تحقیق درباره فولاد چيست
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره فولاد چیست

تحقیق درباره فولاد چیست


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره فولاد چیست
فولاد آلیاژی است از آهن و کربن ماه اصلی فولاد آهن است. فلزی سفید نقره ای و کم تنش که مالیبل و داکتیل است و تقریبا نرم . اما کربن این خصوصیبات را تغییر می دهد. اضافه کردن مقدار خیلی جزئی از کربن به آهن آن را به فولاد تغییر می دهد. آلیاژی سخت و خشن و قوی و شکل پذیر. بیشتر از ابزارها و تجهیزات ساختمانی فولادی برای هزاران سال استفاده می کرده است.

بشر اولیه بطوریکه می دانیم و حتی کشف کرد که گرم کردن ابزارهای آهنی در آتش کیفیت آن را بالای برآنها را لخت و قابل خمیدگی می کند. و اگر زغال سنگ هم وجود داشته باشد. فلز حتی لخت تر از قبل از آتش بیرون می آید. عملیات حرارتی هزاران سال عمر دارد در حالیکه علم عملیات حرارتی عمری بیش از ۱۰۰ سال ندارد. و اما عملیات حرارتی فلزات هم علم است و هم هنر. با کنترل زمان و درجه حرارت ما می توانیم فولاد را سخت و شکننده سازیم مثل این و یا نرم و قابل خمیدگی مثل این ما می توانیم با عملیاتمان به فولاد هر خصوصیتی که می خواهیم بدهیم . تفاوت زیادی بین فولادهای کربنی و آنچه که ما به فولادهای آلیاژی فولادهای زنگ نزن و فولادهای ابزار است وجود دارد. اینها تماما انواع مختلفی از فولاد هستند موضوعات. پایه ای عملیات حرارتی ممکن است چیزهایی باشد مشابه آنها به صورت متفاوتی تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند. حال ما قصد مطالعه تنها یکی از فولادها را داریم. فولادهای ساده کربنی این ساده ترین نوع فولاد است. مخلوطی ۲ عنصر پایه آهن و کربن برای تولید فولاد کربن در مقادیر بسیار کمی اضافه می شود چیزی کمتر از ۱% اضافه کردن حدود ۱۵/۱ درصد کربن خواص فولاد به شکل عجیبی تغییر می دهد.

سیستم کد بندی در فولادS/A
فولادهای کربنی بسته به مقدار کربن در درجات مختلفی موجود می باشند. بنابراین انواع زیادی از فولادهای موجود اند و تعدادی از سیستمها برای شناسایی انواع فولادهای کربنی برای شناسایی مواد و عناصری که ممکن است با آنها آلیاژ شوند به کار گرفته می شوند.

سیستمی که گسترده ترین استفاده را دارد سیستم شماره گداری S/ A می باشد. S/ A آهن و فولاد آمریکا می باشد. سیستم S/ A از ۴ عدد و گاهی ۵ مد ساخته شده است. این اعداد هر دو فلز پایه و بیشتر اوقات درصد تقریبی عنصر اصلی در مخلوط را مشخص می کند. در این حالت ۲ مداول نشانگر فلز پایه هستند ، ۱۰ نشانگر فولاد کربنی است. ۱۰ همچنین نشاندهنده تعدادی عناصر گریز در فولاد هستند مثل توگرد ، فسفر ، منگنز ، سیلسیم که همچنین ممکن است در مقادیر کنترل شده ای باشندو اما تمامی تمرکز پای این است که IU نشانگر فولاد ساده کربنی است که از آهن و مقدار معینی کربن تشکیل شده است. ۲ رقم باقیمانده در سیستم مصرف AU درصد کربن در فولاد را در ۱۰۰ برای آن معین می کند.

آنها با توجه به این برای S/ A که می دانیم یک فولاد کربنی است و ۱۰ بیانگر این است و ۴۰ مقدار کربن در فولاد را می گوید حتی ۰٫۴۰ درصد و آن یعنی مقدار خیلی اندکی اما همانطور که خواهیم دید مقدار خیلی اندکی از کربن تمامی چیزی است که ، احتیاج داریم برای ساختن فولادهای بسیار متفاوتی و هر کدام با مشخصات مختلف فولاد کم کربن ۱۰۱۰ در شرایط نرم و برای کارهایی که راکسیتیلیه بالا احتیاج است استفاده می شود. فلزات ارزان برای درهای اتونیل معمولا از فولا ۱۰۱۰ بهره می گیرند. مقایسه فولاد متوسط کربن ۱۰۵۰ خیلی محکم است وقتی که سخت سازی تمیر شود. فولاد ۱۰۵۰ در بخشهای ساختاری اتومبیل مانند اکسل و شافت و تورج های سنگین پر مصرف استفاده می شود.

فولاد پر کربن ۱۰۸۰ می توان سخت کاری و بعد از آن تمیر یا شود برای رسیدن به استحکام خیلی بالا و این فولادی است که خیلی از فنرها برای آن ساخته شود مثل لخت خواب و فنر اتومبیل کامیون.

در محتوای کربن فولاد هم همچنین محدودیتهایی وجود دارد. فولادهای کاربردی تا حدود ۱۵% کربن دارند و بیشتر از %۱۵ مقدار کربن اضافی در فولاد است. و آن را به سمت چدن می برد. آلیاژی با آهن بالا ، کربن ، سیلیکیون چدن ها دارای خواص مختلفی هستند. معمولا به عنوان فولاد کربنی شناخته نمی شوند. اگر ما می توانستیم اتمهای دوران یک قطعه فولاد را ببینیم ما چیزی شبیه این را می دیدیم.

میلیاردها اتم آهن درون قطعه و احتمالا مقدار خیلی جزئی و اتمهای کربن فولاد کربنی های بیشترین مقدار استفاده در جدولهایی به وسیله درهای S/ A لیت شده اند. این مخلوط فلزی شیمیایی آهن و کربن را نشان دهند. توجه داشته باشید که این جدول و همچنین نشاندهنده در حد منیزیم در فولاد است. MN علامت شیمیایی عنصر منیزیم می باشد و C علامت شیمیایی کربن تعدادی از این عناصر اضافی از فولاد وجود دارند. ما آنها را یا عناصر باقیمانده می نامیم. خیلی کوچکتر از آنکه در جدول ترکیب شیمیایی عنوان شوند.

با افعال عناصری مثل کردم ، نیکل مولیبدن و کربن بعضی اوقات از طریق ضایعات به مذاب ، یا محصول ما می رسند و نهایتا راهی به فولاد نهایی یا در مراحل نهایی می یابد. و حتی اگرچه در جدول ترکیبات شیمیایی قرار نگرفته اند این عناصر رسوبی می توانند در فولاد کربنی اختلاف ایجاد کنند. زمانیکه قصد این عناصر اضافه شوند. به آنها عناصر آلیاژی می گوییم و زمانیکه مقداری این عناصر به صورت کافی زیاد شود فولا دیگر به عنوان فولاد کربنی طبقه بندی نمی شود.

به عنوان عملیات حرارتی می کنند ، خیلی مهم است که ما با عناصر رسوبی و آلیاژی آشنا شویم. چون آنها می توانند نقش مهمی در خصوصیات فلز ایفا کنند. به عنوان مثال بعضی از درجات فولا به عنوان فولادهای کربنی درجه بندی می شوند. اما در طبقه فولادهای با قابلیت ماشینکاری قرار می گیرند. چون نسبتا دارای مقادیر زیادی گوگرد هستند و کد S/ A آنها سری ۱۱۰۰ است که اغلب با ۱۱ و ۲ تا x نشان داده می شود. ×× فولاد کربنی با قابلیت ماشینکاری با گوگرد و فسفر در S/ A به صورت ×× ۱۲ طبقه بندی می شود. بعضی اوقات مقدار کمی سرب هم برای خواص ماشینکاری به آن اضافه می شود که در این صورت حرف L در بین رقم اول کد S/ A و ۲ رقم آخر آن اضافه می شود. پس ۱۲l14 یک فولاد با قابلیت ماشینکاری به علاوه فسفر و گوگرد خواهد بود. که ۱۲ مصرف آن است و مقدار کمی که با L نمایش داده شده و ۱۴/. کربن.

متغییر دیگر در فولاد کربنی ، افزودن مقدار کمی از بور است و معمولا کمتر از ۰۰۳/.% بور ممکن است به فولاد اضافه می شود. اما حتی این مقدار کم از بور و بعضی اوقات حتی کمتر از آن ، کاملا کافی است برای شامل شدن در کد S/ A.

۱۰B21 یک فولاد کربنی است با برد ۲۱/.% کربن وقتی در کد AU ، B را می بینیم ما می دانیم که عملیات حرارتی و کونیچ روی این فولاد با همان کار در فولاد ساده کربنی متفاوت خواهد بود.

خوب ، برای کد گذاری فولادهای کربنی خیلی زیر گفتیم. حالا صورت مختصر سیستمهای کد گذاری مورد استفاده برای شناسایی فلزات و آلیاژها را سرور می کنیم .و چیز مهم برای بخاطر داشتن اینها هستند که در کد گذاری S/ A 2 رقم اول نشانه فلز پایه است که ۱۰ برای فولاد کربنی است دو رقم آخر نشانه در مقدار کربن فولاد ضربدر در درصد می باشد.

کریستالهای فلزی

برای فهمیدن اینکه طی عملیات حرارتی چه اتفاقاتی می افتد ، باید آنچه که طی پروسه گرم کردن و سرد کردن روی فلز اتفاق می افتد را به تصویر بکشیم. این تغییرات این مخلوط آهن و کربن ایجاد می شوند. درون هر اتم جداگانه در مولکول اتفاق می افتد. اتمهای آهن برای شکل دادن کریستال آن در طراحی خیلی ساده چیده شده اند. تمامی فلزات ساختاری کریستالی دارند. کریستالهای فلزی خیلی مشابه به شبکه سنگ و بقیه سنگهای متنوع هستند.

اما برای دیدن ساختاری کریستالی دارند. کریستالهای آهن ، ما باید یک نمونه فلزی را بررسی کنیم و با میکروسکوپ متالوژیکی سطح آن را ببینیم فلز را از سطح مقطع آن می بریم و پرداخت می کنیم اما به لایه ای صاف برسیم ، همچنین آنرا پوشش می کنیم با اسید اوج می می توانیم تا مرز دانه بین هر کریستال زیر میکروسکوپ کاملا واضح شود. هر کریستال جداگانه در نظر دانه نامیده می شود. اندازه دانه ها متفیر است چدن آنها هنگام بریده شدن در جهاتت مختلفی می چرخند کم می شود.

سایه بین دانه ها همچنین متفاوت است چون کریستال درجات مختلفی رشد می کند. و نور را درجات و با زاویه های مختلف و با طول مهرج های مختلفی منعکس می کنند. شکل آنها هم همچنین نامنظم ولی قاعده است چون آنها شکل گیری هم برخورد می کرده اند.

زمانیکه میکروسکوپ متالوژیکی یکی اختراع شد دانشمندان چیز زیادی درباره ساختار فلزات نمی دانستند. مرزهای بین دانه های فولادهای پر کربن به نظر می رسیدند که نقش چسب یا سیمان را ایفا می کنند و کریستالها را کنار هم نگه می دارند. آنها این ماده جدید را سمنیت نامیدند و حالا ما می دانیم که سمنیت ترکیبی از آهن و کربن است که همچنین به عنوان کاربید آهن شناخته می شود که حین سرد شدن فولاد شکل می گیرد. فرمول شیمیایی کابیت آهن Fe3 است.

هر دانه یا کریستال از یک فلز ، از میلیاردها اتم تشکیل شده برای دیدن اتمها نمونه نباید بیش از ۳۰ میلیون برابر بزرگ نمایی شود که کار خیلی مشکلی است. پس ما باید هر اتم آهن را و رسم کنیم و ساختار آنها را طی تغییرات دما در طول پروسه عملیات حرارتی به تصویر بکشیم این شبکه کریستالی به هم پیوسته آهن دارای بزرگنمایی یک میلیون برابر است. اتمها بصورت فشرده بسته بندی شده اند ولی بصورت منظمی بسته بندی نشده اند. اتمهای آهن دمای فلز در ساختاری بسیار مشخصی حل و چیده شده اند. دمای ۱۸۰۰ درجه کار نهایت تقریبا بیشترین دمایی است که ما توانسته ایم فولاد کربنی را در آن تحت عملیات حرارتی قرار دهیم .

در این دما فلز هنوز جامد است اما اتمها هنوز برای شکل دادن یک طرح مشخص در کریستال در تحرکند . این چیدمان آهن را هر کدام از ۸ گوشه مکعب نگه می دارد و در هر سطح مکعب با اتمهای آهن می پوشانند. این ساختار مکعب با سطوح مرکز دار نام دارد. این ساختار کریستالی تنها موقعی وجود دارد که دمای آهن بالا باشد عموما فرد یک ۱۶۷۴ درجه فار نهایت زیر ۱۶۷۴ درجه اتمهای مرکز سطوح موقعیت خودشان را تغییر می دهند. در این ساختار جدید اتمها در ۳۸ گوشه مکعب می مانند اما حالا طوری چیده شده اند که هر اتم آهن را در وسط مکعب در برگرفته اند این مکعب مرکز دار نامیده می شود و اگر ما دوباره آهن را گرم کنیم ساختار مکعبی مرکز دارد در صورت مکعب سطوح مرکز دارد نامیده می شود اگر ما دوباره آهن را گرم کنیم ساختار مکعبی مرکز دار دوباره به صورت مکعب سطوح مرکز دارد در می آید. در زیر میکروسکوپ ما می توانیم این انتقال ساختار کریستالی فولاد را ببینیم. ساختار کریستال مکعب سطوح مرکز دار اتم تا زمانی که دمای آن حدود ۱۶۷۴درجه گرم باقی می ماند.

آهن در این دما آستنیت نامیده می شود. همین که آستنیت تا ۱۶۷۴ درجه فار نهایت سرد شود. اتمهای ساختار کریستالی آستنیت تغییر مکان می دهند. ساختار مکعب با سطوح مرکز دارد یا Fcc به مکعبی مرکز داریا Bcc 1674 درجه فار نهایت تغییر می کند. در این فرم Bcc و دمای ۱۶۷۴ درجه فار نهایت فلز حالا مزیت نامیده می شود. آستینت و مزیت عباراتی هستند که در نقشه های عملیات حرارتی برای تشخیص دو فرم کریستالی مختلف فولاد که در تغییرات فازی در دما هستند. و برای تشریح نقش ذرات کوچک کربن در حین تغییرات ساختاری در حرارت دادن و سرد کردن بکار می روند. در این چیزی که تمام عملیات حرارتی درباره آن است. گرم کردن قطعه ای فولاد تا مرحله آستنیت بیشتر از محدوده ۱۳۰۰ یا ۱۴۰۰ درجه تا ۱۶۷۴ درجه فار نهایت بسته به درصد کربن و بعد اجازه دادن به آن به سرد شدن کنترل زمان و دما.

در این راه ، انتقال اتمها از آستنیت با سطوح مرکز دارد به مزیت مکعبی مرکز دارد را کنترل می کنیم. دانش عملیات حرارتی به آلوتروپی آهن وابسته است. توانایی آهن از انتقال از یک ساختار کربستالی به دیگر ساختار کریستالی با تغییر دما.

محلولهای جامد :

عملیات حرارتی به سادگی گرم کردن فلز و نگه داشتن در آن دما است بصورتیکه خواهیم دید و سرد کردن کنترل شده آن بی نهایت مهم است. چیزی که عملیات حرارتی را کمی پیچیده تر می کند. این واقعیت است که ما با محلول جامدی از آهن و کربن کار می کنیم فولاد یک محلول جامد است و دیدن اینکه مذاب فولاد می تواند محلولی از آهن و کربن باشد ساده است اما فولاد در حین عملیات حرارتی ذوب نمی شود در مورد آهن جامد و کربن جامد و بصورت محلول در جامد حرف می زنیم و این قابلیت آهن و کربن است برای شکل دادن به محلول جامد که عملیات حرارتی فولاد با موفقیت همراه شود.

اینکه ، چطور می توانیم کربن جامد را با کریستالهای جامد آهن و در سطح ملکولی به صورت محلول در بیاوریم خیلی ساده است. دماهایی بالا فولاد را آستنیت می کند. ساختار کریستالی مکعب با سطوح قرار دارد. فضاهای خالی مناسبی برای نفوذ اتمهای کربن بین اتمهای آهن به وجود می آورد و همانطور که می بینید در کریستال آستنیت فضای خالی کافی برای اتمهای کربن وجود دارد تا محرک داشته باشند. اتمهای کربن کاملا در آستنیت محلولند. اما همینکه دما به آرامی کاهش پیدا کند و آستنیت آرام آرام به شبکه مکعبی مرکز دارد مزیت پیدا کند جای خالی کمتری بین اتمهای آهن وجود دارد. بیشتر اتمهای کربن در کریستالهای Bcc باقی نمی مانند و چون فضای کافی وجود ندارد اتمهای کربن موجود به بیرون کریستال نفوذ می کنند. این اتمهای کربن آنرا با اتمهای آهن ازاد جفت می شوند و ملکول کار بید آنها را می سازد. Te3c که همچنین سمنتیت خوانده می شوند .به خاطر داشته باشید که ۲ یا چند اتم در شرایط مخصوصی ملکول را می سازند.

این اتمهای کربن هستند که در کریستالهای گرم شده آستنتیت حل می شوند و آهن را به فولاد تبدیل می کنند. در تمام دماهای بالاتر از محدوده ۱۳۰۰ و ۱۴۰۰ تا ۱۶۷۴ درجه فار نهایت آسنتیت با شبکه کریستالی مکعب با سطوح مرکز دارد داریم. اتمهای کربنی در این شبکه کریستالی آزادانه حرکت می کنند اما تصور کنید که ما آستنیت را سریعا سرد کنیم. با کوئیچ کردن فولاد در آب سرد ، انتقال از مکعب با سطوح مرکز دار خیلی آنی خواهد بود و تقریبا بصورت آنی درباره دمایی مشخص اتمهای کربن که در شبکه مکعبی با سطوح مرکز دارد بصورت آزادانه حرکت می کردند.همینکه ساختار ناگهان به وام می افتند. هرچه اتمهای کربن به دام افتاده در کریستال بیشتر باشد ، فولاد سخت تر می شود هرچه بیشتر کریستالهای مکعبی مرکز دارد بیشتر و پیچیده شوند.

اتمهای آهن به وسیله اتمهای کربن کریستال از هم جدا می شوند. این کریستال جدید پیچیده شده ، دیگر همان مزیت نیست و حالا مار تزیت خوانده می شود. کار تزیت یک محلول فوق اشباع از کربن در آهن است و ریز ساختار آن کاملا با مزیت متفاوت است.

این چگونگی ساخته شدن فولاد از اتمهای آهن و کربن است که مقادیر بسیار کمی از کربن در فلز جامد حل شده وقتی آسنتینت به آرامی خنک شود اتمهای کربن به بیرون ساختار مکعب با سطوح مرکز دار نفوذ می کنند و با آهن پیوند می دهند تا کار بید آهن و فرم مکعب مرکز دارد و شکل دهند.

انتقال مزیت از آستنیت به سمنتیت و مزیت طی خنک شدن تدریجی یا به مارتزیت موقع سرد شدن ناگهانی در محدوده مشخص زمانی چیزی است که در یک فولاد مشخص اتفاق می افتد. فرض کنید که ما نمودارهای دمایی فولادهای بیشتر و با سطوح مختلف مقدار کربن را رسم کنیم. مقدار کربن فولاد در مواجهه با دمایی که در آن مزیت و سمنتیت و طی گرم کردن اتفاق می فتد خطی ثابت و افقی در حدود ۱۳۱۴ درجه فار نهایت است و A خوانده می شود. همین طور که درصد کربن فولاد زیادتر می شوند دمای استحاله بیشتر کاهش پیدا می کند.

جاییکه آستنیت طی سرد کردن شروع به ساتحاله به مزیت می کند. خطی از نموار است که A نامیده می شود.

نشاندهنده دمایی است که در آن فولاد طی گرم شدن شروع به استحاله به آستنیت می کند . این دمای استحاله تا وقتیکه مقدار کربن آستنیت به ۷۷/. درصد افزایش می یابد. کاهش پیدا می کند.

دمای استحاله به عکس شروع به افزایش می کند همین طور که مقدار کربن زیادی می شود. این خط استحاله جدید Amm خوانده می شود. در محدوده A3 و A1 فولادد تماما آستنیت در نظر گرفته می شود. A3 و A1 فولاد مخلوطی از آستنیت و مزیت است و بین Ae و A1 فولاد مخلوطی از آستنیت و سمنتیت است.

تمامی فولادها صرفنظر از مقدار کربن طی گرم کردن در دمای ۱۳۱۴درجه فار نهایت شروع به استحاله مزیت به آستنیت می کنند. زیر خط استحاله A1 فولاد کاملا مزیت و سمنتیت است و به این ترتیب همین طور که فولاد را گرم می کنیم در A1 مزیت شروع به استحاله آستنیت می کند و کار بید آهن یا سمنتیت شروع به رفتن به سمت محلول می کنند همین طور که اتمهای کربن در آستنتیت با مکعب با سطوح مرکز دارد وجود دارد .

بین A1 و A3 مخلوطی مزیت و آستنتیت وجود دارد . در بالاتر از A3 و Acm فولاد کاملا آستنتیت است و در زیر A1 فولاد مزیت و سمنتیت است.

اینجا ما قسمتی از دیاگرام آهن ، سمنتیت را داریم که در عملیات حرارتی فولادهای کربنی استفاده می شود. دیاگرام آهن سمنتیت با فازهای آستنتیت مزیت و سمنتیت سروکار دارد که در این دماها وجود دارند محدوده کربن در هز فاز و مخلوط ۲ فازی مزیت و آستنتیت مزیت و سمنتیت و آستنتیت و سمنتیت .

آنچه که ما در دیاگرام فازی آهن ، سمنتیت می توانیم ببنیم این است که منطقه ای که به عنوان آستنتیت مشخص شده جایست که آهن می تواند کربن را حل شده سرو کار بسیار زیادی داشته باشد. کربن بسیار کمی در مزیت حل می شود. بسیاری از عملیات های حرارتی مثل آنیل و گرم کردن برای سخت کاری با گرم کردن فولاد این محدوده زمانی شروع می شوند تا کربن را در آهن مکعبی با سطوح مرکز دارد حل می کنند. دیاگرام آهن سمنتیت در پروسه هایی از عملیات حرارتی استفاده می شوند. که شامل آرام کردن و آرام خنک کردن هستند. دیاگرامهای دیگر برای پروسه عملیات حرارتی مختلفی به کار می روند. و ttt یا تریپل T خوانده می شوند.

Ttt نشانگر زمان دما دگرگونی می باشد . ۲ نوع دیاگرام ttt وجود دارد. یکی از دگرگونیهای یا همه IT است ایزو یعنی ثابت ترمال یعنی حرارت و دما دیاگرام دگرگونی همه ما برای تشریح عملیات حرارتی در دمای ثابت به کار می رود. دیاگرام نوع دوم خود دارد دگرگونی در سرد شدن پیوسته یا منحنی های ct است منحنی دیاگرام ct عملیات حرارتی طی سرد شدن پیوسته است و همین طور است از پیوسته.

این را در برنامه ای در رابطه با فولادهای آلیاژی توضیح خواهیم داد و حال فقط منحنی استحاله همه ما را در نظر خواهیم گرفت.

این یک دیاگرام TTT برای فولاد معینی با مقدار کربن ۷۷/. درصد است. همین طور که مقدار کربن فولاد تغییر می کند. ttt آن هم نیز تغییر خواهد کرد. منحنی اول زمان شروع استحاله زیر ساختار فولاد را نشان می دهد.

منحنی دوم ، تمام آن استحاله را نشان می دهد. پس در این منطقه دمایی در مواجهه با زمان ما زیر ساختار آستنتیتی خواهیم داشت. اگر ما منحنی را بین شروع و خاتمه منحنی قطعه کنیم مخلوطی از زیر ساختارها را خواهیم داشت آستنتیت در مرحله تغییر به یک ریز ساختار متفاوت خواهد بود و در منطقه قبل از خاتمه منحنی ریز ساختارهایی از فولاد را خواهیم داشت که پرلیت و بینیت خوانده می شوند بسته به زمان و دمایی که آن سرد می شوند. ریز ساختار رو منحنی متفاوتی خواهند داشت.

آستنتیت را خیلی سریع خنک کنیم. منحنی شروع پرلیت را در خواهیم کرد به نقطه مارتزیتی خواهیم برخورد. خنک کردن بیشتر منجر به استحاله تکامل ریز ساختار به مارتزیت خواهد شد. پس دیاگرام زمان – دما دگرگونی نشاندهنده زمانی است که آستنتیت می گیرد تا به ریز ساختاری مشخص خواهد مشخص رسد. با کنترل زمانی که در آن فولاد را از دمای آستنتیتی سرد می کنیم یا زمانی که فولاد را در دمای ثابتی نگه می داریم. می توانیم استحاله فولاد را به محدوده وسیعی از سختی ها زیر ساختارها کنترل می کنیم. ریز ساختار به وسیله جدول بندی استحاله فولاد روی دیاگرام ttt بین فرآیند سرد کردن و زمانی که فولاد در هر دمایی گرم می شود مشخص شود. برای مثال اگر فولاد با ۷۷/.% کربن را تا دمای استحاله A1 آن و جاییکه ریز ساختار آن کاملا آستنتیت است گرم کنیم و سپس سریعا آن را کوئیچ نماییم مثلا در کمتر از ۱ ثانیه ما مارتزیت را خواهیم داشت.

مارتزیت ریز ساختار مشخصی دارد هرچند اگر ما دوباره فولاد را به تا آستنتیت گرم کنیم و بعد به آن جازه سرد شدن آرام بدهیم یا سرد شدن را در دمایی معین نگه داریم.

بسته به حرارت و زمانی که دما را نگه می داریم . ریز ساختار متفاوتی پدیدار خواهد شد. اگر ما دما را جایی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۳۳۵ درجه برای زمانی بیشتر از ۱ ثانیه بطور ثابت نگه داریم. ریز ساختاری به نام پرلیت شروع به تشکیل می کند. در هر زمانی بین یک دقیقه و یک ساعت یا چنین زمانی بسته دمایی که فلز را در آن نگهداری می کنیم. فولاد کاملا به پرلیت استحاله می دهد.

گله داشتن دوباره زمان سرد کردن در دمای ثاتبی زیر ۱۰۰ درجه فار نهایت ریز ساختاری را به وجود می آورد که بینیت نامیده می شود.

دیاگرام زمان دما دگرگونی یا ttt یک نقشه با جزییات کامل راهنمایی برای عملیات حرارتی کنندگان در خم زیر ساختاری و سازنده خواص مطلوب در انوع مختلف فولاد است. ریز ساختار به وسیله دما و زمان سرد کردن قابل کنترل است.

در زیر ساختار مارتزیت سختی در حداکثر قابل دسترسی برای همان نوع فولاد خواهد بود.

در پرلیتی که با سرد کردن فولاد در زمان دمای مناسب تشکیل شده زیر ساختار نشاندهنده لایه های یک در میان مزیتی و لایه های سمنیت است بخاطر وجود این لایه های یک در میان این شکل پرلیت همچنین پرلیت ورقه ای هم خوانده می شود.

در فولاد با ۷۷/. درصد کربن پرلیت دارای لختی حدود ۳۲ تا ۳۸ راکول سی است اگر فولاد را در زمان دمای مناسب سرد کنیم تا را بدست بیاوریم لختی ممکن است چیز حدود ۴۰ تا ۵۰ را کول شود و ریز ساختاری آن نشاندهنده مخلوطی از مارتزیت است اما کار بیدها در رگه ها یا سوزنهای خوبی را تشکیل داده اند. بینیت از پرلیت لخت تر است و مارتزیت فولاد لخت تری است مارتزیتی که از فولاد با ۷۷/. درصد کربن تشکیل شده دارای لختی بین ۶۴ تا ۶۶ راکول سی است.

ریز ساختاری آن ممکن است خوب یا رگه باشد معمولا سوزنی شکل به یاد داشته باشید که اتمهای کربن در مارتزیت بین کریستالها گیر افتاده اند .و پرلیت و بینیت ریز ساختارهای نرم تری از فولاد نسبت به مارتزیت هستند چون در دمای بالاتری شکل گرفته اند و هیچ کربنی در کریستالها گیر نکرده است. پرلیت و بیینیت مخلوطی از مزیت و کاربید آهن هستند اما تمامی این ریز ساختارها پرلیت و مارتزیت می توانند در میان هم در شکل جدیدی از فولاد باشند که نرم افزار اصلی است.

برای مثال اگر ما بخواهیم ریز ساختارها مارتزیت را تغییر دهیم تا فلزی نرم تر و با قابلیت ماشینکاری راحتر داشته باشیم.

آن را تبدیل به ریز ساختاری کروی می کنیم. کروی شکلی از فولاد است که در آن کاربید آهن به شکل کروی در آمده است. کروی کردن آنیل زیر دمای بحرانی و با حرارت دادن فولاد مارتزیتی تا تقریبا ۱۳۰۰ درجه فار نهایت انجام می شود. توجه کنید که ۱۳۰۰درجه فار نهایت تنها کمی زیر دمای بحرانی تشکیل آستنتیت است. برای کروی کردن همچنین لازم است که دما بطور کافی بالا نگه داشته شود تا بدین وسیله ذرات کار بید آهن به هم نزدیک شوند تا ذرات کروی بزرگتر پدید آید و سپس فولاد سریعا سرد می شود. از آنجاییکه هیچ آستنتیتی وجود ندارد فولاد نمی تواند ساختار کریستالی خود را تغییر دهد و نتیجه آن یک ساختار نرم و آنیل شده است.

این کار آنیل زیر دمای بحرانی نامیده می شود و ریز ساختار نهایی آن کروی خواهد بود.

مخلوطی از مزیت و سمنتیت هستند . کار بیدها در زمینه مزیت بصورت گرد شده و مشخص هستند و ابزارها توانایی بریدن فولاد بدون مواجهه با مارتزیت لخت را دارند. مقادیر عظیمی از فولادهای کربنی برای بهبود خواص ماشینکاری و شکل پذیری کروی می شوند زیر ساختار کروی یک ضرورت برای فولادهای دامنه لختی آن تاثیر دارد هرچه مقدار کربن تا حدود ۶/. بیشتر باشد لختی مارتزیت لخت تر است.

با نگاه به جدول لختی راکول سی و درصد کربن و مارتزیتی که یک فولاد دارد فولادی با حدود ۶/.% کربن با لختی ۶۲ راکول سی سنتی بیشتر خواهد داشت نسبت به فولادی دارای ۴/.% کربن و ۵۵ به این خاطر ریز ساختار کروی برای ماشینکاری فولاد با کربن متوسط زیاد ضروری است . مهم فولاد کربنی هنگام تغییر فرم سرد روی قطعه کروی شده باشند .و مثل خم کاری ، کله زنی نورد فرج سرکاری سرد و فرآیندهای دیگر فرآیندهای دیگری برای کروی سازی تولیدات فله ای شامل حرارت دادن فولادهای ورقه ای گرم تا نقطه کمی پایین تر از دمای استحاله حدود ۱۳۰۰ به کار می رود در این جا دمای زیر بحرانی تا حدود ۱۵ ساعت نگه داشته می شود سپس بجای سرد کردن ، فولاد تا دمایی حدود ۱۳۷۰ درجه فار نهایت بین A3,A1 گرم می شودفولاد در دمای فوق تا حدود ۱ ساعت نگه داشتیم و آراسته ، حدود ۱۲۷۰ درجه فار نهایت با سرعت ۲۰ درجه فار نهایت در ساعت سرد می شود. سپس در ۱۲۵۰ درجه برای یک ساعت نگه داشته می شود و سپس تا دمای اتاق سرد می شود. آنیل در زیر دمای بحرانی که در آن فولاد لخت تر تا دمای قبل از دمای استحاله آستنتیتی گرم می شود. معمولا برای کروی سازی مارتزیت پرلیت به کار می رود. محدوده وسیعی از قطعاتی که از فولاد پر کربن ساخته می شوند ، به وسیله فرآیند آستمپرینگ عملیات حرارتی می شوند. آستنتیت به بینت تبدیل می شود.

آستمپر کردن فولاد از محدوده آستنتیتی تا دماییکه در آن بینیت تشکیل می شود سرد می شود و پس از آن ثابت نگه داشته باشد تا استحاله کامل شود. آستمپر کردن با آستنتیته کردن و سپس کوئیچ در حمام نمک مذاب انجام می شود.

فولاد در کوئیچ داغ سرد می شود تا در ۸۰۰ درجه فار نهایت عملیات سرد کردن وقفه بیافتد. نگهداری همه ما در ۸۰۰ بینت را تشکیل می دهد و سپس فولاد تا دمای اتاق سرد می شود. کوئیچ سریع بعضی قطعات فولادی ممکن است با تشکیل ماتزیت همرا باشد که موجب کج شدن یا شکستگی می شود ترک خوردن هم ممکن است اتفاق بیافتد همراه با تنش های باقی می ماند.

استمپر کردن مستقیم از آستنتیت و کنترل سرد شدن برای تشکیل منتج حداقل به تغییر شکل و افزایش چقر مگی و داکتلیلته می شود. و دامنه سختی نهایی چیزی حدود ۵۰ تا ۵۴ راکول است و مارتزیت شده با دامنه سختی مشابه داکتلیلته و چقرمگی بسیار کمتری دارد.

تعداد زیادی از قطعات در گروه فولادهای فنر فولادهای پر کربن مثل A1 تا A/s/109s معمولا آستمپر شده اند. موقع آستمپر کردن قطعات فولاد کربنی در کوبا با اتمسفر محافظت شده گرم می شود تا سطوح کربن فولاد حفظ شود. اتمسفر معمولا بر پایه هیدروژن تجاری گازهای گرماگیر حمام خشک یا واسطه دیگری است . هرچه مقدار کربن زیادتر باشد ، احتمال از دست دادن مقداری از کربن از سطح فولاد طی عملیاتی حرارتی بیشتر است . با وجود اتمسفر محافظت شده کوره تا محدوده دمایی ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه فاز نهایت و بسته به مقدار کربن گرم می شود. زمانیکه قطعات کاملا آستنتته شدند ، آنها به حمام نمک مذاب در محدوده ۶۰۰ تا ۷۰۰ درجه فار نهایت بسته به سختی مشخص شده انتقال می یابند. در ۶۰۰ درجه فاز نهایت ذرات کربن در بهتر از آنهایی هستند که در ۷۰۰ درجه تولید شده اند. هرچه دمای استحاله برای تشکیل بینت پایین تر باشد ، فولاد سخت تر است . ذرات در حمام نرم نمک باقی می مانند تا وقتیکه استحاله کامل شود. این حدود ۱۵ تا ۵۰ دقیقه طول می کشد.

قطعات سپس برای برای زدودن نمک و با آب شسته می شوند و سپس در محلول ضد زنگ غوطه ور می شوند. آستمپر کردن قابلیت بدست آوردن دقیقی را دارند در حالیکه ترک ها باید کاملا تغییر شکل یباید به حداقل برسد‘ آستمپر کردن خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

حال ما می دانیم طی عملیات حرارتی در داخل فولاد می گذرد، پس به مغازه های بیرون می رویم تا ببینیم چطور این تغییرات فرآیندها و تجهیزات در فروشگاههای مختلف با هم تفاوت دارند.

فرآیندهای عملیات حرارتی و تمام اسامی و روشها ممکن است با توجه به نوع فولاد مشخصات آنها متنوع می باشند.

مهره تجهیزات از تانکهای ساده کوئیچ تا کوره های پیوسته پیچیده است اما فرآیندها و تجهیزات فقط ۳ عملیات پایه را انجام می دهند.

نرماله کردن، آنیل و لخت کاری، همانطور که بعدا بحث خواهیم کرد، لخت کاری شامل استحکام به وسیله کوئیچ تغییر و زیر ساختار به آستینت، نرماله کردن عموما با افزایش دما تا ۱۰۰۰ درجه و بیشتر از استحاله A3 انجام می‌شود و سپس در هوا سرد می گردد. نرماله کردن زیر ساختار را همگن یک شکل می سازد و دانه ها را کوچک کردن آنها بازیافت می کند. توضیح آنیل کردن کمی مشکل است. آنیل کردن کمی مشکل است آنیل کروی ۲۵ یا بیشتر از آن راه د ارد. آنیل سیاه، آنیل آبی آنیل جعبه ای، آنیل خشک، آنیل شعله ای خیلی انواع دیگر و … عموما آنیل بدون توضیحات مشخص یعنی آنیل کامل، آنیل کامل به عنوان آشتیته کردن و خنک کردن آرام در محدوده استحاله تشریح می شود. آنیل معمولا برای بازیابی زیر ساختار و نرم کردن فولاد سازه به کار می رود. این یک مرحله میانی در فرآوری فولاد مثلا در کار سرد است. برای کار بیشتر فولاد، باید آنرا برای بازیابی زیر ساختار و دانه ها آنیل کرد کار تغییر شکل بیشتری بتوان روی آن انجام داد. زمانی که فولاد شکل داده شد یا ساخته شده و به شکل نهایی می رسید، آماده لخت کاری به وسیله کوئیچ و تمپر کردن است. فرآیند لخت کاری شامل می شود از: اول: آشتیته کردن و سپس کوئیچ کردن برای لخت کردن فولاد و بعد از آن تمیز کردن برای فرو نشاندن تنش های گسترش یافته در فرآیند لخت کاری.

حال ما می خواهیم ببینیم چطور این رویه ها در بازار مطرح می شوند؟ نرماله کردن برای بازیابی زیر ساختار، آنیل و سپس لخت کردن بوسیله کوئیچ و تمیز کردن و دیگر فرآیندها، به این رویه ها با تشریح عملیات طوری فولادهای کم کربن، متوسط کربن و و پرکربن می نگریم. برای سادگی و شفافیت عملیات حرارتی کاربردی ؟؟؟ فولادهای کربنی بنا به دامنه کردن آنها به ۳ مرحله تقسیم شده است.

فولاد کم کربن بین ۸/۰ تا ۲۹/۰ درصد کربن دارد، فولاد با کربن متوسط ۳۰/۰ تا ۵۰/۰ درصد کربن دارد و فولاد پر کربن که ۵۱/۰ تا ۹۵/۰ درصد کربن دارد. یکی از دلایل این کار هم این است که عملیات حرارتی مشخص ممکن است با توجه به مقدار کربن فولاد تفاوت داشته باشد، فرآیند عملیاتی مشابه برای فولاد کم کربن ممکن است کاملا متفاوت با عملیات روی فولاد پر کربن مشابه باشد. مثلا ما باید فولاد کم کربن ۱۰۱۰ را نرماله کنیم ولی احتمالا باید فولاد پر کربن ۱۰۸۰ را نرماله و تمیز نمائید. تنوع در روشهای عملیات حرارتی همچنین ممکن است وابسته باشد به نقطه ای که روی آن عملیات انجام می دهیم، سایز آن، شکل آن و استفاده نهایی آن نقطه دانش مبانی عملیات حرارتی و تجربه خوب روی جامدات و تمامی انواع فولادها و همه قطعات می تواند سطح کار عملیات شما را از مرحله ای از مهارت به مرحله ای از هنر تبدیل کند.

خوب، چیزی که الان انجام می دهیم ترسیم نکاتی برای شروع فرآیند عملیات حرارتی است. چیزهایی که باید بدانیم و چیزهایی که برای این فرآیندهای مشخصص، کارا هستند.

نرماله کردن: بسته به نوع فولاد، ما ممکن است خیلی ساده نرماله کنیم یا نرماله و سپس تمیز کنیم.

آنیل کردن: ما می توانیم کاملا آنیل کنیم تا پرلیت را به دست بیاوریم همچنین آنیل کردن برای ماشین کاری راحتر یا آنیل تحت دمای بحرانی برای آرام کردن تنش ها.

و بالاخره سخت کاری با کوئیچ و تمیز کردن.

کار نخست: نرماله کردن یاتاقان فرج شده است. انجام نرماله به تنهایی یا نرماله با تمیز؟

خوب، فولاد، AISI 1514 است. چقدر زمان به آن بدهیم و در چه دمایی درخواست بازار برای این نقطه ممکن است چیزی شبیه این باشد:

کار ما نرماله و تمیز کردن برای سختی برنیل بین ۱۶۰ و ۲۰۰ است. سپس تا ۱۵۷۵ درجه فارنهایت نرماله کردن و سپس تمیز کردن در ۱۲۰۰ درجه چرا باید تمیز کنیم. جواب ما داخل فولاد است و جائیکه ما می خوانیم از آن استفاده کنیم. فولاد AISI1514 است. ۱۵ به ما می گوید که این نمونه، یک فولاد کربنی است با سنگنزی بیشتر از حالت طبیعی پس نمونه باید مانند فولاد آلیاژی تحت عملیات قرار گیرد. اینجاست که شما باید هوشیار باشید. نمونه فرج گرم شده و به شکل است. بعد از فرج پلیه ها بعدی سطح باید لب بری شوند. که این قبلا لب بری شده چون فولاد AISI 1514 منگنز بالایی دارد. قطعه باید نرماله شود تا زیر ساختار آن بهبود بیابد و تمیز شود. تا پیله های فرج آن نرم شود. اگر، لبه های فرج آن را قبل از لب بری نرم نکنیم ؟؟؟ لبه های می شکنیم و آنها را کاملا می سائیم.

پس نمونه احتیاج به عملیات نرماله و تمیز کردن دارد، ما قطعه ای ۲۰۰۰۰ پوندی داریم پس کوره پوسته ای ؟؟؟ برای تولیدات بالا را استفاده می کنیم. مقدار کربن ۴۱/۰ درصد است. دیاگرام فازی آهن لمینت برای فولاد ٪۴۱/۰ کربن دمای A3­ را در ۱۴۷۵ درجه فارنهایت می دهد. که دمای نرماله کردن ما حدود ۱۰۰ درجه بالاتر از آن یعنی ۱۵۷۵ درجه فارنهایت است.

پس قعطات می توانند تا دمای ۱۵۷۵ درجه گرم شوند و سپس بسته به سایز قطعه در آن دما برای نفوذ نگهداری شوند. و بعد از آن در هوای ثابت یا اتمسفر محافظت شده خنک شوند. قطعات سپس باید در ۱۲۰۰ درجه فارنهایت برای ۱ ساعت تمیز شوند و در هوا خنک شوند. زیر ساختار قطعات نرماله شده و تمیز شده حالا حدودا نصف فریت و نصف پریت است.

فرآیند تمیز حتما مقداری از لختی که به وسیله نرماله کردن به وجود آمده از میان بر می دارد و این ساختار مطلوب ما در سخت کاری با کوئیچ است.

فولاد کم کربن

در بازار عملیات حرارتی بسیار با نورد سرد و ؟؟ سر و کار داریم. این کار معمولا احتیاج به آنیل کاری دارد. آنیل اصولا به صورت اولیه برای بهبود زیر ساختار و بر طرف کردن تنش های باقیمانده است.

اینجا ما سفارشی داریم که ۵۰۰ پوند است و احتیاج به آنیل دارد. شمشهای تخت فولادی نورد سرد شده AISI 1020 مشتری از ما خواسته تا برای مصارف خم کاری، و ؟؟؟ آن را افزایش دهیم. ۱۰۲۰ یک فولاد کم کربن است اما از حالیکه سخت کاری شده، زیر ساختار آن چیزی شبیه این است: زیر ساختار نشاندهنده دانه های تغییر شکل یافته و کشیده بر اثر کار سرد است. این نشاندهنده استحکام بسیار بالایی است و خم شدن فولاد با این زیر ساختار باعث ترک و شکستگی می شود. آنیل کردن، استحکام تسلیم را پائین می آورد. این سفارش با در است . راهی که ما می توانیم فرآیند خودمان را با آن مشخص کنیم. برای آنیل کامل فولادهای کربنی، دمای آنیل و سیکل خنک کردن در جدولی از دماها و سیکلهای خنک کردن پیشنهادی برای فولادهای کم کربن فرج شده کوچک آمده است. آهنگ سرد کردن در پانوست جدول داده شده: ۵۰ درجه فارنهایت در ساعت پس قدم اول در آنیل کردن فولاد AISI 1020، گرم کردن تا بالای دمای آستنه است.م تا دمای ۱۵۷۵ درجه فارنهایت. در ۱۵۷۵ درجه فارنهایت کار ما بر اساس اندازه قطعه در حرارت نگه داشته می شود. نگهداری در دما برای اطمینان از اینکه قطعه کاملا آستیشته شده انجام می شود و ساختار کریستالی آن کاملا مکعب با سطوح مرکز دار است.

قطعه سپس در کوره با سرعت ۵۰ درجه در ساعت و تا ۱۲۷۵ درجه خنک می شود که زیر خط A1 است. هدف از آرام سرد کردن با ۵۰ درجه در ساعت، یکنواخت نگه داشتن دمای قطعه است هنگامیکه آستینت از مکعب با سطوح در مرکز دار به مکعب مرکز دار و سمینت تبدیل می شود. در زیر دمای A1، تمامی فولاد، فریت BCC به علاوه سمینت است. در ۱۲۷۵ درجه فارنهایت هیچ آستینتی دیگر در فولاد وجود ندارد پس دیگر برای خنک کردن سریع، تا دمای اتناق مطمئن است. بعد از آنیل ۷۵ درصد و ۲۵ درصد پرلیت لایه ای می بینیم. اما به اختلاف زیر ساختار نگاه کنید.

قبل از آنیل،‌ فولاد دارای دانه های دراز و بد شکلی است. بعد از آنیل دانه ها با زاویه های یکسان داریم حال شما می توانید در زیر ساختار حاصله ببینید که فولاد نورد شده سرد شده اما حالا دیگر آنقدر داکتیل شده که می توان بدون شکسته شدن، آن را خم کرد.

همسانی دانه در تمامی انواع فولادها مهم است. هر چه اندازه دانه ها یکسان باشد، خواص فولاد یکسان است. برای این کار ما ۱۰۰۰۰ پوند حلقه های فولاد ریخته گیری شده داریم. قطعه ریخته گری شده ما AISI 1040 است. و از آنجا که بعد از ریخته گری، ماشینکاری می شود، باید کاملا آنیل شود همانطور که از هر لحاظ قطعه را برای فرآیندهای متعاقب دقیقا همانند ساختار ریخته شده نامناسب گرداند.

این درخواست سفارش بازار برای آنیل است. می توانید ببینید اختلاف بین آنیل فولاد کم کربن و فولاد پر کربن در دما است. ما فولاد AISI 1020 را تا ۱۵۷۵ درجه فارنهایت گرم کردیم. طبق جدولمان فولاد AISI 1040 می تواند تا محدوده دمای آنیل، بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰، و ۱۶۰۰ درجه فارنهایت گرم شود. در دمای ۱۵۶۵ هم می توانیم کار کنیم. اما اینجا از دمای کمتر برای صرفه جویی در گرم کردن استفاده می کنیم. دمای آنیل را تا محدوده پائنتر دما پائین می آوریم و در محدوده ۱۵۰۰ درجه فارنهایت در نظر می گیریم. حداقل دما در هیچ جایی استفاده نمی شود و فقط محدوده های پائین تر دمای پایانی مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات تا دمای ۱۵۰۰ درجه فارنهایت گرم می شوند و بر اساس اندازه آنها را در دما نگهداری می شوند. حالا قطعه می تواند در کوره تا ۱۲۰۰ درجه و با آهنگ استاندارد ۵۰۰ درجه در ساعت خنک شود و وقتی به ۱۲۰۰ درجه رسیدیم، می توانیم آن را سریعا تا دمای اتاق خنک کنیم. برای این کار ما از کوره ویژه (car botton) استفاده می کنیم. در ۴ ساعت تا ۱۵۰۰ درجه گرم می کنیم و ۶ ساعت خنک می کنیم. اتمسفر مورد استفاده شامل محصولات کمباسین می شود به زیر ساختار قطعه ریخته گری شده نگاه کنید: دانه های بسیار درشت و ساختار ضعیف اما بعد از آنیل ما مخلوط خوبی از فریت و پریت با دانه های مناسب به نسبت ۵۰-۵۰ داریم.

آنیل کروی

کار بعدی ما آنیل کروی است. آنیل کروی شامل چرخه گرم کردن، نگه داشتن و خنک کردن است.

فولادهای کم، متوسط و پر کربن می توانند با عملیات مشابهی کروی می شوند و این چیزی است که طی آنیل کروی کردن روی زیر ساختار اتفاق می افتد. به کاربیدهای دورن ساختار قبل از آنیل کردن توجه کنید بعد از آنیل کار بیدها کرویند و در اندازه و شکل هم سانند و این به این خاطر است که فولاد انتخاب شده هیچ وقت بیشتر از دمای A3 گرم نشده است. در کروی کردن بعضی اوقات فقط آستینت های پراکنده ای شکل می گیرند. طی سرد کردن کنترل شده فقط کاربیدها در فولاد حل و باز پخش می شوند. در این کار، ما می توانیم ۳ فولاد مختلف را تنها در یک لحظه آنیل کروی کنیم. AISI10B21، AISI1033 و AISI1062، فولادهای کم، متوسط کربن را می توانیم تمام این ۳ فولاد را در حالتی کاملا یکسان کروی کنیم چون هیچ وقت بالاتر از خط A3 گرم نمی کنیم پس هیچ وقت ۱۰۰٪ تشکیل آستیت نداریم.

تمامی کاری که آنیل کروی انجام می دهد، تغییر شکل کاربیدها در فولاد است. فولادها تا دمای ۱۳۰۰ درجه فارنهایت گرم می شوند و برای ۲ تا ۳ ساعت نگهداشته می شوند. قطعات سپس تا حدود ۱۲۵۰ درجه فارنهایت با آهنگ ۲۰ درجه فارنهایت در ساعت خنک می شوند. وقتی در این دما سرد شدند، فولاد باید برای یک ساعت در دما نگهداری شود و سپس قطعات در هوا تا حدود ۶۰۰ درجه فارنهایت سرد می شوند. این چرخه می تواند بسته به درصد منگنز تا حدودی تغییر کند. حال دوباره به زیر ساختارهای قبل و بعد نگاه می کنیم. ببینید چگونه کار بیدها در فریت کروی می شوند. این قطعات مشخصل فولادی پس از شکل دادن، ماشینکاری نشده اند. همچنین برای به حداقل ؟؟؟ شدن، از اتمسفر محافظت شده استفاده شد. اتمسفر استفاده شده در کروی کردن معمولا شامل اکو گازها، نیتروژن با هیدروکربن با مکش نرم می باشد.

آنیل تحت دمای بحرانی

آنیل در زیر دمای بحرانی ساده ترین فرآینده آنیل است. فولاد تا زیر محدوده دمای بحرانی A1 گرم می شود و به اندازه گرم می شود و به اندازه کافی نگهداشته می شود تا تاثیر مطلوب اعمال شود. آنیل در زیرهای بحرانی اصولا برای دوباره کریستاله کردن دانه های کار سرد شده که طی تغییر شکل فولاد شکل گرفته استفاده می شود. این همچنین برای آرام کردن تنش های قطعات ماشین کاری مانند جوشکاری، فرج، ریخته گری و بقیه بخش هایی که می توانند تنش باقیمانده ایجاد کنند استفاده می شود. فولادهایی مثل AISI 1010، ۱۰۳۰، ۱۰۵۰، چند نوع فولاد هستند که برای این کار در نظر گرفته می شوند. گاهی اوقات که وقتی قطعات کار سرد شده تغییر شکل می دهند در بخش های چند گانه، آنیل زیر دمای بحرانی به عنوان آنیل میانی مورد احتیاج است. یک نمونه۸ چرخه بارز، گرم کردن تا محدوده ۱۳۰۰ درجه است. نگه داشتن برای حداقل ۱ ساعت و بعد از آن خنک کردن هر چه تغییر فرم طی کار سرد لخت تر باشد، دمای آنیل کردن است. قبل از آنیل در زیر دمای بحرانی زیر ساختار نورد سرد شده فولاد ۱۰۸۰ نشاندهنده دانه های دراز و سختی است. بعد از آنیل کردن قطعات، زوایه های یکسان می شوند از آنجا که قطعات نورد سرد اغلب تحت ماشینکاری مشخصی قرار نمی گیرند برای جلوگیری از ایرادات، اتمسفر محافظت شده ممکن است لازم شود: ۹۶٪ نیتروژن به علاوه ۴٪ هیدروژن اغلب برای فولاد کم کربن استفاده می شود و وقتی گاهی دکر بوره شدن مسئله باز می شود، اگزوگازها به علاوه نیتروژن و هیدروکربن هم استفاده می شود.

؟؟؟؟

حال نگاهی به سخت کاری می اندازیم که گاهی هم به عنوان سخت کاری با کوئیچ و تمیز شناخته می شود.

برای سخت کاری ؟؟؟، فولاد باید آزادانه قبل از کوئیچ شدن، ؟؟؟ آستینه شود. دو چیزی کمتر از آستیته شدن کامل، منجر به از دست رفتن زیر ساختار و خواص مکانیکی ضعیف می شود. برای سخت کاری موفق آلیز کم شدن دما باید آنقدر سریع باشد که به دماغه منحنی نرسد. هدف ما رسیدن به زیر ساختاری کاملا ؟؟؟ است و سپس تمیز کردن برای رسیدن به بهترین ترکیب سختی، استحکام و ؟؟؟ این یک دیاگرام IT کره ها را نشان می دهد. خوبی و برتری آستمژ کردن، بی ترک بودن و تقریبا بدون تغییر شکل اتفاق افتادن آن است و همچنین برخورداری از چقرگلی و ؟؟؟؟ بیشتر و اینکه می تواند در مقایسه با تمیز کردن قطعات ؟؟؟ در سطح سختی یکسان، سختی بالاتری بگیرد. حال بعد از آستمپر کردن، تمیز کردن لازم است چون فولاد هنوز بینیتی است. به دلیل اینکه فولادهای کم کربن و متوسط کربن معمولا آستیچر می شوند، کوره ها اغلب برای استفاده از اتمسفر آندوترمیک و برای جلوگیری از اکربوره شدن طراحی شده اند. فولادهای متوسط تا پر کربن عموما سخت کاری القایی سطحی می شوند. فولادهای کم کربن معمولا با کربوریزه کردن یا ؟؟؟ کردن سطح سختی می شوند. سخت کاری سطحی عنوان برنامه ای دیگر در مجموعه عملیات حرارتی کاربردی است.

حالا شما آشنایی دارید اصول عملیات حرارتی، چیزهایی که درون فولاد کربنی اتفاق می افتد و اموری که در بازار عملیات حرارتی برای دریافت تغییرات در ساختار و خواص فولادها می گذرد. در تماس فلزات و آلیاژها که از نقشه های عملیات حرارتی می گذرند، فولادهای کربنی مشخصا مهمترین هستند. تناژ فولادهای کربنی که روزانه در تمام دنیا تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند، خیلی بیشتر از تمامی فلزات و آلیاژها با هم است که شامل فولادهای آلیاژی، رنگ نزن ابزار، چدن و آلیاژهای غیر آهنی مثل آلومینیوم، مس، تیتانیوم، نیکل، کبالت و آلیاژهای آنها و همچنین فلزات گرانبها و نسوز است. اما اساس متالوژی فولادهای کربنی، به شما پایه های تفهیم تغییرات متالوژیکی و تغییرات مورد استفاده برای عملیات روی تمامی این فلزات و آلیاژها را می دهد. حالا شما می دانید عملیات حرارتی روی فولادهای کربنی شامل چند مرحله فرآیند مهم است. نرماله کردن برای ؟؟؟ و بهبود ساختار، آنیل کردن برای قابلیت کار داشتن روی فولاد و سخت کاری و تمیز کردن برای افزایش و استحکام و استحکام خستگی و بهبود مقدار داکتیلیته و چقرگی.
می پسندم ۱ نمی پسندم ۰

این مطلب در تاریخ: شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت: ۱۷:۴۷ منتشر شده است
برچسب ها : تحقیق درباره فولاد چیست,سیستم کد بندی در فولادS/A,
نویسنده:سایت علمی و پژوهشی آسمان
نظرات(۰)
تحقیق درباره فولاد
بازدید: ۷۳
دسته بندی: تحقیق و پروژه رایگان,پروژه و تحقیق رایگان,دانش آموزی,تحقیق دانشجویی,

تحقیق رایگان سایت علمی و پژوهشی آسمان
تحقیق درباره فولاد

اصطلاح فولاد برای آلیاژهای آهن که بین ۰/۰۲۵ تا حدود ۲ درصد کربن دارند بکار می‌رود فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.

کاربرد انواع مختلف فولاد

از فولادی که تا ۰٫۲ درصد کربن دارد، برای ساختن سیم، لوله و ورق فولاد استفاده می‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن دارد و آن را برای ساختن ریل، دیگ بخار و قطعات ساختمانی بکار می‌برند. فولادی که ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد کربن دارد، سخت است و از آن برای ساختن ابزارآلات، فنر و کارد و چنگال استفاده می‌شود.
ناخالصی‌های آهن و تولید فولاد

آهنی که از کوره بلند خارج می‌شود، چدن نامیده می‌شود که دارای مقادیری کربن، گوگرد، فسفر، سیلیسیم، منگنز و ناخالصی‌های دیگر است. در تولید فولاد دو هدف دنبال می‌شود:

· سوزاندن ناخالصی‌های چدن

· افزودن مقادیر معین از مواد آلیاژ دهنده به آهن

منگنز، فسفر و سیلیسیم در چدن مذاب توسط هوا یا اکسیژن به اکسید تبدیل می‌شوند و با کمک ذوب مناسبی ترکیب شده، به صورت سرباره خارج می‌شوند. گوگرد به صورت سولفید وارد سرباره می‌شود و کربن هم می‌سوزد و مونوکسید کربن (CO) یا دی‌اکسید کربن (CO2) در می‌آید. چنانچه ناخالصی اصلی منگنز باشد، یک کمک ذوب اسیدی که معمولا دی‌اکسید سیلسیم (SiO2) است، بکار می‌برند:

· (MnO + SiO2 ——-> MnSiO3(l

و چنانچه ناخالصی اصلی سیلسیم یا فسفر باشد (و معمولا چنین است)، یک کمک ذوب بازی که معمولا اکسید منیزیم (MgO) یا اکسید کلسیم (CaO) است، اضافه می‌کنند:

· (MgO + SiO2 ——-> MgSiO2(l

(۶MgO + P4O10 ——-> 2Mg3(PO4)2(l
کوره تولید فولاد و جدا کردن ناخالصی‌ها

معمولا جداره داخلی کوره‌ای را که برای تولید فولاد بکار می‌رود، توسط آجرهایی که از ماده کمک ذوب ساخته شده‌اند، می‌پوشانند. این پوششی مقداری از اکسیدهایی را که باید خارج شوند، به خود جذب می‌کند. برای جدا کردن ناخالصی‌ها، معمولا از روش کوره باز استفاده می‌کنند. این کوره یک ظرف بشقاب مانند دارد که در آن ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن آهن مذاب جای می‌گیرد.

بالای این ظرف، یک سقف مقعر قرار دارد که گرما را روی سطح فلز مذاب منعکس می‌کند. جریان شدیدی از اکسیژن را از روی فلز مذاب عبور می‌دهند تا ناخالصی‌های موجود در آن بسوزند. در این روش ناخالصیها در اثر انتقال گرما در مایع و عمل پخش به سطح مایع می‌آیند و عمل تصفیه چند ساعت طول می‌کشد، البته مقداری از آهن، اکسید می‌شود که آن را جمع‌آوری کرده، به کوره بلند باز می‌گردانند.

روش دیگر جدا کردن ناخالصی‌ها از آهن

در روش دیگری که از همین اصول شیمیایی برای جدا کردن ناخالصی‌ها از آهن استفاده می‌شود، آهن مذاب را همراه آهن قراضه و کمک ذوب در کوره‌ای بشکه مانند که گنجایش ۳۰۰ تن بار را دارد، می‌ریزند. جریان شدیدی از اکسیژن خالص را با سرعت مافوق صوت بر سطح فلز مذاب هدایت می‌کنند و با کج کردن و چرخاندن بشکه، همواره سطح تازه‌ای از فلز مذاب را در معرض اکسیژن قرار می‌دهند.

اکسایش ناخالصی‌ها بسیار سریع صورت می‌گیرد و وقتی محصولات گازی مانند CO2 رها می‌شوند، توده مذاب را به هم می‌زنند، بطوری که آهن ته ظرف، رو می‌آید. دمای توده مذاب، بی آنکه از گرمای خارجی استفاده شود، تقریبا به دمای جوش آهن می‌رسد و در چنین دمایی، واکنشها فوق‌العاده سریع بوده، تمامی‌ این فرایند، در مدت یک ساعت یا کمتر کامل می‌شود و معمولا محصولی یکنواخت و دارای کیفیت خوب بدست می‌آید.
تبدیل آهن به فولاد آلیاژی

آهن مذاب تصفیه شده را با افزودن مقدار معین کربن و فلزهای آلیاژ دهنده مثل وانادیم، کروم، تیتانیم، منگنز و نیکل به فولاد تبدیل می‌کنند. فولادهای ویژه ممکن است مولیبدن، تنگستن یا فلزهای دیگر داشته باشند. این نوع فولادها برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در دمای زیاد، آهن و کربن با یکدیگر متحد شده، کربید آهن (Fe3C) به نام «سمنتیت» تشکیل می‌دهند. این واکنش، برگشت‌پذیر و گرماگیر است:

· Fe3C <——- گرما + ۳Fe + C

هرگاه فولادی که دارای سمنتیت است، به کندی سرد شود، تعادل فوق به سمت تشکیل آهن و کربن، جابجا شده، کربن به صورت پولکهای گرافیت جدا می‌شود. این مکانیزم در چدن‌ها که درصد کربن در آنها بیشتر است، اهمیت بیشتری دارد. برعکس، اگر فولاد به سرعت سرد شود، کربن عمدتا به شکل سمنتیت باقی می‌ماند. تجزیه سمنتیت در دمای معمولی به اندازه‌ای کند است که عملا انجام نمی‌گیرد.

تهیه فولاد
اطلاعات اولیه

محصولکوره ذوب آهن،چدناست که معمولا دارای ناخالصیکربن و مقادیر جزئیناخالصی‌های دیگر است که به نوعسنگ معدنو ناخالصی‌های همراه آن و همچنینبه چگونگی کار کوره بلند ذوب آهن بستگی دارد. از آنجایی که مصرف عمدهآهن در صنعت بصورتفولاد است، ازاین رو ، باید به روش مناسب چدن را به فولاد تبدیل کرد که در این عمل ناخالصی‌هایکربن و دیگر ناخالصی‌ها به مقدار ممکن کاهش ‌یابند.

روشهای تهیه فولاد

img/daneshnameh_up/e/e7/CH_T_PHOLAD.gif

روش بسمه در تهیه فولاد :

در این روش ناخالصی‌های موجود در چدن مذاب را به کمکسوزاندن دراکسیژن کاهش داده و آن را به فولاد تبدیل می‌کنند. پوشش جدار داخلی کوره بسمه ازسیلیسیااکسید منیزیمو گنجایش آن در حدود ۱۵ تناست. نحوه کار کوره به این ترتیب است که جریانی از هوا را به داخل چدن مذاب هدایتمی‌کنند، تا ناخالصی‌های کربن وگوگرد به صورتگازهای SO2 و CO2 از محیط خارج شود و ناخالصی‌هایفسفر و سیلیس موجود درچدن مذاب در واکنش با اکسیژن موجود در هوا به صورت اکسیدهای غیر فرار P4O10) و (SiO2 جذب جدارهای داخلی کوره شوند و بهترکیبات زودگداز Mg3(PO4)2 و MgSiO3 تبدیل و سپس به صورتسربارهخارج شوند. سرعت عمل این روش زیاداست، به همین دلیل کنترل مقدار اکسیژن مورد نیاز برای حذف دلخواه ناخالصی‌های چدنغیرممکن است و در نتیجه فولاد با کیفیت مطلوب و دلخواه را نمی‌توان به این روش بدستآورد.

روش کوره باز (یا روش مارتن ) در تهیه فولاد :

در این روش برای جدا کردنناخالصی‌های موجود در چدن ، از اکسیژن موجود درزنگ آهنیا اکسید آهن به جای اکسیژن موجوددر هوا در روش بسمه (به منظور سوزاندن ناخالصی‌هایی مانند کربن ، گوگرد و غیره) استفاده می‌شود. برای این منظور از کوره باز استفاده می‌شود که پوشش جدار داخلی آناز MgO و CaO تشکیل شده است و گنجایش آن نیز بین ۵۰ تا ۱۵۰ تنچدنمذاب است. حرارت لازم برای گرم کردنکوره از گازهای خروجی کوره و یامواد نفتیتأمین می‌شود. برای تکمیلعمل اکسیداسیون، هوای گرم نیز به چدن مذابدمیده می‌شود. زمان عملکرد این کوره طولانی‌تر از روش بسمه است. از این نظر می‌توانبا دقت بیشتری عمل حذف ناخالصی‌ها را کنترل کرد و در نتیجه محصول مرغوب‌تری به دستآورد.

روش الکتریکی در تهیه فولاد :

از این روش در تهیه فولادهای ویژه‌ای که برای مصارفعلمی ‌و صنعتی بسیار دقیق لازم است، استفاده می‌شود که درکوره الکتریکیبا الکترودهایگرافیت صورت می‌گیرد. از ویژگی‌های این روش این است که احتیاج به ماده سوختنی و اکسیژنندارد ودما را می‌توان نسبت به دوروش قبلی ، بالاتر برد.

این روش برای تصفیه مجدد فولادی که از روش بسمه ویا روش کوره باز بدست آمده است، به منظور تبدیل آن به محصول مرغوبتر ، بکار می‌رود. برای این کار مقدار محاسبه شده‌ای از زنگ آهن را به فولاد به دست آمده از روشهایدیگر ، در کوره الکتریکی اضافه کرده و حرارت می‌دهند. در این روش ، برای جذب و حذفگوگرد موجود در فولاد مقدار محاسبه شده‌ایاکسید کلسیمو برای جذب اکسیژن محلول درفولاد مقدار محاسبه شده‌ای) آلیاژ فروسیلیسیم (آلیاژ آهن و سیلیسیماضافه می‌کنند.
انواع فولاد و کاربرد آنها

از نظر محتوای کربن ، فولاد به سه نوع تقسیممی‌شود:

فولاد نرم : ایننوع فولاد کمتر از ۲/۰ درصد کربن دارد و بیشتر در تهیه پیچ و مهره ،سیم خاردارو چرخ دنده ساعت و … بکارمی‌رود.
فولاد متوسط : این فولاد بین ۲/۰تا ۶/۰ درصد کربن دارد و برای تهیه ریل وراه آهنو مصالح ساختمانی مانندتیرآهنمصرف می‌شود.
فولاد سخت : فولاد سخت بین ۶/۰ تا ۶/۱ درصد کربن دارد که قابل آب دادن است و برای تهیه فنرهایفولادی ، تیر ،وسایل جراحی،متهو … بکار می‌رود.

کاربرد انواع مختلف فولاد

از فولادی که تا ۰٫۲ درصد کربن دارد، برای ساختنسیم ، لوله و ورق فولاد استفاده می‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن دارد وآن را برای ساختنریل،دیگ بخارو قطعات ساختمانی بکار می‌برند. فولادی که ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد کربن دارد، سخت است و از آن برای ساختن ابزارآلات ،فنرو کارد و چنگال استفاده می‌شود.
ناخالصی‌های آهن و تولید فولاد

آهنی که ازکوره بلندخارج می‌شود،چدننامیده می‌شود که دارای مقادیری کربن ،گوگرد ،فسفر ،سیلیسیم،منگنز وناخالصی‌های دیگر است. درتولید فولاددو هدف دنبالمی‌شود:

۱٫ سوزاندن ناخالصی‌های چدن

۲٫ افزودن مقادیر معین از مواد آلیاژ دهنده به آهن

منگنز ، فسفرو سیلیسیم در چدن مذاب توسط هوا یااکسیژن بهاکسید تبدیل می‌شوند و با کمک ذوب مناسبی ترکیب شده ، به صورت سرباره خارج می‌شوند. گوگرد به صورت سولفید وارد سرباره می‌شود و کربن هم می‌سوزد ومونوکسید کربن (CO) یادی‌اکسیدکربن (CO2) در می‌آید. چنانچه ناخالصی اصلی منگنز باشد، یک کمک ذوباسیدی که معمولادی‌اکسید سیلسیم (SiO2) است،بکار می‌برند:

(MnO + SiO2 ——-> MnSiO3(l

و چنانچه ناخالصی اصلی سیلسیم یا فسفر باشد (و معمولاچنین است)، یک کمک ذوب بازی که معمولااکسید منیزیم (MgO) یااکسید کلسیم (CaO) است، اضافهمی‌کنند:

(MgO + SiO2 ——-> MgSiO2(l

(۶MgO + P4O10 ——-> 2Mg3(PO4)2(l

کوره تولید فولاد و جدا کردن ناخالصی‌ها

معمولا جداره داخلی کوره‌ای را کهبرای تولید فولاد بکار می‌رود، توسطآجرهایی که از ماده کمک ذوب ساخته شده‌اند، می‌پوشانند. این پوششی مقداری از اکسیدهایی راکه باید خارج شوند، به خود جذب می‌کند. برای جدا کردن ناخالصی‌ها، معمولا از روشکوره بازاستفاده می‌کنند. این کوره یک ظرف بشقاب مانند دارد که در آن ۱۰۰تا ۲۰۰ تن آهن مذاب جای می‌گیرد.

بالای این ظرف ، یک سقف مقعر قرار دارد کهگرما را روی سطح فلز مذاب منعکس می‌کند. جریان شدیدی از اکسیژن را از روی فلز مذابعبور می‌دهند تا ناخالصی‌های موجود در آن بسوزند. در این روش ناخالصیها در اثرانتقالگرما در مایع و عمل پخش به سطح مایع می‌آیند و عمل تصفیه چند ساعت طول می‌کشد،البته مقداری از آهن ، اکسید می‌شود که آن را جمع‌آوری کرده، به کوره بلند بازمی‌گردانند.
روش دیگر جدا کردن ناخالصی‌ها از آهن

در روش دیگری که از همین اصولشیمیایی برای جدا کردن ناخالصی‌ها از آهن استفاده می‌شود، آهن مذاب را همراهآهن قراضهو کمک ذوب در کوره‌ای بشکه مانندکه گنجایش ۳۰۰ تن بار را دارد، می‌ریزند. جریان شدیدی از اکسیژن خالص را باسرعت مافوق صوتبر سطح فلز مذاب هدایتمی‌کنند و با کج کردن و چرخاندن بشکه ، همواره سطح تازه‌ای از فلز مذاب را در معرضاکسیژن قرار می‌دهند.

اکسایشناخالصی‌ها بسیار سریع صورت می‌گیردو وقتی محصولات گازی مانند CO2 رها می‌شوند، توده مذاب را به هممی‌زنند، بطوری که آهن ته ظرف ، رو می‌آید. دمای توده مذاب ، بی آنکه از گرمایخارجی استفاده شود، تقریبا به دمای جوش آهن می‌رسد و در چنین دمایی ، واکنشهافوق‌العاده سریع بوده ، تمامی‌ این فرایند ، در مدت یک ساعت یا کمتر کامل می‌شود ومعمولا محصولی یکنواخت و دارای کیفیت خوب بدست می‌آید.
تبدیل آهن به فولاد

آهن مذاب تصفیه شده را با افزودن مقدار معین کربن وفلزهای آلیاژ دهنده مثلوانادیم ،کروم ،تیتانیم ،منگنز ونیکل به فولاد تبدیلمی‌کنند. فولادهای ویژه ممکن استمولیبدن،تنگستن یافلزهای دیگر داشته باشند. این نوع فولادها برای مصارف خاصی مورد استفاده قرارمی‌گیرند. در دمای زیاد ، آهن و کربن با یکدیگر متحد شده،کربید آهن (Fe3C) به نام «سمانتیت» تشکیل می‌دهند. این واکنش ،برگشت‌پذیرو گرماگیر است:

Fe3C <——- گرما + ۳Fe + C

هرگاه فولادی که دارای سمانتیت است، به کندی سرد شود، تعادل فوقبه سمت تشکیل آهن و کربن ، جابجا شده ،کربن به صورت پولکهایگرافیت جدامی‌شود و به فلز ، رنگ خاکستری می‌دهد. برعکس ، اگر فولاد به سرعت سرد شود، کربنعمدتا به شکل سمانتیت که رنگ روشنی دارد، باقی می‌ماند. تجزیه سمانتیت در دمایمعمولی به اندازه‌ای کند است که عملا انجام نمی‌گیرد.

فولادی که دارایسمانتیت است، از فولادی که دارای گرافیت است، سخت‌تر و خیلی شکننده‌تر است. در هریک از این دو نوع فولاد ، مقدار کربن را می‌توان در محدوده نسبتا وسیعی تنظیم کرد. همچنین ، می‌توان مقدار کل کربن را در قسمتهای مختلف یک قطعه فولاد تغییر داد وخواص آن را بهتر کرد. مثلابلبرینگاز فولاد متوسط ساخته شده است تاسختی و استحکام داشته باشد و لیکن سطح آن را در بستری از کربن حرارت می‌دهند تالایه نازکی از سمانتیت روی آن تشکیل گردد و بر سختی آن افزوده شود.

منبع : اینترنت

در روش برینل یک ساچمه از کاربید تنگستن یا فولاد (پرکربن یا سمانته آب داده شده) به قطر (D) روی جسم با نیروی (P) به مدت ثابتی (۱۰ ثانیه برای آلیاژهای آهنی و ۳۰ تا ۶۰ثانیه برای آلیاژهای غیر آهنی) توسط ماشین مربوطه، فشار ایجاد می کند. از تقسیم نیروی وارد بر سطح ایجاد شده (سطح عرقچین کروی) عدد سختی در این روش بدست می آید(شکل ۲۵-۲). سختی برنیل را به اختصار با BHN نمایش میدهند.

مقدار این سختی از رابطه‌ی زیر بدست می آید:

که در آن عبارت است از نیروی وارد به ساچمه (بار) و A سطح عرقچین کروی ایجاد شده روی فلز یا آلیاژ موردآزمایش است. از طرفی سطح عرقچین کروی با توجه به شکل اخیر چنین است:

در این روابط t عبارت از عمق فرورفتگی (نفوذ ساچمه در فلز یا آلیاژ) و d قطر دایره‌ی اثر است. به این ترتیب می توان سختی برینل را از رابطه‌ی زیر محاسبه و تعیین کرد.

h >

ضخامت نمونه‌ی مورد آزمایش باید حداقل ۱۰ برابر عمق فرورفتگی ساچمه در فلز نمونه باشد یعنی:

حداکثر عدد سختی برینل برای اندازه گیری سختی فلزات آهنی، فلزات غیر آهنی و آلیاژهای آن ها Mpa 4500 (تقریباً kgf/mm 450 ) است.

تجربه نشان داده است که بین عدد سختی برینل و تنش کششی ماکزیمم du رابطه‌ی تقریبی زیر برقرار است(این رابطه برای فولادهای پرکربن، فولادهای سمانته و همچنین فلزات غیر آهنی صدق نمیکند):

BHN×k=du

که در آن Kضریبی است که به جنس آلیاژ مربوط می شود. مثلاً برای فولاد نورد شده۳۶/۰=K و برای فولاد ریختگی K بین ۳/۰ تا ۴/۰ متغیر است. باید دانست که رابطه‌ی اخیر برای اجسامی که تقلیل سطح نسبی آنها زیادتر است بیش تر صدق میکند.

در عمل برای تعیین عدد سختی بعضی از فلزات و آلیاژها می توان از روابط بهتری که ذیلاً آمده است استفاده کرد.

فولاد با سختی ۱۲۵ تا ۱۷۵ برینل BHN 343/0= du

فولاد با سختی بیش تر از ۱۷۵ برینل BHN 362/0= du

آلومینیوم ریختگی BHN 26/0= du

مس ، برنج، برنز:

آنیل شده BHN 55/0= du

کار سرد شده BHN 40/0= du

دور آلومین:‌

آنیل شده BHN 36/0= du

سخت شده و پیر سختی BHN 35/0= du

در این دستگاه ابتدا نمونه را روی سندان می گذاریم. سپس گیره‌ی متحرک (چرخشی) را آنقدر می گردانیم تا سندان بالا بیاید و نمونه‌ی روی آن با ساچمه تماس پیدا کند. در این هنگام الکتروموتور را بکار می اندازیم تا وزنه آزاد شده و نیروی لازم توسط وزنه، به تدریج ساچمه را روی نمونه فشار دهد. زمان اعمال این فشار در جدول ۲-۲ برای قطرهای مختلف ساچمه (و سایر عوامل) درج شده است.

پس از آن که فشار لازم ایجاد شد و دایره‌ی اثر روی نمونه بوجود‌ آمد، جهت حرکت الکتروموتور را عوض می کنیم تا نیروی وزنه قطع شود. اکنون می توانیم گیره‌ی متحرک را بطور ورانه بگردانیم و سندان را پایین بیاوریم. نمونه که دایره‌ی اثر روی آن ایجاد شده است، برای اندازه گیری و تعیین قطر d توسط میکروسکوپ میکرومتر آماده است.

معمولاً دستگاههای آزمایش سختی برینل جداولی بصورت ضمیمه (پلاک) دارند. به کمک این جدول‌ها و اندازه قطر دایره‌ی اثر به سهولت و به سرعت عدد سختی برینل معلوم می شود(بدون استفاده از فرمول و محاسبه).

عملیات حرارتی بازپخت: (anealing)
این عملیات را برای

۱- از بین بردن اثر سخت‌کاری

۲- اصلاح ساختار داخلی

۳- افزایش قابلیت ماشین‌کاری

۴- افزایش قابلیت شکل‌پذیری

۵- حذف تنش‌های داخلی

۶- همگن کردن ساختار داخلی که عبارت است از گرم کردن قطعه تا درجه حرارتی معین نگهداری در این درجه حرارت (همانند سخت‌کاری) و سپس سرد کردن آرام (سرد کردن در داخل کوره).

بازپخت حین عملیات شکل دادن:

در موقع شکل دادن فلزات از جمله فولاد سخت می‌شوند و برای انجام بهتر عملیات شکل دادن این بازپخت انجام می‌شود عبارت است از حرارت دادن قطعه تا درجه حرارتی نزدیک AC1حدود ۷۰۰ درجه و سپس سرد کردن آرام).

بازپخت کروی کردن سمنت:

این بازپخت برای افزایش قابلیت ماشین‌کاری انجام می‌شود و عبارت است از حرارت دادن قطعه تا نزدیک AC1حدود ۷۰۰، نگهداری به مدت طولانی در این درجه حرارت و سپس سرد کردن آرام. در اثر این عملیات سمنت ساختار داخلی از شکل لایه‌ای به صورت کروی درامده و در نتیجه قابلیت ماشی‌کاری یا براده‌برداری افزایش می‌یابد.

بازپخت ایزوترم با منقطع:
معمولا در فولادهای آلیاژی کم کردن زمان بازپخت از این روش استفاده می‌شود.

در این عملیات ابتدا قطعه را مانند بازپخت کامل حرارت داده و سپس از نگه‌داری ابتدا تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد آن را سرد می‌کنیم (به وسیله انتقال به کوره دیگر و یا در هوا) در ۶۰۰ مدتی نگه داشته تا تتغییرات ساختاری انجام شود سپس آن را از کوره در آورده و در هوا تا دمای محیط سرد می‌کنیم مزیت این نوع بازپخت این است که زمان عملیات کاهش می‌یابد.

بازپخت ناقص:
این نوع بازپخت نیز برای افزایش قابلیت ماشین‌کاری سردی قطعات انجام می‌شود و عبارت است از حرارت دادن قطعه تا درجه حرارتی بین AC1و AC3.نگهداری در این درجه حرارت و سپس سرد کردن آرام.

بازپخت همگن کردن ساختار داخلی:
این بازپخت برای همگن کردن ساختار داخلی قطعات تولید شده از روش ریخته‌گری انجام می‌شود. به این ترتیب که قطعه فولادی را به میزان ۱۵۰ تا ۲۵۰ درجه بالای AC3 و یا ACM حرارت دادن و پس از نگه‌داری آن را به آرامی سرد می‌کنیم. علت بالا بودن درجه حرارت در این عملیات این است که فقط در این درجه حرارت‌های بالا عملیات نفوذ اتمها یا (دیفوزیون). انجام می‌شود.

عملیات حرارتی نرمال کردن Normalizing:

این عملیات برای طبیعی کردن و اصلاح ساختار داخلی برای قطعات فولادی انجام می‌شود و علارت است:

۱- حرارت دادن قطعه تا درجه حرارتی به میزان ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد بالای AC3یا ACM نگهداری در این درجه حرارت و سپس سرد کردن در هوا.