طرح کسب و کار راه اندازی یک کارگاه خیاطی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  طرح کسب و کار راه اندازی یک کارگاه خیاطی

طرح کسب و کار راه اندازی یک کارگاه خیاطی


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان طرح کسب و کار راه اندازی یک کارگاه خیاطی

مقدمه
امروزه هنر خیاطی و شاخه های آن یکی از هنرهای بسیار گسترده و فراگیر است که کمتر بانوی ایرانی وجود دارد که از این هنر بی بهره باشد با عنایت به این مطلب در این مجموعه سعی شده است تا به صورت تشریحی و مکتوب درباره یک شرکت تولیدی که در این راستا فعالیت می کند بحث نمود .

هنر خیاطی صرفا دوخت و دوز نیست بلکه در درجه اول استعداد ـ ابتکار ـ خلاقیت ـ و ارائه طرحهای جدید و مطابق خواست و سلیقه افراد مختلف جامعه ، مطرح است .

در پایان امیداوریم با مطالعه این پروژه و تحلیل و نقد آن ما را در جهت بهبود نقایص این کار یاری نمائید .
با تشکر

توصیف محل کار و کلک مورد نظر
یک محل کار برای یک کار تولیدی باید دارای شرایط خاصی باشد که بتوان در آن به راحتی ابزار کار را جایگزین کرد و مساحت آن آنقدر باشد که بتوان کارهای تولید شده ار در آن نگهداری نمود . از دیگر خصوصیات محل کار اشاره می کنیم به برق آن که باید دارای توان ولتی بالا باشد که در هنگام کار دچار اختلالات نشود . ملک مورد نظر باید پایان کارتجاری داشته در غیر اینصورت نمی توان از آن به عنوان میحط کار برای انجام کار استفاده کرد در ضمن محیط کار باید دارای سروسهای ویژه از جمله کمکهای اولیه « کپسول آتش نشانی و سرویسهای بهداشتی باشد که در صورت لزوم یا اتفاق ناگوار بتوان کمکهای اولیه انجام داد و همچنین باید در محیط بازار باشد ، جهت دسترسی به فروشگاهها و مراکز فروش کالا تولید شده . ضمنا میحط کار امکان خطر زیاد مخصوصا از طرف قسمت اتوکاری دارد که باید با احتیاط عمل کرد . سیستم های برق کشی داخل کارگاه باید با استانداردها مطابقت داشته باشد و از هرگونه اتفاق اتصالات جلوگیری شود . کلیدهای ایمنی برای اتو واجب بوده و جهت اخطر اطمینان بیشتر از طریق شرکتهای بیمه محیط کار خود را بیمه آتش سوزی یا حریق نمائید .

نیاز بازار و مشتری

با توجه به چهار فصل سال و نوع نیاز بازار به پوشاک از جمله مانتو و لباسهای گرم مثل بارانی و غیره نیاز بازار متغیر می باشد همچنین در فصل بهار مدلهای مختلف مانتو در بازار عرضه می گردد . بنابراین دیگر نیازهای بازار در فصل باهار و پیراهنهای مردانه ، تریکوجات بوده که در نوع بازاریابی و نوع فروش با هم فرق می کند . در فصل زمستانه کارها ضخیم تر و بافتی و پارچه های پشمی می باشد که در هر کدام نوع بازار فورش آن متغیر است و برای بازاریابی هر کدام از تولیدات خود فصل خود بصورت خاص می توان اقدام نمود . و کلیه کارها را قبل از زمان فصل خود باید مهیا کرد و در اسرع وقت در اختیار بازار قرار داد .

محیط بازار برای تولید و مکان بازار

برای یک کار تولیدی که دارای چهار فصل تولید می باشد جا و مکان خاص مدنظر نیست مهم باید محیطی انتخاب شود که تولیداتی که ما داریم در آن مکان قابل تولید باشد . دسترسی به بازار برای یک تولیدی مهم بازاریابی آن است که باید از بارازیابهای مجرب و متخصص استفاده نمود زمانی که افراد مجرب در اخیتار داشته باشیم دیگر برای فروش کالا و خرید مواد اولیه مشکل نخواهیم داشت برای بازرایابی بهتر کار باید از بهترین مواد اولیه استفاده نمود . وقتی مواد اولیه درجه یک باشد خود بازاری برای خرید کار به شما مراجعه می کند و چنانچه مواد خوب استفاده نشود منفی ترین عکس العمل را در بر خواهد داشت و امکان ورشکستگی شرکت تولیدی شما درصد بالاتری صورت می گیرد

اخذ جواز کسب

بعد از انتخاب میحط کار و خرید ابزار آلات تولید باید پیگیر جواز قانونی باشیم و برای اینکار باید ملک مورد نظر دارای پروانه پایان کار تجاری باشد و با هماهنگی صاحب ملک و تهیه کردن کپی هایی از پایان کار تجاری و قولنامه ملک مورد نظر به اتحادیه تولید کنندگان پوشاک مراجعه نمائیم که در آنجا با گرفتن نامه های متعدد به ادارات شهرداری ، دارایی ، آتش نشانی ، اماکن بیمه مراجعه می کنیم که کلیه نامه های فوق باید مورد تائید ادارات مربوطه قرار بگیرد و هزینه هایی در بر دارد که باید از سرمایه واحد تولیدی خود هزینه کنیم و هزینه های فوق مربوط به اداره دارایی ، شهرداری و بیمه می باشد که مبلغ آن با حداقل زمان سه سال سابقه صورت می گیرد و هزینه های مربوطه به اندازه در متراژ ملک و یا کار تولید مورد نظر می باشد و برای یک کار تولیدی برای اخذ جواز حدودا معادل پنج میلیون ریال تا حدود سال ۸۰ هزینه در بر دارد و چنانچه از گرفتن جواز کسب خودداری نمائید با برخورد سازمانهای مربوطه روبرو و منجر به پلمپ واحد تولیدی خود می شوید ضمنا جهت اخذ جواز کسب حتما رشته تولیدی خود را مد نظر قرار دهید و جواز را به نام تولید همان پوشاک یا البسه یا مانتو شلوار و یا کت و شلوار و یا هرچیزی که قصد تولید آن را دارید بگیرید . در غیر اینصورت با مشکل تحصیلات بانگی مواجه می شوید .

مجوز تاسیس شرکت باری کارگاه بزرگ با حداقل ۱۰ چرخ راسته دوز ، و هزینه های وابسته

مراحل تاسیس شرکت با تاسیس تولیدی متفاوت است در تاسیس شرکت باید ابتدا سه نفر انتخاب شوند جهت هیئت مدیره دو نفر بازرس اصل و البدل که با توافق این پنج نفر یک نفر نماینده به عنوان مدیر عامل شرکت با انتخاب اسم شرکت با اداره ثبت مراجعه و تاییدیه نام را می گیرند بعد از تایید نام و پر کردن اساسنامه شرکت و امضاء نمود آن اظهارنامه با امضاء رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس و مدیرعامل و بازرسان می باشد که در بالا ذکر شد بعد از امضاء نمودن دفتر ثبت و گرفتن شماره ثبت به سازمان صنایع و معادن مراجعه نموده و مجوز تاسیس شرکت دریافت می نمائیم که بعد از آن مجوز اقدامات لازم برای کار تولید صورت می گیرد که کلیه کارهای حسابداری در شرکت با تولیدی متغیر است و این اختلاف در این مسئله است که کلیه اموال منقول و غیر منقول باید در دفترهای پلمپ شده ذکر شود و دارایی و مالیاتی را که برای شرکت در نظر گرفته می شود از روی دفترهای فوق می باشد و در دفترهای مورد نظر فاقد هر گونه قلم خوردگی و لاک می باشد تا با مشکل اداره مواجه نشود و هزینه های مربوط به تاسیس یک شرکت بستگی به نیاز کار تولید دارد از چه نوع دستگاهی استفاده نمایید که به عنوان مثال اگر شما خواسته باشید یک شرکت تولیدی احداث کنید برای تولید مانتو شلوار حداقل ده چرخ راسته دوز و دو چرخ سردوز و یک چرخ دکمه و جادکمه نیاز می باشد و میز اتو و اتوهای دستی و یا پرسی را که میانگین مبلغ کل آن هفتاد میلیون ریال هزینه برآور می شود .

برای حداقل ۲ عدد چره و هزینه های وابسته

برای راه اندازی یک تولیدی کوچک بعد از اخذ جواز و هزینه های مربوطه جهت خرید ابزارآلات جهت کار تولیدی نیاز به دو دستگاه چرخ راسته دوز و یک عدد چرخ سردوز و یک چرخ جادکمه و یک تخته میز برش و در تخته میز اتو با روکشهای نخی نیاز داریم که حدود مبلغ آن حدود بیست میلیون ریال می باشد .

مصرف پارچه و خرج کار

چنانچه به عنوان مثال کار تولید شده شما مانتو و شلوار باشد با پارچه های عرض ۱۵۰ و مدل کار معمولی ساده حدود سه متر مصرف پارچه یا ( ۸۰/۲ ) لازم می باشد که اجرت و خرج کار آن به هزینه اضافه می شود و خرج کار بستگی به مدل کار و نوع خرید دکمه قابل متغییر می باشد به عنوان مثال : پارچه داکرون هر متر ۱۲۰۰۰ ریال * مصرف ۸۰/۲ + ۶۰۰۰ اجرت دوخت + ۴۰۰۰ خرج کار = ۴۳۶۰۰ ریال یک مانتو شلوار ساده با خرج کار معمول از دوخت با این مبلغ تولید می شود .

مدیریت و نظارت بر تولید و هزینه های چرخ کاران و نیروی کاری برای یک شرکت

با تهیه شماره ثبت شرکت نیاز به افراد روزمزد مجرب داریم که این نیرو توسط مدیرعامل شرکت تعیین و استخدام می شود و وظیفه مدیرعامل در انتخاب نیرو با تست کردن و تایید کردن آنان و نمونه گیری از کالر ضامن معتبر از کارگران اخذ نموده و با تایید هیئن مدیره فرد مورد نظر را معرفی نموده و با امضاء گرفتن قرارداد مشغول به کار شود و بعد از شروع کار مدیرعامل موظف است کارگر مورد نظر را به اداره بیمه معرفی نماید که این مراحل شامل کلیه کارکنان می باشد و جهت هزینه های کارگران کارکردها و مزایای مربوطه مدیر عامل با تایید هیئت مدیره کلیه حقوقات و هزینه های جانی کارگر و بردست چرخ کاران را از حساب شرکت پرداخت می نماید که این پرسنل مشتمل بر رئیس هیئت مدیره ، منشی شرکت ، چرخ کاران ، و بردست چرخ کاران می باشد و همچنی بازرایاب که وظیفه اصلی شرکت تولیدی به عهده اوست . ضمنا مدیرعامل موظف است کیفیت کارهای تولید شده را بررسی نموده در صورت استاندارد نبودن دوخت پیگیر مسئله شود و کارگر مورد نظر را عزل کند و جایگزین آن با مراحل بالا نیروی جدید به کار گمارد .

محل تاسیس شرکت یا واحد تولیدی در بازار روز ، رهن ، و مبلغ آن و اجاره خرید .

جهت تامین محیط شرکت چون یک شرکت تولیدی به مکان بزرگتری نیاز دارد که شامل انبار ، کارگاه و قسمت اداری می باشد . به همین دلیل در محیط مسکونی اگر خواسته باشیم محیطی برای کار ایجاد کنین با هزینه گزافی روبرو خواهیم شد به همین دلیل بهتر آن است که خارج از محیط مسکونی شرکت تاسیس شود و برای اقدام این کار شرکتهایی موجود می باشد که سالنها و زمینهای مورد نظر را به شما واگذار می کند و هزینه های آن نسبت به میحط های مسکونی مناسب تر می باشد و چنانچه خواسته باشید ملک خاصی را برای تاسیس شرکت مجرید با معرفینامه و معادن شما را معرفی به بانک نموده و با کمک تسهیلات بانکی و سرمایه شرکت می توانید ملک مورد نظر را برای شرکت خریداری نمائید .

سرمایه گذاری برای تاسیس یک کارگاه کوچک

سرمایه گذاری برای تاسیس یک کارگاه کوچک باید از طرف شخصی که جواز کسب را اخذ نموده گذاشته شود . که مبلغ آن تعیین شده است برابر با خرید ابزارآلات شما که عبارت است از خرید دو دستگاه راسته و سردوز و جا دکمه که قبلا مبلغ آن قید شده می باشد و بعد از آن سرمایه گذاری برای تولید جهت مواد اولیه که آن بستگی به سرمایه گذاران و تسهیلات بانگی که در اختیار شما قرار می گیرد می باشد که مبلغ آن به تیراژ تولید شما و مدل کار متغیر است که میانگین کل هزینه جهت خرید مواد اولیه تا حدود پنجاه میلیون ریال می باشد .

نحوه تامین سرمایه

برای تعیین سرمایه باید مبلغی را که خود در اختیار دارید که مثلا مبلغ یک میلیون تومان می باشد با داشتن معرفی نامه سازمان مورد نظری که جواز اخذ نموده به بانگ مراجعه کرده و میزان سرمایه ای که درخواست می کنید مثلا سه میلیون تومان باشد و یک میلیون از سرمایه خودتان و دو میلیون تومان سرمایه بانگی به شما تعلق می گیردبه عنوان تسهیلات بانکی به صورت شرکت در اخیتار شما قرار می گیرد .

نوع تبلیغات و گسترش آن

تبلیغت باید ابتدا کیفیت کار را نشان دهد چون زمانی که مشتری کار را می خرد کیفیت کار مدنظر است و زمانی که کار برای او بازدهی خوبی داشته باشد دقت او بر آرم کار بیشتر می شود و برای همیشه آرم شرکت شما را در نظر دارد و زمان دیگر خریدهای خود دنبال آرم شرکت شما در بین کارهای موجود در فروشگاه می باشد و این بهترین راه تبلیغ می باشد و ضمن این که شرکت باید برای معرفی کالاهای خود تبلیغات خاص مردمی را انجا دهد که می تواند شامل رسانه های تصویری صوتی و مجله های محلی و سراسری باشد . که هر نوع به گونه ای کالای تولید شده شما را به سمع و نظر خریداران می رساند که پشتوانه کل تبلیغات شرکت تغییری و کیفیت کالای تولید شده می باشد .

پذیرش کارآموز و نوع ضمانت نامه و مدرک قابل قبول برای پذیرش آنان .

برای یک شرکت تولیدی که با بازدهی بالا می باشد پذیرش کارآموز مقدور نمی باشد چون زمانی که شرکت می خواهد صرف آموزش آنان نماید از تولید خود عقب می افتد و تنها می تواند آنان را به عنوان بردست در کنار چرخ کارهای خود داشته باشد که آن شامل شرایط خاصی می باشد که باید شکرت آنان را دفع نماید به عنوان مثال یک کارآموز در درجه اول دارای ضامن معتبر باشد یا سپردن اوراق بهادار به شرکت ( مانند چک یا سفته ) که برای جلوگیری از سهل انگاری و خسارت ناشی از بی تجربگی آنان شود و شرکت بتواند خسارت خود را از آنان دریافت نماید .

نتیجه گیری

یک شرکت تولیدی باید شرایط خاصی را وضع نماید و کیفیت و فروش که به عبارتی تولید و بازاریافی می باشد را به حداکثر خود برساند از هرگونه ضرر و زیان جلوگیری کرده باشد و سرمایه شرکت افزایش پیدا کند و این چیزی نیست جز یک مدیریت خوب ، قاطع ، و حساب شده .