تحقیق درباره نماز دانلود تحقیق و مقاله رایگان و کامل
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره نماز

تحقیق درباره نماز


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره نماز

شناخت معبود و آفریدگار ، محبت او را در دل ایجاد می کند و این محبّت ، انسان را به پرستش و عبادت و اظهار کوچکی و تواضع در برابر عظمت او وامی دارد .

نماز ، جلوه ای از بندگی انسان در پیشگاه خدا و مظهر عبودیت و عبادت است .

آنکه « بنده » آفریدگار است و این بندگی را احساس می کند و می داند و باور دارد ، در برابر او ، مطیع فرمان است و در پیشگاهش سر بر خاک می نهد و قامت خم می کند و به سجده می افتد و با وی راز می گوید و نیاز می طلبد و آن خالق بی همتا را که سررشته دار اوست ، به عظمت و پاکی می ستاید .

فلسفه آفرینش انسان ، بندگی و عبادت و عبودیت است . این صریح کلام الهی در قرآن کریم است که می فرماید :

« و ما خلقت الجنّ و الأنسُ الاّ لیعبدون » جن و انسن را ، جز برای پرستش و بندگی خود ، نیافریدم .

این حکمت و هدف والا ، سر لوحه همه رسولان الهی نیز بوده است . در قرآن
می خوانیم :

« ولقد بعثنا فی کلّ امّه رسولاً اَنِ اعبدُوا الله و اجتنبوا الطاغوت » در هر امتی پیامبری بر انگیختم که ( به مردم بگویند ) : « الله » را بپرستید و بنده خدا باشید و از طاغوت بپرهیزید .

ناگفته نماند که این بندگی کردن ، سودی به خدا نمی رساند بلکه مایه عزت و سعادت خود انسان است و گرنه خداوند بی نیاز مطلق است .

من نکردم خلق تا سودی کنم

بلکه تا بربندگان جودی کنم

اگر یک معلم هم به شاگردانش می گوید : درس بخوانید ، نفع این درس خواندن به خود آنان بر می گردد و برای معلم سودی ندارد .

آنچه که ریشه و سبب عبودیت و بندگی انسان است عبارتست از :

۱- عظمت خدا :

بر خورد با یک شخصیت عظیم ، انسان را به تواضع وا می دارد ، دیدار با یک دانشمند بزرگ ، آدمی را به تکریم و احترام وا می دارد ، چون که انسان در برابر عظمت و دانش آن شخصیت و این دانشمند ، خود را کوچک و کم سواد می بیند . خداوند ، مبدأ همه عظمت ها و جلال هاست . شناخت خداوند به عظمت و بزرگی ، انسان ناتوان و حقیر را به کرنش و تعظیم وا می دارد .

۲- احساس نیاز و وابستگی :

انسان ، برخوردار از عجز و نیاز و ناتوانی است و خداوند ، در اوج بی نیازی و غنای مطلق و سررشته دار امور انسان هاست . این هم عاملی است ، تا انسان در برابر خداوند ، « بندگی » کند .

۳- سپاس نعمت :

توجه به نعمت های بی حساب و فراوانی که از هر سو و در هر زمینه ما را احاطه کرده ، قوی ترین انگیزه را برای پرستش پروردگار ایجاد می کند . نعمت هایی که حتی پیش از تولد انسان شروع می شود و در طول زندگی همراه ماست و در آخرت هم ( اگر شایستگی داشته باشیم ) از آنها بهره مند خواهیم شد . در قرآن به این نکته اشاره شده و به مردم زمان پیامبر (ص) می فرماید : « فلیعبدوا ربّ هذا البیت ، الّذی اَطعمهم و آمُنَهم مِن خوف » باید خدای کعبه را عبادت کنند ، خدایی که آنان را از گرسنگی نجات داد و سیر کرد و از ترس ، ایمن ساخت .

۴- فطرت :

در سرشت انسان ، پرستش و نیایش وجود دارد . اگر به معبود حقیقی دست یافت ، که کمال مطلوب همین است ، و اگر به انحراف و بیراهه دچار شد ، به پرستش معبودهای بدلی و باطل می پردازد . بت پرستی ، ماه و خورشید پرستی ، گوساله و گاو پرستی ، نمونه های انحرافی است که وجود دارد ، کسانی هم پول و مقام و همسر و ماشین و طاغوت و مدال و . . . را می پرستند .

انبیاء ، آمده اند تا فطرت را در مسیر حق ، هدایت کنند و انسان را از عبادت های عوضی نجات بخشند . حضرت علی (ع) در مورد بعثت رسول خدا (ص) می فرماید :
« فَبُعث الله محمداً بالحقِ لیخُرِج عبادُه مِن عباده الأوثانِ الی عبادته . . . »

خداوند حضرت محمد (ص ) را بر انگیخت ، تا بندگانش را از « بت پرستی » به
« خداپرستی » دعوت کند .

روح عبادت در فطرت انسان نهفته است و اگر خوب رهبری نشود به عبادت بت و طاغوت می گراید . مثل میل به غذا که در هر کودکی هست ، ولی اگر راهنمایی نشود ، کودک خاک می خورد و لذّت هم می برد . بدون هدایت صحیح این گرایش فطری ، انسان به عشقهای زودگذر پوچ یا پرستش های بی محتوای انحرافی دچار می شود .

چگونه عبادت کنیم ؟

مگر نه اینکه آدرس هر خانه را باید از صاحبخانه گرفت ؟

و مگر نه اینکه در هر ضایفت و مهمانی ، باید نظر میزبان را مراعات کرد ؟

عبادت ، حضور در برابر خدایی است که صاحب جهان است ، و نشستن بر سر مائده های معنوی پروردگار است که برای « بندگان » فراهم کرده است .

پس ، چگونگی عبادت را هم از او باید فرا گرفت و به دستور او عمل کرد و دید که او چه چیز را عبادت دانسته و عبادت به چه صورت را از ما طلبیده است ؟

غیر از شکل ظاهری عبادات ، به خصوص نماز ، که بیشتر درباره آن مطلب خواهیم داشت ، محتوای عبادت را هم باید از دید اولیای دین و متن مکتب شناخت و به کار بست .

بهترین عبادت ها آنست که :

۱- آگاهانه باشد

دو رکعت نماز انسان آگاه و دانا ، از هفتاد رکعت شخص نادان برتر است و عبادت کننده نا آگاه ، همچون الاغ آسیاب است که می چرخد ولی پیش نمی رود .

امام صادق (ع) فرموده است : کسی که دو رکعت نماز بخواند و بداند با که سخن می گوید ، گناهانش بخشیده می شود . در اینصورت است که نماز ، معراج روح می شود و عامل بازدارنده از فساد و موجب قرب به خدا .

۲- عاشقانه باشد

آنچه موجب نشاط روح در عبادت می شود و عابد ، از پرستش خود لذّت می برد ، عشق به الله و شوق به گفتگوی با اوست . عبادت های بی حال و از روی کسالت و سستی و خمودی ، نشانه نداشتن شور و شوق نیایش و نجوا با پروردگار است .

در دعا می خوانیم : « . . . واجعل نشاطی فی عبادتک » خداوند ! نشاط مرا در عبادت خودت قرار بده .

آنانکه از عبادت لذّت نمی برند ، همچون بیماری هستند که از غذای لذیذ ، لذّت نمی برند . اگر این شوق و عشق باشد ، دیگر چندان نیازی به تبلیغ و تشویق و تحریک از بیرون نیست ، بلکه انگیزه درونی انسان را به عبادت وا می دارد و آن گونه که برای دیدار یک شخصیت معروف و محبوب ، لحظه شماری می کنیم و از آن دیدار ، مسرور می شویم ، از عبادت هم به وجد و نشاط می آییم .

برای عاشقان ، شنیدن صدای « اذان » ، اعلام فرا رسیدن لحظه دیدار است ، پیامبر اسلام که به بلال ، می فرمود : « ارحنا یا بلال » ای بلال ! ما را از غم و تلخی نجات بخش ، شوق زاید الوصف آن حضرت را به نماز می رساند .

۳- خالصانه باشد

هیچ چیز همچون « ریا » و خود نمایی و مردم فریبی ، آفت عبادت نیست . و از آن طرف ، هیچ چیز چون خلوص ، ارزش آفرین عبادت و نماز نمی باشد ، البته داشتن اخلاص در عبادت ، بسیار دشوار است و دل و جان را از تهاجم وسوسه های ابلیسی رهاندن ، رنجی بزرگ دارد و همتی بلند و اراده ای نیرومند می طلبد . عبادت ، تا خالص نباشد ، در درگاه الهی پذیرفته نیست و تنها پیشانی بر زمین زدن و قرائت تام داشتن و صف اول جماعت ایستادن و . . . ملاک نیست . باید نماز و بندگی ، از رنگ ریا پاک و به رنگ الهی ( صبغه الله ) آراسته باشد تا به خدا برسد . تعبیر قرآن چنین است :

« و ما امروا الا لیعبدوا الله مخلصین له الدین » هیچ دستوری عبادی برای مردم نیامده مگر آنکه امر به اخلاص در آن شده است .

۴- خاشعانه باشد

خشوع ، حالت قلبی انسان در عبادتست و نتیجه توجه کامل به مقام بندگی در آستان ، الهی است . آنکه نیاز و عجز خود را می داند و عظمت و کمال الهی را می شناسد و در عبادت ، خود را در برابر آن خدای بی همتا و آگاه می یابد ، دل ، حالتی متناسب با این « حضور » پیدا می کند ، قلب ، خاشع می شود ، نگاه ، افتاده می گردد ، توجه از هر چیز دیر بریده و به معبود متوجه می شود .

قرآن در توصیف مومنان و عبادتشان می گوید :

« الذین هم فی صلواتهم خاشعون » در نمازشان خاشعند .

این حالت ، محصول آن توجه است . در حدیث است :

« اعبد الله کانک تراه » خدا را چنان عبادت کن که گویا او را می بینی در توصیه دیگری در حدیث آمده است :

« فصلها لوقتها صلاه مودع » چنان نماز را در وقت خودش بخوان که گویا نماز آخرین است ، یعنی همواره این حالت را داشتن که گویا فقط برای همین یک نماز آخرین ، فرصت مانده است .

۵- مخفیانه باشد

رسولخدا فرمود : « اعظم العباده اجراً اخفاها » پاداش عبادتی بیشتر و بزرگتر است که مخفی تر باشد . این برای آنست که عبادت ( به خصوص عبادت های مستحب ) در حضور جمع ، زمینه بیشتری برای تظاهر و ریا و در نتیجه کاهش پاداش ، پدید می آورد . البته این در مواردی است که اسلام ، خود ، امر به عبادت آشکار نکرده باشد ، همچون نماز جماعت در مسجد ، که از نماز تنهایی در خانه برتر است .

شیطان ، دشمن رستگاری انسان است و سوگند خورده که همواره در راه انسان ، چاه گمراهی و پرتگاه گناه بکند و همچون خود ، انسان را هم جهنمی کند . از این رو ، برای تباه ساختن عمل عبادی انسان دام می گسترد و عبادت او را فاسد می سازد .

یا از راه ریا و خراب کردن نیت .

یا به صورت عٌجب و خودپسندی بخاطر عبادت

و یا از طریق سلب توفیق از انسان

و . . . یا از راه کشاندن به گناه ، که موجب تباه شدن و هدر رفتن زحمت انسان در طریق بندگی می شود .

کشاورزی که محصول زحمت های طاقت فرسایش ، با جرقه ای می سوزد و دود می شود ، آب زلالی در لیوان ، که با افتادن حشره یا خاک ، آلوده می شود .

عبادت هم گاهی با آفت « ریا » و خوره « گناه » از بین می رود و عبادت با عٌجب ، نماز با ریا ، صدقه با منت و حسنات با غیبت ، دود می شود و از آن چیزی باقی نمی ماند .

نماز ، معراج روح و نردبان معنویت است . در صورتی می توان از این نردبان به عروج معنوی رفت که پایه اش لغزان نباشد . پایه استوار این ارتباط با خدا ، روابط صحیح میان افراد خانواده است .

با اینهمه شرایطی که برای قبولی عبادت و نماز است ، باید مراقب بود که نماز بیفایده و پرستش بی خاصیت نداشته باشیم . صرف انجام تکلیف ، کافی نیست ، باید چنان انجام وظیفه کرد ، که صاحب فرمان که خداوند است ، بپذیرد .

علی علیه السلام می فرماید :

« کوُنوا عَلی قبول العمَلِ اَشدَّ عنایتهً مِنکم علی العمل »

بیشترین توجه شما ، به قبول عمل باشد ، نه اصل عمل !

با این حساب ، از کجا باید فهمید که طاعتمان را خدا پذیرفته است ؟

امام صادق (ع) نشانه آنرا چنین بیان می کند :

« مَن‏‎ْ اَحَبّ یَعْلَم اَقُبِلَتْ صَلوته امْ لَم تُقْبِلْ فَلْیَنْظرُ هَلْ مَنَعَتهُ صَلوتُه عن الفحشاء وَ المنکر ؟ بِقدرِ ما مَنَعَتْهُ قُبِلتْ مِنْه »

هر که می خواهد بداند آیا نمازش پذیرفته شده یا نه ، ببیند آیا نمازش ، او را از گناه و زشتی بازداشته است ؟ به هر مقدار که نماز او ، مانع گناه و منکر شده ، نمازش قبول شده است .

نظر شخصی : نماز ، بزرگترین عبادت و مهمترین سفارش همه انبیاء است .

لقمان پسرش را به نماز توصیه می کند . حضرت عیسی در گهواره می گوید : خدایم مرا به نماز و زکات توصیه کرده است . رسولخدا (ص) نماز را نور چشم خود می داند :

« قُرّه عینی فی الصلاه » نماز ، فریضه ای است که خدا را به یاد انسان می آورد و پیمان خدا با مردم است .

نماز ، سیمای مکتب است : « الصلوه وجه دینکم »

نماز ، دوای تکبر است : « والصلاه تنزیهاً عن الکبر »

نماز ، وسیله تشکر و سپاس از نعمت های الهی است ، عمود و پایه دین ، کلید بهشت ، وسیله سنجش و شناخت مردم و از بین برنده گناهان و پاک کننده دل و جان انسان است.

روزی پنج نوبت ، با شرایط کامل نماز ، در پیشگاه خدا ایستادن و نعمت های او را یاد کردن و از او حاجت و نیاز خواستن ، همچون شستشو در نهر آبی است که چرک ها و آلودگیها را می زداید .

نماز ، اولین سئوال در قیامت است ، اگر پذیرفته نشود ، کارهای دیگر هم غیر مقبول است .

نماز ، تنها عبادتی است که در هیچ حال از عهده انسان ساقط نمی شود ، حتی در میدان جنگ و در شرایط اضطرار و بیماری و هنگام غرق شدن و . . .

نماز ، اعلام بندگی در برابر خدا و زیر بار نرفتن در مقابل طاغوت ها و ستمگران است . زنده نگهداشتن آیین توحیدی حضرت ابراهیم ، و سنت رسول الله و مکتب حسین بن علی (ع) است .

نماز ، عبادتی است که برای عاشقان خدا ، شیرین است ولی برای منافقان ، تلخ و سنگین .

و بالاخره نماز ، موقعیتی است که باید در آن به خدا توجه داشت نه دیگری ، و هر چه را از نظر دور داشت مگر خدا را ، که باید زنده و حاضر و ناظر بدانیم و احساس حضور در برابر آن خالق عظیم را در خویش زنده نگاهداریم . پیامبر اسلام (ص) فرموده است : همین که انسان در نماز به غیر خدا توجه می کند ، خداوند به او خطاب می کند :

به چه کسی توجه می کنی ؟

آیا پروردگاری جز من سراغ داری ؟

آیا جز من ، مراقب و ناظری در کار است ؟

آیا به بخشنده ای جز من دل بسته ای . . . ؟

اگر توجه به من داشته باشی ، من و فرشتگانم به تو توجه داریم و . . .

حقوق نماز

حضرت امام زین العابدین در رساله حقوق درباره حق نماز بر نمازگزار می فرماید :

فاما حق الصلاه فان تعلم انها وفاده الی الله عزوجل وانک قائم بها بین یدی الله عزوجل فاذا علمت ذالک کنت خلیقا ان تقوم فیها مقام الذلیل الحقیر الراغب الراهب الراجی الخائف ، المستکین المتفرع المعظم لمن کان بین یدیه باسکون والوقار و تقبل علیها بقلبک و تقیمها بحدودها و حقوقها .

حق نماز بر تو این است که بدانی نماز خواندن ورود بر خداونداست و تو به وسیله نماز در مقابلبخداوندمی ایستی . پس وقتی این را دانستی سزوار است که همانند کسی بایستی که ذلیل وحقیر و راغب و ترسناک است و درعین حال بین خوف ورجاء‌ و ترس و امید به سر می برد و خداوند را که در مقابل اوقرار گرفته است با سکون و وقار تعظیم می کند .با قلبت به نماز روی آور و نمازت را با تمام حدود وحقوقش به جا آور .

تولی وتبری شرط قبولی نماز

در زیارت جامعه می خوانیم که امام ع می فرماید :

بنا عبدالله و بنا عرف الله

به وسیله ما و با راهنمایی ما خداوند عبادت و پرستش و شناسایی می گردد .

بنابر این حق این خانواده بر ما که رهین ارشادات و دلالتهای آن به حق تعالی و همه امور حقه شریعت اسلام هستیم این است که تولی و محبت آنان و تبری از دشمنانشان شعار زندگی و مایه مباهات ما می باشد .

ابوحازم می گوید : شخصی از امام زین العابدین پرسید : سبب قبولی نماز چیست؟ حضرت در جواب فرمود :

ولایتنا و البرائه من اعدائنا . قال ما ترکت لاحد حجه ثم نهض یقول : الله اعلم حیث یجعل رسالته وتواری ولایت ما و براعت از دشمنان ما سبب قبولی نماز است آن شخص فرمود : حجتی رابرای احدی باقی نگذاشتی .سپس برخاست و فرمود : خداوند می داند درچه جایی رسالتش را مستقر فرماید . آنگاه ناپدید گردید !

عقل معیار ارزش عبادت است

برتری خواب عاقل از شب زنده داری عابد جاهل

ارزش هر عملی به آن مقدار عقل و درایتی است که در آن به کار می رود اگر عبادت عاقل ارزش معنوی بیشتری به خود می گیرد برای این است که عاقل فهمیده و اندیشیده عبادت می کند برعکس جاهل که کورکورانه و با تقلید از این و آن عبادت می نماید و سنجید و آگاهانه نیست .

رسول گرامی اسلام می فرماید :

ما قسم الله للعباد شیئا افضل من العقل .فنوم العاقل افضل من سهر الجاهل واقامه العاقل افضل من شخوص الجاهل . ولا بعث الله نبیاً و لا رسولا حتی یستکمل العقل و یکون عقله افضل من جمیع عقول امته .و ما یضمر النبی فی نفسه افضل من اجتهاد المجتهدین . وماادی العبد فرائض الله حتی عقل عنه و لا بلغ جمیع العابدین فی فضل عبادتهم ما بلغ العاقل .والعقلاء هم اولوالالباب الذین قال الله : و مایتذکر الا اولو الالباب .

خداوند به بندگانش چیزی بهتر از عقل نبخشیده است .پس خواب عاقل از شب زنده داری عابدجاهل بهتر است .و در وطن ماندن عاقل از مسافرت جاهل بهتر است .و خداوند پیامبری را مبعوث نسازد تا این که عقلش کامل و برتر از عقول تمام امتش باشد،و آنچه پیامبر در خاطر می گذراند از تلاش و اجتهاد مجتهدین و تلاشگران بهتر وبالاتر است . و تابنده ای واجبات را به عقل خود در نیابد ،آنها را انجام نداده است . همه عابدان فضیلت عبادتشان به پای فضیلت عبادت عاقل نرسد .عقلا همان صاحبان خردند، که خداوند درباره ایشان در قرآن فرموده : تنها صاحبان خرد و عقلند که اندرز می گیرند.

وپیامبر خدا می فرماید :

رب قائم حظه من قیامه السهر و رب صائم حظه من صیامه الجوع و العطش

چه بسا نماز شب خونی که نصیبش از شب بیداری همان رنج بیدار ماندن است .

و چه بسا روزه داری که سودش فقط گرسنگی و تشنگی است .

پیامبر اسلام ما را از عابد جاهل و عالم فاسق هر دو بر حذر می داردو می فرماید :

رب عابد جاهل و رب عالم فاجر ، فاحذروا الجهال من العباد والفجار من العلماء

بسا عابدجاهل و بسا عالم فاجر است که باید از جاهلان از عباد و فساق از علما حذر کنید ؛

( چون این هر دو مضر بردین و دنیای مردمند )

امیر المومنین :دوکس پشت مرا شکست

امیر المومنان علی ع می فرماید :

قطع ظهری رجلان من الدنیا رجل علیم اللسان فاسق و رجل جاهل القلب ناسک هذا یسد بلسانه عن فسقه و هذا بنسکه عن جهله فاتقوا الفاسق من العلماء و الجاهل من لمتعبدین اولئک فتنه کل مفتون

دو نفر از مردم دنیا پشت مرا شکستند : یکی مرد سخنور بد کردار و دیگری مرد نادان عابد آن یکی با کمک زبان بر کارهای زشت خودپرده می کشد و معایب خود را می پوشاند و این دیگری با عبادتش نادانی خویش را پنهان می دارد . بنابر این از دانشمندان گنهکار و عبادت کنندگان نادان بپرهیزید ؛ چون که ایشان باعث گمراهی گمراهان می باشند .

توصیه پیامبر به عبادت خالص

در توصیه رسول خدا به علی مرتضی چنین می خوانیم :

اذاتقرب الناس الی خالقهم بانواع البر فتقرب الی الله بالعقل والسر تسبقهم بالدرجات و الزلفی عند الناس فی الدنیا وعندالله فی الاخره

هرگاه مردم در تقرب خویش به سوی خالق پروردگار خود به انواع نیکیها دست می یازند تقرب جوی به پروردگار خویش به عبادتی و طاعتی که با تفقه و تعقل باشد و از الطاف خفیه برخوردار باشی .تا به درجات عالی و معارج زلفی از خلایق سبقت بگیری ، ودر نزد پروردگارت درآخرت به مقامات والا دست یابی ،در این رابطه مولوی می گوید :

گفت پیغمبر علی را که ای علی علیه السلام

شیر حقی پهلوانی پر دلی

لیک بر شیری مکن هم اعتمید

اندرا در سایه نخل امید

هر کسی گر طاعتی پیش آورند

بهر قرب حضرت بیچون و چند

تو تقرب جو به عقل و سر خویش

نی چو ایشان بر کمال و بر خویش