مقدمه ای بر بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر ارتباط و اکسس 2003
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  مقدمه ای بر بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر ارتباط و اکسس ۲۰۰۳

مقدمه ای بر بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر ارتباط و اکسس ۲۰۰۳


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان مقدمه ای بر بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر ارتباط و اکسس ۲۰۰۳ 

بانک اطلاعاتی رابطه ای چیست ؟
اصطلاح بانک اطلاعاتی[۱] برای افراد مختلف معناهای گوناگونی دارد. سالهای سال در دنیای xBaseها ( منظور DBASE، فاکس پرو[۲] و CA-Clipper است ) بانک اطلاعاتی به مجموعه ای از فیلدها و رکوردها گفته می شد. اکسس چنین چیزی را یک جدول (table) می نامد. در محیط سرویس دهنده / سرویس گیرنده، بانک اطلاعاتی به تمام داده ها، schemaها، indexها، ruleها، trrigerها و روالهای مرتبط با سیستم گفته می شود. در اکسس بانک اطلاعاتی مجموعه ای از جدولها، پرس و جو ها[۳] ، فرم ها، صفحه های دسترسی داده[۴] ، گزارشها، ماکروها و ماژول ها است. منظور از “رابطه ای”[۵] در “بانک اطلاعاتی رابطه ای” این است که جدولهای بانک اطلاعاتی با هم ارتباط دارند.

چه نوع کارهایی می توان با اکسس انجام داد ؟

بسیاری از مواقع در حال توضیح دادن این مساله هستیم که چه نوع کارهایی را می توان با اکسس انجام داد. اکسس امکانات مختلفی را برای نیازهای بانک اطلاعاتی گوناگون ارائه می کند. با استفاده از اکسس می توان شش نوع سیستم تهیه کرد:

* سیستمهای خصوصی

* سیستمهای بازرگانی کوچک

* سیستم های سازمانی

* سیستمهای شرکتی

* سیستمهای شبکه ای سرویس گیرنده / سرویس دهنده

* سیستمهای اینترنتی / اینترانتی

که ما در تهیه این پروژه از سیستمهای اینترنتی / اینترانتی استفاده کرده ایم.

اجرای اکسس

اولین قدم برای استفاده از اکسس ( و البته هر برنامه دیگری )، اجرای آن است. می توانید آنرا از منوی start ویندوز، shortcutی که احتمالا روی صفحه ویندوز وجود دارد یا هر میانبر دیگری که از آن ساخته شده است اجرا کنید.

برای اجرای آن از منوی start از مسیر programs Microsoft Office Microsoft Office Access 2003 استفاده کنید. آنچه بعد از اجرا دیده می شود در شکل ۱ آمده است. در این صفحه که صفحه اصلی Access است، می توانید یک بانک اطلاعاتی موجود را باز کنید، یک بانک اطلاعاتی جدید بسازید یا از راهنمای برنامه استفاده کنید.

?نکته :وقتی برای اولین بار اکسس را اجرا می کنید پنجره خاصی در سمت راست باز می شود که قاب وظایف[۶] نام دارد. با استفاده از این صفحه می توانید به راحتی فایلهایی را که قبلا باز شده اند دوباره باز کنید، یک بانک اطلاعاتی جدید بسازید یا به بانکهای اطلاعاتی مختلفی که در کامپیوتر شما یا در شبکه وجود دارند دسترسی پیدا کنید. در واقع این پنجره، مجموعه ای از میانبرها برای کارهای رایج در اکسس است که ممکن است کارتان را راحت کند. در عین حال، تمام این کارها توسط منوها نیز قابل انجام هستند و ممکن است ترجیح دهید به جای اختصاص قسمتی از صفحه کار خود به این پنجره، آنرا ببندید.

شکل ۱ : صفحه اصلی برنامه اکسس

باز کردن یک بانک اطلاعاتی موجود

بعد از اجرای اکسس می توانید بانکهای اطلاعاتی را باز کنید. یک بانک اطلاعاتی، یک بانک یکه است که تمام اشیاء، مانند جدولها، پرس و جوها، فرم ها و گزارشها را در خود دارد. این فایل در کامپیوتر شما یا در شبکه ذخیره شده است.

برای باز کردن یک بانک اطلاعاتی می توانید از میانبرهای موجود در پنجره توضیح داده شده در نکته قبلی یا منوهای اصلی برنامه استفاده کنید. برای روش اول:

۱٫ بر روی دکمه More… که در زیر قسمت Open قرار دارد کلیک کنید.

۲٫ در صورت لزوم با استفاده از فهرست کشویی Look In که در بالای پنجره وجود دارد، می توانید مسیر را تغییر داده، به پارتیشن دیگری از هارد یا جای دیگری از شبکه بروید.

۳٫ بر روی نام پرونده مورد نظر خود کلیک کنید.

۴٫ دکمه Open را بزنید.

برای باز کردن بانکی که به تازگی باز شده است از طریق پنجره اولیه بانک به صورت زیر عمل کنید:

۱٫ بانک مورد نظر را در بین بانکهای لیست شده پیدا کنید.

۲٫ بر روی آن کلیک کنید تا باز شود.

برای باز کردن بانک موجود، از منوها نیز به صورت زیر استفاده کنید:

۱٫ File | Open را اجرا کنید تا پنجره آن باز شود.

۲٫ در صورت نیاز از کادر کشویی Look In محل دیگری را در هارد انتخاب کنید.

۳٫ بر روی پرونده مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شود.

۴٫ دکمه Open را بزنید تا بانک باز شود.

برای باز کردن بانکی که به تازگی باز شده است نیز می توانید از منوها به صورت زیر استفاده کنید:

۱٫ منوی فایل را باز کنید.

۲٫ بانک مورد نظر را در لیست بانکهای به تازگی باز شده که در پایین منو قرار دارند، پیدا کنید.

۳٫ بر روی نام بانک کلیک کنید تا باز شود.

bتوجه : در هر زمان می توانید یک پرونده باز داشته باشید. هنگامیکه پرونده دیگری را باز می کنید، اکسس پرونده قبلی را می بندد. البته نگران نباشید، اگر برنامه خود را ذخیره نکرده باشید، پیش از بستن آن از شما می پرسد که مایل به ذخیره آن پرونده هستید یا خیر. با زدن Yes برنامه ذخیره می شود، با زدن NO از تغییرات چشم پوشی می شود و به پرونده قدیم خود باز گردانده می شوید ( بدون اینکه پرونده قدیمی ذخیره شود ).

?نکته: در کادر مکالمه Open می توانید با زدن دکمه My Recent Documents فهرست آخرین پرونده های باز شد را ببینید. زدن دکمه های My Computer، My Documents، Desktop و My Network Places نیز میانبرهایی برای هدایت شما به محلهای نام برده شده هستند.

میز کار اکسس

میز کار اکسس دارای یک نوار عنوان، یک نوار منو، یک یا چند نوار ابزار و پنجره اصلی بانک اطلاعاتی است.

bتوجه: منوها و نوار ابزارها با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارید تغییر می کنند. به عنوان مثال وقتی در حال کار بر روی یک جدول هستید، نوار ابزارهای مخصوص کار با جدول ظاهر می شوند و زمانی که در حال طراحی فرم هستید، نوار ابزارهای مخصوص فرم.

پنجره اصلی بانک اطلاعاتی

زمانی که یک بانک اطلاعاتی را باز کنید پنجره اصلی بانک اطلاعاتی ظاهر می شود ( شکل ۲ ). در این پنجره که در میز کار اکسس قرار دارد، قسمتهایی برای مجموعه های مختلف اشیای موجود در اکسس در نظر گرفته شده است. همانطور که در شکل ۲ دیده می شود، برگه tables انتخاب شده است. دکمه ها و اشیای این پنجره نیز به کاری که در حال انجامش هستید بستگی دارند. جدول ۱، این دکمه ها و اشیاء را ارائه داده است و کارهایی که انجام می دهند را به طور خلاصه توضیح می دهد.

شکل ۲ : میز کار اکسس

Open شیء انتخاب شده را باز می کند.

Design امکان تغییر طرح شیء را می دهد.

New یک شیء جدید را بنا بر نوع شیء باز می کند.

Tables لیست جدولهای موجود در بانک اطلاعاتی را نشان

می دهد. هر جدول، اطلاعات مربوط به موضوع

خاصی را در بر می گیرد.

Queries پرس و جو های موجود در بانک اطلاعاتی را لیست

می کند.

Forms فرم های موجود در بانک اطلاعاتی را لیست

می کند در هر فرم می توان داده های مورد نظر

را اضافه، حذف یا ویرایش نمود.

Reports گزارشهای بانک اطلاعاتی را لیست می کند. با

استفاده از هرگزارش می توان داده های موجود

در جداول را با قالب مورد نظر به چاپگر فرستاد.

Pages صفحه های دسترسی داده را لیست می کند.

توسط این صفحه ها می توان با بانک اطلاعاتی از

طریق اینترنت یا اینترانت کار کرد.

Macros ماکروهای بانک اطلاعاتی را لیست می کند.

با استفاده از ماکروها می توانید کارهای بانک

اطلاعاتی را خودکار کنید.

Modules ماژول های برنامه را لیست می کند.

Groups/Favorites به شما امکان ایجاد لیستی از اشیایی که زیاد

با آنها سر و کار دارید را می دهد.

نمایی از اجرای بانک اطلاعاتی

همانطور که پیش از این گفته شد، جدولها، پرس و جوها، گزارش ها، صفحه های دسترسی داده، ماکروها و ماژول ها مجموعه ای هستند که یک بانک اطلاعاتی اکسس را می سازند. هر کدام از این اشیاء کارکرد خاصی دارد که در ادامه توضیح داده می شود.

جدول: انبار داده

جدولها نقطه شروع یک برنامه اکسس هستند. چه بانک اطلاعاتی شما در بانک اکسس باشد و چه غیر مستقیم از طریق این جدول در سروری قرار گرفته باشند، تمام اشیای دیگر برنامه از همین طریق، یعنی جدولها، با آنها کار می کنند.

برای اینکه تمام جدولهای یک بانک اطلاعاتی را ببینید، بر روی دکمه Tables در لیست اشیا (Objects) کلیک کنید. ممکن است برخی از جدولها مخفی باشند، در اینصورت در لیست نمایش داده نمی شوند. مگر اینکه در کادر مکالمه Options، قسمت View، گزینه Hidden Objects را فعال کنید. اگر می خواهید داده های یک جدول که نامش در لیست نشان داده شده است را ببینید، دوبار روی آن کلیک کنید ( همچنین می توانید جدولی را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه Open کلیک کنید ). اکسس داده های جدول را همرا با تمام فیلدهای رکوردها در برگه داده ای نشان می دهد ( شکل ۳). می توانید بسیاری از خصوصیات این برگه داده را تغییر دهید، داده های درون آن را فیلتر کنید یا در آن داده خاصی را جستجو کنید. اگر جدول با جدول دیگری ارتباط داشته باشد، می توانید داده های جدول دوم را به صورت زیر داده هایی برای جدول اول ببینید و در صورت تمایل آنها را باز یا بسته کنید.

شکل ۳ : نمایی از برگه داده یک جدول

یک کاربر حرفه ای معمولا دوست دارد از طراحی جدول با خبر باشد. برای نمایش طراحی یک جدول می توانید دکمه Design را برای جدول مورد نظر بزنید( شکل ۴ ). در صفحه Design می توانید نام فیلدها، نوع داده ها و خصوصیات فیلدها و جدول را تغییر دهید.

شکل ۴ : نمایی از صفحه طراحی یک جدول

ارتباطها : متصل کردن جدولها به یکدیگر

برای ساده کردن برنامه و افزایش کارایی آن، لازم است که ارتباطهایی بین جداول تعیین کنید. برای اینکار باید از پنجره Relationships استفاده کنید. برای باز کردن این پنجره باید در پنجره Database از منوی Tools گزینه Relationships را انتخاب کنید، یا بر روی دکمه Relationships در نوار ابزار کلیک کنید. در این پنجره می توانید ارتباطهایی که در بانک اطلاعاتی وجود دارد را ببینید. در این قسمت نیز ممکن است بعضی روابط مخفی باشند؛ برای نمایش آنها بایستی از قسمت Relationships گزینه Show All را فعال کنید.

توجه کنید که در اکثر روابط موجود، در یک سر خط ارتباطی عدد ۱ و در سر دیگر نماد وجود دارد. این نماد نشان دهنده یک ارتباط “یک به چند” در بین جدولهاست. اگر بر روی یکی از خطهای ارتباطی دوبار کلیک کنید، کادر مکالمه Edit Relationships ظاهر می شود. در این قسمت می توانید نوع ارتباط را دقیقا مشخص کنید.

بستن یک بانک اطلاعاتی اکسس

بستن یک بانک اطلاعاتی، یعنی یک پرونده اکسس، بسیار ساده است؛ کافیست گزینه Close از منوی File را انتخاب کنید. کلید میانبر Ctrl + F4 نیز در اکثر برنامه های تحت ویندوز کار مشابهی انجام می دهند؛ در کنار میانبر هم خانواده اش، Alt + F4 که کل برنامه را می بندد. اگر اشیایی را تغییر داده باشید، اکسس پیش از بستن پرونده از شما می پرسد که مایل هستید آنها را ذخیره کنید یا خیر.

بخش دوم : کار با بانکهای اطلاعاتی موجود و اشیای آنها

دیدن جدولها

جدولها پایه تمام کارهایی هستند که در اکسس انجام می شود. بیشتر داده هایی که در اکسسس استفاده می شوند، در جداول قرار دارند. معمولا هر جدول داده هایی مربوط به موضوعی خاص را نگهداری می کند نه داده های متفاوتی که هر کدام به جایی تعلق دارند. جدولها به صورت سطری/ستونی هستند و ظاهری شبیه به صفحه گسترده[۷] ( مانند اکسل ) دارند. هر ستون یک فیلد است و هر سطر یک رکورد.

باز کردن یک جدول در اکسس

پیش از اینکه بتوانید داده هایی را ببینید و تغییر دهید، باید جدول را باز کنید. برای باز کردن جدول ابتدا Table را از لیست اشیا انتخاب کنید و بعد از انتخاب کردن جدول مورد نظر از بین جدولهای لیست شده بر روی دکمه Open کلیک کنید ( به جای آن می توانید بر روی جدول مورد نظر دوبار کلیک کنید ).

ویرایش داده های جدول

هر گاه در حالت نمایشی جدولی ( و نه حالت طراحی )، در حالت دیدن نتایج یک پرس و جو یا نمایش یک فرم باشید می توانید داده ها را تغییر دهید. تغییراتی که در داده ها می دهید، به طور خودکار توسط اکسس ذخیره می شوند.

تغییر دادن داده های جدول

یک راه ساده تغییر داده ها، استفاده از جدول است. برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید :

۱٫ رکورد مورد نظر را انتخاب کنید.

۲٫ فیلد مورد نظر از رکورد انتخاب شده را توسط کلیک موس یا کلیدهای فلش دار انتخاب کنید.

۳٫ داده جدیدی را که در نظر دارید، در جای قبلی تایپ کنید. تغییرات شما بعد از جا به جا شدن ذخیره خواهد شد.

پاک کردن محتوای فیلد

برای انجام این کار ساده مراحل زیر را انجام دهید :

۱٫ فیلدهای مورد نظر را انتخاب کنید.

۲٫ کلید Delete صفحه کلید را بزنید.

bتوجه : همانطور که گفته شده، اکسس تغییرات داده ها را به طور خودکار ذخیره می کند. اگر پشیمان شوید با دوبار زدن کلید Esc تغییراتی که در رکورد داده اید لغو می شود و داده های قبلی به جای خود باز می گردند.

لغو تغییرات

برای لغو تغییراتی که انجام داده اید نیز راهی وجود دارد که نتیجه آن وابسته به محل قرار داشتن شما و کاری است که در حال انجامش می باشید.

لغو تغییرات انجام شده بر روی فیلد جاری

ممکن است وقتی در حال انجام داده های یک فیلد یا رکورد هستید متوجه شوید که نمی بایست آن را تغییر دهید. برای اینکه تغییرات انجام شده بر روی فیلد جاری را لغو کنید می توانید دکمه Undo از نوار ابزار را بزنید. گزینه Undo Typing از منوی Edit را انتخاب کنید یا اینکه یکبار کلید Esc را بزنید.

لغو تغییرات بعد از جا به جا شدن بین فیلدها

اگر بعد از تغییر دادن یک فیلد جا به جا شوید و به فیلد دیگری بروید و بعد از آن متوجه شوید که لازم است تغییرات را لغو کنید، راه حل کمی فرق می کند. می توانید از دکمه Undo در نوار ابزار استفاده کنید، گزینه Undo Current Field / Record از منوی Edit یا یک بار کلید Esc را بزنید.

لغو تغییرات بعد از ذخیره کردن یک رکورد

وقتی بعد از تغییرات یک فیلد به رکورد دیگری بروید، اکسس به طور خودکار تغییرات انجام شده بر روی فیلد را ذخیره می کند. تا پیش از اینکه در جای دیگری داده را تغییر دهید، می توانید تغییرات گذشته را لغو کنید. برای اینکار می توانید دکمه Undo از نوار ابزار را بزنید، گزینه Undo Save Record از منوی Edit را انتخاب کنید یا دو بار کلید Esc را بزنید.

b توجه : اگر شرایط طوری باشد که اکسس نتواند تغییرات را لغو کند، دکمه Undo در نوار ابزار غیر فعال می شود و نمی توانید بر روی آن کلیک کنید.

ôهشدار : وقتی رکوردی را تغییر دهید و به رکورد دیگری بروید و در آنجا نیز چیزی را تغییر داده باشید، دیگر نمی توانید تغییرات اعمال شده بر روی رکورد اول را لغو کنید. در اکسس تنها می توان آخرین تغییرات را لغو کرد.

اضافه کردن رکورد به جدول

اکسس همیشه رکوردهای جدید را به آخر جدول اضافه می کند. برای اضافه کردن رکورد مراحل زیر را انجام دهید :

۱٫ جدول مورد نظر را انتخاب کنید.

۲٫ دکمه New Record Navigator را از بین دکمه های پایین پنجره Datasheet بزنید.

۳٫ داده های مورد نظر را وارد کنید. بعد از اینکه به رکورد دیگری حرکت کنید، رکورد جدید ذخیره خواهد شد. از گزینه New Record از زیر منوی Go To منوی Edit نیز می توانید برای اینکار استفاده کنید.

b توجه : اکسس همیشه یک رکورد خالی در انتهای جدول قرار می دهد. وقتی در آخرین فیلد آخرین رکورد باشید و کلید Tab را بزنید، اکسس یک رکورد جدید می سازد و می توانید به سرعت ورود اطلاعات خود را در رکورد جدید ادامه دهید. هر بار با تمام شدن رکوردهای خالی در جدول می توانید اینکار را انجام دهید.

ترفندهایی وجود دارد که دانستن آنها به شما کمک می کند تا ورود داده ها را بسیار سریعتر و راحت تر کنید. اولین آنها، ترکیب Ctrl + ” است. با زدن این کلید، داده موجود در فیلد بالایی در فیلد جاری کپی می شود.

پاک کردن رکوردها

ابتدا باید رکوردهای مورد نظر خود را انتخاب کنید. روش کار در ادامه توضیح داده خواهد شد.

انتخاب یک یا چند رکورد

برای انتخاب یک رکورد، دکمه خاکستری رنگ انتخاب در سمت چپ رکورد مورد نظر را بزنید. برای انتخاب چند رکورد، بر روی دکمه اولین رکورد کلیک کرده، بدون رها کردن دکمه موس آن را تا آخرین رکورد بکشید. اگر بر روی دکمه رکورد اول کلیک کنید و بعد همراه با پایین نگه داشتن کلید Shift بر روی دکمه رکورد آخر نیز کلیک کنید، تمام رکوردهای بین آن دو انتخاب خواهند شد ( شکل ۵ ).

پاک کردن رکوردهای انتخاب شده

وقتی رکوردها را انتخاب کرده باشید، می توانید کلید Delete صفحه کلید را بزنید تا پاک شوند. با اینکار پنجره موجود در شکل ۶ ظاهر می شود و از شما تایید می گیرد. اگر آنرا تایید کنید ( زدن دکمه Yes ) رکوردها حذف خواهند شد.

شکل ۵ : جدولی که در آن سه رکورد انتخاب شده است.

شکل ۶ : اکسس پیش از پاک کردن رکوردها از شما تایید می گیرد.

بخش سوم : ساختن بانکهای اطلاعاتی و اشیای درون آنها

ساختن جداول

ساختن یک جدول جدید

راههای زیادی برای اضافه کردن جدول به بانک اطلاعاتی در اکسس ۲۰۰۳ وجود دارد : می توانید از ویزارد برای ساخت جدول کمک بگیرید، می توانید ساخت جدول را از صفر شروع کنید. آنرا بر اساس یک برگه داده[۸] بسازید، آنرا از یک منبع دیگر وارد اکسس کنید یا جدول را به منبع خارجی دیگری از اکسس لینک کنید.

اگر از لیست اشیای موجود در پنجره Database، آیکن Table را انتخاب کنید، از بین انتخابهای جدید می توانید ساخت جدول با استفاده از ویزارد، ساخت جدول در حالت طراحی و ساخت جدول با ورود اطلاعات را انتخاب کنید.

b توجه : اکسس ۲۰۰۳ قالب فایل های اکسس ۲۰۰۰ را هم پشتیبانی می کند و به شما توانایی خواندن و نوشتن این فایل ها را می دهد. می توانید با استفاده از تنظیمهای اکسس قالب پیش فرض برای ذخیره سازی را تغییر دهید و آنرا به جای اکسس ۲۰۰۳، اکسس ۲۰۰۰ قرار دهید:

از منو ToolsOption را انتخاب کنید و از پنجره ای که باز می شود برگه Advanced را بزنید. در قسمت Default File Format قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ساختن جدول از صفر

در این حالت انعطاف پذیری به حداکثر می رسد و برای نوشتن برنامه های خاص بهترین روش است. البته این انعطاف پذیری متناظر است با نیازمندی آن به مهارت و اطلاعات بیشتر. در آن باید تک تک فیلدها را تعریف کنید. برای این کار بعد از انتخاب جدول از لیست اشیای موجود در پنجره Database، Create Table In Design View را باز کنید تا پنجره موجود در شکل ۷ باز شود. بعد از باز شدن پنجره مراحل زیر را طی کنید :

۱٫ نام فیلد را در ستون Field Name وارد کنید.

b توجه : چنانچه ترجیح می دهید می توانید با زدن دکمه Build از فیلدهای پیش فرض اکسس استفاده کنید. در اینحالت بعد از اینکه فیلدی را انتخاب کنید مشخصات آن در نمای طراحی وارد می شود ( شکل ۸ ).

شکل ۷ : ساختن جدول در حالت طراحی

شکل ۸ : کادر مکالمه Field Builder

۲٫ به ستون Data Type بروید و نوع داده ای که قرار است در فیلد مورد نظر شما وارد شود را انتخاب کنید. اگر فیلد را با استفاده از Build بسازید، نوع داده به طور پیش فرض وارد خواهد شد.

۳٫ به ستون Description بروید و توضیحاتی در مورد فیلد مشخص شده وارد کنید. این نوشته زمانیکه کاربر در حال ورود داده ها باشد در نوار اطلاعات پایین پنجره نوشته خواهد شد و همانطور که قبلا نیز گفته شد، قدم مثبتی در جهت مستند سازی برنامه است.

۴٫ چنانچه لازم است که بین دو فیلدی که قبلا تعریف کرده اید ( هر فیلد در یک ردیف تعریف می شود ) فیلد جدیدی بسازید، به آن نقطه رفته، دکمه Insert Rows را از نوار ابزار بزنید تا اکسس یک ردیف خالی در بالای ردیفی که قرار داشتید باز کند. برای باز کردن یک فیلد آن را انتخاب کرده، دکمه Delete Rows را بزنید.

۵٫ برای ذخیره شدن کار، دکمه Save در نوار ابزار را بزنید تا پنجره موجود در شکل ۹ باز شود و نام جدول را از شما بگیرد. پنجره دیگری باز می شود و به شما پیشنهاد می کند کلید اصلی برای جدول خود بسازید.

شکل ۹ : کادر مکالمه Save As برای ذخیره برنامه

?نکته : اکسس برای ذخیره کردن جدولها، نامهای پیش فرض Table1، Table2 و … را پیشنهاد می کند؛ ولی بهتر است برای نام فایل ها از اسامی گویاتری استفاده کنید. در کنار نامی که برای آن انتخاب می کنید، استفاده از استاندارد غیر اجباری شروع نام جدول با tbl نیز مفید خواهد بود.

نام فیلد می تواند حداکثر ۶۴ حرف باشد که پیشنهاد می شود برای حفظ سادگی کار از حداکثر ۱۵ حرف استفاده کنید. در نام فیلدها از بیشتر کاراکترها می توانید استفاده کنید ولی باز هم پیشنهاد می کنیم که تنها از حروف و اعداد استفاده کنید تا کار شما در مراحل بعدی، یعنی تهیه فرم ها و پرس و جو مشکل پیدا نکند. مثلا پیشنهاد می کنیم از فاصله در اسامی استفاده نکنید. نگران این نباشید که نامهای شما گویا نخواهد بود زیرا با استفاده از Caption می توانید عنوان مورد نظر خود برای فیلد را وارد کنید که برای کاربر به جای نام فیلد نمایش داده خواهد شد. نام فیلد نباید با فاصله یا کاراکترهای اسکی شماره صفر تا ۳۱ شروع شود.

در نامگذاری فیلدها نباید از نامهای تکراری استفاده کنید. بهتر است به جای استفاده از نامی کلی مانند “date” در یک فیلد، که می تواند برای فیلدهای دیگر نیز استفاده شود، از نام مشخصتری مثل “OrderDate” استفاده کنید.

در مورد سیستمهای سرویس دهنده/سرویس گیرنده باید بدانید که قیدهای آنها گاهی با اکسس فرق دارند. مثلا بسیاری از سیستمها تعداد حروف کمتری را برای نام فیلد قبول می کنند و برخی کاراکترهایی که اکسس قبول می کند را مجاز نمی دانند. اگر قصد دارید برای چنین سیستمهایی برنامه تهیه کنید باید قیدهای آنها را نیز بدانید و در اکسس اعمال کنید.

انتخاب نوع داده مناسب

انتخاب نوع داده یک فیلد تاثیر بسیار زیادی بر روی کارایی برنامه دارد و در این تصمیم گیری عوامل مختلفی موثر هستند :

* داده ای که قرار است در فیلد وارد شود.

* اینکه قرار است بر روی داده فیلد محاسباتی انجام شود یا خیر.

* اینکه قرار است بر اساس داده های فیلد مرتب سازی انجام شود یا خیر.

* اینکه چگونه قرار است جدول بر اساس داده های فیلد مرتب سازی شود.

* میزان فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی فیلد چقدراهمیت دارد.

داده ای که قرار است در فیلد وارد شود بیشترین اهمیت را در انتخاب ما دارد. به عنوان مثال اگر قرار است رشته اعدادی را وارد کنید که با یک یا چند صفر شروع می شوند، نمی توانید از نوع داده عددی برای آن استفاده کنید، زیرا در این نوع داده صفرهای ابتدای عدد حذف می شوند.

b توجه : اگر ذخیره شدن صفرهای سمت چپ برای شما اهمیت ندارد و تنها قصد دارید در گزارشها و فرم ها ظاهر شوند، می توانید از قالب بندی اعداد استفاده کنید.

اگر قرار است داده ها در محاسبات وارد شوند، باید از نوع داده Number یا Currency استفاده کنید. از داده های Date نیز می توان برای داده های مربوط به تاریخ استفاده کرد.

بر اساس نوع داده های OLE Object و Hyperlink نمی توان جدول را مرتب سازی کرد، در نتیجه اگر مرتب سازی بر اساس این فیلدها برایتان لازم است، باید نوع داده دیگری برایشان انتخاب کنید. نوع مرتب سازی هم اهمیت دارد. مثلا اگر نوع داده متن باشد، اعداد بر اساس بزرگی و کوچکی تک تک رقمهایشان از چپ به راست مرتب می شوند. در نتیجه ۲ بعد از ۱۰۰ و قبل از ۲۰ قرار می گیرد، در حالیکه اگر این اعداد به صورت عدد ذخیره شوند، در مرتب سازی به ترتیب عددی قرار می گیرند. در اکسس می توان بر اساس فیلدهای memo نیز مرتب سازی کرد، البته اینکار تنها بر اساس اولین ۲۵۵ کاراکتر آنها انجام خواهد شد. هر نوع داده ای فضایی اشغال می کند و اگر فضای اشغال شده برای شما اهمیت داشته باشد باید نوعی را انتخاب کنید که جای کمتری اشغال می کند.

در جدول ۲ انواع داده های موجود در اکسس ۲۰۰۳ توضیح داده شده اند.

b توجه : با اینکه اکسس ویزارد Lookup را در بین انواع داده ها قرار داده است، ولی به سختی می توان آن را یک نوع داده دانست. با استفاده از آن می توان داده های ورودی کاربر را به یکی از مقادیر مشخص شده که در پنجره ای هنگام ورود اطلاعات، نشان داده می شوند محدود کرد.

b توجه : فیلدهای Hyperlink از سه قسمت تشکیل شده اند. قسمت اول که Display Text نامیده می شود چیزی است که هنگام نمایش فیلد دیده می شود. قسمت دوم که File Path نام دارد، مسیر مورد نظر است و سومین قسمت، Sub Address مسیر جای خاصی از پرونده ای است که در قسمت دوم آدرس دهی شده است.

جدول ۲ : انواع داده های موجود در اکسس ۲۰۰۳

Text متنها، ترکیبی از متن و عدد، که بر اساس حداکثر تعداد

جنبه محاسباتی ندارند (مانند شماره حرف مشخص شده، از

تلفنها) ۰ تا ۲۵۶

Memo متنهای طولانی ( مانند یادداشتها ) بین صفر تا ۶۵۵۳۶

Number اعدادی که جنبه محاسباتی دارند ۴،۲،۱ یا ۸ بایت، متناسب

(مثل حقوق روزانه و ضرایب بیمه) با field size مشخص شده

Date/Time تاریخ و زمان ۸ بایت

Currency مقادیر پولی ۸ بایت

Autonumber اعداد منحصر به فردی که به ۴ بایت

صورت متوالی یا تصادفی تولید

می شوند.

Yes/No فیلدهایی که دارای مقادیر درست/ ۱ بیت

نادرست یا بله/خیر هستند.

OLE Object اشیائی خارجی، مثل فایلهای word 0 تا ۱ گیگا بایت بسته به

و اکسل حجم شیء

Hyperlink آدرسهای اینترنتی ۰ تا ۶۴۰۰۰ بایت

بخش چهارم : جدولهای ایجاد شده در این پروژه
ý جدول inc : برای نگهداری اطلاعات مربوط به اتوبوسها
ý جدول manage برای نگهداری اطلاعات مربوط به مدیر سایت
ý جدول delet_chair : برای نگهداری اطلاعات مربوط به صندلی های رزرو شده
ý جدول chair : برای نگهداری اطلاعات مربوط به صندلیها
ý جدول register : برای نگهداری اطلاعات مربوط به افراد

[۱] Database

[۲] FaxPro

[۳] Query

[۴] Data Access Page

[۵] Relational

[۶] Task Pane

[۷] spreadsheet

[۸] datasheet