جوشكاری با قوس الكتریكی دستی (SMAW)
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پایه  »  جوشكاری با قوس الكتریكی دستی (SMAW)

Manual arc welding (SMAW)

جوشكاری با قوس الكتریكی دستی (SMAW)

در جوشكاری با قوس الكتریكی دستی كه گاهی تحت عنوان STICK WELDING نامیده می شود ، حرارت شدید حاصل از قوس الكتریكی موجب ذوب فلز و تشكیل جوش می گردد

این نوع جوشكاری یكی از قدیمی ترین و متداول ترین فرآیند های جوشكاری است و اگر چه اغلب برای اتصال آهن و فولادهای كم كربن مورد استفاده قرار می گیرد ، برای تعمیرات نیز مناسب می باشد . زیرا دستگاههای جوشكاری مورد استفاده نسبتاً ارزان بوده، به راحتی راه اندازی و مورد استفاده قرار می گرفته و برای جوشكاری انواع فلزات به كار می روند .

 چگونه این فرآیند كار می كند ؟

جوشكاری با قوس الكتریكی محافظت شده كه با علامت اختصار SMAW نشان داده می شود . یكی از فرآیندهای متداول جوشكاری با قوس الكتریكی می باشد . وسایل عمده جوشكاری با قوش الكتریكی متشكل از یك منبع انرژی الكتریكی (دستگاه جوش) ، دو كابل یكی كابل الكترود و دیگری كابل برگشت (كابل اتصال به قطعه كار ) ، انبر الكترود گیر و یك الكترود پوشش دار می باشد ،شدت جریان حاصل از ماشین جوشكاری برای ایجاد قوس الكتریكی بین نوك الكترود و قطعه كار مورد استفاده قرار می گیرد و در نتیجه قطعه كار قسمتی از مدار جوشكاری محسوب می شود.

جوشكاری با تماس دادن نوك الكترود به قطعه كار و حفظ فاصله به اندازه مغری الكترود مصرفی شروع می شود . این عمل موجب تشكیل قوس و تولید حرارت تا 5550 خواهد شد .

حرارت شدید حاصل از قوس الكتریكی قطعه كار را ذوب نموده ، همچنین موجب ذوب مغزی الكترود مصرفی می شود . مغزی الكترود ذوب شده تشكیل فلز جوش را می دهد و بر اثر تجزیه، روپوش شیمیایی گاز محافظتی تشكیل داده و ناحیه كذاب را محافظت می نماید.

منظور از حفاظت ، توده ای از گازهای تولید شده هستند كه در اثر ذوب روپوش الكترود در اطراف قوس الكتریكی تشكیل می شوند . گاز محافظ حوضچه مذاب را از عوامل جوی ماننداكسیژن و نیتروژن محافظت
می نماید .

چنانچه حوضچه مذاب توسط گازهای حاصل از روپوش شیمیایی محافظت نگردد ، جوش حاصله اكسیده و نیتراته شده و در نتیجه جوش شكننده و ضعیف می گردد و سایر مواد حاصل از سوختن روپوش شیمیایی گل جوش را تشكیل می دهند كه مانع سرد شدن سریع جوش شده و از تغییر آلیاژ و آلودگی آن جلوگیری می كند .

بخشی از گازهای محافظ تولید شده بر اثر سوختن روپوش شیمیایی ، در نواحی قوس الكتریكی یونیزه می شود كه موجب افزایش قابلیت هدایت الكتریكی و استقرار قوس می گردد . به منظور بهبود كیفیت جوش ، برخی از الكترودها دارای مواد مخصوصی مانند اكسید زدا می باشند كه موجب تصفیه فلز جوش می شوند و یا دارای مواد آلیاژی هستند كه تركیبات فلز جوش را تغییر می دهند .

چنانچه نحوه جوشكاری به طور دقیق انجام شود ، استحكام جوش حاصله توسط SMAW به اندازه فلز و یا قوی تر از آن خواهد بود .

ولتاژ و شدت جریا ن جوشكاری

قوس الكتریكی برای جوشكاری به وسیله جریان مستقیم (D.C) و یا جریان برق متناوب (A. C) به دست می اید . ولتاژ جوشكاری مقدار فشار الكتریكی است كه موجب انتقال شدت جریان می شود . شدت جریان جوشكاری به وسیله آمپر اندازه گیری می شود كه فقط در هنگام تشكیل قوس الكتریكی و ضمن جوشكاری و جود دارد . بدون قوس الكتریكی به دلیل باز بودن مدار هیچ گونه شدت جریانی وجود نخواهد داشت .

ولتاژ قوس الكتریكی و ولتاژ مدار باز ، دو نوع از انواع ولتاژ های جوشكاری هستند كه باید با آنها آشنایی پیدا كرد . ولتاژ قوس الكتریكی را گاهی ولتاژ مدار بسته و یا ولتاژ كار می نامند . ولتاژ قوس الكتریكی ولتاژی است كه در مدار جوشكاری وقتی كه قوس ایجاد شده و عمل جوشكاری انجام گیرد ظاهر می شود . ولتاژ قوس الكتریكی معمولاً بین 15 تا 40 ولت می باشد كه با كوتاه و بلند شدن طول قوس مقدار آن تغییر می یابد .

مقدار واقعی ولتاژ قوس الكتریكی بستگی به ولتاژ مدار باز دارد . و آن مقدار ولتاژی است كه ماشین جوش تولید می كند زمانی كه دستگاه روشن است ولی كاری انجام نمی دهد . ولتاژ كدار باز معمولاً بین 50 تا 100 ولت      می باشد . اما وقتی كه قوس بر قرار می شود وجوشكاری انجام می گیرد ولتاژ مدار باز تبدیل به ولتاژ قوس الكتریكی می شود . اینكه ولتاژ مدار باز چگونه و در كجا تنظیم می شود ، بستگی به اندازه و نوع ماشین جوش مورد استفاده دارد .

طول قوس

در هر مدار الكتریكی رابطه ای بین ولتاژ شدت جریان و مقاومت وجود دارد . در مدار جوشكاری با قوس الكتریكی این رابطه بین ولتاژ قوس الكتریكی شدت جریان جوشكاری آمپر و مقدار فاصله هوایی (مقاومت) كه قوس الكتریكی باید عبور نماید وجود دارد كه این فاصله هوایی تحت عنوان طول قوس الكتریكی باید عبور نماید وجود دارد كه این فاصله هوایی تحت عنوان طول قوس نامیده می شود . بدون اینكه قوس قطع شود می توان طول قوس الكتریكی را اندكی بلند و یا كوتاه نمود . عملاً مقدار طول قوس واقعی در الكتررودهای روتیلی با قطر الكترود مصرفی برابر می باشد .

برای درك بهتر تاثیر طول قوس روی ولتاژ و شدت جریان قوس الكتریكی به شكل زیر كه به عنوان نمونه با الكترود پوشش دار      میلیمتری در نظر گرفته شده است توجه كنید : در شرایط مطلوب وقتی كه قوس الكتریكی توسط چنین الكترودی ایجاد می شود طول قوس واقعی یا نرمال 4/1 است . چنانچه طول قوس را به 8/1 كاهش دهیم بر اثر كاهش مقاوت هوا مقاومت در مقابل شدن جریان نیز كاهش خواهد یافت كه موجب افزایش شدت جریان كاهش ولتاژ و قوس الكتریكی با حرارت بیشتر خواهد شد . اگر قوس الكتریكی به با 8/3 افزایش دهیم موجب كاهش شدت جریان شده و فاصله هوای بیشر سبب افزایش مقاومت می گردد .

بنابر این با طول قوس بلند تر از حد معمول ، ولتاژ بیشتر مورد نیاز است تا جریان كمتری ایجاد شود و در نتیجه قوس الكتریكی سرد تر شده و تمایل شدید به ایجاد جرقه پیدا خواهد كرد .

جوشكاری با قوس الكتریكی دستی (SMAW)

قیمت : 2000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]