استخراج آب زير بحراني آنتوسيانين ها از مواد اولية ميوه اي هسته اي (مثل توت)
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  استخراج آب زیر بحرانی آنتوسیانین ها از مواد اولیه میوه ای هسته ای (مثل توت)

استخراج آب زیر بحرانی آنتوسیانین ها از مواد اولیه میوه ای هسته ای (مثل توت)


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان استخراج آب زیر بحرانی آنتوسیانین ها از مواد اولیه میوه ای هسته ای (مثل توت)

استخراج آب زیر بحرانی آنتوسیانین ها از مواد اولیه میوه ای هسته ای (مثل توت)
خلاصه
استخراج رنگدانه ها بر مبنای آنتوسیانین از میوه های هسته ای و انگور معمولاً با استفاده از محلول های اتانول یا اتانول بر مبنای آبی و اکثراً با استفاده از اتیل استات، استون یا کلرید میتلن صورت می گیرد. هر چند اتانول به عنوان یک حلال GRAS (به طور کلی شناخته شده) طبقه بندی می شود. استفاده از آن باید تحت وضعیت قانونی باشد. آب زیر بحرانی در تواکم متوسط بالاتر از نقطه جوش آب معمولی یک محیط جایگزین برای اتانول ثابت دی الکتریک وابسته به دمای آن و تراکم انرژی چسبندگی آن، می باشد. در این تحقیق آب زیر بحرانی تحت فشار و در دمای بین حفظ شده، برای جدا کردن رنگدانه های بر مبنای آنتوسیانین از میوه های هسته ای (خشک و مرطوب) مثل تمشک، زغال اخته، bilberry ،elderbery و ساقه، پوست و هسته آنها به کار رفته است.

آزمایش های نمایش و استخراج با استفاده از سیستم استخراج خانگی و جریان دار انجام گرفتند که در آن محلول آب اسیدی شده با سرعت بالا و به کمک پمپ فشارافزا در اتاقک واحد سرعت وارد شدند. آزمایش های اضافی نمایش به وسیله دستگاه ASE (استخراج حلال تسریع شده) دیونکس مدل ۳۰۰ صورت گرفتند که در ان مقدار انحراف بردای راه اندازی نرمال ASE از طریق کنترل کننده زیر پردازشگر برای سهولت بخشیدن به استخراج در شرایط بالا تغییر یافت. نمونه های میوه های بدون هسته انواع هسته دار آن در محفظه استخراج قرار گرفتند و تا دمای  گرم گردید. آب خالص دیونیزه و خالص شده Milli-Q- و آب اسیدی شده  با سرعت  با فشار ثابت  وارد شدند. به طور مشابه استخراج سریع در سیستم ASE با استفاده از آب خالص، ترکیب آب – اتانول و آب اسدی شده هدایت شد. استخراج به شکل بعدی طیف نوربینی و از طریق تجزیه HPLC نمایش داده شد. بازده استخراج H2O– زیر بحرانی با نتایج بدست آمده از عصاره اتانولی %۷۰ مقایسه شد.

نتایج آزمایش های استخراج کننده جریان نشان می دهد که حجم آب زیر بحرانی مورد نیاز برای انجام استخراج همسان آنتوسیانین نسبت به اتاوول کمتر است و به همین ترتیب فقط %۹۰ از آنتولسیانین موجود استخراج شده است. کاهش استفاده از حلال بین ۲ تا ۴ برابر بوده که باعث ایجاد عصاره غلیظ تر و استخراج سریعتر شده است. این نتایج تا حدودی به دلیل سرعت بالای فوق سیال  در بستر استخراج کننده اینگونه هستند. نتایج ASE نشان می دهند که عصاره ایی با قدرت رنگی بالاتر زمانی بدست می آید که آب اسیدی شده مورد استفاده قرار می گیرد و زمانیکه فرآیند استخراج در  بهینه سازی شده و تخریب رنگدانه کاهش یافته است.

تفسیر چند جانبه نتایج بالا با توجه به عوامل ترمودینامیک و انتقال جرم پشتیبانی می شود که بر استخراج بر مبنای آب زیر بحرانی اثر می گذارد. محاسبات با استفاده از روش تجربی کلیفرود برای برآورد کسر مولی ماده حل شونده (آنتوسیانین) در آب زیر بحرانی، افزایش انحلال پذیری آنتوسیانین را تایید کرده و روند ثابت دی الکتریک حلال و پارامتر پذیری نیز این مساله را تایید می کنند. ثابت دی الکتریک برای آب زیر بحرانی در دمای بالای  کمتر از ۵۰ است که به مقادیر مربوط به حلال های قطبی آلی در دمای محیط نزدیک است. همچنین از بین رفتن ساختمان مرتبه سوم در آب در دمای بالاتر و پارامتر انحلال پذیری پایین آن از روند کاهش ثابت دی الکتریک پیروی و پشتیبانی می کند. قابلیت نفوذ ماده حل شونده کمتر از  برآورده شده و محاسبه سرعت استخراج را ممکن می سازد.

به طور خلاصه یا بهتر از موارد به دست آمده از طریق استخراج بر مبنای اتانول در خصوص ترکیب، ارزش تغذیه ای و فعالیت آنتی اکسیدان هستند. علاوه بر این استفاده از آب در بالاتر از نقطه جوش آن استریل کردن در جای عصاره را سهولت می بخشد شبیه روش تصفیه فرعی گرمایی. مقالاتنی که فرآیند بالا را تحت پوشش قرار می دهند اخیراً جمع آور شده اند.

مقدمه:

غذاهای طبیعی و مکمل های رژیمی بیش از ۹/۱۳ میلیارد دلار از ۴۸۰ میلیارد دلار فروش غذا در سال ۱۹۹۸ در آمریکا را به خود اختصاص داده اند. این مقدار نسبت به سال گذشته %۲۳ افزایش داشته است. تخمین زده شده که ۱ میلیون از مکمل های رژیمی استفاده می کنند و بر این عقیده اند که این مکمل ها سلامت عمومی آنها را بهبود می بخشیده و از بیماریها جلوگیری می کنند. از بسیاری از مکمل های به دلیل قانون آموزش و سلامت مکمل های رژیمی در سال ۱۹۹۴، با قوانین اندک یا ارزیابی علمی اندکی در بازار موجود هستند. در بسیاری از مکمل های هایی که منبع گیاهی دارند حاوی ترکیبات گیا شیمیایی هستند که کمی سازی و حتی شناسایی نشده اند. بخش های دیگر صنایع مکمل های رژیمی نیز ترکیبات پلی فنولی را از میوه ها و سبزیجات جدا می کنند.

عصاره های پلی فنولی تمشک، زغال اخته، boiiberry , elderberry انگور و سویا از بازار تهیه می کنند. قیمت عصاره ای پلی فنولی بسته به غلظت مولفه های فعال بسیار متفاوت بوده و گاهی به صدها دلار در هر کیلوگرم می رسد. محصول Novasy (ایزوفلاوون) که از شستشوی اتانولی دانه سویا بدست آمده و Grape Max (پروسیانیونن، کاتچین و آنتوسیانیدین) که با استفاده از اتانول و استات جدا و تغلیظ شده است، دو محصول موجود در بازار هستند که ترکیب آنها ناشناخته شده است. به عنوان مثالی از پیچیدگی این عصاره های جدول ۱ ترکیب پلی فنولی برخی عصاره های میوه های هسته ای را نشان می دهد که در بازار موجود هستند.

جداسازی ترکیبات پلی فنولی می تواند گران تمام شود. مقدار زیادی ماده خام، که مقدار کمی ماده فعال دارد برای جدا کردن مقدار کمی ماده مورد نیاز است. محتوای آنتوسیانین (ANC) زغال اخته بین mg/g3/6-1/3 (وزن خشک) گزارش شده است. سطح اسید لاجیک در گونه های مختلف توت فرنگی بین mg/g64/4-83/0 (وزن خشک) است. مولفه های دیگر مثل پروسیانین و فلاوانول ها نیز بسته به شرایط رشد و محل کشف سطح پایینی دارند. بیشتر میوه برداشت شده در فرآیند پردازش محصولات آب میوه (به طور کلی و جزیی) وارد می شوند بنابراین در دسترس ترین منبع این ترکیبات از تفاله میوه ها (مثل پوست، ساقه، ؟؟؟) پس از فرآیند عصاره گیری است که درصد بالایی از جرم آن فرآوری شده است.

با در دسترس بودن عصاره گیری است که درصد بالایی از جرم آن فرآوری شده است.

با در دسترس بودن این محصولات فرعی غنی از مواد مغزی (تفاله ها) ابزار موثری برای جداکردن حداقل بخشی از این ترکیبات بدست آمده است. با قیمت kg/200-50 دلار عصاره میوه ها و یا بیشتر، ارزش بالقوه تجاری آنها میلیونها دلار است. استخراج آب زیر بحرانی (SWE) ابزاری بالقوه ارزان کارآمد و دوست خریدار برای جدا کردن این مواد پلی فنولی ارزشمند فراهم می کند. پلی فنولیک ها و به طور خاص تر ANCS اغلب توسط حلال های اتانولی یا اتانولی آبی جدا می شوند. و این کار باید به دلیل حساسیت بسیار، بالاتر از نقطه جوش نرمال آن تحت فشار بستگی دارد، در حالیکه ثابت دی الکتریک آب و قدرت انحلال سیال را تغییر می دهد. استفاده از SWE برای استخراج محصولات طبیعی برای kava-kava، تمشک و Saworg انعناع مستندسازی شده است همچنین برای Wost ؟؟ جان و اخیراً به خوبی توسط کلیفورد و هالوژن خلاصه شده است. همانطور که توسط کینگ اعلام شده بود، SWE با استفاده از برای فرآوری «سبز» مولفه های سازنده مغزی SEE را تکمیل می کند. در این تحقیق ما قابلیت کاربرد SWE را برای جدا کردن پلی فنولیک ها از میوه های بسته ای و محصولات مرغی باقیمانده آنها، گسترش می دهیم.

مواد و روش ها

دستگاه تجربی استفاده شده برای هدایت SWESدر شکل یک نشان داده شده است. این دستگاه حاوی پمپاژ سرعتی جداسازی کاربری بر روی ورود آب به مخزن استخراج (اتاقک) است که در یک فر تنظیم گرمایی شده قرار گرفته است. محفظه استخراح یک SS316، “Od1، “id16/9 با حجم تقریبی ml55 بوده است. همانطور که در شکل هم نشان داده شده، آب از طریق یک فنر تعادیل در فر پمپاژ می شود تا در دمای بالاتر از نقطه جوش خود تحت فشار به حد زیر بحرانی برسد و سپس قبل از خارج شدن از فر از طریق محفظه استخراج به مخزن حمام خنک کننده وارد شود. فشار برگشتی به کمک دریچه ویزمتری در سیستم حفظ شده است که تنظیم سرعت جریان آب را ممکن می سازد. عصاره های آبی پس از خارج شدن از دریچه ریزمتری جمع آوری شده اند. اولین ترموکوپل در شکل ۱ به کنترل کننده دما متصل شده که دمای فر را تنظیم می کرد. در حالیکه ترموکوبل های دیگر به یک دستگاه سنجش دیجیتالی متصل بودند تا خواصش دقیق دمامی آب قبل و پس از محفظه استخراج بدست آید.

نمونه های میوه های بسته ای مختلف و محصولات فرعی (تفاله) آنها در محفظه استخراج قرار گرفته و فر تا دمای بین با سرعت ml/min24 و فشار ثابت Mpa40 وارد شدند. این فشار بیشتر از حد مورد نیاز بود تا از تشکیل کار در محفظه استخراج جلوگیری کند. نمونه های اضافی در هر g80-60 از محلول آبی بدست آمده از استخراج کننده در فاصله زمانی ۴۰ دقیقه ای بدست آمدند. اما تا زمانیکه محفظه به دما و فشار مطلوب استخراج رسید برداشته شده به صورت بصری با اکی ولان تقریبی ppm20 از سیانین

۳ – گلوکوزید (مدل خاص ANC) نمایش داده شد. نمونه های استخراج شده به روش HPLC توصیف شده توسط اسکرد و همکاران تجزیه و تحلیل شدند. بازده استخراج SWE با نتایح به دست آمده از عصاره اتانولی %۷۰ مقایسه گردید. نمونه کنترل با اتانول %۷۰ در آب به مدت ۴۰ دقیقه و با استفادئه از صوتی سازی استخراج شده و با اتانول اضافی شسته شد تا هر گونه رنگ باقی مانده از ماده اولیه میوه بسته ای جدا شود، به دلیل حساسیت بالای ANC ها به نور، گرما و اکسیژن تمامی نمونه ها پس از استخراج فوراً برای تزریق به HPLC همانطور که گفته شد آماده شدند.

شکل ۲ سیستم ASE مدل ۳۰۰ را نشان می دهد که برای تضمین سریع اثر SWE بر روی تفاله elderbery، با استفاده از آب بدون گاز خالص، آب اسیدی شده و ترکیب آب/ اتانول، مورد استفاده قرار گرفت. دمای استخراج بین  متغیر بود. شرایط استخراج کلی یعنی همان ۱۳ مورد استفاده شدند تا بهینه سازی SWE ممکن شود. هر چند ASE (استخراج حلال تسریع شده) از فشار برگشتی N2 برای جلوگیری از جوشیدن استخراج استفاده می کند، اثر آن بسیار شبیه اثر استفاده از وسیله تنظیم کننده فشار برگشتی برای، استخراج کننده مداوم خانگی است که قبلاً در مورد آن توضیح داده شد. استفاده از سیستم لسیتم ASE یک رویکرد تجربی «ترکیبی» برای بررسی SWE پلی فنولیک ها از مواد اولیه بدست آمده از میوه های بسته ای ایجاد می کند. این سیستم پس از تحلیل آماری، انتخاب پروتوکل استخراج که بیشترین غلظت/گرم ANC از عصاره را ممکن ساخته است برای آزمایش سیستم جریان مداوم SWE در مقیاس بزرگتر.

نتایج و بحث

جدول ۲ نتایج و با استفاده از SWE در دستگاه استخراج خانگی برای elderberry خشک شده، نور رسانه های آن و تفاله تمشک سیاه ارایه داده است. هر کدام از این مواد اولیه تحت شرایط توصیف شده در بخش آزمایش با اتانول، آب زیر بحرانی، در زمان و شرایط کافی برای استخراج تقریباً %۹۰ از ANC های موجود همانطور که در عصاره گیری اتانولی تعیین شده، استخراج شدند. بازده از نظر mgANclg- ماده اولیه در ماده خشک و مرطوب – برای هر نوع استخراج و ماده اولیه در جدول ۲ ارایه شده است. بر اساس اشکال وزن خشک درصد ANC استخراج شده و نسبت به استخراج اتانولی محاسبه شده وارنستون پنجم جدول ۲ ارایه شده است. در اغلب موارد، بدون توجه به ماده اولیه، بازده %۹۰ بیشتر برای ANC ها با استفاده از SWE بدست آمد. بازده ANC با SWE کمی بیشتر از %۱۰۰ برای عصاره elderberry خشک بود، اما علت آن ممکن است کسب بازده بهتر استخراج ANC با SWE باشد، یا به دلیل خطای آزمایش نتایج نسبتاً پایین تر برای SWEبرای تفاله مرطوب تمشک به دست آمد. اما حتی در این مورد بازده ۸۰ درصد ANC از طریق SWE به دست آمد.

علظت ANC در حلال glg در ستون ۶ ارایه شده و جالب توجه است. در هر مورد از جدول ۲، SWE نتایج برابر یا بهتری نسبت به استخراج اتانولی ارایه داده است. ارزیابی خلال gtNClg: برای جدا سازی ۹۰ درصدی ANC ها از زمینه های مربوط در مقایسه با مواد به دست آمده از استخراج اتانولی بوده و در نتیجه قدرت رنگی بالاتری دارد. علت آن تفاوت ۴-۲ برابر نسبت حلال/ماده اولیه (ستون ۷، نسبی ۲) است که بین عصاره ۹۰ درصدی آب SWE، SWE اضافی یا استخراج بر مبنای اتانول وجو دارد. این مساله نشان مید هد که مقدار کمی از ANC باقی مانده از ماده اولیه جدا شده است چون SWE خیلی طول کشیده و رنگ دیگری عصاره را در نقطه بازده %۹۰ تضمین می کند. فقط در مورد نتایج تمشک سیاه، مانتوانسیم %۹۰ از ANC را استخراج کنیم.

جداسازی ANC در دمای استخراج  با در نظر گرفتن ناپایداری گرمایی آنها عجیب است اما محاسبه ابر سرعت آب زیر بحرانی در محفظه استخراج (~۰/۱cm/sec) انتقال طولی سریع ANC ها به خارج از محفظه استخراج را نشان می دهد. این عامل به همراه انتقال جرم سریع ANC از ماده اولیه با استفاده از آب زیر بحرانی فرآیند استخراج بسیار سریع و موثر را سهولت می بخشد. مزیت دیگر فرآیند استخراج با آب «داغ» قابلیت بالقوه استریل کردن در جای محصول بدست آمده است که قابلیت تصفیه قرعی گرمایی محصول نهایی را دارا می باشد.

نتایج استخراج بر مبنای ASE برای تفاله elderbemy را می تواند در شکل ۳ مشاهده کنید. تفاله elderberry به دلیل محتوای رطوبت ذاتی بالایی که دارد (%۶۵ در مقابل %۳/۹-۴/۷ دیگر مواد اولیه elderberry مرطوب) با پاشنده خاک دیاتومه ترکیب شده است تا بر استراخ ASE اثر بگذارد. شکل ۳a آمپول های جمع آری ASE را در توالی ای نشان می دهد که برای SWE انجام شده در دمای ۱۲۰،۱۴۰ و ۱۶۰ درجه با استفاده از آب خالص جمع آوری شده بودند. آنها را می توان با طرح استخراج مشابه به بهره بردن از آب اسیدی شده به عنوان ماده استخراج کننده مقایسه کرد همانطور که در شکل b3 نشان داده شده است. به نظر می رسد در  آب اسیدی شده استخراج ماده رنگی اضافی را سهولت می بخشد. اما به نظر می رسد این روند با استخراج انجام شده در  معکوس می گردد. علت این نتیجه ممکن است کاهش ماده کردمانوری در شرایط استخراج اسیدی شده باشد. چنین مشخص شد که با افزایش میزان اتانول در آب از ۱۰ به ۴۰ درصد برای روند استخراج مشابه نمونه تفاله elderberry باعث رنگ کمی بیشتر در آمپول جمع آوری چهارم می شود. برای آزمایش های ASE استخراج آب اسیدی شده در دمای  بیشترین مقدار آنتوسیانین جدا شده در هر گرم از تفاله یعنی تفاله mgANClg724/0 (خشک- را به دست داد. اما مشخص هم شد که آب خالص در  مقدار کمتری تفاله ANClg و نسبت بالاتری از ANC نسبت به کل ماده استخراج شده را به دست می دهد (استخراج به صورت خشک gANC/100g65/10).

عصاره های خشک حاوی غلظت ANC  به صورت موجود در محصولات بازاری بودند. درصد متوسط ANC ها در عصاره آبی پایانی برای جداسازی دانه/ساقه میوه های بسته ای از %۱۰-۸ تا %۵/۴-۵/۲ از تفاله بود، هر چند قدرت رنگی چنین عصاره ایی بالاست، بهتر است برای کاربرد در زمینه مواد تغذیه ای و مکمل ها این عصاره ها بیشتر تغلیظ نشوند.

این امر به صورت بالقوه با ترکیب مرحله فرآروی غشاء پس از SWE صورت می گیرد. باید متذکر شویم که SFE با SC-CO2 (به صورت خالص و هم حلال ها) در مقالات برای استخراج کسر حجمی پلی فنولوی غنی شده و روغن از انگور شده است.

چنین نتایجی نشان می دهند که با تصفیه استخراج های به دست آمده با استفاده از SC-Co2 و آب زیر بحرانی که آرایه ای از محصول طبیعی مفید است، همانطور که قبلاً توسط نویسنده گفته شده قابل دستیابی است.