تحقیق وظیفه مادر و تربیت فرزند در سال های آغاز زندگی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  تحقیق وظیفه مادر و تربیت فرزند در سال های آغاز زندگی

مقاله نقش مادر در تربیت فرزند وظیفه مادر در تربیت فرزند نقش مادر در تربیت فرزند از دیدگاه اسلام نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان نقش مادر در تربیت فرزندان وظایف پدر و مادر در تربیت فرزندان نقش مادر در تربیت دینی فرزندان نقش مادر در خانواده و تربیت فرزندان مقاله نقش مادری

Research task in the beginning of the mother and child rearing

موضوع : وظیفه مادر و تربیت فرزند در سال های آغاز زندگی

مقدمه
خوشحالي يا بد حالي، بهروزي يا سيه روزي هر يك از انسان‌ها در گرو «تربيت» است و اين مهم به عواملي همچون ساختار فرهنگي خانواده (پدر، مادر، برادر، خواهر، دايي، عمه، خاله، عمو و ديگر بستگان نزديك سببي و نسبي)، محيط آموزشي، محيط زندگي، محيط كار، حاكميت سياسي كشور و كم و كيف تعليمات بستگي دارد. اين عوامل با يكديگر ارتباط طولي و تكميلي دارند و در عين حال مي‌توانند همديگر را خنثي  يا تخريب كنند به هر جهت همه اين عوامل به نوعي در قبال انسان و تعليم و تربيت او مسئولند و در اين بين، مسئوليت پدر و مادر نسبت به فرزندش، پيشتر و مهمتر از ديگران است. و البته نقش مادران جايگاه مخصوص به خود را دارد چرا كه اخلاق اعضاي جامعه، به اخلاق مادران وابسته است. در اثر فعاليت اخلاقي، اجتماعي و فرهنگي مادر، تمدني انساني و معنوي يا تصنعي و ماشيني پديد مي آيد. خشونت‌ها، سبك سري‌ها، لجاجت‌ها  حدود زيادي بستگي به طرز فكر مادر دارد. جامعه بي‌تفاوت يا حساس، تمدني ويرانگر يا آباد كننده بستگي به افراد دارد كه در دامان مادران رنگ و خوي گرفته‌اند. صلح‌ها و جنگ‌ها غالبا از درون خانواده به ويژه مادران پايه‌گذاري مي‌شود.
وظايف مادر در دوران جنيني (تغذيه)
اگر چه پدر و مادر در ساختمان اصلي كودك، سهيم مي‌باشند، زيرا تخمك زن و اسپرم مرد بايد فرزند را بسازند ولي مادر، از نظر اينكه متجاوز از نه ماه بايد جنين را در رحم خود نگاه دارد، به شرايط زندگي جنين مستقيما موثر است. پس سهم و مسئوليت او در ساختمان فرزند سالم بيش از پدر خواهد بود: پدر پس از انجام عمل زناشويي هيچ دخالتي در طرز رشد و نمو جنين ندارد. اين مادر است كه بايد شرايط خاصي را در اين مدت اجرا نمايد و در طور زندگاني كند در جنين اثري خواهد داشت نظر به اينكه جنين غذاي خود را از طريق مادر دريافت مي‌كند بايد مادر، شرايط غذايي خود را هماهنگ با احتياجات رشد جنين نمايد.
غذاي مادر و تاثير آن در جنين
ترديدي نيست كه جنين غذاي خود را از بدن مادر مي‌گيرد و چنانكه در روايات، به اين مطلب تصريح شده است.
خداوند در قرآن مي‌فرمايد:
1- «ما انسان را در رنج آفريديم يعني آن چنانكه در شكم مادر به رنج اندر است، او را آفريديم، غذاي جنين از چيزي است كه مادر مي‌خورد و مي‌آشامد»
2- «وقتي جنين در شكم مادر قرار گرفت صورت او مواجه با پشت مادر است. دست‌هاي او روي پيشاني، و چانه او روي زانون است به هيبت شخص محزون و اندوهناك پس او مانند اسيري است كه به وسيله رشته‌اي از ناف خود به ناف مادرش مربوط است، و به وسيله آن تا روزي كه براي تولد او معين گشته است از خوردني‌ها و آشاميدني‌هاي مادر استفاده مي‌كند».
بنابراين به اهميت خوراك مادر پي مي‌بريم: غذايي كه مادر مي‌خورد به وسيله خون جذب شده و از اين راه مورد استفاده بافت‌هاي مختلف بدن مادر و جنين قرار مي‌گيرد. وقتي مواد لازم جهت ساختمان بدن جنين در جريان خون مادر وجود داشت، جنين مي‌تواند آنچه براي رشد خود احتياج دارد به دست آورد . اگر خوراك مادر فاقد مواد ضروري نباشد در اين صورت خون، مواد مورد احتياج بدن را از بافت‌هاي مادر گرفته، در دسترس او مي‌گذارد. و بديهي است اين عمل وقتي صورت مي‌گيرد كه مواد مورد بحث، در بدن مادر وجود داشته باشد. بنابراين به خوبي مي‌توان فهميد مادر كه اندازه كافي و صحيح نخورد براي او و جنيني كه در رحم دارد چه پيش مي‌آيد براي توضيح احتياجات  غذايي يك آبستن و مقايسه آن با احتياجات يك زن بالغ و عادي جدولي را در اينجا مي‌آوريم:

فهرست مطالب

موضوع                                    صفحه

مقدمه

وظايف مادر در دوران جنيني (تغذيه)

غذاي مادر و تاثير آن در جنين

جدول مقايسه احتياجات غذايي يك فرد بالغ با زن حامله

غذاهايي كه مادر نبايد مصرف كند

توصيه‌هاي عبادي در ايام بارداري

تاثير شير در تربيت كودك

اهميت مادر در تكوين شخصيت كودك

كودكستان جاي آغوش مادر را نمي‌گيرد

چند نكته اخلاقي- عبادي در رابطه با «رفتار با كودكان»

نتيجه

فهرست منابع

تحقیق وظیفه مادر و تربیت فرزند در سال های آغاز زندگی

قیمت : 1500 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]