دانلود مقاله دولت الکترونیک
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی مقالات شما را خریداریم تماس با ما

صفحه نخست  » مقاله » فناوری اطلاعات و کامپیوتر  »  دانلود مقاله دولت الکترونیک

دانلود مقاله دولت الکترونیک تحقیق پروژه دانلود رایگان مقاله دولت الکترونیک دانلود مقاله درباره دولت الکترونیک دانلود مقاله در مورد دولت الکترونیک مقاله دولت الکترونیک doc مقاله دولت الکترونیک.pdf مقاله درباره دولت الکترونیک تحقیق در مورد دولت الکترونیک تحقیق درباره دولت الکترونیک تحقیق خدمات دولت الکترونیک تحقیق دولت الکترونیک دانلود تحقیق دولت الکترونیک

Paper electronic government

 

موضوع : دولت الکترونیک

مقدمه:
امروزه با پيشرفت فن آوري اطلاعات و ارتباطات، شاهد تأثيرگذاري اين فن‌آوري بر جوانب مختلف زندگي هستيم. تجارت الكترونيكي و بازاريابي الكترونيكي نمونه‌هايي از اين تأثيرگذاري هستند. دولت الكترونيكي، كه استفاده از اين تعبير در مجاورت و سخنرانيها بيش از چهار سال نيست كه مرسوم شده، يك مثال ديگر از اين نوع تأثيرگذاري است. كه از لحاظ نقشي كه در جوامع انساني بازي خواهد كرد، با نمونه‌هاي گذشته تفاوتهاي زيادي دارد.
هر چند محتواي نظري اين مفهوم از جامعيت لازم برخوردار نيست، در اين مقاله سعي شده است كه مطالب مهم راجع به دولت الكترونيكي، كه در منابع مختلف بر سر آنها اتفاق نظر وجود دارد، جمع‌آوري و ارائه گردد.
هر چند عده‌اي دولت الكترونيكي را يك نوع تجارت الكترونيكي در سطح ايالت يا كشور مي‌دانند، بعضي تحولي را كه دولت الكترونيكي به وجود خواهد آورد، همتاي تحول ناشي از انقلاب صنعتي در اروپا مي‌دانند. به هر حال ايده خدمات، در تمام 365 روز سال و در تمام اوقات 24 ساعت، با پديدار شدن دولت الكترونيكي جامه عمل پوشيده است.
دولت الكترونيكي جوانب گوناگوني دارد. از آن جمله مي‌توان به جنبه‌هاي تكنيكي، اقتصاد اجتماعي مردم سالارانه و موارد ديگر اشاره كرد. علي رغم مزايا و قابليتهاي فراواني كه براي دولت الكترونيكي متصور است، موضوع تازه‌اي است كه تحولات گسترده‌اي را به دنبال خواهد داشت. مطالب تكميلي در اين مورد در ادامه مقاله خواهد آمد، ولي راهكاري كه در بعضي منابع براي جلوگيري از واكنشهاي ناگهاني در قبال اين تحولات پيشنهاد شده است، شروع آهسته و آرام و گسترش سريع است.
علت اتخاذ چنين راهكاري، با در نظر گرفتن تأثيرات و پيامدهاي ناشي از بكار گرفتن دولت الكترونيكي، معقول و منطقي به نظر مي‌رسد كه در بدنه مقاله بدان پرداخته خواهد شد.
دولت الكترونيكي، مطلبي نو و جديد در دنياي پيشرفتهاي مبتني بر فن‌آوري اطلاعات مي‌باشد. و به همين دليل مفاهيم و مطالب وابسته به آن بسيار پراكنده و بعضاً‌ متناقص مي باشند.
در اين مقاله سعي شده است كه مطالبي منسجم از اين منابع پراكنده استخراج و ارائه گردد. در ادامه مقاله به مزايا و معايب دولت الكترونيكي، رسانه منتخب براي دولت الكترونيكي، انتظارات كه مردم از دولت الكترونيكي دارند، مشكلات پياده سازي يك دولت الكترونيكي و مطلبي تحت عنوان مردم سالاري الكترونيكي خواهيم پرداخت.
در لابلاي مطالبي كه ارائه مي گردند. بعضاً مثالهايي از گزارشها و تحقيقات مختلف كه به صورت عملي انجام شده‌اند، آورده خواهد شد. رشد فناوري‌ها به ويژه فناوري اطلاعات و فراگير شدن آن در سطح جامعه تغييرات گسترده‌اي را در ابعاد مختلف زندگي انسان‌ها پديد آورده است. اين فناوري‌ها امروز با نرخي فزاينده و به صورت تصاعد هندسي در حال رشد است و به صورت نماد عصر حاضر در آمده است. رشد فزاينده اين فناوري‌ها در تمامي پديده‌ها از جمله دولت و موسسات دولتي تاثيرات شگرفي بر جاي مي‌گذارد. دولت‌ها در عصر جامعه اطلاعاتي مي‌بايست براي برآورده كردن نيازها و انتظارات شهروندان خدمات ومحصولات خود را به طور روزافزون كيفي‌تر و مطلوب‌تر نمايند.
تعاريف:
پيرو مطلبي كه در مقدمه ذكر شد، تعاريف متعددي از دولت الكترونيكي، ارائه شده است. از بين تعاريف، برخي از آنها كه در منابع معتبرتر يافته شده‌اند، ارائه مي‌گردد:
1. دولت الكترونيكي: استفاده از قابليتهاي في‌آوري اطلاعات و ارتباطات، براي دوباره ساختن يك دولت است.
2. دولت‌ الكترونيكي: اطلاعات ديجيتال و سرويسهاي اقتصادي به هنگام است، كه به شهروندان ارائه مي‌گردد.
3. دولت الكترونيكي: شيوه اي براي دولتها به منظور استفاده از فن‌آوري جديد مي‌باشد. كه به افراد، تسهيلات لازم جهت دسترسي مناسب به اطلاعات و خدمات دولتي اصلاح كيفيت خدمات و ارائه فرصتهاي گسترده‌تر براي شركت در فرآيندها و نهادهاي مردم سالار را فراهم مي‌سازد.
4. دولت الكترونيكي: تركيبي از في‌آوري اطلاعات و شبكه اطلاع رساني تار عنكبوتي جهاني به منظور ارائه خدمات، بطور مستقيم به عامه مردم است.
نقطه مشتركي كه در همه تعريفها ديده مي‌شود استفاده از فن‌آوري اطلاعات است. احتمالاً‌ در آينده با روشنتر شدن جوانب مختلف دولت الكترونيكي، شاهد ارائه تعاريف جامع، مانع و بهتري از دولت الكترونيكي خواهيم بود.
دولت الكترونيك از استفاده از تكنولوژي اطلاعات IT براي حركت آزاد اطلاعات جهت چيره شدن بر حدود فيزيكي سيستم‌هاي مبتني بر كاغذ و فيزيكي تا استفاده از تكنولوژي جهت افزودن دسترسي و ارائه خدمات دولت براي بهره‌مند شدن بيشتر شهروندان، شركتهاي تجاري و كارمندان از اين خدمات در تغيير است. ايده اصلي در پشت اين تعاريف آن است كه دولت الكترونيك شامل خودكار سازي و كامپيوتري كردن رويه‌هاي كاغذ مبناي موجود مي‌باشد كه روش‌هاي جديد رهبري راه‌هاي جديد بحث و استراتژي‌هاي تصميم‌گيري روش‌هاي جديد داد و ستد تجاري روش‌هاي جديد ارتباط با شهروندان و انجمن‌ها و راه‌هاي جديد سازماندهي و تحويل اطلاعات را موجب مي‌شود. هدف نهايي دولت الكترونيك بهبود در دسترسي و تحويل خدمات دولت مي‌باشد به صورتي كه به نفع شهروندان باشد و هدف بسيار مهم‌تر آن تقويت حركت دولت به سوي دولتي كاراتر و شفافيت بيشتر جهت مديريت بهتر منابع اجتماعي و اقتصادي كشور براي توسعه مي‌باشد. كليد ورود به دولت الكترونيك برقرار ساختن يك استراتژي بلند مدت و سازمان يافته جهت بهبود پايدار در فعاليتها با ديد نهايي برآورده كردن نيازهاي شهروندان است. خدمات دولت الكترونيكي بر روي چهار دسته از مشتري‌هاي مختلف متمركز گرديده است.
عوامل زمينه‌ساز پيدايش دولت الكترونيك:
پيدايش مفهوم دولت الكترونيك در پي ظهور و گسترش فناوري‌هاي نوين ارتباطي و از جمله اينترنت است. تغييرات گسترده و عميقي را كه اينترنت بر ابعاد گوناگون زندگي انسان‌ها از روابط انساني گرفته تا كار، آموزش، تفريح، خريد، و غيره… داشته لزوم ارائه خدمات نوين و كيفي كه پاسخگوي نيازها و انتظارات شهروندان جامعه اطلاعاتي آينده باشد را نمايان مي‌سازد. به طور كلي عوامل متعددي زمينه ساز پيدايش مفهوم دولت الكترونيك بوده است كه همگي ناشي از رشد فناوري و پيچيده‌تر شدن زندگي بشر است. دولت‌ها براي پاسخ به اين پيچيدگي ناگزيرند كه اقدام به ايجاد دولت الكترونيكي نمايند. برخي از عوامل زمينه‌ساز پيدايش اين مفهوم عبارتند از: رشد فناوري به ويژه فناوري اطلاعات، سرمايه‌گذاري بنگاه هاي اقتصادي در بخش‌ فناوري و اطلاعات و تطبيق آن با نيازها و شرايط خويش، رشد استفاده از اينترنت و عادت كردن مردم به استفاده از آن، تغيير انتظارات شهروندان و بنگاههاي اقتصادي، فشارهاي ناشي از رقابت، جهاني شدن.
عوامل مؤثر در ايجاد دولت الكترونيكي:
فن‌آوري: بدون شك دولت الكترونيكي موضوعي است كه بر بستر يك فن‌آوري پيشرفته، فرصت ظهور پيدا مي كند. در اين ميان گسترش پايگاه داده‌هاي يكپارچه‌اي كه توسط آن هر فردي را به طور يگانه شناخت، نقش مؤثري را دارد.
گواينكه اين عنوان جز عوامل تأثير‌گذار بر همه گيرشدن استفاده از دولت الكترونيكي ذكر شده است، ولي در قسمت عوامل بازدارندة پياده سازي خواهيم ديد كه اين عنوان و عنوان بعدي در ذيل عوامل بازدارنده در جهت پياده‌سازي دولت الكترونيكي هستند.
سرمايه‌گذاري گسترده: دولت الكترونيكي از جهت تأسيس، اصلاً ارزان نيست، مخصوصاً هزينه‌هاي ابتدايي بسيار بالاست. اين عنوان نيز مانند عنوان قبلي، همان طور كه گفته شد، از گلوگاههاي تحقق يك دولت الكترونيكي هستند كه گذشتن از اين دو راه را براي شكل گرفتن دولت الكترونيكي هموار مي‌سازد. در قسمت موانع پياده‌سازي دولت الكترونيكي به اين دو عنوان برخواهيم گشت.
قوانين راهگشا: جا افتادن فرهنگ استفاده از دولت الكترونيكي نياز به تصويب قوانيني دارد كه اعتبار خدمات اين دولت را به رسيمت بشناسد و قابل استناد بودن مدارك دولت الكترونيكي را مجاز بداند. به عنوان مثال يكي از مفاهيمي كه در دولت الكترونيكي مصداق پيدا مي‌كند، امضاي ديجيتالي است. اين نوع امضاها در آينده، در مبادلات الكترونيكي تحت رسانه‌اي كه در دولت الكترونيكي استفاده خواهد شد، همان نقشي را بازي خواهند كرد كه امروزه امضاهاي معمولي بازي مي‌كنند. به هنگام استفاده از امضاي ديجيتال بايد قوانيني براي تطبيق امضاها وجود داشته باشد تا هم جلوي سوءاستفاده گرفته شود و هم افراد جامعه، اطمينان خاطر را براي استفاده از آن داشته باشند.
موانع استفاده از دولت الكترونيكي: يكي از مهمترين اهداف دولت الكترونيكي، فراهم آوردن شرايطي براي مشاركت همه مردم در دولت و فعاليتهاي آن است. شايد بزرگترين مساله در اين راستا، رسانه‌اي باشد كه بايد زمينه اين مشاركت را فراهم نمايد. رسانه هاي مختلفي كه براي اين منظور پيشنهاد شده‌اند، در بخش ديگري مورد بررسي قرار خواهند گرفت، ولي بدون شك رسانه‌اي كه امروزه به صورت پيش فرض براي اين كار در نظر گرفته مي‌شود، اينترنت است. موانعي كه در جهت استفاده از اينترنت براي آحاد افراد يك جامعه وجود دارد، يكي از اصلي‌ترين موانع همه گيرشدن اين موضوع مي‌باشد. در همين راستا تحقيقات و گزارشهاي مختلفي در نقاط گوناگون دنيا ارائه شده است كه به برخي از آنها به عنوان شاهدي بر اين مدعا اشاره مي‌شود: در تحقيقي كه در ايالت تگزاس آمريكا انجام شده است، چهار مانع به عنوان موانع اصلي استفاده از اينترنت در جهت گسترش دولت الكترونيكي عنوان شده است. با دقت در اين موارد مي‌توان آنها را عموميت داد و مي‌توان گفت كه اين مشكلات در هر جامعه وجود دارد:
1- موانع جغرافيايي: بعضي از مناطق به صورت سنتي، مناطقي روستايي و كشاورزي هستند. فراهم كنندگان اينترنت هم به اين مناطق كه شايد اشتياقي از سوي خودشان هم براي دسترسي به اينترنت وجود ندارد، اقبالي نشان نمي‌ ‌دهند.
2- موانع اقتصادي: اقشار كم درآمد از پس هزينه‌هاي استفاده از اينترنت بر‌نمي‌آيند.
حداقل امكانات استفاده از اينترنت، يك رايانه شخصي و يك خط اتصال به اينترنت است كه تهيه آنها هزينه قابل توجهي مي‌طلبد. شايد به نظر برسد كه هزينه استفاده از اينترنت، مانع جدي بر سه راه استفاده از دولت الكترونيكي نمي‌باشد. ولي بايد به اين نكته توجه كرد كه مخاطب دولت الكترونيكي همه اقشار مردم هستند و وجود عده اي كه مانع اقتصادي مهمترين دليل عدم دسترسي آنها به اينترنت است، قابل انكار نيست.
3- موانع زباني: حضور اتباع خارجي كه با زبان رسمي منطقه آشنا نيستند، مانع سوم است. در سطح كلي‌تر بعضي از خدمات دولت الكترونيكي مربوط به اتباع كشورهاي ديگر است. برقرار كردن رابطه با اينگونه افراد و مشكلاتي كه برسر ترجمه موارد موجود است نيز جز موانع زباني حساب مي‌شود.
4- مانع ناشي از افراد معلول و ناتوان: چون بخشي از مخاطبان دولت الكترونيكي، اينگونه افراد هستند، بايد اين مورد را نيز به حساب آوريم. علاوه بر اين در منبعي ديگر، از موانع ديگري نظير كم سوادي به عنوان مشكلات فراگيرشدن استفاده از اينترنت ياد شده است.
يكي از مزاياي دولت الكترونيكي عدم تبعيض بين افراد، هنگام ارائه خدمات مي باشد. در حالت ايده آل، با استفاده از دولت الكترونيكي ديگر مسائلي مانند رانت‌خواري و پارتي بازي وجود نخواهد داشت، و مي‌توان تا حدودي به تحقق عدالت اميدوار بود. اما معضل بالقوه‌اي كه پيش مي‌آيد، شكافي است كه بين مردم از جهت دسترسي يا عدم دسترسي به منابع دولت الكترونيكي وجود دارد.
مشكل ديگر در زمينه شناسايي افراد حين استفاده از خدمات دولت الكترونيكي مي‌باشد. خدمات مختلف دولت الكترونيكي مانند ماليات، خدمات بهداشتي، قوانين مهاجرت و غيره به مقداري عمليات تشخيص هويت نياز دارد. عمليات دقيق شناسايي جلوي سوءاستفاده از امكانات دولت الكترونيكي را نيز مي‌گيرد. به هر حال جلب اعتماد عمومي مردم نسبت به توانايي دولت الكترونيكي براي حفظ امنيت اطلاعات و پيشگيري از سوءاستفاده عنصري كليدي در راه موفقيت دولت الكترونيكي مي‌باشد.
براي حل اين مشكل، راه‌حلي كه در يكي از منابع به آن اشاره شده بود، بكارگيري كارتهاي تصديق بود. احتمالاً‌ اين كارتها مشابه كارتهاي شناسايي هستند، با امكانات خاص خود، مثلاً‌ اينكه بتوان كارت خوانهاي مربوطه را به راحتي حتي روي رايانه هاي شخصي نيز نصب كرد.
همچنين، مردم بايد بتوانند به راحتي از خدمات دولت الكترونيكي استفاده كنند، والا عدم دسترسي مناسب به استفاده از امكانات سبب ايجاد ذهنيت منفي در مردم مي‌شود.

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

تعاريف دولت الكترونيك 3

عوامل زمينه ساز پيدايش دولت الكترونيك 4

عوامل موثر در ايجاد دولت الكترونيك 5

موانع استفاده از دولت الكترونيك 6

موانع ايجاد دولت الكترونيك 9

مردم سالاري الكترونيكي 12

مشكلات دولت الكترونيك 13

سه فاز دولت الكترونيك 14

مزاياي دولت الكترونيك 17

اهداف دولت الكترونيك 18

رسانه منتخب براي دولت الكترونيك 21

نتيجه گيري 23

دانلود مقاله دولت الکترونیک

قیمت : 38 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]