دانلود مقاله اصطلاحات اقتصادی از نظر اسلام
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » اقتصاد  »  دانلود مقاله اصطلاحات اقتصادی از نظر اسلام

دانلود مقاله اصطلاحات اقتصادی از نظر اسلام تحقیق عدالت اقتصادی از نظر اسلام توسعه اقتصادی از نظر اسلام اقتصاد سالم از نظر اسلام نقش زن در اقتصاد از نظر اسلام علم اقتصاد از نظر اسلام تعریف اقتصاد از نظر اسلام اهمیت اقتصاد از نظر اسلام مقاله اقتصاد اسلامی دانلود مقاله اقتصاد اسلامی مقاله در مورد اقتصاد اسلامی دانلود مقاله در مورد اقتصاد اسلامی مقاله لاتین اقتصاد اسلامی

Paper economic terminology of Islam

 

 

موضوع : اصطلاحات اقتصادی از نظر اسلام
اصلاح در لغت عرب ضد افساد شمرده و اصلاح شي‌ء بعد از آن افساد آن را به اقامه و برپاداشتن آن معنا كرده‌اند. در فرهنگ‌نامه‌ سياسي و اقتصادي و نيز در لغت‌نامة دهخدا، اصلاحات به مجموعة تغييرهايي گفته‌ مي‌شود كه در جهت بهبود اوضاع اجتماعي، در چارچوب نظام تثبيت شده انجام مي‌گيرد.
در قرآن كريم، واژة اصلاح و افساد و مشتقات اين دو مكرر به كاررفته است. در اصطلاح قرآني، اصطلاحات اجتماعي به كوشش براي تحقق آموزه‌ها و دستورهاي اجتماعي اسلام اطلاق مي‌شود و مصلح به كسي گفته مي‌شود كه در راه تحقق شريعت الهي بكوشد؛ از اين رو، پامبران در قرآن مصلح ناميده شده‌اند. در مقابل، مفسد به كسي گفته مي‌شود كه از تحقق آموزه‌ها و احكام الهي جلوگيري كند. علامة طباطبايي در ذيل آية 205 سورة بقره: و اذا تولي سعي في الارض ليفسدفيها؛ «و چون برگردد (يا رياستي يابد) بكوشد تا در زمين فساد كند» – كه درباره منافقان وارد شده – مي‌نويسد:
مقصود از فساد، فساد در تشريع است؛ زيرا خداوند آن چه را در دين وجود دارد، براي اصلاح اعمال بندگان تشريع كرده است تا در نتيجه آن، اخلاق و ملكات نفوس آنان را اصلاح كند و به سبب آن، جان انسان و جامعة بشي اصلاح شود و انسان‌ها به سعادت در دنيا و آخرت دست يابند.
بر اين اساس، اصطلاحات در قرآن نيز به معناي تغيير در جهت بهبود اوضاع اجتماعي است؛ با اين تفاوت كه از ديدگاه قرآن، بهبود وقتي پديد مي‌آيد كه احكام خداوندا اجرا شود.
حضرت امير (ع) نيز واژة اصلاح و مشتقاتش آن را در خطبه‌ها و كلمات خود مكرر به كاربرده و بيش‌تر به معناي لغوي آن را اراده كرده است؛ ولي در موار دي كه مقصود وي به اصلاحات اجتماعي ناظر بوده، كلمة اصلاحات را در همان مفهوم قرآني‌اش به كار برده است. امام هدف از حكومت خود را چنين بيان مي‌دارد:
بار خدايا! تو مي‌داني، آن چه از ما سرزد، نه براي همچشمي بود و نه رقابت در قدرت و نه خواستيم از اين دنيا ناچيز چيزي افزون به چنگ آوريم؛ بلكه مي‌خواستيم نشانه‌هاي دين تو را كه دگرگون شده بود، بازگردانيم و بلاد تو را اصلاح كنيم تا بندگن ستم ديده‌ات در امان مانند و آن تعطيل شده بود، جاري گردد.
حضرت، امنيت بندگان ستم ديده و برپا شدن حدود الهي را اثر بازگرداندن سنت‌هاي خداوند و اصلاح سرزمين‌هاي بيان كرده است. به طور مسلم، مقصود ازاصلاح در اين سخن، اصلاح نظام اجتماعي حاكم بر سرزمين‌هاي مسلمانان با اجراي قرآن و سنت پيامبر است؛ زيرا چنين اصلاحي، چنان آثاري در پي‌ دارد و مقصود، اصلاح فيزيكي (عمران و آبادي) سرزمين‌ها نيست؛ لذا در كلام ديگري، هدف خود را از پذيرش حكومت، بر پاداشتن حدود الهي و تحقق شريعت اعلام كرده.
دانلود مقاله اصطلاحات اقتصادی از نظر اسلام
اصطلاحات اقتصادي از نظر اسلام
فهرست مطالب
واژه اصلاحات
واژه اصلاحات اقتصادي
انحراف‌ها و عرصه‌هاي اصلاحات اقتصادي امام علي ‍(ع)
انحراف در بينش‌ها
تقسيم شدن جامعه به دو طبقة فقير و ثروتمند
عدم رعايت تقوا در داد و ستدها و معاملات
اصلاحات علوي
موعظه و برحذر داشتن مردم از خلاف
ارائه الگوي عملي به مردم
انحراف در رفتار خلفا و كارگزاران
الف. حكومت دنيا پرستان و توزيع ناعادلانه مناصب
اصلاحات علوي
عزل كارگزاران ناصالح و انتخاب عمال صالح
مراقبت‌ از كارگزاران و تنبيه خطاكار
استردادبيت المال
تقسيم بيت المال به طور مساوي
موانع اصلاحات علوي
اصلاحات علوي با دو مانع بزرگ روبه رو بود
نتيجه‌گيري
مراجع

دانلود مقاله اصطلاحات اقتصادی از نظر اسلام

قیمت : 3000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]