تحقیق در مورد تاریخچه کامپیوتر
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق در مورد تاریخچه کامپیوتر

تحقیق در مورد تاریخچه کامپیوتر


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق در مورد تاریخچه کامپیوتر

بشر برای کندو کاو در طبیعت و فضای اطراف خود به ابزار و وسایل بسیار توانمندی دست یافته و همیشه نیاز منشأ اختراع چنین ابزاری بوده است. از جمله این اختراعات بسیار مهم می‌توان به کامپیوتر (رایانه) اشاره نمود که پیدایش آن باعث تحولی شده است که از بعضی جهات می‌توان آن را با تحولی که بر اثر انقلاب صنعتی به وجود آمد مقایسه کرد. البته این تحول به مراتب وسیعتر و فراگیرتر از تحول ناشی از انقلاب صنعتی است، به گونه‌ای که در روش زندگی،‌کار و نگرش ما به دنیا تغییرات اساسی بوجود آورده است. در دوران انسانی اروپا، فرهنگ از طریق ماشین چاپ انتشار یافت و اکنون کامپیوتر در قلب انقلاب جدید تکنولوژیکی قرار دارد. به این دلیل عصر حاضر را عصر کامپیوتر یا عصر انفورماتیک نامیده‌اند.

اهمیت کامپیوتر در دنیای امروز و در دنیای آینده بر همگان روشن است بسیاری از موفقیتهایی که انسان در سالهای اخیر به دست آورده است بدون کامپیوتر هرگز حاصل نمی‌شد. کامپیوتر یکی از مهمترین ساخته‌های بشر است. اگر در چند دهه‌ گذشته کامپیوترها انسان را از کارهای یکنواخت و تکراری آلوده کرده‌اند،‌ در سالیان اخیر مفاهیمی مانند هوش مصنوعی سیستمهای خبره سیستمهای تشخیص کلام و صدای انسان و … مطرح گردیده‌اند که به کامپیوتر این امکان را می‌دهند تا بیشتر شبیه انسان عمل نماید.

چرا باید علم کامپیوتر را بیاموزیم؟
امروزه همگان متفق القول‌اند که فراگیری استفاده عملی از کامپیوتر کاری اجتناب ناپذیر برای زندگی در دنیای فوق مدرن امروزی است و هر کس باید شناخت پایه‌ای از کامپیوتر و مصارف آن را داشته باشد ،‌ که اصطلاحاً‌ سواد کامپیوتری گفته می‌شود با آنکه اصطلاح سواد کامپیوتری معانی متفاوتی بین افراد مختلف دارد اما اکثراً فرد با سواد کامپیوتری را شخصی می‌دانند که:

· شناخت پایه‌ای از اینکه کامپیوتر چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد داشته باشد.

· قادر به استفاده از کامپیوتر به عنوان ابزاری شخصی در حرفه خود باشد.

· قادر به ارتباط با کامپیوتر و استفاده از برنامه‌های تجاری مانند واژه پردازها بانکهای اطلاعاتی صفحه گسترده‌ها یا برنامه ‌های مشابه تجاری باشد.

· آگاهیهایی از تأثیر اجتماعی تکنولوژی فعلی کامپیوتر و اثر آن در آینده داشته باشد.
نیاز به روشهای مؤثر پردازش

از تبعات مهم انقلاب صنعتی افزایش سریع حجم داده‌هایی بود که باید در کمترین زمان ممکن مورد پردازش قرار می‌گرفتند. از این رو صاحبان صنایع و سازمانهای تجاری متوجه شدند که برای پردازش داده‌ها نیاز به روشهای سریعتر،‌ ارزانتر و مؤثرتر دارند برای رفع این نیاز انواع مختلف ماشینها تولید شدند و به کار رفتند. جدیدترین و مؤثرترین این ماشینها کامپیوتر دیجیتال الکترونیکی است که امروزه برای پردازش داده‌ها سریعتر و حرفه‌ای ترین ابزار به شمار می‌رود و با گذشت زمان سریعتر و ارزانتر خواهد شد.
کامپیوتر چیست؟

کامپیوتر ابزاری است که بر روی آنچه به آن می‌دهند ( و اصطلاحاً‌به آن ورودی گفته می‌شود) عملیاتی انجام می‌دهد که به آن پردازش می‌گویند و نتیجه مطلوب را به دست می‌دهد که خروجی نامیده می‌شود. ولی آیا این تعریف برای چنین دستگاهی که هر لحظه در حال تغییر و دگرگونی است کافی است؟ ابزار مواد خام را می‌گیرند و آنها را به یک محصول تبدیل می‌کنند مواد خام کامپیوتر،‌ارقام و مطالب هستند که اصطلاحاً داده‌ها نامیده می‌شوند از جمله‌ انواع داده‌ها می‌توان به داده‌های عددی ،‌ صوتی، و تصویری اشاره نمود به محصولی که از این مواد خام به دست می‌آید اصطلاحاً‌ اطلاعات می‌گویند کامپیوتر بر اساس دستوراتی که انسان به آن می‌دهد عمل می‌کند این دستورات بنامه نامیده می‌شود با استفاده از این دستورات به کامپیوتر می‌گوییم که چگونه عمل کند و وظایف خود را انجام دهد.
اهمیت کامپیوتر

در پرتو امکانات بی شماری که بوسیله کامپیوتر فراهم آمده است امروزه جوامع بشری با گامی محکم و استوار به سوی تسلط هر چه بیشتر بر علم و تکنولوژی پیش می‌روند. کامپیوتر دستگاهی است که برای هر کاری استفاهد می‌شود و کاربرد آن تقریباً نامحدود به نظر می‌آید کامپیوتر در زمینه‌های علمی فنی تجاری و تحقیقاتی کاربرد فراوانی دارد. با گرایشی که در حال حاضر به استفاده از کامپیوتر وجود دارد و با استقبالی که از این وسیله اعجاب انگیز به عمل می‌آید،‌ در آینده نزدیک کامپیوتر فرمانروا وکنترل کننده‌ تمام امور خواهد بود. دیری نخواهد گذشت که کامپیوتر به عنوان یک وسیله‌ همه کاره به هر منزل و فروشگاهی راه پیدا کند و به طور یقین می‌توان گفت صنایع آینده بدون کامپیوتر قادر به کار نخواهند بود . نویسندگان داستانها و فیلمهای تخیلی روزی را مجسم می‌کنند که روباتها یا آدمکهای مصنوعی ساخته شده،‌ بشریت را به نابودی کشانده‌اند و خود در جهان خالی از انسان به یکه تازی مشغول‌اند. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا کامپیوتر این قدر اهمیت پیدا کرده است؟ پاسخ آن است که اکثر ماشینهایی که توسط بشر ساخته شده‌اند و توسط او به کار برده شده‌اند جایگزینی برای کار بدنی او بودند و باعث شدند که انسان از کارهای سخت و پرزحمت بدنی نجات یابد اما کامپیوتر به کمک مغز انسان قادر به انجام آن بود و به این دلیل کامپیوتر را که دستگاهی الکتریکی است «مغز کامپیوتر» نامیده‌اند از طرف دیگر فرق کامپیوتر نسبت به ماشینهای دیگر آن است که کامپیوتر ماشینی برنامه پذیر است یعنی کاری را که می‌خواهیم انجام دههد توسط برنامه به آن دیکته می‌کنیم هر ماشین دیگری از ابتدا طوری ساخته می‌شود که بر اساس ساختمان خود کار بخصوصی را انجام دهد اما کامپیوتر وسیله‌ای انعطاف پذیر است که در هر لحظه بنا به برنامه‌ای که به آن داده شده است کار متفاوتی را انجام می‌دهد گاهی کار ماشین تایپ را،‌ گاهی کار ماشین حساب را ،‌ گاهی کار یک حسابدار را و …

سازمان یونسکو اظهار می‌دارد که کامپیوتر وسیله‌چاره ساز فقر فرهنگی آفریقاست. همچنین آمار نشان می‌دهد که اگر کامپیوتر وجود نمی‌داشت در سال بیش از چند صد هزار نفر در اثر حوادث ناشی از حمل و نقل زمینی هوایی و دریایی از بین می‌رفتند.
انسان و کامپیوتر

اگر از شما بپرسند حاصل ۶+۵ چیست چه اتفاقی می‌افتد؟ واضح است که عدد ۵ علامت جمع، و عدد ۶ که به آنها داده‌ها می‌گویند از طریق گوش به مغز می‌رسند(مرحله اول ورود د اده‌ها) و با استفاده از مغز و به کمک حافظه و اطلاعاتی که قبلاً‌در آن ثبت شده عمل جمع انجام می‌پذیرد (مرحله‌دوم عملیات بر روی داده‌ها) و پاسخ که عدد ۱۱ است از راه دهان بیان می‌گردد (مرحله سوم خروج داده‌ها) به این سه مرحله ،‌ مراحل پرازش داده‌ها می‌گویند. ایده‌ اصلی نحوه‌ عملکرد کامپیوتر از اعمال انسان گرفته شده است . همانگونه که اسکلت بدن انسان از پوست گوشت و استخوان ساخته شده است و جریان خون زنده بودن این اعضا را تضمین می‌کند،‌ کامپیوتر نیز از اجزای الکترونیکی قابل لمیس ساخته شده و جریان برق این اجزا را فعال می‌سازد. به این اجزا سخت افزار کامپیوتر گفته می‌شود. مجموعه‌ دستورالعملهایی که به سخت افزار فرمان می‌دهند تا هدف معینی را برآورده سازند برنامه گفته می‌شود. برنامه‌ها و داده‌های کامپیوتر،‌ اصطلاحاً نرم افزار خوانده می‌شوند. به عبارت دیگر اساساً‌ سخت افزار و نرم افزار لازم و ملزوم یکدیگرند و سخت افزار بدون نرم افزار مشابه یک جسم بدون روح است. اما سیستم انسانی بسیار پیچیده تر از سیستم کامپیوتر است. کامپیوتر در ظاهر مزایای زیادی دارد از جمله اینکه یکنواخت و بسیار سریع عمل می‌کند و قادر است حجم زیادی از اطلاعات را در خود ذخیره کند و قادر است در یک روز کار محاسباتی یکساله‌ چندین نفر را انجام دهد. در مقابل انسان نیز مزیت قابل توجهی دارد. نوروبرت وینر پدر علم سایبرنتیک چنین می‌گوید « آنچه را که به انسان تعلق دارد به انسان و آنچه را که به کامپیوتر متعلق است به کامپیوتر واگذار کنید» در حال حاضر مهمترین مزیت انسان بر کامپیوتر هوش و قدرت تفکر یعنی قدرت استنباط و استنتاج است که کامپیوتر فاقد آن می‌باشد. زیرا کامپیوتر تنها به اطلاعاتی که به آن داده می‌شود دسترسی داشته و امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات را ندارد. این مزیت انسان نسبت به کامپیوتر است که جوامع فوق صنعتی امروزه را به جوامعی که فقط فکر می‌کنند و کامپیوترها خواسته‌های آنها را انجام می‌دهند تبدیل نموده است. همانگونه که قبلاً اشاره شد منشأ هر اختراعی «نیاز» است. نیاز که منشأ پیدایش کامپیوتر بود اینک کامپیوتر نه تنها قادر به انجام فوق العاده سریعتر و دقیقتر محاسبات است بلکه انسان متفکر آن را در ترکیب با علوم مختلف به صورت وسیله‌ای در آورده است که هرگز در ابتدا تصور نمی‌شد اساس زندگی بشر را این چنین دگرگون سازد موارد برتری کامپیوتر نسبت به انسان را می‌توان به صورت ذیل بیان داشت:

· سرعت فوق العاده زیاد در انجام هر گونه عملیات از قبیل محاسبات ذخیره کردن و بازیابی اطلاعات

· قابل اعتماد بودن یعنی سحت و دقت صددرصد در نتایج هر گونه عملیات

· امکان ذخیره‌ حجم فوق العاده زیادی از اطلاعات در فضای کوچک برای مدت نامحدود

· حساس نبودن نسبت به محیط و تغییرات پیرامونی آن و خستگی ناپذیری

· توانایی انجام چندین عمل مختلف به طور همزمان
عوامل مؤثر محیط کاروارگونی

سادگی کار با میکرو کامپیوترها و عدم نیاز به تحرک زیاد برای کار با آن بویژه برای افرادی از قبیل اپراتورها که ساعات زیادی از روز را پشت میز میکرو کامپیوتر سپری می‌کنند موجب بروز ناراحتیهای عضلانی و استخوانی در طول چند سا ل اخیر برای چنین افرادی شد ه است. به منظور پیشگیری از این گونه ناراحتیها ورزشهای خاص سر و گردن و اعضای دیگر بدن از سوی پزشکان به طور روزانه توصیه شده است به علاوه نحوه صحیح استقرار در پشت میز میکرو کامپیوتر موجب کاهش اینگونه ناراحتیها می‌گردد. ارگونومیک دانش چگونگی استفاده صحیح از ابزار و تجهیزات در محیط کار می‌باشد و عواملی را شرح می‌دهد که موجب حرکات و کار اعضای بدن به طریقی است که منجر به حفظ سلامتی انسان می‌شود به این علم ظرف چند سال اخیر در محیط کار کامپیوتری توجه خاص شده است و تجهیزات جدید ارگونومیک روانه‌ بازار شده‌اند نمونه‌ای از این تجهیزات صفحه کلید ارگونومیک است. از سوی دیگر صفحه نمایش کامپیوتر از خود امواج الکترومغناطیسی منتشر می‌کند که می‌تواند برای سلامتی بدن مضر باشد برای جلوگیری از اینگونه آسیبها تمامی نمایشگرهایی که اخیراً‌ تولید می‌شوند از استاندارهای خاصی در ساخت بهره می‌گیرند که این امواج مضر مقابل صفحه نمایش را به پایین ترین حد ممکن رسانده‌اند. استفاده از فیلترهای خاص مقابل صفحه نمایش نیز از شدت این امواج می‌کاهد.

صفحه نمایش باید در جهت مخالف منابع روشنایی که باعث انتعکاس نور می‌شود قرار گیرد (مگر اینکه دارای خصوصیت ضد انعکاسی نور باشد که نور محیطی کمتری را انعکاس می‌دهد) باید دائماً‌ تمیز شود و از نگاه کردن طولانی به صحه نمایش احتراز شود و لازم است در فواصل کار به چشمها استراحت کوتاه داد.

بعلاوه سیستمهای حامل جریانهای الکتریک از خود دودهای شیمیایی متصاعد می‌کنند استفاده از کابلهای دارای عایق و جلیقه‌مناسب موجب کاهش میزان دودهای مضر می‌گردد از سوی دیگر کابل کشی مناسب در فضای سقفهای کاذب و خروج مناسب هوای داخل این سقفهای کاذب به خارج از محیط کار سلامت بیشتر محیط کار را فراهم می‌آورد.

استفاده از گیاهان طرز مناسب قرار دادن تجهیزات در محیط کار و وجود محلهای مناسب برای قرار دادن دیسکها و اوراق چاپی از عوامل مهم دیگر در ایجاد محیط مناسب کاری محسوب می‌شوند.

بدیهی است محیط مناسب کاری و حفظ سلامت اپراتور موجب افزایش بهره وری او خواهد شد.
بخش ا
تاریخچه کامپیوتر

هزاران سال پیش ، انسان با انگشتانش می شمرد .

او برای شمارش گاو و گوسفند و مرغ و خروس ، و نیز برای شمردن مردمی که در ده او زندگی می کردند ، از انگشتانش استفاده می کرد .

اما وقتی کسی می خواست چیزهایی را بشمارد که از ده تا بیشتر بود شمارش با انگشتان کاری دشوار می شد . او ناگزیر بود راههای تازه ای برای شمردن پیدا کند . یکی از این راهها این بود که برای هر چیز شمرده شده ، علامتی روی دیوار یا چوب بگذارد . برای علامت گذاشتن روی چوب از سنگی نوک تیز با چاقو استفاده می شد . برای علامت گذاشتن روی دیوار ، تکه چوبی سوخته بکار برده می شد . این روشهای قدیمی شمارش، چندان کارساز نبود . باید راه بهتری برای شمردن پیدا می شد . آنگاه انسان «میز شن» را اختراع کرد .

«میز شن» عبارت بود از سه شیار موازات و گود ، که به طور عمومی بر شن رسم میشد.

هرگاه چیزی شمرده می شد . سنگریزه ای در یکی از شیارها ، جای داده می شد . به مرور ، «میز شن» نیزکفایت خود را برای شمردن همه مقادیر و چیزهای انسان از دست داد ، بنابراین او چرتکه را ساخت . چرتکه ، اندکی به «میز شن» شبیه است . با این تفاوت که در چرتکه به جای شیار در شن از چند میله که در قابی چوبی قرار گرفته اند ، استفاده شده است ، و به جای آماد شمارش میزشنی ، یعنی سنگریزه ها ، در این شمردن به کمک تعدادی مهره که در میله هایی باریک قرار گرفته اند ، انجام می گیرد .

هر میله در چرتکه ، نشانگر یک واحد اندازه گیری است .

تعداد میله های چرتکه ، از تعداد شیارهای « میز شنی» بیشتر است . از این رو ، جمع و تفریق اعداد بزرگ روی چرتکه آسانتر است .

از چرتکه می توان برای ضرب و تقسیم اعداد نیز استفاده کرد . به این ترتیب بود که چرتکه در دنیای قدیم ، اهمیت بسیاری یافت ؛ و روز به روز مردم بیشتری آن را به کار گرفتند . به موازات آن ، انواع و اقسام چرتکه ساخته شد ؛ و هر بار شکل کاملتری به خود گرفت . مثلاً چرتکه ی ژاپنی ، مقدار مهره هایش با چرتکه هندی فرق داشت . چرتکه ژاپنی « سوزوبان» نامیده می شود .

« سوزوبان» و انواع دیگرچرتکه ، هنور در بسیاری از نقاط دنیا مورد استفاده است . با این همه ، انسان به هنگام شمردن با چرتکه ، همچنان ناگزیر است از نیروی اندیشه و دستهایش استفاده کند .

انسان خواستار نظام شمارشی دقیقی بود که کار با آن از چرتکه هم آسانتر باشد . در سال ۱۶۴۲ میلادی ، «بلینر پاسکال» ، نوعی ماشین حساب دستی ساخت . نظام این دستگاه جدید بر پایه کاربرد چرخ و دنده ها و اعداد بود . برای استفاده از آن ، تنها کاری که باید می کرد ، این بود که دسته ای را بچرخاند ، تا عمل شمارش به طور خود کار انجام شود .

در حدود سی سال بعد از آن ، ماشینی ساخته شد که اعداد را ضرب می کرد . پس در حدود صدسال پیش ، یک نوع ماشین جمع کردن ساخته شد ؛ که حاصل جمع را روی کاغذ می نگاشت و تحویل می داد .

دخل ماشین ، با دستگاه ثبت حساب و کتاب ، هم همان زمان ساخته شد . این دخل با دست کار می کرد . بعدها ، دخلهای ماشینی پیچیده تر شدند ، و موتوری آنها را بکار می‌اندخت . امروزه ، میلیونها دخل ماشینی ، در تمام دنیا ، برای ثبت فروشهای روزانه کسبهای مختلف ، بکار می روند .

انواع گوناگون حسابگرهای مکانیکی ، ماشینهای جمع ، دخلهای برقی ، ماشینهای حساب ، و کیلومتر شمارهای اتومبیل از جمله ماشینهای خود کار حساب و کتابهای انسان امروزند . با وجود این ، هر چه زندگی جدید پیچیده تر می شد ، نیاز انسان به نوع دیگری از دستگاه محاسبه گر نیز افزایش می یافت . او ماشینی لازم داشت که محاسبات بسیار دشوار را بسادگی انجام دهد . او ماشینی لازم داشت که این محاسبات را خیلی سریع انجام دهد .

او همچنین ماشینی لازم داشت که اطلاعات را ضبط کند ، و به خاطر بسپارد . انسان نیازمند ماشینهایی بود که « حافظه» داشته باشند .

در حدود صد سال پیش ، نوع جدیدی ماشین حساب ساخته شد . این ماشین تازه ، پیشاهنگ کامپیوتر یا مغز الکترونیکی امروزی بود . آن را برای ثبت سرشماری سال ۱۸۹۰ ایالات متحد امریکا بکار بردند . «دستگاه کارت پانچ شده» سریعتر از افرادی که با ماشین جمع و تفریق کار می کنند ، عمل می کرد .

کار و صنعت ، بهره برداری از ماشین کارت پانچ شده را آغاز کردند . بزودی ، ماشینهای کارت پانچ شده پیچیده تری توسعه پیدا کردند . این ماشینها با موتورهای برقی بکار می افتادند . آنها دارای چرخ ، دنده و کلیدهای برقی بودند . همچنین قسمتهای متحرک بسیاری داشتند . اگر چه این ماشینهای الکترومکانیکی در انجام محاسبات سریع بودند ؛ اما سرعتشان آن طور که باید و شاید کافی نبود .

دانشمندان راه حلهای سریعی برای مسائل دشوار و پیچیده ی ریاضی خود می خواستند. بنابراین ، انسان امروزی ، جستجوی راهی را آغاز کرد که بتواند ماشینهای محاسبه سریعتری بسازد . در اوایل سال ۱۹۴۰ کامپیوتر الکترونیکی ساخته شد . ساخت و عرضه ی این دستگاه جدید ،آغاز رشته ی تازه ای از علم بود .

این رشته ی تازه از علم « محاسبه ی الکترونیکی اطلاعات » یا « E . D . P » نامیده می شود . « محاسبه الکترونیکی اطلاعات » روش بکارگیری دستگاههای الکترونیکی است ؛ به نحوی که اطلاعات تجزیه و تحلیل شده مورد استفاده قرار گیرد . اولین کامپیوتر الکترونیکی بسیار بزرگ بود ؛ و بیش از سی تن وزن داشت . این دستگاه ، نه چرخ دنده‌های پیچیده داشت و نه تقویت کننده های الکترونیکی . قسمتهای متحرک آن الکترونهایی بودند که بسرعت حرکت می کردند . بزودی کامپیوترهای الکترونیکی بهتر و سریعتری ساخته شد .

در اواخر دهه ۱۹۵۰ ، کامپیوتر هایی ساخته شد که دارای ترانزیستور و مدارهای مجزا از هم بودند . ترانزیستورها و مدارهای مجزا ، قسمتهای ریز الکترونیکی هستند . ترانزیستورها و مدارهای مجزا ، این توانایی را به کامپیوتر می دادند تا سریعتر از پیش کار کند . بعضی از کامپیوتر های مدرن می توانند محاسباتی را در یک بیلیونیم ثانیه انجام دهند . یک بیلیونیم ثانیه را یک « نانو سکنه » می گویند . تعداد نانو سکنه ها در یک ثانیه ، مساوی است با تعداد ثانیه ها در سی سال . یک کامپیوتر مدرن می تواند در عرض یک ساعت آنقدر محاسبه ریاضی انجام دهد که هزاران دانشمند قادر به انجام آن در تمام طول عمرشان نیستند .

کلمه « input » یا «وارده » کلمه ای است که برای اطلاعاتی که وارد کامپیوتر می شود ، بکار می برند . صدها نوع اطلاعات را می توان وارد کامپیوتر کرد . جمعیت یک شهر یا تعداد ماشینهای موجود در آن شهر ، مثالهایی از این نوع اطلاعات هستند . اطلاعات دیگر عبارتند از : معادلات ریاضی ، سیستمهای حقوق ، و یا ارقام فروش یک شرکت .

انواع مختلف سیستمهای وارده « Input » وجود دارد . یکی از اینها ، سیستم وارده ی صفحه ی کلیدها « Keyboard» است .

مسئوول صفحه ی کلید ها ، اطلاعات را روی یکی از این صفحه ها ، که مانند صفحه ی ماشین تحریر است تایپ می کند . گاهی اوقات ، صفحه ی کلیدها مستقیماً به کامپیوتر وصل است . گاهی نیز صفحه ی کلید ها باکامپیوتر خیلی فاصله دارد ؛ و اطلاعات به وسیله ی سیمهای تلفنی به کامپیوتر فرستاده می شود .

کامپیوتر ، اطلاعاتی را که دریافت کرده ، به یک رمز ( code) کامپیوتری مخصوص تبدیل می کند . کامپیوتر های مختلف ممکن است از رموز مختلفی استفاده کنند . کامپیوترها ممکن است اطلاعات را به وسیله ی یک سیستم فشار دکمه ( Button push) دریافت کنند . یا ممکن است اطلاعات را به وسیله ی کارتهای سوراخ شده ( punched cards) دریافت کنند . گاه ، اطلاعات روی یک نوار کاغذی پانچ شده ( punched paper Tapes) ثبت می شود . گاه نیز اطلاعات روی یک نوار مغناطیسی مخصوص ( agnetic Tapes) ثبت می شود .این نوار مغناطیسی ، مانند نواری است که در دستگاههای ضبط صوت از آنها استفاده می شود .

کامپیوترهایی که در بانکداری بکار برده می شوند ، اطلاعات را توسط علائم مخصوص مغناطیسی ، بر روی چکها دریافت می کنند . کامپیوتر های دیگر می توانند اطلاعات را مستقیماً از نسخه ی تایپ شده یا دست نویس دریافت دارند . کارتهای پانچ شده و نوارهای مغناطیسی ، معمولاً برای استفاده در آینده ، بایگانی می شوند . به هر حال اطلاعات بسیاری در داخل کامپیوتر گذارده می شود و در آنجا می ماند . این اطلاعات در « حافظه » ( Memory) دستگاه ، یا قسمت « ذخیره ی» ( Storage) آن نهاده می شود .

اطلاعات همچنین ممکن است روی یک صفحه باریک مغناطیسی ضبط شود که این صفحه به کامپیوتر وصل می گردد . این اطلاعات می توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند . همچنین می توان در آنها تجدید نظر کرد یا تعویضشان نمود . اما به کامپیوتر باید دستوراتی داده شود که با اطلاعات ذخیره شده چکار کند . دستورات داده شده به کامپیوتر را ، «برنامه» (program) می نامند. برنامه به همان شکل اطلاعات وارد کامپیوتر می شود . برنامه نیز ممکن است در کامپیوتر ذخیره شود . کامپیوتر ممکن است در پی دریافت دستوری تازه ، آن برنامه را به طور خود کار به یاد آورد . برنامه توسط شخصی به نام برنامه ریز ( Programmer) تهیه می شود . برنامه ی او به کامپیوتر گوشزد می کند که چه مراحل را باید طی کند . برای مثال به کامپیوتر می گوید که اطلاعات ذخیره شده را در کجا می توان یافت . یا به کامپیوتر می گوید که با آن اطلاعات چکار کند . یا جواب را به چه شکل بدهد . و نیز به کامپیوتر می گوید هر وقت در یک مسأله با چند امکان پاسخ گویی مواجه شد ؛ چه باید بکند . پاسخی که کامپیوتر بیرون می دهد ، « بازده» ( output) نامیده می شود . گاه پاسخ روی یک تکه کاغذ بیرون داده می شود . گاه روی یک صفحه تلویزیون ( Viewing Screen) نشان داده می شود . گاه نیز با یک سیستم صوتی جواب داده می شود ؛ که از قبل با صدای انسان ضبط شده است . بازده را همچنین می توان روی کارتهای پانچ شده ، نوار کاغذی ، و یا نوار مغناطیسی بیرون داد. این نوع بازده اطلاعات را می توان دوباره به عنوان وارده داخل کامپیوتر کرد ؛ تا مسائل دیگر یا پیچیده تر را حل کند .

از کامپیوتر ها برای هزاران کار ، در زمینه های مختلف حرفه ای ، علمی ، آموزشی و ارگانهای دولتی استفاده می شود . متخصص سیستمها یا تحلیلگر روشها ( System Analyst) کسی است که مسائل سازمانی را که می خواهد از کامپیوتر استفاده کند ، بررسی می نماید . کامپیوتر ها به مدیران کمک می کنند تا در برنامه ریزیهای آینده تصمیم گیری نمایند . از کامپیوتر ها برای ننظیم و راه اندازی ماشینهای تولیدی استفاده می شود . کامپیوترها برای تهیه ی وسایل مورد نیاز نیز بکار می روند .

چنین کامپیوتر هایی ، موارد بکارگیری ماده ی مشخصی را ثبت خواهند کرد . هر وقت آن ماده یا جنس کم شود ، کامپیوتر سفارش جدیدی برای تهیه کننده ی آن می فرستد . کامپیوتر همچنین اطلاعات مربوط به این خرید را ثبت می کند ؛ مخارج را در لیست قسمت حسابداری وارد می نماید ؛ و ترتیب پرداخت تهیه کننده را می دهد .

حرفه های مختلف و متعددی از کامپیوتر سود جسته اند . برای مثال ، ماهانه میلیونها صورتحساب بیمه ، توسط کامپیوتر ها محاسبه ، نوشته ، ارسال و ضبط می شود .

کامپیوترها در بانکها ، علم پزشکی ، ایستگاههای پلیس ، و برنامه های فضایی بکار برده می شوند . کامپیوتر ها همچنین در حمل و نقل هوایی و نگاهداری جا نیز بکار برده می شوند . در بسیاری از کشورهای دنیا ، خرید بلیط هواپیما و قطار و نگاهداری جا ، توسط کامپیوتر انجام می گیرد .

بعضی مردم از کامپیوتر ها می ترسند . ترسشان به این خاطر است که فکر می کنند روزی کامپیوترها به انسان فرمان خواهند داد که چه بکنند . ولی انسان توان اندیشیدن دارد . آیا کامپیوترها می توانند بیندیشند ؟ پاسخ این سئوال منفی است .

درست است که کامپیوترها می توانند بعضی از کارها را سریعتر از انسان انجام دهند ؛ ولی اندیشیدن ، با حل مسایل فرق دارد و نیاز به تجربه ، حافظه و تخیل دارد . دانشمندی بزرگ گفته است که بوجود آمدن کامپیوتر ، سومین رویداد مهم در تاریخ بشر است . نخستین رویداد کشاورزی بود . هنگامی که انسان کشاورزی را آموخت سرگدانیش به پایان رسید . او ، شکار حیوانات ، برای تهیه ی خوراک ، را رها کرد ، زندگی متمرکز را آغاز نمود و در یک جا اسکان یافت .

دومین رویداد بزرگ ، انقلاب صنعتی بود . فرآورده های جدید ، سریعتر و ارزانتر ساخته شدند و مردم صاحب چیزهای بیشتری شدند .

سومین رویداد بزرگ بوجود آمدن کامپیوتر بود ، که هنوز برای انسان پدیده ای تازه است . انسان روزبه روز ، موارد استفاده های بیشتری برای انواع کامپیوتر ها پیدا میکند.
نسل های کامپیوتر

واژه‌ نسل برای تقسیم بندی مراحل پیشرفت و تکامل کامپیوتر ها به کار می‌رود هر از گاهی تحولات مهمی در زمینه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر ها پدید آمده است که دامنه‌ این تغییرات به حدی بوده است که اصطلاحاً‌ گفته می‌شود نسل جدیدی از کامپیوترها به وجود آمده است.
نسل اول(۱۹۴۶ تا ۱۹۵۹)

از ویژگیهای کامپیوتر های این نسل می‌توان به استفاده از لامپ خلاء‌ و رله در ساختمان کامپیوتر،‌ مصرف برق بالا، اشغال حجم زیاد و نیز هزینه‌ بالای ساخت آنها اشاره کرد. کامپیوترهای ABC ایناک،‌ادواک،‌ادسک،‌یونیواک ABM650 از کامپیوترهای این دوره هستند.

نسل دوم (۱۹۵۹تا۱۹۶۵)

(اختراع ترانزیستور در آزمایشگاه بل و استفاده از آن در کامپیوترها باعث گردید تا کامپیوترهای این دوره به مراتب کوچکتر،‌ ارزانتر و سریعتر شوند . ترانزیستور نسبت به لامپ خلاء‌ به مراتب کم حجم تر و کم مصرف تر ارزانتر و با دوام تر بود در این نسل اولین زبانهای برنامه نویسی بوجود آمدند و مورد استفاده قرار گرفتند از کامپیوتر های معروف این نسل میتوان به IBM1401 اشاره کرد.

نسل سوم (۱۹۶۴ تا ۱۹۷۱)

ترکیب تعداد زیادی ترانزیستور و عناصر دیگر در یک قطعه‌کوچک به نام مدار مجتمع (آی سی) موجب شد تا کامپیوترهای این دوره کوچکتر و کم حجم تر شوند . مشهورترین کامپیوتر این نسل IBM360 بود که در سال ۱۹۶۲ وارد بازار شد کامپیوترهای مشهور دیگر این دوره کامپیوترهای هانیول و CDC بودند ویژگیهای عمده‌ کامپیوترهای این نسل عبارت‌اند از :

· انتقال اطلاعات از راه دور و از طریق خطوط مخابراتی

· تراکم بیشتر مدارهای الکترونیکی

· پیشرفت در زبانهای برنامه نویسی

· توانایی اجرای همزمان چندین برنامه

نسل چهارم (از ۱۹۷۱ تا کنون)

تراکم فوق العاده زیاد ترانزیستور ها در یک قطعه بصورت مدارهای بسیار فشرده (LST) و بسیار زیاد فشرده (VLSI) و فوق العاده فشرده (ULSI) مهمترین ویژگی این نسل به شمار می‌آید. به این ترتیب توانستند قسمت پردازنده‌کامپیوترها را بطور کامل در یک قطعه کوچک جای دهند که به آ“ میکروپروسورها یا ریزپردازنده می‌گویند. در نتیجه کامپیوترهایی ساخته شدند که از میکروپروسورها استفاده می‌کردند و به این دلیل به آنها میکرو کامپیوتر گفته شد. به دلیل امکان استفاده‌ انحصاری فقط یک نفر از میکروکامپیوتر به آن کامپیوتر شخصی نیز گفته می‌شود. در سال ۱۹۷۱ شرکت اینتل میکروپروسور ۴۰۰۴ را که بیش از ۲۰۰۰ ترانزیستور داشت و با سرعت MHZ 1 کار می‌کرد روانه‌بازار کرد. سپس میکروپروسورهای ۸۰۰۸ در سال۱۹۷۲، ۸۰۸۰ (۱۹۷۴)، ۸۰۸۵ (۱۹۷۶)،‌ ۸۰۸۶ (۱۹۷۸)، ۸۰۸۸ (۱۹۷۹)، ۸۰۲۸۶ (۱۹۸۲)، ۸۰۳۸۶ (۱۹۸۶)،‌ ۸۰۴۸۶ (۱۹۸۹)، با ۱٫۲ میلیون ترانزیستور ۸۰۵۸۶ یا پنتیوم ۱۹۹۴ با بیش از سه میلیون ترانزیستور و حداکثر سرعت pentium Mpri 200 MHZ (1995) با پنج و نیم میلیون ترانزیستور و امروزه دارای سرعت حداکثر ۳۰۰ MHZ و pentium 2 (1998) با ده میلیون ترانزیستور و با سرعت تا ۴۵۰ MHZ (در سال ۱۹۹۸) و اینک pentium 3 با سرعت ۵۰۰MHZ توسط شرکت اینتل وارد بازار شدند ب این ترتیب میکرو کامپیوترهای کم حجم کم مصرف (از نظر برق مصرفی) و نسبتاً‌ ارزانی به تدریج از سال ۱۹۷۱ تولید شد و شرکتها، سازمانها،‌ ادارات و افراد بسیاری قادر به خرید و استفاده از این میکرو کامپیوترها شدند اینک افراد باهوش می‌توانستند با این وسیله ‌قدرتمند پدیده‌های نوینی خلق کنند و در نتیجه دگرگونی اساسی در زندگی اجتماعی بشر به وجود آمد. این موج همچنان ادامه دارد و افرادی که از علوم کامپیوتر و نحوه ‌استفاده از آن در حرفه‌ خود بی‌بهره‌اند عملاً‌ قادر به رقابت در حرفه‌ خود نمی‌باشند و در جوامع فوق صنعتی به این افراد بی سواد گفته می‌شود! مهمترین ویژگی این نسل ظهور کامپیوترهای شخصی بود که موجب فراگیری علوم کامپیوتر توسط صدها میلیون نفر در سراسر جهان گردید یعنی ظهور میلیونها با سواد کامپیوتر که فرهنگ استفاده از کامپیوتر را در کلیه جوامع بشری گسترش داده‌اند.

ویژگی مهم دیگر این نسل گستردگی شبکه‌های کامپیوتری مانند اینترنت در سراسر جهان می‌باشد که امکان ارتباط میلیونها نفر در سراسر جهان را به منظور تبادل اطلاعات و استفاده از بانکهای اطلاعاتی مراکز مهم علمی تجاری فراهم کرده است و هر روز نیز به تعداد مشتاقان استفاده از شبکه ‌ها افزوده می‌شود ویژگی مهم دیگر این نسل رسوخ کامپیوتر در کلیه علوم است مثلاً‌ به علت کوچکی حجم میکروپروسورها و مصرف برق ناچیز آن می‌توان آن را در بدن انسانهایی که نیاز به توانبخشی دارند کار گذاشت در جای دیگر می‌توان آن را برای کنترل انواع وسایل خانگی از قبیل تلویزیون ماشین لباسشویی وغیره نیز به کار گرفت.

با این تفاصیل بخشی که مطرح می‌شود آن است که کامپیوترها قادر به نفوذ در چه مواردی نیستند؟ و در هر جا صحبتی از کامپیوتر به میان می‌آید منظور نسل چهارم کامپیوترهاست مگر آنکه صریحاَ‌ خلاف آن بیان شود.

نسلهای پنجم و ششم

اطلاعات منتشر شده در مورد نسلهای آینده‌ کامپیوتر یعنی نسلهای پنجم و ششم بسیار اندک است ولی از خصوصیات بارز این نسلها عدم وابستگی تعریف آنها بر خلاف تعاریف نسلهای قبلی به پیشرفت در فشردگی مدارهای الکترونیکی است ویژگی شاخص نسل پنجم هوشمند کردن کامپیوترها یعنی داشتن قدرت استدلال و تصمیم گیری کامپیوترهاست. این کامپیوترها قادر خواهند بود با استفاده از هوش مصنوعی به طور منطقی و سریع راه خود را از میان انبوهی از داده‌ها و آگاهیها پیدا کنند. آنها می‌توانند بیاموزند استنباط کنند تصمیم بگیرند و به عبارت دیگر رفتاری داشته باشند که معمولاً‌ درحوزه ‌منطق و استدلال خاص انسان قرار دارد.

در کامپیوترهای نسل ششم طراحی مدارهای آنها در حقیقت کپی برداری از مغز انسان می‌باشد و قادرند کارهایی نظیر مغز انسان را انجام دهند. با تغییراتی در ساختار سیستم این کامپیوترها می‌توان تواناییهای جدیدیی به دست آورد در این کامپیوترها بجای پردازنده واحد جدیدی به نام استنباط و استنتاج وجود دارد که دیگر صرفاً‌ از مدارهای الکترونیکی تشکیل نمی‌شود.

بخش ۲

اجزای ساختمانی کامپیوترهای امروزی

همواره انسان در پی دستاوردهای گوناگون به کشف دستگاههایی برای انجام محاسبات ریاضی و نگهداری اطلاعات و حسابها بوده است و به همین دلیل توانسته رایانه را اختراع کند . کامپیوتر های اولیه بسیار بزرگ بودند ولی پس از پیشرفت تکنولوژی و فن آوری اندازه آنها کوچکتر شد و تا امروز که رایانه های خانگی و اداری یا رایانه های جیبی و کتابی خلق شده است . از این سیستم برای کارهای مختلفی همچون عملیّات پیچیده ی حسابداری ، طراحی ساختمان ، ساخت انیمیشن و عملیّات ریاضی و کارهای بسیار دیگر استفاده می شود . همچنین با رایانه ، انسان می تواند به ماهواره ها و شبکه های اینترنتی جهانی دسترسی پیدا کند .

کامپیوتر از سه بخش ورودی ، پردازش و خروجی تشکیل می شود .

بخش اول ورودی : اطلاعاتی است که وارد رایانه می شود ، که این کار توسط صفحه کلید ، ماوس ، درایو (فلاپی) انجام می شود .

صفحه کلید : مهمترین وسیله ی ورودی داده ها می باشد که توسط آن می توان داده ها را وارد کامپیوتر کرد تا برای پردازش حاضر شود .

ماوس : این وسیله بیشتر در محیطهای گرافیکی و برنامه های پیشرفته ی کامپیوتر مؤثر است .

درایو ( CD – Rom ) CD : درایو سخت افزاری است که می تواند اطلاعات را از روی CD (یا همان لوح فشرده ) خوانده و توسط کابلهای DATA ، داده ها را برای پردازش به قسمتهای دیگر بفرستد .

( لازم به ذکر است که = کابل DATA ، کابلی است که داده ها را انتقال می دهد ) .

درایو Floppy : قطعه ای سخت افزاری است که می تواند اطلاعات را از روی دیسک (فلاپی) خوانده یا روی آن بنویسد .

بخش دوم پردازش : اطلاعات وارد شده به سیستم ، طبق برنا مه های داده شده مورد تغییر و بررسی و تجزیه و تحلیل می گردد ؛ که دارای قطعات بسیاری است .

این قطعات عبارتند از :

که مغز کامپیوتر است و تمام داده ها داخل این قطعه که به آن (ریز پردازنده): نیز گفته می شود ، پردازش می شود . (هرچقدر سرعت این قطعه بیشتر باشد ، سرعت پردازش داده ها نیز افزایش می یابد .

Cpu (واحد پردازش مرکزی) تراشه ای حیاتی است که در مرکز کامپیوتر شما و مغز آن قرار دارد ، محسوب می شود که در هر ثانیه قادر به انجام میلیون ها محاسبه می باشد . با و جود این ، تنها تعداد کمی از کاربران کامپیوتر به درستی می دانند که Cpu چه کاری انجام می دهد و در کجای کامپیوتر قرار گرفته است .

Cpu به جای یافته های مغز ، یک مدار مجتمع دارد . این مدار روی قطعه ای از سیلیکان ساخته شده و حاوی میلیون ها ترانزیستور کوچک است که به وسیله ی سیم های مرغوب به یکدیگر متصل شده اند. هر قدر تعداد ترانزیستور ها در Cpuبیشتر باشد ، نیروی محاسبه آن نیز بالاتر خواهد رفت . با وجود اینکه تعداد ترانزیستور ها افزایش یافته ، اندازه Cpu ها فرقی نکرده است . بیشتر تراشه ها از یک تمبر نامه نیز کوچکتر هستند . اندازه ی Cpu پنتیوم ۳های امروزی یک سانتیمتر مربع می باشد . سیلیکان حاوی Cpu به نام کعب ( die ) خوانده می شود . die در Cpu های جدید احتیاج به صدها اتصال فیزیکالی با کامپیوتر شما دارد تا بتواند به درستی کار کند . روشن است خروج صدها سیم از یک قطعه ای با این اندازه و ابعاد ، کار ساده و آسانی نیست ، به همین دلیل تولید کنندگان Cpu برای حل این مشکل die را به یک قطعه پلاستیک بزرگتر چسبانده اند تا برای اتصالات فضای بیشتری به وجود آید .

اغلب تولید کنندگان dieرا به یک قطعه پلاستیک مربع می چسبانند که زیر آن از سوزن پوشیده شده است . بیشتر کاربران این بسته ی نسبتاً بزرگتر را که از هر طرف چندین اینچ است اشتباهاً Cpu می دانند ، در حالیکه مغز واقعی درون dieسیلیکانی کوچک در وسط آن بسته است . بسته ی Cpu به سوکت خاصی روی مادربرد کامپیوتر نصب می شود . این سوکت ها باعث می شود تعویض و برداشتن Cpu سریع تر و آسانتر انجام شود . البته همه پروسسورها از سوکت یا اقسام حافظه ی مشابهی استفاده نمی کنند .

Main board : برد اصلی کامپیوتر است که بیشتر قطعات کامپیوتر به آن نصب می شود تا با دیگر قطعات تبادل اطلاعات کنند .

مادر برد: مادر برد در کنار CPU مهمترین جز کامپیوتر شما محسوب می‌شود این بخش ستون فقرات کل سیستم شماست جایی که تمام اجزا به آن متصل می‌شوند مادر برد تمامی درگاهها سوکت‌ها و پلاگ ها را تجهت پروسور حافظه دسیک سخت،‌ سی دی رام،‌ کارت گرافیکی ،‌ صفحه کلید، ماوس و پرینتر را در خود دارد و همین طور شامل کانکتورهایی برای چراغ‌ها و دکمه‌های جلوی قاب کامپیوتر است. مادر برد همچنین ارایه کننده‌ شیوه‌هایی است که اجزا شمرده شده در بالا بتوانند با یکدیگر مرتبط دشه و اطلاعات را رد و بدل کنند همچنینکه در این قسمت به معرفی انواع مادر بردها می‌پردازیم.

مکانیزم‌های مادربرد:

مادربرد دو وظیفه مهم را در کامپیوتر انجام می‌دهد اول اینکه تمام اجزا را ارتباط می‌دهد و دوم به آنها اجازه می‌دهد تا اطلاعات را مبادله کنند به عنوان مثال و فنی که فایلی را ذخیره می‌کنید اطلاعات از حافظه در طول سیمهای روی مادربرد به دیسک سخت انتقال می‌یابد هنگامی که پروسور محاسبه‌ای را انجام می‌دهد نتایج حاصله را در طول سیمهای مادربرد به کارت گرافیکی می‌فرستد تا به مانیتور و پرونده شما آنها را بخوانید. اگر تجزیه وتحلیلهای جغرافیایی را بخوانید مادربرد برایتان تبدیل به مرکز شهر می‌شود و محل تمام ساختمان های مهم را عرضه می‌دارد و به همراه آن تمام جاده‌ها و خیابان‌هایی که این ساختمان‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کنند را مشخص می‌سازد اجزا کامپیوتر همچون کارت های حافظه حداقل سالی یکبار تغییر می‌یابد به همین دلیل مانع از استفاده ‌آنها با مادر بردهای قدیمی می شود.

بعضی اوقات جهت حل این مشکل یک آداپتور یا ارتقا دهنده ویژه‌ای موجود می‌باشد اما معمولاً‌ تغییر در شکل کارت حافظه یا پروسور به شدت گزینه‌های جدید برای یک مادربرد قدیمی را محدود می‌سازد،‌ طراحان تراشه‌ها و کارت‌های حافظه جدید اشکال و پلاک های قابل تغییر را اصلاح می‌کنند زیرا این امر به آنها اجازه می‌دهد تا اقسام جدیدی از اتصال دهنده‌ها ار مورد استفاده قرار دهند تا در مقابل قادر شوند سرعت عملیات را سریعتر کنند . همینطور تراشه‌های جدید نیز غالباً‌ به ولتاژهای پایین تری برای عملیات نیاز دارند و لذا طراحی پلاک های متفاوت برای آنها باعث می‌شود که نتوان آنها را اشتباهاً‌ در جایی قرار داد که ولتاژ بالایی دارد و بدین وسیله از امکان سوختن آنها جلوگیری می‌شود. احتمالاً‌دلیل این امر را فهمیده‌اید این مسئله مثل این است که شخصی بخواهد یک موتور ماشین قدرتمند و جدید فراری را روی یک مینی ماینر قدیمی قرار دهد و انتظار هم داشته باشد که مثل ماشین اسپورت حرکت کند پس باید تمام اجزا کامپیوتر در یک زمینه عملیاتی مشابه قرار داشته باشد این دلیل تمامی ارتقاهای مداوم این صنعت است. لذا اگر بخواهید از یک تراشه جدید استفاده کنید گاهاً‌ می‌بینید که باید تمامی مادربرد را صرفاً‌ به خاطر آن عوض کنید اما از طرف دیگر یک مادر برد جدید دارای ویژگیهای جدیدی است که از تکنولوژی جدید دیگری همچون هارد دیسک‌های سریعتر پشتیبانی می‌کند و لذا هیچ گاه از تعویض مادربرد زیان نخواهید کرد از آنجا که مادربردها معمولاً‌ قیمت گزافی ندارند خرید نوع جدید آنها زیاد به بودجه‌شما لطمه نمی‌زند احتمالاً‌ به کارتهای جدید حافظه نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

فیزیک مادر برد:

مادربرد یک تخته مدار بزرگ است به اندازه‌یک ورق کاغذ A4 و به ضخامت چند میلی متر پس از آنکه تمام اجزا و کارتها روی مادربرد قرار داده شد و کابلهای لازم به آن متصل شد آن را درون محفظه‌ کامپیوتری جای می‌دهند مادربرد قسمت اعظم فضای محفظه‌ کامپیوتر را اشغال می‌کند اما احتمالاً‌ به وسیله‌ تعداد زیادی سیم و کابلهایی که به آن وصل است پوشیده می‌شود وقتی که می‌خواهید جزیی از سیستم را ارتقا دهید غالباً‌ مجبور می‌شوید که موقتاً بسیاری ازکارتها و کابلها را جدا کنید تا به آن کانکتورهایی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید مادربرد را همچون یک ورق کاغذ تصور کنید که به حالت ایستاده است. تقریباً‌ نیمی از انتهای آن بوسیله ‌پنج یا شش درگاه اشغال شده (به عرض سه تا ۵ اینچ) که بصورت افقی در امتداد سطح صفحه کشیده شده‌اند این همانجایی است که شماکارت‌های گسترش را جای می‌دهید تا ویژگیهای بیشتری را به کامپیوتر خود اضافه کنید این کارتها می‌توانند فراهم کننده‌ امکانات گرافیکی ،‌ صدا،‌ شبکه‌ای یا مودم باشند. نیمه بالای مادربرد را می‌توان به طور عمودی به دو قسمت تقسیم کرد نیمه‌چپ معمولاً‌ دارایکانکتوری برای پروسور اصلی است در حالیکه نیمه‌راست غالباً‌ دارای ورودی کارت حافظه می‌باشد در مادربردهای مدرن سه تا چهار ورودی کارت حافظه می‌باشد. در مادربردهای مدرن سه تا چهار ورودی کارت حافظه وجود دارد توجه داشته باشید که برخی از مادربردهای کامپیوترهای بسیار پیشرفته یا سروره،‌ دارای کارنکتورهایی برای دو پروسور یا بیشتر هستند ما بین کانکتور پروسور و شکاف های حافظه یک تراشه‌سیاه رنگ کوچک به اندازه یک اینچ مربع قرار گرفته است. این تراشه بخشی از chipset است که تمام ارتباط در روی مادربرد را انجام می‌دهد. Chipset معمولاً دارای یک تراشه‌ دیگر نیز هست که در نتیجه ‌انتهایی مادربرد قرار دارد. درست در سمت چپ کانکتور پروسور در انتهای سمت چپ مادربرد یک بلوک کوچک وجود دارد که دارای پلاگ‌های بسیار برای وسایل خارجی است. در این بلوک کوچک دو درگاه PS/2 (برای صفحه کلیدها و میکروفون های قدیمی تر) دو درگاه USB (برای اقسام وسایل جانبی) و یک جفت درگاه سریال ۹ سوزنی قدیمی وجود دارد بعضی از مادربردها ممکن است در این بلوک پلاگ‌های اضافی برای شبکه‌های صوتی،‌ جوی استیک یا مانیتور نیز داشته باشند. نزدیک کانکتور پروسور یک سوکت سفید رنگ به عرض دو اینچ وجود دارد که اینجا محل اتصال فراهم کننده برق است که نیروی الکتریکی پروسور حافظه و کارت‌های گسترش را تأمین می‌کند. در قسمت انتهای سمت راست مادربرد کانکتورهایی برای درایوهای گوناگون داخلی وجود دارد از قبیل: فلاپی، دیسک سخت و سی دی رام درایو نهایتاً‌ در گوشه‌سمت راست پایین کانکتورهای کوچک بسیاری برای چراغ‌ها و دکمه‌های جلوی صفحه‌ کامپیوتر قرار دارد.

این ترتیب قرار گرفتن شکاف‌ها سوکت‌ها و درگاههایی که روی مادربردهای فعلی اعمال می‌شود را ATX می‌نامند که استانداردی برای تکنولوژی پیشرفته کامپییوتر محسوب می‌شود. استاندارد ATX مشخص می‌سازد که سایر مادربرد چقدر باشد و همین طور شکاف ها درگاهها و سوراخ پیچ‌ها در کجا قرار گیرند این استاندارد ساخت و تولید کامپیوتر را بسیار آسان تر می‌سازد زیرا میتوان هر مادربرد ATX را در هر نوع محفظه‌ای سوار کرد.
شیارها یا شکاف های گسترش

راجع به کارت های گسترش صحبت کردیم به غیر از آن چندین نوع شیارهای گسترش مادربرد وجود دارد که هر کدام قابلیت‌های متفاوتی دارند. اغلب شیارهای متداول گسترش امروزه به رنگ سفید بوده به در ازای ۳٫۵ اینچ هستند این شیارهای رابطه جزء‌ جانبی (PCI) حدود هشت برابر سریعتر از شیارهای قدیمی آرشیتکتوری استاندارد صنعتی (ISA) کار می‌کنند.

اغلب مادربردها دارای پنج شیار PCI هستند. امروزه بازی های سه بعدی آن چنان متداول و درخواستی شده که کمپانی اینتل ناگزیر یک شیار را صرفاً‌ برای کارت های گرافیکی تعبیه کرده است. به نام درگاه گرافیکی تسریع شده (AGP) که دو برابر سریعتر از PCI میباشد از آنجایی که ۹۹% کامپیوترها صرفاً‌ به یک کارت گرافیکی نیاز دارند. لذا روی اغلب مادربردها تنها یک شیار AGP موجود است رنگش قهوه‌ای است و در قسمت فوقانی قرار دارد،‌ ۳ اینچ طول دارد و پس از تمام شیارهای PCI سفید رنگ نصب شده است از موقعی که AGP عرضه شده است کمپانی اینتل تا به حال دوبار سرعت آن را دو برابر کرده است اول به AGP2X و حالا به AGP4X (چهار و هشت بار سریعتراز PCL) خاطرتان باشد که فرضاً‌ در صورت تمایل به استفاده از AGP4X به یک chipset که از AGP4X پشتیبانی کند نیاز خواهید داشت یک کارت گرافیکی سریعتر اصولاً‌ قادرتان می‌سازد که بازی‌های کامپیوتری را با جزییات گرافیکی بالاتر و وفریم‌های سریعتر بازی کنید. خلاصه اینکه برخی از مادربردها دارای یک تک شیار کوچک در انتهای خود هستند که برای کارت‌های بودجه طراحی شده که امکانات مدرن اصلی یا شبکه‌ای را ارایه می‌دهد و بعنوان شیارهای Riserارتباطی و شبکه‌ای به CNR معروفند.

انتخاب chipset

بسیاری از مردم معتقدند که پروسسور کامپیوتر را می‌چرخاند. حقیقت این است که ارتباطات روی مادربرد با Chipset اداره می‌شود. این Chipset است که محتوای کنترل‌هایی است که درایوها و درگاه‌های گوناگون را به کار می‌اندازد. Chipset ها تنها از یک نوع پروسسور و حافظه‌ پشتیبانی می‌کنند و فقط با دیسک‌های سخت معینی کار می‌کنند. از آنجا که آ“ها بسته به قابلیت‌های کلی مادربرد هستند تمام Chipsetها به طور دایمی روی مادربرد لعیم می‌شوند. لذا نمی‌توانید آنها را بدون تعویض سراسر مادربرد ارتقاء‌ دهید. در حالیکه می‌توانید قابلیت‌های یک مادربرد قدیمی را با جای دادن کارت‌های گسترش با کنترلها برای دیسک‌های سخت سریعتر گسترش دهید،‌ ولی غیر ممکن است که پشتیبانی هسته نوعی معین از پروسسور یا حافظه را تغییر دهید. اگر دارای یک مادربرد با یک Chipset طراحی شده برای یک پنتیوم سه اینتل هستید نمی‌توانید برای مثال یک CPU آتلتون AMD را به جایش بگذارید و بالعکس. اگر بخواهید CPU را عوض کنید به یک Chipset و یک مادربرد جدید نیاز خواهید داشت از آنجا که اغلب مادربردها طراحی ATX هستند قادر خواهید بود مادربر قدیمی را با یک مادربرد جدید عوض کنید و با این حال از محفظه تأمین کننده برق درایوها و کارت‌های یکسان استفاده کنید اینتل و AMD هر دو Chipsetهایی را می‌سازند که صرفاً‌ از پرسسورهای خودشان پشتیبانی می‌کنند کمپانی تایوانی نیز chipsetهای متفاوتی را برای هر دو پروسسور های اینتل و AMD تولید می‌کنند. این سه کمپانی بر بازار Chipsetتسلط کامل دارند.
شمال و جنوب

خود chipset به طور نرمال به دو تراشه فیزیکال واقعی تقسیم شده که در مادربرد لعیم شده‌اند اینها را پل شمالی (Northbridge) و پل جنوبی(Southbridge) می‌گویند. پل شمالی از لحاظ فیزیکی روی مادربرد مابین پروسسور و حافظه می‌نشیند و مسؤول ارتباط مابین آنهاست. در ضمن مستقیماً‌ با AGP در ارتباط است که این امر به کارت‌های گرافیکی اجازه می‌دهد که نسبت به اتصال به pclbus سریعتر عمل کنند. این امر بسیار مهم است زیرا امروزه کارت های گرافیکی سه بعدی اطلاعات بیشتری را نسبت به هر گونه کارت دیگری در یک کامپیوتر نوعی انتقال سیستم از قبیل پشتیبانی دیسک سخت،‌فلاپی و درایوهای سی دی رام همراه با تمام درگاه‌های خارجی را در دست دارد. قابلیت های chipset برای پشتیبانی مسایل گوناگون حیاتی می‌باشد. آخرین مدل پل شمالی و پل جنوبی با استفاده از pclbus با یکدیگر رابطه و تبادل دارند. در ضمن اغلب شیارهای گسترش سیستم همراه با هر نوع وسایل on- bpard از قبیل شبکه را نیز پشتیبانی می‌کند اینتل در chipset های اخیر خود نامهای پل شمالی و پل جنوبی را حذف کرده در عوض برای محور کنترلر گرافیک‌ها و حافظه GMCH و برای محور کنترلر ۱٫۵ مخفف lCH را برگزیده است.

وسایل جانبی on- board

بسیاری از مادربردها در chipset خود پشتیبانی ابزاری را دارا می‌باشند همچنین بسیاری از آنان دارای Audio شبکه کنترلرهای دیسک سخت یا Firewire می‌باشند و بدین ترتیب دیگر نیازی به گنجاندن کارتهای گسترش افزودنی در آنها نیست به این نوع مجموعه‌ها،‌ وسایل جانبی یکپارچه شده یا on-board می‌گویند و مادربردهایی که به آنها مجهز هستند کمی گرانتر از سایر مادربردها می‌باشند.
آرشیتکت‌های مادربرد

مادربردها غالباً‌فقط در دو نقطه تولید می‌شوند: تایوان و امریکا. اینتل AMD 9 در امریکای شمالی قرار دارد. در کنار آنها معروف‌ترین تولید کننده‌کامپیوتر که مادربردهایش را خودش تولید می‌کند به نام کمپانی Dell است.

ای بی ام نیز مادربرد تولید می‌کند. اما نه برای تمام سیستم هایش . کمپانی که از مادربردهای آمریکایی استفاده می‌کنند نامهای بزرگی از قبیل Goteway, Compag, Hp, dell و آی بی ام هستند. تقریباً‌ تمامی شرکتهای دیگر از مادربردهای تایوانی استفاده می‌کنند در طول چند سال گذشته مادربردهای تایوانی هر روز قدرتمندتر شده از لحاظ نوآوری و سفارش سازی از همتاهای آمریکایی خود پیشی گرفته‌اند. کمپانی اصی و تایوانی Microstar Msi, Gigabute, Abit, Asus هستند البته در کنار آنها کمپانی دیگری نیز وجود دارد.
آینده مادربردها

همچون دیگر محصولات علمی کاربردی پیچیده فنی در آینده مادربردها کوچکتر شده و از طراحی های شایسته‌تری برخورددار خواهند بود مادربردهای FlexATX , MicroATX جدید تمام چیزهای اصلی که کامپیوتر به آن نیاز دارند را در یک جعبه کوچکتر قرار داده اند این امر با طراحی جدید اجزا کوچکتر از لحاظ فیزیکی و کارت‌های گسترش منسجم انجام گرفته است. تا چندی دیگر سرعت USB از ۱۲مگابایت در ثانیه به ۴۸۰ مگابایت در ثانیه خواهد رسید این USBهای جدید که کنترلر جدیدی نیز احتیاج خواهند داشت که نهایتاً‌ روی کارت های گسترش PCL و سپس در chipset ها به عنوان استاندارد یکپارچه خواهد شد. تا آنجا که می‌توان پیش بینی کرد آینده کامپیوترها حول محور مادربردهای FlesATX کوچک قابل اطمینان و دور می‌زند و براحتی جای خود را در هر خانه و اداره‌ای باز خواهد کرد.

Ram : حافظه ی یک کامپیوتر می باشد که برای اجرای برنامه ها از آن استفاده می شود و در شیارهای مخصوص خود روی برد اصلی قرار می گیرد .

( Hard disk drive ) H.D.D. : یک سیستم کامپیوتری ، همواره نیاز به یک انبار اطلاعات دارد که تمامی اطلاعات موجود را در آن ذخیره کند . این انبار اطلاعات همان دیسک سخت می باشد .

VGA (کارت گرافیکی) = کارت گرافیکی ، تصاویر را روی مانیتور نمایش می دهد وظیفه ی آن پردازش تصاویر می باشد و هر چقدر Ram یا حافظه ی آن بیشتر باشد ، تصاویری که پردازش می کند با کیفیت بهتری نمایش داده می شود .

Sound (کارت صدا) : کارت صدا با تبدیل داده های دیجیتال به آنالوگ ، صدا تولید می کند و آن را برای پخش به Speaker می فرستد .

بخش سوم خروجی = که برای دادن اطلاعات به ما می باشد و دستگاههایی دارد که عبارتند از :

Monitor : مهم ترین وسیله ی خروجی اطلاعات می باشد که تصاویر پردازش شده توسط کارت گرافیکی را به ما نشان می دهد که توسط آن ، اطلاعات را می توان مشاهده نمود .

Speakers : یک وسیله ی ضروری است که صدای تولید شده توسط کارت صدا را پخش می کند .

در این بین دستگاههای لازم و غیر لازم دیگری است که چند تا از آنها را معرفی می کنیم:

نگاهی وسیعتر به اجزای کامپیوتر

در این فصل به شرح بوردهای (کارتهای) میکروکامپیوترهای امروزی که واحدهای اصلی تشکیل دهنده‌ میکروکامپیوترها هستند نگاهی وسیع‌تر خواهیم داشت. بورد یک صفحه‌ تخت از جنس پلاستیک یا فایبرگلاس معمولاً‌ سبز رنگ است که قطعات الکترونیکی مانند IC ها را نگه می‌دارد و به هم مربوط می‌سازد با آنکه میکروکامپیوترها از نظر اندازه و شکل ظاهری با هم متفاوت ‌اند ولی عملکرد داخلی آنها یکسان است. اکثر میکروکامپیوترهایی که در دفاتر سازمانها و شرکت‌های ایرانی به کار می‌روند حداقل دارای اجزای سخت افزاری ظاهری ذیل هستند.

۱٫ بدنه‌ کیس که دو نوع برجی شکل و رومیزی دارد.

۲٫ مانیتور (نمایشگر)

۳٫ صفحه کلید

۴٫ کابلهای ارتباطی

خود بدنه شامل حداقل اجزای سخت افزاری ذیل است.

۱٫ منبع تغذیه و کلید خاموش روشن و درگاههای ورودی و خروجی و بلندگوی کوچک

۲٫ مادربرد ،‌ بورداصلی

۳٫ بورد تصویر یا کارت گرافیک

۴٫ دیسک گردان (فلاپی دیسک)

۵٫ دیسک گردان سخت

در بدنه می‌توان اجزای سخت افزاری دیگری افزود که اکثراً‌بین این اجزا محدود به موارد ذیل هستند

۱٫ بورد فکس/مودم

۲٫ دیسک گردان

۳٫ دیسک گردانهای اضافی فلاپی یا دیسک سخت

۴٫ بورد صوتی یا بورد ویدئوی برای کار در محیط چند رسانه‌ای

۵٫ بورد اسکنر

۶٫ بورد شبکه یا کارت آداپتور شبکه

۷٫ بورد SCSI

برخی از اجزای سخت افزاری فوق نیاز به سخت افزار خارج از بدنه‌ کامپیوتر نیز دارند تا بتوانند نیاز مربوطه را برآورده سازند که عبارتند از :

۱) خط تلفن برای بورد فکس/مودم

۲) هدفون برای دیسک گردان CD در صورت استفاده از آن با CDهای صوتی

۳) بلندگو یا میکورفون با هدفون برای بورد صوتی

۴) دوربین ویدئو یا ویدئو یا تلویزیون برای بورد ویدئویی

۵) اسکنر دستی یا تخت برای بورد اسکنر

۶) خطوط ارتباطی مانند خط تلفن برای بورد شبکه

برخی از دستگاههای دیگر بدون نیاز به بورد اضافی از طریق درگاههای ورودی و خروجی به بدنه‌ میکروکامپیوتر متصل می‌شوند پراستفاده‌ترین این دستگاهها عبارتند از:

۱) ماوس

۲) چاپگر
اجزای سخت افزاری

مادربورد به عنوان واحد پردازنده و حافظه اصلی

جزء‌ اصلی سخت افزار هر میکرو کامپیوتر مادربورد یا بورد اصلی است هرگونه عملیات بر روی داده‌ها در این بورد انجام می‌گیرد مادربوردهای امروزی حداقل دارای اجزای سخت افزاری ذیل هستند.

۱) میکرو پروسسور یا واحد پردازش مرکزی CPU

۲) حافظه ‌اصلی و حافظه‌ پنهان

۳) شکافهای گسترشی

۴) کنترل کننده‌ دستگاههای جانبی
میکروپروسسور

قطعه الکترونیکی کوچکی است که مرکز کنترل کل میکروکامپیوتر محسوب می‌شود این قطعه داده‌ها را از دستگاههای مختلف ورودی مانند صفحه کلید یا ماوس دریافت می‌کند بر روی این داده‌ها عملیاتی از قبیل جمع ،‌ ضرب، تفریق، مقایسه و غیره را انجام می‌دهد و نتایج را به دستگاه خروجی از قبیل مانیتور یا چاپگر ارسال می‌کند. البته همه‌این کارها تحت کنترل برنامه‌ای به نام سیستم عامل انجام می‌گیرد که در فصول آتی مفصلاً توضیح داده خواهد شد.

هر قدر این میکروپروسسورها با سرعت بیشتری به انجام وظایف محوله بپردازند این سرعت بر کل سرعت میکرو کامپیوتر تأثیر می‌گذارد به همین دلیل مدل میکروکامپیوتر یا نوع CPU آن و سرعت مربوطه معرفی می‌شود مثلاً‌ میکروکامپیوتر ۴۸۶Dx5-133 به این معناست که مادربورد آن دارای CPU نوع ۸۰۴۸۶ می‌باشد که سرعت انجام وظایف محوله به آن ۱۳۳ مگاهرتز (۱۳۳ میلیون عمل در ثانیه) است یا میکروکامپیوتر pentium 200 دارای CPU نوع پنتیوم بر روی مادربورد می‌باشد که سرعت عملیاتی آن ۲۰۰ مگاهرتز (معادل حداقل ۲۰۰ میلیون عمل در ثانیه این میکروپروسسور می‌تواند در یک لحظه بیش از یک عمل را انجام دهد در حالیکه میکروپروسسورهای قبل از آن فاقد این خصوصین بودند)

شرکت اینتل مشهورترین سازنده‌ میکروپروسسور در دنیاست این شرکت در سال ۱۹۷۱ میکروپروسسور ۴۰۰۴ را تولید کرد که ۱ مگاهرتز سرعت داشت سپس در سال ۱۹۷۹ پروسسور ۸۰۸۸ را با سرعت ۴٫۷۷ مگاهرتز تولید نمود که میکروکامپیوتر IBMAT تولید شد که از پردازنده‌۸۰۲۸۶ بل سرعت ۶ مگاهرتز استفاده می‌کرد در سال ۱۹۸۶ شرکت اینتل میکروپروسسور ۸۰۳۸۶ را با سرعت MHZ 16 تولید نمود که میکروکامپیوترهای متنوعی با عنوان مدل ۳۸۶ بر اساس آن تولید شدند. به مرور زمان این سرعت توسط سازندگان مختلف تا ۴۰ مگاهرتز افزایش یافت. در سال ۱۹۸۹ شرکت اینتل میکروپروسسور ۸۰۴۸۶ را با توانایی حدود ۲٫۵ برابر ۸۰۳۸۶ تولید کرد. جدیدترین انواع این میکروپروسسور جدید خود را بر خلاف انتظار به نام پنتیوم با سرعت MHZ 100 تولید کرد علت این نامگذاری جدید انحصاری کردن نام شرکت اینتل بود زیرا سایر رقبا قبلاً‌ از نامهای ۸۰۳۸۶ و ۸۰۴۸۶ برای تولیدات خود استفاده کرده بودند اما شرکت AMD که یکی از رقبای مهم اینتل است محصول خود را با نام (K5)586 به بازار عرضه کرد که قابل رقابت با پنتیوم بود. بنابراین در حال حاضر میکروکامپیوتر پنتیوم به معنای استفاده از میکرو پروسسور شرکت اینتل و ۵۸۶ به مفهوم استفاده از میکروپروسسور شرکتهای غیر از اینتل از جمله AMD بر روی مادر بورد است سپس شرکت اینتل میکروپروسسور pentium pro و سپس pentium H و نهایتاً‌ امروزه pentium 3 با سرعت ۵۰۰ MHZ را وارد بازارهای جهانی کرد (همزمان با pentium 2 شرکت AMD میکروپروسسور K6 را عرضه کرد)

حافظه ‌اصلی میکروکامپیوتر

وظیفه حافظه ها درمیکروکامپیوتر، نگهداری داده‌ها می‌باشد نگهداری داده‌ها میتواند به صورت موقت باشد که در صورت خاموش شدن میکروکامپیوتر از بین می‌روند و یا می‌تواند به صورت دائم باشد که در این صورت با قطع برق اطلاعات محفوظ باقی می‌ماند حافظه‌ها در میکروکامپیوتر به دو بخش تقسیم می‌شوند حافظه اصلی و حافظه‌ کمکی حافظه‌ اصلی بر روی مادربورد و حافظه‌ کمکی خارج از آن قرار می‌گیرد.

حافظه‌اصلی شامل چند قطعه کوچک الکترونیکی است و به دو قسمت تقسیم می‌شود.

۱) حافضه با دسترسی تصادفی (RMA) که به منظور نگهداری موقت داده‌ها و برنامه‌ها و سیستم عامل از آن استفاده می‌شود. هنگام خاموش شدن میکروکامپیوتر اطلاعات درون آن از بین می‌رود.

۲) حافظه‌ فقط خواندی (ROM) که به منظور نگهداری دائم اطلاعات و برنامه‌های سیستمی به کار می‌رود که برای برپایی میکروکامپیوتر و سایر اموری که همیشه به طور ثابت انجام می‌گیرند،‌ مورد نیاز است. در تمام مادربوردها حافظه‌ فقط خواندنی که حاوی برنامه‌های اصلی ورودی و خروجی سیستم به نام ROMBIOS می‌باشد وجود دارد.

سرعت دسترسی و استفاده از اطلاعات RAM بیشتر از ROM است به همین دلیل اطلاعات ROM ابتدا در RAM قرار می‌گیرد و سپس در RAM به آن مراجعه می‌شود. البته حافظه‌های کمکی که سیستمهای مکانیکی هستند نیز فوق العاده کندتر از RAM قرار می‌گیرد و سپس در RAM به آنها مراجعه می‌شود.

از سوی دیگر چون سرعت میکروپروسسور بیش از سرعت RAM است نوعی حافظه با استفاده از قطعات الکترونیکی سریعتر ولی گرانتری بنام cache (حافظه پنهان) بر روی مادر بورد تعبیه می‌شود و داده‌هایی که مکرراً‌ توسط میکروپروسسور به کار می‌روند در حافظه‌ پنهان قرار می‌گیرند تا سرعت دسترسی به اطلاعات تکراری بیشتر شود و به این ترتیب سرعت عملیات کل میکروکامپیوتر افزایش می‌یابد. به علت گران بودن حافظه‌ cache تجهیز کل حافظه RAM از جنس حافظه‌ cache معمول نیست.

واحدهای اندازه گیری حافظه

حافظه‌های کامپیوتری از عناصری تشکیل می‌شوند که هر عنصر می‌تواند دو حالت متفاوت به خود بگیرد. این عناصر اصطلاحاً‌ بیت گفته می‌شود. بیت کوچکترین واحد نگهداری داده‌ها در حافظه است هشت بیت مجاور هم یک بایت (با علامت اختصاری B) نامیده می‌شود هر کارکتر (حرف،‌ رقم، ‌یا علامت نقطه گذاری)‌ را میتوان با یک بایت نشان داد. مثلاً‌ می‌توان حرف A را به صورت (۰۱۰۰۰۰۰۱) در هشت بیت مجاور هم نگهداری کرد که متفاوت با سایر حروف مانند حرف ‌B است که به صورت (۰۱۰۰۰۰۱۰) نشان داده می‌شود. با هشت بیت در کامپیوتر که یک بایت را تشکیل می‌دهند میتوان ۲۵۶ = ۲۸ کاراکتر را نمایش داد. ۱۰۲۴ بایت مجاور هم یک کیلو بایت نامیده می‌شود که به اختصار با KB نشان داده می‌شود. توجه داشته باشید که مقدار کیلو در اندازه گیری حافظه‌های کامپیوتر (که با حرف K بزرگ نشان داده می‌شود)‌۱۰۲۴ است که متفاوت با مقدار ۱۰۰۰ است که با حرف k کوچک نشان داده می‌شود زیرا کامپیوتر در مبنای ۲ کار می‌کند و ۱۰۲۴ معادل ۲۱۰ است در حالیکه ۱۰۰۰ توانی از ۲ نیست.

۱۰۲۴KB یک مگابایت نامیده می‌شود که با MB نمایش داده می‌شود. هر MB1024 یک گیگابایت نام دارد که با GB به نمایش در می‌آید هر GB1024 نیز یک ترابایت (TB) و هر TB1024 یک پتابایت (PB) و هر ۱۰۲۴ پتابایت یک اگزابایت (EB) نامگذاری شده است. با افزایش ظرفیت انواع حافظه‌ها ی کامپیوتری اصطلاح بسیار متداول KB برای بیان اندازه‌ حافظه‌ها بتدریج جای خود را به MB داده است به گونه‌ای که حداقل میزان حافظه‌های تولید شده امروزی بیش از ۱MB است. امروزه میزان حداقل ۱۶MB حافظه‌ RAM کاملاً‌ معمول شده است و تا ۶۴MB بر روی میکروکامپیوترها به چشم می‌خورد تصور کنید که حافظه‌ ۸MB قادر است ۶۰۸، ۳۸۸، ۸= ۱۰۲۴*۱۰۲۴*۸ حرف را در خود جای دهد!

اکثر مادربوردها دارای فضای خالی برای امکان افزایش ظرفیت حافظه‌ اصلی هستند به گونه‌ای که به راحتی بتوان مثلاً‌ مقدار حافظه را از ۸MB به ۱۶MB افزایش داد در مادربوردهای جدید امکان افزایش میزان حافظه‌ اصلی تا یک گیگابایت وجود دارد در مادربوردهای جدید حداقل میزان حافظه‌ مجاور یکدیگر وجود دارند که به طور نمونه آرایش ۳ و ۹تایی در تصویر ۵۰۳ نشان داده شده است.
شکافهای گسترشی

باس (گذرگاه) را میتوان سیستم پستی کامپیوتر تلقی کرد. گذرگاه امکان رد و بدل شد اطلاعات بین CPU و سایر دستگاههای سیستم کامپیوتر شما را فراهم می‌سازد. مثلاً‌ سیتم گذرگاه CPU را به حافظه‌ اصلی کامپیوتر متصل می‌سازد وقتی بخواهید حرفی را بر روی صفحه‌ کامپیوتر نمایش دهید cpu این حرف را بر روی گذرگاه قرار می‌دهد و به بورد تصویر اطلاع می‌دهد که آن حرف آماده است سپس بورد تصویر آن را از گذرگاه بر می‌دارد و به صفحه نمایش می‌فرستد. سیستم گذرگاه اساساً‌ مجموعه‌ای از سیمهای موازی است که داده‌ها از طریق این سیمها بین اجزای مختلف سخت افزار رد و بدل می‌شوند. شکافهای گسترشی سوکتهای پلاستیکی سیاه بلند یا سفید کوتاهی هستند که به سیستم گذرگاه متصل اند و انواع بوردها در آنجا جای می‌گیرند به طوری که پس از جای گرفتن بورد در شکاف گسترشی اتصلات بورد یا cpu کاملاً‌ برقرار و قادر به تبادل داده می‌شود.

مادربوردهای امروزی معمولاً‌ حداکثر ۸ شکاف گسترشی دارند که برای نصب هشت بورد اضافی از قبیل بورد فکس / مودم قابل استفاده است.

کنترل کننده دستگاههای جانبی

مادربوردهای امروزی تا حدامکان نیاز به بوردهای اضافی برای کنترل دستگاههای جانبی را رفع کرده‌اند طوری که دیگر نیاز به بورد اضافی برای کنترل هارد دیسک (جز در مورد SCSI ) و فلاپی دیسک وجود ندارد و نیاز به بورد I/O (ورودی / خروجی) برای کنترل ماوس صفحه کلید چاپگر و غیره نیز رفع شده است.

به عبارت دیگر مدار کنترل کننده‌ دستگاههای جانبی روی خود ادربورد تعبیه شده است بورد کنترل SCSI (اسکازی) کنترل کننده‌ای است که برای کنترل انواع دستگاهها مانند اسکنر،‌ نوار گردان،‌هارد دیسک CD- ROM و غیره به کار می‌رود و می‌تواند ۷ یا ۱۵ دستگه را اداره کند. بنابراین توسط یک کابل رابط SCSI که از یک دستگاه مثلاً‌ یک درایو هارد و یک نوار گردان را همزمان کنترل کرد البته خود بورد کنترل کننده SCSI در یکی از شکافهای گسترشی مادربورد قرار می‌گیرد. کنترل کننده‌آی که امرزوه بر روی مادربورد به کار می‌رود IDE است. این کنترل کننده به دلیل قیمت بسیار پایین تر آن نسبت به کنترل کننده‌ SCSI بسیار متداولتر از آن است و سرعت آن نیز برای اکثر کاربردهای امروزی در ایران کاملاً‌ مناسب است. SCSI اگر چه سریعتر است و تعداد دستگاههایی که می‌تواند کنترل کند حداقل دو برابر IDE است ولی به دلیل هزینه‌ زیاد آن فقط در موارد محدودی کاربرد دارد.

انواع مادربوردها

نظر به اینکه انواع مختلفی از میکروپروسسورها حافظه‌ها، شکافهای گسترشی و کنترل کننده ‌ها وجود دارد،‌امکان طراحی انواع مادربوردها با قیمتهای متنوع نیز بوجود آمده است. معیار انتخاب ،‌نیاز و آینده نگری خریدار می باشد برای شرکتها و سازمانهایی که به سرعت پیشرفت می‌کنند و نیازهای آتی آنها رو به افزایش است خرید میکروکامپیوتری که دارای قابلیت افزایش میزان حافظه‌ اصلی باشد و شکافهای گسترشی بیشتری دارد و از میکروپروسسور ۶۸۶ یا pentium 2 یا حداکثر سرعت (امروزه ۴۵۰MHZ) بهره می‌گیرد. مناسبتر است هر چند گرانتر تمام می‌شود. اما برای خریداری که کار وی به سرعت پیشرفت نمی‌کند تنها پارامتر خرید نیاز فعلی وی می‌باشد توجه داشته باشید که پارامتر زمان بر روی قیمت میکروکامپیوتر اثر منفی دارد زیرا صنعت الکترونیک دائما محصولات جدیدتر،‌ سریعتر و ارزانتری را تولید می‌کند در اختیار داشتن تواناییهای سیستمهای پیشرفته‌ میکروکامپیوترهای امروزی در گذشته‌نه چندان دور مستلزم صرف چندین برابر هزینه خرید امروزه می‌بود.

برای خرید آخرین تکنولوژی روز همیشه باید بهای بسیار گرانی پرداخت مثلاً‌ خرید ما در بورد مجهز به میکروپروسسور pentuim 3 با فرکانس ۴۵۰ یا ۵۰۰ مگاهرتز جز در موارد بسیار خاص و برای کاربردهای بسیار خاص و معقول نیست زیرا ورود تکنولوژی جدید موجب کاهش قیمت تکنولوژی قابل از آن می‌گردد.

بنابراین امروزه برای خرید یک کامپیوتر پیشرفته که اقتصادی نیز باشد حداکثر بایدذ مادربورد مجهز به پنتیوم سلرون ۳۰۰ یا ۳۳۳گاهرتز خریداری نمود این مادربوردها با میکروپروسسورهای pentium 2 نیز سازگار است و در آینده‌ نزدیک می‌توان با کاهش قیمتها یکی ازآنها را جایگزین پنتیوم سلرون نمود.

Case = یا همان جعبه ی کامپیوتر ، وظیفه ی آن نگهداری از قطعات و برق رسانی به تمام قطعات می باشد .

Faxmodem = کارت Faxمی تواند مستقیم شما را به وسیله ی داده های دیجیتال به آنالوگ و از طریق خط تلفنی به کامپیوتر های دیگر وصل کند .

بخش ۳

کاربردهای کامپیوتر

با توجه به قابلیتهای کامپیوتر ، این دستگاهها فرصتهای جدیدی را برای بشر فراهم آورده اند که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد .

کاربرد کامپیوتر در آموزش :

کامپیوترها به علت انعطاف پذیری زیاد ، در بالا بردن میزان هوش و تواناییهای کاری بسیار مؤثرند . به این دلیل کشورهای پیشرفته این کامپیوترها را از دوران تحصیلات ابتدایی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند . کامپیوترها به طور سیل آسا به خانه ها نیز سرازیر شده اند و دنیا را فرا گرفته اند . برنامه های آموزشی عملی و درسی گسترده‌ای در این کامپیوتر ها در دسترس می باشند و افرادی که در آموزش از کامپیوتر بهره می گیرند امتیاز آشکاری نسبت به افراد مشابه خود دارند .

کاربرد کامپیوتر در زمینه های تجاری :

پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر و مخابرات و عرضه ی دستگاههایی مانند فکس (دورنگار) تحول زیادی در انجام امور ادارات ، سازمانها و شرکتها به وجود آورده است . امروزه برخی کارمندان به جای حضور در محل کارخود در خانه می مانند و توسط کامپیوتر و دستگاههای مخابراتی مانند فکس که همگی به یک شبکه (network) متصل هستند کارهای خود را انجام می دهند . شبکه عبارت است از مجموعه ای از کامپیوتر ها که از طریق خطوط تلفن یا دیگر وسایل ارتباطی به یکدیگر متصل شده اند . به عنوان مثال می توان به شبکه ی جهانی اینترنت ، اشاره کرد که از طریق آن می توان به منابع عظیم اطلاعاتی از جمله اطلاعات تجاری در سراسر جهان دست یافت . کامپیوتر ها در سازمانها و مؤسسات تجاری مانند شرکتهای بیمه ، بانکها ، مخابرات و … نیز نقش مهمی در انجام اموری مانند اتوماسیون دفتری ، حسابداری ، پرسنلی ، انبارداری، حقوق ، صورتحسابهای آب و برق و تلفن و بایگانی و سند نویسی دارند . در کشورهای پیشرفته‌ی صنعتی برای انجام امور اداری و تجارتی با استفاده از شبکه های کامپیوتر ی از سیستم گردش کار بدون کاغذ جهت تسریع در کار استفاده می گردد .

کاربرد کامپیوتر در پزشکی :

از جمله کاربردهای دیگر کامپیوتر استفاده از آن در پزشکی و توان بخشی است . در این گونه موارد ، کامپیوتر اطلاعات را ذخیره کرده و به هنگام نیاز در اختیار پزشک قرار می دهد . هم اکنون سیستمهای کامپیوتری پیشرفته ای وجود دارند که در حقیقت نقش یک پزشک را ایفا می کنند ، و می توانند در تشخیص و درمان بیماریها به بیماران کمک کنند . مثالهایی از کاربرد کامپیوتر در یاری رساندن به بیماران عبارتند از :

Ø تشخیص وضع جسمی بیمار ، با اندازه گیری فشار خون ، ضربان نبض ، تنفس و غیره .

Ø تشخیص بیماری با استفاده از سیستمهای خبره جهت مشاوره و نیز استفاده از لوازم و دستگاههای کامپیوتری .

Ø ثبت سوابق و پرونده های مربوط به بیماران و نتایج معالجات و میزان بهبودی آنها

Ø تهیه نتایج مربوط به آزمایشهای انجام شده بر روی بیمار

Ø تهیه صورتحساب مربوط به خدمات ارائه شده به بیمار

کامپیوتر ها به انسانهایی که دچار نقص عضو شده اند بسیار کمک می کنند . با استفاده از کامپیوتر می توان پالسهایی را که مغز انسان به وجود می آورد تولید کرد . عضلات می توانند به جای گرفتن فرمان از مغز انسانهایی که فلج شده اند ، از کامپیوتری که با باتری کار می کند فرمان بگیرند . این مثال به تنهایی ابعاد وسیع تکنولوژی کامپیوتر در خدمت مهندسی توان بخشی را نشان می دهد .

کاربرد کامپیوتر در هنر و وسایل ارتباط جمعی :

در زمینه ی نقاشی ، نقاشان می توانند با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر آثار هنری با پیچیدگی حیرت انگیز را به سادگی خلق کنند . در زمینه ی نقاشی متحرک (کارتون) اکثر کارتونهای امروزی با استفاده از کامپیوتر ساخته می شوند . همچنین دانشجویان رشته های جراحی می توانند با پوشیدن دستکشهای مخصوص اعمال جراحی آزمایشی خود را بر روی مریض خیالی که روی صفحه نمایش کامپیوتر دراز کشیده است انجام دهند .اصولاً ایجاد تصاویر مختلف و حرکت دادن آنها در صفحه‌نمایش کامپیوتر یا یک تلویزیون معمولی «گرافیک کامپیوتری» نامیده می‌شود. فیلمسازان نیز می‌توانند تصاویر زیبایی مملو از رنگ و حرکت را در آثار خود بگنجانند. امروزه فیلمهای علمی – تخیلی وجود دارد که تمام صحنه های آن غیر واقعی است و توسط کامپیوتر ساخته می شود . رنگی کردن فیلمهای سیاه و سفید قدیمی نیز توسط کامپیوتر امکان پذیر شده است .

یکی دیگر از کاربردهای کامپیوتر ، سیستم کنفرانس از راه دور می باشد . در این سیستم چند گروه در چند محل مختلف می توانند از طریق تلویزیون و کابلهای سریع فیبر نوری ، و در صورت لزوم ماهواره ها و ایستگاههای زمینی ، با یکدیگر گفتگو کنند . در کاربرد دیگر کامپیوتر می توان با استفاده از کامپیوتر به نواختن موسیقی پرداخت و حتی آموزش نیز دید .

کاربرد کامپیوتر در امور مهندسی :

کامپیوتر در کلیه امور مهندسی کاربرد فراوان و جدی پیدا کرده است و هیچ مهندسی بدون شناخت کامپیوتر قادر به انجام امور مربوط به حرفه ی خود نخواهد بود . به عنوان مثال ، مهندسین راه و ساختمان و معماری با استفاده از کامپیوتر به طراحی جاده ها ، ساختمانها ، سدها و سایر بناها می پردازند و کلیه ی محاسبات را توسط کامپیوتر انجام می دهند .

کاربرد کامپیوتر در امور حمل و نقل :

یکی از رایج ترین کاربردهای کامپیوتر در زمینه ی حمل و نقل ، مربوط به ذخیره کردن جا و فروش بلیطهای شرکتها و آژانسهای هواپیمایی است که به ذخیره کردن و فروش بلیطهای قطار و اتوبوس نیز کشیده شده است . کاربرد دیگر کامپیوتر در زمینه ی حمل و نقل شهری ، کنترل ترافیک و امور مربوط به آن است . هم اکنون در خیابانهای شهر تهران کنترل چراغهای راهنمایی تقاطعهای مهم توسط کامپیوتر صورت می گیرد و برای کنترل نامحسوس ترافیک به منظور تعقیب متخلفان از کامپیوتر کمک گرفته می شود . در یک کاربرد دیگر ، آموزش مجازی خلبانی هواپیما و هلی کوپتر ، کشتیرانی و رانندگی اتومبیل با استفاده از کامپیوتر ها امکان پذیر شده است. سایر کاربردها : از جمله کاربردهای دیگر کامپیوترها می توان به استفاده از آن در کارخانجات اتومبیل سازی برای تولید اتوموبیلها ، صنایع فضایی ، هواشناسی ، … و تفنن و سرگرمی اشاره کرد.

بخش ۴

قویترین دشمن کامپیوتر

« Klez ویروسی که هرگز نمی میرد »

ویروس Klez یکی از پایدار ترین ویروس هایی است که هفتمین ماه حضور خود در وب را تجربه می کند و کارشناسان بر این باورند که کرم Klez یکی از اولین ویروس های جدیدی است که می توانند از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل شوند . به گزارش سازندگان ضد ویروس Symantec و Mc Afee روزانه ۲۰۰۰ کاربر به این ویروس آلوده می شوند . با تخمین کمپانی Message Labsاز هر سیصد ایمیل ، یکی آلوده به ویروس Klez است و در گرفتن قربانی از ویروس تابستان گذشته یعنی Sircam پیش گرفته است . گونه های جدید ویروس Klez مزاحمتی را برای کاربر ایجاد نمی کنند ولی می توانند ویروس های دیگری را باخود حمل کنند که توانایی نابودی اطلاعات شما را دارند .

چگونگی کار این ویروس :

ویروس Klez تهدید های مختلفی را در خود دارد و به صورت کرم و یا به صورت اسب های تروا عمل می کند . این ویروس بصورت ضمیمه در In box ایمیل دیده می شود . موضوع این ایمیل ها گوناگون است . زمانی که قربانی روی ضمیمه دو بار کلیک کند و یا اینکه پیام را مشاهده کند این ویروس وارد عمل می شود . این ویروس آدرس های ایمیل را از کتاب آدرس قربانی و یا با جستجو در هارد درایو پیدا می کند و از این طریق یک فرستنده و یک دریافت کننده ی جدید پید ا می کند که در نهایت فردی که آدرسش از قربانی اصلی دزدیده می شود. از آن به عنوان فرستنده جدید استفاده می شود .

چون آدرس فرستنده ی آلوده به ویروس روی ایمیل جدید نیست ، ردیابی این ویروس مشکل است . و مسدود کردن آدرس برگشتی هیچ سودی ندارد ، چراکه فرستنده ویروس فرد مورد نظر نیست . فرستنده بی گناه فردی است که خوب او را می شناسید و می خواهید پیام او را بخوانید و با کلیک روی ضمیمه ، ویروس را در کامپیوتر خود ابدی می کنید . به نظر محقق و یروسها ، استفا ده از این حقه های مهندسی اجتماعی بسیار سودمند است . چرا که افراد دوست ندارند پیام دوست و یا همکار خود را بخوانند . از اولین ماهی که حضور Klez اعلام شد ، سازندگان ضد ویروس هفت گونه ی متفاوت از این ویروس را شناسایی کرده اند . این ویروس ها خصوصیات رفتاری یکسان و عملکردی متفاوت دارند . آخرین نسخه های این ویروس توانایی آلوده کردن کامپیوتر های موجود در یک شبکه را دارند .

بخش ۵

برخی اصطلاحهای کامپیوتری

Ø آدرس : مکان دقیق یک ورودی ذخیره شده در حافظه

Ø الگوریتم : حل منطقی و مرحله به مرحله ی یک مسئله

Ø آنالوگ ، قیاسی : عامل یا دستگاهی که با کمیتهای متغیر پیوسته کار می کند (مانند ولتاژها)

Ø واحد ریاضی – منطقی : بخشی از ریز پردازنده کی برای محاسبات ریاضی (جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم) و محاسبات منطقی (بزرگتر و کوچکتر) استفاده می شود .

Ø حساب دودویی : حسابی که فقط از ارقام صفر و یک استفاده می کند .

Ø بیت : واحد مبنای داده که با یک صفر یا یک ۱ مطابقت می کند .

Ø بوت یا دیسک آغاز گر : دیسکی که می توانیم کار با کامپیوتر را با آن شروع کنیم و دارای سیستم عامل است .

Ø انشعاب یا انتخاب در برنامه : عنصر مهمی در برنامه نویسی کامپیوتر که برای تغییر دادن جریان عادی برنامه از آن استفاده می شود .

Ø بایت : هشت بیت که معیارسنجش ظرفیت کامپیوتر است . نشانه های حرفی عددی یک بایت را تشکیل می دهند .

Ø واحد پردازش مرکزی : بخش اصلی کامپیوتر است که از ریز پردازنده و حافظه تشکیل شده است . ریز پردازنده نیز شامل واحد ریاضی – منطقی می باشد .

Ø تراشه ها : وسایلی که معمولاً از سیلیکون ساخته می شوند و بر روی آنها تعداد زیادی از وسایل و مدارهای الکترونیکی بسیار کوچک شده قرار دارند .

Ø سیگنالهای کنترل : سیگنالهایی که به وسیله ی مدارها ی کنترل ، از جمله ساعت ، فرستاده می شود تا به ما اطمینان بدهد که تمام پردازشها در CPU به موقع انجام شده اند .

Ø داده : به هر چیزی که وارد کامپیوتر یا از آن خارج شود ، داده می گویند و شامل نشانه های حرفی – عددی ، کلمات ، تصویرها و هر آن چیزی است که به ردیفهای صفر و یک تبدیل گردد .

Ø دیسک : دیسک برای ذخیره کردن داده ها و برنامه های کامپیوتر استفاده می شود .

Ø دیسکت : نام دیگری برای دیسک نرم .

Ø چاپگر سوزنی : این چاپگر به کمک مجموعه ای از نقاط ریز و سوزنی ، علایم را در می آورد و سرعتش به مراتب بیشتر از چاپگر چرخی است .

Ø جدول تخصصی جای فایل : بخش مهمی در تمام دیسکها که می گوید ، در کدام بخش دیسک ، چه فایلهایی بایگانی شده است .

Ø فهرست فایلها : فهرستی از فایلهای یک دیسک است و به همراه FAT کار می کند تا داده ها را روی دیسک جای دهند .

Ø فایلها : تمام داده ها و برنامه های روی یک دیسک در فایلها مرتب می شوند .

Ø دیسک سخت یا ثابت : پوشش دیسک سخت کاملاً بسته است . این دیسک ظرفیت زیادی برای ذخیره کردن اطلاعات دارد و برخلاف دیسک نرم از کامپیوتر جدا نمی شود .

Ø دیسک نرم : به این دلیل به این دیسکها ، دیسک نرم می گویند که از پلاستیک ساخته شده اند و به همین دلیل نرم و قابل انعطاف هستند . این دیسکها می توانند از دیسک گردانها برداشته و دوباره کار گذاشته شوند .

Ø فرمت کردن : وقتی یک دیسک خالی را به چندین بخش تقسیم کنیم ، آن را فرمت کرده ایم . با فرمت کردن دیسک آن را برای ذخیره کردن داده ها آماده می کنیم .

Ø سخت افزار : به پردازشگر مرکزی ( CPU) ، دیسک گردانها ، صفحه ی نمایش تلویزیونی (مونیتور) و دیگر اجزای فیزیکی کامپیوتر ، سخت افزار می گویند .

Ø ورودی : هر چه که به وسیله ی کلید تایپ شده یا از روی دیسک خوانده و به پردازشگر مرکزی داده شود .

Ø صفحه ی کلید : متداول ترین دستگاه ورودی است و نام آن نیز به علت شباهت دستگاه به صفحه ی کلید ماشینهای تایپ انتخاب شده است .

Ø چاپگر لیزری یا نوری : این چاپگر در هر بار ، یک صفحه چاپ می کند که کیفیت آن شبیه صفحه های کتابهای چاپ شده است .

Ø حافظه : حافظه مجموعه ای از تراشه ها در واحد پردازشگر مرکزی ( CPU) است که به آنها حافظه ی اولیه گفته می شود . در حافظه داده ها و دستورها ذخیره می شوند .

Ø ریز پردازنده : تراشه ای که محاسبات واقعی کامپیوتر را انجام می دهد .

Ø ماوس : یک دستگاه ورودی که به خصوص در کارهای طراحی از آن استفاده می شود .

Ø شبکه : چندین کامپیوتر در یک شرکت ( یا یک دفتر مرکزی و شعبه های آن ) را می توان به وسیله ی شبکه به یکدیگر متصل کرد . به این ترتیب می توان یک داده را میان کامپیوترهای مختلف پخش کرد .

Ø خروجی : هر چه که پردازشگر مرکزی بعد از پردازش ورودیها ارائه می دهد ، خروجی نام دارد . خروجی می تواند روی صفحه ی مونیتور ظاهر شود ، به وسیله ی چاپگر چاپ شود یا به وسیله واسطه به کامپیوتر دیگر منتقل شود .

منابع و ماخذ :

بخش ۱ : تاریخچه ی کامپیوتر

وابسته به انتشارات امیر کبیر نویسنده جان مالون «کامپیوتر» موضوع

بخش ۲ : اجزای ساختمانی کامپیوتر های امروزی :

با استفاده از مجله ی سخت افزار

بخش ۳ : کاربردهای کامپیوتر در رشته های مختلف

انتشارات نشر دانش ایران هیئت نویسندگان :

مهندس امیر اسعد انزلی

«اپراتوری کامپیوتر» موضوع مهندس کامپیوتر از دانشگاه تهران

مهندس علیرضا باقری

مهندس کامپیوتراز دانشگاه آزاد اسلامی تهران

مهندس علی مالکی

مهندس کامپیوتر از دانشگاه شهید بهشتی

مهندس امیر صادقی

مهندس کامپیوتر ازدانشگاه صنعتی شریف

بخش ۴ : قویترین دشمن کامپیوتر.

با استفاده از مجله ی نرم افزار

بخش ۵ : برخی از اصطلاحات و واژه نامه ی کامپیوتر .

وابسته به مؤسسه نشر و تحقیقات ذکر . «آشنایی با کامپیوتر» موضوع

نویسنده : دی جی انکار

فهرست

عنوان

مقدمه

چرا باید علم کامپیوتر را بیاموزیم

نیاز به روشهای مؤثر پردازش

کامپیوتر چیست؟

اهمیت کامپیوتر

انسان و کامپیوتر

عوامل مؤثر محیط کار و ارگونومی

بخش ۱

تاریخچه‌کامپیوتر

نسلهای کامپیوتر

بخش ۲

اجزای ساختمانی کامپیوترهای امروزی

نگاهی وسیع تر به اجزای کامپیوتری

بخش ۳

کاربردهای کامپیوتر

بخش ۴

قویترین دشمن کامپیوتر (KLEZ)

بخش ۵

برخی از اصطلاحات کامپیوتری

مقدمه

هزاران سال پیش ، انسان با انگشتانش می شمرد .

او برای شمارش گاو و گوسفند و مرغ و خروس ، و نیز برای شمردن مردمی که در ده او زندگی می کردند ، از انگشتانش استفاده می کرد .

اما وقتی کسی می خواست چیزهایی را بشمارد که از ده تا بیشتر بود با شمارش با انگشتان کاری دشوار می شد . او ناگزیر بود راههای تازه ای برای شمردن پیدا کند . یکی از این راهها این بود که برای هر چیز شمرده شده ، علامتی روی دیوار یا چوب بگذارد . برای علامت گذاشتن روی چوب از سنگی نوک تیز با چاقو استفاده می شد . برای علامت گذاشتن روی دیوار ، تکه چوبی سوخته بکار برده می شد . این روشهای قدیمی شمارش ، چندان کارساز نبود . باید راه بهتری برای شمردن پیدا می شد . انگاه انسان «میز شنی» را اختراع کرد .

«میز نشینی» عبارت بود از سه شیار موازات و گود ، که به طور عمومی بر شن رسم می شد .

هرگاه چیزی شمرده می شد . سنگریزه ای در یکی از شیارها ، جای داده می شد . به مرور ، «میز نشینی» نیزکفایت خود را برای شمردن همه مقادیر و چیزهای انسان از دست داد ، بنابراین او چرتکه را ساخت . چرتکه ، اندکی به «میز نشینی» شبیه است . با این تفاوت که در چرتکه به جای شیار در شن از چند میله که در قابی چوبی قرار گرفته اند ، استفاده شده است ، و به جای آحاد شمارش میزشنی ، یعنی سنگریزه ها ، در این شمردن به کمک تعدادی مهره که در میله هایی باریک قرار گرفته اند ، انجام می گیرد .

هر میله در چرتکه ، نشانگر ی واحد اندازه گیری است .

تعداد میله های چرتکه ، از تعداد شیارهای « میز شنی» بیشتر است . از این رو ، جمع و تفریق اعداد بزرگ روی چرتکه آسانتر است .

از چرتکه می توان برای ضرب و تقسیم اعداد نیز استفاده کرد . به این ترتیب بود که چرتکه در دنیای قدیم ، اهمیت بسیاری یافت ؛ و روز به روز مردم بیشتری آن را به کار گرفتند . به موازات آن ، انواع و اقسام چرتکه ساخته شد ؛ و هر بار شکل کاملتری به خود گرفت . مثلاً چرتکه ی ژاپنی ، مقدار مهره هایش با چرتکه هندی فرق داشت . چرتکه ژاپنی « سوزوبان» نامیده می شود .

« سوروبان» و انواع دیگرچرتکه ، هنور در بسیاری از نقاط دنیا مورد استفاده است . با این همه ، انسان به هنگام شمردن با چرتکه ، همچنان ناگزیر است از نیروی اندیشه و دستهایش استفاده کند .

انسان خواستار نظام شمارشی دقیقی بود که کار با آن از چرتکه هم آسانتر باشد . در سال ۱۶۴۲ میلادی ، «بلینر پاسکال» ، نوعی ماشین حساب دستی ساخت . نظام این دستگاه جدید بر پایه کاربرد چرخ و دنده ها و اعداد بود . برای استفاده از آن ، تنها کاری که باید می کرد ، این بود که دسته ای را بچرخاند ، تا عمل شمارش به طور خود کار انجام شود .

در حدود سی سال بعد از آن ، ماشینی ساخته شد که اعداد را ضرب می کرد . پس در حدود صدسال پیش ، یک نوع ماشین جمع کردن ساخته شد ؛ که حاصل جمع را روی کاغذ می نگاشت و تحوی می داد .

دخل ماشین ، با دستگاه ثبت حساب و کتاب ، هم همان زمان ساخته شد . این دخل با دست کار می کرد . بعدها ، دخلهای ماشینی پیچیده تر شدند ، و موتوری آنها را بکار می اندخت . امروزه ، میلیونها دخل ماشینی ، در تمام دنیا ، برای ثبت فروشهای روزانه کسبهای مختلف ، بکار می روند .

انواع گوناگون حسابگرهای مکانیکی ، ماشینهای جمع ، دخلهای برقی ، ماشینهای حساب ، و کیلومتر شمارهای اتومبیل از جمله ماشینهای خود کار حساب و کتابهای انسان امروزند . با وجود این ، هر چه زندگی جدید پیچیده تر می شد ، نیاز انسان به نوع دیگری از دستگاه محاسبه گر نیز افزایش می یافت . او ماشینی لازم داشت که محاسبات بسیار دشوار را بسادگی انجام دهد . او ماشینی لازم داشت که این محاسبات را خیلی سریع انجام دهد .

او همچنین ماشینی لازم داشت که اطلاعات را ضبط کند ، و به خاطر بسپارد . انسان نیازمند ماشینهایی بود که « حافظه» داشته باشند .

در حدود صد سال پیش ، نوع جدیدی ماشین حساب ساخته شد . این ماشین تازه ، پیشاهنگ کامپیوتر یا نفر الکترونیکی امروزی بود . آن را برای ثبت سرشماری سال ۱۸۹۰ ایالات متحد امریکا بکار بردند . «دستگاه کارت پانچ شده» سریعتر از افرادی که با ماشین جمع و تفریق کار می کنند ، عمل می کرد .

کار و صنعت ، بهره برداری از ماشین کارت پانچ شده را آغاز کردند . بزودی ، ماشینهای کارت پانچ شده پیچیده تری توسعه پیدا کردند . این ماشینها با موتورهای برقی بکار می افتادند . آنها دارای چرخ ، دنده و کلیدهای برقی بودند . همچنین قسمتهای متحرک بسیاری داشتند . اگر چه این ماشینهای الکترومکانیکی در انجام محاسبات سریع بودند ؛ اما سرعتشان آن طور که باید و شاید کافی نبود .

دانشمندان راه حلهای سریعی برای مسائل دشوار و پیچیده ی ریاضی خود می خواستند. بنابراین ، انسان امروزی ، جستجوی راهی را آغاز کرد که بتواند ماشینهای محاسبه سریعتری بسازد . در اوایل سال ۱۹۴۰ کامپیوتر الکترونیکی ساخته شد . ساخت و عرضه ی این دستگاه جدید ،آغاز رشته ی تازه ای از علم بود .

این رشته ی تازه از علم « محاسبه ی الکترونیکی اطلاعات » یا « E . D . P » نامیده می شود . « محاسبه الکترونیکی اطلاعات » روش بکارگیری دستگاههای الکترونیکی است ؛ به نحوی که اطلاعات تجزیه و تحلیل شده مورد استفاده قرار گیرد . اولین کامپیوتر الکترونیکی بسیار بزرگ بود ؛ و بیش از سی تن وزن داشت . این دستگاه ، نه چرخ دنده های پیچیده داشت و نه تقویت کننده های الکترونیکی . قسمتهای متحرک آن الکترونهایی بودند که بسرعت حرکت می کردند . بزودی کامپیوترهای الکترونیکی بهتر و سریعتری ساخته شد .

در اواخر دهه ۱۹۵۰ ، کامپیوتر هایی ساخته شد که دارای ترانزیستور و مدارهای مجزا از هم بودند . ترانزیستورها و مدارهای مجزا ، قسمتهای ریز الکترونیکی هستند . ترانزیستورها و مدارهای مجزا ، این توانایی را به کامپیوتر می دارند تا سریعتر از پیش کار کند . بعضی از کامپیوتر های مدرن می توانند محاسباتی را در یک بیلیونیم ثانیه انجام دهند . یک بیلیونیم ثانیه را یک « نانو سکنه » می گویند . تعداد نانو سکنه ها در یک ثانیه ، مساوی است با تعداد ثانیه ها در سی سال . یک کامپیوتر مدرن می تواند در عرض یک ساعت آنقدر محاسبه ریاضی انجام دهد که هزاران دانشمند قادر به انجام آن در تمام طول عمرشان نیستند .

کلمه « input » یا «وارده » کلمه ای است که برای اطلاعاتی که وارد کامپیوتر می شود ، بکار می برند . صدها نوع اطلاعات را می توان وارد کامپیوتر کرد . جمعیت یک شهر یا تعداد ماشینهای موجود در آن شهر ، مثالهایی از این نوع اطلاعات هستند . اطلاعات دیگر عبارتند از : معادلات ریاضی ، سیستمهای حقوق ، و یا ارقام فروش یک شرکت .

انواع مختلف سیستمهای وارده « Input » وجود دارد . یکی از اینها ، سیستم وارده ی صفحه ی کلیدها « Keyboard» است .

مسئوول صفحه ی کلید ها ، اطلاعات را روی یکی از این صفحه ها ، که مانند صفحه ی ماشین تحریر است تایپ می کند . گاهی اوقات ، صفحه ی کلیدها مستقیماً به کامپیوتر وصل است . گاهی نیز صفحه ی کلید ها باکامپیوتر خیلی فاصله دارد ؛ و اطلاعات به وسیله ی سیمهای تلفنی به کامپیوتر فرستاده می شود .

کامپیوتر ، اطلاعاتی را که دریافت کرده ، به یک رمز ( code) کامپیوتری مخصوص تبدیل می کند . کامپیوتر های مختلف ممکن است از رموز مختلفی استفاده کنند . کامپیوترها ممکن است اطلاعات را به وسیله ی یک سیستم فشار دکمه ( Butlon push) دریافت کنند . یا مــمکن اسـت اطـلاعات را به وسیــلـه ی کارت هـای ســـوراخ شـــده (punchedcards) دریافـت کــنند . گاه ، اطلاعــات روی یک نـوار کـاغـذی پانــچ شــده ( punched paper Tapes) ثبت می شود . گاه نیز اطلاعات روی یک نوار مغناطیسی مخصوص (MagneticTapes) ثبت می شود .این نوار مغناطیسی ، مانند نواری است که در دستگاههای ضبط صوت از آنها استفاده می شود .

کامپیوترهایی که در بانکداری بکار برده می شوند ، اطلاعات را توسط علائم مخصوص مغناطیسی ، بر روی چکها دریافت می کنند . کامپیوتر های دیگر می توانند اطلاعات را مستقیماً از نسخه ی تایپ شده یا دست نویس دریافت دارند . کارتهای پانچ شده و نوارهای مغناطیسی ، معمولاً برای استفاده در آینده ، بایگانی می شوند . به هر حال اطلاعات بسیاری در داخل کامپیوتر گذارده می شود و در آنجا می ماند . این اطلاعات در « حافظه » ( Memory) دستگاه ، یا قسمت « ذخیره ی» ( Storage) آن نهاده می شود .

اطلاعات همچنین ممکن است روی یک صفحه باریک مغناطیسی ضبط شود که این صفحه به کامپیوتر وصل می گردد . این اطلاعات می توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند . همچنین می توان در آنها تجدید نظر کرد یا تعویضشان نمود . اما به کامپیوتر باید دستوراتی داده شود که با اطلاعات ذخیره شده چکار کند . دستورات داده شده به کامپیوتر را ، «برنامه» (program) می نامند. برنامه به همان شکل اطلاعات وارد کامپیوتر می شود . برنامه نیز ممکن است در کامپیوتر ذخیره شود . کامپیوتر ممکن است در پی دریافت دستوری تازه ، آن برنامه را به طور خود کار به یاد آورد . برنامه توسط شخصی به نام برنامه ریز ( Programmer) تهیه می شود . برنامه ی او به کامپیوتر گوشزد می کند که چه مراحل را باید طی کند . برای مثال به کامپیوتر می گوید که اطلاعات ذخیره شده را در کجا می توان یافت . یا به کامپیوتر می گوید که با آن اطلاعات چکار کند . یا جواب را به چه شکل بدهد . و نیز به کامپیوتر می گوید هر وقت در یک مسأله با چند امکان پاسخ گویی مواجه شد ؛ چه باید بکند . پاسخی که کامپیوتر بیرون می دهد ، « بازده» ( output) نامیده می شود . گاه پاسخ روی یک تکه کاغذ بیرون داده می شود . گاه روی یک صفحه تلویزیون ( Viewing Screen) نشان داده می شود . گاه نیز با یک سیستم صوتی جواب داده می شود ؛ که از قبل با صدای انسان ضبط شده است . بازده را همچنین می توان روی کارتهای پانچ شده ، نوار کاغذی ، و یا نوار مغناطیسی بیرون داد. این نوع بازده اطلاعات را می توان دوباره به عنوان وارده داخل کامپیوتر کرد ؛ تا مسائل دیگر یا پیچیده تر را حل کند .

از کامپیوتر ها برای هزاران کار ، در زمینه های مختلف حرفه ای ، علمی ، آموزشی و ارگانهای دولتی استفاده می شود . متخصص سیستمها یا تحلیلگر روشها ( System Analyst) کسی است که مسائل سازمانی را که می خواهد از کامپیوتر استفاده کند ، بررسی می نماید . کامپیوتر ها به مدیران کمک می کنند تا در برنامه ریزیهای آینده تصمیم گیری نمایند . از کامپیوتر ها برای ننظیم و راه اندازی ماشینهای تولیدی استفاده می شود . کامپیوترها برای تهیه ی وسایل مورد نیاز نیز بکار می روند .

چنین کامپیوتر هایی ، موارد بکارگیری ماده ی مشخصی را ثبت خواهند کرد . هر وقت آن ماده یا جنس کم شود ، کامپیوتر سفارش جدیدی برای تهیه کننده ی آن می فرستد . کامپیوتر همچنین اطلاعات مربوط به این خرید را ثبت می کند ؛ مخارج را در لیست قسمت حسابداری وارد می نماید ؛ و ترتیب پرداخت تهیه کننده را می دهد .

حرفه های مختلف و متعددی از کامپیوتر سود جسته اند . برای مثال ، ماهانه میلیونها صورتحساب بیمه ، توسط کامپیوتر ها محاسبه ، نوشته ، ایسال و ضبط می شود .

کامپیوترها در بانکها ، علم پزشکی ، ایستگاههای پلیس ، و برنامه های فضایی بکار برده می شوند . کامپیوتر ها همچنین در حمل و نقل هوایی و نگاهداری جا نیز بکار برده می شوند . در بسیاری از کشورهای دنیا ، خرید بلیط هواپیما و قطار و نگاهداری جا ، توسط کامپیوتر انجام می گیرد .

بعضی مردم از کامپیوتر ها می ترسند . ترسشان به این خاطر است که فکر می کنند روزی کامپیوترها به انسان فرمان خواهند داد که چه بکنند . ولی انسان توان اندیشیدن دارد . آیا کامپیوترها می توانند بیندیشند ؟ پاسخ این سئوال منفی است .

درست است که کامپیوترها می توانند بعضی از کارها را سریعتر از انسان انجام دهند ؛ ولی اندیشیدن ، با حل مسایل فرق دارد و نیاز به تجربه ، حافظه و تخیل دارد . دانشمندی بزرگ گفته است که بوجود آمدن کامپیوتر ، سومین رویداد مهم در تاریخ بشر است . نخستین رویداد کشاورزی بود . هنگامی که انسان کشاورزی را آموخت سرگدانیش به پایان رسید . او ، شکار حیوانات ، برای تهیه ی خوراک ، را رها کرد ، زندگی متمرکز را آغاز نمود و در یک جا امکان یافت .

دومین رویداد بزرگ ، انقلاب صنعتی بود . فرآورده های جدید ، سریعتر و ارزانتر ساخته شدند و مردم صاحب چیزهای بیشتری شدند .

سومین رویداد بزرگ بوجود آمدن کامپیوتر بود ، که هنوز برای انسان پدیده ای تازه است . انسان روزبه روز ، موارد استفاده های بیشتری برای انواع کامپیوتر ها پیدا می کند .

اجزای ساختمانی کامپیوترهای امروزی :

همواره انسان در پی دستاوردهای گوناگون به کشف دستگاههایی برای انجام محاسبات ریاضی و نگهداری اطلاعات و حسابها بوذه است و به همین دلیل توانسته رایانه را اختراع کند . کامپیوتر های اولیه بسیار بزرگ بودند ولی پس از پیشرفت تکنولوژی و فن آوری اندازه آنها کوچکتر شد و تا امروز که رایانه های خانگی و اداری یا رایانه های جیبی و کتابی خلق شده است . از این سیستم برای کارهای مختلفی همچون عملیّات پیچیده ی حسابداری ، طراحی ساختمان ، ساخت انیمیشنی و عملیّات ریاضی و کارهای بسیار دیگر استفاده می شود . همچنین با رایانه ، انسان می تواند به ماهواره ها و شبکه های اینترنتی جهانی دسترسی پیدا کند .

کامپیوتر از سه بخش ورودی ، پردازش و خروجی تشکیل می شود .

بخش اول ورودی : اطلاعاتی است که وارد رایانه می شود ، که این کار توسط صفحه کلید ، ماوس ، درایو (فلاپی) انجام می شود .

صفحه کلید : مهمترین وسیله ی ورودی داده ها می باشد که توسط آن می توان داده ها را وارد کامپیوتر کرد تا برای پردازش حاضر شود .

ماوس : این وسیله بیشتر در محیطهای گرافیکی و برنامه های پیشرفته ی کامپیوتر مؤثر است .

درایو ( CD – Rom ) CD : درایو سخت افزاری است که می تواند اطلاعات را از روی CD (یا همان لوح فشرده ) خوانده و توسط کابلهای DATA ، داده ها را برای پردازش به قسمتهای دیگر می فرستند .

( لازم به ذکر است که = کابل DATA ، کابلی است که داده ها را انتقال می دهد ) .

درایو Floppy : قطعه ای سخت افزاری است که می تواند اطلاعات را از روی دیسک (فلاپی) خوانده یا روی آن بنویسد .

بخش دوم پردازش : اطلاعات وارد شده به سیستم ، طبق برنا مه های داده شده مورد تغییر و بررسی و تجزیه و تحلیل می گردد ؛ که دارای قطعات بسیاری است .

این قطعات عبارتند از : (Central proccessing unit ) Cpu (مرکز پردازش داده ها) که مغز کامپیوتر است و تمام داده ها داخل این قطعه که به آن (ریز پردازنده) نیز گفته می شود ، پردازش می شود . (هرچقدر سرعت این قطعه بیشتر باشد ، سرعت پردازش داده ها نیز افزایش می یابد .

Cpu (واحد پردازش مرکزی) تراشه ای حیاتی است که در مرکز کامپیوتر شما و مغز آن قرار دارد ، محسوب می شود که در هر ثانیه قادر به انجام میلیون ها محاسبه می باشد . با و جود این ، تنها تعداد کمی از کاربران کامپیوتر به درستی می دانند که Cpu چه کاری انجام می دهد و در کجای کامپیوتر قرار گرفته است .

Cpu به جای یافته های مغز ، یک مدار مجتمع دارد . این مدار روی قطعه ای از سیلیکان ساخته شده و حاوی میلیون ها ترانزیستور کوچک است که به وسیله ی سیم های مرغوب به یکدیگر متصل شده اند. هر قدر تعداد ترانزیستور ها در Cpuبیشتر باشد ، نیروی محاسبه آن نیز بالاتر خواهد رفت . با وجود اینکه تعداد ترانزیستور ها افزایش یافته ، اندازه Cpu ها فرقی نکرده است . بیشتر تراشه ها از یک تمبر نامه نیز کوچکتر هستند . اندازه ی Cpu پنتیوم ۱۱۱ های امروزی یک سانتیمتر مربع می باشد . سیلیکان حاوی Cpu به نام کعب ( die ) خوانده می شود . die در Cpu های جدید احتیاج به صدها اتصال فیزیکالی با کامپیوتر شما دارد تا بتواند به درستی کار کند . روشن است خروج صدها سیم از یک قطعه ای با این اندازه و ابعاد ، کار ساده و آسانی نیست ، به همین دلیل تولید کنندگان Cpu برای حل این مشکل die را به یک قطعه پلاستیک بزرگتر چسبانده اند تا برای اتصالات فضای بیشتری به وجود آید .

اغلب تولید کنندگان dieرا به یک قطعه پلاستیک مربع می چسبانند که زیر آن از سوزن پوشیده شده است . بیشتر کاربران این بسته ی نسبتاً بزرگتر را که از هر طرف چندین اینچ است اشتباهاً Cpu می دانند ، در حالیکه مغز واقعی درون dieسیلیکانی کوچک در وسط آن بسته است . بسته ی Cpu به سوکت خاصی روی مادربرد کامپیوتر نصب می شود . این سوکت باعث می شود تعویض و برداشتن Cpu سریع تر و آسانتر انجام شود . البته همه پروسسورها از سوکت یا اقسام حافظه ی مشابهی استفاده نمی کنند .

Main board : برد اصلی کامپیوتر است که بیشتر قطعات کامپیوتر به آن نصب می شود تا با دیگر قطعات تبادل اطلاعات کنند .

Ram : حافظه ی یک کامپیوتر می باشد که برای اجرای برنامه ها از آن استفاده می شود و در شیارهای مخصوص خود روی برد اصلی قرار می گیرد .

( Hardisk dreve ) H . DD : یک سیستم کامپیوتری ، همواره نیاز به یک انبار اطلاعات دارد که تمامی اطلاعات موجود را در آن ذخیره کند . این انبار اطلاعات همان دیسک سخت می باشد .

VGA : (کارت گرافیکی) = کارت گرافیکی ، تصاویر را روی مانیتور نمایش می دهد وظیفه ی آن پردازش تصاویر می باشد و هر چقدر Ram یا حافظه ی آن بیشتر باشد ، تصاویری که پردازش می کند با کیفیت بهتری نمایش داده می شود .

Sound (کارت صدا) : کارت صدا با تبدیل داده های دیجیتال به آنالوگ ، صدا تولید می کند و آن را برای پخش به Speaker می فرستد .

بخش سوم خروجی = که برای دادن اطلاعات به ما می باشد و دستگاههایی دارد که عبارتند از : Monitor : مهم ترین وسله ی خروجی اطلاعات می باشد که تصاویر پردازش شده توسط کارت گرافیکی را به ما نشان می دهد که توسط آن ، اطلاعات را می توان مشاهده نمود .

Speakers : یک وسیله ی ضروری است که صدای تولید شده و توسط کارت صدا را پخش می کند .

در این بین دستگاههای لازم و غیر لازم دیگری است که چند تا از آنها را معرفی می کنیم:

Case = یا همان جعبه ی کامپیوتر ، وظیفه ی آن نگهداری از قطعات و برق رسانی به تمام قطعات می باشد .

Faxmodem = کارت Faxمی تواند مستقیم شما را به وسیله ی داده های دیجیتال به آنالوگ و از طریق خط تلفنی به کامپیوتر های دیگر وصل کند .

کاربردهای کامپیوتر :

با توجه به قابلیتهای کامپیوتر ، این دستگاهها فرصتهای جدیدی را برای بشر فراهم آورده اند که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد .

کاربرد کامپیوتر در آموزش : کامپیوترها به علت انعطاف پذیری زیاد ، در بالا بردن میزان هوش و تواناییهای کاری بسیار مؤثرند . به این دلیل کشورهای پیشرفته این کامپیوترها را از دوران تحصیلات ابتدایی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند . کامپیوترها به طور سیل آسا به خانه ها نیز سرازیر شده اند و دنیا را فرا گرفته اند . برنامه های آموزشی عملی و درسی گسترده ای در این کامپیوتر ها در دسترس می باشند و افرادی که در آموزش از کامپیوتر بهره می گیرند امتیاز آشکاری نسبت به افراد مشابه خود دارند .

کاربرد کامپیوتر در زمینه های تجاری : پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر و مخابرات و عرضه ی دستگاههایی مانند فکس (دورنگار) تحول زیادی در انجام امور ادارات ، سازمانها و شرکتها به وجود آورده است . امروزه برخی کارمندان به جای حضور در محل کارخود در خانه می مانند و توسط کامپیوتر و دستگاههای مخابراتی مانند فکس که همگی به یک شبکه (network) متصل هستند کارهای خود را انجام می دهند . شبکه عبارت است از مجموعه ای از کامپیوتر ها که از طریق خطوط تلفن یا دیگر وسایل ارتباطی به یکدیگر متصل شده اند . به عنوان مثال می توان به شبکه ی جهانی اینترنت ، اشاره کرد که از طریق آن می توان به منابع عظیم اطلاعاتی از جمله اطلاعات تجاری در سراسر جهان دست یافت . کامپیوتر ها در سازمانها و مؤسسات تجاری مانند شرکتهای بیمه ، بانکها ، مخابرات و … نیز نقش مهمی در انجام اموری مانند اتوماسیون دفتری ، حسابداری ، پرسنلی ، انبارداری، حقوق ، صورتحسابهای آب و برق و تلفن و بایگانی و سند نویسی دارند . در کشورهای پیشرفته ی صنعتی برای انجام امور اداری و تجارتی با استفاده از شبکه های کامپیوتر ی از سیستم گردش کار بدون کاغذ جهت تسریع در کار استفاده می گردد .

کاربرد کامپیوتر در پزشکی : از جمله کاربردهای دیگر کامپیوتر استفاده از آن در پزشکی و توان بخشی است . در این گونه موارد ، کامپیوتر اطلاعات را ذخیره کرده و به هنگام نیاز در اختیار پزشک قرار می دهد . هم اکنون سیستمهای کامپیوتری پیشرفته ای وجود دارند که در حقیقت نقش یک پزشک را ایفا می کنند ، و می توانند در تشخیص و درمان بیماریها به بیماران کمک کنند . مثالهایی از کاربرد کامپیوتر در یاری رساندن به بیماران عبارتند از :

Ø تشخیص وضع جسمی بیمار ، با اندازه گیری فشار خون ، ضربان نبض ، تنفس و غیره .

Ø تشخیص بیماری با استفاده از سیستمهای خبره جهت مشاوره و نیز استفاده از لوازم و دستگاههای کامپیوتری .

Ø ثبت سوابق و پرونده های مربوط به بیماران و نتایج معالجات و میزان بهبودی آنها

Ø تهیه نتایج مربوط به آزمایشهای انجام شده بر روی بیمار

Ø تهیه صورتحساب مربوط به خدمات ارائه شده به بیمار

کامپیوتر ها به انسایی که دچار نقص عضو شده اند بسیار کمک می کنند . با استفاده از کامپیوتر می توان پالسهایی را که مغز انسان به وجود می آورد تولید کرد . عضلات می توانند به جای گرفتن فرمان از مغز انسانهایی که فلج شده اند ، از کامپیوتری که با باتری کار می کند فرمان بگیرند . این مثال به تنهایی ابعاد وسیع تکنولوژی کامپیوتر در خدمت مهندسی توان بخشی نشان می دهد .

کاربرد کامپیوتر در هنر و وسایل ارتباط جمعی : در زمینه ی نقاشی ، نقاشان می توانند با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر آثار هنری با پیچیدگی حیرت انگیز را به سادگی خلق کنند . در زمینه ی نقاشی متحرک (کارتون) اکثر کارتونهای امروزی با استفاده از کامپیوتر ساخته می شوند . همچنین دانشجویان رشته های جراحی می توانند با پوشیدن دستکشهای مخصوص اعمال جراحی آزمایشی خود را بر روی مریض خیالی که روی صفحه نمایش کامپیوتر دراز کشیده است انجام دهند .اصولاً ایجاد تصاویر مختلف و حرکت را در آثار خود بگنجانند . امروزه فیلمهای علمی – تخیلی وجود دارد که تمام صحنه های آن غیر واقعی است و توسط کامپیوتر ساخته می شود . رنگی کردن فیلمهای سیاه و سفید قدیمی نیز توسط کامپیوتر امکان پذیر شده است .

یکی دیگر از کاربردهای کامپیوتر ، سیستم کنفرانسی از راه دور می باشد . در این سیستم چند گروه در چند محل مختلف می توانند از طریق تلویزیون و کابلهای سریع فیبر نوری ، و در صورت لزوم ماهواره ها و ایستگاههای زمینی ، با یکدیگر گفتگو کنند . در کاربرد دیگر کامپیوتر می توان با استفاده از کامپیوتر به نواختن موسیقی پرداخت و حتی آموزش نیز دید .

کاربرد کامپیوتر در امور مهندسی : کامپیوتر در کلیه امور مهندسی کاربرد فراوان و جدی پیدا کرده است و هیچ مهندسی بدون شناخت کامپیوتر قادر به انجام امور مربوط به حرفه ی خود نخواهد بود . به عنوان مثال ، مهندسین راه و ساختمان و معماری با استفاده از کامپیوتر به طراحی جاده ها ، ساختمانها ، سدها و سایر بناها می پردازند و کلیه ی محاسبات را توسط کامپیوتر انجام می دهند .

کاربرد کامپیوتر در امور حمل و نقل :

یکی از رایج ترین کاربردهای کامپیوتر در زمینه ی حمل و نقل ، مربوط به ذخیره کردن جا و فروش بلیطهای شرکتها و آژانسای هواپیمایی است که به ذخیره کردن و فروش بلیطهای قطار و اتوبوس نیز کشیده شده است . کاربرد دیگر کامپیوتر در زمینه ی حمل و نقل شهری ، کنترل ترافیک و امور مربوط به آن است . هم اکنون در خیابانهای شهر تهران کنترل چراغهای راهنمایی تقاطعهای مهم توسط کامپیوتر صورت می گیرد و برای کنترل نامحسوس ترافیک به منظور تعقیب متخلفان از کامپیوتر کمک گرفته می شود . در یک کاربرد دیگر ، آموزش مجازی خلبانی هواپیما و هلی کوپتر ، کشتیرانی و رانندگی اتومبیل با استفاده از کامپیوتر ها امکان پذیر شده است. سایر کاربردها : از جمله کاربردهای دیگر کامپیوترها می توان به استفاده از آن در کارخانجات اتومبیل سازی برای تولید اتوموبیلها ، صنایع فضایی ، هواشناسی ، … و تفنن و سرگرمی اشاره کرد.

« Ke2 ویروسی که هرگز نمی میرد »

ویروس Kle2 یکی از پایدار ترین ویروس هایی است که هفتمین ماه حضور خود در وب را تجربه می کند و کارشناسان بر این باورند که کرم Kle2 یکی از اولین ویروس های جدیدی است که می تواننند از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل شوند . به گزارش سازندگان ضد ویروس Symantec و Mc Afee روزانه ۲۰۰۰ کاربر به این ویروس آلوده می شوند . با تخمین کمپانی Message Labsاز هر سیصد ایمیل ، یکی آلوده به ویروس Kle2 است و در گرفتن قربانی از ویروس تابستان گذشته یعنی Sircam پیش گرفته است . گونه های جدید ویروس Kle2 مزاحمتی را برای کاربر ایجاد نمی کنند ولی می توانند ویروس های دیگری را باخود حمل کنند که توانایی نابودی اطلاعات شما را دارند .

چگونگی کار این ویروس :

ویروس Kle2 تهدید های مختلفی را در خود دارد و به صورت کرم و یا به صورت اسب های تروا عمل می کند . این ویروس بصورت ضمیمه در In box ایمیل دیده می شود . موضوع این ایمیل ها گوناگون است . زمانی که قربانی روی ضمیمه دو بار کلیک کند و یا اینکه پیام را مشاهد کند این ویروس وارد عمل می شود . این ویروس آدرس های ایمیل را از کتاب آدرس قربانی و یا با جستجو در هارد درایو پیدا می کند و از این طریق یک فرستنده و یک دریافت کننده ی جدید پید ا می کند و از این طریق یک فرستنده و یک دریافت کننده ی جدید پیدا می کند که در نهایت فردی که آدرسش از قربانی اصلی دزدیده می شود و از آن به عنوان فرستنده جدید استفاده می شود .

چون آدرس فرستنده ی آلوده به ویروس روی ایمیل جدید نیست ، ردیابی این ویروس مشکل است . و مسدود کردن آدرس برگشتی هیچ سودی ندارد ، چراکه فرستنده ویروس فرد مورد نظر نیست . فرستنده بی گناه فردی است که خوب او را می شناسید و می خواهید پیام او را بخوانید و با کلیک روی ضمیمه ، ویروس را در کامپیوتر خود ابدی می کنید . به نظر محقق و یروسها ، استفا ده از این حقه های مهندسی اجتماعی بسیار سودمند است . چرا که افراد دوست ندارند پیام دوست و یا همکار خود را بخوانند . از اولین عایق که حضور Kle2 اعلام شد ، سازندگان ضد ویروس هفت گونه ی متفاوت از این ویروس را شناسایی کرده اند . این ویروس ها خصوصیات رفتاری یکسان و عملکردی متفاوت دارند . آخرین نسخه های این ویروس توانایی آلوده کردن کامپیوتر های موجود در یک شبکه را دارند .

برخی اصطلاحهای کامپیوتری :

Ø آدرس : مکان دقیق یک ورودی ذخیره شده در حافظه

Ø الگوریتم : حل منطقی و مرحله به مرحله ی یک مسئله

Ø آنالوگ ، قیاسی : عامل یا دستگاهی که با کمیتهای متغیر پیوسته کار می کند (مانند ولتاژها)

Ø واحد ریاضی – منطقی : بخشی از ریز پردازنده کی برای محاسبات ریاضی (جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم) و محاسبات منطقی (بزرگتر و کوچکتر) استفاده می شود .

Ø حساب دودویی : حسابی که فقط از ارقام صفر و یک استفاده می کند .

Ø بیت : واحد مبنای داده که با یک صفر یا یک ۱ مطابقت می کند .

Ø بوت یا دیسک آغاز گر : دیسکی که می توانیم کار با کامپیوتر را با آن شروع کنیم و دارای سیستم عامل است .

Ø انشعاب یا انتخاب در برنامه : عنصر مهمی در برنامه نویسی کامپیوتر که برای تغییر دادن جریان عادی برنامه از آن استفاده می شود .

Ø بایت : هشت بیت که معیارسنجش ظرفیت کامپیوتر است . نشانه های حرفی عددی یک بایت را تشکیل می دهند .

Ø واحد پردازش مرکزی : بخش اصلی کامپیوتر است که از ریز پردازنده و حافظه تشکیل شده است . ریز پردازنده نیز شامل واحد ریاضی – منطقی می باشد .

Ø تراشه ها : وسایل که معمولاً از سیلیکون ساخته می شوند و بر روی آنها تعداد زیادی از وسایل و مدارهای الکترونیکی بسیار کوچک شده قرار دارند .

Ø سیگنالهای کنترل : سیگنالهایی که به وسیله ی مدارها ی کنترل ، از جمله ساعت ، فرستاده می شود تا به ما اطمینان بدهد که تمام پردازشها در CPU به موقع انجام شده اند .

Ø داده : به هر چیزی که وارد کامپیوتر یا از آن خارج شود ، داده می گویند و شامل نشانه های حرفی – عددی ، کلمات ، تصویرها و هر آن چیزی است که به ردیفهای صفر و یک تبدیل گردد .

Ø دیسک : دیسک برای ذخیره کردن داده ها و برنامه های کامپیوتر استفاده می شود .

Ø دیسکت : نام دیگری برای دیسک نرم .

Ø چاپگر سوزنی : این چاپگر به کمک مجموعه ای از نقاط ریز و سوزنی ، علایم را در می آورد و سرعتش به مراتب بیشتر از چاپگر چرخی است .

Ø جدول تخصیص جای فایل : بخش مهمی در تمام دیسکها که می گوید ، در کدام بخش دیسک ، چه فایلهایی بایگانی شده است .

Ø فهرست فایلها : فهرستی از فایلهای یک دیسک است و به همراه FAT کار می کند تا داده ها را روی دیسک جای دهند .

Ø فایلها : تمام داده ها و برنامه های روی یک دیسک در فایلها مرتب می شوند .

Ø دیسک سخت یا ثابت : پوشش دیسک سخت کاملاً بسته است . این دیسک ظرفیت زیادی برای ذخیره کردن اطلاعات دارد و برخلاف دیسک نرم از کامپیوتر جدا نمی شود .

Ø دیسک نرم : به این دلیل به این دیسکها ، دیسک نرم می گویند که از پلاستیک ساخته شده اند و به همین دلیل نرم و قابل انعطاف هستند . این دیسکها می توانند از دیسک گردانها برداشته و دوباره کار گذاشته شوند .

Ø فرمت کردن : وقتی یک دیسک خالی را به چندین بخش تقسیم کنیم ، آن را فرمت کرده ایم . با فرمت کردن دیسک آن را برای ذخیره کردن داده ها آماده می کنیم .

Ø سخت افزار : به پردازشگر مرکزی ( CPU) ، دیسک گردانها ، صفحه ی نمایش تلویزیونی (مونیتور) و دیگر اجزای فیزیکی کامپیوتر ، سخت افزار می گویند .

Ø ورودی : هر چه که به وسیله ی کلید تایپ شده یا از روی دیسک خوانده و به پردازشگر مرکزی داده شود .

Ø صفحه ی کلید : متداول ترین دستگاه ورودی است و نام آن نیز به علت شباهت دستگاه به صفحه ی کلید ماشینهای تایپ انتخاب شده است .

Ø چاپگر لیزری یا نوری : این چاپگر در هر بار ، یک صفحه چاپ می کند که کیفیت آن شبیه صفحه های کتابهای چاپ شده است .

Ø حافظه : حافظه مجموعه ای از تراشه ها در واحد پردازشگر مرکزی ( CPU) است که به آنها حافظه ی اولیه گفته می شود . در حافظه داده ها و دستورها ذخیره می شوند .

Ø ریز پردازنده : تراشه ای که محاسبات واقعی کامپیوتر را انجام می دهد .

Ø ماوس : یک دستگاه ورودی که بخ خصوص در کارهای طراحی از آن استفاده می شود .

Ø شبکه : چندین کامپیوتر در یک شرکت ( یا یک دفتر مرکزی و شعبه های آن ) را می توان به وسیله ی شبکه به یکدیگر متصل کرد . به این ترتیب می توان بک داده را میان کامپیوترهای مختلف پخش کرد .

Ø خروجی : هر چه که پردازشگر مرکزی بعد از پردازش ورودیها ارائه می دهد ، خروجی نام دارد . خروجی می تواند روی صفحه ی مونیتور ظاهر شود ، به وسیله ی چاپگر چاپ شود یا به وسیله واسطه به کامپیوتر دیگر منتقل شود .

منابع و ماخذ :

بخش ۱ : تاریخچه ی کامپیوتر

وابسته به انتشارات امیر کبیر نویسنده جان نالون «کامپیوتر» موضوع

بخش ۲ : اجزای ساختمانی کامپیوتر های امروزی :

با استفاده از مجله ی سخت افزار

بخش ۳ : کاربردهای کامپیوتر در رشته های مختلف

انتشارات نشر دانش ایران هیئت نویسندگان : مهندس امیر اسعد انزلی

«اپراتوری کامپیوتر» موضوع مهندس کامپیوتر از دانشگاه تهران

مهندس علیرضا باقری

مهندس کامپیوتراز دانشگاه آزاد اسلامی تهران

مهندس علی مالکی

مهندس کامپیوتر از دانشگاه شهید بهشتی

مهندس امیر صادقی

مهندس کامپیوتر ازدانشگاه صنعتی شریف

بخش ۴ : اطلاعاتی در مورد یکی از دشمنان کامپیوتر.

با استفاده از مجله ی نرم افزار

بخش ۵ : برخی از اصطلاحات و واژه نامه ی کامپیوتر .

وابسته به مؤسسه نشر و تحقیقات ذکر . «آشنایی با کامپیوتر» موضوع نویسنده : دی جی انکار