فرصت چیست و انواع فرصت در زندگی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  فرصت چیست و انواع فرصت در زندگی

فرصت چیست و انواع فرصت در زندگی


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان فرصت چیست و انواع فرصت در زندگی

فرصت چیست و انواع فرصت ها در زندگی ؟
ـ فرصت عبارت است از: منفعت بالقوه، منفعت نهفته؛ وضعیت و شرایطی که از قابلیت تبدیل شدن به منفعت برخوردار است: فرصت = ارزش بالقوه ؛ ارزش نهفته.

ـ همچنین فرصت‌ عبارت است از عامل یا وضعیتی که بر فرد تأثیر مثبت و مطلوب می‌تواند داشته باشد یا می‌تواند فرد را در انجام وظایف یا تحقق اهداف، کمک کند.

ـ فرصت یعنی عوامل بروز منفعت به صورت ناقص (عوامل بالقوه بروز منفعت) که نقصان آن به وسیله تلاش و تدبیر انسان کامل می‌شود. منفعت ما را اهداف ما، تعیین می‌کند.

ـ مفاهیم معادل فرصت: زمینه؛ بستر؛ وضعیت؛ موقعیت.

ـ در سطح جامعه هر نیاز، خواسته، تقاضای برآورده نشده، کمبود، مشکل، مسأله، وضعیت نامطلوب و نظایر اینها، مصداق بارز فرصت است تا از دل آنها سود و منفعت (ارزش) استخراج گردد.

ـ استفاده خلاقانه از فرصت‏ها برای تبدیل به محصول (کالا یا خدمات) کارآفرینی محسوب می‏شود.

ـ فرصت‌ها همیشه وجود دارند، ولی فقط کسانی آنها را می‏ ببینند و استفاده می‏ کنند که مهارت‏های مربوطه را کسب کرده باشند و نسبت به محیط خود حساس باشند نه بی تفاوت (حساسیت و هوشیاری کارآفرینانه).

ـ هر فرصت بالقوه نیاز به ایده‏‏ا‏ی دارد تا آن را به فرصت بالفعل تبدیل کند و به منفعت نزدیکتر نماید: فرصت بالقوه + ایده = فرصت بالفعل = منفعت بالقوه.

ـ فرآیند تبدیل فرصت به منفعت: فرصت بالقوه ——> فرصت بالفعل (= منفعت بالقوه) ——-> منفعت بالفعل

فرصت (بالفعل) را می‌‌‌توان با منفعت بالقوه متناظر دانست (فرصت بالفعل = منفعت بالقوه)؛ منفعتی که با اضافه شدن عناصر مفقود به عناصر موجود، از قوه به فعل تبدیل می‌‌‌شود. فرصت‌ورزی، کشف و به فعلیت رساندن منافع بالقوه ی نهفته در دل فرصت است. فرصت بالقوه به منفعت دورتر است ولی فرصت بالفعل، نزدیکتر.

به عبارتی فرصت‌های بالقوه شامل فرصت‌هایی است که قابل استفاده برای همگان است و فرصت‌های بالفعل، فرصت‌هایی قابل استفاده برای واجدین شرایط است؛ واجد شرایط هم کسی است که قابلیت و توانایی‌ استفاده از فرصت را بدست آورده است.

تعریف فرصت در فرهنگ لغات

• فرهنگ لغات آکسفورد: زمان یا شرایط مطلوب برای یک هدف و زمان یا شرایط مطلوب برای پذیرش انجام یا اجرای چیزی.

• فرهنگ وبستر: شرایط و موقعیت‏هایی که می تواند به پیشرفت و توسعه منجر گردد.

تعریف فرصت از دید صاحب نظران

• فرصت دلالت دارد بر چیزی که در آینده به وجود می آید و ممکن است به میزان زیاد یا کم نامطمئن باشد.

• فرصت عبارت است از موقعیت مطلوب در آینده که متفاوت از موقعیت جاری است و فرض بر این است که قابل دسترس است.

• فرصت، امکان توسعه موقعیت ها و اتفاقات آینده را از یک موقعیت خاص اولیه شرح می دهد.

• یک فرصت به بیان عامیانه عبارت است از یک زمان مطلوب، موقعیت مناسب یا یک سری از رویدادها برای انجام کاری.

• یک فرصت عبارت است از یک موقعیت در آینده که تصمیم گیران فرض می کنند که مطلوب و امکان‏پذیر است. عبارات مطلوب و امکان‏پذیر برای شخص، عباراتی ذهنی ]مفهومی نسبی[ هستند.

• فرصت کسب و کار یک موقعیت آتی است که به نظر شخص تصمیم گیرنده مطلوب و امکان‏پذیر است.

• در تحقیقات کارآفرینی، فرصت به عنوان یک موقعیت مطلوب در آینده تعریف می شود که متفاوت از موقعیت جاری است و فرض می شود که به لحاظ دستیابی امکان پذیر می باشد.

• زمانی گفته می شود که یک فرصت وجود دارد که یک مجموعه از منابع بتواند در یک قیمت بالاتر از هزینه بسته بندی و نقل و انتقال آن فروخته شود.

• فرصت عبارت است از شانسی که نیاز بازار (یا علاقه یا خواسته) را از طریق یک ترکیب خلاقانه از منابع به منظور ایجاد ارزش بالاتر تامین می کند.

• فرصت عبارت است از یک پتانسیل سودآوری جدید از طریق: پیدا کردن و شکل دادن یک کسب و کار جدید یا بهبود موثر یک کسب وکار موجود.

• فرصت عبارت است از داشتن چشم اندازی از یک شانس خوب برای ترقی یا پیشرفت به سمت یک کالا یا خدمت یا کسب و کار سودآور و با دوام.

• فرصت عبارت است از یک موقعیت یا شرایط مطلوب برای دستیابی به یک هدف یا یک موقعیت خوب و شانس یا چشم اندازی برای موفقیت.

• فرصت کارآفرینانه شامل یک سری از عقاید، ایده ها و اعمال است که خلق کالا و خدمات آینده را (که در بازار کنونی وجود ندارد) امکان‏پذیر می سازد.

• فرصت های کارآفرینانه موقعیت هایی هستند که در آن کالا، خدمات، مواد اولیه و روش های سازمان یافته جدید در قیمتی بیشتر از هزینه تولیدشان می توانند معرفی و فروخته شوند.

• فرصت کارآفرینانه عبارت است از شانس شروع یک کسب وکار.

• فرصت کسب و کار عبارت است از درک امکان تاسیس یک کسب و کار جدید و یا بهبود موقعیت یک کسب و کار کنونی که در هر دو حالت به سود بالقوه منجر می شود.

• فرصت کسب و کار، شانس برآورده کردن نیازهای ارضا نشده در جایی است که تقاضای کافی برای برآورده کردن آن نیاز با ارزش وجود داشته باشد.

• فرصت کسب و کار به هر موقعیتی اطلاق می گردد که در آن موقعیت بتوان محصول، خدمات، مواد خام، بازار و شیوه سازماندهی جدیدی را ارائه نمود.

• فرصت کسب و کار به هر موقعیت مناسب در بازار اطلاق می گردد که در آن موقعیت ها بتوان محصول یا خدمتی جدید (ایده) را عرضه نمود.

• فرصت به هر گونه ایده که اجرای آن امکان‏پذیر باشد اطلاق می گردد.

• فرصت کسب و کار به موقعیتی اطلاق می گردد که در آن، فرد بر این باور است که با ترکیبی نو از منابع می تواند به سودی نائل گردد.

• فرصت کسب و کار از طریق سه ویژگی تعریف می شود: داشتن ارزش اقتصادی بالقوه، تازگی و نوبودن و مطلوبیت درک شده.

• فرصت عبارت است از هر وضعیت، موقعیت و شرایطی که پتانسیل ایجاد ارزش و منفعت را دارد (فرصت = ارزش و منفعت بالقوه). فرصت می تواند با اضافه شدن ایده مناسب و منابع لازم تبدیل به ارزش و منفعت گردد. منابع نیز عبارتند از: منابع انسانی، منابع مالی، منابع تکنولوژیک و منابع فیزیکی.

انواع فرصت‏ در زندگی

زیبایى و جوانى و قدرت و شهرت و ثروت و …. همه فرصت‏اند که نباید آن‏ها را از دست داد. آیات و روایات واقعا شگفت‏آورى درباره ثروت وجود دارد و انسان‏هاى بسیارى از این فرصت استفاده کرده یا آن را از دست داده‏اند که نمونه بارز از دست دادن آن در قرآن قارون است و مصداق واقعى بهره‏گیرى از آن حضرت خدیجه کبرى، سلام اللّه علیها، است. دلیل این مدعا روایت مهمى از وجود مبارک رسول خداست که فرموده‏اند:

– «ما نفعنى مال قط مثل ما نفعنى مال خدیجه». [۱۶]

هیچ ثروتى به اندازه ثروت خدیجه به من نفع نرساند.

– «ما قام و لا استقام دینى إلا بشیئین: مال خدیجه و سیف على بن أبى طالب».

دین من استوارى نیافت مگر به دو چیز: مال خدیجه و شمشیر على بن ابیطالب.

این تعبیرات خیلى مهم است. اگر از زمان بعثت پیغمبر تا قیام قیامت، تعداد انسان‏هایى که به دین اسلام هدایت شده‏اند را در نظر بگیریم و در این میان، مقام هدایت‏شدگان ویژه مثل سلمان و ابوذر و کمیل و هفتاد و دو نفر اصحاب ابى عبد اللّه را که در رأس هدایت‏شدگان اولین و آخرین هستند و کسانى چون ابو حمزه ثمالى و یونس به عبد الرحمن و زاره بن اعین و علماى بزرگى چون کلینى و صدوق و شیخ طوسى و شیخ مفید و سلّار و خواجه نصیر طوسى و علامه حلى و شیخ بهائى و میرداماد و صدر المتألهین و شیخ انصارى و حاج میرزا حسن شیرازى و نیز خانم‏هایى که نامشان در شش جلد کتاب ریاحین الشریعه آمده است و …

را حساب کنیم، به مقام خدیجه کبرى بهتر پى مى‏بریم و نقش او را در هدایت انسان‏ها بیشتر در مى‏یابیم. مضافا این‏که هدایت هریک از این افراد بهتر از آنچه خورشید بر آن مى‏تابد و غروب مى‏کند باشد.

همه این‏ها براساس فرمایش پیامبر با مال خدیجه و زحمت على بن ابیطالب ممکن شده است و این معنى واقعى بهره‏گیرى از فرصت مال و فرصت قدرت و شجاعت است.

ثروت فرصت بسیار زیبایى است و از نظر اسلام، پولدار بخیل سنگدل‏ترین و شقى‏ترین و بدبخبت‏ترین مردم است، زیرا او بهترین فیوضات الهى را با چشم باز از دست مى‏دهد.

در سوره آل عمران (۱۸۰) و سوره توبه (۷۶)، عذابى که خداوند براى پولداران بخیل برشمرده عذاب سنگینى است که گمان نمى‏کنم پولداران مسلمان هم خیلى به این آیات باور داشته باشند و به واقع نمى‏دانم آن‏ها با این آیات چه مى‏خواهند بکنند؟

منبع :
www.wikipedia.com
www.sid .ir