مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی

مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی

مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی
آیه الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی در دوم آبان سال ۱۳۰۷ در محله لومبان اصفهان به دنیا آمد. شهید بهشتی تحصیلات خود را تا پایان سال دوم دبیرستان در آن شهر گذراند. به خاطر علاقه شدیدی که به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه اصفهان وارد شد. دروس علمی را تا اواخر سطوح عالیه در همان حوزه خواند و در سال ۱۳۲۵ راهی حوزه علمیه قم گردید. ایشان پس از طی یک سلسله آموزش ها و کسب فیض از محضر اساتید و مراجع، به خصوص امام خمینی (ره) با عده ای از فضلای حوزه، درس اصول و فقه آیه الله داماد را که مورد علاقه طلاب جوان بود بنیانگذاری کرد. همچنین به همراه دوستان دیگرچون آیه الله شهید مطهری و فقهای دیگر در درس خارج امام خمینی ( ره) حاضر شدند.

شهید بهشتی پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۳۰ دوره لیسانس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال ۱۳۳۸ دوره دکترای این دانشکده را به پایان رسانید. وی از سال ۱۳۳۰ تدریس در دبیرستانهای قم را آغاز کرد و در سال ۱۳۳۳ دبیرستان دین و دانش قم را تاسیس نمود. از جمله خدمات فرهنگی ارزنده شهید بهشتی، می توان ایجاد امکانات آموزش زبان و علوم روز را برای فضلای حوزه علمیه قم نام برد. درهمین رابطه کانون اسلامی دانش آموزان و فرهنگیان قم را پایه گذاری کرد. شهید بهشتی در سال ۱۳۴۲ مدرسه علمیه حقانی را تاسیس کرد و به کمک جمعی از فضلای حوزه علمیه اقدام به تشکیل گروه تحقیقاتی پیرامون حکومت در اسلام نمود. در همان اوقات توسط سازمان امنیت ” ساواک” از قم به تهران انتقال یافت و در سال ۱۳۴۳ در تهیه برنامه جدید تعلیمات دینی مدارس شرکت کرد و یک سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۴ به آلمان عزیمت کرد. در آنجا علاوه بر یک سلسله آموزشها و حرکتها که به طور طبیعی ناشی از اصالت فکری و عمق مغز ایدئولوژیک وی بود به بنیانگذاری گروه فارسی زبان در انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا اقدام کرد.

شهید بهشتی در سال ۱۳۴۹ به تهران بازگشت و جلسات تفسیر قرآن ایجاد کرد . در همین رابطه با همکاری شهید دکتر باهنر و دیگران در آموزش و پرورش مشغول تهیه کتاب تعلیمات دینی مدارس شدند. در آذرماه ۱۳۵۷، ضمن تلاش گسترده ای جهت ایجاد روحانیت مبارز تهران به اتفاق شهیدان استاد مطهری و دکتر مفتح و آیات عظام مهدوی کنی و امامی کاشانی کوشید وجمعی دیگراز علمای مبارز درسراسر ایران به عنوان یک هسته اساسی از آن حمایت کرده و به آن پیوستند. طی سالهای ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۲ در دفاع از حکومت ملی دکتر مصدق به همراه روحانیت مبارز از چهره های فعال و کارسازی بود که در به راه انداختن تظاهرات ضد رژیم در اصفهان نقش مهمی داشت.

بهشتی تنها، مرد علم و بیان و قلم نبود بلکه در میدان مبارزه نیز مردانه جنگید. به ویژه ازآغاز قیام امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۱، به همکاری با جمعیتهای مؤتلفه اسلامی برخاست و به عضویت شورای روحانیت آن انتخاب گردید.

او در برگزاری راه پیمایی های عظیم چهارم شوال و تاسوعا و عاشورای ۵۷ نقشی مؤثر داشت. سخنرانیهای پرشور شهید مخصوصاً در روز ۱۶ شهریور در مسجد صاحب الزمان ” عج” تحرک فراوانی به مردم داد. هنگامی; که امام (ره) در پاریس بودند، برای تبادل نظر با امام (ره) به آنجا رفت و سپس به فرمان امام(ره) به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران برگزیده شد. نقش موثر و رهبری کننده ایشان در آن زمان کاملاً محسوس بود. شهید بهشتی هنگام شهادت علاوه بر رهبری حزب جمهوری اسلامی و عضویت شورای انقلاب، رئیس دیوان عالی کشور نیز بود

*آثار شهید بهشتی *
آموزش مواضع (جلسه ۳). تهران: انتشارات حزب جمهوری اسلامی، ۱۳۶۰؛ آموزش مواضع (جلسه ۴). تهران: انتشارات حزب جمهوری اسلامی، ۱۳۶۰؛ آموزش مواضع (جلسه ۶). تهران: انتشارات حزب جمهوری اسلامی، ۱۳۶۰؛ آموزش مواضع(جلسه ۱۴). اصفهان: انتشارات حزب جمهوری ؛ از حزب چه می‌دانیم. تهران: حزب جمهوری اسلامی، بی‌تا؛ اقتصاد اسلامی. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۴؛ اهمیت شیوه تعاون، تهران: انتشارت وزارت تعاون، ۱۳۷۴؛ بانکداری و قوانین مالی اسلام، قم: انتشارات مکتب تشیع، ۱۳۴۲؛ باید و نبایدها، تهران: بقعه، ۱۳۷۹؛ بررسی و تحلیلی از جهاد، عدالت، لیبرالیسم، امامت، تهران: حزب جمهوری اسلامی،۱۳۶۱؛ بهداشت وتنظیم خانواده، تهران: بقعه، ۱۳۷۹؛ پنج گفتار، قم: انتشارات قم ، بی‌ تا؛ التوحید فی القرآن . قسم الدراسات الاسلامیه: ۱۴۰۴؛ توکل از دیدگاه قرآن، قم: شفق، بی‌ تا؛ حج در قرآن، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۴؛ حق و باطل، تهران: بقعه، ۱۳۷۸؛ خدا از دیدگاه قرآن، تهران: بقعه، ‌۱۳۷۹؛ دکتر شریعتی جستجوگری در مسیر شدن، تهران: بقعه، ۱۳۷۸؛ ربا در اسلام، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۴؛ رسالت دانشگاه و دانشجو، قم: تشیع،‌ بی تا؛ روش برداشت از قرآن، تهران: نشر سید جمال، بی تا؛ سرود یکتاپرستی، تهران: بقعه، ۱۳۷۹؛ سلسله درسهای اسلامی ـ مسأله مالکیت ۱، تهران : نشر سید جمال ،‌ بی تا ؛ سلسله درسهای اسلامی ـ شناخت ، تهران : نشر سید جمال؛ شناخت از دیدگاه فطرت ، تهران : بقعه ،‌۱۳۷۸؛ شناخت از دیدگاه قرآن،‌ تهران: بقعه ، ۱۳۷۸؛ طرح لایحه قصاص، قم : ناصر، ۱۳۶۰؛ مبارزه پیروز، تهران: سهامی انتشار ، ۱۳۴۱؛ مبانی نظری قانونی اساسی ، تهران: بقعه، ۱۳۷۸؛ محیط پیدایش اسلام ،‌تهران: دفتر نشر فرهنگ ، ۱۳۵۴؛ مکتب و تخصص ، تهران: حزب ،‌۱۳۵۹؛ نقش آزادی در تربیت کودکان ،‌ تهران: بقعه ، ۱۳۸۰؛ نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران ، تهران: ستاد برگزاری مراسم هفتم تیر ،‌۱۳۶۱؛