تحقیق درباره حضرت مهدی مصلح جهان
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره حضرت مهدی مصلح جهان

تحقیق درباره حضرت مهدی مصلح جهان


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره حضرت مهدی مصلح جهان

مصلح جهان

یکی از مسائل و اموریکه فرق اسلام برآن اجتماع و اتفاق نموده اند ظهور مهدی اهل بیت حضرت قائم آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین در آخر الزمان است که همه متفق الکلمه انتظار یکقیام روحانی و ظهور مصلحی را میکشند که عدالت اجتماعی و نظام جهان را براساس ایمان به خدا و احکام دین اسلام برقرار سازد و دنیا را از چنگال ستمکاران و جباران نجات بخشد و پرچم عزیز اسلام را در تمام نقاط به اهتزاز درآورد

همه چشم به راهند و انتظار دارند که شایسته ترین فرزندان پیغمبر قیام کرده آئین توحید و رسم برادری و مساوات اسلامی را زنده نموده بشر را از نعمت آسایش بهره مند سازد و موجبات تفرقه و محرومیت و ناکامی را ازمیان بردارد .

این وعده الهی است و تخلف پذیر نیست دنیا به طرف آن عصر درخشان در حرکت است ، سیر زمان ، گردش دوران هر دم بشر را به چنین روزگاری نزدیک تر می سازد .

ایمان به ظهرو حضرت مهدی علیه الصلوه و السلام و جهانگیر شدن دین اسلام به آیات متعدده ای از قرآن مجید و متواتر ترین روایات و قویترین اجتماعات اتکا و استناد دارد که هر مسلمان معتقد به قرآن و رسالت پیغمبر اسلام باید به این ظهور ایمان راسخ و ثابت داشته باشد .

اگر چه در این مقاله تفصیل و شرح این مطالب ممکن نیست ولی برای توجه خوانندگان محترم تحت چهارعنوان ( ۱- آیات قرآن مجید ۲- اجماع و اتفاق مسلمین ۳- روایات اهل سنت ۴- روایات شیعه ) به طور اختصار توضیحاتی می دهیم .

۱- آیات قران مجید

در قران‌مجید در آیات کریمه متعدده ای تشکیل یک حکومت جهانی اسلامی و بسط دین اسلام ، غلبه برکلیه ادیان و زمامداری صلحاء و ارباب لیاقت را خداوند وعده فرموده است که از آن جمله این آیات است :

« وقاتلوهم حتی لاتکون فتنه و یکون الدین کله لله » (انفال : ۳۹).

« هوالذی ارسل دسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله » (توبه :۳۳ فتح :۲۸ صف : ۹ ) .

« یریدون ان یطفئوا نورالله بافواههم ویابی الله الا ان یتم نوره » ( توبه : ۳۲ ) .

یرید الله ان یحق الحق بکلماته و یقطع دابرالکافرین » (انفال : ۷)

« وقل جاء الحقو زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا » (اسراء‌: ۸۱)

«و لقد کتبنا فی الزبور من بعدالذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون » (انبیاء : ۱۰۵ )

« وعدالله الذین امنوامنکم و عملواالصالحات لیستخلفنهم فی الارض » ( نور :۵۵)

« و لقدسبقت کلمتنالعبادناالمرسلین انهم لهم المنصورون و ان جندنا لهم الغالبون » ( صافات : ۱۷۳-۱۷۱)

« انا لننصر رسلنا و الذین آمنوا فی الحیاه الدنیا » (غافر :‌۵۱ )

« کتب الله لاغلبن انا ورسلی ان الله قوی عزیز » ( مجادله : ۲۱ )

و آیات دیگر که تاویل آنها هنگام ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه آشکار شود دلالت دارند بر غلبه اسلام بر سایر ادیان و غلبه اهل حق بر اهل باطل و حتمی بودن غلبه انبیاء‌و اتمام نور خدا که این معانی به طور مطلق تا حال ظاهر نشده و این آیات تحقق آنرا در آخر الزمان بشارت می دهد .

خداوند وعده داده که البته پیغمبران را غالب سازد و یاری کند و معلوم است که این نصرت و غلبه فقطی نصرت و غلبه در آخرت نیست برای اینکه می فرماید ( فی الحیاه الدنیا ) و نصرت و غلبه انبیا بر قوم خودشان و پیشرفت کار آنها در عصر خودشان هم نیست زیرا دعوت بسیاری از پیغمبران در قومشان اثر نبخشید بلکه بعضی از آنها کشته شدند .

این نصرت و غلبه نصرت و غلبه مقصد و هدف ودعوت آنها است که بر طبق ظاهر آیات مقید بمرتبه ای نیست و نصرت و غلبه مطلق است .

همچنین است اتمام نور ، به معنی آنکه خدا نور خود را تمام می گرداند در مقابل آنهائیکه می خواهند نور اورا خاموش کنند و مانع ا زپیشرفت اسلام شوند این است که دین را جلو می برد و بر قلمرو اسلام می افزاید و اتمام آن وقتی است که اسلام تمام جهان را بگیرد .

چنانکه معنی استخلاف مؤمنین در زمین و وارث شدن آنهازمین را هم استخلاف در تمام زمین و وارث شدن کره ارض است که برای امام زمان و یاران و اصحاب آن حضرت حاصل می شود .

معنی غلبه حق بر باطل به طور اطلاق هم غیر از این نیست که به تمام معنی حق بر باطل پیروز شود و اگر از جهت حجت و برهان غالب باشد ( با اینکه به این معنی همیشه غالب است ) ولی در ظاهر غالب نباشد غلبه مطلق نیست و ظاهر این آیات غلبه مطلق است .

و اما آیه › لیظهره علی الدین کله » که دلالتش برغلبه اسلام واضح است .

ومؤید مستفاد از این آیات است روایاتی که در این خصوص از حضرت رسول (ص) منقول است مثل : لیدخلن هذا الدین علی ما دخل علیه اللیل یعنی : البته این دین در هرکجا شب داخل شده باشد داخل می شود و شاید نکته اینکه فرمود « علی ما دخل علیه اللیل » و نفرمود « علی ما دخل علیه الیوم او الشمس » تشبیه دین به آفتاب باشد که همان طور که روز و آفتاب در هر کجا که شب رفته باشد وارد می شود خورشید عالمتاب اسلام نیز به تمام اماکن پرتو افکن خواهد شد و تاریکی کفر و شرک و ضلالت رانابود خواهد ساخت همانطور که آفتاب تاریکی شب از میان می برد .

۲- اجماع مسلمین

اگر مقصود از اجماع و اتفاق شیعه باشد که محتاج به ذکر نیست و همه می دانند که از ضروریات مذهب امامیه ظهور قائم آل محمد فرزند حضرت امام حسن عسکری است و اگر مقصود اتفاق عامه مسلمین از شیعه و سنی باشد برای اثبات آن عبارت یکی از متتبع ترین علماء‌اهل سنت علامه معتزله ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه ( طبع مصر ج ۲ ص ۵۳۵ ) کافی است که می گوید ک

« قدوقع اتفاق الفریقین من المسلمین اجمعین علی ان الدنیا و التکلیف لا ینقضی الا علیه » یعنی :‌اتفاق سنی و شیعه بر این است که دنیا و تکلیف منقضی و تمام نشود مگر برآنحضرت یعنی بعد از ظهور آن حضرت.

کسانیکه در تاریخ تتبع دارند می دانند که ظهور مصلح منتظر و مهدر آل محمد علیه الصلواه و السلام آنچنان مورد اتفاق ومسلّم نزد تمام مسلمین بوده که از همان قرن اول هجری تا حال در مقام رد ادعاء‌افرادی که ادعا مهدویت کردند یا این ادعاء‌را به آنها نسبت دادند اصل ظهور قائم آل محمد (ع) را کسی انکرا نکرد زیرا برخلاف اجماع مسلمین و انکار اخبار قطعیه صادره از پیغامبر (ص) بود . بلکه در مقام رد آنها به فاقد بودن اوصاف وعلاماتی که برای مهدی موعود در اخبار و احادیث مذکور است استناد می جستند .

چنانچه چهارنفر از بزرگان علماء مذاهب چهارگانه اهل سنت . ابن حجر شافعی مؤلف ( القول المختصر ) وابوالسرور احمد بن ضیاء الحنفی ، محمدبن احمد مالکی و یحی بن محمد حنبلی در جواب استفتائی که از ایشان شده و در باب (۱۳) از کتاب (البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان ) عین فتاوای آنهارا نقل کرده همین روش را انتخاب نموده و به صحت اصل ظهور مهدی در آخرالزمان و اینکه عالم را پراز عدل و داد کند وعیسی به آن حضرت اقتدا نماید و اوصاف دیگر آن حضرت رسماً فتوای محکم و مستدل و قاطع داده اند حتی شاعر بنی امبه حکیم بن عیاش کلبی نیز در رد نسبتی که به جناب زیدبن علی بدون رضایت آن جناب داده شده بود ( و او را مهدی خوانده بودند ) گفته :

ولم ارمهدیا علی الجذع یصلب

مقصودش این است که آن مهدی که ظهور می کند مستولی برممالک و فاتح کشورها می گردد و عدل و داد را بسط می دهد پس چگونه ممکن است جناب زید که مصلوب شد مهدی باشد .

۳- احادیث اهل سنت

محدثین بزرگ اهل سنت که ذکر اسامی آنهاو کتب ومصنفات ایشان در این مقاله سخن را طولانی می سازد احادیث راجع به ظهور حضرت مهدی را تخریج نموده اند و از جماعتی از صحابه و جمع کثیری از تابعین راجع به ظهور آنحضرت روایات بسیار نقل کرده اند و بعض ایشان در تخریج این احادیث کتاب خاص نوشته اند و گروه بسیاری از آنان تواتر این روایات را صریحاً تصدیق کرده اند و آنچه در کلمات بسیاری از ایشان مصرح است این است که نه فقط اصل ظهور مهدی (ع) به روایات متواتره از پیغمبر اکرم ثابت و قطعی است بلکه به تواتر ثابت است که آن حضرت زمین را پر از عدل و داد کند و عیسی از آسمان نزول کرده به آن حضرت اقتدا نماید . و تمام جهان را فتح کرده و احکام قرآن رانشر دهد .

علاوه بر این بسیار از محققین علماء‌عامه در اشعار و قصاید یا کتب و تصنیفاتشان ایمان خود را به اینکه حضرت مهدی همانیگانه فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است اظهار داشته اند که ما د رکتاب «منتخب الاثر» در باب اول از فصل سوم تصریحاتی از بیش از شصت نفر علماء اهل سنت را جع به ولادت یا غیبت و امامت آن حضرت را ضبط کرده ایم و هر منصفی مجموع این اعترافات را ملاحظه کند برایش جای شبهه باقی نخواهد ماند .

۴- روایت و اخبار شیعه

به طور کلی احادیث که از طرق شیعه روایت شده معتبرترین روایات است زیرا از عصر حضرت رسول اکرم تا حال کتابت حدیث ضبط و حفظ و روایات در بین ایشان منقطع نشده و هم اکنون بعضی کتب که د رنیمه اول و دوم هجرت نوشته اندموجود و محل مراجعه است و اولین کتاب ایشان همان کتابی است که باملاء رسول الله و خط امیرالمومنین علی (ع) می باشد و در اخبار مکرر دیده می شود که ائمه در نقل احادیث و بیان احکام به آن استناد می جستند .

روایات شیعه با روایات دیگران فرق دیگر نیز دارد و آن این است که روایات شیعه از ائمه اهل بیت که علم و زهد و تقوی وفضیلت ایشاننزد فریقین مسلم است اخذ شده و بمقتضای « اهل البیت ادری بما فی البیت » طبعاً‌ نقل آنهامحکمتر و از اشتباه دوراست و بالاخره سومین جهتی که روایات شیعه را در بالاترین درجه اعتبار قرارداده و در حقیقت پشتوانه این روایات است احادیث متواتره ثقلین و احادیث سفینه و احادیث امان و روایات دیگر است که امت را ارجاع به ائمه معصومین از اهل بیت که اعدال قرآن مجید هستند نمده و قول ایشان را امان از ضلالت معرفی کرده و دلالت برخالی نبودن زمان از وجود امام معصوم از اهل بیت دارد .

بنابراین احادیثی که ا زائمه طاهرین صادر شده از راه بناء‌عقلاء بر احتجاج و عمل به خبر واحد در اعلی درجه اعتبار است زیرا اختصاص و ارتباطی را که ائمه طاهرین با پیغمبر اکرم (ص) داشته اند احدی از صحابه و تابعین نداشتندو از طریق حدیث متواتر ثقلین شرعاً‌ نفس اقوال و گفته های ایشان مأخذ و مستند است و بر امت مراجعه و اخذ از ایشان که از قران جدا نمی شوند و معصومند فرض و واجب می باشد .

بعد از بیان این مقدمه کوتاه که درکتابیکه در بیان وجوب پیروی از اهل بیت و اخذ علم از ائمه نگاشته ایم شرح و تفصیل آنرا داده ایم – می گوییم :

از طرق شیعه راجع به ظهور حضرت ولی عصر قائم آل محمد – عجل الله تعالی فرجه – معتبرترین روایات در کتب مشایخ و محدثین ایشان که از همان قرن اول هجرت تا حال تالیف شده موجود است مانند روایات کتب اصولی که پیش از ولادت حضرت قائم تالیف شده مثل کتاب مشیخه حسن بن محبوب (متوفی ۲۲۴) و کتاب سلیم بن قیس ( متوفی ۷۰ یا ۹۰ )

روایاتی که بسیار از آنها هریک برای اثبات امامت امام زمان یگانه فرزند عزیز و گرامی امام حسن عسکری کافی و قطع آور است روایاتی که از لحاظ پیشگویی هایی که در آنها شده و وقوع یافته از معجزات اولیاء دین و اخبار آنان از مغیبات شمرده می وشد روایاتی که در آنهاخصوصیات این ظهور و شرائط وعلامات آن به طور واضح بیان شده است .

این روایات فوق تواتر واحصاء آن جز برای اشخاصی که تتبع و احاطه کامل داشته باشند ممکن نیست .

خوانندگان عزیز ! این سخنان حرف نیست . ادعاء نیست و بیان حقیقت و روح واقع است علاوه بر تمام جوامع حدیث صدها کتا بو مصنفات بزرگان محدثین ایشان د رخصوص موضوع دلیل و برهان این سخنان است .

مانند کتاب « المهدی » تالیف عیسی بن مهران مستعطف از بزرگان قرن سوم و کتاب قائم و غیبت فضل بن شاذان و غیبت عبدالله بن جعفر حمیری از اکابر قرن سوم و کتاب غیبت و ذکرالقائم تالیف ابن اخی طاهر (متوفی ۳۵۸) و کتاب غیبت محمدبن قاسم بغدادی معاصر ابن همام (متوفی ۳۳۳ ) و اخبار القائم علان رازی کلینی خال کلینی معروف ( متوفی ۳۳۹) و اخبار المهدی تالیف جلودی ( متوفی ۳۳۲ ) و غیبت نعمانی از اعلام قرن چهارم و غیبت حسن بن حمزه مرعشی (متوفی ۳۵۸ ) و دلائل خروج القائم تالیف ابی علی حسن بن محمد صفاری بصری از اعلام قرن سوم و کتاب ذکر القائم من آل محمد تالییف احمدبن رمیح المروزی و اخبار القائم تالیف ابی علی احمد بن محمد الجرجانی از قدما محدثین و الشفاء و الجلاء احمدبن علی رازی و ترتیب الدوله تالیف احمدبن حسین مهرانی و کمالدین و کتاب غیبت کبیر تالیف صدوق (متوفی ۳۸۱) و غیبت ابن جنید ( متوفی ۳۸۱) و غیبت مفید ( متوفی ۴۱۳) و غیبت سید مرتضی (متوفی ۴۳۶) و غیبت شیح طوسی ( متوفی ۴۶۰) و التاج الشرفی تالیف اسعدآبادی معاصر سید مرتضی و کتا ب« مانزل من القران فی صاحب الزمان »‌تالیف عبدالله بن عیاش ( متوفی ۴۰۱) و فرج کبیر تالیف محمدبن هبه الله طرابلسی شاگرد شیخ طوسی و برکات القائم و تکمیل الایمان و بغیه الطالب و تبصره الاولیاء‌و کفایه المهدی و اخبار القائم و اخبار ظهور المهدی و الحجه الباغه و نثبیت الاقران و حجه الخصام و الدرالمقصود و اثبات الحجه و اتمام الحجه و اثبات وجود القائم و مولدالقائم و الحجه فیما نزل فی الحجه و الذخیزه فی المحشر و السلطان المفرج عن الایمان و سرور اهل الایمان و جنی الجنتین و سیزدهم بحار و غیبت عوالم و صدها کتاب دیگر که ذکر نام آنها و اسامی مؤلفین موجب کمال تطویل خواهد شد .

و فقط بعض مواردی راکه این روایات به تواتر قطعی راجع به اوصاف حضرت مهدی (ع) و علائم ظهور آن جناب بر آن دلالت دارد به طور فهرست یادآور می شویم و بحث و توضیحات لازم را در اطراف هر یک از این موارد را به موقع و فرصت دیگری موکول می کنیم .

در اینجا یادآور می شویم که دلایل دیگر از عقل و نقل بر وجود امام عصر عجل الله تعالی فرجه نیز اقامه شده که ما در این مقاله در صدد بیان آن نبوده ایم و اجمالاً همه آن ادله عقلیه و نقلیه که در امامت عامه دلالت دارند بر لزوم وجود امام معصوم در تمام اعصار و وجوب معرفت امام و اینکه زمین خالی از وجود حجت نمی ماند که لوبقیت الارض بغیر حجه لساخت باهلها بر وجود حضرت صاحب الزمان و امامت آن حضرت نیز دلالت دارند و اگر در مقام استدلال فقط همان براهین امامت عامه را مستند قرار دهیم در اثبات امام عصر (عج) و بقاء آن حضرت در پشت پرده غیبت کافی خواهد بود .

مشخصات و اوصاف حضرت مهدی علیه السلام

تمام مخلوقات ممکنات وانواع اجناس و اشخاص مرکب می باشند از مابه الاشتراک و مابه الامتیاز و بعبارت دیگر هر یک از افراد و اشخاص و انواع در عین حالیکه در بعض اوصاف ذاتی یا عرضی یا اعتباری با افراد دیگر جهت اجتماع و اشتراک دارند دارای اوصاف و مشخصاتی نیز می باشند که به ان اوصاف از دیگران ممتاز و مشخص می شوند واین مسئله ممیزات و مشخصات یکی از بزرگترین حکمتهای عالم آفرینش و از پایه های عمده بقاء نظام جهان است .

مابه الاشتراک یا قدر مشترک آن چیزی است که فرد یا افراد دیگر در آن شرکت دارند و ملاک صحت اطلاق یک مفهوم کلی و لفظ عام بر افراد کثیره است مانند انسان . مسلمان . ناطق . ضاحک و…

ما به الافتراق والامتیاز اوصاف و مشخصات حقیقیه و عرضیه و اعتباریه است که افراد از یکدیگر به ملاحظه آن ممیز و به طور استقلال تحت ملاحظه و تصور واقع می شوند .

بدیهی است مشخصات یک فرد بسیار و بلکه شاید قابل احصاء‌نباشد ولی در مقام شناختن یک نوع یا یک فرد باید طوری مشخصات او گفته شودکه با توجه به آن مشخصات آن فرد با فرد دیگر اشتباه نشود مثلاً در خصوصیات مسکن باید نام کشور . استان . شهرستان . بخش . شماره خیابان . شماره کوچه . شماره اطاق و د رخصوصیات اندام باید شکل و شمایل ، قیافه ، رنگ چهره و نشانه های ابرو و مو ، قد و قامت و در مشخصات نسبی و فامیلی اسم پدر ومادر و اجداد (پدر بزرگها ) و جدات ( مادر بزرگها ) و در مشخصات عملی اقدامات اصلاحی و مواقف تاریخی و سلوک و وضع معاشرت و درمشخصات علمی روش فکری و ایمان و عقیده و نظرات اجتماعی و سیاسی و آراء‌دیگر و در اوصاف اخلاقی ؛ چگونگی صفات و خلق و خوی او از شجاعت و سخاوت ، عفو ، گذشت ، تواضع و فروتنی و شکیبایی و عدل و سایر اوصاف و محامد اخلاقی و یا اضداد آن باید ذکر شود .

هر چه این مشخصات روشن تر بیان شود فردی که مقصود شناساندن او است بهتر شناخته می شود .

راجع به حضرت مهدی و اوصاف آن بزرگوار باید بدانیم که شناختن مشخصات آنحضرت از دو جهت مخصوصاً‌ اهمیت دارد یکی از نظر تکلیف زیرا شناختن امام شرعاً‌و عقلاً واجب است و به حکم حدیث معروف : من مات ولم یعرف امام زمانه مات میته الجاهلیه –هرکس بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد مرده است مردن جاهلیت و دیگر از جهت شناختن دروغ و باطل بودن دعاوی کسانیکه بدروغ ادعاء مهدویت کرده یا بنمایند زیرا با ملاحظه این مشخصات کذب و بطلان دعوای این افراد روشن و واضح می شود چون فاقد این صفات و خصائص بوده اند .

صفات و مشخصات حضرت مهدی (ع) که در احادیث و روایات ذکر شده مشخصاتی است که هرکس آن مشخصات را در نظر بگیرد هرگز آن حضرت را با افراد دیگر اشتباه نخواهد کرد و اگر دیده می شود پاره ای فریب خورده و دعوای مهدویت را از شیادانی پذیرفته اند برای غفلت یا بی اطلاعی از این مشخصات و خصائص بوده و یا آنکه بعضی مشخصات را که تمام مشخص نبوده و وصف عام آن حضرت و دیگران بوده تمام مشخص شمرده و صاحبان عام را به صاحب وصف خاص اشتباه کرده اند .بسیاری هم دانسته و عمداً‌ این دعاوی را برای یک سلسله اغراض مادی و سیاسی و حب جاه و ریاست به ظاهر پذیرفته و ترویج می نمایند .

وگرنه خصوصیات و اوصافی که برای آن حضرت بیان شده مشخصاتی است که جز برآن شخص خاص و موصوف به آن صفات خاصه یعنی امام دوازدهم یگانه فرزند امام حسن عسکری علیهماالسلام بر احدی از کسانیکه ادعاء مهدویت کرده اند قابل انطباق نیست و بطلان دعاوی آنها با توجه به این نشانیها و علامات مانند آفتاب آشکار و هویدا است .

علماء‌و دانشمندان متتبع و محیط به احادیث که وثاقت آنان مورد تایید علم رجال و تراجم است در کتابهای معتبر و مستند به نحو کافی و وافی این مشخصات را تعیین و توضیح داده اند که چون نقل آن احادیث در این جا امکان پذیر نیست ما فقط بر طبق احصاء ناقص خودمان درکتاب « منتخب الاثر » قسمتی از این مشخصات را با ذکر عدد احادیثی که برهریک از انها دلالت دارد به عرض خوانندگان ارجمند می رسانیم .

۱- مهدی (ع) از خاندان و ذریه پیغمبر (ص) است « طبق ۳۸۹ حدیث »

۲- همنام و هم کنیه پیغمبر و شبیه ترین مردم به آن حضرت است « طبق ۴۸ حدیث »

۳- در صفت شمائل و قیافه آن حضرت «۲۱ حدیث »

۴- از فرزندان امیرالمومنین است « ۲۱۴حدیث »

۵- از فرزندان حضرت فاطمه زهرا است « طبق ۱۹۲ حدیث »

۶- از فرزندان حسن و حسین علیهماالسلام است « طبق ۱۰۷ حدیث »

۷- از فرزندان حسین (ع) است « طبق ۱۸۵ حدیث »

۸- نهمین از فرزندان حسین (ع) است « طبق ۱۴۸ حدیث »

۹- از فرزندان زین العابدین (ع) است « طبق ۱۸۵ حدیث »

۱۰- هفتمین از فرزندان حضرت باقر است « طبق ۱۰۳ حدیث »

۱۱- ششمین از فرزندان حضرت صادق است « طبق ۹۹حدیث »

۱۲- پنجمین از فرزندان موسی بن جعفر (ع) است « طبق ۹۸ حدیث »

۱۳- چهارمین از فرزندان حضرت رضا (ع) است « طبق ۹۵ حدیث »

۱۴- سومین از فرزندان امام محمد تقی(ع) است « طبق ۶۰ حدیث »

۱۵- جانشین جانشین امام علی نقی و پسر امام حسن عسکری است « طبق ۱۴۶ حدیث »

۱۶- اسم پدرش حسن است « طبق ۱۴۷ حدیث »

۱۷- مادرشی سیده کنیزان و بهترین ایشان است « طبق ۹ حدیث »

۱۸- دوازهمین امام و خاتم ائمه است « طبق ۱۳۶ حدیث »

۱۹- دارای دو غیبت است –صغری و کبری « طبق ۱۰ حدیث »

۲۰- غیبتش از بس طولانی خواهد شد که مردم ضعیف الایمان و کم معرفت گرفتار شک و تردید می شوند « طبق ۹۱ حدیث »

۲۱- بسیار طویل العمر است « طبق ۳۱۸ حدیث »

۲۲- زمین را پر از عدل و داد کند بعد از آنکه پر از ظلم و جور شده باشد « طبق ۱۲۳ حدیث »

۲۳- مرور روزگار او را پیر نسازد و به سیمای جوانان باشد « طبق ۸ حدیث »

۲۴- ولادتش پنهان باشد « طبق ۱۴ حدیث »

۲۵- دشمنان خدارا می کشد و زمین را از شرک و ظلم و ستم و حکومت دیکتاتوران پاک و بتاویل جهاد کند « طبق ۱۹ حدیث »

۲۶- دین خدا را آشکار و اسلام را در تمام روی زمین گسترش دهد و فرمانروای روی زمین گردد ، و زمین را خدا به او زنده سازد « طبق ۴۷حدیث »

۲۷- مردم را به هدایت و قرآن و سنت برگرداند « طبق ۱۵ حدیث »

۲۸- دارای سنت هایی از انبیاء است که از آنجمله غیبت است « طبق ۲۳حدیث »

۲۹- با شمشیر قیام کند « طبق احادیث بسیار »

۳۰- روش او روش پیغمبر (ص) است « طبق ۳۰ حدیث »

۳۱- ظاهر نشود مگر بعد از آنکه مردم در امتحانات و آزمایشهای سخت واقع شوند « طبق ۲۴ حدیث »

۳۲- عیسی نازل شود و در نماز به آن حضرت اقتدا نماید « طبق ۲۵ حدیث »

۳۳- پیش از ظهورش بدعتها و ظلم و گناه و تجاهر به فسق و فجور و زنا و ربا و میگساری و قمار و رشوه و ترک امر به معروف و نهی از منکر و معاصی دیگر رایج شود و زنان مکشفه و در کارهای مردان شرکت کنند و طلاق بسیار و مجالس لهو و لعب و غنا آوازهای مطرب علنی گردد« طبق ۳۷ حدیث »

۳۴- هنگام ظهورش منادی آسمانی بنام او و نام پدرش ندا کند که همه آنرا بشنوند و ظهور آن حضرت را اعلام کند « طبق ۲۷ حدیث »

۳۵- پیش از ظهورش نرخ ها بالا رود و بیماری ها زیاد شود و قحطی ظاهر و جنگهای بزرگ بر پا شود و خلق بسیار از میان بروند « طبق ۲۳ حدیث »

۳۶- پیش از ظهورش نفس زکیه و یمانی کشته شوند و در بیداکه مکانی بین مکه و مدینه است خسفی واقع شود و دجال و سفیانی خروج کنند و صاحب الزمان (ع) آنها را بکشد « طبق احادیث باب ۶و۷-از فصل ۶ و باب ۹ و۱۰ – از فصل ۷ »

۳۷- برکات آسمان و زمین بعد از ظهورش ظاهر شود و زمین معمور و آباد گردد و غیر خدا پرستش نشود و کارها آسان و خردها تکامل یابد « طبق احادیث باب ۲ و ۳ ۴ ۱۱ ۱۲ – از فصل ۷ »

۳۸- سیصدو سیزده نفر از اصحاب او در یک ساعت به محضرش حاضر شوند « طبق ۲۵ حدیث »

۳۹- ولادت و مشروح تفصیلات وتاریخ آن وبعض احوال مادر جلیله آن حضرت « طبق ۲۱۴ حدیث »

۴۰- شرح بعض معجزات او در زمان حیات پدربزرگوارش و در غیبت صغری و در غیبت کبری و نام جمع بسیاری از کسانیکه مشرف به نعمت دیدار و لقاء‌ آن حجت خدا شده اند« طبق باب ۲و۳ از فصل ۳ و باب ۱ و۲ – از فصل ۷ »

بیش از این و به تفصیل هر کس خواسته باشد از اوصاف حضرت مهدی (عج) اطلاع حاصل نماید می تواند به کتاب منتخب الاثر ،‌ یا کتابهای مبسوط و مفصل و جامع محدثین بزرگ مانند صدوق و نعمانی و شیخ طوسی و مجلسی رضوان الله علیهم اجمعین رجوع نماید.

السلام علی المهدی الذی و عدالله به الامم

شاید بعضی گمان کنند که ایمان و عقیده به ظور حضرت مهدی منتظر علیه الصلوه و السلام اختصاص به شیعه دارد و مصادرو مدارک احادیث آن فقطی کتابهای شیعه و روایت آن همه از سیعیان هستند و از کثرت احادیث وارده ازطرق اهل سنت و جماعت و تألیفات علماء‌ و محدثین معروف ایشان در این موضوع بی اطلاع باشند . لذا ما در این مقاله به طور اختصار و بدون اینکه در مقام استقصاء باشیم بشارتهای قرآن مجید و احادیث شریفه و اسامی کسانی که از اهل سنت آن احادیث راروایت کرده اند و کتابهای ایشان را که این احادیث رد آن ضبط است و تألیفات بخصوصی را که علماء‌ عامه در این باب دارند با مطالب دیگر که مناسب این موضوعات است در تحت چند عنوان می نگاریم .

۱- قران شریف وحضرت مهدی منتظر علیه السلام

از قران شریق آیات متعدده تفسیرو تأویل به ظهور حضرت مهدی علیه السلام شده است مانند آیه : لیستخلفنهم فی الارض و آیه : لیظهره علی الدین کله که جمعی از از مفسرین مثل ابن عباس و سعید بن جبیر و سدی گفته اند که این وعده در وقت ظهرو حضرت مهدی علیه السلام عملی خواهد شد .

و آیه : و لقد کتبنا فی الزبور و آیه‌ : الذین یؤمنون بالغیب

و آیه : و نریدان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض

و آیه :‌و انه لعلم للساعه که مقاتل بن سلیمان و اتباع او از مفسرین همه گفته اند در حق مهدی علیه السلام نازل شده است .

۲- احادیث وارده در موضوع ظهور

احادیث در موضوع ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بسیار و در نهایت کثرت است شاید در کمتر مسئله ای از مسائل اسلامی کثرتروایات به این حد باشد که بدیهی است رد یکدهم بلکه یکصدم این روایات خلاف ایمان وخلاف طریقه عقلاء‌ و در قبول و اعتماد به اخبار ثقات است خصوصاً‌که قرائن و نشانیهایی در بعض این روایات است که قطع به صدور آنها حاصل می شود و شکی باقی نمی ماند .

در بین این احادیث ، احادیث علیه الاسناد و احادیثی که روایت آن موثق و ممدوح باسند زیاد است و چنانچه از تاریخ و تراجم و کتب حدیث استفاده می شود این اخبار در بین روات مشهور وراجع به مضامین و مفاد آنها از صحابه و تابعین توضیحات می خواسته اند و مضمون آنهارامسلم و حتمی الوقوع می دانستند و بعضی اصحاب مثل حذیفه بن الیمان در این گونه احادیث اطلاع و تخصص بسیار داشته اند.

۳- تواتر احادیث

جمع کثیری از مشایخ و حفاظ اهل سنت مانند صبان در اسعاف الراغبین ( ب ۲ ص ۱۴۰ ط مصر ۱۳۱۲ ) و شبلنجی در نورالابصار (ص ۱۵۵ ط مصر ۱۳۱۲ ) و شیخ عبدالحق در لمعات به نقلی که در حاشیه سنن مذی ( ص ۴۶ ج ۲ ط دهلی ) است و ابی الحسین آبری به قل ( صواعق ص ۹۹ ط مصر ) و ابن حجر و سید احمدبن سیدزینی دحلان مفتی شافعیه در الفتوحات الاسلامیه (ج ۲ ص ۲۱۱ ط مصر ) و حافظ در فتح الباری و شوکانی در التوضیح به نقل غایه المأمول (ص ۳۸۲ ج ۵ ) و کنجی شافعی در البیان (ب ۱۱) و شیخ منصور علی ناصف در عایه المأمول و استاد احمد محمد صدیق در ابر از الوهم المکنون و ابی الطیب در الاذاعه و ابوالحسن سحری و عبداوهاب عبداللطیف مدس دانشکده شریعت در حاشیه صواعق تصریح به تواتر روایات وارده در باره مهد علیه السلام و صفات و علائم آن حضرت مثل این که زمین را پر از عدل و داد کند واز اهل بیت پیغمبر واولاد فاطمه و فرزندان حسین است نموده اند و علامه شوکانی در خصوص تواتر این روایات کتابی تالیف کرده به نام التوضیح فی تواتر ماجاء فی المنتظر و الدجال و المسیح و محمد بن جعفر الکتانی در نظم المتناثر می گوید : « الاحادیث الوارده فی المهدی المنتظر متواتره » و شیخ محمد زاهد کوثری در کتاب نظره عابره گفته است : « و اما تواتر احادیث المهدی و الدجال و المسیح فلیس بموضع ریبه عند اهل العلم بالحدیث .»

و اسنوی در مناقب شافعی گفته : اخبار در ظهور مهدی و اینکه از اهل بیت پیغمبر است متواتر است .

۴- نام جمعی از صحابه که این احادیث رااهل سنت از آنهاروایت کرده اند :

۱- حضرت علی (ع) ۲- حضرت امام حسن (ع) ۳- حضرت امام حسین (ع) ۴- ام سلمه ۵- عایشه ۶- عبدالله بن مسعود ۷- عبدالله بن عباس ۸- عبدالله بن عمر ۹- عبدالله بن عمرو ۱۰ – سلمان فارسی ۱۱- ابو ایوب انصاری ۱۲- ابو علی الهلالی ۱۳-جابربن عبدالله انصاری ۱۴- جابربن سمره ۱۵- ثوبان ۱۶- ابوسعید الخدری ۱۷- عبدالرحمن بن عوف ۱۸- ابو سلمی ۱۹- ابوهریره ۲۰- انس بن مالک ۲۱- عوف بن مالک ۲۲- حذیفه بن الیمان ۲۳- ابولیلی الانصاری ۲۴- جابربن ماجد صدفی ۲۵- عدی بن حاتم ۲۶- طلحه بن عبیدالله ۲۷- قره بن ایاس مزنی ۲۸- عبدالله بن الحارث بن جزء ۲۹- ابوامامه ۳۰- عمرو بن العاص ۳۱ – عماربن یاسر ۳۲- ابوالطفیل ۳۳- اویس ثقفی

۵- نام مشاهیر علمائ بزرگ اهل سنت و کتابهار آنهاکه احادیث ظهور در آن تخریج شده است .

۱- مسند احمد ۲- سنن تر مذی ۳و۴- کنز العمال و منتخب کنزالعمال علی متقی هندی مکی ۵- سنن ابی داود ۶- سنن ابن ماجه ۷- صحیح مسلم ۸- صحیح بخاری ۹- ینابیع الموده قندوزی ۱۰- موده القربی – همدانی ۱۱- فرایدلسمطین حموینی شافعی ۱۲و۱۳- مناقب و مقتل خوارزمی ۱۴- اربعین حافظ ابی الفوارس ۱۵- مصابیح السنه بغوی ۱۶- التاج الجامع الاصول شیخ منصور علی ناصف ۱۷- صواعق ابن حجر ۱۸- جواهر العقدین شریف سمهودی ۱۹- سنن بیهقی ۲۰ – الجامع الصغیر سیوطی ۲۱- جامع الاصول ابن اثیر ۲۲- تیسیر الوصول ابن الدیبع شیبانی ۲۳- المستدرک حاکم ۲۴- معجم کبیر طبرانی ۲۵- معجم اوسط طبرانی ۲۶- معجم صغیر طبرانی ۲۷- الدرالمنثور سیوطی ۲۸- نورالابصار شبلنجی ۲۹- اسعاف الراغبین صبان ۳۰- مطالب السئول محمد بن طلحه شافعی ۳۱- تاریخ اصفهان ابن منده ۳۲و ۳۳- تاریخ اصفهان و خلیف الاولیاء‌حافظ ابی نعیم ۳۴- تفسیر ثعلبی ۳۵- عرایس ثعلبی ۳۶- فردوس الاخبار دیلمی ۳۷- ذخائر العقبی محب الدین طبری ۳۸- تذکره الخواص سبط ابن الجوزی ۳۹- فوائدالاخبار ابی بکر الاسکاف ۴۰- شرح ابن ابی الحدید ۴۱- غرائب نیشابور ۴۲ – تفسیر فخر رازی ۴۳- نظره عابه کوثری ۴۴- البیان و التبیین جاحظ ۴۵- الفتن نعیم تابعی ۴۶- عوالی الن حاتم ۴۷- تلخیص خطیب ۴۸- بدایع الزهور محمد بن احمد حنفی ۴۹- الفصول المهمه ابن صباغ مالکی ۵۰- تاریخ ابن عساکر ۵۱- السیره الحلبیه علی بن برهان الدین حلب ۵۲- سنن ابی عمرو الدانی ۵۳- سنن نسائی ۵۴- الجمع بین الصحیحین عبدری ۵۵- فضایل الصحابه قرطبی ۵۶- تهذیب الآثار طبری ۵۷- المتفق والمفترق خطیب ۵۸- تاریخ ابن الجوزی ۵۹- الملاحم ابن منادی ۶۰- فوائد ابی نعیم ۶۱- اسدالغابه ابن اثیر ۶۲- الاعلام بحکم عیسی سیوطی ۶۳- الفتنابی یحی ۶۴- کنوزالحقائق منادی ۶۵- الفتن سلیلی ۶۶- عقیده اهل الاسلام غماری ۶۷- صحیح ابن حبان ۶۸- مسند رویانی ۶۹- مناقب ابن المغازلی ۷۰- مقاتل الطالبیین ابیالفرج اصبهانی ۷۱- الاتحاف بحب الاشراف شبراوی شافعی ۷۲- غیه المأمول منصور علی ناصف ۷۳- شرح سیره الذسیول عبدالرحمن حنفی سهیلی ۷۴- غریب الحدیث این قتیبه ۷۵- سنن ابی عمرو المقری ۷۶- التذکره عبدالوهاب شعرانی ۷۷- الاشاعه برزنجی مدنی ۷۸- الاذاعه سید محمد صدیق حسن ۷۹- الاستیعاب ابن عبدالبر ۸۰- مسند ابی عوانه ۸۱- مجمع الزواید هیثمی ۸۲- لوامع الانوار البهیه سفارینی حنبلی ۸۳- الهدیه الندیه سید مصطفی البکری ۸۴- حجج الکرامه سید محمد صدیق ۸۵- ابراز الوهم المکنون سید محمد صدیق ۸۶- مسند ابی یعلی ۸۷- افراد دارقطنی ۸۸- المصنف بیهقی ۸۹- الحربیات ابی الحسن الحربی ۹۰- نظم المتناثر من الحدیث المتواتر محمد بن جعفر الکتانی ۹۱- التصریح بماتواتر فی نزول المسیح شیخ محمد انور کشمیری ۹۲-اقامه البرهان غماری ۹۳- المنار ابن القیم ۹۴- معجم البلدان یاقوت حموی ۹۵-مقلیدالکنوز احمد محمد شاکر ۹۶- شرح الدیوان میبدی ۹۷- مشکاه المصابیح خطیب تبریزی ۹۸- مناقب الشافعی محمدبن الحسن الاسنوی ۹۹- مسند بزار ۱۰۰- دلایل النبوه بیهقی ۱۰۱- جمع الجوامع سیوطی ۱۰۲- تلخیص المستدرک ذهبی ۱۰۳ – الفتوح ابن اعثم کوفی ۱۰۴- تلخیص المتشابه خطیب ۱۰۵- شرح وردالسحرابی عبدالاسلام عمرا لشبراوی ۱۰۶- لوامع العقول کشخانوی و تقریباً جمیع کتب و جوامع حوادیث .

۶- کتابهایی که علماء اهل سنت در این موضوع و مسائل راجع به آن تألیف کرده اند :

۱- البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان تألیف عالم شهیر ملاعلی متقی متوفی سنه ۹۷۵ .

۲- البیان فی اخبار صاحب الزمان تألیف علامه گنجی شافعی متوفی به سال ۶۵۸ .

۳- عقدالدرر فی اخبار الامام المنتظر تالیف شیخ جمال الدین یوسف الدمشقی یکی از اعلام قرن هفتم .

۴- مناقب المهدی تالیف حافظ ابی نعیم اصفهانی متوفی قرن پنجم هجری .

۵- القول المختصر فی علامات المهدی المنتظر . تالیف ابن حجر متوفی ۹۷۴٫

۶- العرف الوردی فی اخبار المهدی تالیف عالم شهیر سیوطی ۹۱۱ .

۷- مهدی آل الرسول تالیف علی بن سلوان محمد الهروی الحنفی نزیل مکه معظمه .

۸- فوائد الفکر فی ظهورالمهدی المنتظر تالیف شیخ مرعی

۹- المشرب الوردی فی مذهب المهدی تالیف علی القادری العالم الشهیر

۱۰-فرائد فوائد الفکر فی الامام المهدی المنتظر تالیف المقدسی

۱۱-منظومه‌القطر الشهدی فی اوصاف المهدی نظم شهاب الدین احمد خلیجی حلوانی شافعی

۱۲-العطر الوردی بشرح قطر الشهدی تالیف بلیسی

۱۳-تلخیص البیان فی علامات مهد ی آخرالزمان تالیف ابن کمال پاشا حنفی متوفی ۹۴۰

۱۴- ارشاد المستهدی فی نقل بعض الاحادیث و الآثار الوارده فی شأن الامام المهدی تالیف محمد علی حسین البکری المدنی

۱۵-احادیث المهدی و اخبارالمهدی تالیف ابی بکر بن خثیمه

۱۶-الاحادیث القاضیه بخروج المهدی تالیف محمدبن اسماعیل امیر الیمانی متوفی ۷۵۱

۱۷-الهدیه الندیه فیما جاء فی فضل الذات المهدیه تالیف ابی المعارف قطب الدین مصطفی بن کمال الدین علی بن عبدالقادر البکری الدمشقی الحنفی المتوفی ۱۱۶۲

۱۸-الجواب المقنع المحرر فی الرد علی من طغی و تبحر بدعوی انه عیسی اوالمهدی المنتظر تالیف شیخ محمد حبیب الله بن مایا بی الجکنی الشنقیطی المدنی .

۱۹-النظم الواضح المبین تالیف شیخ عبدالقادربن محمد سالم

۲۰-احوال صاحب الزمان تالیف شیخ سعدالدین حموی

۲۱-اربعین حدیث فی المهدی تالیف ابی العلاء همدانی ( بنقل ذخائر العقبی ص ۱۳۶ )

۲۲-تحدیق النظر فی اخبار المهدی المنتظر تالیف محمدبن عبدالعزیز بن مانع ( مقدمه ینابیع الموده )

۲۳-تلخیص البیان فی اخبارمهدی آخرالزمان تالیف علی متقی متوفی ۹۷۵

۲۴-الرد علی من حکم و قضی ان المهدی جاء و مضی تالیف ملا علی قاری متوفی ۱۰۱۴

۲۵-رساله فی المهدی در ضمن مجموعه ای تحت شماره ۳۷۵۸ در کتابخانه اسعد افندی سلیمانیه ترکیه

۲۶-علامات المهدی تالیف سیوطی

۲۷-کتاب المهدی تالیف ابی واود این کتاب ا زکتب سنن ابی داوود است و مکرر طبع شده

۲۸-المهدی تالیف شمس الدین ابن القیم الجوزیه متوفی ۷۵۱

۲۹-المهدی الی ماورد فی المهدی تالیف شمس الدین محمدبن طولون

۳۰-النجم الثاقب فی بین ان المهدی من اولاد علی بن ابیطالب د ر۷۸ صفحه در مکتبه لاله لی سلیمانیه به شماره ۶۷۹

۳۱-الهدیه المهدویه تالیف ابی الرجاء‌ محمد هندی

۳۲-الفواصم عن الفتن القواصم این کتاب را مؤلف آن مخصوص به ترجمه مهدی تالیف کرده است ( اسیره الحلبیه ص ۲۲۷ ج ۱ )

۷- اتفاق مسلمین بر ظهور حضرت مهدی علیه السلام

راجع به ظهور مصلح آخرالزمان در میان اصحاب و تابعین در قرن اول هجرت و بعد از آن تاحال خلافی نبوده و همه بر ظهور آن حضرت اتفاق داشته و دارند و اگر کسی د رصحت احادیث آن و صدور این بتشارات از پیغمبر اسالم تردید می کرد حمل بر عدم استقامت سلیقه یا بی اطلاعی می نمودند . و لذا تا کنون کسی مدعیان مهدویت را به انکار اصل ظهور حضرت مهدی رد نکرده بلکه در اثبات بطلان ادعاء آنها به واجدنبودن اوصاف و علاماتیکه برای آن حضرت در احادیث ذکر شده استناد می نماید .

سویدی د رسبائک الذهب (ص ۷۸ ) می گوید : الذی اتفق علیه العلماء‌ ان المهدی هوالقائم فی آخر الوقت ، و انه یملاالارض عدلاً‌و الاحادیث فیه و فی ظهوره کثیره . یعنی آنچه علما برآن اتفاق دارنداین است که مهدی آنکسی است که د رآخرالزمان قیام می فرماید و پرکند زمین را از عدل وداد و احادیث راجع به مهدی علیه السلام و ظهور او بسیار است .

ابن ابی الحدید نیز در کلامی که پیش از این نگاشته شد به این اتفاق تصریح کرده است .

ابن خلدون در مقدمه (ص ۳۶۷ ) گوید : اعلم ان المشهور بینالکافه من اهل الاسلام علی ممر الاعصار انه لابدفی آخر الزمان من ظهرو رجل مناهل البیت یؤیدالدین و یظهر العدل و یتبعه المسلمون و یستولی علی الممالک الاسلامیه و یسمی بالمهدی .

یعنی مشهور بین تمام مسلمانان در مرور اعصار این است که چاره ای نیست در آخرالزمان از ظهور مردی از اهل بیت پیغمبر (ص) که دین را تایید و عدل را آشکار کند و مسلمانان از او پیروی نمایند و برکشورهای اسلامی مسلط شود و نامیده شود به مهدی .

شیخ علی ناصف در غایه المأمول (ج ۵ ص ۳۶۲ ) و در (ص ۳۸۱ ج ۵ ) گوید :

فائده : اتضح مماسبق ان المهدی المنتظر من هذه الامه الی ان قال – و علی هذا اهل السنه سلفاً و خلفاً .

یعنی : از آنچه سبق بیان یافت روشن شد که مهدی منتظر از این امت است و اهل سنت پیشینیان و بازمانده گانشان بر این عقیده هستند .

علامه ابوالطیب در کتاب ( الاذاعه لما کان و یکون بین یدی الساعه ) گفته است که مهدی در آخر الزمان ظاهر می شود و انکار آن گستاخی عظیم و لغزشی بزرگ است .

و همانند این سخنان در کلمات دانشمندان متتبع و محقق اهل سنت فراوان توان یافت .

۸- بعضی صفات و علائم حضرت مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت

۱- مهدی موعود از عترت پیغمبر و از فرزندان فاطمه (س ) است .

۲- مهدی موعود از فرزندان حسین (ع) است .

۳- حضرت مهدی جهانرا پر ازعدل و داد می کند پس از آنکه از ظلم و جور پرشده باشد .

۴- حضرت مهدی دارای دو غیبت است یک از آن دو طولانی می شود .

۵- مهدی خلیفه و رهبر و امام دوازدهم از ائمه اثنی عشر است که پیغمبر امت را به امامت آنها بشارت داد و بر طبق روایات کثیره مسند احمد ، و صحیح بخاری و صحیح مسلم و سنن ابی داود و کتابهای معتبره دیگر اهل سنت امامتشان ثابت است .

۶- حضرت مهدی بر تمام کشورها ،شهرها مستولی می شود و لشگر های کفر را هزیمت می دهد .

۷- دین اسلام و توحید به وسیله‌ آن حضرت عالمگیر خواهد شد و در زمین کسی نماند مگر اینکه به توحید خدا گواهی دهد .

۸- در زمانش آنچنان مردم در نعمت و وسعت خواهند بودکه نظیر آن در هیچ عصری نبوده است .

۹- حضرت مهدی همنام و هم کنیه حضرت رسول است .

۱۰-حضرت مهدی شبیه ترین مردم است به پیغمبر (ص) در خلق و خو

۱۱-مردم را به سنت و شریعت و ملت پیغمبر اکرم برگردانده و کتا ب و سنت را زنده سازد .

۱۲-پوشاک و خوراک آن حضرت د رنهایت سادگی باشد

۱۳-برکات زمین و آسمان در عصرش فراوان شود

۱۴-علم و دانائی او به حلال و حرام از همه کس بیشتر باشد

۱۵-نسبت به فقرا مهربان و بر عمال و مأمورین سخت گیر باشد که بر مردم ستم نکنند

۱۶-عیسی بن مریم (ع) فرود آید و در نماز به مهدی اقتدا کند

۱۷-پیش از ظهور آنحضرت حوادث بزرگ و فتن عظیمه و جنگهای عالمگیر اتفاق افتد که دو ثلث مردم تلف شوند .

۱۸-پیش از ظهور آن حضرت معاصی رایج شود و فروش خمر و قمار علنی شود و عفت و پاکدامنی در زنها کم شود و اسباب لهو و طرب و غنا ظاهر شود و ربا جزء‌ معاملات رایجه گردد ( مؤسسات ربوی آشکار شود .) زنها برهنه و نیم برهنه از خانه ها بیرون آیند و در امور و مشاغل مردها وارد شوند و مردها از آنهااطاعت کنند و احکام خدا و حدود معطل مانده و اجرا نشود و امر به معروف و نهی از منکر ترک شود بلکه امر به منکر و نهی از معروف رایج گردد تا حدیکه مردم منکر را معروف و معروف را منکر بدانند . زنها فاسد و جوانان بدکا ر شوند و کارها بنااهلان سپرده شود و چیزهای دیگر از این قبیل که شرحش فعلاً میسور نیست .

هرکس بخواهد از این علائم و نشانیها ( که خیلی بیش از اینهاست ) و هم چنین راجع به خسف بیداء‌ و خروج سفیانی و دجال ویمانی و قتل نفس زکیه و کیفیت ظهور آن حضرت و ندا و اعلامی که به ظهور می شود و سایر مطالب اطلاع پیداکند باید بکتب مفصله رجوع نماید .

۹- اسامی جمعی از علماء عامه که به ولادت و حیات آن حضرت اعتراف کرده اند .

درکتاب منتخب الاثر فصل سوم باب اول جمع بسیار از علماء اهل سنت را که قائل به امامت ، و حیات آن حضرت بوده اند ذکر کرده ایم که با آنچه بعداً‌ به آن ملحق شده متجاوز از هفتاد نفر هستند

۱۰- کفرمنکر مهدی علیه السلام

درکتاب فراید السمطین و کتاب البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان (ب) و کتاب الاشاعه (ص ۱۲) و کتاب الاذاعه (ص۱۳۷ ) و کتاب التصریح (ص ۴۴۲ ) و کتاب العرف الوردی فی اخبار المهد ی ۲ : ۸۳ و بعضی کتب دیگر از فوائد الاخبار ابی بکر اسکاف و از ابی بکربن خثیمه در اخبار المهدی در حدیثی که سفارینی سند آن را مرضی دانسته و از سهیلی در شرح سیر از جابربن عبدالله انصاری از حضرت رسول خدا (ص) روایت کرده است که فرمود من انکر خروج المهدی فقد کفر « هرکسی انکار خروج مهدی را نماید کافر گردیده » و در لفظ دیگر است که فرمود : من کذب بالمهدی فقد کفر « هرکس ظهور مهدی را دروغ بشمارد کافر گردیده »

سفارینی در کتاب لوامع گفته است : ایمان به خروج مهدی واجب است و از عقائد اهل سنت و جماعت است .

مؤلف کتاب ارشاد المستهدی ( ص ۵۳ ) می گوید : بپرهیز ای خردمند از هر شبهه و شکی در ظهور حضرت مهدی علیه السلام زیرا عقیده به ظهور آن حضرت اتمام ایمان به خداو رسول خدا ، و آنچه پیغمبر آورده و از آن خبرداده است می باشد و پیغمبر صادق و مصدق است هم چنین شبهه ای نداشته باش در اینکه مهدی موعود تا حال ظاهر نشده و هر کس این ادعا را کرد دروغگو و کذاب است به جهت این که علامات و نشانیهایی که در روایات شریفه ذکر شده در آن اشخاص موجودنیست و ظهور مهدی و راه شناسائی او مشهور و روشن است و ظهور او پیش از نزول عیسی خواهد بود و اجتماع او با عیسی امر ضروری و بدیهی است برحسب اخبار ثابته .

هرکس بخواهد به طور مبسوط اطلاع پیدا کند به کتابهایی که مخصوص در این موضوع تألیف شده روجوع نماید مقصود ما در این کتاب ( ارشاد المستهدی ) اثبات تواتر روایات ظهور آنحضرت به اختصار است .

در (ص ۵۲ ) می گوید :‌این احادیث ( احادیث ظهور ) و آثار را عموم محدثین و غیر محدثین در کتابهایشان نقل کرده اند و ایمان به ظهور مهدی رضی الله عنه ( این تعبیر از ارشاد المستهدی است ) مشهور و شایع دربین صحابه بوده و اصحاب این عقیده و ایمان را از پیغمبر (ص) اخذ کرده اند و هم چنین است آثار و مراسیلی که از تابعین رسیده زیرا آنهادر این گونه از مسائل برأی و از پیش خود چیزی نمی گفتند .

نـتـیـجــــــــه

نتیجه ای که ما از اینمقاله می خواهیم بگیریم این است که مسئله ظهور حضرت مهدی منتظر موعود ارواح العالمین له الفدا که صاحب صفات و علامات مذکوره در روایات است مورد اتفاق و اجماع مسلمین و احادیث وارده در این موضوع از طرق عامه به حد تواتر و مسلم و ثابت است و با ایمان به صدق پیغمبر اکرم و تصدیق به نبوت آن حضرت و صحت آنچه از آن خبر داده از اخبار غیبیه تردید و شک درآن راه نداردو ایمان به نبوت مستلزم ایمان به ظهور آن حضرت است و انفکاک این دو از یکدیگر جایز نیست .

آنچه توضیح داده شد مبتنی بر اقوال علماء اهل سنت است و اگر کسی به کتب معتبره شیعه و روایات آنها از اهل بیت عصمت و طهارت به سندهایی که در نهایت اعتماد می باشد و به کتابهایی که از پیش از هزار سال پیش تا حا نوشته اند و احصاء آنها دشوار بلکه غیرممکن است رجوع شود اطلاعات او در این موضوع جامع تر خواهد شد .

شیعه این روایات واحادیث را در کتبی که از عصر حضرت امیرالمؤمنین (ع) شروع به تصنیف کرده اند و در اصولی که د رعصر ائمه و پیش از ولادت حضرت مهدی و ولادت پدر بزرگوارش حضرت امام حسن عسگری (ع) تألیف نموده اند ضبط کرده اند که فی الواقع یکی از معجزات و اخبار غیبیه همین احادیث وروایات است امید است خداوند متعال چشم عموم مسلمین را به زیارت آن جمال عدیم المثال روشن و منور فرموده و به انتظار آنها پایان بخشیده و تزلزل و اضطرابی را که در همه شئون بشر ظاهر شده به ظهور آن یگانه مصلح حقیقی مرتفع فرماید فانه علی کل شیء‌ قدیر .

توحید حقیقی

یکی از ارکان مهم دعوت اسلام که فلسفه نبوات هم برآن مبتنی است این است که مصدر تشریع و انشاء انظمه و قوانین فقط خداوند متعال است و جعل احکام و تشریع شرایع مختص بذات بی زوال عالم و حکیم باذات او است و فقط مردم باید در برابر احکام خدا خاضع و تسلیم باشند و خضوع در برابر احکام دیگران و تسلیم نظامات غیر اسلامی شدن نشانه انحراف از راه اسلام و توجه به شرک و عدم اهتداء‌ به حقیقت توحید است .

خضوع در برابر احکام خدا خضوع برای خداو پرستش خداست و خضوع در برابر انظمه ای که مصدر آن خدا نیست پرستش غیر خدا و قبول استعباد است .

هرکس برای خودش حق قانون گذاری و جعل احکام قائل باشد خود را شریک در افعال مخصوصه به خدا دانسته است و هر بشری که برای بشر دیگر به چنین حقی اعتراف کند حق مقام الوهیت و خدایی را برای او اعتراف نموده و بندگی خود را نسبت به او پذیرفته است .

تجلی توحید در امامت حضرت مهدی علیه السلام

امروز شاه انجمن دلبران یکی است

دلبر اگر هزار بود دل برآن یکی است

دیدگاه عاشقانِ تماشای این تجلی و منتظران حقیقی ظهور و مشتاقان درک فیض حضور به قدری وسیع و پردامنه است که هر چه ببینند و بیندیشند عشق و شوقشان بیشتر و وسعت و امتداد دیدگاهشان افزونتر می شود .

علاوه بر آنکه مصدرامامت – چنانکه در گفتار سوم بیان شد – مصدر توحیدی و اصطفا و اجتبا و گزینش الهی است و هر امامی در عصر خود در تصرف در امور و استقلال به رتق وفتق ، واحد و بی شریک است ، در هنگام ظهور حضرت بقیه الله – ارواحنا فداه – برای اینکه از نعمت وجود امم بیشترین استفادهممکنت برده شود شرایط لازم فراهم می شود و موانع ظهور و فعلیت یافتن شئون و ابعاد امامت که د رعصر سائر امامان – علیهم السلام – و عصر غیبت خود آن حضرت وجود دارد مرتفع می گردد . اسماء حسنای الهی مثل :« الولی» ،« العادل » ، « الحاکم »‌، « السلطان » ، « المنتقم » ، « المبیر » ، «‌القاهر » ، و « الظاهر » به طور بی سابقه ای متجلی خواهد شد ، و به عبارت درگر آنحضرت مظهر این اسماء‌ و کارگذار و عامل خداوند متعالی می باشد و مقام خلیفه اللهی او در این ابعاد ظهور عملی و فعلی خواهد یافت .

همه این شئون الهی که امام – علیه السلام – تجسم ظهور آن خواهد بود و خدا به حکمت بالغه خودتوسط آن حضرت تحقق می بخشد ، اصالت توحیدی دارد و به اذن خدای یکتا و فرمان او انجام می پذیرد .

و از جمله اموری که تجلی توحید را در ظهور حضرت مهدی – علیه السلام – روشن می سازد ، این است که اهداف توحیدید اسلام مثل وحدت حکومت و نظام و وحدت قانون ووحدت دین و وحدت جامعه به وسیله آن حضرت تحقق می یابد . همانگونه که در احادیث وارد شده است خدا خاور و باختر جهان را به دست آنحضرت فتح می نماید ؛ چنانکه در روایت معروف جابر است که رسول خدا (ص) فرمود :

« ذلکَ الذی یَفتَحُ اللهُ یَدَیْهِ مَشارِقَ الارضِ و مَغاربَها » . یعنی :‌این است آن کسی که خدا به دست او ، مشرقها و مغرب های زمین را می گشاید .

وروز فتح ، که از ایام الله بزرگ است و در قران مجید آمده است برحسب بعضی تفاسیر روز ظهور و فتح آن حضرت است . روزی که کفار را ایمان در آن روز سود نمی بخشد و مهلت داده نمی شوند.

چنانکه در احادیث است :‌قریه ای نمی ماند مگر آنکه در آن ندای لااله الا الله بلند می شود . و اسلام جهانگیر شده این همه دوئیتهایی که از جهت اختلاف نظامات و حکومتها و رژیمها و به اسم نژاد و طن ساخته شده ، ملغی می شود و مرزهایی که با آنهازورمندان ، دنیا را تقسیم کرده و افراد بشر را از هم جداو بیگانه ساخته اند ازمیان برداشته می شود . دران عصر برکات و آثار عقیده و ایمان به خدا آشکار می شود و برحسب آیه‌ « ولو انّ اهل القری امنو ا و اتّقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض » درهای برکات آسمان و زمین به روی مردم و دنیای مؤمن گشوده می شود و به جای نظامات مشرکانه و جنگ و نزاع و کینه توزی ، نظام الهی اسلام و دوستی و برادری و صفا و صلح واقعی و عمومی برقرار می شود .

از جمله احادیثی که بر این مطلب دلالت دارد ، روایتی است که در کتاب « المحجه فیما نزل فی القائم الحجه »‌ از عیاشی به اسناد او از ابن بکیر روایت کرده است .

ابن بکیر گفت : از ابی الحسن ( حضرت موسی بن جعفر «ع») سؤال کردم از قول خدای تعالی « وله اسلم من فی السماوات و الارض طوعا و کرها »

حضرت در پاسخ فرمود ( قریب باین مضمون ) نازل شده است در قائم (ع ) که وقتی ظاهر شود ، اسلام را برطوایف کفار که در شرق و غرب هستند عرضه نماید . هرکس از روی اطاعت اسلام آورد امر می کند او را به نماز و زکات و آنچه مسلمان به آن امر می شود : و هرکس اسلام نیاورد ، گردن او را می زند تا باقی نماند در مشرقها و مغربها احدی مگر اینکه موحد گردد .

ابن بکیر می گوید :‌گفتم فدایت شوم خلق بیشتر از این می باشند (یعنی بیشتر از این هستند که بتوان اسلام را به همه عرض کرد و همه را مسلمان نمود یا کشت )

حضرت فرمود :‌« ان الله اذا اراد امرا قلّل الکثیر و کثّر القلیل »

یعنی :‌خداوند وقتی کاری و امری را اراده کند ، اندک را بسیار و بسیار را اندک می نماید .

و نیز روایت است از حضرت باقر (ع) در تفسیر آیه « الذین ان مکّنّاهم فی الارض اقاموا الصلوه و آتوا الزّکاه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر ولله عاقبه الامور » که فرمود : این برای آل محمد (ص) است ، مهدی و اصحاب او . خدا ملک ایشان می نماید مشرقهای زمین ومغربهای آنرا و ظاهر و غالب می کند دین را و می میراند خدای عزو جل به او و به اصحاب او بدعتها و باطل را مثل آنکه سفیهان حق را می میرانند تا اینکه دیده نشود اثری از ظلم و امر می کند به معروف ونهی می کند از منکر و برای خداست عاقبت امور .

واز جمله این روایات ، روایتی است از رفاعه بن موسی که گفت شنیدم حضرت صادق (ع) در آیه‌ « وله اسلم من فی السماوات والارض … » فرمود :

« اذا قام القائم المهدی لایبقی ارض الّا نودی فیها شهاده ان لا اله الالله و ان محمدا رسول الله » یعنی : وقتی قائم ، مهدی (ع) قیام نماید ، باقی نمی ماند زمینی مگر آنکه در آن ندا می شود شهادت بر اینکه خدایی نیست غیر از الله و این که محمد رسول خدا است .

و نیز از این احادیث است ، حدیثی که در « مجمع البیان » در تفسیر آیه : « لیظهره علی الدین کله » در سوره‌صف ، از عیاشی به سندش از عبایه روایت کرده است که شنیدم امیر المومنین (ع) این آیه را تلاوت فرمود :

« هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله » .و سپس از حاضران مجلس پرسید : آیا تا این زمان دین را ظاهر گردانیده است ؟ گفتند : آری ، فرمود : نه ، پس قسم به آنکه جانم به دست او است ، نخواهد شد تا باقی نماند قریه ای مگر درآن بامدادان و شامگاهان ندا شود به شهادت « لااله الاالله » . و از روایات این باب است این حدیث که سیدرضی از حضرت رسول خدا روایت نموده است که فرمود :« لیدخلنّ هذا الدین علی ما دخل علیه اللیل » یعنی : هر آینه داخل می شود البته این دین برآنچه شب برآن داخل شده باشد .

این حدیث نیز علمگیر شدن دین اسلام را مژده می دهد و ممکن است یک نکته‌ بیان آن به این عبارت ، این باشد که کفر و بی ایمانی و انحراف از خدا مانند شب ِ تاریکی و ظلمت است و اسلام مانند آفتاب است ؛ آفتابی که همه تارکیها را از میان می برد و در هرمکان تاریکی باشد ، آنجا را روشن می نماید .

احادیثی که متضمن بیان این اهداف است ، بسیار و متواتر است . این اهداف آرمان فطری همه افراد بشر است و بشر بالفطره به سوی آنها گرایش دارد و لذا به نام وحدت ، مرکز سازمان ملل تشکیل می شود ؛ هرچند مقاصد آنان که این سازمان را تشکیل داده اند، مقاصد سیاسی و استعماری بوده که همان قرار دادن حق وتو برای پنج ابر قدرت و استضعاف ملل دیگر گواه نیات پلید آنهاست که می خواهند به صورت قانونی ، استکبار خود را ادامه دهند . اما بقول شاعر: « این دروغ از راست بگرفته فروغ » ، اگر ستمگران از عدل وداد سخن می گویند واگر جنگ افروزان و متجاوزان به عدل و داد سخن می گویند و اگر جنگ افروزان و متجاوزان به ملتهای ضعیف و غارتگران بزرگ دنیا و دشمنان واقعی آسایش و امنیت مردم محروم ، صلح و همزیستی و خلع سلاح را پیشنهاد می نماید و اگر پایمال سازان حقوق بشرو عدالت و آزادی حقوق بشر را به عنوان می کنند و برای آن دلسوزی می نمایند همه برای این است که قطرت بشر خواستار وجود حقیقی حکومت واحد و عدالت و صلح و امنیت واحترام به حقوق بشر است و این همان دین فطرت است که واحد است و در آخرالزمان تحت رهبری آن موعود عزیز و محبوب انبیا و اولیا و همه مردان خدا ، جهان را فرا م یگیرد و دنیا به سوی قبول این دین و اهداف پاک و انسانی آنبه پیش می رود برای آنکه به ندای آن قره العین مصطفی و میوه دل علی و زهرا جواب مثبت بدهد ، آماده می شود .

امید آنکه دیدگان انتظار کشیده ما و همه منتظران ومحرومان و مستضعفان به طلعت جهان آرای آن کهف امان و غوث دوران – عجل الله تعالی فرجه – روشن شود و جهان پر از آشوب و اضطراب و فتنه و فساد از برکات ظهور آن حضرت کانون امن و آرامش و داد و دهش و عرفان و دانش گردد ، و ما ذلک علی الله بعزیز .

و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

حکومت متحده‌ جهانی !

پس اسلام آئین تمام مردم جهان و دین جامعه بشری است اما نه آن جامعه جهانی که ( لاینس پالینک ) و جمعی دیگر از متفکرین می گویند و از حکومت متحده جهانی دم می زنند و مجله ( طرفداران حکومت متحده جهانی ) افکار آنهارامنتشر می سازد زیرا اگر آن حکومت فرضاً روزی در جهان تاسیس شود مثل این سازمانهای بین المللی که بعد از جنگ اول و جنگ دوم جهانی تاسیس شد همانطور که مخالفین آنمانند (استراوس ) عقیده دارند برای بشر موجب زحمت و سلب آزادی و وسیله تسطل اقویا بر ضعفا می شود و به قول مخالفین حکومت متحده جهانی وسیله گسترش یک ظلم مدرن در عالم خواهد شد چون این حکومتی که اینها عنوان کرده اند مبتنی بر ایمان به خداو توحید و عقایدی که برای همه یک قدر مشترک معنوی باشد نیست و بر اساس ایمان واعقی افراد به حقوق و آزادیهای دیگران به وجود نمی آید آن حکومتی که این آقایان می گویند این است که توسعه سلاح های مخرب و اتمی که تمدن و نسل بشر را به خطر انداخته اگر یک جامعه جهانی و حکومت متحده نباشد سرانجام خواه و ناخواه موجب انقراض نسل بشر خواهد شد . پس باید برای جلوگیری از این خطرات از هم اکنون ملل دنیا دست به کار تاسیس یک جامعه جهانی در تحت لوای قانونی بشوند .

این حکومت نه به وجود خواهد آمد ونه اگر به وجود آید ضامن اجرائی خواهد داشت و نه شهوات و غرائز آدمی را که محرک او به جنگ و فتنه است مهار می کند و به طور صحیح راهنمایی می نماید و نه می تواند یک برادری انسانی در عالم به وجود آورد .

شیعیان و پیروان حضرت ولیعصر (ع) را در زمان غیبت آن سرور ، وظایفی کلی و عمومی است که بدون توجه به آنهاادعای پیروی و آرزومند ی ظهور گزافه است .

در این فصل به برخی از آن وظایف عامو همگانی اشارتی خواهیم داشت بدان امید که حضرت سبحان توفیق دستیابی بدانهارا در صحنه اندیشه و عمل عنایتمان فرماید .

۱- آشنایی با امام زمان (ع ) و شناخت شخص او و معرفت به شخصیت عظیم آسمانی اش .

( امام صادق (ع) به زراره فرمودند : اگر امامت را بشناسی تقدیم و تأخیر ظهور امام زمان (ع) به تو ضرری نمی رساند .

۲- ادب ورزی در برابر نام مبارکش

۳- علاقه مندی به حضرت مهدی (ع) و اشاعه عشق و محبت به او در جامعه .

۴- محزون بودن و گریستن و گریاندن به جهت فراق و غیبت آن حضرت ( نه بی تفاوت بودن نسبت به آن .)

۵- اقامه مجلس به جهت بزرگداشت مام عصر ،‌حضور در مجالس تشکیل شده به نام آن حضرت و سرودن و خواندن شعر در مدح ایشان .

۶- شناخت اجمالی علائم وشرائط ظهور .

۷- صدقه دادن به نیابت از امام زمان (ع) و نیز صدقه دادن برای سلامت آن حضرت .

۸- انجام حج ، زیارات ، طواف به نیابت از آن حضرت و حتی نائب گرفتن برای آن امام غائب در حج و زیارت و نیز اهداء‌ثواب نماز مستحبی برای ایشان .

۹- تجدید بیعت مکرر با امام عصر (ع) مخصوصاً بعد از نماز صبح و در هر روز جمعه .

۱۰- هدیه دادن به آن حضرت ، حداقل یک بار در سال ( مثل صرف مال در مصارف مورد رضایت آن حضرت و اقامه مجلس برای او ، کمک به فقرا به نیابت از او و … )

۱۱- رسیدگی به حال شیعیان آن حضرت و شادمان نمودن مؤمنین

۱۲- فرستادن صلوات و درود بر آن حضرت

۱۳- توسل به امام عصر و استغثه به آن حضرت

۱۴- صبرو تحمل اذیت ها و آزارهای دشمنان و مخالفین (و مقابله با آنهادر ابعاد اعتقادی ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و نظامی درحدّ توان

۱۵- اتحاد و هماهنگی با مؤمنین به جهت آمادگی برای نصرت امام زمان و تدارک ابزار لازم و آموزش فنون مورد نیاز به جهت دفاع و یاری رسانی نسبت به آن حضرت

۱۶- ترک گناه و معصیت و نیز هر عمل و رفتاری که موجبات ناراحتی آن حضرت را فراهم می کند و توبهاز کرده های ناشایست .

۱۷- تعظیم و تکریم مشاهد و مکانهای متعلق و منسوب به آنحضرت ، ( مثل ترمیم ، تنظیف ، انجام نماز و عبادت ، تکرر رفت آمد ، حضور با وضو و لباس تمیز و معطر ، پرهیز از مزاح و خنده و لغویات و ار دنیوی در آنجا و انجامعبادات مخصوصه آن مکانها ) .

۱۸- عدم تعیین زمانخاصی برای ظهور آن حضرت و تکذیب هر گونه ادعائی در این باره

۱۹- تکذیب نوّاب خاصه درزمان غیبت کبری

۲۰- دعای مکرر برای دستیابی به توفیق لقاء و دیدار و زیارت آن سرور .( واین امری تحقق یافتنی است کما این که مرحوم مجلسی فرمود در بعضی از اخبار است که امام زمان بین مردم تردد و رفت و آمد دارد ولی مردم او را نمی شناسند و برای من و بعضی نیکان مسائلی اتفاق افتاده که ا زاسرار پنهانی است ! و مرحوم سیدمرتضی فرمود : تشرف به محضر امام زمان در زمان غیبت جایز است . و سیدبن طاوس به فرزندش فرمود پسرم! را ه رسیدن به امام زمانت برای هرکس که خداوند عنایت خود را شامل حالش کند باز است .)

۲۱- پیروی صادقانه از آن حضرت در اخلاق و کردار و سیره‌ عملی

۲۲- به جای آوردن نمازهای مخصوصه‌ امام عصر در زمان غیبت .

۲۳- اداء‌ حقوق مؤمنین و پای بندی به اخلاق صحیح برخورد با دیگران و مهربانی و عطوفت و مراودت و دوستی با شیعیان و پیروان اهل بیت

۲۴- آمادگی کامل نظامی و تهیه سلاح جنگی و تربیت نیروی دفاعی به جهت یاری آن حضرت در هنگام ظهور ( و این علاوه بر مطلب ارائه شده در وظیفه پانزدهم و اخص ا‌ز آن است ).

۲۵- گریستن بر حضرت امام حسین و دعا برای فراهم آمدن وسائل انتقام گیری از دشمنان و قاتلان آن حضرت با ظهور منتقم حقیقی جهان حضرت صاحب الزمان .

بعلاوه که در روایات از گریستن بر مظلوم کربلا به عنوان اداء‌ حق ائمه اطهار یاد شده است .

و همچنین است زیارت قبر مطهر حضرت سید الشهدا .

قطعاً ذکر تمامی وظائف شیعیان و منتظران حضرت ولیعصر ارواحنا فدا ه از عهده وتوان و گنجایش این نوشتار مختصر خارج است و آنچه مذکور آمد تنهاگوشه هایی از وظائف ما بود و بس . و بدون شک در این باره سخن بسیار است و حرفهای گفتنی فراوان .

سرّ غیبت

پیش از آنکه از فوائد و مصالح غیبت حضرت صاحب الزمان ارواح العالمن له الفداء‌سخن به میان آوریم باید در نظر بگیریم که تاکنون علوم و دانشهائیکه بشیر از ره های عادی تحصیل کرده به کشف تمام اسرار خلقت موجودات این عالم جلو برود هنوز معلومات او در برابر مجهولاتش بسیار مختصر و ناچیز است و به گفته یکی ازدانشمندان بزرگ مثل لاشیئ است در مقابل بی نهایت واین در صورتی است که ما علم تمام انسانها را به حساب آوریم و اما اگر علم علم یک عالم ودانش یک دانشمند را بخواهیم در نظر بگیریم اصلاً قیاس آن با اسرار و رازهای کشف نشده خنده آور و نشانه جهل و نادانی است .

جائیکهحضرت مولی امیرالمومنین (ع) می گوید : « سبحانک ما اعظم مانری من خلقک و مااصغر عظیمها فی جنب ماغاب عنامنقدرتک » حال دیگران معلوم است .

بنابر این کسی نمی تواند نسبت به وجود یکی از پدیده های این جهان بزرگ به علت عدم کشفت سّر پیدایش و آفرینش آن اعتراض کند و یا پاره ای از نظامات و قوانین عالم تکوین را بی فائه و بی مصلحت بداند .

هیچ کس هم نمی تواند به طور یقین ادعا کند که در کوچکترین پدیده و حوادث جهان سرّی و نکته ای نهفته نیست هم چنانکه کسی نمی تواند ادعاکند که به تمام اسرار عالم واقف وآگاه است .

فلاسفه و حکما و دانشمندان قدیم و جدید همه این درک را برای خود افتخار دانسته اند وگفتند :

هرگز دل من زعلم محروم نشد

کم ماند ز اسرار که مفهوم نشد

هفتاد و دو سال جهد کردم شب و روز

معلومم شد که هیچ معلوم نشد

بجائی رسیده دانش من که بدانم هنوز نادانم

و شاعر دانشمند و حکیم عرب گوید :

ماللتراب و للعلوم و انما یسعی لیعلم انه لایعلم

معروف است :‌زنی از بزرگمهر حکیم مشهور ایرانی مسئله ای پرسید حکیم در پاسخش گفت : نمی دانم . زن گفت : ای حکیم شاه به تو حقوق و ماهیانه می دهد که با سرانگشت علم و حکمت خویش گره از مشکلات مردم بگشائی شرم نمی داری که در جواب مسئله من به جهل و نادانی خود اقرار می کنی ؟

حکیم گفت : آنچه را شاه به من می دهد در برابر معلومات و دانائیهایی است که دارم ولی اگر بخواهد در مقابل مجهولات و نادانسته های من عطا کند هرگاه تمام زر و سیم دنیا را به من بدهد کم است .

پس بشر باید در راه کشف مجهولات و درک اسرار همواره کوشا باشد و اگر در یک جا کنجکاوی و تجسسات او در راه کشف سری به جائی منتهی نشد آنرا دلیل بر عدم آن نگیرد .

همانطور که وقتی چشمهای او مسلح به تلسکوپ های قوی و میکروسکوپ های ذره بین نبود حق نداشت منکر وجود موجودات ذره بینی و میلیونها کرات غیر مکشوفه آسمانی شود .

همانطور که حیواناتی که همه رنگها را نمی بینند یا همه را بیکرنگ می بینند نمی توانند رنگهایی را که انسان با جلوه های گوناگون می شناسد انکار نماید .

همانطور که صداها و امواج صوتی تحت سمعی و امواج فوق سمعی را کسی نمی تواندانکار کند.

این قاعده که بیان شد در عالم تکوین و در عالم تشریع هر دو جاری است در عالم تشریع مواردی که هنوز عقل ما به فلسفه آن بالخصوص را ه نیافته و تشریع با تکوین مطابق شده همانطور که در عالم تکوین در این موارد حق اعتراض نداشتیم در عالم تشریع هم حق ایراد و اعتراض نداریم .

بلی اگر درهر یک از این دو ناحیه ( تشریع و تکوین ) به موردی بر می خوریم که عقل صحیح و برهان درست ما را به عدم مصلحت و سّر آن راهنمائی کرد می توانیم ناراحت شویم ولی تا حال چنین موردی در عالم تکوین و تشریع پیدا نشده و بعدهم هرگز پیدا نخواهد شد .

بعد از این مقدمه می گوئیم : ما در ایمان به غیبت حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به هیچ وجه محتاج به دانستن سر آن نیستیم و اگر فرضاً نتوانستیم به هیچ یک از اسرار آن برسیم در ایمان به آن جازم و آنرا به طور قطع باور داریم و اجمالاً میدانیم که مصالح و فوائد بزرگی در این غیبت است اما میان دانستن و ندانستن ما با واقع شدن و واقع نشدن آن هیچ رابطه ای نیست چنانچه اگر ما اصل غیبت را هم نشناسیم به واقعیت آن صدمه ای وارد نمی شود .

غیبت آنحضرت امری است واقع ده که معتبر ترین احادیث از آن خبرداده و جمع بسیاری از بزرگان در این مدت به درک حضور مقدس آن حضرت نایل شده اند پس میان این مطلب یعنی نداشتن سرّ غیبت و صحت امکان وقوع آن هیچ ارتباطی اصلا و قطعاً وجود ندارد .

می توانیم بگوئیم ما سر غیبت آن حضرت را نمی دانیم و مع ذلک به غیبت آن بزرگوار ایمان داریم مثل این که فائده بسیاری از چیزها را نمی دانیم ولی به وجود و هستی آنها عالم و دانائیم .

اما سخن در فوائد غیبت

باید دانست که پرسش از سر غیبت در زمان ما آغاز نشده و اختصاص به این عصر ندارد از زمانی که غیبت آن حضرت شروع شد و بلکه پیش از آن زمان و پیش از ولادت آن حضرت از وقتی که پیغمبر و امامان صلوات الله علیهم اجمعین از غیبت حضرت مهدی (ع) خبردادند این سئوال جلوآمد :

چرا غیبت می نماید ؟‌و فائده غیبت چیست ؟

و در زمان غیبت به چه نحو و چگونه از وجود شریف آن حضرت منتفع می گردند ؟

در جواب این پرسشها راهنمایان بزرگ ما رابه ظهور حضرت مهدی موعود ولیعصر عجل الله تعالی فرجه بشارت داده اند پاسخ هایی فرموده اند که خلاصه بعض آن پاسخها این است :

۱- علت عمده و سر بزرگ و حقیقی غیبت معلوم نخواهد شد مگر بعد از ظهور آن حضرت همانطور که حکمت کارهای خضر در موقعی که موسی علی نبینا و اله و علیه السلام با او مصاحبت داشت معلوم نشد مگر بعد در وقت مفارقت آن ها

همانطور که فائده و ثمر خلقت هرموجودی از جماد و نبات و حیوان وانسان بعد از گذشتن ماه ها و سالها ظاهر شده و می شود .

۲- حکمتها و اسرار معلومه ای در این غیبت است که از آنجمله امتحان بندگان است زیرا بواسطه غیبت مخصوصاً‌ اگر سرّ‌آن نامعلوم باشد مرتبه ایمان و تسلیم افراد در برابر تقدیر الهی ظاهر می شود و قوت تدین و تصدیق آنان معلوم و آشکار می گردد و همچنین در زمان غیبت بواسطه حوادث و فتنه هایی که روی می دهد شدیدترین امتحانات از مردم می شود که شرح آن در اینجا میسر نیست .

و از جمله آن اسرار این است که در دوره‌ غیبت ملل جهان به تدریج برای ظهور آن مصلح حقیقی و سامان دهنده وضع بشر آمادگی علمی و اخلاقی و عملی پیدا کنند زیرا ظهور آن حضرت مانند ظهور انبیاء‌و سایر حجج نیست که مبتنی بر اسباب و علل عادیه و ظاهریه باشد و روش آن سرور در رهبری جهانیان نیز مبنی بر حقایق و حکم به واقعیات و ترک تقیه و شدت امر به معروف و نهی ازمنکر و مؤاخذه سخت از عمال و ارباب مناصب و رسیدگی به کارهای آنها است که انجام این امور نیاز به تکامل علوم و معارف و ترقی و رشد فکری و اخلاقی بشر دارد به طوری که استعداد عالم گیر شدن تعالیم اسلام و جهانی شدن حکومت قرآن فراهم باشد .

در خاتمه لازم است توجه خوانندگان محترم را به کتاب های بسیار پر ارزشی که د رموضوع غیبت تألیف شده مانند کتاب غیبت نعمانی و ( غیبت شیخ طوسی ) و ( کمال الدین و تمام النعمه ) جلب کنم زیرا مطالعه این کتابها برای درک قسمتی از اسرار غیبت بسیار مفید و سودمند است .

امید است خداوند متعال به فضل و کرم خودفرج حضرت ولی عصر ارواحنا فداه رانزدیک و چشم ما را به جمال عدیم المثال آن حضرت روشن و حکومت جهانی اسلام را تشکیل و دنیا را از ظلم و ستم ومفاسد سیاستهای متضاد و جاه طلبی افراد نجات بخشد بحق محمد و اله الطاهرین علیهم السلام .

طول عمر از نظر تاریخ

از نظر تاریخ نیز عمر طولانی مورد تایید است و تواریخی که در دست داریم اشخاص بسیاری را نشان مید هند که از عمر طولانی و زندگی بلند برخوردار شده اند .

یکی از کتابهایی که به خصوص در تاریخ زندگی و شرح احوال معمرین نگاشته شده و یکی از مآخذ و مصادر و کتب معم تراجم و رجال به شمار می رود کتابی است که ابو حاتم سجستانی متوفی ۳۵۰ به نام (المعمرون ) تالیف کرده است این کتاب که اخیراً هم با فهرست و اسلوب عالی طبق شده سوابق تاریخی طول عمر را به طور کامل و مبسوط روشن می سازد .

ما هم از هر نظر که ملاحظه کنیم حتی تواریخ عهد باستان را هم اگر جلو بیاوریم یا علم قدیم و فلسفه یونان را مستند قرار دهیم و یا آنکه به علوم جدیده اعتماد نمائیم و یا باخبار انبیا و پیامبران اتکا واستناد نمائیم همه امکان طول عمر و وقوع آنرا تصدیق و اثبات می نمایند و آنرا خارق عادت و اعجاز یعنی بیرون از قوانین و نوامیس طبیعی عالم نمی شمارند .

بلی چون افرادی که عمر طولانی کرده اند نادرند قدری نامأنوس و جالب توجه است . در صورتیکه از نظر عمیق علمی باید گفت این عمرهای کوتاه خلاف سنن خلقت و قواعد اصلیه عالم طبیعت است و اگر عوارضی که گفته شد مانع نبود بادی عمر کوتاه خلاف عادت شده باشد .

اما طول عمر حضرت ولی عصر ارواح العالمین له الفدا.

ما می گوییم اصلاً طول عمر ایشان اگر چند هزارسال دیگر و بیشتر برآن افزوده شود نباید مورد حرفو محل شبهه باشد زیرا امکان ذاتی و امکان وقوعی طول عمر ثابت و مسلم است حال ما چه امکان طبیعی طول عمر و وقوع آن را ثابت کنیم ( چنانچه ثابت است ) و چه امکان آنرا ثابت ندانیم و عمر طولانی را یک امر خارق العاده و معجزه بشماریمو درمورد طول عمر ایشان اگر ایمان به خدا قدر و توانائی و صحت نبوات داریم نباید تردید کنیم .

مسئله طول عمر آن حضرت مسئله ای است که صدها حدیث بر آن دلالت دارد و مشیت ازلیه الهیه برآن تعلق گرفته است .

هر کس خدارا قادر و توانامی شناسد باید آنرا باور کند و هرکس العیاذ بالله خدارا عاجز می شمارد و عجز را نقص و از صفات سلبیه حق نمی داند هر چه دلش می خواهد بگوید . اما ما می گوئیم عجز نقص است و ناقص محتاج است و محتاج واجب الوجود نمی باشد .

حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه را در این دوران عمر طولانی مکرر مردمان بزرگ که از صفای باطن و استعداد خاص بهره مند بوده اند زیارت و مشرف به ملاقات و نعمت دیدارش شده اند .

در اینموضوع سخن از امکان طول عمر و عدم امکان بی مورد است و به نظر ما اصلا از ابتدا بی جهت جواب این سئوال را در مباحث راجع به طول عمر آنحضرت وارد کرده اند .

آنکه فرضاً می گوید طول عمر محال عقلی است و عقلاً امکان ناپذیر است یا می گوید محال طبیعی است باید برهان و دلیل بیاورد مع ذلک ما ثابت کردیم که عمر بسیار طولانی نه محال عقلی و ذاتی است و نه استحاله وقوعی در آن فرض می شود و نه محال طبیعی است .

باز می گوئیم : ما آنچه را از گفتار دانشمندان و نتایج کاوشها و آزمایشهای علمی علماء غرب نقل کردیم برای روشن شدن ذهن بعضی از صاحبان افکار سطحی و افراد کم اطلاع بود که بدانند امکان طبیعی طول عمر مورد قبول علماء‌بزرگ شرق وغرب است .

اما درمورد طول عمر امام زمان ارواحنا فداه فرضاً‌ هم امکان طبیعی طول عمر ثابت نباشد تکیه ما بر قدرت خدا و ارداده باریتعالی است و از این که طول عمر آن حضرت خارقالعاده هم باشد هیچ شبهه ای وارد نمی دانیم . زیرا مسئله خارق العاده عادات و ایمان بمعجزه اساس قبول و پذیرش نبوت است . تمام معجزات پیغمبران امور خارق العاده است و این کسانی که در این موضوع استبعاد می کنند در مورد معجزات حرفی ندارند و تسلیم هستند . چه فرق می کند . احیاء موتی وزنده کردن مردگان و قلب عصا بثعبان و پیدایش ناقه از سنگ و نزول مائده از آسمان و سخن گفتن کودک در گهواه و ولایت عیسی بدون پدر با عمر بسیار طولانی .

اگر امکان طبیعی طول عمر را علم تصدیق می کند . امکان طبیعی بعضی معجزات را تصدیق نکرده است پس چگونه درآن شک می کنیم با اینکه این را قبول داریم .

ما می گوئیم به هر حساب که باشد ایراد یا استبعاد طول عمر حضرت قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه بی وجهاست و اگر تمام عقلا جمع شوند و بخواهند در ایراد به طول عمر آن حضرت یک سخن خردپسند و دلیل معقولی درست کنند ممکن نیست .

خدا فرموده و پیغمبر خبرداده و ائمه طاهرین هم مژده داده اند که حضرت حجت عصر فرزند حضرت امام حسن عسکری علیهم السلام همان کسی که در بامداد روز نیمه شعبان سال ۲۵۵ عالم را به نور جمال خود منور ساخت بعد از غیبت بسیار طولانی که مردم در امر آن حضرت در حیرت و سرگردانی واقع می شوند و اکثر به شک و تردید می افتند و عالم پر از ظلم و جورو فشار و ناراحتی و فساد و انواع نگرانیها می شود ظهور می فرماید و جهان را پر از عدل و داد می کند و در دنیا یک حکومت جهانی تشکیل می دهد و قانون واحد اسلام را همه جا اجرا می سازد و در سراسرعالم عدالت اجتماعی و بر اساس تعالیم قران برقرار می نماید .

با اینکه این بشارتها قطعی و مسلم و متواتر است ، خداوند هم بر هر کار قادر و تواناست دیگر جای شبهه نیست . جای شک و تردید هم نیست .

این استبعادات طول عمر و سرّ غیبت همه از وساوس شیطان است و چنانچه توضیح داده شد به هر نحو که د رطول عمر نظر بدهیم استبعاد طول عمر حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه صحیح نیست . علم و عقل و نقل و قران و احادیث و کتابهای دینی ملل دیگر و آراء و نظر دانشمندان قدیم و جدید و تجربه همه پشتیبان و مؤید عقیده ما می باشند .

اللهم انانرغب الیک فی دوله کریمه تعزبها الاسلام و اهله و تذل به االنفاق و اهله ، و تجعلنا فیها من الدعاه ابی طاعتک و القاده الی سبیلک و ترزقنا بها کرامه الدنیا و الاخره .