مقاله کامل فقر و اثار آن
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  مقاله کامل فقر و اثار آن

مقاله کامل فقر و اثار آن


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان مقاله کامل فقر و اثار آن

چکیده :
اگر نگاهی به نوشتارهایی که تا کنون در باره‌ی فقر صورت گرفته است، بیندازیم بی‌درنگ درمی‌یابیم که توافق عام روی تعریف مشخصی از فقر وجود ندارد. آنچه که معمولا به عنوان تعریف ارائه می‌شود، تعریف کلی است که به مصادیق گوناگون و بی‌شماری قابل تفسیر است. رایج‌ترین تعریفی که از فقر می‌شود، این تعریف است که افراد مبتلا به فقر قادر به اداره‌ی یک سطح قابل قبول و مناسب زندگی نیستند. در خود این تعریف ده‌ها جای سؤال و تفسیر وجود دارد، مانند اینکه سطح قابل قبول و مناسب زندگی، کدام زندگی است؟ سطح زندگی بسته به نظام‌های ارزشی اجتماعی، مذهبی، فرهنگی و اقتصادی و هم چنین موقعیت زمانی و مکانی دارای تفاسیر گوناگون و متفاوت است.

برای فرار از کلی بودن تعریف، تلاش‌هایی در بیان جزئیات مفهوم فقر نیز صورت گرفته است که علی‌رغم مفید بودن، نتوانسته است به طور کامل از مفهوم فقر رفع ابهام نماید. در این تعاریف جنبه‌های زیر به عنوان مصادیق فقر بیان شده‌اند: فقر به معنای کافی نبودن تغذیه، نرخ بالای مرگ و میر نوزادان، امید به زندگی پایین، فرصت‌های تحصیلی ناچیز، آب آشامیدنی سالم غیر کافی، بهداشت و درمان ناکافی، مسکن نا مناسب و فقدان مشارکت در فرایندهای تصمیم‌گیری. در اینجا نیز می‌بینیم که در این فهرست نسبتاً جزئی از مصادیق فقر هنوز امکان تفسیرهای متفاوت باقی است.

مقدمه
چهره تیره و تار فقر همواره متفکران دردمند را به اندیشه واداشته است. مکاتب فکری گوناگون با تکیه بر معارف بشری برای حل این مشکل راه‏های متفاوتی را فراروی بشر نهاده‏اند. چهره تابناک حضرت علی(ع) همواره مشعلی فروزان فراراه تاریخ اندیشه بشری بوده است. بدین جهت بهره‏گیری از معارف این امام بزرگوار می‏تواند راهگشای بشر در مواجهه با این پدیده هولناک باشد.

روایات امیرالمؤمنین در زمینه فقر بسیار است و هر یک وجهی از وجوه فقر را روشن می‏سازد؛ وجوهی مانند: علل و آثار فقر، ویژگیهای فقر، رابطه فقر با سایر عوامل اجتماعی و …
فقر و آثار زیانبارش بر انسان

از پدیده‏هایی که همواره همراه جوامع بشری بوده است، پدیده فقر است. فقر دارای ماهیتی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. گرچه این پدیده همواره تلخ و ناگوار بوده است، ولی در قرن شگفتیها ـ قرن حاضر ـ که رفاه، به ظاهر، هر روز با سرعتی شگفت‏آور بیش از پیش می‏گردد، تحمل آن تلختر و ناگوارتر است.

از موضوعات قابل مطالعه درباره این پدیده شوم، موضوع «آثار فقر» است. فقر در بعد فردی، بر شخصیت و زندگی انسان تأثیری زیانبار دارد و از سوی دیگر در بعد اجتماعی نیز دارای آثاری متعدد است. در این مختصر، کوشش شده است تا با بهره‏جویی از نگرش حضرت امیرمؤمنان، علیّ بن ابی‏طالب علیه‏السلام درباره فقر، به تحلیل و بررسی آثار آن بپردازیم.
الف ـ اموال؛ ابزار سامان‏بخشی زندگی انسان

خداوند، اموال و دارایی را وسیله سامان‏بخشی زندگی بشر قرار داده است. قرآن کریم بر این حقیقت، تصریح کرده، می‏فرماید:

«وَلا تُؤتُوا السُفَهاءَ اَموالَکُم الَّتی جَعَل اللّهُ لَکُم قِیامَا»

اموالی را که خداوند وسیله قوام زندگی شما قرار داده است، به دست سفیهان مسپارید.

پایه و اساس هر چیز را «قیام» آن می‏گویند. اگر این پایه نباشد، کیان آن چیز در خطر نابودی و تباهیمی‏افتد.۲ از این رو، مال وسیله سامان‏بخشی است.

در بینش دینی، مال و ثروت می‏توانند در دو راه درست و یا نادرست قرار گیرند. چنانچه ثروت به گونه‏ای درست، در جامعه به گردش درآید، زندگی انسان سامان یافته، زمینه دستیابی به ارزشهای اخلاقی و دینی فراهم می‏گردد، و در صورتی که به درستی به گردش نیفتد، نتیجه‏ای جز فقر و حرمان انبوهی از مردم در کنار اقلیتی مرفه، از یاد رفتن ارزشهای اخلاقی و محو آرمانهای دینی نخواهد داشت.

جریان مال در جامعه، چون جریان خون در رگهای بدن است. خون، گرچه مایه حیات آدمی است، اگر حرکتش در رگهای بدن به کندی و یا به تندی صورت گیرد، حیات بدن را به خطر می‏اندازد. هنگامی جامعه اسلامی، جامعه‏ای مبتنی بر ارزشهای دینی خواهد بود که اموال به گونه‏ای درست و طبیعی در شریانهای حیاتی‏اش جاری باشد و نقش سامان‏بخشی‏اش را در زندگی، به خوبی ایفا کند. گردش سالم ثروت در جامعه، تنها به دست انسانهای با کفایت و آگاه از نظام اقتصادی دین و واقعیات جهان امکان‏پذیر است.
ب ـ فقر؛ مانعی بر سر راه رشد و تعالی انسان

فقر در نگرش دینی، نکوهش شده است. لقمان حکیم در وصف فقر می‏گوید:

«ذُقتُ المِراراتِ کُلَّها، فَما ذُقتُ شیئا أمَرَّ مِنَ الفَقرِ»

تمامی تلخیهای زندگی را چشیدم، در میان آنها، فقر تلخ‏ترین بود.

ابراهیم خلیل علیه‏السلام به خداوند عرضه می‏دارد:

«یا رَبِّ الفَقرُ أشَدُّ مِن نارِ نمرُودَ»

خداوندا! فقر از آتش نمرود سخت‏تر است.

رهبران دینی به دلیل تأثیر زیانبار فقر بر شخصیت فرد و اجتماع، در روایاتی بسیار، آن را نکوهش کرده‏اند. تأثیر فقر، به گونه‏ای است که مانع رشد و تعالی انسان می‏شود. خداوند، انسان را جانشین خود کرد۵ و بار امانت را بر دوش وی نهاد؛۶ بار امانتی که هیچ موجودی را تاب تحمل آن نبود، و بدو توان آن داد تا مسیر تکاملی خویش را بپیماید۷ و جانشینی خداوند را به ظهور برساند. ولی فقر، از موانعی استکه انسان را از بروز این تواناییها باز می‏دارد. برای شکوفایی استعدادهای انسان و تواناییهای به ودیعت نهاده‏اش، باید بستری مناسب فراهم آید تا امکان دستیابی به کمالات انسانی برای همه فراهم شود.
ج ـ آثار فردی فقر

در روایاتی که از امیرمؤمنان علیه‏السلام به ما رسیده است، بر شماری از آثار فقر بر شخصیت انسانی اشارت رفته است. از جمله آنهاست: پریشانی فکر و قلّت تدبیر، ضعف در اعتقادات دینی و فزونی گناهان، اضطراب روحی، به وجود آمدن یأس و نومیدی، بروز حس خود کم‏بینی و حقارت، خواری و کم مقداری و… .
۱ ـ پریشانی فکر

انسانی که از تأمین نیازمندیهای زندگی خود ناتوان است، به اضطراب و پریشانی فکر دچار می‏شود و از این رو، معمولاً تصمیم‏گیری درست برای او امکان پذیر نیست. امام علی علیه‏السلام می‏فرماید:

اِنَّ الفَقرَ مَنقِصهٌ لِلدّینِ، مَدهَشَهٌ لِلعَقلِ، داعیَهٌ لِلمَقتِ.۸

فقر، از دینداری انسان می‏کاهد و خرد را سرگردان می‏کند و دشمنی پدید می‏آورد.

این بدان سبب است که انسان فقیر همواره در فکر رفع محرومیت و فقر خویش است و نمی‏تواند درباره مسائلی که کرامتهای انسانی وی را بارور می‏سازد، بیندیشد. همت او رهایی از چنگال فقر است.۹ فقیر، به دلیل سختیهای زندگی، دچار لغزش شده، اعتماد به نفس خویش را از دست می‏دهد و قادر به اندیشیدن به گونه درست نیست.
۲ـ ضعف دینی

فقر از دو سوی، فرد را به خطر می‏اندازد:

الف) شخص فقیر به دلیل عدم توانایی فکری مناسب و مشاهده نابرابریهای اجتماعی، رفاه ثروتمندان و مشکلات مادی خویش، تیره‏روزی خویش را به خدای متعال نسبت می‏دهد؛ چنانکه ابن‏راوندی در شعری می‏گوید:

کَم عاقِلٍ عاقِلٍ أعیَت مَذاهِبُهُ

وَجاهِلٍ جاهِلٍ تَلقیهُ مَرزُوقا

هذا الَّذی تَرَکَ الأوهامَ حائِرَهً

وَصَیَّرَ العالِمَ النِّحریرَ زِندِیقا۱۰

چه بسیار خردمندانی که با بسیاری خرد، راههای زندگی بر آنان بسته است و چه بسیار بی‏خردانی که دارایند. این همان است که اندیشه را پریشان و دانای باریک بین را بی دین کرده است.

از همین روست که پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله می‏فرماید:

کادَ الفَقرُ أن یَکُونَ کُفرا.۱۱

فقر، انسان را به کفر [بدبینی به خداوند و عدم پای‏بندی به دین] می‏کشاند.

او نمی‏داند فقر، زاییده روابط نادرست اجتماعی است که انسان پدید آورده است. از این رو، اعتقاد به بخت و اقبال در جوامعی که بر اساس روابط ناسالم اجتماعی شکل گرفته‏اند، رایج است. در چنین جوامعی، گروهی با عمری تلاش و کوشش، در محرومیت‏اند و با فقر دست به گریبان، و گروهی دیگر با کمترین تلاش و هنرمندی و کاردانی، پله‏های ترقی را یکی پس از دیگری طی می‏کنند. از این رو، به ذهن بیشتر مردم چنین می‏آید که:

اگر به هر سر مویت دو صد هنر باشد

هنر بکار نیاید چو بخت بد باشد

ب) فقر، موجب فزونی گناهانی چون فریبکاری، دزدی و جنایت می‏شود. انسان فقیر، ارزشهای اخلاقی را نادیده می‏گیرد و تن به کارهایی می‏دهد که انسانیت او را تباه می‏سازد و کرامت انسانی وی را بر باد می‏دهد. از این رو، امام علی علیه‏السلام در وصیتش به امام حسن علیه‏السلاممی‏فرماید:

یا بُنَیّ! لاتَلُمْ اِنْسانا یَطلُبُ قُوتَه فَمَن عَدِمَ کَثُرَ خَطایاهُ.۱۲

فرزندم! انسانی را که به دنبال نان شب است، ملامت مکن؛ زیرا کسی که نان شب ندارد، بسیار خواهد لغزید.

از این رو، چون جوانی را که گناهی کرده بود، نزدش آوردند، پس از تعزیر، او را چندان قابل ملامت نیافت و دستور داد تا امکان ازدواجش را فراهم آورند.۱۳
۳ـ حسّ خود کم‏بینی

هنگامی که شب فرا می‏رسد، آدمیان فارغ از تلاش روزانه، با سربلندی نزد خانواده خویش باز می‏گردند و فرزندان، منتظر آمدن پدرند و نگاهشان به دستان اوست. اگر کسی با دست تهی به خانه باز گردد، آیا جز عرقی سرد بر پیشانی و نگاهی پر حسرت به دامان خالی، چیزی برای آنان می‏تواند به ارمغان دهد؟! او در برابر خانواده خویش، حسّ حقارت می‏کند و خود را خرد و ناچیز می‏بیند.

مَن استَغنی کَرُمَ عَلی أهلِه وَمَنِ افتَقَرَ هانَ عَلَیهِم.۱۴

مرد دارا نزد خانواده خویش گرامی است و مرد نادار، نزد خانواده‏اش خوار.

از میان رفتن اعتماد به نفس و احساس حقارت اجتماعی، زندگی را بر وی تنگ می‏کند. تا آن جا قدرت بیان خود را نیز از دست می‏دهد:

اَلفَقرُ یُخرِسُ الفِطَنَ عَن حُجَّتِهِ.۱۵

فقر، انسان زیرک را از بیان دلیل و حجت ناتوان می‏سازد.

فقیر، احساس ناتوانی و کاستی می‏کند و هنگام رو به رو شدن با توانگر، گمان می‏برد که از او کمتر است. در نتیجه، خود را ناتوان می‏پندارد و در بیان اندیشه‏اش وا می‏ماند، به خصوص هنگامی که می‏بیند شخص دارا محترم است و او را در صدر مجلس می‏نشانند، ولی کسی حتی از آمدن او به مجلس با خبر نمی‏شود. از این رو، در درون، احساس خواری می‏کند؛ چنانکه امام علی علیه‏السلام می‏فرماید:

مَن قَلَّ ذَلَّ.۱۶

آن که فقیر شود، خوار گردد.

بدین سان، زندگی بر وی تنگ می‏گردد؛ چنانکه همان امام همام علیه‏السلام می‏فرماید:

اَلقَبرُ خَیرٌ مِنَ الفَقر.۱۷

گور، از ناداری بهتر است.

گور، تنها بدن آدمی را به تنگ می‏آورد، ولی فقر، شخصیت انسانی و روح وی را در تنگنا می‏گذارد. این همه نشانگر آن است که فقر چون زنجیری بر پای انسان، وی را از تعالی و تکامل باز می‏دارد.
د ـ آثار اجتماعی فقر

چنانکه گذشت، فقر ابعادی به گستره فرهنگ، سیاست، اقتصاد و اجتماع دارد. میان ابعاد یاد شده، پیوندی ناگسستنی است. انسان فقیر معمولاً به لحاظ فرهنگی نیز از دانش کمتری برخوردار است. از سوی دیگر، بر دوش گرفتن مسؤولیتهای اجتماعی و سیاسی نیز در گرو بهره‏مندی از دانش است. فقیران و نادارایان به دلیل بهره‏مند نبودن از امکانات مناسب آموزشی، به مراکز حساس تصمیم‏گیری، مسؤولیتهای فرهنگی، اجتماعی، قانونگذاری و … دست نمی‏یابند. از این رو، دیگران برایشان تصمیم می‏گیرند و مشارکت آنان در عرصه سیاست اندک است. امام علی علیه‏السلام در ترسیم موقعیت اجتماعی گروه فقیران می‏فرماید:

اَلفَقیرُ غَریبٌ فِی بَلَدَتِهِ.۱۸

نادار، در شهر خود نیز غریب است.

یعنی همچنانکه غریب، در شهر جایی ندارد، فقیر نیز در شهر خویش، بی جای و مکان است و از این روز سخنش ارجی ندارد؛ چنانکه باز می‏فرماید:

اَلفَقیرُ حَقیرٌ لا یُسمَعُ کَلامُهُ وَلا یُعرَفُ مَقامُه.۱۹

نادار، حقیر است؛ سخنش را نمی‏شنوند و جایی برایش نمی‏شناسند.

یعنی فقرش موجب آن می‏گردد که از حقوق اجتماعی و سیاسی خویش، محروم ماند. عبارت «لا یعرف مقامه» به محرومیت از منزلت اجتماعی اشاره دارد و جمله «لا یسمع کلامه» به نادیده گرفتن شخصیت‏اش.

جایگاه فقیران در جامعه نادیده انگاشته می‏شود و آنان در جامعه، دارای حضوری کم اثرند؛ چنانکه امیرمؤمنان علیه‏السلام می‏فرماید:

ألفَقرُ یُنْسی.۲۰

فقر، فراموشی [= غفلت] می‏آورد.

قرآن کریم در برخی آیات بیان کرده است که ثروت اندزوان، پیامبران را نکوهش می‏کردند بدین سبب که آنان، تنها مردم دون مرتبه و فاقد اعتبار اجتماعی را به گرد خود می‏آورده‏اند.۲۱

از دیگر آثار اجتماعی فقر، ناتوانی فقیران در به دست آوردن حقوق خویش است؛ زیرا فقیر به دلیل فقدان جایگاه اجتماعی، از باز پس‏گیری حق خود باز می‏ماند.

به ظاهر، رفع نیازمندی مادّی فقیران، آخرین کاری است که باید بدان پرداخت و پیش از آن، وظایفی دیگر متوجّه آنان است. مهمترین این وظایف عبارتند از:
پیشنهادات برای کاهش فقر
۱ـ سرمایه‏گذاری

سرمایه‏گذاری و ایجاد اشتغال برای بی‏کاران و استفاده از وجود آنان در روند تولید و افزایش ثروت جامعه، گامی است مؤثر در ریشه‏کنی فقر از جامعه؛ چنانکه امام علی علیه‏السلام می‏فرماید:

انّ أفضل الاموال ما استرقّ به حرّ واستحقّ به أجرٌ.۱۲

برترین مالها آن است که با آن [با احسان و انفاق و بخشش] آزاده‏ای بنده گردد و مستحقّ مزدی شود.

یعنی با به کار انداختن مال و سرمایه‏گذاری، برای شاغلان محلّ درآمدی پدید آورد.

همچنین می‏فرماید:

أفضل الاموال احسنها اثرا علیک.۱۳

برترین مالها، آن است که ثمره‏اش بهتر باشد.

نیکوترین اثر برای صاحب سرمایه و مال، امنیتی است که در پرتو فقرزدایی در جامعه برایش حاصل می‏شود و یکی از راههای فقرزدایی به کار انداختن مال و ایجاد اشتغال برای بی‏کاران و ایجاد امنیت از این گذر است. البته، آثار بسیار اخروی نیز بر آن مترتّب است که بر کسی پوشیده نیست.

در روایتی دیگر همان امام همام علیه‏السلام می‏فرماید:

لاوزر اعظم من وزرغنیّ منع المحتاج.۱۴

هیچ گناهی بزرگتر از آن نیست که توانگری نیازمند را بی‏بهره گذارد.

«نیازمند»، که در این روایت مذکور است، هر نیازمندی را شامل است، چه کسی که نیازمند به غذای خانواده باشد یا نیازمند به کار و سرمایه و یا ابزار و محل کار.

نیز می‏فرماید:

من احتاج الیک وجب اسعافه علیک.۱۵

هرکس به تو نیازش افتد، لازم است نیازش را برآوری.

بی‏شک، این روایت شامل توانگران می‏شود و دلالت بر این دارد که هرگونه نیاز نیازمندان باید برآورده شود، خواه این نیاز، عبارت از مخارج ضروری سال باشد، و یا کار، سرمایه، ابزار و محل کار.
۲ـ قرض الحسنه

تهیدستان و نیازمندان با در اختیار گرفتن سرمایه لازم، تحت عنوان قرض‏الحسنه، قادر به کار و ورود به چرخه فعالیت اقتصادی و تولیدی خواهند شد. از این رو، قرض الحسنه می‏تواند نقشی مهم در کمک به تهیدستان ایفا کند.
۳ـ رعایت عدالت و پرداخت حقوق

توانگرانی که در مزرعه، کارخانه و یا مؤسسه تجاری، بازرگانی و … شماری مزدبگیر و شاغل در خدمت خویش دارند، موظفند حقّ کارکنان را عادلانه و به گونه‏ای که هزینه زندگی آنان را تأمین کند، بپردازند؛ چنانکه امام علیه‏السلام می‏فرماید:

جعل اللّه سبحانه حقوق عباده متقدّمه لحقوقه، فمن قام بحقوق عباد اللّه کان ذلک مؤدّیا الی القیام بحقوق اللّه.۱۶

خداوند حقّ بندگانش را بر حقّ خویش مقدم داشته و کسی که حقّ بندگان خدا را ادا کند، حقّ خداوند را نیز ادا خواهد کرد.

نقل است که پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله، امام علی علیه‏السلام را فرا خواند و بدو فرمود بر منبر رود و به مردم بگوید:

ایّها النّاس من انتقص اجیرا اجره فلیتبوّأ مقعده من النّار.۱۷

ای مردم! هر کس مزد مزدگیری را کم دهد، جایش در آتش است.
۴ ـ پرهیز از تجمل گرایی

بنابر تعالیم اسلام، فرد مسلمان هرچند توانگر و دولتمند باشد، نباید سطح زندگی خویش را از عموم مردم فراتر برد و خود را تافته جدا بافته بشمارد. او وظیفه دارد سطح زندگی خود را پایین آورد و بانیازمندان همخوانی کند. این رفتار را در اصطلاح، «مواسات» می‏گویند. امام علی علیه‏السلام با اشاره بر این که توانگران باید سطح زندگی خود را پایین نگه دارند، ولی به این وظیفه عمل نمی‏کنند، می‏فرماید:

قلیل من الاغنیاء من یواسی.۱۸

تنها، اندکی از توانگرانند که مواسات می‏کنند.

گفته‏اند که مواسات در این حدیث، یا به معنای «اسوه» قرار دادن فقیران و یا به معنای کمک کردن به آنهاست.
۵ـ وجود سازمان ویژه فقرزدایی

هرچند هرکس به تنهایی و به فراخور تاب و توان خویش، باید گامی در ریشه کن ساختن فقر بردارد، لیک وجود سازمانی ویژه در این زمان ـ که جامعه انسانی گسترش یافته و اقدام فردی چندان مؤثر نمی‏افتد ـ ضروری می‏نماید. این سازمان، می‏تواند دولتی یا خصوصی باشد. دولت، خود می‏تواند وظیفه گردآوری و هدایت کمکهای مردم ـ به ویژه توانگران ـ را بر عهده گیرد و به نیازمندان و فقیران برساند.

امام علی علیه‏السلام، یکی از برکات وجود رهبر الهی در جامعه را انجام چنین کاری دانسته، می‏فرماید:

وَیُجمَعُ بِهِ الفَی‏ءُ.۱۹

و به وسیله رهبری الهی، مالیات فراهم می‏آید.

همچنین در ضمن بر شمردن حقوقی که مردم بر دولت دارند، خطاب به آنان می‏فرماید:

فَأمّا حَقُّکُم عَلیّ فَالنّصیحهُ لَکُم وَتوفیر فَیْئِکُم.۲۰

امّا حقی که شما بر گردن من دارید، اندرز دادن و نیکخواهی شماست و مالیات شما را به تمامی میان شما، تقسیم کردن.
۶ـ نظارت و پیگیری

بی تردید، وظیفه توانگران با پرداخت مالیات و تشکیل سازمان دولتی برای رسیدگی به فقیران، به تمام و کمال ادا نمی‏شود، بلکه آنان و تمامی مردم باید بر چگونگی کار رسیدگی به فقیران نظارت کنند و دولت را برای ادای این تکلیف یاری رسانند.
۷ـ همنوایی و غمخواری

وظیفه دیگر توانگران در برابر فقیران و تهیدستان، معاشرت و همنوایی و غمخواری است. نباید این دو گروه از یکدیگر جدا شوند و یا توانگران بر فقیران فخر بفروشند.

امام علی علیه‏السلام می‏فرماید:

ما احسن تواضع الاغنیاء للفقراء طلبا لما عند اللّه.۲۱

چه نیکوست فروتنی توانگران در برابر تهیدستان برای نیل به ثواب خداوند.

فاصله گرفتن توانگران از تهیدستان و آشکار شدن شکاف میان آنان، موجب بسیاری از مفاسد اجتماعی است و چاره کار در این است که توانگران با فقیران معاشرت و همنشینی و رفت و آمد کنند و ثروت توانگران سبب دوری گزیدن آنان از فقیران نشود؛ چنانکه حضرت علی علیه‏السلام می‏فرماید:

جالس الفقراء تزدد شکرا.۲۲

با تنگدستان همنشینی کنید تا سپاسگزاری شما افزون شود.

نتیجه گیری :

در این نوشتار، شبهه‏هایی را که به گونه‏ای موجب تشویق انسان به فقر می‏شوند و راه پیشگیری و رفع فقر را می‏بندند، به بررسی نهادیم. چنین شبهه‏هایی، از گذر تفسیر و برداشت نادرست برخی واژگان، اصطلاحات و فرمانهای دینی پدید می‏آیند و مکاتب الحادی نیز بدان دامن می‏زنند. مهمترین اینشبهه‏ها، که شبهه‏های دیگر برخاسته از آنند، شبهه‏ای است درباره دنیا و آخرت و رابطه آنها در دین. پرسشی که درباره این موضوع مطرح است، خود شامل بر دو پرسش دیگر است.

اوّل این که آیا دین برای سعادت دنیوی انسان و زندگی اجتماعی‏اش، طرحی دارد یا این مهم را به خود انسان واگذارده است؟ در پاسخ به این پرسش، برخی گفته‏اند که هدف اصلی دین و رسالت انبیا، سعادت اخروی انسان است. در مقاله حاضر با استفاده از آیات، روایات و سیره پیامبران و امامان علیهم‏السلام به اثبات رسید که سعادت دنیوی در کنار سعادت اخروی، مقصود دین اسلام است؛ به عبارت دیگر، دین اسلام دارای نظامهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

پرسش دوم این است که آیا در دین اسلام، تضادی میان دنیا و آخرت به چشم می‏آید به گونه‏ای که سعادت اخروی و دنیوی قابل جمع نباشد؟ در پاسخ به این پرسش، ضمن نقل و بررسی دیدگاهها، به این نتیجه رسیدیم که در دین اسلام بر بهره‏وری از نعمتهای دنیوی در عین برخورداری از سعادت اخروی بسیار تأکید شده است. در این بخش، با استفاده از گفتار و کردار حضرت علی علیه‏السلام به نتایج زیر دست یافتیم:

۱ ـ دین اسلام، برای تمامی ابعاد زندگی انسان برنامه دارد و از این رو، پدیده فقر را مهم انگاشته و برای نابودی آن طرحی ریخته است.

۲ ـ دنیا، فی نفسه، ارزشمند است و محلّی است که بخشی از راه تکاملی انسان در آن جا طی می‏شود.

۳ ـ محبت و علاقه به دنیا، امری فطری است و آنچه مذموم است، عبارت است از دنیا پرستی و وابستگی بیش از حد به دنیا.

۴ ـ میان دنیا و آخرت تضادی نیست و می‏توان ضمن بهره‏مندی از نعمتهای دنیوی، به سعادت اخروی نیز رسید. همچنین، تصور جدایی اعمال دنیوی و اخروی، تصوری نادرست است.

۵ ـ در متون دینی، به‏خصوص گفتار امیرمؤمنان علیه‏السلام به دنیا و از جمله کار و تلاش توجّهی درخور شده است.

۶ ـ از گفتار حضرت علی علیه‏السلام و دیگر امامان، استفاده می‏شود که دین اسلام با توسعه و آبادانی دنیا مخالف نیست.

از دیگر شبهه‏ها، شبهه‏ای است که درباره زهد مطرح است. بعضی این کلمه را به اشتباه، به معنایکناره‏گیری از دنیا و تحریم نعمتهای دنیوی دانسته‏اند. در مقاله حاضر ضمن ردّ این برداشت نادرست، با ذکر گفتار حضرت علی علیه‏السلام بیان کردیم که در اسلام، جنبه روحی زهد ـ یعنی دل بسته نبودن به دنیا ـ مورد توجه است.

شبهه سوم، درباره فقر و غنا مطرح است که ظاهر برخی روایات، فقر را ستایش و ثروت را نکوهش می‏کند. با استفاده از روایات به اثبات رسید که از نظر اسلام، ثروت، فی نفسه، مذموم نیست، بلکه آثار مخرّب آن مذموم است.

فهرست مطالب
چکیده :
مقدمه
فقر و آثار زیانبارش بر انسان
الف ـ اموال؛ ابزار سامان‏بخشی زندگی انسان
ب ـ فقر؛ مانعی بر سر راه رشد و تعالی انسان
ج ـ آثار فردی فقر
۱ ـ پریشانی فکر
۲ـ ضعف دینی
۳ـ حسّ خود کم‏بینی
د ـ آثار اجتماعی فقر
پیشنهادات برای کاهش فقر
۱ـ سرمایه‏گذاری
۲ـ قرض الحسنه
۳ـ رعایت عدالت و پرداخت حقوق
۴ ـ پرهیز از تجمل گرایی
۵ـ وجود سازمان ویژه فقرزدایی
۶ـ نظارت و پیگیری
۷ـ همنوایی و غمخواری
نتیجه گیری :
منابع :

منابع :
۱ ـ الرّاغب الاصفهانی، حسین، مفردات الفاظ القرآن، المکتبه المرتضویه، ص ۲۴۰٫
۲ ـ حکیمی، محمد رضا و محمد و علی، الحیاه، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۶۷، چ اوّل، ج ۴، ص۲۸۰٫
۳ـ نهج البلاغه، ترجمه سید جعفر شهیدی، ص ۴۱۹، کلمات قصار ۳۱۹٫
۴ ـ بحرانی، ابن میثم، شرح نهج البلاغه، دفتر تبلیغات اسلامی، ۱۳۶۲، ج ۵، ص ۴۱٫