اثرات استراتژی های تامین مالی بر سودآوری شرکت های بورس اوراق بهادار
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » حسابداری  »  اثرات استراتژی های تامین مالی بر سودآوری شرکت های بورس اوراق بهادار

دانلود مقاله رشته حسابداری اثرات استراتژی های تامین مالی بر سودآوری شرکت های بورس اوراق بهادار تحقیق استراتژی تامین مالی بلند مدت شرکتها استراتژی مالی شرکت مقاله استراتژی مالی استراتژی های زنجیره تامین استراتژی سازمان تامین اجتماعی استراتژی تامین اجتماعی دانلود مقالات رشته حسابداری دانلود جدیدترین مقالات رشته حسابداری دانلود مقالات لاتین رشته حسابداری

Financing strategies of the firms on the stock exchange

 

(پروپوزال روش تحقیق)

بیان مساله:
مؤسسات و بنگاه هاي اقتصادي به ویژه فعالان در بخش صنعت، براي ادامه‌ي حیات و فعالیت‌هاي تولیدي خود و همچنین توسعه‌ي فعالیتها، به سرمایه‌هاي کلان نیاز دارند. همچنین، این مؤسسات و بنگاه‌هاي اقتصادي براي تأمین سرمایه‌ي مورد نیاز خود وابستگی شدیدي به تامین مالی دارند. از نکات اساسی مورد توجه مدیران مالی بنگاه‌هاي اقتصادي، استراتژی‌ها و میزان تامین مالی و اثرات آن بر سودآوری شرکت است. انواع منابع تأمین مالی در کشور به دو دسته‌ي منابع مالی بدون هزینه و منابع مالی با هزینه تقسیم‌بندي می‌شود. منابع مالی بدون هزینه شامل پیش‌دریافت از مشتریان، بستانکاران تجاري، سود سهام پرداختنی و هزینه‌هاي پرداختنی است. منابع مالی با هزینه به دو دسته‌ي منابع داخلی (سود انباشته) و منابع خارجی (تسهیلات کوتاه مدت و بلندمدت و انتشار سهام جدید) تقسیم می‌شود. انتشار سهام عادي و دريافت وام هاي بانكي به خصوص وام هاي بلندمدت، به دليل توانايي جذب مبالغ بالا و نيز به خاطر بلندمدت بودن سررسيد مالي و باز پرداخت تعهدات وامها و نامحدود بودن سررسيد سهام عادي مورد استقبال شركتها واقع شده است . تعيين آثار انجام فعاليت‌هاي تأمين مالي بر سودآوری شركت ها مي تواند سرمايه گذاران، مديران و ديگر استفاده كنندگان را جهت اخذ تصميمات مناسب ياري رساند . بنابراین، شناسایی اولویت استراتژی‌هاي تأمین مالی و عوامل تأثیرگذار بر آن‌ها و انتخاب روش‌هاي مناسب در راستاي به حداکثر رسانیدن سودآوری شرکت ها از اهمیت زیادي برخوردار است در این تحقیق پس از تقسیم بندي استراتژی های تامین مالی و معرفی روشهاي مختلف تامین مالی آن‌ها، نحوه‌ي تأمین مالی بنگاه‌ها و شرکت ها و اثرات استراتژی های تامین مالی بر سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. یکی از اهداف مهم مدیریت مالی حداکثر نمودن ثروت سهامداران است. به این منظور، هدف مدیران مالی یافتن استراتژی‌هاي مناسب تامین منابع مالی براي رسیدن به این هدف است. در این تحقیق استراتژی‌هاي تأمین مالی شرکت‌هاو اثرات آن بر سودآوری شرکت ها بررسی می‌شود تا با اولویت‌بندي استراتژی‌هاي تأمین مالی، عوامل تأثیرگذار بر انتخاب استراتژی‌هاي تأمین مالی برای سودآوری شرکت ها شناخته شود. -وظایف اصلی مدیریت مالی، تصمیمگیري در ارتباط با تأمین مالی، سرمایه‌گذاري و تقسیم سود است. هر یک از این تصمیمات در رابطه‌ي با هدف شرکت است و تصمیم گیري در زمینه‌ي ترکیب مطلوب این سه مورد، حداکثر کننده‌ي ارزش شرکت براي سهامداران است (ون هورن،.(1371
استراتژي از زمان مطرح شدن آن براي اولين بار در ادبيات مديريت به صورت يك اصطلاح عام ومعروف درآمده است. اين اصطلاح غالباَ به جاي دو مفهوم سياست و برنامه ريزي به كار مي رود. استراتژي بايد تصويري از آنچه كه واحد تجاري مي خواهد در آينده به آن برسد را فراهم كند. معمولا مديران موقعي كه درباره يك استراتژي مالي صحبت مي كنند، منظورشان برنامه اي براي تخصيص منابع مالي است. چنين استراتژي هايي در حقيقت برنامه هاي عملياتي براي رسيدن به اهداف مالي شركت مي باشند. براي ما استراتژي مالي يك معناي دقيق دارد: استراتژي مالي چارچوبي براي هدايت تصميماتي است كه ماهيت و جهت امور مالي سازمان را تعيين مي كنند. بنابراين استراتژي مالي يك مجموعه پويا و مرتبط با هم از واكنش ها و پاسخ هايي است كه براساس شرايط مختلف محيطي و عكس العمل هاي ساير سازمان هاي موجود در آن محيط ها اتخاذ مي شوند. هدف استراتژي مالي افزايش سودآوری با كمترين هزينه است كه اين كار به نوبه خود باعث افزايش ارزش مورد نظر سهامداران مي شود. قبل از هرگونه برنامه ريزي به منظور تجهيز منابع مالي مي بايست به نوع تأمين منابع مالي و به تبع آن چگونگي جذب منابع و قابليت‌ها و توانمندي هاي شرکت انديشيد.
روش‌های تامین مالی در دو گروه تامین مالی کوتاه مدت و بلند مدت مورد مطاله قرار می‌گیرد.
تامین مالی کوتاه مدت
برای پشتیبانی سرمایه گذاری موقت در دارایی های جاری مورد استفاده قرار میگیرد معمولا ” مدیر مالی پس از برنامه ریزی سرمایه گذاری در دارایی های جاری و پیش بینی منابع مورد نیاز واحد اقتصادی در سال آینده باید به فکر تامین مالی برنامه خود باشد و در مورد شیوه تامین مالی تصمیم گیری کند. معمولا برای سرمایه گذاری موقت در داراییهای جاری از وام کوتاه مدت استفاده می شود
انواع روش‌های تامین مالی داخلی
روش‌های تامین مالی داخلی در دو گروه تامین مالی کوتاه‌مدت و بلند‌مدت مورد مطالعه قرار می‌گیرد. تامین مالی کوتاه مدت برای پشتیبانی سرمایه‌گذاری موقت در دارایی‌های جاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 روش‌های تامین منابع مالی کوتاه مدت
اعتبار تجاری: دریافت کالا و پرداخت وجه آن با فاصله زمان
وام‌های بانکی: دریافت وجوه مورد نیاز از بانک‌ها
وام‌های موسسات مالی تجاری: دریافت وجوه مورد نیاز از موسسات مالی
صدور اسناد تجاری: اوراق بهادار قابل مبادله که توسط واحدهای اقتصادی به سایر واحدها، بانک ها یا موسسات مالی فروخته می‌شود.
ابزارهای ويژه تامين مالی بلندمدت
ابزارهای ويژه تامين مالی تامین مالی بلندمدت عبارت است از:
الف- سهام عادی: دارايی مالی است که بيانگر مالکيت در يک شرکت است
ب- سهام ممتاز: اوراق بهادار دارای سود ثابت و معين
ج- اوراق قرضه: اخذ وام در قبال صدور اوراق بهادار با نرخ بهره مشخص
د- اوراق مشاركت
ه- اوراق بهادار قابل تبديل به اوراق مشاركت يا اوراق قرضه
تئوري سلسله ي مراتبی روش هاي تأمین مالی:
نظریه ي سلسله مراتبی الگوهاي تامین مالی براي اولین بار توسط مایرز به صورت زیر عنوان شده است.
1- شرکتها منابع تامین مالی داخلی را ترجیح می‌دهند.
2- یک نسبت تقسیم سود هدف با توجه به موقعیت‌هاي سرمایه گذاري انتخاب شده و از تغییرات یکباره در سود تقسیمی اجتناب می‌شود.
3- برقراري سیاست تقسیم سود ثابت همراه با تغییرات غیر منتظره در سودآوري و موقعیتهاي سرمایه گذاري، بدان معنی که گاهی اوقات جریانات نقدي ایجاد شده‌ي داخلی بیشتر و گاهی اوقات کمتر از هزینه‌هاي سرمایه‌اي است. اگر جریانات نقدي بیشتر از هزینه‌هاي سرمایه‌اي باشد، شرکت بدهی‌هاي خود را باز پرداخت می‌کند. اگر جریانات نقدي کمتر از هزینه‌هاي سرمایه‌اي باشد، شرکت از مانده‌ي حساب‌هاي بانکی خود استفاده می‌کند و یا به فروش اوراق بهادار قابل فروش (کوتاه مدت) خود مبادرت می‌ورزد.
4- در صورت نیاز منابع تامین مالی خارجی، شرکتها ابتدا مطمئن‌ترین اوراق بهادار را انتشار می‌دهند. بر این اساس شرکتها ابتدا از بدهی، سپس در صورت امکان از اوراق قابل تبدیل و یا از سهام عادي براي تامین مالی استفاده می‌کنند (بریلی و مایرز،2000).
شناسایی اولویت استراتژی‌هاي تأمین مالی و عوامل تأثیرگذار بر آنها و انتخاب استراتژی هاي مناسب در راستاي به حداکثر رسانیدن ثروت سهامداران از اهمیت زیادي برخوردار است. نوع استراتژی‌هاي تأمین مالی انتخاب شده در شرکت‌ها یکی از عوامل مهم در تعیین سودآوری شرکت و ثروت سهامداران است. بر این اساس، شناسایی اولویت استراتژی‌هاي تأمین مالی در شرکت‌هاي پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، شناسایی رابطه‌ي بین نحوه‌ي تأمین مالی شرکت‌هاي پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و سودآوری آنها، شناسایی رابطه‌ي بین نحوه‌ي تأمین مالی شرکت‌هاي پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و میزان دارایی‌هاي ثابت آنها و شناسایی رابطه‌ي بین نحوه‌ي تأمین مالی شرکتهاي پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و ظرفیت سودآوري آنها از اهداف این تحقیق است.

اثرات استراتژی های تامین مالی بر سودآوری شرکت های بورس اوراق بهادار

قیمت : 20000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات