تحقیق درباره بررسي چكونگي عملكرد سيستم باركد خوان
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره بررسی چکونگی عملکرد سیستم بارکد خوان

تحقیق درباره بررسی چکونگی عملکرد سیستم بارکد خوان


دانلود تحقیق و مقالات رایگان با عنوان تحقیق درباره بررسی چکونگی عملکرد سیستم بارکد خوان

ساخت دستگاه بارکد خوان و اتصال آن به پورت سریال PC
ـ پیش گفتار

ـ هدف کلی ساخت

ـ توضیح میکرو کنترلر ۸۰۵۱
ـ شرح سخت افزار سیستم

ـ شرح IC MAX 232

ـ شرح استاندارد RS 232

ـ توضیح برنامه نرم افزاری

یکی هست و هیچ نیست جز او

وحده لااله الاهو

پیش گفتار :

پروژه دستگاه بار کد خوان محصول تحقیق چندین ماهه بوده که در این مسیر از منابع و مأخذهای مختلف در زمینه بارکد خوانی و ارسال آن به پورت سریال PC بهره جستم .

لازم به ذکر این نکته است که مطلوب نظر اینجانب استفاده از باکس رفلکسی بارکد خوان بود ولی به دلیل یافت نشدن این باکس بنده را بر آن داشت که به جای استفاده از روش انعکاسی از روش عبوری استفاده نمایم .

که این روش مستلزم آن بود که کارت را نیز اینجانب تعریف نمایم. که توضیحات لازم در ادامه ارایه خواهد شد.

این مجموعه را به اساتید گرانقدر جناب استاد بهرامی زاده تقدیم (می نمایم ) .

وه که قبول افتد و در نظر آید.

ـ هدف کلی ساخت:

می دانیم امروزه دنیای الکترونیک روند رو به رشد سریعی را می پیماید که در مقایسه با گدشته غیر قابل وصف است. در این پیمایش سرعت ارسال و دریافت اطلاعات نقش بسزایی دارد و افکار متخصصین را کاملاً به خود مشغول کرده تا مسأله زمان را به حداقل رسانده و نرخ ارسال و دریافت داده ها را تا نهایت ممکن بالا ببرند.

اینک با پی بردن به اهمیت این مسأله ما نیز در جهت تحقق نیل به این هدف دستگاه بارکد خوان را طراحی نموده و یک نمونه عملی آنرا ساختیم. این دستگاه همچنان که از نامش پیداست قادر به خواندن بارکد و ارسال آن به پورت سریال PC است.

که با قرار گرفتن کارت در بین فرستنده ـ گیرنده نوری خطوط سیاه و سفید trace می شوند و کد این کارت استخراج می شود و از طریق پورت سریال به PC منتقل می شود.

قسمت عمده و مهم طراحی و ساخت این دستگاه، میکروکنترلر ۸۰۵۱ است .

که در بخشهای آینده به توضیح این مسأله می پردازیم.

ـ شرح میکروکنترلر ۸۰۵۱ :

لازم به توضیح است به جهت جلوگیری از پراکندگی موضوعات و مفاهیم شرح سخت افزار سیستم ، ای سی Max 232 استاندارد Rs232 و برنامه نرم افزاری در داخل همین بخش توضیح داده شده است .

نگاهی گذرا و اجمالی به میکروکنترلر ۸۰۵۱

ابتدا باید ببینیم فرق میکروکنترلر با میکرو پروسسور چیست ؟

منظور از یک میکروپروسسور ( ریز پردازنده ) میکروپروسسورهایی از خانواده X86 اینتل مثل ۸۰۳۸۶ , ۸۰۲۸۶ , ۸۰۸۶ , ۶۸۰۲۰ , ۶۸۰۳۰ , ۶۸۰۴۰ و یا خانوادها یی از این قبیل است . این میکروپروسسورها فاقد ROM , RAM و پورت های I/O در درون خود تراشه هستند به این دلیل به آنها میکروپروسسورهای همه منظوره گویند.

طراح سیستمی که از میکروپروسسور همه منظوره ای چون پنتیوم، ۶۸۰۴۰ استفاده می کند . باید در خارج از آن ROM ، RAM ، پورت های I /O و تمایمرها را اضافه نماید. طراح می تواند روی مقدار ROM ، RAM پورت های I/O بر حسب نوع کاربرد تصمیم گیری و اعمال نظر نماید . این توانمندی در میکروکنترلرها امکان پذیر نیست . یک میکروکنترلر دارای یک CPU به همراه مقدار ثابتی از ROM ، RAM ، پورت های I/ O و تایمر در درون خود می باشد.
ـ سیستم تک منظوره چیست؟

میکروکنترلرها و میکروپروسسورها به طور گستره ای در تولید سیستم های تک منظوره به کار می روند. یک محصول تک منظوره با استفاده از میکروپروسسور و یا میکروکنترلر برای انجام فقط یک کار است. یک چاپگر نمونه ای از یک سیستم تک منظوره است زیرا پروسسور داخل آن فقط یک کار را انجام می دهد و آن این است که داده را بدست اورده و آنرا چاپ می کند. در یک سیستم تک منظوره تنها یک نرم افزار کاربردی وجود دارد و معمولاً در ROM سوزانده می شود . هر یک از وسایل جانبی به PC در داخل خود یک میکروکنترلر دارد . مثلاً در داخل ماوس یک میکرو کنترلر وجود دارد که وظیفه اش یافتن مکان ماوس و ارسال آن به PC است.

انتخاب میکروکنترلر :

چهار نوع میکروکنترلر ۸ بیتی مهم وجود دارد که عبارتند از ۶۸۱۱ از موتورولا ، ۸۰۵۱ از اینتل ، Z 8 از زایلوک و PIC16X از شرکت میکرو چیپ تکنولوژی میکروکنترلرهای ۱۶ و ۳۶ بیتی هم وجود دارد . سه روش برای انتخاب وجود دارد.

۱ ـ بر آورده کردن نیازهای محاسبات کار به طور مؤثر و مقرون به صرفه

۲ ـ در دسترس داشتن نرم افزارهای کمکی مانند کامپایلرها، اسمبلرها و عیب یاب ها

۳ ـ منابع گسترده و قابل اعتماد و برای میکرو کنترلرها

مروری بر خانواده ۸۰۵۱

تاریخچه مختصری از ۸۰۵۱

در سال ۱۹۸۱شرکت اینتل میکروکنترلری به نام ۸۰۵۱ را معرفی کرد این میکروکنترلر دارای ۱۲۸ بایت RAM ، K 4 بایت ROM، دو تایمر ، یک پورت سریال و چهار پورت موازی ( هر یک ۸ بیت ) بودکه همه آنها در یک تراشه تعبیه شده بودند زمانی به آن (سیستم در یک تراشه ) را می گفتند . ۸۰۵۱ یک پروسسور ۸ بیت است . یعنی CPU هر بار می تواند فقط روی ۸ بیت داده کار کند. داده های بزرگتر از ۸ بیت باید به قطعات ۸ بیت بشکنند و سپس بوسیله CPU پردازش شوند ۸۰۵۱ کلاً دارای چهار پورت I / O با عرض ۸ بیت است گر چه ۸۰۵۱ می تواند حداکثر ۶۴K حافظه ROM در تراشه داشته باشد بسیاری از سازندگان فقط K 4 بایت را در تراشه گذاشته اند .

۸۰۵۱ عضو اصلی خانواده ۸۰۵۱ است Intel آنرا MCS – ۵۱ می نامد.

Feature Quantity

ROM 4K bytes

RAM 128 bytes

Timer 2

I/O Pins 32

Serial Port 1

Interrupt Sources

دو عضو دیگر خانواده ۸۰۵۱ و ۸۰۵۸ و ۸۰۳۱ است.

AT89C1 از شرکت Atmel :

این تراشه ۸۰۵۱ رایج دارای ROM سریع می باشد. در طراحی های سریع این نوع حافظه میکروایده آل است. زیرا حافظه سریع می تواند طی چند ثانیه، در مقایسه ۲۰ دقیقه در لازم برای۸۷۵۱ پاک شود به این دلیل AT89C51 به جای ۸۷۵۱ به کاربرده شده است تا هنگام پاک شدن تراشه وقتی تلف نشود. هنگام استفاده از AT89C51 برای ساخت سیستم های مبتنی بر میکروکنترلر به سوزاننده یا برنامه ریز ROM سریع نیاز داریم. با ین وجود به پاک کننده ROM نیازی نیست.

AT89C51

ROM

RAM

I/ O

پایه های

تایمر

وقفه

Vcc

۴K

۱۲۸

۳۲

۲

۶

۵ V

۸۰۵۱ با سرعتهای مختلف Atmel

پایه ها سرعت شماره قطعه

AT89C51 – 12 PC 12 M Hz 40

AT89C51 – 16 PC 16 M Hz 40

AT89C51 – 20 PC 20 M Hz 40

شکل ۸۰۵۱ Ic

شرح پایه های ۸۰۵۱

ـVcc پایه ۴۰ ولتاژ تغذیه رابرای تراشه فراهم می کند . ولتاژ منبع +۵V است .

ـ GND پایه ۲۰ زمین است .

ـ XTAL 2 , XT AL1 : 8051 دارای یک اسیلاتور درون تراشه ای است. ولی برای راندن آن به یک ساعت کرسیتال نیاز است . اغلب یک اسیلاتور کریستال کوارتز به ورودی های XT AL1 ( پایه ۱۹ ) وXTAL 2( پایه ۱۸ ) وصل است.

اسیلاتور کریستال کوارتز متصل به XTAL 2 , XT AL1به دو خازن PF30 وصل می باشد یک طرف هر یک از خازنها به زمین وصل است.

ـ RST پایه ۹ ، پایه RESET است . این یک ورودی فعال بالاست. بعد از اعمال یک پالس بالا به این پایه میکروکنترلر ریست شده و همه فعالیت ها را رها می کند.

ـ : اعضا خانواده ۸۰۵۱ مانند ۸۹C51 , 8751 یا DS 5000 همگی با ROM در تراشه برای ذخیره برنامه ارائه می شوند. در این حالت پایه به Vcc وصل می گردد. به معنی دستیابی بیرونی است.

ـ به معنی فعال کردن برنامه ذخیره است و یک پایه خروجی است .

ـ ALE : ( فعال ساز لچ آدرس ) یک پایه خروجی فعال بالاست.

پایه های پورت I / O

چهار پورت P3 , P2 ,P1 , P0 هر کدام ۸ پایه را به کار می برند تا پورت ها را ۸ بیتی سازند همه پورت ها پس از RESET به صورت خروجی در می آیند و آماده استفاده به عنوان خروجی هستند. برای استفاده از هر یک از این پورت ها به عنوان ورودی ، باید آنها را برنامه ریزی کرد.

پورت صفر O: این پورت ۸ پایه ( ۳۲ – ۳۹ ) را اشغال می کند. می توان از آن به عنوان ورودی یا خروجی استفاده کرد.

برای استفاده از پایه های پورت به عنوان ورودی و خروجی هر پایه از بیرون به یک مقاومت بالاکش ۱۰k وصل شود.

دلیل این است که پورت صفر بر خلاف P3 , P2 ,P1 یک درین باز است.

پورت ۱ : جمعاً ۸ پایه ( ۱ تا ۸ ) را اشغال می کند. می توان از آن به صورت ورودی یا خروجی استفاده کرد.

و نیازی به مقاومت بالاکش ندارد زیرا دارای مقاومت بالاکش درونی است.

پورت ۲: این پورت دارای ۸ پایه است ( ۲۱ تا ۲۸ ) می توان آنها را به عنوان ورودی یا خروجی برنامه ریزی کرد. و به مقاومت بالاکش نیاز ندارد.

پورت ۳ : این پورت نیز دارای ۸ پایه است ( ۱۰ الی ۱۷) می توان آنرا به عنوان ورودی یا خروجی برنامه ریزی کرد. نیازی به مقاومت بالاکش ندارد.
دیگر پورت ۳
P3 Bit Function Pin

P3.0 RXD 10

P3.1 TXD 11

P3.2 12

P3.3 13

P3.4 TO 14
P3.5 T1 15

P3.6 16

اینک شرح مختصری در ارتباط با تبادل سریال می دهیم.

کامپیوترها داده را به دو طریق موازی و سریال انتقال می دهند در انتقال های موازی، داده اغلب از ۸ خط داده و یا بیشتر استفاده می شود. در این حالت داده می تواند به وسیله ای که فقط جند فوت دورتر است انتقال یابد مثالهایی از این دست عبارتند از چاپگرها و دیسک های سخت که از کابل های نوری استفاده می نمایند.

گر چه در این موارد حجم بسیاری از داده در زمانی کوتاه جابه جا می شود نوع فاصله نمی تواند چندان طولانی باشد در فواصل بیشتر از تبادل سریال استفاده می کنند. در تبادل سریال بر عکس تبادل موازی، هر بار یک بیت ارسال می گردد.

اصول تبادل سریال:

وقتی ریزپردازنده ای با دنیای خارج تبادل اطلاعات می کند ، بسته های داده را در ابعاد بایت فراهم می نماید در بعضی موارد همچون چاپگرها ، اطلاعات به راحتی از گذرگاه داده ۸ بیت اخذ شده و به گذرگاه داده ۸ بیت چاپگر تحویل می شود. این روش اگر کابل زیاد طولانی نباشد عملی است زیرا کابل های طولانی سیگنالها را تضعیف و حتی تغییر شکل می دهند. بعلاوه مسیر ۸ بیت گران هم هست. بنابراین تبادل داده بین دو سیستم با فاصله ای تا صدها فوت یا میلیون ها کیلومتر از انتقال سریال استفاده می شود.

تبادل سریال نه تنها موجب ارزانی فرآیند می شود بلکه موجب تبادل اطلاعات بین دو کامپیوتر در دو شهر مختلف از طریق خط تلفن می گردد.

برای به راه اندازی تبادل سریال داده، بایت داده باید از گذرگاه ۸ بیتی ریز پردازنده گرفته شده و با استفاده از شیفت رجیستر ورودی ـ موازی ـ خروجی ـ سریال به بیت های سریال تبدیل گردد. که آنگاه قابل ارسال به یک خط داده خواهد بود. واضح است که در سمت گیرنده باید یک شیفت رجیستر ورودی ـ سریال ـ خروجی موازی برای دریافت داده ارسالی وجود داشته باشد و پس از بسته بندی کردن به صورت بایت آنها را به گیرنده تحویل دهد.

تبادل داده دو روش را به کار می برد. که یکی روش همزمان و دیگری روش غیر همزمان است. روش همزمان هر بار یک بلوک از داده را انتقال می دهد. در حالی که روش غیر همزمان هر بار یک بایت را منتقل می کند.

برای پیاده کردن هر یک از دو روش فوق تراشه های IC خاصی بوسیله سازندگان برای تبادل سریال داده ساخته شده است. این تراشه ها عموماً UART ( فرستنده گیرنده غیر همزمان یونیور سال ) و USART ( فرستنده گیرنده ‏همزمان ـ غیر همزمان . یونیورسال ) خوانده می شوند.

که ۸۰۵۱ دارای UART درونی است.

استاندارهای Rs 232 :

برای ایجاد امکان سازگاری در میان تجهیزات تبادل داده ساخت سازندگان مختلف یک استاندارد واسطی به نام Rs 232 بوسیله سازمان صنایع الکترونیک ( EIA ) در ۱۹۶۰ بر پاشد. در سال ۱۹۶۳ استاندارد فوق اصلاح و Rs 232 A نام گرفت. در سالهای بعد Rs 232B و Rs 232e نیز معرفی شد. در این جا به استاندارد Rs 232 می پردازیم.

امروزه Rs 232 یک استاندارد واسط I / O با کاربردی گسترده است. چون استاندارد مذکور قبل از خانواده TTL بنا نهاده شد . سطوح ولتاژ ورودی و خروجی سازگار با TTL نیستند . در Rs 232 منطق ۱ با – ۳ تا – ۲۵ ولت تعریف می شود ، ضمن اینکه +۳ تا +۲۵ ولت هم بیت صفر است.

فاصله – ۳ تا +۳ تعریف نشده است. به این دلیل برای اتصال هر Rs 232 به یک سیستم مبتنی بر میکروکنترلر، باید از مبدل های ولتاژی همچون MAX 232 برای تبدیل از سطح TTL به سطح Rs 232 و بر عکس استفاده کنیم . تراشه های MAX 232 به نام راه اندازهای خط و گیرنده های خط نام گذاری شده اند.

DB – ۹ از استاندارد I / O سریال که فقط ۹ پایه دارد توسط IBM معرفی شد به منظور ایجاد انتقال سریع و قابل اطمینان داده بین دستگاها در انتقال باید هماهنگی وجود داشته باشد .

در ست مثل چاپگر چون در وسیله گیرنده ممکن است برای پذیرش داده جایی نباشد. باید مکانیزمی برای اطلاع به فرستنده ایجاد شود تا از ارسال داده خودداری کند

رابطه پلاک و پایه DB–۹ سیگنالهای و پایه IBMPC

توصیف

پایه

تشخیص حامل داده DCD

۱

داده رسیده RXD

۲

داده ارسال شده TXD

۳

پایانه داده آماده DTR

۴

سیگنال زمین

۵

مجموعه داده آماده

۶

تقاضای ارسال

۷

آمادگی برای ارسال

۸

تشخیص دهنده

۹

DTR : ( آمادگی پایانه داده ) وقتی که پایانه ( یا پورت Com درPC ) روشن شود، پس از یک سری تست های درونی PC سیگنال DTR رابه بیرون ارسال می نماید تا آمادگی خود را برای تبادل داده اعلام نماید. اگر مشکلی در پورت Com وجود داشته باشد این سیگنال فعال نمی گردد. این سیگنال یک سیگنال فعال پایین بوده و به مودم اطلاع می دهد که آماده است . این پایه یک خروجی از DTE ( پورت Com در PC ) و یک ورودی به مودم است .

CD یا DCD : ( تشخیص حامل یا تشخیص حامل داده ) مودم سیگنال DCD را برای اطلاع (PC) DTE ارسال می دارد تا تشخیص حامل معتبر و ارتباط بین خود و دیگر مودم ها را اعلام نماید. بنابراین DCD یک خروجی از مودم و ورودی به یک PC است.

DSR ( آماده دریافت یا مجموعه داده آماده ) : وقتی که یک DCE ( مودم ) روشن شود و شروع به تست خود کند یک DSR را صادر می کند تا آمادگی تبادل اطلاعات را اعلام نماید. بنابراین سیگنال مذکور یک خروجی از مودم و ورودی به PC است این یک سیگنال فعال پایین است.

RTS : تقاضای ارسال: وقتی وسیله (PC) DTE دارای بایتی برای ارسال است سیگنال RTS را ایجاد می کند تا به مودم داشتن یک بایت داده برای ارسال را اعلام نماید RTS یک خروجی فعال پایین از DTE و ورودی به مودم است .

( ساده ترین اتصال بین میکروکنترلر و PC )

DTE DTE Text Box: TXD RXD Text Box: TXD RXD

( ارتباطات DTE – DCE و DTE – DTE )

اتصال ۸۰۵۱ به Rs232

در این قسمت جزئیات اتصال فیزیکی ۸۰۵۱ به کانکتور Rs232 ارائه شده است. همانگونه که قبلاً گفته شد استاندارد Rs232 با TTL سازگار نیست بنابراین از راه اندازی همچون MAX232 برای تبادل سطوح و ولتاژ Rs232 به سطح TTL و بالعکس باید استفاده شود.

پایه های TXD , RXD در ۸۰۵۱

۸۰۵۱ دارای دو پایه است که خصوصاً برای ارسال و دریافت سریال داده بکار می رود این دو پایه TXD و RXD نامیده شود و بخشی از پورت ۳ (P3.1, P3.0) می باشند . پایه ۱۱ از ۸۰۵۱ (P3.1 ) به TXD و پایه۱۰ (P3.0 ) به RXD‌ اختصاص یافته است . این پایه ها سازگار با TTL هستند . بنابر این نیاز به یک راه انداز خط دارند تا با Rs232 سازگار شوند چنین وسیله ای تراشه MAX232 می باشد که در زیر مورد بحث قرار می گیرد .

MAX232 :

MAX232 دو مجموعه راه انداز برای ارسال و دریافت داده دارد که در شکل زیر نشان داده شده است.

راه اندازهای به کار رفته برای TXD ، T1 و T2 خوانده می شوند در حالی که راه اندازهای RXD با R2 , R1 مشخص شده اند.

در بسیاری از کاربردها تنها یکی از آنها به کار می رود مثلاًT1 : و R1 همراه با هم برای TXD و RXD در ۸۰۵۱ استفاده شده و مجموعه دوم بلا استفاده باقی مانده است. توجه کنید که راه انداز T1 در MAX232 دارای علائم T lin و Tlout به ترتیب در پایه های ۱۱ و ۱۴ می باشد و پایه T linدر سمت TTL به TXD میکروکنترلر وصل است در حالی که Tloutدر سمت Rs232 بوده و به پایه RXD در کانکتور Rs232 DB وصل می باشد . خط راه انداز R1 دارای علامت Rlin و Rlout روی شماره پایه های ۱۲ , ۱۳ می باشد. R1in ( پایه ۱۲) نیز در سمت TTL بوده و به پایه RXD از میکروکنترلر متصل می باشد .

MAX232 به چهار خازن از ۱ تا ۲۲ میکروفاراد نیاز دارد بیشترین نوع مصرفی خازن ۲۲ میکروفاراد است یکی از مزایای MAX232 این است که از منبع تغذیه +۵Vاستفاده می کند که مشابه ولتاژ برای ۸۰۵۱ است به بیان دیگر با یک منبع +۵Vمی توان ۸۰۵۱ و MAX232 را راه انداخت.

برنامه نویسی تبادل اطلاعات سریال در ۸۰۵۱

در این قسمت مثالهای تبادل اطلاعات سریال ۸۰۵۱ را مورد بحث قرار می دهیم و نشان خواهیم داد که چگونه آنها را برای ارسال و دریافت داده سریال برنامه نویسی کنیمما برتبادل اطلاعات سریال با پورت COM در PC تأکید خواهیم کرد.

۸۰۵۱ داده را با میزان باودهای مختلفی بطور سریال ارسال و یادریافت می کند میزان باود در ۸۰۵۱ قابل برنامه ریزی است .

۳ کار به کمک تایمر ۱ انجام می شود. وقتی که از تایمر ۱ برای تنظیم میزان باود

استفاده شود باید آنرا در مد ۲ ، یعنی ۸ بیت را بارکردن خودکار، برنامه ریزی کرد برای یافتن میزان باودسازگار با PC باید T1 را با مقادیر جدول زیر بار کنید.

Text Box: 110 150 300 600 1200 2400 4800 9600 19200 میزان باود Pc

جدول مقادیر ثبات TH1 تایمر ۱ برای انواع باودها

مقادیر ثبات TH1 تایمر برای انواع باودها

میزان باود

( دهی هی ) ­TH1‌‌

­TH1‌ (‌ شانزده شانزدهی )

۹۶۰۰

FD

۴۸۰۰

FA

۲۴۰۰

-۱۲

F4

۱۲۰۰

-۲۴

E8

توجه : XTAL = 11 / 0592 MHZ

SBUF : یک ثبات ۸ بیت است که معمولاً در تبادل داده ۸ . ۵۱ به کارمی رود برای ارسال یک بایت داده از طریق خط TXD باید آنرا در ثابت SBUF قرار داده به طور مشابه SBUF بایت داده را هنگامی که از خط RXD واردمی شود هم نگه می دارد. . و این ثبات قابل دسترسی است.

ثبات کنترل سریال SCON .

ثبات SCON یک ثبات ۸ بیت است که برای برنامه ریزی بیت شروع، بیت ختم و بیت های داده قاب و دیگر موارد استفاده می شود .

جدول ثبات کنترل پورت سریال SCO

SM1 , S به ترتیب بیت های D6 , D7 ثبات SCON هستند این دو بیت قاب بندی داده را با تعیین بیت در هر کاراکتر و بیت های شروع و ختم مشخص می کند .

Text Box: SM1 SM0 0 0 1 0 0 1 1 1 مد ۰ سریال

مد ۱ سریال داده ۸بیت ، ۱ بیت ختم ، ۱ بیت شروع

مد ۲ سریال

مد ۳ سریال

از ۴ مد سریال، فقط مد ۱ برای ما مورد توجه است درثبات SCON وقتی کد مد سریال ۱ انتخاب می شود. قاب بندی ۸ بیت ؛۱بیت ختم و ۱ بیت شروع است که در نتیجه آنرا با پورت CoM از PC و سازگارها منطبق می سازد مهمتر از آن مد سریال ۱ اجازه می دهد تا میزان باود متغیر بوده و بوسیله تایمر ۱ از ۸۰۵۱ تنظیم می گردد در مد سریال ۱ برای هر کاراکتر جمعاً ۱۰ بیت ارسال می شود که اولین بیت شروع به دنبال آن ۸ بیت داده و نهایتاً ۱ بیت ختم می باشند.

REN : بیت REN ( فعال ساز در یافت ) بیت D4 از ثبات SCON است این بیت SCON.4 هم خوانده می شود چون SCON یک ثبات آدرس پذیر بیتی است وقتی بیت REN بالا باشد اجازه می دهد تا ۸۰۵۱ داده را از پایه RXD در ۸۰۵۱ دریافت کند . در نتیجه اگر بخواهیم داده را ارسال یا دریافت کنیم باید REN، ۱ باشد با REN=0 گیرنده غیر فعال می شود REN =1 یا =۰REN به ترتیب با دستورات SETB SC. N 4 و CLRSCON- 4حاصل می شوند.

TI : TI ( ارسال وقفه ) بیت D1 از ثبات SCON است این یک پرچم بسیار با اهمیتی در ثبات SCON است وقتی که ۸۰۵۱ ارسال کاراکتر ۸ بیتی را تمام می کند. پرچم TI را برای اعلام آمادگی در ارسال بایت بعدی بالا می برد.

RI : ( در یافت وقفه) بیت D0 از ثبات SCON است این بیت هم پرچم مهم دیگری از ثبات SCON است وقتی که ۸۰۵۱ داده سریال را از طریق RXD دریافت می کند بیت های شروع و ختم را حذف و بایت باقمیانده را در ثابت SBUF قرار می دهد سپس بیت پرچم RI را به علامت دریافت داده بالا می برد و باید قبل از محو شدن برداشته شود.

برنامه نویسی ۸۰۵۱ برای ارسال سریال داده

در برنامه نویسی ۸۰۵۱ برای ارسال سریال بایت های کاراکتر مراحل زیر باید اجرا شود.

۱ـ ثبات TMOD با مقدار ۲۰ H بار شود که به معنی استفاده از تایمر ۱ در مد ۲ است.

۲ ـ TH1 با یکی از مقادیر جدول ( مقادیر ثبات TH1 تایمر ۱ برای انواع باودها ) بار شود.

۳ ـ ثبات SCON با مقدار ۵۰ H بار میشود که مد سریال ۱ است و در آن یک داده ۸ بیتی با یک بیت شروع و یک بیت ختم قاب بندی می شود.

۴ـ TR1 در ۱ قرارداده میشود تا تایمر ۱ شروع شود.

۵ ـ TI با دستور CLRTI پاک می شود.

۶ ـ بایت کاراکتر ارسالی در ثبات SBUF نوشته می شود.

۷ ـ بیت پرچم TIبا دستور JNB TI , XX ردیابی می شود تا ارسال کامل کاراکتر صورت گرفته باشد .

۸ ـ برای ارسال کامل کاراکتر بعد به مرحله ۵ بروید.

برنامه ریزی وقفه ها :

در این قسمت ابتدا تفاوت بین سرکشی و وقفه ها را بررسی می کنیم سپس انواع وقفه های ۸۰۵۱ را توضیح می دهیم. یک میکروکنترلر می تواند چندین دستگاه را سرویس بدهد. برای انجام آن دو راه وجود دارد: روش وقفه و روش سرکشی در روش وقفه هر وقت وسیله به سرویس نیاز داشته باشد. با ارسال یک سیگنال وقفه میکروکنترلر را مطلع میسازد میکروکنترلر پس از دریافت سیگنال وقفه، هر کاری را کنار گذاشته و به وسیله سرویس می دهد برنامه متعلق به وقفه، روال سرویس وقفه ( ISR) نامیده میشود.

در روش سرکشی میکروکنترلر مرتباً وضعیت وسیله مورد نظر را ردیابی می کند. وقتی که شرایط ایجاب کند سرویس را انجام می دهد پس از آن به سراغ وسیله دیگر می رود تا اینکه همه را سرویس دهد.

مهمترین دلیل مزیت وقفه این است که روش سرکشی وقت زیادی را در سرکشی به وسایل و دستگاهای که نیاز به سرویس ندارند تلف می کند. پس برای جلوگیری از کند شدن عملکرد میکروکنترلر از وقفه استفاده می کنیم.

روال سرویس وقفه:

به ازای هر وقفه، باید روال سرویس وقفه ( ISR) وجود داشته باشد وقتی وقفه ای رخ می دهد، میکروکنترلر روال سرویس وقفه را اجرا می کند. به ازای هر وقفه باید مکان ثابتی در حافظه تعریف شود تا آدرس ISRرا نگه دارد مجموعه حافظه های کنار گذاشته شده برای نکه داری آدرس های ISR، جدول بردار وقفه نام دارد.

جدول ص ۱۸۲ جدول بردار وقفه

جدول بردار وقفه برای ۸۰۵۱

پایه

مکان ( hex ) ROM

وقفه

۹

۰۰۰۰

بازنشانی

P3.2 (12)

۰۰۰۳

وقفه ۰ سخت افزاری بیرونی

۰۰۰B

وقفه تایمر ( TFO)

P3.3 (13)

۰۰B

وقفه ۱ سخت افزاری بیرونی ( INT1)

۰۰B

وقفه تایمر۱ ( TF1)

۰۰۲۳

وقفه سریال تبادل داده

( T1, ­R1 ) Com

مراحل اجرای یک وقفه :

پس از فعال شدن وقفه، میکروکنترلر وارد مراحل زیر میشود.

۱ ـ اجرای دستور جاری را پایان می دهد و آدرس دستور بعدی (PC ) را در پشته ذخیره می کند .

۲ ـ وضعیت جاری همه وقفه های درونی را نیز ذخیره می نماید . ( نه در پشته )

۳ ـ به مکان معینی از حافظه به نام جدول بردار وقفه که آدرس روال سرویس وقفه را نگه می دارد پرش می کند.

۴ ـ میکروکنترلر آدرس ISR را از جدول بردار وقفه بدست آورده و به آن پرش می کند آنگاه شروع به اجرای زیر روال سرویس وقفه می کند. تا به آخرین دستور که RETI است برسد.

۵ ـ پس از اجرای دستور RETI میکروکنترلر به مکانی که در آن وقفه را دریافت کرده بود باز می گردد . ابتدا آدرس شمارنده برنامه را از پشته با برداشت از دو بایت بالا پشته بازیافت می کند و به PC ، می فرستد . سپس شروع به اجرای برنامه از آن آدرس می نماید.

شش وقفه در ۸۰۵۱

۱ ـ Reset ، قتی که پایه ریست فعال شود ۸۰۵۱ به آدرس ۰۰۰۰ پرش می کند .

۲ ـ دو وقفه برای تایمرها کنار گذاشته شده است یکی برای تایمر ۰ و دیگری برای تایمر ۱ مکان حافظه ۰۰۱ BH , 000 B H

۳ ـ دو وقفه برای وقفه های سخت افزاری بیرونی کنار گذاشته شده اند.

پایه های شماره ۱۲ و ۱۳ در پورت ۳ به ترتیب برای وقفه های سخت افزاری INT1 , INT0 می باشند.

۴ ـ تبادل داده سریال دارای وقفه ای است که متعلق به ارسال و دریافت می باشد.

فعال سازی و غیر فعال سازی وقفه:

پس از ریست، همه وقفه ها غیر فعال می شوند و برای اینکه فعال شوند باید وقفه ها را با نرم افزار فعال کرد ثباتی به نام فعال سازی وقفه، I E مسئول این توانا سازی و ناتوان کردن وقفه ها است .

شکل زیر ثبات IE را نشان می دهد که یک ثابت آدرس پذیری بیتی است.

D0 D7

EA

– –

ET2

ES

ET1

EX1

ET0

EX0

EA IE07 اگر EA=0 باشد هیچ وقفه ای تصدیق نمی شود . اگر EA= 1 باشد هر وقفه ای

جداگانه با تنظیم بیت مربوطه اش فعال یا غیر فعال می گردد.

– – IE.6 پیاده سازی نشده و برای آینده رزرو شده است

ETZ IE.5وقفه سر ریز تایمر ۲ رافعال یا غیر فعال می نماید .

ES IE.4 وقفه پورت سریال را فعال یا غیر فعال می کند .

ET1 IE.3 وقفه سرریز تایمر ۱ را فعال یا غیر فعال می کند .

EX1 IE.2 وقفه ۱ بیرونی را فعال یا غیر فعال می نماید .

ET0 IE.1 وقفه سرریز تایمر صفر را فعال یا غیر فعال می نماید .

EX0 ­IE.0 وقفه صفر بیرونی را فعال یا غیر فعال می کند .

ثبات IE ( فعال ساز و قفه )

مراحل فعال سازی یک وقفه:

برای فعال کردن یک وقفه مراحل زیر اجرا می گردد.

۱ ـ بیتD 7 از ثابتI E (EA ) باید به سطح بالا برده شود تا بقیه ثباتها فعال گردد.

۲ ـ اگر EA=1 باشد، وقفه ها فعال شده و هنگامی که بیت های مربوطه به هر وقفه در IE فعال گردد به آن وقفه پاسخ داده خواهد شد اگر EA =0 باشد به هیچ وقفه ای پاسخ داده نمیشود حتی اگر بیت های مربوطه IEدر سطح بالا باشند.

برنامه نویسی وقفه های سخت افزای بیرونی

۸۰۵۱ دارای دو وقفه سخت افزاری بیرونی است پایه ۱۲ و پایه ۱۳ از ۸۰۵۱ که برای INT1 , INT0 در نظر گرفته شده اند، برای وقفه ای سخت افزاری به کار رفته اند با فعال شدن این پایه ها ۸۰۵۱ تحت هر وضعیتی وقفه یافته و به جدول بردار وقفه برای اجرای روال سرویس وقفه پرش می کند. در این بخش این دو وقفه سخت افزاری بیرونی برای ۸۰۵۱ را بررسی می کنیم .

برای وقفه های سخت افزاری بیرونی دو سطح فعال شدن وجود دارد.

۱ ـ حساس به سطح ـ ۲ حساس به لبه

وقفه حساس به سطح :

در مد حساس به سطح، معمولاً پایه های INT 1 , INT0 در سطح بالا هستند. و اگر یک سیگنال سطح پایین به آنها اعمال شود وقفه را فعال می کند.

وقفه های حساس به لبه : همانطور که ملاحظه شد پس از Reset 8051 ، وقفه های INT 1 , INT0حساس به سطح خواهد شد برای تبدیل آنها به نوع حساس به لبه باید بیتهای ثبات TCON را برنامه نویسی کنیم . ثبات TCoN همراه با دیگر چیزها، بیت های پرچم IT1 , IT0 که تعیین کننده وقفه حساس به سطح یا لبه هستند را نگه می دارد.

IT1 , IT0 به ترتیب بیت های D2 , D0 از ثبات TCoN هستند.

ثبات TCoN از نوع آدرس پذیر بیتی است . پس از ریست هر دو IT1 , IT0 در منطق صفر هستند. به این معنی که وقفه های سخت افزاری پایه های INT1 , INT0 به سطح حساس هستند با بالا بردن . بیت های IT1 , IT0 که با دستوراتی چون SET B TcoN .2 , SET B TCON.oانجام می شود وقفه های سخت افزاری بیرونی INT1 , INT0 سیگنال های حساس به لبه خواهند شد.

D0 D7

TF1

TR1

TF0

TR0

IE1

IT1

IE0

IT0

TF1 TCON.7 پرچم سرریز تایمر ۱ . هنگام سرریز تایمر / شمارنده ۱ به طور سخت افزاری ۱ می شود . با هدایت پردازنده به روال سرویس وقفه این بیت پاک می شود .

TR1 TCON.6 بیت کنترل راندمان تایمر ۱ به طور نرم افزاری نشانده / پاک می شود تا تایمر / شمارنده ۱ را روشن / خاموش کند .

TF0 TCON.5 پرچم سرریز تایمرصفر

TR0 TCON.4 بیت کنترل راندن تایمر صفر

IE1 TCON.3 پرچم لبه وقفه بیرونی به وسیله CPU هنگام تشخیص لبه وقفه بیرونی ( گذر H به L ) نشانده می شود . وقتی که وقفه پردازش شد به وسیله CPU پاک می گردد .

IT1 TCON.2 بیت کنترل بایت وقفه ۱ ‌به صورت نرم افزاری نشانده / پاک می شود تا حساسیت به لبه پایین رونده / سطح پایین وقفه بیرونی را مشخص نماید .

IE0 TCON.1 پرچم لبه وقفه بیرونی صفر . هنگام تشخیص لبه (H به L ) به وسیله CPU نشانده می شود .

IT0 TCON.O بیت کنترل بابت وقفه صفر

( تایمر شمارنده ) ثبات ( بیت آدرس پذیر )

( تایمر شمارنده ) ثابت ( بیت آدرس پذیر )

توضیح راجع به سخت افزار سیستم:

قطعات مورد نیاز :

آی سی ۸۹۵۱

آی سی LM324

آی سی MAX232

آی سی ۷۴۰۴

رگولاتور ۷۸۰۵

ـ گیرنده فرستنده نوری

ـ ترانزیستور C945 2 عدد

ـ دیود ۴۱۴۸

ـ BUZZER

ـ کریستال ۱۲MHz

ـRs232 ( سوکت )

ـ مقاومتها و خازنهای متفاوت که در شکل شماتیک واضح است

ـ یک کلید فشاری برای ریست .

حال به توضیح مختصری در ارتباط با سخت افزار سیستم می پردازیم .

در حالت عادی که حائلی بین فرستنده و گیرنده وجود ندارد.

دیود با یاس V 6/0 دارد و ترانزیستور off است و LM 324 که یک مدار مقایسه گر اکتیولو است غیرفعال است زیراولتاژ پایه مثبت آن از ولتاژپایه منفی آن بزرگتر است پس مقایسه گر در حالت غیر فعال است.

به محض قرار گرفتن حائل، دیود خاموش می شود ترانزیستور روش می شود و ولتاژ پایه منفی از پایه مثبت بزرگتر می شود و مدار مقایسه گر، فعال می شود. ( اطلاعات در مورد آی سیLM 324 در ضمیمه موجود است.

همچنانکه در بخشهای قبل توضیح داده شد آی سی MAX232 برای برابری سطوح ولتاژ بین میکروکنترلر ۸۰۵۱ و پورت سریال است که توضیحات لازم داده شده است و در ضمن اطلاعات بیشتر در مورد ساختار IC در قسمت ضمیمه وجود دارد.

آی سی ۷۴۰۴ برای احتیاط در سر راه BUZZER قرار گرفته است که جریان زیادی کشیده نشود BUZZER فقط هنگامی فعال می شود که حائلی بین فرستنده و گیرنده قرار گیرد و ورودی آن از پورت ۱ میکروکنترلر ۸۰۵۱ است .

طرز اسمبل کردن این سخت افزار و چیدن مقاومتها و خازنها، مربوط به راه اندازی IC های فوق است که در بخشهای قبلی و در ضمیمه اجمالاً توضیح داده شده است.

توضیح راجع به نرم افزار سیستم :

لازم به توضیح است که دستگاه بارکد خوان برای ارسال اطلاعات به P C به صورت سریال نیاز به دو نرم افزار دارد.

ـ یک نرم افزار که همان اسمبلی ۸۰۵۱ است که برای راه اندازی آی سی ۸۰۵۱ مورد نیاز است .

ـ نرم افزار دوم مربوط به مچ کردن بین P C و میکروکنترلر است که در این جا از نرم افزار وپژوال C استفاده گردیده است.

در مورد نرم افزار اسمبلی ۸۰۵۱ ساختار کلی آن به طور مفصل در بحث میکروکنترلر عنوان گرده اید اینک به بررسی جزییاتی مختصر از این برنامه می پردازیم . همانطور که در مقدمه نیز عنوان شد به دلیل یافت نشدن با کس رفلکسی، ساخت دستگاه بارکد خوان را به روش عبوری مد نظر قرار دادیم .

که این روش مستلزم آن بود که کارتهای بارکد را نیز خود تعریف کنیم.

که در این قسمت برای ساخت کارتها از یک قطعه ترنس پرنت استفاده کردیم و روی آن نوارهای مشکی را پرینت گرفتیم .

منطق دستگاه به این صورت است که در حالت عادی که حایلی ما بین فرستنده گیرنده نوری نیست . این منطق یک است به محض قرار گرفتن حایل این منطق صفر می شود و در ضمن هنگامی که شکافهای روشن بین گیرنده و فرستنده نوری قرار می گیرد باز هم منطق دستگاه یک است پس در دو حالت منطق دستگاه یک است ۱ هنگامی که حایلی بین فرستنده و گیرنده وجود ندارد و ۲ هنگامی که شکافهای روشن ما بین فرستنده و گیرنده قرار می گیرد.

پس از پی بردن به این منطق به سراغ قسمتهای دیگر دستگاه می رویم .

کارتها از یک سمت با شکافهای مشکی نازک شروع می شوند و از سمت دیگر با شکافهای مشکی پهن شروع می شوند .

دومین منطق برنامه این است که طریقه کشیدن صحیح کارت از سمت شکافهای مشکی نازک است اگر از سمت شکافهای مشکی پهن کشیده شود کدخوانده نمیشود.

که این قسمت در برنامه با مقایسه گر ۲۵۵ H مشخص گردیده است.

می دانیم فضای RAM همه منظوره از ۳۰H تا ۷FH است که ما در این برنامه از ۳۰H تا ۴۱H را استفاده کرده ایم .

و از خانهH 25 رای کد گذاری استفاده کرده ایم .

قسمت اصلی و مهم برنامه ، قسمت کد خوانی است که اعداد تریس شده در RAM همه منظوره قرار می گیرند آنگاه عدد موجود در اولین بایت را دو برابر می کنیم در خانه R5 قرار می دهیم . آنگاه این عدد موجود درR 5 را به عنوان بیس تلقی کرده و خانه های بالای RAM را یکی یکی از آن کم کرده اگر کری ایجاد نکرد صفر و اگر ایجاد کرد ۱ و این صفر و یک ها را در خانه ۲۵H ذخیره می کنیم که همان کد کارت است.

لازم به توضیح است که منطق ۲ برابر کردن به وسیله روش سعی و خطا بدست آمده است . قسمت بعدی برنامه تبادل کاراکتر ها بین P C و میکرواست .

میکرو ۵ کاراکتر e , d , c, b , a را می فرستد و P C دو کاراکترu , q را می فرستد .

کاراکتر q ای را که PC می فرستد برای تست است که آیا ارتباط برقرار است یا نه.

و کاراکتر u را می فرستد این که میکرو کد ذخیره شده در خویش را برای P C بفرستد. و کاراکترهای e , d , c, b , a ارسالی از میکرو نیز به مفهوم رابطه یا عدم رابطه بین P C و میکرو است.

نرم افزار دوم که به کمک C‌نوشته شده است به منظور مچ کردن بین PC و میکرو است .

و مهمترین تابعی که در اینجا مورد استفاده قرار گرفته است تابع bioscom است . این تابع وظیفه مهم مچینگ را به عهده دارد .

تابع دیگر status است که لود عدد ۱۶ بیتی است . که ما فقط از بیت DATA Ready آن استفاده کردیم وبقیه را ماکس کردیم .

Vegaf Come که تابعی فارسی ساز است .

Home : شکل ساز است

بررسی چکونگی عملکرد سیستم

بارکد خوان