تحقیق درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر

تحقیق درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر

اعلامیه جهانی حقوق بشر
فرهنگ گفتگو
Iranian Futurist
صدای آزادیخواهان آینده نگر ایران
تحریم اقتصادی آمریکا
ارزیابی گذشته و چشم انداز آینده
بخش دوم
حرکت بسوی دمکراسی یعنی عبور از حکومت تام گرای دینی
بازگشت میشل عون
فوکو و تاریخ‌نگاری جنسیتی
حقوق قومی یا حقوق شهروندی(١)
ستم ملی
رضا براهنی
وقتی روشنفکر مذهبی به بن بست می‌رسد جوانان راه گشا می‌شوند
نگاهی گذرا به مسئله‌ی قومیت‌ها در ایران
پدیده “هخائیزم”!؟ و “سعید حجاریان”
جنبش ملی؛ پی‌آمدِ یک پایان
ملاحظاتی بر حال و آینده اتحاد جمهوریخوا هان
نگاهی به آراء و آثار آرامش دوستدار
چارلز کندی: آمریکا جنگ با ایران را بررسی می کند
گام دوم به سوی ثبات سیاسی و دموکراسی در عراق
فاجعه خوزستان و عواقب خطرناک آن
۱۵ روز نامه نگار ونویسنده کرد توسط دستگاه قضائی کردستان احضار شده اند
باشو غریبه ی کوچک و مسئله ی انتگراسیون
ایرانِ تنها را دریابید…
گفت و گو برای آنکه چیزی گفته نشود!
جایزه نوبل برای فلسفه ازدواج ! .
رفراندوم و انتخابات ریاست جمهوری
تحریم اقتصادی آمریکا
ارزیابی گذشته و چشم انداز آینده
بخش دوم
هادی زمانی
آوریل ۲۰۰۵

۲٫ تحریم افتصادی ایران
تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. تحت تاثیر سیر تحولات ایران، منطقه، توازن قوای جهانی و سیر تحولات جامعه آمریکا با فراز و نشیب های متعددی همراه بوده است. بررسی کوتاه تاریخچه این تحریم نمایانگر بغرنجی این پدیده و عوامل متعددی است که بر آن تاثیر گذاشته اند. ارزیابی عملکرد تحریم اقتصادی آمریکا مستلزم بررسی تاثیرات اقتصادی و سیاسی این پدیده بر جامعه ایران از یکسو و جامعه آمریکا از سوی دیگر است. همچنین، موفقیت و کارآمدی سیاست تحریم به اهداف تحریم، تناسب اهداف مزبور با ساختار تحریم ها، میزان حمایت جامعه جهانی از تحریم ها و ساختار سیاسی جامعه ایران نیز بستگی دارد. تحریم اقتصادی ایران را هنگامی میتوان برای آمریکا یک انتخاب موجه دانست که نه تنها منافع آن بیشتر از هزینه های آن باشد، بلکه نسبت منافع بر هزینه های آن در مقایسه با سایر گزینه ها و سیاست ها نیز بیشتر باشد.

تاریخچه
تحریم های آمریکا علیه ج.ا. را میتوان به ۵ دوره اصلی تقسیم بندی نمود که هر یک دارای ویژگی های خاص خود میباشد:

۱٫ دوره گروگانگیری ۱۹۷۹-۱۹۸۱

۲٫ دوره جنگ ایران-عراق (۱۹۸۱-۱۹۸۸)

۳٫ دوره بازسازی (۱۹۸۹ – ۱۹۹۲)

۴٫ دوره پرزیدنت کلینتون، مهار دوجانبه (۱۹۹۳ – ۲۰۰۱)

۵٫ پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱

اولین تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. ایران در سال ۱۹۸۰ در واکنش به گروگانگیری سفارت آمریکا انجام گرفت. این تحریم قرارداد فروش صدها میلیون دلار تجهیزات نظامی را که در زمان محمد رضا پهلوی به امضا رسیده بود لغو و فروش تجهیزات نظامی به ج.ا. را غیر قانونی نمود، ۱۲ بیلیون دلار دارایی های دولت ایران در آمریکا را مصادره نمود و کلیه مبادلات تجاری بین ایران و آمریکا را ممنوع کرد. همچنین دولت ایالات متحده کلیه مناسبات دیپلماتیک خود با ج.ا. را قطع نمود. متعاقبا چندین کشور دیگر، از جمله اتحادیه اروپا و ژاپن به آمریکا پیوستند و فروش تجهیزات نظامی و اعطای وام به ج.ا. را ممنوع کردند و خرید نفت از ایران را متوقف ساختند. این تحریم در ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱، پس از آزاد سازی گروگانهای آمریکایی لغو گردید، اما بخش قابل توجهی از دارایی های ایران به دلیل مطالبات شرکتهای آمریکایی مسترد نشد.

علیرغم لغو تحریم و از سرگیری مناسبات تجاری بین دوکشور، روابط آمریکا با ج.ا. همچنان تیره ماند. در طول جنگ ایران با عراق دولت ریگان حرکت بین المللی گسترده ای را برای جلوگیری از فروش تجهیزات نظامی به ایران سازمان داد تا مانع از پیروزی ایران در جنگ علیه عراق گردد. در ژانویه ۱۹۸۴ دولت آمریکا به دلیل بمب گذاری در نیروگاه نظامی آمریکا در لبنان توسط نیروهای حزب الله لبنان که ۲۴۱ کشته بر جای گذاشت، ج.ا. را در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار داد. این امر موجب منع صادرات و فروش کلیه تجهیزات نظامی به ج.ا. (از سال ۱۹۸۶)، کنترل صادرات کالاهایی که دارای مصارف دوگانه نظامی وغیر نظامی میباشند و قطع کلیه کمکهای مالی به ج.ا. از جمله مخالفت با اعطای وام توسط بانک جهانی گردید. دولت آمریکا به نماینده خود در سازمانهای مالی بین المللی مانند بانک جهانی ابلاغ کرد که با هرگونه وام و کمک مالی این سازمانها به ج.ا.مخالفت نمایند و به تبع آن کمکهای مالی آمریکا به این سازمانها را به میزان وامهایی که میتوانست به ج.ا. تعلق گیرد کاهش داد. در سال ۱۹۸۷ دولت ریگان ایران را در لیست کشورهایی قرار داد که در ترافیک بین المللی مواد مخدر در گیر میباشند و بدینوسیله موانع بیشتری در برابر صادرات و فروش تجهیزات نظامی به ج.ا. قرار داد و واردات از ایران را تحریم نمود. البته این تحریم شامل خرید نفت ایران بمنظور فروش به کشورهای دیگر (بازارهای خارج از آمریکا) نمیشد.

پس از پایان جنگ ایران – عراق در سال ۱۹۸۸ و آغاز دوره بازسازی، مناسبات اقتصادی و سیاسی بین ج.ا و اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی بهبود یافت. اما تغییر در روابط ایران و آمریکا دیرتر و بسیار آهسته تر آغاز گردید. تحریم های موجود همچنان برجای ماند، ولی جو ذهنی حاکم بر روابط بین دو کشور رو به بهبود گذاشت. میانجیگری ج.ا. در آزادسازی گروگانهای غرب در لبنان از یکسو و سکوت و تائید ضمنی ج.ا. از حمله آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۱ نقش مهمی در بهبود شرایط ایفا کرد. در نوامبر ۱۹۹۱ دادگاه هیگ آمریکا را موظف کرد تا بابت پیش پرداختهای ایران برای قرارداهای نظامی ملغی شده مبلغ ۲۷۸ میلیون دلار به ایران غرامت بپردازد.

اما روند بهبود روابط ایران – آمریکا مدت قابل توجهی دوام نیآورد. پس از شکست عراق در جنگ ۱۹۹۱ (حمله آمریکا به عراق برای بیرون راندن آن از کویت)، بمنظور جلوگیری از برتری یافتن ج.ا. برعراق و برهم خوردن توازن قوا در منطقه، دولت آمریکا با تصویب قانون «منع گسترش تجهیزات نظامی ایران و عراق[۱]» در سال ۱۹۹۲ مجددا اقدام به تنگ کردن حلقه تحریم اقتصادی ایران نمود. این آغاز سیاست جدیدی بود که متعاقبا توسط دولت پرزیدنت کلینتون تحت عنوان «مهار دوجانبه» مدون گردید. هدف سیاست مهار دوجانبه علیرغم نام آن، عمدتا مهار اقتصادی و نظامی ج.ا. و جلوگیری از برتری یافتن آن بر منطقه بود، زیرا تحریم اقتصادی عراق و تضعیف روز افزون اقتصادی و نظامی آن توازن بین ایران وعراق را به نفع ایران بر هم زده بود.

سیاست مهار دو جانبه دور جدیدی از تحریم های گسترده علیه ایران را آغاز کرد. طی سال ۱۹۹۵ دولت پرزیدنت کلینتون، به دلیل حمایت ج.ا. از تروریسم بین المللی و مخالفت با صلح خاورمیانه، هرگونه مشارکت شرکتهای آمریکایی درتوسعه صنعت نفت ایران را منع کرد و در مه ۱۹۹۶ کلیه مبادلات اقتصادی با ج.ا. را تحریم نمود. در آوریل ۱۹۹۶ قانون «مبارزه با تروریسم و مجازات مرگ» که هدف آن منع هرگونه مبادلات مالی با ج.ا. و جلوگیری از کمکهای مالی به کشورهایی که به ج.ا. تجهیزات و خدمات نظامی میدهند به تصویب رسید. در آگوست ۱۹۹۶ قانون «تحریم ایران و لیبی[۲]» دولت آمریکا را موظف کرد تا هر شرکت خارجی را که بیشتر از ۲۰ میلیون دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری میکند تحریم و مجازات نماید. در آگوست ۱۹۹۷ بخشنامه ۱۳۰۵۹ دولت کلینتون صادرات به کشورهایی را که قصد صدور مجدد کالاهای مزبور را به ج.ا. داشتند منع کرد. در جولای ۱۹۹۸ و متعاقبا ژانویه ۱۹۹۹ دولت کلینتون ده موسسه روسی را به دلیل مشارکت در توسعه صنعت موشک سازی ایران تحریم کرد. در سپتامبر ۱۹۹۹ دولت آمریکا ج.ا. را به دلیل نقض آزادی مذهب مورد تحریم های جدیدی قرار داد.

قانون «تحریم ایران و لیبی» و تهدید مجازات شرکتهای غیر آمریکایی که اقدام به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران میکنند با مخالفت شدید اتحادیه اروپا مواجه گردید. اتحادیه اروپا با صدور بخشنامه ای شرکتهای اروپایی را از رعایت قانون «تحریم ایران و لیبی» منع کرد و اعلام نمود که در صورت اعمال هرگونه جریمه ای شرکت های مربوطه قادر به دریافت خسارت خواهند بود. همچنین اتحادیه اروپا به دولت آمریکا اخطار داد که در صورت اجرای این قانون به اقدامات تلافی جویانه دست خواهد زد. در مقابل واکنش اتحادیه اروپا دولت کلینتون ناچار به عقب نشینی مقطعی گردید. برای مثال در مه ۱۹۹۸ دولت آمریکا اعلام کرد که شرکت توتال فرانسه و شرکای آن به خاطر سرمایه گذاری در پروژه پارس – جنوبی تحریم نخواهند شد و از تحریم مربوط به «قانون تحریم ایران – لیبی» مستثنی میباشند.

در دور دوم ریاست جمهوری آقای کلینتون، بمنظور تشویق و تقویت روند اصلاحات در ج.ا.، دولت آمریکا گام های قابل توجهی در جهت رفع تحریم اقتصادی ج.ا. برداشت. برای مثال، در دسامبر ۱۹۹۸ ایران از فهرست کشورهایی که درگیر ترافیک بین المللی مواد مخدر میباشند حذف شد. در آوریل ۱۹۹۹ پرزیدنت کلینتون با صدور بخشنامه ای صادرات مواد غذایی و دارویی به ایران، لیبی و سودان را آزاد ساخت. در نوامبر ۱۹۹۹ دولت آمریکا شرکت بوئینگ را در مورد مشخص صدور قطعات برای هواپیماهایی که پیش از تحریم به ج.ا. فروخته شده و هنوز تحت ضمانت میباشند، از قوانین تحریم مستثنی ساخت. بالاخره در مارس ۲۰۰۰ خانم آلبرایت از مداخله گذشته آمریکا در امور داخلی ایران وحمایت ازعراق در طی جنگ ایران-عراق اظهار تاسف کرد و متعاقبا تحریم برخی از صادرات غیر نفتی ایران از جمله فرش، خاویار و پسته را لغو نمود. اما، در مجموع این اقدامات به اندازه کافی پیوسته و چشمگیر نبودند تا بتوانند تاثیر قابل توجهی بر روند تحولات سیاسی ج.ا. بگذارند.

با آهسته شدن روند اصلاحات در ج.ا. از یکسو و تشدید بحران اقتصادی و سیاسی عراق از سوی دیگر، روند تحریم ج.ا. به روال قبلی خود باز گشت. در نوامبر ۲۰۰۰ قانون « منع گسترش قوه نظامی ایران [۳]» با هدف جلوگیری از صدور تکنولوژی نظامی به ایران به تصویب رسید. این قانون پرداخت کمک های مالی به روسیه را منوط به رعایت قوانین تحریم آمریکا کرد. متعاقبا، دراکتبر ۲۰۰۰ تصویب قانون اعتبارات کشاورزی کلیه کشورهایی را که در لیست کشورهای تروریستی بودند از دریافت ضمانت نامه های صادراتی دولت آمریکا محروم ساخت.

با آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت جورج بوش روند تحریم اقتصادی ج.ا. شدت دوباره ای یافت. در ژانویه ۲۰۰۱ دولت بوش با استناد به قانون «منع گسترش قوه نظامی ایران» یک شرکت کره ای را به خاطر فروش قطعات سلاح های موشکی و شیمیایی به ج.ا. مورد تحریم قرار داد. در جون ۲۰۰۱ مجددا یک شرکت کره ای و ۲ شرکت چینی به خاطر فروش قطعات سلاح های موشکی و شیمیایی به ج.ا. توسط دولت آمریکا تحریم شدند. بالاخره، در آگوست ۲۰۰۱ قانون تحریم ایران- لیبی برای یک دوره پنج ساله تمدید شد.

پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، نگرانی دولت و افکارعمومی آمریکا نسبت به خطر تروریسم بین المللی، گسترش سلاح های هسته ای و عملکرد رژیم های عراق و ج.ا. به نحو بیسابقه ای افزایش یافت. در اکتبر ۲۰۰۱ ارتش آمریکا با همکاری ارتش های بریتانیا و استرالیا و «اتحادیه شمال» نیروهای افغانی، افغانستان را به اشغال خود درآورد وحکومت طالبان را سرنگون کرد. در ژانویه ۲۰۰۲ پرزیدنت بوش در خطابه خود به کنگره و مردم آمریکا، ایران، عراق و کره شمالی را «محورهای اهریمنی» خواند. بالاخره در مارس ۲۰۰۳ ارتش آمریکا و کشورهای متحد آن به عراق حمله کردند وحکومت صدام حسین را سرنگون ساختند.

طی حمله به افغانستان و متعاقب آن حمله به عراق، با توجه به سکوت ج.ا. در برابر این اقدامات و تائید و همکاری ضمنی با آن، اقدامات مهم جدیدی درزمینه تشدید تحریم ج.ا. انجام نپذیرفت. در مه ۲۰۰۲ دولت آمریکا چند شرکت مالدویا، ارمنستان و چین را به دلیل فروش قطعات و کالاهای نظامی به ج.ا. تحریم کرد. در سال ۲۰۰۳ نیز چند اقدام مشابه انجام پذیرفت. اما در مجموع طی این دوره مسئله تشدید تحریم اقتصادی ج.ا. در صدر اولویت های آمریکا قرار نداشت.

از سوی دیگر، پس از سرنگونی حکومت صدام حسین و شکل گیری بحران هسته ای ج.ا. مسئله تحریم اقتصادی ایرا ن به لحاظ کیفی وارد مرحله کاملا متفاوتی شده است که در صورت نیافتن راه حل مناسبی برای حل بحران هسته ای ج.ا. میتواند با سرعت به اعمال تحریم همه جانبه از طرف سازمان ملل و تکرار سناریوی عراق بیانجامد.

ارزیابی

با توجه به چارچوب نظری که در بخش نخست ارائه شد، بررسی موفقیت سیاست تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. ایران مستلزم ارزیابی موارد زیر است:

· میزان خساراتی که این تحریم ها بر اقتصاد ایران وارد کرده اند

· موفقیت تحریم ها در تبدیل هزینه اقتصادی به انرژی سیاسی و ایجاد تحولات مورد نظر در رفتار و ماهیت رژیم ج.ا.

· هزینه ای که اعمال این تحریم ها بر اقتصاد آمریکا تحمیل کرده است

تاثیر اقتصادی

پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، همزمان با آغاز تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ج.ا.، کارکرد اقتصاد ایران با سرعت رو به وخامت گذاشت. طی ۲۶ سال گذشته، اقتصاد ایران همواره گرفتار مشکلات و بحران های عمیقی بوده است. اما این مشکلات را نمیتوان تماما به تحریم های اقتصادی آمریکا نسبت داد. برعکس، بخش عمده این مشکلات نتیجه جنگ، اتخاذ سیاست های نادرست، تصویب قوانین مضر، ایجاد ساختارهای نا به هنجار و سوء مدیریت اقتصادی و سیاسی رژیم ج.ا. بوده است[۴]. در واقع تحریم اقتصادی آمریکا عملا نتوانسته مشکلات و ضعف های رژیم ج.ا. را به حد کافی تشدید کند تا موجب تغییر رفتار و ماهیت آن گردد. زیرا به دلیل یک جانبه بودن تحریم ها، عدم مشارکت سایر کشورها و تغییرات ناشی از روند جهانی شدن، ج.ا. موفق شده است برای مناسبات تجاری ایران با آمریکا جانشین های مناسب بیابد و بخش عمده نیازهای تجاری خود را از طریق کشورهای دیگر تامین نماید (جدول ۱ را ملاحظه کنید).

جدول ۱: سهم مناطق مختلف در تجارت خارجی ایران (۱۹۷۹-۲۰۰۱)

منطقه

واردات

صادرات

۱۹۷۹

۱۹۹۴

۲۰۰۱

۱۹۷۹

۱۹۹۴

۲۰۰۱

اروپای غربی

۴۹%

۵۱%

۴۳%

%۴۰

%۳۷

%۲۵

آمریکا

۲۱%

۳%

۱%

%۱۹

ژاپن

۱۵%

۸%

۵%

%۱۷

%۱۶

%۲۲

چین

۱%

۱%

۵%

۰%

%۱۰

بقیه آسیا

۳%

۸%

۱۴%

%۱۷

%۲۷

سایر کشورهای در حال رشد جهان

۹%

۲۴%

۲۷%

%۲۲

%۱۶

سایر کشورهای توسعه یافته

۲%

۵%

۵%

Source: Shrewd Sanctions, M. O’Sullivan, Brookings Institute, 2003

در زمینه صادرات نفت، با توجه به بالا بودن سطح تقاضا، ج.ا. با مشکل قابل توجهی دریافتن بازار برای نفت ایران مواجه نشده است. تحریم اقتصادی آمریکا در این زمینه دارای تاثیر قابل توجهی نبوده و اختلال های حاصله از تحریم آمریکا عمدتا کوتاه مدت و کم هزینه بوده اند. برای مثال، در سال ۱۹۹۴ نزدیک ۲۰ تا ۲۵ در صد نفت خام ایران توسط شرکت های آمریکایی، برای مصرف و فروش در خارج از آمریکا، خریداری میشد. در سال ۱۹۹۵ پرزیدنت کلینتون شرکت های آمریکایی را از خرید نفت ایران کاملا منع کرد. اما ج.ا.توانست برای نفت ایران به راحتی بازارهای دیگری بیابد، برای مثال بخش قابل توجهی از آن توسط ژاپن خریداری شد. حداکثر خسارتی که از این بابت به ایران وارد شد عبارت بود ازچند در صد افت قیمت برای مدت ۲ تا ۳ ماه.

در زمینه صادرات غیر نفتِی نیز با وضعیت مشابهی روبرو هستیم. صادرات غیر نفتی چه پیش و چه پس از انقلاب همواره دارای نقشی حاشیه ای در اقتصاد ایران بوده و سهم آن در تولید ناخالص داخلی حول ۵% نوسان کرده است. پیش از تحریم اقتصادی، سهم آمریکا در صادرات ایران کمتر از ۲۰% بود. پس از تحریم اقتصادی آمریکا، ج.ا. توانست برای این صادرات که اقلام عمده آن کالاهایی مانند فرش، خاویار و پسته بودند، خریداران دیگری در میان سایر کشورها بیابد. اگر ضرری از بابت افت قیمت عاید ایران شده باشد، با استفاده از فرض های معقول میتوان میزان آنرا برای چند سال اول تحریم بطور متوسط ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار در سال تخمین زد. در این رابطه قابل توجه است که پس ازآنکه خانم آلبرایت در مارس ۲۰۰۰ ورود فرش، خاویار و پسته ایران به آمریکا را آزاد اعلام نمود، افزایش قابل توجهی در درآمد صادرات غیر نفتی ایران بوجود نیآمد.

پیش از تحریم، در سال ۱۹۷۸ سهم آمریکا در کل واردات ایران بالغ بر ۲۱ در صد بود که ۸۶ در صد آنرا محصولات کشاورزی، مواد غذایی و کالاهای مصرفی تشکیل میدادند. با توجه به یک جانبه بودن تحریم و رقابتی بودن بازار جهانی این محصولات، ج.ا. توانست برای غالب این واردات جانشین های مناسبی بیابد. این امر در چند سال اول با هزینه قابل توجهی همراه بود، زیرا ج.ا. مجبور به پرداخت نرخ های ترجیحی و تامین این کالاها از طریق کشورهای واسطه و بعضا بازار سیاه بود. اما این هزینه به مرور کاهش یافت و واردات این کالاها کما بیش به حالت عادی باز گشت. یافتن جانشین های مناسب برای کالاهای صنعتی پیشرفته بسیار دشوارتر بود. این امر نه تنها زمان بیشتری برد بلکه هزینه بیشتری نیز دربرداشت زیرا ایران ناچار شد برای نزدیک به ۱۰ سال بخش قابل توجهی از این کالاها را از طریق کشورهای واسطه و بازار سیاه تامین کند. اما نهایتا ایران توانست بخش عمده این نیازها را نیز از سایر کشورها برآورده سازد.

به عبارت دیگر در برابر تحریم اقتصادی آمریکا، ایران نه تنها واردات از آمریکا را کاملا جایگزین نموده، بلکه وابستگی خود به غرب را نیز به میزان قابل توجهی کاهش داده است. در فاصله ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۱ سهم آمریکا در تجارت خارجی ایران از ۲۱ درصد به ۱ درصد کاهش یافت. در همین فاصله، سهم اتحادیه اروپا در صادرات و واردات ایران به ترتیب از ۴۰ و ۴۹ در صد به ۲۵ و ۴۳ در صد تنزل کرد (جدول ۱ را ملاحظه کنید)..

در زمینه بازار مالی نیز تحریم اقتصادی آمریکا دارای تاثیر مشابهی بوده است – یعنی هزینه قابل توجهی را بر ایران تحمیل نموده بدون آنکه بتواند اقتصاد کشور را از پای درآورد. در سال ۱۹۹۱ بانک جهانی با تصویب یک وام ۸۴۷ میلیون دلاری روابط خود را با ایران احیا کرد. اما در سال ۱۹۹۴ در اثر فشار آمریکا بانک جهانی اعطای کمک به ایران را مجددا به حالت تعلیق درآورد. این تعلیق تا سال ۲۰۰۰ همچنان ادامه یافت. در سال ۲۰۰۰ بانک جهانی محدودیت های مزبور را کاست و دو وام به مبلغ کل ۲۳۲ میلیون دلار به ج.ا. اعطا نمود. در سال ۲۰۰۱ میزان وام های بانک به ایران به ۷۰۰ میلیون دلار افزایش یافت. اما مهمتر از وامهای از دست رفته، محدودیت های آمریکا باعث شد تا ج.ا. نتواند در برابر بحران دهه ۹۰ از ابزارهای مالی مطلوب استفاده نماید. در دهه ۹۰ به علت افزایش میزان بدهی های خارجی، ج.ا. دو بار دچار بحران اقتصادی گردید. با توجه به سرمایه نفتی کشور، در شرایط عادی ایران مانند سایر کشورهای صادر کننده نفت، میتوانست با اخذ وام های بلند مدت و ارزان از موسسات مالی جهانی با بحران مقابله کند. اما به دلیل تحریم آمریکا، ج.ا. ناچار به استفاده از وام های کوتاه مدت و پرهزینه گردید که بحران بدهی های خارجی را با سرعت از کنترل خارج ساخت. نهایتا، برای مهار بحران ج.ا. ناچار به اتخاذ سیاست های انقباضی بسیار شدید گردید. طی این دوره دریافت اعتبار و بیمه از موسسات مالی اروپا برای صدور کالا به ایران نیز دشوار گردید.

تاثیر تحریم اقتصادی آمریکا بر روی جلب سرمایه گذاری خارجی به ویژه در صنعت نفت نیز قابل توجه است. افت چشمگیر سرمایه گذاری خارجی پس از انقلاب ۵۷ یکی از نقاط ضعف پایه ای ج.ا. بوده که خسارات هنگفتی بر کشور تحمیل کرده است. بدون شک تحریم اقتصادی آمریکا یکی از علل مهم این عملکرد ضعیف است. اما تمامی این عملکرد نامطلوب را نمیتوان به تحریم اقتصادی آمریکا نسبت داد. جنگ ایران – عراق وسیاست های نادرست اقتصادی و سیاسی ج.ا.، از جمله نبود جو و قوانین مطلوب برای جلب سرمایه گذاری خارجی، علل پایه ای دیگرعملکرد ضعیف ج.ا. در جلب سرمایه گذاری خارجی میباشند که تاثیر آنها از تحریم اقتصادی آمریکا کمتر نبوده است.

تا سال ۱۹۹۰ به دلیل جنگ و وضعیت سیاسی کشور میزان سرمایه گذاری خارجی در ایران بسیار ناچیز بود. پس از پایان جنگ، در دهه ۹۰ دولت ج.ا. بمنظور سرمایه گذاری در صنعت نفت اقدامات متعددی را برای جلب سرمایه گذاری خارجی آغاز نمود. اما تحریم اقتصادی آمریکا، به ویژه قانون تحریم ایران- لیبی موفق شد تا این اقدامات را به میزان قابل توجهی خنثی سازد و سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران را تا اواخر دهه ۹۰ به تاخیر اندازد. در سال ۱۹۹۵، در اثر فشار دولت آمریکا، شرکت آمریکایی کونوکو (Conoco) از پروژه میدان نفت سیری کنار کشید. گرچه این پروژه بلافاصله به شرکت توتال فرانسه واگذار شد، اما تحریم آمریکا سبب شد تا شرکت های خارجی با محافظه کاری بسیار بیشتری با پروژه های ایرانی برخورد کنند. این امر از سوی دیگر شرکت ملی نفت ایران را مجبور ساخت تا برای جلب شرکت های خارجی امتیازهای بیشتری به آنها بدهد. از اواسط ۱۹۹۵ تا اواخر ۱۹۹۶ که قانون تحریم ایران – لیبی در سنای آمریکا در دست تدوین بود، دولت ایران ۱۱ پروژه سرمایه گذاری را به شرکت های خارجی پیشنهاد کرد که علیرغم تلاش و امتیازهای ایران هیچ یک از آنها تا اواخر ۱۹۹۶ عملی نشد. طی دهه ۹۰، به دلیل افت سرمایه گذاری در صنعت نفت، تولید نفت ایران نزدیک به ۳۰۰ هزار بشکه در روز زیر حد مورد انتظار بود. این امر زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل کرد، به ویژه آنکه ایران نتوانست از احیا بازار نفت در پایان دهه ۹۰ بهره برداری مطلوب را بعمل آورد.

اما پس از مه ۱۹۹۸ قانون تحریم ایران- لیبی به تدریج کارایی خود را از دست داد و توسط شرکت های خارجی نادیده گرفته شد. در مه ۱۹۹۸ دولت کلینتون یک شرکت اروپایی را که اقدام به سرمایه گذاری در ایران کرده بود از تحریم و مجازات آمریکا مستثنی ساخت و نوید داد که سایر شرکت هایی را که پس از ۱۹۹۷ در ایران سرمایه گذاری کرده اند از قانون تحریم ایران- لیبی مبری سازد. به این ترتیب قانون تحریم ایران- لیبی عملا کنار گذاشته شد و شرکت هایی که از هراس تحریم آمریکا خود را از بازار ایران کنار کشیده بودند به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران روی آورند.

از سوی دیگر، تحریم آمریکا به منافع ایران در میدان های نفت و گاز دریای خزر زیان هنگفت و احتمالا جبران ناپذیری را واردآورده است. تحریم اقتصادی آمریکا و پشتیبانی آن از خط لوله باکو- سیحان – ترکیه، علیرغم آنکه عبور خطوط لوله گاز از مسیر ایران دارای توجیه اقتصادی قوی تری میباشد، مانع از آن شده است تا ایران بتواند از موقعیت استراتژیک خود در منطقه خزر و آسیای میانه بهره برداری کند و ایران را به ترانزیت اصلی انرژی برای کل منطقه تبدیل سازد. اگر تحریم اقتصادی آمریکا نتوانست جریان سرمایه گذاری خارجی در حوزه های نفتی خلیج فارس ایران را کاملا متوقف سازد، تاثیرآن بر روی توسعه میدان های نفت و گاز ایران در دریای خزر و منافع استراتژیک ایران در این حوزه بسیار پر هزینه بوده است.

تاثیر سیاسی

سیاست تحریم اقتصادی آمریکا در برابر ج.ا. اهداف متعددی را دنبال کرده است. لذا، ارزیابی دست آوردهای سیاسی آن دشوار میباشد. بعلاوه، طی ۲۶ سال گذشته رفتار رژیم ج.ا. دستخوش تغییرات متعددی شده است که بیشتر ناشی از تحولات سیاسی ایران میباشند تا تحریم اقتصادی آمریکا. در مجموع، شواهد موجود حاکی از آن است که تحریم اقتصادی آمریکا در عرصه تاثیر گذاری بر ساختار و عملکرد رژیم ج.ا. ناموفق بوده است.

در عرصه سیاست خارجی تحریم اقتصادی آمریکا نتوانست ج.ا. را در انزوا نگاه دارد و موقعیت آنرا به عنوان یک کشور “یاغی” رسمیت بخشد. علیرغم دشواری های حاصل از تحریم اقتصادی آمریکا، ج.ا. توانست در دهه ۹۰ گام های بلندی در جهت عادی سازی روابط خود با غرب و کشورهای منطقه بردارد. در زمینه فعالیت های تروریستی بین المللی رفتار رژیم نسبت به دهه ۹۰ به نحو قابل توجهی معتدل شده است. اما مجددا نمیتوان این تغییر را تماما به تحریم اقتصادی آمریکا نسبت داد.

در زمینه سیاست داخلی، به ویژه نقض موازین حقوق بشر، تحریم اقتصادی آمریکا فاقد تاثیر قابل توجهی بر روی رفتار رژیم بوده است. در واقع بسیاری از تحلیلگران بر آنند که در عرصه سیاست داخلی ایران، تاثیر تحریم اقتصادی آمریکا نا مطلوب بوده است. این تحریم از یکسو موقعیت اصلاح طلبان را تضعیف کرد و تلاشهای آنها رابرای نزدیکی به آمریکا بی پاسخ گذاشت و از سوی دیگر بهانه های سیاسی متعددی برای گسترش دامنه غرب ستیزی و تندروی در اختیار بنیادگرایان قرار داد.

در زمینه نظامی، تحریم اقتصادی آمریکا از موفقیت بیشتری برخوردار بوده است. برای مثال خرید تجهیزات نظامی ج.ا. از ۱۰ بیلیون دلار برای دوره سه ساله ۱۹۸۷-۱۹۹۰ به ۲ بیلیون دلار برای دوره ۷ سااله ۱۹۹۲-۱۹۹۹ کاهش یافت[۵] . البته این افت علاوه بر تحریم اقتصادی آمریکا، منعکس کننده شرایط اقتصادی ایران نیز بوده است. در واقع، مشکلات ج.ا. در زمینه تهیه سلاح های متداول یکی از دلایل روی آوردن آن به سلاح های هسته ای میباشد. در رابطه با سلاح های هسته ای، تحریم اقتصادی آمریکا بخشی از یک تلاش همه جانبه تر برای جلوگیری ج.ا. از دستیابی به سلاح های کشتار جمعی بوده است. این تلاش گرچه دستیابی ج.ا. به تکنولوژی و تجهیزات مزبور را دشوارتر ساخته، اما همانطور که در عمل شاهد آن هستیم، تاکنون نتوانسته دستیابی ج.ا. به فنآوری هسته ای را کاملا متوقف سازد .

هزینه آمریکا

چنانچه آمریکا ایران را مورد تحریم قرار نداده بود، میتوانست طی دوره ۱۹۹۵-۲۰۰۱ نزدیک به ۲ بیلیون دلار به ایران صادرات داشته باشد. .تحریم اقتصادی سبب شد تا آمریکا این بازار را از دست بدهد. البته زیان این امر برای آمریکا احتمالا به مراتب کمتر از ۲ بیلیون دلار بوده است، زیرا همانطور که ج.ا. توانست برای واردات از آمریکا جانشین های مناسب بیابد، آمریکا نیز توانست الگوی تجارت خارجی خود را تغییر دهد و برای صادرات خود به ایران بازارهای مناسب دیگری بیابد. اما تنها بخش کوچکی از زیان های آمریکا از این سو بوده است.

قبل از تصویب قانون تحریم ایران – لیبی، بازاریابی، انتقال و فروش نزدیک به یک پنجم نفت ایران در اختیار شرکت های آمریکایی بود. تحریم ایران – لیبی سبب شد تا شرکت های نفتی آمریکا نزدیک به ۲ بیلیون دلار سودی را که میتوانستند ازخرید و فروش نفت ایران در فاصله ۱۹۹۵-۲۰۰۰ کسب کنند از دست بدهند.

مهمتر از این، در اثر تحریم اقتصادی آمریکا، شرکت های آمریکایی فرصت های سرمایه گذاری قابل توجهی را به ویژه در صنعت نفت ایران از دست داده اند که برای منافع بلند مدت آنها دارای پیآمدهای پر هزینه ای میباشد. در نیمه دوم دهه ۹۰، ایران نزدیک به ۵۰ بیلیون دلار پروژه را به مزایده گذاشت. تنها در زمینه نفت و گاز ارزش قراردادهای امضا شده بالغ بر ۱۲ بیلیون دلار بود. در نبود تحریم اقتصادی، احتمالا بخش قابل توجهی از این قراردادها نصیب شرکت های آمریکایی میشد.

سیاست تحریم اقتصادی آمریکاهمچنین دارای زیان های هنگفتی برای منافع سیاسی آمریکا در منطقه بوده است. در مجموع، تحریم اقتصادی آمریکا ایران را به سوی روسیه، چین و کره جنوبی راند. در نتیجه آمریکا نتوانست از راه های مطلوب برنامه هسته ای ج.ا. را کنترل و مدیریت نماید. همچنین تحریم اقتصادی، در عرصه سیاست داخلی ایران موجب تقویت جناح های تند رو و تضعیف جناح های میانه رو گردید.

علل ناکارآمدی

تحریم اقتصادی همراه با اعمال فشارهای سیاسی وجه غالب سیاست آمریکا در برابر ج.ا. بوده است. بدون شک این سیاست خسارات هنگفتی بر اقتصاد ایران وارد آورده است. با اینهمه ارزیابی فوق حاکی از آن است که تحریم اقتصادی آمریکا در نیل به اهداف خود از موفقیت کمی برخوردار بوده است. علیرغم هزینه سنگینی که تحریم بر اقتصاد ایران تحمیل نموده، ج.ا. توانسته است به حیات خود ادامه دهد و از رشد اقتصادی نیز برخوردار باشد. تحریم اقتصادی آمریکا در زمینه تغییر رفتار رژیم و مهار رژیم نیز نا موفق بوده است . رفتار ج.ا. در عرصه هایی که برای آمریکا دارای بیشترین اهمیت میباشند، مانند مخالفت با اسرائیل و برنامه صلح خاورمیانه تغییر نکرده است. در سایر موارد تغییر رفتار ج.ا. بیشتر ناشی از تحولات داخلی ایران بوده است تا تحریم اقتصادی آمریکا. تا آنجا که به مهار رژیم مربوط میشود، ج.ا. اکنون در آستانه کسب فنآوری هسته ای برای تولید سلاح هسته ای است.

عدم موفقیت و ناکارآمدی سیاست تحریم اقتصادی آمریکا دارای عوامل متعددی است که مهمترین آنها عبارتند از:

· چند گانگی اهداف تحریم و عدم تناسب ساختار تحریم ها با اهداف مورد نظر

· یک جانبه بودن تحریم ها، عدم موفقیت آمریکا در جلب حمایت سایر کشورها و موفقیت ج.ا. در یافتن جانشین های مناسب برای کالاها و خدمات مورد تحریم

· کم توجهی آمریکا به ساختار و ویژگی های سیاسی ج.ا.

· همراه نکردن کاربرد تحریم با سایر راه کارها و ضعف کانالهای ارتباطی با ج.ا.

· تاثیرات سیاست داخلی آمریکا

اهداف تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. چندگانه و بعضا مبهم بوده اند. هدف این تحریم ها از یکسو مهار رژیم و جلوگیری از دستیابی به سلاحهای کشتار جمعی و گسترش شبکه های تروریستی و ازسوی دیگر تغییر رفتار رژیم در زمینه سیاست خارجی به ویژه مخالفت با اسرائیل و صلح خاورمیانه، آمریکا ستیزی و حمایت از گروه های تروریستی بین المللی بوده است. همچنین برخی از جناحهای حکومت آمریکا و نیروهای سیاسی ایران بر این باورند که سرنگونی ج.ا. و تغییر رژیم هدف ناگفته و غیر آشکار تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. بوده است. برخی از جناح های حکومت آمریکا همچنین خواسته اند تا از تحریم اقتصادی به عنوان ابزاری برای تغییر توازن قوا در عرصه سیاست داخلی ایران استفاده کنند. این اهداف با هم سازگاری لازم را نداشته، موجب ناهماهنگی ساختار تحریم ها با اهداف مورد نظر شده است. مهمترین علت شکست تحریم اقتصادی آمریکا در مهار و تغییر رفتار ج.ا. را باید در آن جست که ریسک ناشی از تغییر رفتار برای ج.ا. بسیار هنگفت میباشد در حالیکه هزینه ناشی از تحریم اقتصادی برای آن قابل تحمل بوده است. ج.ا. بقای رژیم خود را از سوی آمریکا، اسرائیل و کشورهای منطقه در خطر میبیند. لذا در نبود ترتیبات و پیمان های امنیتی که بتوانند امنیت و اطمینان خاطر لازم را به آن بدهد، دست یافتن به سلاح های هسته ای را بیمه بقای رژیم خود میداند. به عبارت دیگر، شعار تغییر رژیم با معرفی ج.ا. به عنوان یک نظام اصلاح ناپذیرعملا انگیزه ج.ا. را برای تغییر رفتار تضعیف کرده، جو بی اعتمادی بین دو کشور را تشدید نموده و ج.ا. را به سوی سیاست دستیابی به سلاح های هسته ای سوق داده است.

یک جانبه بودن تحریم وناتوانی آمریکا در جلب حمایت سایر کشورها دلیل پایه ای دیگرعدم موفقیت سیاست تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. است. این خود بدان دلیل است که آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن، چین و روسیه در برابر ج.ا. دارای اهداف متفاوتی میباشند و ارزیابی آنها از خطرات و منافع رژیم ج.ا. یکسان نیست. شکست آمریکا در جلب حمایت سایر کشورها برای تحریم اقتصادی ج.ا. موجب شده است تا ج.ا. بتواند برای کالاها، خدمات و بازارهای مورد نیاز خود جانشین های مناسب بیابد و هزینه تحریم اقتصادی آمریکا را تحمل پذیر سازد.

اثر و هزینه اقتصادی تحریم از مکانیزم و پروسه بغرنجی میگذرد تا به فشار سیاسی و تغییر رفتار و ماهیت رژیم تبدیل شود. همانطور که در بخش اول گفته شد، موثر بودن تحریم اقتصادی در ایجاد تغییرات مورد نظر دررفتار و ماهیت رژیم به ساختار سیاسی کشور مورد تحریم و ظرفیت آن در تحمل هزینه های اقتصادی و سیاسی بستگی دارد. برای مثال، وجود دیکتاتوری به ویژه گونه های ایدئولوژیک، مذهبی و ناسیونالیستی، نبود نهادهای مدنی و نیروهای سیاسی موثرغالبا روند تبدیل اثر اقتصادی تحریم به تاثیر سیاسی و ایجاد تغییرات مورد نظر در رفتار و ماهیت رژیم را آهسته و بغرنج کرده، بسته به توانایی رژیم مورد نظر، آنرا برای مدت قابل توجهی به تعویق میاندازد. برای تدوین تحریم های موثر و موفق، درک ساختار سیاسی و ویژگی های کشور مورد تحریم از اهمیت حیاتی برخوردار است.

ویژگی ساختار قدرت در ج.ا.، خصلت دوگانه آن، همراه با جنگ دائمی قدرت بین جناح های بنیادگرا و میانه رو کاربرد سیاست تحریم اقتصادی را دشوارتر کرده است. وجود جناح های متعدد و جنگ دائمی قدرت بین آنها سبب شده است تا رابطه بین ایران و آمریکا به توپ فوتبال این بازی قدرت تبدیل شود. از یک سو هر جناح، جناح دیگر را به مماشات با آمریکا و داشتن روابط پنهانی با آن متهم میکند. از سوی دیگر هر دو جناح خواهان آنند که بهبود روابط با آمریکا توسط خود و هنگامیکه آن جناح در قدرت است انجام پذیرد تا منافع ناشی از بهبود روابط با آمریکا نصیب جناح رقیب نشود. همچنین، سیاست تحریم اقتصادی آمریکا، به گونه ای که طراحی و اجرا شده است، از یکسو موجب گردیده تا جناح های تندرو آتش آمریکا ستیزی و بنیادگرایی را تشدید کنند و از سوی دیگر موقعیت جناح های میانه رو را در برابر جناح های بنیادگرا تضعیف کرده است. به عبارت دیگر بازار سیاست داخلی ایران جنجالی تر و غیر عقلایی تر از آن بوده که بتواند هزینه – منافع تحریم اقتصادی را ارزیابی کند و متناسب با آن با تغییر رفتار خود واکنش مناسب را در برابر تحریم اقتصادی آمریکا نشان دهد.

هرگاه که سیاست تحریم با ابزارهای دیگری مانند روابط دیپلماتیک همراه باشد غالبا موثرتر میباشد. سیاست آمریکا در برابر ج.ا. عمدتا بر پایه تحریم اقتصادی متکی بوده، نتوانسته سیاست تحریم اقتصادی را همراه با ابزارهای دیگر بکار بندد تا از آن ترکیب موثری برای تاثیرگذاری بر ج.ا. بسازد. برای مثال، اعطای قرارداد پروژه سیری به شرکت آمریکایی کونوکو شاخه سبزی از سوی ج.ا. به آمریکا بمنظور بهبود روابط دو کشور بود. عدم دریافت این حرکت از سوی آمریکا نتیجه نبود کانالهای دیپلماتیک بین دوکشور است. نبود یک دیالوگ موثر از یکسو، و شعار تغییر رژیم از سوی دیگر، سبب شد تا تحریم اقتصادی نتواند به صورت کاتالیزوری در جهت تغییر رفتار ج.ا. عمل نماید.

علت دیگر شکست سیاست تحریم اقتصادی را میبایست در سیاست داخلی آمریکا جست. غالبا تدوین سیاست خارجی آمریکا، از جمله تحریم های آقتصادی، توسط ارگان های اجرایی حکومت رهبری میشود. در مورد تحریم اقتصادی ایران، به دلایل متعدد، از جمله خاطره گروگانگیری سفارت آمریکا، کنگره آمریکا به ویژه پس از سال ۱۹۹۱ به نحو فعالی در تدوین و پیشبرد سیاست تحریم اقتصادی ایران مشارکت نمود. به این ترتیب سیاست خارجی آمریکا در برابر ج.ا. به سیاست داخلی آن پیوند خورد و به ابزاری در رقابت سیاسی آمریکا تبدیل شد. قدرت و حضور فعال گروه فشار اسرائیل در صحنه سیاست آمریکا این روند را تقویت نمود. در نتیجه این عوامل ، در نیمه دوم دهه ۹۰، هنگامیکه نیروهای میانه رو و اصلاح طلب ج.ا. در صحنه سیاست ایران دست برتر را داشتند و به اشکال مختلف در جهت بهبود سیاست خارجی ج.ا. به ویژه بهبود روابط با آمریکا تلاش میکردند ، دولت آمریکا بر خلاف انتظار بجای تشویق این روند سیاست تحریم سخت تری را در برابر ج.ا. در پیش گرفت. این امر سبب شد تا سیاست تحریم اقتصادی توانایی خود را به عنوان کاتالیزوری برای تغییر رفتار رژیم تا حد قابل توجهی از دست بدهد.

سیاست تحریم اقتصادی هنگامی مطلوب است که هزینه آن برای کشور تحت تحریم بسیار بیشتر از هزینه آن برای کشور تحریم کننده باشد. همچنین در موارد استراتژیک موفقیت تحریم میتواند برای کشورتحریم کننده دارای منافعی باشد که میبایست با احتساب احتمال های مربوطه در محاسبه هزینه – منافع تحریم منظور گردد. ارزیابی بالا حاکی از آن است که تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. در مجموع از مطلوبیت لازم برخوردار نبوده است. گرچه این سیاست هزینه هنگفتی بر اقتصاد ایران تحمیل نموده، اما این هزینه آنچنان نبوده است که اقتصاد ایران را از پای در آورد. از سوی دیگر تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا ، هزینه قابل توجهی را بر اقتصاد آمریکا نیز تحمیل کرده است. به عبارت دیگر، نسبت هزینه ای که بر اقتصاد ایران تحمیل شده است چندان بیشتر از هزینه تحمیل شده بر اقتصاد آمریکا نمیباشد، در عین آنکه سیاست تحریم اقتصادی ج.ا.، به گونه ای که تدوین و اجرا گردیده، درکسب منافع استراتژیک برای آمریکا نیز موفق نبوده است.

مطلوبیت نسبی

همانطور که در بخش اول گفته شد، تحریم اقتصادی هنگامی یک انتخاب موجه است که نه تنها منافع آن بیشتر از هزینه های آن باشد، بلکه نسبت منافع بر هزینه های آن در مقایسه با سایر ابزار و گزینه ها نیز بیشتر باشد. به عبارت دیگر برای انجام تغییرات مورد نظر در رفتار و ماهیت یک رژیم و یا هر هدف دیگر میبایست ابزار و سیاستی را برگزید که دارای بیشترین نسبت منافع به هزینه باشد. لذا، در ارزیابی موفقیت سیاست تحریم اقتصادی آمریکا میبایست به محدودیت گزینه هایی که آمریکا در برابر ج.ا. در اختیار داشته است نیز توجه نمود.

سیاست تحریم اقتصادی غالبا هنگامی دارای بیشترین تاثیر است که با سیاست های دیگر مانند تهدید نظامی و یا پشتیبانی از فعالیت های اپوزیسیون حکومت همراه باشد. در دهه ۹۰ شرایط سیاسی ایران و جو بین المللی عملا در موقعیتی نبود که استفاده از این گزینه ها را برای آمریکا میسر سازد. از یکسو اپوزیسیون سیاسی متشکل و موثری وجود نداشت تا بتواند کانون پشتیبانی آمریکا و جامعه جهانی قرار گیرد. از سوی دیگر، جو سیاسی ایران به گونه ای بود که هر گونه اقدام سیاسی علیه ج.ا. احتمالا موجب تقویت رژیم میشد تا تضعیف آن. همچنین، جو بین المللی آمادگی پذیرش اقدام نظامی علیه ج.ا. را نداشت.

گزینه دومی که آمریکا میتوانست به جای سیاست تحریم اقتصادی در برابر ج.ا. اختیار کند عبارت بود از گفتگوی سازنده و آغاز یک پروسه تدریجی برای عادی سازی روابط اقتصادی و سیاسی. شواهد متعددی وجود دارد که در چند سال آخر ریاست جمهوری کلینتون، دولت آمریکا عملا به این سیاست روی آورد. آما متاسفانه چون از آن نتیجه مطلوبی بدست نیآورد، به سیاست تحریم اقتصادی بازگشت. برای مثال، پبشنهاد مشخص خانم آلبرایت در ژوئن ۱۹۹۸ مبنی بر تهیه یک نقشه راه برای عادی سازی روابط ایران – آمریکا از سوی ج.ا. بلافاصله و کاملا رد شد. تلاشهای متعاقب آمریکا در مارس ۲۰۰۰ برای برقراری همکاریهای محدود دچار سرنوشت مشابهی گردید. زیرا، همانطور که در بالا اشاره شد، در ج.ا. نیرویی وجود نداشت که بخواهد و بتواند با آمریکا وارد گفتگویی سازنده جهت عادی سازی روابط شود. از سوی دیگر پیشنهادهای همکاری دولت آمریکا به اندازه کافی گسترده نبود تا بتواند انگیزه لازم را در ج.ا. بوجود آورد – برای مثال سرمایه گذاری در صنعت نفت را در بر نمیگرفت.

راه سومی که در برابر آمریکا قرار داشت عبارت از آن بود که هیچ اقدام خاصی برای تغییر رفتار رژیم ج.ا. بعمل نیآورد، بلکه تنها به بهبود روابط اقتصادی و تجاری خود با ج.ا. بپردازد به امید آنکه بهبود این روابط به نفوذ سیاسی و نهایتا تغییر رفتار رژیم بیانجامد. این عملا راهی بود که اتحادیه اروپا برگزید. اما بسیاری از تحلیلگران برآنند که سیاست اتحادیه اروپا مبنی بر بهبود روابط اقتصادی عملا به نفوذ سیاسی قابل توجهی نیانجامیده و هرگونه تغییر در رفتار ج.ا. به دلیل تحولات داخلی ایران میباشد تا فشارهای خارجی.

جدول ۱: تقویم تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. ایران

گروگانگیری سفارت آمریکا (دوره جیمی کارتر):

· ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹: در واکنش به گروگانگیری سفارت آمریکا در ایران، جیمی کارتر طی بخشنامه ۱۲۱۷۰ دستور ظبط ۱۲ بیلیون دارایی های دولت ایران در آمریکا و تحریم کلیه واردات از ایران را صادر کرد.

· آوریل ۱۹۸۰: کارتر کلیه مبادلات تجاری با ایران (به استثنای کمکهای انساندوستانه) و مسافرت اتباع آمریکایی به ج.ا. را ممنوع میکند

· ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱: متعاقب آزادسازی گروگان ها و امضای قرارداد الجزیره، تحریم اقتصادی علیه ایران لغو و دارایی های آن از مصادره خارج گردید (به استثنای بخشی که به علت مطالبات شرکتهای آمریکایی مسترد نشد).

دوران جنگ ایران-عراق (دوره رونالد ریگان):

· ژانویه ۱۹۸۴: متعاقب بمب گذاری پایگاه نظامی آمریکا در لبنان توسط نیروهای حزب الله، دولت آمریکا ج.ا. ایران را در لیست کشورهای حامی تروریست قرار میدهد که موجب منع صادرات و فروش کلیه تجهیزات نظامی به ج.ا. (از سال ۱۹۸۶)، کنترل صادرات کالاهایی که دارای مصارف دوگانه نظامی وغیر نظامی میباشند و قطع کلیه کمکهای مالی به ج.ا. از جمله مخالفت با اعطای وام توسط بانک جهانی گردید.

· ۱۹۸۷: رونالد ریگان ج.ا. را در لیست کشورهایی که در ترافیک بین المللی مواد مخدر در گیر میباشند قرار میدهد که موجب تشدید تحریم های ۱۹۸۴ میشود.

· ۲۹ اکتبر ۱۹۸۷، در واکنش به عملیات تروریستی، دولت ریگان کلیه واردات از ایران را تحریم میکند.

دوران بازسازی (۱۹۸۹- ۱۹۹۲ دوره بوش پدر):

· پیدایش جو ذهنی بهتر در روابط ایران و آمریکا، میانجیگری ج.ا. در آزادسازی گروگان های غربی در لبنان، سکوت ج.ا. در برابر حمله نظامی آمریکا به عراق وپیدایش کمی آسانگیری از سمت آمریکا در اعمال تحریم های موجود

· ۱۹۹۲: تصویب قانون «منع گسترش تجهیزات نظامی ایران و عراق» (Iran-Iraq Arms Nonproliferation) . این قانون صادرات کلیه ماشین آلات و تجهیزاتی را که به طور غیر مستقیم دارای کاربرد نظامی میباشند منع کرد و به کلیه کمکهای اقتصادی به ج.ا. پایان داد.

مهار دوجانبه و قانون تحریم ایران- لیبی (دوره پرزیدنت کلینتون ۱۹۹۳-۲۰۰۱):

· ۱۹۹۳: تدوین سیاست مهار دوجانبه توسط دولت پرزیدنت کلینتون

· ۱۵ مارس ۱۹۹۵: دولت پرزیدنت کلینتون، به دلیل حمایت ج.ا. از تروریسم بین المللی و مخالفت با صلح خاورمیانه،هرگونه مشارکت شرکتهای آمریکایی درتوسعه صنعت نفت ایران را منع میکند

· ۶ ماه مه ۱۹۹۶: پرزیدنت کلینتون کلیه مبادلات اقتصادی با ج.ا. را تحریم میکند

· آوریل ۱۹۹۶: تصویب قانون «ضد تروریسم و مجازات مرگ» : منع هرگونه مبادلات مالی با ج.ا. و جلوگیری از کمکهای مالی به کشورهایی که به ج.ا. تجهیزات و خدمات نظامی میدهند.

· ۵ آگوست ۱۹۹۶: تصویب قانون «تحریم ایران و لیبی» )(ILSA) (Iran-Iraq Arms Nonproliferation: این قانون دولت آمریکا را موظف میکند تا هر شرکت خارجی را که بیشتر از ۲۰ میلیون دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری میکند تحریم و مجازات نماید.

· ۱۹ آگوست ۱۹۹۷: بخشنامه ۱۳۰۵۹ دولت کلینتون صادرات به کشورهایی را که قصد صدور مجدد کالاهای آمریکا به ج.ا. را دارند منع میکند

· ۱۸ مه ۱۹۹۸: دولت کلینتون اعلام میکند که شرکت توتال فرانسه و شرکای آن به خاطر سرمایه گذاری در پروژه پارس جنوبی تحریم نخواهند شد و از تحریم مربوط به «قانون تحریم ایران-لیبی» مستثنی میباشند.

· ۲۳ جون ۱۹۹۸: دولت کلینتون قانون تحریم های «منع گسترش توانایی موشکی ایران» را وتو میکند

· جولای ۱۹۹۸ و ژانویه ۱۹۹۹: دولت کلینتون ده موسسه روسی را به دلیل مشارکت در توسعه صنعت موشک سازی ایران تحریم میکند

· دسامبر ۱۹۹۸: ایران از فهرست کشوهایی که درگیر ترافیک بین المللی مواد مخدر میباشند حذف میشود

· آوریل ۱۹۹۹: پرزیدنت کلینتون با صدور بخشنامه ای صادرات مواد غذایی و دارویی را به ایران، لیبی و سودان آزاد میسازد

· سپتامبر ۱۹۹۹: دولت آمریکا ج.ا. را به دلیل نقض آزادی مذهب مورد تحریم های جدید قرار میدهد

· نوامبر ۱۹۹۹: پرزیدنت کلینتون شرکت بوئینگ را در مورد مشخص صدور قطعات برای هواپیماهایی که پیش از تحریم به ج.ا. فروخته شده و هنوز تحت ضمانت میباشند، از قوانین تحریم مستثنی میسازد.

· ۱۴ نوامبر ۲۰۰۰: تصویب قانون منع گسترش قوه نظامی ایران (Iran Nonproliferation Act) که هدف آن جلوگیری از صدور تکنولوژی نظامی به ایران میباشد. به ویژه این قانون پرداخت کمک مالی به روسیه را منوط به رعایت قوانین تحریم آمریکا میکند.

· ۱۷ مارس ۲۰۰۰: وزیر کشور آمریکا، خانم آلبرایت تحریم برخی از صادرات غیر نفتی ایران از جمله فرش، خاویار و پسته را لغو میکند

· ۲۸ اکتبر ۲۰۰۰: تصویب قانون اعتبارات کشاورزی: این قانون کشورهایی را که در لیست کشورهای تروریستی میباشند از دریافت ضمانت نامه های صادراتی دولت آمریکا محروم میسازد .

۲۰۰۱ به بعد ( دوره جورج بوش پسر)

· ژانویه ۲۰۰۱: تحریم یک شرکت کره ای (با استفاده از قانون منع گسترش قوه نظامی ایران) به خاطر فروش قطعات سلاح های موشکی و شیمیایی به ج.ا.

· جون ۲۰۰۱: تحریم یک شرکت کره ای و ۲ شرکت چینی به خاطر فروش قطعات سلاح های موشکی و شیمیایی به ج.ا.

· ۳ آگوست ۲۰۰۱: تمدید قانون تحریم ایران-لیبی برای یک دوره پنج ساله

· ۲۹ ژانویه ۲۰۰۲: پرزیدنت بوش ایران، عراق و کره شمالی را «محورهای اهریمنی» میخواند

· ۹ مه ۲۰۰۲: تحریم چند شرکت مالدویایی، ارمنی و چینی به خاطر فروش قطعات و کالاهای نظامی به ج.ا.

——————————————————————————–

[۱] Iran-Iraq Arms Nonproliferation

[۲] Iran-Iraq Arms Nonproliferation

[۳] Iran Nonproliferation Act

[۴] برای بررسی عملکرد ج.ا. در مدیریت اقتصادی کشور به کتاب «دموکراسی و توسعه اقتصادی پایدار» از نویسنده، چاپ انتشارات ارزان، سوئد ۲۰۰۴ ، همچنین مقالات اقتصادی نویسنده در سایت «www.iransolidarity.com» مراجعه کنید.

[۵] Richard Grimmett, Conventional Arms Transfer to Developing Nations 1987-95. Also, Anthony H. Cordesman, The Gulf in Transition, US Policy Ten Years After the Gulf War, The Challenge of Iran, CSIS, October 2000

حرکت بسوی دمکراسی یعنی عبور از حکومت تام گرای دینی

نیلوفر بیضایی

ایران در ماههای آینده شاهد یک “انتخابات“ دیگر خواهد بود. در کشوری که حاکمیتش ، حضور جمهور مردم را تنها در شکل “امت همیشه در صحنه“ و بصورت گله وار می خواهد، استفاده از واژه ی “انتخابات“ بیشتر به یک شوخی بیمزه می ماند. مطلب پیش رو نه از زاویه ی سیاست گری و سیاست ورزی که خوراک از وقایع روز می گیرد ، بلکه از دیدگاه مفهومی تلاشی در جهت روشنگری است ، برای روشن شدن تفاوتهای اساسی صحنه سازیهای صوری و مجازی “شبه دمکراتیک“ که انتخابات در جمهوری اسلامی نیز یکی از آنهاست، با معنای واقعا موجود دمکراسی در استانداردهای جهانی که ما خواهان پیوستن ایران بدان هستیم.

در بازار “سیاست ورزی“ سیاسیون نسبتا موافق ، بعضا مخالف ، کمتر مخالف یا کمتر موافق حکومت دینی، که به باور من و به شهود وقایع این بیست و شش سال ، اکثرا جزو متوسط ترین های تاریخ معاصر ما هستند، واژه هایی چون “واقعیت گرایی“ ( که البته قابل تفسیر بنا بر افکار مدعی است) ، “اصلاح گرایی“ ، “تحقق ممکنات“ … اهمیتی بس بیش از آزادیخواهی، دمکراسی خواهی ، حقوق بشر و تجدد طلبی یافته اند و از این منظر ما با یک عقبگرد دیگر تاریخی نسبت به دوران انقلاب مشروطه روبروییم. حتی نیمی از نیرویی که صرف تبلیغ و ترویج ضرورت حرکت در چارچوب خط قرمزهای حکومتی دینی شده است ، صرف ارائه ی تعریف مشخص و شفاف از دمکراسی و تاکید بر اهمیت تاریخی تحولات ساختاری بسوی دمکراسی نشده است. میدان ارائه ی تعاریف سلیقه ای ، تحریف شده و ایدئولوژیک از این خواسته های تاریخی، در کف نخبگان میان مایه ی تربیت شده در مکتب فقه نهاده شده و “سیاست ورزان“ خارج از حکومت در حد تحلیلگران میان مایه تر از آن دیگران تنزل یافته اند و ای بسا بهتر می بود که به استخدام ادارات آمار و نظرسنجی در می آمدند و زحمت حمل نشان “اپوزیسیون“ را از سر خود و دیگران باز می کردند.

نتیجه اینکه در دوران حیات یکی از غیر انسانی ترین حکومتهای تاریخ معاصر که برای بقا و حفظ چارچوب حاکمیت خود دست به هر کاری می زند ، شاهد آنیم که در فضاهای مجازی و شبه دمکراتیک ساخته و پرداخته ی حکومت دینی که براه انداختن کارزارهای داغ انتخاباتی یکی از آنهاست ، با ادعای اینکه استفاده از امکانات موجود برای تغییرات هر چند کوچک ، درگیری در اجزاء ، آنچنان همه گیر شده که راه برای تعابیر و تفسیرهای سودجویانه از مفاهیم جهانشمول از جمله دمکراسی ، انتخابات ، آزادی … باز کرده است که بسیار خطرناک می نماید. برای روشن شدن مطلب مورد نظرم ناچارم در ابتدا مفاهیم را تعریف کنم. من با تغییر اجزاء بسود دمکراسی مخالفتی که ندارم، هیچ، بسیار هم موافق آن هستم، اما خطر را آنجا می بینم که درگیری با اجزاء لایتغیر بدلیل موانع جدی قانونی ، حقوقی و ساختاری ، نقش مردم بازدر حد سیاهی لشگرهای حکومت توتالیتر دینی تنزل یابد .

یکی از نکاتی که در کشور ما کمتر بدان توجه شده است، خط باریکی است که در تعریف لفظی دمکراسی (در مفهوم ساده شده ی آن ) و فاشیسم وجود دارد. حکومتهای دمکراتیک و حکومتهای توتالیتر با وجود تفاوتهای اساسی و ماهوی که با یکدیگر دارند ، در بعضی تعاریف از نزدیکی های صوری با یکدیگر برخوردارند که همین محملی می شود برای وفاداران حکومت اسلامی تا با توجیه لفظی و از قلم انداختن چند اصل اساسی حکومت اسلامی را حکومتی “دمکراتیک“ بنامند که (چون از میزان نارضایتی و خطر انفجار در جامعه آگاهند سریع به پسوند می آورند که البته باید اصلاحاتی در آن صورت گیرد!) و بدین ترتیب یکی از فجایع این قرن یعنی جمهوری اسلامی ایران را همردیف حکومتهای دمکراتیک یا نزدیک بدان تعریف می کنند.

در ادامه ی این مطلب به تفضیل این مفاهیم را باز خواهم کرد ولی در اینجا لازم است که وجوه تشابه ظاهری را متذکر بشوم تا عمق فاجعه روشن تر شود.

حکومتهای دمکراتیک و حکومتهای توتالیتر هر دو از پایگاههای اجتماعی وسیع برخوردارند. بدین معنا که حکومتهای دمکراتیک حکومتهایی بر آمده از رای و اراده ی ملتها هستند و حکومتهای توتالیتر نیز حکومتهایی هستند که توسط جنبشهای وسیع اجتماعی، انقلابات … به قدرت می رسند. در اصطلاح عوام به غلط گفته می شود که “دمکراسی یعنی حکومت مردم بر مردم “ و یعنی حکومتی که با رای مردم بر سر کار آمده باشد. اما هر حکومتی که توسط مردم بقدرت برسد، الزاما دمکراتیک نیست و هر حرکت و جنبش مردمی که در آن اکثریت به چیزی رای مثبت بدهند ، الزاما دمکراتیک نیست. دمکراسی زمانی بوجود می آید که آن حکومت بر آمده از آرای مردم در قانونگذاری و در عملکرد سیاسی ، ملزم به اعلامیه ی جهانی حقوق بشر باشد ، تمامی شهروندان در آن از حقوق مساوی برخوردار باشند ، عدالت سیاسی حاکم باشد و مهمتر از همه اینکه حقوق کلیه ی اقلیتها در آن برسمیت شناخته شود.

شاهد آنکه هم حکومت فاشیستی هیتلر ، هم حکومت دیکتاتوری استالین و هم حکومت استبدادی اسلامی در ایران با رای و در نتیجه ی انقلابات و جنبشهای وسیع توده ای و به رای اکثریت مردم بقدرت رسیدند. اینکه اکثریت یک جامعه به حکومتهایی رای بدهند که آزادی کش ، انسان کش و حق کش هستند و در کارنامه های خود قتل عامهای خونین دارند، بهیچوجه دلیل بر حقانیت رای آن اکثریت و اطلاق واژه ی دمکراسی بدان نیست. دورانهای بحرانی می توانند زاینده ی افکار بسیار خطرناک با پایگاههای وسیع اجتماعی بشوند. اما بر آمد آنها هر چه هست، به دمکراسی ربطی ندارد. دقیقا بهمین دلیل است که جدایی ناپذیری دمکراسی و حقوق اقلیت و حقوق بشر در جایگاهی متضاد با حکومت بر آمده از رای اکثریت که اولین هدفش نابودی دگر اندیش و اقلیتها و هر آنکه در تعاریف و قالبهایش نمی گنجد ، از نوع حکومتهای توتالیتر روشن می شود و نادیده گرفتن این تضاد اساسی ، بدون اینکه کمکی به پیشبرد دمکراسی بکند، تنها بر تداوم خطاهای فاحش تاریخی مان صحه می گذارد.

ما در جهان با سه نوع حکومت روبرو هستیم: حکومتهای دمکراتیک، حکومتهای اتوریتر یا استبدادی و حکومتهای توتالیتر یا تام گرا. حکومتهای اتوریتر و حکومتهای توتالیتر با وجود اینکه هیچیک دمکراتیک نیستند، اما بلحاظ ساختار و محتوا با یکدیگر تفاوتهای جدی دارند که متاسفانه در کشور ما با استفاده از واژه ی نا دقیق “حکومتهای استبدادی“ ، همه در یک ظرف ریخته می شوند و در نتیجه تفاوت ماهوی آنها با یکدیگر در فرم و محتوا همچنان ناشناخته مانده است که در اینجا بدین نکته بیشتر خواهیم پرداخت. شناخت این تفاوتها به ما یاری می رساند که بتوانیم میزان امکانات موجود در هر یک برای تغییر اوضاع بسود دمکراسی را بسنجیم .

اپوزیسیون در یک ساختار دمکراتیک ، به گروهی گفته می شود که نمایندگان مورد نظر آن در یک دوره ی مشخص انتخاباتی برای شرکت در مراکز اصلی قدرت رای کافی نیاورده و در نتیجه در اقلیت قرار دارند، اما در پارلمان حضور دارد و بصورت متشکل ، فعالانه برای تبدیل شدن به اکثریت در دوره ی بعدی می کوشند و یکی از مهمترین عرصه های حرکت آنان، نقد و کنترل عملکردهای دولت و ارائه ی برنامه های خود است . در عین حال برای دولت نیز نظرات و نقدهای اپوزیسیون، بسیار حائز اهمیت است، چرا که در بسیاری از تصمیم گیریهای سیاسی و اقتصادی به همکاری و رای اپوزیسیون نیازمند است و می بایست در جهت تعدیل نقدهای اپوزیسیون بکوشد. در حکومتهای دمکراتیک ، مخالفت اپوزیسیون با پوزیسیون در نحوه ی اداره و مدیریت سیاسی است ، اما این هر دو خود را به ساختار سیاسی و قانون اساسی مبین پایه های این ساختار متعهدند و اصول و قواعد دمکراتیک را در کل پذیرفته اند. قوانین اساسی کشورهای دمکراتیک بر پایه ی منشور جهانی حقوق بشر طرح ریزی شده است ، قابل تفسیر نیست و هر دولتی که بقدرت برسد ، موظف و متعهد به رعایت این چارچوبهاست. برای همین و از آنجا که این قوانین برقراری عدالت حقوقی- سیاسی را در صدر موضوعات خود دارد ، رقابت سیاسی نیز در همین عرصه انجام می پذیرد.

در ساختارهای دمکراتیک ، رفرمیسم ( یا اصلاح گرایی ) یکی از مهمترین ارکان سیاست ورزی مدرن است چرا که در جامعه ی پویا و متحرک که (علیرغم بحرانهای دوره ای) از ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار است ، تداوم مسیر ترقی و پیشرفت و حفظ این ثبات ، بدون اصلاح، تغییر وتوانایی انطباق با شرایط متغیرامکان پذیر نیست. رقابت سیاسی نیز بر همین بستر انجام می گیرد و از آنجا که دولت موظف به پاسخگویی نیازهای جامعه است، ارائه ی برنامه و طرح مدیریت و همچنین تبیین چشم اندازهای روشن مرتبط با طرح پیشنهادی ، مهمترین رکن کارزارهای انتخاباتی را تشکیل می دهد.

در حکومتهای دمکراتیک اصل “گوناگونی“ و “تفاوت“ که در وجه سیاسی آن پلورالیسم سیاسی و در وجه اجتماعی آن فردیت اجتماعی ، تفرد و حق تحقق بخشیدن و اعمال فردیت برسمیت شناخته شده و دقیقا همین نقطه ی قوت این جوامع است. در ساختارهای دمکراتیک ، صفات فردی و اخلاقی حکومت کنندگان تعیین کننده ی اجرا یا عدم اجرای دمکراسی نیست ، بلکه عدالت سیاسی در نظام سیاسی ودر چارچوب قوانین عادلانه تعریف می شود.

پس اگر در کشورهای دمکراتیک ، صحبت از اصلاح می شود ، روشن است که منظور بهتر شدن و پیشرفت است در یک ساختار دمکراتیک و مورد توافق بازیگران سیاسی این ساختار.

در کشورهای دمکراتیک، انتخابات یکی از ارکان اصلی نظام سیاسی است که اساس آن را مشارکت عموم تعیین می کند. انتخاب کردن ، یعنی خواستننی که می تواند در دوره ی بعد بنا بر عملکردهای دوره ای انتخاب شوند گان به نخواستن بدل شود و راه را برای حضور نیروهای دیگر که برنامه و طرح بهتری دارند ‌، باز کند.

دمکراسی که یکی از اشکال حکومتی موجود درجهان است، که به شهود میزان پیشرفتگی، شکوفایی و رشد جوامع دمکراتیک تا اطلاع ثانوی تنها مدل واقعا موجود است که یک زندگی انسانی و استاندارد را برای اکثر مردم این کشورها ممکن کرده است .

حکومتهای توتالیتر یا حکومتهای تام گرا به حکومتهایی اطلاق می شود که در آنها یک ایدئولوژی یا جهانبینی خاص بعنوان جهان بینی قالب شناخته می شود که همگان موظف به پذیرش و حرکت در چارچوب آن هستند. در چنین حکومتهایی نه تنها امکان ایجاد فضاهای شخصی خارج از این چارچوبهای ایدئولوژیک وجود ندارد، بلکه مردم مجبور و مکلف به وفاداری و حمایت از این جهان بینی ها می شوند. برای مثال می توان از حکومت ناسیونال سوسیالیستی (مبنتی بر نژادپرستی) هیتلر در آلمان ، دیکتاتوری استالینی در شوروی سابق (مبتنی بر تز جامعه ی بی طبقه ) و دیکتاتوری اسلامی جمهوری اسلامی در ایران (مبتنی بر اسلام ایدئولوژیک) را نام برد که بلحاظ مشخصات در این تعریف می گنجند. در چنین سیستمهایی که علاوه بر امور سیاسی در امور خصوصی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و غیره یک ایئولوژی خاص معیار قرار داده شده و “خوبی“ و “بدی “ ، حق حیات یا عدم آن را میزان وفاداری به این چارچوبهای ایدئولوژیک تعیین می کند، عدم تعهد یا عدم تمکین به این چارچوبها در کلیه ی عرصه های زندگی ، منجر به سرکوب و حذف فیزیکی و یا حضوری در اجتماع می شود. دستگاه سرکوب از یکسو و تبلیغات ایدئولوژیک شبانه روزی از طریق رسانه ها که در کنترل کامل حکومت توتالیتر قرار دارد، دو رکن مهم حفظ این چارچوبها محسوب می شوند.

نگاهی بیندازید به سخنرانیها و نوشته های حکومتیان فعلی ایران ، از “اصلاح طلب“ گرفته تا اقتدارگرا ، خواهید دید که فصل مشترک تمامی آنها تاکید مداوم و گاه هیستریک بر پدیده ای تحت عنوان “هویت دینی“ است. آنها همچنان سیاست ورزی را با خطابه گویی منبر یکی می پندارند و با نفی حق آزادی پوشش ، آزادی دگر اندیشی و دگرزیستی، ابتدایی ترین اصول نهادینه شده در منشور جهانی حقوق بشر را زیر سوال می برند و به “نهی از منکر“ و حذف دگراندیشانی می پردازند که در چارچوب این هویت من درآوردی دینی نمی گنجند و بدین ترتیب با خلط حوزه ی سیاست و اخلاق دینی ، همچنان سرکوب دگر اندیشان را توجیه و تشویق می کنند.

اینکه آنها همگی در گفتار کلمه ی “دمکراسی“ را به ادبیات خویش وارد کرده اند ، تنها نشان از فرصت طلبی آنها دارد تا واژگان مورد علاقه ی مردم را با ارائه ی تعاریف یکسویه و غلط از آنها از معنا تهی سازند. “دمکراسی در چارچوب هویت دینی“ از همین خلط مبحثها و جمع اضداد است که در نام این حکومت یعنی “جمهوری“ اسلامی نیز تجلی یافته است. در سیاست و مدیریت سیاسی ، حکومت حق دخالت در باورها و ارزشهای فکری شهروندان ندارد و وظیفه ی قانون، حفاظت و تامین امنیت جانی، روانی و مالی شهروندانی از باورها ی گوناگون و تنظیم روابط اجتماعی بر پایه ی عدالت و حقوق برابر است. اما در حکومت توتالیتر دینی ، بالاترین ارزش برسمیت شناخته شده، ارزشهای دینی است که چه در قانونگزاری و چه در شیوه ی اداره ی مملکت ، ملاک اصلی تشخیص “خوبی“ و “بدی“ ، “حقانیت“ یا “عدم حقانیت“ و برخورداری یا عدم برخورداری از حق حیات اجتماعی و سیاسی انسانها بشمار می رود.

حکومتهای تام گرا یا توتالیتر به تام و مطلق شمردن حق حاکمیت جهانبینی مورد نظر خود و بدلیل قائل شدن حقانیت مطلق برای خود ، ماهیتا بسیار خشن و سرکوبگر و غیر انسانی عمل می کنند. نمونه هایی چون اردوگاههای کار اجباری و اتاقهای گاز سیستم فاشیستی آلمان و به قتل رساندن چند میلیون یهودی ، دگر اندیش ، کمونیست … ، قتل عام چند میلیونی استالین در زمان حکومتش و همچنین قتل عام ، شکنجه ، حذف فیزیکی ، تبعید هزاران مخالف و دگر اندیش، مجازاتهای قرون وسطایی چون سنگسار و قطع دست و پا … در حکومت اسلامی ، گویای جباریت کور نظامهای تام گرا است.

در حکومتهای اتوریتر مانند حکومت نظامی فرانکو ، پینوشه و یا حکومت پیشین ایران، جهان بینی یا ایدئولوژی خاصی نمایندگی نمی شود، بلکه اساس حکومت را حفظ قدرت و اتوریته ی فرد یا گروه خاصی تشکیل می دهد.

در این حکومتها نوعی پلورالیسم محدود و تا جایی که کل نظام به خطر نیفتد ، وجود دارد. بر خلاف حکومتهای توتالیتر در حکومتهای اتوریتر سازماندهی توده ها برای تایید جهان بینی حاکم، نقشی بازی نمی کند. همچنین در حکومتهای اتوریتر ، آزادیهای اجتماعی تا حدودی وجود دارد، اما آزادیهای سیاسی کاملا سلب می شود. بعبارت دیگر افراد تا زمانیکه با حکومت در نیفتند، می توانند به زندگی نسبتا عادی خود ادامه بدهند و کسی به لباس پوشیدن، راه رفتن ، نوع حرف زدن و رفتارهای اجتماعی و فردی آنها کاری ندارد در حالیکه در حکومتهای توتالیتر حتی اگر کسی مخالف فعال حکومت نباشد، ممکن است هر لحظه بدلیل ناهمخوانی رفتارهای اجتماعی اش با ایدئولوژی حاکم، جان خود را از دست بدهد و یا در خطر و مورد آزار قرار گیرد.

مسلما هدف از روشن کردن تفاوت میان حکومت اتوریتر و حکومت توتالیتر، نه برتر شمردن یکی بر دیگری ، بلکه توضیح این نکته است که امکان تغییرات و اصلاحات اساسی در حکومتهای توتالیتر تقریبا مسدود است.

حکومتهای توتالیتر بقول هانا آرنت ، یا حکومت مطلقه را در دست دارند و یا اصلا نمی مانند. این حکومتها نه تنها برای مردم یک کشور بلکه برای جهان یک خطر جدی محسوب می شوند چرا که حامل اندیشه ی صدور ایدئولوژی حتی بوسیله ی زور، ترور و تحریک همسویان خود در جهان نا امنی را در عرصه ی ملی و بین المللی این حکومتها اصلاح پذیر نیستند. چنین حکومتهایی از آنجا که بخشا به پایگاه وسیع اجتماعی خود و بخشا به دستگاههای تو در تو و خوف انگیز امنیتی، نظامی متکی اند ، تنها در صورت عمیق شدن شکاف میان پایگاه اجتماعی و دستگاه قدرت از یکسو و تشدید فشارهای بین المللی از سوی دیگر و همسویی ایندو با یکدیگر می توان به این حکومت که ننگ حضورش بر پیشانی ما معاصرانش باقی خواهد ماند، پایان داد. خواست رفراندوم برای تشکیل مجلس موسسان و تدوین قانون اساسی نوین نتیجه ی رسیدن به همین ضرورت است و بهمین دلیل ، انتخاباتی که تمام جناحهای سهیم و دلبسته ی حکومت دینی خواهان شرکت گسترده ی مردم در آن هستند، تنها در صورت عدم شرکت عمومی و طرح خواست رفراندوم در برابر انتخابات فرمایشی است که ما را به هدف که همانا برکناری حکومت دینی و برقراری دمکراسی در ایران است نزدیکتر خواهد کرد.

اصلاح طلبانی که از درون حاکمیت توتالیتر اسلامی سر بر آورده اند ، همچنان به چارچوبهای ایدئولوژیک وفادارند و در بهترین حالت تلاش می کنند تا شکل فاجعه آمیز توتالیتر حکومت فعلی را به سوی نوعی (محدود شده) از حکومت اتوریتر متمایل سازند . تاکید آنها بر وفاداری به قانون اساسی و راه امام (کاریسماتیک) خمینی از یکسو و تاکید مداومشان در قابل تفسیر بودن قانون اساسی از سوی دیگر نشان از همین تلاش دارد که با حفظ چارچوب موجود تغییراتی انجام شود که نتیجه هر چه باشد ، دمکراسی نیست و تا کنون نیز نبوده است.

آن بخش از اپوزیسیون نیز که خود را اصلاح طلب می خواند و با ادعای واقعگرایی سیاسی باز سعی در داغ کردن تنور انتخاباتی دارد که همه چیز هست بجر انتخابات و در شرایطی حق انتخاب واقعی از ایرانیان سلب شده است، تنها به تقویت این فضای مجازی یاری می رساند. مشکل این بخش همچنان در آنجاست که خود را بنوعی میراث خوار انقلابی می دانند که از نظر آنها “دمکراتیک“ بوده ( و برای همین نفی کامل حکومت بر آمده از آن را نفی حاصل عمر سیاسی خویش نیز می بینند) ، اما به گواه شواهد تاریخی و حقیقی ، جدا از نییتهای خوب و بد این و آن به بر آمدن یک حکومت فاشیستی از نوع دینی انجامیده است و هر چه بوده ، دمکراتیک نمی توانسته باشد. تناقض اصلی آنها در درون آنهاست و میان اصلاحگرایی مورد ادعایشان با انقلابیگری دو دهه پیش که همچنان حرف اصلی را می زند.

در نظامهای دمکراتیک و مدرن بدرستی پذیرفته شده است که حقیقت مطلق وجود ندارد و به تعداد افراد بشر می تواند تعابیر گوناگون از “حقیقت“ موجود باشد. اما آنچه تفسیر پذیر نیست ، حقوق بشر صرف نظر از باور ، تعلق دینی، قومی ، جنسیتی ، نژادی ، عقیدتی است که ارزشی جهانشمول است و تفسیر بردار هم نیست ، گره ناگشودنی کار حکومت دینی در همینجاست و این گره تا این حکومت هست، نا گشوده خواهد ماند.

به بهانه رخدادهای خوزستان

حقوق قومی یا حقوق شهروندی(١)

مزدک بامدادان

mazdakbamdadan@arcor.de

جمعه ١۶ اردیبهشت ١٣٨۴

منبع ایران امروز

رخدادهای خوزستان و سرکوب ددمنشانه هم‌میهنان عرب‌مان بدست نیروهای رژیم جمهوری اسلامی، و بیانیه‌ها و موضع‌گیریهای نیروهای سیاسی ایران در باره آن، بهانه‌ای شد برای نگاهی دوباره به جایگاه پُرسمان حقوق خلق‌ها در درون گفتمان آزادیخواهی، گیتی‌گرائی و حقوق بشر. پیش از هر چیز باید بر این نکته پای فشرد که قانون اساسی ایران و قانونهای مدنی که از آن سرچشمه میگیرند، چه پیش و چه پس از خیزش بهمن پنجاه و هفت هیچ گونه همخوانی با بافت پیچیده زبانی، فرهنگی و دینی جامعه ایران نداشته‌اند. قانونگزاران اگر چه اینجا و آنجا گوشه چشمی به گونه گونی فرهنگی مردم ایران داشته اند، ولی هیچگاه قانون را فراخور این گوناگونی بروی کاغذ نیاورده‌اند و بهتر دیده‌اند که چشم بر این ویژگی برجسته ملت ایران ببندند.

برای نیروهای هوادار آزادی، گیتی گرائی و حقوق بشر یک نکته جای هیچ چون و چرائی ندارد و آن نیز اینکه، بر سرکوب و به گلوله بستن بپاخاستگان خوزستانی، چه جدائی خواه باشند و چه نباشند، از آنجا که شهروندان این کشور بشمار میروند نامی جز جنایت نمی‌توان نهاد. من در نوشته پیشین خود نوشتم که باید از سوئی با همه توان به پشتیبانی از حقوق شهروندی و خواسته‌های هم میهنان عرب خود برخیزیم – واین نگاه ریشه در باور ژرف من به حقوق بشر دارد -، و از سوی دیگر با این شورش کور همراه نشویم، چرا که ویرانگری و آشوب را با مبارزه مدنی سر سازگاری نیست و از این هرج و مرج تنها دشمنان مردم ایران سود می‌برند.

در بیانیه‌های چندین سازمان سیاسی، و همچنین در بسیاری از رایانامه‌هائی که در پاسخ به نوشته پیشینم برای من فرستاده شده بودند ولی، نکاتی بود که مرا بر آن داشت برداشت خود از پُرسمان “ستم ملی” را کمی بازتر کنم. برای کسانی که از مردمسالاری و دموکراسی «بخش کردن برابر “همه” امکانات یک کشور در میان “همه” مردمان آن» را برداشت می‌کنند، جایی برای گفتگو بر سر این سخن که در ایران در هیچ زمینه‌ای این بخش کردن امکانات روی نداده است، برجای نمی‌ماند: فرمانروایان ایران در “همه” زمینه‌ها بر “همه” مردم ایران ستم روا داشته و می دارند. گفتن این نکته نیز تهی از هوده نیست که “امکانات” نه تنها دارائی‌های مادی، که آزادی‌های فردی، حقوق سیاسی- اجتماعی- فرهنگی و قدرت سیاسی را نیز در بر می‌گیرد. به پُرسمان “ستم ملی” به گمان من از این نگرگاه باید نگریست. از همین نگرگاه نیز باید بر رسانه‌های سراسری خرده گرفت که چرا بیشتر گوش بزنگ رخدادهای تهرانند و رویدادهای دیگر استان‌های کشورمان را کمتر پوشش می‌دهند. برای نمونه سامانه‌های اینترنتی و روزنامه‌های ایرانی در سال ١٣٧٨ در بزرگترین بخش نوشته‌های خود به رویدادهای هژدهم تیرماه دانشگاه تهران پرداخته بودند و به آنچه که در روزهای نوزدهم و بیستم همان ماه در دیگر شهرهای ایران و بویژه در تبریز گذشت (که دامنه‌های آن کمتر از رویدادهای تهران نبود) تنها در کناره رویدادهای تهران پرداختند. اینرا نیز ناگفته نباید گذاشت که این کاستی رسانه‌های سراسری پارسی زبان رفته رفته کمرنگتر و کوچکتر می‌شود و همانگونه که دیدیم، این رسانه‌ها چه دستگیری انصافعلی هدایت را، چه رویدادهای خوزستان را و چه دستگیری یوسف عزیزی بنی‌طُرُف را بخوبی پوشش دادند که خود پدیده‌ای نیک است و نشان از جا افتادن نگاه حقوق بشری به رویدادهای ایران دارد.

به ستم ملی باز گردیم. از آنجائی که برخی از سازمانهای سیاسی در بیانیه‌هایشان و همچنین خوانندگان نوشته پیشین من در نامه‌هایشان واژه‌هائی چون “ملتهای تحت ستم ایران” و “شووینیسم فارس” را بکار گرفته بودند، جای آن دارد که این واژه‌ها را کمی وابشکافیم و نخست سری به گذشته و پیدایش این واژه‌ها و بکار گیری آن از سوی سازمانهای چپ دهه‌های سی و چهل بپردازیم.

مبارزان سیاسی دهه‌های نامبرده همیشه نیم نگاهی به سرزمین شوراها داشتند و تلاش می‌کردند که نه تنها در جهان‌بینی و اندیشه، که در گفتار و کردار نیز پای در جای پای مبارزان کمونیست روسیه بگذارند. این روند با پیدایش حزب توده در پهنه مبارزات مردم ایران آغاز شد و سازمان‌های چپ نسل دوم (از فدائیان مارکسیست لنینیست گرفته تا مجاهدین مسلمان) هر یک به گونه‌ای به آن پایدار ماندند. در جنبش چپ ایران، از نمونه‌های کمیاب و انگشت شمار اگر بگذریم، آفرینش اندیشه کالائی نایاب بود و گَرته‌برداری و تقلید برخی از این مبارزین – بی‌آنکه خواسته باشم از ارزش آرمانهای آنان و از خودگذشتگی‌هایشان بکاهم- گاه چهره‌ای سوگمندانه به خود می‌گرفت، برای نمونه سیزده تن از فدائیان خلق در یک این-همان-پنداری ساده‌انگارانه و در پیروی از فیدل کاسترو و چه گِوارا (١) در نوزدهم بهمن چهل و نه(١٩٧١) به پاسگاه ژاندارمری سیاهکل حمله کردند. هم حزب توده و هم دیگر سازمان‌های چپ در نبرد با رژیمی بودند که از یکسو “وابسته به امپریالیسم جهانخوار امریکا” بود، از سوی دیگر هیچ گونه صدای ناهمخوانی را در پهنه اندیشه برنمی‌تابید و از سوی سوم، با به‌هم بافتن سخنان درهمی در باره نژاد آریا و پادشاهی‌های سه‌گانه هخامنشی، اشکانی و ساسانی در پی یکسان سازی گسترده فرهنگی و زبانی ایران بود. هم در حزب توده و هم در سازمانهای چپ، بخش بزرگی از باورمندان را فرزندان خلقهای چهار گوشه ایران می‌ساختند که وابستگی‌های زبانی و فرهنگی با آذربایجانی‌ها، لرها، کردها و ترکمن ها داشتند(٢). اینان چنان واله و شیدای انقلاب اکتبر روسیه بودند که گاه ایران شاهنشاهی را با روسیه تزاری یکسان می‌گرفتند و اگر لنین، روسیه تزاری را زندان ملت‌ها می‌خواند، آنان نیز در کوران نبرد با رژیم سرکوبگری که دامنه‌های سرکوب را از آزادی های سیاسی فراتر برده به سرکوب همه جانبه فرهنگی (و پیش از هر چیزی سرکوب زبانی) فراگسترده بود، سخن از ملت‌های دربند ایران می‌راندند و بزه‌کاری‌های فرهنگی یک خودکامه خودبزرگ‌بین را که خود را خورشید نژاد آریا (آریامهر) می‌خواند، به پای کسانی می‌نوشتند که همزبانان او بودند و اینچنین بود که واژه “شوینیسم فارس” از دل آمیزش رمانتیسم انقلابی فرزندان خلق‌های ایران و شیفتگی آنان به گفتمان انقلابیون روس زاده شد. کار این شیفتگی و گَرته‌برداری به آنجا کشید که فدائیان اکثریت جنگ با عراق را نیز به پیروی از شوروی‌ها “جنگ بزرگ میهنی” می‌خواندند(٣). فدائیان و هم چنین سازمان راه کارگر (که از بازماندگان سازمان‌هائی هستند که نامشان چندین دهه با “جنبش چپ” یکی گرفته می‌شد) در بیانیه‌های خود درباره رخدادهای اهواز با افتادن به گودال ژرف پوپولیسم، هم امروز نیز از “ملیت‌ها” و “ملتها”ی ایران، “کشور چند ملیتی ایران” و “شووینیسم فارس” سخن می‌گویند، بی‌آنکه از بار تک تک واژه‌های خود آگاه باشند و دست کم در جایگاه سازمانهائی که خود را پیشرو و پیشتاز می‌دانند، اندکی بر روی واژه شناسی و بار سیاسی-حقوقی این واژه‌ها درنگ کنند.

نمی‌توان از “ملتها” سخن گفت و بار سیاسی- تاریخی این واژه را نادیده گرفت. اگر ایران را کشوری “کثیرالمله” بنامیم و از “ملتها” و “ملیتهای” آن سخن بگوئیم، باید پیشاپیش پذیرفته باشیم که که هر کدام از گروههای فرهنگی- زبانی ایران امروز در گذشته از خود کشوری با مرزهای شناخته شده داشته‌اند و از دولتی برخوردار بوده‌اند و در گذر زمان رفته رفته یا بدست ایرانیان گشوده شده و یا خود به ایران پیوسته‌اند. نگاهی به تاریخ نشان می‌دهد که چنین نیست. از سال ١١٧۵ خورشیدی که آغامحمدخان قاجار پس از گستراندن سرزمین زیر فرمانروائیش به مرزهای ایران زمان صفویان بر تخت شاهی نشست، تا سال ١٣۴٩ ایران پیوسته بخشهای پهناوری از سرزمین‌های خود را از دست داده است(۴). بیهوده نیست که بخشی از کردها، آذربایجانی‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها و تالش‌ها در درون و بخش دیگری از آنان در بیرون از مرزهای ایران زندگی می‌کنند. همه مردمان نامبرده دست کم در چند سدسال گذشته بخشی از یک ملت یکپارچه بنام ملت ایران بوده‌اند و هیچگاه کشوری مستقل از خود نداشته‌اند. از آنجائی که ما نیز بمانند مردمان دیگر کشورهای همسایه‌مان نه آفرینندگان، که تنها بکاربرندگان دانش‌های نوین اروپائی مانند جامعه‌شناسی (سوسیولوژی)، سیاست شناسی (پولیتولوژی) و مردم‌شناسی (اتنولوژی) بوده‌ایم، جای آن دارد که برای بازشناسی مفهوم‌هایی مانند “ملت” و “شوینیسم” نیز دست بدامان پدیدآورندگان آنها شویم:

١. ملّت: ملت به مفهوم نوین آن برابرنهادی است برای واژه “ناسیون”. برداشت نوین از واژه ملت در اروپا در رابطه تنگاتنگ با کشور (۵) است. در زبان پارسی ولی واژه “ملت” در گذشته نه برای نامیدن یک گروه انسانی با ویژگیهایی که برای ناسیون برشمارده می‌شوند، که بیش از هر چیزی در کنار و به معنی دین بکار می‌رفته است (۶). ملت آنگونه که در دانشنامه “بروکهاوس” آمده، مجموعه‌ای از گروههای انسانی با ویژگی‌های مشترکی مانند نژاد، زبان، دین، فرهنگ و تاریخ است که در چارچوب مرزهای سرزمین‌شان از قدرت سیاسی مستقل برخوردارند. ملت پس از انقلاب فرانسه دیگر تنها با نگاه به توان کنش‌گری سیاسی یک کشور (کشور- ملت) چه در برابر کشورهای دیگر و چه در زمینه بکارگیری قدرت مستقل سیاسی است که تعریف می‌شود. به دیگر سخن، اگرچه مردم ایران را تا آغاز جنبش مشروطه بیشتر “امت” می‌توان خواند تا “ملت”، ولی اگر بتوان واژه ملت را در ایران قجری بکار برد، همانا برای “همه” مردم ایران و نه برای هر کدام از بخش‌های آن، چرا که هیچکدام از بخشهای سازنده ملت ایران (که برخی از آنان بنام ملت‌های ایرانی یاد می‌کنند) هیچگاه برخوردار از قدرت سیاسی مستقل در چارچوب مرزهای شناخته شده نبوده‌اند. به دیگر سخن هم امروز نیز مردم جمهوری آذربایجان و یا جمهوری ترکمنستان یک ملت، و آذربایجانی‌ها و ترکمن‌های ایران تنها بخشی از یک ملت‌اند. پس بکار بردن واژه‌های “کثیرالملّه”، “چند ملیتی” و “ملتهای ساکن ایران” نادرست است و اگر ریشه در ناآگاهی از ترمینولوژی جامعه‌شناسی مدرن نداشته باشد، بی گمان نشانگر ولنگاری بی‌مرز در نوشتار و گفتار است.

٢. شووینیسم: این واژه برگرفته از نام سربازی فرانسوی بنام “شووین” است که فرانسویان او را برای میهن‌پرستی دیوانه‌وارش ریشخند می‌کردند. شووینیسم در ادبیات سیاسی گرایش میهن‌پرستانه زیاده‌جویانه‌ای را می‌نامند که از قربانی کردن دیگر ملت‌ها برای رسیدن به هدفهای ملت خودی نیز واهمه‌ای ندارد. پیشتر نیز نوشته‌ام نژادپرستی که زائیده‌ کوته‌اندیشی و نادانی است، فارس و ترک و کرد و عرب و بلوچ نمی‌شناسد. بی‌هیچ گمانی می‌توان در میان پارسی‌زبانان ایران نیز درست به اندازه دیگران (و نه بیشتر و نه کمتر) گرایش‌های نژادپرستانه یافت. همچنین می‌توان گفت که بسیاری از سیاست‌های فرهنگی دوران پهلوی‌ها آبشخوری شووینیستی داشته‌اند. ولی آیا امروز، در سال هزار و سیسد و هشتاد و چهار نیز می‌توان از فرمانروائی شووینیست‌های فارس بر ایران سخن گفت؟ آیا رسمی بودن زبان فارسی نشان از گرایش شووینیستی (از گونه پارسی) جمهوری اسلامی است؟ اگر چنین است، وادار کردن همه دانش آموزان ایرانی به آموختن زبان عربی را به پای کدام گرایش باید نوشت؟ سخن را ساده‌تر کنیم: اگر بجای عرب‌ها، فارسی‌زبانان در زمین‌های زرخیز خوزستان زندگی می‌کردند و شهری مانند تایباد در استان خراسان عرب نشین می‌بود، آیا جمهوری اسلامی “فارسی زبانان” خوزستان را به روز خود وامی‌گذاشت زمین‌های آنان را از آن خود نمی‌کرد و به سراغ عرب‌ها می‌رفت و طرح نیشکر را بجای خوزستان در تایباد پیاده می‌کرد؟

بازتاب اجتماعی یک گرایش شووینیستی چیست؟ شووینیست‌ها برای برخوردار کردن مردم یک کشور از امکانات گوناگون، نخست به خاستگاه نژادی و یا زبانی آنان می‌نگرند و نخست گروه اجتماعی را که خود وابسته به آنند از همه امکانات برخوردار می‌کنند. اگر جمهوری اسلامی رژیمی با گرایش شووینیستی فارس باشد، باید:

* بخش بزرگ دارائی‌های ایران در دست فارس زبانان باشد، که می‌دانیم چنین نیست و اگرچه آماری در دست نداریم، می‌توان پنداشت که آذربایجانی‌ها بیشتر دارائی‌های کشور را در دست داشته باشند.

* شهرها و استان‌های فارس‌نشین باید از زیرساختهای پیشرفته‌تری برخوردار باشند، که می‌دانیم چنین نیست و بم و کرمان و بخش‌های بزرگی از خراسان و یزد و دیگر بخش‌های فارس نشین از زیرساخت‌های بسیار واپس مانده‌ای برخوردارند.

* قدرت سیاسی باید یکپارچه در دست فارس زبانان باشد، که میدانیم چنین نیست و از رهبر گرفته تا آیت‌الله‌های کوچک و بزرگ، تا وزیر دفاع و فرمانده نیروی انتظامی، تا رئیس قوه قضائیه و بسیاری از قاضیان، در همه لایه‌های قدرت تنها سنجه برای گزینش، نه فارس زبان بودن، که سرسپردگی به بارگاه “ولایت عظمای فقاهت” است (٧).

* فارسی زبانان باید آزادی فرهنگی بی مرز داشته باشند و برای نمونه آزاد باشند برای فرزندانشان هر نام پارسی را که بخواهند، برگزینند، که می‌دانیم چنین نیست و اداره ثبت احوال نامهای عربی را بسیار ساده‌تر می‌پذیرد.

* …

* تنها یک نکته باقی می‌ماند، و آنهم رسمی بودن زبان فارسی و وادار کردن کودکان سرتاسر ایران به آموزش به این زبان است (که خود تبعیض کوچکی نیست و در نوشته‌های پیشین خود بارها به آن پرداخته‌ام).

بهر روی انداختن گناه سرکوب و کشتار مردم عرب خوزستان بر گردن شوینیسم فارس، چیزی جز گشودن جبهه دروغین نژادی و به بیراهه کشاندن مبارزه با فاشیسم دینی و به هرز دادن نیروها نیست. جمهوری اسلامی تنها به یک برداشت فاشیستی از مذهب شیعه پایبند است و از همین روست که برای نمونه عرب‌ها و آذربایجانی‌های شیعه را در بالاترین لایه‌های قدرت می‌توان یافت، حال آنکه کردها، بلوچها و ترکمنهای سُنی مذهب به سادگی از قدرت کنار گذاشته می‌شوند، مسیحیان، یهودیان و بهائیان دیگر جای خود دارند.

دنباله دارد …

خداوند دروغ، دشمن و خشکسالی را از ایران زمین بدور دارد

اردیبهشت هشتادوچهار

مزدک بامدادان

mazdakbamdadan@arcor.de

——————————————-

١. در ماه دسامبر سال ١٩۵۶ فیدل کاسترو بهمراه برادرش رائول، ارنستو اِل چه گِوارا و هفتاد و نه تن دیگر با کشتی کوچکی خود را به کوبا رساندند. پس از کشته شدن هفتاد تن از یارانشان در همان روزهای نخست، دوازده چریک به کوههای سیرا ماسترا پس نشستند و با حمله به یک پاسگاه مبارزه با رژیم باتیستا را آغاز کردند.

٢. حزب توده شمار بزرگی از آذربایجانیها، ارمنیها، مازندرانیها و گیلانیها را در خود جای داده بود. بخش بزرگی از اعضای برجسته سازمان مجاهدین خلق مانند محمد حنیف نژاد، سعید محسن و موسی خیابانی آذربایجانی بودند. فدائیان خلق بیشتر از استانهای باختری و شمالی یارگیری می‌کردند. شعار «بروجرد، لاهیجان، مهد چریک ایران!» بخوبی نمایانگر این پدیده بود. همچنین نگاه کنید به: “ایران بین دو انقلاب، یرواند آبراهامیان”

٣. کار حزب توده از این نیز فراتر رفته بود. ما هواداران نیروها سیاسی آن روزگار به ریشخند می‌گفتیم: «هنگامی که در مسکو باران می‌بارد، توده ایها در تهران چترهای خود را باز می‌کنند!»

۴. قفقاز ١١٩٢ خورشیدی، اران ١٢٠۶ خورشیدی، هرات (افغانستان باختری) ١٢٣۵ خورشیدی، مکران و بلوچستان ١٢۴٩ خورشیدی،خوارزم و فرارودان ١٢۶٠ خورشیدی، بحرین ١٣۴٩ خورشیدی. گستره ایران در سال ١١٧۵ (دویست و نه سال پیش) اندکی کمتر از دوبرابر گستره کنونی آن بود.

Nationalstaat, Nationalstate .۵

۶. ملت عشق از همه دینها جداست/ عاشقان را مذهب و ملت خداست (مولانا)، آفتاب پرست بوده‌اند یا ملتی ضعیف داشته … (ابن البلخی)، موحدی است گذشتن ز ملت ثنوی/ ولیک از ثنوی زادگی گذر نبود (سوزنی).همچنین نگاه کنید به واژه نامه دهخدا.

٧. یکی از خوانندگان نوشتار “جمهوری اسلامی و هویت ملی ما” نقدی بر آن نوشته بود و آورده بود:«آذربایجانیها تنها هنگامی به مناسب بالای دولتی گماشته می‌شوند که خود را در خدمت اهداف پان آریائی شوینیستهای فارس قرار دهند». شاید براستی چنین باشد، ولی برای من دیدن ملا حسنی و شیخ صادق خلخالی در حالی که درفش کاویانی بر دوش گرفته و در پاسارگاد به زبان پارسی سِره مشغول نیایش برای روان کوروش بزرگ هستند، در جهان پندار نیز ناشدنی است!!!

——————————————————————————–

ستم ملی

رضا براهنی

تو گوش می دادی

اما مرا نمی دیدی

فروغ فرخزاد

امروز بیش از هر زمان دیگر این حقیقت تاریخی برای مردمانی که در ایران زندگی میکنند مثل روز روشن شده است که راه پیمایی طولانی و اساسی مردم ایران به سوی دموکراسی از بزرگراه پرالتهابِ تلاش برای کسب حقوق مساوی برای همه ملیت ها و اقوام مختلف ایرانی میگذرد. در جهان امروز، کثرت فرهنگی، تفاوت فرهنگی و قومی، و حضور صاحبان و دارندگان این کثرت و فرهنگ در چارچوب یک کشور و اجتناب از یک دست کردن و شبیه سازیِ اجباری مردم به یکدیگر، نشانه های اصلی دموکراسی هستند. کشور ما خوشبختانه در جهان امروزین بسیار متفاوت با جهان های گذشته، از موهبت بزرگ تنوع برخوردار است. از آن بالاتر، در مقطع تکوین لحظات کنونی تاریخ ما، آگاهی جمعی در میان ملیت ها و اقوام ستمزده در سراسر کشور چنان اعتلای حیرت انگیزی پیدا کرده است که جملگی یک صدا فریاد میزنند که ما تساوی حقوقی از لحاظ حفظ و اشاعه هویت خود و اداره مناطق خود را در چارچوب کشور خود و مرزهای خود میخواهیم و ما نمیتوانیم اولویت و برتری و اشاعه ی یک زبان را به قیمت عقب ماندن زبانها، فرهنگ ها و هنرهای خود بپذیریم. تنها یک راه باقی است: تساوی برای همه ملیت های ستمزده ایران، با کسانی که بر زبان و فرهنگ فارسی زاده می شوند. به زعم ما این تساوی به سود زبان و ادبیات و فرهنگ فارسی نیز خواهد بود. به زعم ما، تساوی ترک ها، کردها، ترکمن ها، عرب ها، بلوچ ها با فارسی زبان ها، که امروز به صور مختلف در ایران مطرح میشود، امری است حیاتی برای حفظ تمامیت ارضی کشور. اگر دموکراسی، آزادی، تساوی حقوقی و فرهنگی، از این ملیت ها دریغ شود، لعن و نفرین تجزیه ایران و نابودی تمامیت ارضی آن، دنباله نام هر کسی که این دریغ کردن را بر مردم ایران تحمیل کند، کشیده خواهد شد، و تا پایان تاریخ هم کشیده خواهد شد.

جهان امروز رو به سوی تحولی دارد که همه تحولات گذشته به رغم ارزش های اجتماعی، فرهنگی، تاریخی، علمی و فنی که داشته اند، در برابر عظمت آن رنگ خواهند باخت. انسان در برابر کشف کامل درونی خود، هم در ساحات علمی و فرهنگی قرار دارد و هم در برابر کشف بیرون تا حد سیر و سلوک بی محابای سماوات و بیکرانه های جهان. چگونه ممکن است چنین انسانی آنقدر عقب مانده باشد که بگوید زبان مادری من آسمانی است، مقدس است و زبانهای دیگر فاقد این ویژگی ها هستند و کسانی که بر زبانهای دیگر زاده میشوند باید زبان مرا یاد بگیرند و فرهنگ مرا داشته باشند و هویت مرا داشته باشند. فارسی زبانی است زیبا، کسی منکر این زیبایی نیست. اما زبان هر کسی برای او زیبا است. بعلاوه، چرا زبانهای دیگر فرصت بزرگ شدن و زیبا شدن نداشته باشند؟ چه چیز توی جیب مردم زاده بر زبان فارسی میرود که دیگران ــ آنهایی که بر زبانهای دیگر زاده شده اند، زبان ها و فرهنگ های خود را نیاموزند و به اعتلای آنها نکوشند؟ اگر این اتهام به کوشندگان راه احراز هویت قومی و فرهنگی مساوی، احیانا وارد باشد که ممکن است فردا ترکان و کردان و اعراب و ترکمن ها و بلوچ های کشورهای دیگر دست تعدی به سوی ایران دراز کنند، این اتهام به طریق اولی درباره دولت امروز ایران هم صادق خواهد بود که فردا ممکن است به اطراف بحرخزر لشگرکشی کند و این مناطق را که زمانی ازآن ایران بودند از آن خود سازد و یا بخشی از افغانستان را به بهانه داشتن هویت مشترک با فارسی زبان های ایران و به بهانه ی احیای خراسان بزرگ به تصرف خود درآورد. آیا شما جرات لشگرکشی به آذربایجان شمالی و افغانستان را دارید تا آنها که کشورهای کوچکتری هستند جرات لشگرکشی به ایران را داشته باشند؟

علاوه بر این حدود و ثغور فرهنگها که نباید دیوار آهنین باشند؟ عرب زبان ایرانی در کنار فارسی عربی هم حرف زده، ترک زبان آذربایجانی که بیش از نیمی از جمعیت تهران را هم تشکیل میدهد، همیشه در کنار فارسی ترکی هم حرف زده. این نکته در مورد ترکها، ترکمن ها و بلوچ ها هم صادق است. چرا ما از تجدد میترسیم؟ ایران به آسانی، بدون خونریزی و زحمت و صرف هزینه های تاریخی سنگین میتواند به سیستم فدرالی تن در دهد. در ایران امروز، به استثنای فارس ها، صاحبان بقیه زبانها، در چارچوب زبانهای ایران بالقوه دو زبانه اند. روی هم ترک ها هم ترکی حرف میزنند و هم فارسی. کردها هم کردی حرف میزنند هم فارسی، عربها هم عربی حرف میزنند هم فارسی. بلوچ ها و ترکمن ها هم زبانهای خود را حرف میزنند و هم فارسی را، و تنها در مناطق مسکونی خود همیشه زبان مادری را حرف میزنند. اما کسانی که بر زبان فارسی زاده شده اند چنان مقام شامخی برای خود قائل شده اند که حاضر نیستند یکی از زبانهای ملیت های غیر فارسی زبان را یاد بگیرند. غرور فارسی زبان بودن آنان را از تکلم به یکی از زبانهای ۶۷ درصد مردم ایران محروم کرده است.

همه قبول دارند از سازمان ملل حتی تا ارتش جمهوری اسلامی ایران ـ طبق آمار خودشان ـ که زبان فارسی، زبان همه مردم ایران نیست، بلکه زبان یک سوم کل جمعیت ایران است. ایران فقط متعلق به فارسی زبانها نیست. حتی تهران هم متعلق به همه فارسی زبانان نیست. تهران بزرگترین شهر آذری گوی جهان است و نیز بزرگترین شهر فارسی گوی جهان. چرا این شهر را دو زبانه اعلام نمیکنید ــ رسما ــ و از هر لحاظ ــ هم از لحاظ رسانه های دولتی و ملی، هم از لحاظ سازمان های دولتی و ملی، و هم از لحاظ تعلیمات زبانها و فرهنگ ها در سازمانهای دولتی و ملی؟ وقتی که واقعیت غیر از این نیست طبق آمار و ارقام سازمانهای جهانی و تحقیقات خود ایرانی ها در داخل کشور و در زیر همان لوای جمهوری اسلامی، شما و تمام مردمی که در داخل و خارج کشور نشسته اید، چه عنادی با واقعیت دارید که در کنار هم، با مشورت هم، یک شهر بزرگ مثل تهران را و یک کشور بزرگ مثل ایران را از لحاظ فرهنگی و مدنی به واقعیت نزدیک نمیکنید؟ کی چشمتان را برای دیدن واقعیت باز میکنید؟ همینطور مبهوت نگاه میکنید، ولی آیا واقعا چیزی را هم میبینید؟

آخر با چه وجدانی شما میپذیرید که در طول صد سال گذشته بخش اعظم سرمایه کشور را از دولت سر سرزمین خوزستان به دست آورده باشید، ولی مردمان اصلی آن سرزمین، یعنی اعراب بومی ایرانی را در بدترین فلاکت ها نگهداشته باشید؟ یک بار در تاراج زمین هایشان به دست چپاولگران نفت که اعراب ایران همه چیزشان را از دست دادند، و بار دیگر در جنگ با عراق خانه و زندگیشان بر سرشان خراب شد و آنها در کنار ترکها و سایر ملیت های ایران چه دفاع جانانه ای از آن خاک کردند. آنها با همزبانان خود در آن سوی مرزها جنگیدند تا ثروتمندترین نقطه ایران به دست خارجی نیفتد. شما در حق آنها چه کرده اید؟ به خاک سیاهشان نشانده اید. و در این غوغای اخیر که به راه انداخته اید، عده ای را کشته اید و عده ای را به اسارت برده اید و مردم فقیر و از خود گذشته و عاشق خوزستان را در برابر سرنیزه نهاده اید. چرا؟ به چه حقی؟ چرا یوسف عزیزی بنی طرف، یک نویسنده آزادیخواه را که به دو زبان به قول شما مقدس، یعنی عربی و فارسی، صدها بلکه هزاران صفحه مقاله، شعر، قصه و ترجمه دارد و بارها تاکید کرده است که راه حل نهایی مشکل ملیت های ایران، فقط احترام به حقوق مساوی همه ملیت هاست، گرفته اید؟ به صراحت میگویم که دود این گرفتاری او در چشم شما خواهد رفت. من اگر جای شما بودم از او و خانواده اش و همه اعراب خوزستان عذر میخواستم و او را آزاد میکردم. شما به چه حقی ماهها و ماهها انصافعلی هدایت را در زندان تبریز نگهداشته اید؟ به دلیل ترک بودن؟ به دلیل اینکه با احساس غرور میگوید من یک ترک ایرانی هستم و میخواهد شما حق بچه ها و همسر او، یعنی مادر بچه های او را رعایت کنید و این حق یعنی حق تحصیل و رشد برای بچه ها در محیط آن زبان، در مدرسه، در دانشگاه، در کارخانه، در اداره، هم به صورت مکتوب و هم به صورت شفاهی؟

گیرم مردم ایران تا سالها نتوانند شما را از کار برکنار کنند، بسیار خوب شما چرا نمیخواهید به جای دوزخ بر واقعیت حاکم باشید؟ این لجبازی شما با حقیقت چه معنی دارد؟ اگر از سخن گفتن از جهان جدید و متمدن نفرت دارید، چرا به امر خدایتان عمل نمیکنید که با پیامبرانش به زبان آنان سخن میگوید و از آنها هم میخواهد که به زبان مردم با آنها سخن بگویند. کدامیک از مصالح واقعی و خیالی امروز بالاتر از واقعیت و مصلحت احراز تساوی حقوقی برای همه مردمان ایران است؟ آزادی اندیشه و بیان، گیرم بی هیچ حصر و استثنا که ما به خاطر آن بهترین فرزندان خود را قربانی کرده ایم ــ در کشور کثیرالملله ای مثل ایران، بدون آزادی زبانها و فرهنگ های همه مردم ایران، به راستی قابل حصول است؟ اندیشه و بیان، بدون آزادی زبانها چه معنایی دارد؟ زبان مادری هر کسی برای او ارزش دارد، بویژه وقتی که میلیون ها نفر در یک منطقه زبانشان یکی باشد. محسنات چند زبانگی یک کشور را چرا در نتیجه سعایت موذیانه چند پان ــ ایرانیست عقب مانده و نژادپرست که مدام ــ بی آنکه از هم میهنان ترک و عرب خود خجالت بکشند ــ هزار تهمت بیجا به آنها میزنند، نادیده میگیرید، در سایه تحریکات آنها قلاده به گردن مرزداران تاریخی کشورتان میاندازید، و فقط برای خنک کردن دل چند نژاد پرست یاوه گو، کشور را به زندان ملیت های ستمزده تبدیل میکنید؟

بارها گفته ایم، و دیگران نیز به کرات و مرات گفته اند: در ایران سه مشکل داریم. ۱) مشکل ملیت ها و روابط آنها با یکدیگر؛ ۲) مشکل زنان و روابط آنها با مردان؛ ۳) مشکل کار و سرمایه. تا موقعی که ملیت های ایران با هم از هر لحاظ مساوی شناخته نشده اند، تا موقعی که زنان حقوق مساوی با مردان به دست نیاورده اند و ظلم تاریخی رفته بر آنان در سراسر تاریخ ایران جبران نشده است و تا موقعی که رابطه کار و سرمایه بر اصل مساوات سامان نگرفته است، مشکلات اجتماعی کشور بزرگی مثل ایران حل نخواهد شد. مشکل اول از ساختار جغرافیای تاریخی ایران سرچشمه میگیرد و گرچه این مشکل شباهتهایی با مشکل مشابه در بعضی از کشورهای دیگر جهان دارد، اما به این صورت که در تاریخ و سابقه تاریخی وجود داشته، ضمن اشتراک با کشورهای مشابه، خاص ایران است. امروز در دنیا به ندرت اتفاق میافتد که زبان و فرهنگ یک سوم جمعیت یک کشور بر همه ی مردمان آن کشور تحمیل شود و سایر مردمان آن کشور این تحمیل را تحمل کنند. در صورتی که این تحمیل از بین نرود، دیگر فقط یک نظام نیست که از هم خواهد پاشید، بلکه یک کشور از هم خواهد پاشید. ارتباط زنان با مردان و ارتباط سرمایه و کار، که علاوه بر ساختارهای حاکم بر روابط زنان و مردان، بی شک متاثر از مسئله ملی نیز هست و موثر بر آن، در صورت حل نشدن ممکن است به از هم پاشیدن کشور به دلیل مسئله ملی شتاب بیشتری بدهند. اما تاخیر در حل مسئله رابطه ملیت های ایران با یکدیگر، و ارتباطات فرهنگی و قومی آنان، وجود ایران را به عنوان یک کشور به مخاطره حتمی خواهد انداخت.

قانونی که در برابر مردم و ساختار و ترکیب یک مردم، و مجموعه ای از مردمان مسئولیت نشان ندهد، و ترکیب ملی را به خود راه ندهد و از تساوی حقوقی تمام مردمان ایران دفاع نکند ــ یعنی قانونی که تساوی کامل ملیت های ایران را به رسمیت نشناسد، بی شک برای مردم رسمیت ندارد. مردم از قانونی تبعیت میکنند که از واقعیت کشورشان سرچشمه گرفته باشد و در این قضیه دین هم مدخلیت ندارد. یهودیان و ارامنه ایران زبان شان را حفظ کرده اند، و هم کشورهایی که از نتیجه جدا شدن از ایران مستقل شده اند مسلمان مانده اند. دین مسئله امروزی و دیروزی نیست که حمایت از آن را شما از آسمان نازل کرده باشید. حقوق مساوی ملیت های ایران نه دین آنان را از دستشان میگیرد، و نه دین از دست رفته را به دست آنان برمیگرداند. یک نکته روشن است: حکومت شاه اجازه رشد روشنفکری را فقط به یک زبان داد، و از این نظر کرد و ترک و عرب و ترکمن و بلوچ، باید اول فارس میشدند و بعد مطلب مینوشتند و آن مطلب به دست مردم خود آن روشنفکر نمیرسید. به دلیل اینکه تعلیمات عمومی، از لحظه ی ورود به ایران، از همان ابتدا، به استثنای یکی دو مورد، برای همه به زبان فارسی بود، و بعد به زبان خارجی. روحانیت همیشه با مردم به زبان خود مردم هر منطقه روبرو شده بود. سلطنت پهلوی با قدغن کردن زبانهای غیر فارسی، هم به ملیت های ایران خیانت کرد، و هم دست روحانیت را باز گذاشت تا زمینه سقوط سلطنت را از طریق تبلیغ به زبان خود هر منطقه فراهم آورد. مبارزه علیه سلطنت در خارج از کشور، چندان ربطی به زبانهای کشور نداشت. به دلیل اینکه این مبارزه در خارج از کشور به زبانهای انگلیسی و فرانسه و آلمانی شکل گرفت و آبروی سلطنت را در خارج از کشور برد و حامیان آن را منزوی و از صحنه خارج کرد.

درک این وضعیت برای موقعیت فعلی ضروری است. زن ترک، کرد، عرب، بلوچ و ترکمن ستمزده مضاعف است. به دلیل اینکه نمیتواند فرزند خود را به زبان خود تربیت کند و در تحصیل او به صورت جدی یار و یاور باشد، چرا که زبان تحصیل، زبان رابطه ی مادر و بچه نیست؛ زبان، زبان او نیست. آذربایجانی و کرد و ترکمن و عرب و بلوچ را ستم مضاعف رنج میدهد. و این ویژگی اغلب کشورهای منطقه است. در عراق و افغانستان این مسائل از طریق زور و ورود یک نفر نطربوق غربی به منطقه حل شده است. به زعم ما ایران نه عراق است و نه افغانستان، و تازه معلوم نیست ده سال دیگر بر سر این دو کشور چه خواهد آمد. تجربه عراق و افسردگی روانی مردم آمریکا به دلیل فریبی که از حاکمیت خود خورده اند، روحیه باختگی دولت آمریکا، و حتی سردمداران جنگخواه آن سیستم، به آن دولت اجازه لشگرکشی به ایران را نخواهد داد. علاوه بر این، بزرگترین ملیت ایران از نظر تعداد جمعیت، یعنی آذربایجانی ها، به دلیل ستمی که در دوران هر دوشاه پهلوی متحمل شدند، که عواقب آن بر سراسر دوران جمهوری اسلامی نیز تسری یافت، به همان صورت که در خوزستان علیه شریک سابق آمریکا و خصم بعدی آن صدام، و آمریکا جنگیدند، چه بسا که این بار نیز بجنگند.

اینکه چه کسی فردا رئیس جمهور میشود، چه کسی رئیس مجلس، چه کسی وزیر فلان وزارتخانه، از نظر ما، مسئله ما نیست. مسئله ایران عمیقتر از این مسائل است. با آمدن و رفتن یک حلقه، حتی با حذف ولایت فقیه و این نوع تمهیدات مسئله حل شدنی نیست، حتی با جدا کردن دین از دولت هم مسئله قابل حل نیست. اینها معلول های مسائل هستند، و تا موقعی که علت ها از بین نرود، معلولها در صورت حذف موقت هم نهایتا به صورتی بروز خواهند کرد. از چهار رئیس جمهور، که یکی از آنها ریشه آذربایجانی داشت، یکی دیگر نیمه ترک و غیرفارس بود، و همه شان هم دهانشان پر عربی بود، نه اعراب طرفی بستند، نه ترکها و نه ملیتهای دیگر. هر شخص دیگری از این رقم، و یا اقمار دیگری که خود را داوطلب خدمت میکند، بر سر کار بیاید بیشتر به منزله ی مسکن برای بیمار سرطانی خواهد بود. فقط یک معالجه وجود دارد: دمکراسی. و شکل دهنده به دمکراسی از همان بزرگراه حل مسئله ملیت های ستمزده ایران میگذرد. به ضرس قاطع میگویم که هر حرکتی که حل این مسئله را بر ناصیه برنامه ی خود قرار بدهد در میان ملیتهای ستمزده ایران، بویژه سی و هفت درصد جمعیت کشور که آذربایجانی هستند، خریدار نخواهد یافت.

ایران از طریق مبارزه کارگران برای کسب حقوق بهترــ مبارزه ای که به نظر ما برحق است، و ما از همه آن مبارزات حمایت میکنیم، تجزیه نخواهد شد. ایران از طریق مبارزه درخشان زنان برای کسب حقوق مساوی با مردان که ما از آن همیشه دفاع کرده ایم و تا پایان عمر هم دفاع خواهیم کرد ــ تجزیه نخواهد شد. اینها ممکن است دلایل مکمل تجزیه پذیری باشند، اما دلایل اصلی نیستند. ایران موقعی تجزیه خواهد شد که شما ترکیب ملی ایران را نادیده بگیرید و برای هر اقدامی که ملیت های ستمزده در راه احقاق خود میکنند، دلایل بیهوده و بی مصرف، و به نرخ روز، و به همین دلیل دستمالی شده، تحویل مردم بدهید و پشت سر هم بنویسید که تحریکات خارجی بود و یک عده متجاسر از آنور مرز آمدند. و بعد همان پان ــ ایرانیسم مضحکه را در کشور بزرگی که اگر دست روی دست بگذارید، مثل کوه یخی که در برابر آفتاب استوایی قرار گرفته باشد، قطعه قطعه خواهد شد، به وسیله ابیات عق آور ضد عرب و ترک تحویل مردم بدهید. این حرفهای مفت که فمینیسم از اعماق تاریخ آریایی برخاسته، یا هزاران سال کشور آزاد داشته ایم، و این قبیل حرفهای مفت تر باستانگرایی، و گنده ــ الگوگرایی قهقرایی که نشخوار سایت های راسیستی و فاشیستی و تلویزیون های بدریخت است، و این همه فحش و بد و بیراه که به همه آدمهای مخالف با حمله به ایران داده میشود، و این همه یاوه بافی تلفنی، هیچکدام اصل قضیه را عوض نمیکند که در آن کشور طبق آمار، فقط سی و سه درصد جمعیت را مادرانی زاییده اند که با کودکانشان زبان فارسی حرف زده اند. حذف واقعیت با سه میلیون شعار دقیقا به این دلیل غیرممکن است که ۶۷ درصد جمعیت ایران میگویند: ما میخواهیم به زبان مادران خودمان تحصیل کنیم. تحصیل ما به شما چه ربطی دارد؟

میلیاردها دروغ اگر واقعیت را عوض میکرد، الان به جای این فجایع در عراق دوجین دوجین بهشت سبز شده بود. صدام احمق بود، فاسد بود، پدرسوخته بود، ولی یک بار، و شاید استثنائا ــ بگویید حالا از ترس آمریکا، از ترس حمله ــ راست میگفت. بعد معلوم شد آن کسی که میگفت صدام دروغ میگوید، خودش دروغ میگفت و میدانست که دروغ میگوید. و حالا همه مردم دنیا هم میدانند که به بهانه یک دروغ یک کشور را با خاک یکسان کرده اند و با کبریت جنگ قدیمی ترین جاهای جهان را سوزانده و خاکستر کرده اند و خاکسترش را بر سر ادوار تاریخی قدیمی ترین تمدن جهان آوار کرده اند و اسم این را تجدد و فرهنگ و دموکراسی گذاشته اند و تنها همین مانده که از صدام بخواهند بیاید حکومت را به دست بگیرد و غائله را بخواباند. چرا که آنهایی که باید سیر میشدند تا حدی سیر شده اند، گر چه سرمایه جهانی سیری پذیری ندارد. و جالب اینکه به رغم این فجایع، هیچکدام از همسایه ها جرات نکرده اند، یک وجب به خاک همان عراق سابق صدام حسین ملعون دست درازی کنند. و آنوقت پان ــ ایرانیست های لائیک و نالائیک ــ و هر دو نالایق ــ میگویند دخترهای آذربایجان را به مردهای فارس بدهید تا بچه ها فارسی حرف بزنند، و نمی دانند که بچه زبان مادر را یاد میگیرد نه زبان پدر را و حکومتی که دست به چنین قوادی ای بزند فقط لایق ریش همان خود حضرات خواهد بود ، که پرونده اش از زمان محمود افشار و دکتر شیخ الاسلامی و دیگران تا امروز مفتوح مانده است.

فارسهای ساکت محترم امروز بدانند که در برابر تاریخ شرمنده خواهند شد همانطور که بسیاری از روشنفکران مسیحی زمان هیتلری، وقتی که آن شقاوتها بر یهود رفت، از خجالت در برابر تاریخ آب شدند. امروز سکوت درباره کشتار در اهواز و زندانی شدن آدمها به خاطر آزادی زبان و فرهنگ و صبغه های قومی خود، و سکوت در مسئله زندانی شدن یوسف عزیزی بنی طرف، و یا سکوت درباره کتکی که هر از چند گاه در خیابانهای شهرهای آذربایجان مردم میخورند و سکوت درباره زندانی شجاع و آزادی خواهی مثل انصافعلی هدایت، کمتر از سکوت آن روشنفکران مسیحی در زمان هیتلر نیست و دود این سکوت در چشم همه ما بی بصیرتان خواهد رفت. سراین قضایا ما نوحه سرنمیدهیم.

اصل قضیه را به صراحت میگوییم: هزار سال ترکها بر ایران سلطنت کردند و هزار سال ادبیات فارسی مستمرا تولید شد. من شاگرد و نویسنده آن ادبیاتم. و صفحاتی بر صفحات آن افزوده اما جهان عوض شده است. هوش امروزی من معاصر هوش جهانی در حوزه کارم نباشد، فقط به درد لای جرز میخورم. صدایم به این دلیل بلند‌ است که حرف حق را به زبان شما میگویم که زبان مادری مرا بریده اید. دو پهلوی هر دو ترکی را قدغن کردند. طرف اجازه نداد شعرهای ترکی زنش که مادر محمدرضا شاه بود چاپ شود. شهریار مینالید که چرا نمیگذارید دیوان ترکی من چاپ شود. ساعدی را مدام تعقیب میکردند که این مرد در کوه و کمر و کوهپایه آذربایجان دنبال چه میگردد! و یا مرا در یازده سالگی در مدرسه مجبور کردند که ترکی زبان مادری را از روی روزنامه مدرسه بلیسم. و تازه این پدران ما بودند که برای یک مملکت انقلاب مشروطیت آوردند.

اصل قضیه را به صراحت میگویم: فارسها باید خواستار حقوق مساوی برای ملیت های ستمزده ایران شوند. فحش و بد و بیراه گفتن به ترک و عرب و کرد و ترکمن را رها کنند. آن کشور فقط با تساوی حقوق ملیت ها به صورت یک کشور باقی میماند. البته ملیت های ستمزده منتظر بیداری فارسها نخواهند ماند و تعداد عظیمی از فارس های هوشمند هم در کنار آنها هستند. ولی مگر شما در دنیای به اصطلاح متمدن و متجدد زندگی نمیکنید. مگر شما اینهمه کتاب که در ایران درباره چند رگگی، چند صدایی بودن، چند ملیتی بودن، کثیرالملله بودن ترجمه میشود، نمیخوانید؟ خوب برای چه خود را متمدن میدانید، اگر حاضر نیستید به ابتدایی ترین شرایط تمدن عمل کنید. چرا اعلامیه جهانی حقوق بشر را به رسمیت نمیشناسید. ایران زندان ملیت های ستمزده است. خب! وظیفه شما به عنوان یک انسان چیست؟ دست روی دست گذاشتن، تا کشورتان را قطعه قطعه کنند. زدن توی سر عرب و ترک و کرد و دیگران تا دل پان ــ ایرانیست اسلامی و غیراسلامی خنک شود و یا دولت قدر قدرتی امروز این یکی را بگیرد، فردا آن دیگری را بگیرد، به جای آنکه سرمایه مضاعف در اختیار اعراب، کردها، ترکمن ها، ترک ها و بلوچ ها بگذارد و جبران خسران تاریخی آنها را بکند؟ خب! شما را در راه خدمت به کشورتان دیگر با چه انگیزه ای به خدمت دعوت کنیم؟

شهروند

——————————————————————————–

غرب ستیزی و لیبرال ستیزی بی منطق ِ چپ، آن عصای موسی-ئی بود که چپ در دست اسلامیون سیاسی گذارد تا بتوانند بی پروا از خطرِغرق شدن از دریای خرد خلق بگذرند و پیروزمند از آب بگذرند.

دیالکتیک معکوس ِ تاریخ یا روشنگری ایرانی

بخش ِ نخست

حبیب تبریزیان

نوشتار زیر قبلاً در برخی سایتها و نشریه راه آینده درچ شده است .بعلت

،همچنان، مطرح بودن مطالب آن ، با تغیراتِ مختصری برای سایتِ

فرهنگِ گفتگو ارسال میشود.

دیالکتیک تاریخ چنان است که جامعه ی بشری و پارادایمهای آن در عرصه های گونا گونش ، در استحاله ی تخمیر گونه اشان، ترانسندالت transcendental، از یک پرانتز تاریخی به پرانتز ِ کیفیتا نوین تری فرامیرویند . هرپرانتز ِ فرا روینده ای درزهدان پرانتز ِ پیشین نطفه بسته و خمیرمایه ی خودرا از آن ودرآنجا میگیرد . بدین سان فرایندی اتصالی/ انفصالی، در بستری تاریخی ، و در سیری صعودی به هستی مدام نیست شونده ی خود ادامه میدهد . تاریخ اندیشه ها و جهانبینی های انسانی را، از جمله اندیشه مذهبی / سیاسی را، در چهار چوب اینِ منطق ِ تاریخی میتوان به سنجشگری کشاند. میتوان تبار پرانتزها و گفتمانهای تاریخی را باز شناسی کرده و گنجایش تاریخی آنهارا تشخیص داد . در این زایش و میرش ِ پر درد ِ تاریخی ، غریزه ی بقاء وتلاش برای زیست ِ جاودانه، سیمای جان سخت خودرا مینمایاند . من مرگ ِ خویش را باور نمیکنم ! هیچ اندیشه ای ، هیچ قدرتی تن بمرگ ِ مقد ر ِ خود نمسپارد و چه بسا ضحاک گونه مغز و خون جوان میجوید تا بر قانون و حکم تاریخ چیرگی جوید . از منظر ِ غریزه ی بقاء ، نهاد ِ دین ، اندیشه ی دینی وبلاخص روحانیت برخاسته و تغذ یه کرده از آن در جانسختئ جانگیرانه ی خود نمونه واراست. اغراق نیست گفته شود که اندیشه اسلام ودستگاه روحانی و شبه روحانی (مکلا ئی/اصلاح طلبانه) آن در این منظومه ی تاریخی بدلایل مختصات ویژه ی خود که بعدا اشاره خواهد شد بی بد یل اند . تاریخ اندیشه ی اسکولاستیک ، اند یشه ی کلیسائی قرون وسطائی و استبداد ِ واتیکانی سر شار از نمونه هائی گویاست که میتواند به ما در شناخت قانونمندی عام تقابل ِ سنت و تجدّد و شناخت ِ بهتر ِنهاد ِ دینی خودمان بما کمک کند . اگر کلیسای کا تولیک و اسکولاتیسم جان سخت ِ آن ، بر خاسته از تمد ن هلنی و رومی بود ، اگراین کلیسا دستگاه فکری تمد ن ِ پیشرفته ی اروپائ قرون ِ میانه بود ، اگراین دستگاه دینی – با تمامی ابزار های سازمانی و اندیشه سازش ابزار ایدئولوزیک ِ مرکانتالیسم ِ بلند پرواز ِ سلطه جوئی بود که بخاطر ِ نیازهای استعمار گرایانه ئ خود مجبور به میدان دادن نسبی برشد اند یشه های علمی – فنی بود ، تفکر و اندیشه اسلامیِ برخاسته از جزیره العرب در آنسوی این خاکریز ِ تاریخی قرار داشته که برای دفاع از خود یگانه ابزارش بسیج ذ ّره ِ ذ ّره ئ همه ی آن سنتهائی بود که میتوانست با زره ء ضخیم و نفوذ نا پذ یرآن خود را در برابر توپخانه ی نیرو گیرنده ی دشمن ِ تاریخئ خود محافظت کند . در این آوردگاهِ نبرد ِ بودن یا نبودن است که روحانیت شیعه با ارتش ِ چند صد هزاری آخوندی ، در جوشن ِ پولادین خود ، نقش ِ عمده قوای دفاعی و ضربه گیراسلام وسنت را بعهده میگیرد . نقشی استراتزیک و هویت ساز که آنرا ، در تقابل با غرب بعنوان ِمهاجم خارجی وتقابل ِ با اندیشه های غیر دینی و و دنیوی شونده در داخل ، بیش از پیش بدرون ِحصار ِ سنت میراند تا درپشت ِ دیوارهای زمخت و سر بفلک کشیده آن ، در زایمانی پر درد ، چند قلوی عجیب الخلقه بهم چسبیده ی خود ، تجدد طلب ِ اسلامی ، اسلام ِ سیاسی و انقلابی ، وسرانجام شوالیه ی خسته از نبرد ِ غرب باورشده ی ِ اصلاح طلبی را بزایاند . شوالیه ی که در ازای شرکت در قدرت سیاسی حاضر است تا میهن ِ ما را ، در قرن ِ بیست و یکم ، بعنوان ِ خراج و غرامت جنگی ، به هر شیطانی نیز واگذار کند .

گفتنی است که در تاریخ هزار و اندی ساله ی شیعه حتی یک نمونه نمیتوان یافت که از درون ِ این گفتمان ، گفتمان ِ دینی ، یک اندیشه ی نو و آینده ساز و آینده نگر فرا روئیده باشد . تاریخ ِ این گفتمان تاریخ ِعقب نشینی پر هزینه ی سخت جان ترین استبداد ِ جامع الاطرافیست که جز زیر ضربات ِ کوبنده واقعیت های تحقق یافته و پیروزمند معاصرش تن به عقب نشینی نداده است. اگر در جنگها ، سنگرها زیر ِ ضربه ی آتشبار ِ حریف ِ برتر ، قبل از رسیدن آن ، تخلیه میشوند ، دستگاه ِ دینی شیعه هر سنگر ِ ماقبل ِ قرون ِ وسطا ئی خود را فقط پس از تخریب ِ کامل و تسخیر ِ تمام عیار ِ آن توسط اندیشه ی برتر معاصر ِ خود وا نهاده است. پس از حدود دویست و سی سال از صدور منشور ِ جهانی حقوق ِ بشر ، منشورِ اخته شده و ابتر ِ حقوق ِ بشر ِ اسلامی سرهم بندی میشود. پس از مقاومتهای جان گیرانه درسنگرِ: حرام دانستن ِ غذا خوردن با قاشق و چنگال، حرام بودن رادیو و بعدها تلویزیون، و حتی ماهی ازونبرون، موسیقی ( غنا)، جایز نبودن غسل زیر دوش و ضرورت ِ غسل توی خزینه، حرام دانستن ِ برخی ورزشها، شطرنج، ماهواره و اینتر نت و…. صحتِ این محرمات به سئوال کشیده شده ونشانه هائی – فقط نشانه هائی- ازعقب نشینی و نو پذیری نمایان میشود. و آنهم زمانی که حتا خودِ توده های عادی باورمند, بمقتضای تغیرات الزامئ زمان، به این فتاوی پشت کرده و دیگر برای این ترهات ترّه خورد نمیکنند. بمناسبت ِ روز جهانی کار گر ـ نخستین ِ آن پس از انقلاب اسلامی – امام میفرمایند « پیامبر ِ اسلام هم کار گر بوده است همه ی اولیا و انبیا هم کار گر بوده اند » !!! و نتیجه ی یک چنین تعمیم ِ مضحک ِ یک مقوله ی تاریخی تبعا ًاینست که صدها هزار آخوند و رمال و روضه خوان نیز کار گر اعلام میشوند و مألا ً : « همه ی روزها ، روز ِ کار گر است..» !!! تقلیل و تعمیم ِ مفاهیم بقصد ِ پوک و پوچ کردن ِ آنها! . اینست شیوه ی اسلامی برخورد بمفاهیم ِ نو . لذا تعجب آ ور نیست اگر قانون ِ مجاز بودن یا نبودن شکنجه پس از سالها بحث و جد ل و اما و اگرها وقریبِ ۲۳۰ سال پس از تصویب ِ منشور ِ جهانئ حقوقِِ بشر و قانون کار، ۲۵ سال پس از انقلاب ِ اسلامی و چندین دهه بعد از کنوانسیون جهانی کار، در لابلای چرخهای احکام ِ اولیه و ثانویه …و.. گیر کرده و همچون خری در باتلاق تفسیرهای دینی، میماند. زمینگیر شدن ِ قانون ِ منع شکنجه درحالیست که بعلت وسعت و دامنه ی اعتراضات مردمی و عمق ایستادگی مردم این ابزار ِ سرکوب ِ قرون وسطائی، همچون ترورهای سیاسی و قتلهای زنجیره ای، اثر بخشی ارعابگرا نۀ خود را از دست داده اند و چرخ ِ ماشین شکنجه در گل و لای زمانه از کار ایستاده است .

دیالکتیک خود ویژه ی تحول در گفتمان دینی ، در سر زمین ِ ما ، در قیا س با بدیل ِ غربیش تفاوتی بنیاد ین را بنمایش میگذارد. اگر بیکن، نیوتن ، کپلر و کپر نیک ، گالیله.. و سر انجام دکارت ، ولترو کانت خود آگاهانه یا نا خود اگاهانه، در بستر همان باورمندی دینی خود و در دامان ِ همان کلیسائی که تکفیرشان کرده بود خدا را از عرش اعلا بزمین کشاند ند تا چند سده بعد، با انقلاب ِ کبیرِ فرانسه و سایر انقلابات عصر در شبستانهای کلیسا ها و دیرها محبوس شود ، اندیشه سازان دینی- سیاسی و نو اند یشان دینی ما در روند عجیب و غریب ِ یک دیالکتیک ِ معکوس ِ تاریخی توانستنند با دمِ مسیحاگونه خود، در برابرملتی خواب نما شده ، مردگان چند صد ساله را از گورستان ِ تاریخ بیرون کشند تا در هیئت روح اله خمینی به کبریای رهبریت شیعیان و مستضعفین جهان بنشانند. حلول اعجاز انگیزروحِ کلینی یا علامه ی مجلسی در هیئت و قالب خمینی ، با عبا و رداهای تمیزتر، و حلول شیخ فضل اله نوری در هیئت ِ شخصی مثل آقای بهزاد نبوی و یا خاتمئ را بآسانی و در چهارچوب این مقاله نمیتوان توضیح داد . البته با در نظر گرفتن پارامتر زمان و دگر گونیهای علمی- فنی برآمده از آن و با عنایت به چند صد سالی که از مرگ ِ این بزرگان گذشته است ، دشوار میتوان گفت که مثلا کلینی یا مرحوم شیخ فضل اله نوری نگاهی سنتی تر و گذشته گرایانه تر، بترتیب ، از خمینی و آقای حجاریان به جهان ِ معا صر ما داشته اند. بهر حال اینها توضیحاتی حاشیه ای بر بحث اصلی است که مورد نظر منست و آنهم نمایاندن بن بست گفتمان دینی در حوضه ی زندگی دنیوی ، از همه مهمتر سیاست و حوزهء ی قدرت سیاسی است. و منظور نشان دادن تفاوت ِ جدی بین ِ نهاد ِ روحانیت (شیعه) و نهاد ِ کلیسائی در برخوردشان با دنیای مدرن است. تفاوت اساسی این دو پرانتز ِ تاریخی در این است که پرانتز ِ کلیسا، اول باز و آنگاه ( آنچنان که میباید ) بسته شد ولی پرانتز ِ نهاد دینی شیعه بسته آمد تا بازشود . نهاد ِ دینی تشیع ( در فرایند دفا ع از خود و در تقابل ِ با آنچه نو تر از خود بود دریک جبهه گیری دائمئ ضد غربی ) مرده زاده شد . سترون بود و ‌ِِِسقط شده پا بجهان نهاد .

نتیجه اینکه کلیسای کاتولیک از این ظرفیت بر خوردار بود تا به میکل آنژ فرصت دهد تامریم ، مسیح و روح القدس و خیل ِ کثیرِعرش نشینان را بزمین کشد و مضمون و محتوای تصویری انسان را در شگفت انگیز ترین شکل ِ زیبای آن بر سقف و در و دیوار خانه ی خد ا( واتیکان) رسم کند و زیبایئ خاکی و دنیوی و زیبائی ستایش انگیز ِ پیکر ِ انسانی را بر مرمر ِ سخت حک کند. به دکارت وکانت و… میدان داد تا با قلم ِ نقد، خدا را بجای خود نشانند تا زمین را بزمینیان وا نهد و به کار خدائی خود و رتق و فتق ِ امور درجهان متا فیزیکی و متا هستئ خود بپردازد .

بدین سان نه تنها اندیشه ی رفرماسیون ِ مذهبی که اندیشه روشنگری نیز توانست در ذهدان ِ گفتمان ِ اسکولاستکی ودینی اروپا نطفه بندد تا سرانجام با انقلاب ِ کبیر فرانسه و سلسله انقلابات پس از آن به سلطه ی استبداد دینی بر این بخش از جهان برای همیشه نقطه ی پایان نهد . نکته ی بسیار مهم و قابل ِ تامل این است که زایش اندیشه سکیولار وپاره شدن بند ناف ِ آن از گفتمان ِ دینی و فرا روئی آن تا به سطح گفتمان ِ مسلط در حوزهءی قدرت، ساختار و مناسبات ِ سیاسی اگردر گستره ی جغرافیائی اروپا روی داد اما بلحاظ تاریخی رویدادی جهانی و فرا جغرافیائی بود و پیام عمده اش این بود که دوران ِرشد ِ اندیشه ی مدرن در چهار دیواری گفتمان ِ دین بپایان رسیده است و ریزش نیروهای عقل گرا از این گفتمان بسود اندیشه های مستقل ِ مدرن آغاز گردیده است . و این بمعنای این بود که حافظ و مو لانای امروز و.. ناچار نیستند اندیشه ی عارفانه یا دنیا گرای خود رااز ترس دکانداران دین در قالب ِ اسطوره ها و مفاهیم مذهبی ابراز کنند. و البته این باین معنی نیز بود که روحانیت ِ بازنشسته نیز میبا یست با تلطیف خود ، خود را در حوزه ی معنویات و اخلاقیات و آموزه های دینی زیستمند کرده و مدرنیزه و امروزی سازد . و این درست آن کاری بود که اندیشه ورزان ِ دینی اروپا کردند . و با رفرماسیون ِ دینئ دین، در بخش ِ مدرن ِ دنیا، دین نیز دنیوی شد که باید میشد و سرشت ِ مترقیانه رفر ماسیون ِ دینی نیز درهمین دنیوی شدن ِ دین بود. و از این منظر، منظر ِ فردی و خصوصی شدن دین و غیر سیاسی شدن ِ آن، دین دیگر نه افیون که به اکسیر و پاد زهری برای آ سیب های اجتماعی دنیای مدرن تبد یل شد. لذا اگر اصلاحگرائی دینی در چهار چوب ِ گفتمان ِ دینی رویدادی مترقی در تاریخ بشر محسوب میشد نتیجه گیری و تفسیر غلط از رفرماسیون دینی و توجیه آن برای دینی کردن ِ سیاست و در آمیزی آن با سیاست ، حقوق ِ مدنی ، سیستم قضائی و… بغایت ارتجاعی و ضد تاریخی میباشد. این گونه رفرماسیون خواهی فقط سوء استفاده ی کلاه بردارانه ازمردم برای تسخیر قدرت ، با استفاده از دین باوری آ نان است.

پس از انقلاب اکتبر و در رابطه باآن، لنین میگوید با انقلاب سوسیالیستی اکتبر و پیدایش کشور شوراها ، دوران رشد مترقیانه در چهار چوب مناسبات ِ سرمایه داری بپایان رسیده است و از این ببعد این سوسیالیسم ِ واقعا ً موجود است که سمت و سوی تکامل مترقیانه ی جامعه ی بشری و بستر ِآنرا تعین میکند . در این نتیجه گیری منطقی، لنین کاملاً محق بود. اگر براستی سوسیالیسم نه یک کژراه ئ کور تاریخی بلکه یک سیستم ِ مدرنتر اجتماعی نسبت به سرمایه داری بود ، بی تردید ما امروز به سرمایه داری بصورت سیستمی استریل(مخّنث) مینگریستیم . بهر حال ما میتوانیم این استنتاج منطقی درست ِ لنین را به نازائی گفتمان دینی- مذهبی تعمیم دهیم .به استدلا ل فوق میتوان این مثال ِ عامیانه را افزود که : با اخترع وساخت ِ اولین لوکوموتیو یا اتومبیل، صرف نظر از اینکه، انتقال ورسیدن این وسیله به ایران یا حتی حبشه چه مد ت زمان میطلبید و صر فنظر از اینکه این وسیله های مدرن در کجا ساخته شده بودند، سرمایه گذاری جدید روی تحقیق و ساخت انواع درشگه بلحاظ ِ منطقی کاری نه تنها غیر ِ عاقلانه بلکه ابلهانه میبود . اما از منظر ِ منطق عملی میتوان گفت که چون ، دریک شرایط مفروض تاریخی ، فرضا ً ۳۰ سال طول خواهد کشید تا تکنیک ِ راه آهن و اتومبیل به کشور ما بیاید اگردر این رشته سرمایه گذاری کنیم، در کوتاه یا میانمدت، بد نیست. و این همان کاریست که هر درشگه سازی بحکم ِ شعور ِ متعارف خود میکند. اما یک سیاست مدار یا، فرضا ً، حزبِ سیاسی که نظر به افقهای دور دارد و در جریان تحولات تکنیکئ جهانیست میداند و باید بداند که عصر درشگه پایان و عصر راه آهن آغاز گردیده است . ا

پیروزی اندیشه های عصر ِ رنسانس و روشنگری و جنبش ِ فکری مدرن در بخش ِ پیشرفته ِ جهان قرن ۱۷ و ۱۸، البته بمعنای پیدایش پیش شرطهای عینی لازم برای تحقق آن جنبش ِ فکری در همه ی کشورهای دیگر نبود و بمعنای این نبود که جنبش ِ تجدد خواهی میتوانست علم استقلال خود را در همه جای دنیا بر افرازد وحجابِ دین ازچهره بردارد ، چون تبعا ً شرایط ِ مشخص ِ تاریخی، سیاسی و فرهنگی و…، دربسیاری از مناطقِ حاشیه ائ جهانِ مدرن، این اجازه را نمیداد. هرچند از منظر ِ منطق عقلی ظرفیت گفتمان ونهاد های دینی پایان یافته بود ولی منطق ِ عملی ظرف ِ زما نی- مکانئ خاص ِ خود را دارد . اشکال ِ تجدد گرایان ِ عصر ِ مشروطیت و دوران پیش از آن در این نبود که اندیشه ی تجدد ِ خود را در قالب ِ مفهومئ دینی ابراز میکردند بلکه در این بود که آنها با نشناختن ظرفیت ِ این قا لبها وخود تقلیلی ِ گام به گام در حد همان مفاهیم دینی موضوعیت و علت ِ وجودی خود را از دست دادند و بجای بالا کشاند ن گفتمان ِ دینی ، خود را بسطح آن تنزل داده و به مشا طه گر عجوزه ای مبد ل شدند که تاریخ مصرفش مدتها پیش بپایا ن رسیده بود. بهرام که گورمیگرفتی همه عمر ـ دیدی که چگونه گور بهرام گرفت*. جنبشِ تجدد خواهانه ئی که میکوشید از دین ومفاهیم دینی ، برای برانگیختن مردم ، استفاده ابزاری کند خود به لقمۀ لذیذی در کامِ هیولای دین تبدیل شد تا آنرا پروارتر و، از آن مهمتر، نونما کند.

برخلاف زایمانِ بموقع جنبش فکری روشنگری از درون گفتمانِ کلیسائی، اند یشۀی تجدد خواهی ایرانئِ نطفه بسته در گفتمان مسلط دینئ روز آنقدر در زهدان تنگ ِ این گفتمان میماند تا، دردناکانه بصورت ِ چند قلوی بهم چسبیده ی، در بالا گفته شده زائیده شود و آنهم در دورانی که از بد حادثه مقارن با ظهور کمونیسم و نه ، تنها، بمثابه ی یک جریان فکری بلکه بصورت یک جنبش جهانی و قدرت ِ دولتی در همسایگی ما و در دوران ِ چیرگئ گفتمان چپ بر بجش عمده ئ جنبش روشنفکری و بر بستری از نظریه پردازیها و مفهوم سازی های نهادینه شده ی توده ای .

اسلام سیاسی و انقلابی ازاین زیرکی آخوند گونه ، بقدر کافی بر خورداربود تادر ورای چهره ی بظاهر متفاوت ِ این همزادِ تاریخی خود علقه های خونی و اینهمانی معرفتی وهمبافتی ِ ژنتیکیِ خود را باز شناسد. مشترکات ژنتیکئِ غرب ستیز وضد لیبرال این دو جریان ِ فکری آنان را در یک ملتقای تاریخی بسیار سرنوشت سازبهم رساند .

اگر روحانیت شیعه و اسلام ِسیاسی بعلت ِ محدودیتهای فکری و ساختاری ، قادر به تعمیر و نوسازی خود نبود ولی قادر بود تا توپخانه ی زوار دررفته خود را با باروت مجانی و مرغوب ِ قرض کرده از چپ تجهیز کند. این یک سرشتا ً ضد مدرنیته بود و آن یک قرائت ویژه ی خودرا از ان داشت قرائتی دیامترال( diametral ) در نقطه ی مقابل ِ قرائت نوع ِ لیبرال ِِ غربی و تبعا ً ضّد ِ آن . در این ملتقای نکبت زای تاریخی ، اسلام ِ سیاسی به بزک ِ سیاسی و انقلابی نیاز دارد وکمونیسم ِ روسی به توده ی خروشنده ای که ارکان ِ سیطره ی غرب سرمایه دار را در هم ریزد . نکته ی قابل توجه اینجاست که هر دوی این جریانها نگاهی ابزاری بهم داشتند و تجربه ، از جمله تجربه ی انقلاب اسلامی نشان داد که در این آوردگاه ، روحانی و روحانیت همآوردی ندارد زیرا این روحانیت، بعلت سرشت ِ طفیلیگرش با ا ستفاده ی ابزاری از همه چیز از جمله خود خدا ، مردم و باورشان زندگی کرده است. شمّ ِ حساس ِ عوامفریب ِ روحانیت ، آنرا بحکم ِ غریزه واداشت تا در عاریه گیری ترمینو لوژی و ارزش سازیهای سیاسی توده ای ساخته تردید بخود راه ندهد. اسلام سیاسی و انقلابی برای نو نمائی بن مایه ی عمیقا ارتجاعی خود حاضربود تا هر بزکی را پذ یرا وهر خرمهره بد لئ براقی را بخود بیاویزد ، زیرا میدانست بدون این بزک و دوزکهای توخالی و این زیورهای بدلی قادر بفریفتن بخشهای کم یا بیش درس خوانده ی جامعه ما و مألا ً دستیابی بقدرت سیاسیِ نخواهد بود . غرب ستیزی و لیبرال ستیزی بی منطق ِ چپ، آن عصای موسی-ئی بود که چپ در دست اسلامیون سیاسی گذارد تا بتوانند بی پروا از خطرِغرق شدن از دریای خرد خلق بگذرند و پیروزمند از آب بگذرند.

خوشبختانه جریان روشن فکری ما در سمت و سوئ نقد گذ شته و باز بینی آنچه زمانی وحی لنینی و یا آریا مهری و یا مصدق پرستی و …بود گام بر میدارد . اندیشه روشنگری امروز ِ ما در راه ِ تقد س زدائی از بتهای خود ساخته ایست که پائین آوردنشان بمراتب از بالا بردنشان دشوار تر است ولی این راهی است که آغاز گردیده است و بی تردید تا فرجام ِپیروزمند ِ خود پیش خواهد رفت . بد نیست در این جا به یکی از این نگرش ِ نقدگرایانه و امید بخش اشاره ای بکنم.

در مقاله ای بسیار خواندنی در سایت ایران ِ امروز ، آقای محسن ِ حیدریان تحت ِ عنوان ِانقلاب اسلامی ، فرا دستی توهمات…. ایشان به باز نمائی وجوه عمده ی خصلت تاریخ ستیزانه و خشونت پرور اندیشه های شریعتی ، جزنی و غرب ستیزانه ی آل احمد پرداخته اند .ولی متاسفانه نگارنده نتوا نسته است : ۱- این دو یا سه جریان ِفکری را تبار شناسی کند وبستر رویشی آنانرا یعنی اسلام سیاسی ماقبل ِ شریعتی و روحانیت ِ سیاسی را در گفتمان ِ دینی و توده ایسم را( نه صرفا بعنوان جریانی از چپ ) که بعنوان یک مشرب ِ فکری و پدرخوانده ی چپ ِ ایرانی با نظامِ ارزشی و مفهومی خاص ِ خود به سنجشگری کشد .۲- گفتمان خشونت در میهن ِ ما تاریخ هر دم روشن شونده تری دارد و امروزه بدون احتیاج ِ زیاد به مراجعه به کتب تاریخ و روش شناسی تاریخی با چشم و خرد ِ متعا رف میتوان بسیاری حقایق رادر این عرصه دید . آنچه دید نش فوق العا ده ضروریست یافتن و نمایاندن منطق ِدرونی گفتمان ِ خشونت است . تنها شناخت منطق درونی این گفتمانها ومؤلفه های اساسی آنهاست که میتواند مارا کمک کند تا از پوسته زرق و برقی آنها عبور کرده و سرشت تاریخی یا ضد تاریخی انها را باز شناسیم بدون اینکه مجبور باشیم در انبوه فاکتهای درست تنظیم نشده غرق شویم . نگارنده ی مقاله ی خواندنی فوق ، متاسفانه نتوانسته است قانونمند یهای این منطق ِ درونی را در ارتباتش با منطق ِ بیرونی و فرایند ِ چیرگی اندیشه های جهانئ مدرن ِ امروزین باز شناسی کند . اندیشه هائی که ابتکار تاریخی را در دست دارند و انرژیک ، پویا وبالنده هستنند ودر برابرآنها ، گفتمان ِ خشونت ِ مورد ِ بحث چیزی جز فغان محتضری که پذیرای مرگ نمیباشد نیست .

*روایت است که بهرام گور به دنبال گورخری

با اسبش به ورطه ای در میقلطد و هر دو جان

میدهند

——————————————————————————–

وارد شاهراه اطلاعاتى مى شویم

[ گفت و گو باپویا علاءالدینى متخصص برنامه ریزى – مهرداد ناظرى ]

منبع: ایران

دکتر پویا علاءالدینى متخصص برنامه ریزى اجتماعى، شهرى است. او تحقیقات گسترده اى در مورد ایران و جامعه اطلاعاتى انجام داده و نظریات جالبى در این زمینه دارد. علاءالدینى معتقد است: «ما در عصرى زندگى مى کنیم که هرگونه عدم توجه به شبکه هاى گسترده اطلاعاتى که در جهان به راه افتاده، ما را در انزوا و عقب ماندگى قرار مى دهد.»

او مى گوید: «ما به سوى یک نظم جهانى جدیدى در حال حرکت هستیم که توسعه در آن منوط به کارایى سیستم ارتباطى و اطلاعاتى است. گفت و گو با این استاد دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه تهران را بخوانید.

* وقتى از جامعه اطلاعاتى صحبت مى کنیم چه ساختارها و ویژگیهایى در آن مى بینیم که در جوامع قبلى موجود نبوده؟

– فکر مى کنم بین بحث ظهور جامعه اطلاعاتى و جهانى شدن رابطه تنگاتنگى وجود دارد. در واقع جهانى شدن به نوعى که در۲۰ ساله اخیر دیده ایم، لازمه اش ظهور جامعه اطلاعاتى بود. صد سال پیش هم مى خوانیم که انگلیس مستعمرات فراوانى داشت که بین آنها جریانات تجارى برقرار بود. یعنى شما مى توانستید به راحتى در همه جا پوند انگلیس را خرج کنید. ولى اتفاقى که اخیراً افتاده و دگردیسى هاى عمیقى را در بستر تحولات اقتصادى پدید آورده، این است که اولاً حوزه تجارت گسترش بیشترى پیدا کرده. دوم اینکه شما مى توانید در عرض چند ثانیه اطلاعاتى را از همه نقاط عالم کسب کنید. در واقع آن بحث اقتصادى جهانى شدن که لازمه اش پدید آمدن جامعه اطلاعاتى بود، امروز شکل گرفته و جهانى شدن را هم به گسترش جریانهاى کالا و خدمات مبدل کرده که در مرکز و کانون آن مسأله اطلاعات مطرح است.

همانطور که مى دانید بدون رفت و آمد اطلاعات به این سرعت، تجارت هم به این شکل میسر نخواهد بود. اکنون برخى از افراد جامعه اطلاعاتى را طورى تعریف مى کنند که یکى از وجوه اصلیش این است که ماده خام آن اطلاعات و محصولش هم اطلاعات است و این نکته مهمى است.

البته منظورم این نیست که همه بخش هاى اقتصادى را تحت کنترل و سیطره خود درآورد بلکه مسأله اساسى این است که بخش پیشرو اقتصاد کشورهاى توسعه یافته، ماده خام اطلاعات را مى گیرد و محصولى که ارائه مى دهد اطلاعات است که این محصول جدید موقعیتهاى جدیدى را فراهم کرده است. در کشورهاى در حال توسعه نیز رفت و برگشت سریع اطلاعات مى تواند بالقوه منافع فراوانى را براى مردم این مناطق به وجود آورد. درگذشته اگر فردى مى خواست در زمینه اى خاص اطلاعاتى را به دست آورد، به سادگى چنین شرایطى پدید نمى آمد. اما امروز یک روستایى هم با قرار گرفتن پشت یک کامپیوتر مى تواند اطلاعات مورد نظر را از شهر نیویورک دریافت کند. البته این یک روى قضیه است. روى دیگر اختلافى است که بین دسترسى ها وجوددارد و پدیده اى به نام شکاف دیجیتالى را دامن مى زند.

شکاف دیجیتالى یعنى تعدادى از مردم به منابع اطلاعاتى دسترسى دارند و یک عده دسترسى ندارند. فاصله بین این دو گروه، یک فاصله اقتصادى، اجتماعى عنوان مى شود. پس از یک طرف به نظر مى آید گسترش مبتنى بر اقتصاد به کمتر کردن فاصله ها و از طرف دیگر به زیاد شدن فاصله ها منجر شده است.

* تحقق این مسائلى که شما مطرح کردید بر کسى پوشیده نیست.

اما در ارتباط بامضرات علاوه بر شکاف دیجیتالى، از بیکارى ساختارى صحبت مى کنند که در اثر گسترش اقتصاد دیجیتالى رشد چشمگیرى پیدا کرده است. علت پیدایش یک چنین بیکارى وسیع و گسترده اى که ما امروز شاهد آن هستیم به کیفیت شکل بندى اقتصادى در جوامع پسامدرن بستگى دارد. در این مورد به نظر مى رسد که قانونمندى عمومى پدید نیامده و بسیارى از امتیازاتى که در دوره مدرنیته درسایه نظریات سوسیالیستها پدید آمده بود، از بین رفته و یا کم رنگ شده است. در این مورد خاص شما چه فکر مى کنید؟

– این اتفاق همیشه در تمام موجهاى صنعتى مى افتد. در واقع موتور اصلى سرمایه دارى نیاز به دگردیسى دارد تا یک رشته جدیدى از دل آن به وجود آورد و در کنار آن طبیعتاً برخى از شغلها از بین مى رود. ولى این یک روى سکه است. روى پنهان نشان مى دهد یک سرى فعالیتهاى جدید که اقتصاد را توسعه مى بخشد در حال گسترش و پدید آمدن است. آن هم به این طریق که آن شرکتهایى که داخل این دایره مى شوند، در ابتدا مقدارى سود مى برند و نتایج مفید و سودمندى عایدشان مى شود. پس از آن سودها را به سرمایه گذارى تبدیل کرده و در ازاى شغل هاى از بین رفته، شغلهاى جدید ایجاد مى کند و به ایجاد موجهاى جدید کمک مى کنند. نکته دیگر که در این راستا قابل ذکر است، این است که شما یک محصول جدید خلق کرده اید، این محصول روز اول یک تراشه کامپیوترى بوده، اکنون از آن، هزاران استفاده مى شود و محصولات جدیدى به بازار مى آید که آنها مى توانند ایجاد شغل کنند.

* اما شاخص هاى اقتصادى جهان این را نشان نمى دهد. جامعه اروپا امروز با نرخ هاى بیکارى فزاینده اى روبروست که نسبت به دوره قبل نگران کننده است. به نظر من ساماندهى کار در اثر رشد اقتصاد دیجیتالى دچار بحرانى شد که به سادگى قابل حل و فصل نیست.

– من فکر مى کنم ما باید ببینیم که بیکارى ناشى از چیست. اروپا جامعه اى است که به دلایل خاص بازارش کنترل شده است. بر همین اساس نرخ بیکارى شان زیاد است. مثلاً بازار برخى از کشورها کنترل شده نیست و شما ملاحظه مى کنید نرخ بیکارى شان در حد بسیار پایینى است ولى این اتفاق که سرمایه در حال جایگزین شدن به جاى آدم است در طول تاریخ اتفاق افتاده است.

* رشد این جریان که به آن اشاره مى کنید، بیکارى ساختارى را افزایش مى دهد و در نتیجه زمینه آشوبهاى اجتماعى را فراهم مى سازد؟

– اگر بیکارى ساختارى باشد مى بایست (طول ده سال به طرز فجیع و وحشتناکى افزایش یابد ولى من فکر نمى کنم اینطور باشد. اروپا ۲۰ سال است که این نرخ بیکارى را دارد و تغییر خاصى هم در این کشورها شکل نگرفته است، البته نرخ بیکارى شان نسبت به آمریکا بیشتر است. ما باید محاسبه انجام دهیم که نرخ بیکارى ناشى از کدام عامل است چون ممکن است صدها عامل در این قضیه دخیل باشند. عواملى که شما مطرح مى کنید ناشى از از بین رفتن کار کارخانه اى است. شغلهاى کارخانه اى هم اکنون در حال از بین رفتن است و به جاى آن شغلهاى مشاوره اى به وجود مى آید. مثلاً قبلاً یک کالا را تولید مى کردند و به مالزى مى فرستادند ولى امروز طراحى مى کنند و در مالزى مونتاژ مى کنند و در بقیه جهان به فروش مى رسانند.

* بحث را من از زاویه دیگرى مطرح مى کنم. یک ویژگى اساسى نظام سرمایه دارى در عصر اطلاعات این است که جهانى شدن بر مبنا و محور شرکتهاى چند ملیتى تکوین یافته است. این جهانى شدن با محوریت و رهبرى کشور آمریکا است که تبعات منفى آن انتقال سرمایه ها به این قاره و ایجاد فقر و بیکارى مزمن در سایر نقاط عالم است. از سوى دیگر به یاد داشته باشید در عصر پسامدرن یک خصلت و خصوصیتى پدید آمده که در دوره مدرنیته مطرح نبود و آن اینکه امروز سرمایه دارى در یک نقطه تولید مى کند و در سایر نقاط جهان مى فروشد. این آرزوى دیرینه سیستم سرمایه دارى بوده که امروز به منصه ظهور رسیده است. بر همین اساس اگر امروز سرمایه دار فرانسوى کارخانه اش را در تایلند تأسیس مى کند، در خود فرانسه کارگر بومى و فرانسوى بیکار مى شود. این عدم تعادلها ناشى از تحولات جدید را نمى توان نادیده گرفت و در بحث به آن توجه نکرد!

– اولاً اینکه چرا کارفرماى فرانسوى به تایلند مى رود خب این موضوعى است که باید بررسى شود. به نظر من دلیلش روشن است چون اولاً در تایلند نیروى کار ارزان تر از فرانسه است، دوم اینکه قوانین زیست محیطى در تایلند رعایت نمى شود و این به تسهیل کار شرکتهاى چند ملیتى کمک مى کند. سوم اینکه احتمالاً مواد خام در آن کشورها ارزان تر است و هزینه هاى جابه جایى را کمتر مى کند. ببینید در دنیایى که این همه اصطکاک وجود دارد بر مبناى آن چیزى که شما ارائه مى دهید حرکت کالاها و جریانها امرى طبیعى تلقى مى شود، اما در عین حال دولتها تمهیداتى را به کار مى گیرند که بر این جریانها تأثیر مى گذارد.

همین امروز براى ایجاد تعادل در خود اروپا در بخش کشاورزى مبالغ هنگفتى یارانه اختصاص داده مى شود، در حالى که اصولاً برطبق مزیت نسبى خودشان نباید تولید کنند. اگر ما فقط به مسأله مزیت نسبى نگاه مى کردیم در آن صورت اتفاقى که مى افتاد این بود که سرمایه فرانسوى ها به تایلند مى رفت. در فرانسه بیکارى زیاد مى شد، متعاقب آن در تایلند کارگر کم مى شد و نهایتاً کل سیستم به نوعى یک تعادل در دنیا به وجود مى آورد. در کشورى مثل فرانسه دولت بر این اعتقاد است که ما دستمزد را در یک حداقلى نگاه داریم، اگر عده اى بیکار شدند، بخشى از آنها را هم بازآموزى کنیم و به بخش دیگر از طریق بیمه، حقوق مى دهیم تا در خانه بنشینند. زیرا که ما در حال تعویض مدال اقتصادى مان هستیم و این کارخانه هاى تولیدى دیگر به درد ما نمى خورد البته دست دولتهاى جهان سوم به آن اندازه باز نیست.

* اگر اینقدر در روند اقتصاد جهانى طبق گفته شما تعادل وجود دارد، پس این همه اعتصابات کارگرى در فرانسه و سایر نقاط اروپا در اثر چه عواملى شکل مى گیرد؟

– من معتقدم ماهیت سرمایه دارى در یک دوره کوتاهى بعد از جنگ جهانى دوم لجام زده شد و یک حالت خوب و متعادلى پیدا کرد. ماهیت و خصلت اساسى سیستم سرمایه دارى این است که کارگران مرتب در حال مهاجرت باشند و تعدادى کارگر همیشه بیکار باشند تا هزینه ها پایین بیاید. از طرف دیگر آنها به حدى پیش نمى روند که همه چیز خراب و نابود شود. این وضعیت که عده اى در مضیقه باشند ویژگى ذاتى نظام سرمایه دارى است و کارى براى آن نمى توان انجام داد، مگر از طریق دولت رفاه گستر…

* در آن صورت هر روز باید در انتظار یک واقعه ۱۱ سپتامبر جدید باشیم!

– ۱۱ سپتامبر ربطى به این چیزها ندارد، چون در منطقه اى که ۱۱ سپتامبر شکل گرفته سرمایه دارها و بانکدارهایى زندگى مى کردند که در مضیقه مالى نبودند. اینکه بگوییم در اثر استثمار کارگران، واقعه ۱۱ سپتامبر شکل گرفته، تحلیل نادرستى است. من فکر مى کنم این مسأله ریشه اى فرهنگى و ایدئولوژیکى دارد که نیاز به بحث بیشترى را مى طلبد.

* بهتر است بحث را اندکى در مورد ایران ادامه دهیم. به نظر شما ایران در این جریان انقلاب انفورماتیکى چه وضعیت و جایگاهى دارد؟

– به نظر من این بازى، بازى ساده اى نیست. تجربه نشان داده مناطقى مى توانند خود را وارد جامعه اطلاعاتى کنند و سود بیشتر و ضرر کمترى را متحمل شوند که خودشان در جریان جهانى شدن افتاده باشند و تقاطع اصلى جریانات جهانى شدن از آنجا رد شده باشد.

ما متأسفانه از این جریانات تجارى جهانى بسیار دور افتاده ایم.

* آیا مى توان گفت ما به نوعى داخل این میدان پرت شده ایم؟

– در این زمینه مى توان اینطور نظریه پردازى کرد. اگر به کشورهاى توسعه یافته و مراکز اصلى تحولات اقتصادى جهان مثل نیویورک، پاریس، لندن و توکیو و… نگاه کنید، ملاحظه مى کنید که تمام جریان اطلاعات و شاهراه هاى اصلى از این مناطق مى گذرد. بعد از این مناطق، ما شهرها و حوزه هایى را داریم که درجه ۲ محسوب مى شوند مثل سئول و کوالالامپور و… است، که اینها خودشان را از طریق کشورهاى دسته اول به جریانات اصلى اقتصادى، تجارى وصل کرده اند. گروه سوم کشورهایى مثل هند هستند که براى خود جزیره هایى درست کردند. اینها نمى توانند تمام کشور را به طور یکدست به لحاظ تولید و مصرف اطلاعات پوشش دهند. اما چندان هم از جریانات اصلى اطلاعات به دور نیستند و در بخش هایى از این گونه کشورها مبادله اطلاعات در سطح کشورهاى توسعه یافته انجام مى گیرد. گروه چهارم وضعیت مناسبى ندارند و حتى نتوانسته اند این جزیره ها را ایجاد کنند و به نوعى از دنیا جدا هستند.

تحریم اقتصادی آمریکا

ارزیابی گذشته و چشم انداز آینده

بخش نخست

هادی زمانی

آوریل ۲۰۰۵

www.iransolidarity.

برای ۲۶ سال، تحریم اقتصادی وجه غالب سیاست آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران (ج.ا.) بوده است. اهداف این سیاست دقیقا چه بوده اند؟ آیا این سیاست در دستیابی به اهداف خود موثر و موفق بوده است؟ تاثیر این سیاست برعملکرد اقتصادی و سیاسی ج.ا. چه بوده است. این سیاست تا چه حد موجبات تغییر رژیم را فراهم آورده است؟ تاثیر آن بر رفتار رژیم در عرصه های سیاست خارجی و داخلی چه بوده اند؟ آیا در مهار رژیم ج.ا. موفق بوده است؟ عوامل تاثیر گذار بر عملکرد و کارآمدی این سیاست کدامند؟ اگر این سیاست از موفقیت لازم برخوردار نبوده، دلایل آن چیست؟ برجسته ترین ضعف ها و کاستی های آن کدامند؟ اساسا، معیارهای سنجش چیست؟ بالاخره، چشم انداز تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. چگونه است؟ آیا به تحریم همه جانبه خواهد انجامید، یا اینکه بسته به موفقیت مذاکرات هسته ای اتحادیه اروپا با ج.ا. با سرعت یا آهسته برچیده خواهد شد؟ نوشته حاضر نگاه کوتاهی به این پرسشها است.

ارزیابی حاضر حاکی از آن است که سیاست تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. هزینه هنگفتی را بر ایران تحمیل کرده است. اما علیرغم این هزینه سنگین، تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. در نیل به اهداف خود، یعنی تغییر رژیم، مهار رژیم و تغییر رفتار رژیم از موفقیت کمی برخوردار بوده است. این امر دارای دلایل متعددی است که مهمترین آنها عبارتند ازچندگانه و ناهمساز بودن اهداف سیاست تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا.، عدم تناسب بین اهداف و ساختار تحریم های مزبور، بی توجهی به ویژگی ها و ساختار سیاسی ج.ا. و مهمتر از همه، عدم موفقیت آمریکا در جلب حمایت جامعه جهانی، به ویژه اتحادیه اروپا برای تحریم همه جانبه ایران.

برای تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. بسته به نتیجه مذاکرات هسته ای اتحادیه اروپا با ج.ا. میتوان چشم اندازهای متفاوتی را متصور شد. از یکسو، تشدید بحران هسته ای ایران با بالا بردن هزینه تداوم بحران و افزایش منافع حل آن میتواند به الغای کلیه تحریم ها علیه ج.ا. در چارچوب یک معامله بزرگ بین آمریکا و ج.ا. بیانجامد. در شرایط حاضر پیشبرد این سیاست با موانع متعدد و بسیار سختی روبرو است. با اینهمه نمیتوان احتمال پیشرفت آنرا نادیده گرفت.

در یک سناریوی محتمل تر، چنانچه مذاکرات هسته ای اتحادیه اروپا با ج.ا. به نتایج موفقیت آمیزی بیانجامد اما سایر مشکلات ج.ا. با آمریکا ادامه یابد، آمریکا فرصتی بدست خواهد آورد تا در عین دادن امتیازاتی به ج.ا. در چارچوب موافقت نامه نهایی اتحادیه اروپا، سیاست تحریم اقتصادی خود علیه ایران را تعدیل کند، ساختار آنرا بهینه سازد و هزینه اقتصادی و سیاسی ادامه آنرا برای آمریکا به حداقل برساند.

از سوی دیگر، بحران هسته ای ج.ا. در صورت شکست مذاکرات اتحادیه اروپا و همسو شدن سیاست اتحادیه اروپا و آمریکا در برابر ج.ا. برای اولین بار تحریم اقتصادی همه جانبه ایران را به یک سناریوی مطرح و جدی تبدیل خواهد کرد. تحریم همه جانبه ایران، علیرغم کلیه دشواری های آن، در صورت شکست مذاکرات هسته ای، راه کاری شدنی و محتمل است که میتواند به ویرانی ایران بیانجامد. تجربه عراق حاکی از آن است که تحریم همه جانبه ایران، حتی اگر با موفقیت انجام پذیرد، ممکن است موجب تغییر رفتار و یا تغییر رژیم ج.ا. نگردد و نهایتا به حمله نظامی به ایران منجر گردد.

بخش نخست این نوشتار بررسی مختصری است از شرایط بین المللی سیاست تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا.، عوامل تاثیر گذار بر آن و معیارهای سنجش عملکرد آن. بخش دوم نگاه کوتاهی است به تاریخچه تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. همراه با ارزیابی عمکرد و میزان موفقیت آن. قسمت پایانی به بررسی چشم اندازهای تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. و ارزیابی پیآمدها، هزینه ها و مخاطرات احتمالی آن میپردازد.

۱٫ الگوی نظری

تحریم اقتصادی آمریکا علیه ج.ا. متاثر از عوامل متعدد و پیچیده ای است. لذا، ارزیابی عملکرد و موفقیت این سیاست مستلزم یک چارچوب نظری منسجم است. این الگوی نظری میبایست به شرایط جهانی سیاست مزبور توجه داشته باشد و معیارهای عملی و روشنی را برای ارزیابی این سیاست در اختیار بگذارد. از سوی دیگر میبایست رابطه و سازگاری بین اهداف و ساختار تحریم ها را نیز مد نظر داشته باشد.

شرایط جهانی

طی دو دهه اخیر استفاده از تحریم اقتصادی به عنوان ابزاری جهت مهار رژیم های سیاسی و تغییر رفتار و ماهیت آنها به سرعت گسترش یافته و کاربرد آن دستخوش تحولات ژرفی گردیده است. سه پدیده کلان بین المللی در ایجاد این تحولات دارای تاثیرات چشمگیری بوده اند:

· جهانی شدن

· پایان جنگ سرد

· واقعه ۱۱ سپتامبر

روند جهانی شدن دارای تاثیرات مهم و چشمگیری بر میزان و چگونگی کاربرد تحریم اقتصادی بوده است. روند جهانی شدن با ادغام فزاینده اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورها، مرز بین سیاست داخلی و خارجی را کم رنگ کرده، سرنوشت اقتصادی و سیاسی کشورها را به یکدیگر وابسته کرده است. برای مثال، در فاصله ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰ سهم صادرات در تولید ناخالص ملی آمریکا متجاوز از دو برابر شد[۱]. در زمینه سرمایه گذاری مستقیم خارجی این افزایش به مراتب شدید تر بوده است. این امر یکی ازعلل پایه ای علاقه آمریکا به استقرار ثبات سیاسی و گسترش اصلاحات سیاسی در کشورهای توسعه نیافته است. در اقتصاد جهانی، بروز بحران در یک نقطه میتواند با سرعت به سایر کشورها منتقل گردد و ناکارآمدی یک کشور یا منطقه درجذب سرمایه و توسعه اقتصادی میتواند آهنگ توسعه اقتصادی سایر کشورها و مناطق را کند سازد. لذا، روند جهانی شدن با افزایش چشمگیری در استفاده از تحریم اقتصادی بمنظور تغییر رفتار و ماهیت رژیم های سیاسی همراه بوده است.

از سوی دیگر، جهانی شدن و افزایش رقابت بدین معنی است که هر کشور میتواند نیازهای اقتصادی و سیاسی خود را از منابع متعدد تامین کند و دیگر سرنوشت آن تنها به یک یا دو کشور وابسته نمیباشد. این امر موجب افت اهمیت و کارآیی سیاست تحریم اقتصادی یک جانبه و افزایش اهمیت تحریم های چند جانبه گردیده است. در شرایط نوین جامعه جهانی، سیاست تحریم اقتصادی در غالب موارد هنگامی موفق خواهد بود که با موافقت و مشارکت کلیه یا اکثر کشورها انجام پذیرد و به اصطلاح همه جانبه یا حداقل چند جانبه باشد. این امر به نوبه خود هنگامی میسر است که انگیزه و منافع تحریم اقتصادی بین المللی و همه جانبه باشد. البته برای اقتصاد نیرومندی مانند آمریکا اعمال تحریم های اقتصادی یک جانبه هنوز میسر است. اما این امر بیشتر در زمینه هایی موفق است که آمریکا در آن از قدرت انحصاری قابل توجهی برخوردار است، مانند بازار سرمایه و تکنولوژی بسیار پیشرفته. به عبارت دیگر، جهانی شدن با تعمیق وابستگی کشورهای جهان به یکدیگر از یکسو موجب کاهش تاثیر تحریم های یک جانبه و از سوی دیگر موجب افزایش ضربه پذیری کشورها در برابر تحریم های چند جانبه گردیده است.

گسترش کاربرد تحریم اقتصادی بمنظور مهار رژیم ها و تغییر رفتار و ماهیت آنها به ویژه پس از پایان جنگ سرد بسیار چشمگیر است. پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی، با حذف محدودیت های ناشی از حضور شوروی موجب شد تا آمریکا از آزادی عمل بیشتری در صحنه سیاست جهانی برخوردار گردد. این تغییر موجب گشت تا انتظار آمریکا از سایر کشورها جهت رعایت موازین مورد نظر آن و آمادگی آمریکا در کاربرد تحریم اقتصادی به عنوان ابزاری برای اعمال این خواستها به میزان قابل توجهی افزایش یابد. لذا، پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی با افزایش چشمگیری در کاربرد تحریم اقتصادی توسط آمریکا همراه بوده است. این تغییر به ویژه در نیمه اول دهه ۹۰ بسیار قابل توجه است. در فاصله ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۶ آمریکا در ۵۰ مورد ازتحریم های اقتصادی برای پیشبرد سیاست های خود استفاده نمود[۲]. در این مسیر شیوه کاربرد تحریم اقتصادی نیز دستخوش تغییرات قابل توجهی گردیده است. تا سال ۱۹۹۰ استفاده آمریکا از تحریم اقتصادی عمدتا بمنظور کنترل و تغییر سیاست خارجی سایر کشورها، به ویژه کنترل گسترش نفوذ شوروی و جنبش جهانی کمونیسم بود. اما از سال ۱۹۹۰ در ۶۰ در صد موارد هدف اعلام شده آمریکا ازتحریم اقتصادی تغییر رفتار دولتهای مربوطه در زمینه سیاست داخلی، به ویژه رعایت حقوق بشر و دموکراسی بوده است[۳].

واقعه ۱۱ سپتامبر نیز دارای تاثیر چشمگیری برروی کاربرد تحریم اقتصادی بوده است. این واقعه موجب پیدایش اعتماد به نفس و عزم تازه ای در افکار عمومی ، نیروهای سیاسی و دولت آمریکا برای استفاده از نیروی نظامی و اقتصادی بمنظور پیشبرد سیاست خارجی آمریکا شده است و ظرفیت افکار عمومی و سیستم سیاسی آمریکا را برای تحمل هزینه و پذیرش چالشهای بین المللی افزایش داده است. تحریم اقتصادی یکی از ابزاری است که آمریکا در این راستا به کار میبرد، به ویژه هنگامیکه اقدام نظامی به علت ملاحظات سیاسی و نظامی آنا میسر نباشد. در این چارچوب تحریم اقتصادی، جانشین، مکمل و شرایط ساز اقدامات دیپلماتیک و نظامی است. واقعه ۱۱ سپتامبر کاربرد تحریم اقتصادی را نیز متحول ساخته است. اکنون دامنه کاربرد تحریم اقتصادی گسترده شده، به این معنی که دیگر محدود به دولتها نمیباشد، بلکه علیه سازمانهای تروریستی، افراد حامی آنها و شرکتهایی که با کشورهای حامی تروریسم به مبادله تجاری اقدام میکنند نیز بکار برده میشود. مهمترین و متداولترین راهکار در این رابطه عبارت است از کشف و ظبط اموال و دارایی های سازمانهای تروریستی و افراد حامی آنها. تغییر دیگر افزایش کاربرد تحریم اقتصادی برای کنترل و جلوگیری از گسترش سلاحهای کشتار دسته جمعی، به ویژه سلاحهای هسته ای است. افزایش کاربرد تحریم اقتصادی برای دفاع از حقوق بشر و دموکراسی نیز قابل توجه است.

عوامل فوق موجب رشد چشمگیر تحریم های اقتصادی همه جانبه گردیده است. تا سال ۱۹۹۰ سازمان ملل تنها در ۲ مورد اقدام به اعمال تحریم اقتصادی نمود. اما در دهه ۹۰ تعداد تحریم هایی که توسط سازمان ملل و سازمانهای بین المللی اعمال شد به ۱۱ کشور و چهار حرکت سیاسی افزایش یافت. در سیر این تحولات بازیگران جدیدی نیز وارد صحنه شده اند، مانند گروه فشار بین المللی اسرائیل که درپیشبرد تحریم های اقتصادی آمریکا طی دهه اخیر نقش مهمی برعهده داشته است،.

معیارهای ارزیابی

برای بررسی تاثیر تحریم های اقتصادی میبایست چهار عامل را در نظر گرفت:

۱٫ اثر (impact) یا هزینه تحریم اقتصادی بر روی کشوری که مورد تحریم قرار گرفته است

۲٫ موثر بودن(effectiveness) تحریم در نیل به اهداف مورد نظر- تاثیر تحریم بر رفتار و ماهیت رژیم تحت تحریم

۳٫ مطلوبیت(utility) تحریم در نیل به اهداف مورد نظر، یعنی هزینه تحمیل شده بر کشورتحت تحریم منهای هزینه اعمال تحریم برای کشور تحریم کننده

۴٫ مطلوبیت نسبی تحریم اقتصادی در مقایسه با سایر ابزارهای موجود.

تحریم اقتصادی هنگامی موفق است که اولا هزینه سنگینی بر کشور تحت تحریم تحمیل نماید. دوما، فشار اقتصادی را به فشار سیاسی موثر تبدیل کند و تغییرات مورد نظر را در رفتار و یا ماهیت رژیم تحت تحریم بوجود آورد. سوما، هزینه ای که بر اقتصاد کشور تحت تحریم تحمیل میکند به مراتب بیشتر ازهزینه آن برای اقتصاد کشور تحریم کننده باشد. بالاخره، در مقایسه با سایر ابزار و سیاست های ممکن از مطلوبیت بیشتری برخوردار باشد[۴].

اثر تحریم اقتصادی از یک سو به ساختار و مکانیزم تحریم مورد نظر و از سوی دیگر به ساختار اقتصادی کشور تحت تحریم، دسترسی آن به اقتصاد جهانی و توانایی آن در یافتن جانشین های مناسب برای کالاها و خدمات تحریم شده بستگی دارد. با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد، روند جهانی شدن موجب کاهش اثر تحریم های یک جانبه شده است.

از سوی دیگر، موثر بودن تحریم اقتصادی در ایجاد تغییرات لازم دررفتار و ماهیت رژیم مورد نظر به عوامل متعددی از جمله ساختار سیاسی کشور مورد تحریم بستگی دارد. به عبارت دیگر، اثر و هزینه اقتصادی تحریم از مکانیزم و پروسه بغرنجی میگذرد تا تغییرات لازم در رفتار و ماهیت رژیم مورد نظر را بوجود آورد (نمودار ۱ را ملاحظه کنید). وجود دیکتاتوری به ویژه گونه های ایدئولوژیک، مذهبی و ناسیونالیستی، نبود نهادهای مدنی و نیروهای سیاسی موثرغالبا روند تبدیل اثر اقتصادی تحریم به تاثیر سیاسی و ایجاد تغییرات مورد نظر در رفتار و ماهیت رژیم را آهسته و بغرنج کرده، بسته به توانایی رژیم مورد نظر، آنرا برای مدت قابل توجهی به تعویق میاندازد. از سوی دیگر، هرچه ساختار سیاسی یک کشور بازتر و رقابتی تر باشد، احتمال موفقیت تحریم اقتصادی بیشتر خواهد بود. برای تدوین تحریم های موثر و موفق، درک ساختار سیاسی و ویژگی های کشور تحت تحریم از اهمیت حیاتی برخوردار است.

موفقیت تحریم اقتصادی همچنین به ظرفیت هزینه پذیری کشور تحریم کننده نیز بستگی خواهد داشت که به نوبه خود تابع ساختار و شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن خواهد بود. طبیعتا در شرایط دشوار اقتصادی ظرفیت هزینه پذیری کشور کم و اعمال تحریم های پرهزینه دشوار خواهد بود. از سوی دیگر ناهمگنی سیاسی و وجود منافع متقابل و رقابتهای شدید نیز کار اعمال تحریم های پرهزینه را برای کشور تحریم کننده دشوار میسازد.

سیاست تحریم اقتصادی هنگامی مطلوب است که هزینه آن برای کشور تحت تحریم بسیار بیشتر از هزینه آن برای کشور تحریم کننده باشد. همچنین در موارد استراتژیک موفقیت تحریم میتواند برای کشور تحریم کننده دارای منافعی باشد که میبایست با احتساب احتمال های مربوطه در محاسبه هزینه – منافع تحریم منظور گردد.

بالاخره، تحریم اقتصادی هنگامی یک انتخاب موجه است که نه تنها منافع آن بیشتر از هزینه های آن باشد، بلکه نسبت منافع بر هزینه های آن در مقایسه با سایر ابزار و گزینه ها نیز بیشتر باشد. به عبارت دیگر برای انجام تغییرات مورد نظر در رفتار و ماهیت یک رژیم و یا هر هدف دیگر میبایست ابزار و سیاستی را برگزید که دارای بیشترین نسبت منافع به هزینه باشد.

ارزیابی میزان موفقیت سیاست تحریم اقتصادی کار دشواری است زیرا در بسیاری از موارد اهداف تحریم های اقتصادی چندگانه و بعضا ناروشن بوده و در پاره ای از موارد تحریم ها دارای اهداف اعلام نشده میباشند. همچنین، غالبا اطلاعات لازم و کافی در مورد مطلوبیت نسبی سیاست تحریم اقتصادی (در مقایسه با سایر ابزارها و سیاستها) در دسترس نمیباشد. سوما، تحریم اقتصادی غالبا همراه با ابزارهای دیگر مانند تهدید نظامی و انزوای سیاسی بکار برده میشود و به راحتی نمیتوان گفت که چه مقدار از پیآمد حاصله نتیجه تحریم اقتصادی و چه مقدار آن نتیجه کاربرد سایر سیاست ها بوده است. افزون بر این، تحریم اقتصادی یک کشورغالبا چندین سال به طول میانجامد. طی این مدت گاه تغییرات اقتصادی و سیاسی مهمی، مستقل از تحریم اقتصادی نیز روی میدهند که تاثیر آنها را نمیتوان به راحتی از تاثیر تحریم اقتصادی جدا نمود. برای مثال، طی مدتی که لیبی در تحریم اقتصادی بود قیمت نفت در بازار جهانی شدیدا کاهش یافت. تعدادی از تحلیلگران برآنند که تغییر رفتار لیبی بیشتر ناشی از افت درآمد آن بود تا تحریم اقتصادی آمریکا. در مورد ایران، در نیمه دوم دهه ۹۰ جو سیاسی ج.ا. باز تر از دهه ۸۰ بود، اما این تغییر بیشتر ناشی از تحولات داخلی جامعه ایران بود تا تحریم اقتصادی آمریکا.

در تحلیل نهایی موفقیت سیاست تحریم اقتصادی به معادله هزینه – منافع آن بستگی دارد. برخی از تحریم ها هزینه های بسیار هنگفتی بر مردم کشور تحت تحریم تحمیل میکنند. با این وصف، چنانچه دارای منافع استراتژیک اساسی باشند و از زیانهای سنگین تری جلوگیری نمایند، میتوانند همچنان مطلوب محسوب شوند. از سوی دیگر، هزینه بالای تحریم اقتصادی گاه میتواند ناشی از خطای محاسبه رژیم تحت تحریم، اتخاذ سیاست های نادرست و مدیریت نسنجیده امور باشد تا نتیجه اجتناب ناپذیر تحریم مورد نظر.

بررسی رابطه بین ساختار و مکانیزم تحریم اقتصادی و اهداف آن نیز قابل توجه است. چنانچه اهداف یک تحریم اقتصادی غیر واقع بینانه یا بیش از حد دشوار باشند، تحریم اقتصادی موفق نخواهد شد. به همین دلیل موفقیت تحریم هایی که هدف آنها سرنگونی یک رژیم است دشوارتر میباشد. همچنین، چنانچه زمان پیش بینی شده برای اعمال تحریم اقتصادی بیش از اندازه کوتاه باشد، طبیعتا تحریم مورد نظر موفق نخواهد شد.

در مجموع، تجربه جهانی حاکی از آن است که تحریم های اقتصادی هنگامی دارای بیشترین تاثیر و کارآیی میباشند که چند جانبه باشند. اما اعمال تحریم های چند جانبه هنگامی میسر است که کشور تحریم کننده بتواند پشتیبانی و همکاری موثر جامعه جهانی را جلب نماید. این امر در هر شرایطی امکان پذیر نبوده و به عوامل متعددی بستگی دارد، مانند ماهیت رژیم تحت تحریم، وضعیت اقتصادی و سیاسی درونی آن، موقعیت اقتصادی و سیاسی آن در جامعه جهانی، شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه جهانی و شدت و چگونگی رقابت بین بلوک های عمده جامعه جهانی .

انواع تحریم های اقتصادی

تحریم های اقتصادی را بر اساس اهدافی که دنبال میکنند میتوان به سه گروه اصلی تقسیم بندی نمود:

· مهار رژِیم

· تغییر رفتار رژیم

· تغییر رژیم

تحریم های فوق دارای ساختارهای متفاوتی میباشند و ابزارهای اقتصادی را با ترکیب ها و نسبتهای متفاوتی بکار میگیرند. هدف تحریم هایی که بمنظور مهار رژیم تدوین میشوند عمدتا محروم ساختن رژیم مزبور از منابع اقتصادی و جلوگیری از دست یافتن آن به فناوری و تجهیزات مورد نظر است. در صورتیکه تحریمی که برای تغییر رفتار رژیم تدوین میشود میبایست به مجموعه ای از سیاست ها ی تشویقی برای ایجاد تغییر رفتار مورد نظر در رژیم نیز مجهز باشد. از سوی دیگر، تحریمی که هدف آن تغییر رژیم است میبایست بیشترین خسارت تحریم را متوجه دستگاه و هیئت حاکمه و ماشین دولت سازد و همزمان از کانون های سیاسی مخالف رژیم در درون جامعه حمایت نماید. در یک اقتصاد متکی به بخش دولتی، هدف قرار دادن دارایی ها و بخش هایی که منابع مالی هیئت حاکمه را تامین میکنند دشوارتر میباشد. در چنین اقتصاد هایی موفقیت سیاست تحریم اقتصادی غالبا مستلزم کاربرد تحریم های فراگیر و همه جانبه میباشند.

همچنین، ساختار سیاست تحریم اقتصادی میبایست با اهداف و وظایفی که برای آن در نظر گرفته شده است متناسب باشد. در غالب موارد شکست سیاست تحریم اقتصادی بدین دلیل است که تحریم مورد نظر به ساختار و ابزارهایی متکی است که با اهداف سیاست گذاران متناسب نمیباشند.

——————————————————————————–

[۱] از ۵% با ۱۱% افزایش یافت. برای توضیحات بیشتر به مقاله “ایران: فرصت ها و چالشهای جهانی شدن” در سایت www.iransolidarity.com مراجعه کنید.

[۲] M. O’Sullivan, 2003, Shrewd Sanctions, The Brookings Institute, Washington D.C.

[۳] همانجا

[۴] برای توضیحات بیشتر پیرامون این الگوی نظری به نوشته بالا مراجعه کنید.

وقتی روشنفکر مذهبی به بن بست می‌رسد جوانان راه گشا می‌شوند

۱۳۸۴.۰۲.۰۹

کیهان لندن

شاهین فاطمی

روشنفکر مذهبی با روشنفکر غیرمذهبی تفاوت بسیار دارد. منظور از مذهبی در این بحث الزاما به تعریف معمولی «مذهب» یا دین خلاصه نمی‌شود. روشنفکران ایدئولوژیک هم نوعی انسان مذهبی هستند. همه آنهایی که بجای عقل سلیم و استفاده از منطق و استدلال، حقیقت را در چهارچوبهایی از پیش ساخته و پرداخته شده جستجو می‌کنند نوعی انسانهای مذهبی هستند. پیامبرانشان ممکن است موسی، عیسی یا محمد باشند و یا مارکس، هیتلر، استالین و مائو.

در ایران کنونی روشنفکران مذهبی به کسانی اطلاق می‌شود که حاضر نیستند قبول کنند آمیزش دین و دمکراسی نه امکان پذیر است و نه بدرد دنیای امروز می‌خورد. این جماعت راهی بسیارطولانی را با رژیم موجود پیموده‌اند و با آنکه بارها سرشان به سنگ خورده است هنوز آمادگی آنرا ندارند و یا آن شهامت را دارا نیستند که به اشتباهات گذشته خود اقرار کنند و رسما و علنا از این قانون اساسی و جمهوری اسلامی فاصله بگیرند.

اکنون که گفتگوهای سیاسی پیرامون صحنه سازی انتخابات ریاست جمهوری در ایران صراحت بیشتری یافته است بخوبی می‌توان تفاوت نحوه برخورد با واقعیات را از سوی نمایندگان روشنفکران دینی و رهبران مبارزات دانشجویی تشخیص داد. یکی از بازماندگان نسل روشنفکران دینی که از قدرت رانده شده ولی هنوز برای نظام تئوری بافی می‌کند سعید حجاریان است. جالب توجه خواهد بود که نقطه نظرهای او را درمورد اوضاع سیاسی امروز ایران با دیدگاههای دانشجویان وابسته به دفتر تحکیم وحدت در این ستون با هم مقایسه و بررسی‌کنیم. در مصاحبه‌ای که در روزنامه‌ای به نام «اقبال» در تهران انجام گرفته است سعید حجاریان مطالبی می‌گوید که بیشتر و بهتر از همیشه گویای آشفته فکری و درماندگی این جماعت است.

خبرنگار: یک بار در مصاحبه‌ای سراغ اصلاحات را از شما گرفتم گفتید درحال احتضار است. حالا چطور است؟

حجاریان: نه، در حال احتضار نبود. حتما مرده بود. من قبل از آن گفته بودم اصلاحات مرد. از نظر من آخرین میخی که به تابوت اصلاحات کوبیده شد در جریان انتخابات مجلس هفتم بود. چون دولت گفته بود اگر انتخابات آزاد و عادلانه نباشد برگذار نمی‌کنیم ولی علی رغم همه این حرفها برگذارکرد.

این دولت پس از آن دیگر دولت اصلاحات نبود…

– پس «زنده باد اصلاحات» چه می‌شود؟

حجاریان: چون جز اصلاحات راه دیگری برای ایران سراغ ندارم. راه انقلاب برای ایران به دلائل متعدد مسدود است. نه اینکه نتوان انجام داد. بلکه تبعاتش ممکن است آنقدر بالا باشد که به کار نیاید.

– مدل انقلابهای مخملین چطور؟ آیا ممکن است برخی نیروهای برانداز از آن به عنوان یک گزینه کم هزینه تر برای تحولات دمکراتیک در ایران استفاده کنند؟

حجاریان: انقلابهای مخملین یا صورتی در جاهایی رخ داده که دارای جامعه مدنی قوی بوده و یا در دولت شکاف عمیق بروز کرده است و یا اپوزیسیون قوی توانسته است بخشی از کشور را طی یک جنگ یا تقابل داخلی به قبضه خودش دربیاورد.

– ایران کدام یک از این شرایط را دارد؟

جحاریان: «هیج کدام را»

پیش از آنکه به بخش دیگر این مصاحبه در مورد مشروطه خواهان بپردازیم بهتر است اصل این تز را بهتر بشکافیم. به قول آقای حجاریان در ایران نه اپوزیسیون قوی وجود دارد نه جامعه مدنی و از همه مهمتر هیچگونه شکافی در ساختار حکومتی وجود ندارد. بسیار جالب است که پس از هشت سال حکومت آقای خاتمی که قرار بود جامعه مدنی در ایران بسازد امروز یکی از مهندسان آن طرح این چنین به شکست خود اقرار می‌کند. در مورد عدم شکاف در ساختار حکومتی فرمایش جناب ایشان باید برای آنهایی که چشم امید به امثال حجاریان دوخته بودند و انتطار داشتند این گروه از حکومت جدا شود درس آموزنده‌ای باشد.

اما چرا استدلال ایشان در مورد عدم امکان پیروزی انقلابهای دور از خشونت بی پایه و اساس است. دلیل اصلی پیروزی این نوع انقلابها وجود نارضایی شدید در میان مردم است. دلیل پیروزی همه این انقلابهایی که ایشان به آنها اشاره می‌کنند عدم محبوبیت نظامهای حاکم بوده است. رژیم میلاسوویچ در صربستان و یا حکومتهای دیگری که به همان سرنوشت دچار شدند هرگز به اندازه نظام جمهوری اسلامی مورد تنفر مردم کشورهایشان نبودند. آنچه برای پیروزی مردم علیه این نوع رژیمها اساسی ترین شرط است عدم رضایت جامعه از این نوع حکومتهاست. آقای حجاریان به دلائل بسیار واضح در مورد این اصل سکوت می‌کند چون وظیفه او پیداکردن دلائل کافی برای دلسرد کردن جوانان و دیگر مخالفان این نظام است. ایشان نیز مثل آقای خاتمی از سهامداران اصلی رژیم است و نیک می‌داند که اگر این نظام سرنگون شود برای منافع امثال ایشان حافظ و مدافعی باقی نخواهد ماند.

عبور از خمینی مجاز نیست!

در بخش دیگری از این مصاحبه آقای حجاریان از شاه و بختیار یاد می‌کند.

خبرنگار: چرا نخبگان به صورت جدی وارد عرضه نشده‌اند؟

حجاریان: نخبگان که جا رفتند می‌دانند که عواقبش چه خواه بود.

– چه عواقبی دارد؟

حجاریان: عواقب این که راست درکشور حاکم شود را خبر دارند یا نه؟

– شاید فکر می‌کنند که باید پدال گاز را بیشتر فشار داد. شاید آنها فکر می‌کنند با این روشها نمی‌توان از اصلاحات گفتمانی عبور کرد.

حجاریان: باید عبور را تعریف کنیم، عبور از عبور؟ عبور از خاتمی؟ آیا از ماشین خاتمی سبقت بگیریم؟ من که گفتم این سبقت مجاز است. اما عبور از امام خمینی و انقلاب آیا مجاز است؟ یک عده از انقلاب عبور کرده‌اند و رفته‌اند پیش سلطنت طلبها. شعار عبور از انقلاب و یا نظام را شنیده‌ایم. اما گمان نمی‌کنم شعار بازگشت به سلطنت خیلی جدی باشد. می‌گویند اگر بختیار می ماند بهتر از انقلاب بود.

– شاید از بحث مشروطه خواهی شما، خصوصا در مقاله «بازرگان، مشروطه خواه تمام عیار» شما هم بتوان این تعبیر را بیرون کشید.

حجاریان: انقلاب آمد، جارو کرد .برد. انقلاب که خبر نمی‌کند، یکبار می آید.

– مشخص نکردید که این جارو کردن خوب بود یا بد. چون اگر بحثهای اصلاح‌طلبان مبنی بر ترجیح ساختار حقیقی را بپذیریم و یا همان بحثهای مشروطه‌خواهی شما را، شاید مشروطه کردن سلطنت منطقی تر می‌نمود.

حجاریان: نه، توسعه سیاسی شاه به لحاظ زمانی و تاریخی دیر و به لحاظ میزان کم بود.

سر انجام خبرنگار از این همه صغرا و کبرا چیدنهای بی نتیجه خسته می‌شود و از حجاریان می پرسد: «بالاخره توجیه شما برای دعوت مردم به انتخابات چیست؟» آقای حجاریان در پاسخ می‌فرمایند: «تناسب هدف و وسیله، اگر وسیله شما ناقص تر و کم جنبه تر از هدف شما بود، رفتار شما غیر عقلانی است. اگر با سطل بخواهید آب هامون را بکشید، کار غیرعقلانی کرده‌اید.»

باید پذیرفت که جمهوری اسلامی بسیار ماهرانه از همه مهره‌های مختلف خود بهره‌برداری می‌کند. در حالی که آقای حجاریان با سفسطه و آسمان به ریسمان بستن سعی می‌کند برای نظام کسب آبرو کند و مردم را به پای صندوقهای رای بکشاند، علی یونسی دم از تهدید و ارعاب می‌زند و می‌گوید: «تشویق مردم به عدم حضور در انتخابات از شیوه‌های براندازی نظام است.»

صراحت و شهامت را از دانشجویان بیاموزید. همزمان با تهدید وزیر اطلاعات نظام علیه همه کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات و تحریم آن تشویق و ترغیب می‌کنند، در تهران شورای تحکیم وحدت دانشجویان انتخابات را غیر دمکراتیک خوانده شرکت درآنرا منع می‌کند. دانشجویان در بیانیه خود با صراحت تمام ماهیت غیر دمکراتیک این انتخابات را تشریح می‌کنند؛ «انتخاباتی که به دمکراسی ختم نمی‌شود، ماهیت نمایشی دارد و نقشش تضمین حاکمیت و مشروعیت بخشیدن به آن است.» برخلاف پند و اندرزهای آقای حجاریان دانشجویان در اعلامیه خود با کمال صراحت به تجربه کشورهای دستخوش دگرگونی اشاره کرده و می‌گویند: «در اکثر این جوامع نیروهای سیاسی و اجتماعی پس از به بن بست رسیدن رویکردهای رفرمیستی، روشهای عدم همکاری با حاکمیت و مشروعیت ستانی از ساختار قدرت حاکم را برای تسریع در پیروزی به کار بستند و صد البته در این میان سختیها و مرارتهای ناشی از مخاطرات و فرسایشی بودن این فرایند را بر اتلاف پتانسیلهای ملی درپای ساختارهای اصلاح ناپذیر ترجیح دادند.»

این سازمان دانشجویی با کمال شهامت و صراحت قانون اساسی جمهوری اسلامی را مانع دستیابی به دمکراسی خوانده و نوشته است: «حتی اگرهمه شرایط حقیقی برای برگذاری انتخابات آزاد فراهم باشد، بازهم رئیس جمهور جز یک تدارک‌چی نهادهای اصلی قدرت کاره‌ای نیست و اگر فردی بخواهد به صورت مستقل از رای هرم حاکمیت به ایفای نقش واقعی ریاست جمهوری بپردازد، در پشت دیوارهای بتونی و نفوذ ناپذیر قانون اساسی گرفتار خواهدشد.»

***

یکی از سخنگویان دفتر تحکم وحدت بنام رضا دلبری در مصاحبه‌ای با رادیوی بین المللی فرانسه با صراحت تمام اظهار داشت آن انتخاباتی را وی آزاد می‌شناسد که همه مخالفان رژیم در درونمرز و برونمرز بتوانند با استفاده از همه حقوق شهروندی و قانونی خود در آن شرکت کنند. آینده کشوری که دو سوم جمعیت آن در دوران بعد از انقلاب پا به عرصه وجود نهاده‌اند با عزم و اراده خلل ناپذیر این حوانان ساخته خواهد شد نه وسوسه‌های نا امیدکننده ورشکستگان به تقصیر در سیاست و تلاوت کنندگان آیه‌های یاس نا امیدی.

سانفرانسیسکو – ۲۰ آوریل ۲۰۰۵

دربارهء زیبایی

حسین نوش‌آذر

پنجشنبه ٨ اردیبهشت ١٣٨۴

منبع خبر ایران امروز

زیبایی در زمانهء ما غالبا به زیبایی پیکر انسان ربط پیدا می‌کند. زیست شناسان ادعا دارند که برای دریافت زیبایی یک حس زیباشناختی جهانی وجود دارد که به فرهنگ و بن‌مایه‌های فرهنگی الزاما بستگی ندارد. با این حال این هم حقیقتی ست که زیبایی در عصر حاضر یک تجارت فرهنگی است که بر محور شور و اشتیاق آدمی شکل می‌گیرد. سهم رسانه‌های همگانی در شکل بخشی به معیارهای زیبایی را نمی‌توان نادیده گرفت.

زیبایی و قدرت

اساطیر و نیاز بشر به یگانگی و هماهنگی در اجزای طبیعت و تصور او از کمال معیارهای زیباشناختی را رقم می‌زنند. در فرهنگ غرب زیبایی پیکر نشانه ایست از جوانی، تندرستی، و جاذبهء جنسی. زیبایی در این فرهنگ اغلب زنانه است که یکی از دلایل آن شاید این باشد که زنانگی با مفهوم تولید مثل همسوست و با آن در پیوند تنگاتنگ است. بیش از این اما زیبایی با مفهوم قدرت درآمیخته است. زیبایی از این نظر به مفهوم توانایی انسان است در چیره شدن بر پیکرش تا آن حد که پیکر او به قلمرو فرهنگ ره یابد. (کریستینا براون – زیبایی شناس آلمانی). ظاهرا برای انسان کفایت نمی‌کند که حیوانات، گیاهان و معماری را به قلمرو فرهنگ وارد کند. بلکه او می‌بایست پیکر انسان را هم به یک اثر هنری تبدیل کند. نیاز انسان به این امر یک پدیدهء فرافرهنگی است و در همهء فرهنگ‌ها، صرف نظر از تفاوت‌های آنان با هم معتبر است.

زیبایی ِ کمال مطلوب

انسان هرگز به زیبایی یا زشتی پیکرش تن نداده و همواره در پی آن بوده است که به حد اعلای زیبایی دست یابد، و ناگفته پیداست که حد اعلای زیبایی همواره یک مفهوم زنانه بوده است. چهرهء زیبا امروزه در عصر گلوبالیزم یک چهرهء جهانی و تا حدی واحد است. میلیونها نفر هر سال خود را به دست جراحان پلاستیک می‌سپرند با این امید که به حد اعلای زیبایی نزدیک شوند. روایت است که سالانه پانزده درصد به میزان اینگونه افراد افزوده می‌شود. با توجه به توانایی رسانه‌ها در شکل دادن به سلیقهء عموم می‌توان ادعا کرد که چگونگی تصور زیبایی کمال مطلوب بر تصاویری مبتنی ست که توسط رسانه‌ها در اختیار عموم قرار می‌گیرد. از این نظر اگر در گذشته تندیس سازان، شاعران و نویسندگان نوع زیبایی کمال مطلوب را تعیین می‌کردند، امروزه رسانه‌ها به سلیقهء زمانه جهت می‌دهند. بالطبع اگر در گذشته چند صد سال زمان می‌برد تا سلیقهء مسلط دگرگون شود و الگوی نوینی جایگزین الگوی پیشین شود، امروزه این جایگزینی در طی تنها چند سال اتفاق می‌افتد.

زیبایی و زشتی

بودلر می‌گوید: آن چه که زشت نیست، اغلب از نظرها پنهان می‌ماند. به رغم سلطهء رسانه‌ها در عصر گلوبالیزم، باید در نظر داشت که همچنان درک آدمی از زیبایی کمال مطلوب از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت می‌تواند بود. در ژاپن “وابی سابی” یا حد اعلای زیبایی از همنشینی کمال و نقص به وجود می‌آید که در یک فرم – یا قالب – ساده رخ می‌نمایاند. با این حال در ژاپن و – در چین هم – در کنار این دریافت سنتی از زیبایی کمال مطلوب یک نوع سلیقهء عمومی هم وجود دارد که برای مثال در مسابقات زیبایی دوشیزگان مشاهده می‌شود و بر گرتهء الگوهای غربی شکل می‌گیرد. زیبایی از این نظر یک کالاست و با این حال همچنان یک مفهوم نسبی و تعریف ناپذیراست که از فرد به فرد، و از ملت به ملت و از زمان به زمان متفاوت است. زیبایی نه در سطح که در عمق معنا می‌یابد.

حد اعلای زیبایی در فرهنگ ایرانی

در اوستا وصفی آمده است از زیبایی آناهیتا، بانوخدای باروری، فراوانی و پاکی. آناهیتا بازوانی دارد زیبا و سپید به ستبری کتف اسب. او دارای پاهای بلند است و وقتی کمر می‌بندد، بلندبالاتر جلوه می‌کند و پستانهایش زیباتر می‌نماید. (اوستا، گزارش و پژوهش جلیل دوستخواه، تهران ١٣٧٠) از این گزارش چنین برمی آید که در زمانی که یشت‌ها نوشته شد، یعنی تا قرن سوم پیش از میلاد حد اعلای زیبایی زنانه در فرهنگ ما، بلند قدی و تنومندی زنان بوده است با پستان‌های درشت و برآمده.

در تاریخ بلعمی آمده است که کسری انوشیروان هر سال سه مرد اخته را به روم و خزران و ترکستان می‌فرستاد تا برای او کنیز بیاورند. انوشیروان زیبایی آن زنان را به دقت توصیف می‌کرد و می‌نوشت و به دست آن سه مرد اخته می‌داد. در ترجمهء فارسی تاریخ بلعمی زنانی زیبا بوده اند که سفیدروی باشند، نه دراز و نه کوتاه با ابروهایی طاق و چشمان فراخ و مژگانی سیاه و دراز، بینی بلند و باریک و روی نه دراز و نه گرد، موی سیاه و پستانی کوچک و گرد و سخت، رانها فربه. ( ابوعلی بلعمی، تاریخ بلعمی، تهران ١٣۵٣)

در سمک عیار (قرن هفتم هجری) وصفی آمده است از زنی به نام مه پری که نمونه ای ست از زیبایی کمال مطلوب در آن دوران. مه پری سری گرد دارد و پیشانی اش پهن است. موهای او چون کمند و ابروهایش مانند کمان چاچی. بینی چون تیغ و گردنی کوتاه با غبغب و پستان‌هایی مانند دو نار و ساعدی کوتاه و پنجه ای خرد. (فرامرز ارجانی، سمک عیار، تهران ١٣۴٧)

در مجموع از مقایسهء این متن‌ها و با توجه به وصف زیبایی زنانی مانند رودابه و ویس و شیرین دو نوع زیبایی کمال مطلوب در فرهنگ ایرانی سراغ داریم: زیبایی ایرانی که به زیبایی هندی نزدیک است و زیبایی ترکی. عنصرالمعالی اعتقاد دارد که در زیبایی ترکی یکایک اعضا زشت است، اما در مجموع یک تاثیر کلی بر بیننده دارد که جاذبهء جنسی را به وجود می‌آورد در حالی که زیبایی ایرانی عکس آن است. (عنصرالمعالی کیکاووس، قابوس نامه، به کوشش غلامحسین یوسفی، تهران ١٣۵٢).

در عصر گلوبالیزم تصور انسان ایرانی از حد اعلای زیبایی زنانه نیز دگرگون شده است و همچنان که در فرهنگ ژاپن و چین هم به اشاره از آن سخن رفت، از طریق رسانه‌ها، زیبایی به عنوان یک کالا به ایران هم راه یافته است. با این حال آنچه که در گذر زمان تغییر نکرده است همانا نیاز مرد ایرانی در پوشیده نگه داشتن زیبایی زنانه است که به آن حجاب گویند. در این پوشیدگی ست که آن زیبایی به کمال می‌رسد، همچنان که در زیبایی ترکی آن زشتی‌ها جاذبهء جنسی را به وجو

ورای عقل و خرد؟

رونا. ام. فیلدز *

برگردان: احمد سمایی

samayee@web.de

پنجشنبه ٨ اردیبهشت ١٣٨۴

منبع ایران امروز

این امر که یک گروه حاشیه‌ای به قرائتی خودستایانه و اسطوره‌ای از تاریخ گذشته خود استناد کند، آن چنان که بنیادگرایان اسلامی با رجوع به “عصر طلایی” اسلام در قرون اولیه آن می‌کنند تناقضی با روح و گرایش عمومی تاریخ ندارد. طرفه آن که شمار چشمگیری از مهاجرانی که به دلایل اقتصادی و سیاسی از تنگنای کشورهای اسلامی به ممالک اروپایی پناه آورده‌اند نیز، هویت و تاریخ واقعی خود را با استناد به همین دوران تعریف می‌کنند و نه مثلا با رجوع به دوره طلایی و شکوفای مشابه‌ای همچون عصر تسلط اسلام بر اسپانیا. در همین دوران حضور و رواج اسلام در اروپا و شکوفایی معنوی و فکری ناشی از آن بود که میراث آنتیک وفلسفه و علم یونان جان و رونقی تازه گرفتند. جوانان مسلمان تندرو مقیم اروپا اما به جای الهام و تاثیرپذیری از این دوره از حیات اسلامی، به آموزه‌ها و نگرش‌های شاخه‌ای متعصب و ضد ترقی و پیشرفت از این مذهب ، یعنی به سنت سلفی‌ها اقتدا می‌کنند.

شاخه سلفی اسلام اما خود به چندین شاخه و شعبه تقسیم می‌شود که جریان خشونت گرای جهادگرایان سلفی از جمله آنهاست. در درون خود این جریان گروه “تکفیری‌ها” را می‌توان بازشناخت که اعضای آن، آنجا که مصالح “جهاد” ایجاب کند مجازند از داشتن شاخص‌ها و نمادهای اسلامی و حتی از به جاآوردن مراسم و مناسک مذهبی نیز صرفنظر کنند. به این ترتیب بود که عاملان واقعه ١١ سپتامبر منعی نداشتند که در راستای تحقق اهدافشان به بارهای مشروب فروشی بروند، اکل و اطعمه حرام صرف کنند، و شکل و ظاهر و نیز رفتارخود را با نرم‌ها و هنجارهای رایج در اروپا تطبیق دهند. در این درک و قرائت از اسلام زنان نیز می‌توانند در “جهاد ” سهیم شده و به “مقام شهادت نائل آیند”.

دگرشدن به سبک تروریست‌ها

در سال‌های اخیراین واقعیت که جوانانی مسلمان با سطح معینی از تحصیلات عالی در کشورهای اروپایی و با ضریب بالایی از ادغام در این جوامع به سوء قصدکنندگان انتحاری بدل شده‌اند موجی از شگفتی و حیرت را در غرب برانگیخته است. تا پیش از این، تصور عمومی این بود که تنها جوانان و مردانی چنین اقدامی را به عنوان آخرین گزینه انتخا

ب می‌کنند که نه از آموزش بهره چندانی برده‌اند ، نه چشم اندازی برای آینده خود می‌بینند و نه ورود به جوامع به لحاظ فناوری پیشرفته برایشان آسان است. البته در دهه هشتاد ، به راستی هم، جوانان شیعه‌ای از درون همین گروه‌ها بودند که به عملیات انتحاری در لبنان دست می‌زدند. اولین سوءقصدکنندگان فلسطینی در نوار غزه و در پی قرارداد اسلو نیز جوانانی از همین دسته و گروه بودند. اما با شروع انتفاضه دوم و با برآمد سازمان القاعده و سازمان‌های خلف آن، منشا و شاخصه‌های اجتماعی انتحاریون به گونه‌ای فاحش متفاوت شد.

در نیمه دوم سده بیستم وسوسه‌ای که رفاه کشورهای غربی ایجاد می‌کرد، به علاوه تعهدات معینی که این کشورها به خاطر سابقه استعماری خود نسبت به کشورهای مستعمره احساس می‌کردند باعث شد که موجی از مهاجرت ، از جمله از کشورهای اسلامی به سوی غرب جریان پیدا کند. .اما مهاجران به جای آزادی و موقعیت‌های خوب اجتماعی ، عمدتا جز کارهایی پست و کم دستمزد و جز تبدیل شدن به شهروندان درجه دو چیز دیگری عایدشان نشد. برای مهاجران آفریقای شمالی در فرانسه این نیز بسیار دردآور بود که رنج وشکنج آنها در جریان جنگ آزادیبخش الجزایر تا مدت‌ها در جامعه میزبان نفی می‌شد و برای بخشی بزرگی از فرانسویان محلی از اعراب و تامل نداشت. علاوه بر این ، در نزد بسیاری از مهاجران موقعیت فلسطینی‌ها دلیل و حجتی برای سرکوب و تحقیر عمومی اعراب توسط قدرت‌های غربی تلقی می‌شد.

شماری از تحقیقات و پژوهش‌ها در مورد جامعه مهاجران نشان می‌دهند که اینان در جامعه میزبان راحت تر از همه در محیط‌هایی ادغام می‌شوند که همگنان ، هم قومان و یا هم میهنانشان به صورت جمعی مقیم شده باشند. فرزندان مهاجران در اروپا و آمریکا عموما در قیاس با والدینشان آستانه مقاومت نازل تری در برابر گرایش به خلافکاری و قانون شکنی دارند و زودتر تسلیم چنین گرایشاتی می‌شوند. تحقیقات شخصی خود من حاکی از آن است که شناخت و آگاهی این گروه نسبت به برکنارماندن فاحش جماعت خویش از شرکت در روندهای معطوف به تصمیم گیری‌های سیاسی و اجتماعی کشور میزبان، زمینه مساعدی برای رفتار توام با خشونت آن فراهم می‌کند. آن کس که امکان خود را برای تحقق بخشیدن به منافع خویش یا بیان دیدگاه‌های خود در عرصه‌های پارلمانی، قضایی ، اداری و …محدود می‌بیند طبعا رفتارها و نرم‌هایی معطوف به کنشگری و مانور در عرصه سیاسی شکل و سامان نخواهد داد. این فقدان و کمبود نیز به نوبه خود تعامل و دریافت‌های اخلاقی فرد را تا سطح نفرت و کینه جویی فرو می‌کاهد.

ورود به محافل‌ها و تشکل‌های تروریستی نه تنها تلاشی برای عملی ساختن این حس انتقامجویی ، بلکه به ویژه برای نسل دوم مهاجران می‌تواند به معنای نوعی هویت یابی هم باشد. حس و دریافت برکنارماندگی از محیط و فعل و انفعالات پیرامونی، زمانی جنبه اثباتی می‌یابد که به تعریف فرد از خود، به عنوان “دیگری” که از مردم متعارف و بومی آن محیط متفاوت است منجر شود. این دگربودگی نیزبه نوبه خود از طریق شرکت و عضویت در سازمان‌های تروریستی اسلامی که معمولا رفتارها و هنجارهای اخلاقی سفت و سختی هم دارند برکشیده می‌شود و ارج و قرب می‌یابد. به رغم و یا شاید درست باشد که بگوییم به خاطر این موازین و هنجارهای اخلاقی ویژه، به اعضای گروه‌های مزبور به هنگام تهاجم خشونت بار به “دشمن” فرضی هیچ احساسی از گناه و جرم و خطا دست نمی‌دهد.

کابوس اولیه،کابوس ثانویه

این حائز اهمیت است که اکثریت قاطعی از مسلمانان اروپا وقعی به فراخوان گروه‌های اسلامی خشونت گرا نمی‌گذارد،و به همان اندازه مهم است که سوءقصدکنندگان،صرفنظر از سطح آموزش و خاستگاه اجتماعی اشان ، عموما کنش ورفتاری نشات گرفته از یک حس انتقامجویی دارند که یک کابوس یا شک روحی اولیه یا ثانویه آن را برانگیخته و احیا کرده است. یک نمونه بارز و غم انگیز برای کابوس اولیه،”بیوه‌های سیاه پوش” چچنی هستند که پس از ناپدید و یا کشته شدن همسر یا برادرانشان به دست ماموران امنیتی روسیه ، در مسکو دست به عملیات انتحاری می‌زنند. نمونه دیگر، دختران فلسطینی سهیم در عملیات انتحاری هستند که در واکنش به قتل و از دست دادن عضو نزدیکی از خانواده به چنین شیوه‌ای رضایت می‌دهند و در راه انتقام گیری از “دشمن” از فناکردن خود نیز ابایی ندارند. این نمونه‌ها به خوبی نشان می‌دهند که زنان عموما از کابوس اولیه متاثر شده و آستانه مقاومتشان برای شرکت در عملیات انتحاری تنزل می‌یابد.

در بررسی انگیزه‌های انتحاریون ١١ سپتامبر سابقه و خواستگاه اجتماعی مشترک آنها قابل درنگ و تامل است. شمار بزرگی از اینان شهروند عربستان سعودی بوده اند، از قشر میانی جامعه برخاسته و آموزش و تحصیلات خوبی هم داشته‌اند. بخشی از این عده که در افغانستان به عنوان “مجاهد” پیکار کرده بودند را می‌توان متاثر از کابوس‌های اولیه به حساب آورد. اما روشن است که القاعده در جذب نامزدان عملیات انتحاری بیش از هر چیز بر تاثیرکابوس‌های ثانویه متکی است، به این ترتیب که مثلا این نامزدان، پیوسته در برابر فیلم‌ها و تصاویری از حملات نیروهای اسراییلی به فلسطینیان قرار داده می‌شوند.در این میان طبیعی است که تصاویر شکنجه‌های زندان ابوقریب نیز، از سوی القاعده و سازمان‌های مشابه همچون مائده‌ای آسمانی تلقی شده و در برنامه‌های جذب و آماده سازی نیروهای جدید نقشی قابل اعتنا بازی کنند.

آگاهی و قوه دریافت آدمی برای تشخیص پیوند میان مقولاتی همچون اخلاق و حق و عدالت معمولا در سنین ١٣ تا ١٩ سالگی شکل می‌گیرد. در جامعه‌ای متوازن، صلح مدار و مبتنی بر عدل و انصاف معمولا در جوانانی با این سن و سال درک و دریافتی عمومی از عدالت پیدا می‌شود که حق و ناحق را مقولاتی مطلق، و ناوابسته به روابط ومناسبات شخصی و خویشاوندی فرد تلقی می‌کند. اما در فاز سنی پیش از این دوران که درک و برداشت نوجوانان از عدالت، معمولا بر انتقام و مجازات مبتنی است نه نتها فضا و شرایط مناسبی برای تحریک حس انتقام جویی از کابوس‌ها و ضربه‌های روحی فراهم است، بلکه درک و برداشت یادشده تا میزان معینی از پیوندها و وابستگی‌های قومی و گروهی نیز تاثیر می‌پذیرد. برای چنین درک و دریافتی از عدالت بیش از همه جوانان رشدیافته در فرهنگ‌های پدرسالارانه و جماعت‌های به حاشیه رانده شده زمینه و آمادگی دارند. دعواهای باندی و گروهی و درگیری‌های خشونت بار میان اقلیت‌ها شواهد خوبی برای این گزاره‌اند.

در تبیین دلایل بروز کابوس ثانویه در یک فرد معمولا به تاثیر همذات پنداری و حس شدید همدردی او با یک قربانی که تعلق قومی یا اعتقادی با وی داشته است بهای لازم داده نمی‌شود. در تحقیقاتی در این زمینه که شخصا انجام داده ام دریافته ام که نوجوانان فلسطینی که خود کشتار اردوگاه‌های صبرا و شتیلا را تجربه نکرده‌اند آنچنان با قربانیان این واقعه هممانی و یکسان پنداری می‌کنند که صحنه‌های آن یا موارد مشابه را همچون تجربه مستقیم خود تلقی می‌کنند. آنها شدیدا از کابوس‌هایی ذهنی متاثر هستند که در جریان آن گویی که پدران خودشان کشته شده و خود نیز از سوی سربازان مسلح مورد تهدید و ارعاب قرارگرفته‌اند. این کابوس‌ها به تدریج نشانه‌ها و شاخص‌هایی از یک تنش و ضربه روحی را ایجاد کرده است که ابتدائا تنها در میان کودکان و نوجوانان ساکن صبرا و شتیلا قابل تشخیص بود. زمانی که نوجوان یا جوانی درگیر تجربه کابوس ثانویه‌ای از این دست می‌شود این خطر وجود دارد که حس معطوف به حق و عدالت در درون او به سطح عدالتجویی مبتنی بر انتقام تنزل کرده و همان جا منجمد شود، حالتی که معمولا به بروز “خشم محقانه و مقدسی” منجر می‌شود که اعضای گروه‌های تروریستی را از درنگی ولو مختصر در انگیزه و جنبه اخلاقی اقدامشان بازمی دارد.

این چرخه ترس، نفرت و خشونت را می‌توان در اشکال کمتر واضح تری در میان جوانان مسلمان مهاجر افراطی در اروپا نیز تشخیص داد. ترس و نگرانی زمانی به وجود می‌یاد که که گروهی خود را برکنار و رانده شده حس کند و امکانات تحرک و شکوفایی خود در عرصه‌های اجتماعی وسیاسی را ( هر چند که قسما به تقصیر خود) محدودشده ببیند. در چنین حالتی بروز سریع نفرت و خشونت امر نامحتملی نیست. یک نمونه تازه و قابل ذکر در این رابطه شاید قتل تئو وانگوگ در هلند و انتقام جویی‌های بعد از آن باشد. مواردی مانند ترور ١١ سپتامبر که جوانانی باسواد، آموزش دیده و برخاسته از اقشاری مرفه با مسائل و دلمشغولی‌های گروه‌های آسیب دیده همذات پنداری می‌کنند امری بدیع و تازه در تاریخ نیست ،بلکه تاکید و تایید این رهیافت و آموزه حاصل از بررسی جنبش‌های انقلابی سده‌های مختلف تاریخ است که نه غنا و ثروت ، نه سواد و آموزش نسبتا بالا، و نه آنچه که ما تحت عنوان درایت و متعارف بودن فرد می‌فهمیم در تحلیل نهایی زمانی که مسئله بر سر تصمیمی مبتنی بر انگیزه‌های ” اخلاقی” باشد نقش چندانی بازی نمی‌کنند.

——————————

خانم رونا ام. فیلدز (Rona M. Fields) روانشناس و محقق ارشد دانشگاه جرج واشنگتن آمریکاست. او سال‌ها بر روی سازمان‌ها مسلح و تروریستی در جهان عرب، ایرلند شمالی و آمریکای لاتین مطالعه کرده است. آخرین کتابی که وی سال گذشته در این رابطه منتشر کرد “شهادت؛ روانشناسی، ایمان شناسی و رویکرد انتحاری” نام دارد. مقاله فوق از نشریه “نویه زوریخرسایتونگ” ، ۴ مارس برگرفته شده است

ادعای موهوم «فارس‌سالاری» و «تبعیض قومی»

نگاهی گذرا به مسئله‌ی قومیت‌ها در ایران

دکترامیرحسین خنجی

http://www.irantarikh.com

پنجشنبه ٨ اردیبهشت ١٣٨۴

به مجموعه‌هائی از جماعات انسانی که از یک منشأ نژادی برخاسته‌اند و دارای زبان و فرهنگ و تاریخ مشترکِ دیرینه‌اند «قوم» گفته می‌شود. و به مجموعه‌ئی از اقوام که در درون مرزهای یک کشور معین می‌زیند و تابعیت مشترک دولت آن کشور را دارند «ملت» گفته میشود. با این تعریف، «ملت ایران» شامل همه‌ی اقوامی است که در ایرانند، تابعیتِ دولتِ ایرن را دارند، و «ایرانی» نامیده می‌شوند. تفاوت «قوم» و «ملت» و «قومیت» و «ملیت» در همینجا مشخص می‌شود.

یک قوم ممکن است در زمان کنونی در یک سرزمینِ مشخص با مرزهای معینی به نام «کشور» جاگیر باشند؛ یا به‌سبب پیش‌آمدهای تاریخی از هم دریده شده شاخه‌های آن در میان چند کشور تقسیم شده باشند؛ یا شاخه‌هایش در اثر مهاجرتها در سرزمینهای متعددی پراکنده و اسکان یافته باشند. در منطقه‌ی خاورمیانه، نمونه‌ی اولی و دومی را در آن مردمی می‌بینیم که زمانی قوم بزرگ ایرانی را تشکیل میداده‌اند، و نمونه‌ی سومی را در اقوامِ ترک و عرب.

برای آنکه موضوعمان را به صورتی روشن دنبال کنیم، ابتدا توضیح میدهم که اصطلاح «قوم ایرانی» در این گفتار بر آن جماعات انسانی‌ئی اطلاق میشود که از نژاد آریائى برخاسته‌اند و دارای ریشه‌ی زبانی مشترکی بوده‌اند و هستند. و اصطلاح «اقوام ایرانی» – مجازاً – بر همه‌ی جماعات انسانی اطلاق می‌شود که تشکیل‌دهنده‌ی ملت ایرانند، و دارای ریشه‌های نژادی و زبانی مختلفی‌اند.

با این تعریف از قوم و ملت، در کشورِ ایران با مرزهای جغرافیائی کنونی چندین قوم جاگیرند که عبارتند از «قوم ایرانی»، «قومِ ترک»، «قومِ عرب»، «قوم یهود»، «قوم ارمنی»، «قوم آسوری»، «قوم کلدانی». مشخصه‌ی هرکدام از این قومها در نژاد و زبانشان جلوه‌گر است؛ و همه‌شان صفتِ مشترکِ «ملتِ ایران» را دارند و مَجازًا «اقوامِ ایرانی» نامیده میشوند؛ زیرا از قرنها باز در درون این مرز جغرافیائی ساکن بوده سرنوشت تاریخی مشترکی یافته‌اند؛ و زبانِ ملی‌ئی که آنها را با هم پیوند میدهد همان است که «زبان فارسی» نامیده میشود.

قوم ایرانی در زمان ما با توجه به گویشهای زبانی و پراکندگی جغرافیائیش (در درون و بیرونِ مرزهای ایرانِ کنونی) دارای چندین شاخه است که براساس گویشهای زبانی عبارتند از: فارسی و تاجیک، بلوچ، کُرد، گیل و دیلم و طبری، لارستانی، لُر، و چند شاخه‌ی کوچکتر دیگر. (البته باید به یاد داشته باشیم که در میان همه‌ی اینها عناصر ترک و عرب نیز وجود دارند که استحاله شده‌اند و نمیتوان آنان را بازشناسی کرد.) به مجموع اینها از آن‌رو قوم ایرانی اطلاق میشود که از زمانهای بسیار دوری که تاریخ به‌یاد ندارد در سرزمینی که به نام خودشان «ایران» نامیده‌اند میزیسته‌اند، و زبان و فرهنگ مشترکی داشته‌اند. اینها در زمان ما در گویشهایشان تفاوتهائی دیده میشود، و در هرکدام از این گویشها مفرداتی وجود دارد که ممکن است در گویشهای دیگر متروک مانده باشد، ولی همسانیهای زبانی‌شان به‌حدی است که مجموعه‌ی گویشهایشان یک زبان مشترک به‌نامِ «زبان فارسی» را تشکیل داده است؛ چنانکه مردمِ هرکدام از شاخه‌های قومِ ایرانی در میان هرکدام از شاخه‌های دیگر که باشند و به گویش خودشان سخن بگویند سخنشان برای مردمِ شاخه‌های دیگر کاملا مفهوم است؛ زیرا که واژگانی که به‌کار می‌برند، هرچند که پاره‌ئی ازآنها در طرز بیان (در لهجه) تفاوتهائی را نمایان میسازند، ولی همان واژگان، با یک چرخش کوچکِ زبان، بدون اینکه هیچگونه تغییری در ساختار یا مفهومِ واژه داده شود، در لهجه‌ی هرکدام از گویشهای دیگر قابل بیان و فهم است.

این بارزترین مشخصه‌ی زبانیِ این قوم با شاخه‌های متعددش است که وی‌را از اقوام دیگر متمایز میسازد. بخشِ عمده‌ی این قومِ بزرگ اکنون در سرزمینهائی که کشورهای ایران و افغانستان و تاجیکستان نامیده میشوند ساکنند؛ و پاره‌هائی ازآن نیز در کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق، سوریه، و ازبکستان سکونت دارند. در پاکستان بلوچهایند که سرزمین مشخصشان را دارند؛ در افغانستان و تاجیکستان و ازبکستان تاجیکهایند که لهجه‌شان همان لهجه‌ی معروف به فارسی است و خودشان به آن «دری» و «تاجیکی» گویند؛ در عراق و ترکیه و سوریه کردهایند که در زمان شاه تهماسب صفوی ضمیمه‌ی امپراتوری عثمانی شده تابعیت نوینی یافتند بدون آنکه سرزمینشان نام اصلیش را ازدست بدهد.

اینها شاخه‌های قوم ایرانی‌اند که هیچکدامشان به تنهائی را نمیتوان یک قوم نامید. ازاین‌رو اصطلاحاتی همچون «قوم بلوچ» و «قوم کرد» و «قوم لر» اصطلاحات غلطی است که در قرنِ حاضر به اغراض خاصی توسط مراکز و محافلی شایع شده است و اندک اندک در میان ایرانیان نیز برسرِ زبانها افتاده رایج شده است. بلوچ و کرد و لارستانی و گیلی و تاجیک و لر و جز آنها شاخه‌های قوم بزرگ ایرانی‌اند از یک ریشه‌ی نژادی، با گذشته‌های مشترکِ چندین‌هزارساله، با میراثهای اسطوری و تاریخی و فرهنگی مشترک، با میراثهای ارضیِ مشترک، و با زبان مشترک. هیچکدام از آنها را نمیتوان یک قوم مجزا و متمایز از قوم ایرانی دانست.

وقتی به مرزهای ایرانِ کنونی و ترکیبِ «ملتِ ایران» بازگردیم، علاوه بر شاخه‌های قوم ایرانی، دو قوم بزرگ دیگر می‌زیند که یکی قوم عرب است که قبایلش در خوزستان متمرکزند، و دیگری قوم ترک با شاخه‌هایش در چند منطقه از کشور. این دوقوم نیز هرچند که در زمانهای متأخری (عرب از قرن نخست هجری به بعد، و ترک از قرن پنجم هجری به بعد) وارد ایران شده در این سرزمین جاگیر شده‌اند ولی دراثر رخدادهائی که میشناسم اشتراک در سرنوشتِ تاریخی با قوم ایرانی یافته‌اند، ایرانی شده‌اند، بخشی از ملت بزرگی هستند که در سراسرِ جهان با نام «ملت ایران» شناخته میشود.

آنچه که این سه قوم و همچنین دیگر اقلیتهای قومیِ تشکیل‌دهنده‌ی ملت ایران- چون آسوری‌ها، ارمنی‌ها، یهودی‌ها- را به یکدیگر پیوند میدهد، علاوه بر سرنوشتِ تاریخی و جغرافیائی مشترکی که از صدها سال پیش یافته‌اند، زبان عمومی و مشترک است که همانا زبان فارسی- یعنی زبانِ رسمی کشور- باشد.

لذا ما هرچند که از قوم ایرانی- با شاخه‌های متعددش- به‌عنوان یک قوم متمایز سخن میگوئیم که زمان اسکانشان در ایران به هزاران سال پیش از این برمیگردد و سرزمینِ ایران نام خود را از آنها گرفته است، ولی وقتی از «ایرانی» یا «ملت ایران» سخن بگوئیم منظورمان همه‌ی اقوام ساکن در ایران است. اینها در «ایرانی بودن» دارای حقوق و وظایف مشترکند (که البته باید در همه‌ی زمینه‌های احتماعی و سیاسی از حقوقِ کاملا متساوی برخوردار باشند)؛ همچنانکه دارای زبانِ رسمی و ملی‌ئی هستند که زبان فارسی است.

آیا قومی به نام قوم فارس در ایران وجود دارد؟

سالها است که کسانی در نوشته‌ها و گفته‌هایشان- ناآگانه یا هدفمندانه- اصطلاح «قوم فارس» به‌کار می‌برند، و در این اواخر اصطلاحِ تازه‌ئی تحت عنوان «فارس‌سالاری» توسط عناصری که علاقه‌ئی به ایرانی بودن ندارند و آرزوی تجزیه شدنِ ایران را در سر می‌پرورانند، شایع شده است.

«فارس» که نام ایرانیش «پارس» است یک سرزمین مشخصی در جنوب ایرانِ کنونی است؛ و در زمانی از تاریخ، شاخه‌ئی از قوم ایرانی درآن میزیسته‌اند که، بنا بر سنگنبشته‌های داریوش بزرگ، نام «پارسََه‌ئی» داشته‌اند. در دوره‌های تاریخی از اواخر هزاره‌ی اول قبل از مسیح به بعد چندان تحولات و رخدادهائی در ایران بروز کرده که این قبایل رد پایشان به‌کلی در تاریخ گم شده است؛ و دیگر در فارس کسی یافت نمیشود که بتواند خودش را به «قبایل پارسی» منسوب کند.

نام «پارسی» در کنار نامهای «خوارزمی»، «سغدی»، «هریوه‌ئی»، «مرغوه‌ئی»، «باختریه‌ئی»، «پارتی»، «سکائی»، «هیرکانی»، «مادی»، و جز آنها به‌کار میرفته و نشانگر پراکندگی جغرافیائی شاخه‌های قوم ایرانی در فلاتِ ایران بوده است. اینها که در مناطقی می‌زیسته‌اند که اکنون ایران، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، بلوچستانِ پاکستان، کردستانِ ترکیه، کردستان عراق، و کردستان سوریه هستند، قوم بزرگ ایرانی را تشکیل میداده‌اند؛ و سرزمینهایشان تا پایان عهد ساسانی در درون مرزهای کشور ایران قرار داشته است. زبان مشترکِ محاوراتیِ همه‌ی این شاخه‌ها (با گویشهای متفاوتشان)، آنگونه که از یک جمله‌ی سنگنبشته‌ی داریوش بزرگ میتوان استنباط کرد، در زمانِ هخامنشی‌ها زبان «آرِیّه‌ئی» نامیده می‌شده است.

در زمان هخامنشی، چنانکه اسنادِ مکتوبِ بازمانده از آنها نشان می‌دهد، دو زبانِ پارسی و خوزی در دستگاه دولتی رسمیت داشت. پس از هخامنشی‌ها، وقتی شاهنشاهی پارتی تشکیل شد گویش پارتی (پهلوی) زبان رسمی دستگاه دولتی شد؛ و سپس وقتی شاهنشاهی ساسانی تشکیل گردید رسمیتِ همین زبان در دستگاه دولتی استمرار یافت. ولی عموم مردم ایران در زمان ساسانی یک زبان مشترکِ محاوراتى جز زبان پهلوی داشتند که حاوی مفردات همه‌ی گویشهای ایرانی بوده از دورترین نقاط شرق کشور تا کرانه‌های فرات زبان محاوره‌ی عمومی بود، ولی هیچکدام از گویشهای محلی ایرانی نبود. عربهای مسلمان وقتی ایران را گرفتند، همچنان که ایران را «فارِس» (بر وزنِ قالب)، و مردم ایران را «فارِسی» نامیدند، این زبان را نیز زبان فارِسی گفتند که معنایش زبانِ ایرانی بود. این زبان در آینده مفرداتی از زبان عربی را در خود جای داده زبان فارسی نوین (زبان دری/ زبان تاجیکی) را شکل داد، و در دورانِ درازِ حاکمیتِ ترکان بر ایران مفرداتی نیز از زبان ترکی به این زبان راه یافت. لذا زبانِ فارسی کنونی ترکیبی است از مفرداتِ سه زبانِ عربی و ترکی و ایرانی با ماهیتِ دستوریِ زبان ایرانی. یعنی زبان فارسی که زبان رسمی ملت ایران است دربر گیرنده‌ی مفرداتِ زبانیِِ هرسه قوم بزرگ ساکن در ایران است. درنتیجه، اگر امروزه زبان فارسی زبان مشترک و رسمی اقوامِ ایرانی است، این زبان را نمیتوان به هیچکدام از شاخه‌های قوم ایرانی نسبت داد، بلکه زبانی متعلق به همه‌ی مردم ایران است. دیگر دیرزمانی است که از باختریائی (مردم تاجیکستان و شرق افغانستان) گرفته تا سغدی (تاجیکهای جنوب ازبکستان) و پارتی و مادی و پارسی به این زبان تکلم میکنند؛ و جماعات انسانی مهاجر به درون ایران نیز از قرن دوم هجری به بعد همین زبان را گرفته‌اند؛ چنانکه دیگر در خراسان و آذربایجان و فارس و همدان کسی از عربها وجود ندارد که به زبان قومی خودش سخن بگوید؛ همانگونه که دیگر هیچ عنصری از ترکانی که امپراتوری بزرگ سلجوقی را تشکیل دادند را نمیتوان در ایران یافت که به زبان ترکی سخن بگوید. به همین‌گونه پارسیان و مادیان و پارتیان و بسیاری از دیگر شاخه‌های قوم ایرانی نیز ردِ پایشان گم شده است، و دیگر هیچ نشانی از آنها نیست.

کسانی که از «قوم فارس» و «فارس‌گرائی» سخن میرانند، یا ناآگاهی خودشان از تاریخ را نشان میدهند یا اغراض خاصی دارند. بسیاری از شناخته‌شدگانِ اینها در پسِ چنین اصطلاحاتى ضدیتشان با نژاد آریائى در ایران را نهان میدارند که در حقیقتش چیزى جز تلاشِ کودکانه برای نفی گذشته‌های دیرینه‌ی قوم ایرانى نیست. در ایران قومی به نام فارس وجود ندارد، زیرا که فارس نه نام یک جماعت انسانی بلکه نام منطقه است؛ همانگونه که سیستان نام منطقه است نه مردم. اما زبانی به نام زبان فارسی هست که زبان مشترک محاوره و کتابت مردم ایران است (زبان ملی است). کسانی که امروزه فارسی‌زبانند، اگر در میانشان «پارسی‌تبار» هم وجود داشته باشد، ولی عمومًا از همان مروی‌ها، باختری‌ها، سغدی‌ها، مادی‌ها، پارتی‌ها و پارسی‌ها هستند؛ و البته به اطمینان میتوان گفت که بقایای عربها و ترکهای فارسی‌زبان‌شده نیز درمیان آنها کم نیستند. مگر منطقه‌ئی که اکنون خراسانِ ایران است همان منطقه‌ئی نیست که در زمانی ایرانی‌های هریوه‌ئی و مروی و پارتی درآن ساکن بودند؟ مگر آنجا که اکنون گرگان است همان زمینی نیست که مسکن هیرکانیائیهای ایرانی‌زبان بود؟ و مگر این منطقه‌ها اکنون فارسی‌زبان نیستند؟ کدام‌یک از این منطقه‌ها فارس هستند یا مردمشان از فارس به آنجاها رفته‌اند تا آنها را فارسی (یا به تعبیر غلطِ بعضی‌ها «قوم فارس») بنامیم؟

اگر بگوئیم «فارسی‌زبان» غلط نگفته‌ایم؛ ولی اطلاقِ «قوم فارس» بر فارسی‌زبانها کاملا غلط است و عبارت بسیار زشتی است، و هرکس از «قوم فارس» سخن بگوید نه از تاریخ آگاهی دارد و نه از جغرافیای انسانی. فارس اکنون یک منطقه است، همچنانکه در زمانهای دیرینه نیز یک منطقه بوده است. پارسی‌ها نیز مردمی بوده‌اند که در پارس میزیسته‌اند. امروزه هم اطلاق «فارسی» بر مردمی که در فارس میزیند، چه از بقایای عربهای فارسی‌زبان شده باشند و چه از بقایای ترکانِ فارسی‌زبان شده، درست است؛ همچنانکه «اصفهانی» و «خراسانی» و کرمانی» و «آذربایجانی» و «سیستانی» و «مَک‌کُرانی» و «کردستانی» و جزآنها درکنار آن قرار میگیرند. حتی قبایل ترکِ قشقائی نیز در عین حالی که زبانشان ترکی است چونکه در فارس می‌زیند و بخشی از مردم فارس هستند ترکانِ فارس نامیده میشوند. همچنانکه ترکانی که در خراسان می‌زیند و زبانشان ترکی است «خراسانی» هستند. قبایل عربِ خوزستان نیز صفتی جز «خوزستانی» برخود ندارند؛ هرچند که قومِ نابودشده‌ی خوزی (بومیان دیرینِ خوزستان که این منطقه نامشان را از آنها گرفته است) یک قوم مشخص بوده که هیچ سنخیتی با نژاد سامی نداشته است.

و اما اصطلاح دیگری به‌نام «فارس‌سالاری» که کسانی به قصد تحریکِ عصبیتِ قوم‌گرائی- به‌ویژه در ترکان و عربهای ایران- و ایجاد ضدیتهای قومی در کشورمان شایع میکنند، آیا میتوان در ایرانِ امروز برایش شاهدی یافت؟ اگر منظور از چنین سخنی ترکیب عناصر دستگاههای دولتی باشد، ما خواهیم نگریست که دولتمردانِ جمهوری اسلامی چه ریشه‌های قومی‌ئی دارند و چه نسبتی ازآنها آریائی‌تبار (یا همان «قوم فارس!!») هستند؟ از بلندترین مقامهای تصمیم‌گیرنده شروع میکنیم و به پیش میرویم و از مقامهای میان‌پایه تا پائین عبور میکنیم، تا ببینیم که چه نسبتی از عناصر ترک‌تبار و عرب‌تبار در میان دولتمردانِ جمهوری اسلامی وجود دارند. اول از «رهبر معظم» شروع میکنیم که سیدِ عرب‌تبارِ آذربایجانی است. سپس به رئیس قوه‌ی قضائیه مینگریم که زبانِ پدری- مادریش عربی است. بعد ازآن به فرمانده ارتش میرسیم که عربِ خوزستانی است. سپس به رئیس جمهور خاتمی مینگریم که سید عرب‌تبارِ فارسی‌زبان است. و بعد ازان میرسیم به رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس جمهوری سابق آقای رفسنجانی که ترک‌تبار است، و نخستین نخست‌وزیرِ دولتِ موقت پس از انقلاب که هم آذربایجانی بود؛ سپس نخستین رئیس جمهوری پس از انقلاب اسلامی- آقای بنی‌صدر- که سید عرب‌تبار بود. عناصر مسلمان و شیعه‌شده از قوم یهود را نیز می‌توانیم در این میان نشان بدهیم. در رده‌های پائین‌ترِ دستگاه دولت نیز میتوانیم به همینگونه بشماریم و پیش برویم. آیا چنین ترکیبی هیچ نشانی از انحصار قدرت توسط آریائى‌تباران (یا همان «فارس‌سالارى!!») دارد؟ به زمانِ پهلوی‌ها هم که بنگریم چنین ترکیبی داشت دولت در آن زمان با نسبت بالائی از عناصر ترک‌تبار (هرچند که رضاشاه تبارش آریائى بود)؛ و اگر نیک بنگریم نسبت ترک‌تباران و عرب‌تباران در دستگاههای حاکمیت پهلوی‌ها کمتر از نسبتشان در دستگاههای حاکمیتِ کنونی نبود. پس در چه زمانی از قرنِ ما آنچه فارس‌سالاری مینامند (و البته منظورشان از «فارس» چیزی جز آریائى نیست) در ایران حاکم بوده است؟ پیش از آن نیز البته میدانیم که از آغاز قرن پنجم هجری تا پایان قرن سیزدهم، دستگاه حاکمیت ایران در اختیار قبایلِ مهاجرِِ ترک بوده است (ترکان سلجوقی و خوارزمشاهی، مغولان، تیموریان و بایندری‌ها، و قزلباشان صفوی که افشاریان و قاجاریان از دنباله‌هایشان بودند). در این‌میان، فقط زندی‌ها با دوران بسیار کوتاهشان مستثنایند.

آیا منظور از دامن زدن به توهمِ «فارس‌سالاری» آنست که چرا در ایران «زبان فارسی» زبان رسمی کشور است؟ این ایراد را باید در درجه‌ی اول به سلجوقیان و مغولان و تیموریان و قزلباشان صفوی و قاجاریان گرفت که چرا در عین آنکه- پس از تصرف ایران- تصمیم‌گیرندگان بلامنازع امورِ سرزمین و مردم ایران بودند زبان خودشان را به جای زبان ایرانی ننشاندند!! و این موضوعی است که درپیوند با موضوعِ ویژگیها و نیز ژرفا و دامنه‌ی ریشه‌های فرهنگ و تمدن ایرانی و سلطه‌ی تاریخی این فرهنگ و تمدن در منطقه‌ی خاورمیانه است و نیاز به یک گفتار جداگانه دارد.

زبان فارسی- چنانکه گفتیم- زبان هیچکدام از شاخه‌های قوم ایرانی نیست، بلکه یک زبان ملی است که از مفردات زبانهای هر سه قومِ ایرانی و عرب و ترک تشکیل شده است. اگر هرکس که به زبان رسمی ایران سخن میگوید را فارسی بدانیم آن‌وقت همه‌ی معیارهای جامعه‌شناختی باید زیر و رو بشود. ولی اگر ناآگاهان یا مغرضانی میکوشند که معیارهای جامعه‌شناختی را به‌سودِ رؤیاهای کودکانه‌شان که آرزوی تشکیل دولتهای کوچک قومی است درهم بریزند، این موضوع دیگری است که جایش در این گفتار نیست.

دولتِ جمهوری اسلامی هرچند که ماهیتِ اعلان‌شده‌ی «شیعه‌سالاری» دارد و حقوق غیر شیعیان (اعم از مسلمان و غیر مسلمان) در این دولت به نحو بسیار ملحوظی نادیده انگاشته شده است و میشود، عناصری از هرسه قومِ بزرگِ تشکیل‌دهنده‌ی ملتِ ایران در ترکیب این دولت شرکت دارند، و نسبت عناصر ترک‌تبار و عرب‌تبار در آن، نسبت بالائی است. سخن از «تبعیض» گفتن در نظام جمهوری اسلامی البته سخنی به‌جا است وقتی که در ارتباط با انحصار قدرت توسط پیروان یک مذهب مشخص باشد که مذهب شیعه‌ی اثناعشری است. کردها و بلوچها اگر شامل تبعیضِ بغیض هستند و حقوق و شئوناتِ شهروندی و ملی‌‌شان نادیده انگاشته شده است و میشود علتش سنی بودنشان است نه کرد یا بلوچ بودنشان. در فارس نیز سنی‌های فارسی‌زبان، هرچند که از بومیانِ فارس هستند، مثل کردها و بلوچها شامل این تبعیض هستند. همانگونه که غیر مسلمانانِ ایرانی نیز در این تبعیض و محرومیت با سنی‌ها هم‌وضعیت‌اند. زرتشتیان که خالصترین ایرانیانِ آریائى‌نژادند نیز در ارتباط با حقوق شهروندی جایگاهشان در قوانینِ ایران مشخص شده است و حق شرکت در تصمیم‌گیریهای مربوط به امور کشورشان را ندارند.

ایران کشوری است متعلق به همه‌ی اقوامی که دیرزمانی است در آن می‌زیند و اجباراً سرنوشت و تاریخ مشترکی یافته‌اند. در عرصه‌ی سیاست و حکومتگری در این سرزمین همیشه بُرد با مردمی بوده که زور و تدبیرِ قهارانه‌ی بیشتری داشته‌اند و دارند؛ و بی‌زوران و کم‌تدبیران همیشه در باخت بوده‌اند و هستند. رسمِ جباری حکومتگران نیز رویه‌ئی دیرینه در این سرزمین است؛ و اقوام ایرانی باید تا برچیده شدنِ بساط جباری و قهاری، و تا رسیدن به حاکمیتِ جمهور، راهی دشوار و پرمخاطره را هم‌دوشانه و هم‌دلانه بپیمایند. ولی در این راهِ سخت‌گذر، درپیش کشیدن موهوماتی چون «فارس‌سالاری» و «فارس‌گرائی»، و هرآنچه رنگ و بوی رویاروئی قومیتها داشته باشد، یا نشان از ناآگاهی گوینده دارد یا نشان از غرضِ او که قصدی جز تحریک احساسات ضد ایرانی در میان اقوام ترک و عرب ندارد، و مشخص است که هدفِ اعلان‌نشده‌اش تجزیه‌ی کشوری به نام ایران است. و این آرزوی همسایگانِ کوچک و بسیار ثروتمندشده‌ی ایران در زمان حاضر است که چشم دید حیاتِ این ملت بزرگ و تاریخی را ندارند. در همین چند روزِ اخیر پربیننده‌ترین شبکه‌ی تلویزیونی عربی متعلق به یکی از شیخ‌نشینهای همسایه که توسط روشنفکرانِ ناسیونالیستِ کشورهای عربی دور از خلیج فارس اداره میشود، با استفاده از رخدادهای اخیرِ مربوط به نارضایتی عربهای خوزستانی بیان میدارد که «اهواز در سال ۱۹۲۵ میلادی ضمیمه‌ی ایران شد». تکرار چنین بیانی- که معلوم نیست دولتمردان جمهوری اسلامی چه واکنش اثرگذاری نسبت به آن داشته‌اند- آیا معنایش جز تحریک عربهای خوزستانی به تلاش برای بریدنِ خوزستان از ایران و تشکیل یک شیخ‌نشینِ عربی است؟ چه کسانی از طرح موهوماتی چون «فارس‌گرائی» و «فارس‌سالاری» و «تبعیض قومی» و «سرکوب قومیتها» که هدفش پاشیدنِ بذر نفرت در میان اقوام ایرانی است ثمر می‌چینند؟؟

و چون سخن از رخداد دردآور خوزستان است، این پرسش نیز از ذهن بیرون نمی‌رود که کشتن و دربند کردن و تحقیر و ارعابِ جوانهای تحریک‌شده‌ی عربِ خوزستان- هرچند که نابخردانه شعار دشمنان ایران را تکرار کرده باشند- به حل کدام مشکل کمک میکند؟ و چنین اقدام دورنااندیشانه‌ئی در این وضعیتِ مالامال از کمین‌ها و کمندها که در همه سوِی ما تنیده شده است، و دیو سپید با آن شاخ تیز و سُمبـه‌های پرزور و چنگالهای درنده در کنار دروازه‌ی خوزستان بستر گسترده برای لقمه کردنِ طلای سیاه این سرزمین دندان میساید، عربهای خوزستان را به کدام سوئی خواهد راند؟؟ چرا باید خطا را با خطا پاسخ داد و مشکلی که با تدبیر و درایت قابل حل است پرگره کرد و مردم را به فریاد «اِنّی مَغلوبٌ فَانتَصِر» واداشت؟؟ چرا باید کاری کرد که آن احساس مسئولیت ملی و میهنی که تجلی زیبایش را در دوران جنگ هشت‌ساله با عراق در میان عربهای خوزستان دیدیم جایش را به رویکردهای قوم‌گرایانه بدهد و به احساس ضد ایرانی تبدیل شود؟؟

——————————————————————————–

پدیده “هخائیزم”!؟ و “سعید حجاریان”

• او در حالی از “طرح رفراندوم” به عنوان “شهر آشوبان خیال پرداز” یاد میکند و در شرایطی از “عقلانیت سیاسی” حرف می زند که خود و دوستانش، هنوز درباره ی شکست اصلاحات با وجود امکانات فراوان، سخنی به میان نمی آورد… آیا بین وسایل و امکانات اصلاح طلبان برای رسیدن به اهداف خود، تناسب برقرار بود یا خیر؟ آیا طرحها و برنامه هایی که ایشان مبدع آنها بود، عقلانی بوده است یا نه؟ اگر از عقلانیت برخوردار بوده است، چرا باید شکست بخورد؟ آیا کسی که در جایگاه تئوریسین یک جنبش بوده که اینک به شکست انجامیده، امکان این را دارد که “طرحهای رقیب” را ارزیابی منصفانه نماید؟

حشمت الله طبرزدی

دوشنبه ۵ اردیبهشت ١٣٨۴ – ٢۵ آوریل ٢٠٠۵

چند ماه پیش از طریق زندانیان عادی که به بیرون از زندان رفت و آمد دارند، درباره ی فردی به نام “هخا” و ادعاهای او چیزهایی میشنیدم. به ویژه که ایشان وعده داده بود تا “۱۰ مهرماه” سال ۸۳ به ایران آمده و رژیم را سرنگون خواهد کرد. ابتدا این مسئله را جدی تلقی نمیکردم، زیرا چنین چیزی را به لحاظ عملی غیر ممکن میدیدم. پس از مدتی شاهد گسترش وسیع این “پدیده” در جامعه بودیم. این وسعت از کانالهای گوناگونی که یک زندانی میتواند با بیرون از زندان تماس برقرار کند، قابل فهم بود. پس از مدتی شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی به عنوان یک “جک سیاسی” و دستاویزی در جهت تخریب “اپوزیسیون” و مبارزین واقعی، تقریباٌ به صورت هر شب به پخش برنامه های “هخا” مبادرت کردند و من از این طریق آشنائی بیشتری با این پدیده پیدا نمودم. البته هیچگاه تلاش نکردم تا دست به قلم برده و درباره ی آن چیزی بنویسم. زیرا بر این گمان بودم که ورود به این بحث به نحوی منافع رژیم را تامین میکند اما این برداشت من درست نبود، به ویژه که مجداٌ هخا برنامه خود را شروع کرده و بهانه ای به رژیم برای تخریب مبارزین واقعی داده است. بنابراین به دلیل شروع مجدد “پدیده ی هخائیزم” و همچنین درج مقاله ای از سوی “سعید حجاریان” در سالنامه ۱۳۸۳ روزنامه شرق تحت عنوان “شهر آشوبان خیال پرداز” که در آنجا، به “هخا” و “رفراندوم دفترتحکیم” به عنوان دو نمونه از “شهر آشوبان خیال پرداز” اشاره شده است -این سالنامه با تاخیر حدود یک ماهه توسط یکی از زندانیان به دست من رسید- بر آن شدم تا از دیدگاهی معرفت شناسانه پدیده ی “هخائیزم” را مورد نقد و بررسی قرار بدهم. البته در پایان مقاله، به آثار جامعه شناختی و سیاسی آن نیز اشاره خواهم کرد.

ابتدا لازم میدانم، نگاهی به مقاله آقای حجاریان داشته باشم. او مدعی است در پی “بررسی جامعه شناختی یک پدیده ی سیاسی در ایران” است و بعد اضافه میکند: “شهر آشوبان خیال پرداز، افرادی هستند که فکر میکنند می توانند با اراده ی خویش تغییرات عمده ای در ساختار سیاسی و اجتماعی ایجاد کنند.” او اضافه میکند: “رادیکالیسم و اراده گرایی دو ویژگی عمومی این گروه از افراد است.” آقای حجاریان در ادامه میگوید: ” … در ایران نیز چه پیش از انقلاب و چه پس از آن ما شاهد تشکیل فرقه ها و جنبش های شهر آشوب بوده ایم که عمدتاٌ از این زاویه که رابطه و تناسبی میان هدف و وسیله برقرار نمیکنند دچار نوعی “نا عقلانی گری” هستند. عقلانیت در عمل به معنای تناسب هدف و وسیله است، اما اگر کسی تصمیم بگیرد که با وسیله ای اندک به اهداف بزرگ برسد مورد مذمت عقلا واقع خواهد شد. در جوامع صنعتی به هنگام جنگ ها و مصائب بزرگ و افت و اختلال شدید معیشت یا نا امیدی از برآورده شدن انتظارات، احتمال اینگونه ناعقلانی گری ها میرود. مثلاٌ در دوران رکود بزرگ در آمریکا (۱۹۳۵) عده زیادی به دنبال لاتاری، معجزه، جادوگری و انواع امور دست نیافتنی بودند. آقای حجاریان ضمن اینکه تاریخچه دسته بندی اینگونه “شهر آشوبان خیال پرداز” را به کارهای مهم “اریک هابزباوم” نسبت می دهد، چند نمونه از این به تعبیر خودش “نا عقلانی گری” ها در ایران، پیش و پس از انقلاب را بر شمرده و اقدامات افرادی چون: “عیاران”، “داش آکل ها”، “طیب ها” و “شعبان جعفری ها” را از جمله نمونه های این جریان بر می شمارد. ویژگی ممتاز این جریانات را اینگونه بر می شمارد که به اصطلاح پیرو منطق “از خورده گرفتن و به نخورده دادن” بوده اند. به بیان دیگر آن دسته از آنها که اندیشه ی مردمی داشتند، پیرو منطق “با یک گل بهار میشه” بودند. “آقای حجاریان” نمونه های دیگر از این جریان را برشمرده و به “متمهدی گری” یا کسانی که خود را به دروغ “مهدی” یا حتی “خدا” و “نبی” معرفی کرده و میخواهند کار خدا و پیامبر را خود بر عهده گیرند اشاره میکند، و “متمهدی” گری را در سه بخش یعنی “منجی گرایانه آرام” یا “اعضای انجمن حجتیه”، “منجی گرایان خشن” یا “سازمان مجاهدین خلق” و “مارکسیسم اسلامی” نام میبرد. آقای “حجاریان” در پایان می افزاید: “مثلاٌ در سال گذشته فردی ادعا میکند که میتواند با انرژی درمانی مردم را به صحن تحولات سیاسی و اجتماعی بکشد و انقلابی برپا کند بدون آنکه بداند انقلاب چه پیش نیازهایی دارد و با فرمان دادن به مردم از پشت تلوزیون و تجمع ماهواره ای مقابل دانشگاه تهران بذر انقلاب پاشیده نمیشود بلکه تنها غائله ای به پا میشود که با سرکوب آن یاس و نامیدی ایجاد میشود. دیگر آن که گروهی در پی تغییر سیاسی از طریق اینترنت هستند و طرحی و گفتمانی را به نام رفراندوم مطرح کردند …” او تاکید میکند: “بدین ترتیب اراده گرایی و خیال پردازی آفت سیاست ورزی است.”

من با کلیات بحث آقای “حجاریان” موافق هستم، اما معتقدم اگر چه او در ابتدای مقاله خود تاکید کرده است به دنبال یک بررسی جامعه شناختی است، اما به اندازه کافی اینگونه پدیده های اجتماعی را “تحلیل” نکرده است. او در سطح مانده و صرفاٌ به توصیف “معلول” ها پرداخته است. تلاش من این است که از “معلول” ها گذر کرده و به “علت یابی” چنین پدیده هایی به پردازم.

با توجه به اینکه “مساله ی” مورد بررسی من “پدیده هخائیزم” است، بیشتر بر این مورد تاکید کرده و این موضوع را از دیدگاه “ناجی گرایی” مورد کنکاش قرار میدهم. پرسش اساسی من این است که چه عواملی موجب رشد تفکر “ناجی گرایی” یا “معجزه گرایی” می شود؟ آقای “حجاریان” نیز به صورت اشاره به نقش شرایط اجتماعی مثل، جنگ، فقر، نامیدی و امثال آن در زایش این پدیده ها پرداخته است. یعنی بصورت ضمنی “شهر آشوبان خیال پرداز” را معلول شرایط نامساعد اجتماعی برشمرد، اما به نظر من این نیز نوعی “فرو کاستن” مساله به سطح شرایط اجتماعی است. این درست است که هرگاه جامعه به لحاظ عقلانی و عملی به بن بست میرسد، به صورت طبیعی سعی میکند “سرخوردگی” های خود را به نحوی جبران کرده و برای خود نوعی امید کاذب بتراشد. مثلاٌ به دنبال این باشد که یک “قهرمان خیالی” برای خود ببافد و از طریق یک “منجی” یا “سوپر من” خیالی به آرزوهای منکوب شده دست یابد. اما این “ناهنجاری” روانی – اجتماعی بیش از هر چیز نشئت گرفته از یک “عقیده” است. در واقع خرد ستیزی عملی و اجتماعی، ریشه در یک نوع “ناعقلانی گری” اعتقادی دارد.

همه عقلای جامعه آگاه هستند که یک فرد، هر اندازه توانمند باشد، نمیتواند از طریق “جادو” و “جنبل” یا “انرژی درمانی” یک رژیم را بدون حضور مردم و بدون استفاده از ابزار و لوازم طبیعی، در ظرف چند روز سرنگون کند. حتی هیچیک از مدعیان پیامبری نیز چنین ادعای بزرگی نداشته اند. آنها نیز برای ایجاد تغییرات مذهبی – اجتماعی از ساز و کار طبیعی بهره برده اند. برای مثال، در ابتدا، گروه اندکی از مردم را تربیت کرده و یک هسته انقلابی به وجود آورده اند، پس از آن به جمع آوری امکانات از جمله اسلحه یا بودجه پرداخته و اگر لازم بوده باشد، دست به قیام مسلحانه زده اند. حتی اگر سخن از “معجزه” به میان آمده است، صرفاٌ به عنوان یک امر شخصی و “بینه” یا “حجت” برای اثبات حقانیت ادعا مورد استفاده قرار گرفته است. با همه ی این اوصاف، صرفا شرایط اضطرار و درماندگی اجتماعی موجب نمی شود که ادعاهای فردی به نام “هخا” تا آن اندازه در جامعه گسترش بیابد. جامعه هر اندازه دچار استیصال و درماندگی و سرخوردگی شده باشد، به راحتی حاضر نیست ادعاهای منجیان اعم از “صادق” یا “کاذب” در سطح “هخا” را بپذیرد، بلکه مشکل اصلی یا علت العلل در تفکر “ناجی گرایی” و “اسطوره گرایی” است.

تا وقتی زمینه های اعتقادی “ناجی گرایی” در جامعه ای وجود داشته باشد، “منجی” های “کاذب” ظهور خواهند کرد. این همان نکته ای است که در مقاله ی آقای “سعید حجاریان” مخفی مانده است. بنابراین به جای پرداختن به منجی گری می بایست به سراغ اندیشه ی “ناجی پروری” رفت و برای بررسی اندیشه ی “ناجی پروری” لازم است از عقاید “اسطوره گرایی” و “تابوئیسم” نشانه گرفت. به همین دلیل بر این باور هستم که شخص “هخا” با زیرکی به سراغ یک عقیده ی “اسطوره ای” در بین ایرانیان می رود، او همچون سایر بازیگران اجتماعی، به دنبال این است که ایده های خود را به چیزهایی ارتباط بدهد که اگر چه جنبه ای عقلانی ندارند اما به لحاظ عقیدتی، زمینه پذیرش در بین مردم را خواهد داشت، برای اینکه مردم پیش از آن و از طریق مبلغین مذهبی، اسطوره ی تاریخی به نام “هخا” و “فره” و امثال آن را پذیرفته اند.

به همین دلیل افرادی مثل “دکتر یزدی” معروف به “هخا” بیش از آنکه یک “ناعقلانی گری” اجتماعی را پرورش بدهند، “مذهب خرد ستیز” را گسترش خواهند داد. شبیه آنچه در سال ۵۷ اتفاق افتاد و ما مردم ایران عکس “آیه الله خمینی” را در “ماه” دیده ایم!؟ ندیده ام آقای “حجاریان” در این زمینه چیزی گفته باشد. برای مردمی که به لحاظ اعتقادی، پذیرش “اسطوره ها” و “تابوها” تبلیغ می شود، همانگونه که عکس “خمینی” در ماه است، ادعاهای “هخا” نیز غیر ممکن نخواهد بود! زیرا این مردم با آموزشهای “خردستیزانه” آشنا هستند. اگر چنین امکان عقلانی و بلکه عملی وجود داشته باشد که یک نفر بتواند با ظهور خود، دنیا را زیر و زبر کند، چرا “هخا” نتواند یک کشور را متحول سازد؟! اینجا سخن از “ناعقلانی گرایی” اجتماعیی نیست، بحث از یک “متدولوژی” خرد ستیزانه ی عقلی و علمی است.

برای مثال، اگر امکان این وجود داشته باشد که آقای “یزدی”، از طریق انرژی درمانی ادعاهای خود را محقق کند – این مسئله به لحاظ منطقی غیر ممکن نیست، ولو اینکه به لحاظ عملی غیر ممکن باشد – در آنصورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به نظر من همان اتفاقی که در مورد “آیه الله خمینی” افتاد. تودههای مردم برای سالیان او را همچون یک پیامبر موفق (!؟) خواهند پذیرفت و تا حد پرستش از او اطاعت خواهند کرد. این البته نتیجه ی اجتماعی آن است، به لحاظ اعتقادی و مذهبی اما، پایه ی “اسطورههای” غیر عقلانی برای سالیانی در کشور مستحکم خواهد شد. یعنی یکبار دیگر، حکومتی از نوع حکومتهای ایدئولوژیک بر کشور مستقر می شود. بیان احتمالی آثار مذهبی یا اجتماعی “هخائیزم” برای این است که به خطرات و نیز ریشه های این پدیده بیش از آنکه “جناب حجاریان” در یک تحلیل “جامعه شناختی” مورد کنکاش قرار داده اند، توجه داده باشم. هرگاه رهبران فکری و سیاسی جامعه ای تلاش کنند، به جای رواج عقلانیت و خردگرایی دینی، “اسطوره گرایی” و “تابوگرایی” را در جامعه رواج بدهند، زمینه های “شهر آشوبان خیال پرداز” یا “منجی گرایی” و “هخائیزم” رشد خواهد کرد. “هخائیزم” رشد خواهد کرد. “هخائیزم” علف هرزی نیست که در حاشیه ی “چمن زار” روییده باشد، بلکه این “پدیده” دقیقا بر بستر “تابوئیزم” روییده و ریشه های آن از جهل و جمود و خردستیزی مذهبی، سیراب می شود. پدیده ی “هخائیزم” صرفا یک پدیده ی ساده ی اجتماعی مثل “جنبش عیاران” نیست تا با توصیف جامعه شناسانه، از شر آن خلاص شویم، بلکه یک ناهنجاری دینی است که باید تحلیل “معرفت شناسانه” و “پدیدار شناسانه” شود. کسانیکه دغدغه ی این را دارند که نتایج ناشی از شکست حرکتهای “هخایی” چه خواهد شد، بیش از آن باید نگران “مدعیات” خردستیزانه و گسترش فرهنگ “تابو پرستانه” باشند. به نظر من، “هخای” پیروز بیش از “هخای” شکست خورده برای جامعه خطرناک خواهد بود. در این چند ماه اخیر، هرگاه سخنی درباره ی “هخا” شنیدم، بیش از آنکه به تاثیرات سوء سیاسی و اجتماعی این پدیده بیندیشم، برآثار تخریبی “خرافه گرایی” آن براندیشه های مردم نگران شدم. جامعه ای که قرنها تحت تاثیر تبلیغات خردستیز و “تابوگرایانه ی” مبلغان بوده است، اینک که قرار است از زیر چنین بار سنگینی کمر راست کند، به ناگاه زیر ضرب یک “دروغ بزرگ” و یک “ادعای غیر عقلانی” و “خرد ستیز” قرار می گیرد.

من البته دو انتقاد نیز به آقای “حجاریان” دارم. انتقاد اول من به برخورد سیاسی و نه علمی ایشان با پیشنهاد “گروهی از اعضای دفتر تحکیم وحدت” در بحث از “رفراندوم” مربوط می شود. البته آقای “حجاریان” سایر مخالفین از جمله “مجاهدین خلق” و “مارکسیست ها” را نیز از دم تیغ دشنام سیاسی می گذراند که مجال بحث در این زمینه نیست. اما من هنوز نتوانسته ام ارتباط منطقی بین پیشنهاد “دفتر تحکیم” و بحث “هخا” را دریابم. به نظر میرسد، “آقای حجاریان” از جاده ی انصاف خارج شده و خواسته است، یک حرکت معقول سیاسی را در کنار یک اقدام نا معقول قرار داده و آن را تخریب کند. اگرچه من نیز بر این باور هستم که طرح “رفراندوم” در زمان جمهوری اسلامی نمی تواند یک راهکار عملی و موثر قلمداد شود ولی پیشنهاد آن را غیر عقلانی نمیدانم. حتی بر این باور هستم که از این مسئله می توان به عنوان یک اهرم سیاسی برای فشار بر رژیم در محافل بین المللی استفاده کرد. این پیشنهاد هیچ اشتراکی با “هخائیزم” یا “متمهدی” (مهدی گرایی) و اعتقاد به معجزه گری در حوزه ی تحولات سیاسی ندارد که در ردیف آنها قرار بگیرد. ممکن است به لحاظ “عملی” بودن یا “عملی” نبودن مورد ارزیابی قرار بگیرد ولی از وجه عقلانی برخوردار است. تناسب بین اهداف و وسایل به لحاظ واقع گرایی مورد نقد و بررسی است و نه به لحاظ منطق درونی. می توان ادعا کرد که “طرح رفراندوم” به لحاظ “واقع گرایی” از وجه عقلانی ضعیفی برخوردار است اما نمی توان از آن به عنوان یک “طرح” غیر عقلانی نام برد.

نقد دوم به مباحث “جناب حجاریان” این است که او در حالی از “طرح رفراندوم” به عنوان “شهر آشوبان خیال پرداز” یاد میکند و در شرایطی از “عقلانیت سیاسی” حرف می زند که خود و دوستانش، هنوز درباره ی شکست اصلاحات با وجود امکانات فراوان، سخنی به میان نمی آورد. آیا بین وسایل و امکانات اصلاح طلبان برای رسیدن به اهداف خود، تناسب برقرار بود یا خیر؟ آیا استراتژی “فشار از پایین، چانه زنی از بالا”، “به راه اندازی جنگ روانی”، “آرامش فعال”، “خروج از حاکمیت” و سایر طرحها و برنامه هایی که ایشان مبدع آنها بود، عقلانی بوده است یا نه؟ اگر از عقلانیت برخوردار بوده است، چرا باید شکست بخورد؟ آیا کسی که در جایگاه تئوریسین یک جنبش بوده که اینک به شکست انجامیده، امکان این را دارد که “طرحهای رقیب” را ارزیابی منصفانه نماید؟

به نظر من آقای “حجاریان” به دلیل اینکه شکست خورده و گروهی از شاگردان و دوستان او اینک نمی خواهند زیر “علم” افتاده ی او حرکت کنند، با نوعی “عقده گشایی عالمانه” به مخالفت و تخریب آنها پرداخته است. حتی ایرادات علمی او به “هخائیزم” فاقد اصالت عملی است. برای اینکه پیش از این، خود در میدانی شبیه “هخائیزم” سرداری کرده و هنوز در صدد نقد خود برنیامده است. او باید بیش از هر چیز به نقد گذشته ی خود و نیز بیان صادقانه ی دلایل شکست “استراتژی هایش” بپردازد. من برای اینکه وضعیت آشفته ای را که “آقای حجاریان” و دوستان او با آن دست و پنجه نرم می کنند، را تبیین کنم نیاز به تلاش زیادی ندارم. کافی است به صفحه ی بعدی همین “سالنامه ی شرق” که مقاله ی “آقای حجاریان” را درج کرده، نگاهی بیندازم و مقاله ی عضو دیگر شورای مرکزی حزب “مشارکت” یعنی آقای “تاج زاده” که تحت عنوان “دمکراسی و نخبگان” چاپ شده است را ببینم. در بخشی از این مقاله ی عالمانه آمده است: “بر این اساس لازم نیست که ابتدا شهروندان دمکرات شوند تا جامعه و نظام سیاسی دمکراتیک گردد … پس نظام سیاسی دمکراتیک بدون شهروند دمکرات ممکن است.” آقای “تاج زاده” برای اثبات این ادعای خود از “افلاطون” کمک گرفته و می افزاید: “همچنانکه افلاطون معتقد بود، دزدان سرگردنه برای حفظ و انسجام و تداوم حیات خود مجبور به رعایت عدالت بین خود بودند!” سخن آقای “تاج زاده” این است که اگر رژیم “جمهوری اسلامی” جناح اصلاح طلب را حذف نکند، و این جناح در قدرت بماند، نشانگر این است که حاکمیت متشکل از دوجناح است که در عین اینکه با یکدیگر در مخالفت هستند، اما هیچ کدام امکان حذف دیگری را ندارد و این نشانگر دمکراتیک بودن ساختار است. او بر این باور است که حتی اگر نهادهای مدنی، احزاب و مطبوعات آزاد وجود نداشته باشد و شهروند دمکرات نیز نداشته باشیم، اما ساختار به آن معنایی که ایشان بیان کردند، دمکراتیک باشد، جامعه دمکراتیک خواهد شد!؟

مثلا اگر گروهی دست به کودتا زده و قدرت را در دست بگیرند و پس از مدتی این گروه به دوبخش متخاصم تبدیل شوند که بر پایه ی یک نوع تعادل و توازن، هیچکدام امکان حذف دیگری را نداشته باشد، به خودی خود عدالت در جامعه گسترش خواهد یافت!؟ این عدالت زمینه ساز دمکراسی نیز خواهد بود. لابد این “ترهات” یکی دیگر از “تئوریسین” های جناح اصلاح طلب و “یارغار” آقای “حجاریان” از نوعی عقلانیت برخوردار است!؟ او می خواهد دلیل تلاش اصلاح طلبان برای ماندن در قدرت را “تئوریزه” کند. به همین دلیل هیچ ابایی ندارد که تعریفی از “دمکراسی” ارایه دهد که تن آقایان “دموکریتوس، سقراط، جان لاک، روسو و …” و همه طرفداران “دمکراسی” در قبر به لرزه در آید! چه باک! گوینده آقای “تاج زاده” است و نشر دهنده روزنامه ی شرق!؟ حال اگر گوینده رقیب او یعنی “حسین شریعتمداری” بود و نشر دهنده روزنامه ی “کیهان”، چه غوغایی برپا می شد!؟

به نظر من آقای “حجاریان” خوب است برای خود و رفقا فکری بکند و امور مربوط به “هخا”، “دفتر تحکیم” و “مجاهدین خلق” را به خودشان واگذارد!

ایران/ تهران/ زندان اوین/ بند ۳۵۰/ ۲۴/ فروردین/ ۱۳۸۴

زندانی مهندس حشمت الله طبرزدی مدیرمسئول هفته نامه ی توقیف شده ی پیام دانشجو

——————————————————————————–

پاره‌ی دومِ “پایانِ یک نقش تاریخی”

جنبش ملی؛ پی‌آمدِ یک پایان

ناصر کاخساز

پنجشنبه ٨ اردیبهشت ١٣٨۴

منبع ایران امروز

جنبش ملی یک جریان سیاسی نیست، تشکیلات و ایدئولوژی نیست یک انتزاعِ مدرن است. ظرف مبارزه برای استقرار دموکراسی است. اتحاد درونی میان همه، و بر فراز همه‌ی جریان‌های سیاسی است. مخرج مشترک و عالی‌ترین اصول ارزشی آنان است. که در خطوط کلی غیرقابل اختلاف و منازعه است.

چالش اخلاقی میان “من” و “خود” در تمایلِ به دیگر بودن و در روند دیگری شدن به یکدستی می‌رسد. یک چپ، یک راست، یک ملی‌گرا – فرقی نمی‌کند – مادام که تنها چپ، یا ملی‌گراست، تنها همان است که هست. و لذت یگانگی با دیگری را که از اشتراک عاطفی می‌گذرد نمی‌چشد. این لذت است که فضای بسته‌ی اعتقاد سیاسی را باز و روشن می‌کند. سیاستِ بی‌عاطفه دیوار میان من و خود است. و این دو جزئی را که از جوشش آن‌ها در هم روان بوجود می‌آید، از هم جدا می‌کند. شکاف میان دو جزء روان خاستگاه نفرت است. نفرت سلطان مقتدری که با تن ندادن به روند مدرنیته‌ی تاریخی، به مناسبات سیاسی سامان می‌دهد. مدرنیته‌ی تاریخی برشی از تاریخ است که در آن “من” “خود” می‌شود. آن کس که تنها و همیشه یک چیز است، رابطه‌ی ذهنِ گمانمند با واقعیت را که به روان بالندگی می‌دهد، در وهمِ پابرجا بودن از دست می‌دهد. روان ناچالشمند – نامنتقد به خود – روانی یکسان‌گرا، یکتاگرا، دوگانه و همسان‌مان است. تلاش و کنکاش در از خود فرا جهیدن و در تمایل به دگر شدن و دیگری بودن به دگر بودگی رسیدن، این روند، این ایستائی ناشناسیِ روان، بسترِ تکوینِ اجتماعیِ “خود” است که از لذت رابطه میان من و دیگری، که من در او متجلی‌ام، می‌گذرد. و گرنه آدم همیشه در یک رودخانه شنا می‌کند. این پا برجائی نیست. حذف رابطه‌ی گمانمندِ ذهن با واقعیت در برابر حقیقت فریبنده است. و چه کسالت‌آور است کسی که از منِ خودش به خودِ من‌اش، به حس دیگری بودن، که دگرگونه‌اش می‌کند و از من تجزیه‌اش می‌کند، تا به خود و اصل‌اش کند، کنده می‌شود.

“خود” گوهرِ من و تفردِ اجتماعی اوست. منِ مدرن – ایندیویدیوم- با انتقاد به خود، به خود آگاهی می‌یابد. “خود” نظارت اخلاقی و اجتماعی خود به خودی بر من است. این خاستگاهِ شور اخلاقی است. بدون وارستگی، از بزرگترین فیلسوفانِ عالم سیاست نیز اندیشه‌ای که برانگیزاننده‌ی شور انسانی باشد، بر نخواهد خاست. شور اخلاقی در سیاست که از وارستگی بر می‌خیزد، بجای گرمایِ فریبنده‌ی اعتقاد می‌نشیند و به روان تعالی می‌بخشد. آدم که فرو می‌کاهد اول درِ مفهومی را می‌گشاید و سپس آن را پشت سر خود، از راه تضاد عاطفی با دیگران و تجزیه‌ی عاطفه‌ی انسانی از سیاست، می‌بندد. و در دالانی از ”مفهوم“ براه می‌افتد. تا روزی در انتهای آن به رویت پوچی رسد و پشت سر او – راه طی شده- نبردی موهن و ارزان. و شرمساری از آن همه خشونت بر سر هیچ. آدم که با آن همه شور به دنیای سیاست قدم گذاشته است، اگر می‌دانست که در این وادی چنین به من آلوده می‌شود، هرگز به این پهنه گام نمی‌نهاد. فاجعه در آغاز از اعتقاد برخاست. اعتقاد که به جزء سومی در روان- میان من و خود- تبدیل شد.

“اعتقاد” به تئوری عدالت، که در گذشته نظام‌های محافظه‌کار را به زیر می‌کشید، بعد‌ها نظام حقوقی را نیز آماج خشونت خویش کرد. تجربه‌ی تلخ حمایت استراتژیک طرفداران سنتی تئوری انقلاب از جمهوری اسلامی نشان داد که چگونه انقلاب اجتماعی به یک تئوری ارتجاعی تبدیل می‌شود. این ناشی از اشتباه سیاسی یا تحلیلی نبود، ناشی از چسبیدن به ارزش‌هائی بود که عمرشان به پایان رسیده بود. درست از همین جا طرح جنبش ملی، در شکل مدرن آن، یعنی همراه با روشنگری، که حاملِ برنامه‌ی مدرنیته است، دگرباره ضرورت پیدا می‌کند. چرا مدرنیته – و نه مدرنیزم؟ برای این که مدرنیزم یک مرحله‌ی تاریخی نیست. اکنون کشور ما هم ظرفیتِ گسترده‌ای برای دموکراسی دارد و هم امکانِ تبدیل شدن به صحنه‌ی جنگ میان گروه بندی‌های سیاسی، و تبدیل شدن به کانون انفجاری مسئله‌ی خلق‌ها. در اتحاد جماهیر شوروی حل مسئله‌ی خلق‌ها با دور زدن مدرنیته، به جدائیِ کامل سرنوشت خلق‌ها از هم انجامید. اشکال کار ناتوانی تئوری عدالت اجتماعی از آمیزش با آزادی بود. آمیزش آزادی و عدالت اجتماعی تنها پس از ورود به مدرنیته‌ی تاریخی امکان پذیر است. بیرون این تاریخ این آمیزش ناممکن است. وارد نشدن به این مرحله‌ی تاریخی است که اعتقاد به عدالت و انقلاب اجتماعی را سنت می‌کند و به سرکوب آزادی می‌انجامد. این است که جنبش ملی را باید با برنامه روشنگری هماهنگ کرد. و مادام که این هماهنگی بدست نیامده است، تلاش تشکل‌های سیاسی موجود برایِ دگردیسی به یک جنبش عمومی به ثمر نخواهد نشست. تشکل‌های سیاسیِ سنتی یا موجود که با این آماج برنامه‌ای تضاد دارند، هنگامی رشد و گسترش پیدا می‌کنند که جامعه عقب مانده باشد و ناتوان از ورود به مرحله‌ی تاریخی یاد شده. تشکیلات سیاسی بر محور ارزش‌های اخلاقی به هستی می‌آید. این ارزش‌ها باید به ایمان و اعتقاد اعضاء غذا برسانند. اما هنگامی که این ارزش‌ها مورد تردید گسترده قرار می‌گیرند، تدارک جنبش ملی در دستور روز قرار می‌گیرد. تغذیه‌ی ایمانی توسط ارزش‌های اعتقادی، هنگامی که این ارزش‌ها زیر تردید گسترده نیستند، با انگیزه‌های انسانی بیگانه نیست و با شور اخلاقی می‌آمیزد. بحران عمیق ارزشی هنگامی پیدا می‌شود که تشکل‌ها و ساخت‌هایِ اعتقادی، با توسل به رابطه‌ی ایمانی، به تردید عمومی به ارزش‌ها واکنش نشان می‌دهند. از این هنگام است که اعتقاد با شور اخلاقی وگوهر آزادی در تضاد قرار می‌گیرد. ضرورت دگرگونگی این ارزش‌هاست که زمینه طرح یک جنبش مدرن را بوجود می‌آورد. بر این زمینه جنبش ملی تئوری انقلاب اجتماعی را، به عنوان تئوری حامل این ارزش‌ها، از عمومیت می‌اندازد؛ تا بتواند یک نظام حقوقی بوجود بیاورد. یعنی هنگامی که این نظام ارزشی در معرض تردید عمومی قرار می‌گیرد، نظام حقوقی بجایش می‌نشیند. به بیانِ دیگر جنبش ملی مولودِ بحرانِ عمومی ارزش‌های انقلابی است. از همین جا یک دلیل پایه‌ای ناکامیِ نهضت ملی- که بر عکسِ جنبش ملی، در دورانِ تکوین و رونقِ ارزش‌هایِ انقلابی فراروئید- دانسته می‌شود.

جنبش ملی ظرف تاریخی دموکراسی است. یعنی دموکراسی را بر بستر ملی بوجود می‌آورد و متحول می‌کند.

جنبش ملی تضادِ میان سرمایه‌داری و جنبش آزادی‌خواهی برای گسترش عدالت اجتماعی را، با عمده کردنِ یک نظام همبسته‌ی حقوقی، فرعی می‌کند.

جنبش ملی یک وفاق اخلاقی است. مبارزه‌ی سیاسی، بدونِ گسترشِ یک اتیکِ مدرن – که حامل ارزش‌های نوین آزادی‌خواهانه باشد – و ترویج وارستگی در فضای سیاسی، به یک جنبش ملی فرانخواهد روئید.

جنبش ملی یک فرامفهوم است. یعنی محصول پایان نقشِ تاریخیِ کلیت‌های بسته‌بندی شده و اعتقاد به مفاهیم مسلکی است.

جنبش ملی یک تجمعِ ملی است از ساختارهائی که به نقصانِ خود در امر شناخت آگاهی یافته‌اند. پس مدرنیته یعنی کمال‌زدائی از مفاهیم اعتقادی. این گونه کمال‌زدائی برنامه‌ی کار سیاسی روشنگری است.

جنبش ملی یک تمایل و گرایش نیرومند فراتشکیلاتی است.

جنبش ملی یک نظم ارزشی است که در خطوط کلی غیر قابل اختلاف است. مثلا در اصل “آزادی در مخالفت”، که یک وفاقِ عمومی است، نمی‌توان اختلاف نظر داشت. اختلاف در وفاق به خودیِ خود ترکیبی متعارض است. آماجِ روشنگری جنبش ملی است و آماجِ جنبش ملی دولت حقوقی. دولت حقوقی به مثابه عالی‌ترین و عمومی‌ترین ارزش در جنبش ملی غیرقابل منازعه است. یعنی وفاقِ مسلط بر جنبش ملی است.

زیرِ پوشش وفاق ملی، پیوند اخلاقی دگر باره رشد می‌کند. اتیک مدرن که تنها در فرهنگ متحول شده هستی می‌یابد، با قواعد اخلاق سنتی متفاوت است. در این جا به جای نهی کردنِ دروغ، ضرورت دروغ گفتن، که ویژگیِ یک فرهنگ غیر علنی و فاقد صراحت است، منتفی می‌شود. دروغ نگفتن صفت ویژه و پسندیده‌ای که مستحق پاداش است تلقی نمی‌شود. برای کسی که به دروغ گفتن نیازی ندارد و از آن سودی نمی‌برد، راستگوئی تقوای قهرمانانه نیست. قهرمان کسی است که در متن مناسباتی آلوده و سرشار از دروغ، راست گفتار و راست کردار است. با تحول در فرهنگ، که پی‌آمد‌های خود را در روانشناسی فردی دارد، از دروغگوئی، که در روابط سنتی بشدت گسترده است، خود به خود دوری گزیده می‌شود. به همین دلیل هدف روشنگری تحول شکلیِ اخلاق نیست. اخلاق مدرن تابع فرهنگ مدرنیته است. فرهنگی که بر دوگانگی اخلاقی پیروزی می‌یابد.

روشنگری تجلی سیاسی و اجتماعی پایان فلسفه‌ی سنتی در قرن هیجده بود که از درون آن آته‌ایزم و عدالت اجتماعی فراروئید. در اروپا بورژوازی، طبقه‌ی نوخاسته‌ای که در راس انقلاب اجتماعی قرار گرفت، نبوغ حیرت‌انگیزی از خود نشان داد: به سازماندهی انبوه مخالفین خود همت گماشت و با ایجادِِ نهادِ اپوزیسیون به حاکمیت خود مشروعیت بخشید. و دموکراسی، یعنی مدرنیته‌ی تاریخی را، در زندگیِ همه‌ی ملت‌ها گریز ناپذیر کرد. و به این گونه مبارزه برای عدالتِ اجتماعی جزءِ مناسبات اپوزیسیونی شد. و سوسیال دموکراسی در نسوج سیستم مدرن دولتی قرار گرفت. پس انقلاب اجتماعی در اروپا از تکرار خود بی‌نیاز شد. هنگامی که تئوریِ سنتیِ عدالت به تئوری مدرن عدالت اجتماعی تبدیل شود، و سوسیال دموکراسی در بافت جنبش ملی قرار بگیرد، دیگر نه برای دستیابی به عدالت اجتماعی به انقلاب اجتماعی نیازی هست و نه آته ایسم علمی همچنان علمی باقی می‌ماند. چرا که مابعدالطبیعه متحول و مدرن می‌شود و در فضای جنبش ملی جاری می‌شود. و دیگر آته ایسم در چارچوب وفاق ملی قرار نمی‌گیرد. همچنان که اولویت بخشیدن به مذهب در سیاست هم، که به معنای فرعی کردن وفاق ملی نسبت به اعتقاد مذهبی است بیرون از چارچوب وفاق ملی می‌ایستد.

هرجا که سنت‌ها به حدی از تمرکز می‌رسند که به گونه‌ای افراطی به حرمت فرد انسانی خشونت روا می‌دارند، یا آن را پامال تعصب گروهی می‌کنند، یک واکنش روشنگرانه علیه خود بوجود می‌آورند که بنیادهای اندیشه‌ای آن دوران را زیر سئوال می‌برد. برای مثال جنبش روشنگری قرن هیجده، فلسفه سنتی را که بنیادهای سنتی اندیشه‌ی دوران زمینداری را در بر می‌گرفت، در راه استقرار دموکراسی از پیش پا برداشت.

اکنون در ایران سه سنت اعتقادی، مذهبی و سیاسی مانع دستیابی به دولت حقوقی‌اند. یعنی راه شکوفائی بسوی دموکراسی توسط این سه سنت بسته شده است. این است که روشنگری راه ورود به جنبش ملی است. تفاوت روشنگر و روشنفکر این است که اولی مفهوم‌های اعتقادی را می‌بندد و دومی باز می‌کند و طلسم رویا‌های اولی را دومی باطل می‌کند و سحر ایدئولوژی را از آن می‌گیرد. نکته‌ی ظریف این است که روشنگری در شرایطی که سنت‌های یاد شده در اوج شکوفائی خویش‌اند ضرورت پیدا نمی‌کند. – در دوران نهضت ملی روشنگری وجود نداشت – بلکه هنگامی که این سنت‌ها از درون تهی شده‌اند و به تباهی گسترده‌ای گرفتار آمده‌اند، یعنی به پایان نقش تاریخی خویش نزدیک شده‌اند، جنبش روشنگری برای فرارسیدنِ چشم‌انداز این پایان گسترده می‌شود. تشکل‌های سیاسی موجود در خارج از کشور با ابهامات نظری‌شان راهِ روشنگری را می‌بندند، و با عمل‌گرائی سازمانی و حزبی، یعنی بدون بررسی منتقدانه‌ی ارزش‌هائی که به پایان عمر خود رسیده‌اند، فضا را از جنجال مبارزه پر می‌کنند؛ بدون این که حرف اصلی را بگویند و توانائی فراروئیدن به یک جنبش همه‌گیر را داشته باشند. حرف اصلی حرف روشنگری است. مدل انقلاب اجتماعی که متکی بر تئوری مابعدالطبیعه‌ای عدالت سنتی است قابل تحقق نیست. پس بدون روشنگری تنها یک راه باقی می‌ماند. یعنی تحول به دموکراسی مدلِ روسی؛ که گرچه دموکراسی است ولی از آن جا که در ظرف جنبش ملی پیاده نمی‌شود، بحران دوران استبداد به شیوه‌ی دیگری در آن ادامه خواهد یافت. بنابراین در آینده‌ی نزدیک امکان دارد رقابت میان دموکراسی مدل روسی و دموکراسی مدل جنبش ملی عمده شود.-در حالیکه در دوران نهضت ملی امکان دموکراسی یگانه بود- طرفداران سنتی عدالت اجتماعی، که آن را در‌هاله‌ای از حقوق خلق‌ها می‌پیچانند، نه توان تبدیل شدن به یک جنبش عمومی را دارند و نه ظرفیت آن را. آن چه که در برنامه کار روشنگری است نشان دادنِ پایان عمر این ارزش‌ها است. ارزش‌هائی که به سنت استبداد سلطنتی و دو سنت اعتقادیِ چپ و مذهبی در ایران خدمت می‌کنند.

انقلاب اجتماعی در ایران دو فاز تاریخیِ مشروطیت و حاکمیت نهضت ملی را از سر گذرانده است. پس از تجربه‌ی انقلاب مسلکی امکان یک انقلاب سوسیالیستی در ایران بطور کامل از بین رفته است. سوسیال دموکراسی در ظرف جنبش ملی جایگزین انقلاب سوسیالیستی می‌شود.

در زمان نهضت ملی یک جنبش روشنگری نیرومند نمی‌توانست وجود داشته باشد. از این رو که سه سنت یاد شده هنوز به پایان نقش تاریخی خود نزدیک نشده بودند؛ که روشنگری آن را بشارت بدهد. بنابراین نهضت ملی در وضع دشواری قرار گرفته بود و بر این زمینه بود که با دخالت سازمان‌های جاسوسی انگلیس و آمریکا منهدم شد. اختلاف نظری و مسلکی جنبشِ سازمان یافته‌ی عدالت خواه با نهضت ملی چنان بود که راه وفاق ملی را، که ضرورت عمومی شدن یک جنبش سراسری است، می‌بست. روشنگری در ایرانِ امروز از تجارب تئوریک و عملیِ دوران پسا اعتقاد گرائی –پست متافیزیک-و فرو پاشی اعتقادات بسته بندی شده در گستره‌ای جهانی، سود می‌برد و رابطه‌ی جنبش ملی با سیاست جهانی را، با دوری گزیدن از سیاست‌های تهییجی در چهارچوب دیپلماسی مدرن، پیش می‌برد. پس جنبش ملی با نهضت ملی تفاوت‌های تاریخی و دیپلماتیک معینی دارد.

شعاع‌های توسعه‌ی یک کانون اقتصادی جاهائی را که در حد معینی از پیشرفت نباشند از بین می‌برد و ساخت‌های نوینی را که ظرفیت جذب شعاع‌های توسعه را داشته باشند، بوجود می‌آورد. پالایشگاه آبادان که به عنوان یک کانون توسعه بوجود آمد، بخش‌های مسکونی عشیره‌ای پیرامون خود – بنام عبدان –را، که توانائی جذب شعاع‌های این کانون توسعه را نداشتند، از میان برد و شعاع‌های توسعه اقتصادی خالق آبادان مدرن شد. جذب شعاع‌های توسعه‌ی جنبش ملی نیز در میان بخش قابل توجهی از اپوزیسیون خارج کشور ناممکن است. و به همین دلیل این شعاع‌ها از فراز اپوزیسیون می‌گذرد و در داخل کشور که زمینه‌ی مساعد رشد جنبش ملی است، و تاثیر گذاری سنت‌های سه گانه به نحو غیر قابل مقایسه‌ای ضعیف است، جذب می‌شود. از این روست که باید روی جنبش ملی در داخل سرمایه گذاری کرد.

تشکیلات سیاسی مدرن بر محور اصول ارزشها و فلسفه‌ی روشنگری سازمان می‌یابد. تشکیلات سیاسی نسبت به ایده‌ی روشنگری تاخر منطقی دارند. از این روست که مبارزه‌ی ملی که شکل بگیرد به سرعت عمومی می‌شود. پس با گسترش تشکل‌های سیاسی، که در خارج مطرح‌اند، به روشنگری و در نتیجه به جنبش ملی نمیتوان دست یافت. مگر این که وظیفه مقدمِ آنان روشنگری برای دستیابی به دموکراسی باشد.

جنبش ملی جزئی از نظام حقوقی جهانی است که تفاهم ملی را، با گسترشِ اصل برائت در جامعه، بوجود می‌آورد. و از این راه نقش تساهل را در مناسبات انسانی عمده می‌کند.

در جائی که حقوق فرد با رعایت حقوق دیگری محدود می‌شود، بدون این که افراد مردم در واحد ملی آزادی اندیشه و اقدام خود را محدود شده احساس کنند، تفاهم ملی وجود دارد. این احساس آزادی، که با محدودیت رضایتمندانه و خرد گرایانه همراه است، تنها در دموکراسی، یعنی در واحد ملی به معنای تاریخی آن، که با تولد دولت مدرن همراه است، بوجود می‌آید. پس ملی در این جا به معنای ناسیونالیستی نیست. اولین دولت ملی، اولین دولت مدرن، اولین دموکراسی، در انگلیس بوجود آمد- زادگاه ملت در تاریخ. ارتباط درونی این مفاهیم باهم از نظر تاریخی نشان می‌دهد که تفاهم ملی یک تفاهم دموکراتیک است.

تفاهم ملی با تفاهم خلقی یا توده‌ای متفاوت است. حتی تفاهم مردمی معنای یکسانی با آن ندارد. مثلا دولت کوبا بر تفاهم خلقی تکیه دارد. تفاهم خلقی ولی مانا نیست و میتواند به تفاهم ملی ارتقاء یابد. پس تفاهم ملی، بر زمینه‌ی تحول تاریخی، فاصله‌ی میان ملت و دولت را پر می‌کند. و بازتاب مناسبات گشوده در واحد ملی است.

در واحد ملی علاوه بر اقتدارها- اتونومی‌ها-ی دولتی و فردی، اقتداری عمومی بنام علنیت (Offentlichkeit) ،که میتوان آن را اقتدار رسانه‌ای نیز نامید، وجود دارد. گرچه قوه‌ی علنیت از اقتدار رسانه‌ای گسترده‌تر است.

همچنین تفاهم ملی یک بنیاد روش شناختی دارد. و در روابط میان افراد بر شناخت تاکید می‌کند. یعنی روابط، میان فاعل‌های شناخت صورت می‌پذیرد. به بیان دیگر ذهن بر عین، در روابط متقابل مدرن، تقدم منطقی دارد. بنیاد روش شناختیِ تفاهم ملی از تقدم منطقی ذهن بر عین بر می‌خیزد. و این با اصل تقدمِ عین بر ذهن در تکامل مادی تاریخ تعارضی ندارد. فردریک انگلس که از آغاز گرانِ مارکسیسم متاخر بود، نیز بر این نکته تاکید داشت که با رشد فرهنگ، تابعیتِ دریافت ذهنی (Wahrnehmung) از روابط تولیدی کاهش می‌پذیرد. رابطه‌ی فرد با تشکیلات، با برسمیت شناختن علنیت، به مثابه یک اقتدار عمومیِ مشروعیت بخش، مدرن می‌شود. رابطه‌ی فرد با اقتدارِ تشکیلاتی تابع این اقتدارِ عمومی است. بنابراین ارزش‌های تشکیلاتی تابع ارزش‌های عمومی‌اند. بدین گونه اراده‌ی آگاهانه‌ی فاعلِ شناخت در تشکیلات، بر ”اصالتِ تجمع“ در ساختارهای سنتی، چیرگی می‌یابد.

رابطه‌ی فاعل شناخت با تشکیلات مثل رابطه‌ی دریافت ذهنی با روابط تولیدی است. یعنی باگسترش فرهنگ، تابعیتِ فاعل شناخت از تشکیلات کاهش می‌پذیرد.

علنیت به گفته‌ی کارل اتو اپل ” ظرف مشترک ارتباط همگانی“ است. یعنی مشارکت در روند تبادلِ آزادِ استدلال. به گفته‌ی کانت اقدام سیاسی (Herschaftsakt) هنگامی مشروع است که علنی گردد. یعنی خود را در معرض انتقاد قرار دهد. قوه‌ی علنیت نهاد مواخذه‌ی ملی است. و سیاست مداران نه از اقتدار سنتی حاکم، که از قدرت علنیت حساب می‌برند. نبود مواخده‌ی ملی در اپوزیسیون ما به قاعده‌ی “بگذار هرکس هرچه می‌خواهد بکند” دامن می‌زند.

جنبش ملی فضای عمومیِ حرمت نهادن به باورهای مذهبی است و متافیزیک‌های خاص را پس از این که ناقص و مدرن و انتقاد پذیر کرد، در خود جذب می‌کند.

جنبش ملی کلیتی است که تفرد اجزاء خود را نفی نمی‌کند؛ بلکه هویت اجزاء خود را شکوفا می‌کند و به همین خاطر آزادی سیاسی، استراتژی اوست و خاستگاهِ رابطه‌ی شهودی شهروند با دولت مدرن است.

آماج جنبش ملی دولت حقوقی است. دولت حقوقی دیوار‌های مفاهیم دموکراسی، دولت مدرن و ملت را نازک و نسبی می‌کند و معنای واحدی در عمل به آنها می‌دهد. دموکراسی عبارت است از اعمال قدرتِ منتخب، محدود و مستدل ملی بوسیله‌ی دولت حقوقی در واحد ملی. دموکراسی، به مثابه پیام و مضمون جنبش ملی، عالی‌ترین تکامل خود را در دولت حقوقی می‌یابد.

قانونیت در جامعه با دگرگونگی پذیریِ قانون، متناسب با واقعیت اجتماعی، گسترش می‌یابد. تحول قانون تابعِ تغییر پایه‌های استدلالی آن است. دلایل موجودیت قانون گذشته، نسبت به دلایلی که قانون جدید از درون آن می‌روید، سست‌تر است. در فاصله‌ی زمانی سست شدنِ پایه‌های استدلالِ قانون قدیم و شکل گیریِ دلیل‌های نوین برای تدوین قانون جدید، یعنی در روند تکامل استدلال و خردگرائی، رابطه‌ی قانون با واقعیت اجتماعی به یاریِ دو گونه تفسیر بر قرار می‌شود.- میزانِ استقلال این دو گونه تفسیر از قوه‌ی اجرائیه، میزان دموکراسی در جامعه است.- تفسیر قضائی که جنبه‌ی اجرائی دارد و توسط قوه‌ی قضائیه به عمل می‌آید و تفسیر حقوقی که بیشتر توسط حقوقدانان و فلاسفه تحقق می‌یابد. جائی که تفسیر قضائی در جهت منافع قوه‌ی اجرائیه هدایت می‌شود، میان تفسیر قضائی و تفسیر حقوقی تضادی آشکار وجود دارد. در این موقعیت تفسیر قضائی بتدریج در خدمت استبداد بکار گرفته می‌شود و تفسیر آزاد حقوقی با روند روشنگری هماهنگی می‌یابد. – موقعیتی که هم اکنون در ایران حاکم است.- هرچه این تضاد عمیق‌تر باشد استبداد در جامعه قوی‌تر است. هنگامی که این دو تفسیر با هم تضاد ندارند، قانون با سطح استدلال در جامعه هماهنگ است. در این هنگام رابطه‌ی مردم با قانون درونی می‌شود و به سلطه‌ی سیاسی مشروعیت می‌بخشد. پس قانونیت بیانگر مشروعیت سلطه سیاسی است. یعنی مشروعیت سیاسی از قانونیت بر می‌خیزد. میان مشروعیت (Legimität) و قانونیت (Legalität) تفاوت کاملاً ناچیز است. به گفته‌ی یورگن ‌هابرماس مشروعیت محصول خردگرا شدنِِ قانون و پذیرش آن توسط مردم است. محدود کردن اقتدار فردی توسط قانون نظیر انتخاب آزادانه‌ی محدودیت برایِ خود به سود دیگری است که همگانی شده است. و بدین‌سان قانونیت به یک فرهنگ تبدیل می‌شود. جائی که این فرهنگ حضور ندارد جامعه همیشه در انتظار تغییرات لحظه‌ای و انفجاری است و سرنوشت مشخصی ندارد. قهرمان که نماد جامعه استبدادی است، به انتظار و اشتیاق جامعه به تغییرات لحظه‌ای پاسخ می‌دهد. در جائی که یک ضد قهرمان یا یک حاکم دیکتاتور بر جامعه قدرت می‌راند، ظهور یک قهرمان خلقی اجتناب ناپذیر است. چرا نمی‌گویم قهرمان ملی؟ از این رو که قهرمان ملی شخصیتی مافوق اعتقادی است.

تفسیر حقوقی که در روند روشنگری قرار دارد، ممکن است توسط استبداد سیاسی سرکوب شود. در این صورت جنبش روشنگری کاهش می‌یابد. و جنبش روشنفکری و عدالت خواهانه به استبداد واکنش نشان می‌دهد. موقعیتی که بویژه بعد از پانزده خرداد چهل و دو بوجود آمد. اکنون بر عکس، روشنگری زمینه‌ی نیرومندی یافته است. و از این رو جنبش ملی در حال ریشه دواندن است. یعنی اکنون روشنگران جایگزین روشنفکران می‌شوند. در این موقعیت فلسفه‌ی حقوق که رابطه‌ی قانون و قدرت را در ساختار دموکراسی بررسی می‌کند، جاذبه‌ی بیشتری می‌یابد. یعنی اشتیاق حقوقی جزء ذاتی فلسفه‌ی روشنگری نوین است. تصادفی نیست که کاربرد واژه‌های حقوقی در نوشتارهای گوناگون افزایش می‌یابد و وکلا و حقوقدانان نقش اجتماعی بیشتری بدست می‌آورند. چرا که دموکراسی اهمیت شماره یک پیدا می‌کند و تحلیل و تفسیر حقوقی در شناخت دموکراسی نقش دست بالا را دارد. به این دلیل که با استبداد با هیچ حربه‌ای بهتر از حقوق نمی‌توان مبارزه کرد. ناپلئون گفته است برای آسوده حکومت کردن باید زبان وکلا –حقوقدانان -را برید.

در ایران رژیم سیاسی پیش از انقلاب، با اتکاء به حقوق مدنی و شهروندی، سیاست را به تغبیرِ مارکس ”به انتزاع تبدیل“ کرد. و از این راه خود را از مشروعیت سیاسی بی‌نیاز کرد. در جامعه‌ی مدنی که نمونه‌ی یک جامعه‌ی بیگانه با سیاست بود زمینه‌ی انقلاب در شکاف میان مشروعیت و قانونیت بوجود آمد. رژیم حاکم قانون را در جامعه‌ی مدنی مدرن می‌کرد و مشروعیت را به مخالفین سنتی خود یعنی به مفسرین انقلاب – از همه‌ی انواع آن – می‌سپرد که آن را از قانونیت جدا کنند. چرا؟ برای این که از خاستگاه قانونی مشروعیت می‌هراسید. و به این گونه چشمان نگرانِ مردم را به کسانی که به واژه‌ی مشروعیت معنائی عدالت خواهانه می‌دادند، متوجه می‌کرد. و این بین قانونیت و مشروعیت شکاف می‌انداخت. در ذهنیت سنتی عدالت خواه مشروعیت جاذبه‌ی انقلابی داشت. و ناتوانی فرهنگ سیاسی ما در مدرن کردن مفهوم مشروعیت – از راه پیوند دادن آن با قانونیت- انقلاب اسلامی را گریز ناپذیر کرد.

قدرت محدود به قانون از خرد گرا شدن فرهنگ بر می‌آید. رابطه‌ی درونی فرد با قانون، همراه با محدود و مستدل شدن قدرت دو جزئی هستند که باهم مشروعیت سیاسی را بوجود می‌آورند. با این برداشت از مشروعیت، نظام اندیشه‌گی روشنفکری از هم می‌پاشد. روشنفکران از واژه‌ی مشروعیت، استدلالی بودن قدرت و درونی شدن رابطه‌ی شهروند با نظام دولتی را، نمی‌فهمیدند. اجزاء دوگانه‌ی مشروعیت سیاسی در جامعه‌ی سرمایه داری، به دولتی که محصول انتخابات آزاد است، مشروعیت می‌دهد. هرچند در آن آلودگی و استثمار و بی‌عدالتی وجود داشته باشد. برداشت روشنفکری این بود که حاکمیت مشروع حاکمیتی ضد استثمار و ضد سرمایه داری و طرفدار عدالت اجتماعی است. و در آن فساد و تباهی وجود ندارد. در حالیکه مشروعیت ربطی به بود و نبودِ فساد و تباهی ندارد. این واقعیت که تمام حاکمیت‌های سوسیالیستی نامشروع بوده‌اند، و دولت‌های مدرن در جوامع سرمایه داری مشروع‌اند، کل اتوپی روشنفکرانه را فرو می‌ریزد.

اگر کسی که در انتخابات شرکت می‌کند دارای یک انحراف اخلاقی باشد، اما مردم با آگاهی به این انحراف اخلاقی در انتخابات پارلمانی به او تایید ملی دهند، حتی کلیسا نیز ناچار خواهد بود به انحراف اخلاقی او با تفاهم برخورد کند. این تفاهم، موقعیت ارزشی جدیدی در جامعه بوجود خواهد آورد. یعنی انحراف اخلاقی را به پهنه‌ای خصوصی منتقل خواهد کرد. قانونی که تا کنون این انحراف اخلاقی را بزه تلقی می‌کرده است، توسط قانونی که به استدلال نوتری متکی است، منسوخ می‌شود.

ملاک تشخیصِ مشروعیت سیاسی، همان گونه که کانت می‌گوید،”علنیت“ است. علنیت به گسترش رابطه‌ی استدلالی می‌انجامد. و رابطه‌ی فرد با کلیت‌ها را مدرن و متفردانه می‌کند.

در اروپا روشنگری مقدمه‌ی مدرنیته بود. در ایران جنبش ملی، بدلیل نفوذ معنوی و سابقه‌ی تاریخی، بین روشنگری و مدرنیته قرار می‌گیرد. البته بدون جنبش ملی نیز به مدرنیته می‌توان رسید. ولی در آن صورت جنبش روشنگری نیز دور زده می‌شود؛ و مدرنیته‌ی جهانمند، با سست کردن ریشه‌های اخلاقی، تاریخی و ملی، محقق می‌شود. این راه مدرنیته همان مدل روسیِ تحول به دموکراسی است. در روسیه انقلاب سوسیالیستی مانع ظهور جنبش ملی شد. در نتیجه، واکنش مردم به استبداد سوسیالیستی ناچار واکنشی جهانمند بود. اما برخلاف روسیه، ایران از یک نهضت ملی تاریخی برخوردار است که توانائی فراروئیدن به یک جنبش ملی مدرن را دارد. از این رو تحول به دموکراسیِ جهانمند، که جنبش ملی را دور بزند، منتفی است. مگر این که مقاومت ملی توسط جمهوری اسلامی سرکوب شود. در این صورت بدنبال سقوط ارزش‌های ملی، دموکراسی از بیرون، مثلا پس از یک تهاجم نظامی یا بدنبال انشعاب‌های خلقی، هدایت خواهد شد.

در شرایط کنونی جهان دیکتاتوریِ جدیدی بر نخواهد خاست. و بنابراین تضاد نهضت ملی با دیکتاتوری تکرار نخواهد شد. اما ممکن است که نیروهای افراطی، که به نظم دموکراسی به خاطر آلودگی‌های بورژوائی آن اعتقاد ندارند، و دیگر ناتوان از تشکیل یک نظام دیکتاتوری‌اند، کشور را ناخواسته، و چه بسا با نیت خوب، به یوگسلاوی دیگری تبدیل کنند. به گفته‌ی ولادیمیر ایلیچ لنین راهی که به جهنم منتهی می‌شود گاه با سنگفرش‌های صداقت پوشیده می‌شود.

یک تفاوت عمده بین نهضت ملی و جنبش ملی این است که دورانِ نهضت ملی، دوران اوج‌گیری عدالت‌خواهیِ سنتی بود. دورانی که تکوین طبقاتی و اقتصادی در ایران در حدی بود که برداشت سوسیال دموکراتیک از عدالت خواهی ناممکن بود و عدالت خواهی بعلت عقب ماندگی اجتماعی در جامعه‌ی ما شکل سنتی و کمونیستی داشت. از طرف دیگر نهضت ملی هنوز روشنگری را، که باید بنیادهای نظری، اخلاقی و فلسفی جنبش ملی را ترویج می‌کرد، از سر نگذرانده بود. اما امروز عدالت خواهیِ کمونیستی در ایران زمینه‌ی گسترده‌ای ندارد و آمادگی برای گسترش یک تئوری مدرن عدالت خواهی بوجود آمده است. با وجود این آمادگی، شکوفائیِ جنبش ملی با دو مانع روبرو است: در داخل کشور سلطه‌ی استبدادیِ فناتیزم مذهبی امکان شکوفائی را از جنبش ملی می‌گیرد و در خارج کشور جنبش چپ که زمینه‌ی ملی خود را ترک گفته است. این جنبش به دو جریان عمده تقسیم شده است: یک جریان سرشار از ابهام است و آمیزه‌ای از چپ روی و لائیسیته‌ی سوسیالیستی! با تحولی نیم بند که در نهایت، از هراس سوء استفاده‌ای که سرمایه داری از آزادی خواهد کرد، بر همان طبل عدالت خواهی سنتی گذشته می‌کوبد. جریان دوم یک جریان کاملا جهانمند است و گوش بزنگِ فرصت‌هائی در سیاستِ جهانی. و آماده بدل‌سازی از هر گوهری، حتی سوسیال دموکراسی، است. ولی سوسیال دموکراسی باید اصل باشد و ملاک اصل بودن آن تکوین آن در جنبش ملی است. این مهمترین تفاوت جنبش ملی و نهضت ملی است. تفاوت دیگر جنبش ملی با نهضت ملی، رشد محافظه‌کاری در نهضت ملی دوران پس از مصدق است. محافظه‌کار شدن نهضت ملی بعد از مصدق دو دلیل داشت: رشد روزافزون خفقان بعد از بیست و هشت مرداد و وابسته شدن روزافزون تئوری عدالت اجتماعی به کمونیزم بین المللی. وقتی عدالت اجتماعی کمونیستی باشد جامعه عقب مانده‌تر از آن است که بتواند یک جنبش ملی یا روشنگری یا سوسیال دموکراسی را، که اجزاء مدرنیته‌ی تاریخی‌اند، در خود رشد دهد.

جنبش ملی را می‌توان فاز سوم انقلاب اجتماعی در ایران دانست. مثل سه جلد یک کتاب: جلد اول انقلاب مشروطیت، جلد دوم نهضت ملی و جلد سوم جنبش ملی که انقلاب اجتماعی را تکامل می‌دهد و با استقرار دموکراسی، به نیاز جامعه به یک انقلاب اجتماعیِ دیگر پایان می‌دهد. زیرا روشنگری، که مطابق مدل اروپائی باید قبل از انقلاب مشروطه تحقق می‌یافت، در اثر عقب ماندگی اجتماعی نتوانست تحقق یابد، این بود که انقلاب اجتماعی به ناچار در سه مرحله با فاصله‌ی سه استبداد عملی شد: استبداد رضاشاهی، استبداد پس از بیست وهشت مرداد و استبداد مذهبی. اما روشنگری به هرحال باید اتفاق می‌افتاد؛ زیرا انقلاب اجتماعیِ مبتنی بر ”فلسفه حق“، بدون روشنگری ناممکن است؛ بدون روشنگری، در مسیری پیچیده و مارپیچی از پیشرفت و پسرفت به راه می‌افتد تا وقتی که بتواند شرایط مناسب را برای نو کردن ارزش‌ها بیابد. استبداد سیاسی که بازتاب عقب ماندگی اقتصادی بود و جذبه‌ی انقلابی مفاهیم بسته بندی شده، روند روشنگری برای تکامل انقلاب اجتماعی در ایران را دهها سال به تاخیر انداخت.

این که می‌گوئیم اندیشه‌ی جنبش ملی فراساختاری است و مفهوم‌گرایانه نیست، نه تنها از شکست مفاهیم انقلابی در سه دهه‌ی گذشته در ایران نتیجه‌گیری می‌شود، بلکه همچنین بر آمد تحول اندیشه‌ی فلسفی در جهان است. امروز اندیشه‌ی فلسفی به نقد مفاهیم بسته‌ی گذشته، بدون جانشین کردن مفاهیم ضدشان، گرایش دارد. تبدیل یک مفهوم به عکس آن -نظیرِ مارکسیست بودن و سپس مخالف آن بودن- بر زمینه‌ی متافیزیک واحدی صورت می‌گیرد. تحول مدرن گرایشی مضمونی است و با نشاندن نفی بجای اثبات نشان داده نمی‌شود. کسی که می‌گوید من مارکسیست ام با آن که می‌گوید دیگر مارکسیست نیستم متافیزیک واحدی دارد. یعنی نفی یا اثبات مارکسیسم بر زمینه‌ی متافیزیکی واحدی صورت می‌گیرد. در هردو مورد حکم اعتقادی صادر می‌شود و این یک تحول عمیق را نشان نمی‌دهد. معرفی خود با احکام اعتقادی نفیا یا اثباتا به آزادی قوه‌ی داوری در جامعه آسیب می‌زند. امروز مضمون‌ها تعیین کننده‌اند.

تحول متافیزیکی در دوران نهضت ملی با گذشتن از متافیزیک سنتی و رسیدن به متافیزیک مدرن، خود را نشان می‌داد. امروز آماج تحول متافیزیکی، گذشتن حتی از متافیزیک مدرن است.

عبور از متافیزیک مدرن طلیعه‌ی دوران بعد از مابعدالطبیعه – پست متافیزیک- است. اما پست مدرنیته به معنای خروج از مدرنیته نیست. و همان گونه که در پیوستِ کتاب گذر از خیال زیر عنوان ”چالش سنت و مدرنیته “ گفته ام، تئوری مدرنیته تنها با مرحله بندی کردن مدرنیته به روشنی قابل توضیح است. آنچه که برخی فلاسفه نظیر فوکو، لیوتار، دریدا و دیگران در نقد مدرنیته گفته‌اند، مخالفت با تاریخ مدرنیته یا دموکراسی در مجموع آن نیست. میان نظرات‌هابرماس که یک فیلسوف پست مدرن تلقی نمی‌شود، و فیلسوفانی نظیر فوکو اختلاف نظر به مخالفت با دموکراسی نمی‌انجامد. هنگامی که‌هابرماس ظهور فاشیسم را محصول پروژه‌ی ناتمام مدرنیته میداند، در مخالفت با فاشیسم، با فیلسوفِ پست مدرن که مخالفت خود را با انتقاد به مدرنیته می‌آمیزد، هم آواست. انتقاد به خرد گرائی مدرنیته به معنای دور زدن خرد گرائی نیست. هم چنان که انتقاد نیچه به عقل نیز شورش علیه آن نیست، بلکه نقد کاستی‌های آن است؛ و نیز مخالفت نیچه با اخلاق رد نیکی نیست. نقد پست مدرنیته از مفاهیم -در هسته‌ی خود- با دست آوردهای فرهنگی دوران ما هماهنگی دارد. نقد اعتقاد گرائی دینی و مسلکی بعد از انقلاب اسلامی در ایران، نقدی مفهومی از همین دست است.

توضیح یک مفهوم با مفهوم دیگر، یعنی ساختن رابطه‌ی مفهومی به توان دو، به بن بست می‌انجامد. مثل موردی که با مفهوم لنینیسم مفهوم مارکسیسم توضیح داده می‌شود. یا وقتی که به کمک مفهوم انقلاب مفهوم اسلام توضیح داده می‌شود. و ترکیب اسلام انقلابی را کاملا بسته و رفورم ناپذیر می‌سازد. بدین گونه بجای تکنیک‌های تفسیری، مفاهیمی با مفاهیم دیگر تفسیر می‌شوند و آن‌ها را از گشودگی خارج می‌کنند.

“آمریکا” به عنوان یک مفهوم توسط فرهنگ سیاسی ما درست از میانه به دو نیم می‌شود و از آن دو مفهوم ستیزنده بوجود می‌آید. “آمریکاستیزی” و “آمریکاگرائی”. در میان این دو مفهوم در گذشته نهضت ملی می‌نشست که مفاهیم یاد شده را می‌گشود. نهضت ملی در آن زمان در جامعه‌ای حرکت می‌کرد که از یک گرایش تب آلود ایدئولوژیک رنج می‌برد. و به همین خاطر از حمایت یک جنبش گسترده‌ی سوسیال دموکراتیک، حامل تئوری مدرن عدالت اجتماعی، محروم بود. هنگامی که کمونیزم، به بهای پس زدن سوسیال دموکراسی رشد می‌کند، نهضت ملی یک پا دارد و ناقص و ناتوان است و در جامعه‌ای که تشنه‌ی انقلاب است راهی جز شکست ندارد.

در این نوشته من از واژه‌ی حقوق، نظم حقوقی، نظام حقوقی، جامعه‌ی حقوقی و دولت حقوقی سخن گفته‌ام. بکار گرفتن دانش حقوق در کنار دانش‌های اجتماعی برای شناخت دموکراسی اجتناب ناپذیر است. برای همین است که یورگن ‌هابرماس که بررسی‌هایش بازتاب تحولات دموکراسی اروپائی است، در نهایت به فلسفه‌ی حقوق روی آورد و کتاب پر اهمیتِ واقعیت و اعتبار را (Faktizität & Geltung) نوشت. در مرحله‌ی روشنگری حقوق اهمیت پیدا می‌کند. آزادی و مالکیت و رابطه‌ی اقتدارها با یکدیگر تنها با تئوری حقوقی مدرنیته توضیح داده می‌شود. اصل محوریِ اعلامیه جهانی حقوق بشر آزادی در مالکیت است. و این خالق دانش حقوق است. تنها جائی که حقوق در آن راه ندارد اتوپیا است که در آن مالکیت وجود ندارد. سیاست عدالت اجتماعی خود محصول به رسمیت شناختن مالکیت و به نظم کشیدن عادلانه‌تر آن است. اگر مالکیت وجود نداشته باشد البته به دانش حقوق نیز نیازی نیست. معنی این حرف این است که به دموکراسی نیز نیازی نیست. این یعنی اتوپیا. در شرایط غیر اتوپیائی تاریخی که مالکیت غیر قابل حذف است، حقوق و دموکراسی اجتناب ناپذیر‌اند. نفی این رابطه توسط هر اتوپیائی، مبارزه برای عدالت اجتماعی را در عمل نفی می‌کند. مبارزه برای عدالت اجتماعی برای رشد خود به جای اتوپیا به نظام حقوقی نیازمند است. برای دستیابی به نظام حقوقی میان سرمایه داریِ متعهد به انتخابات آزاد و بنیاد گرائی اعتقادی، اگر تنها یک انتخاب امکان داشته باشد، نظام حقوقی باید اولویت داده شود. طرح عدالت اجتماعی پی آمد به رسمیت شناختن حقوق بشر است. اگر فاشیسم شکست نخورده بود ما ایرانیان امروز در هیچ کجای جهان پناهی نمی‌یافتیم تا بتوانیم از عدالت اجتماعی دفاع کنیم.

دانیل کن بندیت یهودی زاده‌ای که به دانیل سرخ شهرت داشت، چند هفته پیش در شصتمین سال تولدش گفت. اگر ارتش آمریکا در سواحل نورماندی پیاده نمی‌شد، امکانِ بیولوژیکِ به هستی آمدنش منتفی می‌شد. یعنی که ارتش آمریکا با اشغال نورماندی به نفی مطلق حقوق بشر توسط فاشیسم و نقض عدالت اجتماعی که پی‌آمد اجتناب ناپذیر آن است، پایان داد. در کشتار عام زندانیان سیاسی در ایران نیز امکان بیولوژیک به هستی آمدن تئوری‌های نوین عدالت اجتماعی در آینده تا حدود قابل توجهی از میان رفت.

ناصر کاخساز

٢۵ آپریل ٢٠٠۵

ملاحظاتی بر حال و آینده اتحاد جمهوریخوا هان

عباس شیرازی

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۸۴

مدتی است که در پاسخ به بهره وجود اجتماعی و مشروعیت سیاسی جمع خودمان کنکاش می کنم، ولی تا کنون درمانده ام و اگر این بار هم قلم بر کاغذ می برم هدفی جز طرح مسائل جاری و ارائه راهکارهایی که احتمالا بتوانند راهگشا باشند ندارم. قریب به دو سال قبل جمعی از ما بر حسب روزگار گرد هم آمدیم، یک سال شور کردیم و در پایان سند پر افتخار ده ماده ای را تصویب و با ذوق و شوق فراوان در بوق کردیم و به گوش جهانیان، که گویی در انتظار ما روزشماری می کردند، رساندیم. به رأی جامعه سیاسیون گذاردیم که با استقبال نیز روبرو شد. کنگره ای به نام همایش بر پا کردیم در نوع خود بی نظیر. نشستیم و برخواستیم، قیام کردیم و سخن فرهیخته فراوان راندیم. از آن جاکه از سخن خود دلشاد بودیم آن ها را برای ثبت در لوح تاریخ به تحریر درآوردیم. از آن دفتری قطور ساختیم و برای ظاهرا ثبت در تاریخ ارزانی داشتیم. با یکدیگر با اراده معطوف به قدرت تعهد کردیم که از این پس تا که رزمگاه سیاست بی حجت نماند چنین و چنان کنیم. هیئت ها انتخاب کردیم و چون حجم کار فراوان بود در کنارش کمیته های کار تخصصی را نیز بر آنها افزودیم. با هم سرودی خواندیم و از هم جدا شدیم .جدا شدیم تا پس از یکسال تلاش هر چند خسته از رفتن و کوفتن ولی با کولباری کلان از تجربه های گران یکدیگر را باز یابیم. باز یابیم و تراز کنیم آنچه را کاشتیم و انچه را در توبره انباشتیم. مجدد شور کنیم و پر حاصل همانند رهنوردانی که در افسانه ها گویند قدم در راه بگذاریم. ولی دریغ که در آستانه برگزاری دومین کنگره این پرسش ذهن مرا بیش ار پیش مشغول داشته است که چه علت بود که غریوی که آنچنان برخواست اینگونه آرام از طنین افتاد. از خودم شروع می کنم. در نقش شاهد خویش و ناظر بر کنش و واکنش دیگران. با هدف یافتن علت. من بدین باور بودم( همچنان که بازتابش در مقدمه سند ده ماده ای نیز لحاظ شد) که دوران عملکرد کارهای حقیر در محافل خرد و منزوی سپری گردیده و بدین امید که انجمن های پراکنده و بی حاصل ما را سیاستی دگر باید با این توهم که دیگران نیز با این گونه ارزیابی از گذشته با رویکرد و نگرشی روزآمد و خردمندانه تر از من علت را دریافته و ازاین رو حضور در این جرگه را پذیرفته اند. در این پندار خود را در میان این جمع نو نوعی خودی می پنداشتم. بر این انگار بودم که ما جمع ره گم کردگان اپوزیسیون دمکرات بالاخره پس از آن همه تجربیات ناموفق گذشته به جبر زمان و یا به امر خرد دیر فرجام مسیر گم رفته را باز یافته و عزم به نظم جدیدتری نموده ایم. در این هوا حاضر بودم که در کمال آرامی و سکوت هر باری که بر زمین مانده است بدوش بردارم. مصمم بودم که دوش بدوش این جمع وسیع با حضور در میدان تلاش های عملی و فکری زمینه را برای پیوند هر چه عمیق تر کلیه نیروهای جمهوریخواه و دمکرات مهیا کنم و از این مسیر به رفع یکی از سنگین ترین کمبود های اپوریسیون، یعنی تشکل روزآمد و متحد آن یاری رسانم. ولی امروز باید اذعان کنم که پس از گذشت این مدت احساس می کنم که آن نیروی محرک در درونم بشدت تحلیل رفته است. در رابطه با آن چه می پنداشتیم که باید فرجام دهیم و آنچه در عمل انجام داد ایم ده ها پرسش گاها کلبی در ذهنم خطور می کند. به علت بحران انگیزه حاکم بر خود و بر جمع مان فکر می کنم. به آن چه در ابتدا بدان باور داشتم شک می کنم. از خود سئوال می کنم که آیا در حقیقت ما به آن چه در مقدمه بیانیه آورده ایم باور داشته ایم. آیا واقعا فکر می کردیم که دوران تکروی های گروهی سپری شده. آیا بر این گمان بودیم که می توان به معضلات بزرگ در بعد یک جامعه بس بغرنج و پیچیده امروز کشورمان فقط با یک تشکل بزرگتر و با کیفتی بس والاتر پاسخ داد. تشکلی مسلح به ابزار شناخت علمی از ساختارهای متحول شده جامعه امروز و نظمی کار ساز. به علت تشتت، بی انظباطی، کم کاری و بی عملی جمع خودمان فکر می کنم. از خود سئوال می کنم که چه عوامل ذهنی و عینی سبب می شوند که اکثر اوقات خود را در گپ سراهای کسالت آور صرف بیان مطالبی می کنیم که همگی از آن اطلاع داریم و دانستن آن کمکی به تحقق و پیشبرد هیچ برنامه ای نمی کند. چرا هفته ها بر سر تدوین و یا تنظیم یک اطلاعیه کم اهمیت با هم جدل می کنیم ولی بر سر آن چه در کارزار روزانه مکلف به انجامش هستیم سخنی بخطا نمی گوئیم. گاهی از سگال بد به پیر سالگی و گاهی به روان فرسودگی پایه گذاران و کارورزان این جمع تامل می کنم ، اما مجاب نمی شوم و می گذرم. لذا باز هم از خود شروع می کنم. همان طور که در بالا اشاره دادم من با شوقی فراوان با قبول مسئولیت وارد صحنه شدم. در ابتدا نیز با الهام از همان باور درونی ام برنامه هایی را در راستای تحقق برنامه های اجرائی وسیع آینده در زمینه مالی تدوین کردم و در جهت فرجام آن نیز اقداماتی را آغاز نمودم. عدم استقبال اولیه جمع را نیز در ابتدا بدلیل نو بودن تجربه همکاری تقبل نمودم و مدتی نیز با تکیه بر این استدلال برای پیشبرد برنامه مالی در کنار امور اجرائی دیگر ادامه دادم. پس از چندی بدین نتیجه رسیدم که تشکلی که در صحنه عملی مبارزات روزانه سیاسی جلوه ای آنچنان ندارد نیازی هم به منبع مالی ندارد. در این راستا پایه تفاهم نا خواسته بین من و منفعلین شکل گرفته و تبدیل به یقین گردید. اذعان دارم که به اندازه کافی در طرح این شناخت در جمع هیئت های منتخبه اصرار نورزیدم. شاید هم خیلی زود بدین نتیجه رسیدم که سماجت در ارائه طرح این معضل بی فایده است. شاید هم زود بدین نتیجه رسیدم که جمع ما به دلائل دیگر نیاز به حل این معضل ندارد. این انتقاد را بر خود می پذیرم که در انتقال این دریافت کوتاهی کرده ام. و انتقاد دیگر را نیز می پذیرم که با کاهش دادن میزان فعالیتهایم به رخوت کنونی کمک کردم. درست می بود که به جای این انتخاب با عزمی سازنده کمک می کردم که علل یابی این انفعال عمومی تبدیل به یک گفتمان محوری گردد. به دیگران می پردازم، به فرادی که در پیدایش و شکل گیری این تشکل از ابتدا نقش اساسی داشته اند. به نوع نگرش و دریافت آنها . برای تفهیم مطلب و ردیابی علل بحران انگیزه ها اجبار دارم که هر چند کوتاه ابتدا جمعی را که از آن سخن می گویم یعنی جمع متجمع در تشکل خودمان را به سه دسته تقسیم نمایم تا بتوانم در پایان با ترسیم نوع نگرش خود طرح راهکاری خود را ارائه دهم .این تقسیم بندی نه به منظور نقد سلبی این گروه ها، که به خاطر ارائه تصویری واقعی از کیفیت فعل و انفعالات درونی تشکل خودمان است تصویری که می بایستی تعیین کننده میزان انتظارات آتی مان باشد. ارائه این تصویر، به انگار من، می تواند در جهت گیری سیاسی شکل تشکیلاتی نوع ارتباطات درونی و بیرونی آینده «اجا» و پس از آن در تصمیم یکایک ما در ماندن یا نماندن و یا نوع حضور مان در این تشکل موثر باشد. در دسته اول صحبت از فعالینی است که از درون سازمان های سیاسی با حفظ غیر رسمی هویت سازمانی به صفت فردی به این جمع پیوسته اند. حضور این فعالین در این تشکل ضمن غنیمت بودن عارض دو عامل باز دارنده نیز بوده و می باشد. عامل نخست عنصر رقابت خواسته و یا نا خواسته ای است که در هر لحظه و در هر فرصت عملی مشاهده شده و می شود . در بخشی از این فعالین مدام این تلاش ملحوظ بوده است که فرادستی این تشکل جدید سبب گمنامی تشکل سنتی آنها نشود. امری که با احترام به باورهای سیاسی این دوستان قابل فهم است، ولی قابل دفاع نیست. عامل دوم تضارب دیدگاهی است که گاها بازتاب خودرا در مجا دلات فکری متبلور ساخته و می سازد و سبب معلق ماندن تدوین پایه کارها و اعلام مواضع ضروری پیشرفت بحث ها و به طریق اولی برنامه های عملی نیز می شود. بخشی از این فعالین برای حفظ هارمونی فکری- نظری و ممانعت ار تشتت در اتحاد سازمانی شان از طرح بخشی از دیدگاه هایی که با دیدگاه های درون سازمانی شان همسوئی آن چنانی ندارد به طرق مختلف مانع شده و از این طریق از گسترش دامنه مجا دلات فکری درون تشکیلاتی، که امری ضروری است، جلوگیری کرده و می کنند. دسته دوم منفردینی هستند که به دلائل متفاوت در گذشته از مشارکت در تشکل های موجود یا کناره کشیده و یا از شرکت در آنها خوداری نموده اند ولی امروز بنا به شرایط سیاسی زمان و تغییر معادلات سیاسی در درون و بیرون کشور و بعضا بخاطر جو های التهابی آنی قبول تعهد نموده و به جمع ما پیو سته اند. در بخشی از این فعالین ترس ها و محاسبات گذشته سبب گردیده است که نوع تعلق خود را بدین جمع مستمرا به دیده تردید بنگرند. ترس از این که نفوذ و یا هژمونی سازمان ها ی پیرامونی موجود به هویت منفرد و مستقل آنها خدشه ای وارد آورد گاهی سبب فلجی و انفعال و گاهی امتناع آنها در مشارکت سازنده گردیده و می گردد. این تعلل در عمل سبب گردیده است که میزان نسبتا بالائی از نیروی کیفی ما مسکوت و بی اثر بماند. بخشی از این دوستان علیرغم استقبال اولیه از پیدایش تشکل «اجا» روز به روز از میزان مشارکت فعال خود کاسته و گاها از قبول مسئولیت به عناوین مختلف طفره رفته و گاها با وزش نا ملایمترین نامساعدی کناره می گیرند. عملکرد بخش نسبتا بزرگی از این دوستان تا به امروز به خاطر حساسیت های نامبرده تاثیر عمده ای در عدم شکل گیری و انسجام سازمانی «اجا» داشته است. این عملکرد به سهم خود علتی بر ناهماهنگی و پراکندگی تشکل «اجا» بوده و می باشد.عدم پذیرش انطباق درونی امری که برای حضور در صحنه سیاسی و پیشبرد برنامه های عملی ضروی و با توجه با داده های کنونی اجتناب نا پذیر است تاثیری جز مانع شدن از شکل گیری تشکیلاتی ندارد. دسته سوم فعالینی هستند که با گسست از هویت سازمانی خود و به منظور سامان دادن به تشکلی بزرگتر بدین جمع پیوسته اند . این فعالین که همگا ن را به زعم بیانیه ده ماده ای به یک رنگ، به یک فکر و یک اندیشه می پندارند، برآنند بدون توجه به ملا حظات فوق مکرارا اراده گرایانه با ارائه برنامه های راهبردی و کاربردی ازاین جمع تشکلی واحد با اندیشه و برنامه ای واحد بسازند و عملا بر خلاف انتظارتشان به تشتت و ناهمگونی های موجود دامن زده و در نهایت به علت مقاومت دیگران که ریشه در جای دیگر دارد دلسرد شده و سبب انفعال خود نیز می گردند.

من بر این باور هستم که تشکلی نظیر اتحاد جمهوریخواهان آن گونه که در آغاز در تصور ما بود کماکان ضرورتی اجتناب ناپذیر باقی مانده است. اتحاد جمهوریخواهانی که بتواند با الهام از روابط و ساختارهای واقعی حاکم بر جامعه ما و بدور از رسوبات اندیشه های سنتی که تاریخ مصرف شان مدت ها پیش سپری شده است گام در مسیری بگذارد که برازنده تشکلی باشد که اراده معطوف به قدرت دارد (البته با درک و دریافتی فراگیر از مقوله قدرت). ما باید با نگرش و رویکردی واقعگرایانه از آن چه هستیم، آن چه می خواهیم، آن چه می توانیم انجام دهیم و چگونه باید انجام دهیم حرکت خود را از نو میزان کنیم تا در ارزیابی از خود دچار توهم نگردیم. بنظر من ما در مرحله کنونی نه یک حزب به معنی متعارف کلمه یعنی جمعی با نگرش فکری همگون در امور سیاسی – اجتماعی با پایگا ه ویژه طبقاتی و لایه ای هستیم نه یک جبهه که در آن احزاب گروهها و دستجات سیاسی در مقطعی معین بنا بر ضروتی معین برای حل معضلی معین با هم بر سر برنامه ای محدود اجماع کرده باشند. حزب نیستیم چون که در درون تشکل امروز ما افراد ابتدا به صفت شخصی و به تبع با دیدگاههای بس متفاوت اجتماع کرده اند . بخشی از نحله چپ دمکرات آمده اند که علیرغم دمکرات بودنشان و شاید هم به دلیل دمکرات بودنشان به یک نظام اجتماعی – اقتصادی چپ باور دارند و بخشی دیگر از جمع میانه و یا راست باز هم با تصوراتی متغایر. طبیعی است که از یک چنین انجمنی، لااقل در شرایط فعلی، بدون جدل ها نظری اقناعی بی پایان درونی نمی توان حداقلی از تشکل سازمانی و یا حتی مشابه آن را انتظار داشت. طرح یک نظام اقتصادی معین به عنوان خواستگاه این تشکل، آن طور که گونه یی از دوستان دسته سوم در ارائه آن اصرار میورزند، با توجه به افتراق دیدگاه ها امری اراده گرایانه و بدور از واقعیات حاصل بر این جمع است. طرح این امور و طرح های نظیر و مشابه آن در این جمع نابهنگام و بی فرجام اند . جبهه نیز باز هم به تعریف متعارف کلمه نیستیم چون که باز هم همگان به صفت شخصی اگر هم بخشی از ما تعلق حزبی داشته یا هنوز دارد به این انجمن پیوسته ایم. زمان معینی برای تحقق برنامه معینی نیز تنظیم ننموده ایم. در این جمع احزاب گروه ها و سازمان ها نیستند که علیرغم برنامه های متفاوت سیاسی اجتماعی شان در برهه ای معین برای حل یک بحران معین اجتماع کرده اند.

لذا ضوابط و روابط معین یک جبهه بر این جمع نیز نه حاکم است و نه می تواند حد اقل در این مرحله از نزدیکی حاکم باشد. ما در بهترین حالت اگر تکلیف باشد که نامی بر این جمع گذارده و ویژگی برای آن قائل شویم می توانیم صحبت از نوعی جنبش متحد اجتماعی کنیم. جنبشی که خواست جمهوری خواهی در یک تعریف عام اش این افراد را به صورت ایجاب در قالب یک اتحاد بهم نزدیک کرده است. . این جنبش متحد خود نیز گوشه ای از یک جنبش جمهوری خواهی بزرگتری است که در جامعه ما حضور دارد. بعد نظری و دیدگاهی جمهور خواهی در پهنه جامعه ما متفاوت و مشتمل از طرفداران جمهوری اسلامی با قرائتی مدرن تر تا طرفداران جمهوری شورائی می باشد. تصور این که بتوان از این خیل متفرق جمعی متجانس به مفهوم حزبی و یا جبهه ای در ابعادی اجتماعی ایجاد کرد توهمی بیش نیست. تفاوت تشکل اتحاد جمهوریخواهان بعنوان نقطه و یا سر آغاز یک حرکت سازمان یافته که اراده تبدیل شدن به یک حرکت وسیع اجتماعی نموده است با دیگر طیف های جمهوری خواهی در شرایط کنونی فقط در این است که اعضای این جمع بدنبال مشاورات طولانی قبلی در چند خواست کلی نظیر سکولاریسم، گذار مسالمت آمیز به نظام دمکراتیک، پارلمانتاریسم و چند نکته دیگر بخشا با سایه و روشن هایی هم نظرند. در بعضی از نکات علیرغم مشاورات و توافقات کتبی در چارچوب بیانیه ده ماده ای برداشت ها هنوز بسیار متفاوت و گاها متضاد اند. این امور در قالب یک حرکت جنبشی، بخصوص در مراحل اولیه آن، طبیعی و اجتناب ناپذیربوده و نفی کننده بهره وجودی آن نمی باشد. بگمان من توجه دقیق تر به این ماهیت تشکل اتحاد جمهوریخواهان می تواند راه گشای بخشی از ابهامات و یا توهماتی که از علل اصلی بحران انگیزه می باشد گردد. قبول این که در این تشکل افراد با بینش های متفاوت و بر پایه حداقل های نه چندان شفاف حضور یافته اند می تواند میزان انتظارات را کاهش، توان تحمل را افزایش، و همزیستی درون تشکیلاتی را، اگر نه راحت تر، ولی بارورتر سازد. این همزیستی زمانی کار ساز می شود که اندیشه ها و برداشت های متفاوت موجود در درون تشکیلات با آرایشی شفاف منظم و نظام مند با خطو ط روشن در کنار یکدیگر قرار گرفته و در تعاملی مدرن و دمکراتیک در تعمیق فصول مشترک بچالش بنشینند. به عبارت دیگر با دامن زدن به تشکیل فراکسیون های فکری باید ابتدا از ابهامات موجود که سبب گستر ش سو ظن ها و گمانه زنی ها گردیده اند پرده برگر فت و سپس توان فکری و عملی تشکل را در قالب ارتباطات شفاف افزایش داد. گرایش های فکری موجود صرف نظر از سر منشا سازمانی و یا غیر سازمانی شان می بایستی از هم اکنون بمنظور یار گیری درون تشکیلاتی در تدوین و توزیع دیدگاه های خود تا تشکیل همایش آتی فعال گردیده و از هم اکنون در پی انسجام فراکسیونی باشند. همایش می بایستی تبدیل به صحنه رقابت سالم فراکسیون ها برای پیشرد دیدگاه ها و تصاحب ارگان ها باشد. مسئولیت ها وا ختیارات ارگان ها بایستی متناسب با وظائف و کار آمدی آنها تغیر یابند. نحوه ارتباطات درو ن تشکیلات بایستی قاعده مندگردد. تشکیلات باید بتواند برآمده از آرای جمعی، دارای شخصیت حقوقی واحدی باشد. بحث های دیدگاهی بایستی بمنظور دستیابی به یک میانگین متناسب و غنای گفتمانی پیوسته بدرون ارگانهای تشکیلات منتقل گردند. بایستی از تشتت و پراکندگی تشکیلاتی و چند گوئی ممانعت بعمل آورد. طبیعی است که رسیدن به این نظم پیشنهادی مستلزم تغیرات عمده ای در روابط تشکیلاتی و اساسنامه ای کنونی است.

تبلور این تغیرات،به نظر من، در اساسنامه و به تبع از آن در شکل تشکیلات بایستی به صورت ذیل لحاظ گردند.

آزادی تشکیل فراکسیون ها:

• کلیه افرادی که دارای دیدگاها مشترکی هستند بایستی مجاز به تشکیل فراکسیون

گردند.

• حقوق سازمانی فراکسیون ها بایستی در اساسنامه و نظام نامه مشخص گردند.

آزادی در انتخاب اعضای ارگان ها به صورت لیستی:

• فراکسیون ها و افراد هم نظر باید مجاز به ارائه لیست مشترک در انتخاب اعضای ارگان ها باشند.

تدقیق مسئولیت ها و اختیارات ارگان ها (اجلاس سالانه، شورای هماهنگی، هیئت رئیسه، هیئت سیاسی، هیئت اجرائیه):

• تجربه گذشته نمایانگر ناتوانی ارگان های موجود در پاسخگویی مناسب به چالش های سیاسی روز بوده است. تشتت در محدوده اختیارات و مسئولیت ها سبب درگیری ارگان ها و در عمل انفعال محض آن ها می گردید. تغییرات باید بصورتی باشد که هر ارگانی بتواند در حوزه اختیارات خود به نمایندگی از کل تشکل «اجا» قاطعانه عمل نماید. بنظر من هیئت سیاسی بایستی از شکل فعلی خود بعنوان ارگان نظریه پرداز تغییر یافته وبا تناسب و آرایش دیگری که بازتاب دیدگاه های موجود است با اختیارات و مسئولیت های بیشتری نظم یابد. این ارگان باید قادر باشد که در تعامل با هیئت اجرائی تشکل «اجا» را در همه محافل داخلی و خارجی با قاطعیت نمایندگی کند. امر اجرائی میبایستی بین این هیئت و هیئت اجرائی بدقت تفکیک شود تا از تداخل دوباره کاری و یا تشتت جلو گیری شود.هیئت سیاسی در عمل بایستی تبدیل به هیئت رهبری شود.ترکیب این هیئت باید حاصل توازنی دمکراتیک از محورهای فکری موجود باشد.

• شورای هماهنگی بایستی با توجه به نقش و میزان کاروزی اش تا ۲۵ نفر تقلیل یابد.

انتخاب اعضای این شورا بایستی با معیار کارآمدی و آمادگی متعهدانه افراد باشد.

اعضای این شورا بایستی برای فعالیت در دیگر کمیته های کاری

قبول مسئولیت کند.

تفکیک کار کمیسیون های کاری و ارگان های رسمی:

• کمیسیونهای کارپژوه ی بایستی مستقل از ارگان ها بدون محدویت خاصی آزادنه فعالیتهای خود را به پیش ببرند. نیتجه کار این کمیسیون ها می بایستی در رسانه های «اجا» به صورت بازتابی از گفتمان های نظری ولی غیر رسمی درونی تبلور یابند.گرایش های فکری متفاوت بایستی امکان تشکیل کمیسیون مستقل خود را داشته باشند.

• هیئت اجرائی بایستی هماهنگ و همگام با هیئت رهبری در نظامند کردن ارتباطات درون تشکیلات و پیشبرد و تحقق برنامه های تدوین شده فعال گردد. هیئت اجرائی مسئولیت سیاست های تنظیم یافته را نداشته و اعضای آن فقط در مقام عضویت در شورای هماهنگی دارای مسئولیت سیاسی اند.

• هیئت رئیسه به نظر من ضرورت وجودی نداشته و لذا می توان از فعالیت این ارگان صرف نظر کرد. وظایف این ارگان را می توان به هیئت اجرایی واگذار نمود.

تعیین میزان مسئولیت و اختیارات واحدها:

• فعالیت واحدها علیرغم توجه به شرایط ویژه محلی شان بایستی در چارچوب سیاست های عمومی و برنامه های عملی «اجا» و پیشبرد هرچه فعالانه تر آن باشد.

——————————————————————————–

نگاهی به آراء و آثار آرامش دوستدار

بهرام محیی

سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ١٣٨۴

منبع ایران امروز

به دعوت «انجمن دوستداران اندیشه در برلین»، آرامش دوستدار فیلسوف و پژوهشگر ایرانی، در تاریخ ٣٠ آوریل ٢٠٠۵ ، در یک جلسه­ی سخنرانی و بحث در این شهر، به آخرین کتاب خود «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» خواهد پرداخت. نوشته­ی زیر که با انگیزه­ی برگزاری این نشست به رشته­ی تحریر درآمده، تلاشی است در راستای معرفی بسیار فشرده­ی آراء و آثار این متفکر ایرانی.

آرامش دوستدار، در میان علاقمندان به مباحث فلسفی و نظری، چهره ای شناخته شده است. عمق و برد اندیشه­های او در حوزه­ی فکری و فرهنگی میهن ما، جایگاه ویژه ای به او می­بخشد. به جرئت می­توان گفت که در میان متفکران و پژوهشگران معاصر ایرانی، هیچکس مانند او وضعیت فکری و فرهنگی ما را چنین بنیادین، موشکافانه و ژرفکاوانه معروض سنجش و پرسش قرار نداده است.

آرامش دوستدار بین سالهای ١٣۵٢ تا ١٣۵٧ به عنوان استاد فلسفه در دانشگاه تهران تدریس نموده است. نخستین کتاب او تحت عنوان «ملاحظات فلسفی در دین و علم و تفکر» که انگیزه­ی نوشتن آن به همین سالها بازمی­گردد، در سال ١٣۵٩ از طرف مؤسسه­ی انتشارات آگاه در تهران به چاپ رسید. نویسنده در پیشگفتار چاپ نخست خاطر نشان ساخته بود که ملاحظات وی مشتمل بر سه بخش است: بینش دینی، دید علمی و تفکر فلسفی. جلد نخست کتاب نیز به «بینش دینی و دید علمی» اختصاص داشت و قرار بود که بخش سوم درباره­ی «تفکر فلسفی» در کتاب جداگانه ای به چاپ رسد. متأسفانه آنگونه که بعدها نویسنده در پیشگفتار چاپ دوم این کتاب (انتشارات خاوران، پاریس ١٣٨١) متذکر شده است، بخش سوم این اثر در مورد «تفکر فلسفی» هیچگاه نوشته نشد. به همین دلیل، عنوان کتاب در چاپ دوم، به «ملاحظات فلسفی در دین و علم ـ بینش دینی و دید علمی) خلاصه شده است. شاید بتوان گفت که وضعیت اسفبار فکری و فرهنگی ما، اهمیت نقد فرهنگی را برای پژوهشگر ما چنان برجسته ساخته که نگارش بخش سوم ملاحظات خود در مورد «تفکر فلسفی» را بلاموضوع دانسته است. البته چنین ادعایی نمی­تواند از یک گمانه زنی صرف فراتر رود.

کتاب «ملاحظات فلسفی در دین و علم» یکی از ارجمندترین آثار فلسفی است که در دوران معاصر به زبان فارسی نگارش یافته است. می­توان این کتاب را شالوده­ای نظری برای دو کتاب بعدی نویسنده­ی آنها دانست. آرامش دوستدار در این اثر، تفاوت میان حوزه های بینش دینی و دید علمی را با دقت مفهومی خاص خود نشان می­دهد، تا مآلا” بدینوسیله روشن سازد که تفکر فلسفی در ماهیت خود نه بینش دینی است و نه دید علمی. در واقع شناختن بینش دینی و دید علمی در این اثر، به عنوان روشی برای راهیابی به تفکر فلسفی به کار گرفته می­شود. به نظر نویسنده­ی کتاب، دین و علم از آنگونه جلوه های حیات معنوی انسانی هستند که فلسفه را به معارضه می­خوانند. وجه ظاهرا” مشترک بینش دینی و دید علمی از یکسو و تفکر فلسفی از سوی دیگر در آن است که همگی از چیستی و چگونگی هستی جهان می­پرسند.

پرتو افکندن بر مفهوم «پرسش» و ماهیت آن، یکی از کانونی­ترین موضوعات این کتاب است. نویسنده نشان می دهد که چون بینش دینی وابسته­ی کلام قدسی است و قدسیت کلام قدسی بیش از هر چیز در آنست که همه چیز را از پیش می­داند، می­توان گفت که پرسش در بینش دینی ظاهری است و دین هرگونه پرسشی را در نهاد خود غیرممکن می­سازد. به عبارت دیگر، در روال دینی، پرسش هرگز پرسش نیست و بینش دینی به مرگ قطعی خواهد مرد، به محض اینکه نیروی پرسش واقعی در درون آن آزاد گردد. در علم چنین نیست. از پرسش است که که دید علمی می­تواند به پاسخ برسد، اما وقتی پرسش در علم به پاسخ خود رسید و پاسخ به اعتبار خود باقی ماند،پرسش دیگر پرسش نخواهد بود. پرسش علمی بر خلاف «پرسش» دینی، نه ناظر و متکی بر یک مرجع، بلکه ناظر و متکی بر دانسته­های مرتبطی است که از طریق تحقیق در امور حاصل می­شوند. و اما در تفکر فلسفی، اعتبار هیچ پرسشی به این نیست که در ازای خود پاسخی به دست دهد. ژرف­ترین پرسشهای فلسفی آنها هستند که همواره از نو بر پاسخها چیره گشته اند. تفکر وقتی فلسفی است که از پرسش برآید و در آن استوار بماند. به عبارت دیگر، تفکر فلسفی به نیروی پرسش زنده است و تفکری که در تسخیر حیاتی پرسش نماند، هرگز فلسفی نیست.

آرامش دوستدار در ژرف اندیشی های خود در مورد بینش دینی و ماهیت دین، به تبیین وضع وجودی انسان دینی می پردازد و نشان می دهد که انسان دینی موجودی نیست که بتواند خود را در مقابل جهان و جهان را در مقابل خود ببیند و در این تقابل به ماهیت خود و جهان پی برد، بلکه او موجودی است که از سطوت و جذبه و جلال قدسی بیمناک است و در این بیمناکی، خود را در عدم صرف که همان مخلوقیت است در می­یابد. بنابراین شناسایی انسان دینی چه از خود و چه از جهان، هرگز از خود او یا از جهان ناشی نمی­گردد. از این رو، آنچه در بینش دینی شناسایی نام می­گیرد، نه شناسایی جهان است و نه شناسایی انسان، بلکه هر چه هست صرفا” معطوف قدسی و کلام اوست. به این اعتبار، در پندار دینی، اندیشه ناشی از تفکر نیست تا بتواند درست یا نادرست باشد، بلکه متأثر از شهود بر قدسی و الهام از اوست. کلام قدسی نیز، در ماهیت خود، شناسایی و آفرینندگی با هم است و چون هیچ چیز از حیطه­ی شناسایی آفریننده­ی الهی خارج نیست، اساسا” چیزی به استقلال باقی نمی­ماند تا به شناسایی مستقیم و مستقل انسان دینی درآید.

دومین کتاب آرامش دوستدار، «درخششهای تیره» (چاپ نخست، کلن ١٣٧٠ و چاپ دوم پاریس ١٣٧٧) نام دارد. وی در این اثر، «روشنفکری ایرانی» را که «هنر» آن را در نیندیشیدن می داند، به نقدی رادیکال می­کشد و سنجشگرانه در «رفتار فرهنگی ما» می­کاود تا کارسازی فرهنگی آن را روشن سازد. تزهای کانونی این کتاب تأکید بر آن دارند که ما در ١۵٠ سال گذشته نیز بر خلاف ظاهرش در اسارت دیرپای فرهنگی­مان همچنان «ناپرسا و نیندیشا» مانده ایم و در دوره ای که کلام الهی مستقیما” از افق فرهنگی برخی از متجددان خارج می شود، روال درونی به همانگونه ناپرسا می ماند که پیشتر بوده است. نویسنده تصریح می کند که فرهنگ ما چون دینی بوده و مانده، در سراسر رویدادش «ناپرسنده­ی پرسشنما» بوده است. ناتوانی ما در پهنه­ی مسلط فرهنگی، ناشی از «دینخویی» و مآلا” ناپرسایی فرهنگی ما بوده است. نویسنده خاطر نشان می سازد که «دینخویی» الزاما” با دین به مفهوم تاریخی یا متداول آن و نیز پارسایی اصیل که از شرایط دین است کاری ندارد، بلکه رویکردیست که از اندیشدن و پرسیدن می­گریزد و از نزدیک شدن به هر پرسش و بغرنج ناسازگار با دستورالعملهای فرهنگ مستولی در جامعه می­پرهیزد. بطور خلاصه «دینخویی» یعنی آن رفتاری که امور را بدون پرسش و دانش می­فهمد. نویسنده یکی دیگر از مشکلات اساسی فرهنگی ما را در «روزمرگی» می داند. «روزمرگی» یعنی سطحی ماندن و رفتاری که هیچ جویایی و جنبش درون رونده ای در آن دیده نمی­شود تا عمقی به آن سطحیت بدهد. برای «روزمرگی» معنوی، همه چیز روشن و آشکار است. هیچ چیز نیاز به اندیشیدن ندارد و هیچ گرهی نیست که «روزمرگی» معنوی آن را فورا” باز نکند. «روزمرگی» آن رویکردیست که هیچ تاریکی و ابهامی در سراسر تاریخ و فرهنگ ما نمی­بیند تا آن را معروض پرسش قرار دهد. نویسنده­ پس از روشن کردن مفاهیم کانونی نقد خود، تصریح می­کند که روشنفکری چیزی جز «در هم شکستن سلطه­ی دینخویی و روزمرگی» نیست.

آرامش دوستدار ژرفنگرانه در رفتار فرهنگی ما می­کاود و نشان می­دهد که ما در میراث فرهنگ دینی خود هرگز آگاهانه و با فاصله ننگریسته­ایم تا جلوه های روانی و روحی خود را در آن بازیابیم و از طریق آن به نقد خود بنشینیم. از همین رو، تا وقتی که ما تاب و جرأت نگریستن در چیستی فرهنگی­مان را پیدا نکنیم، تا وقتی که به وسائل لازم و کافی روحی و فکری برای کاویدن این فرهنگ که کیستی اش در حال حاضر خود ما هستیم مجهز نشویم، تا وقتی که گذشته و سنت خود را معروض شک و پرسش قرار ندهیم، روشنفکری ما متولد نخواهد شد و فرهنگ ما فرهنگ «مرادپرست» و «مریدپرور» باقی خواهد ماند. چرا که روشنفکری فقط در شناختن خویشتن تاریخی خود و جامعه­ی خود جوانه می­زند و نه در شناسایی­های روزمره و دینخویانه­ی آنها.

سومین کتاب آرامش دوستدار «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» است. برخی بررسیهای این کتاب، پیش از این، در پنج مقاله­ی پی در پی تحت همین عنوان در نشریه­ی «الفبا» منتشر شده بود. اینک در کتاب «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» (انتشارات خاوران، پاریس ١٣٨٣)، که می­توان آن را اصلی­ترین اثر آرامش دوستدار ارزیابی کرد، آن بررسیهای اولیه، به صورتی گسترده به پیش رانده شده و پیکر گرفته اند. آن رگه­ی سرخی را که در آثار پیشین آرامش دوستدار به چشم می­خورد، می­توان در این کتاب با برجستگی بیشتری پی گرفت. نویسنده تصریح می کند که ظلمت هر اعتقادی، حقیقت هر اعتقاد است. حقیقت بدین معنا آن ناپرسیده و نادانسته­ای­ست که با احاطه­ی درونی­اش بر ما فرهنگی می­شود، یعنی احساس جمعی را تسخیر می کند و شالوده­ی اعتقاد را می ریزد. وی، فرهنگ مبتنی بر چنین بنیادی را دینی می نامد و فرهنگ ایران را در سراسر تاریخش بر این بنیاد اعتقادی و لذا دینی می داند. دو مفهوم بنیادین در این اثر، «فرهنگ دینی» و «امتناع تفکر» هستند. تز کانونی کتاب می­گوید که تفکر در فرهنگ دینی ممتنع یا ناممکن است و از آنجا که فرهنگ ما در سراسر تاریخش دینی بوده، اندیشیدن در آن از همان آغاز محال بوده و همچنان مانده است. با این حال نویسنده تصریح می­کند که فرهنگ ما کاملا” تهی از پرسش و اندیشه نبوده است. نمونه­های نادری از پرسش و اندیشه در آن وجود داشته اند که چشمه­های فکری برخاسته از آنها، در برهوت فرهنگ دینی ما خشک شده اند. به این ترتیب، نویسنده میان «فرهنگ دینی» و «امتناع تفکر» رابطه ای علّی می­بیند، به این صورت که «فرهنگ دینی» مطلقا” علت است و «امتناع تفکر» مطلقا” معلول آن.

آرامش دوستدار در این اثر، به بررسی مسایل زیرزمینی فرهنگ ما و نادیده مانده­ها و نایافته­های آن همت می­گمارد و می­کوشد در دوره­ها و پدیده­های مهمی از ایران باستان و ایران اسلامی بکاود و بنگرد. این کاویدن و نگریستن و تحلیل های برآمده از آن، کاملا” درونی صورت می گیرد و نه از دیدگاهی بیرونی. چرا که به نظر نویسنده، هر فرهنگی بغرنجهای خودش را در درونش دارد و حمل می­کند، بغرنجهایی که راه حل های درونی می­خواهند، نه بیرونی و عاریتی. بنابراین، خودشناسی با معیارهای ناخودین هرگز میسر نمی­گردد. شناختن، چه ناظر بر ما و چه ناظر بر جز ما باشد، همواره با این شرط صورت می گیرد که بتوانیم با آن چیزی که می­خواهیم بشناسیم فاصله بگیریم. نویسنده، مشکل جدی در خودشناسی فرهنگی ما را در مقاومت درونی می­بیند که خود یکی از عوارض فرهنگ دینی است. انگیزه های این مقاومت درونی اگر چه متفاوت و گاه حتا متعارض اند، اما همین مقاومت درونی به تنهایی سمج ترین مانع در راه یافتن به خودشناسی فرهنگی ماست. پی بردن به وضع وخیم فرهنگ ما بسیار دشوار است و ما آنقدر آسانگیر و سطحی هستیم که نتوانیم وخامت وضع را ببینیم. فقط کوشش آگاهانه­ی توانفرسا می تواند ما را از زنده به گور شدن فرهنگی موقتا” نجات دهد. فقط و فقط با آشتی ناپذیری جستجو کننده ای که موانع، و نه خودش را جدی بگیرد، شاید روزی بتوانیم دیوار خارایی این فرهنگی را که ما را چون تله ای احاطه کرده، از تو بشکافیم و بدرانیم.

آرامش دوستدار با آثار و نوشته های خود، به روالی پرسشگر و سنجشگر، دریچه ای برای نگریستن در چیستی واقعی فرهنگ ما می­گشاید. او آینه ای به دست روشنفکر ایرانی می­دهد تا در آن خود و فرهنگ خویشتن را بنگرد. شاید برخی در نخستین نگاه، از دیدن تصویر درون این آینه هراسناک شده از آن روی برگردانند. اما جستجوگری که دیگر نمی­خواهد در رؤیای «میراث پرافتخار فرهنگی ما» سیر کند، بلکه می­خواهد یاد بگیرد و کم کم با شک و بدبینی در سنت و گذشته­ی ما بنگرد و استواری بنیانهای فرهنگیمان را مورد تردید قرار دهد، با تلاش و ممارست فکری می­تواند بسیار از آثار و نوشته های آرامش دوستدار بیاموزد.

——————————————————————————–

گام دوم به سوی ثبات سیاسی و دموکراسی در عراق

۱۳۸۴.۰۱.۱۹

کیهان لندن

شاهین فاطمی

برای اولین بار در تاریخ عراق و خاور میانه یک کُرد به‌عنوان رئیس جمهوری عراق انتخاب شد و شروع به کار کرد. این خبر آنقدر برای کُردهای سراسر منطقه مسرت‌انگیز تلقی شده است که در مهاباد جمهوری اسلامی از شادی مردم نگران شده و از تظاهرات کُردها در این مراسم جلوگیری کرد.

تلویزیون عراق مراسم انتخابات و برگزیدن جلال طالبانی را مستقیماً پخش کرد و صدام حسین نیز در زندان این مراسم را از تلویزیون مشاهده کرد.

این انتخاب برای یک رهبر کُرد که بیشترین زمان عمرش را در یک دوره چهل ساله به شورشهای مسلحانه مکرر علیه دولت بغداد سپری کرده است، پیش از آزادسازی عراق حتی قابل تصور هم نبود.

پس از انتخابات تاریخی عراق در روز ۳۰ ژانویه گذشته، با انتخاب رئیس جمهور و دو معاون وی که یکی شیعه و یکی سنی است، پیروزی دیگری نصیب ملت رنج‌کشیده عراق شد.

جلال طالبانی رئیس جمهور ۷۳ساله عراق در اولین سخنرانی خود که پس از انتخابش از سوی مجمع ملی عراق، ایراد کرد متعهد شد عراق جدید به الگویی برای دموکراسی و ثبات در خاور میانه تبدیل شود. وی گفت رئیس جمهوری عراق در واقع مدافع تمامیت و منعکس‌کننده خواستهای ملت عراق است. وی قول داد که کلمه دیکتاتوری از اذهان ملت عراق پاک شود.

با انتخاب طالبانی به‌عنوان رئیس جمهور و غازی عجیل‌الیاور رئیس جمهور موقت پیشین و عادل عبدالمهدی به‌عنوان دو معاون ریاست جمهوری، قدمهای تازه‌تری در مسیر توسعه دموکراسی در عراق برداشته شده است.

بر اساس توافقهای موجود، ابراهیم الجعفری به‌عنوان نخست‌وزیر موقت از حزب اکثریت وابسته به گروههای شیعه انتخاب شد. قدم بعدی، نوشتن قانون اساسی نوین برای عراق است.

مجمع ملی عراق در حقیقت دو وظیفه بسیار مهم به‌عهده گرفته است. از سویی باید تا انجام انتخابات برای پارلمان آینده، مرجع قانونگذاری و نظارت در امر حکومت باشد و از سوی دیگر در نقش مجلس مؤسسان مسؤول نوشتن قانون اساسی جدید است. این قانون اساسی قرار است پس از پایان سال جاری میلادی به‌تصویب مجمع ملی برسد و سپس در یک رفراندوم سراسری مورد تصویب ملت عراق قرار گیرد.

همه مشتاقان آزادی و دموکراسی قدم به قدم پیشرفتهای چشمگیر ملت عراق را در این مسیر بسیار مشکل تعقیب و تأئید می‌کنند. آنچه امروز در عراق و افغانستان به آزمایش گذاشته شده است چیزی کمتر از آینده دموکراسی در خاورمیانه دیکتاتور زده و غارت شده نیست.

هر یک از این پیشرفتها همانند خنجری است بر قلب دیکتاتوری آخوندها. بیهوده نیست که در عوض تبریک گفتن به ملت عراق، آقای خامنه‌ای از مدیران بانکهای مرکزی کشورهای منطقه که در تهران گردآمده‌اند، خواستار شده است که هرچه در توان دارند در راه به شکست کشاندن طرح جرج بوش (در دموکراسی برای خاور میانه) بکوشند.

آقای خامنه‌ای حق دارد، زیرا وی نیک می‌داند که پیروزی دموکراسی در کشورهای همسایه ایران به‌مثابه ناقوس مرگ است برای نظام استبدادی موجود.

فاجعه خوزستان و عواقب خطرناک آن

دکترحسین باقرزاده

سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ١٣٨۴ – ٢۶ َآوریل ٢٠٠۵

hbzadeh@btinternet.com

منبع ایران امروز

سرکوب تظاهرات هم‌وطنان عرب ما در استان خوزستان به فاجعه انجامیده و به کشتار و زخمی شدن و دستگیری جمع وسیعی از آنان منجر شده است. مقامات دولتی تعداد کشته‌ها را چند نفر بیشتر ذکر نکرده‌اند، ولی ‌منابع محلی از کشته شدن ده‌ها نفر نام برده‌اند. حزب همبستگی دمکراتیک اهواز در اطلاعیه ۵ اردیبهشت خود از تعدادی‌ «متجاوز از ١٣٠ نفر» کشته و «نزدیک به ١٧٠٠ نفر» دستگیر شده نام برده و اسامی ۵١ نفر را به عنوان کشتگان شناخته شده آن ذکر کرده است. آقای یوسف عزیزی بنی‌طرف نیز در جلسه سمینار حقوق بشر و انتخابات آزاد در تهران در روز دوشنبه ۶ اردیبهشت شمار کشتگان و دستگیر شدگان را به ترتیب ۶٠ و ١٢٠٠ نفر نام برده است. رقم‌های واقعی ‌هرچه که باشد، تردید نباید کرد که فاجعه‌ای در این گوشه از کشور ما رخ داده است و تظاهرات آرام هم‌وطنان محروم ما در این نقطه به طرز وحشیانه‌ای به خاک و خون کشیده شده است.

تنش‌های ‌قومی و سرکوب اعتراضات هم‌وطنان غیر فارس‌زبان ما که برای کسب حقوق و آزادی‌های فرهنگی و زبانی و یا تامین خواست‌های دموکراتیک سیاسی صورت می‌گیرد امر تازه‌ای نیست. در ایران تحت سلطه حکومت‌های مقتدر و دیکتاتوری مرکزی در بیشترین دوره‌های ٨٠ ساله اخیر، سرکوب اقوام غیر فارس تشدید شده است و علاوه بر نفی آزادی‌های زبانی و فرهنگی، مناطقی مانند خوزستان و کردستان و سیستان و بلوچستان از نظر عمرانی و اقتصادی نیز به شدت در محرومیت بسر برده‌اند. مشاهده این محرومیت در منطقه خوزستان که بر روی ذخایر عظیم نفت و گاز خوابیده و درآمد عمده کشور را تامین می‌کند بیش از هرجای دیگر آزار دهنده است.

تظاهرات اخیر ظاهرا در عکس‌العمل به نامه‌ای منسوب به آقای ابطحی مشاور/معاون آقای خاتمی صورت گرفته است. صدور این نامه از طرف آقای ابطحی تکذیب شده است و قراین نیز نشان می‌دهد که نامه باید جعلی باشد. ولی موضوع نامه یک مسئله حاشیه‌ای است و جعلی بودن آن مسئله‌ای را حل نمی‌کند و بلکه به گفته آقای رییس دانا مردم عرب زبان خوزستان «مشمول شرایطی بودند که در همان نامه آمده بود – سلب زمین‌های مردم عرب در دوسوی کارون از خرمشهر تا شوش». در تایید این گفته، آقای جاسم شدیدزاده التمیمی نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی از اهواز و دبیرکل حزب وفاق اسلامی طی نامه مفصلی به آقای‌ خاتمی مواردی از اقداماتی را برشمرده است که در سال‌های اخیر در این منطقه صورت گرفته و بر محرومیت مردم آن افزوده است.

این تظاهرات و سرکوب خشن آن از سوی جمهوری اسلامی واکنش‌های مختلفی را در بین نیروهای سیاسی ایران به دنبال داشته است. برخی آن را به گرایش‌های تجزیه‌طلبانه‌ای که در این منطقه وجود دارد ارتباط داده‌اند و متناسب با آن و مواضع خود در قبال آن عکس‌العمل نشان داده‌اند. برخی دیگر با توجه به تحولات منطقه و نقشه‌های احتمالی آمریکا برای حمله به ایران نگران آن شده‌اند که این پدیده مورد بهره‌گیری آمریکاییان قرار بگیرد و راه ورود آنان به ایران را از این طریق هموار سازد. در هر حالت، فاجعه‌ای که اکنون در منطقه خوزستان در جریان است می‌تواند عواقب به مراتب وخیم‌تری برای ایران و ایرانیان به همراه داشته باشد. سرکوب حقوق و آزادی‌های فرهنگی و زبانی و نفی دموکراسی محلی در مناطق محروم غیر فارس‌زبان ایران هیچ‌گاه به این اندازه استقلال و تمامیت ارضی ایران را به مخاطره نینداخته بوده است.

توجه کنیم که در فقدان یک تحول دموکراتیک در آینده نزدیک در ایران، خطر حمله نظامی آمریکا به این کشور بسیار جدی است. سرکوب مداوم رژیم جمهوری اسلامی و ناامیدی مردم از هرگونه تحول دموکراتیک در درون این رژیم، خواست تحولات ساختاری و تغییر رژیم را تقویت کرده است. بخش بزرگی از مردم چشم به خارج دوخته‌اند و راه نجات خود از سلطه رژیم جمهوری اسلامی را در دخالت آمریکا می‌دانند. این خواست به خصوص در بین اقوام غیر فارس شدیدتر است. آنان می‌بینند که حمله نظامی آمریکا به عراق اگر در کلیت آن فاجعه آفریده است، ولی موقعیت مردم کرد را در آن کشور تقویت کرده تا آن جا که یک سیاستمدار کرد به رییس جمهوری آن کشور انتخاب شده است. این واقعیت در ایرانی که کرد و عرب و بلوچ و ترکمن در آن در فقر و محرومیت شدید به سر می‌برند جاذبه زیادی داشته و به طور قطع در تمایل به دخالت آمریکا در ایران اثر گذاشته است.

برای استراتژیست‌های آمریکایی نیز بسیار ساده است که از این نارضایی‌ها سود بجویند و نقشه‌های خود را بر اساس آن تنظیم کنند. آمریکاییان هم ‌اکنون در مرزهای کردنشین و عرب‌نشین (و بلوچ نشین) ما مستقر شده‌اند و اگر روزی تصمیم بگیرند وارد خاک ایران شوند لازم نیست راه زیادی را طی کنند. از این میان، خوزستان جاذبه بیشتری برای آنان دارد: اشغال این منطقه و منابع نفت و گاز آن حکومت تهران را از بزرگترین منبع درآمد خود محروم خواهد کرد و می‌تواند زودتر آن را به زانو درآورد. و البته آمریکا براین این کار نه به زمان دراز نیاز دارد و نه تلفات سنگینی را تحمل خواهد کرد که صدام حسین در جریان اشغال خرمشهر و آبادان متحمل آن شد. از سوی دیگر،‌ آیا می‌توان انتظار داشت که مردم غیور این منطقه هم‌چنان که در برابر نیروهای صدام حسین ایستادند و از استقلال و یکپارچگی ایران دفاع کردند در برابر آمریکاییان نیز مقاومت کنند؟

پاسخ به یکی دو دلیل مشخص منفی است. اول این که رژیم صدام علارغم قول‌هایی که به تجزیه‌طلبان عرب خوزستان داده بود قصدی جز الحاق سرزمین نفت‌خیز ایران به کشور خود نداشت. او که بعدا به طمع نفت‌های کویت به آنجا لشگر کشاند و سرنوشت خود و عراق را به خطر انداخت به طور قطع قصد آن را نداشت که خوزستان را به تجزیه‌طلبان عرب آن‌جا واگذارد. و برای مردم خوزستان که جنایات صدام در مورد هم‌زبانان آنان در خاک عراق را دیده بودند رفتن زیر سلطه او چه جاذبه‌ای می‌توانست داشته باشد؟ این عامل در مورد حمله احتمالی آمریکا صادق نیست. نه آمریکا در منطقه حضور جغرافیایی دارد تا بخواهد سرزمینی را به قلمرو خود بیفزاید و نه زندگی تحت سلطه آمریکا کابوسی هم‌چون زیر بلیط صدام حسین رفتن است. دوم این که حمله عراق به ایران در سال دوم حیات جمهوری اسلامی اتفاق افتاد و هنوز ‌این جمهوری کارنامه‌ای طولانی از سیاست‌های خود باقی نگذاشته بود. در این شرایط، بسیاری از مردم به امید این که جمهوری اسلامی آزادی و رفاه و عدالت اجتماعی را ارمغان مردم ایران کند از استقلال ایران در برابر حمله دشمن خارجی حمایت می‌کردند. ولی امروز پس از کارنامه سیاهی ‌از یک ربع قرن کشتار و خشونت و فساد و سرکوب و تبعیض به خصوص در مورد اقوام غیر فارس که این رژیم از خود به جا گذاشته است آیا انگیزه‌‌ مشابهی برای مقابله با آمریکا و باقی ماندن زیر سلطه این رژیم وجود دارد؟

برای پیشگیری از حمله نظامی آمریکا به ایران، صدور بیانیه و محکوم کردن آن کافی نیست. از یک سو سیاست‌های ماجراجویانه اتمی و تروریسم بین‌المللی رژیم حاکم بهانه‌های لازم برای حمله آمریکا را در اختیار آن قرار داده است و از سوی دیگر کارنامه ٢۶ سال حکومت سرکوب و خشونت و جهل و فریب این رژیم زمینه‌های پذیرش این حمله را در داخل ایران فراهم ساخته است. امروز به برکت سیاست‌های جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگر گرایش گریز از مرکز در سرزمین‌های پیرامونی ایران رشد کرده است. تلاش برای حفظ استقلال و یکپارچگی ایران و دفع خطر آمریکا تنها از طریق نفی سلطه استبداد مذهبی حاکم و استقرار آزادی ‌و دموکراسی و دفاع از حقوق سیاسی و اقتصادی و فرهنگی اقوام غیر فارس میسر است. راه مقابله با آمریکا از دفاع از مردم خوزستان می‌گذرد.

سرکوب خونین مردم عرب‌زبان خوزستان به بهانه مقابله با تجزیه‌طلبان به جمهوری اسلامی‌ این فرصت را نیز می‌دهد تا از این امر به عنوان حربه‌ای برای ادامه حیات خود سود بجوید. به عبارت دیگر، اگر روزی شاه مردم را از تغییر می‌ترساند و ادعا می‌کرد که با رفتن سلطنت ایران ایرانستان خواهد شد، امروز نیز رژیم جمهوری اسلامی از یک سو عملا به تنش‌های قومی دامن می‌زند و از سوی دیگر چنین به مردم وانمود می‌کند که سقوط آن خطر تجزیه ایران را به همراه می‌آورد. این ادعاها را باید عملا ابطال نمود. باید نشان داد که مردم ایران فریب این تبلیغات را نمی‌خورند. باید با تاکید هرچه بیشتر بر اصول آزادی و دموکراسی برای ایران و تامین حقوق اقتصادی و فرهنگی و سیاسی‌ اقوام غیر فارس وحدت ملی را به نمایش گذاشت. نیروهایی که در تاکید بر این اصول تردید یا تعلل می‌ورزند کمک زیادی به حفظ وحدت ملی ایران و ایرانیان نمی‌کنند.

برما است که به کمک هم‌وطنان عرب‌زبان خود برخیزیم و از تشدید این فاجعه جلوگیری کنیم. خانواده‌های قربانیان این فاجعه خواهان تحویل اجساد عزیزان خود و تعقیب عاملان این فاجعه‌اند. زندانیان آنان باید هرچه زودتر به آغوش خانواده خود بازگردند. یوسف عزیزی بنی‌طرف که بلافاصله پس از اظهارات روز دوشنبه خویش دستگیر شده است باید بلافاصله آزاد شود. در کردستان نیز یک زندانی سیاسی به نام اسماعیل محمدی در آستانه اعدام قرار دارد و باید او را از اعدام نجات داد. حمایت از حقوق این افراد هم چون سایر کسانی که تحت حکومت رژیم جمهوری اسلامی از حقوق خود محروم مانده‌اند و یا قربانی سیاست‌های آن شده‌اند وظیفه تک تک ما است. و تنها از این طریق می‌توان به تقویت شعور ملی پرداخت و وحدت ملی مردم ایران را تامین کرد. استقلال و یک‌پارچگی ایران تنها در جامعه‌ای دموکرات که مردم آن از حقوق برابر برخوردار باشند قابل تامین است و بس.

——————————————————————————–

باشو غریبه ی کوچک و مسئله ی انتگراسیون

سعید عباسیان ـ سوئد

پیشکش به عدنان عفراویان، سوسن تسلیمی و بهرام بیضایی

در این نوشتار به فیلم ضد جنگ و سرشار از انساندوستی ” باشو غریبه ی کوچک” از منظر همپیوستگی یا انتگراسیون پرداخته میشود. واژه ی همپیوستگی نخستین بار در دهه ی ۱۹۹۰ میلادی توسط طاهر صدیق مترجم و برنامه ساز رادیوی دولتی سوئد “پژواک” به عنوان معادل فارسی واژه ی انتگراسیون استفاده و سپس در جامعه ی ایرانیان سوئد تثبیت شد چرا که واژه هایی مثل جذب، انطباق و تطبیق که تا آن زمان استفاده میشدند ناکافی و یکسویه بوده اند. هم پیوستگی به ساده ترین تعریف به معنی روند حضور فعال افراد و گروههای مهاجر در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و انتخاب مسکن و محل سکونت در سرزمین میزبان است. این روند البته دو جانبه و مبتنی بر دادن امکانات و فرصتهای مساوی و عادلانه از سوی جامعه ی میزبان به گروههای مهاجران در جهت تقویت حضور همه جانبه ی آنان در تمام سطوح جامعه است. یکی از مهمترین انگیزه های تقویت گفتمان انتگراسیون در کشورهایی با دموکراسی نهادینه چون سوئد میتواند گسترش حس همبستگی بین آحاد مختلف شهروندان جامعه و در نتیجه ایجاد حس عمیق تعلق خاطر نسبت به جامعه باشد. انگیزه و علت دیگر میتواند ایجاد ثبات و نظم به منظور جلوگیری از هرگونه برخورد و تنش احتمالی بین گروههای مختلف اقلیت های قومی از یک سو و برخورد آنان با قوم غالب و جامعه ی اکثریت از سوی دیگر باشد.۲ انتگراسیون درعین حال میبایست بیش و پیش از هر جا مسئله ی جوامعی کثیر الاقوام و چند فرهنگی اما در عین حال فاقد دموکراسی چون ایران باشد که به دلیل فقدان همین دموکراسی نهادینه شده، از ظرفیت بسیار بیشتری از تنش و برخوردهای قومی نسبت به دموکراسیهای غربی نیزبرخوردار هستند. اما به همان اندازه که این موضوع در دانشگاههای کشورهای غربی از اهمیت فراوان برخوردار است در کشور ما ایران کمتر بدان پرداخته شده است. انگیزه ی نوشتن این مقاله هنگامی در من ایجاد شد که یک خانم همکار سوئدی از من خواست یک فیلم خوب ایرانی به او قرض دهم تا او به اتفاق شوهر و فرزندانش در تعطیلات پایان هفته تماشا کنند. قبلا “باشو غریبه ی کوچک” را با زیرنویس سوئدی به چند دوست و همکار دیگر قرض داده بودم که بسیار مورد توجهشان قرار گرفته بود. این بار هم همین کار را کردم. به هر روی هفته ی بعد که این دوست همکار فیلم را باز پس آورد پس از تعریف های بسیار گفت:”سعید! این حکایت خود تو و هزاران ایرانی مقیم سوئد در کشور ماست که در دهه ی ۱۹۸۰ به ما پناهنده شدید. این فیلم حکایت انتگراسیون باشوی مهاجر، تبعیدی و پناهنده در جامعه ی میزبان است، اگر دوباره و از منظر انتگراسیون بدان نگاه کنی به حرفم پی خواهی برد “. حرفهای الهام بخش این دوست همکار انگیزه ای شد تا برای نهمین بار، اما این بار با چشمان یک محقق علوم اجتماعی به فیلم نگاه کنم.

اوایل دهه ی ۱۹۸۰ میلادی است و جنگ از مدتها پیش در مرزهای جنوب غربی ایران ادامه دارد. باشو پسربچه ی عرب خوزستانی که در یک لحظه ی بسیار کوتاه شاهد بمباران روستا، ویران شدن خانه و کشته شدن والدین و تنها خواهرش است معجزه وار از بمباران جان سالم بدر میبرد. او که دیگر همه دلبستگی هایش در زندگی را از دست داده بالاجبار و جهت نجات جان خود از روستایش که همچنان در حال بمباران است میگریزد. بر اثر تصادف و شانس خود را در کامیونی که در حال گریز سراسیمه از مهلکه است مخفی کرده و پس از ساعتهای طولانی تشنگی و گرسنگی، باز هم بر اثر تصادف و نه انتخاب خود، بیش از هزار کیلومتر آن طرفتر سر از روستایی در گیلان در میاورد. این وصف حال بسیاری از خود ماست که در دهه ی ۱۹۸۰ فقط میخواستیم از ایران مصیبت زده، از اعدام و زندان و از جنگ و پیامدهای آن بگریزیم و به جامعه ای آزاد بیاییم بدون اینکه کشوری مشخص مثل سوئد مورد نظرمان باشد( البته در این میان قاچاقچیان ما نیز دخیل بودند). باشو گیج و مبهوت از روستای نیمه خشک خود در خوزستان در آن روز گرم به آن روستای سرسبز و شمالی گیلان وارد میشود که از بسیاری جهات دیگر نیز با سرزمین مادری اش متفاوت است. این حکایت خود ما نیز هست که از فلات نسبتا خشک ایران به سرزمین بسیار سبز سوئد در یکی از شمالی ترین نقاط اروپا آمده ایم، سرزمینی که از جهاتی دیگر نیز بسیار با سرزمین مادریمان متفاوت است. باز هم بر اثر تصادف، باشو سر از مزرعه ی کوچک مادر جوان ” نائی” در میاورد که در غیاب شوهر به تنهایی به مراقبت از دو فرزند و برنجزار خانواده می پردازد. جان سختی نائی و کار مداومش در خانه و مزرعه بسیاری زنان سخت کوش سوئد در برخی مشاغل سخت دستمزدی و کار توأمان خانگی شان را تداعی میکند. به دلیل جنگ و رکود اقتصادی در ایران، تولید برنج دیگر به تنهائی معاش خانواده را تأمین نمیکند و بدین خاطر شوهر نائی از مدتها قبل روستا را ترک گفته و در تهران به کار در یک کارگاه صنعتی روی آورده است. در همان اوایل دهه ی ۱۹۸۰ در سوئد نیز رکود اقتصادی حاکم شده است.

باشو در شروع آشنائی با محیط جدید و با نائی حالتی از ترس آمیخته با تردید دارد. در عین حال نائی نیز از قدری تردید نسبت به او برخوردار است. او که تا به حال غریبه ای با این رنگ تیره ی پوست ندیده در عین گونه ای پیشداوری توأم با تحقیر نسبت به او تصمیم میگیرد که به این غریبه ی کوچک که به تصور او گم شده و از خانواده اش دور افتاده است نان و سر پناه بدهد. روستاییان بزرگسال نیز به دلیل ندیدن چهره ای این چنین متفاوت در تمام عمرشان به تحقیر باشو پرداخته، او را به ذغال سیاه تشبیه کرده و فکر میکنند از معدن ذغال سنگی در آن نزدیکیها میاید. برخی نیز فکر میکنند که پوست او به خاطر حمام نرفتن چرک گرفته و تیره شده است. در عین حال ترس از بیگانه در سخنان روستاییان مشهود است چرا که نگرانند که مبادا او شپش داشته باشد، دستش کج و قدمش شوم باشد. برخی نیز سکوت بهت آمیز و غریبانه ی باشو را به زبان نفهمی و بیشعوری او نسبت میدهند که باشو با هشیاری و بردباری فهمیده و تحمل میکند. عطار روستا نیز به سادگی اعتقاد دارد که داروهای او بر افراد نژاد سفید معالجه بخش است و نمیداند که آیا بر روی سیاهان نیز همین اثر را دارد یا خیر. ترس روستاییان از باشوی بیگانه ترس بسیاری سوئدیها از بیگانگان را تداعی میکند که پس از قریب شش دهه حضور مهاجران در این کشور همچنان نپذیرفته اند که سوئد با وجود ۲۲% جمعیت مهاجر تبار از صد و اندی کشور و ملیت، دیگر جامعه ای یکدست از لحاظ قومی نیست. برخوردهای توأم با پیشداوری و کلیشه سازی روستاییان که نشأت گرفته از شناخت ناکافی و بالطبع بی تقصیری آنان در بیسوادی خودشان است البته برخی عملکردهای بحث برانگیز مقامات سوئد و برخورد برخی سوئدیهای دارای سواد اما دچار ناآگاهی و پیشداوریهای مختلف نسبت به مهاجران از نژاد غیر سفید را تداعی میکند. به عنوان مثال سیستم پزشکی سوئد بسیار نسبت به مهاجرانی که از آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین میآیند و اینکه دارای بیماریهایی چون سل، مالاریا و غیره نباشند حساس است، حساسیت هایی که در مورد مهاجران اروپایی و امریکایی وجود ندارد. نوعی از نگرش مثبت تر نیز نسبت به مهاجرین اروپایی و آمریکایی در سایر سطوح جامعه وجود دارد. برخی از سوئدیهای بیگانه ستیز نیز از مهاجران و بخصوص آفریقایی تباران با عنوان کله سیاه و کاکا سیاه یاد میکنند که در قانون کشور توهین نژادی و جرم تلقی شده و مستوجب مجازات است.

باشو دائما در دو دنیای مختلف سیر و زندگی میکند: دنیای عینی اش روستای جدید و خانه و مزرعه ی نائی است و دنیای ذهنی اش روستای محل تولد و رشدش در خوزستان با خاطره ی والدین و خواهرش (مگر نه اینکه خود ما نیز در این روند انتگراسیون مرتبا در گشت و گذار بین این دو دنیای عینی و ذهنی بوده و همچنان هستیم؟) او دائما با به خاطر آوردن صحنه ی بمباران خانه و کشته شدن خواهر و والدینش به قول روانشناسان با “تراما” یا شوک و آسیب روحی ناشی از آنچه که بر سرش آمده زندگی میکند و همچنان در نوستالژی و حسرت خانه ای است که پیش از ویران شدن داشته. احساس بی ریشگی، بی هویتی و بی گذشتگی ناگهانی احساسی است که تقریبا تمام مهاجران در ابتدای ورود به جامعه ی میزبان طی روند تدریجی انتگراسیون به آن دچار میشوند و باشوی کوچک نیز از این قاعده مستثنی نیست. آنگاه که دلش بسیار از درد غربت میگیرد به زبان مادری اش عربی خوزی عقده ی دل میگشاید و میگوید که نمیداند کیست، در ایران است یا در خارج از ایران، او خانه و خانواده داشته، مدرسه میرفته و معلم داشته اما حالا هیچ ندارد. این آیا وصف حال بسیاری از ما سوئدنشینان و خارج نشینان در آن اوایل ورودمان نیست که بعضا خانه و زندگی، بعضا عزیزانمان را در جنگ یا میادین اعدام و زندانهای سیاسی، و بعضا همه ی اینها را با هم از دست داده و شدیدا دچار تراما بودیم؟ آیا این وصف حال بسیاری از ما نیست که در ابتدای ورود به جوامع جدید شدیدا دچار بحران هویت شده بودیم؛ بسیاری از ما از جایگاههای اجتماعی خود که در ایران داشتیم به قعر سلسله مراتب اجتماعی جامعه ی میزبان پرت شده و مجبور شدیم دوباره از صفر زندگی بسازیم. حکایت باشو در عین حال حکایت مهاجران ایرانی تبعیدی و پناهنده بزرگسالی است که از سرزمین مادری کنده شده و بدون در نظر گرفتن سن و سال و گذشته ی اجتماعی کودکان یتیمی را میمانند محتاج محبت. شِکوه ی باشو از اینکه نمیداند در کجاست؛ در عین حال به یادمان می آورد که ایران چه کشورمتنوعی از لحاظ اقوام، فرهنگها و ویژگیهای گونه گون جغرافیایی است که باشوی کوچک بناگاه در آن روستای کوچک فومن احساس میکند سر از خارج درآورده.

زیستن و سیر بیش از حد در گذشته در عین حال مانعی بزرگ در روند انتگراسیون یک فرد مهاجر در جامعه ی میزبان است، پس باید در عین افتخار به کیستی (هویت) گذشته ی خود هر چه بیشتر در حال زیست، و نگاهی هم به آینده و افق روشن داشت. اما باشوی کوچک ما واقع بین نیز هست و به مرور تلاش در ریشه دواندن در وطن جدید ــ که در خانه و مزرعه ی نائی تجسم می یابد ــ مینماید. تنها میماند نظرمساعد صاحبخانه یعنی نائی که آیا به این کودک این فرصت را میدهد یا خیر. نائی در عین بیسوادی از نظرخواندن و نوشتن فردی بسیار با شعور، قوی و متکی به نفس و همچنین دارای نگرشی بسیار اومانیستی و انسانی است. و این اعتماد به نفس او مانند بسیاری دیگر از زنان روستائی گیلان و مازندران البته از نقش فعالش در مشارکت در امر تولیدات کشاورزی خانواده و مشارکت در اخذ تصمیم گیریهای مهم خانوادگی نشأت میگیرد. نائی با گذر زمان بیشتر به مسائل درونی باشو پی میبرد و لذا عزم جزم میکند تا او را هرچه بیشتر زیر چتر حمایت خود قرار دهد. اما سایر روستاییان احترامی برای این انتخاب او قائل نیستند. بخصوص خواروبار فروش روستا که مرتب قروض نائی را متذکر شده و با تشر او را از سرپرستی یک نان خور اضافی بر حذر میدارد اما در عین حال خود نیز مایل است از او به عنوان نیروی کار ارزان در مزرعه اش کمک گیرد. این تناقض آشکار خواروبار فروش روستا ما را به یاد گفته های متناقض و چند پهلوی برخی احزاب و سیاستمداران سوئد می اندازد که هم احتیاج به مهاجران به عنوان نیروی کاری ذخیره ارزان داشته و دارند، هم دلشان میخواهد پناهنده بپذیرند و در عین حال شرایط پناهنده پذیری را هم در ۱۵ سال اخیر هرچه سخت ترکرده اند.

غرولند روستاییان در آن دوره ی رکود اقتصادی نیز نق نق برخی سوئدیهای سطحی نگر و برخی احزاب را تداعی میکند که با ظهور اولین مشکلات اقتصادی در جامعه در لفافه به حضور مشکل ساز مهاجران اشاره میکنند که: مهاجران سربار جامعه اند، مفتخورند، آمده اند سوسیال بیدراگ (کمک هزینه ی اجتماعی) بگیرند، شغلهای ما را میقاپند، هزینه سازند و …………. و به طرق مختلف در کار مشارکت فعال مهاجران در عرصه های مختلف در کشور اختلال می آفرینند.

هنوز اما زمان زیادی باقی است که باشو در امر یادگیری زبان غالب جامعه ی میزبان که زبان گیلکی نائی و روستاییان است به همپیوستگی برسد. پس چاره ی کار استفاده از زبان مشترک فارسی است که هم باشو و هم بچه های روستایی همسال او هر کدام با لهجه ی خاص خود با آن سخن میگویند. البته هم نائی و هم سایر روستاییان بزرگسال به نظر میرسد تا حدی زبان فارسی را میفهمند و توانایی تکلم بدان را نیز دارند. به تدریج نائی متقاعد میشود که دیگر نباید به فکر یافتن خانه و خانواده ی باشو بود، بلکه باید به او کمک کند تا نسبت به محیط جدید احساس تعلق خاطر بیشتری نماید. و این نکته البته با ابراز محبت های مادرگونه ی نائی به باشو القاء میشود. باشو که قبل از مهاجرت در روستای خود به مدرسه میرفته به همت نائی در مدرسه ی روستا ثبت نام میشود. در عین حال او که نظاره گر کار سخت نائی در خانه و شالیزار است دوست ندارد که سربار او و بچه هایش باشد بلکه مایل است تا به سهم خود کمکی شرافتمندانه و درخور به خانواده ی جدیدش ارائه دهد (مگر نه این که به نظر بسیاری شغل و کار انسان مهمترین ملاک برای کسب هویت فردی او و در نتیجه کلید ورود به جامعه جدید و انتگراسیون اوست؟) بدین خاطر او به سرعت و با ابتکار خود در امر تأمین معاش خانواده نیز فعال شده، با نائی به جمعه بازار میرود و مراقب حساب و کتابهای اوست و به تناوب به همراه او به مراقبت فعالانه از مزرعه ی برنج و خانه میپردازد. نگهداری از شالیزار از جمله مستلزم بسیاری شب نخوابیها و رماندن گرازهایی است که مرتبا به مزرعه هجوم میاورند. مشارکت فعالانه ی باشو در امر تولید اقتصادی خانواده در عین حال تسریع بخش روند انتگراسیون او در جامعه ی جدید و موجب برانگیخته شدن حس احترام هر چه بیشتر روستاییان و زدودن پیشداوریهای اولیه شان نسبت به او میشود. باشو همچنین با خود ایده هایی نو از سرزمین اولیه اش به روستا میاورد. اگر وجود مداوم موسیقی برای رشد سریع ساقه های برنج موثر است چرا ترکیبی هرچند ساده از موسیقی عربی و گیلکی را با رقص توأمان گیلکی و جنوبی تلفیق نکرد تا مراقبین مزرعه نیز به نشاط برسند؟ (بسیاری گروههای هنری سوئدی و مهاجران در دو دهه ی اخیر بسیاری از رقصها و موسیقی های شرقی و غربی را با هم تلفیق ساخته اند). در عین حال نائی نیز که واقف به حق شناسی باشو و نظاره گر کار سخت او در خانه و مزرعه هست، نهایتا عزم جزم میکند تا با پذیرش او به عنوان فرزند سوم خود قدم بزرگ خود را در امر انتگراسیون نهایی باشو بردارد. این کار مستلزم بحث و جدل از طریق نامه با شوهر که مخالف حضور باشو به عنوان نان خور اضافی است میباشد. استدلالات قوی و استقلال رأی این زن بیسواد روستائی قبلا روستاییان را به پذیرش خواسته ی انسانی اش واداشته و مطمئنأ شوهرش را نیز مجبور به پذیرش خواهد کرد. او از جمله از باشو با احترام و با لفظ “ایشان” نام میبرد اما باشو هم میداند که آخرین مانع در راه انتگراسیون او همین مخالفت شوهر نائی است.

بازگشت پدر خانواده از تهران در فصل دروی برنج نائی را به کشف این حقیقت تلخ که یک دست همسرش در کارگاه قطع شده و کارفرما هم او را از کار اخراج کرده، نائل میسازد. و همین قطعی دست در عین حال دلیل اصلی مخالفت همسر با حضور باشو بوده است. شِکوه ی تأثر آمیز نائی از نقص عضو پدر که مسئولیت سنگین او را سنگین تر از آنچه که هست میکند در عین حال تأیید غیر مستقیم پدر در پذیرش حضور باشو به عنوان دیگر بازوی قوی خانواده را به همراه دارد. بدین روی در همان لحظه ی ورود پدر قدم آخر برای انتگراسیون نهایی و دو جانبه ی باشو و خانواده و جامعه ی جدید با یک دیالوگ کوتاه بین او و پدر برداشته میشود. او که دیگر به سختی دلبسته ی جامعه ی جدید، مادر، خواهر و برادر و دوستان و همکلاسیهای جدیدش شده میداند که مرد آمده تا شر او را از سر خانواده کم کند. بدین خاطر او آماده است تا به هر شکل ممکن حتی با توسل به خشونت از حق حضور خود دفاع کند، و میداند که نائی و بچه هایش هم او را میخواهند. کجا برود او که دیگر در این خاک جدید ریشه دوانده و جایی برای بازگشت نیز ندارد؟ چوب به دست از مزرعه به سوی خانه دویده، با تشر از نائی اما در واقع با کنایه از مرد میپرسد: این مرد کیه؟ مرد روستایی که در عین حال همچون همسرش از شعور و شناخت روانشناسانه برخوردار و همچنین از یتیم بودن باشو آگاه است به آرامی پاسخ میدهد: پدر! باشو که در این مدت از نزدیک شاهد رنج و زحمت فراوان نائی بوده دوباره با تشر و کنایه میپرسد: تا به حال کجا بودی؟ و مرد دوباره با همان شعور و شناخت روانشناسانه اش پاسخ میدهد: پِی تو میگشتم! پس از این جمله باشو به نشانه ی اظهار آشنایی، صلح و آشتی دستش را به طرف مرد دراز میکند که متوجه ی دست قطع شده ی او میشود. در عوض آنها یکدیگر را در آغوش میگیرند و باشو عضوی میشود از آحاد جامعه ی جدید با حقوق و وظایفی مشخص و یکسان همچون دیگران. با هجوم دوباره ی گراز به مزرعه، باشو و پدر به صحبتشان خاتمه داده و به اتفاق نائی به فراری دادن حیوان اقدام میکنند.

شناسنامه

باشو غریبه ی کوچک (۱۳۶۵). کارگردان: بهرام بیضایی، تهیه کننده: علیرضا زرین، مدیر فیلمبرداری: فیروز ملک زاده، بازیگران: سوسن تسلیمی، عدنان عفراویان، پرویز پورحسینی، فرخ لقا هوشمند، اکبر دودکار، رضا هوشمند، ذبیح الله سلیمانی، محترم خوشرو و……….

پانویسها

۱-Integration

۲-Segregation , Assimilation

دو واژه ی متضاد همپیوستگی هستند که اولی به معنای روند یکسان سازی و شبیه سازی عمدتا اجباری مهاجران مشخصا از لحاظ فرهنگی با افراد جامعه ی میزبان، و دومی به معنای روند جداسازی و به حاشیه راندن مهاجران در جامعه ی میزبان میباش

——————————————————————————–

دمکرات‌ها، صلح‌دوستان و میهن‌دوستان

ایرانِ تنها را دریابید…

محمد ارسی

سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ١٣٨۴

منبع ایران امروز

خشونتِ اسلحه دمکراسی نمی‌آورد

– تهاجم نظامی آمریکا به ایران به دمکراسی منجر نخواهد شد. زیرا دمکراسی و آزادی، غذا و لباس و کالای صنعتی نیست که از اروپا و آمریکا به جایی صادر شود.

فروپاشی حکومتی خودکامه، ضرورتاً به دمکراسی و آزادی نمی‌انجامد.

مورد آلمان و ژاپن را که این همه جناح‌های دست‌راستی و افراطی به رخ مردم دنیا می‌کشند، ابداً با مورد ایران و خاورمیانه نمی‌توان مقایسه کرد که اصلا اموری مثال‌زدنی نیستند زیرا شهروندی دمکراتیک و نظام دمکراسی را سربازان و توپ و تانک آمریکایی به آلمان نبردند.

آلمانی که به دست ژنرال‌های آمریکایی و انگلیسی افتاد، یکی از پیشرفته‌ترین ممالک عالم محسوب می‌شد و در علم و صنعت از اشغال‌گران خود به مراتب پیشرفته‌تر و جلوتر بود.

جنگ قومی و مذهبی و اختلافات داخلیِ حل‌ناشدنی هم نداشت و درعوض ملتی متحد و یکپارچه و تحصیل‌کرده و انبوهی عظیم از متخصصان و سرآمدان را در همه‌ی زمینه‌ها داشت که آلمان فدرال را البته تحت حمایت آمریکا و غرب ساختند و شکوفا کردند…

روشن است که دمکراسی و آزادی و نظام شهروندی دمکراتیک را تنها خود یک ملت می‌تواند بسازد. صد البته که در این دمکراسی سازی هیچ ملتی از پیشتیبانی مادی و معنوی جهان آزاد بی نیاز نخواهد بود.

بله، دمکراسی تاسیس می‌شود، زمانی که:

بازتاب بلوغ سیاسی و آهنگ مدارا و فرهنگ حقیقی دمکراتیک باشد…

در جامعه وفاق ملی و همه‌گانی و در میان نیروهای سیاسی، حس مسولیت بر مبنای اولویت منافع عمومی باشد.

و در نهایت، زمانی که سرآمدان سیاسی و اجتماعی، مذهبی و فرهنگی جامعه بر سر ارزش‌های دمکراسی و آزادی صف متحد و یک‌پارچه‌ایی را شکل داده‌ باشند.

اگر در جامعه‌ای شرایط ذکر شده نباشد، هیچ قدرت نظامی و صنعتی جهانی حتی از نوع ابرقدرتش، توانا به تحمیل دمکراسی و نظام شهروندی دمکراتیک به آنجا نخواهد بود.

حضرات میان ٣٢ دندان، دندان طلا را فقط دیده‌اند و مثال آلمان را می‌زنند. مثال درست همان مورد‌هائیتی و امثال آن است. همین زمانِ آقای کلینتون بود که دولت آمریکا برای برکناری دیکتاتور‌هائیتی و تاسیس دمکراسی به کشوری که بیخ گوشش قرار دارد لشگر کشید. نتجه چه شد،‌هائینی الان در چه وضعی است؟

با توپ و تانک و سرباز و کشتی جنگی می‌توان به کشوری حمله کرد و نظام دمکراسی را برانداخت. می‌توان به زور، دیکتاتوری برقرار کرد و حکومت‌های مردمی را درهم کوبید اما، با نیروی قهریه و تجاوز نظامی حتی با نیت خوب نیر دمکراسی و آزادی را نمی‌توان به جایی برد.

تاریخ دمکراسی‌های موجود در دنیا ادعای فوق را تایید می‌کند.

به هوش باشیم، که اگر کاری را که آمریکا با عراق کرد، با ایران هم بکند، حتی وضع عراق نیز در ایران پیش نخواهد آمد و احتمالا اوضاع ایران به مراتب فاجعه بارتر و اسفناک‌تر از وضع عراق خواهد شد. زیرا عراقی‌ها، لااقل، روحانیت و مرجعیت شیعه را بالای سر خود داشتند و دارند که با حیثیت و درایت کم‌نظیر خود، اکثریت جامعه را دور خود گردآورده و توانسته انتخابات آبرومند و دنیاپسندی را راه بیندازد و یکپارچگی عراق را تضمین کند. افزون بر این، همسایگان عراق، یعنی ایران و ترکیه، سوریه و اردن، کویت و عربستان، یک صدا، خواهان حفظ تمامیت ارضی عراق و بقای آن کشور بوده‌اند و هستند.

توده‌ی میلیونی جهان عرب نیز با نگرانی به وضع عراق می‌نگرند و اشغال بغداد را تحقیر ٢۵٠ میلیون عرب تلقی می‌کنند و نتیجتا پشتیبانِ احیای عراق متحد و یک پارچه و نیرومند هستند…

“ایران تنها”

اما ایران کشوری تنهاست، زیرا از نظر داخلی هیچ نیروی سیاسی و شخصیتی که مورد قبول همگان و یا اکثریت مردم جامعه باشد وجود خارجی ندارد. حاکمان بر کشور و احزابی که هر یک گوشه‌ای از قدرت و ثروت را در اختیار دارند مطرود اکثریت مردمند.

نیروهای ملی-مذهبی و اصلاح‌طلبان را تنها گروه‌های کوچکی از ملت حمایت می‌کنند. چپ عملا به پایان رسیده. نه یک قدرت سیاسی است ، نه قدرت اجتماعی. سازمان‌های ملی هم، توش و توان و اثر چندانی ندارند. سلطنت‌طلبان در خارج از کشور صد تکه‌اند. بی‌تابی و میل به پیروزی سریع و نوستالوژی گذشته، کار آن‌ها را به خیالبافی‌های اسفبار و وعده‌دادن‌های تکراری کشانده است.

روحانیت هم که زمانی بالاترین حرمت و احترام را داشت و مرجع و مرکزی برای مردم ایران تلقی می‌شد، امروزه سخت زیر حمله است. ایرانیان به سبب ظلم و ستم و ناراستی‌هایی که از فقهای انحصارطلب دیده اند هرگروه اجتماعی را بر آنها ترجیح می‌دهند.

در چنین شرایط یعنی در نبود یک قطب جذب کننده و جمع کننده اگر حمله‌ی نظامی به ایران صورت بگیرد، نه نیروهای ملی و مردمی، بلکه لشگر‌های شیطانی و ویرانی، امثال بن‌لادن و زرقاوی عرصه را در اختیار خواهند گرفت.

و به لحاظ خارجی هم، ایران، کشوری تنها و بی‌یار و یاور است.

ایرانِ امروز در تمامی این کره‌ی خاکی در میان حدود ٢٠٠ کشور بزرگ وکوچک جهان، حتی یک دوست و متحد پایداری که حمله به ایران را حمله به خود تلقی کند، ندارد.

گروگانگیری، تداوم جنگ با عراق، فتوای قتل سلمان رشدی، ایران را در دنیا منزوی کرد و سپس، با اصرار در ضدیت بی‌مورد با آمریکا و نیز اصرار در نابودی کشور اسراییل، کشوری که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته، بهانه‌های لازم را به آمریکا و اسراییل داد تا ایران را به عنوان مایه شری برای منطقه و جهان معرفی کنند…

از این روست که می‌گوییم، اگر حمله‌ی ویران‌گری از طرف آمریکا به ایران صورت بگیرد دل شیعیان مومن دنیا شاید به درد آید، ولی هیچ دولت و ملتی از همسایه‌ها گرفته تا مردم مناطق دوردست‌تر، اشگی برای ایران در حال فروریزی نخواهند ریخت که هیچ، برخی از همسایه‌ها همان‌گونه که در گذشته‌ها نیز نشان داده‌اند، سهم خود را از گوشت قربانی طلب خواهند کرد…

هم امروز، از تبلیغاتی که پان‌عربیست‌های افراطی در خلیج فارس و خوزستان انجام می‌دهند و نیز تحریکاتی که پان‌ترکیست‌های باکو و ترکیه برای بحران‌سازی در آذربایجان ایران می‌کنند آگاهیم و می‌دانیم، که این‌گونه گروه‌ها وهمسایگان حامی آن‌ها، مستقیم و غیر مستقیم مشوق آمریکا در حمله به ایرانند تا با کسب فرصتی طلایی ایران را قطعه قطعه و با ملت ایران تصفیه حساب کنند.

نتایج منفی و امروزیِ تهدیدهای نظامی

نتایج تهدیدات نظامی آمریکا را همین حالا آشکارا می‌بینیم. امواج این تهدیدات نظامی که از پس واقعه‌ی شوم ١١ سپتامبر ٢٠٠١ شدیدتر وقوی‌تر شده، فرمانده‌هان افراطی سپاه پاسداران و کادرهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران را به حاکمان واقعی ایران تبدیل کرده و به آن‌ها این فرصت طلایی را داده تا جو نظامی- امنیتی خفقان‌آوری را به بهانه‌ی مقابله با تهدیدات نظامی آمریکا بر سراسر مملکت ایران تحمیل کنند.

در واقع یکی از علل شکست جنبش اصلاح‌طلبی به ویژه در جریان انتخاباتات مجلس هفتم شورای اسلامی و ظهور جریان نظامی-امنیتی راست مذهبی به عنوان قدرت حاکم بر ایران همین تهدیداتِ نظامی محافظه‌کاران حاکم بر آمریکاست که بسیاری از اصلاح‌طلبانِ ایرانی نظیر خود رییس‌جمهوری، محمد خاتمی را میان قبول استبداد خودی و یا تسلیم در برابر تهدیدات نظامی خارجی، قرار داد و نتیجه آن شد که بخشی از آن‌ها با عمده دیدن خطر خارجی مجبور شوند تا از شماری از مواضع اصلاح طلبی و دمکراسی خواهی دست بکشند و یا در برابر جناج حاکم سکوت کرده و عقب بنشینند.

آن‌هایی که در انتظار حمله‌ی آمریکا روزشماری می‌کنند.

حال باید دید کدام دسته و گروه‌هایی همراه با چه کشورهایی مشوق حمله آمریکا به ایران‌اند تا معلوم گردد که بر سر آن مملکت و منطقه در صورت حمله‌ی نظامی چه خواهد آمد.

روشن است که در میان نیروهای دمکرات و شخصیت‌های بصیر و آزادی‌خواه ایرانی احدی را که با یورش نظامی آمریکا به ایران موافق باشد نمی‌توان یافت.

جمعیت‌ها و سازمان‌های ملی خاصه جمعیت‌ها و تشکل‌های مربوط به زنان، شخصیت‌های دمکرات و صلح‌دوست، جمهوری‌خواهان، روشنفکران، اصلاح‌طلبان، تمامی قشرهای مذهبی و ملی، ایران- دوستانِ اقوامِ ساکن ایران از آذربایجانی و کُرد و لُر و عرب گرفته تا گیلانی و سیستانی… از هر دسته و طیفی هرگونه حمله‌ی نظامی به ایران را تحت هر بهانه و با هر دست‌آویزی که صورت بگیرد، فاجعه‌ای با ابعادی تصورناپذیر، تلقی می‌کنند. اما در عوض، رهبری سازمان مجاهدین خلق- سلطنت‌طلبان افراطی، دسته‌هایِ پان ترکیست و پان عربیست تجزیه‌طلب، و در کل، همه آن کسانی که آماده‌اند تا ایران و ایرانی را، فدای ستیزه‌جویی با جمهوری اسلامی بکنند، آن‌ها شانس خود را در یک حمله‌ی ویرانگر آمریکا می‌بینند و می‌کوشند تا اختلافات خود با حکومت مرکزی را به مخالفتِ قدرت‌های خارجی با حکومت فعلی ایران تبدیل کنند.

اما شوربختانه، تنها جریان‌های تشنه‌ی قدرت و افراطی، و یا بیگانگان و عوامل ایرانی آن‌ها نیستند که حمله‌ی آمریکا به ایران را انتظار می‌کشند، بل، انبوهی از مردم ساده‌دل و جان به لب‌رسیده از اوضاع اسفبار کنونی ایران نیز تحت تاثیر تبلیغات عوامل بیگانه در این خیال باطل‌اند که با لشگرکشی جورج بوش به ایران، کشور ما از مشکلات کنونی خود بیرون خواهد آمد…

یادمان باشد، فراموش نکنیم که:

یکی از ویژ‌گی‌های بسیاری از ایرانیان و ساکنانِ سرزمین ایران از آغاز امپراتوری هخامنشی تا به امروز همین بوده که مخالفانِ حکومت‌های ناسالم در دوره‌های مختلف، می‌کوشیدند تا مسئله‌ی خود با دولت مرکزی را به مسئله‌ی یک قدرت خارجی با ایران تبدیل کنند.

مثلا،

– در حمله‌ی اسکندر مقدونی به ایران و آن فاجعه‌ای که بر مردم این سرزمین رفت، فراری‌های ایرانی به یونان آن روز تاثیری جدی داشتند.

در تهاجم اعراب مسلمان هم، مخالفان سلسله‌ی ساسانی مشوق و زمینه‌ساز و راهنمای آن حمله‌ی زیر و زبرکننده بودند.

انبوه مزدکیان و ناراضیانی که راهی مکه و یمن و مناطق عرب‌نشین شده بودند، چنان کینه‌ی سوزنده ‌ای از پارسی و ساسانی داشتند که به قیمت زیر و رو شدن این مملکت و قبول سلطه‌ی عرب بر ایرانی، با ساسانیان تصفیه حساب کردند.

در آن یورش خانمان برانداز مغولان نیز، مخالفان و دشمنان داخلی دولت خوارزمشاهی که از جور و ستم خوارزم‌شاهیان به قلمرو مغولان پناه برده بودند، تاثیری تعیین‌کننده داشتند. در واقع هم آن‌ها بودند که نقش راهنما و مترجم و مشکل‌گشای چنگیزیان خون‌آشام را در ویرا‌نی ایران و قتل و کشتار انبوه مردمان ایفا کردند.

موارد دیگری از این گونه خودویران‌گری‌ها را در تاریخ ایران می‌توان نشان داد که به رغم نتایج مصیبت‌بار آشکاری که آن خود ویران‌گری‌ها داشته، و انگشت ندامتی که نسلی و نسل‌هایی از ایرانیان بر دندان گرفته‌اند، اما خطاها باز تکرار شده و امروز هم هستند کسانی که مشکل ملت ایران با حکومت فقها را به ضرب و زور لشگر آمریکا می‌خواهند حل کنند.

شوربختانه یکی از ویژگی‌های ایرانی، از افراطی به افراطی غلطیدن است…

در دوستی و دشمنی، در قبول و رد فکری، و یا در تایید و یا تکذیب شخصی… به حد افراط می‌رویم. دایماً از پهلویی به پهلویی می‌غلطیم. اعتدال و میانه‌روی، محاسبه و همه‌جانبه‌نگری در کارمان نیست. به هزینه‌های کار سیاسی و یا سود و زیان موضع‌گیری‌های گروهی‌مان توجه‌ای نداریم. در برخورد با فرهنگ و تمدن غرب خاصه با آمریکا هم تا کنون به دو صورت کاملا مخالفِ “قهرآمیز و تراژیک و یا تقلیدی و مضحک” عمل کرده‌ایم.

دیروز، فریاد می‌زدیم، آمریکا مایه‌ی شر است و تباهی، امروز، می‌گوییم، منبع همه‌ی خیرات است و فرشته‌ی رهایی.

مثال روشن این ادعا، مورد آیت‌الله خمینی و نوه‌اش آقای حسین خمینی است. او می‌گفت، آمریکا شیطان بزرگ است و حتی مذاکره و گفتگو با آمریکا را رد می‌کرد. نوه‌اش دست به دامان آمریکا شده که “آقایان چرا دست روی دست گذاشته ساکت و بی‌کار نشسته‌اید، بیایید با بمب و موشک‌تان ما را نجات دهید.”

البته فراموش نباید کرد که در این خوش‌خیالی ملی امروزی، ایران-دوستان ریاکار خارج‌نشین با انبوه رادیو و تلویزیون‌هایشان، نقش تعیین‌کننده‌ایی را ایفا می‌کنند.

آن‌ها ریاکارانه خود را ایران‌دوست و آزادی‌طلب و ملت‌خواه و مبارزِ سیاسی معرفی می‌کنند، اما مبارزه سیاسی با جمهوری اسلامی را به لجبازی ملی، توطئه‌گری، جنگ‌افروزی و در نهایت به نوعی “چلب‌‌ایسم” رسوا مبدل کرده‌اند…

این مدعیان آزادی و ایران‌دوستان ریایی، به همه، به آمریکایی به اسراییلی به ایرانی، به هر کسی، به نوعی دروغ می‌گویند و از هر کسی و کشوری برای منافع حقیر شخصی و گروهی خویش می‌خواهند سودی ببرند.

شبحی ایران را فرا گرفته، شبح حمله‌ی نظامی آمریکا

اگر این حمله، به صورت حمله‌ی نظامی محدود، تنها برای ضربه زدن به مراکز اتمی و برخی پایگاه‌های نظامی حکومت اسلامی انجام بگیرد، آن حمله‌ی تنبیهی هدیه‌ای خواهد بود برای افراطی‌های مکتب ولایت‌فقیه، برای بخشی از جناج حاکم بر کشور ایران، تا به بهانه‌ی ایستادگی در برابر تهاجم اجنبی و یا دفاع از آب و خاک میهن اسلامی، پایه‌های نظام خود را محکم‌تر و دامنه‌ی خفقان سیاسی-‌اجتماعی را گسترده‌تر کنند. در واقع افراطی‌های حکومت‌ اسلامی یک حمله‌‌ی محدود نظامی آمریکا و اسراییل را هدیه‌ایی می‌دانند که اگر وقوع یابد، ثمرات خیر بسیاری را برای رادیکال‌های رژیم ولایت فقیه در برخواهد داشت.

اگر تهاجم نظامی آمریکا و اسراییل، تهاجمی باشد از همان نوعی که در عراق و افغانستان صورت گرفت، یعنی در جهت تصفیه حساب نهایی با ایران و جمهوری اسلامی ایران، آن موقع باید در انتظار فاجعه‌ای بود با ابعادی تصور ناپذیر و برای ملت ایران، برای صلح، برای تمامی خاورمیانه…

“تغییر لحن جنگ‌طلبان ما را فریب ندهد”

از یاد نبریم که “تاریخ را جایی ننوشته‌اند.” از آینده‌ی نامعلوم نیز کسی خبری ندارد. اما شواهد و قراین نشان می‌دهند که وضع موجود میان ایران و آمریکا وضعی ناپایدار است. یعنی اوضاع، دیگر این‌گونه نمی‌ماند. جورج بوش و همراهان محافظه‌کارش زیر فشار جناح‌های تندروی اسراییلی، مصمم‌اند که مسایل موجود میان آمریکا و اسراییل با جمهوری اسلامی را به جنگ یا به صلح به گونه‌ی دلخواه خویش حل و فصل کنند…

در نتیجه یکی از احتمالات، تهاجم نظامی است که بسیار ویرانگر و نابودگر خواهد بود.

بنابراین، تغییرلحن مقامات آمریکایی در مورد ایران و یا فروکش کردن تبلیغات خصومت‌آمیز دو طرف مقابل، ما را دچار خوش‌خیالی‌های مقامات جمهوری اسلامی ایران نکند.

به یاد داشته باشیم که آمریکا و اسراییل دست از سر ایران برنخواهند داشت. زیرا مشکلات و مسایل پیشین همچنان حل‌ناشده باقی مانده… در نتیجه هر زمانی آتش جنگ ویرانگر ممکن است شعله‌ور شود و ایران، مورد تهاجم خارجی قرار بگیرد…

پس وظیفه‌ی اخلاقی، دمکراتیک، میهنی و صلح‌-دوستانه و انسانی هر ایرانی آزادی‌خواهی، در چنین شرایطی که چرخ‌های ماشین فاجعه ممکن است به حرکت درآید این می‌تواند باشد که:

اولا، با هر گونه امکانی که در اختیار دارد، با هر گونه حمله‌ی نظامی به ایران، به صورت مسالمت‌آمیز و متمدنانه به مخالفت‌ برخیزد.

مقامات آمریکایی اگر بدانند که دانشگاهیان، نویسندگان، روشنفکران، سازمان‌های زنان، جامعه‌ی مطبوعاتی، بازاریان، احزاب سیاسی، سازمان‌های دمکراتیک و انواع تشکلات مردمی در داخل و خارج ایران… مخالف جدیِ حمله‌ به ایران هستند، در سیاست خود تجدید نظر می‌کنند و حیثیت جهانی خود و کشور ایران را تخریب و تضعیف نمی‌کنند.

از این جهت است که می‌گوییم، مخالف بودن با حمله آمریکا به ایران کافی نیست. با طرف خطاب قرار دادن شخص رییس‌جمهوری و مقامات آمریکایی، با هر گونه آتش‌افروزی و جنگ‌طلبی به صورت علنی بایستی مخالفت کرد.

از سوی دیگر،

گروه‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی ایران با هر دیدگاهی که دارند به این آگاهی و فضیلت اخلاقی باید رسیده باشند که ماندگاری ایران، آسایش مردمان و وحدت ملی مردم آن بر هر گونه منافع گروهی، مکتبی، قومی و طبقاتی مقدم است، و در صورت حمله‌ی نظامی به ایران همه بازنده‌اند و برنده‌ی موفق و پایداری وجود عینی نخواهد داشت. به قولِ نویسنده‌ی دلسوزی، “تنها مرگ و درد و جنگ و تروریزم سود خواهد برد ولاغیر.”

لذا، نباید منفعل بود و از ترس این که در مخالفت با تهاجم نظامی به ایران، پای اتهام همکاری با حکومت اسلامی به میان می‌آید، از بیان حقیقت و دفاع از صلح و میهن و آزادی غافل ماند.

ثانیا، پرچم پیکار مسالمت‌آمیز و همه‌جانبه برای تاسیس دمکراسی و آزادی در ایران را خود ایرانی آگاه و دلسوز باید به دوش بگیرد و از جبهه‌ی آزادی‌خواهی داخلی غایب و غافل نشود.

ایرانی از این حالتِ چشم انتظار بودن و رخوت و انفعالی که در اثر سرکوبگری‌های جناح افراطی حکومت اسلامی، و احتمال حمله‌ی نظامی آمریکا، به او دست داده باید بیرون بیاید و مطمئن باشد که “آبی که از دور می‌آید آتشی را که درنزدیکی است خاموش نمی‌کند.”

در جبهه‌ی داخلی، در مرحله‌ی نخست، حکومت اسلامی ایران را به ترک خصومت سیاسی ایدئولوژیکی با اسراییل و آمریکا باید وادار کرد و نشان داد که سرانجام شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا جز مرگ بر ایران و درد و رنج، بر ایرانی، چیز دیگری نخواهد داشت.

اگر جمهوری اسلامی ایران را به مذاکره برای بهبود رابطه با آمریکا و نیز شناسایی اسراییل و دفاع از صلح در منطقه وادار بتوان کرد، آن وقت گام حیاتی و اساسی در مسیر دمکراسی و سازندگی، و اتمام تهدیدات خارجی برداشته می‌شود…

بله، گفته‌اند که زمانی فرا می‌رسد که میان بقای ملی و منافع ایدئولوژیکی یکی را باید انتخاب کرد…

این زمان، برای همه‌ی ایرانیان از حکومت‌گران تا اپوزیسیون، اکنون فرا رسیده‌… تا از امتحان چگونه به در آیند.

“ای خطه‌ی ایران مهین، ای وطن من

ای گشته به مهر تو عجین جان ‌و تن من

دور از تو گل‌ و لاله ‌و ‌سرو‌ و سمنم نیست

ای باغ گل‌ و لاله‌ و سرو‌ و سمن من

تا هست کنار تو پر از لشگر ‌دشمن

هرگز نشود خالی، از دل مِحَنِ من

و امروز همی گویم با محنت بسیار

دردا و دریغا وطن من، وطن من”

دوم اردیبهشت ١٣٨۴

شیکاگو

——————————————————————————–

گفت و گو برای آنکه چیزی گفته نشود!

آقای حجاریان این کوچه بن بست است!

کوروش گلنام

سه شنبه ۶ اردیبهشت ١٣٨۴ – ٢۶ آوریل ٢٠٠۵

منبع اخبارروز

آخرین گفت و گوی آقای حجاریان یکبار دیگر نشان می دهد که ایشان هم چنان در کوچه بن یست “اصلاحات” سرگردانند! (١)

ایشان با آقای حسین نورانی نژاد، گفت و گو کرده اند که چیزی نگویند و به همین جهت پاسخ ها همه تلگرافی است و پرسش کننده بسیار روشن تر و بازتر به موردها برخورد کرده است. می پنداشته اند که روشن گری خواهند کرد و شاید بتوانند با ناامید کردن مردم از جابجایی قدرت به این زودیها، به کسانی انگیزه ای بدهند تا در انتخابات قلابی برای گزینش یک رییس جمهور “تدارکاتچی” شرکت کنند. اما نتیجه بسیار واژگونه شده است. ایشان در این گفتگو به روشنی نشان داده است که:

١ ـ حزب مشارکت اسلامی که ایشان در مرکزیتش است، نه تنها هیچ برنامه روشن و مناسبی برای آینده ندارد که در این ماه های گذشته نیز هیچ کاری انجام نداده است و در تنگنای پرسش های گزنده آقای نورانی نژاد، که هر که هست باید گفت کارش را خوب انجام داده است، می خواهد همه را دست بسر کند و خود را برهاند. به این چند نمونه از پرسش و پاسخ ها توجه کنیم:

“آیا در این فضای یخ‌زده می‌توان دز اصلاحات را بالا برد؟

الان که نه. قبلاً باید این کار می‌شد. دم انتخابات نمی‌شود دز را بالا برد.

پس در این مقطع ویژه انتخابات چه باید کرد؟

فقط کارهای سطحی می‌توان انجام داد. کار عمقی نمی‌شود کرد.

آیا می‌شود به مردم بگویید به کاندیدای شما رأی بدهند، پس از کسب ریاست جمهوری آنگاه کارهای عمقی انجام می‌شود.

بگوییم یا نگوییم فرق نمی‌کند.

به‌جای این شعارها نظرتان درباره شعار محدود، مقاومت نامحدود و حرکت تدریجی چیست؟

برای خودمان خوب است، اما برای مردم چه چیزی دارد؟ شعار خیلی خوبی است ولی نمی‌توان این را برای مردم گفت.

به مردم چه باید گفت؟

همان شعارهای معمول را یک خرده جمع و جور کرد. شعارهای پوپولیستی نداد. یکسری شعارهای تخصصی‌تر برای اقشار مختلف بدهیم. بگوییم نماینده چه کسانی هستیم.

با سماجت سیاست مدار “اصلاح طلب”بودن، (اصلاح طلبی ای که خود می گوید میخ آخر به تابوتش را همآن زمان انتخابات فرمایشی مجلس هفتم زدند)، شیفته “چانه زنی در بالا” بودن( فشار از پایین را نه تنها نتوانستند ایجاد کنند که آنچه که می توانست فشار از پایین باشد را با همآن چانه زنی در بالا برای حفظ بیضه اسلام و نظام مقدس اسلامی و ولایت فقیه نیز از بین یردند)؛ این است آنچه در برگیرنده این گفتگو ست. مردم را چنان بی اهمیت و نادان می پندارد که “یک خرده جمع و جور تر کردن همآن شعارهای معمولی” را برایشان بسنده می داند.

٢ ـ ایشان به روشنی خودش را از جنس دیگر ی برتر از مردم می بیند زیرا او خود از خاتمی عبور کرده است اما مردم همچنان به خاتمی و انقلاب امید داشته و او همچنآن محبوب ترین است:

” …آقای حجاریان آیا مردم از اصلاحات عبور کرده‌اند؟

اگر نظرسنجی شود، هنوز خاتمی محبوب‌ترین است و رأی بیشتری دارد. مردم از خاتمی و انقلاب عبور نکرده‌اند.

آیا شما قایل به عبور از خاتمی هستید؟

بله، وقتی گفتم اصلاحات مرد، معنی‌اش همین است. این اصلاحات و معیارهای ایشان کافی نیست. باید دز اصلاحات را بالا برد.”

هر دوی این دو مورد ساخته پندار آقای حجاریان است. نه تنها مردم از خاتمی و اصلاحاتش بسیار زودتر ، روشن تر، با اراده تر و استوار تر از آقای حجاریان عبور کرده اند؛ که کمترین خواست و تمایلی به حکومت اسلامی ناشی از این انقلاب را نیز ندارند. نگارنده و همفکران خود آماده اند دیدگاه خود را در برابر چشم جهانیان به اثبات برسانند. آقای حجاریان صد خاتمی دیگر نیز آماده بفرمایند با برنامه اصلاحات بسیار پیشرفته تر و سپس در ایران یک همه پرسی آزاد با دیدبانی سازمانهای حقوق بشر جهانی انجام بگیرد تا دیده شود که رژیم اسلامی و اقای خاتمی و رفیق گرامیش آقای حجاریان در کجا قرار خواهند گرفت!

٣ ـ سردرگمی، سرگردانی و ناهمگونی در دیدگاه ها و برداشت ها همه جا به چشم می خورد. ایشان که می گوید:

” وقتی می‌گویند احزاب قدرت‌طلب، من این حرف را مسخره می‌کنم. مثل گفتن سرمایه‌دار سودجو. مگر سرمایه‌‌دار ضررجو داریم.” در جایی دیگر اما در باره خود و گروهش می گوید : “ما اصلاح‌طلب قانونگرا هستیم.” آیا می توان اصلاح طلب بود و قانونگرا نبود؟ مگر اصلاح طلب ضد قانون هم داریم؟

این سردرگمی آنجا که به شرایط ایران و راه برون رفت از گرفتاری ها می رسد و ایشان نه انقلاب کلاسیک، نه انقلاب مخملی و نه اصلاخات خاتمی را مناسب نمی بیند، آشکارتر می شود:

“اصلاحات که مرده، انقلاب کلاسیک و مخملین هم نه، پس چه باید کرد؟

اصلاحات دیگری زنده‌باد. باید از نو ساخت. وظیفه ما ساختن اصلاحات از نو است.”

اصلاحات دیگری زنده باد! همین. بازی قدرت و ناچیز شمردن و بازیچه گرفتن مردم را همچنان باید ادامه داد! اکنون “اصلاحات” در سایه حکومت وحشت، به کسب و کار ایشان تبدیل شده است. باید به ایشان گفت که شما آن اولی را با آن همه حمایت و امکان به دلیل بی کفایتی نتوانستید بزرگ کنید اکنون دومی را به میان می آورید!

۴ ـ ایشان هم جون هاشمی رفسنجانی تلاش می کند همه گناهان را به گردن دیگران بیاندازد. اکنون او دیگر تئوریسین اصلاحات شکست خورده نیست و گناه از دیگران است:

“هر چه گفتیم جنبش چه شد؟ این جنبش رهبری می‌خواهد، خاتمی قبول نکرد”

۵ ـ و در حالیکه آقای اکبر گنجی مبارز دربند که سالها پیش خود را از آلودگی های اصلاح طلبان کنار کشیده و در برابر شیوه مماشات و زدو بند و “چانه زنی در بالا” قد علم کردو کتابی بنام “تلقی فاشیستی از دین و حکومت”(مجموعه نوشته ها و سخنرانی هایش) را منتشر کرد، حجاریان با این سخنان”راست ایران، راست بی‌رمقی است. فاشیزم تعریف علمی دارد که با راست در ایران نمی‌خواند. اینها در بین خودشان چنددستگی دارند. راست ایران یکپارچه نیست.فاشیزم برای جوامع مابعد صنعتی است. اینها خیلی عقب مانده‌اند.” ۶ سالی پس از انتشار آن کتاب، وجود آن را در ایران رد می کند! در حالیکه فاشیسم مشتی کور دل مذهبی اتفاقن برای جوامع عقب مانده و غیر صنعتی است که بسیار خطرناکتر از فاشیسم جوامع ما بعد صنعتی است که امروزه اصولن امکان وجودی ندارد. اکبر گنجی در این کتاب با استناد به داده های تاریخی و بر خورد متفکران با شیو ه های حکومتی از آن میان حکومت توتالیتر وفاشیستی، به مقایسه های جالبی دست زده تا نشان دهد که فاشیست هم اکنون در ایران حضور دارد.

در پاسخ به این ادعای نادرست آقای حجاریان، من به باز نویسی بخشی کوتاهی از نوشته آقای گنجی در این باره(در کتاب نام برده) می پردازم تا خوانندگان خود به ارزیابی برخوردهای آقای حجاریان که گویا از رویارویی با حقیقت ابا داشته و هنوز مشتی خاک در دست دارد تا به چشم مردم بپاشد، می پردازم:

” …شکل سوم حکومت توتالیتر یا فاشیستی است؛ گوهر این حکومت ارعاب است. پس حکومت توتالیتر یا فاشیستی در تمایز با حکومتهای دیگر این خصوصیت را دارد که گوهر و ماهیتش را ارعاب و چیرگی تام تشکیل می دهد. توتالیتر یا فاشیست کسی است که می خواهد بر انسانها و کل جامعه چیرگی تام پیدا کند. اگر کسی چنین هدفی داشته باشد، او را توتالیتر می خوانیم. هدف چیرگی تام این است که همه انسانها را به یک انسان واحد تبدیل کند؛ یعنی تمایز و تکثیر انسانها را نمی پذیرد. همه باید یک جور احساس کنند، یک چور بیندیشد و یک جور سخن بگویند. از نظر آنها پذیرفته نیست که در یک جامعه انسان های مختلفی با فکر، سلیقه و سبکهای زندگی مختلف داشته باشیم؛ این برای فاشیسم پذیرفتنی نیست. آن انسان واحد(یعنی کل جامعه توتالیتر) هم کنترل شده فکر می کند. با چه روشی؟ با روش ارعاب. این رویکرد وقتی بخواهد این کار را بکند از سه شیوه استفاده می کند…. “(٢) گنجی سپس در دنباله به شرح این سه شیوه می پردازد که من برای دوری از به درازا کشیدن نوشته، تنها این سه مورد را نام می برم و خوانندگان خود می توانند برای شرح آن به کتاب نامبرده مراجعه کنند. این سه مورد از این قرار است:

” راه اول، کشتن شخصیت حقوقی انسانها است. “[پایمال کردن حقوق قانونی شهروندان جامعه.]

” راه دوم، کشتن شخصیت اخلاقی در فرد است. ” [نابود کردن اخلاق عمومی، از بین بردن وجدان افراد، ترویج جاسوسی بر علیه یکدیگر چنانکه هرکس از بغل دستی اش بترسدو…]

” راه سوم کشتن فردیت است. “[ باکشتن شخصیت حقوقی و نابود کردن اخلاق عمومی، فردیت افراد را نیز از بین برده، آنها را به توده بی شکلی تبدیل می کنند که هر بلایی که می خواهند بر سر آنها آورده و حتا آنها را به راحتی وادار به می کنند که بپذیرند که دسته دسته نابود شوند.]

اکنون از آقای حجاریان، تئوریسین “اصلاحات” که از سر اجبار امروز به نو آوری های مضحکی نیز دست زده واز “اصلاحات تجسدی” سخن می گوید:” اصلاحاتی که مرد اصلاحات گفتمانی بود. اصلاحاتی که باید باشد اصلاحات تجسدی است. ” “اصلاحات تجسدی” یعنی گفتمان را متجسد کند(از این حقه تازه، این اصطلاح بی ریخت و فارسی سلیس و زیبا لذت بردید!)باید پرسش کرد که در جامعه “جمهوری” اسلامی زده ایران آیا چنین روندی رخ داده و به وجود آمده است یا نه! مردم که این نشانه ها را با تمام وجود خود درک کرده و هزینه بسیار بسیار سنگینی نیز در قبال فاشیست مذهبی پرداخته اند اما آقای حجاریان با تحلیل و تفسیر های گمراه کننده می خواهد این حقیقت را پوشیده نگاه دارد. جالب است که یادآور شد که آقای گنجی در همین کتاب نوشته دیگری در دو بخش بنام “نگاهی به جنبش فاشیستی ایران”(٣) دارد که از ان میان با روزنامه شلمچه و ده نمکی به عنوان نمونه گروه های فاشیستی برخورد کرده است و من خوانندگان را به خواندن آن دعوت می کنم. تیتر همین نوشته خود پاسخ گویایی به ادعای آقای حجاریان و نشان از وجود فاشیسم در ایران در دست کم ۶سال پیش است.

آنچه باید گفت این است که مردم ایران به هیچ وجه نباید فریب افرادی چون حجاریان را یکبار دیگر بخورند. شرکت در انتخابات فرمایشی ـ نمایشی به هر دلیل، به هر عنوان و بهانه ای و به دعوت هر کسی که باشد یکی دیگر از بزرگترین اشتباه های تاریخی مردم ایران خواهد بود. در روز انتخابات قلابی، خیابان ها را باید کاملن خالی نگه داشت مگر اینکه آن خیزش انبوه و نهایی مردم برای درهم کوبیدن انتخابات قلابی باشد. روزهای پیش از برگزاری این مضحکه، می بایست همه مایحتاج خود را تهیه نمود که حتا برای خرید نیز مجبور به خروج از خانه نشد. یا روزهای پیش از انتخابات و یا روزهای پس از آن است که مردم ایران اگر بپا خیزند باید خیابان ها را از جمعیت سیاه نمایند. اگر مردم ایران این فرصت تاریخی را ازدست بدهند بدترین آسیب را به خود وارد آورده و یکی از بزرگترین شانسهای خود در بهترین زمان را برای رهایی از بند رژیم آدم خوار “ج” اسلامی از دست داده اند. تلاش کنیم که انتخابات رژیم تروریستی حاکم را به همه پرسی برای برانداختن حکومت و تشکیل مجلس مؤسسان تبدیل کنیم. این کار شدنی است اگر مردم اراده کنند و بخواهند. دیدگاه های این چند ماهه آقای حجاریان میخ هایی بود که ایشان به تابوت زندگی سیاسی خود زد. امروز حجاریان به لحاظ سیاسی مرده ای بیش نیست!

زیرنویس:

١ ـ گفت و گو با سعید حجاریان..سایت گویا، سه شنبه ٣٠ فروردین ١٣٨۴

٢ ـ تلقی فاشیستی از دین و حکومت،ص ١۹٣ ـ ١۹٢ اکبر گنجی، تهران:طرح نو، ١٣۷٨

٣ ـ ص ٣٠۵ تا ٣٢۴ همآن

——————————————————————————–

جایزه نوبل برای فلسفه ازدواج ! .

ع . سلطانی دشت بزرگ

falsaf@web.de

این جناب برتراند راسل عجب فیلسوف اریستوکرات و اشرافزاده ای است که بدلیل انتقاد از شرکت دولت انگلیس درجنگ جهانی اول به ۶ ماه حبس و بخاطر اشغال ویتنام وافشاگری جنایت جنگی آمریکا درآنجا ،ازدانشگاههای ایالت نامتحد اخراج میشود، تااینکه سرانجام کمیته اعطای جایزه نوبل درسال ۱۹۵۰ اورا بخاطر کتاب مشهورش (ازدواج و اخلاق) برنده جایزه نوبل ادبیات اعلان می نماید. گرچه راسل ازدریافت آن جایزه امتناع ورزید، ولی او غیر از : برگسن، سارتر و کامو ،ازجمله فیلسوفان قرن بیستم بود که جایزه ادبی دریافت کرد.

راسل گرچه عمل ازدواج را باقیمانده آداب و رسوم خرافاتی وارتجاعی مسیحیت نامید ومبلغ روابط عشق آزاد وزناشویی شد،ولی خود چهاربار ازدواج نمود؛ نخستسن بار در ۱۷ سالگی و آخرین بار در ۸۰ سالگی.او میگفت: زنها، گرمی مورد نیاز را به آخرین و پرت افتاده ترین کنج زندگی و هستی مردها می آورند.

راسل،استاد ریاضی دان،مشهورترین فیلسوف انگلیس درقرن ۲۰ نیز بود.به نقل از بعضی از مورخین، هیچ فیلسوف قرن بیستم به اوج مشهوریت اونرسید. راسل فلسفه را وسیله ای برای اعتراض اجتمایی و سیاسی ودفاع از شرف و حیثیت رنجبران وصلح نامید.اوکتاب زندگی نامه خودراباجمله زیر شروع میکند : سه شوق ساده ولی عظیم به زندگی ام گرمی دادند؛ همدردی غیرقابل تحمل با رنج های بشر، علاقه وکنجکاوی برای شناخت فلسفی، و تشنگی ونیاز به عشق و محبت. او تاکید میکند که شوق عشق،انسان راازتنهایی نجات میدهد، عشقی که همیشه شعله امید شاعران و مقدسین را برافروخته است، وعشق به شناخت یعنی کوشش برای جهانی انسانی و صلحجویانه.راسل فلسفه خودرا اتم گرایی منطقی نامید که باکمک نظریه اتم و جزء گرایی،قصد تفسیر ودرک جهان را دارد.به نظر او میتوان کل جهان پیچیده را بصورت اتم، تجزیه وتفسیرکرده وواقعیات راتاکوچکترین اجزاء آن شناخت ونام گذاشت.راسل یکی از مشهورترین فیلسوفان جزء گرا و تجزیه و تحلیل است.

درباره سیر فلسفه باید گفت که سرانجام بعداز حدود ۲۵۰۰ سال،فلسفه غرب بجای اینکه از بهشت زمینی و این جهانی سردرآورد،به جهان محض ریاضیات وعلم منطق رسید.راسل میگفت برای درک بحث های فلسفی،مانیاز به یک زبان ایده آل و منطقی داریم تاواقعیات را تاکوچکترین عنصر اش بشناسد و بنامد.هدف فلسفه باید تجزیه و تحلیل منطقی مسائل و سنتز منطقی مجدد آنها باشد.او میگفت راه شناخت فلسفی باید از رودخانه ریاضیات و علم منطق بگذرد.تحقیقات ریاضی سبب شد که او مستقیما وارد موضوع علم منطق گردد.

برتراند راسل درسال ۱۸۷۲ درانگلستان بدنیا آمد ودرسال ۱۹۷۰ درسن ۹۸ سالگی درآنجا درگذشت.اوازخانواده ای لرد و اشراف لیبرال برخاسته بود.راسل پایه گذار منطق مدرن ریاضی است که درآغاز قرن ۲۰ بخش مهمی ازتاریخ ریاضیات وفلسفه را بخود اختصاص داده بود.اودر کتاب اتوبیوگرافی اش مینویسد که مهمترین واقعه زندگی اش،آشنایی با آثار آویکله ، ریاضی دان یونان باستان،در ۱۱ سالگی بود.راسل خودرا تحت تاثیر فلسفه لایبنیتز و فرجه نیز میدانست. او بعدها گاهی درزندگی چنان بی پول و مفلس شد که نمیتوانست حتا بلیت اتوبوس شهری را بخرد وهرگاه که سرمایه ای بهم میزد،به سازمانهای سیاسی منتقد و انسانهای نیازمند کمک مالی مینمود.راسل برای شرکت درتصمیم گیری های سیاسی،چندبار کاندید برای انتخابات مجلس شد ولی تودههای ناسیونالیست و سنتی انگلیس ازانتخاب اوسرباز زدند.اوبه کشورهای مختلف دوران جنگ سرد مانند: چین،شوروی،ژاپن و آمریکا سفر کرد وبا افراد مشهوری مانند : انیشتین، چوئن لای، خروشچف، نهرو و کندی شخصا آشنا گردید.

مورخین چپ تاریخ علم، درباره او مینویسند ، راسل نماینده یک نظریه شناخت شکاکانه،تجزیه گرایی منطقی پوزیویتیستی و متفکر لیبرال بورژوا ،با ایدههای انساندوستانه آبستراکت بود که ایدههای صلحجویانه و سوسیالیستی سازشکارانه را تبلیغ مینمود و مخالف با بمب اتم، جانبدار خلع سلاح و دشمن سرسخت جنایت جنگی آمریکا در ویتنام بود.او پایه گذار فلسفه آنالیزی منطقی است که امروزه درکشورهای انگلیسی زبان در دانشگاهها تدریس میشود.

راسل پیرامون زبان مینویسد،یک زبان ایده آل وکامل باید روشن و واضح باشد، دستورزبان راباید باکمک علم منطق از نوساخت تا ساختار جهان را دقیقتر منعکس کند،با کمک یک زبان ریاضی، سمبلیک و هنری باید از سوء تفاهم و چندمعنی بودن و تضاد منطقی زبان عامیانه و محاوره ای جلوگیری کرد.اوکوشید تافلسفه را به علم منطق، دستور زبان و جمله بندی زبانی،تجزیه کند. به نظر راسل دو نوع شناخت وجود دارد؛ شناخت با واسطه که با کمک شرح و توصیف زبان است و شناخت مستقیم که به دلیل آشنایی شخصی و تجربی صورت میگیرد.او مینویسد باید دریک جمله هرکدام از اجزاء آنرا دقیقا شناخت و فهمید. بعضی از محافل آمریکایی بعد از اخراج اوازدانشگاه، پاره ای از آثارش را نیز به اتهام تبلیغ : هوسبازی،نفس گرایی، بی عفتی و عفریته پرستی! ممنوع کردند.

یکی ازشاگردان راسل، ویتگن اشتاین،فیلسوف مشهوردیگر قرن بیستم است.اونیز ازجمله متفکرینی است که در محفل فلسفی شهر وین درفاصله سالهای ۱۹۲۰-۱۹۳۰ به جمع متفکرین پوزیویتیسم منطقی یا امپریسم منطقی پیوست.راسل درباره خاطرات تحصیلی جوانی اش مینویسد، ریاضیات محلی است برای آرامش روان که انسان رااز تنهایی و افسرده گی نجات میدهد، چون انسان در حین اشتغال به ریاضیات ، احساساتش را باید کناربگذارد.

او میگفت ارزش فلسفه درآن است که همیشه نامشخص وشکاک بماند چون آن،علم منطق نیست ،کسیکه میخواهد فیلسوف شود باید ترس از مزخرفات و پرسشهای پوچ نداشته باشد، در این جهان شناختی یافت نمیشود که آدم عقلگرایی به آن شک نکند. راسل تاآخرعمر شکاک ماند چون فکر میکرد حتا حقیقت واقعیات ملموس را نیز نمی توان دریافت.صاحبنظران دلیل شکاکی اورااعتقاد نداشتن وی یه نظریات متافیزیکی میدانند،چون او ایمانی به مقوله های متافیزیکی مانند: خدا، آزادی ،روح ابدی و غیره نداشت.راسل میگفت گرچه جوابهای متافیزیکی قانع کننده نیستند، با این وجود باید به طرح پرسش های متافیزیکی پرداخت، چون اگر ما فقط به شناخت منطقی راضی شویم و به آن تکیه کنیم، فلسفه پویایی خودرا از دست داده و می میرد.اهل نظر دلیل آته ایست شدن راسل را بدین سبب میدانند که اوبرای جواب موضوعات متافیزیکی دلایل علمی می جوید که قابل کشف نیستند. او میگفت فلسفه، استفاده عملی و روزمره ندارد وتنها هدف آن شناخت خود و جهان است.مادرقرنی تیره و خطرناک بسر میبریم و این ترسها موجب جستجوی شناخت و دانایی انسان میشوند. اوازاخطاردهندگان قرن گذشته بشریت بود و میگفت ضروری ترین وسیله ای که انسان برای سعادت نیازدارد، شعور و تفاهم است.

از جمله آثار راسل: اصول منطقی ریاضیات- تاریخ فلسفه درغرب-ازدواج و اخلاق- متفکرین فلسف غربی- فلسفه ماده- الفبای نطریه نسبیت- تسخیر خوشبختی- آزادی و سازمان گرایی- و اتوبیوگرافی اش هستند. او بخاطر کتاب ( ازدواج و اخلاق ) جایزه نوبل رااز آن خودساخت.این کتاب او مبلغ روابط عشقی و زناشویی آزاد شد.کتاب (تاریخ فلسفه غرب) یکی از پرفروش ترین کتابهای قرن ۲۰ بود. اومقالاتی نیز درباره سوسیال دمکراسی آلمان- آنارشیسم- و بلشویسم نوشت. و آثاری پیرامون انتقاد از مسیحیت و ادیان سازمان یافته منتشر کرد.فعالیت قلمی او مسیری از : تاریخ فلسفه، تئوری شناخت، و درسهای اخلاقی، را سپری کرد. اودرکتاب (اتوبیوگرافی)،عشق خود به : فلسفه،شناخت و انسان را علنا اعلان نمود.راسل، ریاضی دانی بود که فیلسوف شد و سرانجام با عنوان فعال اجتمایی به تاریخ مبارزه اصلاحگرایانه پیوست.

ازجمله فعالیتهای عملی او : دفاع از آزادی و حقوق زنان، تبلیغ ایدههای سوسیالیستی، دفاع از سربازان فراری دو جنگ جهانی، مخالفت با قرارداد غیرعادلانه ورسای، مبارزه علیه جنایتهای استالین، مبارزه با ضدکمونیست بودن بورژوازی سودجو، مبارزه علیه سوء استفاده از مالکیت خصوصی، و مبارزه علیه فاشیسم و هیتلر ، می باشند. ازجمله تقاضاهای اخلاقی او: تبلیغ عشق بجای تنفر، همکاری بجا یجنگ، بودند.

——————————————————————————–

مسئولین: کیانوش تو کلی

هادی یوسفی