هدر بعدی یک هدر IP است.

جدول ۶ـ۳ خلاصه ای است از فیلدهایی که برای شناختن نوع داده موجود در فریم لازم است، می باشد.

خلاصه لایه دو انرنت

همانطور که در این فصل گفته شد پروتکل های فیزیکی، چگونگی آزاد کردن داده را در یک لایه فیزیکی دیگر، را مشخص می کند. پروتکل های Data-Link شبکه فیزیکی مفیدی را به سویله مشخص کردن چگونگی و زمان استفاده از شبکه فیزیکی، ایجاد می کند. انرنت ، OSI تابع های لایه ۱ را برای انرنت ، شامل شدن کابل کشی، متصل شونده ها، مراحل ولتاژ و شروط فاصله های کابل بندی، به خوبی بیشتر تابع های لایه OSI-2، را مشخص می کند.

استانداردهای جدید انرنت

در بیشتر شبکه هاب امروزی، شما نمی توانید عملاً از ۱۰Base 5, 10Base 2 استفاده کند. شما شاید فعلاً نتوانید هابهای ۱۰Base –T را در شبکه خودتان داتشته باشید. بیشتر گزینه ها اخیراً همانند انرنت پرسرعت، انرنت گیگابیت، گزینه های اینترنت پرسرعت را با هزینه معقول تهیه می کند. هر دو دارای سود و منفعت گسترده ای در شبکه های امروزه هستند، به همراه انرنت رپرسرعت بیشنر کارهای محبوب، بر روی میز کار انرنت گیگابیت یا بین دستگاههای شبکه بندی یا برروی سرور، استفاده می شوند. علاوه بر آن تهیه ده گیگابیت امروزه موجب افزایش کارایی شده که فصل ۱۱ به طور مختصر پوشش داده شده است.
انرنت پرسرعت

اینترنت پرسرعت به مشخصات IEE 802.34. بیشتر امکانات جایگزین انرنت IEEE 802.310Mbps را نگه می دارد. منطق CSMA/CD هنوز وجود دارد، ولی فقط می تواند برای توپولوژی full-duples نقطه به نقطه که در هر کدام می تواند تصادم یا برخورد رخ بدهد، غیرفعال شود. ۸۰۲٫۳۴ برای استفاده از IEEE 803.3 MAC و ۸۰۲٫۲ UC قدیمی و برای فریم کردن هدرهای شبکه های محلی و تریلرها اختصاص دارد.

هر دو انرنت پرسرعت و سوئیچ ها را برای گسترش و توسعه به اشتراک می گذارند.

هر دو جنبه کلیدی از انرنت پرسرعت، در مقایسه با انرنت ۱۰ Mbps، دارای بالاترین پهنای باند و مذاکره اتوماتیک است. انرنت پرسرعت در ۱۰۰ Mbps عمل می کند. دیگر کلیدهای متفاوت، مذاکره اتوماتیک، به کارت انرنت یا سوئیچ برای مذاکره دینامیکی و برای پیدا کردن تصور، مجوز می دهد و برای این کار باید یکی از ۱۰ MBPS یا ۱۰۰ Mbps باشد. بنابراین بیشتر کارت های انرنت و درگاههای سوئیچ کارت های ۱۰/۲۰۰ یا درگاههای امروزی نامیده می شوند زیرا آن ها می توانند سرعت را بالا ببرند، اشاره گرهای بالا بری سرعت تصمیم گرفتند که از half-duplex یا Full duplex به صورت کارا استفاده کنند. اگر مذاکره اتوماتیک اشتباه شود، ان با سرعت ۱۰ Mbps به عملگرها به صورت half dublex رسیدگی می کند.

پردازش مذاکره اتوماتیک به صورت اشتباه شناخته شده است. CISSO ان را برای دستگاههایی که به ندرت جابه جا می شوند، سفارش داده است. شما باید سوئیچ شبکه LAN و دستگاههای آنرا برای تنظیم کردن مطلوب پیکربندی کنید. CISCO استفاده از مذاکره اتوماتیک را برای سوئیچ کردن پورت های متصل شده تا دستگاههای آخرین کاربر سفارش داده است زیرا این دستگاهها اغلب به سرورها یا دستگاههای شبکه دیگری وابسته هستند، همانند روترها.

Gigabit Ethernet

IEEE انرنت گیگابیت را در استاندارد ۸۰۲٫۳۲ با کابل بندی فیبر نوری و استاندارد ۸۰۲٫۳شذ را برای کابل بندی الکتریکی، تعریف کرده است. همانند انرنت پرسرعت، انرنت گیگابیت بسیاری از جنبه های آشنایی آهسته کنده رمزهای جایگزین را نگه می دارد. هنوز CSMA/CD استفاده می شود و می تواند برای پشتیبانی از full-duplex غیرفعال شود. استانداردهای ۸۰۲٫۳ab , 802.3z برای استفاده در بعضی از MAC های IEEE 802.3 قدیمی فریم کردن ۸۰۲٫۲ LLC برای هدرهای شبکه های محلی ما به کار برده می شوند. بیشتر مکان های مناسب برای استفاده از گیگابیت، بین سوئیچ ها و میان سوئیچ و روتر و میان سوئیچ و سرور می باشد.

از چند جنبه انرنت گیگابیت شبیه آهسته کننده ها می باشد. که مهمترین جنبه آن، آن است که بعضی از هدرهای انرنت و تریلرها استفاده شده اند، علیرغم این تصمیمات، برابر است با ۲۰۰ Mbps , 20 Mpbs و یا ۲۰۰۰ Mpbs. اگر شما نحوه کار کردن انرنت را در Mbps 200, 10 متوجه شدید، پس شما بیشتر چزهایی را که برای دانستن انرنت گیگابیت لازم است را متوجه شده اید.

انرنت گیگابیت با خصوصیات آهسته کننده انرنت در محوه رمزگشایی تفاوت دارد. انرنت گیگابیت به صورت واضح دارای سرعت بیشتری در ۱۰۰۰ Mpbs یا obps 1 است.

فهرست مطالب

عناوین پایه Foundation Topics

پرسپکتیو شبکه های محلی

ویژگی های عمومی لایه ۱ شبکه های محلی

خصوصیات لایه دوم شبکه های محلی

وظیفه اول پیوند داده: تصمیم گیری

وظیفه دوم پیوند داده ها: آدرس دهی

وظیفه سوم پیوند داده: تشخیص خطاها

وظیفه چهارم پیوند داده: شناسایی داده هایی که در محفظه قرار دارند.

اولین استانداردهای انرنت

Standards Overview

استانداردهای انرنت اصلی: ۱۰ Base 5, 10 Base 2

تکرارکننده ها

انرنت ۱۰ Base –T

۱۰BASE-T Ethernet

Ethernet 10BASE-T Cabling

۱۰BASE-T Hubs

نتیجه کارآمدی: برخوردها و تنظیمات دوتایی

کاهنده برخوردها در میان سویچ بندی شبکه های محلی

حذف کردن برخوردها و تصادم برای در نظر گرفتن

پروتکل های Data-Link در انرنت

Ethernet Addressing

فریم کردن انرنت

شناسایی داده موجود در داخل فریم انرنت

خلاصه لایه دو انرنت

استانداردهای جدید انرنت

انرنت پرسرعت

Gigabit Ethernet