مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی

دانلود مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی فیسبوک عامل طلاق تحقیق طلاق فیسبوک فیسبوک و طلاق نقش فیسبوک در طلاق تاثیر ماهواره بر طلاق نقش ماهواره در طلاق طلاق به خاطر ماهواره تاثیر ماهواره در طلاق اثرات ماهواره بر طلاق تاثیرات ماهواره بر طلاق نقش ماهواره طلاق طلاق های ماهواره ای تاثیرات ماهواره بر طلاق

Satellite and emotional impact of divorce Facebook related paper

موضوع: رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی

چكیده

در واقع از آغاز ورود ماهواره به کشور مجلس شوراي اسلامي در 1373 آن را غير قانوني اعلام کرد هر چند در سالهاي بعد تلاش شد تا راه هاي ديگري براي جايگزين سازي وقوع استفاده از ماهواره طرح شود اما کما کمان اين قانون در کشور پابرجاست با اين حال رشد 30 درصدي و استفاده 40 تا 50 درصدي مردم از ماهواره در کشور بنا به آمارهايي مختلف نشان دهنده دو برابر شدن استفاده کنندگان از شبکه هاي ماهواره اي در کشور در عين غير قانوني بودن آن است . در سالهاي گذشته نگاه هايي همچون استفاده مديريت شده از ماهواره ، لغو قانون ممنوعيت ماهواره ، برخورد فيزيکي و جمع آوري ديش هاي ماهواره اي ، افزايش توان رقابت رسانه هاي داخلي بويژه صدا و سيما و… مورد نظر بوده است.با اين حال آنچه واقعي و عيني به نظر مي رسد تداوم رشد استفاده از کانال هاي ماهواره توسط مردم است واقعيتي گريز ناپذير که از آنجا که از دامنه پوشش رسانه هاي داخلي و صداو سيما مي کاهد عملا به مثابه تهديدي براي برنامه ريزان فرهنگي کشور است.گرايش به استفاده از ماهواره در واقع عللي چند بعدي دارد عللي که در کنار گسست نسلي ميان نسل جوان و نسل قبل باعث شده است تا شاهد افزايش قارچ گونه ديش هاي ماهواره اي در کشور باشيم . در اين حال دولت و مجلس در کنار صداو سيماو قوه و نهاد مهم کشور مسئوليتي اساسي بر عهده دارند.به نگاه بسياري گرايش به ماهواره در درجه نخست به علت عدم توان رقابت پذيري شبکه هاي مختلف تلويزيوني و رسانه اي کشور در مقابل سيل عظيم شبکه هاي ماهواره اي است يعني در حالي که سالهاست در کشور از تهديد فرهنگي ماهواره ها سخن رانده مي شود عملا نگاه هاي بيشتر به پارازيته کردن ، جمع آوري و مقابله با هجوم ماهواره ها منعطف بوده است در حالي که مهمترين امر اساسي که مي بايست بيش از هر امري مورد نظر برنامه ريزان فرهنگي و رسانه اي کشور باشد تقويت توان توليد ات رسانه اي بويژه صداوسيماست در اين راستا به گمان بسياري ضعف در حوزه هاي فرهنگي و عملکرد نامناسب در اين حوزه عملا خانواده ها و نسل جوان را به سوي کانال هاي ماهواره اي خارج از کشور مي کشاند.در اين راستا صداو سيما به عنوان مهمترين رکن حوزه رسانه اي مي بايد با در نظر گرفتن اصولي همچون افزايش کانال هاي خود ، تخصصي کردن شبکه هاي تلويزيوني ، افزايش توليدات رسانه اي بر محتوا ، جديد و جوان پسند در کنار مورد توجه قرار اصل مهم و اساسي تنوع در ارائه برنامه هاي ديداري و شنيداري خود توان رقابت پذيري رسانه هاي داخلي را در مقابل هجوم بنيان افکن شبکه هاي در حال رشد ماهواره اي خارجي وفارسي زبان حفظ کند امري که در صورت غفلت از آن مي بايد نظاره گر تداوم گرايش خانواده و بويژه نسل جوان به استفاده از ماهواره بود.چند سال پس از هجوم شبکه های ماهواره ای , شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک در میان جامعه جوان کشورمان نفوذ کردند و با ترویج فرهنگ نادرست در میان این قشر زمینه را برای از هم گسستن بنیان خانواده فراهم کردند.وابسته شدن اقشار مختلف جامعه کشورمان مخصوصا جوانان به این جور شبکه ها عاملی برای فاصله گرفتن افراد خانواده از یکدیگرشده است و این فاصله و روابط سرد بینشان منجر به طلاق عاطفی خانواده های ایرانی مخصوصا زوجهای جوان شده است.

مقدمه 

بی شك شبكه های ماهواره ای، خواسته یا ناخواسته به عنوان همنشینی مجازی ؛بر شیوه زندگی مردم بویژه جوانان، در مسائلی همچون پوشش، آرایش، گفتار، كردار، و باورها و طرز فكر آنان اثر می گذارند. میزان اثر پذیری مردم از این رسانه ها در هر جامعه ای با نوعی احساس حقارت و محروم شدن یا كمبود در بیننده در ارتباط است. به گونه ای كه فرد در نتیجه تماشای این گونه برنامه هاو تعریف معیار های زندگی ایده آل در آن ونیز در مقایسه با آنچه بر صحنه تلویزیون مشاهده می كند احساس كمبود و نارضایتی از زندگی می كند.از دهه ۱۹۹۰ به این طرف علاوه بر تحولات عظیم و گسترده سیاسی مانند فروپاشی شوروی و پایان نظام دو قطبی، تحول مهم و شگرف دیگری در عرصه فرهنگ صورت گرفت و آن ظهور پدیده ماهواره بود، پدیده نویی که مرزهای سیاسی را درنوردید وجهان را با فرهنگ های گوناگون به هم مرتبط ساخت. دگرگونی وتحول، جزء ذاتی جوامع به شمار می رود. همانطوری که مطالعه تاریخ جوامع نشان داده، هیچ جامعه ای ایستا و بدون تغییر نبوده است. تغییر، خصوصیت تمام فرهنگهاست، ولی میزان و مسیر تغییر از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت است. برای مثال، کشور ما در عرصه ورود فناوریهای جدید در چند دهه پیش دچار تغییر و تحولاتی شد.این روند به جا به جایی گروه ها و قشرهای مختلف جامعه منجر گردید و مردم را به این سو و آن سو کشاند. در این تحولات، آداب و رسوم رو به سستی نهاد، بدون آنکه جامعه بتواند فرهنگ سنتی گذشته را تثبیت یا فرهنگ نوین صنعتی را کاملا جذب کند. در زمان حاضر مساله اساسی این نیست که چگونه می توان فرهنگ ملی و بومی را حفظ کرد، بلکه مساله این است که چه باید کرد تا فرهنگ جامعه را ارتقاء داد و به فرهنگ بهتری تبدیل نمود.در این میان، نقش رسانه در تغییرات فرهنگی جامعه، محوری اساسی به شمار می رود.

فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی نحوه برقراری و تداوم ارتباط میان مردم را تغییر داده‌اند و این طور که مطالعات جدید نشان می‌دهد، استفاده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک می‌تواند برای روابط مردم بسیار مضر باشد.

“راسل کلایتون”(Russell Clayton) یکی از دانشجویان مقطع دکترا در دانشکده روزنامه‌نگاری دانشگاه میسوری دریافت، افرادی که به میزان زیاد از شبکه اجتماعی فیس‌بوک استفاده می‌کنند بیش از دیگران در معرض آسیب‌ قرار می‌گیرند و این فرآیند در نهایت می‌تواند اثرات منفی را بر روابط احساسی افراد برجا بگذارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش ملاقات‌های حضوری، قطع ارتباط و حتی طلاق اشاره کرد.

در این مطالعه کلایتون به همراه دستیاران خود از دانشگاه‌های هاوایی و سن‌آنتونیو روی مشترکان شبکه اجتماعی فیس‌بوک بین سنین ۱۸ تا ۸۲ سال مطالعه خود را انجام دادند. از شرکت‌کنندگان در بررسی پرسیده شد که چند وقت یک بار و به چه میزان به فیس‌بوک سر می‌زنند.

محققان با انجام این مطالعه دریافتند، زوج‌هایی که به میزان زیاد از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند درگیری‌های فراوانی در این زمینه دارند و این فرآیند اثرات منفی روی رابطه آن‌ها برجا می‌گذارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خیانت، فروپاشی رابطه و طلاق اشاره کرد.

بیان مسئله

پس از رایج شدن استفاده از ماهواره و عضویت در شبکه های اجتماعی مخصوصا فیسبوک روابط درون خانواده ها نسیت به قبل روز به روز سست تر میشود.نتیجه این هجوم فرهنگی فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر و در نتیجه طلاق عاطفی درون خانواده است.

در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می‌دارند و روی از هم بر می‌تابند، چرا که اعتمادشان به یکدیگر و جذابیتشان برای هم به انتها رسیده است.

در شرایطی که زن و مرد از نظر روانی علاقه‌ای به ادامه زندگی مشترک ندارند، پس از یک دوره طولانی دعوا و کشمکش، از مرحله دشمنی و تنفر عبور کنند و به وضعیت «بی تفاوتی» می‌رسند. بی‌تفاوتی آخرین مرحله روابط میان دو همسر است که دیگر «بود و نبود» هر کدام برای دیگری اهمیت ندارد و تنها مسائل جانبی دیگر از جمله مسائل مالی و امنیت اجتماعی زن، احساس نیاز به همسر را شکل می‌دهد. در چنین شرایطی میزان ناهنجاری‌های اجتماعی افزایش می‌یابد و موجب به وجود آمدن ارتباطات خارج از چارچوب خانواده می‌شود.

اهداف تحقیق

بررسی علت گرایش مردم به ماهواره و شبکه های ماهواره ای

بررسی تاثیر شبكه های ماهواره ای و اجتماعی بر فرهنگ، زندگی و روابط اجتماعی و خانوادگی

بررسی تاثیرات فیلم های ماهواره ای و فیسبوک بر زندگی در طلاق عاطفی همسران

بررسی نقش شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک بر روابط بین افراد خانواده

بررسی نقش فیسبوک و سایتهای اینترنتی بر ترویج اخلاق نادرست

فهرست مطالب

چكیده7

مقدمه9

بیان مسئله11

اهداف تحقیق11

علت گرايش مردم به ماهواره و فیسبوک12

نگاهی به سریالهای ماهواره ای / خیانت با ظاهر دلپسند13

بررسي تاثيرات ماهواره بر فرهنگ17

تهاجم فرهنگی و خانواده‌ها21

بررسی تأثیر سریال های ماهواره ای در منسوخ کردن اخلاق29

تضعیف باورهای مذهبی29

زدودن حیا و تعهد در خانواده29

عادی سازی خیانت30

تاثیرات منفی سریال های ماهواره ای بر خانواده31

جداسازي درون خانوادگي31

تاثیر منفی شبكه های ماهواره ایبر شكستن حریم های خانواده:32

هجوم فرهنگی:32

ترویج زندگی اشرافی و مدگرایی:33

رسانه ها و تغییرات فرهنگی33

آثار مخرب ماهواره و فیسبوک بر خانواده و جامعه34

پیشنهادات و راهکارهای عملی37

خیانت زن و شوهر امری عادی در فیلم‌های ماهواره ای !38

تعارض فرهنگی مخرب ترین اثر ماهواره39

تهدید نظام خانواده در شبکه های ماهواره ایو فیسبوک39

سپردن تربیت فرزندان به دست رسانه ها40

ماهواره واثرات مخرب آن بر خانواده ها:41

راهکارهایی جهت کاهش اثرات مخرب ماهواره:46

تاثیر 80درصدی ماهواره و اینترنت بر سبک زندگی مردم47

کاهش روابط عاطفی و در نتیجه آن طلاق عاطفی48

۹۵ درصد مخاطبان شبکه های ماهواره برای سرگرمی از ماهواره استفاده می کنند48

خانواده ها از آثار شبکه های ماهواره ای بر رفتارهای خود غافلند49

تخریب خانواده هدف سریال های ماهواره ای:50

تم غالب عشق رمانتیک؛ مروج خیانت به همسران50

سریال‌های ماهواره‌ای و صفحات فیسبوک حجب و حیا را به مرز نابودی می‌کشاند50

نتيجه گيري52

سایه سرد سریال های ماهواره ای روی کانون گرم خانواده های ایرانی56

(نشانه‌گیری شبکه‌های ماهواره‌ای برای تخریب خانواده ایرانی) نابودی حیا برای پذیرش ارتباط با جنس مخالف‌‌‌ سناریوی فیلم‌های ماهواره57

نتايج تحقيق60

مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی

قیمت : 5000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات