انواع اردو و مدیریت اردوگاه ها
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  انواع اردو و مدیریت اردوگاه ها

انواع اردو و مدیریت اردوگاه ها


دانلود تحقیق و مقاله رایگان با عنوان انواع اردو و مدیریت اردوگاه ها

تعریف اردو
«اردو» مسافرتی است دسته جمعی با هدفی معیّن و مشخص همچون: کسب دانایی، توانایی، سازگاری اجتماعی و تفریح.

اردو، یعنی سازگاری فعالانه در یک زندگی دسته جمعی و اردوگاه به مکانی گفته می شود که، جمعی از افراد برای مدت محدود مطابق شرایط زمان و مکان، در آن به سر می برند.

«اردو» واژه ای است عربی و به معنای «لشگرگاه» به کار می رود. فرهنگ عمید واژه «اردو» را چنین معنا کرده است: «اردو» محل تجمع افراد برای تمرین و تفریح است، همچنین به محلی که ورزشکاران یا پیشاهنگان گرد هم آیند نیز اطلاق می شود.

در اصطلاح: «اردو» فعالیتی سازمان یافته، نظام مند و هدفمند است که به صورت گروهی با برنامه های معین، تحت نظارت و هدف مربی در محیطی خارج از محدودۀ فعالیت های روزمره برگزاری می گردد. گرایش غالب اردو آموزشی و پرورشی است. البته در فضایی کاملاً متنوع، مساعد، بانشاط و با هدف تربیت و سازندگی.

پناهنده کیست؟

در شکل بندی و هدفمندی مهاجرتها ، قوانین و مناسبات ِحقوق بین المللی، تعریف و مشخصه ای به پناهنده داده است که فرق بارزی با مهاجر اقتصادی «مهاجر کارگر» دارد. در کنوانسیون اپریل سال ۱۹۵۱ منعقده ژینوا، به پناهنده چنین تعریفی داده میشود: « پناهنده ویا متقاضی پناهنده گی[۱۱] به کسی اطلاق میشود که در کشور بومی اش نسبت فعالیت های عقیدتی، (ایدیالوژیک «سیاسی»)، جنس، نژاد، زبان، ملیت و قوم مورد پیگرد و تعقیب قرار گرفته باشد و یا عملا در خطر شکنجه[۱۲] (روحی و فزیکی )، زندان و مرگ قرار گرفته باشد. فرق بارزیکه میان این دو گروپ اجتماعی موجود است در طرز تفکر، انتخاب محل زیست و نحوه برخورد آنها در اجتماع جدید میباشد. در واقع وجه مشترک میان ایندو گروه همان جلاوطنی و غربت است که به دیدگاه های مختلف از جانب هردو به آ ن نگریسته میشود؛ اولی آنرا خود پزیرفته وبه بهبود وضیعت اقتصادی اش میپردازد در حالیکه دومی خودش را قربانی میپندارد وهر چند که در فضای مطمئن و آرامی به سرمی برد، اما این حالت را تأمیل شده بالای خود مینگرد، زیرا اگر اشکالاتی راکه بدآن در بالا اشاره کردیم وجود نمیداشت، پناهنده هیجگاهی ترک وطن نمی نمود، بهره مند ازشرایط حقوق مدنی کشور اصلی اش میبود و تغیر مکان نمیداد.

پناهنده کیست؟

اولین تعریفی که از واژه پناهنده در اسناد بین المللی آمده است مربوط به کنوانسیون وضعیت پناهندگان در سال ۱۹۵۱ می باشد. این کنوانسیون پناهنده را چنین تعریف می کند:

«پناهنده کسی است که به دلایل نژاد، مذهب، ملیت یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی یا عقیده سیاسی، ترس موجهی از آزار دارد و در خارج از کشور اصلی خود به سر می برد و به علت ترس از آزار قادر یا مایل به برخورداری از حمایت آن کشور یا بازگشت به آن نیست».[۶]

بعدها در سال ۱۹۶۹ کنوانسیون منطقه ای سازمان وحدت آفریقا در مورد برخی جنبه های خاص مسائل پناهندگان در آفریقا به منظور عینی تر نمودن بعضی از ملاحظات تعریف زیر را به تعریف کنوانسیون ۱۹۵۱ افزود:

«هر شخصی که به دلیل تجاوز خارجی، اشغال، تسلط بیگانگان یا هر واقعه ای که به طور جدی نظم عمومی تمام یا بخشی از کشور اصلی یا متبوع خود، وادار به ترک کشور اصلی برای یافتن پناهگاهی در کشور دیگری غیر از کشور اصلی یا متبوع خود گردد.»[۷]

در سال ۱۹۸۴ یک گروه از نمایندگان دولتی، دانشگاهیان و وکلای برجسته و تراز اول از آمریکای لاتین در شهر کارتاهنای کلمبیا تشکیل جلسه دادند و آنچه را که اکنون بیانیه کارتاهنا نامیده می شود تصویب نمودند کهعلاوه بر سایر مسائل، مواد عینی تری رانیز علاوه بر تعاریف کنوانسیون ۱۹۵۱ دربر می گرفت. این بیانیه موارد زیر را نیز مشمول کنوانسیون ۱۹۵۱ دانست:

افرادی که زندگی، امنیت یا آزادی آنها با خشونت شایع و گسترده، تعرض خارجی، درگیری های داخلی، نقض گسترده حقوق بشر یا سایر مواردی که در نظم عمومی به طور جدی اخلال ایجاد می کنند مورد تهدید قرار گرفته است.[۸]

انواع اردوگاه‌ها

اردوگاه‌ها به دو دسته تقسیم مى‌شوند:

– اردوگاه‌هاى کوتاه‌مدت از قبیل اردوگاه‌هاى پیشاهنگی، نظامی، تابستانى و اردوگاه‌هاى اضطرارى مانند اردوگاه‌هائى که در مواقع بروز حوادث ناگوار نظیر جنگ، سیل، زلزله و … احداث مى‌گردد.

– اردوگاه‌هاى درازمدت مانند اردوگاه‌هاى کار و سازندگی.

رعایت اصول بهداشتى و ایمنى به‌منظور حفظ و تأمین سلامت افراد مستقر در اردو، امرى لازم و ضرورى است و هر گونه کوتاهى در این زمینه، مى‌تواند مشکلات فراوانى فراهم نماید. بدیهى است چنانچه در اردوگاه‌هاى احداثی، تسهیلاتى به‌منظور تأمین آب‌آشامیدنى سالم، دفع صحیح فاضلاب و زباله و مبارزه با حشرات و جوندگان تدارک دیده نشود، محیط به‌زودى آلوده گردیده و زمینه براى بروز انواع بیمارى‌هاى واگیر فراهم خواهد شد. از این‌رو اردوگاهى از نظر بهداشتى مناسب است که بتواند نیازمندى‌هاى جسمى و روحى افراد را تا حد امکان تأمین نموده، از بروز سوانح و حوادث جلوگیرى و از انتقال بیمارى‌هاى واگیردار پیشگیرى کند.

تعریف اردو

اردو معنى و مفهوم وسیعى دارد، در واقع، محل تجمع افراد براى تمرین و تفریح است. اردوگاه به مکانى گفته مى‌شود که اجتماعى از افراد براى مدت محدود یا دائم، مطابق با شرایط زمان و مکان در آنجا، به‌سر مى‌برند. در نظام فرهنگی، اردو تجمع افراد در مکانى جهت کسب دانائی، توانائى و سازگارى اجتماعى است.

چادر (سرپناه)

چادر، یا خیمه، سرپناهی است که معمولاً از پارچه یا دیگر بافته‌ها بر تیرها یا میله‌هایی برپا می‌شود. منشا آن احتمالا از اقوام قبایل و عشایرکوچ‌رو بوده است اما امروز بیشتر گردشگران طبیعت و نیروهای امدادی یا نظامی آن را به کار می‌برند.

مدیریت اردوگاههای آوارگان

تامین شرایط محیط و برنامه ریزی برای اردوگاه ها ، احتیاجات اولیه و اساسی کسانی است که در معرض بلایا قرار میگیرند. در این میان ، سر پناه ، همچون آب ، بهداشت ، تغذیه و مراقبت های روانی ، نقش تعیین کننده ای در حفظ و نجات زندگی انسان ها در مراحل اولیه وقوع سانحه ایفا می نماید . وجود سر پناه به منظور مقاومت در برابر بیماری ها و حفاظت از خطرات طبیعی و غیر طبیعی ، امری ضروری بوده و جهت حفظ شأن انسان ، در چارچوب نظام خانوادگی و اجتماعی در شرایط دشوار از اهمیت بالایی بر خوردار است . در حقیقت هدف از ایجاد سر پناه ، انتخاب مناسب مکان و برنامه ریزی جهت تامین نیاز های اولیه فردی ، خانوادگی و اجتماعی برای بوجود آوردن یک فضای سالم ، امن و نسبتا راحت برای زندگی است . بدیهی است هماهنگی و مدیریت افراد آوارگان کمک مؤثری در تحقق این امر بوده و با انجام طراحی و متناسب اثرات منفی آنان بر جامعه میزبان به حداقل کاهش می یابد

مدیریت اردوگاه اسکان اضطراری

مدیریت اردوگاه با برنامه‌های راهبردی مدیریت بحران کشور، ارائه اطلاعات مفید به منظور تقویت برنامه‌های آموزشی وجود در زمینه اردوگاه‌ها، راهنمایی‌های لازم در جهت ارائه خدمات موثر و کافی در اردوگاه. در این راستا دیدگاههای گوناگونی برای مدیریت اردوگاهها پیشنهاد می‌شوند که با توجه به شرایط و موقعیت آوارگان می‌توان ترکیبی از آنها را بکار گرفت.

دیدگاههای مرسوم مدیریتی

· دیدگاه انسانی و اجتماعی: بازماندگان و آوارگان عموما در شرایط ناهنجاری از نظر روحی و روانی قرار دارند و نیازمند مراقبت ویژه می‌باشند. مدیریت اردوگاه با ارائه خدمات نقش تعیین کننده‌ای بر عهده دارد. تامین کمک و خدمات مورد نیاز افراد سانحه دیده، خصوصا مراقبت ویژه از گروههای آسیب پذیر در ساعات اولیه پس از بحران، می‌تواند تلفات انسانی و آسیب‌های اجتماعی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

· دیدگاه اقتصادی و خدماتی: مدیریت اردوگاه با نظارت دقیق بر نحوه کمک رسانی و خدمات رسانی مورد نیار می‌تواند از اتلاف مواد اولیه و تجهیزات و سایر امکانات به میزان قابل توجهی جلوگیری نماید.

· دیدگاه فنی: مدیریت با شناخت کامل کلیه خدمات مورد نیار منطقه بحران زده و پناهندگان و آورگان و با توجه به مکان گزینی اردوگاه می‌بایست در خصوص مدیریت گروه های تدارکات، امداد و نجات، خدمات پزشکی، خدمات بهداشتی و مدد کاری، تاسیسات امنیتی و حفاظتی، اسکان، مخابرات و ترابری اقدام لازم را بنماید. بدیهی است مکان‌یابی و استقرار هر یک از گروهها و تجهیزات مربوطه، چگونگی خدمات‌رسانی و ارتباط بین گروه‌ها، چگونگی درخواست آسیب دیدگان از گروه‌ها و نظارت بر کارگروه ها و غیره همه نیازمند یک برنامه مدیریتی ویژه می باشد.

لازم به ذکر است که در مدیریت اردوگاه‌ها همکاری و مشاوره میان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مسئول دولتی و غیر دولتی، امری ضروریست که در قالب تشکیل کمیته‌های نظارتی صورت می‌گیرد. در این میان، مدیریت اردوگاه باید فردی مدبر و مجرب بوده و آموزش‌های ضروری را گذرانده و با اصول شرایط بحران و مدیریت اضطرار آشنا باشد.

مسئولیت های عمومی اردوگاه

مدیریت اردوگاه می بایست به موضوعات ذیل توجه نماید:

· توافقات : مدیر ملزم است که از کلیه توافقات به عمل آمده آگاهی داشته باشد.

· تفاهم نامه : مدیر می بایست از امضای تفاهم نامه همکاری میان کمیساریا و نهاد مدیریتی اردوگاه (اداره اتباع) اطمینان یابد.

· اطلاعات مرتبط: کلیه اطلاعات مرتبط درباره پناهندگان و اردوگاه باید در اختیار مدیر قرار داده شده باشد.

· ظرفیت : مدیر اردوگاه می بایست دارای ظرفیت فکری و روانی و تجربه کافی در مواجه و تعامل با ساکنین اردوگاه باشد.

· منابع در دسترس : وجود بودجه، پشتیبانی کافی و کارمندان مطلع برای مدیریت اردوگاه الزامی بوده و کمک های خیرین در این ارتباط کارساز است.

· مهارت های مدیریتی : ظرفیت خوب مدیریتی، توان مذاکره با پناهندگان و نمایندگان کمیساریا و پایش سیستم توزیع کمک ها و تبیین روال اداری مناسب از جمله خصوصیات مدیر است.

· آگاهی از ارزش های فرهنگی اجتماعی و آداب و رسوم پناهندگان و آوارگان : شناخت چگونگی زندگی و آداب و رسوم ساکنین اردوگاه به مدیر در ایجاد هماهنگی و حفاظت بهتر افراد خصوصا اقشار آسیب پذیر کمک می نماید.

· تشویق مردم به مشارکت در امور اردوگاه : پشتیبانی ومشارکت دادن آوارگان در امور جاریه اردوگاه امری مهم محسوب می شود.

· پایش : نظارت و پایش و ارزیابی اقدامات صورت گرفته باعث جلوگیری از تکرار اشتباهات خواهد شد.

· گزارش دهی : توان مدیر در ارائه گزارش های منظم دارای کلیه فعالیت های اردوگاه الزامیست.

· تجربه حل اختلافات داخلی: وقوع مناقشات و درگیری در اردوگاه غالبا امری اجتناب ناپذیر است. یک مدیر مجرب و باتجربه با بکارگیری مهارت های ویژه و استفاده از معتمدان و ریش سفیدان قدر خواهد بود که احتمال درگیری ها را از بین ببرد.

اگر چه ساختار مدیریتی از مکانی به مکان دیگر می توانند متفاوت باشد، لیکن تعدادی از مشاغل اصلی در گروه مدیریتی اردوگاه عبارتند از:

مدیر اردوگاه، معاون مدیر، نمایندگان نهادها (ملی و بین المللی)، نماینده کمیته منتخب پناهندگان، نماینده جوانان، نماینده جوانان، نماینده کسبه، کارشناس خدمات اجتماعی، حسابدار، منشی، کارپرداز و لجستیک، آمار و مراقب. باید توجه داشت که بخشی از این افراد از میان جامه پناهنده برگزیده می شوند.

الف) برپایی اردوگاه و تعمیر و نگهداری آن

· ارزیابی آب : ارزیابی ویژه و فنی کیفیت آب سایت قبل از انتخاب آن الزامیست. آگاهی از کیفیت آب و میزان تغییرات آن در فصول مختلف از طریق پرسش از افراد محلی و نمایندگان جامعه میزبان امکان پذیر است.

· ارزشیابی سایت : شناسایی خصوصیات زمین پیش از آغاز ساخت و سازها، کمک فراوانی به توسعه آتی زیر ساخت ها و حل مسائل احتمالی در آینده خواهد نمود.

· ملحوظ داشتن نیازهای خاص خانوار : مدیریت باید از برآورده شدن نیازهای فیزیکی محدوده خانه خانوار اطمینان حاصل نماید.

· ملحوظ شدن موارد تعمیر و نگهداری اردوگاه در بلند مدت : مواردی از قبیل راههای ارتباطی، زیر ساخت ها و زه کشی در بلند مدت نیازمند تعمیر و نگهداری اند. لذا بودجه مناسب باید تامین گردد.

· ملاحظات ساختار جمعیتی : زیر ساخت های موجود باید جوابگوی نیازهای ساختار جمعیتی اردوگاه باشند. پناهندگان و آوارگان جمعیت همگون و یکدستی نیستند و غالبا در ضعیف ترین شرایط به اردوگاه وارد می شوند. افراد آسیب پذیر در الویت نخست اعطای سر پناه و دیگر ملزومات اساسی قرار گیرند.

· ملزومات استفاده از منابع : مدیریت اردوگاه باید در نظر داشته باشد که چه نوع منابعی در اثر مرور زمان مورد بهره برداری قرار می گیرند و پیشاپیش روش های جایگزینی رامورد بررسی قرار دهد.

· برنامه ریزی سامانه جلوگیری و کاهش اثرات آتش سوزی : مدیریت به منظور جلوگیری و یا کاهش خسارات احتمالی ناشی از آتش سوزی باید فضایی در حدود ۳۰۰ متر مربع را بدون احداث ساختمان در نظر داشته باشد. همچنین فاصله میان ساختمان ها حداقل باید دو برابر ارتفاع هر بنا باشد. در مکان هایی که احتمال انفجار و آتش سوزی بیشتری وجود دارد این فاصله باید به سه تا چهار برابر ارتفاع ساختمان ها افزایش یابد.

· منابع پایدار سوخت : سوخت لازم برای پخت و پز اعم از چوب، و یا گاز و ذغال باید از ابتدا مورد نظر قرار گیرند. کاشت درخت و تشویق استفاده از منابع طبیعی می توانند منابع سوخت را پایدار نموده و از اثرات نامطلوب زیست محیطی اردوگاه بر مجتمع های زیستی اطراف بکاهد.

· استفاده از مصالح و منابع محلی : در اقلیم مناطق حاره استفاده از گیاهانی مانند بامبو که به سرعت رشد می نمایند به منظور ارتقای مصرف مصالح محلی باید تقویت گردد. در عین حال باید به خاطر داشت که شیوه های جایگزینی جنگل کاری به منظور جلوگیری از اتمام منابع محیط زیست باید به ساکنین اردوگاه آموزش داده شود.

· باغچه کاری : توسط خانوارک کلیه خانوارها می بایست برای کاشت سبزی و اقلام مورد نیازشان در باغچه های حیاط های منزل تشویق گردند.

· استانداردهای سرپناه : باید از وجود استانداردهای اولیه زندگی خصوصا برای تازه واردین به اردوگاه از نقطه نظر پتو، و غیره اطمینان حاصل نمود.

· پوشش ساختمان : مصالح و نوع سقف پوششی ساختمان باید به گونه ای باشد که در تمام طول سال قابل استفاده ساکنین آن قرار گیرد.

· حفاظت در برابر باد : کلیه سرپناه ها اعم از سقف دیوارها، درب ها و پنجره ها باید در برابر باد و باران محافظت شوند. این امر از شیوع بیماری بواسطه نفوذ سرما و گرما به خانه جلوگیری می نماید.

· ساخت سرپناه برای اقشار آسیب پذیر: مشارکت مردم می بایست تشویق شده و مردم در گروههای مختلف برای ساخت سرپناهشان بسیج شوند.

· برنامه ریزی برای طراحی فیزیکی اردوگاه : به منظور ایجاد ایمنی با گروههای گوناگون اردوگاه باید تشریک مساعی شود. بدیهی است اقشار گوناگون دارای علائق و نیازهای متفاوتی هستند. کلیه آحاد زنان، مردان و کودکان می بایست در برنامه ریزی طراحی فیزیکی اردوگاه مشارکت نمایند.

· وجوه ایمنی در جانمایی تسهیلات : در جانمایی تسهیلاتی از قبیل شیر آب، توالت و حمام خصوصا برای استفاده زنان و دختران باید دقت فراوان مبذول داشت. وجوه ایمنی دسترسی، روشنایی کافی خصوصا در شب و وجود محرمیت از جمله نکات مهم اند. همچنین در جانمایی مدارس و زمین های بازی کودکان نیز تمهیدات ایمنی باید رعایت گردد.

· سرپناه مجزا برای زنان تنهای سرپرست خانوار: برای زنان سرپرست خانوار که شوهران خود را از دست داده اند سرپناه هایی را باید در نظر گرفت که حداقل آسیب پذیری را داشته باشند.

· سرپناه مجزا برای کودکان بی سرپرست: برای پسران و دختران، که والدین خود را از دست داده اند، به طور جداگانه، باید سرپناه هایی در نقاط امن مهیا نمود.

· تراکم جمعیت سرپناه: از تراکم نفرات در سرپناه باید اجتناب نموده و باید تعداد سرپناه ها را افزایش داد