تحقیق درباره صلیب سرخ
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق درباره صلیب سرخ

تحقیق درباره صلیب سرخ


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق درباره صلیب سرخ

صلیب سرخ چیست و چگونه به وجود آمد؟
صلیب سرخ، سازمانی بین المللی با اهدافی انسان دوستانه است، هدف از تأسیس این سازمان در ابتدا کمک به مجروحان جنگی بود؛ ولی بعدها فعالیت های آن در جهت رفع هر گونه رنج و درد از انسان ها گسترش یافت. تقریباً تمام کشورهای جهان، عضو این سازمان هستند، صلیب سرخ، هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح فعال است. این سازمان بدون توجه به نژاد، رنگ، ملیت و مذهب در خدمت تمام افراد نیازمند در سراسر جهان است. اهداف این سازمان در زمان صلح عبارتند از: ارایه کمک های اولیه، تأسیس بیمارستان، تربیت پرستار و ماما، تامین آب آشامیدنی سالم، تأسیس سازمان های انتقال خون، نظارت بر کنترل جمعیت و سلامت مادران و نوزادان، کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی و …

مؤسس سازمان صلیب سرخ یک بانکدار سوئیسی به نام «هنری دونانت» بود، او در بیست و چهارم ژوئن ۱۸۵۹ میلادی طی یک سفر کاری عازم لومباردی (شمال ایتالیا) شد. در آن زمان نیروهای فرانسوی و اتریشی در این شهر در حال جنگ بودند، شهر به صورت میدان نبرد در آمده بود و هزاران زن و مرد مجروح در اثر کمبود کمک های اولیه جان می باختند، این مناظر دلخراش، دونانت را سخت تحت تأثیر قرار داد، او با جمع آوری تعدادی داوطلب، مراقبت و پرستاری از مجروحان جنگی هر دو طرف درگیر را بر عهده گرفت، به این ترتیب اقدامات او جان افراد بسیاری را نجات داد.

دونانت در سال ۱۸۶۲ میلادی خاطراتی را که از این نبرد داشت، به چاپ رساند. او در این کتاب از تمام انسان ها برای تأسیس سازمانی که بتواند از رنج و درد مردم نیازمند بکاهد، یاری طلبید. این درخواست تأثیر زیادی بر افکار عمومی گذاشت. به این ترتیب در سال ۱۸۶۴ میلادی در یک کنفرانس بین المللی در ژنو، شانزده کشور با تأسیس صلیب سرخ موافقت کردند. نشان این سازمان نیز با جابجا کردن رنگ های پرچم کشور سوییس تهیه شد. به این ترتیب که به جای صلیبی سفید در زمینه یی سرخ از صلیب سرخ در زمینه یی سفید استفاده شد. از این رو این سازمان صلیب سرخ نام گرفت. هدف اولیه ی صلیب سرخ مراقبت از زخمی ها و زندانیان در طول جنگ بود.

صلیب سرخ از سه نهاد مجزا تشکیل شده است. نخستین نهاد، کمیته ی بین المللی صلیب سرخ است. این کمیته ی مستقل، ۲۵ عوض دارد که همگی آنها، شهروندان سوییسی اند و مرکز آن در ژنو است. نهاد دوم، انجمن صلیب سرخ و نهاد سوم انجمن صلیب سرخ بین الملل است. کمیته ی بین المللی صلیب سرخ در طول دوران جنگ به عنوان یک رابط بین انجمن صلیب سرخ بین الملل و کشورهای در حال جنگ عمل می کند. این کمیته بر نحوه ی نگهداری و مراقبت از اسیران جنگی، نظارت دارد و تماس آنها را با خویشاوندان شان برقرار می کند.

کمیته ی بین المللی صلیب سرخ

روز جهانی صلیب سرخ

کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) سازمانی است بی طرف، بی غرض و مستقل که وظیفه منحصراً بشردوستانه آن عبارت است از حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و نیز خشونت داخلی، و یاری رسانی به آن ها.

کمیته بین المللی، کار هدایت و هماهنگ سازی فعالیت های امدادی نهضت را در مواقع منازعات به عهده دارد. وانگهی، تلاش می ورزد با ترویج و تقویت حقوق بین الملل بشردوستانه و اصول بشردوستانه جهانی، از بروز آلام انسانی جلوگیری کند. کمیته که در ۱۸۶۳ تأسیس شده است، منشاء نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است.

جنگ و یا اصطلاح امروزی آن مخاصمات مسلحانه، همواره گریبانگیر جوامع بشری بوده است. این پدیده شوم و تلخ که حیات بشری را به شدت تهدید نموده و حقوق انسانی افراد را نقض می ‌نماید، در دنیای معاصر و در آینده نیز امری محتمل الوقوع است.

بنابراین حمایت از افراد در اثنا و مخاصمات مسلحانه امری مهم و ضروری است. در گذشته تأسیس یک نهاد بین المللی که مسئول اجرای این عمل انسان دوستانه باشد به خوبی احساس می ‌شد. این خلاء در سال ۱۹۳۶ با تشکیل کمیته بین المللی صلیب سرخ برطرف شد.

وظایف و اختیارات کمیته ی بین المللی صلیب سرخ

مخاصمات مسلحانه و پیامدهای تلخ و ناگوار آن موجب تأسیس کمیته بین المللی صلیب سرخ شده است. مقر آن شهر ژنو سوئیس است. در ابتدا صلیب سرخ در زمینه سفید، به دلیل احترام به دولت سوئیس که در عرصه بین المللی به یک کشور بی‌ طرف معروف است به عنوان نشان کمیته برگزیده است اما بعداً به دلیل استفاده امپراطور عثمانی از نشان هلال قرمز رنگ، در متن سفید به جای صلیب سرخ، نشان هلال احمر نیز به رسمیت شناخته شده است.

بنابراین در حال حاضر دو نشان صلیب سرخ و هلال احمر، قانونی و قابل استفاده است. کنوانسیون ‌های چهارگانه ژنو و در پروتکل الحاقی آن، صلاحیت و وظایف کلی کمیته بین المللی صلیب سرخ را بیان نموده است.

اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر عبارت است از:(انسانیت، بی‌ غرضی، بی‌ طرفی، عدم وابستگی، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی)

کمیته صلاحیت دارد که با برگزاری سمینارها و دوره‌ های آموزشی، حقوق بین الملل بشر دوستانه را توسعه دهد و یا با تهیه پیش نویس و برگزاری کنفرانس دیپلماتیک، زمینه را برای تدوین حقوق بین الملل بشر دوستانه مهیا نماید.

نقش کمیته بین الملل صلیب سرخ در تدوین و تصویب کنوانسیون چهارگانه ژنو و دو پروتکل الحاقی آن، نمونه بارز چنین صلاحیتی است. علاوه بر این کمیته صلاحیت مذاکره با طرفین مخاصمه و صلاحیت همکاری با دولت‌ ها و سازمان‌ های بین المللی را دارد تا بدین ترتیب توجه و یا حمایت آن ها را به وضعیت قربانیان جنگ جلب نماید.

علاوه بر قدرت و اختیارات مذکور، کمیته بین المللی صلیب سرخ دارای وظایفی است که دولت ‌ها از طریق کنوانسیون ‌های چهارگانه ژنو و پروتکل‌ ها الحاقی به آن ها، بر دوش سازمان نهاده ‌اند. کمیته به عنوان یک نهاد بی‌ طرف و غیرسیاسی از جایگاه والایی در عرصه روابط بین المللی برخوردار است و عملکرد غیرسیاسی، منصفانه و انسان دوستانه کمیته بین المللی صلیب سرخ موجب اعتماد دولت ‌ها به این سازمان غیردولتی شده است.

اساسنامه کمیت? بین المللی صلیب سرخ یکی از وظایف اصلی و مهم آن را اجرای مأموریت‌ های محوله از سوی کنوانسیون‌ ها و پروتکل‌ های ژنو اعلام می ‌کند. در چارچوب این اسناد، کمیته مأموریت دارد که از حیات و کرامت افراد در مخاصمات مسلحانه بین المللی و غیربین المللی و نیز در شورش‌ ها و نا آرامی‌ های داخلی حمایت نماید و با ارائه خدمات امدادی، به کمک مجروحین و حادثه دیدگان بشتابد.

تا بلکه پیامدهای ناگوار و ناخوشایند جنگ و آلام بشری ناشی از آن که دامن گیر افراد علی الاخصوص افراد غیرنظامی است کاسته گردد. بازدید از اُسرای جنگی و بررسی وضعیت آن ها به منظور بهبود شرایط زندان‌ ها از دیگر فعالیت‌ های کمیته بین المللی صلیب سرخ است.

کمیته تلاش می ‌کند تا زمینه بازگشت اُسرا به میهن خودشان را فراهم نماید. کمیته همچنین اشخاصی را که در اثر مخاصمات مسلحانه بین المللی و یا غیربین المللی آواره و یا پناهنده شده ‌اند با ارائه خدمات امداد رسانی، آن ها را مورد حمایت قرار می ‌دهد.

جمعیت ‌های ملی هلال احمر و صلیب سرخ
در سراسر جهان وظیفه دارند براساس اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر(انسانیت، بی‌ غرضی، بی‌ طرفی، عدم وابستگی، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی) نسبت به ارایه خدمات انسان دوستانه و حمایت از مددجویان اقدام نمایند.

 گسترش همکاری ایران با صلیب سرخ
وزیر امور خارجه ایران جدیدا با رییس کمیته صلیب سرخ جهانی دیدار و گفتگو کرد.
علی اکبر صالحی که به منظور شرکت در شورای حقوق بشر و کنفرانس خلع سلاح به ژنو سفر کرده بود، در حاشیه این نشست در دیدار با کُلِن برگ رییس کمیته صلیب سرخ جهانی با تاکید بر اهمیت وظایف صلیب سرخ به عنوان کاری انسان دوستانه و در خدمت مردم جهان، از روند همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و صلیب سرخ جهانی ابراز رضایت کرد و آمادگی کشورمان را برای ارتقای سطح همکاری ها اعلام کرد.

رییس کمیته صلیب سرخ نیز در این دیدار با اشاره به فعالیت های صلیب سرخ در منطقه به ویژه در افغانستان و عراق تاکید کرد: نقش و همکاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای ما بسیار مهم است.

کلن برگ با ابراز قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارسال کمک های انسان دوستانه ی صلیب سرخ جهانی در عراق و افغانستان، ایران را کشوری کلیدی در کمک به صلح و ثبات و رفاه منطقه دانست.

وی با ابراز رضایت از همکاری صلیب سرخ جهانی و جمهوری اسلامی ایران، بر افزایش این همکاری ها و استمرار رایزنی های دو طرف تاکید کرد.