گزارش کارآموزی در شرکت سایپا
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » گزارش کارآموزی  »  گزارش کارآموزی در شرکت سایپا

دانلود گزارش کارآموزی در شرکت سایپا کارورزی دانلود رایگان گزارش کارآموزی شرکت سایپا گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر در شرکت سایپا گزارش کارآموزی در شرکت سایپا گزارش کار کارآموزی شرکت سایپا دانلود گزارش کارآموزی شرکت سایپا گزارش کارآموزی حسابداری شرکت سایپا گزارش کارآموزی در نمایندگی سایپا دانلود گزارش کارآموزی مکانیک خودرو سایپا

Report an internship at Saipa

 

موضوع : گزارش کارآموزی در شرکت سایپا

آشنايي با اجزا و عمكرد سيستم انژكتوري در مدل زانتيا 2000

اساس كار در سيستم گرفتن اطلاعات از سنسورها و پردازش آن و ارسال يك سري فرمان به عملگرها جهت محاسبه دقيق سوخت است .

عملگرها  (خروجي)       ECU (پردازش)        اطلاعات سنسورها (ورودي)

سنسورها

1- سنسور دماسنج آب موتور WTS  : اين سنسور يك حس گر است كه داخل مدار خنك كننده موتور قرار گرفته و با تغيير مقاومت NTC ولتاژهاي متغيري به ECU ارسال مي كند . وقتي دماي آب موتور پايين است تبخير سوخت ضعيف شده موتور نياز به سوخت غني تري دارد . در اين حالت به علت زيادتر بودن مقاومت NTC سنسور آب ولتاژ در مدار  ECU و WTS زياد است . ولتاژ زياد در ECU از مدار سنسور آب ارسال سوخت زياد است . وقتي دماي آب موتور افزايش مي يابد مقاومت NTC كاهش يافته و به علت ارسال جريان ولتاژ در مدار كمتر مي شود در اين هنگام ECU با افزايش جريان سوخت ارسالي را كاهش مي دهد . 2- سنسور دماي هوا  ATS سنسور هوا روي درپوش هواكش نصب شده است و وظيفه دارد دماي هواي ورودي به موتور را به ECU ارسال كند . با ارسال دماي هوا زمان باز بودن انژكتورها در حالت استارت زدن و دور آرام اصلاح شده و نيز روي تايمينگ جرقه و يا گرم شدن هوا مقاومت كاهش يافته و ولتاژهاي متفاوتي به ECU ارسال مي كند . با گزارش اين سنوسر مقدار سوخت و تايمينگ جرقه زني نيز تغيير مي كند و لذا سنسور هوا يكي از سنسورهاي مهم سوخت رساني است .

3- سنسور وضعيت دريچه گاز TPS سنسور تعيين وضعيت دريچه گاز TPS روي دريچه گاز سوار شده و نسبت به درصد باز بودن دريچه گاز ولتاژهاي متغير به ECU ارسال مي دارد . در نتيجه طول زمان باز بودن سوپاپ انژكتور تعيين مي شود .

4- سنسور اكسيژن : اين سنسور تشكيل شده از يك بدنه لوله اي سراميكي پوشيده شده از لايه اكسيد سيليكونيوم (Zr) كه مانند دو الكترود يك باتري كوچك عمل مي كند . روي لايه سيليكونيوم را با فلز پلاتين به ضخامت 10 ميكرون پوشانيده اند . تا خاصيت كاتاليزوري اكسيداسيون داشته باشد . لايه خارجي در معرض لوله اگزوز و لايه داخلي در معرض هواي جو قرار دارد . براي محافظت از لايه خارجي آن را با سراميك متخلخل 100 ميكروني پوشانيده اند و لايه داخلي فقط پوشش فلزي دارد . در دماي 300 درجه تا 900 درجه سانتيگراد وقتي خروجي با سوخت غني به لايه خارجي مي رسد . در دماي زياد مقدار اكسيژن با سرعت با CO تركيب و CO2 مي دهد . بنابراين تجمع اكسيژن در لايه خارجي سنسور حداقل مي شود . بر عكس در لايه داخلي اكسيژن هوا به صورت فراوان وجود دارد . اتم هاي اكسيژن در كنار لايه داخلي يونيزه شده و شارژ مثبت زيادتري را ايجاد مي كند . و بر عكس در لايه خارجي شارژ منفي توليد مي شود اين اختلاف شارژ ولتاژي بين (8/0 تا 1 ولت ) در سنسور بوجود مي آيد در حالت سوخت ضعيف به علت فراواني اكسيژن در دود شارژ لايه خارجي با لايه داخلي برابر شده لذا عمل الكتروموتيو به صفر مي رسد و ارسال ولتاژ قطع مي گردد . اين سنسور داراي گرمكن است كه در ابتداي كار گرمكن سنسور را به سرعت به دماي لازم براي اندازه گيري مي رساند و عمل اندازه گيري انجام مي شود . سنسور اكسيژن در سيستم انژكتوري مدل 1800 داراي گرمكن نبوده و فقط در مدل 2000 زانتيا داراي گرمكن بوده است .  سيستم سوخت رساني انژكتوري زانتيا

5- سنسور دور سنج و زاويه سنج SKP و سنسور تعيين پيستور اول CMP : سنسور دور سنج موتور وظيفه دارد دور ميل لنگ را در دقيقه به اطلاع سيستم مديريتي EMS و در عين حال زاويه گردش ميل لنگ را به اطلاع ECM مي رساند . سنسور تعيين سيلندر اول موقعيت پيستون اول در زمان كار را گزارش مي دهد . در زانتيا اين كار توسط دو ديود نوري به كار رفته مشخص مي شود . ديود اول مربوط به تعيين پيستون اول و ديگري مربوط به وضعيت ميل لنگ است .

روش كار : يك صفحه مشبك روي ميلدركو قرار دارد كه از ميان پايه ديودهاي نوري عبور مي كند . تعداد شيارهاي زاويه و دور سنج 20 عدد براي هر سيلندر است و سوراخ هم براي تعيين موقعيت سيلندر اول وجود دارد . وقتي صفحه مشبك دلكو مي چرخد نور ديود LED از سوراخ مشبك دوار عبور مي كند و به آنود ديود فتوسل كه درست پايين جصفحه مشبك نصب شده مي رسد و آن را فعال مي كند . فعال شدن ديود فتو سل باعث مي شود 5 ولت ارسالي از ECU كه در مدار بوده به ترمينال هاي پشت مقايسه كننده مي رسد و باعث مي شود 6 ولت به ترانزيستور ECU ارسال داشته و آن را روشن كند در هر دور صفحه مشبك 4 سري سيگنال براي دور سنج و زاويه سنج ميل لنگ و يك سيگنال براي تعيين سيلندر اول به ECU ارسال مي شود . 6 – سنوسر فشار سنج هواي مانيفولد MAP : اين سنسور با اندازه گيري فشار مطلق مانيفولد هوا به صورت غير مستقيم دبي هوا را تعيين مي كند . سنسور MAP نوعي اندازه گيري مقاومت متغير است كه تغييرات فشار مانيفولد هوا به صورت تغييرات ولتاژ به ECU گزارش مي دهد . همچنين فشار هوا در حالت هاي شتاب گيري بار متوسط و غير متوسط را اندازه گيري مي كند . ECU براساس ولتاژهاي دريافتي يك سري پردازش انجام مي دهد . اين پردازش ها قبلاً به صورت فرمان در حافظه ECU وارد شده و ECU با گرفتن هر ولتاژ متناسب با فرمان ضبط شده در حافظه اش در عملگر ها فرمان لازم را مي دهد .

 

دانلود گزارش کارآموزی در شرکت سایپا

شركت سايپا

 

فهرست مطالب

 

 

آشنايي با محل كار آموزي

 

آشنايي با اجزا و عمكرد سيستم انژكتوري در مدل زانتيا 2000

 

سنسورها

 

روش كار

 

عملگرها

 

سیستم تزریق سوخت الکترونیکی EFI چیست؟

 

تفاوت عمده سیستم های انژکتوری در موتورهای بنزینی و گازوئیلی :

 

انواع سیستم های سوخت رسانی انژکتوری

 

سیستم های پاشش سوخت تکی یا Single Point Fuel Injection

 

سیستم های پاشش سوخت چند گانه یا Multi Point Fuel Injection :

 

سیستم های پاشش مستقیم سوخت یا Gasoline Direct Injection:

 

آشنایی با سیستم های  shopirani.ir CLOSE LOOP و OPEN LOOP

 

مزایای استفاده از سیستم های انژکتوری نسبت به سیستم های کاربراتوری:

 

معایب سیستم های سوخت رسانی انژکتوری نسبت به کاربراتوری :

 

سالنامة  ريو

 

۱) طراحی:

 

۲)مشخصات فنی:

 

طرح خارجی

 

طرح داخلی و امکانات

 

موتور و گیربکس

 

دیگر مشخصات این ماشین

 

«ریو» به سهامداران سایپا امید داد

 

اولین محموله خودروهای ریو ساخت سایپا صادر شد

 

تست رانندگی با خودروی ” ریو ”

 

تست اول ریو ـ تست ایمنی

 

نکات قابل توجه درتست اول

 

حذف قطعات استاندارد:

 

تست دوم ریو ـ تست شهری

 

تست سوم ریو ـ تست پیست

 

مشخصات فنی Rio

 

سیستم انتقال قدرت

 

وزن ها

 

مصرف سوخت

 

سیستم فرمان

 

سیستم ترمز

 

سیستم تعلیق

 

رینگ و لاستیک

 

ظرفیت

 

عملکرد

 

مدل

 

موتور و قدرت

 

سوخت

 

وزن و ابعاد خارجي

 

ترمز و انتقال قدرت

 

ابعاد داخلي

 

امكانات ويژه

 

سيستم صوتي

 

سيستم امنيتي

 

منابع و مآخذ

گزارش کارآموزی در شرکت سایپا

قیمت : 5000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات