تحقیق درباره آشنايي با اتحاديه كشورهاي جنوب شرقي آسيا (آسه‌آن)
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره آشنایی با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن)

تحقیق درباره آشنایی با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن)


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره آشنایی با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن)

اشاره؛
بلوک‌های اقتصادی که در مناطق گوناگون جهان در نیم قرن گذشته تشکیل شده‌اند، تلاش وسیعی را برای ایجاد فضای همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی ایجاد کردند و توانستند با یکپارچگی و وحدت، ضمن کاهش تنش‌های منطقه‌ای، در راه توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی ساکنان کشورهای عضو گام‌های مؤثری بردارند.

یکی از بلوک‌های منطقه‌ای فعال و موفق، اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) است که توانسته حوزه فعالیت و همکاری‌های خود را توسعه دهد و با کشورهای دیگر جهان نیز به توافق‌های مؤثری در خصوص گسترش روابط اقتصادی، تبادل فرهنگی و فناوری دست یابد.

در شماره‌های گذشته نشریه «بررسی‌های بازرگانی» با نحوه تشکیل آسه‌آن و نیز بخشی از فعالیت‌های آن در خصوص گسترش روابط تجاری و امنیتی میان اعضا و نیز روابط اقتصادی با دیگر بلوک‌ها از جمله اتحادیه اروپا آشنا شدید. در این شماره، پیرامون مناسبات آسه‌آن با کشورهای چین، ژاپن، استرالیا، زلاند نو، آمریکا، هند و پاکستان آشنا خواهیم شد.

جمهوری خلق چین

تلاش برای بهبود روابط مشورتی بین آسه‌آن و چین در سال ۱۹۹۳ آغاز شد و متعاقب آن کمیته‌های مشترکی در مورد همکاری اقتصادی و تجاری و همچنین همکاری علمی و فنی تشکیل شدند.

اولین مشورت‌های رسمی بین مقام‌های ارشد دو طرف در آوریل ۱۹۹۵ صورت گرفت. نمایندگان آسه‌آن در مورد اقدام تجاوزکارانه چین در جزایر «اسپراتلی» به ویژه مجاز کردن فعالیت‌های ماهی‌گیری غیرقانونی و احداث تأسیسات نیمه‌دائم دریایی در یکی از جزیره‌نماهای مورد منازعه، به‌شدت ابراز نگرانی کردند.

چین در ماه ژوئیه به وزیران خارجه آسه‌آن اطمینان داد که این کشور خواهان راه‌حلی صلح‌آمیز براساس قانون بین‌المللی براساس قانون بین‌المللی برای منازعه حاکمیت بر جزایر می‌باشد.

در همان زمان، چین بار دیگر ادعاهای خود را بر جزایر تکرار کرد. به رغم نگرانی مستمر آسه‌آن در مورد ادعاهای چین در جنوب دریای چین، تلاش‌هایی به منظور تحکیم روابط بین دو طرف به‌عمل آمده و چین در ژوئیه ۱۹۹۶ اجازه یافت در کنفرانس‌های معاونان وزرا به عنوان یک عضو کامل مذاکره‌کننده شرکت جوید.

در فوریه ۱۹۹۷ یک کمیته مشترک همکاری برای هماهنگی مذاکرات چین و آسه‌آن و تمامی جوانب روابط بین دو طرف تشکیل شد. چین در ماه آوریل در جلسه مقام‌های ارشد آسه‌آن برای اولین بار توافق کرد، مسایل مربوط به جنوب دریای چین را در یک نشست چندجانبه بیش از آنکه مباحثات را بر مبنایی دوجانبه محدود سازد، بحث نماید.

روابط بین دو طرف با اعلام حمایت چین از توسعه گروه‌بندی آسه‌آن تحکیم بیشتری یافت. توسعه آسه‌آن از طریق اعطای عضویت به کامبوج (که سپس به تعویق افتاد)، لائوس و میانمار و اتخاذ تصمیمی مبنی بر تشکیل شورای مشترک بازرگانی جهت افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری دوجانبه صورت گرفت.

چین در اجلاس غیررسمی سران که در ماه دسامبر ۱۹۹۷ برگزار شد، شرکت کرد. اجلاسی که در پایان آن دو طرف یک بیانیه مشترک صادر کردند و به موجب آن تعهد خود را بر حل منازعات منطقه‌ای از طرق صلح‌آمیز تأیید کردند.

ژاپن

اجلاس آسه‌آن و ژاپن در سال ۱۹۹۷ برای بحث در مورد موضوعات مورد نگرانی فیمابین در زمینه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری و افزایش مساعدت برگزار شد.

تنها اجلاس وزیران اقتصاد آسه‌آن و وزیر تجارت بین‌الملل و صنایع ژاپن در اکتبر ۱۹۹۲ برگزار شد. در این جلسه و پس از آن، آسه‌آن از ژاپن درخواست کرد که میزان سرمایه‌گذاری خود را در کشورهای عضو افزایش دهد و بازارهای خود را به روی کالاهای ساخت آسه‌آن به منظور کاهش کسری تراز تجاری با ژاپن، بیش از پیش بگشاید.

ژاپن موافقت کرد، امتیازات آسه‌آن را به موجب نظام کلی تعرفه تا سال ۲۰۰۱ تمدید نماید.

همکاری عمرانی و فرهنگی آسه‌آن و ژاپن از سال ۱۹۹۳ به موجب طرح‌هایی شامل برنامه مبادله فنی داخل آسه‌آن، برنامه افزایش همکاری ژاپن و آسه‌آن و برنامه دولتی آسه‌آن و ژاپن توسعه یافته است.

در دسامبر ۱۹۹۷، ژاپن که در اجلاس غیررسمی سران در مالزی شرکت کرده بود، توافق کرد ورود کالاهای ساخت کشورهای عضو آسه‌آن به بازارش افزایش یابد و فرصت‌های آموزشی برای بیش از ۲۰ هزار جوان را به منظور کمک به توسعه اقتصاد داخلی آسه‌آن فراهم آورد.

در بیانیه مشترکی که در پایان اجلاس انتشار یافت، هر دو طرف متعهد شدند که همکاری بیشتری داشته باشند و در جهت افزایش صلح و ثبات منطقه‌ای همکاری کنند.

سران کشورهای عضو آسه‌آن در دسامبر ۱۹۹۸ از ابتکار عمل ژاپن که در اکتبر همان سال اعلام شد، استقبال کردند. این ابتکار عمل در مورد تخصیص ۳۰ میلیارد دلار آمریکا برای افزایش بهبود اقتصادی در منطقه بود. در همان حال، نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که ۵ میلیارد دلار دیگر را به عنوان وام‌های واگذاری جهت اجرای طرح‌های زیربنایی برای آسه‌آن در نظر گرفته است.

سایر کشورها

به موجب برنامه همکاری اقتصادی استرالیا و آسه‌آن، استرالیا فعالیت‌های آسه‌آن را مورد حمایت مالی قرار داد و مبادرت به تشکیل شورای بازرگانی مشترک در سال ۱۹۸۰ کرد.

مرحله سوم برنامه در اواسط ۱۹۹۴ با اعطای کمک مالی به ارزش ۳۲ میلیون دلار استرالیا به آسه‌آن آغاز شد.

در یک دوره زمانی منتهی به ژوئن ۱۹۹۸، تمرکز عمده بر روی طرح‌هایی در مدیریت محیط زیست، مخابرات، حمل و نقل و بخش‌های کشاورزی و صنعتی بود.

روابط همکاری با زلاندنو برمبنای برنامه ارتباط «بین نهادی» و برنامه افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری استوار بود و به موجب آن کمک‌های مالی متوجه توسعه جنگل‌ها، فناوری تولید لبنیات و مدیریت دامپزشکی بود.

در نوامبر ۱۹۹۳ یک کمیته جدید مدیریت زلاندنو و آسه‌آن به منظور نظارت بر اجرای طرح‌های همکاری آغاز به‌کار کرد.

در رابطه با همکاری آسه‌آن با آمریکا می‌توان به کمک‌های مالی آمریکا برای امور بازرگانی کوچک و متوسط و سایر طرح‌ها و نیز ایجاد یک مرکز مبادله فناوری اشاره کرد.

آسه‌آن و آمریکا در سال ۱۹۹۰ یک گروه مشترک کاری تشکیل دادند که هدف آن بررسی روابط اقتصادی آسه‌آن با آمریکا و همچنین شناسایی و تعیین برنامه‌هایی بود که به موجب آنها مناسبات اقتصادی می‌توانست تقویت شود.

طرح‌های همکاری آسه‌آن و کانادا شامل فناوری شیلات، صنایع مخابراتی، بهره‌گیری از انرژی خورشیدی و یک مرکز کاشت درختان جنگلی می‌باشد.

در سال ۱۹۹۴ یک کمیته مشترک برنامه‌ریزی و نظارت ایجاد شد و برای اولین بار در اکتبر ۱۹۹۵ تشکیل جلسه داد. هدف آن نظارت بر طرح‌های برنامه‌ریزی و سطوح اجرا بود.

جمهوری کره در ژوئیه ۱۹۹۱ به عنوان «شریک در گفت‌وگو» مورد پذیرش آسه‌آن قرار گرفت و در دسامبر همان سال، اتاق بازرگانی مشترک آسه‌آن و کره تشکیل شد.

طرح‌های همکاری در خلال سال ۱۹۹۵ در ارتباط با توسعه منابع انسانی، علوم و فناوری، توسعه کشاورزی و تجارت و سیاست‌های سرمایه‌گذاری به اجرا درآمدند.

جمهوری کره در دسامبر ۱۹۹۷ در جلسه غیررسمی سران آسه‌آن شرکت کرد.

در ژوئیه ۱۹۹۳ کشورهای هند و پاکستان به عنوان شرکای ناحیه‌ای آسه‌آن مورد قبول واقع شدند. شرکای ناحیه‌ای می‌توانند در جلسات آسه‌آن در مورد برخی بخش‌ها همچون تجارت، حمل‌ونقل و ارتباطات و گردشگری حضور یابند.

پس از آن شورای بازرگانی آسه‌آن و هند تشکیل شد و برای اولین بار در فوریه ۱۹۹۵ در دهلی‌نو تشکیل جلسه داد.

اجلاس سران آسه‌آن در دسامبر ۱۹۹۵ با افزایش سطح وضعیت هند به سطح یک شریک مذاکره، توافق کرد. هند به‌طور رسمی در کنفرانس معاونان وزیر در ژوئیه ۱۹۹۶ پذیرفته شد. هند در ژوئیه ۱۹۹۸ پیشنهاد ارایه شده مبنی بر اینکه پاکستان در اجلاس منطقه‌آی آسه‌آن برای بحث در مورد مسایل مربوط به آزمایش سلاح‌های هسته‌ای هر دو کشور حضور یابد را رد کرد.

***

آسه‌آن در سال ۱۹۸۱ میزبانی یک کنفرانس سازمان ملل در مورد کامبوج را پذیرفت و اطمینان داد که آسه‌آن (نه به عنوان یک گروه) به هیچ جناحی سلاح نمی‌دهد.

در جلسات غیررسمی ۸۹-۱۹۸۸ که از سوی نمایندگان ویتنام و لائوس برگزار شد، آسه‌آن و جناح‌های کامبوجی در خصوص راه‌حل ممکن سیاسی در کامبوج به بحث پرداختند.

آسه‌آن در کنفرانس بین‌المللی در مورد کامبوج که در پاریس در ژوئیه/اوت ۱۹۸۹ برگزار شد، شرکت کرد و مذاکرات بیشتری در جاکارتا در فوریه ۱۹۹۰ در این مورد انجام گرفت که هیچیک از آنها نتوانستند به راه‌حلی سیاسی دست یابند.

وزیران آسه‌آن در ژوئیه همان سال خواستار تشکیل یک شورای عالی ملی (SNC) با شرکت دولت کامبوج که تحت حمایت ویتنام و سه گروه مخالف بود، شد.

پیشنهاد سازمان ملل برای تشکیل یک شورای عالی ملی و برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل در سپتامبر ۱۹۹۰ از سوی تمامی جناح‌های کامبوج پذیرفته شد.

در پی بازگشت گسترده آوارگان کامبوج در سال ۹۳-۱۹۹۲، آسه‌آن در ژاپن کارشناسان فنی را برای کمک به اسکان مجدد آنها به کار گماشت. وزیران خارجه آسه‌آن و شرکای مذاکره‌ای آنها در ژوئیه ۱۹۹۴ توافق کردند، به‌منظور کمک به دولت کامبوج در تحکیم موضعش، به آن کشور آموزش نظامی بدهند.

در ژوئیه ۱۹۹۵ توافق شد که به کامبوج «وضعیت ناظر» داده شود. سپس همکاری بین دو طرف بر روی مسایلی همچون پذیرش آینده کامبوج در گروه به عنوان یک عضو کامل متمرکز شد. وزیران خارجه آسه‌آن در مه ۱۹۹۷ تأیید کردند که کامبوج به همراه لائوس و میانمار در ژوئیه همان سال به گروه راه یابند. با این حال در اواسط ژوئیه عضویت کامبوج به علت برکناری شاهزاده «رانارید» و ناآرامی داخلی منتج از آن به تعویق افتاد.

سپس در همان ماه رهبر کامبوج یعنی «هان‌سن» نخست‌وزیر دوم کامبوج توافق کرد که آسه‌آن نقش میانجی را در بازگرداندن ثبات به کشور و تدارک دیدن یک انتخابات آزاد داشته باشد.

در اوایل اوت ۱۹۹۷، وزیران خارجه اندونزی، فیلیپین و تایلند به نمایندگی از طرف آسه‌آن به منظور تأیید این اهداف با «هان‌سن» ملاقات کردند.

«هان‌سن» در ژانویه ۱۹۹۸ ملاقات با هیأت سه‌نفری آسه‌آن را نپذیرفت. با این حال یک گروه ناظر از آسه‌آن به هیأت بین‌المللی نظارت پیوست تا بر امر انتخابات که در ژوئیه ۱۹۹۸ در کامبوج برگزار شد، نظارت کند.

تصویب مجامع بین‌المللی در مورد اجرای انتخابات و در نتیجه پیروزی «هان‌سن»، موجب شد که آسه‌آن با بررسی مجدد ورود کامبوج به اتحادیه موافقت کند.

در پی ایجاد یک دولت ائتلافی در کامبوج در ماه دسامبر ۱۹۹۸، این کشور از سوی دولت ویتنام به عنوان دهمین عضو آسه‌آن مورد استقبال قرار گرفت. این استقبال به رغم جلسه اولیه وزیران خارجه که در آن شرکت‌کنندگان نتوانستند تصمیمی جمعی اتخاذ کنند، صورت گرفت. ورود رسمی کامبوج به آسه‌آن در اوایل ۱۹۹۹ صورت گرفت.

در ژوئیه ۱۹۹۲، ویتنام و لائوس پیمان دوستی و همکاری آسه‌آن را امضا کردند. در پی آن، دو کشور در جلسات آسه‌آن و کمیته‌های آن به عنوان دو عضو ناظر شرکت کردند.

در ژوئیه ۱۹۹۴ یک هیأت رسمی از میانمار در اجلاس سالانه وزارتی بنا به دعوت دولت میزبان یعنی تایلند (بر مبنای سیاست آسه‌آن مبنی بر اجرای «مداخله سازنده» محدود با میانمار به منظور تشویق دموکراسی در آن کشور) حضور یافت.

میانمار در ژوئیه ۱۹۹۵ مبادرت به امضای پیمان دوستی و همکاری آسه‌آن کرد. آسه‌آن در ژوئیه ۱۹۹۶ به میانمار وضعیت ناظر را اعطا کرد و به آن کشور اجازه داد در اجلاس منطقه‌ای آسه‌آن راه یابد.

این اجازه علی‌رغم آن داده شد که ملاحظات شدیدی از سوی دولت‌های استرالیا، کانادا و آمریکا به علت وضعیت حقوق بشر در میانمار وجود داشت.

سران دولت‌های آسه‌آن که در نوامبر ۱۹۹۶ در اجلاس غیررسمی سران در جاکارتا شرکت کردند، با ورود میانمار به گروه به عنوان عضو کامل موافقت کردند و در همان زمان کامبوج و لائوس نیز اجازه ورود به گروه را یافتند.

با وجود آنکه عضویت کامبوج تا مدتی به تعویق افتاده بود، لائوس و میانمار در ژوئیه ۱۹۹۷ اجازه ورود به گروه را پیدا کردند.

در ژوئن ۱۹۹۶ وزیران کشورهای عضو آسه‌آن، جمهوری خلق چین، کامبوج، لائوس و میانمار چارچوبی را برای همکاری عمرانی آسه‌آن و کشورهای حوزه رودخانه «مکونگ» پذیرفتند.

هدف از این ابتکار عمل، تقویت یکپارچگی منطقه در جهت همکاری بیشتر در مورد مسایلی همچون قاچاق مواد مخدر، مهاجرت کارگران و گردشگری و ایجاد سهولت در روند توسعه آینده آسه‌آن بود.

قرار شد گروه‌های کارشناسان و مقام‌های ارشد برای بررسی مسایل مالی و پیشنهادهایی جهت ارتباط در منطقه تشکیل جلسه دهند. این ارتباطات شامل شبکه خط لوله گاز، خط آهن و ایجاد یک منطقه مشترک زمانی بود.

گروه کاری خطوط آهن در دسامبر ۱۹۹۶ جمعی از مشاوران را برای مطالعه اسکان‌پذیری پیشنهادات منصوب کرد.

http://www.irtp.com/farsi/news/mahname_barresihaye_bazargani/166/14.htm

آ. س. آ. ن : پیمان اقتصادی کشور های جنوبشرقی آسیا است که با حمایت امریکا در ظاهر جهت توسعه اقتصادی کشورهای جنوبشرقی آسیابوجود آمده و در باطن جهت تحکیم موقعیت سیاسی امریکا در منطقه است، این پیمان مخفف Association of South East AsianNation می باشد

اتحادیه جنوب شرقی آسیا (آسه آن)

اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به آسه آن در سال ۱۹۶۷ (۱۳۴۶ ش) توسط پنج کشور تایلند، مالزی، اندونزی، سنگاپور و فیلیپین تشکیل شد. کشور برونئی دارالسلام در سال ۱۹۸۴ و ویتنام نیز در سال ۱۹۹۵ به عضویت این اتحادیه درآمدند. میانمار و لائوس به عنوان اعضای هشتم و نهم در سال ۱۹۹۷ و در نهایت کامبوج در سال ۱۹۹۹ به عنوان آخرین عضو به این اتحادیه پیوست.
اعلامیه آسه آن که در سال ۱۹۶۷ در «بانکوک» صادر شد، اهداف آن را بدین شرح بیان کرده است: شتاب دادن به رشد اقتصادی، توسعه اجتماعی و ارتقای فرهنگی میان کشورهای عضو- توسعه صلح و ثبات منطقه و برقراری حکومت قانون میان اعضا براساس منشور سازمان ملل- توسعه همکاری های علمی، تکنیکی، فرهنگی میان اعضا- توسعه همکاری در زمینه کشاورزی و صنعتی میان اعضا در جهت ارتقای سطح زندگی مردم- توسعه همکاری های اعضای اتحادیه با سازمان ها و نهادهای بین المللی.
¤ ساختار آسه آن
دبیرخانه آسه آن در «جاکارتا»، مرکز اندونزی، است. این اتحادیه هر ساله نشست های متعددی در سطوح مختلف سران، وزیران و کارشناسان ارشد میان کشورهای عضو و سایر کشورهای منطقه برگزار می کند. اجلاس رسمی سران «آسه آن» در حال حاضر هر سال یکبار تشکیل می شود که در این اجلاس مصوبات نشست وزیران طی سال بررسی و چشم انداز همکاری اعضای این اتحادیه برای آینده را مشخص می کند. نخستین نشست سران در سال ۱۹۷۶ در «بالی» اندونزی و نشست های بعدی در «کوالالامپور» (مالزی)، «مانیل» (فیلیپین)، «سنگاپور»، «بانکوک)، (تایلند)، «هانوی» (ویتنام)، سنگاپور، «پنوم پن» (کامبوج) و بازهم «بالی» برگزار گردید. نشست وزیران نیز سالی یک بار و بین وزیران خارجه، صنعت و تجارت، امورمالی- بانکی- اقتصادی، محیط زیست، فرهنگ و ورزش و جوانان برگزار می گردد.
«آسه آن» از سال ۱۹۹۴ ابتکاری را تحت عنوان مجمع منطقه ای «آسه آن» آغاز و از کشورهای چین، ژاپن، روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا دعوت کرده است در این نشست جمعی درباره امنیت منطقه به گفت وگو بپردازند. مجمع منطقه ای آسه آن هر ساله در سطح وزیران خارجه کشورهای عضو که اکنون به ۲۱ کشور رسیده است برگزار می شود.

آسه آن در نظر دارد با توسعه و گسترش این اتحادیه تا سال ۲۰۲۰ به «جامعه آسه آن» دست یابد. هدف از راه اندازی اجلاس شرق آسیا، زمینه سازی برای جامعه شرق آسیا به سبک اتحادیه اروپا است که هم اکنون مراحل مقدماتی خود را طی می کند.

http://www.kayhannews.ir/840922/16.htm#other1610

آ.سه. آن و قرن آسیا

دکتر علی صباغیان

از مدتها قبل آینده شناسان گفته اند قرن بیست و یکم قرن آسیاست. آنها بر این نکته تاکید داشته اند که در روند تحولات جهانی پس از آنکه شرایط بین المللی، قرن نوزدهم را به عنوان قرن اروپا و قرن بیستم را به عنوان قرن آمریکا رقم زد قرن بیست و یکم به عنوان قرن آسیا رقم خواهد خورد.
اگرچه این پیش بینی ها بر مبنای امکانات بالقوه موجود در آسیا بوده، اما بدون تردید تحقق این امر در گرو زمینه سازی های لازم و بهره برداری مناسب از فرصت های ایجادشده توسط کشورهای این قاره کهن می باشد. یکی از عواملی که به صورت مستمر در جهت تحقق قرن آسیا عمل کرده، اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) است که طی دو روز گذشته یازدهمین نشست سران آن در کوالالامپور مالزی برگزار شد.
آ.سه. آن که در سال ۱۹۶۷ در شرایط متاثر از فضای نظامی _ سیاسی جنگ جهانی دوم و تحت تاثیر رقابت های بین المللی عصر جنگ سرد با عضویت ۵ کشور اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور و تایلند آغاز به کارکرد به موازات نزدیک شدن به پایان قرن بیستم و همزمان با گسترش اعضای آن به ۱۰ کشور، رویکرد خود را از سیاستهای امنیتی به سیاستهای اقتصادی تبدیل کرد. در آستانه هزاره سوم و ورود جهان به قرن بیست و یکم آ.سه .آن علاوه بر تقویت همکاری بین کشورهای عضو، مناسبات نزدیکی با سه کشور مهم قاره آسیا یعنی چین، ژاپن و کره جنوبی برقرار کرد که در نتیجه آن آ.سه.آن + ۳ شکل گرفت. همچنین در این مسیر در سال ۱۹۹۴ آ.سه.آن با یک نگرش فرامنطقه ای مجمع منطقه ای آ.سه.آن موسوم به «آرف» را تاسیس کرد.تشکیل منطقه تجارت آزاد آ.سه.آن (افتا) و تدوین برنامه «آ.سه.آن ۲۰۲۰) ادامه روند گسترش این همکاریهای منطقه ای بوده است. در ادامه این روند در نشست یازدهم آ.سه.آن طی دو روز گذشته علاوه بر سران ۱۰ کشور عضو اصلی آ.سه.آن، سران کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، روسیه، استرالیا و نیوزیلند هم حضور داشته اند. حضور رهبران کشورهای بزرگ آسیا در نشست آ.سه. آن و امضای موافقت نامه های دو و چندجانبه بین این کشورها این نوید را می دهد که اتحادیه آ.سه.آن بتواند در مسیر حرکت منطقی خود تعداد بیشتری از کشورهای این قاره را گردهم آورد و زمینه ساز تحقق ایده قرن آسیا از طریق همکاری اقتصادی و تجاری باشد.
نگاهی به شرایط آینده جهان و کشورهای آسیایی حاکی از آن است که اگر قرن نوزدهم در چارچوب رقابت های استعماری به نام قرن اروپا رقم خورد و اگر قرن بیستم از طریق جنگ ها و مداخلات نظامی قرن آمریکا لقب گرفت، قرن آسیا تحقق خود را در چارچوب همکاریهای اقتصادی جستجو خواهد کرد. هر چند آ.سه.آن تا حدودی در حین سالهای اولیه قرن راه درستی در این مسیر در پیش گرفته است اما تردیدی نیست که تحقق قرن آسیا نیازمند مشارکت تمامی کشورهای این قاره به ویژه کشورهای غرب آسیا که دارنده ذخایر عظیم نفت و گاز لازم برای رشد و پیشرفت اقتصادی مورد نیاز تحقق قرن آسیا می باشد.
اگر آ.سه. آن تاکنون به طور صحیح قدرت اقتصادی ژاپن، حجم عظیم و روبه رشد اقتصاد چین، و توان بالقوه هند و نقش بالفعل روسیه را در مسیر تحقق قرن آسیا مد نظر قرار داده باید برای تکمیل این روند به حجم عظیم ذخایر نفت و گاز کشورهای خاورمیانه به ویژه ایران هم توجه کند و در نشست های آینده زمینه حضور تعداد بیشتری از کشورهای قاره به ویژه کشورهای خاورمیانه را فراهم کند.

http://www.nitc.co.ir/hamshahri/hamnews/1384/840923/news/kharj.htm#s37752

آ.سه.آن» و پویایی اقتصاد جهانی

دکتر علیرضا سلطانی
تحرک و پویایی اقتصاد جهانی در طول یک قرن گذشته معمولاً متأثر از تحولات رو به رشد اقتصادی در یکی از مناطق جغرافیایی بوده است. به مدت چندین دهه اقتصاد امریکای شمالی و اروپای غربی محور گردان اقتصاد جهانی بوده است. این مهم، تحت تأثیر اتحاد اقتصادی پرنوسان کشورهای اروپایی (که همچنان ناقص است) در دهه های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ از تبلور بیشتری برخوردار است. اما به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران اقتصاد سیاسی، شرایط کنونی اقتصادی آمریکا و اروپا، با وجود جایگاه برتر و توانمندی بالا در اقتصاد جهانی، قادر به ایجاد نقطه ای عطف در اقتصاد جهانی نیست. نقطه عطفی که ساختار اقتصاد جهانی را نسبت به دوره های پیشین (با درجه پیشرفت تر و قوی تر) متمایز سازد. بنا بر این با وجود اینکه برخی از نظریه پردازان نوواقعگرا نظیر روبرت گیلپین بر نقش حیاتی و مؤثر اقتصاد آمریکا (هژمون) برای مدیریت اقتصاد جهانی و کمک به رشد آن تأکید می کنند، نمی توان در کوتاه مدت و میان مدت برای اقتصاد آمریکا نقشی در پویایی و بالندگی کیفی اقتصاد جهانی در نظر گرفت. ضمن اینکه این فرض را هم نمی توان پذیرفت که اقتصاد جهانی مراحل نهایی پویایی و بالندگی خود را طی می کند. بنا بر این به نظر می رسد در آغاز قرن بیست و یکم عوامل و متغیرهای پویایی و رشد کیفی اقتصاد جهانی از مناطق جغرافیایی دیگر بویژه آسیای شرقی و جنوب شرقی ظاهر شود. تحولات رو به رشد اقتصادی منطقه در طول یک دهه گذشته گویای این واقعیت است. علاوه بر این منطقه شرق و جنوب شرق آسیا در طول دو هفته اخیر یکی از مهمترین مقاطع تاریخی خود را جهت تعمیق و گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری و حتی سیاسی و فرهنگی که تکمیل کننده معاهدات اقتصادی است می گذراند. نشست سران ۱۰ کشور «آ.سه.آن» در بالی اندونزی، نشست سران کشورهای عضو« اپک » و همچنین نشست سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در روزهای اخیر به شدت تعاملات و تحولات منطقه ای شرق و جنوب شرق آسیا را تحت تأثیر قرار داده است. برگزاری نشست های فوق از این جهت مهم و سرنوشت ساز ارزیابی می گردد که این منطقه به تازگی بحران ناشی از گسترش سارس و آسیب های فراوان اقتصادی آن را پشت سر گذاشته است. در واقع برگزاری چنین نشستهایی به معنای تأیید رفع آلودگی بیماری سارس در منطقه و تحرک مجدد فعالیتهای اقتصادی صاحبان صنایع و سرمایه است.
در میان خبرها و تحولات اقتصادی اخیر منطقه، نهایی شدن توافق سران ده کشور عضو «آ.سه.آن» در شهر بالی پیرامون تشکیل بازار مشترک منطقه ای، توجه محافل سیاسی و اقتصادی بین المللی را برانگیخت. براساس این موافقتنامه، کشورهای عضو آ.سه.آن در یک برنامه زمانی مشخص تلاش خواهند کرد تا سال ۲۰۲۰ جامعه اقتصادی آ.سه.آن را تشکیل دهند. ساختار این نهاد منطقه ای به مانند بازار مشترک اروپایی (نهاد منطقه ای قبل از ایجاد اتحادیه اروپا) در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ پیش بینی شده است. با این حال به نظر می رسد شرایط و روند ایجاد بازار مشترک آ.سه.آن با تجربه بازار مشترک اروپایی متفاوت باشد. در واقع برخلاف بازار مشترک اروپایی، انگیزه و روند تشکیل بازار مشترک آ.سه.آن با توجه به متغیرهای داخلی (منطقه ای) و بین المللی بیشتر و سریعتر باشد. به عبارت دیگر هرچند توان و برابری اقتصادی کشورهای اروپایی (که شرطی مهم برای تحقق یک نهاد اقتصادی منطقه ای به معنای واقعی آن است) در دهه ۱۹۶۰ نسبت به کشورهای عضو آ.سه.آن بیشتر و بهتر بود با این حال به نظر می رسد شرایط کنونی اقتصاد جهانی و زمینه های سیاسی (ضرورت منطقه گرایی برای حضوری فعال تر در اقتصاد جهان) برای آ.سه.آن مطلوبتر و مناسبت تر از دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برای اتحادیه اروپا باشد و این برگ برنده آسیای شرقی و جنوب شرقی برای ایفای نقشی فعالتر و مؤثرتر در اقتصاد جهانی است.
کشورهای عضو آ.سه.آن با جمعیتی در حدود ۵۰۰ میلیون نفر و با سطح بازرگانی خارجی ۷۲۰ میلیون دلاری آینده ای شکوفا و مؤثر در صحنه اقتصاد جهانی را تجربه خواهد کرد. این مهم نه تنها عامل پویایی و بالندگی اقتصاد جهانی محسوب می شود بلکه زمینه ساز رشد اقتصاد آسیا و ارتقاء جایگاه آن در اقتصاد جهانی (به دلیل پیوندهای سازنده و تکمیلی قدرتهای اقتصادی آسیا با یکدیگر) نیز است که در نوشتار بعدی این مهم تبیین می گردد.
کشورهای عضو آ.سه.آن در فرایند وحدت اقتصادی خود از حمایت متغیرهایی همچون وجود پشتوانه های اقتصادی منطقه ای نظیر ژاپن، چین، کره جنوبی، بسترهای اقتصادی داخلی بکر، بازارهای جذاب منطقه ای، دسترسی راحت تر و بهتر به منابع انرژی (خاورمیانه) و تجربه بحرانهای اقتصادی چون بحران مالی ۱۹۹۷و بحران سارس برخوردار می باشند. ضمن اینکه در این راستا نباید چالشها و مشکلاتی چون تضادهای سیاسی و تنوع رژیمهای سیاسی در میان کشورهای عضو، بحران های مقطعی چون بیماری سارس، حرکتهای تروریستی و فشارهای سیاسی و اقتصادی برون منطقه ای را نادیده انگاشت. با این حال، روند تحولات و تعاملات اقتصادی آسیای شرقی و جنوب شرقی علی رغم فراز و نشیبهای فراوان، روندی رو به پیشرفت می باشد. این مسئله برای کشورهایی همچون ایران که از ظرفیتهای اقتصادی بالایی و پیوندهای جغرافیایی و حتی فرهنگی مناسبی با آ.سه.آن برخوردار است، در برنامه ریزی کلان اقتصادی و دیپلماسی اقتصادی آن مهم به نظر می رسد که در نوشتارهای بعدی به طور خاص تبیین می شود.

منطقه تجارت آزاد چین و آ سه آن – فرصت های بیشتر تجاری

آغاز سال ۲۰۰۵ به معنای از سرگیری اعتبار دو توافقنامه اصولی چین و کشورهایاتحادیه جنوب شرقی آسیا ( آ سه آن ) در خصوص برقراری روابط تجاری گسترده و ایجادمنطقه تجارت آزاد است .

بر اساس این دو توافقنامه، از اول ژوئیه سال جاری میلادی، بیش از هفت هزارفرآورده دو طرف شامل معافیت و کاهش مالیاتی خواهد شد .

پس از اجرای “طرح مقدماتی” از ژانویه سال ۲۰۰۴ ،مبلغ تجاری چین و آ سه آن درچارچوب این طرح به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۰۳میلادی ۴۱ در صد افزایش یافته است. اکتبر سال ۲۰۰۳ ، عوارض گمرکی ۱۸۸ نوع میوه وسبزی چین و تایلند حذف شد و تجارت میوه و سبزی دوجانبه فزونی گرفت .

تا نوامبر سال ۲۰۰۴ ، حجم تجارت دو کشور در زمینه مذکور به ۵۲۷ میلیون دلاررسید که ۱۲۰ در صد افزایش یافته است .

علاوه بر منطقه یاد شده، چین گفتگوهای مربوطه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه عوارضگمرکی جنوب آفریقا، شورای همکاری خلیج فارس، شیلی و نیوزیلند را آغاز کرده است. بنابراین شمار کشورهای مورد نظر ، از جمله ۱۰ کشور آ سه آن به ۲۳ رسیده است .

چین با کشورهایی مانند استرالیا و پاکستان نیز در خصوص ایجاد چنین منطقه بحث ومذاکره می کند . نوامبر سال ۲۰۰۴ ،”ون جیا بائو”نخست وزیر چین در هشتمین نشسترهبران آ سه آن ،چین،ژاپن و کره جنوبی اظهار داشت که چین با تمام توان به ایجادمنطقه تجارت آزاد آسیای شرقی مساعدت خواهد کرد.

وی گفت: ایجاد این منطقه در جریان جهانی شدن اقتصاد از اهمیت زیادی برخوردار است .

کارشناسان وزارت بازرگانی چین خاطر نشان ساختند که از لحاظ جهانی،با وجودبازگشت اقتصاد جهان به حال طبیعی ،رشد آن کندتر خواهد شد . سرعت رشد تجارت جهان درحال افزایش است و درپی آن بهای کالاهای نیز رو به فزونی گذارده است .

با وجود افزایش سرمایه گذاری خارجی در جهان ؛ رقابت برای جلب و جذب سرمایه نیزشدیدترشده است . علاوه بر این،بهای نفت در جهان بالاست که تهدیدی برای اقتصاد جهانمحسوب می شود .

پس از الحاق چین به سازمان تجارت جهانی، میزان تجارت خارجی این کشور دو برابرشد و در سال ۲۰۰۴ میلادی از ۱۰۰ میلیارد دلار تجاور کرد. اما دور جدید مذاکراتتجارت چند جانبه سازمان تجارت جهانی نسبت به آزاد شدن آتی تجارت بین المللی به کندیپیش می رود . همزمان با توسعه سریع اقتصاد و تجارت خارجی چین،میزان اختلافات ومنازعات تجاری افزایش یافته است . بدین جهت،تجارت خارجی چین به محیط سالم و با ثباتتری نیاز دارد.

مسئولان مربوطه اداره امور بین المللی وزارت بازرگانی چین گفتند: اعضای منطقهتجارت آزاد از طریق برپایی گفتگوها توافقنامه هایی امضا نموده و متقابلا محیط تجاریو سرمایه گذاری بهتری ایجاد خواهند کرد و در زمینه تشریفات گمرکی نیز تسهیلاتی براییکدیگر قایل خواهند شد تا ضمن کاهش هزینه ها ؛ رقابت در بازار تشدید شود .

گام آغازین به سوى شکل گیرى جامعه شرق آسیا

دکترمحمد رسول الماسیه

یکى از تصمیمات مهمى که دراجلاس سران «آ.سه.آن» در «وین تیان» پایتخت لائوس گرفته شد، توافق ضمنى برسر حرکت به سوى تشکیل جامعه شرق آسیا بود. بخش قابل توجهى از مذاکرات رؤساى ۱۰ کشور عضو آ.سه . آن که درتوافقنامه طرح عملیاتى کمیته امنیتى آ.سه . آن نمود پیدا کرد، به مباحث امنیتى اختصاص داشته و درآن ، تشریک مساعى براى مبارزه با تروریسم ، یکى از نکات مورد تأکید بوده است. نکته دیگر قابل توجه دراجلاس، تعهد اعضا به پایان دادن به هر گونه تغییرات غیر منطبق با قانون اساسى درکشورها بوده است. کشورهاى آ.سه . آن طى سه چهار دهه اخیر به دفعات، تغییر در حکومت را متعاقب براندازیهاى داخلى وکودتاها شاهد بوده اند . این کشورها تعهد کرده اند ازاین پس، از رژیم هایى که به شیوه غیر دموکراتیک وغیر منطبق با قانون اساسى درمنطقه سرکار بیایند، حمایت نکنند. پیش نویس طرح عملیاتى کمیته امنیتى آ.سه.آن ابتدا توسط اندونزى ارائه شده بود که درآن از اعضا خواسته شده بود نظامهاى خود را برانتخابات مبتنى سازند. اما این پیش نویس پس از جدلهاى زیاد به اینجا رسید که اعضا متعهد شدند از رژیم هایى که براساس اصول دموکراتیک وقانون اساسى روى کار نیایند، حمایت نکنند .سه کشور عضو آ.سه.آن براساس سیستم تک حزبى اداره مى شوند ویک کشور نیز پادشاهى است وهیچگونه انتخاباتى درآن برگزار نمى شود.
اعضاى آ.سه.آن درسند امنیتى خود تأکید کردند انتخابات دموکراتیکى که اخیراً از چند کشور عضو آ.سه.آن صورت گرفته ، نشانه حرکت منطقه اى به سوى دموکراسى است. آنها در سند امنیتى خود با هدف ایجاد منطقه اى آرام وخالى از مداخله نظامى خارجى، مواردى را به شرح ذیل پذیرفتند: پایبندى به اصول غیر متعهدها، اتخاذ شیوه هاى صلح جویانه نسبت به یکدیگر، استفاده از شیوه هاى غیر خشونت آمیز براى حل منازعات ، مخالفت با سلاحهاى هسته اى وکشتار جمعى، مخالفت با تهدید استفاده از زور.
اعضاى آ.سه.آن براى آنکه توافقنامه امنیتى شان با اتخاذ نظامى یا دفاعى اشتباه گرفته نشود، اضافه کرده اند که حق کشورهاى عضو براى اتخاذ سیاست خارجى خاص و ترتیبات دفاعى محفوظ است. رهبران ده کشور عضو آ.سه.آن ورهبران چین، ژاپن وکره جنوبى دراجلاس وین تیان توافق کردند با هدف اتحاد منطقه اى ، گروه جدیدى با نام شرق آسیا تشکیل شود وبدین منظور، اولین اجلاس سران این کشورها سال آینده میلادى در کوالالامپور برگزار خواهد شد. این تصمیم مهم مى تواند گامى مقدماتى درجهت بزرگ تر شدن آ.سه.آن ویا ایجاد یک سازمان منطقه اى بزرگ تر تلقى شود. توجه به اتحاد منطقه اى درشرق آسیا وبحث تشکیل «جامعه شرق آسیا» از سال ها قبل مدنظر رهبران کشورهاى منطقه قرارگرفته بود. البته بعضى کشورها با جدیت بیشترى به آن پرداختند. درگذشته، انگیزه اصلى تشکیل جامعه شرق آسیا، اهداف اقتصادى بود. هرچند، ارتباط ویکپارچگى اقتصادى منطقه درعمل، درمقایسه با سایر مناطق جهان،به خوبى پیش مى رفت، اما منجر به تشکیل جامعه شرق آسیا نشد. ۵۲% تجارت کشورهاى شرق آسیا درسال ۲۰۰۲ درمنطقه صورت گرفته است. از این میزان ۶۲ درصد با اتحادیه اروپا و ۴۶ درصد با کشورهاى شمال آمریکا است. به عبارت دیگر، تجارت منطقه اى درشرق آسیا درحد قابل قبولى رشد کرده وباعث کاهش وابستگى کشورهاى منطقه به آمریکا شده است. با این وصف، اقتصاد به تنهایى نتوانسته است انگیزه لازم براى تشکیل جامعه شرق آسیا ایجاد کند. بعد از اجلاس سران آ.سه.آن در وین تیان و عطف توجه آنها به مسائل امنیتى وتصمیم جدى براى برگزارى اجلاس سران شرق آسیا، رویکرد جدى ترى درهمه کشورها درقبال این موضوع پیدا شده است. اجلاس وین تیان (واجلاس هاى قبلى) به اجلاس ۱۰ به علاوه ۳ مشهور بود، یعنى اجلاس سران ۱۰ کشور عضو آ.سه . آن به اضافه سران چین، ژاپن و کره جنوبى. اکنون بحث برسر این است که نام اجلاس سال آینده از ۳ + ۱۰ به اجلاس سران شرق آسیا تغییر کند. (پیشنهاد تغییرم را چین ارائه کرد). در هر حال ، اجلاس سال آینده از ماهیتى جدید برخوردار خواهد بود.
این در حالى است که آمریکا از این گرایش خرسند نیست. «مایکل ریس» مدیر بخش سیاست گذارى وزارت امور خارجه آمریکا درسفر اخیر خود به ژاپن، حساسیت کشورش را نسبت به «اجلاس سران شرق آسیا» مخفى نکرد ودر اظهار نظرى شخصى گفت: آمریکا به عنوان کشورى واقع شده درآن سوى اقیانوس آرام، منافعى در شرق آسیا دارد ونمى خواهد از همکاریها وگفت وگوهاى منطقه اى دور بماند. « آمریکا نگران است که این اجلاس به مرور، به عنوان ابزارى در دست چین براى سلطه بر شرق آسیا درآیند. به نظر آمریکاییان ، چینى ها جامعه شرق آسیا را یک استراتژى بلند مدت براى کنار گذاشتن آمریکا ومنزوى کردن ژاپن مى دانند. باید گفت گرایش به آسیا مدتهاست درکشورهاى منطقه شرق آسیا رشد کرده است. بحران اقتصادى سالهاى ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ که همه کشورهاى منطقه را فرا گرفت، باعث تشدید این گرایش نیز شد. درآن برهه ، آمریکا از کمک به آن کشورها براى حل بحران اقتصادى دریغ کرد(بعضى کشورها بحران را ساخته آمریکا دانسته اند) . رویداد ۱۱ سپتامبر نیز باعث شکاف بیشتر آمریکا وکشورهاى منطقه شد . زیرا همه کشورها احساس کردند آمریکا فقط به موضوع به اصطلاح مبارزه با افراط گرى اسلامى مى اندیشد، نه چیز دیگر، سیاستهاى جهانى سازى آمریکایى هم به نوبه خود درگرایش کشورهاى منطقه به اتحاد منطقه اى بى تأثیر نبوده است.

http://www.iran-newspaper.com/1384/840114/html/diplomatic.htm#s447591

تجارت آزاد در جنوب شرقی آسیا

ترجمه فرهاد فرهمندفر:آنطور که از ظواهر امر بر مى آید، منطقه تجارت آزاد کشورهاى عضو اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا (آسه آن) که ده عضو دارد هر روز بیشتر تقویت و حمایت مى شود. از ابتداى سال گذشته به این سو، شش عضو پرسابقه تر برونئى، سنگاپور، مالزى، اندونزى، فیلیپین و تایلند تا حداکثر پنج درصد از تعرفه کالاهاى متقابل خود را کم کردند.

آنها اینک در نظر دارند با قبول عضویت چهار کشور کامبوج، ویتنام، لائوس و میانمار به حوزه کارى منطقه تجارت آزاد آسه آن (AFTA) وسعت بخشند و با از میشان برداشتن موانع غیر تعرفه اى، فعالیت شان را در زمینه سرمایه گذارى نیز گسترش دهند. آنها همچنین امیدوارند بتوانند با سه کشور هند، چین و ژاپن موافقت نامه هاى کلى تجارت آزاد انعقاد نمایند. اظهارات دبیر اتحادیه آسه آن در جاکارتا (اندونزى) که از دو برابر شدن حجم تجارت در بین اعضا در ده سال اخیر خبر داده، گواهى بر موفقیت این گروه است.

ولى تمهید AFTA کمتر از آنچه به چشم مى آید، توفیق واقعى داشته است. براى کشورهاى تازه وارد، حجم تجارت آسه آن با سایر کشورهاى جهان به اندازه حجم مبادلات تجارى میان اعضا رشد داشته است، البته تجارت با چین رشد سریعتر و پایدارترى داشته ولى رشد مبادلات تجارى متقابل کشورهاى عضو اتحادیه قدرى ناهمگون و ناپایدار بوده است: در برخى سال ها رشد بسیار و در بعضى دیگر کاهش نشان داده است. به سخن دیگر، AFTA آنطور که در ابتدا تصور مى شد از کار درنیامد.

چند عضو آن از کاستن تعرفه هاى برخى کالاهاى مهم و حساس امتناع ورزیدند. به عنوان مثال مالزى کماکان بر حمایت از شرکت دولتى تولید اتومبیل پروتون اصرار دارد، حال آنکه تایلند که سریعترین و پررشدترین صنعت ساخت اتومبیل را در آسه آن در اختیار دارد از این تصمیم مقامات مالزى ناخشنود است. البته فیلیپین تعرفه هاى کالاهاى پتروشیمى را طبق دستورالعمل پایین آورد، اما چندى بعد دوباره آن را بالا برد. برنج که اصلى ترین تولید کشورهاى منطقه جنوب شرق آسیا به شمار مى رود، به طور کلى در این توافق لحاظ نشده است.

اما این قبیل استثناها و حذف کردن ها در مقایسه با عدم اجراى کل طرح کاهش تعرفه ها، امرى جزیى و پیش پا افتاده محسوب مى شود. بر هیچ کس روشن نیست که چه نسبتى از حجم مبادلات تجارى در بین اعضاى آسه آن از تعرفه مشترک ترجیحى موثر (CEPT)- با نرخ هاى مشخص شده از سوى AFTA- بهره مند مى گردد. در برخى پیش بینى ها، این میزان فقط حدود پنج درصد اعلام شده است. یکى از مقامات رسمى دبیرخانه اتحادیه آسه آن در این باره مى گوید، سهم کشورها بیشتر از اینهاست اما اذعان مى کند که نمى تواند صحت گفته خود را اثبات نماید، چرا که کشورهاى عضو به خود زحمت نداده اند اطلاعات مرتبط را در اختیار دبیرخانه قرار دهند.

دنیس هیو کارشناس موسسه مطالعات جنوب شرقى آسیا، میزان اندک درک فعالان برخى بخش ها را دلیل عدم وجود اطلاعات کافى مى داند. وى مى گوید بسیارى از تاجران و بازرگانان یا رغبتى به تکمیل کردن فرم هاى زمان بر ندارند یا از وجود تعرفه تخفیف دار و ترجیحى بى اطلاع هستند. در مورد برخى کشورها مثل سنگاپور که کلاً تعرفه هاى کمى دارند، تفاوت تعرفه مشترک ترجیحى موثر و نرخ معمول تعرفه آنچنان زیاد نیست و در کشورهایى مانند میانمار که تعرفه هایشان زیاد است، مقامات ذیربط میلى ندارند با به کارگیرى تمهید CEPT، درآمدشان را کم کنند.

اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، متوجه مى شویم که سران کشورهاى عضو آسه آن مشغول رسیدگى به این مشکلات هستند. آنها در اجلاس سال گذشته در بالى (اندونزى) براى کارآمدتر کردن آئین نامه و تشریفات گمرکى و اتخاذ استانداردهاى مشترک محصولات، هم پیمان شدند. آنها به منظور مهارپذیر کردن کار، تصمیم گرفتند یازده «بخش صاحب اولویت»- از شیلات تا هوانوردى- را درصدر کار خود قرار دهند. آنها همچنین توافق کردند که گروهى نظارتى تشکیل شود که کارش حل و رفع مناقشات و رسیدگى به میزان انجام تعهدات کشورها خواهد بود.

در واقع، در همین اجلاس بود که سران کشورهاى آسه آن ایجاد «جامعه اقتصادى» را تا سال ۲۰۲۰ وعده دادند. اما این عبارت گول زننده و گمراه کننده است. اعضاى اتحادیه آسه آن برخلاف کشورهاى عضو اتحادیه اروپا میل و تحمل ندارند که به خاطر همگرایى بیشتر اقتصادى، حق حاکمیت خود را کم کنند. آنها همچنین پیشنهاد شرکت مشاوره مک کینسى را براى تقویت و تجهیز دبیرخانه رد کردند؛ ضمن اینکه در مخیله ایشان چیزى به نام وحدت گمرکى با تعرفه هاى خارجى مشترک ابداً وجود ندارد زیرا تحقق این امر کشورهاى داراى تعرفه کم یا زیاد را به ایجاد تغییر و تحولات اساسى در سیاست هاى اقتصادى شان وا خواهد داشت.

وانگهى، در مورد تعرفه هاى خارجى متفاوت و نبود مرجع قانونى واحد براى قبول نمایندگى مذاکره از طرف گروه چه مى توان گفت؟ انعقاد موافقتنامه هاى پیشنهادى تجارت آزاد هم که زمان بسیار طولانى اى خواهد برد. در حال حاضر، آسه آن فقط قصد معامله با چین (تا سال ۲۰۱۰)، هند (تا سال ۲۰۱۱) و ژاپن (تا سال ۲۰۱۲) را در برنامه کار خود دارد. در این میان، برخى دیگر از اعضاى این اتحادیه قصد دارند توافقنامه هاى تجارت دوجانبه به امضا برسانند که در نظر تعدادى از کشورهاى عضو، مانع شکل گیرى مذاکرات جمعى یا تضعیف آن خواهد شد. محض نمونه، سنگاپور تاکنون توافقنامه هاى تجارى دوجانبه اى با کشورهاى ژاپن، استرالیا، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا به امضا رسانده است.

وجود این قبیل اختلافات در عرصه پیمان هاى تجارى از شکاف هاى عمیق تر در داخل آسه آن حکایت مى کند. اعضایى که مثل سنگاپور و تایلند اقتصاد بالنسبه بازترى دارند فعالیت در قالب گروه واحد را وسیله اى براى افزایش رقابت پذیرى صادرات شان و جلب سرمایه گذارى خارجى افزونتر مى دانند. از این رو، وجود منابع طبیعى مشترک، بهره مندى از پایگاه صنعتى مشترک و برخوردارى گروهى از امکانات اتحادیه آسه آن موجب خواهد شد که حتى کشور چین هم وادار شود با بهره گیرى از تمام قوا و منابع مالى و مهارت اقتصادى خود درصدد پیشى گرفتن از سایر اعضا برآید. سرمایه و سرمایه گذارى هم که از خارج از آسه آن مى آید و بیشتر کالاهاى تولیدى آسه آن به بازارهاى خارج راه مى یابند.

اما اتحادیه آسه آن رسماً و قانوناً براى پیشبرد تجارت و سرمایه گذارى در بین اعضا شکل گرفت و نه براى حمایت از سرمایه گذارى کشورهاى خارجى غیر عضو. بنابراین، شش کشور با سابقه تر عضو اتحادیه موافقت کرده اند که تا سال ۲۰۱۰ به شهروندان یکدیگر حقوقى مشابه حقوق سرمایه گذاران داخلى اعطا کنند، اما تا سال ۲۰۲۰ به اتباع خارجى چنین امتیازاتى نخواهند داد. در اصل، عکس این حالت مفیدتر و بهتر خواهد بود و در این وضعیت، جاى هیچ گونه تعجب نیست که کشورهایى مثل سنگاپور و تایلند بیشتر توجه خود را بر تمهیدات بازتر کردن بازار خود متمرکز مى کنند و بدین وسیله آسه آن را از وجود و حضور بهترین عوامل و عناصر وحدت آفرین محروم مى گردانند.

منبع: اکونومیست

http://www.sharghnewspaper.com/830520/econom.htm

ظهور ابرقدرت اقتصادی درمشرق زمین

۱۱ بخش از جمله بخش های الکترونیک ، گردشگری و مسافرت های هوایی کشورهای آسه آن قرار است تا سال ۲۰۱۰ یکپارچه شوند

پایگاه اینترنتی گاردین اعلام کرد که ۱۰ کشور جنوب شرقی آسیا هفته پیش در جزیره ییلاقی بالی در اندونزی ، پیمان مهمی را جهت تبدیل کشورهای از هم پراکنده خود به یک جامعه یکپارچه اقتصادی با بهره گیری از تجارت بدون تعرفه تا سال ۲۰۲۰ امضا کردند.
این عمل ، مشابه کاری است که اتحادیه اروپا در آغاز ظهورش ، انجام داد. به گزارش ایرنا، کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا( آسه آن ) در ضمن در این اجلاس توافق کردند که پیمانهای خود را با چین ، هند و ژاپن تا سال ۲۰۱۲نهایی و تکمیل کنند.
پیمان منعقده اتحادیه آسه آن با پکن موجب خواهد شد که بزرگترین منطقه آزاد تجاری ، ایجاد شود.
با اجرای مفاد پیمان آسه آن موسوم به «کنکورد ۲ بالی » کلیه موانع تعرفه ای و غیرتعرفه ای حذف خواهند شد، شیوه های گمرکی استاندارد می شود وکنترلهای سرمایه ای بتدریج کاهش می یابد و صدور روادید در منطقه که مامن ۵۰۰ میلیون نفر است ، ملغی خواهد شد.
مگاواتی سوکارنوپوتری رئیس جمهوری اندونزی که میزبان این اجلاس بود، گفت : با ایجاد چنین منطقه ای ، این امکان برای فرزندان ما و فرزندان آنهافراهم خواهد شد که بتوانند به طور پایدار در آرامش و صلح ، ثبات و کامیابی مشترک زندگی کنند.
رهبران اقتصادی کشورهای عضو آسه آن گفتند که تنوع اوضاع اقتصادی کشورهای عضو، موجب خواهد شد که جلوی یکپارچگی گرفته شود.
اعضای آسه آن از کشور پادشاهی نفت خیز برونئی تا کشورهای به نسبت مردم سالار مانند اندونزی ، تایلند، فیلیپین ، مالزی ، سنگاپور و کامبوج ودیکتاتوری نظامی برمه و کشورهای لائوس و ویتنام تشکیل شده اند.
۱۱ بخش از جمله بخش های الکترونیک ، گردشگری و مسافرت های هوایی کشورهای آسه آن قرار است تا سال ۲۰۱۰ یکپارچه شوند و به ویژه ، کشورهای سنگاپور وتایلند مشتاق هستند که همه چیز را در اسرع وقت آزادسازی کنند.
تحلیلگران می گویند که این ترس واقعی وجود دارد که چین از این پیمان بهره بیشتری ببرد.
آسه آن فقط یک پنجم سرمایه گذاری خارجی را که آن هم به چین سرازیرمی شود، جذب می کند، در حالی که شورای بازرگانی آمریکا و آسه آن اعلام می کند که از تمام سرمایه گذاری آمریکا در شرق آسیا، فقط ۱۰ درصد به آسه آن سرازیر می شود که این نسبت در مقایسه با ۷۵ درصد یک دهه قبل،کاهش یافته است .
ون جیابائو نخست وزیر چین روز سه شنبه در سخنان خود به جای آن که به طور عمده به تهدیدهای ملموس به خاطر اقتصاد قوی چین بپردازد، در موردمنافع آسیا در این زمینه صحبت کرد.
وی که در همایشی در حاشیه اجلاس سران اقتصادی سخن می گفت ، تصریح کرد:یک چین توسعه یافته تر و قویتر موجب خواهد شد که فرصتهای توسعه و منافع ملموس عاید سایر کشورهای آسیا شود.
وی افزود: ایجاد منطقه آزاد تجاری چین ـ آسه آن ، یک حرکت پیروزمندانه محض است .
نخست وزیر چین گفت : در صورت اجرای این پیمان ، یک منطقه آزاد تجاری باقریب دو میلیارد نفر و تولید ناخالص داخلی به ارزش تقریبی سه تریلیون دلارایجاد خواهد شد.
توکیو نیز ظاهرا به اندازه سایرین از پیشرفت چین نگران است .
جونی شیرو کویزومی نخست وزیر ژاپن نیز امیدوار است بتواند پیمانهایی را جهت جلوگیری از در حاشیه ماندن ژاپن ، امضا کند.
یک دیپلمات آسه آن گفت که این مساله کاملا قابل فهم است که هیأت ژاپنی از این که کشوری دیگر از او جلو زده است ، نگران باشد.

http://www2.hamshahri.net/hamnews/1382/820719/econom/aeqts.htm

ژاپن و “آسه‌آن” مذاکرات درباره عقد موافقت‌نامه تجارت آزاد را ازسرمی‌گیرند

ژاپن و ده عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) از هفته آینده گفتوگوهای رسمی را درباره عقد موافقت‌نامه قرارداد دوجانبه تجارت آزاد از سرمی‌گیرند.

وزارت خارجه ژاپن روز سه‌شنبه اعلام کرد که این مذاکرات از روز دوشنبه هفتهآینده به مدت سه روز در توکیو برگزار خواهد شد.

از آوریل سال ‪۲۰۰۵میلادی این سومین دور مذاکرات ژاپن و اتحادیه آسه‌آن شمردهمی‌شود.

ژاپن امیدوار است که نخست با اعضای اصلی آسه‌آن در خصوص عقد موافقت‌نامه قرارداددوجانبه تجارت آزادبه‌توافق رسیده و سپس بااتحادیه آسه‌آن به عنوان یک اتحادیهمنطقه‌ای در این‌باره به توافق برسد.

ژاپن ضمن عقد قرارداد دوجانبه تجارت آزاد با سنگاپور و مکزیک ، در حال حاضرمذاکرات رسمی‌اش را دراین‌باره باکشورهای کره‌جنوبی، مالزی، فیلیپین و تایلند شروعکرده است.

به گفته مقامات ژاپنی، انتظار می‌رود که مذاکرات ژاپن با “آسه‌آن” برایعقدموافقت‌نامه قرارداد دوجانبه تجارت آزاد در دو سال آینده به‌پایان برسد.

توشی هیرو نیکای وزیر تجارت ژاپن اظهار امیدواری کرده است که مذاکرات تجارت آزادبا آسه‌آن تا مارس سال ‪۲۰۰۷میلادی به نتیجه برسد.

توشی‌هیرو نیکای وزیر اقتصاد ، تجارت و صنعت ژاپن نیز امروز گفت که توکیو درصددپیشنهاد شروع گفت وگوهای تجارت آزاد منطقه‌ای با ‪۱۵کشور آسیایی و پاسفیکمی‌باشد.

وزیر اقتصاد ژاپن افزود: ژاپن از ده کشور عضو اتحادیه جنوب شرقی آسیا “آسه آن” وکشورهای کره‌جنوبی، هند، استرالیا و نیوزیلند درخواست خواهد کرد که این گفت وگوهایمنطقه‌ای تجارت آزاد را مورد توجه قرار دهند.

روزنامه اقتصادی نیهون کیزای نیز اخیرا به نقل از منابع ژاپنی گزارش داده بود کهدولت ژاپن بدنبال عقد موافقت‌نامه دوجانبه تجارت آزاد(‪ (FTAبا حداقل ‪۱۵کشور یااتحادیه‌های منطقه‌ای چون شورای همکاری خلیج فارس و “آسه‌آن” تا سال ‪۲۰۱۰میلادیاست.

براساس برآورد دولت ژاپن، عقد قرارداد تجارت آزاد میان این کشور با “آسه‌آن” ضمنافزایش تولید ناخالص داخلی ژاپن تا بیش از دو تریلیون ین، ‪۲۶۰هزار شغل جدید رادر این کشور ایجاد خواهد کرد.

آسه‌آن هم اینک یک قرارداد تجارت آزاد در خصوص تجارت کالا باچین‌به امضا رساندهاست، که اولین مرحله آن حذف تدریجی تعرفه به مدت پنج سال، بر روی بیشتر کالاهاییاست که میان دو طرف مبادله می‌شود.

این نهاد قوی منطقه‌ای همچنین مذاکرات رسمی تجارت آزاد را با کشورهای کره‌جنوبی،استرالیا و نیوزیلند شروع کرده است.

برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین ، سنگاپور، تایلند وویتنام اعضای “آسه‌آن” می‌باشند.

http://www.irna.ir/fa/news/view/line-8/8501152774151734.htm

گزارشى از مقاله اخیر فرانسیس فوکویاما

پیش بینى دوباره آینده آسیا

فرانسیس فوکویاما «صاحب نظریه پایان تاریخ» در ششم ژانویه در نیویورک تایمزمقاله اى با نام «پیش بینى دوباره آینده آسیا» به چاپ رسانده است. فوکویاما یکى ازبرنامه هاى اصلى دولت دوم بوش را طرح یک معمارى امنیتى مناسب براى آسیا دانسته است. ایالات متحده با دشوارى هاى بسیارى مواجه است؛ بن بست مذاکرات هسته اى کره شمالى،تنش چین و تایوان و تروریسم در جنوب شرقى آسیا. فوکویاما خاطرنشان مى کند که براىبررسى صف بندى هاى آینده شرق آسیا نگاه به هم پیمانى هاى روز هاى نخستین جنگ سردراهگشاست. کاخ سفید فرصتى به دست آورده تا براى تاسیس یک نهاد ناظر دائمى در اینمنطقه اقدام نماید. در کوتاه مدت مى توان از میان طرف هاى مذاکرات شش جانبه دربارهمسئله اتمى کره شمالى، با پنج عضو این گروه، یک نهاد قدرتمند دائمى ایجاد کرد. ایننهاد مى تواند به طور منظم، به مسائل امنیتى منطقه آن هم فراتر از تهدید هسته اىکره شمالى بپردازد. در بلند مدت واشینگتن باید شیوه هاى پیوند این گفت وگو هاىامنیتى به برنامه هاى چندجانبه اقتصادى را بیابد. به دیگر سخن پلى میان اینگفت وگوها و «آسه آن» و سه کشور چین، ژاپن و کره جنوبى برقرار کند. همکارى هاىچندجانبه در آسیا نه فقط به لحاظ مناسبات اقتصادى این کشور ها اهمیت دارد، بلکهافزون بر این براى فرو کاستن احساسات ملى گرایانه این کشور ها نقشى اساسىدارد.
برخلاف اروپا آسیا فاقد نهاد هاى چندجانبه سیاسى است. «اتحادیه اروپا»، «ناتو»، «سازمان همکارى و امنیت اروپا» و «شوراى اروپا» از نهاد هاى عمده اروپایىهستند. اما «آسه آن» و «اپک» تنها نهاد هاى شرق آسیا هستند که البته بسیار ضعیف تراز نهاد هاى اروپایى عمل مى کنند. چین و دیگر بازیگران کلیدى شمال شرق آسیا عضو «آسه آن» نیستند و «اپک» تنها یک نهاد مشورتى است. از این رو فوکویاما گوشزد مى کندکه تاکنون امنیت آسیا در سایه پیمان هاى چندجانبه محقق نشده است، بلکه با شمارى ازپیوند هاى دوجانبه به محوریت آمریکا امکان پذیر شده است که از میان آنها مى توانبه پیمان امنیتى آ مریکا _ ژاپن و مناسبات آمریکا با کره جنوبى اشارهکرد.
فوکویاما علت این تفاوت میان اروپا و آسیا را در خاستگاه تاریخى آنهامى داند. کشور هاى اروپایى داراى خاستگاه هاى فرهنگى مشابه و تجربه هاى مشترک درقرن بیستم هستند که آنها را به هم پیوند مى زند.اما در مقابل، بى اعتمادى در میانبازیگران آسیایى موج مى زند. بعد از سال ۱۹۴۵ هم آلمان و هم ژاپن نیاز داشتند کههمسایگان خود را قانع کنند که دیگر براى آنها تهدیدى به شمار نمى آیند. آلمان باواگذارى حاکمیت خود به شمارى از نهاد هاى چندجانبه و ژاپن با واگذارى حاکمیت خود درامور نظامى به ایالات متحده این تضمین را به همسایگان خود داد. بدین ترتیب آمریکادر امنیت منطقه شرق آسیا، نقشى متعادل کننده بر عهده داشت. اما با ظهور قدرت هاى نودر منطقه، نظام مهار و توازن جنگ سرد رو به افول گراییده است و رفته رفته فضاىجدیدى در منطقه حاکم مى شود.
کره جنوبى اولین مسئله آمریکا در شرق آسیا است. نسلجدید کره اى ها خواهان سازش با کره شمالى هستند تا رویارویى با آن. بسیارى ازجوان هاى کره جنوبى امروز آمریکا را بیش از کره شمالى تهدید علیه کشور خود قلمدادمى کنند.
مناسبات ایالات متحده با ژاپن هم در حال تغییر است که به شدت دیگر نقاطشرق آسیا را بى ثبات خواهد کرد. تهدید هسته اى پیونگ یانگ، توکیو را به فکر ایجادیک نیروى دفاعى مستحکم انداخته است. فرستادن نیرو هاى پاسدار صلح به عراق ورویارویى با ناوگان کره شمالى در این اواخر، نشان از این دارد که ژاپن مى خواهد یک «کشور متعارف» باشد. در حال حاضر در ژاپن اجماعى در حال رشد وجود دارد مبنى بر اینکه بند نه قانون اساسى ژاپن پس از جنگ _ که ژاپن را ملزم مى کند جنگى راه نیندازد وخواهان نیرو هاى مسلح نباشد _ را باید بازبینى کرد. به هر حال وابستگى پدر و فرزندىژاپن به آمریکا که به دوره جنگ سرد برمى گردد، جاى خود را به اتحاد دو هم ترازخواهد داد. فوکویاما با اشاره به آسیب هایى که ژاپن در نیمه اول قرن بیستم بهکشور هاى این منطقه و به ویژه چین و دو کره وارد کرده است، مى نویسد که این کشور هاترجیح مى دهند ژاپن به لحاظ نظامى ضعیف باقى بماند.و اما چین؛ کشو رى با سریع ترینرشد اقتصادى و یکى از بزرگ ترین اقتصاد هاى جهان به غیر از عضویت در سازمان ملل وسازمان تجارت جهانى، هنوز از هرگونه پیمان یا اتحاد امنیتى فاصله گرفته است. اینانزواى نسبى رفته رفته در حال تغییر است. چین کشورى است که نه از اساس دوست و نه ازاساس دشمن است. چین همزمان یک تهدید استراتژیک و یک شریک تجارى و سرمایه گذارى است. در نتیجه رابطه چین با آمریکا غیرمنسجم و عملگرایانه است که با بحران هاى دوره اىهمراه است. از قبیل بمباران ۱۹۹۹ سفارت چین در بلگراد، و نشاندن هواپیماى جاسوسىآمریکا در سال ۲۰۰۱. فوکویاما دو راه پیش روى آمریکا در مقابل چین را تبیین مى کند: آمریکا مى تواند به دنبال انزواى چین و بسیج دیگر کشور هاى آسیا براى مهار قدرت درحال رشد چین باشد، یا اینکه چین را در نهاد هاى بین المللى که براى جهت دادن بهآرزو هاى چین تاسیس شده مشارکت دهد. برخلاف نظر محافظه کاران آمریکا، انزواى چینشدنى نیست. حتى اگر ایالات متحده به نوعى بداندکه چین در بلندمدت یک تهدیداستراتژیک و جایگزین شوروى سابق مى شود، هیچ کدام از متحدان آمریکا حاضر نیستند درائتلاف ضدچین حضور داشته باشند.
ژاپن، کره جنوبى، استرالیا و کشور هاى آسه آنهمگى مناسبات پیچیده اى با چین دارند.آسیا باید در کنار نهاد هاى دوجانبه به مجموعهجدیدى از نهاد هاى چندجانبه بیندیشد. در طول زمان این نهاد هاى چندجانبه مى توانندکار کرد هاى نهاد هاى دوجانبه را نیز برعهده گیرند.فوکویاما دوباره تاکید مى کند کهظهور این نهاد هاى چندجانبه بدون حمایت جدى ایالات متحده ممکن نخواهد بود و اینهمان دلیل آینده نگرى دوباره آسیا است که باید در راس سیاست هاى بوش در دوره دومقرار گیرد.اگر زمانى بیاید که دیگر تهدید هسته اى کره شمالى در کوتاه مدت مطرحنباشد، یک نهاد دائمى که نطفه آن در مذاکره با کره شمالى بسته شده، مى تواند کانالىبراى همکارى چین، ژاپن، کره جنوبى، روسیه و ایالات متحده باشد.این همکارى پنج جانبهدر معضلات آینده بسیار سودمند خواهد بود.اولین مسئله، فروپاشى ناگهانى کره شمالىاست. در کوتاه مدت این فروپاشى معضلات بسیارى را به وجود خواهد آورد. هماهنگىکمک رسانى ها، سازمان دادن پناهندگان، بازسازى کره شمالى و بحران هاى دیگرى که ممکناست روى بدهد. در دراز مدت، آرایش سیاسى در شمال شرقى آسیا دستخوش دگرگونى خواهدشد.
دیگر دلیلى براى هم پیمانى آمریکا با کره جنوبى وجود نخواهد داشت و تنش هامیان کره متحد و ژاپن و چین احتمالاً افزایش پیدا خواهد کرد.
مسئله دیگر افزایشتوان تسلیحاتى ژاپن است. ژاپن در بند نه قانون اساسى خود امسال یا سال دیگرتجدید نظر نمى کند، اما این بند تنها بر روى دیوار اعتبار دارد. گرچه افزایش تواننظامى ژاپن، چین یا کره را تهدید نمى کند اما این دو کشور انگیزه هاى زیادى دارندکه یک تهدید ژاپنى جدید را علم کنند. براى چین احساسات ضدژاپنى مصرف داخلى دارد ودر جهت تحکیم رژیم کمونیستى استفاده مى شود. در موقعیتى تقریباً مشابه آلمان باپیوستن به نهاد هاى بین المللى از قبیل ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل سعى در بهوجود آوردن اعتماد در بین همسایگان خویش کرد.
تبدیل شدن ژاپن به یک «کشورمتعارف» اگر از مجراى نهاد هاى امنیتى منطقه اى و ادامه مناسبات دوجانبه با آمریکاباشد، کمتر نگران کننده به نظر مى رسد. کره شمالى هسته اى، رقابت تسلیحاتى احتمالىدر آسیا، پیامد هاى روزآمد شدن تسلیحات و ارتش چین، تنها اندکى از مسائلى است کهگروه پنج پیشنهادى مى تواند به آن بپردازد و در عین حال باید توجه داشت این نهاد دائمى محل خوبى براى پرداختن به بعضى از مسائل مهم منطقه نیست. تهدید چین علیهتایوان از جمله این مسائل است. هیچ کدام از این پنج قدرت به تنهایى قادر نخواهندبود که در مسائل امنیتى جنوب شرقى آسیا به طور مستقیم تاثیر داشته باشند. البتهشاید روزى با پیوستن اعضاى بیشترى به این گروه این مشکل برطرف شود.آخرین و چه بسامهم ترین دلیل بوش براى بازبینى دوباره در رویکرد دولتش نسبت به آسیا به جایگاهایالات متحده در جهان برمى گردد. جنگ عراق به طور بى سابقه اى آمریکا را در انزواقرار داد و بخش بزرگى از دنیا را متقاعد ساخت که ایالات متحده و نه تروریسم،بزرگ ترین تهدید براى امنیت جهانى است.
براى رهایى از این ورطه، کاخ سفید بایدبه صورت خلاق به مشروعیت و نهاد هاى بین المللى بیندیشد.
آمریکا بى اعتنا ازکنار سازمان ملل گذشت و از پیوستن به دادگاه کیفرى بین المللى خوددارى ورزید. درپیمان کیوتو هم مشارکت نکرد. با این اوصاف واشینگتن باید جایگزین هاى دیگرى درمناسبات بین المللى مدنظر قرار دهد تا بهتر بتواند منافع اش را تامین کند. ایالاتمتحده بهتر است به جاى اینکه همه تخم مرغ هایش را در یک سبد بگذارد و تنها سازمانملل را در نظر داشته باشد به حمایت از نهاد هاى هم پوشان و چه بسا رقیب بپردازد. همکارى روسیه، کره جنوبى، چین، ژاپن و آمریکا در قالب یک نهاد دائمى در شرق، بهایجاد یک نظم نوین در این منطقه کمک خواهد کرد. یکه ابرقدرت دنیا بودن، مسئولیت خیرعمومى جهان را نیز به همراه دارد.آمریکا باید زمینه جهانى مساعد براى پاسخ بهنیاز هاى سیاسى نوین را فراهم آورد.
ایالات متحده یک بار بعد از ۱۹۴۵ این چالشرا پشت سر گذاشته است. در جهان پس از ۱۱ سپتامبر نیز آمریکا باید از این چالش عبورکند.

http://sarzamineman.blogfa.com/post-12.aspx

راهبردهاى مشترک
در اجلاس رهبران جنوب شرق آسیا

اولین اجلاس بزرگ شرق آسیا(۶+۱۰)باحضوررهبران ۱۶ کشورآسیا و اقیانوسیه، شامل ۱۰ کشور عضو آسه آن، چین، ژاپن، کره جنوبى، استرالیا، نیوزیلند و هند درتاریخ بیست و سوم آذرماه در«کوالالامپور» (پایتخت مالزى) به مدت دو روز برگزار شد. هدف از برگزارى آن ایجاد یک تشکل منطقه اى بود که بتواند مشکلات اقتصادى و امنیتى کشورهاى عضو را بدون دخالت آمریکا حل وفصل کند. در پایان این اجلاس، علاوه برصدور بیانیه مشترکى تحت عنوان«بیانیه کوالالامپور»رهبران شرکت کننده توافق کردندکه همه ساله، این اجلاس دریکى ازکشورهاى عضو برگزار شود و اهداف از پیش تعیین شده را دنبال کند. برگزارى این اجلاس از ابتدا با اختلاف نظرهاى کشورهاى عضو روبرو شد و در دستیابى به اهداف از پیش تعیین شده با چالشهاى گوناگونى مواجه شد که دراینجا به پاره اى از آنان و برخى از مسائل ومشکلات واختلاف دردیدگاهها مى پردازیم.
ایده تشکیل اجلاس فراگیر کشورهاى آسیایى، شامل اعضاى آسه آن، چین، ژاپن وکره جنوبى به سالها قبل بازمى گردد. حدود دو دهه قبل «ماهاتیرمحمد» نخست وزیرسابق مالزى، تشکیل گروه آسیایى ۳+۱۰ را که بیرون از حوزه نفوذ سنتى نظامى و سیاسى آمریکا در منطقه باشد و مسائل منطقه اى را به دست دولتمردان خود منطقه حل وفصل کند را پیشنهاد کرده بود.این پیشنهاد با پیگیریهاى جدى مالزى و حمایت چین، بالاخره درسى وهشتمین سال تأسیس آسه آن تحقق یافت و به میزبانى دولت پس از ماهاتیر مالزى و با شرکت ۶+۱۰ برگزارشد. اگرچه این تشکل هنوز مراحل اولیه شکل گیرى خودرا طى مى کند ولى با توجه به استقبال کشورهاى فرا منطقه اى جنوب شرق آسیا و حضور استرالیا و نیوزیلند از اقیانوسیه و هند از جنوب آسیا، تقریباً بزرگترین وگسترده ترین تشکل منطقه اى شرق آسیا محسوب مى شود.
ویژگیهاى اولین اجلاس شرق آسیا
این اجلاس، بزرگترین نشست رهبران آسیایى است که به نمایندگى از نیمى از جمعیت جهان در آن حضور یافته و براى اولین بار چین و هند را با هم درخود جاى داده و براى اولین بار در شرق آسیا است که قدرتمندترین کشورجهان، یعنى ایالات متحده آمریکا درآن حضور ندارد و دخالتى در اجلاس مربوط به جنوب شرق آسیا ندارد.
کشورهاى عضو این تشکل هم اکنون یک پنجم تجارت جهان را به خود اختصاص داده اند و انتظار مى رود در سالهاى آتى سهم خود را در این زمینه افزایش دهند. از دیگر خصوصیات این تشکل، در برگرفتن همزمان ثروتمند ترین و فقیرترین کشورهاى آسیایى همچون ژاپن وکامبوج، دموکراتیک ترین و بسته ترین دولتهاى آسیا مانند هند و لائوس، کوچکترین و بزرگترین کشورها از نظر جمعیت همچون برونئى و چین را درخود جاى داده است.
کمیته تدوین بیانیه نهایى وچشم انداز ۲۰۲۰ اجلاس
براى تهیه متن پایانى بیانیه اجلاس وچشم انداز واهداف آتى اولین اجلاس رهبران جنوب شرق آسیا، یک کمیته ده نفره متشکل از نمایندگان کشورهاى عضو آسه آن چند روز قبل از برگزارى اجلاس گردهم آمدند و جزء به جزء پیشنهادهاى مطرح دراین زمینه را مورد بررسى قرار دادندکه نظر برخى از نمایندگان مذکور درخصوص اهداف، چشم انداز وسیاستهاى آتى این تشکل در پى مى آید. البته به احتمال زیاد، این نمایندگان براى تدوین اساسنامه و چشم انداز تشکیلات منطقه اى جنوب شرق آسیا، حداقل به یک سال وقت نیاز دارند و احتمال مى رود متن آن براى اجلاس سال۲۰۰۷ که همزمان با چهلمین سال تأسیس آسه آن است، آماده خواهد شد. پس از تدوین این سند، این تشکل ۳۸ ساله براى اولین بار از یک سند قانونى که داراى یک هویت و چشم انداز و اهداف و جهت گیرى مشخص است، برخوردار خواهد شد.
آقاى «تان سرى موسى»، معاون سابق نخست وزیرمالزى نماینده این کشوردر کمیته تدوین بیانیه نهایى اجلاس و چشم انداز این تشکل، درخصوص این سند گفت: آسه آن درحال تدوین چشم انداز جاه طلبانه اى است که بر اساس آن، تا سال ،۲۰۲۰ اعضاى آن یک جامعه واحد در هم تنیده شده است که ۵۳۰ میلیون نفر ازساکنین منطقه جنوب شرق آسیا خود را شهروند جامعه آسه آن بدانند؛ جامعه اى که نه تنها به دولتها، بلکه به ملتها و بدنه روشنفکرى آن متعلق باشد. براى دستیابى به این موضوع، بایدبرنامه هاى فرهنگى و اجتماعى لازم را پیش بینى و به مورد اجرا بگذاریم. ما نباید تنها به مسائل امنیتى و اقتصادى اکتفا کنیم. این سند، در واقع، باید به منزله یک قانون اساسى کوچک باشد. اعضاى گروه مى باید ارزشهاى مشترکى همچون دولتمدارى خوب و عدالت را بپذیرند و مکانیسم لازم براى نظارت بر رعایت این ارزشها را در نظر بگیرند. چون اعضاى «آسه آن به اضافه شش» دراین سند متعهد برعدم مداخله دراموردیگران شده اند و پایبند آن خواهند بود. بر اساس این مکانیسم، شخصیتهاى برجسته اى ازکشورهاى عضو جهت حل مشکلات احتمالى فیمابین کمیته اى را تشکیل و اختلافات را بدون به کارگیرى زور حل و فصل خواهند کرد.
«گو چوک تونگ» نخست وزیرسابق سنگاپور، این سند را فرصت تاریخى براى ترسیم جهت گیرى بلندمدت اعضاء که جاه طلبانه و روشن است، دانست. وى گفت: این سند نباید تنها به تدوین چشم اندازبسنده کند، بلکه باید راههاى عملى براى اجرایى کردن آن را هم ارائه کند. ما از قدرت انتخاب کمى براى معمارى جدید شرق آسیا برخورداریم و اگر شرق آسیا با هم متحد نشوند، رقابت را به آمریکا و اروپا خواهند باخت.
یکى از تحلیلگران سیاسى سنگاپور هم مى گوید: در ۳۰ تا ۴۰ سال آینده ، جهان در موقعیت جدیدى قرار خواهد گرفت که آسیا در صف مقدم آن قراردارد. تشکیلات جدید، درواقع، براى پاسخگویى به این وضعیت شکل مى گیرد وسمبل «قرن آسیا» است. درسال ،۲۰۵۰ سه قدرت از چهارقدرت برتر اقتصادى جهان(چین،ژاپن،هند) در آسیا جاى خواهندگرفت که نمایندگان این قدرتهاى برتر آینده در این اجلاس و در کنار دیگر اعضاى دهگانه آسه آن حضور دارند. استرالیا، نیوزیلند و روسیه هم از اعضاى آن به شمار مى روند. کنار گذاشتن قدرت چهارم (آمریکا) از تشکیلات در حال شکل گیرى، خود نشانه بارز این تغییر وضعیت جهانى است. اگرچه قدرت چهارم هم از طریق کشورهاى هم پیمانى چون استرالیا، نیوزیلند و ژاپن حضورتأثیرگذارى در این اجلاس دارد.
یکى از دیپلماتهاى اندونزى در کمیته تدوین بیانیه نهایى و چشم انداز اجلاس، در این زمینه مى گوید: این اجلاس در واقع براى تغییر ساختار سیاسى شرق آسیا برگزار مى شود و در این مسیر با «تضاد هاى سازنده اى» روبرو است. این اجلاس به منظور یافتن راه حلى براى ۱۰ کشور عضو آسه آن جهت همکارى با چین، ژاپن و کره جنوبى، خارج از دخالتهاى سنتى چند دهه گذشته آمریکا در زمینه هاى امنیتى، اجتماعى و اقتصادى منطقه برگزار مى شود. بسیارى از کارشناسان، این تشکل را ابزارى براى رهبرى چین در منطقه تلقى کرده اند و مى گویند : چین، موتور محرکه بلوک آسیا خواهد شد که صدایى متفاوت با صداى گروه «آپک» که شامل ایالات متحده هم مى شود، دارد.
مدیر کل آسیاى وزارت خارجه چین نیز در خصوص اهداف بلند مدت اجلاس رهبران شرق آسیا اظهار داشت : یکى از اهداف اجلاس، جدا شدن تدریجى سرنوشت ملل آسیا به ویژه چین از نقش بلامنازع نظامى و سیاسى آمریکا پس از جنگ جهانى دوم در منطقه است. در عین اینکه، چین در نظر ندارد با حضور آمریکا در منطقه رقابت کند، ولى زمان آن رسیده است که براى دولت هاى آسیا، به ویژه چین، در این منطقه، نقش مهمترى را در نظر گرفت.
دیگر نمایندگان کشورهاى عضو آسه آن در کمیته تدوین بیانیه و چشم انداز اجلاس عبارت بودند از: «جایا کومار» معاون نخست وزیر سنگاپور، «فیدل راموس» رئیس جمهورى سابق فیلیپین و «على العطاس» وزیر امور خارجه سابق اندونزى.
به هر حال، به نظر برخى از تحلیلگران مسائل سیاسى شرق آسیا، عصر جدیدى در این منطقه ظهور کرده است. در این میان، آسه آن و چین، همکارى هاى استراتژیکى براى صلح و توسعه در منطقه آغاز کرده اند. آثار این مشارکت ها و همکارى ها فراتر از منطقه آسه آن و چین بلکه منطقه اى وسیع تر از شرق آسیا و جهان را شامل خواهد شد. مشارکت استراتژیک اعضا به مفهوم ارائه خدمات مؤثر منطقه اى و جهانى براى دستیابى به صلح و کامیابى جهانى است. از این پس، چین، آسه آن و دیگر اعضاى این گروه، نقش مهمترى درصحنه بین الملل ایفا وسهم فزاینده ترى در توسعه جهانى خواهند داشت. آنان ازاقتصاد آزادى برخوردارند که سریعاً در حال ترکیب با اقتصاد جهانى است، بدون اینکه عدم توازنى را ایجاد کند.
اقتصاد اعضاى این گروه به ویژه اقتصاد چین به خاطر حجم بزرگش، در دو دهه آینده از جایگاه بالاترى برخوردار مى شود.این کشورها پیوسته به اصلاحات خود ادامه داده و درساختار سیاسى اقتصادى خود تجدید نظر کرده اند و به سمت بازار واحد و پایگاه تولید در ۲۰۲۰ حرکت خواهند کرد. این کشورها با استفاده از تجارب و دستاوردهاى یکدیگر به اندازه اى توسعه خواهند یافت که تحولات اقتصادى آنان احتمالاً یکى ازتحولات مهم قرن ۲۱ خواهد شد. این گروه براى رسیدن به این اهداف باید تلاش کنند تا جامعه جهانى از توسعه و پیشرفت آنان درک صحیحى پیدا کنند. همکارى هاى خود را با دیگر سازمانهاى منطقه اى همچون «آپک» و بین المللى همچون سازمان ملل و سازمان تجارت جهانى فعالانه گسترش دهند و از این طریق نقش خود را در مسائل منطقه اى و جهانى افزایش بخشند همکارى آنان مى تواند به ایجاد محیط مناسب جهانى سازى کمک کند و تسهیلات بیشترى را براى پیشرفت کشورهاى در حال توسعه فراهم آورد. باید زمینه ارتباطات مردم با مردم را تقویت کنند تا دولتمردان متوجه خواسته هاى آنان بشوند.
امروز، تعدادزیادى از مسائل امنیتى فرامرزى همچون مسأله هسته اى کره شمالى، مشکلات محیط زیستى، بهداشت عمومى، مواد مخدر، کپى رایت و از همه مهمتر حوادث تروریستى با مسائل اقتصادى منطقه درگیر شده و امنیت عمومى آن را با خطر جدى مواجه کرده و زمینه درگیرى هاى منطقه اى را فراهم کرده است. این اجلاس مى تواند مکانیسمى را براى جلوگیرى از این نوع درگیرى ها و حل مشکلات فرامرزى اعضاى گروه بر اساس اعتماد سازى و گفت وگو و مبادله اطلاعات فراهم کند و آن را به سایر مناطق جهان گسترش دهد.کشورهاى عضو آسه آن و سایر اعضاى شرکت کننده در این اجلاس با چالش هاى مشترک سیاسى، توسعه اى، توسعه پایدار، محیط زیست، توسعه ملى و… نیز مواجه هستند. تجربه نشان داده است که کشورهایى که آمادگى و زمینه لازم را براى توسعه سیاسى فراهم نکرده اند، براى حل مشکلات خود باید هزینه هاى بیشترى پرداخت کنند. گردش اقتصاد آزاد بین اعضاى این تشکل، به تدریج با سیستم آزادى هاى سیاسى همراه مى شود و تبادل تجربیات اعضا در این زمینه به توسعه سیاسى و اعتماد و شناخت متقابل و کاهش هزینه هاى روند ایجاد دموکراسى در منطقه را در پى خواهد داشت. از این طریق، علاوه بر کشورهاى عضو، منطقه جنوب شرق آسیا به صورت خاص و کل آسیا به صورت عام و در نهایت، جامعه جهانى به صورت گسترده تر از نتایج مثبت این گونه تعامل ها بهره مند خواهند شد.

http://www.iran-newspaper.com/1384/841024/html/diplomatic.htm#s569295

تجارت الکترونیک و کشورهای آسه آن

کشورهای آسه آن نیز با درک اهمیت راه اندازی تجارت الکترونیکی و تاثیر آن بر کارائی تجاری کشورهای عضو اخیرا در نشست مقامات ارشد اقتصادی آسه آن توافق نمودند تا نسبت به ایجاد کمیته ی هماهنگی الکترونیکی اقدام نمایند. مالزی به عنوان یکی از بنیانگذاران این اتحادیه از هماهنگی سازی در گسترش تجارت الکترونیکی در قالب یک مجمع منطقه ای حمایت می کند . این کشور دارای یک دستور کار در زمینه ی تکنولوژی اطلاعات ملی است . شرکتهای بزرگی نظیر مایکروسافت , اینتل و اوراکل در این زمینه با مالزی همکاری دارند . هدف آن است که دولت زمینه های حقوقی و فیزیکی لازم فراهم آورده تا بخش خصوصی بتواند از مزایای تجارت الکترونیکی برخوردار شود . در این ارتباط تهیه ی پیش نویس قوانینی در زمینه ی استفاده از امضاء تجارت الکترونیکی , حمایت از حقوق مالکیت فکری , جلوگیری از استفاده ی غیر قانونی از اطلاعات رایانه ای , ارائه ی خدمات درمانی از طریق رایانه و دولت الکترونیکی ( انجام امور سیاسی و حکومتی از طریق ارتباط الکترونیکی ) از جمله عمده ترین اقدامات به عمل آمده می باشد .

http://www.world-news.org/persian/ArticlesItem.aspx?NFeed=35