تحقیق درباره مهدویت درفطرت دین
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره مهدویت درفطرت دین

تحقیق درباره مهدویت درفطرت دین


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره مهدویت درفطرت دین

« مهدویت درفطرت »
بشر در مورد آینده چگونه می‌اندیشد؟ آیا اعتقاد به مهدویت یک اعتقاد به اصطلاح مترقی است یا یک اعتقاد ارتجاعی؟ و آیا ریشه در اعماق وجود انسانها دارد؟‌

نمونه‌های ذیل، بخشی از نیازها و گرایشهای متعدد فطری انسانهاست، که همه آنها اشاره به یک حقیقت واحد دارند، و آن اینکه آدمیان بر اساس فطرت خود جامعه ایده‌آلی را می‌طلبند، تا در آن، عموم ابناء بشر به راحتی در کنار یکدیگر ، یکدل و یک زبان، بر مبنای اصول اخلاقی زندگی نمایند، و رهبری را جستجو می‌کنند تا در سایه راهبری و دادگریش، تباهی از چهره جهان برای همیشه پاک شده و مردم از پرتو هدایتش به سرمنزل وحدت و کمال برسند.

کمال پرستی
خوی کمال پرستی انسان، پیوسته به دنبال رتبه‌ای و منزلتی افزونتر است. تمام تلاشهای انسان، برای کسب معرفت و ثروت، قدرت و شهرت، بصیرت و سعادت، از فطرت کمال پرستی او سرچشمه گرفته است. ” ویل دورانت ” فیلسوف معاصر می‌گوید:

” کشش به سوی مدینه فاضله و کمال مطلوب، در خون ماست و ما را راحت نمی‌گذارد؛ مگر آنکه از رشد و حرکت بازمانیم .”

گرایش به وحدت
طبیعت انسان، همواره وحدت‌گرا و وحدت دوست بوده است. از آنجا که دنیای پس از ظهور منجی، وحدت و همبستگی جامعه بشری را در بالاترین شکل ممکن دارد، عموم آدمیان در هر زمان و هر مکان خواستار چنین روزگاری بوده اند ، چنانکه ” مهاتما گاندی ” چنین می‌گوید:

” اگر این جهان نتواند روزی به صورت جهانی واحد درآید، هیچ میل ندارم در آن زندگی
کنم .”

عدالت خواهی

زشتی ظلم و ستم، و زیبایی عدل و داد، با سرشت پاک آدمیان آمیخته است. فطرت انسان روزگاری را می‌جوید که حق و عدالت حاکم شود و جور و خیانت محکوم گردد. در عین حال، اوضاع کنونی جهان، آینده روشنی را برای اهل آن ترسیم نمی‌کند، به همین دلیل در نوشته برنده جایزه نوبل ادبیات ۱۹۸۷، نویسنده بزرگ روس ” یوزف برودسکی ” در مقاله‌ای که اوضاع دهه آخر قرن حاضر را پیشگویی و ترسیم کرده می‌خوانیم

به نظر نمی‌رسد که طی دهه آینده ، جامعه به چیزی بیش از آنچه هست ، مبدل شود. بهترین چیزی که می‌توان به آن امیدوار بود، این است که کمتر از امروز ناعادلانه باشد .

نیاز به امنیت

نیاز به امان و آرامش برای حیات بهتر و پردوام، یکی از حاجات فطری، بلکه حقوق طبیعی هر موجود زنده و به ویژه انسان به شمار می‌آید.

تنها امید

مصلحین و اندیشمندان جوامع بشری ، در جستجوی راهی که پیام‌آور آینده‌ای روشن و نویدبخش باشد، آرزوهای خویش را در جوامعی ایده‌آل مجسم ساخته اند ؛ ولی متأسفانه تمامی آنها جز طرحهایی غیرعملی و رؤیایی بیش نبوده‌اند. جوامع تشکیل شده از سوی گروهی دیگر چون سازمان ملل و شورای امنیت و سازمان ع ف و بین‌المللی و صدها گروه و دسته دیگر که با اهداف خیرخواهانه و عقل‌پسندانه ، آغاز به کار نموده‌اند ، نیز در عمل همچون طبل توخالی بوده‌اند. و هرگز نتوانسته‌اند مرحمی بر زخمهای بشریت قرار دهند و بالاخره در تأمین امنیت و آسایش ناتوان مانده‌اند.

واقعیت این است که علیرغم عدم موفقیت بشر در جامعه ایده‌آل، از روزگاران کهن داستان ظهور مصلح، در آخرالزمان، اصلی اساسی بوده است و پیشینیان بشر، پیوسته آن را به یاد می‌آورده‌اند.

اصولاً فتوریسم یعنی اعتقاد به دوره آخرالزمان، و انتظار ظهور منجی عقیده‌ایست که در کیشهای آسمانی به مثابه یک اصل مسلم، قبول شده است.

تمامی ادیان آسمانی بر این مسئله متفق هستند که در آخرین دوره‌های تاریخ بشریت، در حالیکه جهان مملو از ظلم و جور شده است، موعودی خواهد آمد و نظام جهان را بر اساس پرستش و عبادت خدای یگانه بر مبنای عدل و داد و دوستی برپا خواهد نمود.

پیروان ادیان الهی از آنجا که تمامی وعده‌های الهی را محقق می‌دانند، چشم انتظار اویند . همان کس که بر اساس آنچه گذشت؛ فطرت تمامی آدمیان او را می‌طلبند.

« باورداشت مهدویت »

بدون شک، «عقیده به مهدویت‏» و اعتقاد به ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) به عنوان منجی عالم بشریت ‏باوری صرفا اسلامی است که بر اساس کتاب و سنت پدید آمده و همگی مسلمانان پیشین و پسین، بر آن اتفاق نظر دارند وحتی گروهی از بزرگان و صاحب نظران به متواتر بودن ۱ احادیث وارده در این باب حکم نموده ‏اند.

این باور داشت، به عنوان اندیشه‏ای اسلامی، بر پایه قویترین برهان‏های نقلی و عقلی استوار است و بررسی تاریخ و شواهد بسیار آن بهترین تایید بر صحت و متانت آن به شمار می‏رود و هیچ یک از مسلمانان – چه از شیعیان و چه اهل سنت – به انکار یا تشکیک در آن نپرداخته است مگر برخی از تازه به دوران رسیدگانی که تحت تاثیر تبلیغات غربیان قرار گرفته و در دام‏های استعمار گرفتار آمده و فرهنگ را جز با انکار الهام و روایات قطعیه و یا تعریف و تاویل آن در چهارچوبه مقاصد منکرین دیانت و مادی گرایان تفسیر و تحلیل نمی‏کنند.

این کژ اندیشان بدین وسیله کوشیدند، تا دری را بگشایند که اگر – خدای نخواسته – گشوده گشت دیگر راهی برای اعتماد بر سنت و استناد به آن و اطمینان به ظاهر کتاب و سنت ‏باقی نمی‏ماند و آیین شریف اسلام و دعوت پیامبر (صلی الله علیه و آله) بر اساس خواسته بدعتگزاران و هوا پرستان، دستخوش تغییر و تحرف قرار می‏گیرد.

براستی اگر چنین روایاتی که بزرگان علم حدیث و کار آموزگان و نام آوران این رشته در گذشته و حال به تواتر و قطعی بودن آنها تصریح کرده‏ اند بتواند مورد انکار و تردید قرار گیرد، پس وضع و حال دیگر روایاتی که «خبر واحد» (۲) شمرده می‏شوند، یا حداقل در این درجه از اعتبار نیستند چه خواهد بود؟

گروهی از اندیشمندان اسلامی نسبت ‏به این گونه منحرفین از کتاب و سنت که با جرات و جسارت نسبت‏ به ساحت قدس خداوند و پیامبر گرامی اش (صلی الله علیه و آله) به ایجاد شک و تردید و تحریف، در اصل مسلم مهدویت پرداخته ‏اند اعلام خطر نموده، و کتابها و مقالاتی را در رد و ابطال نظریات آنان نگاشته‏ اند.

آنچه مسلم است این که، در پس پرده این توطئه جز دستهای پلید کسانی که در صدد سست کردن اعتقادات مسلمانان و خدشه دار کردن متون اسلامی هستند دستی را نمی‏توان دید در گذشته همین التزام و اعتقاد و پایبندی مردم به کتاب و سنت پاک پیامبر بود که دشمنان و استعمارگران را از نفوذ در کشورهای اسلامی باز می‏داشت و راه سلطه بر این بلاد را بر روی آنان می‏بست و اکنون نیز به خوبی پیداست که چیزی جز سست‏ شدن همین مبانی اعتقادی و کم شدن پایبندی‏ها به قرآن مجید و روایات شریفه نیست، که راه نفوذ و سلطه را بربیگانگان گشوده است! – خداوند ما را از فتنه‏ های گمراهان و هوا پرستان و مزدوران استعمار در امان بدارد – خنده ‏آورد است که این بی‏خبران و غرب باوران – که به شدت دور از شناخت‏ حقایق اسلامی و فهم مصالح مسلمین ‏اند – در تضعیف «باور مهدویت‏» و احادیث مربوط به آن، گاهی به این بهانه تمسک جسته‏ اند، که این عقیده اصولا از عقاید پیشگامان اهل سنت نیست و در بین صحابه قرن اول هجری و تابعین ذکری از آن به میان نیامده است. گاهی دایه مهربان‏تر از مادر شده این عقیده را سبب اختلاف و درگیری بین مسلمانان و قیام علیه حکومت‏ها و موجب تبلیغات سیاسی دانسته‏ اند و گاهی نیز به برخی اختلافاتی که بین پاره‏ای از احادیث این باب است استناد کرده ‏اند (۳) .

و همه این ها، از عجیب و غریب‏ترین نوع استدلالاتی است که در رد سنت ‏شریف نبوی به آن تمسک شده است از آن رو که:

اولا: بر وقوع ذکر این عقیده بین صحابه و تابعین صدر اول اسلام و بر اینکه خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) اولین پایگاه برای نشر «عقیده به مهدویت‏» در بین مسلمانان بوده ‏اند چه دلیلی قوی‏تر و محکم‏تر از وجود خود این احادیث متواتره در اصلی‏ترین و معتبرترین کتابهای اهل سنت؟!

و چه برهانی روشن ‏تر از اجماع علمای مسلمین و اینکه آنان هیچ کس از مدعیان مهدویت را با استناد به «عدم صحت ظهور مهدی (علیه السلام)» رد نکرده‏ اند بلکه در رد ادعای چنان افرادی، به «عدم وجود صفات و نشانه‏ های خاص مهدی (علیه السلام) در آنها» استناد کرده‏ اند.

چنانکه حکایت «محمد بن عجلان‏» با «جعفر بن سلیمان‏» و آنچه فقیه ان و اشراف اهل مدینه درباره آنان گفته‏ اند، شاهدی آشکار در این زمینه به شمار می‏رود. (۴)

پس اگر این همه احادیث، با توجه به فراوانی و تواتری که دارند و با عنایت‏ به اجماع و اتفاقی که از ناحیه علمای اسلامی بر مضمون این احادیث صورت گرفته است، نتواند دلیل بر صحت و استواری «عقیده به مهدویت‏» باشد پس به کدامین دلیل می‏توان استناد کرد؟ و درستی انتساب کدامین عقیده اسلامی به صحابه و پیامبر اکرم را می‏توان اثبات نمود؟

ثانیا شاید هرگز هیچ عقیده و یا اصلی را نتوان یافت که بر سر آن اختلاف و درگیری و نزاع صورت نگرفته باشد. حتی می‏توان گفت که پیرامون «مسائل خدا شناسی‏» و «نبوت پیامبران الهی علیهم السلام‏» نیز نزاع‏ها ودرگیری‏ها، بیش ازمسئله «مهدویت‏» به وقوع پیوسته است. چنانکه بین مکتب اشاعره و غیر آنان و بین پیروان مذاهب شافعی، حنفی، حنبلی، مالکی و غیر آنان درگیری‏ها بلکه جنگ‏های خونین بسیار اتفاق افتاده است.

بلکه می‏شود گفت: بر سر مفاهیمی همچون «عدالت‏» و «امنیت‏» و سایر مفاهیمی که همه انسان‏ها بر لزوم آن اتفاق نظر دارند و بر سر تحقق آنها و یا دفع کسانی که آنها را وسیله ‏ای برای مقاصد سیاسی خویش قرار می‏دادند، جنگ‏های خانمان برانداز و معرکه‏ های خونینی درگرفته است و چه بسا که تعداد قربانیان بشریت که با اسم «اقامه حق‏» و «رعایت عدالت و برابری‏» و «حمایت از آزادی انسان و حقوق او» به خاک و خون غلطیده ‏اند بیشتر از تعداد قربانیان هر موضوع و عنوان دیگری باشد.

نتیجه اینکه پوشیده شدن حق به باطل، و عرضه باطل به جای حق، اگر چه از طرف اهل باطل و منحرفین، زیاد انجام می‏پذیرد، لکن به حق ضرری نمی‏رساند و خدشه ‏ای وارد نمی‏کند چنانکه خداوند بزرگ می‏فرماید:

(بل نقذف بالحق علی الباطل فیدمغه فاذا هو زاهق و لکم الویل مما تصفون) (۵)

«بلکه ما، حق را بر باطل می‏افکنیم تا آن را در هم شکافد و باطل را نابود گرداند، آن زمان باطل از بین رونده و باطل شدنی است و وای بر شما از آنچه درباره خداوند توصیف می‏کنید.»

علاوه بر اینکه باید توجه داشت که فریب خوردن عوام و قبول ادعای دروغین دجال گونه‏های مدعی مهدویت (۶) توسط آنان در بیشتر موارد به خاطر عدم آشنایی آنان به نشانه ‏های حضرت مهدی (علیه السلام) و نسب شریف ایشان و ویژگی‏های خاصی است که برای ایشان در احادیث مختلفه (۷) مورد تصریح قرار گرفته است وگرنه در این باب جایی برای گمراهی و گمراه ساختن دیگران وجود ندارد.

این وظیفه علما و اندیشمندان است که «عقیده به مهدویت‏» را تبیین کنند و هدف‏های آنرا به مردم بشناسانند و ویژگی‏ها و نشانه ‏هایی را که به وسیله آنها «حضرت مهدی موعود (علیه السلام)» از دغل پیشگان مدعی «مقام مهدویت‏» باز شناخته می‏شود، برای توده مسلمانان برشمارند و توضیح دهند.

ثالثا: یکی از فرقه ‏هایی که بین احادیث متواتره و غیر متواتره (۸) وجود دارد، این است که در «متواتره لفظی تفصیلی‏» (۹) یقین و باور قطعی نسبت ‏به صدور آن حدیث معین از ناحیه معصومین (علیه السلام) – به عین همان کلمات و الفاظ موجود در متن حدیث – حاصل می‏شود و در چنین حدیثی ممکن نیست اختلاف و تعارض ایجاد شود، مگر توسط حدیث متواتر دیگری که با همین خصوصیات، مفاد و معنایی خلاف (۱۰) حدیث اول داشته باشد; که در این صورت باید به وسیله ایجاد موافق ت‏بین دو معنا و جمع بین دو حدیث‏ به وسیله حمل عام بر خاص – تخصیص عام – و یا حمل مطلق بر مقید – تقیید مطلق – و یا حمل ظاهر بر اظهر – تقدیم اظهر – و مانند اینها تنافی و اختلاف ظاهری و ابتدایی بین دو روایت را حل کرد.

اگر چنین جمعی ممکن نبود، ظاهر هر دو روایت از اعتبار ساقط گردیده و هیچ کدام صلاحیت‏ برای استناد حکمی به آن را نخواهد داشت.

اما در «متواتر اجمالی‏» (۱۱) اختلاف و تعارضی که در عبارات و متون احادیث هست مشکلی ایجاد نمی‏کند بلکه به آن روایتی که از همه روایت‏های آن مجموعه «اخص‏» است و شمول کمتری دارد اخذ می‏شود.

اما در «متواتر معنوی‏» (۱۲) به قدر مشترک همه احادیث و مضمونی که در همگی آنها تکرار شده و مورد اتفاق کل آن مجموعه است اخذ می‏شود.

بنابراین، اختلاف داشتن متن و مضمون احادیث زیانی به «متواتر» بودن آنها نمی‏زند بلکه در احادیث «غیر متواتر» نیز این اختلاف متن ضرری به صحت آن «حدیث صحیحی‏» که بین آنهاست وارد نمی‏کند زیرا در آن صورت هم روایت صحیح‏ تر و روایت که به خاطر مطابقت مضمون آن با کتاب یا سنت قطعی یا بخاطر قوی بودن متن حدیث، یا به خاطر تایید مضمون آن توسط شواهد و قراینی خاص نسبت ‏به حدیث دیگر متعارض با آن رجحان و برتری دارد، مورد عمل قرار می‏گیرد.

این امور را جز کسانی که در علم حدیث‏ شناسی، دارای تجربه و مهارت کافی باشند باز نمی‏شناسند و اگر جز این بود و به خاطر کمترین تعارض و اختلافی باید همه احادیث متعارض کنار گذاشته می‏شد لازم بود که کلیه روایات یا حداقل اغلب آنها از درجه اعتبار ساقط باشند که نتیجه ‏اش تغییر چهره دین اسلام در اکثر احکام شرعی و دستورات فقهی بود زیرا کمتر موضوعی در عقاید و احکام و تاریخ و تفسیر قرآن کریم و مانند آنها پیدا می‏شد که احادیث وارد شده در آن موضوع بدون اختلاف و تعارض باشند اگر چه تعارضی «ناپایدار» به «عموم و خصوص‏» یا «اطلاق و تقیید».

بنابراین در از بین بردن این تعارضات ابتدائی که در گفتگوهای عادی مرم نیز وجود دارد و در تشخیص حدیث درست از نادرست و حدیث قوی از ضعیف روایت معتبر از غیر معتبر تنها راه این است که به قواعد و مقرراتی که در نزد عقلا و اندیشمندان معتبر است استناد گردد و به خبرگان و اشخاص صلاحیت ‏دار رجوع شود و بدین وسیله بعضی از احادیث را به بعضی دیگر بازگردانده و در صورت امکان جمع بین روایات و عمل به روایتی که از نظر سندی یا مضمونی قوت و متانت ‏بیشتر دارد یا با قرآن کریم و سنت ثابت ‏شده و مانند آن موافقتر است‏ به این قاعده عمل شود و از رد کردن روایت و نادیده گرفتن آن خودداری گردد.

نتیجه کلام اینکه اخبار و روایاتی که درباره «مهدویت‏» ازمعصومین (علیه السلام) وارد شده، همگی باید در پرتو چنین قواعدی، بحث و بررسی شود. که چنانچه احادیث «متواتری‏» داریم مورد عمل قرار گیرد و در اخبار «غیر متواتر» نیز بعضی به بعضی تقویت ‏شده، و برخی، برخی دیگر را تفسیر کنند و اگر «خبر ضعیفی‏» هم هست ملاحظه شواهد و قرائن و بقیه موارد تایید معتبر در آن عمل شود.

از این رو می‏توان گفت: هیچ کسی احادیث وارده در باب «عقیده به مهدویت‏» را مردود و شبه ‏دار نمی‏پندارد مگر ناآگاهان به صناعت ‏حدیث ‏شناسی یا آگاهانی که تحت تاثیر تبلیغات باطل و فتنه ‏های گمراهی آفرین استعمارگران با سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) به دشمنی برخاسته ‏اند.

پی‏نوشتها:

(۱) – متواتر به معنی «پیاپی‏» در اصطلاح «حدیث ‏شناسی‏» به احادیث متعدده‏ای گفته می‏شود، که روایت کنندگان آن در هر طبقه، به گونه‏ای زیاد باشند که از مجموع روایات آنها «علم عادی‏» به صدور آن کلام، از معصوم (علیه السلام) حاصل آید. به عبارت دیگر اختلافات راویان و تعدد آنها در نقل یک خبر از معصوم (علیه السلام) به حدی باشد که توافق آنان بر «کذب‏» و همدستی آنان در «جعل خبر» ممکن نباشد.

(۲) «خبر واحد» خبری است که نقل کننده آن یک یا چند «راوی‏» باشد. تا آنجا که به حد «تواتر» نرسیده باشد و در اصطلاح «حدیث شناسی‏» تقسیم بندی‏های مختلف و اقسام گوناگون دارد مشهورترین اقسام آن در رابطه با «راوی‏» عبارتند از: «صحیح‏»، «حسن‏»، «موثق‏» و «ضعیف‏».

(۳) از جمله این اختلافات، اختلاف بر سر نام «پدر» بزرگوار حضرت مهدی (علیه السلام) است که در پاره‏ای از روایات اهل سنت عبارت «اسم ابیه اسم ابی‏» به حدیث مشهور پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) «اسمه اسمی و کنیه کنیتی‏» افزوده شده است ‏به این معنا که «نام مهدی همنام من، و کنیه او همانند کنیه من، و اسم پدر او مانند اسم پدر من است.» و یا اختلاف بر سر زمان تولد، و مدت عمر، و علامات قبل از ظهور، که همگی این موارد در خود مدارک اهل سنت قابل دسترسی و نظر مشهور شیعه بر طبق احادیث وارده در همان کتابها قابل اثبات است.

(۴) جریان محمد بن عجلان در صفحه ۱۷۴ از کتاب البرهان فی علامات مهدی آخر الزمان نقل شده است محمد بن عجلان یکی از فقهای مدینه بود، که در زمان حکومت ‏بنی عباس با مردی به نام محمد بن عبد الله محض که از نسل امام حسن مجتبی (علیه السلام)، بود بیعت کرد. منصور خلیفه عباسی که بسیاری از سادات حسنی را به جرم مخالفت‏ با دستگاه حکومت کشته بود محمد بن عجلان را احضار کرد و بعد از تحقیق درباره بیعت او با محمد بن عبدالله، دستور داد دست او را ببرند و گفت: این دستی که با دشمن من بعیت کرده است‏ باید بریده شود فقهای مدینه وساطت کردند و گفتند این مرد تقصیری ندارد چون فقیه است و بر طبق روایات خیال کرده که محمد بن عبدالله بن محض «مهدی امت‏» است از این رو با او بیعت کرد و قصد دشمنی با تو را نداشته است.

(۵) سوره انبیاء آیه ۱۸

(۶) تعداد کسانی که در طی تاریخ اسلام ادعای «مهدویت‏» داشته و به انگیزه ‏های مختلف به دروغ خود را «قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله)» معرفی کرده ‏اند یا برخی از مریدان آنها، این عنوان را به دروغ بر ایشان تبلیغ و ترویج کرده‏ اند، بیش از پنجاه نفر می‏باشد.

(۷) برای شناختن این خصوصیات از حیث اصل و نسب و سیمای ظاهری و کیفیت اخلاق و رفتار و از حدیث علامات و معجزات و نحوه ظهور و حکومت آن بزرگوار می‏توان به کتاب‏هایی که در این باب نوشته شده است هم چون مهدی موعود منتخب الاثر و … مراجعه نمود.

(۸) غیر متواتر، اعم از خبر یک یا چند راوی و اعم از اینکه قراینی بر صحت و صدور آن از معصوم (علیه السلام) وجود داشته یا نداشته باشد تعبیری دیگر از همان «خبر واحد»است.

(۹) احادیث متعددی که با اسناد گوناگون و به وسیله راویان مختلف از هر یک از معصومین (علیهم السلام) نقل شده ‏اند اما همگی آنها از حیث مضمون و لفظ کاملا یکسان بوده و در تعابیر و کلمات هیچ اختلافی با هم ندارند.

چنانکه همه این راویان اتفاق دارند بر اینکه از پیغمبر (صلی الله علیه و آله) شنیدم که فرمود: «انی تارکم فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی.»

(۱۰) این مخالفت ‏بین دو حدیث متواتر به گونه‏ای نیست که با هم تضاد و تناقصی داشته باشند بلکه یکی از آن دو به عنوان شرط یا قید یا خصوصیتی زاید بر دیگری قابل جمع با آن می‏باشد.

(۱۱) احادیث متعددی که اگر چه در الفاظ و تعابیرشان اختلافاتی وجود دارد اما به خاطر کثرت راویان به گونه‏ای هستند که می‏توان علم اجمالی پیدا کرد که حداقل یکی از آنها با همین الفاظ و کلمات وارده در حدیث از معصوم (علیه السلام) صادر گردیده است. مثلا در بعضی از این گونه روایات آمده است که: خبری که «راوی مؤمن‏» آن رانقل کرده باشد حجت است و در بعضی دیگر آمده است ‏خبری که «راوی‏» آن راستگو باشد حجت است و در بعضی دیگر آمده است: خبری که روایت کننده آن «عادل‏» باشد حجت است در اینجا علم پیدا می‏کنیم که حداقل یکی از این روایت‏ ها صحیح و صادر شده از معصوم است.

حال در این میان روایتی راکه خاص‏ تر از بقیه روایات است و شمول کمتری دارد و به عبارت دیگر بقیه روایات هم آن را به نوعی تایید می‏کنند، اختیار کرده و به مضممون اش عمل می‏نمائیم که مثال در مذکور آخرین دسته این روایات یعنی حجت ‏بودن «خبر عادل‏» است زیرا اگر راوی «عادل‏» باشد حتما «مؤمن‏» و «راستگو» هم هست و دو دسته قبلی آن را شامل می‏شوند.

(۱۲) مجموعه ‏ای از احادیث که همگی بر معنایی خاص یا حکمی معین «دلالت مشترک‏» دارند، اگر چه در الفاظ و تعابیر با یکدیگر اختلاف دارند. به شکلی که در بین این مجموعه هیچ حدیثی را نتوان یافت که به طور قطع و یقین «مضمون‏» و «متن‏» و «الفاظش‏» همگی از ناحیه معصوم (علیه السلام) صادر شده است.

مثل روایت‏ هایی که درباره کیفیت جنگ ‏های امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) با الفاظ و تعابیر و مضامین گوناگون وارد شده‏ اند، ولی همگی آنها در اثبات شجاعت‏بی‏نظیر برای مولا علی (علیه السلام) متفق هستند. و مثل حکایات فراوان و نقل‏های متفاوتی که درباره بخشش و کرم حاتم طائی در کتاب‏های مختلف وجود دارد که از همگی آنها به آنچه که قدر مشترک و مضمون عام بین همه آنهاست، یقین و علم قطعی پیدا می‏شود و آن، وجود حاتم در زمانی از زمان‏های گذشته و دارا بودن جود و بخشش بسیار توسط او می‏باشد.

لزوم اعتقاد به مهدویت

بدون شک، «عقیده به مهدویت‏» و اعتقاد به ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) به عنوان منجی عالم بشریت ‏باوری صرفا اسلامی است که بر اساس کتاب و سنت پدید آمده و همگی مسلمانان پیشین و پسین، بر آن اتفاق نظر دارند وحتی گروهی از بزرگان و صاحب نظران به متواتر بودن ۱ احادیث وارده در این باب حکم نموده ‏اند.

این باور داشت، به عنوان اندیشه‏ای اسلامی، بر پایه قویترین برهان‏های نقلی و عقلی استوار است و بررسی تاریخ و شواهد بسیار آن بهترین تایید بر صحت و متانت آن به شمار می‏رود و هیچ یک از مسلمانان – چه از شیعیان و چه اهل سنت – به انکار یا تشکیک در آن نپرداخته است مگر برخی از تازه به دوران رسیدگانی که تحت تاثیر تبلیغات غربیان قرار گرفته و در دام‏های استعمار گرفتار آمده و فرهنگ را جز با انکار الهام و روایات قطعیه و یا تعریف و تاویل آن در چهارچوبه مقاصد منکرین دیانت و مادی گرایان تفسیر و تحلیل نمی‏کنند.

این کژ اندیشان بدین وسیله کوشیدند، تا دری را بگشایند که اگر – خدای نخواسته – گشوده گشت دیگر راهی برای اعتماد بر سنت و استناد به آن و اطمینان به ظاهر کتاب و سنت ‏باقی نمی‏ماند و آیین شریف اسلام و دعوت پیامبر (صلی الله علیه و آله) بر اساس خواسته بدعتگزاران و هوا پرستان، دستخوش تغییر و تحرف قرار می‏گیرد.

براستی اگر چنین روایاتی که بزرگان علم حدیث و کار آموزگان و نام آوران این رشته در گذشته و حال به تواتر و قطعی بودن آنها تصریح کرده‏ اند بتواند مورد انکار و تردید قرار گیرد، پس وضع و حال دیگر روایاتی که «خبر واحد» (۲) شمرده می‏شوند، یا حداقل در این درجه از اعتبار نیستند چه خواهد بود؟

گروهی از اندیشمندان اسلامی نسبت ‏به این گونه منحرفین از کتاب و سنت که با جرات و جسارت نسبت‏ به ساحت قدس خداوند و پیامبر گرامی اش (صلی الله علیه و آله) به ایجاد شک و تردید و تحریف، در اصل مسلم مهدویت پرداخته ‏اند اعلام خطر نموده، و کتابها و مقالاتی را در رد و ابطال نظریات آنان نگاشته‏ اند.

آنچه مسلم است این که، در پس پرده این توطئه جز دستهای پلید کسانی که در صدد سست کردن اعتقادات مسلمانان و خدشه دار کردن متون اسلامی هستند دستی را نمی‏توان دید در گذشته همین التزام و اعتقاد و پایبندی مردم به کتاب و سنت پاک پیامبر بود که دشمنان و استعمارگران را از نفوذ در کشورهای اسلامی باز می‏داشت و راه سلطه بر این بلاد را بر روی آنان می‏بست و اکنون نیز به خوبی پیداست که چیزی جز سست‏ شدن همین مبانی اعتقادی و کم شدن پایبندی‏ها به قرآن مجید و روایات شریفه نیست، که راه نفوذ و سلطه را بربیگانگان گشوده است! – خداوند ما را از فتنه‏ های گمراهان و هوا پرستان و مزدوران استعمار در امان بدارد – خنده ‏آورد است که این بی‏خبران و غرب باوران – که به شدت دور از شناخت‏ حقایق اسلامی و فهم مصالح مسلمین ‏اند – در تضعیف «باور مهدویت‏» و احادیث مربوط به آن، گاهی به این بهانه تمسک جسته‏ اند، که این عقیده اصولا از عقاید پیشگامان اهل سنت نیست و در بین صحابه قرن اول هجری و تابعین ذکری از آن به میان نیامده است. گاهی دایه مهربان‏تر از مادر شده این عقیده را سبب اختلاف و درگیری بین مسلمانان و قیام علیه حکومت‏ها و موجب تبلیغات سیاسی دانسته‏ اند و گاهی نیز به برخی اختلافاتی که بین پاره‏ای از احادیث این باب است استناد کرده ‏اند (۳) .

و همه این ها، از عجیب و غریب‏ترین نوع استدلالاتی است که در رد سنت ‏شریف نبوی به آن تمسک شده است از آن رو که:

اولا: بر وقوع ذکر این عقیده بین صحابه و تابعین صدر اول اسلام و بر اینکه خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) اولین پایگاه برای نشر «عقیده به مهدویت‏» در بین مسلمانان بوده ‏اند چه دلیلی قوی‏تر و محکم‏تر از وجود خود این احادیث متواتره در اصلی‏ترین و معتبرترین کتابهای اهل سنت؟!

و چه برهانی روشن ‏تر از اجماع علمای مسلمین و اینکه آنان هیچ کس از مدعیان مهدویت را با استناد به «عدم صحت ظهور مهدی (علیه السلام)» رد نکرده‏ اند بلکه در رد ادعای چنان افرادی، به «عدم وجود صفات و نشانه‏ های خاص مهدی (علیه السلام) در آنها» استناد کرده‏ اند.

چنانکه حکایت «محمد بن عجلان‏» با «جعفر بن سلیمان‏» و آنچه فقیه ان و اشراف اهل مدینه درباره آنان گفته‏ اند، شاهدی آشکار در این زمینه به شمار می‏رود. (۴)

پس اگر این همه احادیث، با توجه به فراوانی و تواتری که دارند و با عنایت‏ به اجماع و اتفاقی که از ناحیه علمای اسلامی بر مضمون این احادیث صورت گرفته است، نتواند دلیل بر صحت و استواری «عقیده به مهدویت‏» باشد پس به کدامین دلیل می‏توان استناد کرد؟ و درستی انتساب کدامین عقیده اسلامی به صحابه و پیامبر اکرم را می‏توان اثبات نمود؟

ثانیا شاید هرگز هیچ عقیده و یا اصلی را نتوان یافت که بر سر آن اختلاف و درگیری و نزاع صورت نگرفته باشد. حتی می‏توان گفت که پیرامون «مسائل خدا شناسی‏» و «نبوت پیامبران الهی علیهم السلام‏» نیز نزاع‏ها ودرگیری‏ها، بیش ازمسئله «مهدویت‏» به وقوع پیوسته است. چنانکه بین مکتب اشاعره و غیر آنان و بین پیروان مذاهب شافعی، حنفی، حنبلی، مالکی و غیر آنان درگیری‏ها بلکه جنگ‏های خونین بسیار اتفاق افتاده است.

بلکه می‏شود گفت: بر سر مفاهیمی همچون «عدالت‏» و «امنیت‏» و سایر مفاهیمی که همه انسان‏ها بر لزوم آن اتفاق نظر دارند و بر سر تحقق آنها و یا دفع کسانی که آنها را وسیله ‏ای برای مقاصد سیاسی خویش قرار می‏دادند، جنگ‏های خانمان برانداز و معرکه‏ های خونینی درگرفته است و چه بسا که تعداد قربانیان بشریت که با اسم «اقامه حق‏» و «رعایت عدالت و برابری‏» و «حمایت از آزادی انسان و حقوق او» به خاک و خون غلطیده ‏اند بیشتر از تعداد قربانیان هر موضوع و عنوان دیگری باشد.

نتیجه اینکه پوشیده شدن حق به باطل، و عرضه باطل به جای حق، اگر چه از طرف اهل باطل و منحرفین، زیاد انجام می‏پذیرد، لکن به حق ضرری نمی‏رساند و خدشه ‏ای وارد نمی‏کند چنانکه خداوند بزرگ می‏فرماید:

(بل نقذف بالحق علی الباطل فیدمغه فاذا هو زاهق و لکم الویل مما تصفون) (۵)

«بلکه ما، حق را بر باطل می‏افکنیم تا آن را در هم شکافد و باطل را نابود گرداند، آن زمان باطل از بین رونده و باطل شدنی است و وای بر شما از آنچه درباره خداوند توصیف می‏کنید.»

علاوه بر اینکه باید توجه داشت که فریب خوردن عوام و قبول ادعای دروغین دجال گونه‏های مدعی مهدویت (۶) توسط آنان در بیشتر موارد به خاطر عدم آشنایی آنان به نشانه ‏های حضرت مهدی (علیه السلام) و نسب شریف ایشان و ویژگی‏های خاصی است که برای ایشان در احادیث مختلفه (۷) مورد تصریح قرار گرفته است وگرنه در این باب جایی برای گمراهی و گمراه ساختن دیگران وجود ندارد.

این وظیفه علما و اندیشمندان است که «عقیده به مهدویت‏» را تبیین کنند و هدف‏های آنرا به مردم بشناسانند و ویژگی‏ها و نشانه ‏هایی را که به وسیله آنها «حضرت مهدی موعود (علیه السلام)» از دغل پیشگان مدعی «مقام مهدویت‏» باز شناخته می‏شود، برای توده مسلمانان برشمارند و توضیح دهند.

ثالثا: یکی از فرقه ‏هایی که بین احادیث متواتره و غیر متواتره (۸) وجود دارد، این است که در «متواتره لفظی تفصیلی‏» (۹) یقین و باور قطعی نسبت ‏به صدور آن حدیث معین از ناحیه معصومین (علیه السلام) – به عین همان کلمات و الفاظ موجود در متن حدیث – حاصل می‏شود و در چنین حدیثی ممکن نیست اختلاف و تعارض ایجاد شود، مگر توسط حدیث متواتر دیگری که با همین خصوصیات، مفاد و معنایی خلاف (۱۰) حدیث اول داشته باشد; که در این صورت باید به وسیله ایجاد موافق ت‏بین دو معنا و جمع بین دو حدیث‏ به وسیله حمل عام بر خاص – تخصیص عام – و یا حمل مطلق بر مقید – تقیید مطلق – و یا حمل ظاهر بر اظهر – تقدیم اظهر – و مانند اینها تنافی و اختلاف ظاهری و ابتدایی بین دو روایت را حل کرد.

اگر چنین جمعی ممکن نبود، ظاهر هر دو روایت از اعتبار ساقط گردیده و هیچ کدام صلاحیت‏ برای استناد حکمی به آن را نخواهد داشت.

اما در «متواتر اجمالی‏» (۱۱) اختلاف و تعارضی که در عبارات و متون احادیث هست مشکلی ایجاد نمی‏کند بلکه به آن روایتی که از همه روایت‏های آن مجموعه «اخص‏» است و شمول کمتری دارد اخذ می‏شود.

اما در «متواتر معنوی‏» (۱۲) به قدر مشترک همه احادیث و مضمونی که در همگی آنها تکرار شده و مورد اتفاق کل آن مجموعه است اخذ می‏شود.

بنابراین، اختلاف داشتن متن و مضمون احادیث زیانی به «متواتر» بودن آنها نمی‏زند بلکه در احادیث «غیر متواتر» نیز این اختلاف متن ضرری به صحت آن «حدیث صحیحی‏» که بین آنهاست وارد نمی‏کند زیرا در آن صورت هم روایت صحیح‏ تر و روایت که به خاطر مطابقت مضمون آن با کتاب یا سنت قطعی یا بخاطر قوی بودن متن حدیث، یا به خاطر تایید مضمون آن توسط شواهد و قراینی خاص نسبت ‏به حدیث دیگر متعارض با آن رجحان و برتری دارد، مورد عمل قرار می‏گیرد.

این امور را جز کسانی که در علم حدیث‏ شناسی، دارای تجربه و مهارت کافی باشند باز نمی‏شناسند و اگر جز این بود و به خاطر کمترین تعارض و اختلافی باید همه احادیث متعارض کنار گذاشته می‏شد لازم بود که کلیه روایات یا حداقل اغلب آنها از درجه اعتبار ساقط باشند که نتیجه ‏اش تغییر چهره دین اسلام در اکثر احکام شرعی و دستورات فقهی بود زیرا کمتر موضوعی در عقاید و احکام و تاریخ و تفسیر قرآن کریم و مانند آنها پیدا می‏شد که احادیث وارد شده در آن موضوع بدون اختلاف و تعارض باشند اگر چه تعارضی «ناپایدار» به «عموم و خصوص‏» یا «اطلاق و تقیید».

بنابراین در از بین بردن این تعارضات ابتدائی که در گفتگوهای عادی مرم نیز وجود دارد و در تشخیص حدیث درست از نادرست و حدیث قوی از ضعیف روایت معتبر از غیر معتبر تنها راه این است که به قواعد و مقرراتی که در نزد عقلا و اندیشمندان معتبر است استناد گردد و به خبرگان و اشخاص صلاحیت ‏دار رجوع شود و بدین وسیله بعضی از احادیث را به بعضی دیگر بازگردانده و در صورت امکان جمع بین روایات و عمل به روایتی که از نظر سندی یا مضمونی قوت و متانت ‏بیشتر دارد یا با قرآن کریم و سنت ثابت ‏شده و مانند آن موافقتر است‏ به این قاعده عمل شود و از رد کردن روایت و نادیده گرفتن آن خودداری گردد.

نتیجه کلام اینکه اخبار و روایاتی که درباره «مهدویت‏» ازمعصومین (علیه السلام) وارد شده، همگی باید در پرتو چنین قواعدی، بحث و بررسی شود. که چنانچه احادیث «متواتری‏» داریم مورد عمل قرار گیرد و در اخبار «غیر متواتر» نیز بعضی به بعضی تقویت ‏شده، و برخی، برخی دیگر را تفسیر کنند و اگر «خبر ضعیفی‏» هم هست ملاحظه شواهد و قرائن و بقیه موارد تایید معتبر در آن عمل شود.

از این رو می‏توان گفت: هیچ کسی احادیث وارده در باب «عقیده به مهدویت‏» را مردود و شبه ‏دار نمی‏پندارد مگر ناآگاهان به صناعت ‏حدیث ‏شناسی یا آگاهانی که تحت تاثیر تبلیغات باطل و فتنه ‏های گمراهی آفرین استعمارگران با سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) به دشمنی برخاسته ‏اند.

پی‏نوشتها

(۱) – متواتر به معنی «پیاپی‏» در اصطلاح «حدیث ‏شناسی‏» به احادیث متعدده‏ای گفته می‏شود، که روایت کنندگان آن در هر طبقه، به گونه‏ای زیاد باشند که از مجموع روایات آنها «علم عادی‏» به صدور آن کلام، از معصوم (علیه السلام) حاصل آید. به عبارت دیگر اختلافات راویان و تعدد آنها در نقل یک خبر از معصوم (علیه السلام) به حدی باشد که توافق آنان بر «کذب‏» و همدستی آنان در «جعل خبر» ممکن نباشد.

(۲) «خبر واحد» خبری است که نقل کننده آن یک یا چند «راوی‏» باشد. تا آنجا که به حد «تواتر» نرسیده باشد و در اصطلاح «حدیث شناسی‏» تقسیم بندی‏های مختلف و اقسام گوناگون دارد مشهورترین اقسام آن در رابطه با «راوی‏» عبارتند از: «صحیح‏»، «حسن‏»، «موثق‏» و «ضعیف‏».

(۳) از جمله این اختلافات، اختلاف بر سر نام «پدر» بزرگوار حضرت مهدی (علیه السلام) است که در پاره‏ای از روایات اهل سنت عبارت «اسم ابیه اسم ابی‏» به حدیث مشهور پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) «اسمه اسمی و کنیه کنیتی‏» افزوده شده است ‏به این معنا که «نام مهدی همنام من، و کنیه او همانند کنیه من، و اسم پدر او مانند اسم پدر من است.» و یا اختلاف بر سر زمان تولد، و مدت عمر، و علامات قبل از ظهور، که همگی این موارد در خود مدارک اهل سنت قابل دسترسی و نظر مشهور شیعه بر طبق احادیث وارده در همان کتابها قابل اثبات است.

(۴) جریان محمد بن عجلان در صفحه ۱۷۴ از کتاب البرهان فی علامات مهدی آخر الزمان نقل شده است محمد بن عجلان یکی از فقهای مدینه بود، که در زمان حکومت ‏بنی عباس با مردی به نام محمد بن عبد الله محض که از نسل امام حسن مجتبی (علیه السلام)، بود بیعت کرد. منصور خلیفه عباسی که بسیاری از سادات حسنی را به جرم مخالفت‏ با دستگاه حکومت کشته بود محمد بن عجلان را احضار کرد و بعد از تحقیق درباره بیعت او با محمد بن عبدالله، دستور داد دست او را ببرند و گفت: این دستی که با دشمن من بعیت کرده است‏ باید بریده شود فقهای مدینه وساطت کردند و گفتند این مرد تقصیری ندارد چون فقیه است و بر طبق روایات خیال کرده که محمد بن عبدالله بن محض «مهدی امت‏» است از این رو با او بیعت کرد و قصد دشمنی با تو را نداشته است.

(۵) سوره انبیاء آیه ۱۸

(۶) تعداد کسانی که در طی تاریخ اسلام ادعای «مهدویت‏» داشته و به انگیزه ‏های مختلف به دروغ خود را «قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله)» معرفی کرده ‏اند یا برخی از مریدان آنها، این عنوان را به دروغ بر ایشان تبلیغ و ترویج کرده‏ اند، بیش از پنجاه نفر می‏باشد.

(۷) برای شناختن این خصوصیات از حیث اصل و نسب و سیمای ظاهری و کیفیت اخلاق و رفتار و از حدیث علامات و معجزات و نحوه ظهور و حکومت آن بزرگوار می‏توان به کتاب‏هایی که در این باب نوشته شده است هم چون مهدی موعود منتخب الاثر و … مراجعه نمود.

(۸) غیر متواتر، اعم از خبر یک یا چند راوی و اعم از اینکه قراینی بر صحت و صدور آن از معصوم (علیه السلام) وجود داشته یا نداشته باشد تعبیری دیگر از همان «خبر واحد»است.

(۹) احادیث متعددی که با اسناد گوناگون و به وسیله راویان مختلف از هر یک از معصومین (علیهم السلام) نقل شده ‏اند اما همگی آنها از حیث مضمون و لفظ کاملا یکسان بوده و در تعابیر و کلمات هیچ اختلافی با هم ندارند.

چنانکه همه این راویان اتفاق دارند بر اینکه از پیغمبر (صلی الله علیه و آله) شنیدم که فرمود: «انی تارکم فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی.»

(۱۰) این مخالفت ‏بین دو حدیث متواتر به گونه‏ای نیست که با هم تضاد و تناقصی داشته باشند بلکه یکی از آن دو به عنوان شرط یا قید یا خصوصیتی زاید بر دیگری قابل جمع با آن می‏باشد.

(۱۱) احادیث متعددی که اگر چه در الفاظ و تعابیرشان اختلافاتی وجود دارد اما به خاطر کثرت راویان به گونه‏ای هستند که می‏توان علم اجمالی پیدا کرد که حداقل یکی از آنها با همین الفاظ و کلمات وارده در حدیث از معصوم (علیه السلام) صادر گردیده است. مثلا در بعضی از این گونه روایات آمده است که: خبری که «راوی مؤمن‏» آن رانقل کرده باشد حجت است و در بعضی دیگر آمده است ‏خبری که «راوی‏» آن راستگو باشد حجت است و در بعضی دیگر آمده است: خبری که روایت کننده آن «عادل‏» باشد حجت است در اینجا علم پیدا می‏کنیم که حداقل یکی از این روایت‏ ها صحیح و صادر شده از معصوم است.

حال در این میان روایتی راکه خاص‏ تر از بقیه روایات است و شمول کمتری دارد و به عبارت دیگر بقیه روایات هم آن را به نوعی تایید می‏کنند، اختیار کرده و به مضممون اش عمل می‏نمائیم که مثال در مذکور آخرین دسته این روایات یعنی حجت ‏بودن «خبر عادل‏» است زیرا اگر راوی «عادل‏» باشد حتما «مؤمن‏» و «راستگو» هم هست و دو دسته قبلی آن را شامل می‏شوند.

(۱۲) مجموعه ‏ای از احادیث که همگی بر معنایی خاص یا حکمی معین «دلالت مشترک‏» دارند، اگر چه در الفاظ و تعابیر با یکدیگر اختلاف دارند. به شکلی که در بین این مجموعه هیچ حدیثی را نتوان یافت که به طور قطع و یقین «مضمون‏» و «متن‏» و «الفاظش‏» همگی از ناحیه معصوم (علیه السلام) صادر شده است.

مثل روایت‏ هایی که درباره کیفیت جنگ ‏های امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) با الفاظ و تعابیر و مضامین گوناگون وارد شده‏ اند، ولی همگی آنها در اثبات شجاعت‏بی‏نظیر برای مولا علی (علیه السلام) متفق هستند. و مثل حکایات فراوان و نقل‏های متفاوتی که درباره بخشش و کرم حاتم طائی در کتاب‏های مختلف وجود دارد که از همگی آنها به آنچه که قدر مشترک و مضمون عام بین همه آنهاست، یقین و علم قطعی پیدا می‏شود و آن، وجود حاتم در زمانی از زمان‏های گذشته و دارا بودن جود و بخشش بسیار توسط او می‏باشد.

« مهدویت در اسلام »

مساله مهدویت ‏در اسلام – و بالاخص در تشیع – یک فلسفه بزرگ است، اعتقاد به ظهور منجی ‏است، نه در شعاع زندگی یک قوم و یک ملت و یا یک منطقه و یا یک نژاد بلکه ‏در شعاع زندگی بشریت.مربوط به این نیست که یک منجی بیاید و مثلا شیعه را یا ایران را یا آسیا را یا مسلمانان جهان ‏را نجات دهد، مربوط به این است که یک منجی و مصلح ظهور کند و تمام اوضاع زندگی‏بشر را در عالم دگرگون کند و در جهت صلاح و سعادت بشر تغییر بدهد.

ممکن است افرادی‏خیال کنند که دلیلی ندارد در عصر علم و دانش، در عصری که بشرزمین را در زیر پای خود کوچک می‏بیند و آهنگ تسخیر آسمانها را دارد، تصور کنیم ‏که خطری بشریت را تهدید می‏کند و بشریت نیازی به چنین مدد غیبی دارد.

بشریت روز به روز مستقل ‏تر و بالغ ‏تر و کامل ‏تر می‏شودو طبعا نیازمندی‏اش به کمک ها و مددهای غیبی(به فرض قبول آنها) کمتر می‏گردد.عقل و علم تدریجا این خلاها و نیازهارا پر می‏کند و از میان می‏برد.خطر، آن زمان بشریت را تهدید می‏کرد که جهالت و نادانی حکمفرما بود و افراد بشر به موجب‏ جهالت و نادانی موجبات نیستی خود را فراهم می‏کردند، تعادل و توازن را در زندگی به هم می ‏زدند،اما پس از روشن شدن فضای جهان به نور علم و دانش دیگر خطری نیست.

متاسفانه ‏این خیال، خیال باطلی است.خطراتی که به اصطلاح در عصر علم و دانش ‏برای بشریت است از خطرات عصرهای پیشین کمتر نیست، بیشتر است و عظیم ‏تر است.

اشتباه است اگر خیال کنیم منشا انحرافات ‏بشر همیشه نادانی بوده است.

علمای اخلاق و تربیت همواره این مساله ‏را طرح کرده و می‏کنند که آیا تنها منشا انحرافات بشر نادانی است

جاه ‏طلبی، برتری طلبی، لذت طلبی و بالاخره نفس پرستی و نفع پرستی است؟بدون ‏شک نظریه دوم صحیح است.

اکنون ببینیم ‏در عصر ما که به اصطلاح عصر علم و دانش است، غرایز بشر، شهوت ‏و غضب بشر، حس جاه ‏طلبی و برتری طلبی بشر، حس افزون طلبی بشر، حس ‏استخدام و استثمار بشر، نفس پرستی و نفع پرستی بشر و بالاخره ستمگری بشر در چه حالی است؟آیا در پرتو علم همه اینها ساکن‏ و آرام شده و روح عدالت و تقوا و رضا به حق خود و حد خود و عفاف و راستی و درستی جایگزین آن شده است، یا کار کاملابر عکس است، غرایز بشر بسی دیوانه ‏تر از سابق گشته است و علم و فن، ابزار و آلت کاری‏ای شده در دست این غرایز، فرشته‏ علم در خدمت دیو شهوت قرار گرفته، دانشمندان و عساکر علم خادمان سیاستمداران و عساکر جاه طلبی و مدعی ان‏انا ربکم‏الاعلی (۱) گشته ‏اند؟! گمان نمی‏کنم بتوان کوچکترین تردیدی در این مطلب روا داشت که پیشرفت های علمی کوچک‏ترین‏ تاثیری روی غرایز بشر نکرده است، برعکس بشر را مغرورتر و غرایز حیوانی او را افروخته ‏تر کرده است و به همین جهت‏ خودعلم و فن، امروز به صورت بزرگترین دشمن بشر در آمده است، یعنی همین ‏چیزی که بزرگترین دوست بشر است بزرگ‏ترین دشمن بشر شده است.چرا؟ علم چراغ است، روشنایی است.استفاده از آن‏ بستگی دارد که بشر این چراغ را در چه مواردی و برای چه هدفی به کار ببرد، به قول سنایی برای مطالعه یک کتاب از آن ‏استفاده کند و یا برای دزدیدن یک کالا در شب تاریک و «چو دزدی با چراغ آید گزیده ‏تر برد کالا» .

بشر علم را همچون ابزاری برای هدفهای‏خویش استفاده می‏کند، اما هدف بشر چیست و چه باید باشد؟علم دیگر قادر نیست هدفهای بشر را عوض کند، ارزشها را در نظرش ‏تغییر دهد، مقیاسهای او را انسانی و عمومی بکند.آن دیگر کار دین است، کار قوه‏ای است که کارش تسلط بر غرایز و تمایلات حیوانی و تحریک غرایز عالی و انسانی اوست.علم همه چیز را تحت تسلط خویش قرار می‏دهد مگر انسان و غرایز اورا انسان علم را در اختیار می‏گیرد و در هر جهت که بخواهد آن را به کارمی‏برد، اما دین انسان را در اختیار می‏گیرد، جهت انسان راو مقصد انسان را عوض می‏کند.

ویل دورانت در مقدمه لذات فلسفه درباره‏«انسان عصر ماشین‏» می‏گوید: «ما از نظر ماشین توانگر شده ‏ایم و از نظر مقاصد فقیر» (۱) .

انسان عصر علم و دانش با انسان ما قبل این عصردر اینکه اسیر و بنده خشم و شهوت خویش است هیچ فرق نکرده است.علم نتوانسته است آزادی از هوای نفس را به او بدهد.علم ‏نتوانسته است ماهیت ‏حجاجها، چنگیزها، نادرها، ابو مسلم‏ها، سزارها را عوض کند.آنها با همان ماهیت بعلاوه مقدار زیادی نفاق ‏و دورویی و تظاهر بر جهان حکومت می‏ کنند با این تفاوت که علم دست آنها را درازترکرده است، تیغ یک ذرعی ‏شان تبدیل شده به موشک بمب‏ افکن قاره پیما.
آینده جهان

ما به دلیل اینکه ‏مؤمن و مسلمانیم و در عمق ضمیرمان این اصل وجود دارد که: «جهان را صاحبی باشد خدا نام‏» هر چه دردنیا پیشامدهایی می‏شود هرگز احساس خطر عظیم، خطری که احیانا بشریت را نیست و نابود کند و کره زمین را تبدیل ‏به توده خاکستر کند و زحمات چند هزار ساله بشریت را کان لم یکن نماید نمی‏کنیم.در ته دل خودمان باور داریم که سالهای سال،قرنها، شاید میلیونها سال دیگر، در روی این زمین زندگی و حیات موج خواهد زد.فکر می ‏کنیم بعد از ما آنقدر مسلمانها بیایندو زندگی کنند و بروند که فقط خدا عدد آنها را می‏داند.آری، ما در ته دل خود این طور فکر می ‏کنیم و هرگز این اندیشه ‏را به خود راه نمی ‏دهیم که ممکن است عمر جهان یعنی عمر بشر و عمر زمین ما به پایان رسیده باشد.

تعلیمات انبیاء، نوعی امنیت ‏و اطمینان خاطر به ما داده است و در واقع در ته قلب خود به مددهای‏غیبی ایمان و اتکا داریم. اگر به ما بگویند یک ستاره عظیم در فضا در

۱٫ لذات فلسفه، بخش دعوت، پاراگراف آخر.

حرکت است و تا شش ماه دیگر به مدار زمین ‏می‏رسد و با زمین ما برخورد می‏کند و در یک لحظه زمین ما به یک توده خاکستر تبدیل می‏شود باز هم با همه ایمان و اعتقادی‏که به پیش بینی‏های دانشمندان داریم به خود ترس راه نمی‏دهیم، در ته دلمان یک نوع ایمان و اطمینانی هست که ‏بنا نیست بوستان بشریت که تازه شکفته است در اثر باد حوادث ویران گردد.

آری، همان طوری که ‏باور نمی ‏کنیم زمین ما به وسیله یک ستاره، یک حادثه جوی نیست ونابود شود، باور نمی ‏کنیم که بشریت به دست‏خود بشر و به وسیله نیروهای‏ مخربی که به دست بشر ساخته شده منهدم گردد.آری، ما به حکم یک الهام معنوی که از مکتب انبیاء گرفته ‏ایم باور نمی ‏کنیم.

دیگران چطور؟آیا آنها هم ‏باور نمی‏کنند؟آیا همین اطمینان و خوشبینی نسبت به آینده انسان ‏و زمین و زندگی و تمدن و خوشبختی و بهروزی و عدالت و آزادی در آنها وجود دارد؟ابدا.

هر چندی یک بار در روزنامه ‏ها، در نطقهاو سخنرانیهای گردانندگان سیاست جهان آثار بدبینی شومی نسبت به آینده بشریت و تمدن مشاهده می‏کنیم.اگر از آن درسی که ‏دین به ما آموخته صرف نظر کنیم و ایمان به مددهای غیبی را از دست بدهیم و تنها بر اساس علل ظاهری حکم کنیم‏باید به آنها حق بدهیم که بدبین باشند.چرا بدبین نباشند؟در دنیایی که سرنوشتش بستگی پیدا کرده به دگمه ‏ای که ‏انسانی فشار دهد و پشت ‏سرش وسائل مخرب که قدرت آنها را خدا می ‏داند به کار بیفتد، در دنیایی که به راستی بر روی انباری‏از باروت قرار گرفته و جرقه‏ای کافی است که یک حریق جهانی به وجود بیاورد،چه جای خوشبینی به آینده است؟راسل در کتاب امیدهای نو می‏گوید: «زمان حاضر زمانی است که در آن حس حیرت توام ‏با ضعف و ناتوانی همه را فرا گرفته است.می‏بینیم به طرف جنگی پیش می‏رویم که تقریبا هیچ کس خواهان آن نیست،جنگی که همه می‏دانیم قسمت اعظم نوع بشر را به دیار نیستی خواهد فرستاد.و با وجود این مانند خرگوشی که در برابر مارافسون شده باشد خیره خیره به خطر نگاه می‏کنیم بدون آنکه بدانیم برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟ در همه جا داستانهای مخوف از بمب اتمی و هیدروژنی و شهرهای با خاک یکسان شده و خیل قشون روس(۱) و قحطی و سبعیت و درنده خویی برای یکدیگر نقل می‏کنیم،ولی با اینکه عقل حکم می‏کند که از مشاهده چنین دورنمایی بر خود بلرزیم،چون جزئی از وجودمان از آن لذت می‏برد و شکافی عمیق روح ما را به دو قسمت‏ سالم و ناسالم تقسیم می‏کند،برای جلوگیری از بدبختی تصمیم قاطعی نمی‏گیریم‏» (۲) .

چه تصمیمی؟مگر بشر قادر است چنین تصمیمی‏بگیرد؟هم او می ‏گوید: «دوره به وجود آمدن انسان نسبت به دوره تاریخی،طولانی، ولی نسبت به دوره‏های زمین شناسی کوتاه است.تصور می‏کنند انسان یک میلیون سال است که به وجود آمده اشخاصی‏هستند و از آن جمله اینشتاین که به زعم آنها بسیار محتمل است که انسان دوره حیات خود را طی کرده باشد ودر ظرف سنین معدودی موفق شود با مهارت شگرف علمی خود، خویشتن را نابود کند» (۳) .

انصافا اگر بر اساس علل مادی و ظاهری قضاوت‏ کنیم این بدبینی‏ها بسیار بجاست.فقط یک ایمان معنوی، ایمان به «امدادهای غیبی‏» و اینکه «جهان را صاحبی باشدخدا نام‏» لازم است که این بدبینی‏ها را زایل و تبدیل به خوشبینی کند و بگوید بر عکس، سعادت بشریت، رفاه و کمال بشریت،زندگی انسانی و زندگی مقرون به عدل و آزادی و امن و خوشی بشر، در آینده است و انتظار بشر را می‏کشد.

اگر این بدبینی را بپذیریم ‏واقعا مساله صورت عجیب و مضحکی به خود می‏گیرد، مثل بشر مثل‏ طفلی می‏شود که در اولین لحظه‏ای که قادر می ‏شود چاقو به دست بگیردآن را به شکم خود می‏زند، خودکشی می‏کند و کوچکترین حظی از وجود خود نمی‏برد.

می‏گویند از عمر زمین ‏در حدود چهل میلیارد سال می‏گذرد و از عمر انسان در حدود یک میلیون‏ سال.می‏گویند اگر همه زمین و حیوان و انسان را که بر روی زمین به

۱٫ در زمانی که کتاب امیدهای نو نوشته‏ می‏شد، غرب از روس وحشت داشت، اما اکنون عامل چین به میان آمده و هر دواز آن می‏ترسند.مثل معروفی است در خراسان: «دیوانه بجه که مست آمد» .

۲٫امیدهای نو، بخش سرگردانیهای ما/ص ۲٫

۳٫همان ماخذ، بخش تسلط بر طبیعت/ص ۲۶٫

وجود آمده، کوچک‏ کنیم و نسبت بگیریم، مثلا عمر زمین را یک سال فرض کنیم و نسبت‏ بگیریم، هشت ماه از این سال گذشته و اساسا جانداری در آن وجود نداشته است،در حدود ماه نهم و دهم اولین جاندارها به صورت ویروسها، باکتریها و موجودات تک سلولی به وجود آمده است، درهفته دوم ماه آخر سال پستانداران به وجود آمده ‏اند، در ربع آخر از ساعت آخر از روز آخر سال انسان به وجود آمده است.

دوره‏ای که دوره تاریخی انسان به شمار می‏رودو انسان قبل از آن در حال توحش در جنگلها و غارها زندگی می‏کرده است‏ شصت ثانیه اخیر آن است که در این‏ شصت ثانیه اخیر است که استعداد انسان ظهور کرده و عقل و علم بشر دست اندرکار شده و تمدن عظیم و شگفت آور به ‏وجود آمده است و انسان استعداد خود را کم و بیش به ظهور رسانده است.در همین شصت ثانیه است که انسان خلیفه الله بودن‏ خود را به ثبوت رسانیده است.حالا اگر بنا باشد که انسان به همین زودی با مهارت شگرف علمی خود، خود را نابود کندو اگر واقعا انسان با قدرت علمی خود گور خود را به دست‏ خود کنده باشد و چند گامی بیشتر تا گور خود فاصله نداشته باشد،اگر واقعا چنین خودکشی اجتماعی در انتظار بشر باشد باید بگوییم خلقت این موجود بسی بیهوده و عبث بوده است.

آری، یک نفر مادی مسلک می‏تواند این چنین فکرکند ولی یک نفر تربیت ‏شده در مکتب الهی این طور فکر نمی ‏کند، او می‏گوید: ممکن نیست که جهان به دست چند نفردیوانه ویران شود، او می ‏گوید: درست است که جهان بر سر پیچ خطر قرار گرفته است ولی خداوند همان طور که درگذشته – البته در شعاع کوچکتری – این معجزه را نشان داده، بر سر پیچهای خطر بشر را یاری کرده و از آستین غیب مصلح ومنجی رسانده است، در این شرایط نیز چنان خواهد کرد که عقلها در حیرت فرو رود، او می‏گوید: کار جهان عبث نیست، او می ‏گوید: اگر چنان شودکه مادی مذهبان می ‏گویند و ظهور انسان در روی زمین مصداق مثل معروف عربی‏بشود: «ما ادری اسلم ام ردع‏» (۱) ، یا مصداق سخن حافظ بشود که: «راستی خاتم فیروزه بو اسحاقی خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود»

۱٫[ترجمه: نمی‏دانم موافقت است‏یا مخالفت(کنایه از بلا تکلیفی).]

حکمت و عنایت ‏پروردگار منافی خواهد بود: اذ مقتضی الحکمه و العنایه ایصال کل ممکن لغایه(۱) خیر، عمر جهان به پایان نرسیده است، هنوز اول‏کار است، دولتی مقرون به عدل و عقل و حکمت و خیر و سعادت و سلامت و امنیت و رفاه و آسایش و وحدت عمومی وجهانی در انتظار بشریت است، دولتی که در آن دولت‏حکومت با صالحین است و انتخاب اصلح به معنی واقعی در آن صورت خواهد گرفت.روزبهروزی خواهد رسیدو اشرقت الارض بنور ربها (۲) ، روزی که «اذا قام القائم حکم بالعدل، ارتفع فی ایامه الجور و امنت‏به السبل، و اخرجت الارض برکاتها و لا یجد الرجل منکم یومذ موضعا لصدقته و لا بره و هو قوله تعالی: و العاقبه‏للمتقین(۴) (۳) در آن روز به عدالت‏حکم شود و ستم برای همیشه رخت بر بندد، راهها امن گردد، زمین برکات و استعدادهای‏خود را ظاهر گرداند و حداکثر استفاده از منابع و خیرات زمین صورت گیرد، فقیری پیدا نشود که مردم صدقات و زکوات‏خود را به او بدهند و این است معنی سخن خدا: عاقبت از آن متقیان است.

بجای اینکه مایوسانه بنشینیم و بگوییم کاربشر تمام شده و بشر به دست‏خود گور خود را کنده و چند گامی بیشتر با آن فاصله ندارد و روزهای خوش بشر دارد به پایان می‏رسد، می‏گوییم: باش تا صبح دولتش بدمد کاین هنوز از نتایج‏سحر است همان طور که ظهورهای گذشته پس از سختیهایی ‏بوده، قطعا این ظهور نیز پس از سختیها و شدتها خواهد بود.همیشه برقها در ظلمتها می ‏جهد.

علی(علیه السلام)اشاره به ظهور مهدی موعودمی‏کند و چنین می‏فرماید:

۱٫ شرح منظومه حاج ملا هادی سبزواری، بخش حکمت، در مبحث غایت.

۲٫ زمر/۶۹٫

۳٫ اعراف/۱۲۸٫

۴٫ بحار، ج ۵۲/ص ۳۳۸ و ۳۳۹ با اندکی تلخیص.

حتی تقوم الحرب بکم علی ساق‏بادیا نواجذها، مملوئه اخلافها، حلوا رضاعها، علقما عاقبتها، الاو فی غد – و سیاتی غد بما لا تعرفون – یاخذ الوالی من غیرها عمالها علی مساوی اعمالهاو تخرج له الارض افالیذ کبدها و تلقی الیه سلما مقالیدها فیریکم کیف عدل السیره و یحیی میت الکتاب و السنه (۱) .

جنگ قد علم خواهد کرد در حالی که دندانهای‏خود را نشان می‏دهد.پستانهایش پر است و آماده است.شروع کار شیرین است و عاقبت آن تلخ.همانا فردا – و فردا چیزی‏ظاهر خواهد کرد که او را نمی‏شناسید و انتظارش را ندارید – آن حاکم انقلابی هر یک از عمال حکومتهای قبلی را به ‏سزای خویش خواهد رسانید، زمین پاره‏های جگر خود را از معادن و خیرات و برکات برای او بیرون خواهد آورد و کلیدهای خودرا با تمکین به او تسلیم خواهد کرد، آن وقت به شما نشان خواهد داد که عدالت واقعی چیست، و کتاب خدا و سنت پیامبر را احیاء خواهد کرد.

علی(علیه السلام)نیزاز یک آینده عبوس و خشمناک و جنگهای وحشت زا یاد می‏کند ولی ‏علی در پایان این شب سیه یک سفیدی میمونی را نوید می‏دهد.قرآن کریم هم می‏فرماید: و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون.

ما از پیش اطلاع داده‏ ایم ‏که وارث اصلی زمین، بندگان صالح و شایسته ما خواهند بود(برای‏همیشه زمین در اختیار ارباب شهوت و غضب و بندگان جاه و مقام و اسیران هوای نفس نخواهد بود).

آری، این است فلسفه بزرگ مهدویت، در عین اینکه ‏پیش بینی یک سلسله تکانهای شدید و نابسامانی ها و کشتارها و بی ‏عدالتی هاست، پیش بینی یک آینده سعادت ‏بخش و پیروزی کامل عقل بر جهل، توحید بر شرک، ایمان بر شک، عدالت بر ظلم، سعادت بر شقاوت است، لهذا نوید و آرزوست.

اللهم انا نرغب الیک فی دوله کریمه‏تعزبها الاسلام و اهله و تذل بها النفاق و اهله و تجعلنا فیها من‏الدعاه الی طاعتک و القاده الی سبیلک و ترزقنا بها کرامه الدنیا و الاخره (۲) .

۱٫ نهج البلاغه، خطبه ۱۳۶٫

۲٫ از فقرات دعای افتتاح.

استاد شهید مرتضی مطهری مجموعه آثار جلد ۳ صفحه ۳۵۶

« بررسی ادله عقلی اثبات وجود امام زمان(عج) »

حجت الاسلام و المسلمین علی ربانی گلپایگانی (۱)

الحمد لله رب العالمین و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیمو الصلاه و السلام علی خیر خلقه و خاتم انبیائه و رسله سیدنا و نبینا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین لاسیما بقیت الله فی الارضین روحی و ارواح العالمین له الفداء.

موضوع بحث, اثبات وجود مقدس حضرت بقیت الله الاعظم, امام عصرـ ارواحنافداه ـ بر اساس دلایل عقلی است. روشی را که برای اثبات این مطلب از نظر عقل برگزیده ایم, روش معروف منطقی به نام روش ((سبر و تقسیم)) است که آن را روش ((تردید)) نیز گفته اند. از این روش, متکلمان امامیه در کتاب های کلامی خود بهره برده اند; از جمله شیخ طوسی, در کتاب الغیبه بر اساس این روش, بر وجود حضرت امام عصر ـ ارواحنافداه ـ استدلال کرده است. قبل از ایشان, سید مرتضی در کتاب الذخیره و دیگر کتاب های مربوط به مسئله ی امامت این روش را به کار گرفته است و قبل از سید مرتضی, شیخ مفید در آثار مربوط به مسئله ی مهدویت و امام عصر(عج) از این روش استفاده کرده است.در این جا چند نکته را به عنوان پیش درآمد بحث یادآور می شوم:
نکته ی اول

نکته ی اول این است که از دیدگاه شیعه, مسئله ی امامت از مسائل کلامی است و تحت عنوان ((وجوب علی الله)) مطرح می شود; مانند مسئله ی نبوت از دیدگاه متکلمانی که به حسن و قبح عقلی اعتقاد دارند. قائلان به حسن و قبح عقلی متکلمان امامیه, معتزله و ((ماتریدیه))اند. متکلمان ((ماتریدیه)) از نظر فقهی, حنفی مذهب اند و از نظر کلامی, پیرو ابومنصور ماتریدی(۲) می باشند و به قاعده یحسن و قبح عقلی اعتقاد دارند.(۳) اشاعره چنین اعتقادی ندارند; به ((وجوب علی الله)) معتقد نیستند; به استثنای بعضی از متفکرانشان مانند شیخ عبده. امامیه معتقداند که امامت از صغریات حسن و قبح عقلی و وجوب علی الله است. نزاع بین امامیه و معتزله و طرف داران حسن و قبح عقلی, نزاع کبروی نیست, نزاع صغروی است. آن ها قبول دارند که نبوت از مصادیق آن قاعده است, اما امامت را از مصادیق آن نمی دانند. ما فعلا از دیدگاه شیعه سخن می گوییم. بنابراین نکته ی اول این شد که امامت از دیدگاه شیعه, مسئله ای کلامی و تحت عنوان ((وجوب علی الله)) است و از مصادیق حسن و قبح عقلی می باشد.
نکته ی دوم

نکته ی دوم این که همان گونه که نبوت به دو گونه ی: نبوت عامه و نبوت خاصه تقسیم شده است. امامت نیز به امامت عامه و امامت خاصه تقسیم می شود. مقصود از امامت عامه بحث های کلان و کلی امامت است; این که امامت امری است بایستنی و لازم, حسن امامت, چیستی و یا فلسفه ی امامت, غایات امامت و صفات و بایستگی هایی که امام باید داشته باشد و راه شناخت امام, این ها مباحث مربوط به امامت عامه است. اما این که مصادیق و اشخاص و کسانی که منصب امامت در آن ها تعین و تجلی پیدا می کند چه کسانی اند این می شود بحث امامت خاصه; همان گونه که در نبوت نیز نبوت خاصه به این مسئله یعنی مصادیق و موارد می پردازد. همه ی مذاهب اسلامی در اصل وجوب امام و امامت اتفاق نظر دارند; جز یک قول شاذ و نادری که به برخی از خوارج و معتزله نسبت داده شده است; فرقه ی اباضیه (خوارج امروزی) به چنین مطلبی اعتقاد ندارند. کتاب های آن ها را من نگاه کرده ام و با علمای آن ها از نزدیک تماس داشته ام, آن ها به وجوب امامت معتقدند. به قول سید مرتضی در کتاب الذخیره هر چند نخستین فرقه خوارج یعنی محکمه به لحاظ تئوری اصل امامت و لزوم امامت را منکر شدند, اما در زندگی خود عملا بدون رهبر و امام زندگی نکرده اند. بنابراین هیچ یک از مذاهب منکر اصل وجوب امامت نیست. اختلافی که بین شیعه و سایر مذاهب اسلامی است, در صفات امام است. عصمت یکی از صفات مهم یا مهم ترین صفت در مسئله ی امامت است که شیعه به آن عقیده دارد و دیگران آن را لازم نمی دانند.
نکته ی سوم

نکته ی سوم این که اگر ما بخواهیم از زاویه ی ابزار و راه شناخت, یک بحث معرفت شناختی به مسئله ی امامت بنگریم, باید بگوییم امامت مسئله ای است عقلی و نقلی; یعنی هم می توانیم از ابزار عقلی استفاده کنیم و هم ابزار نقلی.

اصولا مسائل اعتقادی سه دسته اند: یک دسته مسائل عقلی محض اند و از راه نقل نمی توان آن ها را اثبات کرد مانند وجود خداوند, علم خداوند, حکمت خداوند و مانند هر عقیده ای که مبنای شریعت و وحی باشد. این گونه عقاید را نمی توان از راه شرع اثبات کرد; زیرا به دور و مصادره ی به مطلوب می انجامد. دسته ای از عقاید, نقلی محض اند و عقل در آن جا هیچ راهی ندارد; مانند مسائل جزئی مربوط به معاد. به قول ابن سینا در مسئله ی معاد جسمانی, یعنی جزئیات و مسائل مربوط به این قسم معاد, دست عقل کوتاه است. چگونگی عذاب, نعمت های بهشتی, صراط, میزان و مانند آن, مسائلی است که از راه نقل به ما رسیده و عقل تنها می تواند مبنای نقلی را اثبات کند که همان وحی باشد.

دسته ی سوم, مسائل اعتقادی است که هم از راه عقل و هم از راه نقل قابل اثبات است. توحید و اصل یگانگی خداوند از این گونه مسائل است. مسئله ی امامت از آن دسته مسائل اعتقادی است که هم با عقل می توان آن را بررسی کرد و هم از طریق نقل.
نکته ی چهارم

بحث دیگر این است که ما وقتی می خواهیم با کسانی که در مسئله ی امام عصر(عج) سخن دارند گفت وگو کنیم, باید جایگاه مخاطب خود را از نظر ایدئولوژیکی و از نظر مکتبی و مذهبی بیابیم. با همه نمی توان یک سان سخن گفت.در مسئله ی مهدویت و وجود مقدس امام عصر(عج) اگر بخواهیم با یک ماتریالیست بحث کنیم, باید به شیوه ای وارد بحث شویم که با مبانی کلی عقلی از ره گذر اثبات دین, وجود خدا و نبوت, راه را برای بحث مربوط به امام عصر(عج) هموار کنیم; زیرا این یکی از مسائل اعتقادی است که متفرع بر اصل امامت و توحید است.

با هر فرقه ای باید مطابق عقاید و تفکراتشان سخن را آغاز کنیم. من الان با مسلم گرفتن اصل اعتقاد به خدا سخن می گویم. اگر کسی این اعتقاد را نمی پذیرد, حاضریم برگردیم و آن بحث را از نو شروع کنیم. من به عنوان یک مسلمان و با جهان بینی اسلامی سخن می گویم و می خواهم وجود امام عصر(عج) را از راه عقلی اثبات کنم.
ضرورت وجود امام

وجود امام و خلیفه ی پیغمبر و امام مسلمین, مورد قبول همه ی مذاهب اسلامی اعم از شیعه و سنی و اشعری و ماتریدیه و … است. این مسئله به قدری اهمیت دارد که وقتی به اهل سنت درباره ی ماجرای سقیفه اعتراض شود که چرا عده ای از صحابه و از جمله خلیفه ی اول و دوم هنوز بدن پیامبر(ص) را غسل و کفن و دفن نکرده, به مسئله ی جانشینی پرداختند, می گویند به دلیل اهمیت امامت و رهبری. مسئله ی امت اسلامی, مهم تر از تجهیز و کفن و دفن پیامبر است.

پس مسئله ی ضرورت امامت, مسئله ای بسیار جدی است. اهل سنت در این که امامت امری لازم و قطعی است, گاهی به دلیل عقلی استدلال می کنند و گاهی به دلیل نقلی.

حدیث معروف نبوی:

((… من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه));(۴)مشهور بین فریقین است.
در کتاب های کلامی مثل شرح عقاید نسفیه, شرح مقاصد و جاهای دیگر, بر ضرورت امامت به همین حدیث استدلال و استناد کرده اند. اصل وجود امام ضروری است و مقید به قید زمان هم نیست. اصل ضرورت وجود امام, اگر عقلی است تخصیصی ندارد. ملاک حکم عقلی عام است و اگر مستندش این حدیث و مانند آن باشد, عموم و اطلاق دارد; مقید به زمان نیست; پس زمان ما را هم شامل می شود.
صفات امام

اکنون سخن در این است که امامی که باید وجود داشته باشد, چه کسی است و چه صفاتی باید داشته باشد.؟

امام باید معصوم باشد. ادله ی عصمت, عقلی و نقلی است. در کتاب های کشف المراد, نهج الحق و دیگر کتاب های کلامی شیعه به طور مفصل به این مسئله پرداخته اند. بنابراین, اصل ضرورت عصمت را به عنوان یکی از مبانی اعتقادی پذیرفته ایم. اگر کسی در این مسئله سخنی دارد, باید برگردیم به مباحث عمومی امامت و در باب عصمت بحث کنیم. یکی از ادله ی نقلی اش این آیه ی شریفه است:

(و اذ ابتلی ابراهیم ربه بکلمـت فإتمهن قال انی جاعلک للناس اماما قال و من ذریتی قال لا ینال عهدی الظــلمین);(۵) (ای پیامبر به خاطر آور) هنگامی که خداوند, ابراهیم(ع) را با وسایل گوناگونی آزمود; و او به خوبی از عهده ی این آزمایش ها بر آمد. خداوند به او فرمود: ((من تو را امام و پیشوای مردم قرار دادم.)) ابراهیم عرض کرد: ((از دودمان من (نیز امامانی قرار بده.))) خداوند فرمود: ((پیمان من, به ستم کاران نمی رسد (و تنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند, شایسته ی این مقامند))).

بررسی مذاهب موجود

با توجه به این مقدمات, باید مذاهب موجود در جهان اسلام را بر مبنای قانون سیر و تقسیم بررسی کنیم و دیدگاه های آن ها را درباره ی امام و خلیفه ی پیامبر مطالعه کنیم.

الف: فرقه های اهل سنت

جمعی از مسلمانان قائل به امامت اند; اما قائل به امامت معصوم نیستند. اصل لزوم عصمت این نظریه را باطل می کند; البته جای این سخن هست که برگردیم و درباره ی ادله ی عصمت بحث کنیم; ولی بحث مربوط به امام غایب و امام عصر, از مباحث امامت خاصه است. همان گونه که گفتیم مباحث امامت عامه بر مباحث امامت خاصه تقدم دارد. اگر در باب نبوت پیامبر اسلام(ص) یا حضرت موسی یا حضرت عیسی(علیهماالسلام) که نبوت خاصه است سخن بگوییم, اصل ضرورت نبوت را قبلا پذیرفته ایم. اگر کسی نپذیرفت, باید یک قدم به عقب برگردیم و نبوت عامه را بحث بکنیم. پس همه ی مذاهب اهل سنت که به امامت غیر معصوم قائل اند, بر اساس اصل عصمت امامت, آن اشخاص نمی توانند مصداق آن امامی باشند که باید ویژگی عصمت داشته باشد.

ب: فرقه های تشیع

در درون مذهب شیعه و در خانواده ی تشیع مذاهبی به وجود آمده است; کیسانیه, زیدیه, ناووسیه, واقفیه, اسماعیلیه و اثنا عشریه. البته من فقط مذاهب عمده را برشمردم. برخی از صاحبان ملل و نحل فرقه های بسیاری برای شیعه ذکر کرده اند ولی این اقوال مبنای استواری ندارد. مرحوم علامه ی طباطبایی در کتاب شیعه در اسلام می فرماید: اگر خواسته باشیم مذاهب یک آیین را بررسی کنیم, باید محور را ببینیم. امامت محور تشیع است. مذاهب و فرق شیعی اگر در محور امامت اختلافی دارند, ملاک مذهب خاص و فرقه ی خاص می شود.

کیسانیه کسانی اند که به امامت محمد حنفیه قائل شدند و امامت امام زین العابدین(ع) بعد از شهادت امام حسین(ع) را نپذیرفتند و معتقدند که محمد حنفیه زنده است و این همان امام موعود است که زمانی قیام خواهد کرد. از نظر ما, عقیده ی کیسانیه باطل است; چرا که اولا, محمد حنفیه معصوم نیست; بنابراین شرط عصمت را که برای امامت لازم است, ندارد و تخصصا از امامت خارج می شود. ثانیا محمد حنفیه ادعای امامت نکرده است. فرقه ی کیسانیه خود را منسوب به محمد حنفیه می کنند; گرچه داستانی به نام احتجاج نقل شده که محمد حنفیه و امام زین العابدین(ع) در کنار حجرالاسود احتجاج کردند و حجرالاسود بر امامت زین العابدین(ع) شهادت داد; ولی به نظر می رسد این صحنه, تدبیری بود برای نشان دادن بطلان عقیده ی کسانی که گمان می کردند محمد حنفیه امام است. خود محمد حنفیه چنین ادعایی نداشت. شخصیتی است که امام حسین(ع) او را معتمد خود در مدینه قرار می دهد و به سفر مکه می رود. وانگهی نصوصی که خلفای دوازده گانه را مشخص کرده است, باطل کننده ی این عقیده خواهد بود. بنابراین, کیسانیه از جرگه ی شیعه امامیه خارج شدند.

زیدیه نیز گروهی اند که زید فرزند امام زین العابدین(ع) را امام می دانند. عقیده ی آن ها اجمالا این است که امام باید زاهد باشد, هاشمی و فاطمی باشد, شجاع, عالم و مشهر بالسیف باشد; یعنی اهل تقیه نباشد. بر این اساس امام زین العابدین(ع) را امام علم و زهد می دانند; نه امام جهاد . گفتنی است که اینان, امامت را به جناب زید نسبت داده اند. زیدی که امام صادق(ع) برای او دعا می کند و در شهادت او گریه می کند, چنین شخصیتی امکان ندارد ادعای امامت کرده باشد. در این صورت, مورد عنایت امام صادق و امام باقر(علیهماالسلام) قرار نمی گرفت. با توجه به این دو دلیل, مذهب زیدیه نیز باطل است . ناووسیه نیز کسانی بودند که امام جعفر صادق(ع) را آخرین امام می دانستند و معتقد بودند که ایشان از دنیا نرفته و زنده است و زمانی بازخواهد گشت و در واقع, مهدی موعود اوست. اینان شخصی را امام می دانند که معصوم است. از این نظر موقعیت شان با زیدیه و کیسانیه متفاوت است. اما ادله و شواهد روشن مربوط به شهادت و وفات امام جعفر صادق(ع) به عنوان یک واقعیت مسلم تاریخی و هم چنین احادیثی که درباره ی امامان دوازده گانه است, این عقیده را باطل می کند.

واقفیه نیز کسانی اند که امام موسی کاظم(ع) را آخرین امام می دانستند. اینان نیز همانند ناووسیه اند.

اسماعیلیه کسانی اند که اسماعیل فرزند بزرگ امام صادق(ع) را امام می دانند. مسئله بر این ها مشتبه شده; چون اسماعیل بر خلاف چیزهایی که بعضی وقت ها گفته می شود و نسبت هایی که به ایشان داده شده, شخصیت پرهیزگار و شایسته ای بوده است. احترام امام جعفر صادق(ع) به ایشان و بزرگی سن ایشان باعث این شبهه شد و عده ای گمان کردند که اسماعیل جانشین امام صادق(ع) است; ولی اسماعیل در زمان خود امام صادق(ع) از دنیا رفت و بعد هم امام صادق(ع) برای این که شبهه زدایی کند, چند بار تابوت و جنازه را زمین گذاشت و روی جنازه را کنار زد و به مردم نشان داد که او از دنیا رفته است.
البته عده ای هم مرگ اسماعیل را قبول کردند و گفتند امامت به فرزندش محمد بن اسماعیل منتقل شده است. بهره, مستعلیه, دروزیه, فرقه های باقی مانده از اسماعیلیه در عصر ما هستند. نه اسماعیل, نه محمد بن اسماعیل و نه افراد دیگر, معصوم نبودند و بنا به دلایل پیش گفته, از فرقه های باطل اند; وانگهی مرگ اسماعیل یک واقعیت تاریخی است.
نتیجه ی بررسی

بنابراین با استفاده از قاعده ی سبر و تقسیم, فقط شیعه ی دوازده امامی باقی می ماند که عقیده دارد در عصر ما امام لازم است; آن هم امام معصوم که مصداق آن حضرت حجت بن الحسن العسکری(علیهماالسلام) است . مسلمانان اجماع دارند بر این که حقیقت و حق از امت اسلامی خارج نیست; نه در مسیحیت است و نه در یهودیت و نه در فرقه ها و آیین های دیگر. و این حقیقت, نمی تواند در مذاهب دیگری غیر از شیعه باشد; چرا که این مذاهب با توجه به مواردی که یاد شد, در مسئله ی امامت راه صواب را نپیموده اند . غیر از شیعیان دوازده امامی, عقاید دیگر مذاهب اسلامی با ضوابط و معیارهایی که در امامت عامه گفتیم مطابقت ندارد. باز هم تإکید می کنم که بحث ما در امامت خاصه است و امامت خاصه متفرع بر امامت عامه است. ما در امامت خاصه سخن می گوئیم; امامت عامه مفروغ عنه است و در این مسئله, اصل موضوع ما حساب می شود. با توجه به مباحث امامت عامه که گفتیم و با توجه به این قاعده که حق, از امت اسلامی خارج نیست, نتیجه می گیریم که حق منحصر در شیعه ی دوازده امامی است.
برهان سبر و تقسیم می گوید در مذهب تشیع این امامت با این ویژگی های خاص وجود دارد. در مذهب تشیع ادله و شواهدی وجود دارد بر این که مصداق امام را معین می کند. اخبار تولد و ولادت حضرت(عج), مشاهده شدن آن حضرت در زمان پدر, مشاهده و ملاقات آن حضرت توسط افراد بسیاری بعد از شهادت امام حسن عسکری(ع) در عصر غیبت صغرا, و ملاقات ها و مشاهداتی که در عصر غیبت کبرا صورت گرفته, مجموعه ی شواهدی هستند که مصداق معین را نشان می دهند که وجود مقدس حضرت مهدی ـ ارواحنا فداه ـ خواهد بود.
سخن پایانی

پایان بخش سخنم جمله ای از امیرمومنان است که فرمودند:

اللهم بلی! لا تخلو الارض من قائم لله بحجه اما ظاهرا مشهورا و اما خائفا مغمورا لئلا تبطل حجج الله و بیناته … ;(۶)

خدایا آری! زمین از برپا کننده ای که جانشینی خدا را به دست گرفته است, خالی نمی ماند که این حجت یا نمایان و آشکار است و یا ترسیده و پنهان. مبادا که حجج و گواهی های خدا تعطیل شوند… .

تا خدا خدایی می کند, تا این زمین برپاست و بشر در آن زندگی می کند, حجت خدا باید باشد. این حجت یا ظاهر و شناخته شده است یا خائف و مغمور. برای این که حجت های الهی و بینات احکام الهی باطل نشود . این, اصلی است که مقتضای الوهیت الله است. منظور امام علی(ع) این است که ظلم باعث می شود حجت خدا پنهان شود. ابن ابی الحدید درباره ی این عبارت می گوید:

… هذا یکاد یکون تصریحا بمذهب الامامیه … الا ان اصحابنا یحملونه علی ان المراد به الابدال … الذین وردت الاخبار النبویه عنهم انهم فی الارض سائحون … ;(۷)

… این جمله ای که امیرالمومنین(ع) فرموده است تصریح به مذهب امامیه دارد … اما اصحاب معتزلی ما این جمله ی امام را حمل می کنند بر ابدال …(۸) اخبار نبویه داریم که این ها در زمین در حال گشت و گذارند و وجود دارند… .

… فمنهم من یعرف و منهم من لا یعرف و انهم لا یموتون حتی یودعوا السر و هو العرفان عند قوم آخرین … ;(۹) … برخی شناخته می شوند و برخی دیگر شناخته نمی شوند, و آنان از دنیا نمی روند مگر این که راز را که همان شناخت است, پیش مردمی دیگر می سپارند … .ما هم قبول داریم این را که کسی هست و باید باشد, ولی مقام او مقام قیادت و امامت و خلافت به آن معنای مصطلح کلامی نیست; بلکه مقام ابدال است.

این سخن ابن ابی الحدید یک اشکال دارد و آن این است که همان گونه که امام علی(ع) فرمود: برخی از قرآن برخی دیگر را بیان می کند:… ینطق بعضه ببعض و یشهد بعضه علی بعض … ;(۱۰)

… (قرآن) بخشی از بخش دیگر سخن می گوید و به هم دیگر گواهی می دهد … .