بررسي پديده حاشيه نشيني، تعارف، عوامل‏، پيامدها و راهكارها
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » علوم اجتماعی  »  بررسي پديده حاشيه نشيني، تعارف، عوامل‏، پيامدها و راهكارها

دانلود مقاله بررسي پديده حاشيه نشيني، تعارف، عوامل‏، پيامدها و راهكارها تحقیق مقاله درباره حاشیه نشینی مقاله در مورد حاشیه نشینی مقاله های حاشیه نشینی مقاله ای در مورد حاشیه نشینی مقاله حاشیه نشینی شهری مقاله حاشیه نشینی pdf مقاله انگلیسی حاشیه نشینی مقاله مهاجرت و حاشیه نشینی مقاله ای درباره حاشیه نشینی دانلود مقاله در مورد حاشیه نشینی

Paper marginalization

 

بررسي پديده حاشيه نشيني، تعارف، عوامل‏، پيامدها و راهكارها

حاشيه نشيني/بخش اول  (ويژه)

همچنين مطابق با برآوردهايي که در پژوهش حاشيه‌نشيني در ايران توسط مرکز مطالعات و تحقيقات معماري شهرسازي ايران، صورت پذيرفت، جمعيت حاشيه‌نشيني در 10 شهر بزرگ ايران نظير تهران، مشهد، شيراز، اهواز حدود 5/3 ميليون نفر تخمين زده شد که اکنون قطعاً بسيار بيشتر از اين رقم است.  پرويز كاظمي، وزير رفاه، در سال 1385  حاشيه نشينان را در كل كشور 6 ميليون نفر اعلام كرده بود.

تاريخچه حاشيه نشيني
حاشيه‌نشيني به آن سنخ از زيست شهري اطلاق مي‌گردد، که در حومه شهرها، تعدادي خانوار بد مسکن، يک مرکز جمعيتي يا شهرک مانندي را به وجود آورند.  در فرهنگ شهر و شهرنشيني، حاشيه نشيني تا حدود زيادي مترادف با مفاهيمي چون زاغه نشيني و آلونك نشيني به كار برده شده است.

حاشيه نشيني يك پديده اجتماعي است و اين پديده اختصاص به عصر فعلي نداشته و ريشه در ادوار و اعصار گذشته دارد و اين پديده هم در كشورهاي توسعه يافته و هم در كشورهاي در حال توسعه وجود داشته ودارد . و تنها تفاوت آن در كشورهاي توسعه يافته با كشورهاي در حال توسعه ، از حيث ريشه هاي تاريخي به وجود آورنده آن و رفتار كالبدي و اجتماعي آن مي باشد. كشور ايران نيز از اين پديده مصون نمانده منتهي شرايط حادي كه در برخي از كشورها از جمله برزيل، هندوستان، پرو و برخي كشورهاي آفريقايي وجود دارد در كشور ما ، حاكم نيست. ولي از حيث قدمت مشابه ساير كشورها مي باشد. پديده حاشيه نشيني در ايران نيز همانند اكثر كشورهاي در حال توسعه تا حدود زيادي ريشه در مهاجرت و عوامل دافعه و جاذبه روستايي- شهري دارد. فقدان و كمبود امكانات رفاهي و خدماتي در مناطق روستايي و شهرهاي كوچك فرآيند مهاجرت را تشديد كرد و حاشيه نشيني پديدار شد و به اين ترتيب يكي از بارزترين نمودهاي مهاجرت در ايران مانند بسياري از كشورهاي در حال توسعه شكل گرفت.

بررسي پديده حاشيه نشيني، تعارف، عوامل‏، پيامدها و راهكارها

قیمت : 2500 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]