گزارش کارآموزی بررسی ایمنی در کارخانه و شرکت تولید پودر
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » گزارش کارآموزی  »  گزارش کارآموزی بررسی ایمنی در کارخانه و شرکت تولید پودر

دانلود گزارش کارآموزی بررسی ایمنی در کارخانه و شرکت تولید پودر دانلود پروژه گزارش کارورزی بررسی ایمنی در شرکت گزارش کار محلول سازی از پودر جامد گزارش کار آزمایشگاه متالورژی پودر کارخانه های تولید پودر ماهی کارخانه های تولید پودر خون کارخانه های تولید پودر سنگ گزارش کارآموزی ایمنی صنعتی

The company producing powder

 

موضوع : گزارش کارآموزی بررسی ایمنی در کارخانه و شرکت تولید پودر

اموزش ايمني
یکی از عوامل کلیدی در برنامه ایمنی سیستم ،آموزش ایمنی است. به منظور اداره یک برنامه موفق شرکت کنندگان باید در رابطه با مفاهیم ،وظایف ومسؤلیت های مناسب مرتبط با ایمنی سیستم آموزش ببینند .آموزش ویژه ای برای مدیریت،اعضای گروه کاری ایمنی سیستم ،سیستم های ایمنی ،بازرسان ،کنترل کنندگان،تکنسین ها ، مهندسان وهمه کسانی که در هدایت این برنامه فعالیت دارند، نیاز است0 همچنین آموزش به عنوان یک عامل کنترل اجرایی برای محدود یا کنترل کردن ریسک به سطح قابل قبول مورد نیاز خواهد بود. این راهنمایی برای آموزش دهندگان ایمنی سیستم است تا فعالیت آموزش ایمنی را به طور موفق اجرا کنند.موضوعات خاص بحث شده شامل آنالیز نیازهای آموزش ایمنی ،آنالیز کار ،اهداف یادگیری رفتارهای یادگیری و ارائه آموزش ایمنی مؤثر می باشد
آنالیز نیازهای آموزش :
اولین گام آماده سازی برای آموزش یک گروه ، اجرای آنالیز نیازهای آموزشی است .این آنالیز مطالعه کاملی از یک سازمان است تا تعیین شود که آموزش چگونه می تواند سازمان را در جهت بهبود ایمنی و اثرگذاری وکارایی آن ویا اجرای الزامات قانونی بهبود بخشد. این آنالیز برای موفقیت برنامه آموزشی ضروری است .بسیاری از آموزش دهندگان که این آنالیز را انجام نمی دهند متوجه می شوند که گاهی اوقات برنامه هایشان کاملا موفق اند اما درزمانی دیگر همین برنامه که با روش یکسان و بوسیله همان آموزش دهنده صورت گرفته به طور مبهمی ناموفق است . علت این است که هیچ کدام از این دو گروه آموزشی دقیقا شبیه هم نیستند.نیازهای‌آموزشی راتحت تاثیر قراردهند.بنابراین مربی ایمنی باید قادر باشد تا نیازهای آموزشی را تشخیص داده وآموزش را بر طبق آن نیازها وفق دهد.برخی از فاکتورهای قطعی در زیر بحث شده اند.
آموزش ایمنی نقش حیاتی در یک برنامه ایمنی سیستم بازی می کند.مربی باید نیازها راتشخیص دهد و با به خاطر سپردن سؤالات زیر آموزش را اجرا کند.

تعريف ماشين :
ماشين ، مجموعه اي از قطعات متحرك و ثابت ميباشد بر روي فريم (قاب) قرار دارد.
تعريف منطقه عملياتي : در ماشين ، منطقه عملياتي منطقه ايست كه ماده اي به يك فرم وارد و به فرم ديگر خارج ميشود . بعنوان مثال در ماشينهاي برش ورق ورق آهن وارد ميشود و پس از تكه تكه شدن به فرمهاي مختلف خارج ميشود و يا در ماشين تراش قطعه يا ميلگردي بصورت استوانه بسته ميشود و پس از مخروطي شدن و يا دندانه دار شدن خارج ميگردد و يا در پرس ها ، ورق فاقد شكل در زير سمبه يا در قالب كه در زير سمبه قرار ميگيرد ، و به فرمي از فرمها درمي آيد.
ماشين ناقص ( نا ايمن ): به ماشيني گفته ميشود كه منطقه عملياتي آن فاقد يك سيستم ايمني يا حفاظ باشد.
ماشيني نا ايمن است كه سيستم ترمز اضطراري در مواقع لزوم نداشته باشد .
( سيستم ترمز اضطراري سيستمي است كه ميتواند در هنگاميكه اپراتور بخواهد با فشار دادن سوئيچها يا اهرمهاي پدالي شكل توسط دست يا پا قسمت متحرك ماشين را در كسري از ثانيه متوقف نمايد .).ماشيني نا ايمن است كه داراي لبه هاي تيز و برنده باشد.
در خطر سقوط ، اجسام تحت تاثير نيروي جاذبه زمين با انرژي كافي از طبقات بالاتر به پايين سقوط ميكنند و مسلما پس از برخورد به ديگر اجسام يا اشخاص سبب آسيب خواهند شد. امروزه بسياري از عمليات در صنايع وجود دارد كه خطر مكانيكي سقوط ، مشكلي حل نشدني براي آنها شده است بعنوان مثال در صنايع ساختماني ( ساخت ساختمانهاي بلند ، سدسازي ، تونل سازي ، پل سازي و معادن ) و همچنين در سيستم حمل و نقل ( حمل و نقل توسط ليفتراك برقي و يا بنزيني ، حمل و نقل دستي ، حمل و نقل توسط جرثقيلهاي سقفي ، ) خطر سقوط بيشتر مشاهده ميشود
اين خطر مكانيكي وقتي بوجود مي آيد كه يك جسم در حال حركت و ديگري ثابت ، يا هر دو متحرك داراي لبه هاي تيز و سطوح خشن كه قابليت گرفتن پوست دست و يا لباس و يا چنانچه اپراتور داراي دستبند يا ساعت و يا انگشتر داشته باشد ميتواند اين خطر را براي اپراتور بوجود آورد. خطر مكانيكي گيرايش ممكن است خود به تنهايي چندان خطرناك نباشد اما اين امكان را دارد كه شخص را به ديگر خطرات سوق دهد . مثالهايي كه در رابطه با خطر مكانيكي گيرايش ميتوان نام برد عبارتند از :
1- شفت در حال گردش : يا محورهاي در حال چرخش در حاليكه داراي لبه هاي تيز و يا سطوح خشن باشد اين توانايي گرفتن هاي ناگهاني را دارد از اين نظر توصيه ميشود كه اپراتور در هنگام كار ماشينهايي كه داراي قسمتهاي گردان است از پوشيدنلباسهاي آستين بلند خودداري كند و يا از كشهاي مخصوص جهت بستن آستين استفاده نمايد يا آستين خود را بالا بزند و از پوشيدن پيراهن يا روپوش گشاد و يا احتمالا شال گردن و يا كراوات يا دستمال گردن ، مو و ريش بلند خودداري شود.
الکتروموتورهاي گيربکس دار بدليل اين که انتقال نيرو از طريق گيربکس انجام مي‌گيرد هيچ گونه خطري از طرف منطقه متحرک آن وجود ندارد.
ولي الکتروموتورهاي بدون گيربکس شامل فولي و تسمه يا چرخدنده و زنجير هستند که حرکت چرخشي دارند و بيشترين پتانسيل را براي ايجاد خطر دارند که براي از بين بردن اين خطرات يک سري کاورهايي در نظر گرفته شده که تقريباً به طور کامل اين قسمت‌هاي متحرک را مي‌پوشاند اندازه قطر سوراخ هاي کاور کمتر از cm2 مي‌باشد.
ولي با تمام اين تفاسير اعمال ناايمن در کنار اين الکترومورها موجب بروز خطرات جدي مي‌باشد که کارگران و ساير نفرات بايد احتياط‌هاي لازم را در کنار اين وسايل انجام دهند.
به جز خطر ناشي از قسمت‌هاي متحرک الکتروموتورها اصلي‌ترين قسمت متحرک و منطقه عملياتي دستگاه سنگيني به نام فک است که کارگران در ارتباط مستقيم با اين وسيله هستند که کار اين وسيله خرد کردن مواد اوليه (سنگ معدن) و ايجاد قطعاطي به قطر حداکثر cm5 است کارگر مسئول تغذيه اين دستگاه است و ناچاراً هميشه در کنار اين وسيله قرار دارد.
علاوه بر خطر قسمت‌هاي متحرک (حرکت لرزشي) اين دستگاه خطر ديگري وجود دارد که در حين انجام عمليات ممکن است تکه سنگ‌هايي به بيرون و حتي به طرف کارگر پرتاب کند که طخرات زيادي براي کارگر مي‌تواند داشته باشد براي حفاظت از جان کار در اين منطقه تا اندازه‌اي که امکان داشته است حفاظ گذاري انجام شده است و بقيه محافظت به عهده کارگر است که بايد در استخدام کارگر براي انجام اين امر دقت کافي به عمل آيد .
وسيله متحرک ديگري که وجود دارد و يک کارگر به طور دائم با آن در ارتباط است جک پنوماتيکي است که وظيفه نگهداري کيسه را براي پر کردن بر عهده دارد که توسط کارگر کنترل مي‌شود و غفلت کارگر باعث آسيب شديد دست او مي‌شود که با طراحي و نصب يک حفاظ کوچک مي‌توان از اين خطر جلوگيري کرد.
گرد وغبار ناشي از سنگ کوبي ، سنگ بري و سنگ تراشي
ابری که در هنگام پودر کردن ،برش و یا تراشیدن سنگ یا بتون توسط کارگر به وجود می آید می تواند مضر و کشنده باشد. این غبارها حاوی سیلیس هستند و بعضی از بلورهای سیلیس به فرم کوارتز هستند.شن یا ماسه معمولی تقریبا 100درصد کوارتز است.ذرات ریزی که در برش یا تراشیدن سنگ تولید می شود می تواند به قسمتهای عمقی ریه برسد. بیشتر بتونها و محصولات سنگتراشی حاوی مقدار زیادی ماسه هستند وقتی که این گرد و غبار تنفس شوند ، بر روی ریه ها اثر گذاشته و باعث بیماری علاج ناپذیر غیرقابل برگشت و از کاراندازنده ای به نام سیلیکوزیس می شود
اما نکته امیدوار کننده این است که سیلیکوزیس 100 درصد قابل پیشگیری است و شما می توانید با مواد حاوی سیلیس کار کنید بدون اینکه تماسی با آن داشته باشید.
انواع سیلیکوزیس :
سیلیکوزیس حاد : بعد از یک هفته یا یک ماه تماس با مقادیر بالای بلورهای سیلیس رخ می دهد و مرگ میتواند در ماه های بعدی به وقوع بپیوندد
سیلیکوزیس تحت حاد :از تماس با مقادیر زیاد سیلیس ناشی میشود و بعد از 10سال پس از تماس رخ میدهد.
سیلیکوزیس مزمن : معمولا بعد از بیش از 10سال تماس با مقادیر کم بلورهای سیلیس بوجود می آید که این مورد معمولترین نوع سیلیکوزیس است
علایم سیلیکوزیس شامل تنگی نفس ،سرفه شدید ،خس خس سینه و احساس فشار در سینه می باشد ،تنفس بلورهای سیلیس همچنین می تواند باعث بیماریهای دیگر مانند سل ، بیماری کلیه و سرطان ریه شود. علایم همچنین شامل تب ، کاهش وزن و عرق زیاد می باشد این علایم در صورت ادامه و پیشرفت میتوانند باعث مرگ شوند.
کلید پیشگیری از بیماری سیلیکوزیس دور نگه داشتن گرد و غبار سیلیس از ریه ها و جلوگیری از نفوذ آنها به راههای تنفسی می باشد کنترل گرد و غبار می تواند با استفاده از مرطوب کردن گرد وغبار قبل از آزاد شدن آنها به هوا باشد
کارگران وکارفرمایان باید روشهای زیر را برای کنترل گرد وغبار بلورهای قابل استنشاق سیلیس انجام دهند
_ تشخیص زمان تولید گرد وغبار سیلیس و برنامه ریزی برای حذف یا کنترل غبار در منبع
_ آماده کردن کارگر با تمرینهایی شامل اطلاعاتی درباره اثرات سلامتی ، تمرین روش صحیح انجام کار و استفاده از وسایل حفاظتی
_ استفاده از کنترلهای مهندسی شامل تهویه موضعی (جمع کننده های گرد وغبار) یا روشهای مرطوب سازی برای پیشگیری از آزاد شدن گرد وغبار به هوا و نگهداری روتین سیستمهای کنترل گرد وغبار برای بهینه کار کردن آنها
_ پاک کردن مواد ویا تجهیزات باید به گونه ای باشد که باعث رها سازی ذرات به هوا نشود گرد وغبار باید به وسیله تمیز کننده های مرطوب یا شلنگهای آب انجام شود وهرگز از هوای فشرده استفاده نشود و به جای جارو کردن خشک از روش جارو کردن تر استفاده شود

دانلود گزارش کارآموزی بررسی ایمنی در شرکت کارخانه تولید پودر

فهرست مطالب

مقدمه.1

فصل اول : معرفي شرکت2

مشخصات شرکت2

توضيحات3

فصل دوم : خطرات مکانيکي4

انواع خطرات مکانيکي4

خطرات ناشي از چرخدنده‌ها و قسمت هاي متحرک در شركت نارين پودر9

خطرات ناشي از مخازن تحت فشاردر شرکت نارين پودر 11

آيين‌نامه‌ حفاظت‌ در مقابل‌ خطرات‌ وسايل‌ انتقال‌ نيرو12

آيين‌نامه‌ و مقررات‌ حفاظتي‌ در ماشين‌هاي‌ كنكاسور، خردكن و آسياب‌33

فصل سوم : عوامل زيان اور فيزيکي37

صدا38

صدا وضعيت شرکت نارين پودر 42

ارتعاش43

ارتعاش در شرکت نارين پودر44

روشنايي در محيط کار45

روشنايي در شرکت نارين پودر50

گرما در محيط کار50

گرما در شرکت نارين پودر56

سرما در محيط کار57

سرما در شرکت نارين پودر58

خطر هاي ناشي از جريان الکتريکي در محيط کار59

خطر هاي ناشي از جريان الکتريکي در شرکت نارين پودر65

فصل چهارم : عوامل زيان اور شيميايي67

گرد وغبار ناشي از سنگ کوبي ، سنگ بري و سنگ تراشي68

گرد وغبار در شرکت نارين پودر73

فصل پنجم : ايمني75

آموزش ايمني76

حادثه85

ايمني کار در ارتفاع89

ايمني کار در ارتفاع در شرکت نارين پودر:92

ايمني حريق93

خطر حريق در شركت نارين پودر101

منابع105

 

گزارش کارآموزی بررسی ایمنی در کارخانه و شرکت تولید پودر

قیمت : 8000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات