بررسی عوامل پراکندگی شهرهای ایران
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » جغرافیا  »  بررسی عوامل پراکندگی شهرهای ایران

دانلود مقاله بررسی عوامل پراکندگی شهرهای ایران نقشه پراکندگی شهرهای ایران مقاله شهرهای جدید در ایران مقاله در مورد شهرهای ایران مقاله شهرهای ایران مقاله شهرهای جدید ایران مقاله درباره شهرهای جدید ایران سبک شهر سازی قبل از اسلام تحقیق درباره ی شهرهای ایران تحقیق در مورد شهرهای ایران تحقیق درباره یکی از شهرهای ایران

Scattering factors cities

 

مقدمه:
بررسی تاریخچه شهرنشینی در دنیا نشان می دهد که ایران دارای قدمتی طولانی در تاریخ شهرنشینی جهان است. با وجود اینکه قبل از ساسانیان ،شهرنشینی با تشکیل حکومت مادها آغاز شد و در دوره سلوکیان، شهرهای خود فرمان و مستقل ظاهر شدند با این حال بیشتر شهرهای دوره باستانی در زمان ساسانیان به وجود آمده اند. طبق مطالعات لکارت بسیاری از شهرهای بزرگ ایران یا در دوره ساسانیان بنا شده اند (مانند قزوین، نیشابور، اردبیل و تبریز، یا اینکه در این دوران گسترش و رونق یافته اند، که شهرهایی چون شیراز کرمانشاه، یزد و کرمان را شامل می‌شود.
پس از فتح ایران به وسیله مسلمین، طرز تفکر و عقاید اسلامی در فرهنگ شهرنشینی و نحوه ارتباط روستا با شهر رسوخ کرد. ایجاد مسجد به عنوان مهمترین ساختمان شهر و شباهتهای فرهنگی، اقتصادی شهر و روستا (با توجه به عقاید اسلامی) دو خصیصه بارز شهرهای اسلامی است. به طور کلی در دوران اسلامی به دلیل وسعت نفوذ آن در مناطق مختلف و گسترش بارز مبادلات، شهرنشینی رونق فراوان یافت.
با تهاجم مغولان شهرنشینی در ایران رو به زوال رفت و تنها در دوران غازان خان رونق نسبی به شهرها بازگشت. در دوران صفویه نیز شهرنشینی در ایران رونق یافت و اعتقادات مذهبی حکام بر کالبد شهر نیز تأثیر گذاشت.
در دوران معاصر نیز به تبعیت از الگوهای شهرنشینی و شهرسازی غربی و به دنبال نفوذ اتومبیل به داخل شهرها، اقدامات عمرانی بسیاری در شهرها صورت گرفت، که عمده این اقدامات درون‌زا نبوده‌اند.

فهرست مطالب:
مقدمه
پراکندگی شهرهای ایران
سبکهای شهرسازی در ایران قبل از اسلام
سبکهای شهرسازی در ایران دوران اسلامی
نقش ناهمواريها در پراكنش و توزيع شهرها
توپوگرافي كوهستاني
توپوگرافي پايكوهي
توپوگرافي واحه‌اي
توپوگرافي جلگه‌اي و ساحلي
توزيع شهرهاي ايران برحسب ارتفاع از سطح دريا
نقش آب در پيدايش شهرهای ايران
عرض جغرافيايي
راه هاي ارتباطي و دفاع
نقش و عملكرد شهرها در پراکندگی
نقش صنعتي
نقش بازرگاني
راهها
بازارهاي محلي
شهرهاي مرحله‌اي و مكاره‌اي
شهر نظامي
شهر فرهنگي
شهر توريستي – تفريحي
شهر معدني
شهر خوابگاهي
منابع

بررسی عوامل پراکندگی شهرهای ایران

قیمت : 5000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات