گزارش کارآموزی بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عامل
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » گزارش کارآموزی  »  گزارش کارآموزی بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عامل

دانلود گزارش کارآموزی بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عامل کارورزی دانلود گزارش کارآموزی شبکه های کامپیوتری pdf دانلود گزارش کارآموزی رشته شبکه های کامپیوتری دانلود گزارش کارآموزی شبکه کامپیوتری دانلود گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر پیرامون شبکه گزارش کارآموزی شبکه های کامپیوتری دانلود گزارش کارآموزی شبکه های کامپیوتری

Configuration of computer networks

 


موضوع : گزارش کاراموزی بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عامل

تقریبا به همراه تمامی کارت های شبکه حتی آنان که به عنوان plug & play ارائه می شوند،یک فلاپی دیسک عرضه می گردد که بر روی آن درایورهای نرم افزاری و یک برنامه اشکال زدائی وجود دارد.برای اجرای برنامه های عیب یابی ارائه شده همراه کارت های شبکه،عموما می بایست کامپیوتر را با سیستم عامل DOS راه اندازی نمود.بدین منظور برخی از کارت های شبکه به همراه یک فلاپی دیسک ارائه می گردند که Bootable نیز می باشد.زمانی که از برنامه های عیب یابی استفاده می گردد،می بایست اطمینان داشت که درایور و یا مدیر حافظه اضافه ای در حافظه مستقر نشده باشد(پیشگیری از conflict).توجه داشته باشید که منظور از DOS ، پنجره خط دستور ویندوز نمی باشد،کامپیوتر می بایست با سیستم عامل DOS راه اندازی گردد.
تست هایی را که می توان با استفاده از برنامه های عیب یابی انجام داد به نوع برنامه ارائه شده بستگی دارد.پس از اجرای برنامه های عیب یابی با استفاده از منوی ارائه شده می توان یک و یا چندین تست را انجام داد.تست های فوق می تواند شامل بررسی وضعیت سخت افزار کارت شبکه و یا تست loopback باشد.برخی از کارت ها تست echo را نیز انجام می دهند.در چنین مواردی دو کارت شبکه از یک تولید کننده یکسان قادر به مبادله بسته های اطلاعاتی بین یکدیگر می باشند.
در صورتی که کارت شبکه تمامی تست های ارائه شده توسط برنامه عیب یابی را با موفقیت به اتمام نرساند و این اطمینان نیز وجود دارد که اسلاتی که کارت شبکه در آن نصب شده است ، مشکل خاصی ندارد ،می توان با احتمال بسیار زیاد مشکل را در ارتباط با کارت شبکه تشخیص داد و به منظور رفع اشکال ، آن را با کارت دیگر جایگزین نمود.
در روش فوق در زمان نصب یک کارت شبکه جدید نیز می توان استفاده نمود.با این اکثر کارت های شبکه را می توان با استفاده از برنامه کمکی Add/Remove Hardware نصب نمود ، برای نصب برخی از کارت های شبکه می بایست از برنامه های نصب موجود بر روی فلاپی دیسک و یا CD همراه کارت شبکه ، استفاده نمود.

2-10-2-3-عدم پیکربندی صحیح کارت شبکه
در صورتی که کارت شبکه تمامی تست های ارئه شده توسط برنامه عیب یابی را با موفقیت به اتمام برساند و مشاهده گردد که مشکل خاصی در ارتباط با عناصر فیزیکی موجود بر روی کارت شبکه ، کامپیوتر ، هاب و یا سوئیچ وجود ندارد ، می توان متمرکز بر روی پیکربندی کارت شبکه گردید و پارامترهای تنظیم شده در ارتباط با آن را بررسی نمود.بدین منظور لازم است مقادیر در نظر گرفته شده برای IRQ و سایر اطلاعات پیکربندی مربوط به دستگاه های نصب شده بر روی کامپیوتر ، بررسی گردند.در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز ، می توان از برنامه System information به منظور آگاهی از وضعیت پیکربندی تجهیزات نصب شده بر روی سیستم ، استفاده نمود.
در صورت وجود conflict بین تنظیمات انجام شده ، می توان IRQ و آدرس های حافظه مورد نیاز را مجددا به دستگا های موجود نسبت داد تا امکان عملکرد صحیح تمامی دستگاه های نصب شده فراهم گردد.مقدار دهی مجدد مقادیر IRQ و آدرس های حافظه ، مستلزم استفاده از نرم افزار ارائه شده همراه کارت شبکه است.در صورتی که از یک کارت ISA قدیمی استفاده می گردد ، می بایست به منظور تغییر اطلاعات پیکربندی از jumper و یا سوئیچ های کوچک موجود بر روی کارت شبکه استفاده نمود.در صورت استفاده از یک کارت EISA ، می بایست از برنامه ECU به منظور پیکربندی کارت شبکه استفاده گردد.

2-10-2-4-بررسی پیکربندی شبکه
در صورتی که پس از انجام عملیات اشاره شده ، اشکال موجود تشخیص و بر طرف نگردد ، ممکن است مشکل موجود در ارتباط با Protocol state باشد.مثلا در صورتی که از یک سرویس دهنده DHCP برای اختصاص آدرس IP و سایر اطلاعات پیکربندی استفاده می گردد ، ممکن است کامپیوتر مورد نظر قادر به دریافت آدرس IP و سایر اطلاعات پیکربندی از یک سرویس دهنده DHCP نباشد.در صورتی که آدرس IP به صورت دستی تنظیم و به کامپیوتر مورد نظر نصب داده شده است ، می بایست اطمینان حاصل گردد که آدرس فوق به بیش از یک کامپیوتر نسبت داده نشده است.در این رابطه لازم است آدرس IP نسبت داده شده به یک کامپیوتر با توجه به Subnet مربوطه نیز بررسی گردد.
به منظور تسهیل در امر نگهداری و عیب یابی کامپیوترهای موجود در یک شبکه ، پیشنهاد می گردد اطلاعات پیکربندی هر یک از گره های موجود در شبکه مستند گردد.مثلا می توان با استفاده از برنامه ای نظیر Excel لیست تمامی گره های موجود در شبکه به همراه اطلاعات پیکربندی مرتبط با آنان را تهیه تا در صورت بروز اشکال با مراجعه به آن سریعا اقدام به عیب یابی و رفع اشکال نمود.

2-11-مدیریت یک LAN کوچک
با مدیریت كاربران توسط ویندوزXP نیز همانند یك شبكه بزرگ میتوانید امنیت دستیابی به فایلها و منابع روی شبكه را تأمین كنید. شما میتوانید نحوه دستیابی كاربران به منابع مختلف را مدیریت كنید و به هر كاربر شناسه كاربری خاص خود را بدهید. دقت كنید كه برای این كار فقط استفاده از ویندوز XP حرفهای امكانپذیر است و نمیتوان از ویندوز XP خانگی برای مدیریت شبكه استفاده نمود.

2-11-1- User Account
اولین مورد لازم برای هر كاربری كه میخواهد به منابع شبكه دسترسی داشته باشد، داشتن یك شناسه منحصر به فرد است. برای ایجاد این شناسه با نام Administrator (همان مدیر شبكه) وارد ویندوزXP شوید و با رفتن به پنجره Control Panel تنظیمات مربوطه به كاربران اعم از اضافه، حذف و مدیریت كاربرها را انجام دهید. برای ایجاد شناسههای كاربری گزینه User Account را انتخاب كنید. با انتخاب این گزینه چندین پنجره پیدرپی جهت تنظیم شناسههای ورودی كاربران ظاهر میشود. شما میتوانید شناسهای كه قبلاً وجود داشت را تغییر دهید، یك شناسه جدید به وجود آورید و حتی وضعیت فعال و غیرفعال بودن كاربران را مشخص نمایید
اگر بخواهید تنظیمات یك شناسه موجود را تغییر دهید، روی نام مربوطهاش كلیك كنید، در نتیجه گزینههای لازم برای تغییرات ظاهر میشود. اضافه نمودن یك شناسه هم كار سادهای است. فقط كافی است روی گزینه New Account كلیك كنید و با طی چندین مرحله شناسه موردنظر را ایجاد كنید. محدوده عمل هر كاربر در شبكه امری نسبتاً مهم به حساب میآید. مدیر شبكه (Administrator) در یك شبكه كوچك یا بزرگ، احاطه كامل بر تمام تنظیمات كاربران دارد، در حالی كه بقیه كاربران تنها به منابعی دسترسی خواهند داشت كه مجوز دستیابی به آنها را از مدیر شبكه دریافت كرده باشند.
شما شاید برای بیشتر كاربران شبكه، شناسههای كاربری محدود شدهای در نظر بگیرید یا به عبارتی دامنه فعالیت كاربران را محدود نمایید. هر چند كه توزیع عملیات دستیابی به منابع بین چندین كاربر باعث میشود مدیریت آنها ساده گردد. هنگامی كه نوع مسئولیت كاربر را مشخص نمودید، آنگاه میتوانید برای هر كدام از آنها توضیحی در نظر بگیرید كه نشاندهنده نوع فعالیتشان باشد. مثلاً ممكن است یكی نصب برنامهها را انجام دهد و دیگری اجازه ایجاد بعضی تغییرات در سیستم را داشته باشد.
دقت كنید كه بعضی از برنامهها بدون اجازه مدیر شبكه توسط كاربران نصب نمیشوند. نصب یك نرمافزار در ویندوزXP احتیاج به شناسه مدیر شبكه دارد، هر چند كه این ویژگی باعث نمیشود كه كاربران به برنامههای نصب شده دسترسی نداشته باشند. بعد از این که نوع فعالیت کاربر را مشخص کردید ، گزینه Create Account را کلیک کنید.
مشخصههای دیگری كه میتوانید به شناسهها اضافه كنید الصاق نمودن عكس و دادن كلمه رمز عبور به هر كدام است. ویندوز XP این قابلیت را دارد كه برای هر كاربر رمز عبور منحصر به فردی در نظر بگیرد. طی ایجاد كلمه رمز گزینهای به نام “password hint” وجود دارد كه شامل كلمهای جهت یادآوری كلمه رمز، در صورت فراموش نمودن آن است. البته این را در نظر داشته باشید كه چنین چیزی در حقیقت مزیتی دربرندارد چون عبارت موجود در “password hint” برای تمام كاربران قابل دیدن است، چرا كه در ویندوز XP همه شناسهها در صفحه اولیه ویندوز به صورت پیشفرض وجود دارند.
شما به عنوان یك مدیر شبكه میتوانید برای مدیریت چندین كاربر كه دستیابی یكسان به منابع دارند از گروهها استفاده كنید. گروههایی كه در ویندوز XP وجود دارند عبارتند از Administrator Group كه شامل هر شناسهای است كه توسط مدیر شبكه به وجود آمده است و گروه Every one كه شامل همه شناسههای موجود در شبكه است. استفاده از گروهها سبب میشود در زمان مدیریت كاربران صرفهجویی شود.
شما همچنین میتوانید شناسههای كاربری را در طی نصب ویندوز XP ، ایجاد كنید هر چند كه چنین شناسهای قابلیتهایی اعم از تغییر تنظیمات شناسهها یا ایجاد رمز عبور را دارا نمیباشد و میبایست بعد از نصب ویندوز با مراجعه به Control Panel تنظیمات لازم را ایجاد نمود. در نظر داشته باشید كه یك شناسه كاربری بدون رمز عبور هیچ تضمین امنیتی را ندارد چرا كه هر كسی میتواند با آن وارد شبكه شود.
یكی از رایجترین مشكلاتی كه برای یك مدیر شبكه بهوجود میآید این است كه كاربر یا كاربرانی رمز عبور خود را فراموش میكنند. ویندوزXP این مشكل را با استفاده از ساختن یك reset disk توسط كاربران حل میكند. برای ایجاد چنین دیسكی، یك فلاپی خالی را درون درایو خود قرار دهید و در پنجره Control Panel در قسمتUser Account روی شناسه كاربری موردنظر دوبار كلیك كنید.
روی گوشه سمت چپ پنجره، پایین عبارت Related tasks ، گزینه prevent a forgotten password را انتخاب كنید. تعدادی پنجره ظاهر میشود كه شما با طی مراحل آنها میتوانید دیسك موردنظر را بسازید. اگر كاربری چندبار به طور متوالی كلمه رمز اشتباه را وارد كند، ویندوز از وی درخواست reset disk را میكند كه با استفاده از آن كاربر به شبكه شناسانده میشود. اما دقت كنید كه بعد از ورود كاربر به شبكه از وی درخواست كلمه رمز جدید میشود و در نتیجه دیسكت هم با كلمه رمز جدید بروز میشود. آخرین نكتهای كه تذكر آن را به عنوان یك مدیر شبكه برای شما ضروری میباشد این است كه این دیسكت را در جای امن و دور از دسترس همه كاربران قرار دهید.

دانلود گزارش کاراموزی بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عامل
کارآموزی شرکت صنعتی کیمیا فراور
بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سيستمهاي عامل

فهرست مطالب

فصل اول:آشنایی کلی با مکان کارآموزی1

1-1-آشنایی کلی با مکان کارآموزی2

2-1-آشنایی با محصولات تولیدی3

فصل دوم:ارزیابی بخش های مرتبط با رشته علمی5

2-1-آموزش راه اندازی و تنظیم یک شبکه LAN کوچک6

2-2-نام گذاری کامپیوترها8

2-3-آدرس IP 13

2-4-اشتراک گذاشتن فایل ها15

2-5-تنظیمات امنیتی20

2-6-اشتراک گذاشتن چاپگر22

2-7-اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت23

2-8-ساختار شبکه25

2-9-روش های Backup گیری در سطح شبکه26

2-10-تجهیزات مورد نیاز در شبکه30

2-11-مدیریت یک LAN کوچک42

فصل سوم:آزمون آموخته ها ، تنایج و پیشنهادها47

3-1-شبکه در ویندوز ویستا48

3-2-شبکه های بیسیم64

3-3-هفت راه امن سازی شبکه های بیسیم69

3-4-WIMAX81

نتايج87

شامل تصاویر مربوطه نیز می باشد

 

گزارش کارآموزی بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عامل

قیمت : 9000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات