تحقیق در مورد ورزش تنيس روي ميز
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق در مورد ورزش تنیس روی میز

تحقیق در مورد ورزش تنیس روی میز


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق در مورد ورزش تنیس روی میز

آشنایی با تنیس روی میز
تنیس روی میز در حال حاضر، یکی از محبوبترین ورزش‌ها در جامعه  ومدارس کشور است، زیرا اگر میز آن فراهم باشد تهیه‌ی وسایل مورد نیاز دیگر، مثل توپ و راکت به راحتی امکان‌پذیر است. امروزه، این گونه وسایل در نزدیک‌ترین فروشگاه ورزشی در دسترس است و می‌توان آن‌ها را با قیمت مناسبی تهیه نمود.

دیگر این‌که، از سن ۷ تا ۷۰ یا ۸۰ سالگی و حتی بیشتر، می‌توان به این ورزش پرداخت. قابل ذکر است که برای ورزشکاران این رشته، از سن ۷ سالگی به بعد در گروه‌های سنی مختلف نونهالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیش‌کسوتان مسابقات رسمی در سطح آسیا و جهان برگزار می‌شود. حتی در گروه پیش‌کسوتان برای افراد ۸۰ سال به بالا هم مسابقات جهانی برگزار می‌شود.

علاوه بر این، افراد علاقه‌مندی که نقص جسمانی دارند، نقصشان مانع از این نمی‌شود که نتوانند از این ورزش استفاده نمایند و نه فقط برای گذراندن اوقات فراغت بلکه مبارزه برای قهرمان شدن و به دست آوردن مقام، می‌تواند مد نظر آنها باشد. این تنها ورزشی است که می‌تواند همه‌ی گروه‌های جانباز و معلول را در برگیرد؛ حتی افرادی که دچار ضایعه‌ی نخاعی گردنی هستند می‌توانند به این ورزش بپردازند. البته برای این گروه قوانین آسان‌تری از سوی فدراسیون جهانی معلولین در نظر گرفته شده است.

دختران و زنان هم مثل پسران و مردان می‌توانند به عنوان تفریح و سرگرمی یا به عنوان ورزش قهرمانی به این رشته بپردازند و هیچ‌گونه مشکل و محدودیتی برای آنان نخواهد بود.

برای تنیس روی میز محدودیت مکانی وجود ندارد. در زیرزمین منازل و پارکینگ آپارتمان‌ها، در یک اطاق کار و یا در باغ و فضاهای روباز تفریحی و پارک‌ها روی میزهای سیمانی، حتی در مکان‌های تفریحی کنار ساحل، در سالن‌های ورزشی چند منظوره و خیلی جاهای دیگر می‌توان به این ورزش پرداخت.

تنیس روی میز از ورزش‌های کم خطر است. از این رو، به هنگام بازی تفریحی و مسابقه، نیاز به مربی و یا مراقب ندارد.

یکی دیگر از محاسن این ورزش بی‌آسیب بودن آن برای ورزشکاران است. به ندرت پیش‌آمده است که ورزشکاری در این رشته صدمه دیده باشد، آن هم در مسابقات مهم؛ البته در اثر ضعف‌های جسمانی و اجرای نادرست فنون ممکن است عارضه‌هایی از قبیل کشیدگی عضلات و پارگی مویرگ‌ها و تاندون‌ها در دست، شانه و کمر یا آرنج ورزشکار ایجاد گردد.

با این حال اگر بدن آمادگی‌های لازم را داشته باشد، این عوارض هم برای ورزشکار پیش نخواهد آمد. اغلب حوادث معمولاً به علت سر (لیز) بودن کف محل بازی یا مناسب نبودن محل میز یا بازی بروز می‌کند ولی با کمی احتیاط می‌توان از وقوع اتفاقات و در نتیجه صدمات وارد به ورزشکاران هنگام بازی جلوگیری کرد.

تنیس روی میز یکی از پرتحرک‌ترین ورزش‌هاست. سرعت توپ در این ورزش گاهی به ۱۸۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

شرط یک بازی خوب، داشتن تحرک، سرعت عمل و عکس‌العمل، دید قوی و بدن آماده است.
تاریخچه‌ی تنیس روی میز در جهان

تاریخ دقیق پیدایش تنیس روی میز به درستی معلوم نیست اما با توجه به شواهد می‌توان گفت، این بازی، ابتدا در سال‌های ۱۸۸۰، مانند تنیس روی چمن، در فضای باز در انگلستان انجام شده است.

عده‌ای از کارشناسان نیز معتقدند که این ورزش، در سال‌های ۱۸۹۰ به عنوان سرگرمی در اطاق پذیرایی منازل در انگلستان رواج یافته و پس از مدتی، توسط افسران انگلیسی به سایر نقاط جهان منتقل شده است. در ‌آن زمان، بازی تنیس روی میز اغلب با یک توپ از جنس چوب‌پنبه و راکت‌های دسته بلندی که با پوست گوساله روکش شده بود انجام می‌شد.

اولین سازمان شناخته‌ شده‌ی مربوط به این بازی در سال ۱۹۰۲ در انگلستان به وجود آمد که به نام « انجمن پینگ پنگ» یا P.P.A معروف شد. این انجمن در سال ۱۹۰۵ عملاً منحل گردید و هنگامی که در سال ۱۹۲۲ یک تجارتخانه‌ی ورزشی (تجارتخانه‌ی برادران پارکز از کشور آمریکا) برای تبلیغ علامت کالای تجارتی خود از نام «پینگ پنگ» استفاده کرد، چنین استنباط شد که کلمه‌ی پینگ پنگ برای یک ورزش سازمان یافته‌ی عمومی کلمه‌ی مناسبی نیست. از این رو جمله‌ی انجمن پینگ پنگ «P.P.A» حذف و به جای آن جمله‌ی انجمن تنیس روی میز «T.T.A» برگزیده شد.

این ورزش قبل از پینگ پنگ، نام‌های از قبیل « گوسیما»، «پیم پام»، « وایف»، «وف» و تنیس داخل سالن داشته است ولی در نهایت با تأسیس فدراسیون بین‌المللی برای این رشته، نام « تنیس روی میز» برای آن تثبیت شد. بر حسب تقاضای انگلستان و با کوشش‌های آقای جورج لمان (George Lehmann) آلمانی در ژانویه‌ی سال ۱۹۲۶، فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز در برلین تأسیس شد. پس از آن، اولین کنگره، شامل کنفرانس تهیه‌ی قوانین و مقررات خاص مسابقات، با شرکت نمایندگان کشورهای اتریش، چکسلواکی، دانمارک، آلمان، انگلستان، مجارستان، هند، سوئد و ولز در لندن تشکیل شد و آقای ایور مونتاگو (Ivor Montagu) که از مسئولان کوشا و احیا‌کننده‌ی این ورزش بود به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد؛ به دنبال آن، اولین دوره‌ی مسابقات جهانی تنیس روی میز با شرکت ۷ کشور در ماه دسامبر ۱۹۲۶ در لندن برگزار شد که همه‌ی عناوین هفت‌گانه‌ی قهرمانی به مجارستان رسید و فقط یک عنوان، نصیب اتریش گردید که آن هم در بازی‌های دو نفره (دوبل)‌ی زنان بود که یک اتریشی، یار (همبازی) یک مجارستانی شد.

مسابقات جهانی تنیس روی میز در قسمت‌های زیربرگزار می‌شود:

۱ـ مسابقات تیمی آقایان، به نام مسابقات جام سوئیت لینگ

(Swaythling cup)

۲ـ مسابقات تیمی بانوان، به نام مسابقات جام کوربیلن (Corbilon Cup)

۳ـمسابقات انفرادی آقایان، به نام مسابقات جام پرایدویس (Bride vase cup)

۴ـ مسابقات انفرادی بانوان به نام مسابقات گیست پرایز (Geist Prize)

۵ـ مسابقات دو نفره ( دوبل) آقایان به نام جام ایران (Iran cup)

۶ـ مسابقات دو نفره ( دوبل ) بانوان به نام پوپ تروفی (Pope trophy)

۷ـ مسابقات دو نفره‌ی مختلط ( یک زن و یک مرد) به نام مسابقات هیدوسک پرایز (Heydusek prize)

در حال حاضر فدراسیون‌های تنیس روی میز بیش از ۱۸۰ کشور، عضو فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز ( I.T.T.F) هستند. این فدراسیون بیشترین عضو را در بین ورزش‌های راکتی دارد و وظیفه‌ی اصلی آن، برنامه‌ریزی فنی و مسابقاتی و کنترل این ورزش در جهت منافع بیش از ۳۰ میلیون بازیکنی است که رسماً در تمامی نقاط جهان به رقابت می‌پردازند. تنیس روی میز یکی از ورزش‌های المپیکی است. این بازی اولین بار در سال ۱۹۸۸ در بازی‌های المپیک سئول، رسماً در قسمت‌های انفرادی و دو نفره‌ی آقایان و بانوان جزو بازی‌های المپیک قرار گرفته است.
تاریخچه‌ی تنیس روی میز در ایران

تنیس روی میز در ایران، نخستین‌بار از سال ۱۳۱۷ در شهرهای آبادان، مسجد سلیمان، آغاجاری و دیگر شهرهای جنوب، که محل اجتماع خارجیان و از جمله افسران انگلیسی بود، رواج گرفت و کم‌کم توسعه یافت تا اینکه در سال ۱۳۲۴ مسابقاتی بین باشگاه‌های خصوصی و دسته‌های آزاد در همان شهرهای جنوبی و با حضور خارجیان مقیم ایران و ایرانیان علاقمند، برگزار گردید. از آنجا که این ورزش در سال ۱۳۲۵ به طور جدی‌تر مورد توجه قرار گرفت فدراسیون تنیس و فدراسیون تنیس روی میز، هر دو، به ریاست آقاخان بختیار تشکیل شد و کار خود را با برگزاری مسابقات مختلف بین باشگاه‌ها و دسته‌های آزاد، آغاز ودنبال نمود. پس از بختیار تصدی فدراسیون به محمود حاجبی واگذار شد. در سال ۱۳۲۶ (۱۹۴۷ میلادی) این فدراسیون به عضویت فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز درآمد و در همان سال از سوی کشورمان، جایزه‌ای برای مقام نخست مسابقات دو نفره‌ی آقایان در مسابقات جهانی به نام جام ایران (Iran cup) در نظر گرفته شد که از آن زمان تا کنون این جام همچنان در جریان مسابقات جهانی به برندگان مسابقات دو نفره (دوبل) آقایان جهان اهدا می‌شود. در سال ۱۳۳۲ برای اولین‌بار مسابقات قهرمانی کشور در تهران برگزار شد. در سال ۱۳۴۶ غفور آلبا به ریاست فدراسیون منصوب شد و در این سال بود که فدراسیون تنیس از تنیس روی میز جدا و هر کدام دارای فدراسیون مستقلی شدند. در زمان آلبا، اولین مربی خارجی از مجارستان به نام لاسلو فولدی برای ارتقای سطح بازیکنان ایرانی به کشور دعوت شد و در طول ۳ سال اقامت در تهران کمک بسیاری به بازکنان ایرانی نمود.

در مسابقات خارجی مختلف، بهترین مقام‌های بازیکنان ایران در رقابت‌های آسیایی به دست آمده است. بهترین مقام تیمی ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توکیو حاصل شد که تیم ایران پس از تیم‌های ویتنام و ژاپن در سکوی سوم آسیا ایستاد. در بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک (۱۳۴۵ خورشیدی در رقابت‌های انفرادی، هوشنگ بزرگزاده با درخشش بسیار همراه کوجی کیمورا از ژاپن مشترکاً مقام سوم آسیا را بدست آورد. این پیروزی تا کنون در تاریخ تنیس روی میز ایران بی‌سابقه بوده است. ضمناً در جریان چهارمین دوره‌ی مسابقات قهرمانی جوانان آسیا، در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸ خورشیدی) در دهلی نو، در قسمت انفرادی نونهالان « بهنام رحمت‌پناه» بازیکن خوش تکنیک ایران به همراه یک بازیکن هندی، به مقام سوم آسیا دست یافت.
زمان شروع اجرای تنیس روی میز

سئوالی که اغلب مطرح می‌شود این است که، از چه سنی می‌توان بازی تنیس روی میز را آغاز کرد؟ جواب آن واقعاً ساده است. شما می‌توانید از سن ۷ سالگی ورزش تنیس روی میز را شروع کنید و تا ۷۰ یا ۸۰ سالگی و یا بیشتر به این ورزش بپردازید. در مدارس کشور ما این ورزش برای دانش‌آموزان در دروه‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در نظر گرفته شده و اداره‌ی کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش عهده‌دار برگزاری مسابقات سالانه‌ی آن در سطح کشور است. به علاوه، فدراسیون تنیس روی میز هم مسابقات سراسری این رشته را در رده‌های مختلف سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار می‌کند. افرادی هم که بالای ۴۰ سال سن دارند جزو پیش کسوتان محسوب می‌شوند که مسابقات آن‌ها در رده‌های سنی مختلف ( ۴۰ تا ۵۰ سال ـ ۵۰ تا ۶۰ سال ـ ۶۰ تا ۷۰ سال و ۷۰ تا ۸۰ سال و بیشتر) در سطح کشور و یا از سوی فدراسیون آسیایی و فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز در سطح آسیا و جهان برگزار می‌گردد.

آشنایی با وسایل و تجهیزات تنیس روی میز

در بازی تنیس روی میز اولین تصمیم انتخاب راکت مناسب است. راکت، مهم‌ترین وسیله‌ی مورد نیاز این بازی است. با توجه به اینکه انواع مختلف راکت وجود دارد، تصمیم‌گیری در انتخاب راکت برای مبتدیان بسیار مشکل است. توصیه می‌شود مبتدیان در آغاز با یک راکت معمولی که گران قیمت نباشد به بازی بپردازند، آن‌ها وقتی بازیشان به سطح بالاتری رسید می‌توانند راکت بهتری را انتخاب نمایند. راکت مبتدیان بهتر است دارای رویه‌ای صاف و با ضخامت، سرعت و پیچ متوسط باشد و چوب آن نیز نه زیاد سبک باشد و نه زیاد سنگین. دسته‌ی راکت نیز با توجه به اینکه از نظر شکل انواع مختلف دارد، باید به گونه‌ای باشد که راحت در دست قرار گیرد و به اصطلاح خوش‌دست باشد.

هنگام راهنمایی افراد برای انتخاب راکت، باید به دو نکته توجه شود: یکی سطح بازی و دیگری روش بازی. اگر بازیکن مدت کوتاهی است به این ورزش پرداخته و روش بازی او دفاعی است، لازم است چوب راکت او سبک و ضخامت رویه‌ی آن کم باشد و ابر یا اسفنج آن از نوع نرم (شل) باشد. اما اگر بازیکن با تجربه است و مدت زیادی است در این رشته فعالیت می‌کند و روش بازی او حمله‌ای است، بهتر است از چوب راکت سنگین و رویه‌ی سفت، که جهش زیاد دارد، استفاده نماید.

اغلب بازیکنان حرفه‌ای، رویه‌های راکت خود را وقتی کهنه یا خراب شود و یا از کیفیت آن کاسته شود و به اصطلاح « مرده » باشد تعویض می‌کنند.

رویه‌ی راکت می‌تواند بی‌هیچ مشکلی، توسط خود بازیکن تعویض و رویه‌ی جدید و نو چسبانده شود. چسبی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از نوع تأییده شده‌ی فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز باشد که فاقد مواد مضر برای بازیکنان است.

چسب‌های غیررسمی دارای مواد تولوئن و تری کلر اتیلن است که برای دستگاه تنفس، اعصاب و بینایی زیان‌آور است و نباید از آن‌ها برای چسباندن رویه‌ی راکت، مخصوصاً در فضاهای سرپوشیده و یا داخل سالن‌ها استفاده شود. به طور کلی مطابق قوانین فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز، چسب‌کاری راکت در داخل سالن بازی‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده از طرف مسئولان مسابقات، مجازات محرومیت از بازی‌ها را به همراه دارد.
خصوصیات راکت

به طور کلی، راکت تنیس روی میز از سه قسمت تشکیل می‌شود: چوب، ابر (اسفنج) و لاستیک. راکتی که دارای این سه قسمت باشد به آن راکت اسفنجی می‌گویند. و چنانچه راکتی فاقد لایه‌ی میانی (ابر) باشد، راکت تخته‌ای نامیده می‌شود.

چوب راکت (Blade): چوب راکت، از لایه‌های مختلف تشکیل شده که تعداد آن‌ها معمولاً از ۱ تا ۷ لایه می‌باشد. بهتر است از چوب راکتی که دارای لایه‌های فرد است ( یعنی ۱، ۳، ۵، یا ۷ لایه) استفاده کنید. حداقل ۸۵% از ضخامت چوب یا تیغه‌ی راکت باید از چوب طبیعی باشد.

در برخی از چوب‌ها لایه‌ای از فیبر کربن یا فیبر شیشه‌ برای ازدیاد جهش توپ در داخل تیغه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزن چوب راکت در راکت‌های تولید کشور چین، که هنوز هم فراوان استفاده می‌شود، بین ۷۵ تا ۱۵۰ گرم است، اما امروزه چوب راکت‌های تولید سایر کشورها وزنی بین ۷۵ تا ۹۵ گرم دارند که به سه نوع چوب سبک، چوب متوسط و چوب سنگین تقسیم ‌می‌شوند.

۱ـ راکت چوب سبک: راکت چوب سبک بین ۷۵ تا ۸۰ گرم وزن دارد و برای بازیکنان دفاعی مناسب است، زیرا در اثر وارد آمدن ضربه با آن، توپ با سرعت کمی جهش می‌کند.

۲ـ راکت چوب متوسط: راکت چوب متوسط بین ۸۰ تا ۸۵ گرم وزن دارد و برای بازیکنان کنترلی ( یعنی بازیکنانی که هم حمله می‌زنند و هم دفاع می‌کنند و بازی آن‌ها از سرعت متوسطی برخوردار است) مناسب می‌باشد و در اثر وارد آوردن ضربه با آن، توپ جهش متوسط دارد.

۳ـ راکت چوب سنگین: راکت چوب سنگین دارای وزنی بین ۸۵ تا ۹۵ گرم است و برای بازیکنانی که شیوه‌ی بازی آن‌ها حمله‌ای است مناسب می‌باشد؛ در اثر وارد آوردن ضربه این راکت، توپ سرعت و جهش زیاد خواهد داشت.

نوع دسته‌ی راکت‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. بازیکنان با توجه به شیوه‌ی راکت‌گیری و عادت خود دسته‌ی مناسب انتخاب و استفاده‌ می‌نمایند. البته شکل و اندازه‌ی راکت‌هایی که برای شیوه‌ی راکت‌گیری قلمی (Penholder) ساخته می‌شود با راکت‌های معمولی ( شیوه‌ی دست دادن = Shake hand) متفاوت است.

معمولاً بین وزن و سرعت چوب، رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد. هر چه وزن چوب راکت زیاد باشد سرعت راکت نیز بیشتر می‌شود. چوب‌هایی که با لایه‌ای از فیبر کربن و فیبر شیشه ساخته شده‌اند دارای سرعت و ضربه‌ی بیشتری هستند. قوانین مربوط به چوب راکت در کتاب « قوانین و مقررات و جزوات فنی فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز» به تفضیل آمده است.

ابر یا اسفنج (Sponge)

ابر راکت که لایه‌ی میانی است و بین سطح چوب و لاستیک قرار دارد، می‌تواند بین ۵/۰ تا ۵/۲ میلی‌متر ضخامت داشته باشد و از هر رنگی نیز انتخاب شود.

راکتی که فاقد ابر ( اسفنج ) باشد راکت تخته‌ای نام دارد و با توجه به اینکه در بازی‌های امروزی پیچ نقش مهمی را دارد و با راکت تخته نمی‌توان پیچ مناسبی به توپ وارد کرد، از این رو، راکت تخته‌ای در بین بازیکنان کمتر کاربرد دارد.

با توجه به اینکه ابرها، از نظر فشردگی، با یکدیگر تفاوت دارند آن‌ها را به ۳ نوع تقسیم می‌کنند:

۱ـ ابر نرم ( شل ): ابر نرم، چون دارای منافذ زیادی است، وقتی توپ ره آن برخورد می‌کند در آن فرو می‌رود و با جهش ( سرعت ) کم برمی‌گردد؛ از این رو برای بازیکنان مبتدی و دفاعی مناسب است.

۲ـ ابر متوسط ( از نظر فشردگی ): این ابر، منافذ کمتری نسبت به ابر نرم دارد و وقتی توپ به آن برخورد می‌کند کمتر در آن فرو می‌رود و در نتیجه جهش بیشتری دارد؛ از این رو برای بازیکنانی که شیوه‌ی بازی آن‌ها کنترلی است بهتر است.

۳ـ ابر سفت: این نوع ابر دارای منافذ اندک است. وقتی توپ به آن برخورد کند در آن کم فرو می‌رود و با سرعت زیاد برمی‌گردد؛ از این رو برای بازیکنان حمله‌ای مناسب است.

امروزه تنها، کارخانه‌های تولید راکت در چین نسبت به تولید ابر جداگانه اقدام می‌کنند، اما کارخانه‌های سایر کشورها رویه‌ی راکت دو لایه‌ی (ابر و لاستیک) توأم را تولید می‌کنند و اطلاعات مربوط به رویه‌ی راکت را بر روی بسته‌های حاوی رویه درج می‌نمایند.
لاستیک (Rubber)

قسمت رویی لایه‌ی راکت لاستیک است که ضخامت آن می‌تواند بین ۱ تا ۲ میلی‌متر باشد. لاستیک راکت دارای یک سطح صاف و یک سطح دونه‌دار است. اگر لاستیک را طوری روی راکت بچسبانید که سطح صاف آن رو به طرف خارج قرار گیرد به آن رویه‌ی معمولی یا صاف (Pips in) گویند و به دلیل  به دلیل صاف بودن سطح راکت پیچ بیشتری می‌توان به توپ داد. اما اگر لاستیک را طوری بچسبانید که دونه‌های آن به طرف خارج (Pips out) باشد و به اصطلاح سطح راکت دون باشد، به دلیل اینکه سطح تماس توپ و لاستیک کم می‌شود، به توپ پیچ کمتری می‌دهد و برای ضربه‌های پیچ‌دار مناسب نیست.

شکل و اندازه‌ی دون‌های لاستیک‌ها می‌تواند گوناگون باشد که در زیر به چند نمونه‌ی آن اشاره می‌کنیم:

۱ـ دون کوتاه و پهن: در این نوع دون که می‌تواند هم به صورت استوانه‌ای و هم به شکل مخروط ناقص باشد، به دلیل اینکه سطح تماس توپ و لاستیک زیاد می‌شود، پیچ توپ بیشتر می‌شود ( البته نه به اندازه‌ی رویه‌ی صاف). از این نوع رویه، بازیکنان دفاعی و بعضاً مبتدیان نیز می‌توانند استفاده کنند.

۲ـ دون بلند و باریک: در این نوع لاستیک چون ارتفاع هر دون زیاد است وقتی توپ به آن برخورد می‌کند ضرب و پیچ توپ گرفته می‌شود و توپ بدون پیچ به طرف حریف برمی‌گردد؛ از این رو این نوع لاستیک یکی از انواع لاستیک‌های ضدپیچ محسوب می‌شود.

۳ـ دون مخروط واژگون: این نوع دون که سطح آن زیاد ولی پایه‌های آن ضعیف و باریک است کیفیتی مشابه دون بلند و باریک دارد و ضد پیچ محسوب می‌شود. با این تفاوت که توپ‌ها را مواج‌تر به طرف حریف برمی‌گرداند. در شرایطی که شما از رویه‌ی راکت‌های توأم ( ابر و لاستیک ) استفاده می‌کنید، مجبورید هنگام تعویض رویه‌ی راکت ابر آن را هم تعویض نمایید. به طور کلی، ضخامت رویه‌ی راکت ( ابر و لاستیک یک طرف راکت ) و چسب آن نباید از ۴ میلی‌متر تجاوز کند و اگر از راکت تخته‌ای (راکت فاقد ابر) استفاده می‌کنید حداکثر ضخامت لاستیک در یک طرف راکت شما ۲ میلی‌متر می‌تواند باشد.
لاستیک ضد‌پیچ (Anti Spin Rubber)

برخی از بازیکنان برای اینکه پیچ توپ حریف را خنثی کنند و ضعف‌های تکنیکی، تاکتیکی و جسمانی خود را بپوشانند و به اصطلاح با حقه و کلک از حریف امتیاز بگیرند از لاستیک ضدپیچ استفاده می‌کنند. ما استفاده از این نوع رویه را، مخصوصاً برای مبتدیان و نوجوانان، توصیه نمی‌کنیم زیرا این امر، مانع از یادگیری و اجرای صحیح تکنیک‌ها و پیشرفت ورزشکاران می‌شود.
راکت ترکیبی (Combination Racket)

اگر یک طرف راکت دارای رویه‌ی معمولی و طرف دیگر دارای رویه‌ی ضدپیچ باشد به آن « راکت ترکیبی » می‌گویند.

نگهداری راکت: لاستیک راکت را باید بعد از هر جلسه‌ی تمرینی با یک قطعه اسفنج نم‌دار تمیز کرد؛ زیرا گرد و غبار باعث می‌شود که از کیفیت راکت کاسته شود. در پایان هر تمرین و مسابقه نیز لازم است راکت را در جلد خود قرار دهیم تا از صدمه و گرد و غبار محفوظ بماند. راکت را نباید به مدت زیاد در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار داد. در فصل زمستان که هوا سرد است بهتر است هنگام بازی راکت را گرم نگه دارید تا حالت ارتجاعی آن ثابت بماند و بتوانید به راحتی به توپ پیچ بدهید.

در محل‌ها و شهرهایی که رطوبت زیاد است و به اصطلاح هوا شرجی است، لازم است رویه‌ی راکت را دائماً خشک کنید تا توپ روی راکت سر نخورد و بتوانید به راحتی ضربه‌ها را پاسخ دهید و از فنون پیچ‌دار نیز استفاده نمایید.
توپ

تو‌پ‌های تنیس روی میز در مقابل ضربه‌های محکمی که سرعتی قریب به ۱۸۰ کیلومتر به آن می‌دهد به خوبی مقاوم‌اند. به طور کلی وزن هر توپ ۷/۲ گرم و قطر آن ۴۰ میلی‌متر و رنگ آن سفید یا نارنجی و مات، تصویب شده است. هنگام بازی‌های تفریحی و دوستانه انتخاب رنگ توپ فقط به محل بازی بستگی دارد. در یک اطاق یا محلی که دیوارهای سفید دارد، مسلماً انتخاب توپ نارنجی مناسب‌تر است اما در سالنی که کف آن زرد یا نارنجی رنگ است، توپ سفید را باید ترجیح داد. امروزه از توپ نارنجی بیشتر استفاده می‌شود زیرا بهتر قابل تشخیص است و ضمناً در بازی‌هایی که فیلم آن از تلویزیون پخش می‌شود توپ نارنجی جذابیت بیشتری دارد و تشخیص آن برای بیننده راحت‌تر است. از نظر کیفیت، توپ انواع مختلفی دارد: توپ‌های تمرینی، توپ‌های یک ستاره، توپ‌های دو ستاره و توپ‌های سه ستاره با آرم I.T.T.F

ارزان‌ترین توپ‌ها، توپ‌های تمرینی ( بدون ستاره ) است و گران‌ترین و بهترین آن، توپ‌های ۳ ستاره با آرم I.T.T.F می‌باشد.

از توپ‌های تمرینی یک ستاره و دو ستاره معمولاً در تمرینات و مسابقات غیر رسمی و در مدارس استفاده می‌شود ولی در مسابقات رسمی بین‌المللی حتماً از توپ‌های سه ستاره با آرم I.T.T.F استفاده می‌کنند.
انتخاب توپ خوب

صرف‌نظر از اینکه کدامیک از انواع توپ را در اختیار دارید، بهتر است قبل از شروع بازی، توپ را از نظر سالم بودن آزمایش کنید. برای این کار لازم است:

الف ـ با انگشتان شست و سبابه‌ی خود، از بالا و پائین دو نیم کره به توپ فشار بیاورید و در این صورت، دو نیم کره باید به یک نسبت و خیلی کم فرو رود.

ب ـ توپ را طوری روی سطح میز قرار دهید که دو نیم‌کره‌ی آن در طرفین قرار گیرد؛ سپس با انگشت شست یک دست و انگشت وسط دست دیگر به توپ چرخش دهید. توپ، وقتی دور خود می‌چرخد نباید لنگ بزند یعنی کاملاً باید کروی یا گرد باشد.

ج ـ توپ را روی سطح میز قرار دهید و راکت را با کمترین فشار بر روی آن حرکت دهید؛ اگر صدای تق تق شنیدید، توپ شکسته است. برخی از بازیکنان از بو کردن خط محل اتصال نیم‌کره‌ی توپ متوجه شکسته بودن آن می‌شوند. اگر توپ بوی نامطبوعی بدهد شکسته است. لازم به ذکر است که چون توپ از جنس ماده‌ای به نام سلولوئید ساخته می‌شود در صورت شکسته شدن بوی گاز سلولوئید از آن متصاعد می‌گردد.

د ـ آخرین موردی که درباره‌ی انتخاب توپ لازم است به آن اشاره شود این است که هنگام تهیه یا خرید توپ‌های تمرینی بهتر است توپ‌های بی‌خط (یک‌تکه) تهیه کنید. این توپ‌ها دارای کیفیت بهتری نسبت به توپ‌های خط‌دار (دوتکه) هستند.
میز

سطح بالایی میز که به آن سطح بازی می‌گویند باید ۲۷۴ سانتی‌متر طول و

۵/۱۵۲ سانتی‌متر عرض داشته و ارتفاع آن از سطح زمین ۷۶ سانتی‌متر عرض داشته و ارتفاع آن از سطح زمین ۷۶ سانتی‌متر باشد. سطح‌ بازی از هر جنسی می‌تواند باشد به شرطی که اگر یک توپ استاندارد را از ارتفاع ۳۰ سانتی‌متری روی آن رها کنید، تقریباً ۲۳ سانتی‌متر جهش داشته باشد. رنگ سطح میز می‌تواند به رنگ آبی یا سبز تیره و مات باشد. دور تا دور سطح میز دارای خط سفیدی به پهنای ۲ سانتی‌متر است که جزء سطح بازی به حساب می‌آید. در وسط میز خط سفید دیگری به پهنای ۳ میلی‌متر به موازات خطوط کناری میز کشیده شده است که فقط در بازی‌های دو نفره (دوبل) کاربرد دارد. تور و گیره‌ی تور، میز را از وسط به دو قسمت (زمین) مساوی تقسیم می‌کند، ارتفاع تور ۲۵/۱۵ سانتی‌متر و طول آن ۱۸۳ سانتی‌متر است.
لباس بازیکنان

مقررات لباس فقط برای مسابقات رسمی تعیین شده است. در موارد دیگر بازیکنان می‌توانند لباس دلخواه خود را بپوشند. از مقررات لباس این است که وقتی در بازی از توپ سفید استفاده می‌شود، پیراهن و شلوارک نباید سفیدرنگ باشد،تا لباس و توپ بازی قابل تفکیک باشند. به همین ترتیب موقعی که از توپ نارنجی رنگ استفاده می‌شود نباید رنگ لباس نارنجی باشد ولی استفاده از لباس سفید بلامانع است. پوشیدن کفش ورزشی مناسب در کلیه‌ی اوقات، حتی زمانی که به عنوان تفریح و سرگرمی به این ورزش مشغول شوید توصیه می‌شود. زیرا حرکت‌های ناگهانی با کفش‌های معمولی هنگام بازی بعضاً موجب پیچ‌خوردگی مچ‌پا و آسیب‌دیدگی آن می‌شود.
نکات ایمنی

از آنجا که تنیس روی میز، به دلیل ماهیت و ویژگی‌هایش، ورزشی نیست که ورزشکاران آن مثل ورزش‌های دیگر (فوتبال، کشتی، بسکتبال، هندبال و ….) درگیری جسمانی رو در رو داشته باشند و ضمناً استفاده از وسایل و امکانات آن نیز مثل برخی از ورزش‌های دیگر (ژیمناستیک، اسکی، شنا و ….) نیاز به مربی و مراقب ندارد، مخاطرات و صدمات جسمانی در این ورزش دیده نمی‌شود و اگر هم دیده شود به علت ضعف جسمانی ورزشکاران، نرمش نکردن قبل از بازی و در نتیجه گرم نشدن بدن، نامناسب بودن کفش بازی و یا کف سالن است که توصیه می‌شود در این امر دقت لازم به عمل آید. اما یک نوع آسیب‌دیدگی به نام تنیس البو (Tennis Elbow) که بین ورزشکاران رشته‌ی تنیس هم شایع است، بعضاً در بین ورزشکاران تنیس روی میز دیده شده است که به علت اجرای غیرصحیح فنون فورهند بروز می‌کند. ورزشکاری که دچار این عارضه می‌شود درد شدیدی در ناحیه‌ی آرنج دست بازی (دستی که راکت را می‌گیرد) حس می‌کند که برای معالجه‌ی آن لازم است به پزشک متخصص مراجعه نماید.

همچنین از آنجا که ثابت شده است چسب‌کاری رویه‌های راکت در میزان سرعت توپ ورزشکاران مؤثر است، ورزشکاران بعد از چند مسابقه، و بعضاً هر مسابقه، رویه‌های راکت خود را از روی چوب جدا کرده، آن را چسب‌کاری می‌کنند و دوباره می‌چسبانند و به بازی می‌پردازند. نظر به اینکه چسب‌های استاندارد و مورد تأیید فدراسیون جهانی تنیس روی میز در کشور ما کمتر وجود دارد و ضمناً بسیار گران قیمت است. ورزشکاران غالباً از چسب‌های غیراستاندارد استفاده می‌کنند که این گونه چسب‌ها آثار سویی بر دستگاه تنفس، قوه‌ی بینایی و اعصاب دارد. توصیه می‌شود حتی‌المقدور از این گونه چسب‌ها استفاده نشود و در صورت استفاده، حتماً چسب‌کاری در فضای آزاد انجام گیرد که ضرر کمتری برای بازیکنان داشته باشد.
قدرت، سرعت، دقت و چرخش

قدرت: قدرت قابلیت به کار بردن نیرو و عامل عمده‌ای است که سرعت و پیچ (چرخش) از آن ناشی می‌شود. اگر سرعت حرکت زیاد باشد قدرت توپ و پیچ آن نیز زیاد می‌شود. که این موضوع به کیفیت قدرت بدنی ورزشکار نیز ارتباط دارد. قدرت ضربه‌ی توپ به طور عمده بستگی به ۳ عامل دارد:

۱ـ فاصله‌ی دست (راکت) تا توپ.

۲ـ سرعت حرکت دست بازیکن.

۳ـ قدرت بدنی.

اگر فاصله زیاد باشد و دست با سرعت حرکت کند، قدرت توپ زیاد می‌شود.

چگونه می‌توانید قدرت توپ را زیاد کنید؟

۱ـ فاصله‌ی راکت با توپ را حفظ کنید.

۲ـ قبل از ضربه‌زدن، دست را به عقب ببرید، عضلات بازویی (عضله دو سر) را باز ( منبسط ) کنید تا با انقباض سریع آن توپ با قدرت زده شود.

۳ـ در لحظه‌ی تماس توپ و راکت، حرکت دست در حداکثر سرعت خود باشد تا تمام نیرو به توپ وارد شود.

۴ـ هنگام زدن توپ بایستی از تمام نیروهای بدن ( پا، کمر و دست) استفاده کنید و وزن بدن را به جلو منتقل نمایید.

۵ـ باید به تمرینات کمکی بپردازید و از وسایل ورزش‌های دیگر، مثل بارفیکس، شنا، وزنه و …. جهت بالا بردن کیفیت قدرت بدنی خود استفاده کنید تا قدرت ضربه‌ی شما افزایش یابد.

سرعت: سرعت با ویژگی ورزش تنیس روی میز ارتباط مستقیم دارد. به عبارت دیگر تنیس روی میز یک ورزش سرعتی است، از این جهت توجه به سرعت در این ورزش در اولویت قرار دارد. سرعت به ورزشکار امکان می‌دهد که زمان به دست بیاورد، ابتکار بازی را در دست بگیرد و حریف را تحت فشار قرار دهد. بنابراین کمی و زیادی سرعت با فاصله و زمان ارتباط زیادی دارد. در یک زمان معینی، هر چه فاصله‌ای که یک جسم از نقطه‌ی به نقطه‌ی دیگر طی می‌کند زیادتر باشد سرعتش نیز به همان اندازه باید زیادتر باشد. برعکس، در یک فاصله‌ی معین، اگر جسمی بخواهد فاصله‌ی بین دو نقطه را در زمان کوتاه‌تر طی کند باید سرعتش ( سرعت حرکتش) زیادتر باشد.

تندی و کندی سرعت توپ با قدرت ضربه‌ای که به توپ وارد می‌شود نسبت مستقیم دارد. یعنی هر چه قدرت توپ زیادتر باشد سرعت ناشی از آن نیز زیادتر خواهد بود. پس جهت افزایش سرعت ضربه به توپ بایستی زمان ضربه به توپ را کوتاه کرد و یا قدرت ضربه را بالا برد.
چگونه می‌توانید سرعت توپ را زیاد کنید؟

۱ـ نزدیک به میز بایستید تا فاصله‌ی حرکت توپ کوتاه شود.

۲ـ قوس توپ را کم کنید تا از این طریق توپ شما در زمان کمتری به حریف برسد.

۳ـ قبل از اینکه توپ به اوج جهش برسد به آن ضربه بزنید، بدین ترتیب از نیروی توپ حریف برای قوی‌تر زدن استفاده می‌کنید.

۴ـ وقتی به توپ ضربه می‌زنید بایستی به طور کامل از نیروی مچ و ساعد خود استفاده کنید. اگر از تمام دست ( به طور کشیده ) استفاده شود سرعت توپ کم می‌شود.

۵ـ وسعت حرکت دست شما نباید زیاد باشد و در لحظه‌ی تماس توپ و راکت بایستی سرعت دستتان زیاد ( در حداکثر) باشد.

۶ـ وقتی به توپ ضربه می‌زنید، بایستی ضربه به مرکز ثقل توپ یا نزدیک به ثقل زده شود تا توپ سرعت خطی بیشتر پیدا کند.

۷ـ باید سرعت عکس‌العمل و سرعت حرکت پا را زیاد کنید و آن را با سرعت ضربه به توپ، به طور مناسبی هماهنگ سازید.

دقت: در اجرای فنون و کارهای سرعتی به دقت زیادی نیاز است. بازیکنی که فقط سرعت دارد ولی دقت ندارد، ابتکار بازی را از دست می‌دهد؛ زیرا مفید بودن سرعت حرکت او تا اندازه‌ی قابل ملاحظه‌ای با دقت مورد نظر در آن حرکت مربوط می‌باشد.

در صورتی که دقت و هدف‌گیری در حرکت چندان مهم نباشد می‌توان سرعت حرکت را زیاد کرد، اما اگر دقت و هدف‌گیری در حرکت مطرح باشد سرعت حرکت کم می‌شود. در تنیس روی میز که برای آموزش‌ مهارت‌های آن باید هم بر روی « سرعت » و هم بر روی « دقت » تأکید شود بهتر است که در مراحل اولیه‌ی یادگیری بیشتر بر روی دقت و صحت حرکت و مهارت تأکید به عمل آید و پس از آن که مهارت با دقت مورد قبول انجام شد، به تدریج سرعت حرکت بالا برده شود.

چرخش ( پیچ ): وقتی به تو ضربه می‌زنیم اگر نیرو به مرکز ثقل توپ وارد نشود موجب ایجاد چرخش یا پیچ در آن می‌گردد. به طور کلی، پیچ از حداکثر سرعت و حداقل تماس راکت با توپ ایجاد می‌شود. به محض نزدیک شدن توپ به نقطه‌ی تماس، چوب و ابر راکت به توپ قدرت می‌دهد. برای پیچ دادن باید راکت (لاستیک) را طوری به توپ بکشیم که نیروی چوب به توپ منتقل نشود. کمی و زیادی چرخش توپ بستگی دارد به کمی و زیادی نیرویی که به توپ وارد می‌شود.
چطور می‌توانید چرخش توپ را زیاد کنید؟

۱ـ چنان به توپ ضربه بزنید که نیروی وارد بر توپ از مرکز ثقل آن دور باشد و باید به زاویه‌ی راکت توجه شود.

۲ـ جهت وارد آمدن نیرو به زاویه‌ی راکت یکی باشد.

۳ـ تا حد امکان از بازو و مخصوصاً از ساعد و مچ دست استفاده کنید و تمرینات خود را بیشتر در زمینه‌ی کات فورهند و بک‌هند (توی میز)، و همچنین لوپ، انجام دهید.

۴ـ در لحظه‌ی تماس توپ را راکت تمام نیروی خود را به توپ وارد کنید.

انواع و نحوه‌ی برگزاری مسابقات
انواع مسابقات

مسابقات تنیس روی میز به صورت تیمی، دو نفره و انفرادی برای مردان و زنان برگزار می‌شود. همچنین مسابقات دو نفره‌ی مختلط نیز جزء مسابقات جهانی و منطقه‌ای و دیگر مسابقات رسمی می‌باشد. به این ترتیب مسابقات رسمی شامل ۷ نوع مسابقه می‌باشد. ۳ مسابقه مخصوص مردان، ۳ مسابقه مخصوص زنان و یک مسابقه مختلط.

نحوه‌ی برگزاری مسابقات به عواملی همچون، زمان، رسمیت مسابقات و نوع مسابقه بستگی دارد. مثلاً در مسابقات رسمی انفرادی از جدول ترکیبی (دوره‌ای، حذفی) استفاده می‌شود. اما انتخاب نوع برگزاری مسابقات در بازی‌های داخلی یا دوستانه می‌تواند با توافقات مسئولین انجام گیرد. جداولی که در مسابقات قابل استفاده است به شرح زیر می‌باشد.

۱ـ جدول دوره‌ای

۲ـ جدول یک حذفی

۳ـ جدول دو حذفی

۴ـ جدول ترکیبی

۵ـ جدول آسیایی

۶ـ جدول MW

۱ـ جدول دوره‌ای: در این روش کلیه‌ی بازیکنان و یا تیم‌ها با یکدیگر بازی می‌کنند و در نهایت پس از جمع امتیازها مقام هر نفر یا تیم مشخص خواهد شد. این جدول زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولاً زمان کافی برای انجام مسابقات وجود داشته باشد و از طرفی تعداد تیم‌ها و یا نفرات زیاد نباشد. تعداد مسابقات در هر جدول بنابر فرمول زیر مشخص می‌گردد:

تعداد تیم ها یا نفرات = n

تعداد مسابقات =

مثلاً اگر۵ نفر شرکت‌کننده داشته باشیم و بخواهیم به صورت دوره‌ای مسابقات را برگزار کنیم تعدادمسابقات مساوی  یعنی ۱۰ مسابقه می‌شود.

نحوه‌ی انجام مسابقات دوره‌ای به این قرار است که اگر تعداد زوج باشد نیمی در سمت چپ و نیمی دیگر به ترتیب شماره از پایین به بالا در سمت راست نوشته می‌شود و برای انجام مسابقات دوره‌ی دوم، نفر آخر سمت راست از بالا به پایین شماره ۱ می‌آید و بقیه‌ی شماره‌ها یک ردیف پایین‌تر می‌روند. به این ترتیب به غیر از عدد یک بقیه‌ی شماره‌ها تغییر مکان می‌دهند. برای دوره‌ی بعد نیز به همین ترتیب عدد مقابل ۱ به زیر عدد یک آمده و بقیه یک ردیف جابجا می‌شوند. به همین ترتیب بقیه‌ی دوره‌ها را انجام می‌دهیم تا زمانی که عدد ۲ مقابل عدد ۱ قرار گیرد که دور آخر مسابقات می‌باشد

در صورتی که تعداد تیم یا نفرات فرد باشد یک عدد اضافه می‌کنیم تا تعداد نفرات زوج شود و به آن استراحت (Bye) داده می‌شود.

۲ـ جدول یک حذفی: از این جدول معمولاً زمانی استفاده می‌شود که تعداد تیم‌ها یا نفرات زیاد بوده و زمان کمی برای برگزاری مسابقات در اختیار داریم؛ ضمن اینکه در مسابقات دو نفره معمولاً از این روش استفاده می‌گردد. تعداد بازی‌ها در این جدول از فرمول ۱-n به دست می‌آید. جداول معمولی در این روش با استفاده از توان ۲ تهیه می‌گردند. ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴ و ….. و یا جداول ۲ نفره، ۴ نفره، ۸ نفره، ۱۶ نفره و …. در این شیوه هر بازیکن تا زمانی که برنده می‌شود ادامه می‌دهد و در هر کجا بازنده می‌شود از دور مسابقات خارج می‌شود. در صورتی که تعداد نفرات مساوی هر یک از توان‌ها باشد از جدول مربوطه استفاده می‌کنیم و در صورتی که بیشتر و یا کمتر باشد از توان بالاتر  ویا پایین‌تر استفاده می‌شود. هنگامی که از توان بالاتر استفاده گردد مکان‌های خالی استراحت می‌باشد. در جدول یک حذفی مقام سوم مشترک به بازیکنان نیمه‌نهایی تعلق می‌گیرد. لازم به توضیح است که اگر از توان مناسب استفاده کنیم جای خالی وجود نداشته و نیازی به گذاشتن استراحت نمی‌باشد.

غیررسمی و در زمانی که وقت کافی برای مسابقات دوره‌ای نیست اما وقت بیشتری نسبت به یک حذفی در اختیار باشد از این شیوه استفاده می‌شود. تعداد بازی‌ها در این روش از فرمول ۱+(۱-n)2 تعیین می‌گردد.

در روش دو حذفی آخرین نفری که از بازنده‌ها بالا می‌آید بایستی با نفری که از برنده‌ها بالا آمده بازی کند و در صورتی که دوبار نفر برتر جدول برنده‌ها را ببرد اول است در غیر این صورت دوم می‌گردد.

توضیح این که در جداول یک حذفی و دو حذفی، به منظور رعایت عدالت، متناسب با تعداد بازیکنان و جدول، نفراتی که قوی‌تر هستند انتخاب و در نقاط بالا و پایین ( نفرات اول و دوم مسابقه قبل) و در وسط جدول به صورت قرعه‌کشی به عنوان سرگروه قرار می دهند. این نفرات معمولاً کسانی هستند که در مسابقات قبلی مقام‌های مربوطه را کسب کرده‌اند.