Active Server Page چيست ؟
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  Active Server Page چیست ؟

Active Server Page چیست ؟


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان Active Server Page چیست ؟ 
با گذشت سال های متمادی، ما تغییرات مهمی را در موضوع اینترنت مشاهده می نماییم. ابتدا ، اینترنت به منظور یک سرویس دهنده ارتباطات متوسط برای بخشهای دولتی و موسسات دانشگاهی بود. با پیدایش www ، اینترنت یک محیط دوستانه چند رسانه ای شد. در اصل، سرویس اینترنت به عنوان یک مکان برای آدمهای با ذوق به منظور خلق صفحات خانگی بود، اما هر چه افراد بیشتری به اینترنت وارد شدند اینترنت به یک منبع اطلاعاتی برای همه افراد تبدیل شد. وقتی تعداد افراد Online به یک محدوده بحرانی رسید، شرکتهایی که محصولات و خدمات را می فروختند شروع کردند به spring up نمودن. این شرکتها هیچ حضور فیزیکی نداشتند، فقط یک حضور مجازی داشتند. برای مثال شما می توانید از سایت Amazon.com کتاب بخرید، اما شما قادر نخواهید بود که کتابفروشی Amazon.com را در همسایگی خودتان پیدا کنید.

همانگونه که اینترنت به صورت یک فروشگاه موفق شد، طراحی وب سایت هم تغییر پیدا کرد. در روزهای اولیه www ، HTML به منظور ایجاد صفحات وب ایستا استفاده می شد. اما امروزه، صفحات وب ایستا به سرعت در حال منسوخ شدن می باشند. تصور کنید اگر Amazon.com تنها از صفحات وب ایستا تشکیل شده بود-شما نمی توانستید فهرستهای کتاب را جستجو کنید. شما نمی توانستید یک درخواست را به صورت Online صادر کنید، شما نمی توانستید توضیحات کاربران دیگر را بخوانید. این است دلیل یک سرمایه گذاری مطمئن که اگر Amazon.com از صفحات وب پویا استفاده نمی کرد، نمی توانست تعداد زیادی کتاب بفروشد.

شما می توانید صفحات وب پویا را از راههای زیادی ایجاد نمایید. راه حل مایکروسافت برای ساختن صفحات وب پویا استفاده از Active server page می باشد که بصورت مختصر بر آن ASP می گویند.

ASP شامل دو بخش می باشد. کدهای برنامه نویسی و embedded HTML . کدهای برنامه نویسی می توانند به وسیله تعداد زیادی از زبانهای دست نویس نوشته شوند.

یک زبان دست نویس یک دستور زبان مخصوص است که برای اجرای دستورات بر روی کامپیوتر استفاده می شود.

زبانهای اسکریپت نویسی دست نویس مربوط به وب که محبوب می باشند عبارتند از VBScript و JavaScript . وقتی یک صفحه ASP درست می کنید، شما می توانید از یکی از چهار زبان برنامه نویسی استفاده کنید. شبیه دستور زبان Visual Basic .

بیشتر صفحات ASP با استفاده از VBScript ایجاد می گردند. VBScript از چهار زبان دیگر به زبان انگلیسی نزدیکتر می باشد و دستور زبان آن شبیه به Visual Basic می باشد که تعداد زیادی از توسعه دهندگان وب از آن استفاده کرده اند.

شروع کار با Active Server Pages :

با گسترش اینترنت و www در زندگی روزمره ایجاد وب سایت یکی از بخشهایی است که به سرعت در حال رشد می باشد . همواره در تار جهان گسترده ، طراحی وب سایت بر ایجاد گرافیک های تخیلی و زیبا و صفحات وب ساده برای خواندن مبتنی است . به همین دلیل امروزه سایت های وب محل تلاقی کاربران شده است .

اگر چه خلق یک وب سایت دلپذیر مهم می باشد ، اما تمرکز اصلی ، از طراحی گرافیکی به سمت طراحی مبتنی بر برنامه نویسی می باشد . برای مثال تصور کنید که شما می خواهید یک وب سایت از چیزی که می توانید بفروشید ایجاد کنید . طراحی مبتنی بر برنامه نویسی ، صفحات وبی ایجاد می کند که می توانند اطلاعات صورت حساب های کاربران را جمع آوری و ذخیره کنند .

اگر شما احتیاج به ساختن یک وب سایت پویا دارید ASP یک راه حل ساده می باشد . ASP راه حل شرکت مایکروسافت برای ایجاد صفحات پویای وب می باشد .

ساخت صفحات پویا :

HTML برای ساخت صفحات ایستا بسیار مناسب است صفحات ایستا آنهایی هستند که برای هر بیننده سفارشی نمی شوند مشخص است که HTTP می تواند برای محتویات پویا به کار رود منظور از محتویات پویا آیکن های متحرک نیستند که در اغلب صفحات پویا به کار می روند. منظور از محتویات پویا برای هر بیننده در هر بار دیدن صفحه سفارشی می شود و محتویات پویا ارتباط دو طرف را ممکن می سازد با استفاده از فرم هایی که در صفحات وب وجود دارد کار بر می تواند محتویات سفارشی خود را درخواست کند.

دقت کنید که استفاده از زبان های اسکریپتی مثلScript Java و VBScript برای ساختن صفحات کاملاٌ پویای وب کافی نیست. توجه به صفحات پویا منجر به ابزارهای دیگری برای ساخت صفحات وب شده است به طوری که قرار دادن اسناد HTML در یک پوشه از کامپیوتر و خواندن آن کافی نبود.

مطالب ایستا: تغییر نمی کند. اگر صفحات HTML ایستا هستند و هر وقت که شما یکی از آنها را با مرورگر باز کنید آنها دقیقاً همان قبلی را نشان می دهند.

مطالب پویا: تغییر می کند و یا تغییرات دستی سازگار هستند وقتی که به سایت وب یک بانک می روید و موجودی حساب خود را درخواست می نمایید موجودی حساب شما پول است و تغییر می کند. مانند: ASP .

اجرای صفحات ASP :

برای اجرای صفحات ASPبر روی کامپیوترتان، احتیاج به اجرای یک سرویس دهنده web دارید. محصولات رایگان مایکروسافت در دسترس شما قرار دارند که به شما اجازه می دهند یک سرویس دهنده وب را روی ویندوز ۹۵ و۹۸ به همان خوبی windowsNT و windows2000 اجرا کنید.

اگر سرویس دهنده وبی که صفحات ASP را اداره می کند نصب نکرده اید، هنگامی که یک درخواست صفحه ASP را داخل مرورگر خود می نمایید، یک پنجره گفتگو را مشاهده می کنید که از شما می پرسد که آیا می خواهید فایل ASP را بر روی دیسک ذخیره نمایید یا خیر؟ برای مثال یک فایل با پسوند ASP را ایجاد کرده و در داخل آن محتویات یک لیست را کپی نمایید. سپس این فایل را در داخل مرورگر انتخابی باز نمایید، شما می بینید که یک پنجره گفتگو از شما سؤال میکند که آیا می خواهید فایل را بر روی دیسک ذخیره نمایید.

به یاد بیاورید که یک سرویس دهنده وب با توانایی مدیریت صفحات ASP ، صفحه وب درخواستی را قبل از اینکه به سرویس گیرنده بفرستد پردازش می کند.

در طی این پردازش دو چیز اتفاق می افتد:

۱- کد برنامه نویسی در صفحه ASP به وسیله سرویس دهنده تفسیر می گردد.

۲- سرویس دهنده وب به مرورگر اطلاع می دهد که اطلاعات HTML را فرستاده است و مرورگر این خطوط HTML را دریافت کرده و برای کاربر اجرا می نماید.

اگر شما یک سرویس دهنده وب را نصب نکرده باشید، و سعی کنید که یک صفحه ASP را به وسیله مرورگرتان مشاهده نمایید، مرحله دوم انجام نمی شود. این به معنی آن است که مرورگر مطلع نمی شود که صفحه ASP شامل کد HTML می باشد. مرورگر نمی داند که چه کاری با یک فایل ASP انجام دهد و سعی می کند که بوسیله برنامه های دیگر که فایل با پسوند ASP را می شناسند این فایل را ببینید.

اگر یک برنامه بر روی کامپیوترتان نصب شده باشد که با فایل های با پسوند ASP آشنایی داشته باشد آن برنامه اجرا می گردد.

تنظیمات سرویس دهنده اطلاعات اینترنت :

نصب IIS در ویندوز ۲۰۰۰ :

(IIS) سرویس دهنده وب حرفه ای مایکروسافت می باشد. آخرین نسخه IIS نسخه ۵٫۰ می باشد که با ویندوز ۲۰۰۰ کار می کند. ASP 3.0 نیز با IIS 5.0 سازگار می باشد و به صورت خودکار وقتیIIS 5.0 نصب می گردد آن نیز نصب می گردد. اگر ویندوز NT server را اجرا می کنید، بهIIS 4.0 احتیاج دارید وIIS 4.0 را می توانید در windowsNT Option pack 4.0

پیدا کنید، یا می توانید به صورت رایگان از سایت وب مایکروسافت به آدرس

http://www.microsoft.com/msdownload/ntoptionpack/askwiz.asp در یافت نمایید.

IIS 5.0 با ویندوز ۲۰۰۰ ترکیب شده است. اگر چه هنگامی که شما ویندوز ۲۰۰۰ را نصب می کنید به صورت پیش فرض IIS 5.0 نصب نمی گردد. برای نصب IIS 5.0 ابتدا Start و سپس Adminstrative tools و configure your server را انتخاب نمایید.

یک جعبه محاوره ای باز می شود که دارای چندین گزینه پیکر بندی در پنجره سمت چپ خود می باشد. از پنجره سمت چپ، پایین ترین گزینه که Iabeled Advanced می باشد را انتخاب نمایید. بر روی دکمه Advanced یکبار کلیک کنید. چهار گزینه آشکار می شود که عبارتند از Cluster Service و Message Queuing و Support Tools و Optional Components . برروی گزینه Optional Components کلیک کنید. در پنجره سمت راست، توضیحی در مورد گزینه Optional Components ظاهر می گردد.

به جلوتر بروید و بر روی فرامتن Start کلیک راست کنید- این کار ویزارد اجزای ویندوز را اجرا می نماید- Components Wizard windows 2000 اجزای انتخابی ویندوز ۲۰۰۰ را نمایش می دهد. از طریق این ویزارد، شما می توانید اجزای انتخابی ویندوز را نصب یا رفع نصب نمایید. گزینه Internet Information services را بیابید.

اجزای IIS تعدادی از زیر اجزاهای دیگری از سرویس دهنده www را همانند سرویس دهنده FTP و سرویس SMTP شامل می شوند. برای اینکه تعیین کنید که چه اجزایی از IIS نصب شوند، بر روی اجزای IIS در ویزارد اجزای ویندوز ۲۰۰۰ کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Details کلیک نمایید. شما یک لیست از اجزایی که می توانند با IIS نصب شوند را مشاهده می نمایید. اگر شما قصد داشته باشید که از Visual Interdev یا FrontPage شرکت مایکروسافت به منظور ویرایش سایت وب خور استفاده نمایید، مطمئن گردید که بسط های FrontPage 2000 Server را نصب کنید. البته، این به نصب کردن دیگر اجزای IIS صدمه ای نمی زند.

بعد از اینکه شما تمام اجزای IIS را انتخاب کردید، برای نصب کردن باید برای دکمه OK کلیک کنید که شما را به ویزارد Componentswindows 2000 بر می گرداند. برای شروع به نصب IIS 5.0 بر روی دکمه Next کلیک کنید. وقتی عملیات نصب کامل شد، شما می توانید به ISM دسترسی پیدا کنید.

Internet service manager به شما اجازه می دهد که خصوصیات و تنظیمات IIS را پیکر بندی نمایید.

به منظور اجرای ISM ، مراحل زیر را انتخاب کنید.

Start>programs>Administrative tools>Internet Manager

ISM به شما اجازه می دهد که سایت وب تان را و سرویس دهنده FTP و سرویس SMTP را پیکر بندی نمایید.

ISM ساختار دایرکتوری را برای سایت وب شما نشان می دهد. شما می توانید خصوصیات سایت وبتان را مشاهده و اصلاح نمایید این کار یک کادر به نام propertiesweb site را باز می نماید.

این کادر همانطور که متوجه شده اید دارای ۱۰ ، tab پر از گزینه می باشد. وارد Tab Directory شوید. به گزینه Local path توجه نمایید. دایرکتوری که دراینجا وارد می شود دایرکتوری فیزیکی ریشه می باشد و به صورت پیش فرض در داخل Inetpubwwwroot بر روی درایوی که ویندوز ۲۰۰۰ نصب شده است قرار دارد. اگر شما تمایل داشته باشید، این مقدار را تغییر دهید. اما همانطور که بیان گردید عرف استاندارد دایرکتوری فیزیکی ریشه Inetpubwwwroot می باشد.

در زیر گزینه Local path، یک سری از کادرهای انتخاب وجود دارد. دو تا از این کادرهای انتخابی شبیه به گزینه های موجود در کادر Personal server properties می باشند و عبارتند از Directory Browsing و VisitsLog . هر دوی این دو گزینه ها دقیقاً مانند گزینه های موجود در PWS می باشند. با انتخاب Directory Browsing شما به ملاقات کنندگانی که در URL ، آدرس شما را وارد می کنند، اجازه می دهید که به اجزای دایرکتوری شما دسترسی پیدا نمایند.

نصب IIS در ویندوز XP :

از start/control panel را انتخاب نمایید. پنجره control panel باز شده روی Add Or Remove Programs کلیک کرده پنجره ای باز شده ، حال در ستون سمت راست روی آیکن Add/Remove Windows Components کلیک کرده پنجره Add/Remove Windows Components باز شده و گزینه Internet Information Services(IIS) را تیک بزنید. سپس روی دکمه Next کلیک کرده IIS نصب می شود.

حال برای دیدن صفحات مراحل زیر را انجام دهید:

از start/control panel را انتخاب نمایید. پنجره control panel باز شده و روی Administrative tools دو بار کلیک نمایید. وبعد از باز شدن پنجره Administrative tools روی آیکن Internet Information Services دوبار کلیک کنید تا پنجره IIS باز شود.در ستون سمت چپ روی شاخه Default Web Site کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه New/Virtual Directory را انتخاب نمایید. یک پنجره باز می شود Next کرده در صفحه بعد در کادر جلوی Alias یک نام بدهید سپس روی دکمه Next کلیک کرده ودر صفحه بعد در جلوی کادر Directory آدرس صفحه را میدهید می توانید از دکمه Browser کمک بگیرید. دکمه Next را کلیک کنید و در صفحه بعد دکمه Finish را انتخاب کنید. حال در پنجره Internet Information Services در سمت راست پوشه ها وصفحه ای که با پسوند Asp را ذخیره کردید می توانید مشاهده کنید. روی صفحه Asp کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Browse را انتخاب نمایید. سپس می توانید صفحه مورد نظر خود را در Internet explorer و یا هر Browser دیگر مشاهده نمایید.

به کار گیری Frontpage:

در روزهای اولیه تار جهان گسترده هیچ ابزار گرافیکی برای ایجاد صفحات وب در دسترس نبود. کاربران مجبور بودند از ویرایشگرهای ساده متون مانند Notepad برای ایجاد صفحات HTML استفاده نمایند. هنگامی که محبوبیت شبکه ها افزایش یافت ویرایشگرهای HTML زیادی تولید گردیدند. یکی از این ویرایشگرها Frontpage مایکروسافت می باشد که ابزاری است که به وسیله توسعه دهندگان وب برای ایجاد سریع صفحات وب حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. Frontpage بر روی ایجاد عناصر HTML متمرکز شده است. و به کاربران اجازه می دهد تا به سادگی محتویات صفحه وب را تایپ نمایندو اشکال را بکشندو رها نمایند و به صفحات وب دیگر متصل شوند. Frontpagetag , هایی که مورد احتیاج می باشد را در اختیار اشخاص قرار می دهد. اگرچه Frontpage برای ساختن صفحات وب HTML بسیار سودمند می باشد ولی کارایی خود را هنگام طراحی صفحات ASP از دست می دهد. شما نمی توانید کدها را به راحتی drag & drop نمایید وبه خاطر اینکه صفحات ASP شامل کدهای scripting می باشند شما نمی توانید به همان راحتی که برای صفحات وب کدهای HTML را تولید می کردید کدها را برای صفحات ASP ایجاد نمایید. با وجود این محدودیت ها ، Frontpage هنوز برای ایجاد صفحات وب استفاده می گردد. توسعه دهندگان از سیستم Frontpage’s SUI به منظور ایجاد HTML برای صفحات وب استفاده می کنند وسپس سورس HTML صفحه ایجاد شده به وسیله Frontpage را باز کرده و کدهای ASP را به آن اضافه می کنند. Frontpageهمانند InterDev شامل تعداد زیاد ی ریزه کاریها و پیچیدگیها می باشد.

ایجاد اولین صفحات ASP خودتان :

به منظور ایجاد صفحات ASP شما احتیاج به یک کامپیوتر با یک سرویس دهنده وب دارید که تکنولوژی ASP را پشتیبانی نماید. در این زمان شما باید یا یک سرویس دهنده وب که با ASP کار می کند داشته باشید یا به یک کامپیوتر که بر روی آن چنین سرویس دهنده وبی نصب شده است دسترسی داشته باشید . بعد از اینکه یک وب سرور را نصب کردید شما می توانید صفحات ASP را در دایرکتوری ریشه سایت وبتان ایجاد نمایید یا آنرا در زیر فهرستهای دایرکتوری ریشه قرار دهید و صفحات ASP حاصله را به وسیله مرورگر وب استانداردی مشاهده نمایید. از آنجایی که صفحات ASP به صورت کامل بر روی سرویس دهنده پردازش می گردند و فقط HTML به بخش سرویس گیرنده برگشت داده می شود هر مرورگر وبی می تواند برای مشاهده صفحات ASP مورد استفاده قرار بگیرد. شما هم اکنون عناصر لازم برای ایجاد و دیدن صفحات ASP را در اختیار دارید .

آشنایی با اسکریپت های ASP :

دو دستور زیر قبل از TAG ، <HTML> نوشته می شوند:

· منظور از <%@language=VBScript%>چیست؟ به سرویس دهنده وب اطلاع می دهد که زبان script که در صفحه ASP فعلی استفاده شده است چه می باشد .

· منظور از <%option Explicit %>چیست؟ همه متغیرهای ما باید به صورت صریح تعریف گردند

· :<%….%> دستورات VBScript در داخل این دو tag نوشته می شوند.

· تعریف: کاراکتر دنباله خط برای زبان VBScript علامت زیر خط (-) قرار دادن آن در انتهای خط می گوید که « ادامه در خط بعدی می باشد» .

Data types یا انواع داده ای :

انواع مختلفی از داده ها موجود دارند که شما باید بتوانید آنها را در داخل متغیر ها ذخیره نمایید: اعداد، کلمات، اطلاعات و چیزهای دیگر.

متغیر ها را در Dim تعریف می کنیم.

کار با متغیرها :

یک متغیر ، یک بخش کوچکی از حافظه است که شما به آن یک نام می دهید. قوانینی که شما باید در نامگذاری متغیرهایتان رعایت نمایید به دو گروه تقسیم بندی می گردند. گروه اول قوانینی هستند که به شما در اجتناب از ایجاد پیغامهای خطا کمک می کنند. گروه دوم از قوانین به شما کمک می کنند که بهتر برنامه نویسی نمایید و کدهایتان راحت تر خوانده و تصحیح شوند.

قوانینی وجود دارند که شما باید از آنها پیروی کنید. در غیر اینصورت سیستم قادر نخواهد بود کدهایتان را اجرا نماید .

· از dashes , periods , spaces استفاده نکنید. استفاده از هر کدام از این موارد باعث ایجاد خطا می گردد.

· نامهای متغیرها باید با یک حرف شروع شوند.

· نامهای متغیرها نباید طولانی تر از ۲۵۵ کاراکتر باشد.

· از کلمات کلیدی به عنوان نام متغیر استفاده نکنید.

از نام متغیر ها دوباره استفاده ننمایید . شما می توانید از نام متغیر ها دوباره استفاده نمایید فقط آگاه باشید که شما نمی توانید از همان نام برای دو متغیر مختلف استفاده نمایید .

عملگرهای مقایسه :

عملگرهای مقایسه عمل مقایسه بین دو آرگومان را انجام می دهند و خروجی آنها true یا False می باشد. عملگرهای موجود در VBScript عبارتند از مساوی (=) ، مخالف (<>) ، کوچکتر (>) ، بزرگتر از (<) کوچکتر و مساوی با (=>) و بزرگتر و مساوی با (=<) می باشند .

عملگرهای منطقی :

آنها Not , OR , And و (XOR) exclusive or و(EQV) eQuivaence ,(IMP) Implication می باشند. اگر شما با عبارات منطقی سروکار داشتید به طور طبیعی باید طرز استفاده از اپراتورهایی که با آنها به کار می روند را بدانید . تمام موارد بالا بجز Not دو مقدار Boolean را گرفته و یک مقدار Boolean را برمی گردانند .

ساختار کنترلی منطق شرطی :

منطق شرطی یک شرط یا یک سری از شروط را امتحان می کند و برپایه نتیجه آن کدی که باید اجرا گردد را انتخاب می نماید .

· IF-Then statements

جمله IF…Then یکی از معمولی ترین ساختارهای کنترلی می باشد. شکل دستوری آن به صورت :

If condition Then

Code block

End If

وقتی شرط برابر True می گردد، جملات اجرایی اجرا می گردند، و سپس کدهای بعد از End If اجرا می گردند. اگر شرط برابر با مقدار False باشد، جملات اجرایی رد شده و فقط هر چیزی که بعد از End If آمده است اجرا می گردد .

· If…Then…Else statements

گاهی اوقات مفید است که یک قطعه از کد فقط اجرا گردد که شرط ما غلط است. شما می توانید با اضافه کردن یک عبارت Else به ساختار If…then این کار را انجام دهید.

If condition Then

Code block1

Else

Code block 2

End If

حالا اگر If condition برابر با مقدار True بود، Code block1 اجرا می شود. و مقدار شرط برابر با False بود، کد بلوک ۲ اجرا می گردد .

ساختار کنترلی منطق حلقوی:

منطق حلقه ای به شما اجازه می دهد تا کدهایی را بنویسید که چندین بار اجرا می گردند. منطق حلقه یک بلوک از کدها را به صورت تکراری اجرا می نماید البته تا وقتی که شرط معینی اتفاق بیافتد یا هنگامی که شرط معینی درست باشد.

· عبارت Do…Loop :

Do…Loop یکی از دو شکل را می تواند داشته باشد. شکل اول Do While…Loop یک بلوک از کد را تا هنگامی که شرط معینی درست باشد اجرا می کند. نوع دوم Do Until…Loop یک بلوک از کد را تا وقتی که به یک شرط معین برسد اجرا می کند.

· Do While…Loop :

شکل عبارت Do While…Loop به صورت زیر است:

Do While Condition

Code block

Loop

کد بلوک تا زمانی که شرط درست است اجرا می گردد. اگر شرط False باشد برای بار اول عبارت Do اجرا می گردد، اما حلقه هیچگاه تکرار نمی گردد.

· Do Until …Loop :

عبارت Do Until…Loop بسیار شبیه عبارت Do While…Loop می باشد. تنها فرق آن با Do Until…Loop در این است که در Do Until…Loop حلقه تا زمانی اجرا می گردد که شرط True شود نه False . هر کاری که یکی از آنها می تواند انجام دهند حلقه نوع دوم نیز می تواند انجام دهد.

· عبارتهای For each …Next :

ساختار For each …Next برای تکرار کردن هر عنصر در یک گروه مورد استفاده قرار می گیرد. فرض کنید که یک آرایه از نام کاربران دارید و می خواهید هر نام را بر روی صفحه نمایش چاپ کنید. یکی از راه حلها، استفاده از For each …Next و یک شمارنده می باشد.

For icounter=0 to Arraysize

Response.write(arrusernames(icounter))

Next

برای یک راه حل دیگر می توان از For each …Next استفاده نمود.

For each strname in arrusernames

Response.write(strname)

Next

وقتی شما می خواهید یکسری از اشیاء را انتخاب نمایید، استفاده از For each …Next را مفید تر می یابید.

ساختارکنترلی منطق انشعابی:

منطق انشعابی به دو نوع دیگر از ساختارهای کنترلی وابستگی نزدیکی دارد. این منطق به این صورت است که جریان عادی برنامه را قطع کرده و از یک مرحله دیگر را اجرا می کند. دو نوع کنترل منطق انشعابی وجود دارد. Subroutines و function . سابروتین ها کارها را انجام می دهند. توابع مقادیر را محاسبه می کنند.

استفاده از سابروتین ها:

سابروتین ها (همچنین procedures نیز نامیده می شوند.) عملیاتی را انجام می دهند. یک نمونه سابروتین در زیر بیان شده است :

End sub

Code block

Sub name

فراخوانی یک سابروتین به سیستم می گوید که یک سابروتین را اجرا نماید و سپس به اجرای معمولی اسکریپت بپردازد.

متغیرهایی که در بدنه اصلی اسکریپت خود تعریف می کنید عمومی (global) می باشند. آنها به وسیله سابروتین یا تابع موجود در صفحه مورد دسترسی قرار بگیرند.

استفاده از توابع:

توابع مقادیر را مورد پردازش قرار می دهند. سابروتین ها با هیچ مقداری مساوی نمی باشند. تنها راهی که شما می توانید یک سابروتین را فراخوانی کنید به کار بردن نام آن در یک خط می باشد. در عوض توابع مقادیر را برمی گردانند. به این معنی که فراخوانی توابع را می توانیم در داخل یک عبارت محاسباتی انجام دهیم تا چیزهایی را با یکدیگر جمع نماید و از این قبیل …

ایجاد یک تابع بسیار شبیه ایجاد سابروتین می باشد. به جای sub عبارت Function را قرار داده و به جای End Sub عبارت End Function را جایگزین نمایید. مهمتر از همه اینکه شما باید یک خط که می گوید چه مقداری از تابع برگشت داده شود را در داخل آن قرار دهید. خط مزبور چیزی شبیه خط زیر می تواند باشد.

Function-name = some-value

اگرلازم باشد که به صورت ناگهانی به کا رسابروتین یا تابع پایان دهید ازExit Function یا Exit subroutine استفاده نمایید.

کار کردن با آبجکت ها :

آبجکت ها به افزایش سطح تجرد در صفحه هایتان کمک می نماید. استفاده از توابع در ساده تر کردن و خواناتر کردن کدهایتان کمک می کنند و آبجکت ها نیز که در سطح بعدی قرار دارند همین مزایا را دارند.

VBScript به صورت پیش فرض دارای شش آبجکت مهم می باشد که ما تنها دو آبجکت بسیار مهم و کاربردی Response وRequest را بصورت مختصر شرح می دهیم.

· آبجکت Response : Response برای فرستادن مقدار به خروجی مورد استفاده قرار می گیرد. متد write خروجی را به مرورگر کاربران وب ارسال می نماید. آبجکت Response همچنین می تواند کنترل کند که چطور و کی اطلاعات فرستاده شوند . کوکیها بعنوان اطلاعات ذخیره ای نوشته شوند.

· آبجکت Request : این آبجکت برای گرفتن اطلاعات از client مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که مرورگر وب سرویس گیرنده تقاضای یک صفحه ویژه را می نماید این آبجکت حجمی از اطلاعات را برای سرویس دهنده ارسال می کند. این اطلاعات در داخل آبجکت Request بسته بندی می شوند. مقداری از این داده ها برای صفحه درخواست شده مفید می باشند و بقیه ممکن است مفید نباشند. آبجکت Request به صفحات اجازه می دهد که اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند- مثل اطلاعات کوکی , اطلاعات از یک فرم , پرس و جو اطلاعات رشته و چیزهای دیگر.

Request.form( )

توابع Write و Redirect :

· تابع Response.Write : Response.Writeاستفاده می شود تا ASPموجود روی سرویس دهنده را به شکل HTML که مرورگر وب کاربران نشان می دهد، تبدیل نماید. برای مثال، به کد زیر توجه نمایید.

<B>

<% Response.Write “hello” %> </B>

متن hello به خروجی فرستاده می شود. برای کاربر عبارت <B> hello</B> می باشد. بنابراین در مرور گر وب کاربر کلمه hello را به صورتی که bold شده باشد خواهد دید.

· تابع Response.Redirect : URL Response.Redirect کاربر را به صفحه ای که آرگومان URL مشخص می کند می برد.

اگر آدرس مزبور در همان سایت باشد یک URL وابسته کار خواهد کرد. اگر آدرس مربوط در سایت دیگری باشد، باید آدرس کامل شامل عبارت http:// به کار برده شود.

نکته: URL = Response.Redirect معادل با URL Response.Redirect می باشد.

فرم ها :

یک فرم دو وظیفه دارد : جمع آوری اطلاعات از کاربر و فرستادن آن اطلاعات به یک صفحه وب دیگر، برای انجام عمل پردازش بر روی آنها. بنا براین با استفاده از فرم، یک صفحه ASP می تواند ورودیهای کاربر را دریافت نماید و تصمیمهای برنامه ریزی شده ای را بر روی ورودیها اعمال نماید. فرم ها همچنین به کاربران اجازه وارد کردن اطلاعات را با استفاده از متغیرهای ورودی می دهند ( همانند text box ها، list ها و Radio button ها).

برای استفاده از فرم ها در FrontPage از منوی Insert/form می توانیم استفاده کنیم.

ابتدا از این منو و از قسمت Form گزینه Form را انتخاب میکنیم تا در صفحه یک کادر بصورت نقطه چین و دو Button که نام یکیSubmit و نام دیگریReset ظاهر شود. سپس روی کادر نقطه چین دار کلیک راست کرده و گزینه Form properties را انتخاب میکنیم. یک پنجره باز می شود Radio button ای که جلوی آن نوشته شده Send to other را فعال می کنیم. سپس روی دکمه Option کلیک می کنیم یک پنجره باز می شود در قسمت Action نام صفحه ای که قرار است با آن ارتباط بر قرار شود را تایپ می کنیم. در قسمت Method گزینه Post و یا Get را انتخاب می کنیم.

تفاوت بین Get و Post

دو راه برای عبور اطلاعات از یک فرم به یک صفحه Asp وجود دارد.متد استفاده از Querystring می باشد. این متد وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که خصوصیت Method فرم به Get تنظیم شده باشد. متد دیگر، Post ، اطلاعات کاربر را با استفاده نکردن از Querystring پنهان می کند.

Querystring : اطلاعات اضافه ای می باشند که با چسبیدن به انتهای URL برای صفحه وب ارسال می گردند.

بانک اطلاعاتی :

بانکهای اطلاعاتی بهترین کارایی را برای ذخیره اطلاعاتی بزرگ ایجاد می کنند. بانکهای اطلاعاتی برای ساده کردن پردازش ذخیره و بازیابی اطلاعات طراحی می شوند. اتصال به یک بانک اطلاعاتی، و انتقال اطلاعات هزینه سنگینی دارد. بانکهای اطلاعات فقط برای ذخیره مقادیر عظیم اطلاعات برای پریودهای زمانی طولانی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر شما نیاز به ذخیره اطلاعاتی درباره سرویس گیرنده های شرکتهایی که با آنها تجارت می کنید دارید، از بانک اطلاعاتی استفاده کنید.

ارتباط با یک بانک اطلاعاتی :

قبل از اینکه بتوانید کاری با یک بانک اطلاعاتی انجام دهید باید با آن ارتباط برقرار نمایید . آبجکت connectionبرای نگهداری اطلاعاتی در مورد بانک اطلاعاتی که میخواهید به آن دسترسی پیدا نمایید استفاده می شود. این آبجکت به همان شیوه ای که کامپوننت هایتان را می ساختید با استفاده از server.createobject ایجاد می گردد:

Dim objconn

Set objconn=server.createobject(“ADODB.Connection”)

مواقع زیادی پیش می آید که مایلید با چندین بانک اطلاعاتی به صورت همزمان ارتباط برقرار نمایید. ممکن است از چندین بانک اطلاعاتی Access یا مخلوطی از بانک های اطلاعاتی اکسس ، اوراکل و SQL استفاده نمایید. در این موارد باید از چندین نمونه از آبجکت connection استفاده نمایید .

کار کردن با بانک های اطلاعاتی با استفاده از ASP :

برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی با استفاده از Access 2003 ، Access را اجرا کنید. سپس از منوی فایل گزینه New را انتخاب کنید. در سمت چپ یک پنجره باز می شود. روی گزینه Blank database کلیک کنید. یک پنجره باز می شود که از شما محل ذخیره شدن بانک اطلاعاتی را سؤال می کند. پس از مشخص نمودن محل روی Save کلید کنید یک پنجره باز می شود که دارای سه گزینه می باشد گزینه Create Table in Design View را انتخاب کنید. اکنون یک ماتریس با سه ستون و چندین سطر را مشاهده می نمایید. در قسمت Field name نام ستون را وارد می کنید. ودر قسمت Data Type نوع را مشخص میکنید . وقتی که همه اطلاعات مورد نیاز را وارد کردید کمی به پیش رفته و این جدول را با انتخاب منوی File و گزینه Save ذخیره نمایید. اکنون باید برای جدول یک نام را وارد کنید ودکمه ok را کلیک کنید. وقتی دکمه ok را برای ذخیره جدول بانک اطلاعاتی خود کلیک می کنید، به شما هشدار داده می شود که هیچ کلید اصلی را تعریف نکرده اید. پس یک فیلد را به عنوان کلید با انتخاب آیکن کلید در نوار استاندارد انتخاب کنید سپس دوباره ذخیره کنید.

برای شروع Design View را ببندید. سه گزینه ای که در ابتدا به شما نشان داده شده بود را می بینید، علاوه بر اینکه یک آیتم چهار گزینه ای وجود دارد- جدولی که ایجاد کرده اید را می توانید ببنید.

برروی نام جدول دو بار کلیک کرده انجام این کار یک پنجره جدید باز می کند که شامل ماتریسی است که جدول را نشان می دهد.

برای ارتباط برقرار کردن با یک بانک اطلاعاتی از طریق یک صفحه ASP ، نیاز به استفاده از کامپوننت ActiveX Data Objects (ADO) دارید. این کامپوننت تعدادی از آبجکت هایی را که می توان از آنها برای اتصال و پرس و جو کردن بانک اطلاعاتی استفاده کرد را فراهم می کند.

ActiveX Data Objects (ADO) به همراه ASP آمد و به صفحاتتان اجازه می دهد که براحتی به بانک های اطلاعاتی اتصال بر قرار نمایند. ADO با هر منبع OLEDB که شامل منابع سازگار با ODBC می باشند کار می کند. بنابراین، با بیشتر بانک های اطلاعاتی فعلی کار خواهد کرد.

مدل ADO دارای شش آبجکت می باشد. از بین این آبجکت ها، امروزه فقط آبجکت Recordset، Connection مورد استفاده قرار می گیرند.

آبجکت Connection شما را به منبع اطلاعات متصل می نماید. بر قراری اتصال، اولین مرحله برای کار کردن با بانک های اطلاعاتی می باشد.

این آبجکت به همان شیوه ای که کامپوننت ها ساخته می شوند ساخته می شود با استفاده از server.createobject ایجاد می گردد:

Dim objconn

Set objconn=server.createobject(“Adodb.connection”)

برای اتصال به بانک دو روش وجود دارد:

۱٫ استفاده از سیستم DSN

۲٫ استفاده از یک ارتباط DSN-Less

در اینجا فقط روش DSN-Less را توضیح می دهیم:

در اینجا یک پیشنهاد برای استفاده از سیستم DSN وجود دارد. به جای قرار دادن اطلاعات در داخل DSN ، می توانید آن را در داخل یک رشته ارتباطی قرار دهید. به مثال زیر توجه کنید.

cnn.connectionstring=”driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};” &- “DBQ=e:db3.mdb”

خط DBQ= تعیین می کند که در کجای سرویس دهنده بانک اطلاعاتی قرار داده شده است. این باید مسیر کامل فیزیکی باشد.

باز کردن اتباط: برای باز کار کردن از متد Open آبجکت connection استفاده می شود:

Objconn.open

<%

Dim objconn

objconn=server.createobject(“ADODB.connection”)

Objconn.open

%>

بستن یک ارتباط: برای بستن یک ارتباط از متد close آبجکت connection استفاده می شود:

Objconn.close

آبجکت Recordset :

به شما اجازه می دهد که با داده های موجود در جدول کار کنید. آبجکت Recordset دارای مجموعه ای از سطرهای یک جدول می باشد. این آبجکت را می توان برای خواندن سطرهای یک جدول، تغییر دادن سطرهای یک جدول، یا اضافه کردن مجموعه ای از داده های جدید به جدول استفاده نمود.

در ابتدا نیاز به یک نمونه از آبجکت Recordset دارید. در اینجا چگونگی بدست آوردن آن را نشان می دهیم:

Dim objrs

Set objrs=server.createobject(“Adodb.Recoerdset”)

متد Open :

آبجکت Recordset با استفاده از متد Open پر از رکوردها می گردد. متد Open می تواند مجموعه زیادی از آرگومانهای متفاوت را بپذیرد و می توان آن را از راههای گوناگون مورد استفاده قرار داد. معمولاً این متد به صورت زیر استفاده می شود:

Recordset.open source, connection, cursortype, locktype, commandtype

Source یک آبجکت command یا یک رشته شامل دستور مشخص شده ای می باشد. Connection یک آبجکت connection یا یک رشته شامل اطلاعات ارتباطی می باشد. اگر از رشته استفاده شود، باید شامل همه اطلاعاتی که خاصیت connectionstring آبجکت connection دارد، باشد.

Cursortype راهی که می خواهید از میان رکودست ها عبور کنید را تعیین می کند. به صورت پیش فرض مقدار آن ثابت adopenForwardonly می باشد که در بیشتر انواع cursor مورد استفاده قرار می گیرد. adopenForwardonly معین می کند که می توانید در داخل رکورد ستها فقط به سمت جلو حرکت نمایید.

Locktype مربوط به این می باشد که آیا می توانید چیزی را در داخل جدول بنویسید و اگر می توانید چگونه؟ مقدار پیش فرض برای locktype ثابت ADO ی adlockReadonly می باشد، معنی آن این است که فقط می توانید اطلاعات جدول را بخوانید و نمی توانید چیزی را به داخل آن جدول بنویسید.

Commandtype تعیین می نماید که پارامتر source چگونه باید مورد ارزیابی قرار کیرد. در این لحظه ، از ثابت ADO ی adcmdtable استفاده می کنیم.

استفاده از adovbs.inc :

ثابتهای موجود در آبجکت Recordset بصورت پیش ساخته در ASP وجود ندارند. شما می توانید آنها را هر زمانی که به آنها احتیاج دارید تعریف نمایید یا می توانید از فایل adovbs.inc که شامل همه ثابتهای تعریف شده برای ADO می باشد، استفاده نمایید. این فایل به همراه IIS وجود دارد و در مسیر C:program Filecommon Filessystemado به صورت پیش فرض نصب می شود. این فایل را در دایرکتوری ریشه وب خود کپی کنید و آنرا به صفحه ای که می خواهید از ثابتها در آن استفاده می نمایید، به صورت زیر ملحق نمایید:

<!– # incluce virtual=”/ adovbs.inc”–>

:Movenext اشاره گر را به رکورد بعدی می برد.

BOF : یک مقدار Boolean می باشد که هنگامی که هنوز در ابتدای recordset قرار دارید مقدار آن True می باشد.

EOF : یک مقدار Boolean می باشد که اگر به انتهای رکرد ست رسیده باشید مقدار آن True می باشد.

مثال:

Do while not objrs.eof

تا زمانیکه به آخر رکورد ست نرسیده ای ادامه بده

درج کردن رکوردها :

خواندن اطلاعات از بانک اطلاعاتی دارای محدودیت می باشد. قدرت واقعی سایت های وب Data-Driven در توانایی اضافه کردن و تغییر دادن اطلاعات در صفحات شما آشکار می شود. این تواناییها می تواند شامل اجازه دادن به کاربران برای رجیستر شدن بر روی سایت امکان خرید کردن و امکان باز خورد کردن باشد. توانایی در اضافه کردن داده ها به بانک اطلاعاتی در بیشتر سایت های data-driven کار بسیار سختی می باشد. رجیستر کردن کاربران جدید , رکوردهای خرید , اضافه کردن مندرجات و موارد دیگر جزو این قابلیت می باشند.

آبجکت Recordset دو متد دارد که شما می توانید از آنها برای ایجاد تغییر بر روی بانک اطلاعاتی استفاده نمایید: متد Update و متدAddNew . متدAddNew یک رکورد جدید را در داخل رکوردست ایجاد می نماید. رکورد جدید تا زمانی که متد update فراخوانی نشود به بانک اطلاعاتی اضافه نمی گردد. بعد از فراخوانی متدAddNew رکورد جدید به عنوان رکورد فعلی قلمداد می گردد و حتی بعد از فراخوانی متد update به عنوان رکورد فعلی باقی می ماند.

در اینجا چگونگی استفاده از متدهای Update و AddNew را به شما نشان می دهیم. فرض کنید که رکوردست Objrs به درستی باز شده است :

Objrs.AddNew

Objrs(“Name”)=”Bill”

Objrs(“Email”)=whois@nothing.net

Objrs.Update

به روز رسانی رکوردها :
شما همچنین می توانید از متد update برای انجام تغییرات در رکوردهای موجود استفاده نمایید. به جای فراخوانی متد AddNew به سراغ رکوردیکه قصد تغییر دادن آن را دارید بروید. مقادیر فیلد را با استفاده از عملگر مساوی تنظیم نمایید. وقتی که کار شما تمام شد متد update را فراخوانی نمایید :

Objrs(“username”)=”Fred”

Objrs(“email”)=”f2@whatever.net”

Objrs.update

دو خط اول مقادیر فیلدهای username و email رکورد فعلی را تغییر می دهند. سپس با فراخوانی متد update این تغییرات در داخل بانک اطلاعاتی ذخیره می گردند.

حذف رکوردها :

متد Delete آبجکت Recordset اجازه ی پاک کردن ساده رکوردها را می دهد. متد Delete رکورد فعلی را با فراخوانی به صورت زیر پاک می نماید:

Objrs . Delete