تحقیق و مقاله درباره روابط دختر و پسر در جامعه امروز 
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق و مقاله درباره روابط دختر و پسر در جامعه امروز

تحقیق و مقاله درباره روابط دختر و پسر در جامعه امروز


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان تحقیق و مقاله درباره روابط دختر و پسر در جامعه امروز

روابط دختر و پسر در جامعه امروز
مقدمه :
آنچه نسل امروز ما را دچار نوعی سردرگمی و پریشانی می کند از سویی زندگی در جامعه ای اسلامی و آمیخته با فرهنگ و رسوم ایرانی است که قدمتی کهن دارد و از سوی دیگر رویارویی با مسأله ارتباط تمدن ها از طریق شبکه های ماهواره ای و اینترنت است که میل مختلف را به گونه ای شگرفت به یکدیگر نزدیک می سازد.

نسل امروز ما باید قادر باشد از طرفی بین عرف، نگرش ای سنتی و دیرینه جامعه ، ارزش های دینی و مذهبی و حتی شرایط خانواده ای که در آن پرورش یافته است و از سوی دیگر با افکار و گرایش های جدیدی که خاص ذهن پویانی او و نشدت گرفته از پیچیدگی های دنیای امروز است هماهنگی ایجاد کننده بدیهی است که در هر جامعه، گروه یا قبیله ، ارزش ها، الگوها و نگرش ها با یکدیگر فرق می کنند و حتی شامل اداب و عادات تغذیه، سبک پوشش، رفتار و کردارد. سایر مسایل روزمره و اجتماعی نیز می شود. امروزه یکی از مسایلی که جوان ما را در تضاد و تنش قرار می دهد چگونگی روابط دختر و پسر با توجه فهرست بندی گرایش های فرهنگی، مذهبی، عرض، اجتماعی و خانوادگی او می باشند. در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان در صحنه فیلم های مختلف سینمایی آزادی رابطه دختر و پسر مشهود است و این امر برای جوان ماجاذبه ای است که خود را در جامعه ای این چنین رویایی و آرمانی ببیند. در این شرایط نسل جوان در میان انبوهی اتهام و پرسش اسیر است و نمی داند با این مسأله چگونه برخورد کند. او جامعه را پیش روی خود دارد، خانواده را، قوم و خویش و دوستانش را و جمعی که اگر وی را با دوست دختر یا برعکس با دوست پسر ببینند، قضاوتهای مختلفی خواهند کرد. او می خواهد دیگران را قانع کند که راجع به وی فکر خطا کنند و بپذیرند که وقتی او با دوستی از جنس مخالف خود وارد صحنه اجتماع می شود، درست مانند این است که با جنس موافق خود معاشرت می کند. او می خواهد متناسب با سنش، ژست و پرستیز و کلیه احساسات و عواطفش و در رفت و آمدهایش در پارک ها و رستورانها، سینماها و جاهایی که مایل است با دوست از جنس مخاطف خود ظاهر شود اما مورد انتقاد و بدبینی همگان واقع نشود. اما آیا به راستی این رواط منطقی و خواسته ای به جا و عدم پاسخگویی به آن شکنجه به عذاب و بدبختی است ؟ و چه چیز سبب تشویش و نگرانی پدران و مادران در مورد فرزندان می شود؟ آیا هدف این است که این نوع روابط کاملاً منسوخ شوند یا که صورت هدایت شده باقی بمانند؟ آیا به راستی دختران و پسران برای داشتن این روابط مجاز هستند؟ قضاوت جامعه ، دوستان، آشنایان و مسئولان در این باره چگونه است؟ آیا عقیده بر این است که دختر و پسر هیچ گونه رابطه ای نداشته و حتی هرگز با یکدیگر هم کلام نیز شوند و یا اینکه فقط از دیدارها و مکالمات پنهانی بپرهیزند؟ آیا والدین می توانند بر این روابط نظارت داشته باشند؟ آیا ممکن است در صورت سرکوب این میل میزان فساد در جامعه کاهش یابد؟ آیا دختران و پسرانی که درصد در صد کنترل می شوند سعی در رسانیدن خود به یکدیگر ندارند؟ به راستی نیازهای عاطفی که موجب روز تمایل به ایجاد رابطه از این نوع می شود چیست؟ و چرا گاه دختر جوانی از خانه می گریزد یا پسری به اعتیاد روی می آورد؟ آیا محدودیت جامعه در این نوع امور این مسایل را به دنبال دارد؟ آیا دختر و پسر جوانی که تمام انرژی خود را صرف روابط دوستانه و یا عاشقانه می کنند در نهایت نا امید و تنها باقی نخواهند ماند؟

دیدگاه جامعه و خانواده ها بر روابط دختر و پسر

طبیعت انسانی پیچیده و رنج آور است. به همین سان رفتار او نیز این خافیت را دارد انسان به طور اجبار برای زیستن باید با دیگران تجانس و همسازی پیدا کند یعنی دارای مناسبات متقابلی شود که این مسأله با عضویت و ارتباط در جامعه شکل می گیرد. انسان در اجتماع نقش های گوناگونی می پذیرد و کنش های اجتماعی در مقابل هر یک از این نقش ها متفاوت است. بنابراین شناخت رفتار گروهی و جمعی تنها زمانی میسر است که رفتار انفرادی گروه را مورد قضاوت و بررسی قرار دهیم. اجتماع در حقیقت از تک تک افراد آن تشکیل شده است نگرش و بینش هر اجتماع در هر مسأله ای به نگرش ها و ایدئولوژی افراد آن بر می گردد. انسان در کنش های اجتماعی خود، هدف مشخصی را دنبال می کند. اجتماع نیز متضمن رویدادها و معاشرت ها و همزیستی های اعضای یک جامعه است که می تواند تأثیرات جسمی و روانی سرعت انسان داشته باشد که به این تأثیر و نفوذ «واکنش» می گویند. بناراین با اینکه کنش های فردی هرکس مخصوص به خود اوست ولی وقتی در جامعه قرار می گرد باید نوعی هماهنگی را فهرست بندی وجود آورد. وسعت یک جامعه می تواند به اندازه روستا یا شهری کوچک تا به اندازه یک شهر بزرگ و صنعتی تغیر کند. تنوع و سبک زندگی ها در این جامع بسیار است به خصوص در شهرهای بزرگ برخورد و ارتباط افکار و عقاید بیشتر می شود. در کشور ما که هر ناحیه ای دارای فرهنگ بنوعی مبوط به خود است ایجاد هماهنگی اجتماعی کمی مشکل به نظر می رسند ولی بازهم برای ریشه کن شدن همه مشکلات و رسیدن به یک توافق کلی در مسایل و مباحث، باید نظام فکری واحدی به وجود بیاید که بتواند اقشار و سنین مختلف را سازماندهی کند.

در مورد روابط دختر و پسر در شهرهای کوچک چون آوازه موردی زود می پیچد.

مردم کمی محتاط تر عمل می کنند تا آبروی خانواده شان حفظ شود در حالی که در شهرهای بزرگی ، چون ازدحام، تراکم و وسعت شهر بیشتر است . وجود چنین روابطی حتی به صورت مخفیانه شاید نظر عابدین و بینندگان را لحظه ای به خود جلب کند اما کمتر آوازه ای که آبروی خانواده را به مخاطره اندازد می پیچد لذا محدودیت ها کمتر بوده و دختران و پسران آزادی بیشتری می یابند تا بتوانند با یکدیگر مصاحبت و مجالست داشته باشند. البته این بدان معنا نیست ما کل جامعه را مورد بحث قرار دهیم بلکه منظور فقط افرادی هستند که تمایل به چنین روابطی دارند. چون ستیاری از این روابط بدون اطلاع خانواده ها مشکل ساز می شود. خانواده های ایرانی سعی می کنند دخترانشان خوب و پارسا با علم و دانش و هنر و صاحب کمالات و فضایل و پسرانشان نیز موظف و مسئول، لایق و نجیب و متعهد بار آیند تا در آینده بتوانند زدگی زناشویی خود را به خوبی اداره کنند و دچار معضلات ناشی از یک ازدواج نابسامان نشوند.

نظریه ارتباط بین فردی سالیوان

در این نظریه کیفیت الگوهای اتباطی بین والد – فرزند در زمان کودکی و کیفیت روابط تین فردی در اجتماع، در تعیین میزان نفوذ پذیری افراد نقش تبیینی مهمی دارد . این نظریه در تبیین شخصیت، خویشتن و کیفیت شکل گیری خود آدمی، برای تعامل اجتماعی اهمیت زیادی قائل است تا آنجا که ملتقد است ایجاد و بروز الگوهای ارتباطی فرد یا دیگران تنها چیزی است که به تکوین شخصیت و هویت آدمی منجر می شود. در این نظریه شخصیت مفهومی قرض است که در خارج از روابط بین فردی معنایی ندارد. شکل گیری شخصیت زمانی است که فرد در ارتباط . با دیگران خایلی یا واقعی، رفتاری از خود نشان دهد. از آنجا که هیچ بعدی از انسان از تأثیرات اجتماعی مصون نمی ماند، بنابراین شخصیت فرد را نمی توان مستقل از ارتباط شخص با دیگران ورد مطالعه قرار داد . مفهوم خویشتن نیز منشأ اجتماعی دارد . سالیوان معتقد است خود از احساساتی ناشی می شود که از تماس با دیگران و ارزیابیهایی که دیگران از خود فرد به عمل می آورند، به وجود می آید ما همیشه متأثر از موقعیتهای بین فردی هستی اما دیگران که در شکل گیری شخصیت اما عنصر تعیین کننده ای هستند ممکن است در دوره های مختلف رشدی تغییر یابند. مثلاً در دوران نوزادی و کودکی، والدین نقش تعیین کننده ای دارند و در دوره نوجوانی تجارب او ا دوتان و معلمان و با تأثیرات والدین رقابت می کند. در این سن، مقبولیت اجتماعی اهمیت پیدا می کند و اعتبار نوجوان در میان دیگران منبع مهمی برای عزت نفس و اضطراب اوست محتوای خویشتن یا خود در نظریه سالیوان کاملاً ماهیق تعاملی دارد . این دستگاه در وجود روان شاختی آدمی فقط برای تنظیم یک رابطه رضایت آمیز و اجتناب از تنش ایجاد می شود . آن چیزی که در دوره رشد اولیه موجب شخصیت بخشی و رشد من می شود الگوی تعاملی خاصی است که نوع مراقبت مادری به فرزند منتقل می کند. روابط خوشایند، گرم و تأیید کننده مادر با کودک به پرورش من خوب کودک می انجامد. این بخش روانشناسی همرنگی با جماعت (روانشناسی اجتماعی) (حمید لطفی)

نظریه مبادله اجتماعی: هومنز

نظریه دیگری که مبتنی بر اصول تقویت است شدیداً بر تعامل بین دو فرد متمرکز است . مطابق نظریه مبادله اجتماعی چنین تعاملی بر پاداشها و هزینه ها مبتنی است . فرد در پی آن روابطی است که پاداش بیشتری را نسبت به هزینه عایدش کند و از روابطی که هزینه های آن فراتر از پاداشها باشد اجتناب می کند جرج هومانز، که در سال ۱۹۵۸ اولین مدل مبادله اجتماعی را ارائه داده است فرض می کند که مردم اساساً لذت طلت هستند. به عبارت دیگر آنها درپی افزایش لذت و کاهش درد هستند . افراد تعامل خود را به گونه ای تنظیم می کنند تا به لذت بیشتری دست یابند. مبادله بین افراد ممکن است شامل اهداف مادی یا غیر مادی باشد: مثلاً کسب تأیید و اعتبار اجتماعی اهداف غیر مادی هستند و پول به عنوان یک پاداش مادی مورد توجه قرار می گیرد. اغلب هر مبادله ای شامل هر دو هدف است . از نظر هومانز اصل اساسی در مبادله اجتماعی «عدالت توزیعی» است.

قاعده ای که می گوید پاداش باید با هزینه های فرد تناسب داشته باشد در این مدل باور این است که اصل عدالت توزیی می تواند در روابط کاری یا خانودگی کاربرد داشته باشد. جان سیبات و هارولد کلی نسخه پیچیده تری از نظریه مبادله اجتماعی و یا به تعبیر آنها «نظریه به هم پیوستگی» را ارائه دادند. نظریه آنها بر جنبه های پویای تعام بین افراد تأکید دارد. فرآیندی که در آن شخصی که در کنش و واکنش با شخص دیگر است ، ممکن است خود تحت تأثیر آن شخص قرار گیرد یک جزء تعیین کننده ای که مدل آنها را از چارچوب ساده تر مدل هومانز متمایز می کند این پیشفرض است که مردم بین برونزادهای فعلی خود و سایر شقوق احتمالی مقایسه هایی را انجام می دهند . به عبارت دیگر نه تنها فرد هزینه ها و یاداشتهای مربوطه را که در یک مبادله فعلی ارزیابی می کند بلکه همچنین هزینه ها و پاداشهایی را که ممکن است با یک رابطه متفاوتی مرتبط باشد مورد توجه قرار می دهد سیبات و کلی به منظور تحلیل فرایند تعامل ماتریس بروندادها را ترسیم کردند. اساساً این ماترس نشان می دهد که هر شخص در تعامل خود با دیگران با مجموعه ای از شقوقی که هزینه ها و پاداشهای متعددی را ایجاب می کند مواجه می شود. تداوم تعامل بین فردی در صورتی است که میزان رضایت طرفین به حداکر برسد اگر ارزشهای یک شخص مستقل از دیگری مورد توجه قرار گیرد تعامل به شکست منتهی می شوند

وظیفه تعلیم و تربیت در هویت یابی جنسی نوجوانان: کتاب : روابط دختر و پسر در ایران دکتر علی اصغر احمدی

یکی از وظایف مهم در تعلیم و تربیت یک نسل، یاری دادن آن رای یافتن هویت خویش است . مربیانف اعم از معلمان ، مدیران، مربیان پرورش، باید شرایط و محیطی را فراهم سازند تا دانش آموزان در پایان دوره نوجوانی بتوانند تصویر و توصیف کمابیش روشنی از خود و موقعیت اجتماعی خویشتن، و نیز آینده ای که در پیش رو دارد، داشته باشد . روانشناسان ، دوره نوجوانی، یعنی حد فاصل بین سنین دوازده تا هجده سالگی را دهده حالی برای یافتن «هویت » می دانند . در صورتیکه نوجوان بتواند در این مدت برای خویشتن تصویری رضایت بخش و امید آفرین بدست آورد . مراحل بعدی زندگی را با تعادل پرشور و پر تحرک آغاز خواهد کرد . نوجوان در چنینی وضعی قدم در دور جوانی خواهد گذاشت ، برگونه ای که می داند چه می خواهد و می داند که چه راهی پیش رو دارند، و چه باید بخواهد. در صورت تحقق ناپذیری این هویت، نوجوان دچار «آشفتگی نقش » خواهد شد . یعنی در مورد خود و نحوه رفتاری که می باید داشته باشد دچار تردید میشود. در چنین صورتی انتخاب یک الگوی مشخص برای او مشکل خواهد شد به همین لحاظ ممکن است هر چند حاجی به رنگی و شکلی در می آید . نوجوانی که دچار آشفتگی نقش است، دچار افراط و تفریط بسیار میشود. گاه بصورت یک فرد مذهبی با … بسیار جلوه گر میشود و گاه یکسره انجام وظایف مذهبی را به کنار می گذارد.

در جوامع ساده فهرست بندی مانند جوامع روستایی و عشایری، هویت یابی نوجوانان با مشکلات کمتری مواجه خواهد بود، زیرا الگوهای موجود در اینگونه جوامع از تنوع زیادی برخوردار نیستند. در جوامع ساده ایران به فراوانی با نوجوانان ۱۴ یا ۱۵ ساله ای رورو می شویم که مانند مردان و زنان آن جامعه رفتار می کنند و در جمع آنان و تقربً همپای آنان رفتار کرده و اظهار نظر می کنند.

یکی از مسائل بسیار مهم در هویت یابی، «هویت یابی جنسی» است؛ نوجوان و جوان می بایست در مورد جنسیت خویش و نقشهای مربوط به آن نیز، به یک تصویر روشنی دسترسی پیدا کند. اینکه مرد کیست و زن کیست و چه خصوصیاتی دارند؟ و وظایف پسر و یا مرد در مقابل دختر و یا زن و بالعکس نیز از اجزای ان هویت یابی است . یکی از وظایف مهم تعلیم و تربیت این است که در زمینه هایی همچجون دوستی دختران و پسرانف برخوردهای اجتماعی آنان، عشق و امثال آن ، توصیف و تصویر روشنی را برای آنان مشخص کند. و باید به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود که ویژگیهای یک دختر یا زن و یا یک پسر مایی چیست و چه وظایفی بر عهده دارند و هر یک از این وظایف در چه سن و زمانی لازم است تحقق پذیرد.

تحولات جسمی و روحی دوران بلوغ: روابط دختر و پسر در جامعه امروز: نیاز جاودانی

بلوغ: مرحله ای از حیات بین کودکی و بزرگسالی است که ویژگیهای هیچ یک را نداشته بلکه خصوصیات منحصر به خود را داده . به همین علت به دوران بحران هم معروف است . بلوغ پایان مرحله ایست که کودک هنوز قادر به برقراری روابط با افراد و اشیا نبوده و می خواهد با روشهای گوناگون از آستانه «زمان حال» عبور کند. بلوغ، دوران بی قراری، نابسامانی، آشفتگی، آشوب، طغیان و سرکشی و نیز تغییر و تحولات جسمی و روحی است.

بلوغ دختران بین ۹ تا ۱۶ سالگی و پسران ۱۲ تا ۱۸ سالگی است .

مراحل روانی دوران بلوغ بصورت ذیل است :

۱۲ تا ۱۴ سالگی : بروز روحیه اجتماعیف استقلال طلبی و گرایش به زندگی گروهی ۱۴ تا ۱۵ سالگی : گرایش به جنس مخالف

۱۵ تا ۱۸ سالگی : احساس عشقی کامل نسبت به جنس مخالف و ایده آل پرستی .

براساس هرم «مزلو» نیازهای یک فرد شامل موارد زیر است :

۱٫ نیازهای فیزیولوژیک ۲٫ نیاز به امنیت ۳٫ نیاز به تعلق، عشق و محبت

۴٫ نیاز به احترام و احساس ارزشمندی ۵٫ نیاز به دانستن ۶٫ نیاز به معرفت، درک و زیبایی ۷٫ نیاز به شکوفایی و تحقق خویشتن

هر یک از نیازهای فوق در صورتیکه برآورده نشوند، می تواند فردا دچار حس محرومیت و ناکامی نموده، تعادل روانی وی را مختل کند. در این میان نقش اول را پند و ما در بازی می کنند و پس از آن ، محیط و اجتماع تأثیر فراوانی دارد.

روابط دختر و پسر در جامعه امروز: علی اصغر احمدی

تأثیر خانواده در رابطه دختر و پسر:

پدر و مادر باید از بدو تولد فرزندشان در این اندیشه باشند که رفتار اجتماعی را در فرزندشان شکل دهند. یکی از مهمترین مواردی که در زمینه در تربیت اجتماعی» می باید در نظر داشته باشیم آماده ساختن فرزندمان برای رودر رو شدن با جنس مخالف است . باید او را برای این برخورد اجتماعی، آماده کنیم . تربیت رفتار اجتماعی فرزندانمان، مستلزم حداقل دو عامل مهم است اول شناخت صحیح و دوست از الگوی مناسب رفتار اجتماعی، دوم ارائه صحیح این الگو به فرزند. برخی از مشکلات که ناشی از خانواده هاست شامل موارد زیر است :

الف- برداشت نادرست از شرح و محدود ساختن مطلق نوجوان و جوان در برخود با جنس مخالف: شرع مقدس اسلام در رعایت رفتار و پوشش فرد مسلمان خدوری را تعیین کرده است . پوشیده بودن بدن زن و مجاز بودن رای عدم پوشش … و وجه و نیز مجاز نبودن زن و مرد در سخن گفتن با یکدیگر به گونه ای که احتمال «ریبه» یا گناه در آن وجود داشته باشد. از این محدودیت نمی توان استنباط کرد که زن و مرد، دختر و پسر نمی باید یکدیگر را ببینند و حرف زدن آنان با هم بطور مطلق حرام است . این ما نیستیم که فرزندمان را مومن و متقی و خویشتنداد بار می آوریم . او خود است که ایمان می آورد، تقوا پیشه می کند و خود را نگاه می دارد. ما در این مورد تنها راهنمای او هستیم. در مورد رعایت حدود شرعی در روابط دختر و پسر می باید اولاً ما حدود را بخوبی بشناسیم و از افراط و تفریط بیهوده اجتناب کنیم ثانیاً فرزندانمان را افرادی بار بیاوریم که با کنترل درونی رشد کنند، نه با کنترل بیرونی.

ب) عدم آموزش صحیح در مورد وضعیت و واقعیت جنس مخالف: یکی از وظایف مهم در تربیت جنسی جوانان و نوجوانان، اموزش واقعیت روحی و رفتاری افراد از جنس مخالف است . پدر و مادر باید در فرصتهای مناسب در مورد اینکه دختران و پسران دارای چه خصوصیاتی هستند و چگونه می باید در مقابل این خصوصیات عکس العمل نشان داد مطالب مختلفی به فرزندان خود گوشزد کنند.

در دوره نوجوانی باید کمک کنیم تا نوجوانان تا حد ممکن از، تصورات تخیلی در مورد جنس مخالف، اجتناب ورزد.

ج) القاء افراط در رفتار اجتماعی و برخورد با جنس مخالف: یکی از دلایل برخوردها و روابط نامطلوب میان دختران و پسران، القای افراط در روابط اجتماعی، بین دو جنس است. رخی از خانواده ها به اشکال و دلایل گوناگون به فرزندان خود القا می کنند، که با دیگران از آن جمله ، با افراد جنس مخالف رفتاری گرم ، اجتماعی و دلپسند داشته باشند. یکی از اشکال این القا گران در خانواده هایی دیده میشود که به دلیل رشد سریع اقتصادی خود و افزایش نامناسب درآمد خانواده متلاشی می کنند سطح اجتماعی و فرهگی خود را نیز رشد دهند و خود را در زمره خانواده هایی به اصطلاح سطح بالای اجتماع در آورند. این خانواده ها به دختران و پسران خود توصیه های خاص می کنند تا به ظاهر آنها را اجتماعی کند.

برگزاری میهمانیهایی که در آن انواع تدابیر لازم برای تقریب به شأن و مقام اجتماعی انجام پذیرفته، پوشیدن لباسهای رنگارنگ ، مختلط شدن دختران و پسران جوان، رقصیدن دختران با پسران و تحقق کارهایی از این قبیل به منظور تحقق کاذب شأن اجتماعی صورت می گیرد.

یکی دیگر از اشکال اراط د روابط اجتماعی از طرف خانواده ها، و بخصوص ما… صورت می گیرد که هم به لحاظ اقتصادی و هم بر لحاظر فرهنگی از سطح پائینی برخوردارند. (فقر فرهنگی – اقتصادی)

چنین خانواده هایی به منظور پیدا کردن شوهر برای دخترانشان؛ به آنها القا می کنند که افتادی تحریک کننده و جالب توجه از خود نشان دهند . چنین خانواده هایی دختران خود را پیش از موعد وا داد به ترک تحصیل می کنند و گاه خود شرایط هم صحبتی آنان را با افراد غیر فراهم می آورند.

د) القای خود نمایی از طرف والدین : خانواده ها باید به این نیاز طبیعی یعنی خود نمایی توجه و سعی کنند شرایط را به گونه ای فراهم سازند که فرزندان آنها بتوانند آثار سازنده ای از خود به دیگران نشان دهند. و از این طریق جب توجه کنند. در صورتیکه این شرایط بخوبی فراهم بیاید، فرزندان ما با پشت سر گذاشتن مراحل رشد شخصیتی خویش بجایی خواهند رسید که جلب توجه سایرین نیز برای آنها انگیزه ای رضایتبخش نخواهد بود.

ه) سختگیری و خشونت نسبت به نوجوان و جوان: یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد برخوردهای نامناسب بین دختر و پسر، ناشی از سختگیری و خشونت خانواده نسبت به نوجوان و جوان است.

بی توجهی به پرورش استقلال در شخصیت نوجوانان و جوانان، باعث ایجاد اختلال در روابط اجتماعی فرد با دیگران است. وجود افراط ها و تفریطها در روابط اجتماعی، می تواند حاصل یک شخصیت غیر مستقل و منفعل باشد.

و) سختگیری در مورد ازدواج: یکی دیگر از عوامل ایجاد برخوردهای نامناسب در میان دختران و پسران، ناشی از سختگیری و داشتن افکار آرمانی و گاه نادرست، در مورد ازدواج است. امروزه افکار گوناگونی ذهنهای پدران و مادران را در مورد ازدواج احاطه و مخدوش کرده که این افکار در عمل موانع زیادی در مقابل ازدواج ایجاد می کند. برخی از این افکار ریشه دو فرهنگ آن خانواده دارد، از جمله اصرار پدر و مادر برای ازدواج دختر و یا پسر با فردی بخصوص است .

عوامل زمینه ساز اجتماعی در ایجاد برخوردهای نامناسب بین دختر و پسر :

الف) افراط در تبیین و قضاوت در خصوص رفتار همجنس با غیر همجنس: قضاوتهای جمعی ضرورتاً از قواعد منطقی و عقلی و منطبق با واقع، تبعیت نمی کنند، بلکه این قضاوتها بر اساس قواعد خاص صورت می گیرند. هنگامی که مطب یا واقعه ای، در مورد جوان یا نوجوان می شنویم، در قدم اول باید به مثابه انسانی که مایلیم جامعه ای سالم و سربلند داشته باشیم، آن جوان و نوجوان را به منزله خواهد با موارد و یا فرزند خود تلقی کنیم و مصلحت او را در نظر بگیریم. و باید از شخص و کسب اطلاع بی مورد، شدیداً اجتناب کنیم .

ب) محترم نشمردن شخصیت جوان و برخورد نادرست با آنان: به جوانان نباید با دید انحرافی نگریستف بلکه برای آنان باید احترام قائل شویم . به آنان مسئولیت دهیم و از لغزشهای آنان چشم پوشی کرد.

دوستی های دختران و پسران:

از جمله انواع روابطی که بین دختران و پسران در جامعه ما، وجود دارد رابطه به اصطلاح دوستی دختران و پسران است . مقصود از دوستی دختران و پسران رابطه ای است نسبتاً صمیمانه و گرم و عمدتاً پنهانی که از طریق دیدارهای مخفیانه، رد و بدل کردن نامه و یا برقرار ساختن ارتباط تلفنی بین دختر و پسر، ایجاد میشود. اینگونه در سیستمها معمولاً بصورت پنهانی و برود از چشم خانواده و آشنایان انجام می گیرد . پنهانی بودن این روابط سبب میشود که به دلیل محدودیت جغرافیایی و نیز آشنایی متقابل افراد در برخی جوامع، ارتباط پنهانی بسادگی امکانپذیر نبوده و این دوستیها به حداقل ممکن تنزل پیدا می کند. در جوامع بزرگ، بخصوص در شهرهای بزرگی که افراد آن، یکدیگر را به ندرت می شناسند، زمینه برای برقراری روابط پنهانی بین دختر و پسر بیشتر فراهم است . انگیزه های دوستی دختران و پسران معمولاً برای آنها مبهم است ولی از نظر یک انگیزه اجتماعی، باید بگوئیم که پسران داشتن دوست دختر را یک قدرت فردی و اجتماعی برای خود تلقی می کنند و دختران هم داشتن دوست پسر در یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود می شمارند. افرادی که دوستی از جنس مخالف دارند، خود را قدرتمند و دارای کفایت اجتماعی معرفی می کنند و این نگرش نقش مهمی در تحریک و تلاش دختران و پسران رای دوست یابی دارد.

از آنجا که در دوستیهای بین دختران و پسران، مقاومتی بسیار قوی از طرف پدر یا مادر و جامعه برای ممانعت از برقراری این دوستیها وجود دارد، اینگونه دوستیها با مخاطرات روانی گوناگون همراه است . و چون برای برقراری این دوستیها احتیاج به صرف وقت و انرژی زیاد از سوی دختر و پسر دارد در نتیجه آنها تلاش می کنند، روابط خود را به هنجارها و قواعد مورد پذیرش جامعه، نزدیک کنند. و در این روابط معمولاً وعده ازدواج از سوی پسر و انتظار ازدواج از سوی دختر، مسئله ای باند و فراگیر است.

به این ترتیب یافتن دوست دختر و پسر در حقیقت نوعی یافتن ثبات و اطمینان خاطر و رضامندی بشمار می آید. از کارکردهای دیگر این دوستیها که موارد عملی آن تقریباً نادر است کارکرد جنسی این نوع دوستیها است. به عارتی اینگونه دوستیها، نوعی تمایل قریزی متقابل را نشان میدهد. با توجه به اینکه عناصر اجتماعی و هنجارها و قواعد اجتماعی و رانی بر رفتار بسیاری از افراد، حاکمیت دارد و لذا برقراری رواط دوستی بین دختر و پسر که صرفاً بر مبنای غریزه جنسی استوار باشد، تنها در میان اقشاری از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدید بسر می برند، دیده میشود. اینان دختران و پسرانی هستند که بسیاری از ارزشهای روانی و اجتماعی خود را به آسانی در مقابل غرایز خویش قربانی می کنند، همان قشری که معمولاً قشر ناله اجتماع، به معنای حیوانی آن را تشکیل میدهند.

بسیاری از دوستیهای دختران و پسران دو جامعه ما، دارای کارکرد روانی اجتماعی است. یعنی دختران و پسرانی که برای خود دوستی انتخاب می کنند بدنبال یافتن یک پاسگاه روانی و اجتماعی مطمئن و رضامند هستند.

علی رغم وجود کارکردهای دوستیهای دختران و پسران، هیچ یک از این کارکردها نمی تواند بصورت یک عامل مستمر برای استمرار دوستیها عمل کند. وجود اضطراب مستمر در درون اینگونه افراد، از جمله عوامل بسیار مهم در سلب اطمینان خاطر از آنهاست. این مسئله یکی از عوامل بسیار مهم در قطع این دوستیها است . آنچه در پی این دوستیها که زود قطع می شود می ماند ، تعارض فکری و احساسی دختران و پسران است .

در این زمینه تعارض و احساس از دست دادن ارزشمندی و شرافت خویش از جمله آسیبهایی است که دختری باید آن را تحمل کند.

یکی از دلایل اشاعه چنین مسائلی بین دختران و پسران، بی توجهی نوجوانان و جوانانی که دارای افکار سالمی هستند، به نقش خود در برخورد با چنین مسائلی است. آنها می باید بدانند که در چنین مواردی وظیفه ای مهم در زمینه امر به معروف و نهی از منکر در قبال دوستان خود دارند. جوانان پاکدامن می باید شرایط را به گونه ای فراهم سازند که صحبت کردن در خصوص دوست گرفتن از جنس مخالف اعم از دختر و پسر بسیار ناپسند و نشانه ضعف و کوچکی شخصیت تلقی شود.

این رفتارها نه تنها حرمت اجتماعی و فرهنگی ما را خدشه دار می سازد، بلکه افرادی را فهرست بندی جامعه تحویل خواهد داد که با انواع آسیبهای روانی – اجتماعی و تربیتیف عهده دار ساختن کشور و نسل آینده خواهند شد.

مقدمه

از آنجا که حدوداً ۷۰% جمعیت کشورمان افراد زیر ۲۷ سال هستند در نتیجه کشور ما از جمله جوامع جوان دنیا محسوب می شود[۱] و طبیعتاً مسائل مربوط به جوانان از موضوعات روز و ابل توجه است . د بین مضووعات مربوط به جوانان، بحث ارتباط دختر و پسر از اهمیت خاصی برخوردار است.

رابطه دختر و پسر، حدود و شرایط و محدودیت های مربوط به آنف هم بای خود جوانان مهم است و هم به لحاظ حساسیت های مذهبی و سنتی برای خانواده های آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و علاوه بر آن، نهادهای اجتماعی و حکومتی هم نسبت به این امر و بازتاب آن در اجتماع، حساسیت نشان می دهند. از قرن ها پیش تاکنون –بویژه در شرایط مغلی – دیدگاههای مربوط به این ارتباط از منظر جوانانف خانواده ها و حکومت بسیار متفاوت بوده و گاه افراط و تفریط ها، جوان را دجار سردرگمی می کند.[۲]معمولاض هرگاه در امری، معیارها و ملاشک ها مشخص نباشد، سلیقه ها جایگزین آن می شود و البته آنچه مسلم به نظر می رسد این است که انسانی خردمند باید سلیقه اش را بر پایه معیار استوار سازد. علت اصلی دیدگاه های مختلف نسبت به ارتباط دختر و پسر، نامشخص بودن معیارها و در نتیجه پیروی از سلیقه هاست زمانی که جوان خود را مجبور به پیروی از سلیقه ای می بیند که مبنا پشتوانه منطقی ندارد به طور طبیعی در مقابل آن واکنش نشان می دهد. همان طور که می دانیم، ارتباط دختر و پسر یکی از مسائل مهم فرهنگی – اجتماعی ماست. این مسئله هنوز در جامعه ما به طور کامل حل نشده و جایگاه شایسته خود را نیافته است و عملاض د برخی مکان ها مانند دانشگاه ها، محافل و مهمانی های فامیلی یا دوستانه، پارک ها، خیابان ها، خود را بیشتر نشان می دهد.

عامل موثر در کیفیت رابطه دختر و پسر:

رفتارهای انسان و از جمله برخوردهای اجتماعی وی، معمولاض تابع شخصیت اوست. رابطه دختر و پسر هم که نوعی رفتار اجتماعی محسوب می شود، تابع همین عامل است . بنابراین قبل از اینکه معتقد به نفی هرگونه رابطه یا ارتباط بدون مرز بین دختران و پسران نشویم، بهتر است اندکی به واقعیت های موجود پرداخته و این عامل مهم را بررسی نمائیم . بر اساس تعاریف روان شناسی، شخصیت عبارت است از مجموعه منظم، متکامل و نسبتاً ثابت خصایص و رفتارهای بدنی، عقلی و اجتماعی فرد که او را از دیگران مشخص می سازد و موجب سازگاری او با محیط بویژه با محیط اجتماعی می شود.

خلق و خوی

خلق و خوی، یعنی مجموعه صفات روانی انسان که معمولاً در ارتباطات وی با دیگران بروز می کند و مبتنی بر ۲ عامل است: ۱) مزاج و ترکیب بدنی که خود محصول وراثت است ۲) اوضاع و احوال محیطی.

ویژگی مهم انسان این است که علی رغم تاثیر پذیری از محیط و وراثت از قدرت اختیار بهره مند است و انسان ها، هرگز مغلوب صرف محیط و وراثت نخواهند شد. بلکه همواره ، دارای اختیار بوده و انتخا راه صحیح یا خطا به دست آنهاست. خداوند راه را به انسان نشان می دهد ولی انتخاب را صحیح و در نتیجه شاکر بودن و یا گزینش راه خطا و ناسپاسی به دست خود انسان است.

تاثیر شخصیت در تعاملات اجتماعی دختر و پسر:

رابطه بین دختر و پسر، نوعی تعامل اجتماعی محسوب یم شود که از شخصیت فرد نشدت می گیرد . مبانی شخصیت قابل یادگیری و اصلاح هستند.

نیت که یکی از عناصر تشکیل دهنده شخصیت است، محصول حالات نفسانی می باشد و این حالات از طریق ریاضت ها و تفکرات بسیار دقیق و تلاش های فراوان قابل کنترل است. نیت بر اعمال ظاهری انسان برتری دارد، چون از امور قلبی بوده و از مردم پنهان است، بناراین ریابه آن راه ندارد بر خلاف اعمال ظاهری انسان که محتمل ریاست. خلق و خوی نیز به عنوان یکی از مبانی شخصیت، گرچه تابع وراثت و محیط است ولی با توجه به قدرت اراده و اختیارف قابل کنترل و اصلاح می باشد. یعنی انسان می تواند عوامل وراثتی خود را تحت کنترل درآورد و یا سرعت محیط اثر گذاشته و تسلیم آن نشود. نیازها به عنوان یکی از پایه های شخصیت، گرچه بعضاً غیر اکتسابی اند ولی به هر حال نحوه برخورد و ارضای آنها، امری قابل کنترل است. مثلاً دختر یا پسری که فقط به نیازهای جسمی و فیزیولوژیکی خود فکر می کند، در رابطه با جنس مخالف، این معیارف تعیین کننده رفتار است و بنابراین به هر کس که بتواند این نیاز او را برطرف کند، گرایش می یابد و تنها در همین بعد برای او ارزش قائل است . ولی اگر نیاز روانی را به عنوان نیاز مهم خویش، تلقی کند- گرچه دارای نیاز جسمانی هم هست – در برخورد با جنس مخالف، سعی می کند تا رفتاری جامعه پسند و قابل تحسین از خود نشان دهد تا بتواند نزد طرف مقابل، جایگاه ویژه ای، بیابد.

– برخی از عوامل موثر در رفتارهای نامطلوب:

گرچه عوامل بوجود آورنده برخوردهای نامطلوب بین دختر و پسر متعددند، ولی به طور کلی این عوامل را به ۳ دسته می توان تقسیم کرد:۱) شخصیت رشد نیافته جوان، ۲) شیوه برخورد خانواده ۳) روش برخورد جامعه .

– شخصیت رشد نیافته جوان :

اگر شخصیت انسان از آغاز کودکی و نوجوانی در جهت صحیح رشد نکند در دوران جوانی و به ویژه در تعاملات اجتماعی خود دچار خطا می شود. پرورش عقل و جهت دهی صحیح به شهوات امری نیست که یک شبه حاصل شود بلکه نیاز به تمرین و ممارست فراوانی دارد و در این راستا نقش مهم والدین در دوران کودکی و نقش جامعه و دوستان در دوره نوجوانی و جوانی انکار ناپذیر است.

– شیوه برخورد خانواده با جوان:

برخورد خانواده، یکی از مهم ترین عوامل موثر در تعاملات اجتماعی دختران و پسران جوان محسوب می شود. یکی از نکات مهم در زمینه تربیت اجتماعی آماده ساختن فرزندان برای برخورد مناسب با جنس مخالف است. زیرا ما نه می توانیم فرزندانمان را به گونه ایی تربیت کنیم که از هر جنس مخالفی بگریزند و خود را مخفی کنند و نه می توانیم آنها را به حال خود رها کرده و منتظر باشیم تا خود، مسائل زندگی را در اجتماع بیاموزند. بنابراین ارائه یک تصویر روشن از نحوه برخورد با جنس مخالف امری ضروری به نظر می رسد و ارائه این تصویر جز با شناخت صحیح از الگوی مناسب رفتار اجتماعی، امکان ندارد.

– روش صحیح برخورد خانواده با جوان :

یکی از وظایف مهم اولیا در تربیت جوانان این است که در فرصت های مناسب، واقعیت روحی و رفتاری جنس مخالف و کیفیت برخورد با آن را رای فرزندانشان توضیح دهند. کیفیت این آموزش در سنین کودکی، دبستانی، نوجوانی و جوانی با هم متفاوت است. در این مرحله از هرگونه افراط و تفریطی باید خودداری شود. در ذهن جوان نباید، این مفهوم شکل بگیرد که دختر یعنی موجودی مقید، محدود و پسر یعنی موجودی آزاد و قدرتمند و سلطه گر.

– شیوه برخورد اجتماع با جوان :

افراد جامعه باید به دیده احترام به جوان بنگرند و از لغزش های او چشم پوشی نمایند و به جای تحقیر و سرزنش کردن و به رخ کشیدن مداوم خطاهایشان، با او رخوردی بزرگوارانه داشته باشند زیرا در این صورت جوان به دنبال جبران خطاهای خود خواهد رفت . بزرگ کردن خطاهای جوان و مطرح کردن آن در جمع، موجب سرکوبی شخصیت وی شده و او چون خود را فردی خطا کار مطالعه یابد از ادامه لغزش باکسی نخواهد داشت و این امر هم برای او و هم برای جامعه، آسیب های جدی به دنبال دارد. از طرف دیگر باید توجه داشت اجتماعی که به جوانان پاک و مومن، کمتر بها می دهد و شرایط و زمینه را برای جولان و ابراز وجود جوانان نا اهل فراهم می کند، قطعاً در نفی ارزشها و رشد و ترویج ضد ارزش ها نقش عمده ایی ایفا می کند. برخی از این مصادیق عبارتند از ترویج روابط دوستی بین دختر و پسر همراه با خنده و شوخی و بدون رعایت حریم در قالب هنر، سینما، ترویج مصرف گرایی، تجمل پرستی و ازدواج های پر زرق و برق و تشریفاتی که همه اینها در اعماق روح جوان اثرات نامطلوب و پایداری از خود به جا می گذارد.

برخوردهای بین دختر و پسر انواعی دارد که عبارتست از : ۱) برخورد مبتنی بر شرم و خجالت افراطی ۲) برخورد هیجان زده ۳) برخورد خشک و محدود ۴) برخورد مبتنی بر پرخاشگری ۵) برخورد غیر عادی و نسنجیده ۶) برخورد کاملاً آزاد و بدون محدودیت ۷) برخورد مبتنی بر احترام و رعایت حدود شرعی و عرضی

– مکالمه و گفتگوی دختر و پسر :

با توجه به جمعیت جوان کشور ما و حضور فعال اکثر جوانان در عرصه های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی، کفتگو بین دختران و پسران امری اجتناب ناپذیر به شمار می رود. زیرا جامعه مشکل از مردان و زنان است و خداوند هم از آغاز خلقت این دو را با هم و در کنار هم خلق کرده، بنابراین هرگز نمی توان جامعه را به دو بخش کاملاض مجزا و مختص مردان و زنانف تقسیم کرد. بر این اساس، اگاهی از شیوه های صحیح سخن گفتن و معیارها و مرزهای آن، امری ضروری است. الگویی که قرآن ارائه می دهد، دختر و پسر جوانی هستند که در حد ضرورت با هم سخن می گویند، ولی در ملاقاتشان به جای کلمات طولانی و مهیج و وسوسه انگیز در کمال حیا و عفت و با کوتاه ترین و متین ترین الفاظ، سخن می گویند و در واقع مانع ایجاد زمینه های فساد و لغزشف می شوند. با توجه به اینکه جوانان بیشتر در معرض وسوسه های شیطانی هستند، بهتر است از گفتگوهای غیر ضروری با یکدیگر، پرهیز کنند تا زمینه ارتباط ناسالم فراهم نشود. چنانکه علی (اطلاعات) هم این نکته را در زندگی مراعات می کردند. در اسلام منع مطلق برای گفتگوی بین دختر و پسر وجود ندارد و آنها باش رایط زیر مجاز به صحبت کردن با یکدیگر هستند.

– هر دو طرف از مکالمات غیر ضروری بپرهیزند – کنترل انگیزه های درونی – کنترل لحن کلام و صدا به هر حال مردان به شرط اینکه، به گناه آلود نشوند و قصد لذت نداشته باشند می توانند با خانم ها سخن بگویند و زنان نیز به شرط اینکه صدای خود را نازک نکنند و قصد لذت نداشته و خوف انگیزی نداشته باشد می توان با مردان سخن بگویند.

فرهنگ پذیری و رشد روانی – اجتماعی جوانان

فرهنگ مجموعه پیچیده ای است که شامل معارف، معتقدات، هنرها، صنایع، تکنیک ها، اخلاق ، قوانین، مطمئن و بالاخره تمام عادات و رفتار و ضوابطی است که انسان به عنوان عضو جامعه آن را از جامعه خود فرا می گیرد و در قبال آن جامعه تعهداتی به عهده دارد. از دید یونسکو، فرهنگ کلیت تامی از ویژگی های معنوی، مادی، فکری و احساس است که یک گروه اجتماعی را مشخص می کند، فرهنگ نه تنها هنر و ادبیات را در بر می گیرد بلکه شامل آئین های زندگی، حقوق اساسی نوع بشر، نظام های ارزشی، سنتها و باورهاست.

در هیچ جامعه ای عناصر فرهنگی درون ساز نمی شوند. مگر در مرحله ای که اجزای سیستم بتواند همنوای گروهی را پدیدار نمایند. همنوایی گروهی دارای مراتبی است که می توان آن را به دو مرتبه ساده و صوری و مرتبه پیچیده و ژرف تقسیم نموده مرتبه ابتدایی آن را جامعه شناسان جامعه پذیری و مرحله بعدی که درونی سازی فرهنگی است را فرهنگ پذیری خوانده اند. جامعه پذیری همنوایی فرد است با هنجارهای گروهی، هر یک از اعضای جدید گروه به حکم جامعه پذیری رفتار خود را موافق مقتضیات گروه در می اورد بنابراین جامعه پذیری جریانی است که خود را عملاً با زندگی گروهی همساز می کند. فرد جامعه پذیر کسی است که بر اثر همنوا شدن با هنجارهای گروهی، وظایف گروهی را پذیرفته و راههای همکاری را شناخته و بدین سبب دارای رفتاری گروه پسند شده است . حال اگر خرده نظامهای یک جامعه به قدری با یکدیگر هماهنگ باشند که بتوانند منویات سیستمی یک جامعه را دقیقاً و به طور مداوم درونی سازی نمایند، افراد جامعه از مشابهت های فراوانی برخوردار خواهند شد. به این جریان که افراد را عمیقاً و از جهات گوناگون با هنجارهای اجتماعی سازگار می گرداند فرهنگ پذیری گویند.

روابط عاطفی- انسانی

هر چند تا ابتدای قرن نوزدهم آنچه بیشتر در مورد انسان بنا به مقتضیات بیشتر در مورد انسان بنا به مقتضیات نیازی زمان مدنظر قرار می گرفت ویژگی های جسمانی انسانها بود، اما پس از کشفیات تجربی گسترده در این دوره ، پیچیده شدن روابط اجتماعی جوامع و آسودگی نسبی انسان از ساختارهای شرایط تجربی بقا، دیدگاه انسان اندیشمند را به منظم دیگر که همانا رشد روحی، روانی و عاطفی بود رهنمون ساخت، اینکه چگونه انسانها روابط عاطفی انسانی خود را تنظیم می کنند و در قرن نوزدهم علوم انسانی به شکل پویا و گسترده شکل گرفت، انسان موضوع مطالعه شد و کنجکاوی دانشمندان در شناخت منشأ تغییر و تحول انسانی از نظر جسمانی روانی، نهادهای اقتصادی خانوادگی، دینی و انسانی مدنظر قرار گرفت.

یکی از سوالات بسیار ژرف و اساسی برای نظریه پردازان آن بود که رشد رانی – اجتماعی شخصیتی انسانها از ابتدای حیات چگونه است و پارامترهای اجتماعی چگونه تأثیراتی به آن دارند.

اگر شاخص جوانی را به طور نسبی مبتنیبر فرهنگ سالهای ۱۷ تا ۳۰ سالگی بدانیم و آن را مصادف با بلوغ کامل و افزون شدن نیازهای گوناگون و الزامات متنوعی همچون پذیرش مسئولیت ، عضویت در اجتماع و به طور کلی با برجا شدن عامل انگیزشی «خود» بدانیم اید چگونگی مراحل رشد را مخصوصاً در زمینه های روحی، روانی، عاطفی این دوران بیشتر مدنظر قرار دهیم.

پیش شرطهای تکوین فرهنگ پذیری جوامع

صاحبنظران در حوزه روانشناسی اجتماعی معتقدند برای تکوین جامعه پذیری و فرهنگ پذیری در جوامع، باید موارد زیر مدنظر قرار داده شود:

(۱) در دوران جوانی اگر جاذبه های همسان سازی به مدد آژانس های جامعه پذیری صورت پذیرفته باشد سیل خروشان نیازهای گسترده و بالقوه های تحریک شده انسانی هدایت پذیر بوده، وجدان جسی در مسیر زندگی اجتماعی غالباً به طور نسبی رشد پیدا کرده می تواند هدایتگر خواهش های بیولوژیک و تظاهرات همگانی به سوی راههای قابل قبول جامعه باشند.

(۲) از نوجوانی به افراد توانایی برخورد با مسائل، آموزش داده شود که از واقعیات برداشتی عینی و خارج از خیال پروری و تحلیل داشته باشند.

(۳) به افراد عزت نفس و توکل تعلیم داده شود که از خود خواهی های کاذب و از رقابت پاراگراف بیش از حد بر حذر باشند.

(۴) آموزش آرامش روایی از دوران نوجوانی و اینکه پرخاشگری ها و خصومت ها را حتی الامکان کنترل کنند.

(۵) دایره اهداف را به طور معقول با محدوده فرصت ها و توانائیها و ظرفیت های خود از وران کودکی مشخص نمایند.

(۶) ایستادگی در برابر مسائل و مصائب از ارکان اصلی رویارویی فرد با جامعه است از این رو از طریق آموزش خانواده و نهادهای آموزشی باید از کودکی افراد از یک قدرت انعطاف و انطباق در برابر مشکلات برخوردا شوند.

اریکسون یکی از نظریه پردازانی بود که طرح کلی مراحل روانی، اجتماعی (جدول یک) را از ابتدای حیات تدوین و تنظیم نمود که به وسیله لورنس المن و دنیس جافی به تفصیل عنوان گردید و برای هر دوره وظایف خاص روحی روانی، اجتماعی در نظر گرفت.

بنابراین اگر نظامهای اجتماعی به مدد آژانس های جامعه پذیری و نهادهای وابسته همچون خانواده ، آموزش و پرورش ، گروهی در یک حرکت تکمیلی بتوانند هدایتگر نیازهای نوجوانان و جوانان باشند می توان انتظار داشت با پویایی فرهنگ پذیری همه جانبه جوانانی با رشد همگون روانی – اجتماعی تربیت نمود، جوانانی که بتوانند. با واقعیات، مشکلات و معضلات، به طور واقع بینانه برخورد نمایند و همواره با امید، توکل، شادابی و پیوستگی به ذات احدیث متعالی و با نشاط در نظر گرفتن آینده ای درخشان و به فول الکس اینکس با تجهیز به نیروی علم و آگاهی و ایمان ، جوانان آمادگی لازم برای آزمون شیه های نو، آمادگی برای اظهار عقیده، وقت شناس، توجه بیشتر به طرح ریزی، سازمان دادن و کارائی و نهایتاً ایمان به عدالت برای همگان جهت زندگی بهتر را پیدا می کنند.

می گویند: «دندان سالم فهرست بندی روز از خودش می پرسد که این دندان فاسد چه کرده که دورش را طلا گرفته اند؟»

وقتی جوان امروز می بیند کارکرد سالم و صادقانه اش برای او یک زندگی بالنسبه متعادلی را همراه نمی آورد ولی آن فرد مفسده انگیز فاسد که در … کار می کند مانند آن دندان فاصد دورش را طلا گرفته اند و در عرض چند روز به چند صد هزار دلار دست پیدا می کند که عددش برای این جوان شگفت آور است، شما منتظرید که او به چه معدلی دست بیابد؟ من روان شناس، آسیب شناس چقدر روی او کار کنم که باز هم صبر و توکل داشته باشد. پایه های اعتقادیش را قویتر کند و … !

وظیفه مسئولان

توجه کنید که در آشفته بازار امروز شهر تهران روان شناسان نمی توانند معجزه کنند. وقتی یک پسر ۲۴ ساله دانشجو معجزه کنند. وقتی یک پسر ۲۴ ساله دانشجو مراجعه می کند . و می گوید: «آقای دکتر سال آخر دانشگاهم، دغدغه جنسی بالایی دارم ، توان مالی ندارم امکان ازدواج در شرایط فعلی کشور وجود ندارد، وقتی به خیابان می آیم این شلوارهای آستین کوتاه خانمها که یک وجب از مچ پایشان بالاتر رفته است و … تحت فشارم قرار می دهد، چه کنم ؟

شما چه می گویید؟ چقدر بگوین توکل، روزه، عبادت؟ اینها کارکرد خود را از دست داده اند وقتی من موعظه گر ۱۵ یا ۲۰ سال از ازدواجم گذشته است اگر هم بگویم شعار است و بردل آن جوان نمی نشیند. در حوادث اخیر کشور آمار نشان داد که عصیانگریها مربوط به جوانان مجرد- پسر یا دختر- بود، زیرا مجردها از روحیه عصیانگری و پرخاشگری بالایی برخوردارند و چون خواسته ای صنفی دارند که معمولاً مخاطب هم ندارد، این را در قالب سیاسی بیان می کنند. در حالی که اگر در ریشه های فکری و اندیشه فرد وارد شوید مشاهده می کنید که این یک خواسته صنفی مربوط به خودش را مطرح می کند، اما چون مجرد است راه بروز آن را روشی پرخاشگرانه انتخاب کرده، لذا زمینه ی سیاسی یافته است . بسیاری از اتفاقات در کشور ما ریشه اش از اینجاست که متأسفانه مورد استفاده دشمنان قرار گرفته و به خواسته ها نسل جوان ایران اسلامی مارک سیاسی زده اند. در حالی که واقعیت به گونه ی دیگری است .

توصیه هایی به والدین

۱- به جوانها پیله نکنید: معمولاً جوان از سن دوم راهنمایی زیر ذره بین خانواده قرار می گیرد، به حدی که والدین اقدام به گشتن کیف و کتابش می کنند؛ این یکی از خطاهای عمده است. والدین که بازرس نیستند، به دلیل همان حدیث «أن الانسان حریص الی ما منبع» (انسان به آنچه که منع شود، حریص می گردد) یعنی هرچه شما بیشتر می گردید، او عمیق تر پنهان می کند.

۲- هسته تبلور: اصطلاحی است که ما داریم: شما برای ساختن شاخه نبات منظم چند وجهی هر چه آب و شکر را بجوشانید پولکی می شود ولی شاخه نبات نمی گردد؛ زیرا به یک پدیده – نخ – نیاز است تا آب و شکر اشباع شده حول محور آن نخ تبلور پیدا کنند. والدین نیز از نظر ما همان نخ شاخه نبات هستند که باید طوری رفتار کنند تا فرزندان حول محور افکار آنها متبلور شوند. پدر و مادری که خودشان درگیری دارند، چطور می توانند الگوی مناسبی برای فرزندشان باشند؟

۳- یکی شدن حرف و عمل : می دانید چرا فرزندتان به حرف شما گوش نمی کند؛ زیرا بین حرفها و عملتان تناقض می بیند. چقدر مولانا زبا می گوید که :

چون شود اندیشه قومی خراب

ناسره گردد بدستش سیم ناب

میرد اندر سینه اش قلب سلیم

در نگاه او کج آید مستقیم

پس نخستین بایدش تطهیر فکر

بعد از آن آسان شود تعمیر فکر

والدین ابتدا باید افکارشان را تطهیر و نظراتشان را یکی کنند تا بتوانند مشاور خوبی برای ازدواج فرزندانشان باشند.

مشکل والدین ما این است که دچار افراط یا تفریط هستند. در روان شناسی ما می گوییم: تربیت سه دختر برابر است با تربیت یک پسر. ما به حول وقوه الهی و برکت زن ارزشمند و عفیف جامعه شرقی خودمان، بهترین دختران را داریم .

دختران جامعه ما هیچ کدام آغاز گر فساد و خلاف نبوده اند، مگر از روی جهالت، فقر، فقر فرهنگی حاکم بر خانه، اختلافات خانوادگی، مداخلات بیش از حد پدر و مادر و …

والدین باید بدانند اگر به استقلال فرزندانشان بها بدهند، اگر مرتب به اتاق فرزندشان سر نکشند و او را کنترل مستقیم نکنند، اگر روزی پسری به دخترشان اظهار علاقه کند، او می آید و با صدای بلند و رغبت می گوید: «مامان امروز پسری این طور گفت، دلم می خواهد تو هم او را ببینی و نظرت را به من بدهی.» ای کاش! جامعه ما به این حد برسد و به این نقطه عطف که دختران ما مادرشان را دوست خود بدانند.

وظیفه آموزش و پرورش

در یکی از مدارس فرانسه دیدم، وقتی دانش آموزان وارد مدرسه می شدند قبل از آنکه وارد کلاس بشوند، اجباری به دستشویی می رفتند- پسر و دختر- کارت رایانه ای را می زدند و بعد ادرار می کردند. مقداری از ادرار روی دستگاه کروماتوگرام ریخته می شد و اطلاعات از طریق این دستگاه به مانیتور دفتر مدیر مدرسه منتقل می گشت. وقتی معلم می خواست سر کلاس برود مدیر می گفت : «آقای فلانی دانش آموز «ط» امروز گلوکز ادرارش پایین بود، گرسنه است برایش یک کیک ببر. یا دانش آموز «ظ» آدرنالین ادراریش خیلی بالا بود، دچار اضطراب و استرس است احتمالاً والدینش دیشب درگیری داشتند؛ امروز اصلاً از او درس نپرسید.»

یعنی با تجزیه و تحلیل ادرار بچه شیوه برخورد با او را مشخص می کرد. ما چنین ابزاری که در اختیار نداریم ولی از رنگ پریدگی فرزندمان می توانیم متوجه تغییر روحیات او بشویم و رفتاری مناسب با آن روحیات داشته باشیم.

شما دوست باشید تا نامحرم او را نرباید!

مادری که به خانه داری و فرزندان دیگر سرگرم است، مادری که شاغل است تا چرخ خانه را همپای پدر بگرداند، مادری که به فکر قمار و دوره های آنچنانی خود است و … وقتی فرزندانشان در کنار آنها احساس تنهایی و غربت کنند با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند. دکتر انوشه در این اره می گوید:

مادران! شما با دختران دوست باشید تا پسر جامعه نتواند او را از شما برباید!

مادران! یکی از مقصران عمده این روابط بی بندوبار دختر و پسر در جامعه، شما هستید!

طوری رفتار کنید که دختران قبل از چهار ماه رابطه با یک پسر، شما را در جریان قرار دهند. در آن صورت فرصت تحقیق و ارتباط منطقی با فرزندتان برای شما محفوظ است.

«من تونی»، از فلاسفه قرن پانزدهم، حرف قشنگی می زند، می گوید:« برای ناخدایی که به بندر مقصد نمی اندیشد، هیچ بادی موافق نیست».

والدینی هم که در رابطه با نظام تربیتی فرزندانشان هدف ندارند و درگیر مسایل روزمره- سایشها و فرسایشهای اخلاقی و عصبی. هستند، بدانند که همواره با فرزندانشان در جهت باد مخالف برخورد می کنند و اصلاً نمی شناسند که اینها «کی» هستند! وقتی فرزند ما احساس ناتوانی کرد، سر از اعتیاد به سیگار ، شراب، مواد مخدر و … در می آورد. او می خواهد لحظه ای فراموش کند که ناتوان است. اکنون ملاحظه می کنید که اینگونه افراد چه باری بر دوش جامعه هستند؟ ما باید ابتدا آنها را به نقطه صفر تربیت برسانیم و تازه کار را روی آنان آغاز کنیم . اگر استقلال، آزادی اندیشه و وحدت گرایی را در فرزندانمان ایجاد کنیم آنان به تعارض می افتند.

استقلال طلبی

سن استقلال طلبی در دختران ۹ سالگی و در پسران ۱۲ سالگی است.

تفاوت های فردی

نگاهی جامعه شناختی به تباین میان دختران و پسران

در قرن نوزدهم، نظریه تکاملی دارویی علاقه علمی برای بررسی تفاوت های جنسیتی را برانگیخت ، نظریه او بیان دشات که جنس تر و ماده از نظر روانی و جسمیف به طور متفاوتی تکامل می یابند که این تفاوت ها نقش مهمی در سازگاری آنها دارد.

تفاوت های جسمی

گذشته از تفاوت های جسمی قابل مشاهده در شکل و اندازه بدن، آیا تفاوت هایی جسمی مهم دیگر بین مردان و زنان وجود دارد؟ در دوران کودکی، پسرها کمی بهتر از دخترها در تکالیف حرکتی هستند، البته دخترها توان بالقوه مساوی برای رقابت با آنان را در ورزش دارند. بعد از بلوغ، پسرها در انجام تکالیف نسبت به دختران سریع تر هستند، بعد از بلوغ ناهمخوانی بین پسران و دختران در بسیاری از این تکالیف مانند ورزش مشهودتر می شود. البته بعضی از این تفاوت ها ناشی از تجارب بیشتری است که پسرها در بازی های رقابتی که مستلزم حفظ تعادل، برش و … کسب می کند سایر تفاوت های موجود مخصوصاً تفاوت در انجام تکالیفی که نیازمند قدرت با توانایی جسمانی خاص است مربوط به عوامل زیستی است.

تفاوت های شناختی

در مطالعات مربوط به تفاوت های شناختی بین زن و مرد پژوهشگران سرعت روی تفاوتهای کلامی ، قضای و توانایی ریاضی تأکید دارند زنان نسبت به مردان در توانایی کلامی که از طریق: تکلم، هجی کردن، کلمات، گنجینه لغات و درک مطلب قابل اندازه گیری است، برتر هستند. با این حال، برخلاف تصور عامه، مردان بیشتر از زنان تصور عامه، مردان بیشتر از زنان پر حرف می باشند، اگرچه در پژوهشی این مطلب نشان داده شد که مردان در تکالیف فضایی مانند تصور ذهنی اشیاء دوباره نسبت به زان برترندف اما صحت این تحقیق از سوی پژوهشگرانی که با این نتایج متقاعد نشده اند زیر سوال است زیرا بافته های آن عموماً بی ثبات و جزیی بودند.

شاید پذیرفته ترین تفاوت شناختی بین زنان و مردان که مورد پذیرش اکثریت قرار گرفته است این باشد که مردان ، به طور متوسط نسبت به زنان در ریاضیات برترند، در تحقیقی که بن یو و ژولین استانلی انجام دادند، پسران در تکالیف ریاضی عملکرد بهتری نسبت به دختران داشتند و آنها این تفاوت را ناشی تر و رانت می دانستند. انتقادات زیادی بر نتیجه این تحقیق وارد شده است، از جمله آن که این تفاوت ممکن است واقعی نبوده و ناشی از علایم کم آن دسته از دخترانی باشد که در تحقیقات بن یو و استانلی شرکت کرده اند یا می تواند ناشی از تجارب کمتر دختران در فعالیت های مرتبط با ریاضی باشد یا می تواند ناشی از هنجارهای فرهنگی باشد که به دختران القاء شده است که ریاضیات موقعیت مناسبی برای پسران است و آنان باید آن را دنبال کنند همچنین پسران در همه موارد، عملکرد بهتری را نشان ندادند، اگرچه پسران نمرات بیشتر در آزمون های پیشرفت ریاضی می آورند اما دختران هم درجات بالاتری در مدارج ریاضی به دست می آورند.

این مسئله ناشی از چیست؟ یکی از فرض ها این است که دختران عملکرد بهتری را در محیط های آشنا مانند کلاس درس نشان می دهند و برعکس، پسران عملکرد بهتری را در موقعیت های جدید مانند آزمون های هنجار شده نشان می دهند.

اگر بین زنان و مردان در زمینه شناخت، تفاوت وجود دارد ولی چه عواملی سبب این اختلاف است، یک عامل ممکن است تفاوت هورمونی باشد، در یک مطالعه، دخترانی که در دوران پیش از تولد تحت سطوح بالای هورمون تستوسترون به صورت غیر عادی قرار گرفته اند، بهتر از سایر دخترها در آمزون های توانایی فضایی عمل می کنند و بیشتر در تکالیف دستگاری فضایی شرکت می کردند تا در تکالیف مربوط به توانایی کلامی فرض دیگر اینکه این تفاوت می تواند ناشی از تفاوت در ساختار مغز باشد.

تفاوت های روانی – اجتماعی

در قرن نزودهم، فرانسیس کالتون خاطر نشان ساخت که ویژگی مهم در شخصیت زن این است که او موجودی دمدمی مزاج، و تودار است.

امروزه این چنین بیاناتی توسط روانشناسان، بی اعتبار و غیر علمی تلقی می شود. اگرچه تحقیقات زیادی تفاوت های موجود در رفتارهای اجتماعی زنان و مردان نشان داده است اما گستره زیست شناختی که بتوان این تفاوت ها را به آن نسبت داد هنوز مبهم است .

زنان به احساسی بودن از نظر عاطفی شهرت دارند، مثلاً زنان بیشتر از مردان همدلی و همدردی می کنند، البته این تفوات بستگی به نحوه اندازه گیری همدلی دارد، وقتی از دختران پرسیده می شود که سطح همدلی خود را بیان کنند، نمره بیشتری از مردان می گیرند ولی هنگامی که میزان همدلی از طریق بررسی برانگیختگی فیزیولوژیک یا رفتار آشکار مورد سنجش قرار می گرفت بین آنان یا مردان تفاوتی دیده نمی شد. شاید این انتظارات اجتماعی که دختران اید حساس تر از پسران باشند منجر به این قضاوت در گزارش آنها شده است . هنجار اجتماعی ممکن است تفاوت هایی در بیان و ابراز هیجانی در زان و مردان ایجاد کند، پسران اکثر هیجانات خود را ابراز نمی کنند در حالی که دختران همسن آنها، تنها هیجاناتی را ابراز نمی کنند که از نظر اجتماعی غیر مقبول است مانند پرخاشگری.

البته هیچ تضمینی قطعی وجود ندارد که این تفاوت ها را صرفاً ناشی از اجتماع پذیری بدانیم.

دختران بیشتر از پسران به همدل بودن و پسران بیشتر از دختران به پرخاشگر بودن شهرت دارند، دوباره این تفاوت نیز بستگی به نحوه اندازه گیری پرخاشگری دارد. پسران پرخاشگر جسمانی (مانند کتک زدن، جنگ، ورزش، جنایت و ….) بیشتری نسبت به دختران نشان می دهند.

اما آنان در پرخاشگری کلامی با هم تفاوتی ندارند. پسران به سلطه گیری اجتماعی شهرت دارند، شواهد دیگر تجارب زندگی را مهم تر از اساس بیولوژیکی در توجیه این تفاوت ها می داند. بعد از دو دهه از اجرای تحقیقات گسترده، این نتیجه حاصل شد که ضرورتی در کارایی بالای تفاوت های جنسیتی برای پیش بینی چگونگی رفتار زنان و مردان وجود ندارد، یعنی در تصمیم گیری در اموری که با موقعیت خاص دانشگاهی و تحصیلی یا شغلی در ارتباط است نباید تحت تأثیر تفاوت های شناختی با رفتار اجتماعی که فرض می شود بین زنان و مردان وجود دارد، بود. اگرچه به طور متوسط، تفاوت های جنسیتی وجود دارند، اما زنان و مردان بیش از آن که با هم متفاوت باشند به هم شبیه اند.

جایگاه اجتماعی جوانان

موقعیت اجتماعی جوانان در همه جا علی رغم پیشینه های اجتماعی و فرهنگی ملی متفاوت، شباهت های خاصی دارد. این شباهت ها، شاید آن قدر هم به ویژگی های فیزیولوژیکی موروثی و ذاتی جوانان مربوط نباشد و بیشتر ناشی از تحولات و روندهای اجتماعی باشد که در سال های اخیر در بسیاری از جوامع معاصر به وقوع پیوسته است. این تحولات و روندها، مشکلات و چالش هایی را صرف نظر از ملیت جوانان، پیش روی آنها قرار می دهد.

یکی از این روندها، کوچک تر شدن خانواده از نظر اندازه و کارکرد آن است. در کشورهای توسعه یافته خانواده به طور کلی از حالت یک واحد تولیدی خارج شده و بسیاری از مسوولیت های خود را در زمینه آموزش جوانان و نگهداری سالمندان از دست داده است .

حتی دیگر نمی توان بقای آن را به عنوان یک نهاد در جامعه مسلم دانست . در جهان سوم نیز چنین روندهایی را می توان ملاحظه کرد. خانواده ها یدگر قادر به تامین همه نازهای جوانان تا سن بلوغ آنان نیستند و سازمان های دولتی، مدارس و دیگر نهادها به تدریج این نقش را از والدین می گیرند.

همزمان در بسیاری از کشورها طی سالهای اخیر شاهد گسترش وسیع نهادهای آموزشی، به ویژه در سطح دبیرستان و دانشگاه بوده ایم. جوانان بیشتری برای دوره های طولانی تر به مدرسه می روند و در رشته هایی تحصیل می کنند که اغلب با علایق اولیه آنان ارتباط نداشته و حتی در بسیاری از کشورها این رشته های تحصیلی با فرصت های شغلی بعد از فارغ التحصیلی نیز مناسبت ندارد. روابط معلم و شاگرد نیز در بیشتر کشورها به کلی مستبدانه است.

اما امروز جوانان چه تحصیلات بالایی داشته باشند و چه دارای تحصیلات پایین باشند و یا اصلاً تحصیلاتی نداشته باشند بیش از گذشتگان خود با آینده ای مبهم روبه رو هستند چون به جای این که دقیقاً مسیر شغلی والدین خود را دنبال کنند مجبورند به جامعه ای که به سرعت در حال تحول است متوسل شوند، تا شغلی برای خود فراهم کنند.

با توجه به لزوم یافتن و انتخاب شغل به جای به ارث بردن بدون دردسر آن ، جوانان در صورتی که خود را در شغلی ببینند که هیچ علاقه ای به آن ندارند و یا اصلاً شغلی پیدا نکنند دچار یاس و ناامیدی می شوند.

روند جهانی دیگری که در بسیاری از کشورها در مقابل جایگاه اجتماعی پایین جوانان وجود دارد ارزش بالایی است که به موقعیت «جوان بودن» داده می شود.

در دنیایی که عقل و تجربه برای ابقا اهمیت کمتری در مقایسه با سازگاری سریع با نوآوری دارد، بزرگسالان تلاش می کنند تا جوان بمانند و حال آن که به آنها که هنوز جوان هستند نیز توصیه می شود که از این موقعیت لذت ببرند. تصویر خاصی از جوانی ، نه فقط به واسطه احترامی که بزرگسالان به جوانان و نسل جوان می گذارند بلکه همچنین از طریق کالاهایی به ویژه در زمینه پوشاک و تفریحات، که برای جذب پول های جوانان و ارائه روش زندگی «جوان» تولید می شود. تبلیغ می گردد این روند«غیر سنتی» برای جوانان، در سطح سترده ای شایع و به صورت استاندارد در آورده شده است و حتی توسط بزرگسالان تقلید می شود. آرمان هایی که صنعت «فرهنگ» فراروی جوانان فراز می دهد تا حدی با کوشش های دولت ها و سازمان های داوطلبی که می کوشند جوانان را به یاسزگاری با عقاید و انگوهای رفتاری ترغیب کنند تا آنان را شهروندانی وظیفه شناس و اعضایی فعال برای گروه های مذهبی و سیاسی و سایر گروه ها بار آورند، در تناقض است .

اکثر دولت ها کوشیده اند تا نوعی سیاست منسجم در مورد جوانان اتخاذ کنند که اقدامات دولت را در زمینه فعالیت خارج از مدرسه با کار سازمان های داوطلب هماهنگ کنند در بسیاری از کشورها سیاست های عمومی در راستای ایجاد امکاناتی برای جوانان است تا از طریق آن جوانان بتوانند از فراغت خود به نحوی «سازنده» استفاده کنند و در بسیاری از کشورهای جهان سوم و سوسیالیست کوشش های ویژه ای برای دخالت دادن جوانان در طرح های توسعه انجام گرفته است.

اغلب سیاست های عمومی جوانان و برنامه های سازمان های داوطلب با واکنش نه چندان مطلوبی از جانب مخاطبان جوان خود روبه رو بوده است . در بسیاری از کشورها، جوانان به جای فعالیت در گروه هایی که از طرف نهادهای حاکم بر جامعه مورد حمایت قرار می گیرند، ترجیح داده اند «سازمان نیافته» باقی بمانند، یا خودشان گروه ها و جنبش هایی را راه اندازی کنند که از نهادهای رسمی حمایت نکنند و حتی دولت و نظم اجتماعی موجود را مورد انتقاد قرار دهد. ساید جوانان هم سعی کرده اند تا به فرهنگ گذشته خودشان برگردند.

در بسیاری از کشورها، در واکنش به این روندهای همانند و جوانان بیشتر و بیشتری به سوی نوعی نگرش انتقادی سنبت به جوامعی که در آن زندگی می کنند،(به ویژه به موقعیت خودشان تمایل پیدا می کنند و ظاهراً دیگر از جایگاه اجتماعی که اغلب به آنها داده می شود، احساس رضایت نمی کند. جایگاهی که از یک سو سنت های به سرعت در حال روال و از سوی دیگر تفکرات مقامات دولتی را مبنی بر این که دولت مدرن باید زندگی جوانان را تنظیم نماید، منعکس می کند.

جوانانی که در نقاط مختلف جهان به طور فزاینده با مسائل و مشکلات مشابهی روبه رو هستند ممکن است به شیوه هایی مشابه واکنش نشان دهند و این امر ، تا اندازه ای در مورد برخی از ولت ها نیز صادق است. دولت هایی که به نظر می رسد به تدریج بهس وی نوعی اتفاق نظر در زمینه جگونگی رفتار با جوانان حرکت می کنند.

زرارد مندل در تحقیقی که ااساً برای یونسکو نوشته شده استدلال کرده است که دقیقاً اصل اتعمار زدایی از کودکان برای حل بحرانی که گریبانگیر جوانان شده، مفید است.

طبق نظر وی ، دو رویداد تاریخی موجب بحران کنونی شده است . رویداد نخست ایجاد جایگاه ویژه برای جوانان، به علت کنار نهادن آنان از زندگی اقتصادی و اجتماعی، باقی ماندن ذهنیت «بچه گانه» جوانان و همچنین انزوای آنان در نهادهای آموزشی است. در مدارسی که در ان جوانان ( و به طور روز افزون زرگسالان)، زیادی گرد هم جمع می شوند به تدریج هویت طبقاتی مجزای، همانند آنچه کارگران در کارخانه ها برای خود ایجاد می کنند، در بین جوانان شکل می گیرد.

مندل معتقد است آنچه که تاکنون مانع از آن شده است که جوانان به یک طبقه اجتماعی واقعی مدل شوند، وابستگی جوانان به بزرگترها و این تصور بوده است که هدف اصلی جوانان در زندگی آن است که بیاموزند چگونه یک بزرگسال شوند. اما در این بین، اقتدار بزرگتر نیز تضعیف شده است. دیگر، بزرگترها به عنوان الگو کمتر در نظر گرفته می شوند. مندل پیشنهاد می کند که جوانان باید به عنوان یک طبقه نه از لحاظ سنی، بلکه طبقه ای متشکل از کلیه افراد که در نهادهای آموزشی مشغول هستند، به رسمیت شناخته شوند. جوانان ممکن است نیازمند و یا قادر به پذیرش مسوولیتی بیش از آنچه که در حال حاضر به آنان داده می شود، باشند و همچنین این مطلب که این مساله می تواند به کاهش مساله و مشکلاتی که در میان جوانان و جامعه بزرگسلالان بروز می کند، کمک کند، نکته ای است که برای بسیاری از جنبش های معار، در جهت اصلاح آموزشی اساسی است.

حقوق و مسوولیت های جوانان

ممکن است جوانی به عنوان دوره ای در نظر گرفته شود که در خلال آن شخص حقوق و مسوولیت های یک فرد بزرگسال را کب می کند، و در عین حال وضعیت حمایت و وابستگی دوران کودکی خود را از دست می دهد، قوانینی که در کشورهای مختلف برای تنظیم این فرآیند وضع می شود، منعکس کننده نظر دولت ها در ارتباط با نحوه و زمان انجام این تغییرات و تا حدودی بیانگر وضعیت زندگی جوانان در سنین مختلف است. مطالعه ای که در سال ۱۹۷۷ بر روی اسناد تهیه شده از سوی مجمع جهانی جوانان و فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک و نیز پاسخ های داده شده به پرسش نامه ها از سوی بیست کشور مختلف انجام شد، ما را با برخی تفاوت ها در وضعیت جوانان در نقاط مختلف جهان آشنا می کند.

از طریق قوانین کشورهای پیشرفته، می توان دریافت که بسیاری از جوامع مدرن امروزی، این عقیده زا تصدیق می کنند، که انتقال به موقعیت بزرگسالی، فرایندی تدریجی است که طی آن، جوانان ممکن است حقوق معینی را در بعضی زمینه ها، پیش از دستیابی به حقوق مشابه در سایر زمینه ها به دست آورند. در بسیاری از کشورها، یکی از نخستین مسوولیت هایی که انتظار می رود، جوانان بر عهده بگیرند، کارکردن است . در بسیاری از مناطق، حداقل سنی که یک فرد جوان می تواند به طور قانونی استخدام شود، ۱۴ یا ۱۵ سالگی است . در سایر مناطق این سن پایین تر از این مقدار است و کار غیر صنعتی در بسیاری از کشورها، به ویژه اشتغال در درون خانواده، به ندرت تحت پوشش قانون قرار می گیرد.

مسوولیت دیگری که نسبتاً زودتر از دیگر موارد به جوانان واگذار می شود، مسوولیت کیفری است، در پاره ای کشورها، کودکان از سن ۶ تا ۷ سالگی مسوول اعمال خود شناخته می شوند، و از سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی ممکن است به خاطر ارتکاب جرم، مانند بزرگسالان مجازات شوند. با وجود این ، حتی در این کشورها نیز برای خلافکاران جوان، موسسات و مققرات ویژه، بیشتر و بیشتر ایجاد می شود. در کشورهایی نیز در طول مدت محکومیت، با جوانان متخلف به نوعی با ملایمت رفتار می شود، یا این که او را به نزد والدین یا سرپست خود بر می گردانند، یا تحت مراقبت ماموران ویژه، آزادی مشروط قرار می دهند، و یا تسلیم موسسات خیریه، مدارس ویژه و یا زندان های مخصوص بزهکاران جوان می کنند.

اما، حتی اگر جوانان لایق کارکردن در نظر گرفته شوند، و مسوول تخلفات خود باشند، هنوز هم به طور کل صلاحیت اداره زندگی خود را بدون کنترل والدین ندارند. تا این اواخر . در بسیاری از کشورها، معمول بود که تا سن ۲۱ سالگی در مورد محل زندگی، روش زندگی، گذران اوقات فراغت، تحصیلات و مذهب فرزندان، والدین تصمیم گیری کنند. هرچند در یان بین گرایش رو به رشدی وجود دشات که سن قانونی به ۱۸ سالگی تقلیل یابد و به جوانان اجازه داده شود تا در مورد تحصیل، مذهب و برخی گرایش ها، خودشان از سن ۱۴ سالگی تصمیم بگیرند، در حال حاضر در برخی کشورها، از فرزندان سوال می شود که در صورت طلاق، دوست دارند با کدام یک از والدین خود زندگی کنند. از میان حقوق و مسوولیت هایی که به نسبت دیروبه طور معمول پس از احراز شرایط کامل بزرگسالی به نسل جوان داده می شود، یکی هم حق مشارکت سیاسی است. در بسیاری از کشورها، سن قانونی سیاسی، مقارن سن قانونی مدنی است . تا این اواخر، سن متداول حق رای، بیست و یک سالگی بودف اما تعدادی از کشورهای توسعه یافته، در سال های اخیر این سن را تا ۱۸ و ۱۵ سالگی پایین آورده اند.

آسیب شناسی روابط دختر و پسر

یکی از مسایلی که در جوامع در حال گذار از جمله ایران در مورد آن مبحث آسیب شناسی وجود دارد، رواط دختر و پسر است. در گذشته این بحث مطرح نبود و کسی هم راجع به آن بحث نمی کرد چون اصل موضوع را قبول نداشتند که بخواهند در مورد آن بحثی داشته باشند ولی هم اکنون در این زمینه همایش برگزار می شود، در مطبوعات مقاله نوشته می شود، در محافل اجتماعی در مورد آن بحث می شود و همه ی اینها نشانه ی این است که جامعه ی ما از حالت سنتی خارج شده و در حال گذار به سوی مدرنیته است، وقتی که راجع به موضوعی صحبت می شود به معنی این است که در پذیرش اصل موضوع مشکلی وجود ندارد و از نظر عرف جامعه مورد قبول قرار گرفته است ولی در فرع آن و چگونگی انجام آن اختلاف نظر وجود دارد که در این میان وظیفه ی رسانه های ارتباط جمعی از جمله مطبوعات این است که با اطلاع رسانی درست و انعکاس نظرات و دیدگاه های مختلف راه درست را به مخاطبان اصلی یعنی جوانان انتقال دهند.

هر دختر و پسری که به سن بلوغ می رسد به طور طبیعی نسبت به جنس مخالف خود جاذبه پیدا می کند. نسبت به او حساس شده و دوست دارد که از طرف جنس مخالف مورد توجه قرار گیرد و رای این منظور هر کاری که از دستش برآید انجام می دهد. در عصر کنونی که وسایل ارتباطی بیش از پیش روابط افراد را آسان کرده است، جوانان که بسیاری از آنان از فناوری جدید نیز بهره مند هستند به طرق مختلف با یکدیگر ارتباط دارند و دیگر جامعه و خانواده نمی تواند ارتباط آنها را محدود کند، از این رو تنها راه این است که این رواط را در قالب مشخص تعریف و به رسمیت بشناسیم، در غیر این صورت به صورتی ناهنجار و غیر قابل کنترل ایجاد مشکل می کند.

دختر و پسری که شاید اولین ارتباط آنها در دنیای مجازی اینترنت اتفاق افتاده باشد و بدون اینکه هرگز همدیگر را دیده باشند و صدای همدیگر را شنیده باشند، به راحتی می توانند در دنیای حقیقی نیز همدیگر را ملاقات کنند و بعد از این ملاقات مشکلات شروع می شود. در صورتی که این ملاقات با ایجاد احساسی توأم باشد و در طرفین نسبت به هم ایجاد علاقه شود، باید آن دو در قالب مشخصی بتوانند با همدیگر ارتباط منطقی داشته باشند، بدون اینکه از حدود اخلاق و عرف جامعه خارج شوند، ولی اگر همچنان این روابط پنهانی انجام شود، احتمال بروز رفتارهای خطر آفرین بیشتر است. در صورتی که اگر این جوان احساس کند که می تواند رابطه ی آزادانه و سالمی را باط رف مودر علاقه ی خود داشته باشند . بدون اینکه دجار مشکل شود بهتر می تواند تصمیم بگیرد ولی اگر این ارتباط همراه با ترس و اضطراب باشد، دختر یا پسر سعی می کند که هرچه سریعتر به صورت قانونی یعن عقد کردن خود را از قید این بیم و هراس رها سازد و ممکن است این شتابزدگی در تصمیم گیری باعث مشکلات بعدی در زندگی از جمله جدایی و طلاق شود که اثرات بسیار مخربی بر روی روحیه ی افراد دارد و در مواردی ممکن است ترمیم این ضربه ی روحی حتی غیر ممکن باشد. در اینکه چگونه به این نتیجه رسیده ایم که بایستی ارتباط جوانان را با یکدیگر به عنوان یک ضرورت قبول کنیم عوامل مختلفی وجود دارد. یکی از این عوامل پیشرفت وسایل ارتباط جمعی است . در گذشته اگر دختر و پسری می خواسند با یکدیگر ارتباط داشته باشند حتماً باید همدیگر را از نزدیک ملاقات می کردند و حتی اگر ارتباط آنها از طریق نامه نگاری بود، باز هم بعضی از موارد ضرورت ارتباط مستقیم پیش می آمد حتی اگر برای رد و بدل شدن نامه ها بود. ولی در حال حاضر با پیشرفت سریع ارتباطات، دیگر چنین مشکلی وجود ندارد و چه بسا دختر و پسری حتی بدون اینکه برای یک بار هم همدیگر را ببینند برای مدت ها که ممکن است این مدت بیش از یک سال هم باشد از طریق چت، تلفن و یا سایت های مختلف اینترنتی با یکدیگر ارتباط داشته باشند که نهایتاً این ارتباط در دنیای مجازی به ارتباط در دنیای حقیقی مبدل می شود. عامل دوم گذشت زمان است . ما هر قدر به عقب بر می گردیم، زندگی سنتی تر می شود و این فقط مختص جامعه ی ما نیست. در جوامع غربی نیز این گونه است.

در چنین جوامعی که اکنون ارتباط دو جنس مخالف به صورت افسار گسیخته درآمده و خیلی از زندگی های زناشویی بدون انجام رماسم عقد و ازدواج است در گذشته ای نه چندان دور حتی طلاق ممنوع بود و دو نفر که با هم ازدواح می کردند حق جدایی از همدیگر را نداشتند.

در جامعه ی خودمان نیز در دهه شصت حتی داشتن ویدئو ممنوع بود در صورتی که در حال حاظر زمینه ی فکری جامعه می رود که حتی ماهواره نیز آزاد شود در حال حاضر نیز اگر قانوناً این وسیله ممنوع است ولی عملاً در سطح وسیعی از جامعه مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که در این قانون بازنگری نشود، تنها نتیجه ی آن سست شدن ارزش قانون و سبک شدن قانون است . با این وضع روابط دختر و پسر در مقطع کنونی حالت گذار از سنت به مدرنیته را طی می کند و بعد از گذشت این زمان که جامعه در مورد آن به حالت ثبات و پایداری رسید دیگر این بحث ها نیز مختومه شده و عرف جامعه با آن کنار می آید.

حال اگر بحث ارتباط دختر و پسر را به صورت منطقی آن قبول کنیم، این روابط چه اندازه می تواند بر روی زندگی ما تاثیر داشته باشد؟ میزان سود و زیان این گونه ارتباطات چه اندازه است؟ آیا دختر و پسری که قبلاً از طرق مختلف با همدیگر ارتباط و آشنایی داشته اند بعد از ازدواج زندگی موفقی دارند؟ نسبت موفقیت این گونه ازدواج ها نسبت به ازدواج های سنتی، چه اندازه است؟ آیا در این گونه ارتباطات مانند ازدواج های سنتی مطرح کردن ازدواج بایستی از جانب پسر باشد و آیا دختری می توان نسبت به پسری ابراز علاقه کند؟ و …

سوالات فوق از جمله مسایلی است که درباره‌ی جواب آنها اختلاف نظر وجود دارد و در این زمینه هنوز جامعه ی در حال گذار ما به نتیجه ی واحدی نرسیده است. با توجه به دیدگاه های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، نقطه ی غالب اغلب آنها و همچنین عرف جامعه بیشتر به سوی آسیب پذیری دختران معطوف است . بیشتر مردم در مباحثی که در زمینه آسیب شناسی دختران و پسران مطرح می شود، بیشتر آسیب ها را متوجه دختران می دانند و حتی بعضی وقت ها صحبت هایی می شود که گویا در این میان پسران هیچ نقشی ندارند و اصلاً آسیبی متوجه آنان نیست. این موضوع حتی مختص به جامعه ی ایران نیست و حالتی جهان شمول دارد یعنی در اغلب جوامع زمانی که بحث آسیب شناسی مطرح است، بیشتر نظرها معطوف آسیب هایی است که متوجه دختران می شود. در ایران به علت فرهنگ سنتی حاکم بر جامعه این دیدگاه شدیدتر است . در بعضی مواقع حتی جرمی را متوجه پسر ندانسته و همه تقصیرها را یکسره بر گردن دخترانی که دیوارشان همیشه کوتاه تر از پسران بوده انداخته و در کارهایی که دختر و پسر هر کدام سهم مساوی داشته اند دختران مواخذه می شوند ولی برای پسران هیچ گونه بازخواستی در نظر گرفته نمی شود، در صورتی که اگر واقع بین باشیم در بحث آسیب شناسی دختر و پسر هر دو به یک اندازه آسیب پذیرند. هر دو ممکن است مرتکب اشتباهاتی شوند، هر دو ممکن است دچار عشق های آتشینی شوند که به خاطر آن دست به هر کاری حتی جنایت بزنند. هر دو ممکن است از خانه فرار کنند و اصولاً جرایمی که بر اثر ارتباط دختر و پسر به وجود می آید در بیشتر موارد دختر و پسر دو کفه ی ترازو هستند که در این بازی به یک نسبت ایفای نقش می کنند و اگر همراه یکی از این دو نباشد دیگری به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد و این دو مکمل یکدیگرند.

موضوع دیگری که در آسیب شناسی روابط دختر و پسر مطرح است این است که اگر پسری به دختری علاقه مند شد، به راحتی می تواند ارزای علاقه کند و حتی اطرافیان نیز او را کمک می کنند که به دختر مورد علاقه اش برسد، ولی اگر این عشق از جانب دختر باشد و دختری به پسری علاقه مند شود، مشکلات زیادی برای او پیش می آید. اگر این دختر بخواهد علاقه ی خود را به پسر مورد نظرش ابراز کند، با مخالفت جامعه و حتی خانواده خود روبرو می شود. عرف جامعه نمی پذیرد که دختری نسبت به پسری ابراز علاقه کند و مثلاً بگوید من مایلم با فلان پسر ازدواج کنم، چرا که چنین امری باعث انگشت نما شدن دختر نگون بخت شده و حتی در صورتی که چنین عشقی منجر به ازدواج هم شود، در زندگی هم ممکن است برای چنین دختری مشکلات زیادی پیش آید . معمولاً مردان جامعه ی ما در دعواهای خانوادگی دنبال نقطه ضعف زنان خود هستند و چنین بهانه ای کافی است تا این دختر برای همیشه سرکوفت همسر خود را تحمل کند که خودت خواستی، پس باید مرا تحمل کنی و با این بهانه همه ی کوتاهی ها و بی مسوویتی های خود را توجیه کند.

اگر دختری که به پسری علاقه مند شود به جهت حفظ متانت خود و جلوگیری از به وجد آمدن مشکلات بعدی در زندگی و به خاطر اینکه بر خلاف عرف جامعه هم رفتار نکرده باشد بهترین راه این است که به طور غیر مستقیم اطرافیان خود را نسبت به علاقه ی خود به پسر مورد نظرش مطلع نماید و خود مستقیماً آن را بر زبان نراند و با سکوتی که نشانه ی رضایت است، خود را از قید سرکوفت های بعدی رها کند. در غیر این صورت یا باید برای همیشه ی عشق خود را در سینه مدفون کند که آن هم باعث به وجود آمدن عقده هایی می شود که گاهی تا پایان عمر انسان را عذاب می دهد و هیچ گاه در زندگی طعم خوشبختی را احساس نمی کند و یا اینکه خودش مستقیماً از پسر مورد علاقه اش خواستگاری کند که البته به نتیجه ی مورد نظری نخواهد رسید.

گرچه در شرایط کنونی بعضی از سنت های قبلی کهنه شده و دیگر مورد قبول نیست، ولی بعضی از آنها هنوز از نظر عرف جامعه ریشه ی قوی و محکمی دارد. مورد اخیر یعنی خویشتن داری دختران در ابراز عشق و علاقه ی درونی شان از جمله ی این موارد است . عرف جامعه چیزی نیست که به راحتی قابل تغییر باشد، ضرب المثلی وجود دارد که می گوید خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شود که اشاره به همین عرف معمول جامعه دارد و شانس پیروزی برای کسی که بخواهد مخالف آن عمل کند خیلی اندک است . موفقیت کسی که بر خلاف عرف جامعه رفتار می کند نسبت به شخصی که خود را با عرف جامعه همراه می کند مانند موفقیت شناگری است که در جهت حرکت رودخانه شنا می کند نسبت به شناگری که می خواهد در خلاف جهت حرکت رودخانه شنا کند.

دانشجویان که از لحاظ داشتن ارتباط میان دختران و پسران در تمامی وران جلودار جامعه ی جوان ما بوده اند، در حال حاضر نیز این موقعیت را رای خود حفظ کرده اندف جامعه ارتباط دو دانشجوی دختر و پسر را که به لحاظ سطح تحصیلی جزو قشر روشنفکر جامعه محسوب می شوند و می توانند تصمیم عاقلانه ای رای آینده ی خود بگیرد پذیرفته است . در گذشته این ارتباط فقط محدود به کلاس های درس بود و اگر خارج از این محدوده و بحث علمی دختر و پسری در بیرون از محوطه ی دانشگاه با همدیگر دارای ارتباط بودند، به زودی این مساله به درون دانشگاه کشیده می شد و برای آنان مشکلات زیادی به وجود می آمدف در حال حاضر این مشکل تا اندازه ای تعدیل شده است و دانشجویان آزادانه تر می توانند با همدیگر در ارتباط باشند.

واضح است که ارتباط دختر و پسر دانشجویی که از لحاظ سطح تحصیلی و رشد فکری به آن اندازه رسیده اند که بتوانند خیر و صلاح خود را تشخیص دهند با دیگر جوانانی که دارای این شرایط نیستند تفاوت فاحشی دارد. در حال حاضر ازدواج های دانشجویی به عنوان یک تجربه ی موفق هر ساله در سطح وسیعی برگزار می شود و با حمایت و پشتیبانی افراد خیر و دولت جوانانی که احساس می کنند می توانند با همدیگر زندگی موفقی داشته باشند ولی به علت محدودیت های مالی قادر به ازدواج نیستند، تشکیل زندگی می دهند و این بهتری نوع ارتباط جوانانی است که به شکلی نوین در حال انجام است .

گرچه چنین امکانی برای همه ی اقشار جامعه فراهم نیست، ولی برنامه ریزان کشور بایستی جوانان را فهرست بندی سمتی هدایت کنند که دو جوان که می خواهند ارتباط سالمی با یکدیگر داشته باشند، این امکان برای آنها فراهم باشد و بدون اینکه در معرض انواع تهمت ها و افتراها قرار گیرند بتوانند راه زندگی آینده ی خود را به دور از تصمیم گیری های شتابزده مشخص کنند.

دختر و پسر به طور غریزی نیروی در درون آنهاست که آنها را به سمت همدیگر سوق می دهد. با پیشرفت علم و تکنولوژی نیز این ارتباطات هر روز تسهیل شده و دستیابی جوانان به همدیگر راحت تر می شود و با مخالفت عده ای ، اصل موضوع تغییری نمی کند. ارتباطات پنهانی و کنترل نشده تبعات و آثار منفی بسیار بیشتری را به همراه دارد در صورتی که اگر این ارتباط معقولانه و با نظارت خانواده باشد ، مسلماً تبعات و مشکلات کمتری برای طرفین پیش می آید و حوادث کنترل نشده ی آن که در حال حاضر به وفور شاهد آن هستیم کاهش پیدا می کند.

خانواده در کنترل رفتار فرزندان و چگونگی ارتباط آنها با همسالان خود مهمترین نقش را دارد. اگر تربیت فرزندان به گونه ای باشد که مثلاً فرزند پسر خانواده در صورتی با دختری ارتباط اینترنتی و یا تلفنی داشت و این ارتباط به علاقه متقابل انجامید بتواند این مساله را به راحتی با والدین خود مطرح کند و از آنها راهنمایی بخواهد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد ، در صورتی که بین فرزندان و والدین فاصله باشد و یک جوان نتواند به راحتی مسایل و مشکلات خود را با پدر و یا مادر مطرح کند، به ناجار به دیگران پناه خواهد برد و در این صورت دیگر خانواده فقط می تواند نقش یک تماشاگر را داشته باشد و در تعیین سرنوشت فرزندان خود کمترین سهم را خواهد داشت . پس اگر ما نسبت به آینده ی فرزندان خود نگران هستیم و دوست داریم سرنوشت و آتیه ی خوبی داشته باشند، بهتر است که رفتارمان با آنها به گونه ای باشد که هر گونه مساله ای که برایشان پیش می آید و هر کدام از فرزندان خانواده با دختر و یا پسری دارای روابط بودند و یا احساس عشق و علاقه ای داشتند بتوانند آن را با نزدیکترین و بهترین دوستان خود یعنی پدر و مادر مطرح کنند و از آنها راهنمایی بخواهند و اگر ما رفتارمان غیر از این باشد، بایستی منتظر عواقب آن نیز باشیم و در آن صورت قط می توانیم بگوییم خود کرده را تدبیر نیست پس تا دیر نشده در رفتار خود نسبت به فرزندانمان تجدید نظر کنیم و با آنها مثل یک دوست و یک همراز باشیم .

تبعیض های خاصی که در جامعه بین دختران و پسران در استفاده از امکانات جامعه وجود دارد و همچنین دیدگاه های سنت گرایانه که برخی خانواده ها بر فرزندان خود اعمال می کنند باعث می شود که گاه جوان برای رهایی از این حالت و یا رای هیجان بخشیدن به این تنهای روابطی پنهانی را خارج از چارچوب عرف جامعه شروع کند که این امر می تواند آسیب های اجتماعی فراوانی را به بار آورد.

موانع ازدواج عاملی در افزایش دوستی های دختران و پسران

یک دانشجوی سال سوم حقوق با انتقاد از فضای حاکم بر روابط دختر و پسر در جامعه می گوید : امر ازدواج مووضعی اجتناب ناپذیر و مورد تأکید شرع و عرف همگان است و پیش زمینه این امر طبیعی لزوماً یک آشنای اولیه بین دختر و پسر است که بهترین بستر برای این آشنایی مراکز مختلف نظیر دانشگاه و محل کار است ولی متاسفانه به دلایل مختلف این مراکز جای خود را به پارک ها خیابان ها و آشنایی های تلفنی داده است .

ورود به یک باره برخی وسایل ارتباط جمعی مانند اینرتنت و ماهواره را به جامعه ایران بدون آمادگی لازم عاملی مهمی در افزایش روابط دختر و پسر می داند و در این زمینه می گوید : ورود اینترنت و ماهواره در خانواده ها زمینه ارتباط دختران و پسران را دو چندان کرد به نحوی که دیگر دختران یا پسران برای ایجاد ارتباط با جنس مخالف خود به زحمت چندانی نمی افتند و در مدت زمان کوتاهی پایه دوستی خود ترا با چندین نفر محکم می کنند.

موانع ازدواج عاملی در کاهش این امر پسندیده در جامعه شده است و در مقابل جوانان برای جبران این خلاء رو به دوستی های تفننی می آورند تا بتوانند تا حدی خود را ارضا کنند.

ارتباط مناسب دختران و پسران در محیط های علمی قابل توجیه است

یک روانشناس ارتباط بین دختران و پسران را متفاوت و بستگی به ویژگی های اجتماعی آنها می داند و معتقد است: در برخی مواقع اتباط مناسب و سازنده بین دختران و پسران بدون در نظر گرفتن محدودیت های خانوادگی و اجتماعی و شرعی در محیط های علمی و فرهنگی قابل توجیه است و مانعی در آن دیده نمی شود.

محیط های داشنگاهی در برخی مواقع ارتباط های نزدیکی را بین دختران و پسران ایجاد می کند که نمی توان آن را باعث به وجود آمدن انحرافات اخلاقی و اجتماعی دانست زیرا ممکن است چنین ارتباطی فقط برای امر یادگیری و کمک درسی صورت گیرید.

همان طور که امکان دارد ارتباط نامناسب و خلاف اصول شرعی دختر و پسر اثرات نامطلوب و فسادهای اخلاقی به همراه داشته باشد ممکن است حتی قطع ارتباط مناسب منجر به پیدایش پیامدهای منفی و غیر قابل جبران شود.

نوع فرهنگ و تفکر ایرانی اجازه روابط خارج از عرف دختران و پسران را نمی دهد و ما چنین روابطی را خاف اصول شرعی و دین خود می دانیم و معتقدیم که این روابط می تواند در آینده فرزندانمان اثرات سویی داشته باشد.

باید تحقیقات عملی و گسترده ای توسط کارشناسان در این ارتباط انجام شود زیرا ممکن است نتایج تحقیقات مفید و یا حتی مخرب تر از آنچه باشد که به نظر می رسد : متأسفانه برخی جوانان گمان می کنند که ارتباط آنها با جنس مخالف خود می تواند منجر به ازدواج آنها شود در صورتی که تمام ارتباط ها میان دختران و پسران به ازدواج نمی انجامد و اگر ازدواجی در این میان صورت گیرد در اکثر مواقع ناموفق خواهد بود اما نمی توان مدعی شد که همیشه این نوع ازدواج ها ناموفق باشد.

جوانان را نباید آنچنان محدود و یارها کرد که باعث آسب پذیری آنان شود بلکه باید آنان را به سوی یک ارتباط سازنده و مفید راهنمایی و هدایت کرد.

باید در مدارس و خانواده آموزش های لازم در خصوص ارتباط درست و شایسته و مطابق اصول شرعی و فقهی بین دختران و پسران صورت بگیرد تا جوانان از آینده ارتباطات خود مطلع شوند.

کم رنگ شدن ارتباط والدین و فرزندان عاملی در گسترش دوستی های مخرب یک کارشناس امور جوانان نیز در این زمینه می گوید: طبق اول دینی و شرعی حریم خاصی باید بین زن و مرد وجود داشته باشد و شرع و اصول فقهی حساسیت زیادی در این زمینه دارد و مردم جامعه ما نیط طبیعتاً بنا سرعت اصول دینی و فقهی موافق این اصول هستند.

اگر امروزه خانواده ها تا حد محدودی نظارت خود را از فرزندان خویش کاهش دهند شرایط نامناسبی در جامعه به وجود خواهد آمد و انحرافات اجتماعی و اخلاقی شدت پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر شدت انحرافات و آزادی عمل در بین جوانانی که در تهران زندگی می کنند بیشتر از شهرستان ها است و این افراد در معرض انرحفات و فساد بیشتری قرار دارند.

نبود دسوتی و ارتباط صمیمی بین فرزندان و والدین باعث شده تا متاسفانه امروزه جوانان دنیای گمشده خود در خانواده را لابلای این روابط پیدا کنند.

بر خلاف عده ای که معتقدن خانواده ها و جامعه محدودیت های شدیدی را برای جوانان ایجاد کرده اند باید بگویم که در حال حاضر قشر محدودی فرزندان خود را محدود می کنند و امروزه خانواده ها محدودیت چندانی برای فرزندان خود اعمال نمی کنند.

ارتقای سطح آگاهی جوانان و خانواده ها نسبت به اصول و عقاید دسنی و مذهبی می تواند نقش مهمی در کنترل رواط دختران و پسران در سطح جامعه داشته باشد .

هشدار جامعه شناسان درباره یک تراژدی پنهان

قرارهای ممنوع دختران و پسران

روانشناس و مشاور خانواده در خصوص رابطه دختران و پسران و تأثیر پذیری آن از ارتباط جوانان با والدین خود می گوید » متأسفانه جا افتادن یک سری سنتهای غلط در خانواده همیشه باعث شده تا روابط نفوذ ناپذیر بین فرزندان و والدین ایجاد شود . آنچه امروز باعث بروز مشکلاتی چون فرر از خانه می شود عدم تفاهم میان فرزندان و والدین است .

وی معتقد است پدر و مادر ها اگر برای نشان دادن قدرت خود در مقابل فرزندانشان به کر برقراری یک رابطه دوستانه با آنها باشند. می توانند بسیاری از مشکلاتی را که امروزه گریبانگیر بسیاری از خانواده هاست، حل کنند.

دختر جوان اگر در خانه با برادر بزرگتر و پدرشن رابطه ای دوستانه داشته باشند هیچگاه به ارتباط با یک پسر غریبه در کوچه و خیابان نمی اندیشند. اما اگر پدر محبت خود را از دختر جوانش تنها به این بهانه که اقتدارش در خانه به خاطر می افتد . دریغ کند، دختر جوان آن محبتی را که از او دریغ شده ، در کوچه و بازار می جوید و حاصل آن چیزی نیست جز همان دوستی های خیابانی که ۶۰ درصد این رابطه ها. فجایع دردناکی مثل خودکشی یا فرار از خانه را به وجود می آورند .

آنچه امروز خانواده برای محکم کردن بنیان خود به آن نیاز دارد برقراری روحیه دوستی در میان اعضای خانواده است .

پدر و مادرها اگر می خواهند جوانانشان به خانه وابسته شوند و جمع خانواده را به جمع دوستان نایاب ترجیح دهندف ناگزیرند زمینه ای برای آنها فراهم کنند تا در خانه احاس آرامش و فعالیت کنند و این زمینه وقتی فراهم می شود که جوان بدون ترس از تحقیر. توهین یا تنبیه . مسائل و مشکلات خود را با والدین در میان بگذارند و در واقع ما باید سعی کنیم روحیه مدارا، در خانواده ها را تقویت کنیم .

خانواده ها باید آموزش ببینند و بدانند که در مقابل کوچکترین خطای جوانان خود، خویشتنداری خود را از دست ندهند و با برخوردهای شتابزده زمینه مشکلات بعدی را فراهم نیاورند.

اما مرز این مدارای خانوادگی در کجاست؟

مشکلات و دردسرها در خانواده قابل طرح هستند اما وقتی جوان پا را از حریم عرف ها بیرون می گذارد و به محیط های ممنوعه وارد می شود آیا هنوز گوش شنوا و دایه ای مدارا گر می توان یافت؟

یک جامعه شناس درباره معاشرت دختران و پسران جوان و عکس العمل والدین می گوید: در تمام فرهنگ ها و جوامع. ارزشهای نسل دوم با ارزشهای والدین تفاوت دارد و گاه در تعارض است. پس طبیعی است که پدر و مادر نتوانند بسیاری از رفتارهای جوانان را تحمل یا تحلیل کنند. وی علت اصلی پنهان کاری جوانان را به عدم قبول پدر و مادرها سرعت می گرداند و می گوید که این تعارض در فرهنگ ما بسیار عمیق است و گاه تراژدی را پدید می آورد.

این جامعه شناس نیاز به معاشرت با جنس مخالف در میان نسل جوان را یک نیاز طبیعی دانست و گفت : والدین باید با مراقبت و نهادینه کردن ارزشهای اخلاقی در جوانان سبب ساز ناهنجاری ها نشوند.

پیش از توصیه به جوانان. باید به خانواده ها آموزش مهارت زندگی و برخورد با جوانان را آموخت. متأسفانه در کشور ما دوستی ها بیمار گونه است و ۸۰ درصد دوستی ها منجر به ضرر و زیان ناکامی و لطمات روانی و اجتماعی به یکی از طرفین معاشرت می شود و به جرأت می توان گفت ۹۰ درصد از آسیب دیدگان دختران جوان بین سنین ۱۸ تا ۲۳ سال هستند. البته این آمار به دخترانی که در محیط اجتماع نیستند و بیشتر وقت خود را در منزل می گذرانند مربوط می شود.

جوانان و تعارض رفتاری

یک جامعه شناس نیز درباره آموزش پنهانکاری هشدار می دهد.

او معتقد است که همه افراد به نوعی به جوانان آموزش پنهانکاری و نهانروشی می دهند و ادامه می دهد: در همه جوامع انسانها بر اساس فرهنگ هنجارها و وجدان جمعی خودشان زیست می کنند و هر پدیده ای در جامعه باید بر اساس ساختار فرهنگی و اجتماعی تحلل شود.

به گفته وی اکثر پدیده های اجتماعی مربوط به ساختهای اجتماعی و فرهنگی هستند. جامعه بر اساس نیازها شکل می گیرد، پس باید به نیازهای جمعی توجه کرد.

این کارشناس مسائل اجتماعی رابطه دختر و پسر را یک نیاز عاطفی روحی و جسمی می داند اما هر جامعه ای به گونه ای خاص با آن برخورد می کند.

وی در خصوص نوع نگاه والدین ایرانی به این رابطه با توجه به رهنگ و رسوم می گوید: ما به روابط دختران و پسران به صورت مجرمانه می نگریم . در یک مکان آموزشی نظیر دانشگاه ها . ناهار خوری و راه پله ها و در کلاس دختران و پسران بطور جداگانه زیست می کنند. اما همین دختر و پسرهای جوان در رستوران های شهر، سینما، پارک و مکان های دیگر با هم هستند.

از طرف دیگر خانواده ها پنهانکاری را به بچه ها آموخته اند. یعنی وقتی دختر و پسر را با هم می بینند، آنها را مورد موأخذه قرار می دهند.

وی معتقد است با این روش جوانان به سمت پنهان کاری می روند. ولی از سوی دیگر دور از چشم پدر و مادر، قانون یا هر مانع دیگری با هم هستند، متأسفانه در جامعه، بین خانواده مدرسه و اجتماع ما تعارض وجود دارد. جوانان امروز تعلیم و تربیت یکسانی در این سه نهاد ندارند و دختران و پسران جوان با تعارض رفتاری رو به رو هستند.

«متأسفانه مسوولان ما زیاده روی می کنند و نمی دانند نیاز جامعه چست. تحول عظیمدر دنیای امروز هم از سویی باعث از هم گسیختن شیرازه سنت ها شده است روابط دو جنسیت دیگر تابع سنت های قدیم نیست».

امروزه دیگر آن فضای سنتی و قدیمی بر کشور و خانواده حاکم نیست ساختار فرهنگ و اجتماع ما به دلیل وجود رسانه های گسترده بین المللی تغییر کرده و نگرش ها متفاوت شده است . جامعه ما آمادگی دارد که بیشتر تحت تأثیر فرهنگ و تکنولوژی کشورهای توسعه یافته قرار گیرد.

در صورتی که در اکثر کشورها، تکنولوژی، فرهنگ را تغییر داده است . ما نتوانستیم ارزشهای خود را حفظ کنیم، از طرفی هم نتوانستیم خود را با تکنولوژی هماهنگ سازیم.

تراژدی ممنوع ادامه دارد

والدین به رفتار خود ادامه می دهند و تراژدی رابطه پنهانی دختران و پسران ادامه دارد.

داستانی بر دامنه که همه بطور رسمی درباره آن سخن می گویند. اما خود بطور غیر رسمی جریان دارد. بحث درباره آن ممنوع نیست اما عمل به آن ممنوع است همه محدود کردن جوانان را محکوم می کنند. اما قاعده محدودیت همچنان بر رفتار با جوانان حاکم است روابطی که هیچ ضابطه ای بر آن حاکم نیست. از اتاق های چت گرفته تا خیابان از میهمانی های دوستانه گرفته تا محیط های کار. از دانشگاه ها گرفته تا ادارات و شرکت ها. صحنه های برخورد و تعامل دختران و پسران هستند.

اولین شعار اهل سیاست وعده آزادی در این زمینه است جامعه شناسان درباره محدود تر شدن این حوزه هشدار می دهند. کارشناسان موضوع را از هراز زاویه می بینند و تحلیل می کنند. اما هنوز «تراژدی ممنوع» روابط دختران و پسران توسط جوانانی وامانده روایت می شود.

اما حتی جسور ترین کارشناسان هم در بحث پیرمون این موضوع پا را از حد کلمات معمول فراتر نمی گذارند. روابط دختر و پسر از تعریف از جوانان و شعار برای آزادی آنان آغاز می شود اما کمتر کسی جرأت می کند یک قدم جلوتر برود و درباره انواع روابط آنان حرف بزند.

شکست تحصیلی بارز ترین عارضه دوستی دختران و پسران

عواطف رشد نایافته و تاثیر ان در یادگیری پیدایش عشق های افلاطونی ناشی از عواطف رشد نایافته (نارس)، تجارب محدود و شناخت های سطحی که از آن به عنوان عشق پاک تعیر می کنند، چنان ابتکار عمل و قدرت تفکر دختران و پسران را متأثر می سازد که از حضور درگیری فعالانه در فرآیند یادگیری محروم می مانند؛ به طوری که این محرومیت، آمادگی آنها را برای یادگیری های جدید کاهش می دهد.

براساس دیدگاه های روان شناختی، حافظه دراز مدت، مخزن دائمی اطلاعات است که انباشته از طرحواره ها و ساخت های شناختی در اتباط با انواع دانش بشری است . محتوای این ساخت های شناختی را دانسته های قبلی و دانش پایه ای افراد تشکیل می دهد که به طور رسمی از سال های اولیه یادگیری های آموزشگاهی، شکل گرفته اند. محتوا وس ازمان طرحواره ها، هم در میان افراد مختلف، هم برای یک نفر در طول زمان تغییر می کند. (گلاور۱ و بروئینگ ، ۱۳۸۰۲)

هر قدر محتوای ساخت های شناختی افراد غنی تر باشد، یعنی دانسته های قبلی ایشان بیشتر و سازمان یافته تر باشد، تعامل مذکور به نحو مطلوب تری انجام می پذیرد و معناداری با کیفیت بالایی ممکن می گردد. پس دانش و اطلاعات جدید، زمانی خیلی ساده آموخته می شود که با ساختارهای با ثبات شناختی که یادگیرنده از پیش در ذهن خود دارد. ارتباط پیدا کند(جویس ۴، ویل ۵، کالهون، ۶، ۱۳۸۲)

خلاصه اینکه یادگیری بدون ادراک، محقق نمی شود. هیچ درکی به وجود نمی آید، مگر اینکه اطلاعات دریافتی معنا پیدا کند و در این زمینه دانش و آموخته های قبلی فرد، کلمه کلیدی معناداری است و پایه یادگیری های جدید او را تشکیل می دهد. (گلاور و برنینگ، ۱۳۸۰)

با توجه به ماهیت و مکانیسم یادگیری، هر فراگیری می بایست به طوری مستمر در جهت هر چه غنی تر ساختن دانش پایه خود در مورد تمامی دروس و تحقق یادگیری های معنادار تلاش کند و مسلم است که این امر تنها با داشتن هدفمندی بالا، شفاف و نیز فکری فعال و تمرکزی قابل توجه ممکن می شود. در این مسیر به نظر می رسد

یکی از عوامل مختلف کننده تمرکز حواس جوان، گرایش های عاطفی آنها به جنس مخالف باشد. پس شایسته و بایسته است که هر جوانی به طور عاقلانه و منطقی در مورد تبعات آسیب زای وابستگی های عاطفی و تعلقات خاطر به غیر هم جنس، در این سال های حساس و سرنوشت ساز زندگی خود، تعمق و تامل کند و ساده اندیشانه فرصت های طلایی و حیاتی این دوره فعال و سرشار از انرژی را هدر ندهد، زیرا جبران آن بسیار مشکل و گاه امکان ناپذیر است . تجربه نشان داده است که درگیر شدن جوان در این مسأله و دامن زدن او به این عواطف و احساسات فلج کننده، تمام جوانب زندگی وی را تحت الشعاع خود قرار می دهد، انرژی زیادی را از او می گیرد و افکار و توانمندی هایش را چنان متاثر می سازد که او دیگر قادر نیست به تحلیل و پردازش مسایلی بپردازد که از اولویت و اهمیت بالاتری برخوردارند. یعنی به جرأت می توان گفت که در چنین مواقعی جوان به گونه ای دچار کود ذهنی می شود که حتی به دنبال ۵ تا ۱۰ دقیقه مکالمه تلفنی یا حضوری با جنس مخالف، بقیه ساعات ارزشمند روزانه خود را برای پردازش و مرور و تکرار جملات و کلماتی که در آن مدت کوتاه ادا شده است، اختصاص می دهد و این همان قفل شدن ذهن و تمرکز افکار و حواس بر موضوع خاص است که مقطعی و زودگذر است و بر پایه های عقلی و اخلاقی استوار نیست. عدم توانایی جوان در پرداختن به مسایل اساسی و حیاتی، رای کسب تجارب موفق تحصیل، اجتماعی و … قدرت عمل وی را در رقم زدن آینده تحصیلی – شغلی درخشان و در خور شایستگی ها و توانمندی های ذاتی اش محدود می کند.

بناراین به دنبال چند دوره (ترم تحصیلی) درگیری در این مسایل، محتوا و سازمان یافتگی ساخت های شناختی جوان در ارتباط با انواع موضوعات درسی تحلیل می رود و وی آمادگی لازم برای یادگیری مطالب جدید را از دست می دهد. به طوری که به مرور زمان دچار افت و شکست تحصیلی شده، از کسب تجربه موفق در تحصیل عاجز می گردد. عدم توانایی او در یادگیری، به علت تلاش و تمرکز ناکافی، ضعف دانش پایه ای، عدم بهره مندی او از تقویت های کلامی و رفتاری معلم و مدرسه و سرزنش و تحقیر والدین و …، پارامترهای اعتماد به نفس و عزت نفس وی را خدشه دار می سازد و ممکن است اینها سبب شوند که او به سطوح پایینی از رشد اخلاقی و تحصیلی رضایت دهد.

زیرا در این شرایط او دیگر تصویر شایسته ای نسبت به خود در ذهن ندارد و این زنگ خطرهای است برای خانواده ها و جامعه رو به توسعه ما که سرمایه های ان ، یعنی جوانانی که انتظار می رود فکر و عملشان در این دنیای متحول و متغیر ، آینده ساز این مرز و بوم باشد و به مدارج عالی علمی و اخلاقی دست یابند، این چنین زایل گردند. پژوهش های انجام شده در این زمینه نتایج تحقیقات و مطالعات (ماسن ۷ و همکاران، ؛ ۱۳۸۰ کریمی نیا، ۱۳۸۰۴ سلطانی فتوت، ۱۳۷۹ عصاره، ۱۳۷۸ شرفی، ۱۳۷۴ احمدی، ۱۳۷۲) نشان دهنده این مساله است که دامنه تاثیر پذیری و اسیب پذیری روابط غیر اخلاقی و کوچه و خیابانی برای نسل جوان ( به خصوص دختران)، بسیار گسترده سات . یعنی این گنه روابط، بیشتر از پسران پایه های زندگی روانی، خانوادگی و تحصیلی دختران را متزلزل می کند.

در پژوهشی با عنوان بررسی علل تشدید گرایش و برقراری رابطه با غیر همجنس از دیدگاه دانش آموزان سال های سوم و چهارم متوسطه این نتایج حاصل آمد الف) حدود ۰۴۵/۰ پاسخ دهندگان دارای رابطه با غیر همجنس بوده اند. ب) مهمترین عوامل تشدید گرایش و ایجاد رابطه با غیر همجنس عبارت اند از، عدم پایبندی جوانان به مسایل اعتقادی، تماشای برنامه های تلویزیونی خارجی و فیلم های ویدیویی، کمبود توجه و عدم محبت توسط خانواده، پوشش تحریک کننده افراد جنس مخالف. ج) مکالمه تلفنی و نامه نگاری، متداول ترین روش و مسیر خانه و مدرسه و کوچه و خیابان متداول ترین محل برقراری ارتباط با غیر همجنس است. د) بیشتر دانش آموزان از افشا شدن روابطشان با جنس مخالف، به دلیل تنبیه خانواده و احتمال از دست دادن شانس ازدواج مناسب، نگران اند.

همچنین یافته های پژوهشی انجام شده (۱۳۸۳) با عنوان بررسی تأثیر گرایش های عاطفی به جنس مخالف بر شکست تحصیلی دانش آموزان پایه اول دبیرستان های دخترانه ناحیه ۲ شهر سنندج حاکی از این است که بین میانگین نمرات (معدل چهار درس) ۳۰ زوج در دو گروه آزمودنی (گروهی که تحت تأثیر گرایش های عاطفی به جنس مخالف قرار نگرفته اند و گروهی که بعد از امتحانات خردادماه پایه سوم راهنمایی تحت تاثیر این متغیر قرار گرفته اند) همتراز از نظر هوشبهر و کنترل شده در ارتباط با سایر متغیر های اثر گذار بر متغیر وابسته، که بر اساس روش آماری TEST-T (البته T همبسته) محاسبه گردیده است. به لحاظ آماری تفاوت معناداری وجود دارد. شایسته ذکر است که بین دو گروه نمونه فوق قبل از تاثیر متغیر مستقل (پایه سوم دوره راهنمایی)، تفاوت معناداری وجود نداشت. لکن بعد از تاثیر متغیر مستقل(پایه اول دوره دبیرستان)، بین میانگین گروه های آزمودنی ، تفاوت به وجود آمده است که نشان دهنده تاثیر گرایش های عاطفی به جنس مخالف بر شکست تحصیلی دانش آموزانف و تایید فرضیه تحقیق است.

آسیب های ارزشی و اخلاقی و پیشرفت تحصیلی طرح آسیب های ارزشی و اخلاقی به عنوان یکی از پارامترهای اثر گذار در روند پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، به خصوص در استانه دوره جوانی، مقوله ارزشمندی است که به علت بعضی از خطوط قرمز، تاکنون به طور شایسته مورد بحث و تحلیل قرار نگرفته است. زیرا پذیرفتن وجود روابط پنهانی و آشکار بین دختران و پسران قبل از سنین ازدواج از طرف اولیا و مربیان و همه دست اندرکاران تعلیم و تربیت امری دشوار است . امید است یافته های پژوهش های انجام شده درباره این معضل، انگیزه ای باشد برای آگاه سازی خانواده ها، دست اندرکاران تعلیم و تربیت و دولتمردان، برای مرتفع کردن مشکل و همچنین هدایت و حمایت نسل جوان، که خود، به وضوح آسیب روانی، عاطفی، اجتماعی، تحصیلی و… ناشی از این موضوع را از نزدیک لمس می کنند.

قبل از پرداختن به راهبردها و پیش نهادهایی برای اتخاذ تدابیر مناسب به منظور مقابله صحیح با این واقعیت اجتماعی، از طریق نهادهای تربیتی، رسانه ای جمعی، والدین، مشاوران مدارس و … به نظر می رسد رعایت موارد ذیل نیز موجبات کاهش شکست تحصیلی دانش آموزان را فراهم می کند.

۱- آشنایی دانش آموزان با فرآیندهای شناختی از جمله با ماهیت و چگونگی یادگیری.

۲- پرورش فرا شناخت دانش آموزان برای کسب مهارت در کارکرد یادداشت برداری و تلخیص مطالب و کارکرد تهیه سوال.

۳- پرورش فرا حافظه برای به کارگیری روش های عملی فراحافظه، از جمله استفاده از انواع یادیارها.

۴- تشویق و حمایت دبیران در زمینه به کارگیری روش های جدید و اثربخش در تدریس.

۵- سازماندهی مطالعه شخصی به منظور بهبود حافظه و به کارگیری شیوه های موثر مطالعه، از جمله روش. PQTRA

۶- تشویق دانش آموزان برای به کارگیری فنون و شگردهای موثر مطالعه.

۷- شناساندن عوامل آسیب زای مطالعه به دانش آموزان .

۸- پرورش مهارت دانش آموزان در تنظیم برنامه ای شخصی برای مطالعه .

۹- آشنا کردن دانش آموزان با فنون امتحان دادن.

۱۰- تشویق دانش آموزان به کسب تجارب موفق تحصیلی، برای تکرار این رفتار و بالا رفتن اعتماد به نفس و عزت نفس در آنها. (این عمل منجر به تشکیل تصویر شایسته ای در ذهن دانش آموز از خود می شود.)

۱۱- آموزش چشم پوشی از لذایذ آنی؛ یعنی به تعویق انداختن ارضای نیازها، برای رسیدن به موقعیتی مناسب برای بهره وری کامل تر در آینده به دانش آموزان .(به طور مثال چشم پوشی از تماشای یک فیلم یا شرکت در یک میهمانی به خاطر مطالعه و یادگیری معنادار و موثر.)

۱۲- دادن اطلاعات و آگاهی به دانش آموزان در ارتباط با تبعات آسیب زای گرایش های عاطفی و تعلقات خاطر به جنس مخالف. (آگاه ساختن دانش آموزان، یکی از عوامل اصلی تاثیر گذار بر روند یادگیری و پیشرفت تحصیلی نوجوانان است.)

۱۳- بررسی پارامتر اضطراب عمومی و به تبع آن اضطراب امتحان در دانش آموزان.(زیرا داشتن افکار و تصورات اضطرابی یا احساسات و واکنش های اضطرابی، عملکرد تحصیلی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد).

پیشنهادهایی به والدین به منظور پیشگیری از بروز پیامدهای ناگوار در زندگی جوان

۱- با توجه به نتایج تحقیقات و مطالعات انجام شده، چون وابستگی های عاطفی به جنس مخالف و برقراری رابطه پنهانی با آنها، تمرکز و بهره گیری بهینه از وقت و انرژی و دقت و توجه. دانش آموزان را تحت الشعاع قرار می دهد و موجبات شکست تحصیلی وی را فراهم می سازد، لازم است والدین، در این مسیر عنایت و نظارت سازنده را داشته باشند.

۲- وظیفه مسلم اولیا و مربیان است که مهارت به تعویق انداختن ارضای نیازها(چشم پوشی از لذایذ آنی)، به منظور رسیدن به موقعیتی مناسب برای بهره وری ککامل تر در آینده را به نوجوانی که از نظر تجربه محدود و از نظر عاطفی نارس است، بیاموزند.

۳- لازم است اولیاء مهارت امتناع (مهارت نه گفتن)، یعنی رد محترمانه پیشنهاد یک دوستی و دعوت را به جوانان خود بیاموزند.

۴- شایسته است اولیای بزرگوار با شناخت و تأمین نیازهای عاطفی جوانان، خود را به دنیای آنها نزدیک کنند.

۵- بزرگ منشی و گذشت توأم با شناخت دهی از جانب والدین، فرصت مناسبی برای بازنگری جوانان در رفتارهای ناسنجیده و جبران اشتباهات گذشته است.

۶- کنترل غیر مستقیم و سازنده بر رفت و آمدها و مکالمات تلفنی خارج از چارچوب اخلاقی جوانان، امری ضروری است.

پیشنهادهایی به کار گزاران، برنامه ریزان نهادهای تربیتی و رسانه های جمعی

۱- در وضعیت کنونی، ضرورت و لزوم تحکیم بنیان اعتقادی و اخلاقی خانواده ها و جوانان از طریق آموزش های رسمی و غیر رسمی احساس می گردد.

۲- برنامه های رسانه های برون مرزی و فیلم های نامناسب ویدیویی، جز و قوی ترین عوامل موثر در گرایش و ارتباط دختران و پسران بوده است. رسانه های داخلی با ارایه برنامه های پر محتوا، ضمن غنی تر ساختن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان می توانند به تقویت اعتقادات دینی و ارزش های ملی بپردازند. بدیهی است آموزش و پرورش نیز می تواند به غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان بپردازد.

۳- شایسته است از جاذبه محبت برای جلب دل های جوانان و به دست گرفتن دست آنها استفاده شود، زیرا جدایی دست ایشان از دامن بزرگترها، زمینه ساز فجایع و بحران هاست.

۴- با توجه به نقش عمده خانواده در ارایه الگوهای مناسب تربیتی، پیشنهاد می گردد که کلاس های آموزش خانواده برای اولیا در تمامی سطوح به صورت کاملاض منظم تدوین و برگزار گردد.

۵- آموزش اخلاق جنسی در سطح مدارس رهنمایی و متوسطه با توجه کامل به ارزش های اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ضروری به نظر می رسد.

۶- به نظر می رسد اختصاص مطالعات و تحقیقات ویژه در مسیر تبیین گرایش ها و روابط بین پسران و دختران جوان در سنین قبل از ازدواج امری ضروری است .