دانلود مقاله عقب ماندگی ذهنی
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  دانلود مقاله عقب ماندگی ذهنی

تاریخچه عقب ماندگی ذهنی دانلود مقاله عقب ماندگی ذهنی تحقیق مقاله در مورد عقب ماندگی ذهنی مقاله درباره عقب ماندگی ذهنی مقاله علمی در مورد عقب ماندگی ذهنی مقاله علل عقب ماندگی ذهنی مقاله انگلیسی عقب ماندگی ذهنی تحقیق درباره عقب ماندگی ذهنی تحقیق در مورد عقب ماندگی ذهنی تحقیق عقب ماندگی ذهنی علائم عقب ماندگی ذهنی در نوزادان انواع عقب ماندگی ذهنی

Mental retardation Paper

تاريخچه عقب ماندگي ذهني
در مورد تاريخچه عقب ماندگي ذهني بايد گفت اين پديده قدمتي همپاي بشر دارد. چه از همان آغاز پيدايش انسان عوارضي از قبيل اشكالات ژنتيك ، اختلالات دوره جنيني، اشكالات زايمان ، بيماري ، حوادث بعد از تولّد و … چنين معلوليتي را ايجاد مي كردند. درباره تاريخچه طرز تفكر اقوام گوناگون نسبت به عقب ماندگي ذهني نيز شواهد علمي زيادي در دسترس نيست چيزي كه تا حدي مشخص است اين كه اين چنين افرادي در گذشته كمتر مورد توجّه بوده اند. فقط در برخي نوشته‌هاي ديني و پزشكي به چنين افرادي اشاره شده است. «بقراط» حكيم يوناني به ضايعات مغزي اين افراد و ارتباط اين نقيصه‌ها با كمبودهاي هوشي اشاره مي‌كند در قوانين ، اسپارت ، موادي گنجانده شده بود كه كشتن و از بين بردن معلولين از جمله عقب ماندگان ذهني را مجاز و حتي لازم تشخيص لازم تشخيص داده بودند در دين «يهود» مسؤولين جرم و جنايت از عقب مانده‌هاي برداشته شده است و همينطور در دين «زرتشت»، به روشني خواسته شده است كه مردم با عقب مانده‌هاي ذهني، رفتاري انساني داشته باشند. در «آسيا» برخلاف «اروپا» اين افراد بيشتر مورد توجه و لطف بوده اند.

در اروپاي قرون وسطي، عقب مانده‌هاي ذهني را همپاي ديوانگان محسوب داشته معتقد بودند‌كه شيطان در جسم آن‌ها حلول كرده است. اقدامات «پينل» پزشك فرانسوي در قرن‌18 در جهت جداسازي بيماران رواني از مجرمان و خلاف كارها و باز كردن قفل و زنجير از پاي آنان و همچنين تجربيات «ايتار» پزشك فرانسوي قرن 19 از تربيت كودكي وحشي به نام «ويكتور» زير بناي توجّه و نگرشي علمي به پديده عقب ماندگي ذهني گرديد.

در قرون وسطي اعتقاد مردم اين بود كه آنان افراد نفرين شده از جانب خدايان يا جادوگران هستند كه اجنه و شياطين روح آنان را تسخير كرده است. گاه براي خروج اين اجنبه و شياطين بي‌رحمانه‌ترين شكنجه‌ها را بر آنان اعمال مي كردند. در بسياري از شهرهاي اروپايي اين افراد در مكان‌هايي نگهداري مي شدند و مردم براي تماشاي آنان با خريدن بليت اقدام مي كردند. در اين مكان‌ها كه محلي براي تفريح و خنده برخي از مردم آن زمان بود معمولاً ساير گروه‌هاي استثنايي نيز نگهداري مي شدند. پيش از آن در دوره رم باستان به موجب قوانين، كودكاني را كه داراي معلوليت‌هاي مختلف بودند از فراز صخره‌ها به پايين پرت كرده مي كشتند. اين قوانين بخصوص در نزد اسپارت‌ها به اجرا در مي آمد. اين قانون مدت‌ها بعد در زمان تسلط حزب نازي بر آلمان در آن كشور نيز اجرا مي شد.

وضعيت كودكان عقب مانده ذهني تا حدود قرن هيجدهم كما بيش به همان شكل پيشين بود . دراين قرن نظريات انساني مطرح شد و هواداراني يافت كه به اصلاح وضعيت كودكان عقب مانده ذهني انجاميد . اين آراء در نظريه‌ها، معلول بحران‌هايي اجتماعي همچون انقلاب‌هاي كبير فرانسه، روسيه و آمريكا بود كه با عقايد عمومي در مورد برابري و مساوات در حقوق انسان‌ها همراه بود. البته برخي از اين نظريه ‌ها مقدم بر اين انقلاب‌ها و در واقع خط دهنده به آنها بود. اما آنچه باعث قوام و نضج يافتگي چنين اعتقاداتي شد ظهور انقلاب فرهنگي در كليه جوامع بشري بود.

در دين مبين «اسلام» نيز طي اشارات مكرر در كتاب آسماني و همچنين سخنان پايمبر بزرگوار و ائمه اطهار به توصيه‌هايي در زمينه ملاطفت و همياري با معلولان بر مي خوريم.

 

فهرست مطالب

تاريخچه عقب ماندگي ذهني
عقب ماندگي ذهني و انواع آن
تعریف
آمار
مشکلات جنسی
بیماریهای جسمی
اثر عقب ماندگی ذهنی بر خانواده
مشکلات هیجانی و رفتاری
واکنش ها به وقایع استرس زا
مشکلات رفتار
تظاهرات بالینی
عقب ماندگی ذهنی خفیف
عقب ماندگی ذهنی متوسط
عقب ماندگی ذهنی شدید
كودكان استثنایی
تعریف كودك استثنایی

دانلود مقاله عقب ماندگی ذهنی

قیمت : 2000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]