تطبیق جرم زنا در حقوق ایران و حقوق جزایی فرانسه
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » حقوق  »  تطبیق جرم زنا در حقوق ایران و حقوق جزایی فرانسه

تطبیق جرم زنا در حقوق ایران و حقوق جزایی فرانسه

مقدمه:
در بعد تاریخی حتی در قدیمی‌ترین قوانین بشری مثل قانون حمورابی برای كسانی كه مرتكب جرائم خانوادگی شوند مجازات سختی پیش‌بینی كرده بودند. مثلا زنی كه به شوهرش خیانت می‌كرد یا مردی كه به زنش خیانت می‌كرد به مجازات حبس، تبعید و شلاق محكوم می‌شد كه این موارد بسته به نوع جرم و كیفیت آن تقسیم‌ بندی‌های خاص خود را داشت و این مجازات در مواردی منجر به صدور حكم مرگ مجرم می‌شد. در شرع مقدس اسلام و تمام مذاهب آسمانی هم خیانت عملی حرام تلقی شده و ارتكاب آن از سوی هر فردی با كیفر و جزای سنگین همراه است.
مطالعه قوانین كشورهای دیگر هم نشان می‌دهد كه حتی در كشورهای لائیك، دادگستری آنها نیز برای حریم خانواده حرمت و قداست و قائل شده‌اند و مثلا در كشورهای اروپایی مثل انگلستان و فرانسه، تن‌فروشی جرم تلقی و برای آن مجازات پیش‌بینی شده است. در كشوری مانند تاجیكستان نیز تن‌فروشی جرم است و اگر زن یا مردی به هم خیانت كنند، مجازات خواهند شد.
مي‌توان گفت: رابطهِ نامشروع به معنی اعم خود عبارت است از برقراري ارتباط و مراوده بين دو جنس مخالف خارج از معيارهاي متعارف شرعي به صور مختلف، خواه در قالب پيوندهاي عاطفي منجر به ارتباط دوستانه و خواه در سطح پيشرفتهِ جسمي و جنسي بدون وجود علقهِ زوجيت.
بنابراين ارتباط نامشروع هم ارتباطات لفظي را مي‌تواند دربر گيرد و هم ارتباطات جنسي و جسمي را.
در شرع مقدس اسلام این جرم در 2 قسمت زنا و رابطه نامشروع (به معنی اخص) تعریف شده است. یك قسمت از این مجازات مشمول حد است كه از سوی خدا تعیین و در دین اسلام هم مشخص شده است و یك قسمت از این مجازات هم موجب تعزیر می‌شود. تعزیر هم مجازاتی است كه تعیین آن به اختیار حاكم است و تفاوت آن با مجازات در این است كه حد را خدا از طریق پیامبر خود برای ما مشخص كرده است و در آن هم جرم و هم مجازات مشخص است.

فهرست مطالب:
مقدمه
زنا از نظر قانون
تحليل جرم موضوع ماده 637 قانون مجازات اسلامي
عنصر مادی جرم
مفهوم عام ارتباط نامشروع
مفهوم خاص ارتباط نامشروع
عنصر معنوی جرم
مجازات جرم
ادله اثبات
طرق طرح شکایت و نحوه شروع به رسیدگی
رابطه نامشروع میان زن و شوهر
جرم زنا در کشورهای دیگر
زنا در حقوق فرانسه
اصول محاكمات طلاق در فرانسه
منابع

تطبیق جرم زنا در حقوق ایران و حقوق جزایی فرانسه

قیمت : 10000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات