مقاله محیط زیست Environment
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  مقاله محیط زیست Environment

مقاله محیط زیست Environment


دانلود تحقیق و مقاله رایگان مقاله محیط زیست Environment

محیط زیست (Environment):
محیط زیست دریک تعریف کلی عبارتست ازمجموعه شرایط  بیرونی که درطول عمر یا زندگی یک موجود زنده، مانند انسان بر او اثرمی گذارد. به این ترتیب نورخورشید، آب، هوا، اقلیم، گیاهان، جانوران و سایر موجودات بی جان وجاندار که برروی سیاره زمین وجود دارند و با یکدیگر در ارتباط دوسویه هستند، محیط زیست انسان را تشکیل می دهند. البته از محیط زیست تعریف های گوناگونی وجود دارد که ازآن ها چشم پوشی می نماییم. محیط زیست ومنابع موجود درآن، در واقع محل زندگی و تامین کننده اصلی ترین نیازهای انسان به شمارمی آید. با وجود این، در سال های گذشته، با رشد فزاینده جمعیت وپیشرفت های تکنولوژیکی، روند بهره برداری از منابع موجود در زمین نیز بیشتر شده است و در یک کلام محیط زیست انسان دستخوش تخریب وآلودگی قرارگرفته است.

آلودگی محیط زیست
دید کلی
آلودگی محیط زیست از منابع گوناگون صورت می‌گیرد. با پیشرفت تمدن بشری و توسعه فن‌آوری و ازدیاد روز افزون جمعیت ، در حال حاضر دنیا با مشکلی به نام آلودگی در هوا و زمین روبرو شده است که زندگی ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند. بطوری که در هر کشور حفاظت محیط زیست مورد توجه جدی دولتمردان است. امروزه وضعیت زیست محیطی به گونه‌ای شده است که مردم یک شهر یا حتی یک کشور از آثار آلودگی در شهر یا کشور دیگر در امان نیستند.
برفی که در نروژ می‌بارد مواد آلاینده‌ای به همراه دارد که منشا آن از انگلستان و آلمان است. یا باران اسیدی در کانادا نتیجه مواد آلاینده‌ای است که منشا آنها از ایالات متحده است. در آتن گاهی مجبور می‌شوند به علت آلودگی شدید هوا کارخانجات را تعطیل و رفت و آمد اتومبیلها را محدود کنند. شهرهای دیگر دنیا مانند مکزیکوسیتی ، رم و تهران نیز با مشکل آلودگی هوا دست به گریبانند. آلودگی دریاها ، رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و اقیانوسها و جنگلهای نیز نیز موضوع بحث جدی می‌باشند.
آلودگی محیط زیست و لایه ازن
یکی از مسائلی که در سالهای اخیر باعث نگرانی دانشمندان شده ، مسئله تهی شدن لایه ازن و ایجاد حفره در این لایه در قطب جنوب است. لایه اوزون در فاصله ۱۶ تا ۴۸ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و کره زمین را در برابر تابش فرابنفش نور خورشید محافظت می‌کند. هر گاه از مقدار لایه ازن ، ۱۰ درصد کم شود، مقدار تابشی که به سطح زمین می‌رسد تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. تابش فرابنفش موجب بروز سرطان پوست در انسان می‌شود و به گیاهان صدمه می‌زند. مولکولهای کلروفلوئورکربنها (CFCها) در از بین بردن لایه ازن موثرند. از این ترکیبات بطور گسترده در دستگاههای سرد کننده و در افشانه‌ها (اسپری‌ها) استفاده می‌شود.
این مولکولها به علت پایداری آنها به استراتوسفر راه می‌یابند و در آنجا بر اثر تابش خورشید پیوند C-Cl شکسته می‌شود. اتم کلر حاصل به مولکول ازن حمله می‌کند و مولکول CLO را می‌دهد. این مولکول بنوبه خود با اکسیژن ترکیب شده ، مولکول O2 و اتم Cl آزاد می‌شود که مجددا در چرخه تخریب اوزون شرکت می‌کند. از این روست، در عهدنامه سال ۱۹۷۸ مونترال قرار این شده که از مصرف کلروفلوئوروکربنها به تدریج کاسته شود و مواد دیگری به عنوان جانشین برای آنها یافت شود و یافتن چنین ترکیباتی بطور مسلم کار شیمیدانان است.
آلودگی هوا و مه دود فتوشیمیایی
بسیاری از مناطق شهری با پدیده آلودگی هوا روبه‌رو هستند که در جریان آن ، سطوح نسبتا بالایی از ازن در سطح زمین که جزء نامطلوبی از هوا در ارتفاعات کم است، در نتجه واکنش نور القایی آلاینده‌ها تولید می‌شود. این پدیده را مه دود نور شیمیایی می‌نامند و گاهی از آن به عنوان “لایه ازن در مکانی نادرست” از نظر تشابه آن با مسئله تهی شدن ازن استراسفر یاد می‌کنند. فرآیند تشکیل مه دود در واقع شامل صدها واکنش مختلف است که دهها ماده شیمیایی را دربرمی‌گیرد و بطور همزمان رخ می‌دهند. در واقع ، هوای شهرها را به “واکنشگاههای شیمیایی عظیم” تشبیه کرده‌اند.

پدیده مه دود شیمیایی ، نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ در لوس آنجلس مشاهده شد و از آن زمان ، عموما به این شهر بستگی داده شده است. اما در دهه‌های اخیر با کنترل آلودگی هوا مسئله مه دود در شهر لوس آنجلس بطور نسبی تخفیف پیدا کرده است. از نظر کمی ، اکثر کشورها و همچنین سازمان جهانی بهداشت (WHO) ، حدی را برای حداکثر غلظت مجاز اوزون در هوا در نظر گرفته‌اند که در حدود ۱۰۰ppb (میانگین غلظتها در طول زمان یک ساعت) است. اوزون در هوای پاکیزه تنها به چند در صد این مقدار می‌رسد. واکنش دهنده‌های اصلی اولیه در یک پدیده مه دود نور شیمیایی ، اسید نیتریک ، NO و هیدروکربنهای سوخته نشده هستند که از موتورهای احتراقی درون سوز به عنوان آلاینده در هوا منتشر می‌شوند. جزء مهم دیگر در تشکیل مه دود ، نور خورشید است.
باران اسیدی
یکی از جدی‌ترین مشکلات زیست محیطی که امروزه بسیاری از مناطق دنیا با آن روبه‌رو هستند، باران اسیدی است. این واژه انواع پدیده‌ها ، از جمله مه اسیدی و برف اسیدی که تمام آنها با نزول مقدار قابل ملاحظه اسید از آسمان مطابقت دارد را می‌پوشاند. باران اسیدی دارای انواع نتایج زیان‌بار بوم شناختی است وجود اسید در هوا نیز احتمالا بر روی سلامتی انسان اثر دارد. پدیده باران اسیدی در سالهای آخر دهه ۱۸۰۰ در بریتانیا کشف شد، اما پس از آن تا دهه ۱۹۶۰ به دست فراموشی سپرده شد. باران اسیدی به نزولات جوی که قدرت اسیدی آن بطور قابل توجهی بیش از باران طبیعی (یعنی آلوده نشده)، که خود به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربونیک بطور ملایم اسیدی است، باشد، اطلاق می‌شود.

(CO2 (g) + H2O (aq) ↔ H2CO3(aq
از تفکیک جزئی H2CO3 پروتون آزاد می‌شود و PH سیستم را کم می‌کند.از اینرو PH باران طبیعی که آلوده نشده، از این منبع بخصوص حدود ۵٫۶ است. تنها بارانی که قدرت اسیدی آن به مقدار قابل ملاحظه‌ای بیشتر از این باشد، یعنی PH آن کمتر از ۵ باشد، باران اسیدی تلقی می‌شود. دو اسید عمده در باران اسیدی ، HNO3 و H2SO4 است. بطور کلی ، محل نزول باران اسیدی در مسیر باد دورتر از منبع آلاینده‌های نوع اول ، یعنی SO2 و نیتروژن اکسیدها است. باران اسیدی به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده‌های نوع اول را دربردارند، بوجود می‌آیند. از اینرو باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دور برد آلاینده‌های هوا ، حدود و مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.
مواد شیمیایی آلی سمی
واژه مواد شیمیایی سنتزی از طرف رسانه‌های گروهی برای توصیف اجسامی بکار می‌رود که عموما در طبیعت یافت نمی‌شوند. ولی توسط شیمیدانان از اجسام ساده‌تر سنتز شده‌اند. اکثریت مواد شیمیایی سنتزی که مصرف تجارتی دارند، ترکیبات آلی هستند و برای بیشتر آنها از نفت به عنوان منبع اولیه کربن در این ترکیبها استفاده شده است. کربن با کلر ترکیبهای زیادی را تشکیل می‌دهد که به علت سمی بودن آنها برای بعضی گیاهان و حشرات ، بسیاری از این قبیل ترکیبها کاربرد گسترده‌ای به عنوان آفت کش یافته‌اند. ترکیبات آلی کلردار دیگر بطور گسترده‌ای در صنایع پلاستیک و الکترونیک بکار برده شده‌اند.

شکستن پیوند کربن به کلر بطور مشخص دشوار است و حضور کلر همچنین واکنش پذیری سایر پیوندها را در مولکولهای آلی کم می‌کند. همین خاصیت به این معنی است که با وارد شدن ترکیبهای آلی کلردار به محیط زیست ، تخریب آنها به کندی صورت می‌گیرد و بیشتر تمایل به جمع شدن دارند و به این علت به معضل بزرگ محیط زیست محیطی تبدیل شده‌اند. اجسام آلی سمی که بطور عمده مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: انواع آفت کشها ، حشره کشهای سنتی ، حشره کشهای آلی کلردار ، ددت ، توکسافنها ، کاربامات ، حشره کشهای آلی فسفات‌دار ، علف کشها و … .
آلودگی آبها
آب ، تصفیه آن و جلوگیری از آلودگی و به هدر رفتن آن از مسائل بسیار مهم زمان ما به حساب می‌آید. آلودگی آبها ، معضل بزرگ زیست محیطی محسوب می‌شود که به علت پیشرفت صنایع و تکنولوژی ، هر روزه با پیشرفت روز افزون آن مواجهیم.
فلزهای سنگین و شیمی خاک
بسیاری از فلزهای سنگین برای انسان سمی هستند و چهار فلز جیوه (Hg) ، سرب (pb) ، کادمیم (Cd) و آرسنیک (As) فلزهایی هستند که بعلت کاربرد گسترده ، سمیت و توزیع وسیع آنها بیشترین خطر را از نظر زیست محیطی دارند. البته هیچ یک از این عنصرها هنوز به آن اندازه در محیط زیست پخش نشده که یک خطر گسترده بشمار آید. به هر حال ، هر یک از آنها در بعضی از محلات در سالهای اخیر در سطوحی سمی یافت می‌شود. این فلزها بطور عمده از مکانی به مکان دیگر از طریق هوا منتقل می‌شوند و این انتقال معمولا به صورت گونه‌هایی که روی ماده ذره ‌مانند معلق ، جذب سطحی شده یا در آن جذب شده است، صورت می‌گیرد.
تولید انرژی و آثار محیطی آن
بسیاری از مسائل زیست محیطی ، نتیجه غیر مستقیم تولید و مصرف انرژی ، بویژه زغال سنگ و بنزین است. ذخایر زغال سنگ در دنیا از مجموع نفت ، گاز طبیعی و اورانیوم خیلی بیشتر است. از اینرو مصرف زغال سنگ برای تولید انرژی صنعتی نه تنها ادامه خواهد یافت، بلکه احتمالا به مقدار زیادی بویژه در کشورهای در حال توسعه مانند چین و هندوستان که ذخایر زیادی از این ماده دارند، افزایش می‌یابد. از سوزاندن زغال سنگ مقدار زیادی SO2 و CO2 که آلاینده هستند تولید می‌شود. بحث انرژی هسته‌ای و سایر منابع انرژی نیز جای خود دارد.
رعایت اخلاق محیط زیستی:
محیط زیست ما همان مکان است که ما دران زندگی میکنیم واین منابع که برای استفاده انسانها قراردارند باید  برای منابع که تشکیل دهنده محیط زیست هستند ارزش قایل بود و  دراستفاده ازآن اعتدال را رعایت کنیم اگر از اب برای نوشیدن ودیگر احتیاجات زندگی استفاده می کنیم باید متوجه پاک بودن آن وپاک نگهداشتن آن وهمچنان جلوگیری ازاستفاده بی مورد باشیم ویا به گونه مثال وقتی محیط زیست ما توسط هرنوع مواد آلاینده درحال آلوده شدن هست هر شخص با ید خود را  مسول پاک نگهداشتن محیط باشد تاکه منحیث انسان آگاه  اخلاق محیط زیستی را رعایت کرده باشیم  .

حفظ حیات وحش:
تمام زنده جانها به نحوی ازانحا درتعادل اکوسیستم نقش  دارند انقراض ویا ازبین بردن این زنده جانها  ارتباط مستقیم به تخریب محیط زیست واکوسیستم دارد محیطی دارند ، این حیوانات وحشی وپرندگان درافغانستان مورد حمله انسانها قرارمیگیرند که این  امر سبب مهاجرت  وازبین رفتن بسیاری ازحیوانات وحشی وپرنده گان درافغانستان گردیده است دراین کشور  مخصوصا غور توجه کمتر برای حفاظت حیات وحش ازطرف دولت و هم ازطریق مردم صورت میگیرد توجه برای سرسبزی وحفاظت حیات وحش یکی ازراه های ای است که درداشتن یک محیط سالم با همه زیبایی هایش موثر می باشد.
حفاظت ازجنگلات ومنابع طبیعی:
جنگلات ومنابع طبیعی که سرمایه ملی را تشکیل میدهند مورد بهربرداری های غیرقانونی وخودسرانه قرارمیگیرند وهمچنان پوشش ها ی سبز درکوه ها توسط مالداران ازدیگر ولایات کشور مورد چرا قرارمیگیرند وهیچ  نوع محدودیت ازطرف دولت برای اینگونه رفتار ها با منابع طبیعی درنظر گرفته نشده است جنگلات بر عللاوه که قطع میگردند برای جایگزینی آنها نیز توجه صورت نمیگیرد گیاهان کوهی وبوته ها جهت تهییه مواد سوخت اهالی ازریشه قطع میگردند اما دولت برای حل مشکل مواد سوخت مردم کدام برنامه را روی دست نمیگیرد درحالیکه بالای دریای هریرود میتوان بند های برق آبی اعمار نمود که این هم ازناحیه تهییه مواد سوخت مردم را کمک می کند وازطرف دیگر ازبین رفتن درختخچه های وحشی وبوته ها ازکوه موثر است وازآلوده گی محیط زیست  جلوگیری می نماید .

نصب پوستر های تبلیغاتی:
نصب پوستر های تبلیغاتی ازطرف اداره محیط زیست در  مکان ها ی عمومی مانند مکاتب ، شفاخانه ها ، کلینیک ها پارکها  نیز برای روشنی اذهان عامه دررابطه  به حفاظت محیط زیست ،سرسبزی محیط ، درخت شانی ،حفاظت ازدرختان ومحل های تفریحی درراه جلوگیری ازآلوده گی مارا کمک می نماید تا توسط همین تبلیغات سطح آگاهی اقشار مختلف جامعه را بالا ببریم ،تبلیغات درروحیه انسانها مخصوصا کودکان خیلی تاثیر گذار می باشد با تبلیغات محیط زیستی میتوان اطفال را با مسولیت درقبال محیط زیست شان  به بار آورد .
تعیین مکان مشخص برای کثافات:
انباشته شدن کثافات وزباله ها به هرطرف سبب گردیده است تا شاهد یک محیط آلوده ودرعین حال بی نظم باشیم این معضله محیطی میتواند با معیین نمودن مکان ها ی مشخص برای تخلیه زباله وجمع آوری  زباله ها توسط اداره شهرداری به نقاط دور تر دفن ویا حریق گردند  که این  عمل تواند نیز یک روش برای جلوگیری ازآلوده گی محیط زیست به حساب اید .
نبود توالت ها دراطراف بازار درآلوده گی محیط زیست  نفش داشته درعدم موجودیت توالت  ها در مکان های عمومی سبب گردیده است که محیط به مراتب آلوده تراز سالهای قبل داشته باشیم ساختن توالت ها می تواند ازآلوده شدن اطراف دریا ودیگر نقاط ازشهرجلوگیری نماید.
مال بازار ( گنج ) فعلی درمحل مناسب قرارندارد اولا اینکه به بازار نزدیک است وثانیا  عبور مواشی ازمیان بازار ازیک طرف باعث اخلال درترافیک افراد پیاده ووسایط نقلیه میگردد وازطرف دیگر باعث آلوده گی بازار میگردد این گشت وگذار حیوانات دربین بازار درماه های ثور وجوزا به یک مشکل مبدل میگردد چون  کوچی ها  برای چرای حیوانات شان ازولایات هلمند  وبادغیس به غور می آیند که بعداز سپری شدن  یک ماه ازآمدن شان به این  سرزمین کوه ها ی سبز چغچران چادرخاکی رنگ را می پوشند وهمچنان  عبور کوچی ها با مواشی شان ازبین بازار به خاطر گذشتن از بالای پل چغچران به طرف شمال دریا وبرعکس آن درآلوده گی دربین بازار نقش دارند خلاصه اینکه باید راه عبور مواشی که  خواهی نخواهی باعث آلوده گی میگردند ازبین بازار (شهر )قطع گردند   .
آلودگی آب (Water Pollution)
دید کلی
آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می‌کند.
بنظر شما چه کسانی مشکل آلودگی آب را بوجود می‌آورند؟
چه کسانی بهای تمیز کردن آب را خواهند پرداخت؟
زباله های انباشته شده فاضلابها تعادل حیات در اب دریاها را به هم می زنند . حتی بعد از تصفیه کردن فاضلابها آب بدست آمده می تواند حاوی مواد شیمیایی مسموم باشد.

تاریخچه
در نوامبر سال ۱۹۸۶ بر اثر ریزش موادی شامل جیوه و انواع مواد آلی سمی مانند آفت کشها در رودخانه راین ، تمام آبزیان از شهر بال سوئس تا ساحل هلند کشته شدند. در سالهای اخیر با غرق شدن تانکرهای بزرگ نفتی اقیانوس پیما یا به گل نشستن آنها آسیبهایی به حیات دریایی وارد آمد.
در سال ۱۹۸۳ بر اثر ۱۱۰۰۰ واقعه آلوده کننده در حدود ۱۲۰ میلیون لیتر مواد آلوده کننده در آبهای ایالات متحده تخلیه شده است.
تعریف آلودگی آب
در سال ۱۹۶۹ برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد: آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه‌اش شود.
عوامل آلوده کننده آب
آب یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند.

عوامل آلوده کننده آبهای زیرزمینی :
کانیهای موجود در معادن سطحی که در اثر تغییر و تبدیل به عامل آلوده کننده مبدل می‌شود. مثلا آب جاری سطحی ( حاصل از باران و …) هنگام عبور از معادن زغال سنگ ، دی‌سولفید آهن « II» ( پیریت ) همراه با زغال سنگ را در خود حل کرده و سپس در اثر واکنش ، هوا آنرا به اسید سولفوریک تبدیل می‌کند. اسید حاصل ضمن عبور از لایه‌های مختلف مخازن زیرزمینی ، موجب آلوده شده آن می‌شود.
جمع شدن فاضلابهای شهری بویژه اگر در یک حوزه آهکی و یا شنی وارد شوند از آن که در معرض باکتریها قرار گیرند و تجزیه شوند، مستقیما و براحتی به مخازن زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و موجب آلوده شدن آنها می‌شود.
ضایعات رادیواکتیوی : یکی از عوامل آلوده کننده مهم منابع آبی زیرزمینی است که امروزه یکی از راههای رفع آنها که در حقیقت مشکل بزرگی برای صاحبان تکنولوژی هسته‌ای نیز به شمار می‌رود دفن آنها در زیر زمین است علاوه بر دفن ضایعات رادیواکتیو در زیر زمین ، همه انفجار های هسته‌ای زیر زمینی نیز موجب آلوده شدن آبهای زیر زمینی می‌شود.
عوامل آلوده کننده آبهای سطحی:
آلوده کننده‌های صنعتی:
بسیاری از ضایعات صنعتی به آبزیان زیانهای جدی می‌رسانند. این ضایعات برای خنثی شدن مقدار زیادی از اکسیژن محلول در آب را به مصرف رسانیده و موجب کاهش اکسیژن مورد نیاز برای آبزیان می‌شود و تهدید به مرگ می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از خود این ضایعات سمی بوده و موجب مسمومیت آبزیان می‌شوند مانند فلزات سنگین ، جیوه ، سرب ، مس و غیره.
وارد شدن ترکیبات فسفردار و نیتروژن‌دار در آب موجب رشد جلبک‌هائی می‌شود که ضمن ایجاد بو و مزه غیر طبیعی آب ، اکسیژن آب را مصرف کرده و باعث کاهش میزان آن و بروز صدمات و تلفات آبزیان می‌شود.
فاضلاب خانگی :
کلیه پاک کننده‌ها که وارد آبهای سطحی می‌شوند ترکیباتی را در آبها وارد می‌کنند که اگر خنثی نشوند و یا توسط میکرو اورگانیسم‌ها تجزیه و تخریب نشوند بصورت سمی مهلک زیان بسیاری برای آبزیان ببار می‌آورند.
حشره کشها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی:
که از ضروریات توسعه کشاورزی است نا خواسته موجب آلودگی آبهای سطحی می‌شوند. مانند ددت DDT را نام برد.
چشم انداز الودگی آب
ذخایر آبهای ما در آینده چگونه خواهد بود؟
آب آلوده شده برای %۷۵ مردم جهان در کشورهای رو به توسعه مسئله بسیار جدیتری است.
%۸۰ بیماریهای جهان ناشی از آبهای آلوده شده است. در مقابل درصد بالای بیماری چه کنترلهایی انجام شده است؟
آیا تلاشی که برای بهبود کیفیت آب انجام شده کافی می‌باشد؟
آینده ذخایر آبها با این روند پیشرفت و تکنولوژی روز چگونه خواهد بود؟
آلودگی محیط زیست و نابودی جنگلها
هنوز از عمر انسان شش میلیارد سال باقی است. آنرا نابود نکنیم. بشریت اکنون دوران طفولیت را پشت سر می‌گذارد و زندگی باشکوهی را در پیش روی دارد، با تخریب محیط زیست، نسل خویش را منقرض نگردانیم.
بنابر آخرین فرضیه ها، خورشید ما در حدود ۴۶٠٠ میلیون (۴.۶ میلیارد) سال قبل، از غبار خورشیدی تشکیل گردید.(١) زمین و سایر سیارات منظومه شمسی از بقایای غبار مزبور در حدود ۴۵٠٠ میلیون سال پیش شکل گرفتند و در آغاز به احتمال، سطح زمین به حالت گداخته و مذاب بود و میلیونها سال طول کشید تا پوسته خارجی آن سرد و سخت گردید. پوسته‌ای که شکننده بود و از شکست آن آتشفشانها فوران می‌کردند و مواد مذاب زیر پوسته را به صورت گدازه، خاکستر، دود، بخار و گاز بیرون می‌ریختند و سنگها و گازهایی را که در آنها استعداد بالقوه زندگی وجود داشت به وجود آوردند. از برکت آنها جو زمین پدیدار گردید و اکسیژن را برای زمین به ارمغان آورد. از بخار آب چاله‌ها و پستی‌های زمین پر از آب شد و اقیانوسها و دریاها بر چهره آن نمایان گشت و اولین جایگاه زیست بنا نهاده شد.
مقدمات زیست از ٣٠٠٠ میلیون سال پیش تجاوز می‌کند.(٢) قدمت پیدایش اکسیژن محصول گیاهان به حدود ١٩٠٠ میلیون سال قبل می‌رسد. در حدود ١۵٠٠ میلیون سال پیش اکسیژن زندگی‌بخش در جو زمین جای پیدا می‌کند. حدود ۵٧٠ میلیون سال گذشته اقیانوسها و دریاها حاوی جوامع زیستی بودند و سنگهای مربوط به این زمان دارای فسیلهای بسیار هستند. ماهیها از حدود ۵٠٠ میلیون سال گذشته عرض اندام کرده‌اند و خزندگان از حدود ٢۵٠ میلیون سال قبل بر سطح زمین می‌‌خزیده‌اند. پیدایش اولین پستانداران به حدود ٢٠٠ میلیون سال قبل در تعدادی محدود می‌رسد و در حدود ٧٠ میلیون سال پیش، بعد از انقراض دایناسورها تعدادشان رو به فزونی می‌گذارد. بین ١١تا ٢۵ میلیون سال پیش میمونهایی شبیه آدم در آسیا، افریقا و اروپا پدید آمدند.(٣)
سابقه انسانهای اولیه را از حدود ۵.۵ میلیون سال قبل در افریقای شرقی و جنوبی سراغ داریم.(۴) این بشر اولیه با استفاده از سنگ و چوب به جای چنگ و دندان و با راهنمایی عقل خویش به زندگی خود رونق بخشید و حسابش را از دیگر جانوران جدا ساخت. از آن زمان تاکنون بشر با تکامل ابزار خود در بهبود زندگی خویش کوشیده و سرتاسر کره خاکی را حاکم گشته و از موهبتی که خداوند در روی زمین برایش فراهم کرده چه در راه خیر و چه در راه شر بهره برده است.
پیدایش بشر بعد از آفرینش تمام جانداران و در بهترین شرایط زیستی عمر کره زمین به وقوع پیوست. به هنگام جوانی و برومندی با دشتهای سرسبز و گلهای رنگارنگ و عطرهای شامه‌نواز و آسمانهای آبی و خاکهای زرخیز و کانهای پرارزش و هزاران ویژگیهای دیگر و این خصوصیات تا آنجا که اطلاع در دست است در دور و بر ما فقط به گوی زمین اختصاص دارد و این گوی سخاوتمند بی‌هیچ چشمداشتی تمام نتایج هزاران میلیون سال تلاش خود را به آدمیان پیشکش کرد و امیدوار بود که بدین نحو تا ۶٠٠٠ میلیون سال دیگر به زندگی ادامه دهد. در عوض، این آدمیان طی هزاران سال جنب و جوش بر سطح آن هرچه خواستند کردند. ولی به علت کمی تعداد و محدود بودن جوامع انسانی، چندان خسارتی بر آن وارد نشد، و هر جا زخمی بر چهره آن می‌خورد، عوامل مختلف طبیعی با هماهنگی یکدیگر به ترمیم آن می‌پرداختند و تعادل محیط را حفظ می‌کردند. این فرایندها بارها و بارها تکرار می‌شد و آدمی خوشبخت و زمین خرم زمانها را پشت سر می‌نهادند. اما از ٢٠٠ سال گذشته به سبب پیشرفت علوم و انقلاب تکنیک و گسترش صنایع و ازدیاد روزافزون جمعیت، آسیبهایی بر چهره زمین وارد گشته و تعادل عوامل زیستی در بیشتر نقاط برهم خورده است.
آلودگی محیط به ویژه در جوامع صنعتی پیشرفته به صورت یک مسئله عمومی درآمده است و صاحبان سرمایه‌های کلان بی‌محابا و بدون توجه به پیامدهای ناگوار (و در کشورهای عقب‌مانده بدون پرداخت مالیات واقعی) از علوم و فنون و اکتشافات جدید حداکثر بهره را برده‌اند و عوامل اصلی حیات را پلید و ناپاک گردانده‌اند. به عنوان مثال، آلودگی هوا به وسیله مه دود، هوای بیشتر شهرهای صنعتی را ناخوشایند و ناسالم ساخته و باعث شیوع بیماریهای دستگاه تنفسی به خصوص آماس نایژه (برونشیت) گشته است. این آلودگی قربانیان تدریجی بسیار دارد اما وقتی درصدش بالا رود، با اندک تغییری در عوامل جوی قربانیان فراوانی را یکجا دریافت می‌کند. از جمله، مه دود سال ١٣٣١ (١٩۵٢) لندن که جان حدود ۴٠٠٠ نفر را به یکباره ستاند.
آلودگی آب به وسیله فاضلابها و هرز دادن فضولات کارخانه‌ها به رودها، دریاچه‌ها و دریاها که نمونه قابل توجه آن در نواحی کم جزر و مد سواحل مدیترانه بیشتر به چشم می‌خورد، سبب ضایع شدن بیشتر گیاهان و حیوانات نواحی مختلف ساحلی مجاور شهرهای صنعتی و پر تراکم شده و جان و تندرستی مردم را به خطر افکنده است. در «میناماتای» ژاپن حدود سال ١٣٢٩ (١٩۵٠) بیش از ١٠٠٠٠نفر یا مردند یا معلول گشتند یا به بیماریهای بسیار سخت گرفتار شدند. این مصیبت به علت خوردن ماهیهای مسمومی بود که از هرز دادن فضولات یک کارخانه شیمیایی، حاوی «استالدئید» acetaldehyde مسموم شده بودند. در برخی از رودخانه‌های شمالی ایران که وارد دریای خزر می‌شوند. اینگونه مسمومیتها آغاز گشته است، هشدارهای سازمان محیط زیست باید مردم و دولت را بیدار کند.
آلودگی زمین نیز از راههای مختلف ایجاد می‌گردد. برای نمونه آفت‌کش «د د ت» یک سم قدیمی که برای ازدیاد محصولات غذایی به کار برده می‌شد، پرندگان زیادی را نابود کرد و به علت دوام زیادش علاوه بر آفات گیاهی، موجودات ذره‌بینی مفید درون خاک را نیز نابود ساخت و بر رابطه زندگی اینگونه جانداران و خاک (اکولوژی- بوم‌شناسی) آسیب رساند و تعادل طبیعی آنرا از بین برد و چند سالی زمان می‌خواهد تا خاک باروری طبیعی خود را بازیابد، به شرط آنکه دوباره مسموم نگردد.
افزایش بی‌حساب جمعیت و گسترش روزانه شهرها و روئیدن شبانه خانه‌ها در محدوده‌های خارج از شهر و در زمینهای زراعتی، خودبه‌خود آلودگی آفرین است. صرفنظر از مسائل جوامع عقب‌مانده و عدم توجه افراد در قبال مسئولیتی که نسبت به بهداشت جامعه دارند، مسئله تأمین خدمات از یکسو و به وجود آمدن بازار تقاضای شدید از سوی دیگر، صنایع و فعالیتهای پرتحرک ‌تر را به دنبال می‌طلبد، و چون به پیامدهای آن از قبل نیندیشیده‌اند، آلودگیهای بیشماری را گریبانگیر نقاط بسیاری از جهان کرده‌ و چهره شاداب زمین را روزبه ‌روز پژمرده‌تر می‌سازد. مهم‌ترین عوامل ناپاکی را می‌توان چنین برشمرد:
١-    رادیواکتیو (مواد پرتوزا) ناشی از آزمایشهای جنگ ‌افزارهای هسته‌ای.
٢-    دوده و گازهای ناشی از سوخت هواپیماها و موشکها.
٣-     ازدیاد کربن‌ دی‌اکسید از سوختهای فسیلی و قطع بی‌رویه درختان جنگلی.
۴-     سمپاشی های هوایی مزارع و آلودگی خاکها.
۵-    نیروگاههای هسته‌ای که بر اثر اختلال باعث تولید رادیواکتیو (مواد پرتوزا) می‌شوند.
۶-    نیروگاههای حرارتی و سیستمهای سردکننده و تهویه شهرها که آلودگیهای حرارتی و شیمیایی تولید می‌کنند.
٧-    دودکشهای کارخانه‌ها و منازل با تولید دی‌اکسید گوگرد هوا را مسموم می‌سازند.
٨-    گازهای خروجی وسایل نقلیه موتوری که بر فراز شهرهای پرجمعیت و پر ترافیک ایجاد مه دود می‌کنند.
٩-    ایجاد بزرگراهها و معادن روباز و استخراج مواد سطحی بر روی مزارع و مراتع که زمینهای مفید و بارور را می‌تراشد.
١٠-    انباشتن فضولات و زباله‌ها در کنار شهرها، رودخانه‌ها و سواحل دریا.
١١-    وسایل نقلیه فرسوده آبی که سواحل دریاها و رودخانه‌ها را به روغن آلوده می‌سازند.
١٢-    در اثر حوادث مختلف، تانکرهای نفتکش میلیونها تن نفت را به دریا سرازیر ساخته و سطح وسیعی از دریا را تا مدتها به زیر پوشش مسموم‌کننده نفت می‌برند.
١٣-    فضولات کارخانه‌ها و فاضلابهای شهرها و برخی از روستاها که به رودخانه‌ها می‌ریزند.
١۴-    رودخانه‌های آلوده از فاضلاب شهرها و کارخانه‌ها، خود مسبب آلودگی دریا و دریاچه‌ها می‌شوند.
١۵-    لاشه‌های رها شده کشتیها در کف دریا که محیطهای مخاطره‌انگیزی می‌آفرینند.
١۶-    انفجار، آتش‌سوزی یا ترکیدن لوله‌های نفت سکوهای نفتی دریاها.
١٧-    بسته‌های حاوی زباله‌های رادیواکتیو که به قعر دریا فرستاده می‌شود ممکن است به علل پیش‌بینی نشده‌ای از هم پاشیده یا قسمتی از آن پوسیده و مواد زهرآگین آن رها شود…
در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان که عامه مردم چگونگی دخالت در امور سیاسی و اجتماعی را فرا گرفته‌اند، با ایجاد سازمانهای مختلف، تا حد قابل توجهی دولتها را ملزم به حمایت از سازمانهای محیط زیست وکنترل شدید مواد آلوده‌ساز کرده‌اند. از جمله بودجه‌های سنگینی برای تحقیق و استفاده از انرژیهای سالم و جدید مانند: خورشید، باد، امواج دریا، جزر و مد اختصاص داده‌اند که به نتایج درخشان و حتی بهره ‌برداری هم رسیده‌اند. جنگلها را توسعه داده و سال به سال بر وسعت آن می‌افزایند، بر رشد جمعیت غلبه کرده و آنرا به حالت تعادل درآورده‌اند. تا جایی که در برخی از کشورها رشد آن در سالهای آینده رو به کاهش خواهد داشت. متأسفانه در بیشتر کشورهای عقب‌مانده یا عقب نگاهداشته شده که با احترام آنها را «کشورهای در حال رشد» می‌نامند، وضع به گونه دیگری است. در دهه‌های اخیر کارخانه‌ها و وسایل محرکه بدون توجه به زیان آنها بر محیط زیست، یکی پس از دیگری با سیستمهای کهنه وگاه از رده خارج شده دایر می‌گردند. در بیشتر آنها حتی تمام مواد اولیه نیز از خارج وارد می‌شود.
این زندگی نکبت‌بار و محیط ناسالم زیست را کشورهای پیشرفته‌تر طی دهها سال قبل تجربه کرده‌اند و با گذشت و غلبه بر حرص و ولع خویش کوشیده‌اند تا بسیاری از آنها را مهار کنند و فردای روشنی را به خود نوید می‌دهند. آنها برآنند که چنان از امکانات طبیعی بهره گیرند که نه تنها تعادل عوامل طبیعی را برهم نزنند بلکه به مرور ناهماهنگی محیط گذشته را هم درمان بخشند. آنها این مهم را مدیون دانشوران و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها هستند و به آنها بهای زیادی می‌دهند و برای مجریانشان عزت و احترام قائلند.
برای آنکه اختلاف بین جوامع پیشرفته که عواقب خطرناک آلودگی محیط را درک کرده‌اند و دنبال چاره‌اند و جوامعی که اکثریت آن چون گوسفندانی که بی‌تفاوت به سوی مسلخ گام برمی‌دارند و در لابلای آلودگیها و دود و غبار فلزات بی‌خیال در طلب به چنگ آوردن سکه‌ای بیشترند، بهتر روشن گردد، به نقل فشرده آماری چند مبادرت می‌گردد.
جنگل و درخت
امروزه در سطح جهان برای مقابله با آلودگیهای تنفسی به تقویت ششهای کره زمین یعنی جنگلها پرداخته‌اند. علاوه بر گسترش فضای سبز اطراف شهرها و پارکها، در مقابل برداشت سالیانه ٧ میلیون هکتار از اراضی جنگلی، سالیانه بیش از ١۴ میلیون هکتار جنگلکاری می‌شود. اما نسبت کاشت و برداشت در سطح جهان دارای اختلاف بسیار فاحشی است و این اختلاف احساس مسئولیت و یا بی‌اعتنایی ملل مختلف را می‌نمایاند.
آمارهای زیر (از کشورهایی که آمارشان در دست است) سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی بیش از حد مردم کشور ما را نسبت به حفظ و توسعه جنگل نشان می‌دهد.
آمار جنگلهای سالیانه در دنیا (مقیاس: هزار هکتار)
نام قاره
برداشت
کاشت
آسیا (۵)
١١٣٧
۵۵۴۴
امریکای شمالی و مرکزی
٩٣٠
٢۵٢٨
اروپا
ناچیز
٩٧٨
امریکای جنوبی
٣١٩١
۴٧٠
اقیانوسیه
۶٧٩
٣۴٢
افریقا
١٣٣۵
١٠٨
کشور ایران
١٣٠
١٠
درصد سطح جنگل به سطح کل کشور (۶)
کره شمالی
٧۴
نیوزیلند
٣۵
ژاپن
۶٧
امریکا
٣١
کره جنوبی
۶۶
کوبا
٢۶
برزیل
۶۵
ترکیه
٢۶
بولیوی
۶٠
هند
٢۴
شوروی
۵١
چین
١٨
کلمبیا
۴۶
استرالیا
١۴
کانادا
۴٣
ایران
٧

میزان جنگلکاری سالیانه (۷)
چین
۴۶٧٠
کره شمالی
٢٠٠
امریکا
١٧٧۵
کره جنوبی
١۵٢
برزیل
٣۴۶
ترکیه
٨٢
ژاپن
٢۴٠
ایران
١٠
مساحت جنگلهای ایران در حدود ٢٠٠٠ سال پیش حدود ٨٠ میلیون هکتار(٨) و در گذشته نزدیک حدود ٣٠ میلیون هکتار(٩) و در حال حاضر در حدود ١٢ میلیون هکتار (١٢٠ هزار کیلومترمربع) است ولی از تمام آن امکان بهره‌ برداری دایمی وجود ندارد. در طول ٢٠سال گذشته مساحت جنگلهای شمال کشور که تنها قطب تولید چوب به طور دائم می‌باشد از ٣.۴ میلیون به ١.٨ میلیون هکتار کاهش یافته است (١٠) اگر جمعیت جهان را در حال حاضر حدود ۵ میلیارد نفر در نظر بگیریم، به طور متوسط سهم سرانه جنگل برای هر نفر حدود٠.٨ هکتار (٨٠٠٠ مترمربع) می‌باشد ولی متأسفانه سهم سرانه جنگل برای هر ایرانی حدود ٠.٢۴ هکتار (٢۴٠٠ مترمربع) می‌باشد. اگر این رویه یعنی ازدیاد جمعیت و کاهش جنگل ادامه داشته باشد روزی خواهد ریسد که به هر ایرانی حتی چند درخت هم نخواهد رسید.
همیشه به خاطر داشته باشید که یک درخت متوسط، قادر خواهد بود تا اکسیژن مورد نیاز سه نفر را تأمین کند.
کودکان وآلودگی محیط زیست:
کودکان سازگاری (Adaptation) کمتری بامحیط زیست خود (خانه، محله، مدرسه و اجتماع) دارند و از همین رو، نسبت به بزرگسالان در برابرعوامل بیماری زا (چه انسانی و چه طبیعی) مقاومت کمتری دارند و آسیب پذیرترند. متاسفانه هرازگاهی گزارش های نگران کننده ای درباره بیماری ومرگ و میرکودکان انتشارمی یابد. موضوع مرگ ومیرکودکان از آنچنان اهمیتی برخورداراست که امروزه به عنوان یکی از شاخص های مهم توسعه درجوامع مختلف  شناخته می شود. برنامه محیط زیست ملل متحد(UNEP) در سال ۱۹۹۰ گزارشی ویژه با نام “کودکان ومحیط زیست” منتشر کرد که با این عبارت آغاز شده است: “ویرانی محیط زیست کودکان را نابود می کند”. دراین گزارش تکان دهنده به جنبه های مختلف محیط زیست وارتباط آن با کودکان اشاره شده که بخشی از آن درباره ویرانی محیط زیست واثرات آن برروی سلامت وبهداشت کودکان است. ویران کردن جنگل ها، بیابان زایی، بهره برداری فزاینده از زمین های کشاورزی در کشورهای حال توسعه با کاهش میزان تولید و فراوری محصولات کشاورزی، سطح تغذیه کودکان راکاهش می دهد.
تنگدستی، وجود فاضلاب ها وآب آلوده ازجمله عواملی اند که به طور مستقیم سلامت کودکان را تهدید می کند.
در این جوامع، سالانه ۱۰ میلیون کودک زیر۵ سال به سبب استفاده ازآب آلوده، دسترسی نداشتن به خدمات بهداشتی، آلودگی محیط زیست، ابتلا به بیماری های واگیر دار و سوء تغذیه جان خود را ازدست داده و بیش از ۳ میلیون نفر نیز دچار معلولیت می شوند. این درحالی است که در بسیاری از موارد با صرف هزینه ای اندک، یعنی از راه تغذیه با شیر مادر، استفاده از قطره های خوراکی، رعایت بهداشت در تهیه موادغذایی، واکسیناسیون کودکان،همچنین با مدیریت بهتر محیط زیست قابل پیشگیری است. آلودگی هوا نیز بر روی کودکان اثراتی بسیار بیشتر از بزرگسالان دارد. در کشورهای صنعتی نیز که تاچندی پیش رهاسازی یا “سرراه گذاشتن” کودکان، اصلی ترین عامل زیست محیطی تهدید آن ها به مرگ ومیر یا معلولیت بود، اکنون آلودگی محیط زیست و به ویژه آلودگی هوای حاصل از تخلیه ترکیبات شیمیایی درمحیط زیست مهم ترین تهدید به شمار می رود.

کودکان وتوسعه پایدار:
توسعه پایدار (Sustainable Development) بهره برداری نسل حاضر از منابع طبیعی ومدیریت منابع زیست محیطی به گونه ای است که نسل های آینده نیز بتوانند از این منابع بهره مند گردند. امروزه کودکان در کانون برنامه های توسعه پایدار قرار دارند.
اگر نسل حاضر نتواند نیازهای اساسی کودکان امروز یا بزرگ سالان نسل آینده را تامین نماید، آن ها چگونه خواهند توانست نسل های پس از خود را از شانس برخورداری از زندگی با منابع پایدار، بهره مند سازند؟!
برابر آمار،  بیشترین میزان مرگ ومیر کودکان در کشورهای آفریقایی و آسیای جنوبی است که متاسفانه همان کشورهای درحال توسعه اند.
مرگ ومیرکودکان:
ازدهه ۱۹۸۰ تاکنون پیشرفت های بزرگی  در وضعیت بهداشتی جهان حاصل شده که می توان به کاهش مرگ و میره کودکان و افزایش امید به زندگی (تقریبا درهمه جا) اشاره نمود. با وجود این، تفاوت بسیاری درمیان کشورهای فقیر و ثروتمند در این زمینه دیده می شود.
براساس گزارش UNICEF هرسال حدود۱۰ میلیون کودک براثرابتلاء به بیماری های مزمن تنفسی،سوءتغذیه، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، سرخک، سل و دسترسی نداشتن به بهداشت و آب سالم جان خود را ازدست می دهند.
این بیماری ها، به طور مستقیم با آلودگی های زیست محیطی رابطه دارند. برای نمونه نقش ۲ عامل آلودگی هوا وآب درابتلاء به بیماری های تنفسی ومزمن انکارناپذیراست. سوءتغذیه و دیگر بیماری ها نیز نتیجه ویرانی محیط زیست یا نبودن امکانات بهداشتی است.

سرطان، دشمن آینده کودکان:
سرطان ازجمله بیماری های ناشی از تماس افراد با آلاینده های زیست محیطی است. آژانس بین المللی سرطان ۶۰ عامل مهم محیطی در ایجاد سرطان راشناسایی کرده که موادشیمیایی، پرتوها، داروها، موقعیت جغرافیایی، فعالیت های صنعتی، رژیم غذایی، مصرف دخانیات، ویروس ها و نوشیدن الکل ازمهم ترین آن ها است. درکشورهای صنعتی ۲۰ درصد ازمرگ ومیرافراد، به سرطان مربوط می شود. موارد بروز این بیماری درحال افزایش است. آن چه مسلم است اینست که باپیشرفت علم پزشکی نقش آلودگی های زیست محیطی دراین زمینه روشن ترخواهد شد.
حفاظت  ازمحیط زیست کودکان:
کودکان در دوران زندگی خود با سه محیط زیست در ارتباط اند.
محیط زیست کوچک Micro Environment:
که به دامان مادر واتاق ویژه کودکان گفته می شود. در این محیط، سلامت و زنده ماندن کودک به عواملی مانند بهداشت، تغذیه، تعداد افراد خانواده، وضعیت اقتصادی، تحصیلات مادر و مانند آن بستگی دارد.

محیط زیست متوسط Mezo Environment :
دراین محیط، کودک با مسائلی مانند آلودگی آب، باران های اسیدی، آلودگی هوا، استفاده نادرست ازترکیبات شیمیایی، جنگل زدایی و دیگر مشکلات محیط زیست در ارتباط قرار می گیرد. وجود این عوامل می تواند سلامت و رشد کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.
محیط زیست بزرگ Macro Environment:
درچنین محیطی، مسائل و دشواری های کودکان با بزرگسالان یکی می شود. کودکان با ورود به این محیط تحت تاثیر انواع آسیب های ناشی ازگرم شدن زمین، نازک شدن لایه ازون، بالا
آمدن سطح آب دریاها و دیگرعوامل ویران کننده محیط زیست قرارمی گیرند. دوران کودکی ونوجوانی از این روی که زمان تضمین سلامت وهمچنین تکوین شخصیت فردی  است مهم ترین دوران زندگی انسان به شمارمی رود. حفاظت ازمحیط زیست و حمایت از کودکان در این ارتباط، نیاز به همکاری ها واقدامات همه جانبه ای دارد. از آن جمله می توان به فعالیت های یونیسف اشاره نمود. تصویب پیمان نامه جهانی حقوق کودک یکی ازمهم ترین دستاوردهای این سازمان است.
دراین راستا برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد نیز در سال های گذشته فعالیت هایی را برای رعایت حقوق و سلامت کودکان انجام داده است، که ازآن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:
اعلام سال ۱۹۸۵ به عنوان سال بین المللی جوانان
انتخاب واعلام شعار “کودکان ومحیط زیست” برای سال ۱۹۹۰
پرداختن به  کودکان ومحیط زیست به طور ویژه در گزارش سال ۱۹۹۰ خود به که باهمکاری یونیسف چاپ و منتشر شد
هدایت جوانان برای تشکیل نهادهای زیست محیطی غیردولتی برای آشنایی آن ها با موضوعات جهانی محیط زیست و تبادل اطلاعات زیست محیطی
به رسمیت شناختن هدف های پیمان نامه حقوق کودک در جلسه سران کشورها که در ژوئن سال ۱۹۹۲ در ریودوژانیرو(پایتخت  برزیل) برگزارشد
سرانجام این که کودکان بخش مهمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. آینده از آن کودکان است. آن چه امروزه در جهان به ویژه کشورهای درحال توسعه با نام برنامه های توسعه اقتصادی انجام می شود بدون توجه به کودکان، بی هدف و نامفهوم خواهد بود. کودکان هدف اصلی برنامه های توسعه به شمارمی آیند. آن ها امروز به ویژه در کشورهای فقیر و درحال توسعه در شرایط  زیستی نامطلوبی به سر می برند. بسیاری از بیماری ها و مرگ و میر کودکان  ناشی از آلودگی آب و فقدان امکانات بهداشتی است و این در شرایطی است که هیچ گونه مسوولیتی متوجه آن ها نیست.
کودکان درعین حال به عنوان نسل پس از ما و نماینده نسل های آینده حق دارند از محیط زیست و زندگی سالم برخوردار باشند. حفاظت از محیط زیست و حمایت از کودکان در حقیقت دو وظیفه اصلی برای  دستیابی نهایی به یک زندگی پایدار(sustainable living) است. رسیدن به این هدف از یک سو به همکاری و مشارکت بین المللی و از سویی دیگر نیازمند توجه جدی دولت ها در سطح ملی است.
آلودگی هوا و راههای کاهش آن
منو اکسید کربنco
گازی است بی رنگ، بی بو،بی مزه وقابل اشتعال که با حواس معمولی آنسان غیر قابل تشخیص است واغلب در هنگام احتراق ناقص مواد سوختنی (سوخت های فسیلی)به روش های مختلف در هوا پخش شده وموجب  آلوده سازی محیط زیست      می شود.مهم ترین منابع تولید کننده این گاز درهوای شهرهای پرجمعیت عبارتند از.۱- وسائط نقلیه موتوری به ویژه اتومبیل های بنزینی۲- وسایل گرمایش خانگی وتجاری.۳- منابع متفرقه مانند سوزاندن زباله هادر سطح شهر٬اتش زدن لاستیک هاوغیره
خطر منو اکسیدکربن
این گازسمی از راه شش ها وارد بدن آنسان می شود وبه دستگاه گوارش وقلب رسیده و به دلیل میل ترکیبی زیادی که با  همو گلوبین خون دارد تشکیل کربوکسی هموگلوبین را فراهم می سازد .
قابلیت ترکیب منواکسید کربن با هموگلوبین خون ۲۰۰باربیش از اکسیژن است وپایداری ترکیب کربوکسی هموگلوبین چندین بار بیشتر از اکسی هموگلوبین می باشد.اکسی هموگلوبین وظیفه اش رساندن اکسیژن به تمامی سلولهای بدن است .بنابراین تنفس هوای  آلوده به منو اکسید کربن سبب کاهش بدن می گردد وچنانچه میزان آن مرتبا زیاد شود موجب خفگی آنسان(درغلظت های بالای۳۰۰قسمت درمیلیون)می شود به طورکلی منواکسید کربن (گاز ذغال)موجب دگرگونی واختلال اعمال فیزیولوژیکی درتنفس٬انتقال اکسیژن به وسیله هموگلوبین وکاهش ظرفیت عصبی می شود
مونواکسید کربن از نظر فیزکی در طبیعت از اکسیده شدن گاز متان ویا گاز مرداب( ۴CH)است وازفاسد شدن اجساد ومرداب ها حاصل می شود.نگرانی ازوجود coدر هوا درحقیقت آن درفضا در اثر احتراق سوخت های فسیلی است.هر سال میلیون ها تن coدر اثر احتراق ناقص از اتومبیلها وازدود کارخانجات تولید شده ودر فضا پخش شده آنچه باعث ناراحتی است این است که مقدار زیادی از این ترکیب اگرهم عمدی نباشد باعلم کامل تولید می شود.
حال اگربنزین زیادتری با اکسیژن کمتری در کاربراتور وارد شود اتومبیل بهتر حرکت می کند ولی این به معنی سوخت ناقص است. مقداری از کربن موجود در اگزوز اتومبیل بجای گاز کربنیکco2 نسبتا بی خطر به صورت منواکسید کربن co خارج خواهد شد.
اثرگاز آنیدرید سولفورو:
انیدریدسولفورو(so) حتی در غلظت های بسیار کم (٢/٠پی پی ام) ایجاد واکنش هایی درمغز می گردد.تنفس هوایی که حای مقادیر کمتراز یک پی پی ام از این گاز باشد در مدت ده دقیقه باعث افزایش ضربان قلب وسرعت  حرکت تنفسی را کاهش میدهد وگلو ومجاری تنفسی خشک می شوند .
واکنش افرادی که بیشتر در معرض این گاز هستند به مراتب کمتر از کسانی است که برای بار اول در معرض آن قرار می گیرند. زیرا در افراد گروه اول ماده مخاطی لزجی در اثر التهاب مزمن مجای تنفسی  ترشح می شود که به عنوان پوششی محافظ موجب مقاومت در این افراد می گردد
اثر اکسید های ازت:
اکسید ازت آلاینده هوا به صورت Noودی اکسید ازت NO2هستند.اکسید ازت از ترکیب اکسیژن و ازت در اثرحرارت و فشار زیاد حاصل از احتراق در احتراق در داخل موتور اتومبیل تولید می شود .اکسید ازت بی رنگ در هوا با اکسیژن وتولید دی اکسیدازت که به رنگهای نارنجی یا قهوه ا ی است مشاهده می شود.دی اکسید ازت بلافاصله با بخار آب ترکیب شده واسیدنیتریک ایجاد می کند این اسید همراه با  ۳SO2Hو    H2so4پدیده ای را که به نام باران اسیدی شناخته شده است بوجود می اورند که ممکن است در نقطه ای خیلی دورتراز محل تشکیل خود بر زمین ببارد.
ماهیت سرب در طبیعت:
سرب یکی از اجزای سازنده طبیعی پوسته زمین است که در تمام نقاط جهان وجود دارد وحدود ۱۶ قسمت در میلیون پوسته زمین را تشکیل می دهد .
به علت گسترده بودن پخش سرب در طبیعت ٬این فلز همراه با مواد خوراکی چون گیاهان  وگوشت حیوانات وارد بدن شده هر چند که قسمت اعظم سرب در بدن از خاک منشا ومقدار غلظت آن بستگی به فعالیت صنعتی و وسائط نقلیه دارد ودر مکان های مختلف فرق می کند
سرب مانند سایر مواد  آلوده کننده محیط زیست ٬دومنبع اصلی دارد یکی طبیعی ودیگری از طریق صنایع است وهر دو منابع در سرب بدن مشارکت دارند .با افزایش روز افزون فعالیتهای صنعتی میزان سرب محیط زیست زیاد شده است .
ذخیره بدن افراد در ایالات متحده حدود صد برابر ومیزان متوسط جذب سرب ‎۳۰برابر بیشتر از میزان طبیعی است بطوریکه ذخیره سرب در بدن افراد در ایالات متحده حدود ۲۰۰میلی گرم برای ۷۰کیلوگرم وزن بدن وغلظت سرب خون ٢۵/٠(پی پی ام)است و مسلما به نظر می رسد که مقدار سرب د ر بدن  در شهر تهران به رشد جمعیت ووسائط نقلیه بیشتر خواهد بود .
عوامل شیمیای سرطان زای موجود در دود اتومبیل
براثر احتراق مواد آلی (ذغال٬چوب٬نفت وغیره)در حرارت های بین۸۰۰-۲۰۰درجه سانتی گراد و بر اثر فعل وانفعالات شیمیایی مقداری هیدروکربنهای سرطان زا تولید می شود .نوع ومقدار تولید این مواد سرطان زا که تا کنون ۱۷نوع آن مشخص شده است بستگی به نوع سوخت ٬حرارت ٬میزان اکسیژن و عوامل دیگر متفاوت است ثابت شده است قسمت اعظم مواد سرطان زا بر اثر احتراق بنزین و گازوئیل در موتورها تولید میشود وتعدادی از آن ها هم بر اثر احتراق توتون وتنباکو (سیگار کشیدن)سوختن چوب و هیزم وکاغذ و بالاخره سوخته شدن گوشت(کباب داستالم)تولید می شود .بطور کلی با محاسباتی که آنجام شده وبا فرض اینکه اتومبیل هادر شرایط استاندار فنی کار بکنند در عرض یکسال در شهر تهران حدود ۰۰۰/۴۰کیلو ماده شیمیای سرطان زا بر اثر احتراق بنزین و گازوئیل تولید ودر هوا پخش می شود که این مقدار برای ایجاد سرطان در ۶۰-۲۰میلیارد موش کافی است .یک استمداد:به خاطر سلامت آنسان ها ونسل های اینده کشور ٬از دولت ومقامات مسئول ٬توجه بیشتری به عوامل سرطان زاداشته باشند .پیشرفت های ظاهری فلزی(صنعتی)وسیمانی (ساختمانی)را با سلامت ورفاه بیولوژیکی آنسان ها اشتباه نکند وسلامت آنسان در هر برنامه ریزی با ید سر لوحه کارها باشد ولی متاسفانه باوضعیت کنونی در تهران اگر روند کار همچنان باشد (از نظر وسائط نقلیه ومنابع آلوده کننده)آینده ساکنان شهر تهران تاریکتر ازاین خواهدشد .
برای کاهش آلودگی اتومبیل چه باید کرد؟
۱-تنظیم کردن موتور ومتعلقات آن
۲-کنترل وباز بودن سوپاپ PCV(تهویه واقعی محفظه کارتر)
۳-سرویس کردن به موقع موتور اعم از تعویض روغن موتور وتعویض فیلترها وتعویض شمع وپلاتین و غیره
۴-خوب رانندگی کردن(شتابهای آنی به موتور داده نشود )
۵-سوخت های مرغوب در اختیار رانندگان قرار دادن
۶-طراحی وشرایط عملکرد موتور نسبتا ایده ال باشد
۷-نصب دستگاه های کاتالیزور و تقلیل دهنده آلاینده ها
۸-اگر بنا باشد که در شرایط سخت با اتومبیل کار کنیم حتی المقدور ٬باید پیش از موعد مقررنسبت به تعویض روغن-فیلتر وشمع وغیره اقدام کرد.ظمنا تنظیمات کلی موتور و سالم بودن تعلیقات هم باید مد نظر وکنترل باشد.به طور کلی در یک اتومیل چهار منبع آلوده کننده وجود دارد که عبارتند از :اگزوز٬کارتر٬وکاربراتور که در حود ۶۵ تا ۸۵ درصدآلودگی در اثر گازهای سوخته ونسوخته اگزوز است.
تنظیم موتور
نبودن سرویس منظم وتنظیم موتور اتومبیل های بنزینی در تولید گازهای  آلوده ساز بی شک سهم بسزایی دارد.به طور که تنظیم موتور را می توان اولین ومهمترین گام در کاهش آلودگی هوا بحساب آورد.اگر در یک اتومبیل کاملا نو از نظر سیستم برق وسوخت تنظیم نباشد این موتور میتواند به مقدار زیادی هوا را  آلوده سازد .تنظیم موتور باید درطی بهره برداری طبق برنامه ٬انجام شود.عدم تنظیم موتور علاوه بر  آلوده کردن محیط٬ سوخت زیادتری مصرف می کند. در کشورهای صنعتی ٬ دستورالعمل های سرویس وتنظیم موتور در جدول های زمانی با اتومبیل صادر می شود.مسلما رعایت این موارد بر مخارج کلی اتومبیلها نمی افزاید بلکه صرفه جویی در مخارج آن است.
در تنظیم موتور به سه اصل مهم باید توجه داشت وحتما مورد کنترل قرارگیرد.۱- فشار کمپرس موتور ۲- سیستم برق موتور ۳- سیستم سوخت رسانی
نقش سوخت موتورها در رابطه با آلودگی هوا
سوخت بیشتر اتومبیل ها منبع فسیلی دارند وهنگام احتراق به مقدار زیادی هوا را  آلوده می کنند.برای کاهش آلاینده های ناشی از احتراق موتورهابهتر است گاز مایع را جایگزین سوخت های فسیلی کرد.که در این راستا بعضی از کشورهای صنعتی از جمله ژاپن وامریکا پیشتازان این طرح بوده وبه نتایج مطلوبی هم رسیده آند.بر اوردی که روی ۲۰ هزار تاکسی وکرایه تبدیل شده به گاز مایع در رابطه با آلودگی محیط زیست هوای تهران صورت گرفته به شرح زیر است:منو اکسید کربنCO اکسیدهای ازتNOx هیدرو کربن های نسوختهHC ذرات دوده وسرب۸۰%معادل۱۰۰ تن در روز کاهش دارد۴۰%معادل ۵/۲ تن در روز کاهش دارد۴۰%معادل۴تن در روز کاهش دارد ۱۰۰%معادل-کاهش دارد
تاثیر تنظیم موتور:راهی است برای صرفه جویی در مخارج اتومبیل وآلودگی کمتر
طبق امار اعلام شده از طرف شرکت ملی نفت ایران در سال۱۳۸۰ روزانه۱۲ میلیون لیتر بنزین درسطح تهران به وسیله خودروهای بنزینی مصرف می شود اگر تنظیم موتور وسرویس به موقع آنجام گیرد به طور متوسط ۱۳ درصد کاهش٬ در مصرف سوخت داریم تقریبا ۱۵۰۰۰۰۰ هزار لیتر سوخت روزانه صرفه جویی می گردد.
در اثر تنظیم موتور حدود ۴۶ درصد از مواد آلاینده های خروجی اگزوز کاسته خواهد شد ۱-تولید COمونواکسید کربن که یکی از گازهای بسیار خطرناک است وبرای سلامتی موجودات زنده بسیار زیان بخش است به طور قابل ملاحظه ایکاهش پیدا می کند .
۲-تولید HCهیدروکربن های نسوخته که موجب سرطان مجاری تنفسی در آنسان می شود ٬کاهش پیدا می کند .
هیدروکربن های نسوخته که موجب سرطان مجاری تنفسی در آنسان می شود ٬کاهش پیدا می کند .
۳-تولیدNOاکسید ازت که در اثر احتراق ناقص وعدم تنظیم موتور موجب ناراحتی های تنفسی وتضعیف بدن در مقابل آنفلوانزا وغیره می شود ٬ کاهش می یابد.
۴-تولید ۲SO گاز آنیدرید سو لفورو م ایجاد اکنشهای مغزی و افزایش ضربان قلب وسرعت حرکات تنفسی می گردد٬کاهش پیدا می کند .

نتیجه:
اگر چنانچه بتوانیم به طریقی امکانات تنظیم موتور را برای رانندگان خودروهای بنزینی و گازوئیل فراهم کنیم گامی بسیار مثبت در جهت کاهش آلودگی وصرفه جویی در مخارج اتومبیل برداشته ایم .یکی از راههای موثر ٬اموزش رانندگان از طریق تشکیل کلاسهای اموزشی ورسانه های گروهی به ویژه تلویزیون می باشد .که در مدت کوتاهی ٬بسیاری از رانندگان٬اثرات تنظیم موتور را بر روی خودروهای خود ملاحظه خواهند کرد .بنابراین با اتخاذ سیاست تنظیم وسرویس مرتب اتومبیل نتایج بهداشتی و فرهنگی متنوعی نیزدر راستای این سیاست بدست می اید
مراحل مختلف آلودگی
الف:مرحله هشدار:مرحله ای است که غلظت هوای  آلوده به حدی رسیده باشد .که باید اولین مرحله کنترل شروع شود .
ب-مرحله اخطار:مرحله ای است که نشان می دهد آلودگی هوا به همان منوال رو به افزونی است وباید کنترل جدی تری صورت گیرد.
ج-مرحله اضطرار:نشان می دهد کیفیت هوای  آلوده رو به وخامت است وبه حدی رسیده که خطرات بعدی برای سلامت آنسان حتمی است وباید اقدامات همه جانبه ٬سریع با تمام اختیارات به مرحله اجرا گذارده شود .در کشورهای مختلف جهان اقداماتی که در هرمرحله باید صورت گیرد در قانون مشخص شده است مثلا در مرحله ضطرار دولت حرکت کلیه وسائط نقلیه را ممنوع اعلام می کند .
رابطه وسائط نقلیه موتوری با آلودگی
وسائط نقلیه موتوری بیشتر از هر فعالیت آنسانی دیگر هوا را  آلوده می کنند .قانون گذاران امریکا سال ها پیش این موضوع را در یافته بودند .
در سال ‍۱۹۶۳ میلادی نخستین قوانین مربوط به محدود کردن حجم آلاینده های اگزوز اتومبیلها را تدوین کردند وتا سال ۱۹۸۳ میلادی استاندارهای تعیین شد که دردنیا تقریبا بی نظیر بود .چندین کشور دیگر نیز چنین روشی را در پیش گرفتند ٬مثل کشورهای هلند٬کانادا ٬ ژاپن وکره جنوبی و اعضا گروه استکهلم شامل اتریش٬ سوئد نروژ وسویس را می توان نام برد .اما در اواسط فوریه ۱۹۸۹ پارلمان اروپا از اعضای جامعه اقتصادی اروپا خواست تا به رقابت با استاندارهای امریکای برخیزند
علی رغم اینکه خطر آلودگی دود اگزوز اتومبیل ها مشخص بود مهندسان امریکای وبعدها مهندسین ژاپن والمان غربی راه های برای تقلیل دود اگزوز اتومبیل ها طرح های بهتری پیدا کردند .ولی بیشتر سازندگان اتومبیل در اروپا از کنار این طرح ها بی توجه می گذشتند وتصمیم گیری را در این مورد به تعویق می آنداختند .به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست امریکا تقریبا نیمی از منو اکسید کربن ئیدرو کربن ها و اکسیدهای نیتروژنی که بر اثر احتراق سوخت های فسیلی وارد جو می شوند .از اگزوز اتومبیل های بنزینی ودیزلی خارج می شوند .اگر به فرض بازده موتوری ۱۰۰ درصد باشد .باید تمامی سوختی که واردسیلندر می شود به طور کامل بسوزد اما چنین نیست بازده موتورهای بنزینی بین ۶۵ تا ۷۵ درصد وبازده موتورهای دیزلی بین ۸۰ تا ۹۰ درصد است .
بازده موتورهای احتراق داخلی به چندین دلیل ۱۰۰ درصد نخواهد بود:
۱-هنگام روشن کردن موتور (استارت) دستگاه خنک کننده ناحیه خارجی سیلندر را خنک تر از ناحیه داخلی آن می کند در نتیجه این نقطه سرد مانع احتراق کامل است .
۲-نسبت سوخت با هوا هرگز به طور یکنواخت مخلوط نمی شود بنابراین این دو عامل باعث می شود که احتراق کامل آنجام نگیرد .
۳-مخلوط هوا و سوخت به ندرت در لحظه مناسب منفجر می شوند باز احتراق کامل نیست .
۴-سرعت غیر یکنواخت موتور یکی دیگر از عوامل است که احتراق کامل صورت نمی گیرد.
۵-جاده همواریا ناهموار بودن وغیره عواملی است که احتراق کامل آنجام نمی شود .
تمام این عوامل منجر به ناقص سوختن بنزین یا گازوئیل می شوند که به صورت منواکسیدکربن وئیدرو کربن ها وبه ویژه در موتورهای دیزلی به صورت دوده بدبو از اگزوز خارج می شود.

رابطه آلودگی محیط زیست با صنایع
آلودگی محیط زیست وشیوع بیماری ها ومرگ زودرس آنسانها به عوامل زیر بستگی دارد :
۱-عدم آشنایی مردم به عواقب زیان بار مسائل آلودگی ونقش آن در محط زیست
۲-اتوبوس های مسافربری درون شهری ٬ مینی بوس ها ٬ کامیون ها ٬ اتومبیل های سواری عمومی وخصوصی ٬ موتورسیکلت ها ٬ قطارها٬ هواپیماها٬ کشتی ها وازمایش های صنایع اتمی وغیره در آلودگی هوا نقش اساسی و مهمی داشته ودارند
۳- مصرف سوخت نامناسب برای به حرکت در اوردن چرخ صنایع وکارخانجات یکی
دیگر از عوامل  آلوده کننده محیط زیست به شمارمی رود
۴- نداشتن دستگاه تصفیه در کارخانجات صنعتی وبه تبع آن ریختن فضولات کارخانجات
به رود خانه ها که عمدا حاوی ترکیبات فلزات سنگین  وسایر مواد شمیایی خطرناک و
همچنین مواد نفتی کهباعث آلودگی ابها ونابودی جانداران ابزی می شود .
۵- می دانیم اب یکی از مواد حیاتی موجودات زنده است وازان در مزارع وکشتزارها به
مقدار زیاد مصرف می شود  آلوده شدن اب ٬محصولات دچار افات بیشماری شده ودر نتیجه موجب شیوع بیماری می گردد.
۶- گازهای مسموم کننده ناشی از وسائط نقلیه وکارخانجات زندگی پرندگان راهم دشوار کرده است .
٧- باران های اسیدی که عامل بسیار مهمی در نابود کردن محصولات کشاورزی وعقیم شدن زمین می شود ناشی از آلودگی محیط زیست می باشد .
٨- افزایش درجه حرارت زمین  وتخریب لایه ازن متاثر از گازهای متصاعد شده از کارخانجات ووسائط نقلیه هایی است که با سوخت فسیلی به حرکت در می ایند.
٩- بی توجهی ویا کم اهمیت دادن به مسائل زیست محیطی عامل بسیار مهمی در کاهش راندمان فعالیت های اجتماعی است واز این رهگذرزیان فاحشی به چرخ های اقتصاد جامعه وارد میشود.
میزان گازهای آلاینده از اگزوز اتومبیل
براساس براوردی که در ایالات متحده امریکا آنجام شده مقدار آلاینده هایی که در سال ۱۹۷۰ازکلیه منابع:حدود۹/۲۶۳میلیون تن دی اکسید کربن آنتشار یافته بود ،در حدود ۴/۰ آن حاصل از آنواع وسائط حمل ونقل بوده است . تعجب اور نیست که دربرخی از نواحی که صنایع متمرکز شده اند ویادربرخی از شهرهاییکه دارای تراکم شدیدجمعیت می باشد وعبور فشرده اتومبیل ها مشکل آلودگی را شدت می دهد .
حد کشنده شدن هر آلاینده:
خطرناک شدن هر آلاینده به دو عامل بستگی دارد:غلظت و مدت زمان تنفس یک آلاینده
مانند منواکسید کربن با غلظت بسیار زیاد در مدت بسیار کوتاه ممکن است اثری نداشته باشد یا اثران به سرعت جبران شود وازبین برود درحالی که تنفس مقدار جزئی از این گازبه مدت طولانی سبب پیدایش عوارض ناراحت کننده در بدن می شود .برای حد کشنده شدن هر آلاینده یک فرمول تجربی به دست امده که رابطه ای رابین دو عامل مذکور  بیان می کند مثلا برای آنکه تنفس گاز منواکسید کربن برای آنسان کشنده است یا نه باید حاصل ضرب زمان تنفس بر حسب ساعت وغلظت گاز بر حسب پی پی ام بزرگتراز ۱۵۰۰باشد
مبارزه علیه آلودگی هوا
پاکاز هوایی که استنشناق می کنیم یکی از مهمترین وظایف هرفرد جامعه است ریئس جمهور ایالات امریکا در پیامی به کنگره در سال ۱۹۶۷چنین اظهار داشت:آلودگی فضا نه به دلیل آن است که غیر قابل جلوگیری است ونه بخاطر آنکه نمی توان آن را از بین برد
آلودگی فضا نتیجه بی توجهی است ونباید این غفلت تکرار شود.
در اروپا کنفرانس استراسبورگ که درسال۱۹۶۴برگزار شد دراگاهی دولت های ذینفع مشارکت ورزید.تقریبا در همه جای دنیا در مردم پدید آمده که باعث بالا رفتن موج شکایات آنها از اداراتی می شود که باید در مقابل مسئله مبارزه با آلودگی ازخودواکنشی نشان دهند.

روش های مبارزه با آلودگی هوا :
۱- طرح نصب مبدلهای کاتالیزور برای بی خطرسازی دود های اگزوز
۲- متوقف کردن اتومبیلهای که احتیاج به تعمیر اساسی دارند واجازه استفاده مجدد مشروط به رفع نواقص آنهاست.
۳- ارزان کردن قطعات و لوازم یدکی اتومبیل و بدون فوت وقت در اختیار مصرف کننده قرار دادن .
۴- ملزوم نمودن سازندگان اتومبیل های داخلی به تبعیت از استاندارهای موجود در جهت طرح های رفع آلودگی هوا
۵- ایجاد مراکز کنترل مواد  آلوده کننده خروجی از اگزوز وسائط نقلیه
۶- جایگزین کردن وسائط نقلیه عمومی به آندازه نیاز جامعه به جای وسائط نقلیه شخصی
۷- استفاده ازسوخت گاز در کارخانجات که در مسیر شبکه گاز رسانی است در صورت عدم امکان از سوخت گاز بایستی از سوخت های سبک و کم گوگرد استفاده نمایند
۸- نصب دستگاه های کنترل مواد آلاینده در کلیه قسمت های مورد نیاز کارخانه ها
۹- بازدید و نظارت مداوم بر نحوه فعالیت کارخانجات وارائه پیشنهادات وضوابط لازم به منظور کنترل آلودگی هوا ناشی از فعالیت آنها به مسولین مربوطه
۱۰-مشخص نمودن مناطقی مناسب در خارج شهر واستقرار واحدهای صنعتی جدید و آنتقال کلیه صنایع داخل شهر به آن مناطق
۱۱-گسترش سیستم شبکه گاز رسانی به منظور استفاده حداکثر از سوخت گاز در واحدهای مسکونی
۱۲- الزامی کردن استفاده از گاز در مناطقی که شرکت ملی گاز تسهیلات لازم رادر اختیار شهروندان قرار داده است.
۱۳- وادار نمودن سازندگان وسایل سوخت خانگی به تبعیت از استاندارهای یکسان و تشویق برای عرضه وسایل گاز سوز جدید
۱۴-  ملزوم نمودن اهالی به رفع نواقص دستگاه های خود
۱۵- اموزش همگانی وجلب همکاری ساکنین شهرها در استفاده از سوخت های مناسب
۱۶- ملزوم نمودن صاحبان ساختمانهای بزرگ ازقبیل هتلها ادارات وبیمارستانها جهت برطرف نمودن عیوب فنی دستگاه های حرارت مرکزی و استفاده از سوخت مناسب علاوه بر موارد فوق ظمنا مسئله آلودگی هوا و شهرسازی نیز جدا از یکدیگر نبوده ودر طرح های آلودگی هوا ٬مسائل شهر سازی نیز بایستی مورد توجه کامل قرار گیرد.به عنوان مثال ٬انجام اقداماتی نظیر ایجاد یک پوشش از اسفالت خوب در خیابانها و پیاده روسازی ٬ایجاد فضای سبز خیابانی ٬ایجاد توالت های عموی به تعداد کافی ٬ در کنار مراکز جمعیت جمع اوری وحمل زباله و مواد زباله و مواد زاید به طریق بهداشتی با آلودگی هوا کمک اساسی می نماید.
وسائط نقلیه یکی از منابع مهم  آلوده ساز محیط زیست می باشد که بیش از۶۰درصد محیط زیست را  آلوده می کند.
وسائط نقلیه از چهار طریق هوا را مسموم می نمایند:۱- مخزن بنزین۲- کاربراتور۳-کارتر ۴-اگزوز
که با تبدیل کردن سوخت اتومبیل به گاز این آلودگی به طور چشم گیری کم می شود
چنانچه بخواهیم از تجربیات کشور هایی چون امریکا٬ژاپن٬هلند٬انگلستان وایتالیا در کاهش آلودگی هوا استفاده کنیم بایستی رانندگان نسبت به تبدیل کردن خودروهای خود به گاز اقدام کنند واین عمل نه تنها میزان آلودگی هوا رابه طور قابل ملاحظه ای کاهش میدهد . بلکه از نظر صرفه جویی ریالی در سوخت رقم بالایی را به شرح زیرنشان می دهد
گاز سوز کردن اتومبیل های بنزینی حدود۱۰درصداز سروصدای موتور رامی کاهدودر مجموع قطعات نسبت بهم نرم تر کار می کنندوباعث افزایش طول عمر قطعات موتور می شود که آن هم به علت کاهش رسوبات در محفظه های احتراق ورودی سوپاپهاوسرپیستونهاست که نتیجتا هزینه تعمیرات موتور کاهش وهمچنین به علت تمیز ماندن روغن موتورامکان استفاده بیشتراز آن را میسر می نماید.

تکنولوژی کنترل الایندها  در خودرو
۱٫طرح موتور                        ۲٫برگشت دود
۳٫سیستم جرقه زنی                 ۴٫کاتالیست ها
درطرح موتور بسیاری از جزییات برانتشار الایندها موثرند که مهمترین پارامترهای آن عبارتند از:
طرح محفظه احتراق:
منبع اصلی انتشارهیدرو کربنها  سوخت نسوخته ای ایست که با دیواره های محفظه احتراق تماس پیدا میکند از این رو مساحت دیواره های محفظه احتراق  را باید حد امکان کم گرفت حالت مطلوب شکل کروی است که در عمل ساختش مقدور نیست . سوختی که وارد سیلندر میشود باید حالت گردابی داشته با شد تا بهتر و سریعتر بسوزد. شاید مهتر از آن تامین حرکت گردابی دراطراف شمع باشد.بدین ترتیب مخلوط سوخت وهوا اسانتر مشتعل میشود.بهتراست شمع دروسط قرارگیرد زیرا بدین ترتیب با کاهش مسافتی که جبههء  شعله می پیما ید احتمال آنفجار سوخت و کوبش کمتر میشود.
نسبت تراکم :
هر چه نسبت تراکم بالاتر باشد بازده گرمائی موتور بیشتر است و عملکرد بهترو مصرف سوخت پا یین تر دو عیب ناشی از نسبت تراکم بالا کوبش موتور  و افزایش الا یندگی Nox  می باشد.که با تو سعه سیتمهای الکترونیکی وتغیر طرح محفظه احتراق وتعبیه ۴ سوپاپ درسر سیلندر میتوان آنتظار افزایش نسبت تراکم را داشت.
زمان بندی متغیر سوپاپ ها:
که به سه دسته ۱٫مکانیکی ۲٫  هیدرولیکی ۳٫ الکترونیکی تقسیم میشوند :
اثر تنظیم زمانی سوپاپها بر آنتشار الایندها میتواند کاملا چشمگیر باشد. که مهمترین آن قیچی سوپاپها است هنگامی که سوپاپ هوا هنوز باز است وسوپاپ دود هنوز بسته نشده طول این مدت تایین کننده مقدار دودی است که پس از بسته شدن سوپاپ دود در سیلندر قرار می گیرد که باعث کاهش دمای واکنش میشود و در نتیجه بر آنتشار Nox اثر میگذارد.
همچنین برای شارژ بهتر سیلندر از هوا زودتر باز شدن سوپاپ هوا در دور ارام مناسب است(اوانس بودن سوپاپ) زیرا اینرسی مخلوط هوا و سوخت کم است ومیل به شارژ سیلندر ندارد و اگر زمان باز بودن سوپاپ هوا بیش از حد باشد (ریتارد بودن سوپاپ) در دور ارام هنگام بالا امدن پیستون برای تراکم باعث برگشت مخلوط هوا وسوخت به سیلندر میشود در دورهای بالا به علت اینرسی بالا مخلوط سوخت/هوا حتی پس از بالا امدن پیستون امکان تراکم وجود دارد ومخلوط همچنان از سوپاپ هوا به داخل سیلندر می اید در نتیجه ریتارد بودن سوپ هوا  مناسب است. مشکل آنجاست که با بیشترباز ماندن سوپاپ هوا قیچی سوپاپ ها بیشتر میشود ودر دور ارام سبب افزایش آنتشار هیدرو کربنها میشود که با ایجاد سیستم های الکترونیکی برای تنظیم سوپاپ ها آن نیز مرتفع شده.

  طرح مانیفولد:
جریان گاز در مانیفولد هوا و دود موضوع بسیار پیچیده ئی است به علت تغییرات گذرا در جریان گاز که نه تنها از تغییرات دور موتور بلکه از عمل تلمبه زنی سیلندر ها  نیز ناشی میشود که باعث ایجاد نوسان فشار در منیفولد میشود  اگر منیفولد های هوا و دود طوری طراحی شوند که در لحظه مناسب موج فشار را برگردانند بازده حجمی به شدت زیاد میشود امروزه خودروهایی  با طول منی فولد متغیر ساخته شده است که در دور پایین طول آن افزایش میابد که سبب ایجاد بهتر میشود ودر دور های بالاترطول آن کاهش میابد که سبب  شارژ سریعتر وکاملتر سیلندر میشود .
لایه بندی سوخت : اگر بتوان مخلوط هوا /سوخت را به صورتی وارد سیلندر کرد که در اطراف شمع مخلوط غنی تری فراهم کرد آن گاه میشود کل مخلوظ را فقیرتر در نظر گرفت که سبب صرفه جویی در مصرف سوخت میشود ولی همچنان مشکل تولید noxبه قوت خود باقی است برای رفع این مشکل به تازگی شرکتهای میتسوبیشی وبنزو…تکنولوژی GDI را ابداع کردهاند که در آن سوخت مستقیما داخل سیلندر پاسیده میشود و توسط باز گردانندهای سر پیستون سوخت را در اطراف شمع غنی تر کرد و مخلوط را نیز به صورت کاملا لایه بندی در اورد همچنین در نوع پیشرفته آن از آنژکتور هایی برای پاشش سوخت آب درون سیلندر استفاده شده است که سبب کاهش دمای احتراق میشود و کاهش nox را به دنبال دارد
 
سیستم های جرقه زنی:
سیستم های جرقه زنی به دو طریق میتواند بر آنتشار الایندها موثر باشد
۱٫کیفیت جرقه ۲٫زمان جرقه
کیفیت جرقه توانایی مخلوط را برای آنف
حفاظت از محیط زیست
حفاظت از محیط زیست یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت نفت سپاهان است که در خط مشی شرکت صراحتاً به آن اشاره شده است. شرکت نفت سپاهان می‌کوشد تا در کنار تأمین رضایت مشتری از آلودگی محیط زیست جلوگــیری کند و در این راسـتا حفاظت از محیط زیسـت را سرلوحه اهداف و فعالیتهای کاری خود قرار داده است.
تلاش در جهت تولید روغنهای موتور با سطح کیفیت بالا‌تر و چند درجه‌ای (۴ فصل) که مدت زمان کارکرد بیشتری داشته باشند به معنای صرفه جوئی در مصرف مواد اولیه و کاهش میزان ورود روغن سوخته به محیط زیست می‌باشد.
رعایت ملاحظات زیست محیطی در هنگام تعیین فرمولاسیون محصولات جدید و نظارت بر ساخت و تولید از نظر کنترل کیفیت آن‌ها، از جمله فعالیتهای شرکت نفت سـپاهان در جهت بهبود کیفیت و تولید محصولات سازگار با محیط زیست می‌باشد.
ارائه‌آموزشهای فنی و تخصصی به مصرف کنندگان و تلاش برای ارتقاء فرهنگ مصرف و انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو‌ها، از طریق دوره‌های آموزشی و انتشارات متنوع، خود دلیلی بر تلاش شرکت نفت سپاهان در جهت توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست می‌باشد.
جهت بالابردن فرهنــگ مصرف کنــنده در خصوص رعایت مسـائل حفاظت محیط زیست بر روی بسته بندی (قوطی روغن) عبارتهائی مرتبط با مسائل محیط زیست نوشته می‌شود.
برگزاری انواع دوره‌های آموزشی، استانداردهای  زیست محیطی جهت ارتقاء فرهنگ و دانش پرسنل این شرکت از جمله دیگر فعالیتهای این شرکت در راستای حفظ محیط زیست می‌باشد.
توسعه‌ فضاهای سبز در محوطه پالایشگاه خود نیز تلاش دیگری برای حفظ طبیعت است.
برنامه ریزی و انجام انواع پروژه‌های فنی در جهت به کار گیری از تکنولوژی مدرن روز به منظور کاهش اثرات زیست محیطی
مصرف منابع و در نتیجه کاهش میزان تولید انواع آلاینده‌ها، در سطح پالایشگاه از جمله:
اصلاح و کامل کردن سیستم‌های نمونه گیری دربخشهای عملیاتی فورفورال و موم گیری. (جلوگیری از اتلاف منابع و آلودگی محیط زیست)
بتن ریزی زمین در اطراف مخازن تخم مرغی مواد افزودنی. (جلوگیری از آلودگی خاک)
خرید دستگاه آنالایزر گاز خروجی کوره و نصب متعلقات آن در بخشهای عملیاتی. (جلوگیری از اتلاف منابع و آلودگی محیط زیست)
ساخت جایگاه تعویض روغن و ته کشی کامیون‌ها در محدوده‌پارکینگ شمال غربی پالایشگاه. (جلوگیری از آلودگی خاک)
تغییر سیستم اندازه گیری ارتفاع سیال در مخازن ذخیره. (جلوگیری از اتلاف منابع و آلودگی محیط زیست)
نصب ظروف مختلف جمع آوری مواد وضایعات  فرآیندی در واحد‌های عملیاتی و در سطح پالایشگاه. (جلوگیری از آلودگی محیط زیست)
برنامـه‌ های مهم شرکت در زمینه‌ جلوگیری از آلودگی محیط زیست و کاهش پیامد‌های زیست محیطی ناشی از فرآیند پالایش می‌باشند.
اجراء، نگهداری و بهبود یک سیستم مدیریت زیست محیطی.
حصول اطمینان از انطبا ق با خط مشی زیست محیطی پالایشگاه.
گزارش دهی در مورد عملکرد سیستم مدیریت زیست محیطی به منظور بازنگری و به عنوان پایه‌ای برای بهبود سیستم مدیریت زیست محیطی.
مشخص نمودن نیازهای آموزشی و الزام آموزش کارکنانی که کار آن‌ها ممکن است پیامد  بارزی بر محیط زیست داشته باشد.
کنترلهای عملیاتی مربوطه و مطابقت آن با اهداف کلان و اهداف خرد زیست محیطی سازمان.
کالیبره نمودن تجهیزات پایش وحفظ این سوابق بر طبق روشهای اجرایی.
ارزیابی ادواری با توجه به رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی.
اجرا نمودن برنامه‌هایی برای ممیزی‌های ادواری سیستم مدیریت زیست محیطی.
جلوگیری و ممانعت ازبازیافت غیر بهداشتی مواد زاید.
تفکیک ضایعات فرآیندی و غیر فرآیندی.
نظارت بر وضعیت جمع آوری ضایعات فرآیندی و غیرفرآیندی و دفع آن.
توجه و آموزش کارکنان بر اصول تولید زباله کمتر.
ملزم نمودن کارکنان به جداسازی کاغذ و پلاستیک.
ارتقاء آگاهی های زیست محیطی کارکنان با نصب پیامهای زیست محیطی در بردهای اطلاع رسانی و فرستادن آن به واحدهای مختلف.
برگزاری مسابقات زیست محیطی جهت آگاهی وتشویق کارکنان به اصول زیست محیطی.
به روز نمودن جنبه‌های مربوط به پیامدهای بارزی که در تعیین اهداف کلان زیست محیطی منظور شده است.
استفاده کارا از منابع و جایگزینی مواد مناسب جهت جلوگیری از آلودگیهای زیست محیطی.
استفاده از فرآیندهایی در واحد مهندسی پالایش جهت پیشگیری و کاهش آلودگی.
سازگار نمودن اهداف با خط مشی زیست محیطی و تعهد به پیشگیری از آلودگی.
بررسی آزمایشات شیمیایی و میکروبی آب جهت تعیین کیفیت آب آشامیدنی.
تهیه فرمهای (MSDS (Material Safety Data Sheet و جمع آوری مشخصات کل مواد شیمیایی  مورد استفاده در واحدهای مختلف پالایشگاه و بررسی اثرات آن‌ها بر روی انسان و محیط زیست.
تهیه لیستی از جنبه‌ها و پیامدهای زیست محیطی و کنترل جنبه‌های زیست محیطی بر مبنای خط مشی، اهداف کلان و اهداف خرد زیست محیطی.
استفاده از کودهای بیولوژیک جهت امر فضای سبز جهت جلوگیری از اثرات و پیامدهای نامناسب کودهای  شیمیایی.
گسترش و ایجاد فضای سبز و چمنکاری در حداقل فضای ممکن موجود در سطح پالایشگاه.
تصمیم گیری و اقدام به خرید گیاهان آپارتمانی موثر در کاهش آلودگیهای محیط بسته جهت اطاقهای ادارات و واحدهای مختلف.
کاشت گیاهان رونده جهت ایجاد دیوارهای سبز.
کاهش آلودگی‌ها و ضایعات از طریق بهینه  سازی مصرف انرژِی.
اندازه گیری و پایش پارامترهای PH، دما، کدورت، رنگ، BOD، COD، مواد چربی ونفتی، دترجنت، CN، HG، MO‌در پساب بهداشتی و صنعتی.
اندازه گیری و پایش آلاینده‌های خروجی CO۲، CO، NO۲، NO، NOX از دود کش‌ها به صورت ماهیانه.
کنترل خوردگی و رسوب دهی در سیستم‌های خنک کننده.
بررسی و امکان بازیابی مواد مفید وارزشمند همچون فورفورال از پساب و ارائه راهکارهای مناسب و علمی.
ارائه راهکارهای مناسب در راستای کاهش آلودگی خاک و جلوگیری از آلودگی سفره‌های آب زیر زمینی.
کنترل و جلوگیری از نشت مواد تولیدی از مخازن.
کنترل پساب خروجی فورفورال در حد استاندارد
استراتژی­های انرژی و محیط زیست:
در تدوین استراتژی ۳ ساله انرژی و محیط زیست شرکت نفت سپاهان، قوانین و مقررات لازم الاجرای مربوط به آلایندگی و مصرف انرژی از یک طرف و انتظارات جامعه از شرکت از طرفی دیگر مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس، به منظور دستیابی به اهداف مذکور در استراتزی، اقدامات گوناگونی توسط شرکت انجام شده است و تا به حال به مواردی نیز دست یافته است.
عقد قرارداد خوداظهاری در پایش زیست محیطی و نمونه برداری فصلی از آلاینده­ها؛
استقرار استاندارد ISO 14001 در راستای مدیریت زیست محیطی سازمان؛
اقدامات اولیه به منظور استقرار استاندارد ISO 16001 در راستای بهینه­سازی مصرف انرژی؛
به روزآوری قوانین و الزامات زیست محیطی به­صورت سالانه و همسویی فعالیت­های سازمان با این قوانین؛
انجام مطالعات و پژوهش­های اولیه به منظور احداث پکیج تصفیه پساب صنعتی؛
تحقق پروژه نیو سمپ به منظور ممانعت از انتشار بوی حلال فورفورال به محوطه­های اطراف و تضییع حقوق همسایگان؛
رعایت استاندارد فضای سبز در سازمان (حداقل ۱۰% کل مساحت سازمان)؛
تولید محصولات با عمر مفید طولانی به­منظور زمان­دار شدن دور ریز و تعویض روغن­های موتور؛
ایزولاسیون کلیه محوطه­هایی که احتمال تخریب و آلودگی خاک و آب را در سازمان در پی داشته باشد؛
طرح تفکیک ضایعات در راستای تحقق بهتر مدیریت ضایعات سازمان؛

بازرسی­های دوره­ای و مرتب از ماشین­آلات نظیر لیفتراک­ها، سرویس­های ایاب و ذهاب، پمپ­ها

فهرست مطالب
محیط زیست (Environment):
آلودگی محیط زیست
دید کلی
آلودگی محیط زیست و لایه ازن
آلودگی هوا و مه دود فتوشیمیایی
باران اسیدی
مواد شیمیایی آلی سمی
آلودگی آبها
فلزهای سنگین و شیمی خاک
تولید انرژی و آثار محیطی آن
رعایت اخلاق محیط زیستی:
حفظ حیات وحش:
حفاظت ازجنگلات ومنابع طبیعی:
نصب پوستر های تبلیغاتی:
تعیین مکان مشخص برای کثافات:
آلودگی آب (Water Pollution)
دید کلی
تاریخچه
تعریف آلودگی آب
عوامل آلوده کننده آب
عوامل آلوده کننده آبهای زیرزمینی :
عوامل آلوده کننده آبهای سطحی:
آلوده کننده‌های صنعتی:
فاضلاب خانگی :
حشره کشها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی:
چشم انداز الودگی آب
ذخایر آبهای ما در آینده چگونه خواهد بود؟
آلودگی محیط زیست و نابودی جنگلها
جنگل و درخت
کودکان وآلودگی محیط زیست:
کودکان وتوسعه پایدار:
مرگ ومیرکودکان:
سرطان، دشمن آینده کودکان:
حفاظت  ازمحیط زیست کودکان:
محیط زیست کوچک Micro Environment:
محیط زیست متوسط Mezo Environment :
محیط زیست بزرگ Macro Environment:
اعلام سال ۱۹۸۵ به عنوان سال بین المللی جوانان
آلودگی هوا و راههای کاهش آن
منو اکسید کربنco
خطر منو اکسیدکربن
اثرگاز آنیدرید سولفورو:
اثر اکسید های ازت:
ماهیت سرب در طبیعت:
عوامل شیمیای سرطان زای موجود در دود اتومبیل
برای کاهش آلودگی اتومبیل چه باید کرد؟
تنظیم موتور
نقش سوخت موتورها در رابطه با آلودگی هوا
تاثیر تنظیم موتور:راهی است برای صرفه جویی در مخارج اتومبیل وآلودگی کمتر
نتیجه:
مراحل مختلف آلودگی
رابطه وسائط نقلیه موتوری با آلودگی
بازده موتورهای احتراق داخلی به چندین دلیل ۱۰۰ درصد نخواهد بود:
رابطه آلودگی محیط زیست با صنایع
میزان گازهای آلاینده از اگزوز اتومبیل
حد کشنده شدن هر آلاینده:
مبارزه علیه آلودگی هوا
روش های مبارزه با آلودگی هوا :
تکنولوژی کنترل الایندها  در خودرو
طرح محفظه احتراق:
نسبت تراکم :
زمان بندی متغیر سوپاپ ها:
طرح مانیفولد:
سیستم های جرقه زنی:
حفاظت از محیط زیست