تاریخچه بانک تجارت دانلود تحقیق و مقاله رایگان
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تاریخچه بانک تجارت

تاریخچه بانک تجارت


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تاریخچه بانک تجارت
تاریخچه بانک تجارت :
انک جدید شرق ( که مرکزش در لندن بود ) اولین بانک به شیوه امروزی بود که در سال ۱۲۶۶ شمسی در شمال شرق میدان امام خمینی ( توپخانه ) و در محل فعلی بانک تجارت فعالیت خود را آغاز کرد. اگرچه فعالیت این بانک بیش از یکسال طول نکشید و بانک شاهی جایگزین آن شد ولی این حرکت پایه ی بانکداری نوین را در ایران بنا نهاد.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، از ۳۶ بانک فعال در کشور ۸ بانک دارای مالکیت دولتی ، ۱۶ بانک دارای مالکیت خصوصی صد در صد ایرانی و ۱۲ بانک دارای مالکیت مختلط ایرانی و خارجی بودند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ هفدهم خردادماه ۱۳۵۸ ،شورای انقلاب به منظور حفظ سرمایه های ملی،به کار انداختن چرخهای تولیدی کشور و تضمین سپرده ها و پس انداز مردم در بانکها ” بانکهای کشور را ملی اعلام کرد و سپس به جهت کنترل و نظارت دقیق تر بر سیستم بانکی و اجرای صحیح سیاستهای پولی و اعتباری،برخی از بانکها در یکدیگر ادغام گردیدند.

بانک تجارت به موجب لایحه قانونی اداره امور بانکها مصوب مهرماه۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی داخلی و مشترک داخلی – خارجی با سرمایه ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۱۳۵۸ تاسیس و سپس در سال ۱۳۶۰ بانک ایران و روس نیز به آن ملحق گردید.

بانک تجارت از بدو تاسیس با استفاده از دو مزیت نسبی ” نیروی انسانی متخصص” و “روشهای پیشرفته بانکی” که حاصل تجربیات بانکهای تشکیل دهنده بود، امکان انتخاب و استفاده از بهترین سیستمها و شیوه ها را داشته است.بکارگیری و استفاده از برخی سیستمهای نرم افزاری و سخت افزاری که بعضا تاکنون نیز ادامه دارد( مانند SGB)،دارا بودن ارتباطات بین المللی قوی به واسطه داشتن شبکه وسیع کارگزاری و زیر ساختهای غنی در زمینه بانکداری بین الملل(اولین بانک کشور در زمینه بکارگیری SWIFT) برتری این بانک را طی سالیان متوالی از لحاظ حجم عملیات بانکی داخلی و بین المللی حفظ نموده است.

در حال حاضر بانک تجارت بابیش از ۲۶ سال فعالیت بانکی و سرمایه ای بیش از۱۰ هزار میلیارد ریال ، با دارا بودن شبکه وسیع وپیشرفته شعب که شامل ۲۰۰۹ شعبه در داخل و خارج کشور و ارتباط با صدها کارگزار خارجی است، در زمره یکی از موسسات مالی بزرگ کشور بوده و مورد اعتماد بانکهای معتبر بین المللی می باشد.

راهنمای استفاده از تسهیلات قرض الحسنه در بانک تجارت
تعریف موارد اعطاء و ضوابط کلی
شرایط واحدهای تولیدی و تعاونی
شرایط متقاضی استفاده از قرض الحسنه امور شخصی
ضوابط اعطای قرض الحسنه ازدواج
ضوابط اعطای قرض الحسنه درمان بیماری
ضوابط اعطای قرض الحسنه تامین مسکن
ضوابط اعطای قرض الحسنه در سایر موارد
مراحل اعطای تسهیلات

تعریف
قرض الحسنه عقدی است که به موجب آن بانک (قرض دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی (قرض گیرنده), به قرض واگذار نماید.

موارد اعطاء

الف) به واحدهای تولیدی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور افزایش تولید یا در جهت حفظ و نگهداری نیروهای ماهر و متخصص خود و به شرکت های تعاونی برای ایجاد بازار کار.

ب)به کارگاهها و واحدهای تولیدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور کمک به امر افزایش تولید در موارد زیر:

۱- جلوگیری از توقف و یا راه اندازی کارگاهها و یا واحدهای تولیدی موجود یا راکد.

۲- توسعه و یا ایجاد کارگاهها و واحدهای تولیدی در شهرهای کوچک و روستاها.

۳- در مواردی که تامین نیاز کارگاهها یااحدهای تولیدی از طریق سایر تسهیلات امکان پذیر نباشد.

۴- ایجاد تسهیلات برای واحدهای تولیدی که در بخش کشاورزی به فعالیت اشتغال دارند و به علت بروز عوامل نامساعد طبیعی نظیر سیل, زلزله, یخبندان, گرما, آفات نباتی و سایر موارد اضطراری مشابه دچار ضرر و زیان شده باشند.

ج) رفع نیازهای ضروری اشخاص حقیقی:

۱- هزینه های ازدواج

۲- درمان بیماری

۳- تامین مسکن

۴- سایر موارد(کمک هزینه تحصیلی, حاجتمندانی که در جریان سفر مقام معظم رهبری به استانهای کشور عرض حاجت داشته اند و ماده ۵۶ قانون برنامه سوم توسعه و …)

ضوابط کلی

سقف تسهیلات: در حال حاضر حداکثر میزان تسهیلات اعطایی به شرکت های تعاونی و واحدهای تولیدی, مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال و سقف فردی در مورد اشخاص حقیقی (جهت رفع نیازهای شخصی), مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد(بجز بند او۴).

مدت و نحوه باز پرداخت: حداکثر مدت بازپرداخت در مورد تعاونی ها و کارگاههای تولیدی ۵سال و وصول مبلغ قرض الحسنه, می تواند با اقساط متوالی یا دفعتاً واحده باشد مشروط بر اینکه ازیک سال تجاوز نکند و در سایر موارد (نیازهای شخصی), ۳سال و با اقساط مساوی ماهانه می باشد.

کارمزد: در حال حاضر نرخ کارمزد ۴% در سال است که نسبت به مانده و مدت محاسبه و به همراه قسط شهریور ماه هر سال دریافت می گردد.

شرایط واحدهای تولیدی و تعاونی:

– متقاضی تسهیلات باید حدوداً در حوزه فعالیت شعبه دارای فعالیت شغلی باشد.

– متقاضی تسهیلات نباید به هیچیک از بانکها و شعب دیگر بانک تجارت بدهی قرض الحسنه داشته باشد.

– متقاضی تسهیلات باید وثایق کافی و مورد قبول بانک را ارائه دهد.

– متقاضی تسهیلات باید قادر به پرداخت اقساط باشد.

– متقاضی تسهیلات باید مدارک مربوط به شغل, هویت و مجوزهای لازم را دارا باشد.

– اعطای تسهیلات از طریق افتتاح حساب نزد بانک عملی می گردد.

شرایط متقاضی استفاده از تسهیلات قرض الحسنه برای امور شخصی

– اهلیت قانونی داشته باشد.

– محل کار یا محل سکونت او در حوزه فعالیت شعبه باشد.

– به هیچیک از شعب بانک تجارت و یا سایر بانکها بابت قرض الحسنه امور شخصی بدهی نداشته باشد.

– توانایی توثیق وثیقه (سفته عندالمطالبه با تضمین شخص ثالث یا وثایق دیگر مورد قبول بانک) و معرفی ضامن مورد قبول بانک را داشته باشد.

– توانایی بازپرداخت اقساط را داشته باشد.

– از کارکنان شاغل بانکها نباشد.

– کارگرانع کارکنان دولت, افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و ایثارگران با ارائه معرفی نامه از نهادها و سازمانهای ذیربط در اولویت می باشند.

ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج :

– مبلغ قابل پرداخت برای تامین هزینه های ازدواج و تهیه جهزیه برای هر یک از زوجین مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ریال می باشد.

– حداکثر تا مدت یک سال پس از تاریخ عقد به تقاضای متقاضی از طرف بانک ترتیب اثر داده خواهد شد.

-تقاضا کننده تسهیلات تأمین هزینه های ازدواج, شخصی داماد یا عروس یا ولی قهری یا قانونی یا قیم قانونی وی باشد.

– ارائه عقدنامه ازدواج(اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز دینی اقلیتهای مذهبی مورد تأیید قرار بگیرد) و شناسنامه ها و فتوکپی آنها

– از متقاضی تسهیلات, تعهدنامه ای مبنی بر عدم استفاده از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و جهزیه سایر بانکهاا اخذ می گردد.

ضوابط اعطای قرض الحسنه درمان بیماری:

– ارائه اصل مدارک مربوط به هزینه های درمانی که از طرف مراکز درمانی یا پزشک معالج صادر گردیده و حداکثر بیش از شش ماه از تاریخ صدور آن نگذشته باشد(برای بیماران کلیوی یک سال) و فتوکپی آنها.

– پرداخت قرض الحسنه برای جراحی های زیبایی ممنوع است.

– متقاضی تسهیلات قرض الحسنه کی تواند برای درمان بیماری و یا جراحی بستگان درجه اول و درجه دوم تحت تکلف خود درخواست قرض الحسنه نماید.

مدارک لازم وام ازدواج: سفته ۱۲۰۰۰۰۰تومانی برای هر زوج – ضامن معتبر(کارمند با نامه کسر از حقوق, مشتری اعتباری باشد) – فتوکپی شناسنامه زوجین صفحه اول و دوم – فتوکپی سند ازدواج ۱و ۲و ۳و ۴و ۵و ۱۴ – افتتاح حساب – نامه صندوق مهر رضا به منظور معرفی به بانکها

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج مبلغ شش میلیون ریال از محل منابع بانک و چهار میلیون ریال از منابع صندوق بازپرداخت در ۳۶ماه مساوی و متوالی ماهانه در مقابل اخذ ۴% کارکرد در سال است. مبلغ هر قسط ۲۷۸۰۰۰ ریال.

ضوابط اعطای قرض الحسنه تأمین مسکن:

– چون متقاضیان تأمین مسکن عمدتاً افرادی هستند مه بابت تأمین ودیعه یا پیش پرداخت اجاره, درخواست استفاده از تسهیلات مذکور را می نمایند, در این صورت با دریافت مدارک مثبته(اجاره نامه رسمی یا عادی) اعطای تسهیلات امکان پذیر می باشد.

– مبلغ قابل پرداخت ۲۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد.

– متقاضی باید کتباً تعهد نماید که از تسهیلات سایر بانکها استفاده نخواهد کرد.

– این نوع قرض الحسنه در مقابل تضمین شخص ثالث قابل اعطاء می باشد.

ضوابط اعطای قرض الحسنه در سایر موارد:

متقاضیانیکه حائز شرایط استفاده از تسهیلات قرض الحسنه برای امور شخصی می باشند, می توانند با رعایت ضوابط و مقررات اختصاصی در هر مورد نسبت به اخذ تسهیلات مربوطه اقدام نمایند.

مراحل اعطای تسهیلات:

پس از اینکه درخواست متقاضی به بانک واصل گردید اعطای تسهیلات طی مراحل زیر انجام می پذیرد:

– مشتری به شعبه مراجعه نموده و در مورد دریافت قرض الحسنه امور شخصی و یا جهت واحدهای تولیدی, فرمهای مربوط را تکمیل و به همراه مدارک لازم به شعبه تسلیم می نماید.

-در صورت موافقت با تقاضای مشتری, شعبه قرارداد مربوط را تنظیم نموده و پس از دریافت سفته معتبر از متقاضی, یک نسخه از قرارداد به همراه درفترچه بازپرداخت اقساط به مشتری تحویل می گردد.

لازم به توضیح است که دیرپرداخت اقساط تا ۱۰ روز اول مشمول جریمه تاخیر نخواهد شد و در صورت تاخیر بیش از ۱۰ روز, جریمه پرداختی از اولین روز سررسید, محاسبه و اخذ خواهد گردید.

راهنمای استفاده از تسهیلات جعاله در بانک تجارت

تعریف

جعاله تعمیر مسکن:

شرایط متقاضی

شرایط جعاله

مدت بازپرداخت تسهیلات

مراحل اعطای تسهیلات

تعریف:

جعاله عبارت است از انجام عملی معین در مقابل اجرتی معلوم(جعل) طبق قرارداد و یا التزام شخص(جاعل یا کارفرما) به ادای مبلغ یا اجرت معلوم(جعل) در مقابل انجام عملی معین, طبق قرارداد. طرفی که عمل را انجام می دهد عامل یا پیمانکار و طرفی که کار را ارجاع می کند جاعل یا کارفرما می نامند.

جعاله تعمیر مسکن

هر شخص حقیقی (دارای شرایط زیر) می تواند برای انجام تعمیرات و بازسازی ملک مسکونی خود از تسهیلات بانک تجارت در قالب عقد جعاله استفاده نماید. جعاله دریافتی بانک شامل منابع مصرف شده و سود مورد انتظار بانک می باشد و نرخ سود مورد انتظار, معادل حداقل نرخ سود بخش بازرگانی داخلی و خدمات می باشد.

شرایط متقاضی:

۱-دارای اهلیت های قانونی به شرح زیر باشد:

۱-۱- عاقل, بالغ و رشید باشد.

۲-۱- دارای برگ پایان خدمت و یا معافیت از خدمت نظام باشد(ارائه برگ پایان خدمت الزامی نمیباشد).

۳-۱- ممنوعیتی در تصرف ملک خود نداشته باشد.

۴-۱- قصد و رضای انجام جعاله را داشته باشد.

۲- مالک ملک معرفی شده و یا دارای وکالتنامه بانکی یا رسمی از مالک باشد.

۳- قدرت پرداخت اقساط تسهیلات را داشته باشد.

۴- هیچگونه بدهی بابت تسهیلات جعاله(تعمیر مسکن) به بانکهای کشور نداشته باشد.

۵- از کارکنان شاغل در بانک ها نباشد.

۶- ضامن داشته باشد. در ضمن ضامن یا ضامنین نمی توانند از کارکنان شاغل در بانک تجارت باشند.

شرایط جعاله:

۱- سقف اعطای تسهیلات برای هر واحد مبلغ ۱۴ میلیون ریال می باشد که با توجه به نوع تعمیرات مورد لزوم, توسط بانک تعیین خواهد شد.

۲-تضمین یا وثیقه, جهت حسن انجام تعهدات متقاضی با توجه به ضوابط بانک از مشتری اخذ می گردد.

مدت باز پرداخت تسهیلات:

۱- مدت زمان بازپرداخت تسهیلات, متناسب با مبلغ تسهیلات اعطایی و طبق ضوابط بانک تعیین می گردد.

۲-مدت انجام عملیات جعاله, حداکثر ۶ ماه بوده که در این صورت مدت زمان بازپرداخت تعیین شده توسط بانک, در برگیرنده مدت انجام عملیات نیز خواهد بود.

مراحل اعطای تسهیلات:

پس از اینکه درخواست متقاضی به بانک واصل گردید اعطای تسهیلات طی مراحل زیر انجام می پذیرد:

۱- متقاضی به شعبه مراجعه نموده و درخواست خود را در فرم مربوط منعکس و همراه مدارک زیر به شعبه تسلیم می نماید:

– فتوکپی شناسنامه و برگ پایان خدمت(ارائه برگ پایان خدمت الزامی نمی باشد) یا معافیت نظام وظیفه(در مورد مشمولین خدمت نظام وظیفه)

– فتوکپی سند مالکیت

– در صورت درخئاست بانک فتوکپی گواهی پایان کار ساختمانی و مجوز تعمیر و بازسازی مربوط از شهرداری

– در صورتیکه اعطای تسهیلات در مقابل سفته به ضمانت شخص ثالث باشد فتوکپی شناسنامه و گواهی حقوق ضامن یا ضامنین, به همراه فیش حقوقی و یا فتوکپی جواز کسب.

۲- چنانچه با اعطای تسهیلات موافقت گردد, شعبه نسبت به دریافت وثایق و انعقاد قرارداد جعاله با متقاضی در مقابل سفته تضامنی یا در مقابل وثیقه غیرمنقول اقدام می نماید.

۳- پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۴ میلیون ریال بصورت تک مرحله ای بلامانع است.

۴- در صورت عدم موافقت بانک جهت اعطای تک مرحله ای, تسهیلات متناسب با پیشرفت کار و طی مراحل زیر پرداخت می گردد:

– پرداخت تا سقف ۲۰۰۰۰۰۰ ریال در یک مرحله

– پرداخت از ۲۰۰۰۰۰۱ ریال تا ۵۰۰۰۰۰۰ ریال در دو مرحله

– پرداخت ۵۰۰۰۰۰۱ ریال به بالا در سه مرحله

۵-در اعطای تسهیلات مرحله ای, در پایان عملیات جعاله, سود مربوط به دوران انجام عملیات, بصورت روزشمار برای هریک از مراحل پرداخت تسهیلات به طور جداگانه توسط شعبه محاسبه و نقداً از مشتری اخذ خواد شد.

راهنمای استفاده از تسهیلات فروش اقساطی در بانک تجارت

تعریف

۱- فروش اقساطی مواد اولیه, لوازم یدکی و ابزار کار:

شرایط واحدهای تولیدی جهت استفاده از تسهیلات

مراحل اعطای تسهیلات

۲- فروش اقساطی مسکن:

تعهدات خریدار سهم الشرکه

۳-فروش اقساطی وسایل تولید, ماشین آلات و تاسیسات:

موارد اعطای تسهیلات

تعریف:

فروش اقساطی عبارت است از واگذاری عین به بهای معلوم به غیر به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوی و یا غیر مساوی در سررسید یا سررسیدهای معین دریافت گردد.

۱-فروش اقساطی مواد اولیه , لوازم یدکی و ابزار کار

بانک تجارت به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی, اعم از اینکه واحد تولیدی متعلق به شخص حقیقی و یا حقوقی باشد مواد اولیه, لوازم یدکی و ابزار کار مصرفی و سایر نیازهای اولیه مورد احتیاج این واحدها را طبق ضوابط, خریداری و به صورت اقساطی به متقاضی به فروش می رساند.

قیمت فروش اقساطی کالاهای مشمول, با توجه به قیمت تمام شده و سود بانک تعیین خواهد شد و مدت وصول قیمت فروش اقساطی اموال و کالاها(جز در موارد استثنایی) معادل یک دوره تولید (حداکثر یک سال) می باشد. در صورتیکه خریدار قبل از پایان مدت قرارداد مبادرت به پرداخت و تسویه کامل باقیمانده بدهی خود بنماید, نسبت به باقیمانده مدت از تخفیف لازم برخوردار خواهد شد.

شرایط واحدهای تولیدی جهت استفاده از تسهیلات:

۱- واحدهای تولیدی دایر و یا در آستانه بهره برداری باشد.

۲-متقاضی تسهیلات باید خود مصرف کننده کالای درخواستی باشد.

۳- متقاضی تسهیلات باید دارای پروانه های لازم برای تاسیس و بهره برداری از واحد تولیدی خود باشد.

۴- متقاضی تسهیلات بایستی واجد کلیه ضوابط و شرایط بانک در مورد اعطای تسهیلات باشد.

۵- متقاضی باید وثایق و تامین کافی را در اختیار بانک قرار دهد.

مراحل اعطای تسهیلات:

پس از اینکه درخواست متقاضی به بانک واصل گردید, چنانچه با اعطای تسهیلات موافقت گردد, شعبه نسبت به دریافت وثایق و پشتوانه تعیین شده و تنظیم قرارداد مربوط اقدام نموده و سپس قبض پرداخت اقساط به تعداد اقساط به امضای مشتری رسانیده می شود. قبوض مذکور نقش قبض محضری را در اسناد رهنی / اجاره ای دارا بوده و مبین تعهد خریدار در جهت پرداخت مبالغ معین در سررسیدهای معین می باشد.

در صورت عدم پرداخت در سررسید, خسارت تأخیر تادیه با نرخ سود بخش اقتصادی مربوط به اضافه ۶% درسال تعلق خواهد گرفت.

۲-فروش اقساطی مسکن

بانک تجارت در جهت ایجاد تسهیلات مناسب و تشویق عامه مردم در امر احداث مسکن, سهم الشرکه خود در مشارکت های مدنی احداث و تکمیل واحدهای مسکونی انفرادی را طبق ضوابط زیر, بصورت اقساطی به فروش می رساند.

۱- بهای فروش اقساطی سهم الشرکه بانک عبارت خواهد بود از بهای فروش نقدی سهم الشرکه بعلاوه سود فروش اقساطی.

۲- نرخ سود تسهیلات اعطایی در دوران مشارکت مدنی و همچنین فروش اقساطی, معادل نرخ سود بخش مسکن می باشد.

۳- مدت بازپرداخت بهای فروش اقساطی سهم الشرکه بانک حداکثر ۲۰سال(به استثنای موارد خاص) می باشد.

۴- بانک بهای فروش اقساطی سهم الشرکه خود را به صورت اقساط ماهانه دریافت خواهد کرد.

۵- واحدهای مسکونی مورد مشارکت پس از فروش سهم الشرکه بانک در یکی از دفاتر اسناد رسمی که از طرف بانک تعیین می گردد در رهن بانک قرار گرفته و تا واریز کلی بدهی های خریدار در رهن بانک باقی خواهد ماند. کلیه هزینه های ثبتی, مالیاتی و هرگونه عوارض شهرداری به عهده بدهکار(گرودهنده) خواهد بود.

۶- واحدهای مسکونی مورد رهن, همه ساله تا واریز کلی بدهی های خریدار حداقل معادل ۱۲۰% مانده بدهی به نفع بانک و به هزینه خریدار, بیمه آتش سوزی و انفجار می گردد.

۷- در صورتیکه خریدار قبل از پایان مدت قرارداد مبادرت به پرداخت و تسویه کامل باقیمانده بدهی خود بنماید, نسبت به باقیمانده مدت از تخفیف لازم برخوردار خواهد شد.

۸- خسارت تادیه دین با نرخی به میزان نرخ سود متعلقه به اضافه ۶% در سال نسبت به اقساط و سایر دیون عقب افتاده خریدار محاسبه و هنگام تعویض دفترچه پرداخت اقساط از وی دریافت خواهد شد.

۹- انتقال مورد مشارکت به غیر از شریک برای آن دسته از مشتریانی که با استفاده از تسهیلات بانک اقدام به احداث و یا تکمیل مسکن نموده اند, طبق ضوابط امکانپذیر می باشد.

۱۰-در صورتیکه خریدار به هریک از تعهدات مندرج در قرارداد عمل ننماید قرارداد مربوط فسخ و مطالباتع بانک به دین حال تبدیل و از خریدار استیفاء می گردد.

تعهدات خریدار سهم الشرکه:

۱- خریدار نمی تواند مورد رهن را بدون موافقت قبلی و کتبی بانک کلاً یا جزئاً اجاره دهد و یا حقی از حقوق خود را به هر صورت به دیگری انتقال دهد و یا آنکه به هر نحوی از انحاء در ملک مورد رهن برای دیگری ایجاد حق نماید.

۲- برای ایجاد هرگونه تغییر در مورد رهن, اخذ موافقت قبلی و کتبی بانک الزامی است.

۳- اقساط تعیین شده در قرارداد را بطور منظم و در سررسیدهای مقرر در قبال اخذ رسید به بانک پرداخت نماید و در صورت عدم پرداخت به موقع اقساط, باید نسبت به مبالغ پرداخت نشده جریمه تاخیر تادیه دین به بانک بپردازد.

۴- هنگام دریافت دفترچه های پرداخت اقساط از شعبه اعطا کننده تسهیلات, تمام اقساط معوق و خسارت تاخیر تادیه اقساط پرداخت شده و نشده خود و همچنین هزینه های بیمه پرداخت شده توسط بانک(در صورت بیمه نمودن کالای مورد معامله توسط بانک هزینه های متعلقه به عهده مشتریان خواهد بود) را نقداً واریز نماید.

۳- فروش اقساطی وسایل تولید, ماشین آلات و تاسیسات

بانک تجارت به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امور صنعت و معدن, کشاورزی و خدمات, نسبت به خرید وسایل تولید, ماشین آلات و تاسیسات( با عمر مفید بیش از یک سال) مورد نیاز این واحدها بنا بر سفارش و تعهد خرید متقاضی, اقدام نموده و با اخذ تامین بصورت اقساطی به آنها می فروشد .

همچنین بانک تجارت برای طرحهای تولیدی(کشاورزی, صنعتی و معدنی) و خدماتی به شرط قابل قبول بودن ارزیابی طرح از لحاظ مالی, فنی و اقتصادی با توجه به ضوابط بانک از طریق فروش اقساطی, تسهیلات اعطا می نماید.

موارد اعطای تسهیلات:

۱- فروش اقساطی وسایل تولید, ماشین آلات و تاسیسات مورد نیاز واحدهای جدیدالاحداث

۲- فروش اقساطی وسایل تولید, ماشین آلات و تاسیسات برای توسعه سطح تولید یا خدمات واحدهای موجود

۳- فروش اقساطی وسایل تولید, ماشین آلات و تاسیسات برای جایگزینی با وسایل فرسوده واحدهای موجود

مصوبه وام مشارکت مدنی بازرگانی

به نام خدا

احتراماً درخواست در جلسه اعتباری مورخه شعبه مطرح و با درخواست نامبرده با رعایت شرایط ذیل موافقت گردید.

شرایط در ۶ بند

۱- نوع تسهیلات : مشارکت مدنی بازرگانی داخلی

۲- مبلغ تسهیلات با درخواست مشتری و نظر شعبه حداکثر تا ۳ برابر میانگین ۶ ماهه .

۳- سهم الشراکه بانک ۸۰%, سهم الشراکه شریک ۲۰%

۴- پیش بینی نرخ سود درحال حاضر ۱۲% – پس از ۱۸۰ روز

۵- سهم السود بانک ۵/۳۹% مربوط به مبلغ کل وام , سهم السود شریک ۵/۶۰%

۶- وثائق: سفته های تضمینی و عندالمطالبه و به تعهد متقاضی و ضمانت و ظهرنویسی.

کمیته اعتباری شعبه فجر۴۵۴۰

مسئول شعبه معاون شعبه

مسئول اعتبارات

مدت وام مشارکت مدنی, پس از ۱۸۰ روز باید مشتری اصل ۸۰% سهم الشراکه بانک + ۱۲% سود پیش بینی شده به بانک بازپرداخت کند.

در مورد کل وامها

در تاریخ سررسید اگر وام را واریز کرد که خوب و گرنه از اون تاریخ به بعد معوق شود برابر ۶%جریمه تأخیر به سود اضافه می شود.

مصوبه وام مشارکت فروش اقساطی

به نام خدا

احتراماً درخواست در جلسه اعتباری مورخه شعبه مطرح و با درخواست نامبرده با رعایت سایر شرایط ذیل موافقت گردید.

۱- نوع تسهیلات: فروش اقساطی

۲- مبلغ تسهیلات

۳- پیش پرداخت در فروش اقساطی ماشین آلات هست. مواد اولیه می تواند داشته باشد و نداشته باشد

۴- مدت تسهیلات با درخواست مشتری و نظر شعبه تعیین می شود اختیارات شعبه از ۲۴ ماه بیشتر نیست

(اگر از ۲۴ماه مشتری بیشتر خواسته باشد باید به کمیته اعتباری برود تا تصویب شود)

۵- نحوه بازپرداخت پس از شش ماه به صورت رأسی ممکن است ماهانه و یا سه ماه یکبار

۶- وثیقه سفته های تضمینی و عندالمطالبه به تعهد متقاضی – ضمانت و ظهرنویسی ضامنین

کمیته اعتباری شعبه فجر۴۵۴۰

مسئول شعبه معاون شعبه

مسئول اعتبارات

انواع وثیقه : وثیقه ملکی- سفته تضمینی – سپرده بلند مدت – انواع ضمانت نامه ها

مبلغ سفته معمولاً ۱۳۰% مبلغ وام گرفته می شود.

برای تشکیل پرونده وام اعتباری(مدارک لازم)

فتوکپی شناسنامه

فتوکپی کارت ملی

مدرک شغلی مشتری

نوع وامی که به مشتری تعلق می گیرد متناسب با مدرک شغلی مشتری است به این صورت که کارهای تولیدی-خدماتی وام فروش اقساطی در قالب مواد اولیه و ماشین آلات و کارهای مربوط به بازرگانی و خرید و فروش کالا وام مشارکت مدنی تعلق می گیرد.

فرمهای مشترک وامهای اعتباری:
v فرم نظریه ارکان اعتباری یا نمونه ۱۰۴۳
v (کاملاً محرمانه) فرم گزارش اطلاعاتی نمونه ۱۰۴۴ در مورد املاک و اموال منقول و غیر منقول مشتری
v فرم آگهی براتگیر ۱۲۹۸ (ضمیمه وثایق )
v اطلاعات وثایق در آن می آید.
v فرم درخواست تسهیلات نمونه ۱۰۴۲
v فرم صورت مجلسی تحویل کالا
v فرم درخواست چک بانکی نمونه ۱۳۰۰
v نمونه ۱۰۷۸ فرم تعهدنامه ۸۰
v نظارت عمومی بر تسهیلات اعطایی نمونه ۱۵۷۵

تشکیل پرونده ای که در وام های اعتباری در این فرمها مشترک است فقط در نوع فاکتور و خود قرارداد کلی مربوط به تسهیلات فرق دارد.