رابطه‌ی بلوغ عاطفی و رضایت زناشویی در دبیران متأهل زن و مرد
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  رابطه‌ی بلوغ عاطفی و رضایت زناشویی در دبیران متأهل زن و مرد

دانلود پایان نامه مقاله رابطه‌ی بلوغ عاطفی و رضایت زناشویی در دبیران متأهل زن و مرد تحقیق بلوغ عاطفی و رضایت زناشویی مقاله های بلوغ عاطفی مقاله در مورد بلوغ عاطفی مقاله درباره بلوغ عاطفی مقاله رضایت زناشویی مقالات رضايت زناشويي مقاله در مورد رضایت زناشویی مقاله درباره رضایت زناشویی دانلود مقاله رضایت زناشویی مقاله های رضایت زناشویی مقاله انگلیسی رضایت زناشویی

Relationship between emotional maturity and marital satisfaction in married men and women teachers

 

(پروپوزال روش تحقیق)

بیان مساله:
با شروع زندگی مشترک و ایجاد رابطه زناشویی، رضایت زناشویی به متغیری مهم در رابطه با کیفیت زندگی بدل میشود. رضایت زناشویی یک متغیر نگرشی است و بنابراین یک خاصیت فردی زن و شوهر محسوب می شود.
رضايت زناشويي فرآيندي است كه در طول زندگي زوجين به وجود مي‌آيد و لازمه‌ی آن انطباق سليقه‌ها، شناخت ويژگي‌هاي شخصيتي،ايجاد قواعد رفتاري و شكل‌گيري الگو‌هاي مراوده‌اي است.( خدابخش احمدي و همكاران،1384).
بدين ترتيب مي‌توان گفت: زوجينِ داراي رضا‌مندي، در حيطه‌هاي گوناگون زندگي با همديگر توافق دارند.‌اين چنين زن و شوهر‌هايي از نوع و سطح روابط عاطفی‌شان راضي‌ هستند،پاي‌بندي‌هاي مذهبي مشتركي دارند، وقت و مسائل مالي خودشان را به خوبي برنامه‌ريزي ومديريت مي‌كنند، در مسائلي كه اختلاف نظر دارند، مصلحت زندگي و خانواده را بر مصلحت خود ترجيح داده، از انعطاف‌پذيري بالايي برخوردارند، از نوع و كيفيت گذران اوقات فراغت و رفت‌وآمد با اقوام و دوستان رضايت دارند و در نهايت، در تعداد و نوع تربيت فرزندان با هم اشتراك نظر دارند. اهميت كيفيت زندگي‌زناشويي يا همان رضا‌مندي و نارضا‌مندي زناشويي، در تأثير آن بر سلامت رواني و جسماني پديدار مي‌شود. مطالعات نشان داده است كه رضا‌مندي و يا نارضا‌مندي زناشويي، بر بسياري از ابعاد زندگي فردي و اجتماعي تأثير مي‌گذارد، براي مثال، نتايج مطالعات در محدوده تأثير جسماني نشان داد، افراد متأهل كه زندگي‌شان پايدار بوده و استحكام بيشتري داشته، عموماً عمر طولاني‌ دارند، از نظر جسماني سالم‌ترند، شاد هستند و بيشتر احتمال دارد كه از سرطان نجات يابند. ( خدابخش احمدي و همكاران،1384).افراد متأهل ي كه زندگي‌شان پايدار بوده و استحكام بيشتري داشته و از رضا‌مندي زناشويي بالايي برخوردارند. بيشتر عاطفي‌اند و در مقايسه با افراد ناسازگار، كمتر دچار مشكلات روان‌شناختي مي‌شوند.
رضایت زناشویی به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه های ثبات عاطفی زوجین به حساب می‌آید
بلوغ عاطفی را می توان به توانایی کنترل خود در مقابل ناکامی ها، احساس مسئولیت در قبال تصمیمات و اعمال شخصی و سطح مطلوبی از آگاهی نسبت به عواطف خود توصیف نمود. مواری (1997) بلوغ عاطفی را به توانایی عشق دادن و عشق گرفتن، توانایی رو به رو شدن با واقعیات زندگی و تجزیه و تحلیل جزئیات آن وقایع، توانایی تعبیر مثبت داشتن از رویدادها و تجربیات ناگوار زندگی، توانایی یادگیری از شکست ها و تجارب تلخ زندگی، توانایی پذیرش شکست ها و ناکامی ها، توانایی کنترل خشم و رهایی از رفتار های تکانشی توصیف کرده است.
عوامل گوناگونی بر رضایت زناشویی تاثیر گذارند که هر کدام از این عوامل نیز در جایگاه خود به طور مستقیم یا غیر مستقیم از بلوغ عاطفی تاثیر می گیرد و تاثیر می گذارند:
1. تفکر و شناخت، نقش تفکر و برداشت زن و شوهر از رفتار همدیگر در اختلال روابط زناشویی مبرم است.
2. مهارت ارتباطی یعنی توانایی در برقراری روابط کلامی و رفتاری با همسر
3. مسائل مالی
4. رابطه جنسی
5. دخالت خویشاوندان و بستگان
6. ابراز عشق و محبت
يكي از روش‌هايي كه مي‌تواند نقش مهمي‌در رضايت زناشويي ايفا كند استفاده ازقابليت‌ها، ظرفيت‌ها ومنابع عاطفي موجود در زوجين و كنترل، هدايت، مديريت و جهت‌دهي اين قابليت‌ها در راستاي رضايت زناشويي است. بلوغ عاطفی نقش بسزایی در ایجاد مهارتهای لازم و ضروری جهت برقراری تعامل و ارتباط مؤثر با زوجین، رضایت زناشویی، حل مسئله و مقابله با مشکلات بین زوجین دارد. بلوغ عاطفي  شخص مستلزم بروز و ظهور رفتارهاي آشكاري همچون قدرت برقراري ارتباط با همسر، درگير شدن در تعاملات عاطفي، توان درك احساسات متقابل و توسعه حسّ همدلي بین زوجین است.

رابطه‌ی بلوغ عاطفی و رضایت زناشویی در دبیران متأهل زن و مرد

قیمت : 48500 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات