مقاله در مورد شناخت اجتماعی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  مقاله در مورد شناخت اجتماعی

مقاله در مورد شناخت اجتماعی


مقاله در مورد شناخت اجتماعی – دانلود تحقیق و مقاله رایگان
مقدمه :
انسان موجودی اجتماعی است و به تعامل با دیگران نیاز دارد. ما در معاشرت با دیگران اطلاعات بسیاری به دست می‌آوریم که به نحوی آن‌ها را دسته‌بندی و منسجم می‌کنیم و بخش‌های مهم و مفید آن‌ها را به حافظه می‌سپاریم. برای داوری و قضاوت درباره دیگران باید بتوانیم این اطلاعات ذخیره‌شده را با هم ترکیب کنیم و به شناختی درست از دنیای اطرافمان دست یابیم. شناخت اجتماعی بیان می‌کند که ما چگونه به اطلاعات توجه می‌کنیم، آن‌ها را ذخیره می‌کنیم و در موقع لزوم به یاد می‌آوریم. به همین خاطر شناخت اجتماعی رابطه نزدیکی با ادراک اجتماعی[۱] دارد. زیرا هر دوی آنها درباره فرایندهای اساسی بحث می‌کنند که زیربنای فهم ما را از دنیای اجتماعی تشکیل می‌دهند. لازم به یادآوری است که این دو مبحث حداقل از یک جهت با هم تفاوت اساسی دارند. ادراک اجتماعی از مدت‌ها قبل مورد توجه روان‌شناسان اجتماعی بوده است، در حالی که توجه به شناخت اجتماعی و تلاش در جهت پیشرفت آن به سایر علوم مرتبط می‌شود. از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی به بعد پژوهشگرانی که به مطالعه ابعاد شناختی انسان مانند توجه، حافظه[۲] و استدلال می‌پرداختند، به پیشرفت‌های عظیمی دست پیدا کردند. بسیاری از روان‌شناسان اجتماعی، تحت تاثیر این پیشرفت‌ها درصدد برآمدند تا اصول،‌ روش‌ها و یافته‌های مطالعات علوم شناختی را در رشته علمی خود به‌کار گیرند. در نتیجه، برخی از مفاهیم و اصول شناخت اجتماعی از رشته‌های علمی دیگر به‌ویژه روان‌شناسی شناختی، وارد روان‌شناسی اجتماعی شد.[۳] درست است که این اصول و مفاهیم در فهم فرایند شناخت دیگران در روان‌شناسی اجتماعی بسیار مفید بودند، اما از لحاظ سبک با مفاهیم موجود در دیگر بخش‌های این علم متفاوت هستند. در شناخت اجتماعی تاکید بر یافت این مطلب است که ما اطلاعات اجتماعی درباره مردم، موقعیت‌های اجتماعی و گروه‌ها را چگونه پردازش می‌کنیم. در مسیر رسیدن به این مطلب، شناخت اجتماعی به بحث پیرامون چند موضوع می‌پردازد؛ نخست چگونگی اندوزش اطلاعات و شکل‌گیری طرح‌های ذهنی[۴] که تاثیر چشمگیری بر شناخت اجتماعی می‌گذارد.[۵] دوم بررسی میانبرهای ذهنی[۶] که در برخورد با اطلاعات وسیع به ما کمک می‌کنند به روشی موثر از عهده پردازش و درک دنیای خود برآییم. موضوع سوم بررسی سوگیری[۷]‌هایی است که در افکار ما به وجود می‌آیند و سبب می‌شوند که به برخی اطلاعات بیشتر و به برخی دیگر کمتر توجه کنیم. یکی دیگر از مباحث مورد بحث در شناخت اجتماعی، شناخت خود است که معمولا از دو جنبه مهم “خودپنداره”[۸] و “حرمت خود”[۹] مورد بررسی قرار می‌گیرد.[۱۰]

اهمیت شناخت اجتماعی :
شناخت اجتماعی در صدد است مشخص کند چگونه به اطلاعات اجتماعی توجه می کنیم, انسجام می بخشیم و در نهایت به یاد می آوریم. شناخت و ادراک اجتماعی رابطه نزدیکی با هم دارند و زیر بنای فهم ما نسبت به دنیای اجتماعی است. موضوع شناخت از سال ۱۹۷۰ مورد توجه دانشمندان روانشناسی شناختی قرار گرفت و به دستاورد هایی رسید و روانشناسان اجتماعی سعی کردند دستاورد های این دانشمندان را در زمینه خود استفاده کنند.

انواع طرح ها در شناخت اجتماعی :
۱- طرح های ذهنی(Schema):
ما در مقابل اطلاعات منفعل نیستیم. بلکه آنها از صافی ساخت های اجتماعی عبور کرده و سازماندهی می شوند. به این فیلتر ها طرح های ذهنی می گویند. طرح های ذهنی تجربیات گذشته و مجموعه ای از اطلاعات به هم تنیده در مفاهیم مختلف است. نمونه ای از ساخت ذهنی تصورات انسان در باره افراد مسن است.

۱-۱٫ اهمیت طرح های ذهنی: طرح های ذهنی در فرایند شناخت اهمیت زیادی دارد و ما رویداد ها را بر اساس آن تفسیر می کنیم. این تصور امکان فهم جنبه های مهم اطلاعات را به ما می دهد تا حجم زیاد اطلاعات را پردازش کنیم. در واقع به عنوان صافی های شناختی عمل می کند. همچنین فضاهای خالی بین اطلاعات ما را پر می کند. مثلا وقتی تمام کلمات دیگران را نمی فهمیم به وسیله این ها می توانیم منظور وی را درک کنیم. طرح های ذهنی در فرایند توجه مهم اند. ما غالبا به چیز هایی توجه می کنیم که با انتظارات ما نا هماهنگ است. همچنین طرح های ذهنی یاد آوری را تسهیل می کند و حافظه معمولا موقعی خوب عمل می کند که ما محفوظات را به صورت طرح های ذهنی در آورده ایم. البته موضوعی که با طرح ذهنی مستحکم ما در تضاد است نیز بهتر به خاطر می سپاریم. نقش طرح های ذهنی در رفتار اجتماعی نیز پر رنگ است و انجام رفتار های اجتماعی مطلوب تر محتمل تر است.

۱-۲٫ انواع طرح های ذهنی:
۱-طرح ذهنی از اشخاص(Person Schema): ویژگی هایی از یک فرد موقعی طرح دهنی است که آن را مرتبط به یکدیگر بدانیم. نوعی خاص از این گونه طرح ذهنی نظریه نا آشکار شخصیت (Implicit Personality theory) است. مثلا بسیاری از افراد با هوشی و مهربانی را مرتبط می دانند. در حالی که با هوشی و خود محوری را نه. و معمولا افراد از این نظر در ذهن خود مطلع نیستند. برای همین به آن نا آشکار می گویند. نوعی دیگر از تصورات ذهنی اشخاص تصورات قالبی(Stereotype) است. یعنی مجموعه صفاتی که به یک گروه اجتماعی نسبت داده می شود.
۲- طرح های ذهنی از نقش ها(Role Schema): اطلاعات ما در باره یک نقش اجتماعی و انتظارات ما نسبت به رفتار آن نقش, مثل استاد دانشگاه.
۳- طرح دهنی از وقایع(Event Schema): نشان می دهد که در یک موقعیت خاص چه حوادثی را متوقعیم که رخ دهد. مثل توقع ما نسبت به روند کار در یک رستوران.
۴- طرح ذهنی از خود(Self Schema): برداشتی که از شخص خود داریم با توجه به اطلاعاتی که از خود جمع آوری کرده ایم.

۲-میانبر های ذهنی(Shortcuts): هر فردی در هر امری تمام مزایا و معایب آن را در نظر نمی گیرد و از میانبر های ذهنی استفاده می کند. مثل اینکه هر چه گران تر است با کیفیت تر است. شرایط استفاده از میانبر های ذهنی عبارتند از:
۱- عدم وجود زمان کافی.
۲- اطلاعات سنگین وعدم امکان پردازش آن.
۳- موضوعی بی اهمیت.
۴- کمبود اطلاعات.

میانبر های ذهنی موفق این ویژگی را دارد: ۱- سرعت و سهولت. ۲- کارایی در اکثر موارد.

البته گاهی این میانبر های ذهنی باعث خطای شناختی می شود. علم به این مسئله دو فایده دارد:
۱- باعث می شود تصمیمات مناسب تری بگیریم و از میانبر ها در جای خود استفاده کنیم.
۲- باعث می شود تصمیمات و داوری های دیگران را بهتر درک کنیم.

دو نمونه از این میانبر ها در زیر می آید:
۱- قاعده اکتشافی همانندی(Representativeness Heuristic): منظور از این قاعده داوری بر اساس شباهت بین فرد یا واقعه باطرح ذهنی ما از گروه یا وقایع خاص است. مثلا از ظاهر یک فرد شغل او را حدس می زنیم. این بر اساس طرح ذهنی ما نسبت به یک شغل خاص است. در استنباط بر این اساس یکسری اطلاعات نادیده گرفته می شود.ازجمله نرخ پایه. مثلا بدون در نظر گرفتن تعداد افراد با شغل خاص در یک محل داوری را انجام می دهیم. به این خطا خطای نرخ پایه(Base-Rate Fallacy) می گویند. در آزمایش به آزمودنی گفته شد که از گروهی صد نفری یک نفر انتخاب شده چقدر احتمال دارد که وی مهندس باشد در حالی که ۷۰ نفر غیر مهندسند. در مواردی که علاوه بر این موضوع خصوصیاتی از آن فرد بیان شده بود افراد نرخ پایه را فراموش کرده و به اوصاف توجه می کردند. در این تحقیق به ویژگی دیگری پی بردند به نام اثر تضعیف(Dilution Effect). در مواردی که صفاتی غیر مربوط با تصور ذهنی یک مهندس از قبیل سن, جنس و.. ذکر می شد احتمال مهندس بودن او ۵۰ درصد بیان می شد بدون توجه به نرخ پایه.
۲- قاعده اکتشافی دسترس پذیری(Availability Heuristic) :

هرچه یاد آوری یک موضوع ساده تر باشد اهمیت آن نیز بیشتر تخمین زده می شود. مثلا در ترجیح سفر با اتومبیل و هواپیما به سرعت نمونه های مختلف تصادف و سقوط این دو که تجربه کرده یا شنیده ایم به خاطر آورده و در مورد هر کدام که غلبه دارد داوری می کنیم. این فایده در بسیاری از جاها مفید است و در موقعیت هایی نیز به خطا منجر می شود. تبلیغات بر این اساس استوار است که وقتی ما در باره یک کالا فکر می کنیم کالایی را تصور میکنیم که علامت کارخانه خاص بر آن نقش بسته. سوگیری توافق کاذب(False Consensus Bias) را نیز بر این اساس می توان شرح داد که می گوید دیگران تا حدود زیاد با دیدگاه ما موافقند. در این گرایش دو عامل مؤثر است:

۱- قاعده اکتشافی دسترس پذیری: آسان بودن یاد آوری افراد موافق با ما, کسانی را دوست و همکار خود قرار می دهیم که دیدگاه مشترکی با ما دارند. پس بیشتر با موافقت با دیدگاه های مان شاهد هستیم.( عامل شناختی).
۲- این امر باعث افزایش اعتماد مردم نسبت به تصمیم خودشان می شود.( عامل انگیزشی).

سوگیری توافق کاذب غالبا در موارد منفی رخ می دهد. مثلا کسی که در برابر وسوسه نفس بی اراده است دیگران را نیز بی اراده می داند. ولی در صفات خوب ممکن است خود را منحصر به فرد بداند. پدیده دیگر را که می توان تبیین کرد خود میان بینی (Egocentric Bias)یعنی در کار جمعی هر کسی فکر می کند بیشترین تأثیر را گذاشته است. این به علت حجم بیشتر اطلاعاتی است که فرد نسبت به خود دارد. همچنین عامل انگیزشی افزایش اعتماد که از توافق کاذب اشاره شد. قاعده دیگر پدیده آماده سازی(Priming) است. تأثیر تصور و تفکری که اخیرا داشته ایم بر تفکر ما در باره موضوع جدید. مثلا تشخیص عفونت خفیف گلو توسط دانشجویان ابتدایی رشته طب به بیماری مهلک.

۳-منابع خطا در شناخت اجتماعی:
در پردازش اطلاعات از شیوه منطقی تفکر و استدلال در بعضی موادر استفاده نمی شود. برای درک دیگران شناخت اطراف خود دچار سوگیری هایی میشویم.

۳-۱٫ خطای برنامه ریزی(Planning Fallacy): بارها پیش می آید که ما انجام کاری را زود تر از آنچه هست تخمین می زنیم. دلیل این امر این است که ما برای انجام کار به آینده می نگریم نه به تجربیات گذشته . یا اگر تجارب را بررسی کنیم آنها را طوری اسناد می دهیم که با امر موجود کمترین رابطه را داشته باشد.

۳-۲٫ تفکر سحری: انسان ها تحت تأثیر تفکر سحری اند. یکی از اصول آن این است که اگر دو چیز به هم مربوط بودند ویژگی های یکی به دیگری منتقل می شود و اثر این ارتباط پس از انقضای ربط باقی می ماند (قانون سرایت). مثلا دیگران کمتر حاضرند لباس یک نفر ایدزی را بپوشند. اصل دیگر می گوید اشیای شبیه به هم ویژگی های مشترک دارند (قانون شباهت). مثلا کمتر قبول می کنیم شکلاتی به شکل سوسک را بخوریم. قانون دیگر می گوید افکار فرد آثار فیزیکی دارد که تحت تأثیر قوانین فیزیک نیست. مثلا ما غالبا فکر می کنیم تفکر در باره حادثه خطرناک احتمال وقوع را افزایش می دهد.

۳-۳٫ تفکر بیش از حد در باره یک موضوع: برخی موادر که سعی می کنیم عملی را به صورت منطقی و با تفکر انجام دهیم. تفکر زیاد باعث سر درگمی ما می شود.

۳-۴٫ تفکر در باره عکس واقعیت(Counterfactual Thinking): واکنش ما در مقابل پیشامد فقط به خود آن بستگی ندارد. بلکه تصور شق دیگر حوادث نیز در آن شریک است. مثلا ۲ نفری که یکی پیاده می گردد و دیگری سواره حال اگر هر دو تصادف کنند ما شخصی را که اغلب پیاده راه می رفته را ناراحت تر می پنداریم چون فکر می کنیم اگر به عادت خود ادا مه می داد این اتفاق نمی افتاد.

۴٫ خودشناسی :
اولین کسی که به اهمیت آن پی برد سقراط بود . در ادیان الهی به آن تاکید شده مثلا علی (ع) می فرماید در میان دو نوع شناخت خودشناسی سودمندتر است .گاهی انگیزه های واقعی رفتارمان از خودمان مخفی است. خودشناسی به ما در شناختن این انگیزه ها کمک می کند. از سوی دیگر خودشناسی باعث شناختن ظرفیت ها و استعداد هایی است که خدا به انسان داده است. در اینجا بحث حرمت به خود مطرح میشود. دلیل این حرمت ارتباط انسان با خدا و دمیده شدن روح او در وی است. پس خودشناسی یعنی یافتن ارزش های موجودی و کرامات نفسانی است. روانشناسی اجتماعی خودشناسی را از آن جهت بررسی می کند که این امر تا حد زیادی اجتماعی است. است شناخت تحت تأثیر واکنش دیگران شکل کی گیرد همچنین مقایسه خود با دیگران.

۴-۱٫ خود پنداره (Self-Concept):
۱- تعریف: ویلیامز جیمز (۱۹۱۰-۱۸۴۲) در کتاب اصول روانشناسی این گونه اعتقاد دارد: خود دو جنبه دارد: ادراک کننده و ادراک شده که در خودشناسی این دو یکسان است. به جنبه ادراک کننده خود آگاهی و به جنبه ادراک شده پنداره می گویند. خود پنداره مجموعه باور ها و احساسات فرد در باره خود است.

۲- خود پنداره به مثابه طرحی ذهنی : خود پنداره صفات نامنظم و پراکنده نیستند بلکه این صفات بر محور طرح ذهنی فرد از خود نظم یافته است. این طرح ذهنی بر اساس صفاتی سازمان می یابد که فرد آنها را مهمترین ویژگی خود می داند.

۳- خود پنداره و پردازش اطلاعات: خود پنداره باعث می شود نسبت به اطلاعات مربوط به خود حساس تر بوده و آن را آسان تر رمز گردانی و بازیابی کنیم. علت این مسئله عبارتند از: اطلاعات مربوط به فرد در سطح عمیق تر و با دقت بیشتر مورد تجزیه و تحلیل فرار می گیرد. یعنی وقتی از ما در مورد خودمان سؤال می شود دقت افزایش می یابد. علت دیگر این است که اطلاعات مربوط به خود سازمان یافته ترین شبکه اطلاعاتی در حافظه ماست و هر چه اطلاعات منظم تر باشد قدرت یار آوری بیشتر می شود.
۴-منابع خود پنداره:

۱- احساسات و افکار: مهمترین منبع به دست آوردن اطلاعات, احساسات و افکار درونی ماست. احساسات بیش از رفتار به ما اطلاعات می دهد. چون گاهی با احساس درونی ما سازگار نیست. احساسات و افکار در خود پنداره سهم بیشتری از رفتار دارد.

۲- رفتار: انسان با توجه به رفتار خود نسبت به خود شناختی پیدا می کند.توجه به رفتار زمانی است که اطلاعات دیگر مثل احساسات ناکافی است مثلا کسی که نمی داند متواضع است یا نه به رفتار خود دقت می کند. البته رفتار زمانی برای خود پنداره استفاده می شود که از روی اجبار و فشار موقعیت انجام نگیرد.

۳- واکنش های دیگران: در آزمایشی به گروهی دانش آموز چند بار گفته شد که خیلی منظم هستند. دیده شد که این گروه کمتر آشغال می ریزند. آنها رفتار خود را با انتظار دیگران هماهنگ کرده اند. پدیده پیشگویی های خود کام بخش(Self-Fulfilling Prophecy) به این معناست که انتظارات دیگران بر رفتار و خود پنداره کا تأثیر می گذارد.

۴- مقایسه اجتماعی: انسان وقتی می خواهد به ارزیابی صحیح برسد خود را با افراد مشابه وی مقایسه می کند.
۴-۲٫ حرمت خود(Self-Esteem):

۱- تعریف و سنجش «حرمت خود»: حرمت خود جنبه مثبت یا منفی فرد از خویشتن را مد نظر قرار می دهد و ارزیابی می کند. یعنی فرد تا چه اندازه برای خودش ارزش قائل است. این مسئله تأثیر عمیقی بر بهداشت روانی و سلامت جسمانی و رفتار اجتماعی دارد. برای سنجش حرمت خود مقیاس های مختلفی ابداع شده است. برخی به ارزیابی فرد از جنبه های گوناگون می پردازد و برحسب جمع جبری نتیجه را اعلام می کند. ولی این قابل قبول نیست. چون این مسئله که بعضی صفات می توانند نقش مهمتری داشته باشند در نظر گرفته نشده است. صفاتی که برای خود پنداره مهم تر است تأثیر بیشتری بر حرمت خود دارد.

۲- نقش دیگران در ارزیابی حرمت خود: بسیاری به این نتیجه رسیده اند که حرمت خود منعکس کننده تفاوت بین خود پنداره واقعی و آرمانی است. هرچه فاصله بیشتر حرمت خود کمتر. فستینگر(۱۹۵۴) بانظریه مقایسه اجتماعی اعلام کرد بدون ارزیابی اعمال و احساسات دیگران نمی توان خود را ارزیابی کرد. افراد عقاید و توانایی خود را از طریق مقایسه با توانایی و عقاید دیگران می سنجند و در این جهت دنبال کسانی می روند که عقاید و توانایی شبیه آنان دارند.

۳- راه های دفاع از حرمت خود:
برای این هدف ابزار هایی وجود دارد که عبارتند از:
۱- کمتر کسی در همه جنبه های زندگی موفق است. برای همین انسان نسبت به ویژگی های خود گزینشی عمل می کند تا نظر مثبتش به خود لطمه نبیند. پس اگر خور پنداره از جنبه های متنوع برخوردار باشد تا چه حد به ارزیابی مثبت از خود می انجامد: اولا چنین افرادی در برابر حادثه منفی با تکیه بر نقاط مثبت با مشکل کنار می آیند. ثانیا چون آنها جنبه های مختلف خود را از هم تفکیک کرده اند. وقتی جنبه ای آسیب دید به جنبه های دیگر سرایت نمی کند.

۲- انسان باز خورد های مطلوب دیگران را صحیح و بازخورد های نامطلوب را غیر معتبر تلقی می کند.

۳- انسان معمولا حوادثی که به حرمت وی لطمه می زند زودتر فراموش می کند و به نا هشیاری می راند. این قدرت سازگاری با محیط را افزایش می دهد.

۴- ما ویژگی هایی را که داریم مثبت تر از آنچه هست ارزیابی می کنیم.

۵- اسناد نیز مهم است وقتی کاری خوب پیش می رود مسئولیت نتایج را به خود اسناد می دهیم و اگر خوب پیش نرود مسئولیت خود در قبال نتیجه را به حد اقل می رسانیم. پیروزی را درونی و شکست را محیطی می دانیم.

۶- معمولا ما خود را با افراد مشابه بررسی می کنیم. مگر حرمت ما در خطر باشد. در این صورت شباهت کم اهمیت می شود. در این موقع ما خود را با افراد ضعیفتر مقایسه می کنیم.

۷- خود مؤلفه شخصی و اجتماعی دارد. مصاحبت با افرادی که برایشان احترام قائل هستیم حرمت ما را افزایش می دهد. برای همین انسان ها به عضویت در گروههای موفق توجه می کند. البته مصاحبت با افراد موفق تبعاتی دارد و باعث می شود استعداد های ما در مقایسه با آنها رنگ ببازد. روانشناسان معتقدند فرد در صورتی با کسی مصاحبت می کمد که در امور کم اهمیت برتر باشند. طبق این نظریه مطلوب ترین افراد برای معاشرت کسانی هستند که عملکردشان در امور مهم ضعیف تر از ماست و در اموری که اهمیتی ندارد از ما برترند.

۴- اهمیت حرمت خود: از مسائل بسیار با اهمیت است. حرمت خود از مؤلفه های شخصیت بهنجار است. احساس بی ارزشی, بیگانگی با خود و عدم پذیرش خویش در میان افراد نا هنجار بیشتر است. حرمت خود در سلامت جسمانی و روانی مؤثر است. ارزیابی منفی از خود با افسردگی و کمبود مهارت اجتماعی هم بستر است و باعث ضعیف شدن دستگاه ایمنی می شود.

در تعالیم دینی از حرمت خود به کرامت نفس یاد شده است. اسلام به حفض کرامت خود و دیگران توصیه کرده است. اسلام سعی دارد با متوجه کردن انسان به ارزش های وجودش او را از انجام امور پست و تبعیت از نفس خود باز دارد. اسلام کسانی که سعی می کنند به خود متکی باشند را تمجید می کند. حفظ عزت از همه چیز واجب تر است مثلا نمی توان برای رفتن به حج خود را پیش دیگران خوار کرد. مبارزه با نفس مجوزی برای نادیده گرفتن عزت نفس نیست. نمی توان خود را تحقیر کرد تا بهتر بتوان با نفس مبارزه کرد. توصیه شده انسان مشکلات خود را با دیگران بازگو نکنند. با ثروتمندان همسفر نشوند چون یا برای هم رتبه شدن با او هر کاری می کنند یا عزت نفس خود را زیر پا بگذارند. امام صادق(ع) می فرمایند مؤمن کار خطا نمی کند تا مجبور به عذر خواهی شود. همچنین مؤمن کاری را که در توانش نیست نمی پذیرد چون خود نوعی تحقیر است.

۵- طبق تعالیم اسلام حرمت خود باعث تسهیل در رسیدن به فضائل اخلاقی می شود. تکبر و نفاق ناشی از ذلتی است که فرد در خود می بیند. غیبت نهایت کوشش ناتوان است. رذایل اخلاقی دیگر نیز همین است. امام هادی(ع) می فرمایند از آسیب کیس که برای خود ارزشی قائل نیست در امان مباش. خلاصه اخلاق با عزت نفس هم بسته است. این همبستگی طبق نظریه ناهماهنگی شناختی فستینگر توجیه پذیر است. او می گوید اگر متوجه شویم در شناخت ما یا شناخت و رفتار ما هماهنگ نیست دچار ناراحتی می شویم و سعی می کنیم این حالت را بر طرف کنیم. همچنین در تحقیقی معلوم شد که کسانی که ارزش کمتری برای خود قائل هستند بیشتر در امتحان تقلب می کنند.

جهاد با نفس یا کرامت نفس؟: اسلام به کرامت نفس توجه دارد و در عین حال مبارزه با نفس نیز مودر توجه قرار گرفته است. آن نفس اماره ای که در روایات بدترین دشمن نامیده شد همان نفی ایت که باید آن را اکرام کرد. عزت نفس با کبر و تواضع چگونه قابل جمع است؟ انسان دارای دو من است: من انسانی و من حیوانی. تنها من انسانی اصیل است. از کشمکشی که بین این دو است می توان آن را شناخت.وقتی از مبارزه با نفس صحبت می شود در واقع مبارزه با من حیوانی است. یعنی نباید نیازهای حیوانی مانع دستیابی به ارزش ها و نیاز های متعالی انسان شود. و وقتی دعوت به کرامت انسانی می شود منظور من انسانی است. پس این دو دستور در داستای یکدیگرند.

در باره تناقض عزت نفس و تکبر هم باید گفت عزت نفس به معنای این نیست که انسان خود را از دیگران بالاتر بداند. بلکه بدین معنی است برای خودش ارزش قائل شود. انسان اگر در مقابل درگران تواضع می کند و آنها را مقدم می دارد برای ارزش نهادن به انسانیت
شناخت اجتماعی وحیانی

هر جهان اجتماعی با نوعی از شناخت اجتماعی همراه است؛ جهان اساطیری از شناخت اجتماعی اسطوره‌ای بهره می‌برد. در اسطوره، عقل و عقلانیت نقش فعال و تعیین‎کننده ندارد و تمثل و خیال، فعال است.

۱- جهان و علم اجتماعی
هر جهان اجتماعی با نوعی از شناخت اجتماعی همراه است؛ جهان اساطیری از شناخت اجتماعی اسطوره‌ای بهره می‌برد. در اسطوره، عقل و عقلانیت نقش فعال و تعیین‎کننده ندارد و تمثل و خیال، فعال است.

بسیاری از فرهنگ‌ها در گذشته تاریخ دارای فرهنگ اساطیری هستند. مثل فرهنگ یونان و یا فرهنگ اعراب در قبل از ظهور اسلام. در فرهنگ‌های اساطیری پدیده‌های اجتماعی بر مدار خواست و عمل الهه‌ها و خداوندگارانی تفسیر می‌شوند که بر مقدرات انسان و طبیعت حکم می‌رانند.

در جهان متجدد از علم اجتماعی تجربی استفاده می‌شود؛ انسان جهان متجدد، برای نفی اساطیر به انکار هر نوع حقیقت متعالی و فوق طبیعی می‌پردازد؛ جهان متجدد جهانی دنیوی، سکولار است؛ در این جهان، عقل متافیزیکی و عملی از اعتبار ساقط می‌شود. و تنها شناخت حسی و عقل تجربی به‎عنوان ابزار تسلط بر طبیعت به رسمیت شناخته می‌شود. با غلبه عقل ابزاری، علوم غریبه و دانش‎هایی که از طریق امور غیرطبیعی قصد تسلط بر طبیعت را دارند مانند سحر و جادو، اعتبار خود را از دست می‌دهند. دنیای مدرن اساطیر و علوم غریبه را چیزی پیش از تصورات و تخیلات جمعی و تاریخی بشر نمی‌داند.

به دلیل این که شناخت حسی و تجربی، بدون استفاده از دیگر سطوح معرفتی بشر نمی‌تواند تحقق داشته باشد، رویکرد تجربی عقل ابزاری نیز از هویت مستقل خود نمی‌تواند دفاع کند و در نتیجه، نگاه تجربی و پوزیتیویستی دانش علمی به سوی رویکردهای بعد تجربی حرکت می‌کند.

نگاه‌های بعد تجربی معرفت علمی، بخشی از تخیلات و تصوراتی را که در شناخت عمومی جامعه بشری حضور به هم رسانده‌اند، به‎عنوان اصول، بنیان‎ها و پارادایم‎های معرفت علمی به رسمیت می‌شناسد، بدون آن‎که برای آن اصول هویتی محسوس، آزمون‎پذیر و تجربی قائل باشد. این اصول از دیدگاه پست‎مدرن‎ها و کسانی‎که رویکردی بعد تجربی به علم دارند، هویتی فراتر از تصورات و تخیلات جمعی ندارند.

جهان مدرن در این مقطع با به رسمیت شناختن بخشی از تخیلات جمعی، امکان تقابل و رویارویی مطلق خود را با آن‌چه اسطوره و مانند آن می‌نامید از دست می‌دهد و بدین ترتیب، زمینه بروز مجدد اساطیر، خرافه‎پرستی و اموری که از آنها با عنوان عرفان‎های کاذب یاد می‌شود، فراهم می‌آید. البته باید توجه داشت تفاسیر پست‎مدرن اساطیر، با تفاسیر تاریخی آن نیز تفاوت دارد، زیرا اساطیر در گذشته تاریخ با هویتی فوق طبیعی و در عین حال فوق انسانی شناخته می‌شوند و حال آن که رویکرد‌های پسامدرن، برای اساطیر، هویتی فراتر از احساسات و تخیلات دنیوی و این جهانی بشر نمی‌توانند قائل باشند.

۲- جهان توحیدی
انبیاء و اولیای الهی از وحی و الهامات الهی بهره می‌برند. این نوع از شهود، در قبال شهودهای شیطانی، اساطیری و یا تخیلات و مقررات جمعی و تاریخی و رویکردهای بعد تجربی و پسامدرن است. در شهودهای شیطانی، اساطیری تصویر می‌شود که در آن، الهه‌های متعدد و خداوندگاران متفرق در نزاع با یکدیگر هستند و انسان نیز در عبودیت نسبت به آنها به‎سر می‌برد. در رویکردهای پسامدرن انسان در جهانی زندگی می‌کند که در حاشیه تخیلات و مقررات لرزان او تصویر می‌شود. در تفسیر اساطیری پیشامدرن و یا پسامدرن، اثری از عقل و عقلانیتی نیست که از وحدت و انسجام عالم خبر داده، و تخیلات پراکنده آدمیان را سازمان بخشد، و یا آن‎که درباره خداوندگاران متعدد به حقیقت داوری کند.

در کانون جهانی که انبیای الهی معرفی می‌کنند؛ اعتقاد به توحید و اعتقاد به یک موجود مقدس است، مقدس بودن به معنای منزه بودن از صفات نقص نظیر جهل و عجز و منزه بودن از صفات کمالی است که با نقص همراه باشد. مثل علم محدود و یا قدرت محدود، زیرا علم و یا قدرت اگرچه کمال هستند ولکن هنگامی که محدود باشند با نقص همراه می‌شوند. موجود مقدس، منزه از هر نقص است و به همین دلیل همه کمالات را به نحو نامحدود داراست، زیرا اگر برخی از کمالات را نداشته باشد. همچنان محدود خواهد بود.

اعتقاد به توحید مانع از این می‌شود که موجودات، مستقل از علم، قدرت، اراده و دیگر اوصاف کمالی خداوند باشند، زیرا استقلال دیگر موجودات نیز به معنای محدود بودن او خواهد بود. همه موجوداتی که در عالم طبیعت و غیرطبیعت، در ملک و ملکوت هستند، آیات و نشانه‌های او هستند، این آیات و نشانه‌ها از نزد او بوده و به سوی او نیز باز می‌گردند.

در جهانی که انبیاء از آن خبری می‌دهند، انسان بزرگ‎ترین آیت و نشانه خداوند است، یعنی موجودی است که بیش از دیگر موجودات می‌تواند نام‎ها و صفات خداوند نامحدود را آشکار سازد.

در این نگاه؛ خلقت، خالق بودن حق را نشان می‌دهد و مخلوقات، حکیمانه و براساس حکمت حق آفریده شده‎اند. اولین مخلوق در این جهان، عقل است و نظام جهانی نیز عقلانی است.

۳- وحی و عقل
شناخت وحیانی انبیاء علیهم‎السلام، مهم‎ترین بخش از شناخت علمی درجهان توحیدی است. این شناخت، گسسته از زندگی دنیوی و مسائل آن نیست، بلکه ناظر به مسائلی است که برای بشر در زندگی این جهان و در فرهنگ و شناخت عمومی جامعه وجود دارد. پیامبران برای حل مشکلات و رفع موانع و بندهایی آمده‌اند که نظام‌های اجتماعی در راه رشد وتعالی و رستگاری انسان‌ها به وجود آورده‎اند.

«ویضع عنهم اصرهم والاغلال التی کانت علیهم والذین آمنوا به وعزروه و نصروه واتبعوا النور الذی انزل معه اولئک هم المفلحون» (اعراف آیه ۱۵۱) پیامبر بار و مشقت و زنجیرهایی را که بر آنان بود از آنان برگرفت، و کسانی که به او ایمان آورند و حرمت او را نگاه دارند، و او را یاری کنند و نوری را که با او نازل شده است پیروی کنند، آنان به حقیقت رستگارند.

وحی الهی با آنکه نظر به مسائل طبیعی، دنیوی و مشکلات اجتماعی بشر دارد، از منبع طبیعی یا شناخت عمومی و اموری از این قبیل استفاده نمی‌کند. منبع شناخت وحیانی، علم و اراده الهی است. وحی از نزد خداوند نازل می‌شود و به همین دلیل به آن علم لدنی می‌گویند.

علم و شناخت وحیانی با علم و شناخت عقلانی و تجربی مخالفتی ندارد، وحی الهی انسان را به استفاده‌ از عقل نیز فرامی خواند. بسیاری از آیات قرآن کریم، آدمیان را به تعقل و تدبیر فرا می‌خوانند. علی (علیه‎السلام)، احیای زمینه‌های عقلی آدمیان را از جمله کارهای پیامبران می‌داند و می‌فرماید: «ویثیروالهم دفائن العقول.»

برخی از آیات نیز آدمیان را به تأمل و نظر به طبیعت و تاریخ فرامی‎خواند.

انبیاء انسان‌ها را از وساوس و الهامات شیطانی نیز برحذر می‌دارند، و این نوع از شناخت را معتبر نمی‌دانند.

قرآن کریم برخلاف رویکردهای بعد تجربی و پسامدرن، شناخت عمومی را به‎عنوان یک منبع مستقل برای معرفت علمی به رسمیت نمی‌شناسد و این شناخت را تا هنگامی که بر مدار عقل و یا وحی شکل گرفته باشد، معتبر می‌داند و پیروی از آن را در صورتی‎که در افق شناخت علمی و عقلی نباشد، جایز نمی‌داند. «قالوا بل نتبع ما ألفینا علیه اباءنا اولو کان آباؤهم لایعقلون» (بقره /۱۷۰) گفتند بلکه ما از آنچه پدران‎مان بر آن بودند پیروی می‌کنیم؛ آیا از آنان پیروی می‌کنند هر چند چیزی را تعقل نکنند.

۴- شناخت اجتماعی وحیانی
قرآن کریم در بسیاری از آیات به مسائل اجتماعی انسان‌ها پرداخته و انسان‌ها را نیز به تأمل در پدیده‌های اجتماعی فرمان داده است.

مبانی هستی‎شناختی، انسان‎شناختی و معرفت‎شناختی دینی؛ اصول، مسیر و روشی مناسب با خود برای تولید نظریه‌های اجتماعی پدید می‌آورند. این روش را می‌توان روش شناخت اجتماعی یا روش علوم اجتماعی در اندیشه وحیانی، اسلامی و یا قرآنی نامید.

مطالعات اجتماعی قرآنی، توحیدی است. در جهان توحیدی، همه موجودات و مخلوقات، آیات و نشانه‌های خداوند سبحان هستند و به همین دلیل همه علوم به شناخت آیات الهی می‌پردازند؛ علوم طبیعی آیات آفاقی و علوم انسانی و اجتماعی آیات انفسی و اجتماعی خداوند را شناسایی می‌کنند. در این نگاه، علم وسیله نزدیک شدن انسان به خداوند و عامل خشوع در برابر اوست، و تحصیل علم از برترین عبادت‎هاست.
از منظر قرآن کریم، شناخت اجتماعی با سه وسیله و ابزار: الف) حس، ب) عقل و ج) وحی به دست می‌آید:

الف) شناخت حسی:
قرآن کریم همان‎گونه که از مشاهده عالم طبیعت سخن می‌گوید، به‎نظر در پدیده‌های اجتماعی و تاریخی فرمان می‌دهد، «قل سیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبه الذین من قبل» (رم /۴۵)، بگو در زمین سیر کنید و در عاقبت کار کسانی‎که پیش از شما بوده‌اند، نظر کنید.

ب) شناخت عقلی:
قرآن کریم، در برخی از آیات نیز انسان‌ها را به دلیل اینکه در سرنوشت اقوام و جوامع تعقل نمی‌کنند، نکوهش می‌کند. (صافات ۸-۱۳۷)

ج) شناخت وحیانی:
قرآن کریم برخی از شناخت‌های اجتماعی را نیز از طریق وحی در دسترس بشر قرار می‌دهد.

معارف وحیانی به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ برخی از آنها علومی هستند که از طریق عقل و تجربه نیز قابل‎دسترسی‎اند. این‎گونه از معارف و علوم، ارشادی هستند، یعنی انسان را به سوی آن‌چه عقل می‌شناسد راه می‌برند. برخی دیگر علومی هستند که انسان از راه حس و عقل نمی‌تواند آنها را به‎دست آورد. این دسته از معارف و احکام، تأسیسی هستند. خداوند سبحان درباره این‎گونه از دانش‌ها به پیامبرخود می‌فرماید: «علمک مالم تکن تعلم» (نساء /۱۱۳) خداوند به تو چیزی را آموخت که از نزد خود نمی‌توانستی بیاموزی. این بخش از معارف وحیانی علومی هستند که بشر برای رسیدن به سعادت خود به آنها نیازمند است یعنی درصورت محروم ماندن از آنها به تعبیر قرآن کریم در گمراهی آشکار به سر می‌برد.

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت/ به غمزه مسئله‎آموز صد مدرس شد
شناخت اجتماعی اگر از وحی و مراتب مختلف عقل بشری استفاده کند، به مراتب مشاهده و توصیف و تبیین ابعاد طبیعی جامعه محدود نمی‌شود و ضمن توصیف و تبیین ابعاد تفهمی و حتی فوق طبیعی جامعه از ابعاد ارزشی، تجویزی و انتقادی نیز برخوردار می‌گردد.

فهرست مطالب
مقدمه :
اهمیت شناخت اجتماعی :
انواع طرح ها در شناخت اجتماعی :
۱- طرح های ذهنی(Schema):
۱-۲٫ انواع طرح های ذهنی:
۲- قاعده اکتشافی دسترس پذیری(Availability Heuristic) :
۳-منابع خطا در شناخت اجتماعی:
۴٫ خودشناسی :
۴-۱٫ خود پنداره (Self-Concept):
۴-منابع خود پنداره:
۴-۲٫ حرمت خود(Self-Esteem):
۳- راه های دفاع از حرمت خود:
شناخت اجتماعی وحیانی
۱- جهان و علم اجتماعی
۲- جهان توحیدی
۳- وحی و عقل
۴- شناخت اجتماعی وحیانی
الف) شناخت حسی:
ب) شناخت عقلی:
ج) شناخت وحیانی:
منابع :

منابع :
[۱] . Social perception
[۲] . Memory
[۳] . آذربایجانی، مسعود و دیگران؛ روان‌شناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی، تهران، سمت، ۱۳۸۷، چاپ سوم، ص ۹۶ و ۹۷٫
[۴] . Schema
[۵] . کریمی، یوسف؛ روان‌شناسی اجتماعی، تهران، ارسباران، ۱۳۸۴، چاپ چهاردهم، ص ۳۹ و ۴۱٫
[۶] . Shortcuts
[۷] . Bias
[۸] . self-concept
[۹] . self- esteem
[۱۰] . ارونسون، الیوت؛ روان‌شناسی اجتماعی، حسین شکرکن، تهران، رشد، ۱۳۸۶، چاپ چهارم، ص ۱۳۹ تا ۱۴۵٫