تاريخچه شركت ايران خودرو
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تاریخچه شرکت ایران خودرو

تاریخچه شرکت ایران خودرو


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تاریخچه شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو ( سهامی عام ) در سال ۱۳۴۱ با هدف تأسیس و اداره ی کارخانجات به منظور تولید و تهیه ی انواع خودرو ، قطعات مربوط به آنها ، فروش و صدور محصولات و … توسط  آقایان حاج علی اکبر خیامی ، محمود خیامی ،احمد خیامی ، خانم مرضیه خیامی و خانم زهرا سیدی رشتی در خیابان اکباتان تهران تأسیس شد .

و اینک با گذشت بیش از ۳۵ سال از زمان تأسیس آن همچنان در زمینه ی طراحی و تولید خودروهای سواری ، اتوبوس و مینی بوس به عنوان بزرگترین تولید کننده ی خودرو در کشور ، در راستای تأمین نیاز های جامعه ، ورود به بازارهای جهانی ، تعمیق ساخت داخل کردن قطعات و در نهایت تحقق اهداف عالیه ی نظام جمهوری اسلامی ایران به فعالیت خود ادامه می دهد .

شرکت ایران خودرو بزرگترین شرکت خودرو سازی کشور می باشد که به طور متوسط ۶۵ تا ۷۰ درصد تولید خودرو داخل کشور را به طور دائم به خود اختصاص داده است . سرمایه ی شرکت ایران خودرو در پایان سال مالی ۱۳۸۱ ،۲,۴۰۴,۶۸۷,۵۰۰,۰۰۰ ریال (تقسیم شده به ۲,۴۰۴,۶۸۷,۵۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی ) بوده است . شرکت ایران خودرو با تولید ۱۱۱۱۱۱ دستگاه خودرو سواری و وانت در سال ۱۳۷۶ رکورد تولید سی ساله ی خود را شکست و علاوه بر آن موفق شد به میزان قابل توجهی کمیت و کیفیت محصولات خود را افزایش دهد.

همچنین در راستای نظام استاندارد ایزو ۹۰۰۰ ، موفق به دریافت گواهینامه ی ایزو ۹۰۰۱ از مؤسسه ی RWTUV آلمان شد .

سال شمار تولید انواع سواری :

۱۳۴۶) سواری پیکان در مدلهای دو لوکس ، کار لوکس ، جوانان و تاکسی با حجم موتور ۱۶۰۰ و ۱۷۲۵ و ۱۸۰۰ سی سی .

۱۳۶۹) سواری پژو ۴۰۵ در مدلهای GL و GLX با حجم موتور ۱۵۸۰ سی سی
۱۳۷۴) سواری پژو ۴۰۵ در دو مدل دنده ای و اتوماتیک با حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی
۱۳۷۴) سواری پژو ۲۰۵ مدل GR با حجم موتور ۱۳۶۰ سی سی

۱۳۷۶) سواری پژو RD با حجم موتور ۱۶۰۰ سی سی

۱۳۷۷) سواری استیشن پژو ۴۰۵ با حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی

۱۳۷۸) پارس با حجم موتور ۱۸۰۰  سی سی  ۱۳۷۹) تولید آزمایشی سمند (پروژهX7 ) با حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی و سیستم انژکتوری

۱۳۸۰) پژو ۲۰۶ باحجم موتور ۱۴۰۰ سی سی

۱۳۸۰) افتتاح خط تولید سمند با حضور ریاست محترم جمهور

سال شمار تولید انواع خودروهای کار :

۱۳۴۲) اتوبوس مرسدس بنز مدل ۳۰۲ ، مدلهای ( برون شهری ، درون شهری ، فرمان چپ و شاسی ) ، اتوبوس بنز LP 608 ، اتوبوس بنز مدل OP 1344) مینی بوس کومر (مینی بوس ،وانت و آمبولانس )

۱۳۴۶) مینی بوس مرسدس بنز مدل ۳۱۹ که بعد ها به مدل ۳۰۹ تغییر یافت  در مدلهای : (استاندارد و سقف بلند )

۱۳۴۹) مینی بوس مرسدس بنز ۴۰۹ آمبولانس

۱۳۵۰) مینی بوس بنز ۳۰۹ (مینی بوس ، وانت و آمبولانس  تک کابین و دو کابین ) ۱۳۶۷) مینی بوس مرسدس بنز مدل ۵۰۸ ( استاندارد و سقف بلند )

۱۳۶۸) اتوبوس شهری مدل O355

۱۳۶۹) مینی بوس بنز ۵۰۸ کاروان ، مینی بوس بنز ۴۰۹ ، مینی بوس بنز M30 ، مینی بوس بنز ۵۰۸ کاروان ، مینی بوس بنز ۴۰۹ ، مینی بوس بنز M30
۱۳۷۳) اتوبوس توریستی سقف بلند مدل ۴۰۰ ، مینی بوس بنز O508 D
۱۳۷۴) اتوبوس سوپر C400 ، مینی بوس کاروان

۱۳۷۵) اتوبوس درون شهری S360

۱۳۷۶) اتوبوس دو طبقه ی نئوپلن ، اتوبوس فرودگاهی نئوپلن ، اتوبوس شهری لاینر نئوپلن ، اتوبوس توریستی سقف بلند مدل ۴۰۰ تولید انبوه ، مینی بوس هیوندایی مدل E ، مینی بوس هیوندایی مدل M ( مینی بوس و نوع وانت ) ، اتوبوس شهری دو کابین ( طرح آینده )

۱۳۷۷) مینی بوس هیوندایی مدل کروز

پس از تولید خودروی پیکان در ایران به دلیل روند رو به رشد جمعیتو تقاضای واحدهای کشاورزی و دامپروری و نیز تحولات شهرنشینی در آن سالها ضرورت وجودخودروهایی جهت حمل و نقل کالا بیش از پیش احساس می گردید که در نهایت منجر به تولیدخودروی پیکان وانت (فقط در ایران) شد. ضمن اینکه عموما شرکتهای خودروساز پس ازتولید یکمدل از خودرو به راحتی امکان طرح و توسعه مدلهای دیگر همان طرح را نیزعملی می سازند.

بدین معنی که پس از تولید خودروی سواری امکان تولید خودروی استیشن ، وانت ، کوپه ، کبریولت و … نیز به راحتی میسر می گردد. خودروی وانت به دلیلمصارف خاص دارای وجه تمایزی در قوای محرکه ، فنربندی و اتاق می باشد که هم اینکنیزتولید آن ادامه دارد

پس ازچند تجربه ناموفق درخصوص ساخت اتومبیل های فیات ، جدی ترینقدم برای اتومبیل سازی باشروع به کار کارخانه ایران ناسیونال ، ایران خودرو(سهامیعام) ، در ۲۷ مرداد ماه سال ۱۳۴۱ با عرضه اتومبیل پیکان برداشته شدکارخانه ایرانناسیونال برای تولید آخرین مدل اتومبیل هیلمن ، باعنوان پیکان. پیکان جوانان راهاندازی شد.

شرکت ایران خودرو در سال ۱۳۴۵ اجازه تأسیس کارخانه ساخت انواعاتومبیل سواری از نوع چهار سیلندر را دریافت کرد و پس از استقرار تأسیسات اتومبیلسازی پیکان با ظرفیت اولیه سالانه ۶۰۰۰ دستگاه اولین اتومبیلها با امتیاز ساخت گروهسواری روتس سابق ( کرایسلر فعلی ) به تولید رسید .

اولین اتومبیلی که در سال ۱۳۴۶ ساخته شد پیکان بود که در دو مدلدولوکس و کارلوککس به بازار عرضه میشد . در این سال وانت پیکان و تاکسی پیکان هم بهآن اضافه شد ودر سال ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ علاوه بر این سه نوع پیکان کار هم به بازار عرضهشد و پیکان اتوماتیکنیز در سال ۱۳۴۹ به تولیدات افزوده شد . در سال ۱۳۵۰و ۱۳۵۱ ششمدل پیکان تولید می شد: دولوکس ، وانت ، کار، جوانان ، تاکسی و اتوماتیکپس از تعطیلخطوطتولیدی شرکت تالبوت و لغو قرارداد بین آنها برای تأمین قطعات قوایمحرکه در سال ۱۳۶۴ استمرار تولید پیکان در داخل کشور در دستور کار قرارگرفت .

پس از تحقیقات و مطالعات گسترده استفاده از نیروی محرکه جدید بهجای نیروی محرکه اصلی پیکان مورد تائید واقع شد . بر اساس قراردادی با شرکت فرانسهاین شرکت توافق نمود نیاز ایران خودرو به شصت هزار دستگاه موتور و سیستم تعلیق پژو ۵۰۴ برای نصب بر روی بدنه پیکان فعلی به مدت شش سال را تامین نماید.

ساخت داخل کردن قطعات پیکان در سال ۱۳۷۰ با ایجاد واحد خودکفاییایران خودرو آغاز و در سال ۱۳۷۲ در شرکت ساپکو متمرکز گردید با تحقق برنامه های پیشبینی شده در مورد قطعات این خودرو و افزایش توان تولید سازندگان قطعه تا حد ۱۲۰هزار دستگاه در سال هم اکنون حدود ۹۸ درصد از قطعات پیکان ۱۶۰۰ در داخل ساختهمیشود.

پس از راه اندازی و بهره گیری از ماشین آلات خریداری شده از شرکتتالبوت انگلستان و ساخت قطعات لازم در ایران پیگان۱۶۰۰ پس از مدتی توقف در شهریورماه ۱۳۷۱ دوباره تولید شد.

ایران خودرو بعنوان بزرگترین مجموعه صنعتی خودرو گشور از اوائلسال ۷۳ تصمیم به ایجاد مرکز تحقیقات با هدف انتقال دانش طراحی و مهندسی خودرو گرفتو در این راستا پروژه طراحی و ساخت اولین خودرو پیکان ( ۱۶۰۰ سی سی ، ۱۷۲۵ سی سی ، ۱۸۰۰ سی سی ) دولوکس ، کار ، جوانان و تاکسی به تولید رسیده است

شرکت ایران خودرو و پژو فرانسه با امضای قراردادی توافق کردند کهخودروی پژو ۲۰۶ را به صورت مشترک تولید کنند.

بر اساس این قرارداد از مهرماه سال ۱۳۸۰ سالانه ۱۲۰ هزار دستگاهپژو ۲۰۶ در شرکت ایران خودرو به مدت ۱۰ سال تولید خواهد شد و از بدو تولید حدود بیشاز ۶۵% قطعات آن ساخت داخل خواهد بود.

این قراردادبر اساس موازنه ارزی منعقد گردیده و به هر میزانی کهایران خودرو قطعات پیش ساخته ( C.K.D.) وارد کند، خودرو تولیدی صادر خواهد شد و بهاین ترتیب می توان گفت که تولید این خودرو هیچ گونه هزینه ارزی برای دولت و ایرانخودرو نخواهد داشت.

این خودرو که هم اکنون در اروپا عرضه می شود نسل ششم خودروهایفرانسه است و از تکنولوژی بسیار پیشرفته ای برخوردار است. شروع تولید این خودرو درکشور فرانسه از سال ۱۹۹۸ می باشد.

·  گارانتی به میزان ۳۰۰۰۰ کیلومتر

تجهیزات موجود و یا قابل نصب به صورت سفارشی

گیربکس معمولی و یا اتوماتیک

فرمان هیدرولیکیا معمولی

سیستم کاتالیست موتور جهت جلوگیری از آلودگی هوا (به صورت آبشن)

کیسه های هوای ایمنی برای راننده و سرنشین

تنظیم صندلی راننده به طور عمودی

سیستم ضد قفل ترمز ABS

دارای سیستم BSI (مغز متفکر الکترونیکی)

تنظیم چراغهای جلو از داخل اتاق خودرو

شیشه بالابر برقی

کولر و کمربند ایمنی برای کلیه سرنشینان

شناسایی سوئیچ خودرو به منظور جلوگیری از سرقت

موتور دیزلی (به صورت آبشنال قابل نصب است

تنوع یکی از عوامل موفقیت یک شرکت در عرصه رقابت بازار آزاد است .زیرا تنوع تولید می تواند خریداران با سلیقه های گوناگون بیشتری را جذب نماید. ازطرف دیگر تنوع در تولید خود بخود تنوع در قیمت کالا را همراه دارد.

لذا افراد با بنیه مالی گوناگون تری جذب خواهند شد . بعلاوه هرتولید جدید متضمن تعدادی فعالیت و کار مهندسی است که تجربه ارزشمندی را برای یکواحد به ارمغان می آورد.

لذا در سال ۱۳۷۶ مدیریت ایران خودرو تصمیم گرفت با حداکثر استفادهازامکانات تولیدات جاری خود تولید دیگری را در آلبوم تولیدات خود جای دهد که اینخودرو پژو آر – دی نام گرفته است.

پژو آر- دی خودرویی است که پوسته خارجی ( شکل ظاهری بدنه ) وتقویت پوسته آن مطابق پژو RD مدل D60 و عمده قطعات نیروی محرکه آن مطابق پیکان ۱۶۰۰و تزئینات آن عمدتا” مطابق پژو RD مدل D73 است .

این خودرو که با نظارت شرکت پژو در ایران خودرو ساخته می شود و بادیفرانسیل عقب است ، با استفاده از دو حرف نام لاتین دیفرانسیل عقب ( Rear wheel drive ) دوحرف RD ا نتخاب و در کنار نام پژو قرا ر گرفت وبه این ترتیب خودرویی بانام پژو RD نام گذاری شد .

در راستای پاسخگویی به درخواست های مشتریان عزیز در رابطه باایجاد تنوع در تولیدات سواری که به بازار عرضه می گردد بار دیگر این توفیق نصیبمتخصصین شرکت ایران خودرو گردید که از تاریخ ۵/۱۲/۷۶ طی تلاشی دو ساله محصول جدیدیبه نام پارس را به بازار عرضه نمایند .

تجهیزات به کار گرفته شده در این محصول نظیر موتور با سیستم سوختپاششی (Injection) ، فرمان تقویت شده ، آینه های خارجی با کنترل برقی ، کولر با خنککنندگی مناسب و … ضمن فراهم نمودن آسایش بیشتر برای راننده و سرنشینان بااستانداردهای کنترل آلودگی و مصرف روز دنیا مطابقت دارد. این پروژه (تولید پارس) ،در اسفند ماه ۱۳۷۸ به تولید انبوه رسید

پس از گذشت سه دهه از تولید پیکان و عدم تنوع در شکل ظاهری و فنیآن نیاز مبرم به طراحی و ساخت خودرو جدیدی کاملآ متفاوت از نوع فعلی مد نظر قرارگرفت که مدیریت این شرکت را بر آن داشت در جهت پیشبرد اهداف سازندگی کشور و رقابتبا شرکتهای خودروساز خارجی در مرکز تحقیقات ایران خودرو با همکاری مهندسین ومتخصصین ایرانی نمونه هائی از خودرو ملی را با نام پیکان جدید طراحی و تولیدکند.

در تولید این خودرو مدرنترین سیستم های ایمنی و رفاهی از جملهکمربند ایمنی کلیه صندلی ها، قفل مرکزی، شیشه بالابر برقی ، کولر، رادیو پخش، آئینههای چپ و راست قابل تنظیم از داخل و … پیش بینی و تعبیه گردیده است.

این خودرو به کمک مشاوران خارجی و ایرانی طراحی شده ، موتور آن ۱۷۶۱ (cm3) است و هیچ یک از قطعات فعلی پیکان در آن به کار نرفته و یک خودرو کاملآجدید، مدرن با ایمنی بالا و مطلوب، اکسل جلو، قابلیت های فراوان و بدنه طراحی شدهجدید است.

خودرویی است که با کیفیتی حتی بهتر از پژو ۴۰۵ تولید خواهد شد. باطراحی و تولید پیکان جدید ایران ، ایران به صف کشورهای خودروساز جهان می پیوندد ومیزان تولید آن از ۵۰۰۰ دستگاه در سال آغاز شده و به تدریج افزایش خواهد یافت، بهطوری که در مدت ۵ سال از مرز ۲۰۰ هزار دستگاه در سال خواهد گذشت.