دانلود گزارش کارآموزی spc و msa در کارخانه محور سازان ایران خودرو
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » گزارش کارآموزی  »  دانلود گزارش کارآموزی spc و msa در کارخانه محور سازان ایران خودرو

دانلود گزارش کارآموزی spc و msa در کارخانه محور سازان ایران خودرو کارخانه محور خودرو کارخانه آریا محور کارورزی گزارش کارآموزی محور خودرو شرکت تولید محور خودرو توليد محور خودرو شركت توليد محور خودرو (ومكو) شركت محور خودرو شرکت تولیدی محور خودرو محورسازان ایران خودرو محور عرضی زیر شاسی خودرو شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو محور عقب خودرو

Msa spc and internship report on Iran Khodro factory Mehvarsazan

 

 

موضوع : گزارش کارآموزی spc و msa در کارخانه محور سازان ایران خودرو
گزارش کار آموزیSPC  و  MSA در کارخانه محور سازان ايران خودرو
کنترل کيفيت قدمتي برابر با توليد دارد. هر آنچه انسان حتي قرن ها قبل از ميلاد توليد کرده است داراي دقت و ظرافتي است که نشان از توجه سازندگان آن به کيفيت دارد . نگاهي بر دست ساخته هاي انسان باستان در موزه ها و يا عجايب هفت گانه جهان نظير اهرام ثلاثه مصر ، مجسمه ابوالهول و ديوار چين تاييد خوبي بر اين مدعاست.
با شروع انقلاب صنعتي در اروپا در اواسط قرن هيجدهم ميلادي و استفاده از ماشين آلات و ابزار دقيق در توليد ، روش هاي توليد نيز مدرن تر و پيچيده تر شدند . اين تغييرات حجم توليد محصولات را بالا برد و روش هاي کنترل دقيق بودن و ظرافت نيز در آنها تغيير يافت . مقايسه روش هاي کنترل کيفيت توليدات در سال هاي اوليه انقلاب صنعتي با آنچه که امروزه به چشم مي خورد ، نشان مي دهد که تغييرات در اين بخش فوق العاده بوده است . اين تغييرات که خواست عمده صاحبان صنايع و مصرف کنندگان بود ، در سال 1920 ميلادي به ابداع کنترل کيفيت آماري منجر شد.
در مهندسي و توليد صنعتي، بخش کنترل کيفيت و مهندسي کيفيت به بخشي گفته مي‌شود که به درست کردن روش‌هايي مشغول است تا کارخانه بتواند به‌وسيله آن روش‌ها از مرغوبيت و مشتري‌پسند بودن کالاهاي توليدي خود مطمئن گردد. اين روش‌ها و سيستم‌ها معمولاً با همکاري با ديگر رشته‌هاي مهندسي و بازرگاني طراحي مي‌شوند.
يکسان بودن تقريبي برجسته‌کاري‌هاي ستون‌ها و ديوارهاي تخت جمشيد، نيايشگاه‌هاي مصري و يوناني و ديگر سازه‌هاي باستاني نشانگر اينست که موضوع کنترل کيفيت از ديرباز نزد بشر وجود داشته است.
عمده بحث كنترل كيفيت مربوط به انجام نمونه گيري از محصولات ، بازرسي آن نمونه ها و تعمميم نتايج به كل انباشت محصول است كه بر اساس روش هاي آماري انجام مي گيرد . از ديگر روش هاي مورد استفاده در كنترل كيفيت ، كنترل فرايند توليد محصول به جاي كنترل محصول تهيه شده است كه با استفاده از روش هاي آماري مانند SPC و … انجام مي گيرد. مبحث كنترل كيفيت ، جايگاه ويژه اي در مباحث نظام هاي جامع مديريت كيفيت دارد.
تعريف کنترل کيفيت :
کنترل کيفيت يک کلمه مرکب از کنترل و کيفيت است که هر کدام تعاريف خاص خود را دارند . کيفيت : وجود آن در يک محصول ، شايسته بودن آن را به مصرف گننده نشان مي دهد . به عبارتي وجود کيفيت به معناي آن است که کالا ، انتظارات مصرف کننده را فراهم مي آورد .
تعريف کنترل : به کار اعمال قوانين در پروسه توليد که توليدکننده را در جهت دسترسي به نتايج مورد نظر مطمئن مي سازد ، کنترل گفته مي شود .
تعريف كيفيت : كيفيت يعني شايستگي جهت استفاده بخصوص و ميزاني است كه يك محصول انتظارات مصرف كننده خود را بر طرف مي سازد .
تعريف كنترل كيفيت (QC) : كنترل كيفيت سيستمي است جهت رسيدن به سطح مطلوبي از كيفيت يك محصول يا يك سطح فرآيند توليد و نگهداري آن با برنامه ريزي دقيق، استفاده از ماشين آلات مناسب، بازرسي مستمر و عمل اصلاح كننده هرگاه كه لازم باشد .
کنترل کيفيت در مواقعي فقط به بازرسي نهايي و جدا کردن محصولات فاقد کيفيت محدود مي شود اما در مواردي فراتر از آن عمل مي کند . به عنوان مثال به برنامه ريزي کيفيت ، کنترل مواد ورودي ، کنترل کيفيت در حين توليد ، کنترل مواد خروجي ، تجزيه و تحليل و اقدام مقتضي در رابطه با مشکلات کيفي توليد و . . . مي پردازد . در اين حالت گزارشات مربوط به مسايل کيفي کمک بزرگي به حساب مي آيند . در کل مي توان گفت کنترل کيفيت سيستمي است که با اتکا به آن مي توان کيفيت يک محصول يا يک فرايند توليد را به حد مناسبي رساند و با برنامه ريزي دقيق ، استفاده از ابزراهاي کيفي ، بازرسي هاي مداوم و . . . آن را حفظ کرد و يا نسبت به بهبود مداوم آن گام برداشت .
تاريخچه کنترل کيفيت
کنترل کيفيت آماري با شروع از سال 1920 ميلادي ، در طي 78 سال گذشته دچار تغييراتي به شرح زير شده است :
1-     کنترل کيفيت براي اولين بار در سال 1920 ميلادي توسط دانشمندي به نام والتر شوهارت در آزمايشگاه شرکت تلفن بل آمريکا بنيان گذاري شد. وي در 16ام ماه مي سال 1920، اولين تصاوير نمودار هاي کنترلي را رسم کرد و در مطالعات بعدي از آن بهره گرفت . والتر شوهارت بعد از 11 سال کار مداوم در سال 1931 ميلادي نتايج تحقيقات خود را در کتابي با نام ” کنترل اقتصادي کيفيت محصول ساخته شده” منتشر کرد.
2-     بعد از تحقيقات پروفسور شوهارت ، دو همکار ديگر وي به نام هاي داج و رومينگ کاربرد تئوري آماردر نمونه گيري را بررسي کرده و نتايج کار خود را در سال 1944 با نام” جداول بازرسي داج-روميگ” منشر کردند . اين مجموعه بعد ها به عنوان اساس علمي کنترل کيفيت آماري مورد استفده قرار گرفت .
3-     در دهه 1930 ، پروفسور شوهارت و همکارانش با همکاري “جامعه آمريکايي براي آزمايش و مواد”، ” انجمن استاندارد هاي آمريکا ” و ” جامعه مهندسين مکانيک آمريکا ” تلاش همه جانبه اي را براي معرفي روش هاي جديد آماري آغاز کردند.
در اين دوره عليرغم تبليغات وسيع در مورد روش هاي جديد، صنايع آمريکا در اين خصوص مقاومت نشان دادند . پروفسور فريمن استاد آمار در انستيتو تکنولوژي ماساچوست  اين عدم استقبال را ناشي از دو علت زير مي دانست:
الف) از آنجا که مهندسين بخش هاي توليدي اعتقاد راسخ داشتند که اولا وظيفه اصلي آنها تکميل روش هاي فني تا حدي است که در کيفيت محصولات توليدي هيچگونه تغيير مهمي به وجود نيايد و دوما نظريه تغييرات تصادفي و احتمالات نمي تواند جايگاه مناسبي در روش هاي توليد داشته باشد لذا در پذيرش آن مقاومت نشان مي دادند .
ب)آموزش ديدن آمارشناسان صنعتي در زمينه کاري خود،آنها را در پذيرش روش هاي جديد دچار مشکل مي کرد لذا آنها نيز از روش هاي جديد استقبال نمي کردند.
مقاومت صنايع آمريکا باعث شد تا سال 1937، تعداد مراکز صنعتي پذيرنده روش هاي جديد از 12 مرکز تجاوز نکند. در دوران جنگ جهاني دوم که در سال 1939 شروع شد ، ايالات متحده آمريکا اهميت افزايش کارآيي تجهيزات نيرو هاي مسلح خود را درک کرد. اين امر شروعي بر حرکت نيرو هاي مسلح آمريکا به سمت صنايع بود که نتايجي به شرح زير داشت :
الف) نيرو هاي مسلح به جهت نياز به بالا بودن کيفيت تسليحات مورد نياز ، اولين پذيرنده روش هاي علمي بازرسي از طريق نمونه گيري شدند . اين قدمي بود که بلافاصله بعد از وارد شدن آمريکا در جنگ برداشته شد . در اين دوره بنا به در خواست دولت آمريکا ، گروهي از مهندسين برجسته آزمايشگاههاي شرکت تلفن بل براي تدوين يک برنامه بازرسي از طريق نمونه گيري در اداره تدارکات ارتش مشغول به کار شدند . اين فعاليت ها به ارايه جداول بازرسي از طريق نمونه گيري اداره تدارکات ارتش و نيرو هاي مسلح در سال 1942 و 1943 منجر شد. تلاش هاي گروه فوق با برگزاري دوره هاي آموزش جداول و روش هاي جديد براي کارکنان دولت ادامه يافت .
ب) ارتش يک برنامه وسيع آموزشي براي کارکنان علاقه مند صنايع ترتيب داد . در واقع از اوايل سال 1940، انجمن استاندارد هاي آمريکا با دعوت وزارت جنگ پروژه اي را شروع کرد که نتيجه آن تدوين استاندارد هاي ” استاندارد هاي جنگ آمريکا ” ، ” راهنماي کنترل کيفيت و روش نمودار هاي کنترل براي تجزيه و تحليل داده ها ” و ” روش نمودار هاي کنترل براي کنترل کيفيت در حين توليد ” بود.مطالب اين استاندارد ها به عنوان مواد درسي دوره هاي آموزشي ارايه شده توسط ارتش به کار گرفته شد.
4- در ماه ژوئن سال 1942 يک دوره فشرده ده روزه کنترل کيفيت آماري در دانشگاه استانفورد براي نمايندگان صنايع نظامي و مراکز خريد نيرو هاي مسلح برگزار شد . در ادامه يک دوره هشت روزه نيز در شهر لس آنجلس برگزار شد.
5- موفقيت اين دوره هاي آموزشي، اداره توسعه و تحقيقات شوراي توليدات نظامي را به بر گزاري دوره هاي مشابه در سرتاسر آمريکا ترغيب کرد . از سال 1943 تا 1945، 810 سازمان از 35 ايالت مختلف آمريکا ، نمايندگاني را جهت شرکت در 32 دوره فشرده آموزش کنترل کيفيت آماري اين اداره اعزام کردند. در ميان آنها استادان دانشگاه نيز حضور داشتند که در اين زمينه آموزش مي ديدند.
6- دوره هاي آموزشي و برنامه هاي تحقيقاتي به تشکيل هسته هايي از افراد علاقه مند و آموزش ديده در مراکز مختلف صنعتي منجر شد. به دنبال آن ، انجمن هاي کنترل کيفيت در نقاط مختلف  شکل گرفتند و جلسات آنها فضاي مناسبي را براي تبادل نظرات و آموزش اعضاء  جديد فراهم کرد. بعد ها در شهر بافالو با همکاري دانشگاه بافالو ، انجمن مهندسين کنترل کيفيت تاسيس شد و به انتشار مجله ” کنترل کيفيت صنعتي” همت گماشت . پخش اين مجله در سراسر کشور و درج مقالاتي از تمامي متخصصين علاقه مند ، تلاش ها در جهت استفاده بيشتر از کنترل کيفيت آماري را هماهنگ کرد.
7- بعد از پايان جنگ ، يک تشکيلات ملي به نام انجمن کنترل کيفيت آمريکا تاسيس شد . اين انجمن با به دست گرفتن انتشار مجله کنترل کيفيت صنعتي ، به بزرگترين مرکز ترويج استفاده از کنترل کيفيت آماري در قاره آمريکا تبديل شد .اين انجمن بعد ها شعبه اي نيز در ژاپن تاسيس کرد.
8- در سال 1950 با تلفيق روش هاي نمونه گيري ارتش و جداول بازرسي وصفي ها ، استاندارد مربوطه تهيه و منتشر شد. در سال 1975 نيز استاندارد جداول بازرسي متغير ها ارايه شد.
ارزيابي اجراي MSA
در فصول گذسته سعي شد، تا با استفاده از روش هاي آماري چگونگي ارزيابي و تحليل سيستم هاي اندازه گيري با توجه به شاخص هاي تعريف شده براي سيستم هاي کمي و وصفي (Variable & Attribute) تشريح گردد. در اين فصل با فرض اينکه مميز يا ارزياب با مفاهيم آشنا شده، مراحل ارزيابي و چک ليست هاي مميزي براي MSA تشريح مي گردد.
4-1 مراحل ارزيابي سيستم هاي اندازه گيري :
4-1-1 شناسايي سيستم هاي اندازه گيري در يک سازمان :
اولين و مهمترين گام براي شروع ارزيابي در MSA ، در ابتدا شناسايي سيستم هاي اندازه گيري موجود در يک سازمان مي باشد. از آنجائيکه معمولاً در صنايع خودرو و قطعه سازي کليه دستورالعمل هاي بازرسي در قالب طرح کنترل (Control Plan) تهيه مي شود، بهترين مرجع براي شناسايي اين سيستم ها بررسي و مرور کردن طرح هاي کنترل که توسط سازمان تهيه شده است مي باشد. نکته قابل بررسي اين است که مميز بايستي اطمينان حاصل نمايد که :
الف) سيستم هاي اندازه گيري تعريف شده يا کلاً بازرسي هاي تعريف شده الزامات مشتري را پوشش دهد.
ب) روش ها و ابزار اندازه گيري تعريف شده متناسب با پارامتر مورد اندازه گيري باشد.
4-1-2 تعريف سيستم هاي اندازه گيري و پوشش طرح  کنترل توسط آنها :
در اين گام مميز سعي مي نمايند تا يک يا چند مشخصه مورد اندازه گيري را در طرح هاي کنترل انتخاب و بررسي نمايد که سازمان آيا در قالب تعريف سيستم هاي اندازه گيري قادر پوشش دادن توانمندي براي مشخصه مورد نظر مي باشد يا خير. در اين مرحله ارزيابان با تجربه سعي دارند که روي مشخصه هاي مهم محصول – فرآيند يا اندازه گيري هايي که با تلرانس هاي خيلي تنگ تعريف شده اند، تمرکز نمايند. دقت نماييد که در اين مرحله الزامات ارزيابي همواره به عنوان مرجع حاکم بر قضاوت ارزياب مي باشد. به عنوان مثال در استاندارد ISO TS -16949 الزامات تحليل سيستم اندازه گيري براي همه سيستم هاي اندازه گيري تعريف شده در طرح کنترل مي باشد، در حاليکه در چک ليست هاي ساپکو 79 تمرکز روي ايستگاه هايي است که SPC اجرا مي شود.
لحاظ داشتن موارد زير در اين مرحله بسيار مفيد خواهد بود :
الف) دسته بندي و گروه بندي سيستم هاي اندازه گيري از طرف سازنده بلا مانع است، مگر اينکه تجربه يا شواهد نشان دهنده اين باشد که اين گروه بندي غير منطقي است و نمي توان نتايج به دست آمده را به همه اعضاي گروه تعريف شده تعميم داد.
ب) در دسته بندي يا گروه بندي (به خصوص براي محاسبات شاخص هاي دقت)، منطقي است که روي تنگترين تلرانس هاي تعريف شده اين مطالعات انجام پذيرد. (مگر اينکه توجيه ديگري ارائه گردد.)
ج) چنانچه بازرس يا اپراتور اندازه گيري نقشي در تخصيص عدد به قطعه مورد اندازه گيري، نداشته باشد مي توان از محاسبات “تجديد پذيري” صرف نظر نمود. بسياري از سازمان ها (از جمله کارخانه محورسازان) در اين مرحله اقدام به تهيه MSA PLAN مي نمايند که در آن سيستم اندازه گيري و مطالعات آن تعريف شده است. در شکل زير يک نمونه MSA PLAN ارائه مي شود .

دانلود گزارش کارآموزی spc و msa در کارخانه محور سازان ایران خودرو

قیمت : 25000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]