شهيد محمدحسن طيبي
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  شهید محمدحسن طیبی

شهید محمدحسن طیبی


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان شهید محمدحسن طیبی

شهید محمدحسن طیبی
خلاصه زندگینامه :
نام پدر : ملارحمان
تاریخ تولد : یکشنبه ، ۱۹ اردیبهشت ، ۱۳۱۰
محل تولد : اسفراین
سن هنگام شهادت: ۵۰
تحصیلات : علوم حوزوی
تخصص : سطح

زندگی نامه
سوابق مبارزاتی:
پخش اعلامیه و نوارهای سخنرانی امام راحل و روحانیان مبارز، افشاگری علیه طاغوت بویژه پس از شهادت حاج آقا مصطفی خمینی(ره)، بر پایی جلسات سخنرانی و ساماندهی اعتراضات و راهپیمایی های مردمی
کارهای تشکیلاتی:

عضویت در حزب جمهوری اسلامی، فعالیتهای مختلف تبلیغی اسلامی

مسئولیت ها: ساماندهی امور شهرستان اسفراین، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
تولد تا جوانی

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی فرزند مرحوم ملارحمان در تاریخ نوزدهم اردیبهشت سال ۱۳۱۰ در روستای روئین از توابع اسفراین در خانواده مذهبی و محروم دیده به جهان گشود.

قرآن و مراحل مقدماتی احکام اسلامی را نزد مرحوم پدرش فراگرفت و در سن ۶ سالگی از نعمت وجود پدر بی بهره ماند. وی سپس مقدمات علوم اسلامی را نزد برادر ارشد خود مرحوم حاج عبدالله طیبی که بعد از پدر بر کرسی مکتبخانه نشست آموخت. با توجه به استعداد و‌ علاقه¬ای که به فراگیری علوم دینی داشت با تشویق برادر و همت مادرش در ۱۰ سالگی عازم شهر مقدس مشهد شد و در جوار ملکوتی حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) سکنی گزید. در ۱۱ سالگی مادرش را که به حق سکان دار خانواده بود از دست داد و با وجود اندوه فقدان مادر، تحصیلات خود را در مدرسه «حاجی حسن» و در نزد استادانی همچون مرحوم ادیب و مدرس تا سطح عالی گذراند. در این دوران ضمن تحصیل و پرداختن به تهذیب نفس در مجالس و محافل مذهبی و اجتماعی شرکت می¬کرد.

در سی سالگی پس از فراغت از تحصیل و کسب فیض علوم اسلامی، به منظور ارشاد و هدایت مردم راهی دیار خود شد و پس از تشکیل کانون خانواده، تبلیغ و بیان احکام اسلامی و رسیدگی به وضع و مشکلات مردم را سرلوحه امور خود قرار داد. شهید طیبی برای تأمین معاش زندگی به کشاورزی اشتغال داشت. از ‌آنجا که فردی متدین،‌ صادق و مهربان بود، مورد توجه مردم قرار گرفت و مردم با او مأنوس شدند.

در سال ۱۳۵۰ (هـ.ش) برای انجام فرایض حج تمتع عازم سرزمین وحی شد و در طول این سفر معنوی ضمن انجام اعمال حج و بهره گیری از معنویات آن، همسفران خود را نیز موعظه و ارشاد می کرد.

پس از بازگشت از سفر معنوی حج با روحیه ای سرشار از تعهد و اخلاص همراه با عدالتخواهی در منابر و مجالس بویژه در ماه های محرم و صفر و ماه مبارک رمضان مردم را به رعایت تقوای الهی و ایستادگی در برابر ظلم و حمایت از مظلوم دعوت می کرد.
توجه به فرهنگ نماز ویژگی بارز شهید

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی ایمان به خدا را گوهر گرانبهایی می دانست که خداوند به بندگانش عنایت کرده است او نماز را عامل تقویت ایمان معرفی می کرد و فرهنگ نماز را موجب تقویت شعائر اسلامی و دوری از مظاهر فساد و تاریکی بیان می دانست.

او همواره به مردم توصیه می کرد نماز را به پا دارید و از گناه بپرهیزید. او نماز را موجب نزول رحمت می دانست و همواره با استناد به آیات قرآنی و روایات، به مردم توصیه می کرد در جوانی با نماز مأنوس شوند تا زنگار تیرگی، قلب های آنان را سخت و سیرت آنان را زشت نسازد.

شهید درباره اهمیت نماز چنین می گفت: روز قیامت افراد بی نماز را به طرف سقر و آتش می برند و در جواب موکلین که ماموریت دارند آنها را به طرف آتش ببرند می گویند ما در دنیا در ردیف نمازگزاران نبودیم، چون نماز نمیخواندیم راه ما را به طرف سقر باز کردند.

او نماز را موجب رستگاری می دانست «قدافلح المومنون،‌الذین هم فی صلاتهم خاشعون»

شهید طیبی همواره تأکید می کرد: «خداوند به سبب صفات رحمان و رحیم بودنش، گناهان را می آمرزد و توبه ها را می پذیرد، اما کسانیکه متعمداً نمازشان را ترک کنند و نماز را منکر باشند قابل آمرزش نیستند. آنچه که ارتباط بندگی را با خالق خویش محکم می سازد نماز است…»

او نماز اول وقت را موجب باز شدن درهای رحمت الهی می دانست و همواره برادران و خواهران دینی خود را به اقامه نماز اول وقت و جماعت توصیه می کرد. می گفت کسانیکه به نماز خود مراقبت داشته باشند خداوند فرموده است آنان را در باغ های بهشتی [پذیرائی]  و گرامی می دارد. «اولئک فی جنات مکرمون»

شهید در سخنرانیهای خود پیرامون اهمیت نماز مخاطبان را به این شعر توجه می داد که:

تا نماز است بپای  خانه دین است بپای
شهید طیبی و مبارزه علیه رژیم پهلوی

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی در دوران قبل از انقلاب با گفتار خود و انتشار اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی امام راحل و علما، به افشای ددمنشی های رژیم شاه و مبارزه با طاغوت پرداخت. پس از حوادث سال ۱۳۵۶ و شهادت حاج آقا مصطفی خمینی، شهید طیبی مبارزات خود علیه رژیم ستمشاهی را دوچندان کرد و با صراحت و قاطعیت مردم را به اعتراضات گسترده و اعتصاب عمومی فراخواند. سخنرانی های او روحیه مبارزاتی مردم را دو چندان می کرد. روزی از او دعوت کرده بودند تا در خانه معلم شهرستان اسفراین به دفاع از حضرت امام خمینی(ره) و در اعتراض به اهانتی که از سوی رژیم سفاک پهلوی صورت گرفته سخنرانی کند. او در این سخنرانی با بیان مصرع «مه فشاند نور و شه عو عو کند» به حاضران در جلسه شور و هیجان خاصی بخشید. پس از سخنرانی مزدوران رژیم برای دستگیری شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی به اسفراین هجوم آوردند، اما در اثر استقامت و ایستادگی اهالی و در حالی که فریاد «مرگ بر شاه» مردم قطع نمی شد، مجبور به عقب نشینی شدند. او در طول مبارزه و راهپیمایی ها در صف اول اعتراضات مردمی حضور داشت و حرکت های انقلابی مردم و بویژه جوانان را برای محافظت منطقه از حمله ساواک ساماندهی می نمود.
شهید طیبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

با پیروزی انقلاب اسلامی، حجت الاسلام طیبی تلاش خود را در نشر فرهنگ اسلامی و آگاهی دادن به مردم و نیز آشنایی آنها با فرهنگ ایثار و شهادت دوچندان کرد. در همه صحنه ها و بویژه تثبیت نهادهای انقلابی شهرستان و برقراری نظم و آرامش در منطقه تلاش همه جانبه¬ای داشت.

با تاسیس حزب جمهوری اسلامی به عضویت این تشکل سیاسی درآمد و نقش به سزایی در بسط و انتشار موازین انقلابی داشت. شهید طیبی همواره افتخار می کرد که در کنار مردی صبور، استوار مومن، عالم و از تبار رسول گرامی اسلام همچون شهید آیت الله دکتر بهشتی است.

او در حمایت از انقلاب و ایستادگی در برابر دشمنان قاطع بود و می گفت: «… اگر دستی از سوی جهان به عنوان دوستی به طرف ما بیاید، ما دست او را به عنوان دوستی می فشاریم اما اگر قرار شد این دست، دست خیانت باشد، مسلم تکلیف این دست را اسلام معلوم کرده است.»

باز در جمله ای دیگر می گوید: «ما نمیدانیم چرا هر وقت صدای آمریکا،‌اسرائیل، انگلستان و بغداد بلند می¬شود و حمله هایی علیه  امام و جمهوری اسلامی و نهادهای انقلابی می نمایند، می بینیم بعضی دست اندرکاران مملکت، نهادهای انقلابی را می کوبند و همان سخنان را بر زبان و قلم می‌آورند که از حلقوم ناپاک امپریالیسم غرب و شرق خارج می شود.»
شهید طیبی در سنگر خانه ملت

با شروع انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، شهید طیبی از سوی قاطبه مردم اسفراین به عنوان نماینده برگزیده و راهی خانه ملت شد و در مدت حضور در سنگر مجلس برای زدودن چهره فقر و توسعه نیافتگی مناطق محروم و بویژه حوزه انتخابیه خود تلاش های زیادی را به انجام رساند که می توان به پیگیری ساخت سد بیواز، توسعه شبکه تلفن خودکار، برق سراسری، توسعه راه ها،‌ و ساخت کارخانجات صنعتی اشاره کرد.

او در یکصد و سومین جلسه علنی مجلس که در تاریخ ۱۷/۱۱/۱۳۵۹ (هـ .ش) برگزار شد، طی سخنان قبل از دستور، توسعه صنعت کشور و رفع معضل ناهمگونی در صنایع کشور که از رژیم پهلوی به ارث مانده بود را خواستار شد و گفت «… صنایع ما امروز سه مشکل اساسی دارد… و تا زمانی که این مشکلات را از سر راهمان برنداریم مبارزه مان با امپریالیزم نتیجه مثبت و مطلوب نخواهد داشت. این سه مشکل عبارتند از:‌

۱٫ راه اندازی صنایع موجود با توجه به تغییراتی که باید در خط تولید داده شود

۲٫ استقرار طرح های عمرانی و صنعتی برای تامین نیازهای آینده کشور

۳٫ تحلیل و بررسی انتخاب مناطق مختلف در کشور برای ایجاد صنایع

بنابراین ضرورت دارد مسئولین امر بویژه وزیر محترم صنایع و معادن [به این موضوع] توجه کنند… [زیرا] امروز نه تنها صنایع ما با ظرفیت کامل کار نمی کنند بلکه کوشش می شود از استقرار طرح های عمرانی صنعتی نیز جلوگیری شود.»
شهید طیبی  علت پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در دو چیز می دانست:

۱٫ رهبری اندیشمند و پیامبرگونه و علی وار حضرت امام خمینی

۲٫ وحدت و یکپارچگی توده های مردم

وی تاکید داشت برای تداوم انقلاب تا نهضت جهانی امام مهدی (ارواحنافداه) ‌باید این دو عامل پیروزی را همچون جان شیرین حفظ کنیم و هرگز نگذاریم که دشمن نابکار و اهریمن ناپاک مسیر نفوذی برای شکستن رهبری و تفرقه افکنی داشته باشد.»

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی بواسطه حضور در مجلس به عضویت کمیسیون «اصل ۹۰ قانون اساسی» درآمد.

او در همین سمت در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین به شهادت رسید.

طیبی در هزار و سیصت و شصت کشتی او به بحر خون نشست

دفتر حزب گشت قتلگهش   پشت یاران او ز غم شکست

***

ای وکیل اسفراین طیبی حاجی حسن

ای زجان بگذشته اندر راه قرآن و وطن

ای بهمراه بهشتی سوخته در راه دین

ای به جانان گشته با دگر هفتاد تن

روحتان شاد است اندر بزم جانان بی¬گمان

همره روح خمینی آن عزیز ممتحن

از شهید طیبی شش فرزند بنام های محمدجواد (۱۳۴۵)، غلامرضا (۱۳۴۷)،‌ صغری (۱۳۴۶)، معصومه (۱۳۴۸)، ربابه(۱۳۵۱) و مهدی (۱۳۵۸) به یادگار مانده است.
ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شهید طیبی

ـ رفتار صمیمانه

ـ ساده زیستی

ـ صبر و استقامت

ـ مخلص و بی ریا

ـ پر حوصله

ـ بینش اعتقادی عمیق

و سعه صدر از جمله خصایص و سجایای اخلاقی شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی بود.

در پای انقلاب جهانبخش  جان بریخت

ارکان عمر طیبی قهرمان بریخت

منابع :
کتاب عنوان: هفتم تیر ، عاشورای ایرانی نویسنده: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ناشر: شورای هماهنگی…
کتاب عنوان: قرآن و شهدای هفتم تیر نویسنده: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان ناشر: نشر شاهد تاریخ نشر: ۱۳۹۱…