تحقیق در مورد مرغ عشق
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  تحقیق در مورد مرغ عشق

تحقیق در مورد مرغ عشق


تحقیق در مورد مرغ عشق – مقاله

معرفی
مرغ عشق پرنده‌ای‌ست اهلی از نژاد طوطی. وطن اصلی این پرنده همچون بسیاری از طوطی سانان دیگر، سرزمین استرالیا است.
تاریخچه مرغ عشق برای اولین بار در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی به صورت گله‌های وحشی در استرالیا مشاهده شد که تعداد افراد این گله‌ها به هزاران قطعه می‌رسید. نام انگلیسی مرغ عشق «بجایر» از کلمه بومی budgerijour گرفته شده است که این لغت در زبان بومیان استرالیا به معنی «غذای خوب» می‌باشد و شاید علت این تسمیه بدان جهت بوده است که وجود این پرنده در منطقه‌ای دلیل وفور نعمت و غذای فراوان در آن منطقه بوده است، زیرا که این پرنده در شرایط مناسب غذایی به شدت زاد و ولد نموده و گله‌های بزرگی به وجود می‌آورد. این پرنده برای اولین بار در سال ۱۸۰۵ توسط «جورج شاو» مدیر جانورشناسی موزه طبیعی بریتانیا شناسایی شد و در سال ۱۸۳۲ طبیعی دان «موزه لینه» که «یوهان واگلر» نام داشت توضیحاتی دربارهٔ مرغ عشق منتشر کرد. در سال ۱۸۴۰میلادی، زیست‌شناسی به نام «جان گولد» این پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد. موج تقاضا برای این پرنده موجب شد تا کشتی‌های زیادی دست به کار انتقال این پرندگان به اروپا، مخصوصاً انگلستان، هلند و بلژیک بزنند. کشتی‌ها مرغ عشق‌ها را در دسته‌های چند ده هزارتایی حمل می‌کردند. در طول سفر چند هفته‌ای، فقط تعداد اندکی از آنان سالم به اروپا می‌رسیدند. به زودی این پرنده اهلی شد و از طریق انگلستان به تمام دنیا منتقل شد.

مشخصات
مرغ عشق در حالت کلی می‌توان به ۲گروه هلندی وساده تقسیم کرد که نژاد هلندی آن دو برابر بزرگتر از نژاد معمولی آن است که معمولاً درکشورانگلستان نگهداری شده ودرایران هم موجود است ومرغ عشق اهلی، اندکی از همنوعان وحشی خود بزرگ‌تر است. طول بدن این پرنده بین ۱۶ تا ۲۰ سانتیمتر می‌باشد. عمر انواع وحشی آن ۱۰ تا ۱۴ سال و عمر نوع اهلی آن اغلب کمتر از ۵ سال است. البته در میان مرغ عشقهای اهلی گاه عمر ۱۱ ساله نیز مشاهده شده‌است.

رنگ طبیعی این حیوان سبز چمنی می‌باشد انتهای پشت ٬سینه و شکم سبز می‌باشد. پشت سر ٬بالای شانه و روی بالها زرد همراه با خطهای سیاهی به صورت موجی می‌باشد. دو پر بزرگ از میان دمش بیرون آمده که آبی تیره‌اند. پرهای دم سبز بوده و دارای نوار زردی می‌باشد. صورت مرغ عشق تا گلو زرد روشن است و در انتهای صورتش لکه‌های بنفشی که ریش نامیده می‌شود وجود دارد. پلکها بسیار نازک هستند و از سمت پاین به بالا جمع می‌شوند. نوکش مانند طوطی سانان است و نوک پایینی کوچکتر از بالایی می‌باشد.

انواع مرغ عشق از نظر فرم بدنی:
مرغ عشق کله چتری: در این نوع مرغ عشق برروی سر پرهایی به شکل چتر دیده میشود و به سه گروه تقسیم میشوند.
چتر مدور
چتر نیمه مدور
چتر طره ای

مرغ عشق انگلیسی: این نوع مرغ عشق از نظر جسته درشت تر از گونه های معمولی(استرالیایی)است.
مرغ عشق معمولی: همان گونه استرالیایی است که به رنگ های مختلف دیده میشود.
مرغ عشق فری: این گونه در سالهای اخیر در اثر اصلاح نژاد بوجود آمده است.این گونه در حال حاضر در رنگهای سبز و زرد یافت میشود.این گونه بسیار کمیاب و نادر است و بسیار کم تکثیر میشود و علت آن این است که آنها قبل از رسیدن به سن تکثیر در اثر وجود ژن کشنده ای تلف میشوند.

انواع مرغ عشق از نظر رنگبندی:
رنگ سبز: این رنگ شایع ترین رنگ در بین مرغ عشق ها میباشد و مرغ عشق وحشی استرالیایی به این رنگ است.
– سبز روشن
– سبز تیره

آلبینو: پرنده زیبایی است که به رنگ سفید یکدست با چشمانی قرمز دیده میشود. رنگ منقار این نوع مرغ عشق بجای اینکه مثل سایر گونه های مرغ عشق نر آبی رنگ شود در تمام طول عمرش صورتی رنگ باقی میماند و در ماده ها به رنگ سفید تا قهوه ای تیره میشود.این مرغ عشق برای اولین بار در سال ۱۹۳۲در آلمان پرورش یافت. مرغ عشق آلبینو با مرغ عشق سفید معمولی متفاوت است.

لوتینو: این پرنده زیبا با پرهایی طلایی(ریش ها ، شاهپرها و پرهای دم سفید رنگ هستند) و چشمانی قرمز میباشد. رنگ منقار این نوع مرغ عشق بجای اینکه مثل سایر گونه های مرغ عشق نر آبی رنگ شود در تمام طول عمرش صورتی رنگ باقی میماند و در ماده ها به رنگ سفید تا قهوه ای تیره میشود. رنگ پاها و انگشتان به رنگ گوشت است و رنگ ناخن ها و نوک نسبت به سایر گونه ها روشن تر است.

کبالتی: مرغ عشق کبالتی یکی از پرطرفدارترین رنگ ها در بین علاقه مندان به مرغ عشق است.
زرد: رنگ زرد اولین نژاد تکثیر شده توسط انسانها است. این نژاد شامل سه گونه زیر است.
– زرد معمولی
– زرد دارچینی
– زرد اوپالین

آبی: این گونه در سال ۱۸۷۸ در بلژیک بوجود آمد. این نژاد شامل دو گونه میباشد.
– آبی تیره
– آبی روشن

سفید معمولی: این مرغ عشق ابتدا در سال ۱۹۱۷ دیده شد.
رنگین کمانی: این نوع را میتوان یکی از زیباترین انواع مرغ عشق نامید.
بنفش: فاکتور بنفش در دهه ۱۹۳۰ در اروپا پدید آمد.

خاکستری: این نوع نژاد به رنگهای زیر دیده میشود.
– خاکستری
– خاکستری دارچینی
– خاکستری سبز

بال خاکستری: در این نوع بال ها به رنگ خاکستری دودی میباشد.برای اولین بار در سال ۱۹۲۷ در اتریش تولید گردید.برخی از رنگهای آن شامل:
– بال خاکستری سبز
– بال خاکستری آبی
– بال خاکستری صورت زرد اوپالین

دارچینی(سینامون): این نوع رنگ های مختلفی دارد.
– دارچینی سبز روشن
– دارچینی آبی روشن
– دارچینی سبز خاکستری
– دارچینی خاکستری
– دارچینی سبز تیره
– دارچینی آبی تیره
– دارچینی صورت زرد

تعیین جنسیت نر و ماده
برای فهمیدن جنس نر و ماده این حیوان بهترین گزینه توجه به پوستی که در بالای منقار قرار دارد و سوراخهای بینی در آن هستند٬می‌باشد. در نوع نر رنگ این پوست آبی تیره‌است اما در نوع ماده آبی روشن ٬قهوه‌ای یا متمایل به قهوه‌ای است. رنگ آبی این پوست در نوع نر همواره مشخص است هرچند در نرها مریض این رنگ مات می‌شود و در نرهای مسن قهوه‌ای شده و ترکهایی در آن دیده می‌شود. اما رنگ این پوست در ماده‌ها متغیر است در موقع تخم‌گذاری و در جوانی صاف و روشن‌تر است و پس از این مدت تیره‌تر و چروک دار می‌گردد.

رفتارشناسی مرغ عشق
مرغ عشق پرنده‌ای هوشمند و اجتماعی است و از بازی کردن لذت می‌برد. مرغ عشق ماده علاقه زیادی به جویدن اجسامی مانند چوب دارد که این تمایل در نرها کمتر است. مرغ عشق علاقه زیادی به همبازی شدن با آدمی دارد و قادر به تقلید محدود صدا و سوت زدن است. مرغ عشق خیلی زود اهلی شده و به خانه خو می‌گیرد. می‌توان به آن یاد داد که روی انگشت بنشیند. حضورسگ و گربه موجب ناراحتی پرنده می‌شود حتی اگر به آن دسترسی نداشته باشند. پرنده جدید را باید به تدریج وارد کرد لذا اگر تصمیم گرفتید تا برای مرغ عشق خود جفت تهیه کنید، بهتر است که پرنده جدید را ابتدا در قفس‌های مجزا ولی کنار هم نگه دارید تا به هم عادت کنند.

تغذیه:
ارزن مهمترین خوراک مرغ عشق*ها محسوب می*شود و تنها در فصول معینی از سال در زیستگاه این پرنده*ها در استرالیا می*روید و این پرندگان باقی سال را از تخم خشک سایر گیاهان تغذیه می*کنند.اما در اسارت باید علاوه بر ارزن رژیم غذایی به صورت ذیل را برای ایشان مهیا کرد:

+سبزی*های تازه مثل تره که مملو از ویتامین آ می*باشد ٬ کاهو ٬ اسفناج ٬ هویج ٬چغندر و برگهای این گیاهان را به آنها داد.
+میوه*های تازه را حتما باید شسته و به آنها داد؛ میوه*هایی از قبیل:سیب قطعه شده ٬گلابی قطعه شده٬هویج که می*شود آن را به صورت رنده شده نیز به حیوان داد٬ به توت فرنگی نیز علاقه زیادی دارند و همچنین انگور دو نیم شده را نیز بسیار دوست می*دارند.
+ مواد خوراکی مانند نان خیس شده.
+دانه*های پخته شده مثل عدس ٬ باقالا و لوبیا.
+ بادام خیس شده و خام.

مرغ عشقهایی که به نوعی رژیم غذایی خاص عادت بکنند به راحتی آن رژیم را ترک نمی*کنند پس باید از خردسالی آنها را به رژیم غذایی خوبی عادت داد.

تولید مثل
شروع تخم‌گذاری مرغ عشق در آغاز فصل بارندگی می‌باشد. این پرنده خود می‌تواند ماهها با آب کم زندگی کند اما علت اینکه تمایل شدیدی برای تخم‌گذاری در فصل بارندگی دارد این است که برای پرورش جوجه‌های خود نیاز به آب دارد. این پرنده لانه سازی نمی‌کند بلکه از سوراخهای موجود بر روی درختان اکالیپتوس استفاده می‌کند؛ و برای پر کردن کف لانه از پوسته خود درخت استفاده می‌کنند.

منبع :
www.wikipedia.com