طراحي الگوهاي آتشکاري و تعيين خرج ويژه در معادن روباز با استفاده از مشخصات توده سنگ برجا
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  طراحي الگوهاي آتشکاري و تعيين خرج ويژه در معادن روباز با استفاده از مشخصات توده سنگ برجا

مقاله در مورد آتشباری دانلود طراحي الگوهاي آتشکاري و تعيين خرج ويژه در معادن روباز با استفاده از مشخصات توده سنگ برجا پروژه آتشباری در معادن آتشباری کنترل شده آتشباری در تونل آتشباری معدن آتشباری در معادن استوار آتشباری چادرملو آتشباری تونل آتشباری نانل آتشباری در معادن روباز آتشباری در معادن زیرزمینی آموزش آتشباری در معادن چالزنی و آتشباری در معادن

Open Pit Mine

 

موضوع : طراحي الگوهاي آتشکاري و تعيين خرج ويژه  در معادن روباز با استفاده از مشخصات توده سنگ برجا

چکيده
در اين طرح ابتدا منابع علمي موجود در زمينه انفجار مورد مطالعه جامع قرار ‌گيرفته و پارامترهاي مؤثر در طراحي الگوهاي آتش‌کاري و روش‌ها موجود براي طراحي و به طور عمده روش‌هاي طراحي مبتني بر مشخصات توده سنگ‌ها مرور گرديده است. در ادامه به عنوان مطالعه موردي براي انجام مطالعات صحرايي و جمع آوري اطلاعات، در بيش از هشتاد نقطه معدن مس سونگون مشخصات مهندسي توده سنگ مورد نياز در تعيين شاخص قابليت آتشکاري (BI) و شاخص خردايش سنگ (RFI) مورد مطالعه و برداشت صحرايي قرار گرفته‌است. از هر يک از نقاط فوق نمونه‌هايي از ماده سنگ جمع آوري شده و به آزمايشگاه منتقل شده و بر روي کليه نمونه‌ها آزمايش‌هاي مقاومت فشاري، چگالي و سختي انجام گرفته‌ است. سپس خواص مکانيکي ماده سنگ و مشخصات ژئومکانيکي توده سنگ، شاخص قابليت آتشکاري و شاخص خردايش سنگ  براي توده سنگ‌هاي موجود در نقاط هشتاد ‌گانه تعيين ‌شده‌است. سپس با استفاده از شاخص‌هاي مذکور و نيز روش‌هاي سنتي طراحي، مشخصات ژئومتري انفجار طراحي گرديده و خرج ويژه‌ي انفجارها تعيين شده‌است. در پايان نتايج طراحي توسط روش‌هاي سنتي و روش‌هاي مبتني بر مشخصات ژئومکانيکي توده سنگ با يکديگر مقايسه شده‌اند.

مقدمه
آتشكاري به عنوان يكي از مهمترين و اولين مراحل استخراج معادن روباز نقش بسيار اساسي در راندمان توليد، برنامه‌ريزي توليد بلند مدت و كوتاه مدت، هزينه‌هاي استخراج و نيز مسائل زيست محيطي دارد. آتشكاري مناسب در مجموع باعث بهبود شرايط استخراج و وضعيت فني و اقتصادي معدن مي‌گردد. عموماً عمليات آتشكاري در معادن به دو بخش كلي تقسيم مي‌شود: الف) طراحي الگوي انفجار و ب) پياده سازي طرح و انجام عمليات آتشكاري.
واضع است كه انجام مناسب مرحله دوم به طور كامل وابسته به طراحي مناسب و با رعايت اصول مهندسي است. لذا طراحي الگوي آتشكاري اولين قدم در چرخه عمليات معدنكاري روباز به شمار مي‌رود. همچنين ميزان خردايش مطلوب ارتباط تنگاتنگي با آرايش مناسب چال‌هاي انفجاري در هر سيكل دارد. ميزان خردايش تعيين‌كننده اين موضوع مي‌باشد كه چال‌هاي با عمق مشخص با چه بارسنگي و چه فاصله رديفي آرايش يابند و چه نوع ماده منفجره‌اي و به چه ميزان در هر چال ريخته شود تا توده سنگ به حد مطلوب از خردايش دست يابد. ارتباط مذكور به صورت دو طرفه مي‌باشد لذا طراحي صحيح و مبتني بر مشخصات توده سنگ و مشخصات ماده منفجره پروژه را به سوي يك عمليات بهينه فني و اقتصادي سوق مي‌دهد.
دومين مرحله از عمليات استخراج كه بلافاصله پس از مرحله آتشكاري صورت مي گيرد مرحله بارگيري و حمل ماده معدني و باطله است . اين مرحله نيز به شدت به نتايج آتشكاري وابسته است. ميزان خردايش حاصل، ضريب تورم توده سنگ، ميزان يكنواختي دپو و شكل توده دپو از جمله مهمترين عوامل ناشي از آتشكاري است كه به طور چشمگيري راندمان و پارامترهاي عملياتي ترابري مثل ضريب پرشدگي جام لودر و شاول، سرعت بارگيري و استهلاك ماشين‌آلات را تحت تأثير قرار مي‌دهد. لذا هر گونه تغيير در طراحي الگوي انفجار كليه پارامترهاي فوق و در نهايت توان توليد معدن را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
سنگ شكني به عنوان آخرين مرحله از عمليات استخراج نيز به ميزان قابل توجهي متأثر از نتايج آتشكاري مي‌باشد. ميزان خردايش سنگ‌هاي توليدي معدن به عنوان ورودي خط سنگ شكني و كارخانه فرآوري از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. از نظر فني ابعاد سنگ توليد شده در معدن نبايد از %80 دهانه سنگ شكن بزرگ‌تر بوده و از خروجي سنگ شكن نيز كوچكتر نباشد. خروج از اين بازه باعث افزايش هزينه‌هاي توليد و كاهش راندمان عمليات سنگ شكن مي‌گردد. همچنين در معادني كه در فرآيند فرآوري آن‌ها از فلوتاسيون استفاده مي‌شود،‌ كنترل ذرات بسيار ريز حاصل از آتشكاري بسيار حياتي است. لذا چنانچه شرح داده شد طراحي الگوهاي آتشكاري به عنوان خشت اول عمليات معدنكاري روباز از اهميت فوق العاده اي برخوردار است .
در فصل اول اين تحقيق پارامترهاي مؤثر بر طراحي الگوهاي آتشکاري و نيز روش‌هاي مختلف در ادامه اين فصل روشهاي مختلف طراحي به طور اجمالي مورد بحث و بررسي قرار گرفته‌است. در فصل دوم برداشت‌هاي صحرايي و آزمايشهاي انجام شده و نتايج آن‌ها به طور تفصيلي ارائه شده است. در فصل سوم با استفاده از روش‌هاي مختلف الگوهاي آتشکاري در معدن مس سونگون طراحي شده و نتايج طراحي با استفاده از روش‌هاي مختلف با يکديگر مقايسه گرديده‌اند. در فصل چهارم نتيجه‌گيري و پيشنهاداتي براي مطالعات آينده ارائه شده‌است.

طراحي الگوهاي آتشکاري و تعيين خرج ويژه در معادن روباز با استفاده از مشخصات توده سنگ برجا

قیمت : 4500 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

تبلیغات