تحقیق درباره مواد به کار رفته در روش سل ژن
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره مواد به کار رفته در روش سل ژن

تحقیق درباره مواد به کار رفته در روش سل ژن


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره مواد به کار رفته در روش سل ژن

مواد اولیه که پیش از این در بر شمردن مزایای روش سل – ژن گفته شد، مواد اولیه مورد استفاده در این روش، در طبیعت جهان تحت شرایطی پیچیده و خاص سنتز شده و با درجه خلوص بسیار بالایی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. ما از الکوکسیدهای فلزی یکی از بهترین و رایج ترین گزینه ها در فرآیند ساخت سل ژل pzt تا کنون (یعنی تا سال ۲۰۰۶) می باشد.

۱ – ۱-تیتانیوم تترا ایزوپروکساید[۱]:
این ترکیب با فرمول شیمیایی  شفاف، با ویسکوزیته ۲٫۱۱cp، وزن مولکولی ۲۸۴٫۲۵ g/h و چگالی بین ۰٫۹۶۵ تا ۰٫۹۶۷kg/L می باشد. این ترکیب با خلوص بالا و جهت کار آزمایشگاهی از شرکت Merck تهیه شد. در برخی مقالات بجای این ترکیب از تیتانیوم دی ایزو پرو پوکساید استفاده شده است. [p . 6,5] که نوع این ترکیب تنها در انتخاب نوع حلال دخالت دارد، و با توجه به اینکه نتیجه نهایی یکسان است، ما ترکیب تترا را انتخاب کردیم که قیمت آن مناسب تر و تهیه آن راحتتر بود.

۱-۲ زیرکونیوم ان پروپوکساید[۲]

این ترکیب با فرمول شیمیایی  با ویسکوزیته بالا، چگالی ۱۰۴۴kg/lit و جرم اتمی نسبی ۳۲۷٫۵۷۲۹ gmol با درصد وزنی ۷۰% در ران پروپانول[۳] حل شده است. شرکت Aldrich آنرا جهت استفاده در مراکز تحقیق و توسعه، منتشر نموده است. این ترکیب در مجاورت با هوا بسرعت لخته شده و خواص اساسی خود را از دست می دهد. بنابراین بدقت خاصی در حین کار با آن نیاز است.

۱ – ۳ – اسیتل استون[۴]

حلالی بسیار مفید و پرکاربرد با فرمول شیمیایی  می باشد. نام خلاصه آن acach می باشد و شرکت Aldrich  با خلوص ۹۹+% در اختیار ما قرار دارد. این حلال جلوی تشیکل زود هنگام ژل را گرفته و به هم خوردن محلول کمک می کند. البته نوع حلال مورد استفاده بستگی به نوع الکوکسید فلزی انتخاب شده دارد. ایزوپروپانول[۵] نیز از حلالهایی است که در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد.

۱-۴- استات ؟؟؟ آبر[۶]

این ترکیب بصورت پودری سفید رنگ با فرمول شیمیایی  با خلوص ۹۸۹+% و محصول شرکت Merck می باشد، و جزو مواد اصلی در ساخت ژل PZT است.

۱-۵ – تریز هیدروکسی متیل اتان[۷]

طبق مطالعاتی که بعمل آمد، این ترکیب به انعقاد سریعتر سل کمک می کند [p.5] از آنجا که سه واحد متانول در این ترکیب به چشم می خورد، روشی که در آن از این ترکیب استفاده می شود، به روش تریل[۸] معروف است. مزین آن نسبت به روش دیول[۹] (شیوه ای که در آن از پروپاندول استفاده می شود) کاهش زمان ژل شدگی است. شکل ظاهری این ترکیب بصورت گلوله های سفید رنگ بود که با فرمول شیمیایی بسته   و خلوص ۹۹% از شرکت Merck تهیه شد.

۱-۶- متوکسی اتانول[۱۰]

یک حلال قوی و موثر جهت حل نمودن ژل نهایی می باشد. فرمول شیمیایی آن  و نام مختصر آن MOE می باشد. شرکت Merck آنرا با خلوص ۹۹٫۵% در اختیار ما قرار داد و در لیست ویژگی ها ترکیبات شیمیای، آنرا مضر و خطرناک اعلام نمود. بکار بردن این حلال، پایداری ژل نهایی را بطور چشمگیری افزایش می دهد.

۲ – شرایط آزمایشگاهی

جهت انجام فرآیند سل – ژل ما نیاز به به یک آزمایشگاه شیمی با تجهیزات کامل داریم تمام مراحل کار بایستی در محیط نیتروژن انجام پذیرد.

بدین منظور جریان گاز از یک سمت بالن سه دهانه وارد محلول شده و از دریچه بالایی بالن خارج می گردد. جهت پیشگیری از استنشاق گازهای حاصل از واکنش تمام مراحل کار بایستی زیر هود انجام شود. ما سیستم همزن مغناطیسی و گرم کن آنرا به یک ترموکوپل دیجیتال دقیقی متصل نمودیم و آنرا درون ظرف آبی که بالن محتوای درون آن ثابت شده بود، قرار دادیم. بدین ترتیب دمای محلول با دقت بسیار بالایی در دمای دلخواه ما تنظیم می گردد. توزین پودرها بکمک ترازوی دیجیتال در محفظه بسته شیشه ای و با دقت ۰٫۰۰۱ g و توزین مایعات توسط سرنگ پلاستیکی با حجم های ۲۵٫ml , 25ml و  و هر یک با دقتهای  انجام پذیرفت.

۳ – ساخت سل – ژل

۱-۳- مخلوط کردن[۱۱]

مقدار ۱۴٫۸۸gr استیل استون می افزاییم و اجاره می دهیم بمدت ۲ ساعت در دمای هم بخورد، در همین مراحل اولیه م شاهد یک مایه خمیری رنگ و چسبانک هستیم که برای همزدن آن با مشکل مواجه می شویم. در این مرحله طی واکنش هایی که هنوز شناخته شده نیست، استیل استون کمک می کند که گروههای پروپیل از زیر کونیوم جدا شوند. شبیه آنچه در فصل قبل دیدیم، آب به الکوکسید سیلیکن حمله می کند و طی عملیات هیدورلیز، گروههای الکلی شکل می گیرد. حاصل واکنش هیدرولیز، گروههای الکی شکل می گیرد. حاصل واکنش هیدرولیز، هیدروکسی های سیلیکن است. موازات هیدرولیز واکنش های تغلیظ بصورت زنجیره ای رخ می دهد. یعنی گروههای سیلیکن هیدورکسی در کنار یکدیگر قرار گرفته و با دیگری از آن پیوندهای   شکل می گیرد. [۲۰] .

بهمین شکل، آب حاصل از هیدرولیز به پیوندها دو گانه کربن – اکسیژن در استیل استونه حمله برده و آنها را می شکند، آب به الکوکسیدهای فلزی نیز یورش برده و طی عملیات هیدرولیز گروههای الکلی، از جمله پروپانول شکل می گیرد. بموازات این واکنش ها، هیدروکسی های فلزی در کنار هم قرار گرفته و با هم واکنش می دهند. حاصل این واکنش ها تشکیل آب بعلاوه گروههایی شامل پیوندهای فلز – اکسیژن فلز می باشد. این سری واکنش ها ادامه می یابد و در اثر تکرار واکنش های هیدرولیز و تغلیظ، الکیل ها جدا شده و پلها M-O-M ایجاد می شوند. [p-5].

با افزودن سایر مواد، این واکنش ها بطور زنجیره ای پیش می روند که در نهایت شبکه  شکل می گیرد که البته پس از حرارت دهی اتمها در ساختار پروسکایت متبلور می شوند.

واکنش هایی هیدورنیز تغلیظ مکانهای شیمیایی را رد سل ایجاد می کنند بتدریج که بشکه M-O-M شکل می گیرد، آب و الکل خارج شده اند واکنش در حفره های شبکه باقی می ماند.

پس از گذشت ۲ ساعت از آغاز واکنش، دما را تا پایین آورده و سایر مواد را شامل ۲۶٫۱۷gr استات سدب سرابه که ۱۴٫۵۶gr و تریز هیدروکسی متیل اتان و ۱۳٫۷gr تیتانیوم پروپوکساید (۷۵ درصد وزنی محلول در اسیکل استون) به محلول طلایی رنگ اولیه می افزاییم.

۲-۳ – ژل شدگی

ژل در همان آنگونه که ما دائم مجبور به حل آنیم. ویسکوزیته ژل در پایان کار بقدری بالا بود که نمی شد آنرا از ظرف (بالن) خارج کرد. ما آنرا با محلول ۰٫۷۵ مولار MOE,0.75M رقیق نمودیم و به ظرفی مناسب جهت خشک کردن منتقل کردیم.

۳ – ۳ – خشک کردن

این مرحله بر حسب نوع استفاه ما از ژل می تواند جزء مراحلی اصلی کار نباشد، مثلاً در کشیدن فیبر یا ساخت لایه و یا ساندویچ کردن ژل مابین دو صفحه، خشک کردن حذف یا تعدیل می شود. جزئیات فرآیند خشک شدن در فصل قبل آمده است. ژل در دمای  بمدت ۲۴h (24 ساعت) در خشک کن، خشک شد. از آنجا که ما هیچ تصویر و پیش زمینه ای از ژل خشک شده نداشتیم، آنرا ۱۶ ساعت دیگر در این دما نگه داشتیم. در نهایت آنچه بدست آمد، خمیری قهوه ای رنگ و چسبناک شبیه چسب آهن بود. در حین خشک شدن قسمت اعظم آب و مواد الکی از حفره های ژل خارج شد. گر چه این حرارت برای خشک کردن کامل ژل و تبدیل آن به پودر کافی نبود. ما مواد بدست آمده را برای مراحل بعد به دو قسمت تقسیم کرده و در دو بوته از جنس آلومینا قرار دادیم.

کلسینه کردن از جمله مراحل اساسی در ساخت سد امیک PZT می باشد. می توان گفت مهمترین مرحله در فرآیند ساختع این مرحله می باشد چرا که ساختار اصلی سرامیک در این مرحله شکل می گیرد. در حین کلسینه کردن همزمان با خروج کامل آب و الکل از حفره های ژل، اتمها در ساختار پروسکایت متبلور می شوند.

۱-۴- زمان کلسینه کردن

در مقالات مختلف زمانی کلسینه کردن در حدود کیساعت ذکر شده است. [P.4-P.2]. این زمان برای مواردی است که ژل PZT از ترکیباتی که متفاوت از آنچه ما بکار بردیم، ساخته شده است.

ما نیز بدلیل اینکه هیچ گزینه دیگری در دست نداشتیم، این زمان را ملاک قرار دادیم. با اولین بار آزمایش، نتیجه رضایتبخش بود. بطور قطعی می توان اعلام نمود: یکساعت زمانی مناسب جهت کلسینه کردن ژل PZT ساخته شده بروش تریل می باشد.[۱۲]

۲-۴- دمای الکسینه کردن

برای ما انتخاب دمای مناسب دشوار بود، چرا که پودرهای ساخته شده PZT از الکوکسیدههای متفاوت از آنچه ما در این مقاله بکار بردیم، ساخته شده بود در این مقالات دما در بازه ای بین  تا  پیشنهاد شده است. (P.2 , P.4) ما دو دمای  را برای دو نمونه انتخاب نمودیم.

۳-۴- پخت نمونه

کوره مورد استفاده در این مرحله، یک کوره پخت طولانی (Forni-Ficola-HOBY) قابل برنامه ریزی و دارای پروگرم

نمونه اول با شیب  بدمای  رسید، یک ساعت در این دما ماند و سپس از کوره خارج شد. نمونه دوم نیز بهمین ترتیب از دمای  با شیب  بدمای  رسید و یکساعت در دمای  قرار گرفت. از آنجا که نمونه ها پوردی بودند، نیاز نبود تحت ژریم دمایی مشخصی سرد شود و ما نمونه ها را بلافاصله از کوره خارج کردیم. هر دو نمونه را که بشکل پوردی زرد رنگ بودند در هاون آگات (عقیق) کاملاً پودر کردیم. چسبندگی پودرها بعلت ابعاد ریز دانه بندی بسیار زیاد بود و براحتی به اجسام در تمام با خود می چسبید.

۵ – مطالعات XRD

مطالعات پراش اشعه (XRD) x توسط دستگاه XRD مدل Philips نشان داد که فاز پروسکایت PZT در نمونه کلسینه شده در دمای  تشکیل نشده است. اما در نمونه کلسینه شده در دمای  فاز پروسکایت PZT، بدون حضور هیچ فاز اضافی، کاملاً تشکیل شد. (شکل … ) پیکها در زوایی که پیش بینی می شد شکل گرفت. پیک اول در زاویه  مربوط به جهتگیری  می باشد. پیک دوم که قویترین پیک کریستال PZT است، در زوایه  تشکیل شد. این پیک حاصل پراش از صفحه (۱۱۰) است. بهمین ترتیب پیک بعدی در فاصله  تا معرف جهتگیری (۱۱۱) و در  معرف جهتگیری (۲۰۰) می باشند.

مطالعات XRD همچنین ساختار  را برای نمونه کلسینه شده در دمای  نشان داد. این ساختار معادل استوکیومتری PZT(Zr/Ti:58/42) می باشد. این اختلاف نسبت به مقالاتی که مواد مشابه آنها انتخاب شده بود، ینی [P.5D.6]PZT(52/47) بعلت تفاوت در مقدار حلال استیل استون و نیز تفاوت در نوع الکوکسید تیتانیوم و حلال آن می تواند باشد. البته تاثیر پارامترهای گوناگون فرآیند سل – ژل شامل نوع و میزان حلالها و محلولها، نوع ماده آغازگر واکنش، دما در هر مرحله، زمان، روند ژل شدگی، کهنگی، خشک کردن آبزدایی و چگالش، براستومیومتری جز مباحثی است که باید مورد مطالعه بیشتر قرار گیرد.

دمای کلسینه کردن پودر PZT ساخته شده از این ترکیب بین  تا  خواهد بود. انتخاب دمایی در حدود  می تواند بهترین گزینه باشد، بشرطی که بخواهیم به ابعاد دانه بندی لطمه ای وارد نشود چرا که در دماهای بالاتر، ابعاد دانه های بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و رشد می کنند.

۶ – سینترینگ – یا رشد بلور

این مرحله جهت افزایش استحکام سرامیک در مقابل عوامل خارجی انجام می شود. زمان و میزان گرما دهی در این مرحله تاثیر بسزایی در اندازه دانه ها دارد و بهمین ترتیب اندازه دانه ها عاملی اساسی و تعیین کننده در ضرایب الکتریکی سرامیک و چگالی آن می باشد. (II) جهت سینترینگ بایستی پودر را بشکلی مشخص در آورد و آنرا جهت مراحل بعدی آماده نمود.

۱-۶- شکل دادن و قالب زدن

قالبی که برای تهیه قرصها انتخاب کردیم، پرس پنوماتیک با فشار تهیه می گردد. در حین قالب زدن مقداری چسب نیز به نمونه ها اضافه می شود، که از جنس مواد آلی است و هنگام سینترینگ خارج می شود.

ما دو سطح قرص را ورق آلومینیوم قرار دادیم تا سطح حتی الامکان صاف بدست آید.

۲-۶- پخت نمونه یا سنترینگ

دما و زمان سینترینگ نیز از جلمه کمیاتی بود بطور دقیق گزارش نشده بود. بعنوان اولین آزمایش دمای  و زمان ۲ ساعت بر طبق مراجع مشابه [P2~P4] انتخاب گردید.

قوص ها ؟؟؟ روی صفحه ای از جنس اکومینا (AL2O3) قرار دادیم و روی آنرا نیز با یک بوته اکومینیایی پوشاندیم. کنار قرص ها زائده های پودر را قرار دادیم تا با اشباع محیط مانع فرار سرب شویم. از آنجا که فرار سرب اثر منفی بر خواص پیزوالکتریک می گذارد، ما با پوشاندن کامل بوته با پودر آلومینا تا حد امکان مانع فرار سرب شدیم.

مراحل مختلف تعدادی قرص در دماهای  بمدت دو ساعت سینتر شده و جهت مطالعات SEM آماده گردید.

۷ – بررسی ساختار ریز و مطالعات SEM

بمنظور مطالعه ساختار ریز و تعیین اندازه دانه ها، نمونه مورد نظر بایستی واجد شرایطی خاص باشد. نمونه های پودری در معرض تابش الکترون جابجا شده و تصاویر خوبی بدست نمی رسد. بنابراین بهتر است نمونه ها بصورت فرصهایی با سطوح صاف درآیند.

سطح نمونه باید بگونه ای باشد که اسکن الکترون از سطح آن بتواند دانه بندی و ساختار نمونه را بوضوح نشان دهد. بدین منظور نمونه طی مراحل زیر بایستی مهیا گردد.

۱-۷- مانت کردن (نگه داشتن)[۱۳]

از آنجا که نمونه ها کوچک بوده و نمی توان آنها را براحتی پولیش داد، مانع آنها را در قرصهایی به قطر از جنس ماده ای شفاف و محبوس می کنیم.

این عمل توسط دستگاه Simpliment/mounting press ساخت شرکت BUEHLER انجام می شود.

۲-۷- پولیش کردن[۱۴]

پولیش دادن توسط دو دستگاه (سایش درشت[۱۵]- سایش[۱۶]) پولیشر دستی BUEHLER/METASERV دارای ۴ کاغذ سنباده ۸۰۰,۶۰۰,۴۰۰,۳۲۰ میکرون می باشد. سنباده زدن بترتیب از سنباده درشت تا ریز با دقت و حوصله کافی بایستی انجام شود. در حین سنباده کاری از آب مقطر استفاده می شود تا عمل پویش روانتر و کاملتر انجام پذیرد. مادامی که سایپ درشت انجام می شود، تغییر شکلهای نرمتری روی سطح نمونه بعلت ذرات سایش دهنده بوجود خواهند آمد. البته این ناحیه زیاد عمیق نبوده و توسط ذرات سایش دهنده ریزتر برداشته می شود. تمام مراحل پویش دهی، بکمک میکروسکوپ سطح نمونه را بررسی می نماییم تا از چگونگی روند کار و موفقیت عملیات اطمینان حاصل کنیم.

۷-۲-۲- پولیشر الکتریکی

دستگاه پولیشر الکتریکی با نام Grinder & Pokisher (ساخت BUEHLER/UK LTD , Coventry England) دارای دو سطح سنباده دوار است که با سرعت قابل تنظیم ۱۰۰ تا ۵۰۰ REV/min می چرخد، ماده ساینده مورد استفاده در این مرحله خمیر الماس  ۶,۱ میکرون می باشد که روی سطوح دوار مالیده می شود. در پایان این مرحله نبایستی هیچ گونه خراشی زیر میکروسکوپ مشاهده گردد. چنانچه این مراحل بخوبی صورت نگیرد، SEM تصاویر مناسبی نخواهد داد و بایستی تمام مراحل را مجدد تکرار نمود. چنانچه ما یکبار بدلیل پولیش ناکافی مجبور شویم مراحل را تکرار کنیم.

۷-۳- اولتراسونیک[۱۷]

اولتراسونیک دستگاهی است که با ایجاد امواج فرد صوت ناخالصی ها و زائده های موجود در سطح نمونه را از آن پاک می کند. ما نمونه را بمدت شش دقیقه در آب مقطر موجود در ظرف اولتراسونیک (SASSUOLO – Italy) در دمای  قرار دادیم.

۷-۴- اچ کردن

فرآیند اچ کردن شامل شستشوی نمونه با محلول اسیدی با غلظت مناسب می باشد بگونه ای که سطح نمونه در حدی که ساختار ریز را بخوبی نمایش دهدع خورده شود. ما نمونه را در محلول %۱ اسید فلوریدریک HF بمدت ۵ ثانیه اچ کرده و سپس با آب مقطر شستشو دادیم. نمونه پس از خشک کردن بمدت ۴۵ دقیقه جهت مطالعه با SEM آماده می باشد.

۷-۵- بررسی ساختار ریز بکمک SEM

نمونه هایی که قرار است تحت مشاهدات SEM قرار گیرند بایستی توسط طلا که بهترین رسانای جریان می باشد، بمنظور ارتباط الکتریکی، پوشیده شوند. طلا توسط دستگاه اسپاترینگ[۱۸] بر روی هر نمونه کوت می شود.[۱۹]

آنچه در مطالعات SEM برای ما اهیمت داشت، چگونگی دانه بندی و اندازه دانه‌ها[۲۰] بود.

ردیف

دمای سینترینگ بر حسب درجه سانتیگراد

مدت زمان سینترینگ بر حسب ساعت h

اندازه

دانه ها

نتایج

۱

۱۰۰

۲

دانه ها ذوب شده و درون هم فرو رفتند مرز مشخصی نداشت. دما بالا بود.

۲

۹۰۰

۲

۳

۷۰۰

۲

مرز دانه ها مشخص تر می باشد اما دما می تواند پایین تر باشد.

۴

۶۰۰

۱

نتیجه خوب است دانه بندی واضح تر و مرز دانه ها مشخص است.

۱ – Titnnium tetraisopropoxide

۲ – Zireconium (IV) n – propoxide

۱ – n – proparot

۲ – acetylacenton

۳ – isopropanol

۴ – Lead (II) acetate trihydreate

۱ – ۱,۱,۱- Tris (hyclroxymethyl)ethane

۲ – triol route

۳ – diol

۴ – Methonxythanol

۱- mixing

۱ – نتیجه حاصل از این کار در هیچ مقاله ای اعلام نشده بود.

۱ -Mounting

۱ – Hand Polisher

۲ – Course grinding

۳ – Fine grinding

۱ – Ultrasonic

۱ – Sputtering2

۲ – Coating

۳ – grain size