تحقیق روزنامه نگاری الکترونیک فرصت ها و محدودیت ها
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » خبر نگاری  »  تحقیق روزنامه نگاری الکترونیک فرصت ها و محدودیت ها

دانلود تحقیق روزنامه نگاری الکترونیک فرصت ها و محدودیت ها مقاله روزنامه نگاری الکترونیک چیست چالشهای روزنامه نگاری الکترونیک تعریف روزنامه نگاری الکترونیک مقاله در مورد روزنامه نگاری مقاله انگلیسی روزنامه نگاری مقاله درباره روزنامه نگاری مقاله روزنامه نگاری آنلاین تحقیق در مورد روزنامه نگاری تحقیق در مورد شغل روزنامه نگاری

ROZNAMEH-NEGHARI

موضوع : روزنامه نگاری الکترونیک

چكيده
اين مقاله با برشمردن امتيازات روزنامه نگاري الكترونيكي به اين پرسش پاسخ خواهد داد كه آيا اين امتيازات قدرت تغييرات اجتماعي و سياسي را افزايش داده است؟ سه امتياز برجسته جستجو در اينترنت به طور كلي و جستجوي خبر و گزارش‌هاي خبري به طور خاص تعاملي، فرامتني، و چند رسانه اي بودن است. اين امتيازات تحول شگرفي در خبررساني و خبرخواني اينترنتي ايجاد كرده‌اند كه تفاوت‌هاي زيادي با شيوه‌ها و رسانه‌هاي مرسوم دارد. آگاه‌سازي به جاي اقناع، كنترل بيشتر از سوي استفاده كننده، برقراري ارتباط به صورت دو سويه و جايگزيني آن با ارتباط يك سويه، فعاليت بيشتر از طرف استفاده‌كننده، و برقراري ارتباط در زمان‌هاي انعطاف‌پذير از جمله اين تفاوتهاست. اما، همه جنبه‌هاي روزنامه‌نگاري الكترونيك مثبت و اميدوار كننده نيست. بلكه تنها مي‏توان ادعا كرد كه چشم‌اندازها و فرصت‌هايي فراهم شده است در عين حال كه مشكلات و نگراني‌هايي هم وجود دارد. عدول از معيارهاي عينيت، عدم اصالت و اعتبار منابع خبر، و نبودن آزادي مطلوب و مورد انتظار براي انتقاد از قدرت سياسي و اقتصادي، گرچه با شدت كمتري نسبت به رسانه هاي چاپي و راديو و تلويزيون، همچنان وجود دارد. از همه مهمتر اينكه روزنامه‌نگاري الكترونيك و نقش آن در تغييرات اجتماعي و سياسي را نمي‌توان بدون تعامل با گروههاي شهروندي، فعالان سياسي و اجتماعي و احزاب سياسي مطالعه كرد.
واژگان کليدی: تعاملي، فرامتني، چند رسانه اي، عينيت، اعتبار منابع خبر، تغيير اجتماعي و سياسي
مقدمه
روزنامه‌نگاري الكترونيك بخشي از فعاليت روزنامه‌نگاري و رسانه‌اي در جوامع و كشورهايي شده است كه با تسامح و با درجاتي كمتر يا بيشتر جوامع اطلاعاتي يا جوامع شبكه‌اي خوانده شده‌اند. اگر اين اصطلاح حاكي از يك تمايز اساسي و بنيادي نباشد حداقل تفاوت‌هايي را در مقايسه جوامع حال حاضر با جوامع يك نسل پيشتر يا بيشتر از آن نشان ميدهد. گردش اطلاعات از مهمترين اين تفاوت‌ها است كه بخشي از آن خبررساني است.
با استفاده از اينترنت و دسترسي به سايت‌هاي خبري وابسته به رسانه‌هاي مرسوم يعني روزنامه‌ها و شبكه‌هاي تلويزيوني و سايت‌هاي مستقل از آنها مي‌توان با سرعت و سهولت به حجم بسيار زيادي از اطلاعات و اخباري كه ساعت به ساعت تازه مي‌شود دسترسي پيدا كرد. هزاران روزنامه الكترونيك خبرهاي ملي و بين‌المللي را به صورت دسترس عام در اختيار مي‌گذارند و در مواردي سايت‌هاي گوناگون، از جمله روزنامه‏‏هاي مهمي همچون نيويورك تايمز، خبرهاي كلي يا موضوعي را بنا به درخواست كنندگان با پست الكترونيك در اختيار آنها مي‌گذارند.
نشريه‌هاي الكترونيك به روي شبكه جهاني اينترنت به شكل‌هاي مختلفي عرضه مي‌شوند:
1-نسخه فشرده روزنامه چاپي به صورت تصويري
در اين شكل متن روزنامه چاپي مرور شده و بر روي صفحه كامپيوتر قابل خواندن است ولي امكان جست‌وجو براي موضوعات خاص نيست.
2- روزنامه‌هاي الكترونيك خاص جست‌وجو
شكل اين روزنامه‌ها در صفحه كامپيوتر با شكل روزنامه چاپي تفاوت دارد ولي امكان جست‌وجوي موضوعي وجود دارد و مطالب آن ممكن است هر ساعت جديد شود. اكثر روزنامه‌هاي الكترونيك خارجي به اين شكل است. در حال حاضر روزنامه همشهري به اين شكل است
3- تركيب شكل اول و دوم
برخي روزنامه‌ها نيم صفحه اول روزنامه چاپي را به صورت تصويري و بقيه را به صورت قابل جست‌وجو عرضه مي‌كنند. روزنامه شرق تا شهريور 1385 به اين صورت ارايه مي‌شد. روزنامه كيهان در حال حاضر به اين صورت در شبكه ديده مي شود.
غير از روزنامه‌هاي چاپي خارجي و ايراني كه به صورت جست‌وجو قابل مشاهده و مطالعه‌اند، موتورهاي جست‌وجوي معروف مثل ياهو و ام. اس. ان نيز اخبار و مطالب روزنامه‌ها و خبرگزاري‌هاي بين‌المللي را ارايه مي‌كنند. براساس آمار منتشر شده 408 ميليون نفر ماهانه از شبكه جهاني اينترنت استفاده كرده‌اند كه ياهو با بيش از 120 ميليون نفر مراجعه كننده رتبه اول را داشته است (بديعي 1384: ص 164).
در ايران نيز سايت‌هاي خبرگزاري رسمي و دولتي و غير دولتي و سايت‌هاي خبري و وب لاگ‌هاي شخصي متعدد (بيش از صد هزار) متعلق به اشخاص سياسي، نويسنده و روزنامه‌نگار ساكن ايران و خارج بر روي صفحه اينترنت قابل مشاهده است.
در اين مقاله ابتدا امتيازات روزنامه نگاري الكترونيك و مشكلات آن به صورت خلاصه مرور خواهد شد. سپس تلاش مي شود، بر اساس تجربه كشرهاي مالزي، سنگاپور، و كره جنوبي به اين پرسش پاسخ داده شود كه آيا به صرف مزيتهاي تكنولوژي جديد ارتباطي مثل سرعت، حجم فراوان و نامحدود اطلاعات، دسترسي نسبتآ آسان و آزاد، و قدرت انتخاب و نفوذ استفاده كنندگان مي توان حكم كرد كه قدرت زيادي براي تغيير اجتماعي و سياسي حاصل شده است؟
امتيازات و ويژگي‌هاي روزنامه‌هاي الكترونيك
سه امتياز برجسته جستجو در اينترنت به طور كلي و جستجوي خبر و گزارش‌هاي خبري به طور خاص تعاملي ،فرامتني ، و چند رسانه اي بودن است. اولي به دو معنا به كار رفته است: تعامل بين شخص و كامپيوتر و تعامل ميان اشخاص. هر دو اين معاني را مي‌توان در مورد استفاده خبري و روزنامه‌هاي الكترونيك به كار گرفت. به عبارت ديگر، شخص مي‌تواند با كامپيوتر و سايت‌هاي خبري آن براي كسب اطلاع به تعامل بپردازد و در عين حال درباره‌ همان خبري كه خوانده است به صورت اي- ميل يا اتاق گفتگو با شخص ديگري به گفتگو بپردازد.
دو محقق رسانه‌اي يعني مك ميلان و داونز بر اساس مصاحبه با كارشناسان تكنولوژي‌هاي جديد شش بعد گوناگون را براي مفهوم تعاملي از هم تميز

فهرست مطالب

عنوان
چکیده
مقدمه
امتيازات و ويژگي‌هاي روزنامه‌هاي الكترونيك
مشكلات روزنامه نگاري الكترونيكي
نتیجه گیری
منابع

تحقیق روزنامه نگاری الکترونیک فرصت ها و محدودیت ها

قیمت : 4000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات