بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه

دانلود مقاله بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه تحقیق علل افت تحصیلی دانش آموزان در درس عربی علل افت دانش آموزان در درس عربی علت ضعف دانش آموزان در درس عربی علل ضعف دانش آموزان در درس عربی

Investigating the causes of the decline in the Arabic language and ways of motivating students

 

 

بخشی از مقدمه:
افت تحصیلی کاهش نسبی فعالیت درسی و مطالعه یک دانش آموز در یک دوره نسبی  در مقایسه با دوره نسبی قبل از آن می باشد. مثلاً کسی که طی سه ماه نمرات در حد 15 داشته اما در دو هفته اخیر در تمامی یا تعدادی از دروس نمرات حدود 12 کسب کرده، می گوییم در حال حاضر نسبت به سه ماه پیش افت تحصیلی دارد. منظور از آوردن کلمه نسبی این است که افت تحصیلی تنها شامل دانش آموزان ضعیف نبوده حتی کسی که چند ماه پیش نمرات حدود 18 داشته اگر در حال حاضر نمرات حدود 16 کسب می کند، دو نمره نسبت به دوره قبل افت دارد.
در ميان دروس، درس عربي زياد مورد علاقه ي اكثر دانش آموزان نيست و معمولاً به درس زبان عربي بعنوان چيزي نگاه مي كنند كه درآينده به آن هيچ نيازي ندارند، و تصــور مي كنند كه اين زبان يك زبان كهنه است و در زندگي امروزي هيچ جايگاهي ندارد و تنها زبان زنده ي روز را زبـان انگليسي مي دانند ولذا نسبت به يادگيري زبان عربي علاقهاي نشان نمي دهند.
من بعنوان یک معلم معمولاً در طول تدريس چند ساله در مدارس مختلف و كلاسهاي متفاوت اين بي انگيــزگي را كامـلاً درك كرده ام ، البته نبايد فراموش كرد كه در دبيرستانهاي دخترانه درس عربي هم مثل بقيه ي دروس از اهميت و جايگاه خاص خود برخوردار است ، زيرا زبان عربي يكي از دروسي است كه با ضريب بالايي در امتحانات ورود به مراكز دانشگاهي مطرح مي شود، بنابر اين خود را بي نياز از يادگــيري آن نمي دانند. اما با این وجود  در ميان دانش آموزان اين بي علاقگي مشهود است.
دانش آموزان خود را ملزم به يادگيري دروس ديگر می دانند، مثلاً مي گويند زبان انگليسي زبان روز است و باید آن را یاد گرفت، بايد دانش آموزان به اين ديدگاه برسند كه زبان عربي هم زبان روز است و ما بي نياز از آن نيستيم زيرا حد اقل نيازي كه به اين زبان داريم اينستكه عربي زبان دين ماست و با فرهنگ و زبان فارسي كاملاً آميخته است. و ما هم براي فهم متون ديني، قرآن كريم، نهج البلاغه و ادعيه و هم براي فهم متون ادبي فارسي ناگزيريم با زبان عربي آشنا شويم. …

فهرست مطالب:
مقدمه
مسئله اصلی
نظام آموزشی در زبان عربی
عوامل کاهش علاقه به یاد گیری عربی
ضرورت های آموزش عربی
شرایط یادگیري زبان دوم
ده عامل افت یاد گیری درس عربی
راههاي جلوگيري از افت يادگيري درس عربي
نکات قابل تامل برای معلمان
افت تحصیلی
نقش انگیزش درپیشرفت تحصیلی دانش آموزان ویادگیری آنها
نحوه برانگیختن وحفظ توجه وعلاقه به یادگیری دردانش آموزان
توصیه هایی به معلمان و والدین
چگونه دانش آموزم را به درس عربی علاقه مند کنم
ایجاد علاقه به درس عربی
شیوه های ایجاد علاقه در دانش آموزان نسبت به درس عربی
نقش معلم در آموزش زبان عربی
اصول و روش
روش ‌هاي مطالعه
شرايط مطالعه
موانع آموزش زبان عربی
دیگر علل بی علاقگی دانش آموزان
شیوه های مؤثر و کارآمد آموزش معلمان
طرح درس و وسایل کمک آموزشی
نتیجه گیری
منابع

بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه

قیمت : 8000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات